Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2012 года № 104. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 209
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 января 2012 года № 104
Санитарные правила
«Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей,
хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов» (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к охране источников водоснабжения от загрязнения, определению границ зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения, к качеству питьевой воды, сооружениям водоснабжения и канализации, дезинфекции воды, к централизованному горячему водоснабжению при закрытых и открытых системах теплоснабжения, на системы теплоснабжения с отдельными сетями горячего водоснабжения.

"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 104 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 209 бұйрығын қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 18 қаңтардағы
№ 104 қаулысымен
бекітілген
Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленді және сумен жабдықтау көздерін ластанудан қорғауға, ауыз сумен жабдықтау көздерін санитариялық қорғау аймақтарының шекараларын айқындауға, ауыз судың сапасына, сумен жабдықтау және кәріздеу құрылыстарына, суды дезинфекциялауға, жабық және ашық жылумен жабдықтау жүйелеріндегі орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтауға, ыстық сумен жабдықтаудың бөлек желілері бар жылы сумен жабдықтау жүйесіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.

2. Настоящие Санитарные правила распространяются на объекты водоснабжения (централизованные и нецентрализованные системы питьевого, хозяйственно-питьевого водоснабжения), системы централизованного горячего водоснабжения и местам культурно-бытового водопользования.
3. Настоящие Санитарные правила распространяются на юридических и физических лиц, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией, содержанием и эксплуатацией объектов водоснабжения.
4. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие определения:
1) бак-аккумулятор – емкость для накопления воды;
2) безнапорные воды – подземные воды, имеющие давление у верхней поверхности водоносного горизонта на уровне атмосферного давления;
3) бьеф – часть водоема, реки, канала, расположенная по течению выше водозаборного сооружения (плотины, шлюза) или ниже его;
4) водоводы и магистральные водопроводы – сооружения в виде трубопровода, служащие для подачи воды от источника питьевого водоснабжения к месту ее потребления;
5) водоем первой категории – поверхностные водные объекты, используемые в качестве источника централизованного или нецентрализованного водного хозяйственно-питьевого водоснабжения;
6) водоем второй категории – поверхностные водные объекты, используемые для массового отдыха, туризма и спорта, а так же находящиеся в черте населенных пунктов;
7) горячее водоснабжение – снабжение горячей водой жилых домов, организаций для бытовых и производственных нужд комплексом специального оборудования и устройств;
8) деаэрация – удаление из воды растворенных в ней газов;
9) закрытая система теплоснабжения – система теплоснабжения, в которой вода для горячего водоснабжения нагревается в водонагревателях (бойлерах);
10) защищенные подземные воды – межпластовые воды (напорные и безнапорные), имеющие в пределах всех поясов зоны санитарной охраны (далее – ЗСО) сплошную водоупорную кровлю, исключающую возможность местного питания из вышележащих недостаточно защищенных водоносных горизонтов;
11) каптаж – инженерно-техническое сооружение, обеспечивающее забор подземных вод, с целью использования;
12) коли-фаги – бактериальные вирусы, способные лизировать Е.соli и формировать зоны лизиса (бляшки) через 18 часов (± 2 часа), при температуре плюс 37оС (± 1оС) на питательном агаре;
13) магистральный канал – искусственное сооружение, предназначенное для переброски воды из одного бассейна в другой, а так же из одной речной системы в другую;
14) межень – ежегодно повторяющееся сезонное стояние низких (меженных) уровней воды в реках и озерах;

2. Осы Санитариялық қағидалар сумен жабдықтау объектілеріне (орталықтандырылған және орталықтандырылмаған ауыз сумен, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері), орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйелеріне және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына қолданылады.
3. Осы Санитариялық қағидалар қызметі сумен жабдықтау объектілерін жобалаумен, салумен, қайта жаңартумен, оларды күтіп-ұстаумен және пайдаланумен байланысты заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
4.Осы Санитариялық қағидадалар мынадай анықтамалар пайдаланылды:
1) бак-аккумулятор – су жинауға арналған сыйымдылық;
2) арынсыз сулар – сулы қабаттың жоғары бетінде атмосфералық қысым деңгейінде қысымы бар жерасты сулары;
3) бьеф – ағысы бойынша сужинағыш құрылыстан (бөгет, шлюздер) жоғары немесе одан төмен орналасқан су қоймасының, өзеннің, арнаның бір бөлігі;
4) сутаратқыш және магистралдық су құбырларыауыз сумен жабдықтау көздерінен суды тұтынушы орынға оны жеткізу үшін жұмыс істейтін құбырлар түріндегі құрылыстар;
5) бірінші санаттағы су қоймасы – орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көзі ретінде пайдаланылатын жерүсті су объектілері;
6) екінші санаттағы су қоймасы – жаппай демалу, туризм және спорт үшін пайдаланылатын, сондай-ақ елдімекендер шегінде орналасқан жерүсті су объектілері;
7) ыстық сумен жабдықтау – тұрғын үйлерді, ұйымдарды тұрмыстық және өндірістік қажеттіліктер үшін арнайы жабдық пен құрылғылардың кешені арқылы ыстық сумен жабдықтау;
8) деаэрация – судан онда еріген газдарды жою;
9) жылумен жабдықтаудың жабық жүйесі – ыстық сумен жабдықтауға арналған су ысытқыштарда (бойлерлерде) ысытылатын жылумен жабдықтау жүйесі;
10) қорғалған жерасты сулары – қорғанысы жеткіліксіз жоғарыда жатқан сулы қабаттарынан жергілікті қоректену мүмкіндігін болдырмайтын барлық санитариялық қорғаныш аймақтарының (бұдан әрі – СҚА) белдеулері шегінде тегіс сутірек жабыны бар қабат аралық сулар (арынды және арынсыз);
11) каптаж – пайдалану мақсатында жерасты суларының шығарылуын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрылыс;
12) коли-фаги – E.coli-ді лизирлеу және қөректендіргіш агарда плюс 37 Цельсий градус (бұдан әрі–0С) температура кезінде 18 сағаттан кейін лизис аймақтарын (түйіндіктер) қалыптастыру қабілеті бар бактериалдық вирустар;
13) магистралдық арна – суды бір бассейннен екіншісіне және бір өзен жүйесінен басқасына ауыстыруға арналған жасанды құрылыс;
14) саба – өзендер мен көлдердегі судың жылда қайталанатын маусымдық төмен (сабалық) деңгейде тұруы;

15) меженный уровень – ежегодно повторяющийся сезонный уровень стояния воды в реках;
15-1) методы опреснения - физические и химические методы удаления из воды растворенных солей и других примесей;
15-2) морские воды – это воды Каспийского и Аральского морей в пределах Государственной границы Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Отсчет территориальных вод (моря) осуществляется от прямых исходных линий, соединяющих соответствующие географические точки, определяемые в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, а также линии наибольшего отлива как на материке, так и островах, принадлежащих Республике Казахстан;
15-3) береговая линия – линия берега водного объекта, образующаяся в результате максимального прилива (полной воды);
16) напорные воды – подземные воды, перемещающиеся под давлением, превышающим атмосферное давление у верхней поверхности водоносного горизонта;
17) недостаточно защищенные подземные воды – подземные (грунтовые) воды первого от поверхности земли безнапорного водоносного горизонта, получающего питание на площади его распространения;
18) нецентрализованное водоснабжение – сооружения, предназначенные для забора питьевой воды без подачи ее к местам расходования, открытые для общего пользования или находящиеся в индивидуальном пользовании;
19) общие колиформные бактерии (далее - ОКБ) – грамотрицательные, оксидазоотрицательные, не образующие спор палочки, способные расти на дифференциальных лактозных средах, ферментирующие лактозу до кислоты, альдегида и газа при температуре плюс 37 градусов Цельсия (далее-оС) в течение 24-48 часов;
20) общее микробное число (далее-ОМЧ) – общее число мезофильных аэробных и факультативно анаэробых микроорганизмов, способных образовывать колонии на питательном агаре при температуре 37оС в течение 24 часов;
21) открытая система теплоснабжения – система теплоснабжения с непосредственным разбором воды из тепловой сети на горячее водоснабжение;
22) ориентировочные допустимые уровни веществ в воде (далее – ОДУ) – разработанные на основе расчетных методов прогноза токсичности и применимые на стадии предупредительного санитарного надзора за проектируемыми или строящимися организациями, очистными сооружениями;
23) патогенные бактерии кишечной группы – возбудители кишечных инфекционных заболеваний семейства Enterobacteriaceae;
24) поверхностные водные объекты – постоянное или временное сосредоточение вод на поверхности суши в формах ее рельефа, имеющих границы, объем и водный режим;

15) сабалық деңгей – өзендердегі судың жылда қайталанатын маусымдық деңгейі;
15-1) тұщыту әдістері - судан еріген тұз бен басқа да қоспаларды алып тастаудың физикалық және химиялық әдістері;
15-2) теңіз сулары - егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, бұл Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы шегіндегі Каспий және Арал теңіздерінің сулары.
Аумақтық суларды (теңізді) есептеу Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес айқындалатын тиісті географиялық нүктелерді қосатын бастапқы түзу сызықтан, сондай-ақ Қазақстан Республикасына тиесілі құрлықта да, аралдарда да судың ең көп қайтатын жиегінен жүзеге асырылады.
15-3) жағалау жиегі - су объектісі жағалауының судың барынша көтерілуі (лық толуы) нәтижесінде пайда болатын жиегі;
16) арынды сулар – сулы қабаттың сыртқы бетіндегі атмосфералық қысымнан жоғары қысым астында орын ауыстыратын жерасты сулары;
17) жеткілікті қорғалмаған жерасты сулары – қоректенуін таралу аумағынан алатын жер бетінің бірінші қабатында орналасқан арынсыз сулы қабаттың жерасты (грунтты) сулары;
18) орталықтандырылмаған сумен жабдықтау – суды шығындау орындарына бермей, жинауға арналған, жалпы пайдалану үшін ашық немесе жеке пайдаланылатын құрылыстар;
19) жалпы колиформдық бактериялар (бұдан әрі – ЖКБ), грам теріс, оксидаза теріс, спора құрмайтын, дифференциалдық лактозалық орталарда өсе алатын, плюс 37 Цельсий температура (бұдан әрі –0С) кезінде 24-48 сағат ішінде лактозаны қышқыл, альдегид және газға дейін ферменттейтін таяқша;
20) жалпы микробтық сан (бұдан әрі – ЖМС) – қоректендіргіш агарда плюс 370С температура кезінде 24 сағат ішінде колония құруға қабілетті мезофильдік аэробты және факультативтік анаэробты микроорганизмдердің жалпы саны;
21) жылумен жабдықтаудың ашық жүйесі – жылу желісіндегі суды ыстық сумен жабдықтауға тікелей бөлетін жылумен жабдықтау жүйесі;
22) судағы заттардың шекті болжамды деңгейлері (бұдан әрі – ШБД) – уыттылықты болжаудың есептеу әдістерінің негізінде әзірленген және жобаланатын немесе салынатын ұйымдарды, тазалау құрылыстарын алдын ала санитариялық қадағалау кезеңінде ғана қолданылатын деңгейлер;
23) ішек тобының патогенді бактериялары – Enterobacteriaceae тұқымдас ішек инфекциялық ауруларын қоздырушылар;
24) жерүсті су объектілерішекарасы, көлемі мен су режимі бар, құрлық бетінде оның бедері нысанында сулардың тұрақты немесе уақытша жинақталуы;

25) предельно-допустимая концентрация (далее – ПДК) – максимальное количество вредного вещества в единице объема или массы, которое при ежедневном воздействии в течении неограниченного времени не вызывает болезненных изменений в организме и неблагоприятных наследственных изменений у потомства;
26) предельно-допустимый сброс (далее – ПДС) – количество допустимых сбросов в водные объекты сточных вод, которое не окажет вредного воздействия на состояние водоема и качество воды;
27) пульпа – отходы производства, имеющие рыхлую (мягкую) консистенцию;
28) расходомер – прибор для замера расхода воды;
29) рекреация – водный объект или его участок с прилегающим к нему берегом, используемый для массового отдыха, туризма и спорта;
30) родник (ключ) – естественный сосредоточенный выход подземной воды на поверхность земли;
31) санитарно-защитная полоса – территория, прилегающая к водоводу хозяйственно-питьевого водоснабжения на всем его протяжении и предназначенная для предотвращения загрязнения воды в нем;
32) сель – грязевые или грязекаменные потоки, внезапно возникающие в руслах горных рек вследствие резкого паводка;
33) селезащита – мероприятия, специальные сооружения, предназначенные для защиты населенного пункта, строений от разрушения селевым потоком;
34) система горячего водоснабжения – это комплекс оборудования: источник тепла, водоподготовительная аппаратура, водонагреватели, трубопроводы, транспортирующие воду, устройства для регулирования и контроля температуры воды;
35) система теплоснабжения с отдельными сетями горячего водоснабжения – характеризуется непосредственным нагревом воды централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения при отсутствии связи между системами отопления и горячего водоснабжения;
36) скважина – сооружение, предназначенное для подъема подземных вод на поверхность земли;
37) створ – участок реки, на котором располагаются сооружения гидроузла, обеспечивающие подъем уровня воды и воспринимающие ее напор;
38) сульфитредуцирующие клостридии – спорообразующие анаэробные палочковидные бактерии, редуцирующие сульфиты до сульфидов;
39) теплоснабжение – обеспечение теплом жилых домов, организаций посредством отопления, вентиляции, горячей воды;
40) термотолерантные колиформные бактерии (далее-ТКБ) – бактерии, обладающие признаками общих колиформных бактерий, а так же способные ферментировать лактозу до кислоты, альдегида и газа при температуре 44 (± 0,5) оС в течение 24 часов;
41) урез – линия пересечения водной поверхности реки, озера или искусственного водоема с поверхностью суши;

25) рұқсат етілген шекті шоғырланушылық (бұдан әрі – РШШ) – көлем немесе масса бірлігінде, шектеусіз уақыт бойына күнделікті әсер ету барысында, организмде ауырсыну өзгерістері мен болашақ ұрпаққа жағымсыз тұқымқуалаушылық өзгерістерді тудырмайтын зиянды заттардың ең көп мөлшері;
26) рұқсат етілген шекті түсірінді (бұдан әрі – РШТ) – сарқынды сулардың су объектілеріне, суқойма жағдайы мен су сапасына зиянды әсер етпейтіндей, жол берілген түсірінділердің саны;
27) қойыртпақ – борпылдақ (жұмсақ) консистенциялы өндірістің қалдықтары;
28) шығын өлшеуіш – су шығынын өлшеуге арналған құрал;
29) рекреация – жаппай демалыс, туризм және спортқа арналған, жақын орналасқан жағасы бар су объектісі немесе оның учаскесі;
30) бұлақ (бастау) – жерасты суларының жер бетіне табиғи жинақталып шығуы;
31) санитариялық-қорғаныш жолағы – шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау сутартқышының бойымен жақын орналасқан, ондағы судың ластануының алдын алуға арналған аумақ;
32) сел – таулы өзендердің арнасында күрт тасқын салдарынан пайда болатын балшық немесе балшық-тасты ағындар;
33) селден қорғау – елді мекенді, құрылыстарды сел ағынымен бұзылудан қорғауға арналған іс-шаралар, арнайы құрылыстар;
34) ыстық сумен жабдықтау жүйесі – бұл мынадай жабдықтардың кешені: жылу көзі, су дайындағыш аппаратура, суысытқыштар, су тасымалдайтын суқұбырлар, су температурасын реттеуге және бақылауға арналған құрылғылар;
35) жеке ыстық сумен жабдықтау желілері бар жылумен жабдықтау жүйесі – жылу жүйесі мен ыстық сумен жабдықтау арасында байланыс болмаған жағдайда, орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау суының тікелей қыздырылуымен сипатталады;
36) ұңғыма – жерасты суларын жер бетіне шығаруға арналған құрылғы;
37) жарма – су деңгейінің көтерілуін қамтамасыз ететін және оның тегеурінін қабылдайтын гидроторап құрылыстары орналасатын өзен учаскесі;
38) сульфитредуциялаушы клостридиялар – сульфиттерді сульфидке дейін редуциялаушы спора пайда болатын анаэробты таяқша тәрізді бактериялар;
39) жылумен жабдықтау – тұрғын үйлерді, ұйымдарды жылыту, желдету, ыстық су арқылы жылумен жабдықтау;
40) термотолерантты колиформдық бактериялар (бұдан әрі – ТКБ) – жалпы колиформдық бактериялардың белгілеріне ие, сондай-ақ плюс 44 (плюс минус 0,5) 0С температурасы кезінде 24 сағат ішінде лактозаны қышқыл, альдегид және газға дейін ферменттей алатын бактериялар;
41) кемер – өзен, көл немесе жасанды суқойманың сулы бетінің құрлық бетімен қиылысу сызығы;

42) централизованная система горячего водоснабжения – это система нагрева воды на тепловой электростанции, которая передается потребителям по трубам;
43) чрезвычайной ситуацией в питьевом водоснабжении признается прекращение на период более суток подачи питьевой воды водопотребителям вследствие аварии, катастрофы, стихийного или иной ситуации природного или техногенного характера, повлекшей за собой загрязнение, истощение источников питьевого водоснабжения и (или) повреждение систем питьевого водоснабжения;
44) энтеровирусы (кишечные вирусы) – род рибонуклеиновокислотно-содержащих вирусов, обитающих преимущественно в желудочно-кишечном тракте человека и животных, вызывающие инфекционные заболевания.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.03.2013 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых
целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов
5. Обобщенные показатели химических веществ питьевой воды установлены в приложении 1 к настоящим Санитарным правилам.
6. При возникновении на водопроводе аварийных ситуаций или технических нарушений, которые приводят или могут привести к ухудшению качества питьевой воды и условий водоснабжения населения, лицо, осуществляющее эксплуатацию системы водоснабжения немедленно принимает меры по их устранению и информированию территориальных подразделений органов санитарно-эпидемиологической службы в течение 24 часов с момента обнаружения.
7. Организация (лаборатория), осуществляющая производственный контроль качества питьевой воды, немедленно информируют территориальные подразделения органов санитарно-эпидемиологической службы о каждом результате лабораторного исследования проб воды, не соответствующем гигиеническим нормативам.
8. В случаях, связанных с явлениями природного характера или с аварийными ситуациями, устранение которых не может быть осуществлено немедленно, допускаются временные отклонения от гигиенических нормативов качества питьевой воды по показателям химического состава, влияющим на органолептические свойства. При этом, эксплуатирующим лицом утверждается план мероприятий по обеспечению населения альтернативной питьевой водой, соответствующей гигиеническим нормативам, со сроками их выполнения и обоснованиями.
9. Питьевая вода должна быть безопасна в эпидемическом и радиационном отношении, безвредна по химическому составу, и иметь благоприятные органолептические свойства.

42) ыстық сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесі – бұл жылу электр станциясындағы тұтынушыларға құбыр бойымен таратылатын суды жылыту жүйесі;
43) ауыз сумен жабдықтаудағы төтенше жағдайлар болып ауыз сумен жабдықтау көздерінің ластануын, сарқылуын және (немесе) ауыз сумен жабдықтау жүйелерінің бұзылуын болдырған авария, апат, стихиялық немесе табиғи немесе техногенді сипат жағдайы салдарынан суды тұтынушыларға бір тәуліктен аса ауыз судың берілуінің тоқталуы саналады;
44) энтеровирустар (ішек вирустары) – адам мен жануарлардың көбіне асқазан-ішек жолдарында болатын, инфекциялық ауруларды тудыратын рибонуклеинқышқылқұрамды вирустардың түрі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.03.2013 № 307 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
5. Ауыз судың химиялық заттарының қорытынды көрсеткіштері осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сумен жабдықтау жүйесі үшін белгіленеді.
6. Су құбырында ауыз су сапасының және халықты сумен жабдықтау жағдайының нашарлауына әкелетін немесе әкелуі мүмкін авариялық жағдайлар немесе техникалық бұзылулар орын алған жағдайда, сумен жабдықтау жүйесін пайдаланатын ұйым оларды жою және сәйкес аумақтардағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына анықталған уақыттан 24 сағат ішінде хабарлау бойынша тез арада шара қабылдайды.
7. Ауыз су сапасына өндірістік бақылауды жүзеге асыратын ұйым (зертхана) гигиеналық нормативтерге сәйкес келмейтін су сынамаларын зертханалық зерттеудің әрбір нәтижесі туралы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне тез арада хабарлайды.
8. Тез арада жойылуы мүмкін емес табиғи сипаттағы құбылыстармен немесе авариялық жағдайлармен байланысты жағдайларда, ауыз су сапасының органолептикалық қасиеттеріне әсер ететін химиялық құрамның көрсеткіштері бойынша гигиеналық нормативтерден уақытша ауытқуларға жол беріледі. Бұл ретте, пайдаланушы ұйым халықты гигиеналық нормативтерге сәйкес келетін балама ауыз сумен қамтамасыз ету бойынша іс-шаралардың орындалу мерзімдері мен негіздемелерін көрсетіп, жоспар құрады.
9. Ауыз су эпидемиялық және радиациялық тұрғыдан қауіпсіз, химиялық құрамы бойынша зиянсыз және жағымды органолептикалық қасиеттерге ие болуы тиіс.

10. Безопасность питьевой воды в эпидемическом отношении определяется ее соответствием нормативам по микробиологическим и паразитологическим показателям качества питьевой воды согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.
11. Исследования питьевой воды на наличие патогенных бактерий кишечной группы и энтеровирусов проводятся в плановом порядке, а также по эпидемиологическим показаниям по решению органов санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории.
12. Безвредность питьевой воды по химическому составу определяется ее соответствием нормативам по показателям содержания вредных химических веществ, наиболее часто встречающихся в природных водах, веществ антропогенного происхождения:
1) вредных химических веществ, поступающих и образующихся в воде в процессе ее обработки в системе водоснабжения, согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам;
2) содержание вредных химических веществ в питьевой воде, поступающих в источники водоснабжения в результате хозяйственной деятельности человека, соответствует гигиеническим нормативам, указанным в приложении 3 к настоящим Санитарным правилам.
13. При обнаружении в питьевой воде нескольких химических веществ, относящихся к 1 и 2 классам опасности и нормируемых по санитарно-токсикологическому признаку вредности, сумма отношений обнаруженных концентраций каждого из них в воде предельно допустимой концентрации (далее-ПДК) составляет единицу. Расчет ведется по формуле:
С1 факт         С2 факт           Сn факт
----------- + ----------- +….+ ----------- </= 1
С1 доп          С2 доп            Сn доп
где С1, С2, Сn- концентрации индивидуальных химических веществ 1 и 2 класса опасности:
факт – фактическая концентрация;
доп – допустимая концентрация.
14. Органолептические свойства питьевой воды определяются показателями согласно таблицы 3 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам, а также показателями веществ, оказывающих влияние на органолептические свойства питьевой воды, согласно таблиц 1 и  2 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
15. Не допускается присутствие в питьевой воде различимых невооруженным глазом организмов и поверхностной пленки.
16. Радиационная безопасность питьевой воды определяется ее соответствием нормативам по показателям общей a и b - активности, согласно таблице 4 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
17. Идентификация присутствующих в воде радионуклидов и измерение их индивидуальных концентраций проводится при превышении нормативов общей активности. Оценка обнаруженных концентраций проводится в соответствии с действующими нормами радиационной безопасности.

10. Ауыз судың эпидемияға қатысты қауіпсіздігі оның микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштері бойынша нормативтерге сәйкес келуі осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
11. Ауыз суды ішек тобындағы патогенді бактериялар мен энтеровирустарға зерттеулер, сондай-ақ тиісті аумақтағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының шешімі бойынша эпидемиологиялық көрсетулер бойынша өткізіледі.
12. Ауыз судың химиялық құрамы бойынша зиянсыздығы оның табиғи суларда неғұрлым жиі кездесетін зиянды химиялық заттар, антропогендік жынысты заттар құрамының көрсеткіштері бойынша нормативтерге сәйкес келуімен айқындалады:
1) сумен жабдықтау жүйесінде өңдеу барысында келіп түсетін және қалыптасатын зиянды химиялық заттардың осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес;
2) адамның шаруашылық қызметінің нәтижесінде сумен жабдықтау көздеріне келіп түсетін ауыз судағы зиянды химиялық заттар құрамының гигиеналық нормативтері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес келеді.
13. Ауыз суда қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарына жататын және зияндылығының санитариялық-токсикологиялық белгісі бойынша нормаланатын бірнеше химиялық заттар анықталған жағдайда, олардың әрқайсысының суда анықталған қатынастарының рұқсат етілген шекті шоғырлану (бұдан әрі – РШШ) мөлшері бірліктен тұрады.
Есептеулер мынадай формула бойынша жүргізіледі:
С1 факт С2 факт Сп факт
---- + --- +......+ - </= 1
С1 р.е С2 р.е Сп р.е
мұндағы С1, С2, Сп – қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарына жататын жеке химиялық заттардың шоғырлануы:
факт – нақты шоғырлану
р.е – рұқсат етілген шоғырлану.
14. Ауыз судың органолептикалық қасиеттері осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшадағы 3-кестеге сәйкес көрсеткіштермен және осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшадағы 1 және 2-кестелерге сәйкес органолептикалық қасиеттерге әсер ететін заттардың көрсеткіштерімен айқындалады.
15. Ауыз суда жай көзге көрінетін организмдердің және жұқа қабық бетінің болуына жол берілмейді.
16. Ауыз судың радиациялық қауіпсіздігі оның көрсеткіштерi бойынша нормативтеріне сәйкестігімен айқындалады (осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшадағы 4-кестеге сәйкес a және b – активтілігі).
17. Судағы радионуклеидтерді сәйкестендіру және олардың жеке шоғырлануын өлшеу жалпы нормативтердің белсендiлiгiнiң артуы кезінде жүргізіледі. Анықталған шоғырлануды бағалау радиациялық қауіпсіздіктің қолданыстағы нормаларына сәйкес жүргізіледі.

18. Выбор контролируемых показателей питьевой воды, подлежащих постоянному производственному контролю, проводится лабораторией для каждой системы водоснабжения, на основании результатов оценки состава воды источников водоснабжения.
На основании проведенного анализа составляется санитарно-эпидемиологическая характеристика конкретного источника водоснабжения по микробиологическим показателям и химическому составу.
19. Обобщенные показатели химических веществ исследования воды проводятся по составленному перечню химических веществ, а также по показателям согласно таблице 1 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
20. Для систем водоснабжения, использующих реагентные методы обработки воды при проведении расширенных исследований перед подачей воды в распределительную сеть, химические вещества, образующиеся в воде в процессе ее обработки, должны соответствовать показателям таблицы 2 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
21. Расширенные лабораторные исследования воды проводятся в местах водозабора системы водоснабжения, а при наличии обработки воды или смешения воды различных водозаборов, перед подачей питьевой воды в распределительную сеть.
22. Минимальное количество исследуемых проб воды в зависимости от типа источника водоснабжения, позволяющее обеспечить равномерность получения информации о качестве воды в течение года, принимается: для подземных и поверхностных источников - один раз в квартал.
23. При необходимости получения полной и достоверной информации о химическом составе воды и динамике концентраций присутствующих в ней веществ, периодичность исследуемых проб воды увеличивается до двенадцати раз (ежемесячно).
24. Органы санитарно-эпидемиологической службы анализируют результаты расширенных исследований химического состава воды по каждой системе водоснабжения и с учетом оценки санитарно-гигиенических условий питьевого водопользования населения и эпидемиологической обстановки на территории определяют потенциальную опасность присутствующих в воде химических веществ для здоровья населения.
На основании проведенной оценки разрабатываются предложения по перечню контролируемых показателей, количеству и периодичности отбора проб питьевой воды для постоянного производственного контроля.
25. Количество и периодичность отбора проб воды, отбираемых в местах водозабора, определяются для каждой системы водоснабжения индивидуально, согласно таблиц 123 приложения 4 к настоящим Санитарным правилам.
26. Отбор проб в распределительной сети проводят из уличных водоразборных устройств на наиболее возвышенных и тупиковых ее участках, из кранов внутренних водопроводных сетей всех домов, имеющих подкачку и местные водонапорные баки.

18. Тұрақты өндірістік бақылаудан өткізілуі тиіс ауыз судың бақыланатын көрсеткіштерін таңдау, сумен жабдықтау көздерінің су құрамын бағалау нәтижелері негізінде сумен жабдықтаудың әрбір жүйесі үшін зертхана жүргізеді.
Жүргізілген талдау негізінде микробиологиялық көрсеткіштер және химиялық құрамы бойынша сумен жабдықтаудың нақты көзінің санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасы жасалады.
19. Суды зерттеулердің химиялық заттарының қорытынды көрсеткіштері химиялық заттардың құрастырылған тізбесі бойынша, сондай-ақ осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес көрсеткіштер бойынша жүргізіледі.
20. Суды өңдеудің реагенттік әдістерін пайдаланатын сумен жабдықтау жүйелері үшін, судың таратқыш желіге берілуі алдында кеңейтілген зерттеулерін жүргізу кезінде өңдеу процесінде суда түзілетін химиялық заттар осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның2-кестесіне сәйкес келуі тиіс.
21. Судың кеңейтілген зертханалық зерттеулері сумен жабдықтау жүйесінің су жинау орындарында, ал су өңделген жағдайда немесе түрлі су жинау орындарының суын араластыру барысында – ауыз суды таратқыш желіге берер алдында жүргізіледі.
22. Жыл бойына судың сапасы туралы ақпарат алудың біркелкілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін сумен жабдықтау көздерінің түріне байланысты зерттелетін су сынамаларының ең аз саны: жерасты және жерүсті көздері үшін тоқсанына бір рет деп қабылданады.
23. Судың химиялық құрамы мен оның құрамындағы заттардың шоғырлануының динамикасы туралы толық және нақты ақпарат алу қажет болған жағдайда, зерттелетін су сынамаларының кезеңділігі он екі есеге (ай сайын) ұлғаяды.
24. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары судың химиялық құрамының кеңейтілген зерттеулерінің нәтижелерін әрбір сумен жабдықтау жүйесі бойынша талдайды және халықтың ауыз суды пайдалануының санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын және аумақтағы эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, су құрамындағы химиялық заттардың халық денсаулығына төндіретін әлеуетті қаупін айқындайды.
Жүргізілген бағалау негізінде бақыланатын көрсеткіштер тізбесі, саны және тұрақты өндірістік бақылауға арналған ауыз су сынамаларын алу кезеңділігі бойынша ұсыныстар әзірленеді.
25. Су тарату орындарынан алынатын су сынамаларының саны мен алу жиілігі осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаның 1, 2, 3-кестелеріне сәйкес сумен жабдықтаудың әр жүйесі үшін жеке айқындалады.
26. Таратқыш желісінің сынамаларын алу көшедегі су таратқыш жабдықтарынан ең биік және ең соңғы учаскелерінен, басқылау мен жергілікті су арынды бактары бар барлық үйлердің ішкі су тарату крандарынан алынады.

27. В качестве материалов, реагентов, оборудования, используемых для водоочистки и водоподготовки применяются:
1) реагенты, добавляемые в воду (коагулянты, полиэлектролиты (флокулянты, альгициды), антинакипины, антикоррозионные средства, стабилизаторы);
2) вспомогательное оборудование и конструкционные материалы (трубы, соединительная арматура, краны, полимерные и металлические емкости для хранения и транспортировки воды, водонагреватели, изоляционные материалы, прокладки);
3) материалы, используемые для обработки поверхностей оборудования и конструкционных материалов, контактирующих с водой (лаки, краски, эмали, герметики, смазки, антикоррозионные покрытия, резины, полимерные материалы и т.п.);
4) фильтрующие зернистые материалы, сорбенты и мембраны природного и искусственного происхождения (песок, гравий, цеолиты, керамзиты, шунгизиты, клиноптилолиты, угли, ионообменные смолы, полимерные мембраны).
28. Не допускается использование для водоочистки и водоподготовки материалов, реагентов и оборудования, способных в процессе эксплуатации:
1) оказывать вредное действие на здоровье человека и объекты окружающей среды (водные объекты, почву, воздух, пищевые продукты, жилище) как среду обитания человека;
2) ухудшать органолептические свойства питьевой воды;
3) приводить к поступлению в питьевую воду соединений в концентрациях, превышающих гигиенические нормативы;
4) способствовать биообрастанию и развитию микрофлоры в питьевой воде;
5) образовывать соединения и(или) продукты трансформации в концентрациях, превышающих гигиенические нормативы.
29. Критериями оценки безопасности конструкционных материалов и внутренних покрытий, используемыми в системах водоснабжения являются:
1) органолептические (запах и привкус водной вытяжки при t 200 и 600 С, пенообразование водной вытяжки, цветность);
2) физико-химические (рН, перманганатная окисляемость);
3) концентрация соединений 1 и 2 классов опасности в водной вытяжке не превышает 1/2 их ПДК в воде, соединений 3 и 4 классов – ПДК в воде. В случае обнаружения в водной вытяжке двух и более веществ 1 и 2 класса опасности, характеризующихся однонаправленным механизмом токсического действия, сумма отношений концентраций каждого из них к соответствующим ПДК не превышает единицу.
30. Критериями оценки безопасности реагентов, используемых для водоочистки и водоподготовки являются:
1) в качестве реагентов в водоснабжении применяются соединения 3-4 классов опасности (за исключением средств дезинфекции воды);
2) реагенты, относящиеся ко 2 классу опасности, применяются в закрытых системах теплоснабжения, а также оборотного водоснабжения в технологически необходимых концентрациях с соблюдением ПДК реагентов в этих водах в случае их сброса в водные объекты;

27. Су дайындау және су тазалау үшін пайдаланылатын материалдар, реагенттер, құрылғылар ретінде мыналар қолданылады:
1) суға қосылатын реагенттер (коагулянттар, полиэлектролиттар (флокулянттар, альгицидтар), қаққа қарсы, тотқа қарсы, тұрақтандырғыштар);
2) қосымша жабдық және конструкциялық материалдар (құбырлар; біріктіретін арматура; крандар; суды сақтауға және тасымалдауға арналған полимер және металл ыдыстар, суысытқыштар, оқшаулағыш материалдар, төсемдер);
3) сумен жанасатын конструкциялық материалдар мен жабдықтардың бетін өңдеу үшін пайдаланылатын материалдар (лактар, бояулар, эмальдар, герметикалар, жағындылар, тот басуға қарсы жабындылар, полимерлік материалдар, резеңкелер және т.с.);
4) табиғи және жасанды сүзгілеуші түйіршікті материалдар, сорбенттер және мембраналар (құм, гравий, цеолиттер, керамзиттар, шунгизиттер, клиноптилолиттер, көмір, ионалмастырушы шайыр, полимерлік мембраналар).
28. Су дайындау мен су тазалау үшін пайдалану үдерісінде:
1) адам денсаулығына және адамның өмір сүру ортасы ретінде қоршаған орта объектілеріне (су объектілері, топырақ, ауа, тамақ өнімдері, баспана) зиянды әсер етуі;
2) ауыз судың органолептикалық қасиетін төмендетуі;
3) ауыз суға гигиеналық нормативтерден жоғары шоғырлануда қосындылардың түсуіне;
4) суда микрофлораның биологиялық өсуіне және дамуына себепші болу;
5) гигиеналық нормативтерден жоғары шоғырлануда трансформация қосындыларын және/немесе өнімдерінің пайда болуы мүмкін материалдарды, реагенттерді және жабдықтарды пайдалануға жол берілмейді.
29. Сумен жабдықтау жүйелерінде пайдаланылатын конструкциялық материалдар мен ішкі жабындылардың қауіпсіздігін бағалау өлшемдері мыналар болып табылады:
1) органолептикалық (200 және 60 0С кезінде су сорғыштың иісі және дәмі, су сорғыштың көпірік жасауы, түсі);
2) физикалық-химиялық (рН, перманганаттық тотығу);
3) су сорғышта қауіптіліктің 1 және 2-сыныптағы қосындыларының концентрациясы суда оның 1/2 РШШ аспайды, 3 және 4-сыныптағы қосындылары – судағы РШШ. Су сорғышта бір бағыттағы уытты әрекетімен сипатталатын қауіптіліктің 1 және 2-сыныптағы екі немесе одан да көп заттар айқындалғанда, олардың әрқайсысының РШШ-ға сәйкес шоғырлану қатынасының сомасы бірліктен аспайды.
30. Су тазалауға және су дайындауға пайдаланылатын реагенттердің қауіпсіздігін бағалау өлшемдері:
1) сумен жабдықтауда реагенттер ретінде тек қауіптіліктің 3-4-сыныптағы қосындылары қолданылады (суды дезинфекциялау құралдарынан басқа);
2) қауіптіліктің 2-сыныбына жататын реагенттерді жылумен жабдықтаудың жабық жүйесінде, сондай-ақ қажетті технологиялық шоғырлануда айналмалы сумен жабдықтауды олардың су объектілеріне құйылу кезінде, бұл суларда реагенттердің РШШ сақтау арқылы пайдалануға болады;

3) в расчете на 3-х кратную рабочую дозу реагента содержание в воде веществ 1 и 2 классов опасности не превышает 1/2 ПДК, веществ 3 и 4 классов опасности – ПДК.
31. Перечень контролируемых показателей в водных вытяжках из материалов, используемых в системах водоснабжения, определяется согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам.
32. Для нецентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения используются подземные воды. Их использование осуществляется путем устройства специального оборудования водозаборных сооружений (скважин без разводящей сети, шахтных и трубчатых колодцев, каптажей родников).
33. Скважины без разводящей сети, колодцы и каптажи родников устраиваются для обеспечения групп населения и хозяйственно-бытовых объектов питьевой водой на основании санитарно-эпидемиологического заключения.
34. Место для устройства колодцев и каптажей родников выбирается на незагрязненном возвышенном участке, удаленном не менее чем на 50 метров (далее - м) выше по потоку грунтовых вод от существующих или возможных источников загрязнения: уборных, выгребных ям, складов удобрений и ядохимикатов, промышленных организаций, канализационных сооружений, старых заброшенных колодцев, скотных дворов, мест захоронения людей и животных.
35. Водозаборные сооружения не допускается устраивать: на участках затапливаемых паводковыми водами, в пониженных, заболоченных местах; местах подвергаемых оползням и другим видам деформации почвы; ближе тридцати метров от магистралей с интенсивным движением транспорта.
36. При оборудовании водозаборных сооружений используются материалы (фильтры, защитные сетки, детали насосов и другие), реагенты и малогабаритные очистные устройства для хозяйственно-питьевого водоснабжения, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
37. Для устройства трубчатых колодцев используются водоносные горизонты, защищенные с поверхности водонепроницаемыми породами.
38. Каптажи предназначаются для сбора выклинивающихся на поверхность подземных вод из восходящих или нисходящих родников (ключей). Забор воды из восходящего родника осуществляется через дно каптажной камеры, из нисходящего родника - через отверстия в стене камеры.
39. Территория на расстоянии пяти метров вокруг колодца (каптажа) ограждается и благоустраивается.
Не допускается в радиусе ближе двадцати метров от колодца (каптажа) осуществлять стирку белья, мытье машин, водопой животных.
40. Для подъема воды из колодца (каптажа) используются ведра, насосы.
41. Для защиты колодцев (каптажей) от замерзания используются чистая солома, сено, стружка. Не допускается использование для этих целей навоза, стекловаты и других загрязняющих материалов.

3) реагенттің 3 еселік жұмыс дозасын есептеу кезінде суда қауіптіліктің 1 және 2-сыныптағы заттарының құрамы РШШ 1/2 бөлігінен аспайды, қауіптіліктің 3 және 4-сыныптағы заттары – РШШ аспайды.
31. Сумен жабдықтау жүйелерінде пайдаланылатын материалдардан су сорғыштардағы бақыланатын көрсеткіштердің тізбесі осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
32. Орталықтанбаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты сулары пайдаланылады. Оларды пайдалану су жинау құрылыстарының арнайы жабдығын орнату арқылы жүзеге асырылады (таратушы жүйелері жоқ ұңғымалар, шахталық және құбырлық құдықтар, бұлақтарды ашу).
33. Тарату тораптары жоқ ұңғымалар, құдықтар және бұлақтарды ашу санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде тұрғындар тобын және шаруашылық-тұрмыстық объектілерін ауыз сумен жабдықтау үшін ұйымдастырылады.
34. Құдықтарды және бұлақты ашу құрылғылары үшін орын ластанған немесе ластануы мүмкін мынадай көздерден келетін жерасты суларының тасқынынан 50 метрге (бұдан әрі - м) жоғары алыстатылған, ластанбаған биіктеу учаскеде таңдайды: әжетханалар, қазылған шұңқырлар, тыңайтқыштардың және улы химикаттардың қоймалары, өндірістік ұйымдар, кәріздеу құрылыстары, ескі қараусыз қалған құдықтар, мал қоралар, адамдарды жерлеу және жануарларды көму орындары.
35. Су жинау құрылыстарын мыналарда: тасқын су басатын учаскелерге, төменгі, батпақ жерлерге; көшкін және топырақтың пішінін өзгертетін басқа түрлері болатын жерлерге; көліктің қарқынды қозғалысы бар магистральдан 30 м жақын жерлерге орнатуға жол берілмейді.
36. Су жинау құрылыстарын жабдықтау барысында Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдар (сүзгіштер, қорғаныш торлар, сорғыштардың бөлшектері және басқалар), реагенттер және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған шағын габаритті тазартқыш қондырғылар пайдаланылады.
37. Құбырлық құдықтарды орнату үшін үстінен су өткізбейтін жыныстармен қорғалған су жиектері пайдаланылады.
38. Каптаждар сызашықтарды қайнар немесе тұма бұлақтардан (көздерден) үстіңгі қабатқа жинауға арналған. Қайнар бұлақтан су алу каптаждық камераның түбінен, тұма бұлақтан су алу – камера қабырғасының тесігі арқылы жүзеге асырылады.
39. Құдыққа (каптажға) 5 метр аралығында жақын маңдағы аумақ қоршалады және абаттандырылады.
Құдықтан (каптаждан) жиырма метрден жақын радиуста кір жууға, машина және әртүрлі заттарды жууға, жануарларды суаруға жол берілмейді.
40. Құдықтан (каптаждан) су алу үшін шелектер, сорғылар пайдаланылады.
41. Құдықтардың суын қатып қалудан қорғау үшін таза сабан, пішен, жаңқа пайдаланылады. Бұл мақсаттар үшін тезек, шыны мақта және ластайтын басқа материалдарды қолдануға жол берілмейді.

42. Не реже одного раза в год проводится чистка колодца (каптажа) от заиливания и наносов породы, текущий ремонт крепления, оборудования.
43. После каждой чистки и ремонта проводится дезинфекция колодца (каптажа).
44. Очистка, промывка и дезинфекция колодца (каптажа) проводится при ухудшении качества питьевой воды, а также при регистрации инфекционной заболеваемости, связанной с водным фактором передачи, с составлением акта по форме согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.
45. Качество питьевой воды нецентрализованных водоисточников по своему составу и свойствам должно соответствовать показателям, установленным настоящими Санитарными правилами.
46. Радиационная безопасность качества воды из источника нецентрализованного водоснабжения оценивается в соответствии с настоящими Санитарными правилам.
47. Исходная вода для систем горячего водоснабжения и качество горячей воды, поступающей к потребителю, независимо от применяемой системы и способа обработки, должны отвечать требованиямустанавливаемым к качеству воды централизованной системы питьевого водоснабжения.
48. На всех этапах подготовки и подачи горячей воды для населения проводится лабораторно-производственный контроль качества воды.
Лабораторный производственный контроль качества горячей воды осуществляется:
1) в закрытых системах теплоснабжения - в местах поступления исходной воды (водопроводной) и после водонагревателей;
2) в открытых системах теплоснабжения - в местах поступления исходной воды (водопроводной или воды источника), после водоподготовки (подпиточная вода) и перед поступлением в сеть горячего водоснабжения;
3) в системах теплоснабжения с отдельными сетями горячего водоснабжения - в местах поступления исходной воды (водопроводной) и после водонагревателей.
49. Государственный санитарно-эпидемиологический надзор за качеством воды централизованных систем горячего водоснабжения осуществляется выборочно в местах поступления исходной воды перед поступлением в сеть и в распределительной сети.
50. Возможность применения различных систем горячего водоснабжения определяется проектной организацией, исходя из качества исходной воды, санитарно-гигиенических требований к воде в точках водоразбора и технико-экономических обоснований.
51. В целях обеспечения эпидемической безопасности горячей воды, при открытых системах теплоснабжения проводится деаэрация воды при температуре не менее +100оС.
52. Исключается проведение тепловых сетей, независимо от способа прокладки и системы теплоснабжения, по территории кладбищ, свалок, скотомогильников, земледельческих полей орошения, полей ассенизации и других участков, представляющих опасность химического или биологического загрязнения горячей воды.

42. Жылына бір реттен сиретпей құдықты (каптажды) жыныстардың толып кетуінен және үйілуінен тазарту, ағымдағы бекіту, жабдықтарға жөндеу жүргізіледі.
43. Әрбір тазартудан және жөндеуден кейін құдықты (каптажды) дезинфекциялау жүргізіледі.
44. Құдықты (каптажды) тазалау, жуу және дезинфекциялау ауыз судың сапасы нашарлаған кезде, сондай-ақ су факторымен берілетін инфекциялық аурулар тіркелген жағдайда, осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт толтырыла отырып жүргізіледі.
45. Орталықтандырылмаған су көздерінің ауыз су сапасы өзінің құрамы мен қасиеті бойынша осы Санитариялық қағидалар белгіленген көрсеткіштерге сәйкес болуы тиіс.
46. Орталықтандырылмаған су көздеріндегі су сапасының радиациялық қауіпсіздігі осы Санитариялық қағидаларға сәйкес бағаланады.
47. Ыстық сумен жабдықтау жүйесіне арналған бастапқы су және тұтынушыға берілетін ыстық судың сапасы қолдану жүйесіне және өндеу тәсіліне қарамастан, орталықтандырылған ауыз сумен жабдықтау жүйесі суының сапасына қойылатын талаптарға сай келуі тиіс.
48. Ыстық суды дайындаудың және халыққа жеткізудің барлық кезеңдерінде судың сапасын зертханалық-өндірістік бақылау жүргізіледі.
48. Ыстық судың сапасын зертханалық өндірістік бақылау:
1) жылумен жабдықтаудың жабық жүйелерінде – бастапқы судың түсу (су құбыры) орындарында және суысытқыштардан кейін;
2) жылумен жабдықтаудың ашық жүйелерінде – бастапқы судың түсу (су құбыры немесе су көзі) орындарында, суды дайындаудан кейін (ішуге жарамды су) ыстық сумен жабдықтау желісіне келіп түсу алдында;
3) жеке ыстық сумен жабдықтау желілері бар жылумен жабдықтау жүйелерінде – бастапқы судың түсу (су құбыры) орындарында және суысытқыштардан кейін жүзеге асырылады.
49. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесінің суы сапасын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау желіге және таратқыш желіге келіп түсіру алдында бастапқы судың келіп түсуі орындарында іріктеп жүзеге асырылады.
50. Ыстық сумен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерін қолдану мүмкіндігін бастапқы судың сапасын, су тарату нүктелеріндегі суға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды және техникалық-экономикалық негіздерді басшылыққа ала отырып, жобалау ұйымы айқындайды.
51. Ыстық судың эпидемиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері кезінде кемінде плюс 1000С температурада ауасыздандыру жүргізіледі.
52. Зираттар, қоқыс орындары, мал өлексесін көметін орындардың аумағында, жердің суландыру алаңдары, ассенизация алаңдары және ыстық судың химиялық немесе биологиялық ластану қаупі бар басқа учаскелерде жылумен жабдықтау жүйелеріне және төсем тәсіліне қарамастан, жылу желілерін жүргізуге болмайды.

53. Прокладка тепловых сетей горячего водоснабжения в каналах совместно с сетями бытовой и производственной канализации, не допускается.
54. Не допускается соединение сетей горячего водоснабжения с трубопроводами иного назначения.
55. На период ремонта объекты повышенной эпидемической значимости (объекты общественного питания, пищевой промышленности, дошкольные и общеобразовательные организации, а также медицинские организации) подлежат обеспечению горячей водой от других источников тепла или от собственных резервных источников.
56. Баки-аккумуляторы подлежат периодической очистке от осадков и обрастания. Периодичность очистки определяется местными условиями эксплуатации и проводится не реже одного раза в два года.
57. Контроль качества промывки систем теплоснабжения и горячего водоснабжения проводится лицом, эксплуатирующим эти системы.
58. В период сезонных отключений, после ремонта и присоединения новых систем теплоснабжения допускается отступление от санитарно-эпидемиологических требований к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения по показателям цветности до плюс 70оС и содержанию железа до 1 мг/л в системах горячего водоснабжения, присоединенных к открытым системам теплоснабжения.
59. Не допускаются поступление горячей воды в сети хозяйственно-питьевого водоснабжения, а также разбор горячей воды из систем отопления.
60. Лабораторный производственный контроль за качеством горячей воды осуществляется в распределительной сети в точках, согласованных с органами санитарно-эпидемиологической службы.
61. Производственный лабораторный контроль качества горячей воды включает определение следующих показателей: температура (оС); цветность (градусы), мутность (мг/л); запах (баллы); реакция рН; железо (мг/л); остаточное количество реагентов, применяемых в процессе подготовки воды (мг/л); допустимое содержание химических веществ, вымывание которых возможно из материала труб горячего водоснабжения (медь, цинк и другие элементы в мг/л); микробиологические.
62. Расширенные исследования воды и результаты показателей оформляются по форме согласно приложению 7 к настоящим Санитарным правилам.
63. У источников водоснабжения и на водопроводных сооружениях, подающих воду на хозяйственно-питьевые нужды из поверхностных и подземных источников, предусматриваются ЗСО.
64. В случае, когда ЗСО распространяется на две и более административные территории, проект установления ЗСО согласовывается органами санитарно-эпидемиологической службы этих территорий.
65. ЗСО состоит из трех поясов:

53. Ыстық сумен жабдықтаудың жылулық желілерін тұрмыстық және өндірістік кәріздеу желілерімен біріккен каналдарға салуға жол берілмейді.
54. Ыстық сумен жабдықтау желілерін басқа мақсатқа тағайындалған су құбырларымен байланыстыруға жол берілмейді.
55. Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілер (қоғамдық тамақтану, тағам өнеркәсібі, мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарының, сондай-ақ аурухана ұйымдарының объектілері) жөндеу кезеңінде жылудың басқа көздерінен немесе меншікті қордағы көздерден алынатын ыстық сумен қамтамасыз етілуі тиіс.
56. Бак-аккумуляторлар тұнбалардан және шөп басып кетуден мерзімді тазартылуы тиіс. Тазалау жиілігі пайдаланудың жергілікті жағдайларымен айқындалады және екі жылда бір реттен сиретпей жүргізіледі.
57. Ыстық сумен жабдықтау және жылыту жүйелерін жуудың сапасын бақылауды осы жүйелерді пайдаланатын адам жүргізеді.
58. Жылумен жабдықтауды маусымдық ажырату кезеңінде, оны жөндегеннен кейін және жаңасын іске қосуға жылумен жабдықтаудың ашық жүйелеріне қосылған ыстық сумен жабдықтау жүйелеріндегі темірдің құрамы 1 мг/л дейін және түсі көрсеткіші плюс 700С дейінгі көрсеткіштер бойынша ауыз судың орталықтандырылған жүйелеріндегі судың сапасына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптардан ауытқуына жол беріледі.
59. Ыстық судың шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау желісіне келіп түсуіне, сондай-ақ жылу жүйелерінен ыстық суды таратуға жол берілмейді.
60. Ыстық судың сапасын өндірістік зертханалық бақылау санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісілген тарату желісінің нүктелерінде жүргізіледі.
61. Ыстық судың сапасын өндірістік зертханалық бақылау мынадай көрсеткіштерді анықтауды қамтиды: температурасы (0С), түсі (градус), лайлылығы (мг/л), иісі (балл), рН реакциясы, темір (мг/л), су дайындау үдерісінде қолданылатын реагенттердің қалдық мөлшері (мг/л), ыстық сумен жабдықтау құбырларының (мыс, мырыш және басқа элементтер мг/л-мен) материалынан жуылуы мүмкін химиялық заттардың жол берілетін мөлшері, микробиологиялық.
62. Судың кеңейтілген зерттеу және көрсеткіштердің нәтижелері осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
63. Жерүсті және жерасты су көздерінен шаруашылық-ауыз су қажеттілігіне беретін сумен жабдықтау көздеріне және құбыры құрылыстырында санитариялық қорғаныш аймағы (бұдан әрі – СҚА) көзделеді.
64. СҚА екі және одан да көп әкімшілік аумақтарға таралған жағдайда, СҚА белгілеу жобасы осы аумақтардағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісіледі.
65. СҚА үш белдеуден тұрады:

1) первого пояса (строгого режима), включающего территорию расположения водозабора, водопроводных сооружений и служащего для защиты места водозабора и водозаборных сооружений от загрязнения и повреждения;
2) второго и третьего поясов (ограничений), включающих территорию, предназначенную для предупреждения микробиологического и химического загрязнения воды источников водоснабжения хозяйственно-питьевого назначения.
Санитарно-защитной полосой водоводов обеспечивается защита водопроводной воды хозяйственно-питьевого назначения от загрязнения.
66. В каждом из трех поясов ЗСО источников и водопроводных сооружений и в пределах санитарно-защитной полосы водоводов хозяйственно-питьевого водоснабжения, соответственно их назначению, устанавливается специальный режим и определяется комплекс мероприятий, направленных на предупреждение ухудшения качества воды.
67. На системах питьевого водоснабжения с подрусловым водозабором ЗСО организовывается как для поверхностного источника водоснабжения.
68. Установленные границы ЗСО и составляющих ее поясов, санитарно-защитной полосы водоводов и магистральных водопроводов могут быть пересмотрены в случаях, возникших (предстоящих) изменений эксплуатации источников водоснабжения (в том числе производительности водозаборов подземных вод) или местных санитарно-эпидемиологических условий по согласованию с органами санитарно-эпидемиологической службы.
69. Для водозаборов при искусственном пополнении запасов подземных вод граница первого пояса устанавливается как для подземного недостаточно защищенного источника водоснабжения, на расстоянии не менее 50 метров от водозабора и не менее 100 метров от инфильтрационных сооружений (бассейнов, каналов и другие).
70. При определении границ второго и третьего поясов ЗСО учитывается приток подземных вод из водоносного горизонта к водозабору, который происходит из области питания водозабора.
71. Для инфильтрационного водозабора подземных вод и для поверхностного водоема питающего его, необходимо устанавливать второй и третий пояса ЗСО.
72. Граница первого пояса ЗСО поверхностного источника хозяйственно-питьевого водоснабжения устанавливается в следующих пределах:
1) для водотоков (реки, каналы) вверх по течению на расстоянии не менее 200 метров от водозабора, вниз по течению не менее 100 метров от водозабора, по прилегающему к водозабору берегу не менее 100 метров от линии уреза воды при летне-осенней межени.
В направлении к противоположному от водозабора берегу при ширине реки или канала менее 100 метров вся акватория и противоположный берег шириной 50 метров от линии уреза воды при летне-осенней межени, при ширине реки или канала более 100 метров полоса акватории шириной не менее 100 метров от водозабора;

1) су жинау, су құбырлық құрылыстардың орналасқан жерінің аумағын қамтитын және су жинау орындарын және су құбырлық құрылыстарын ластанудан және бүлінуден қорғау үшін қызмет ететін бірінші белдеуден (қатал режимнен);
2) шаруашылық-ауыз су мақсатындағы сумен жабдықтау су көздерінің микробиологиялық және химиялық ластануының алдын алуға арналған аумақты қамтитын екінші және үшінші белдеуден (шектеуден).
Су тартқыштардың санитариялық-қорғаныш жолағы шаруашылық-ауыз суға қолдануға арналған су құбырлық суды ластанудан қорғайды.
66. Бұлақтардың және су құбырлық құрылыстардың СҚА үш белдеулерінің әрқайсысында және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау сутартқыштарының санитариялық-қорғаныш жолағының шегінде, олардың қолданылуына сәйкес, арнайы режим белгіленеді және су сапасының нашарлағанын алдын алуға бағытталған шаралар кешені айқындалады.
67. СҚА-ның жылғалап ағатын су жинағышы бар ауыз сумен жабдықтау жүйелерінде жерүсті су көзі ретінде сумен жабдықтау ұйымдастырылады.
68. СҚА және оның белдеулерін құрайтын, су тартқыштар мен магистральды су құбырлардың санитариялық-қорғаныш жолағының белгіленген шекараларын сумен жабдықтау көздерін пайдалануда пайда болған (болатын) өзгерістер жағдайларында (оның ішінде жерасты суларындағы су жинаудың өнімділігі) немесе жергілікті санитариялық-эпидемиологиялық жағдайда санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының келісімі бойынша көзделуі мүмкін.
69. Жерасты суларының қорын жасанды толтыру кезінде бас тоғандарға арналған бірінші белдеу шекарасы бас тоғаннан кемінде 50 метр және сіңіретін құрылыстардан кемінде 100 метр қашықтықта (бассейндер және басқалар) орнатылады.
70. Екінші және үшінші белдеулер шекарасын анықтау кезінде, сулылық деңгей жиегінен бас тоғанға жерасты суларының құйылымы бас тоғанның корек тендіру аймағынан шығатыны есепке алынады.
71. Жерасты суларын сіңіретін бас тоған үшін және оны коректендіретін суқоймасы беті үшін СҚА екінші және үшінші белдеуін орнату қажет.
72. Жерүсті су көзін шаруашылық-ауыз суымен жабдықтаудың СҚА бірінші белдеу шекарасы мынадай шектерде орнатылады:
1) су ағыстары үшін (өзендер) ағысы бойынша жоғары – бас тоғаннан кемінде 200 м, бас тоғаннан кемінде 100 м ағысы бойынша төмен, бас тоғанға жағаның жалғасып жатуы бойынша – жазғы - күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен кемінде 100 м қашықтықта.
Бас тоғаннан жағаға қарсы беттегі бағытта өзен немесе арнаның ені 100 м кем емес – жазғы - күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен 50 м енді барлық айдын және қарсы беттегі жаға, 100 м артық енді өзен және арналар – бас тоғаннан 100 м кем емес енді айдын жолақ;

2) на водозаборах ковшевого типа в границы первого пояса ЗСО включается вся акватория ковша;
3) для водоемов (водохранилища, озера) граница первого пояса устанавливается в зависимости от местных санитарных и гидрологических условий, но не менее 100 метров во всех направлениях по акватории водозабора и по прилегающему к водозабору берегу от линии уреза воды при летне-осенней межени;
4) для водозаборов при использовании морской воды для хозяйственно-питьевых целей методами опреснения граница первого пояса устанавливается в зависимости от местных санитарно-эпидемиологических и гидрологических условий, но не менее 100 метров во всех направлениях по акватории от места приема воды в водозаборный канал.
В зависимости от конкретных гидрофизических и топографо-гидрологических особенностей береговой линии длина водозаборного канала в сторону моря устанавливается на основании проекта обоснования ЗСО с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения, но не менее 300 метров.
Сноска. Пункт 72 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.03.2013 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
73. Граница второго пояса ЗСО на водотоке в целях микробного самоочищения удаляется:
1) вверх по течению, исходя из скорости течения воды, усредненной по ширине и длине водотока или на отдельных его участках и времени протекания воды от границы пояса до водозабора при среднемесячном расходе воды летне-осенней межени 95 % обеспеченности не менее 5 суток для I А, Б, В, Г и II А климатических районов и не менее 3 суток для остальных климатических районов;
2) ниже по течению не менее 250 метров от водозабора с учетом исключения влияния ветровых обратных течений.
Боковые границы от уреза воды при летне-осенней межени располагаются на расстоянии: при равнинном рельефе местности не менее 500 м, при гористом рельефе местности до вершины первого склона, обращенного в сторону источника водоснабжения не менее 750 метров при пологом склоне и не менее 1000 метров при крутом.
74. Граница второго пояса ЗСО на водоемах удаляется по акватории во все стороны от водозабора на расстояние три километра (далее - км) при наличии нагонных ветров до 10 % и пять км - при наличии нагонных ветров более 10 %.
При применении методов опреснения морских вод граница второго пояса ЗСО на море удаляется по акватории во все стороны от водозабора с учетом гидрофизических и топографо-гидрологических особенностей на основании проекта обоснования ЗСО с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения.

2) шөміш түріндегі су жинау орнының бірінші белдеу шекарасына барлық шөміш айдыны кіреді;
3) су қоймалары үшін (су сақтау қоймасы, өзен) бірінші белдеу шекарасы жергілікті санитариялық және гидрологиялық жағдайға байланысты, бірақ 100 м кем емес су жинау қоймасы бойынша барлық бағыттарда және жазғы - күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен су жинауға жататын жағаға орнатылған болуға тиіс;
4) теңіз суын шаруашылық-ауыз су мақсаттары үшін пайдаланған кезде су жинағыштар үшін тұщыту әдістерімен бірінші белдеудің шекарасы жергілікті санитариялық-эпидемиологиялық және гидрологиялық жағдайларға байланысты, бірақ су жинау арнасына су қабылданатын жерден кемінде 100 метр акватория бойынша барлық бағыттарға белгіленеді.
Теңіз жағалауының нақты гидрофизикалық және топографиялық-гидрологиялық ерекшеліктеріне байланысты су жинау арнасының теңіз жаққа қарай ұзындығы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бере отырып, СҚА негіздемесі жобасының негізінде, бірақ кемінде 300 метр болып белгіленеді.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.03.2013 № 307 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
73. Ағын судағы СҚА екінші белдеу шекарасының микробтық өздігінен тазаруы мақсатында тазартылады:
1) судың ағысымен жоғары қарай ағын судың ені мен ұзындығының немесе оның жеке учаскедегі орташаланған жылдамдығын және белдік шегінен су жинау орнына дейінгі судың ағу уақытын ескере отырып, жазғы-күзгі сабаның орташа айлық су шығынын IА, Б, В, Г және IIА климаттық аудандары үшін кемінде 5 тәулік және қалған климаттық аудандар үшін 3 тәулік бойына 95% қамтамасыз етілуі барысында;
2) ағыс бойынша төмен – су жинағыштан 250 м кем емес, кері ағыстарға желдің әсерін қоса есепке алғанда;
3) бүйір шекаралары – жазғы - күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен аралықта болуға тиіс: жазық рельефті жер – 500 м кем емес, таулы рельефті жер – сумен қамту көздері жаққа айналған бірінші баурайдың шыңына дейін, кемінде 750 м жамылғы баурайда және тікте кемінде 1000 м.
74. Су қоймаларындағы СҚА екінші белдеу шекарасы айдын бойынша барлық жағынан сужинағыштан үш километр (бұдан әрі-км) қашықтықта – жел бөгеті болған жағдайда 10% дейін және бес км желбөгет бар болған кезде 10%-дан астам.
Теңіз суларын тұшыту әдістерін қолдану кезінде теңіздегі СҚА екінші белдеуінің шекарасы гидрофизикалық және топографиялық-гидрологиялық ерекшеліктерді ескере отырып, су жинағыштан барлық жаққа қарай акватория бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны бере отырып, СҚА негіздемесі жобасының негізінде алып тасталады.

Сноска. Пункт 74 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.03.2013 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
75. В отдельных случаях, с учетом конкретной санитарно-эпидемиологической ситуации и при соответствующем обосновании, территория второго пояса ЗСО может быть увеличена по согласованию с органами санитарно-эпидемиологической службы.
76. ЗСО водопроводных сооружений хозяйственно-питьевого назначения, расположенных вне территории водозабора, представлена первым поясом (строгого режима), для водоводов и магистральных водопроводов - санитарно-защитной полосой.
77. Граница первого пояса ЗСО водопроводных сооружений принимается на расстоянии:
1) от стен запасных и регулирующих емкостей, фильтров и контактных осветлителей - не менее 30 метров;
2) от водонапорных башен - не менее 10 метров;
3) от остальных помещений (отстойники, реагентное хозяйство, склад хлора, насосные станции и другие) - не менее 15 метров;
4) по согласованию с органами санитарно-эпидемиологической службы первый пояс ЗСО для отдельно стоящих водонапорных башен, в зависимости от их конструктивных особенностей, может не устанавливаться.
78. Ширина санитарно-защитной полосы принимается по обе стороны от крайних линий водопровода:
1) при диаметре водопровода до 200 милиметров (далее - мм.), расстояние не менее 6 метров;
2) при диаметре водопровода 200-400 мм., расстояние не менее 8 метров;
3) при диаметре водопровода 400-1000 мм., расстояние не менее 10 метров;
4) при диаметре водопровода 1000 мм. и более, расстояние не менее 20 метров;
5) при наличии грунтовых вод, независимо от диаметра водопровода – 50 метров.
79. Водоводы и магистральные водопроводы обозначаются специальными знаками в виде столбиков.
Ширина санитарно-защитной полосы для канализационных коллекторов и канализационных сетей принимается по обе стороны крайних линий:
1) при диаметре канализационного коллектора до 400 мм., расстояние не менее 8 метров;
2) при диаметре канализационного коллектора 400-1000 мм., расстояние не менее 10 метров;
3) при диаметре канализационного коллектора более 1000 мм., расстояние не менее 20 метров.
80. При необходимости допускается сокращение ширины санитарно-защитной полосы для водоводов, проходящих по застроенной территории, при положительном санитарно-эпидемиологическом заключении органа санитарно-эпидемиологической службы.
81. При наличии расходного склада хлора на территории водопроводных сооружений размеры ЗСО до жилых и общественных зданий следует принимать не менее 300 м.

Ескерту. 74-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.03.2013 № 307 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
75. Жекелеген жағдайларда, нақты санитариялық-эпидемиологиялық жағдайларды есепке ала отырып және тиісті негіздемелер болғанда екінші белдеу аумағын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының келісімі бойынша кеңейтуге болады.
76. Су жинайтын аумақтан тыс орналасқан шаруашылық-ауыз суға арналған су құбыры құрылыстарының СҚА, бірінші белдеумен (қатал режим) әкеліп өткізілген, сутартқыштар мен магистральды су құбырлары үшін – қорғаныш жолағымен.
77. Су құбыры құрылыстарының СҚА бірінші белдеу шекарасы мына қашықтықта қабылданады:
1) артық және реттейтін сыйымдылықтардың, сүзгілердің және жанасатын мөлдірлеуіштердің қабырғасынан – кемінде 30 метр;
2) арынды су мұнарасынан – кемінде 10 метр;
3) қалған ғимараттардан (тұндырғылар, реагенттік шаруашылық, хлор қоймасы, сорғы станциялары және басқалар ) – кемінде 15 метр;
4) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының келісімі бойынша конструктивтік ерекшеліктеріне байланысты бөлек тұрған суқысым мұнараларына СҚА бірінші белдеуін орнатпауға болады.
78. Санитариялық-қорғаныш жолағының енін су құбыры шегінің шетінен барлық жағынан қабылдайды:
1) су құбыры диаметрі 200 миллиметрге (бұдан әрі – мм.) дейін болғанда, кемінде 6 метр қашқтықта;
2) су құбырының диаметрі 200-400 мм. болғанда, кемінде 8 метр қашықтықта;
3) су құбырының диаметрі 400-1000 мм болғанда, кемінде 10 м қашықтықта;
4) су құбырының диаметрі 1000 мм астам болғанда, 20 метр қашықтықта;
5) грунт сулары бар болған кезде, су құбырының диаметріне қарамастан – 50 метр.
79. Су жинағыштар мен магистральдық су құбырлары баған түрінде арнайы белгілермен белгіленеді.
Кәріздеу коллекторлары мен кәріздеу желілері үшін санитариялық-қорғаныш жолағының ені жиек сызықтарының екі жаны бойынша қабылданады:
1) кәріздеу коллекторының диаметрі 400 мм кезінде, қашықтық кемінде 8 метр;
2) кәріздеу коллекторының диаметрі 400-1000 мм кезінде, қашықтық кемінде 10 метр;
3) кәріздеу коллекторының диаметрі 1000 мм астам кезінде, қашықтық кемінде 20 метр.
80. Қажет болғанда, құрылыс аумағынан өтетін су тартқыштың санитариялық-қорғаныш жолағының енін санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің органының санитариялық-эпидемиологиялық оң қорытындысы болғанда қысқартуға жол беріледі.
81. Су құбыры құрылыстарының аумағында хлор сақтайтын қойма болған жағдайда, тұрғын және қоғамдық ғимараттарға дейінгі санитариялық қорғаныш аймағының көлемі кемінде 300 метр деп қабылдануы керек.

82. Территория первого пояса ЗСО подземных источников водоснабжения планируется для отвода поверхностного стока за ее пределы, озеленяется, благоустраивается, ограждается и обеспечивается охраной.
Вход лиц, не имеющих отношение к эксплуатации водопроводных сооружений, на территорию первого пояса ЗСО и на территорию водопроводных сооружений, не допускается. Территория первого пояса водозаборов оборудуется глухим ограждением высотой не менее 2,5 метров.
83. Площадки станций водоподготовки, насосных станций, резервуаров и водонапорных башен с ЗСО имеют глухое ограждение высотой не менее 2,5 метров. Допускается глухое ограждение высотой 2,0 метра и на 0,5 метров из колючей проволоки или металлической сетки. Не допускается примыкание к ограждению строений, кроме проходных и административно-бытовых зданий.
84. Для площадок сооружений забора подземной и поверхностной воды, насосных станций первого подъема и подкачки необработанной воды, а так же для площадок сооружений хозяйственно-питьевого водопровода, размещаемых на территории организаций, имеющих ограждение и сторожевую охрану, тип ограждений принимается с учетом местных условий.
85. На территории первого пояса ЗСО источников хозяйственно-питьевого водоснабжения (поверхностного и подземного) не допускаются: посадка высокоствольных деревьев, все виды строительства, не имеющие непосредственного отношения к эксплуатации, реконструкции и расширению водопроводных сооружений, в том числе прокладка трубопроводов различного назначения, размещение жилых и хозяйственно-бытовых зданий, проживание людей, занятие промысловым ловом рыбы, применение ядохимикатов и удобрений.
86. Здания водозаборных сооружений оборудуются канализацией с отведением сточных вод в ближайшую систему бытовой канализации или локальными очистными сооружениями.
При отсутствии канализации устраиваются водонепроницаемые приемники нечистот и бытовых отходов, расположенные в местах, исключающих загрязнение территории ЗСО.
87. Водозаборные сооружения, расположенные в первом поясе ЗСО, оборудуются с учетом предотвращения возможности загрязнения питьевой воды.
88. В ЗСО подземных и поверхностных источников хозяйственно-питьевого водоснабжения проводятся следующие мероприятия:
1) выявление, тампонирование (консервирование) или восстановление всех старых, бездействующих, дефектных или неправильно эксплуатируемых скважин, представляющих опасность в части возможности загрязнения водоносных горизонтов;
2) бурение новых скважин, связанное с нарушением почвенного покрова, при наличии положительного заключения органа санитарно-эпидемиологической службы;

82. Жерасты су көздерінің суымен жабдықтаудың СҚА бірінші белдеу аумағы көгалдандырылады, қоршалады және күзетпен қамтамасыз етіледі, жерүсті суын оның жиегінен бұру үшін жоспарланады.
Су құбыры құрылыстарын пайдалануға қатысы жоқ адамдардың СҚР-ның бірінші белдеу аумағына және су құбыры құрылыстарының аумағына кіруіне жол берілмейді. Су жинағыштың бірінші белдеу аумағы кемінде 2,5 м биіктікте бітеу қоршаумен жабдықталады.
83. Сорғыш станциясы, резервуарлар және арынды су мұнарасы су дайындайтын станция алаңдары СҚА-мен 2,5 м биіктікте саңылаусыз қоршаулар бар. Саңылаусыз биіктігі 2,0 м. және 0,5 м. тікенек сымдармен немесе металл торлармен қоршауға жол беріледі. Өтпелі және әкімшілік-тұрмыстық ғимараттардан басқа, құрылыстарды қоршап жанастыруға жол берілмейді.
84. Жерасты және жерүсті суын жинайтын, сорғыш станциясының бірінші көтерілуі және өңделмеген суды тартып құятын құрылыс алаңына арналған, сонымен қатар ұйымның аумағында орналасқан, қоршауы және күзет қорғанысы бар шаруашылық-ауыз суы су құбыры құрылысы алаңына арналған, қоршау түрі жергілікті жағдай есебімен қабылданады.
85. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау (жерүсті және жерасты) су көздерінің СҚА бірінші белдеу аумағында биік ағаштар, су құбыры құрылысын пайдалануға, қайта жаңартуға және кеңейтуге тікелей қатысы жоқ құрылыстың барлық түрлері, оның ішінде әртүрлі мақсаттағы құбырлар төсеніші, тұрғын үй және шаруашылық-тұрмыстық ғимараттарда адамдарға тұруға, кәсіптілік балық аулаумен айналасуға, улы химикаттар және тыңайтқыштарды қолдануға жол берілмейді.
86. Су жинау құрылысының ғимараты тұрмыстық кәріздеу жүйесіне сарқынды суды бұрумен кәрізденеді немесе локальды тазарту құрылыстарымен жабдықталады.
Кәріздеу болмаған жағдайда СҚА аумағының ластануын болдырмайтын орындарда орналасқан ластарды және тұрмыстық қалдықтар су сіңдірмейтін қабылдағыштар орнатылады.
87. СҚА бірінші белдеуінде орналасқан сужинау құрылысы ауыз судың ластануын болдырмау есебімен жабдықталады.
88. Шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ететін жерасты су көздерінің СҚА-да мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) анықтау, тығындау (консервілеу) немесе барлық ескі қолданылмайтын, ақаулы немесе дұрыс пайдаланылмайтын, сулы қат-қабат ластану мүмкіндігін келтіретін ұңғымаларды қалпына келтіру;
2) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының санитариялық-эпидемиологиялық оң қорытындысы болған кезде, кеннің үстіңгі қабатының бұзылуына байланысты жаңа ұңғымаларды бұрғылау;

3) мероприятия по санитарному благоустройству территории объектов (оборудование канализацией, устройство водонепроницаемых выгребов, организация отвода поверхностного стока).
89. В ЗСО не допускается:
1) закачка отработанных вод в подземные горизонты, складирование твердых бытовых отходов и разработка недр земли;
2) размещение кладбищ, скотомогильников, полей ассенизации, полей фильтрации, навозохранилищ, силосных траншей, животноводческих и птицеводческих хозяйствующих субъектов, убойных пунктов, убойных площадок и других объектов, обусловливающих опасность микробного, химического загрязнения подземных вод; применение удобрений и ядохимикатов;
3) размещение складов горюче-смазочных материалов, ядохимикатов и минеральных удобрений, накопителей хозяйственно-бытовых и промышленных сточных вод, шламохранилищ и других объектов.
90. В ЗСО не допускается сброс сточных вод, в том числе сточных вод водного транспорта, а также купание, стирка белья, водопой скота, мытье автотранспорта, занятие промысловым ловом рыбы и другие виды водопользования, оказывающие влияние на качество воды.
91. Границы второго пояса ЗСО на пересечении дорог, пешеходных троп, обозначаются столбами со специальными знаками «Зона санитарной охраны».
92. Не допускается добыча песка, гравия и проведение дноуглубительных работ в пределах акватории ЗСО.
93. В пределах ЗСО поверхностных источников водоснабжения выполняются мероприятия согласно пункту 88 настоящих Санитарных правил. В пределах ЗСО поверхностных источников запрещены:
1) рубка главного пользования;
2) размещение стойбищ и выпас скота, использование водоема и земельных участков, лесных ресурсов в пределах прибрежной полосы шириной не менее 500 м в других целях, могущих привести к ухудшению качества или уменьшению количества воды источника водоснабжения;
3) сброс промышленных, сельскохозяйственных, городских и ливневых сточных вод.
94. В пределах санитарно-защитной полосы водоводов исключается расположение источников загрязнения почвы и грунтовых вод (уборные, выгребные ямы, навозохранилища, приемники мусора и другие).
95. Не допускается прокладка водоводов по территории свалок, полей ассенизации, полей фильтрации, земледельческих полей орошения, кладбищ, скотомогильников, а так же прокладка магистральных водоводов по территории промышленных и сельскохозяйственных организаций.
96. Установление границы поясов ЗСО зависит от:
1) вида источника водоснабжения (поверхностный или подземный);
2) характера загрязнения (химическое, микробное);
3) степени естественной защищенности от поверхностного загрязнения (для подземного источника);

3) объектілердің аумағын санитариялық абаттандыру бойынша іс-шаралар (кәріздеумен, су өткізбейтін шұңқыр қондырғылары, жер бетіндегі суағарларды бұруды ұйымдастыру).
89. СҚА-да:
1) жерасты қабаттарына пайдаланылған суларды құю, қатты қалдықтарды жинау және жер қойнауын әзірлеуге;
2) зираттарды, мал өлексесін көметін орындарды, ассенизациялау өрісі, сүзілу өрісі, көң қоймалар, сүрлеме орлар, мал шаруашылығы және құс өсіретін шаруашылық субъектілері және жер асты суларының микробтық, химиялық ластану қауіпіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға, тыңайтқыш және улы химикаттарды қолдануға;
3) жанар-жағар май материалдары, улы химикаттарды және минералдық тыңайтқыштарды, шаруашылық-тұрмыстық және өнеркәсіптік сарқынды сулар жинауыштарын, шламқоймасын және басқа объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
90. СҚА-да судың сапасына әсер ететін ағынды сулар, оның ішінде су көлігінің ағынды сулары, сондай-ақ шомылу, кір жуу, мал суаты, автокөлікті жуу, кәсіптік балық аулаумен айналасуға және суды пайдаланудың басқа түрлеріне жол берілмейді.
91. Жол және жаяу жүргіншілер жолдарының қиылыстарында СҚА-ның екінші белдеуінің шекарасы "Санитариялық қорғаныш аймағы" деген арнайы белгісі бар бағанамен белгіленеді.
92. СҚА айдынының шегінде құм, қиыршық тас пен тереңдету жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
93. Жерүсті су көздерінің СҚА шегінде:
1) негізгі пайдалану ормандардағы ағашты кесуге;
2) орынға орналастыруға, мал жаюға, сумен қамтамасыз ететін көздің су сапасының нашарлауына немесе көлемінің азаюына әкелетін басқа мақсаттарда жағалауға жолағының ені кемінде 500 м шегіндегі су қоймасын мен жер учаскелерін, орманжық жерлерді пайдалануға;
3) өнеркәсіптік, ауылшаруашылық, қалалық және жауын-шашынның ағынды суларын жіберуге тыйым салынады.
94. Су тартқыштардың санитариялық-қорғаныш жолағының шегінде жер қыртысы мен грунттық суларды ластайтын объектілерді (дәретханалар, қоқыс төгетін орлар, қи қоймалары, қоқыс қабылдағыштар және басқалар) орналастыруға болмайды.
95. Қоқыс үйінділерінің, ассенизация егістіктерінің, сүзгілеу егістіктерінің, жер шаруашылығының суару егістіктерінің, зираттардың, мал өлекселерін көму орындарының аумағында су тартқыштарын жүргізуге, сондай-ақ өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы ұйымдарының аумағы бойынша магистральдық су тартқыштарды жүргізуге жол берілмейді.
96. СҚА белдеулерінің шекараларын белгілеу:
1) сумен жабдықтау көзінің түріне (жерүсті немесе жерасты);
2) ластану сипаттамасына (химиялық, микробтық);
3) беткі ластанудан қорғау деңгейлеріне (жерасты көзі үшін);

4) гидрогеологических или гидрологических условий.
97. При установлении размера 2, 3 поясов ЗСО учитываются:
1) для 2 пояса - время выживаемости микроорганизмов;
2) для 3 пояса - дальность распространения химического загрязнения, принимая стабильным его химический состав в водной среде.
98. При установлении размера поясов ЗСО учитываются факторы, ограничивающие возможность распространения микроорганизмов (адсорбция, температура воды и другие), способность химических загрязнений к трансформации и снижение их концентрации под влиянием физико-химических процессов, протекающих в источниках водоснабжения (сорбция, выпадение в осадок и другие) могут учитываться, если закономерность этих процессов достаточно изучена.
99. Границы второго пояса ЗСО подземного источника водоснабжения устанавливаются при условии, когда время продвижения микробного загрязнения для расчета границ второго пояса ЗСО подземных вод соответствует приложению 8 к настоящим Санитарным правилам.
100. Граница третьего пояса ЗСО, предназначенного для защиты от химических загрязнений определяется гидродинамическими расчетами. Время движения химического загрязнения к водозабору принимается из расчета, которое принимается как срок эксплуатации водозабора (25-50 лет).
Если запасы подземных вод обеспечивают неограниченный срок эксплуатации водозабора, третий пояс обеспечивает соответственно более длительное сохранение качества подземных вод.
101. Для установления ЗСО подземного и поверхностного источников водоснабжения, проводится оценка состояния водного объекта (открытого и подземного) о пригодности для хозяйственно-питьевого назначения.
102. Для установления ЗСО подземного источника водоснабжения применяются следующие данные:
1) качество воды водоисточника;
2) общая гидрогеологическая характеристика территории расположения источника водоснабжения; данные по типу выбранного водоносного горизонта (артезианский-напорный, грунтовый-безнапорный), глубине (абсолютная отметка) залегания его кровли, мощности, водовмещающей породы; условия и места питания и разгрузки водоносного горизонта; водообильность горизонта (эксплуатационный запас); о существующем и перспективном использовании горизонта для водоснабжения и других целей;
3) общие сведения о гидрогеологических условиях района (месторождения), условия питания водоносных слоев, предлагаемых к использованию для водоснабжения, топографическая, почвенная и санитарная характеристика участка водозабора, характеристика водоносного горизонта, намечаемого к эксплуатации (литологический состав, мощность, характер перекрытия, динамический уровень воды при расчете водоотбора);

4) гидрогеологиялық және гидрологиялық жағдайларға байланысты болады.
97. СҚА 2, 3 – белдеулерінің көлемін белгілеген кезде мыналар ескеріледі:
1) 2 - белдеу үшін – микроорганизмдердің тіршілік етуге бейімділік уақыты;
2) 3 - белдеу үшін – судағы химиялық құрамды тұрақты алғанда ластанудың таралу ұзақтығы;
98. СҚА белдеуінің көлемін анықтағанда, микроорганизмдердің таралу мүмкіндігін шектейтін (абсорбция, су температурасы және басқалары) факторлар, химиялық ластанулардың трансформацияға бейімділігі мен олардың қойырлығының сумен жабдықтау көздерінде жүретін заңдылығы толық зерттелген жағдайында химиялық-физикалық үдерістердің (сіңіру, шөгіндінің пайда болуы) әсерінен азаюы есепке алынады.
99. Сумен қамтамасыз ететін жерасты көзінің СҚА екінші белдеуінің шекаралары екінші белдеу шегіндегі су қабатында болатын микробтық ластану сужинауға жетпейтін шартпен осы Санитариялық қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес келеді.
100. Химиялық ластанудан қорғауға арналған СҚА үшінші белдеуінің шекарасы гидродинамикалық есептеулермен айқындалады. Су жинауға химиялық ластану қозғалысының уақыты су таратуды пайдалану мерзімі ретінде қабылданатын мерзім есебімен қабылданады (25-50 жыл).
Егер жерасты суларының қоры су құбырын пайдаланудың шектелмеген мерзімін қамтамасыз етсе, онда сәйкесінше үшінші белдеу жерасты сулары сапасының ұзақ сақталуын қамтамасыз етеді.
101. СҚА жобасына мәтіндік бөлім, картографиялық материал мен жер пайдаланушылармен орындалу мерзімдері мен орындаушылар бойынша келісілген іс-шаралар тізімімен бірге жергілікті басқару органдары шешімінің жобасы кіреді.
102. Сумен қамтамасыз ететін жерасты көзінің СҚА анықтау үшін мынадай мәліметтер болуға тиіс:
1) су көзінің су сапасы;
2) су көзінің орналасқан ауласының жалпы гидрогеологиялық сипаттамасы; таңдаған су қабат (артезиандық – арынды, грунттық – арынсыз) түрі бойынша мәліметтер, оның шатырының тереңдігі, күштілігі, сусыйымдылық жынысы; сулы қат-қабаттың қоректену және босатылу жағдайлары мен орны, су молдылығы (қордың іске қосылатын); сулы қат-қабаттың сумен жабдықтау және басқа мақсатта қолданылуы және келешекте пайдаланылуы;
3) ауданның (кен орнының) гидрогеологиялық жағдайлары туралы жалпы мәліметтер, сумен жабдықтау үшін ұсынылатын қабаттың қоректену жағдайлары, сужинау ауласының топографиялық, жер қыртысы және санитариялық сипаттамасы, іске қосылатын су қабатының сипаттамасы (литологиялық құрамы, қуаты, бөгеу сипаттамасы) су алуды есептеудегі судың динамикалық деңгейі);

4) данные о степени проницаемости слоев, перекрывающих пластов, о возможности влияния зоны питания на качество воды;
5) санитарная характеристика местности, непосредственно прилегающей к водозабору; расположение и расстояние от водозабора до возможных источников загрязнения: брошенных скважинах, поглощающих воронках, провалах, колодцах, заброшенных горных выработках, накопителях.
103. Для установления ЗСО поверхностного источника водоснабжения используются следующие данные:
1) качество воды водоисточника;
2) гидрологические данные: площадь бассейна питания водозабора, режим поверхностного стока, максимальные, минимальные и средние расходы, скорость и уровень воды в месте водозабора, средние сроки ледостава и вскрытия, предполагаемый расход в источнике, данные по характеристике приливно-отливных течений;
3) общая санитарная характеристика бассейна в той его части, которая может влиять на качество воды у водозабора: характер геологического строения бассейна, почва, растительность, наличие лесов, возделываемых земель, населенных пунктов; промышленные предприятия (их число, размеры, расположение, характер производства);
4) причины, влияющие или способные влиять на ухудшение качества воды в водоисточнике, способы и места удаления твердых и жидких отбросов в районе нахождения источника; наличие бытовых, производственных стоков, загрязняющих водоем, количество отводимых сточных вод, сооружения для их очистки и места их расположения; расстояние от места спуска стоков до водозабора; наличие других возможных причин загрязнения источника (судоходство, лесосплав, водопой, зимние свалки на лед, купание, водный спорт, мелиоративные работы, использование удобрений и ядохимикатов в сельском хозяйстве);
5) характеристика самоочищающей способности водоема;
6) площадь зеркала и объем водохранилища, полезный и «мертвый» объем;
7) режим использования и обработки воды в водохранилище;
8) план водохранилища, его максимальная и минимальная глубина, характер дна, берегов, донных отложений, наличие цветения, зарастания, заиления;
9) направление господствующих ветров и течений;
10) скорость движения воды водного объекта;
11) расчеты границы ЗСО по отдельным ее поясам;
12) данные о необходимости обработки воды источника (обеззараживание, осветление, обезжелезивание и другие);
13) данные о смежных водозаборах, имеющих ту же область питания (местоположение, производительность, качество воды);
14) план проведения работ по биомелиорации.
104. В состав проекта ЗСО входят текстовая часть, картографический материал и проект решения местных исполнительных органов.

4) қабаттардың, бөгелетін қабаттардың өткізгіштік деңгейі, қоректену аймағының су сапасына әсер ету мүмкіндігі;
5) су жинауға іргелес орналасқан елді–мекеннің санитариялық сипаттамасы; су жинаудан бастап ықтимал ластану көздеріне: жұмыс істемейтін ұңғымаларға, сіңіргіш шұңқырларға, ойылып түскен жерлерге, құдықтарға, ескі тау-кен орындарына, жинауыштарға дейінгі орналасу мен арақашықтық.
103. Сумен қамтамасыз ететін жерүсті көзінің СҚА анықтау үшін мынадай деректер болуға тиіс:
1) су көзінің су сапасы;
2) гидрологиялық деректер: су жинаудың қоректену бассейнінің көлемі, үстіңгі қабаттағы ағынды режимі, ең жоғарғы, ең төменгі және орташа шығындар, су жинау орнындағы судың жылдамдығы мен деңгейі, мұзқұрсау мен ашудың орташа мерзімдері, көздегі күтілетін шығын, көтерілу-қайту ағыстарының сипаттамасы жөніндегі деректер;
3) бассейннің су жинау тұсында су сапасына әсер ететін бөлігіндегі жалпы санитариялық сипаттама: бассейннің геологиялық сипаттамасы, жер қыртысы, ормандардың, жыртылатын жерлердің, елді мекендердің бар болуы, өндірістік кәсіпорындар (олардың саны, мөлшерлері, орналасуы, өндіріс сипаттамасы);
4) су көзінің су сапасының нашарлауына әсер ететін немесе әсер ете алатын себептер, су көзінің орналасы ауданындағы қатты және сұйық қалдықтарды жою тәсілдері мен орындары; суқойманы ластайтын тұрмыстық, өндірістік ағындылардың бар болуы, жіберілетін ағынды сулардың көлемі, оларды тазарту қондырғылары мен орналасқан жерлері; ағындыларды жіберу орнынан бастап су жинауға дейінгі арақашықтық, су көзінің ластануына әсер ететін басқа себептер (кеме қатынасы, ағаш ағызу, суат, қыста қоқысты мұзға тастау, шомылу, су спорты, мелиорациялық жұмыстар, ауыл шаруашылығында тыңайтқыштар мен улы химикаттарды пайдалану);
5) суқойманың өздігінен тазару қасиетінің сипаттамасы,
6) айдын мен суқойма көлемі, пайдалы және "өлі" көлем;
7) суқоймадағы су пайдалану мен өңдеу режимі;
8) суқойма жоспары, оның максималды және ең төменгі тереңдігі, тереңдік, жағалаулар, тереңдік шөгінділердің сипаттамасы, көктенудің, шөп басудың, лайланудың бар болуы;
9) күшті желдер мен ағыстардың бағыты;
10) су объектісі қозғалысының жылдамдығы;
11) СҚА жекелеген белдеулері бойынша шекараларын анықтау;
12) көздің суын өңдеу қажеттілігі туралы деректер (залалсыздандыру, мөлдірлеу, темірсіздендіру және басқалар);
13) бірдей қоректену аумағы бар аралас су жинаулар туралы деректер (орналасуы, өнімділігі, су сапасы);
14) биомелиорация бойынша жұмыстарды өткізу жоспары.
104. СҚА жобасының құрамы мәтіндік бөлімді, картографиялық материалды және жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінің жобасын қамтиды.

105. Текстовая часть проекта ЗСО содержит:
1) характеристику санитарного состояния источников водоснабжения, результаты анализов качества воды в объеме, предусмотренном действующими санитарными правилами;
2) гидрологические данные (основные, параметры и их динамика во времени) при поверхностном источнике водоснабжения или гидрогеологические данные при подземном источнике;
3) данные, характеризующие взаимовлияние подземного источника и поверхностного водоема при наличии гидравлической связи между ними;
4) данные о перспективах строительства в районе расположения источника хозяйственно-питьевого водоснабжения, в том числе жилых, промышленных и сельскохозяйственных объектов;
5) определение границ первого, второго и третьего поясов ЗСО с соответствующим обоснованием и перечень мероприятий с указанием сроков выполнения и ответственных исполнителей с определением источников финансирования;
6) правила и режим хозяйственного использования территорий, входящих в ЗСО всех поясов.
106. Картографический материал проекта представляется в следующем объеме:
1) ситуационный план с проектированием второго и третьего поясов ЗСО и нанесением мест водозаборов и площадок водопроводных сооружений, источника водоснабжения и бассейна его питания;
2) гидрологические профили по характерным направлениям в пределах области питания водозабора при подземном источнике водоснабжения;
3) план первого пояса ЗСО в масштабе 1:500-1:1000;
4) план второго и третьего поясов ЗСО, выполненный в масштабе 1:10000-1:25000 при подземном водоисточнике и в масштабе 1:25000 и 1:50000 при поверхностном водоисточнике, с нанесением всех расположенных на данной территории объектов.
107. Ближайшие к возможным источникам загрязнения пункты водопользования первой и второй категории определяются органами санитарно-эпидемиологической службы с учетом официальных данных о перспективах использования водного объекта для хозяйственно-питьевого водоснабжения и местам культурно-бытового водопользования (участки водоемов, используемые для купания, спорта и отдыха населения, а также водоемы в черте населенных мест).
108. Состав и свойства воды водных объектов должны соответствовать требованиям в створе, расположенном на водотоках в одном километре выше ближайших по течению пунктов водопользования (водозабор для хозяйственно-питьевого водоснабжения, места купания, организованного отдыха, территории населенного пункта), а на непроточных водоемах и водохранилищах в одном километре в обе стороны от пункта водопользования.
109. Гигиенические требования к составу и свойствам воды и ПДК вредных веществ в воде водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования 1 и 2 категории должны соответствовать нормативам, указанным в приложениях 9 и 10 к настоящим Санитарным правилам.

105. Жобаның мәтіндік бөлімі мыналарды қамтиды:
1) су көздерінің санитариялық жағдайының сипаттамасы, осы Санитариялық қағидалар көздеген көлемдегі су сапасын сараптау нәтижелері;
2) сумен жабдықтау көзі бойынша – гидрологиялық деректер (негізгі параметрлер мен олардың уақыт динамикасы) немесе жер асты көзі бойынша гидрогеологиялық деректер;
3) жерасты көзі мен жерүсті суқоймасы арасында гидравликалық байланыс бар жағдайда өзара байланысты сипаттайтын деректер;
4) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздері орналасқан аудандағы болашақ құрылыстар, соның ішінде тұрғын үйлер, өндіріс пен ауылшаруашылық нысандары туралы деректер;
5) тиісті негіздемемен бірінші, екінші, үшінші СҚА белдеулерінің шекараларын анықтау және орындау мерзімдері және қаржыландыру көздерімен бірге жауапты орындаушылар көрсетілген іс-шаралар тізбесі;
6) барлық белдеулердің санитариялық аймағына кіретін аумақтарды шаруашылық мақсатта пайдалану қағидалары мен тәртібі.
106. Жобаның картографиялық материалы мынадай көлемде ұсынылады:
1) СҚА екінші және үшінші белдеулерінін жобалаумен және су жинау орындары мен су құбыры құрылыстарының алаңдарын, сумен жабдықтау көзі мен оның қоректену бассейнін түсірумен бірге жасалған ситуациялық жоспар;
2) жерүсті сумен жабдықтау көзінде су жинаудың қоректену аясы шегінде ерекшелік бағыттар бойынша гидрологиялық кескіндер;
3) масштабы 1:500 – 1:1000 СҚА бірінші белдеуінің жоспары;
4) осы аумақта орналасқан барлық объектілерді түсіре отырып, жерасты су көздері кезінде 1:10000 - 1:25000 масштабында және жерүсті су көзі кезінде 1:25000-1:50000 масштабында орындалған СҚА екінші және үшінші белдеулерінінің жоспары.
107. Ластану болуы мүмкін көздерге жақын бірінші және мәдени-тұрмыстық қажеттілік үшін су пайдалану орындарына (халықтың суға шомылуы, спорт және демалуы үшін пайдаланылатын су қоймаларының учаскелері, сондай-ақ елді мекеннің шегіндегі су қоймалары) жақын бірінші және екінші санаттағы су пайдалану пункттерін шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау перспективалары туралы ресми деректерді есепке ала отырып, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары айқындайды.
108. Су объектілерінің құрамы мен қасиеттері ағыс бойынша жақын су пайдалану пункттерінен бір километр (шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су жинауы, шомылу, ұйымдасқан демалу орындары, елді мекен аумақтары), ал ағыны жоқ су қоймаларында және су қоймаларында су пайдалану пунктінің екі жағынан бір километр жоғары орналасқан суағарлардағы жарманың талаптары сәйкес болуы тиіс.
109. 1 және 2 санаттағы шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану объектілеріндегі судың құрамы мен қасиеттеріне және судағы зиянды заттардың шекті рұқсат етілген шоғырлануына қойылатын гигиеналық талаптар осы Санитариялық қағидаларға 9, 10-қосымшаларда көрсетілген нормативтерге сәйкес болуы тиіс.

110. В случае присутствия в воде водного объекта двух и более веществ 1 и 2 классов опасности, характеризующихся однонаправленным механизмом токсического действия, в том числе канцерогенных, сумма отношений концентраций (С1, С2,... Сn) каждого из них в водном объекте к соответствующим ПДК не должна превышать единицу:
С1 + С2 + … + Сn < = 1, где
ПДК1 ПДК2    ПДКn
С1, .... С2, .. С – концентрации n веществ, обнаруживаемые в воде водного объекта;
ПДК1, ….. ПДК2 - ПДК тех же веществ.
111. Не допускается сбрасывать в водные объекты:
1) сточные воды, содержащие вещества или продукты трансформации веществ в воде, для которых не установлены ПДК или ориентировочные допустимые уровни, а также вещества, для которых отсутствуют методы аналитического контроля;
2) сточные воды, которые могут быть устранены путем организации бессточных производств, рациональной технологии, максимального использования в системах оборотного и повторного водоснабжения после соответствующей очистки и обеззараживания в промышленности, городском хозяйстве и для орошения в сельском хозяйстве;
3) не обеззараженные, неочищенные или недостаточно очищенные производственные, хозяйственно-бытовые сточные воды и поверхностный сток с территорий промышленных площадок и населенных мест;
4) сточные воды, содержащие возбудителей инфекционных заболеваний. Сточные воды, опасные в эпидемическом отношении, могут сбрасываться в водные объекты после соответствующей очистки и обеззараживания до коли-индекса не более 1000 и индекса коли-фага не более 1000 бляшкообразующих единиц (далее – БОЕ) в кубических дециметрах (далее-дм3);
5) пульпы, концентрированных кубовых остатков, осадков, образующихся в результате обезвреживания сточных вод, содержащих радионуклиды и другие, технологические и бытовые отходы;
6) утечку от нефте- и продуктопроводов, нефтепромыслов, сброс мусора, неочищенных сточных, подсланевых, балластных вод и утечек других веществ с плавучих средств водного транспорта;
7) сточные воды в водоемы, используемые для водо- и грязелечения;
8) промывные воды после очистных сооружений.
112. Сброс, удаление и обезвреживание сточных вод, содержащих радионуклиды, осуществляются в соответствии с действующими нормами радиационной безопасности.
113. Не допускается загрязнение поверхностных вод при проведении строительных, дноуглубительных и взрывных работ, при добыче полезных ископаемых, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций при проведении сельскохозяйственных и других видов работ, включая все виды гидротехнического строительства на водных объектах и (или) в водоохранных зонах.

110. Су объектілеріне қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарының бірдей шектеулі зияндылығы бар бірнеше заттар түскенде және жоғары орналасқан объектілерден түскен қоспаларды есепке ала отырып, су объектісіндегі әрбір зат шоғырлануларының (С1, С2,...Сn ) ШРШ-ға сәйкес қатынастарының сомасы мынадай бірліктерден аспауы тиіс:
С1 + С2 + … + Сn 1.
ШРШ1 ШРШ2 ШРШn
111. Су объектілеріне мыналарды жіберуге тыйым салынады:
1) ШРШ немесе болжамды жол берілген деңгейлер белгіленбеген заттардан немесе өнімдерден, судағы заттардың трансформацияларынан тұратын ағынды сулар. Сондай-ақ сараптамалық бақылау тәсілдері қолданылмайтын заттар;
2) ағындысыз өндірістер ұйымдастыру, тиімді технологияны, өнеркәсіпте айналмалы және қайталанатын сумен жабдықтау жүйелерінде және қалалық шаруашылықта тазарту мен залалсыздандырудан кейін максималды пайдаланылатын және ауыл шарушылығында суару үшін пайдалану арқылы ағынды суларды жою;
3) залалсыздандырылмаған, тазартылмаған немесе жеткілікті тазартылмаған, шаруашылық-тұрмыстық ағынды сулар және өнеркәсіптік алаңдардың аумақтары мен елді мекендердің үстіңгі қабатты ағындысы;
4) инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар ағынды сулар.
Эпидемия тұрғысынан қауіпті ағынды сулар су объектілеріне тек тиісті тазарту мен коли-индексі 1000-нан кем емес және коли-фага индексі 1000-нан кем емес текше дециметрлі түймешек құраушы бірліктерге дейін (бұдан әрі – ТҚБ) (бұдан әрі – дм3) залалсыздандырудан кейін;
5) тіндерді, қойылтылған текшелік қалдықтарды, тоспа суларды залалсыздандыру нәтижесінде пайда болған, радионуклеидтері бар шөгінділерді және басқа да технологиялық және тұрмыстық қалдықтар;
6) мұнай және өнім құбырларынан ағу, мұнай кәсіпшілігінің ысырап болуы, қоқыстың, тазартылмаған ағынды, тақтатас асты, қорыс суларының төгілуі және су көлігінің жүзетін құралдарынан басқа да заттардың ағуы;
7) сумен және балшықпен емдеу үшін пайдаланылатын суқоймаларға ағатын ағынды сулар;
8) тазарту қондырғыларынан шығатын шайынды сулар.
112. Құрамында радионуклидтер бар сарқынды суларды жіберу, жою және залалсыздандыру қолданыстағы радиациялық қауіпсіздіктік нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
113. Құрылыс, тереңдету және жару жұмыстарын жүргізу, пайдалы қазбаларды өндіру, кабельдерді, құбырларды және басқа коммуникацияларды жүргізгенде, су объектілеріндегі және (немесе) су қорғау аймақтарындағы гидротехникалық құрылыстың барлық түрлерін қоса алғанда ауылшаруашылық және басқа да жұмыс түрлерін жүргізу кезінде жерүсті суларының ластануына жол берілмейді.

114. В целях поддержания благоприятного водного режима поверхностных водоемов, предупреждения их от заиления и зарастания, водной эрозии почв, ухудшения условий обитания водных животных и птиц, уменьшения колебаний стока, проводятся мероприятия по биомелиорации водоемов и устанавливаются водоохранные зоны и полосы.
115. Водоохранные зоны и полосы и режим хозяйственного использования земель, на которых они расположены, устанавливаются решениями местных исполнительных органов на основании утвержденной проектной документации.
116. Минимальная ширина водоохранных зон по каждому берегу от уреза среднемноголетнего меженного уровня воды, включая пойму реки, надпойменные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки, принимается:
1) для малых рек (длиной до 200 километров) 500 м;
2) для остальных рек: с простыми условиями хозяйственного использования и благоприятной экологической обстановкой на водосборе 500 м; со сложными условиями хозяйственного использования и при напряженной экологической обстановке на водосборе 1000 м.
117. Для русловых водохранилищ минимальная ширина водоохранной зоны принимается как для реки, на которой она расположена. Внутренняя граница водоохранной зоны проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне.
118. Для наливных водохранилищ и озер минимальная ширина водоохранной зоны составляет 300 метров при акватории водоема до 2 квадратных километров (далее – км2) и 500 метров - при акватории свыше 2 кв.км. Внутренняя граница водоохранной зоны для озер проходит по урезу среднемноголетнего уровня воды.
119. Указанные размеры водоохранных зон могут меняться в зависимости от местных физико-географических условий, значения и характера хозяйственного использования водного объекта, почвенных, гидрологических, рельефных, санитарно-технических и других условий прилегающей территории.
120. Границами водоохранной зоны служат естественные и искусственные рубежи или препятствия, исключающие возможность поступления в водные объекты поверхностного стока с вышележащих территорий (бровки речных долин и балок, дорожно-транспортная сеть, дамбы, опушки лесных массивов).
121. В населенных пунктах в пределах водоохранной зоны соблюдается режим пользования, исключающий засорение и загрязнение водного объекта.
122. Размеры водоохранных полос рек и магистральных каналов определяются с учетом формы и типа речных долин, крутизны прилегающих склонов, прогноза переработки берегов и состава сельскохозяйственных угодий и для всех водных объектов и соответствует приложению 11 к настоящим Санитарным правилам.

114. Жерүсті су қоймаларының қолайлы су режимін ұстап тұру, олардың лайлануы мен тұнбалануы, топырақ қабаттарының су эрозиясын, су жануарлары мен құстарының тіршілік ету жағдайларының нашарлауын, сарқынды су тербелістерінің азаюының алдын алу үшін су қоймасына биомелиорация бойынша іс-шаралары жүргізіледі және су қорғау аймақтары мен белдеулері белгіленеді.
115. Су қорғау аймақтары мен жолақтары және олар орналасқан осы жерлердің шаруашылық пайдалану режимі бекітілген жобалау құжаттаманың негізінде жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінде белгіленеді.
116. Су қорғау аймақтарының ең аз ені әрбір жағалаудың судың орта көпжылдық сабалық шегінің кемерінен, өзен алқабын, алқабүсті террассаларын, тұрғылықты жағалаулардың тік ылдиын, жыра және арқалықты қоса алғанда, қабылданады:
кіші өзендер үшін (ұзындығы 200 километрге дейін) 500 м;
қалған өзендер үшін: су жинағышта шаруашылық қолданудың қарапайым шарттарын және қолайлы экологиялық жағдайымен – 500 м; су жинағышта шаруашылық қолданудың күрделі шарттарын және экологиялық кернеулі ахуалмен – 1000 м.
117. Арналық су бөгендері үшін су қорғау аймақтарының ең аз ені өзі орналасқан өзендер тәрізді қабылданады. Су қорғау аймағының ішкі шекарасы қалыпты тірелген шегеурінде су кернесі бойынша өтеді.
118. Құйылатын су бөгендері және көлдер үшін су қоймасының 2 шаршы километрге (бұдан әрі – км2) дейінгі акваториясында су қорғау аймағының ең аз ені 300 метрді және 2 км2 жоғары акваториясында – 500 метрді құрайды. Су қорғау аймағының ішкі шекарасы орташа көп жылдық шегеурінде су кернесі бойынша өтеді.
119. Су қорғау аймақтарының көрсетілген көлемі жергілікті физикалық-географиялық шартына, су объектісінің шаруашылық пайдалану маңыздылығына және сипатына, іргелес аумақтың топырақтық, рельефтік, санитариялық-техникалық және басқа да шарттарына байланысты өзгеруі мүмкін.
120. Жақын жатқан аумақтардан (өзен алқаптары мен арқалықтардың жаны, жол-көлік желісі, бөгеттер, орман массивтерінің маңы) жерүсті ағын суларының су объектілеріне түсу мүмкіндігін болдырмайтын табиғи және жасанды меже немесе кедергілер су қорғау аймақтарының шекаралары болады.
121. Елді мекендердегі су қорғау аймағы шегінде су объектісінің ластануын және қоқыстануын болдырмайтын пайдалану режимі сақталады.
122. Өзендер мен магистраль арналарының су қорғау белдеулерінің көлемі өзен алқаптарының типін және пішінін, іргелес бөктерлердің тікшілдігін, ауыл-шаруашылық жер-судың құрамы және жағалаулардың қайта өңделуінің болжамын ескере отырып, осы Санитариялық қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес келеді.

123. Указанные размеры водоохранных полос увеличиваются на ширину прогнозной переработки берегов за десятилетний период. На ценных сельскохозяйственных угодьях допускается уменьшение ширины водоохранных полос при наличии вдоль берегов древесно-кустарниковых полос или защитных и берегоукрепительных сооружений.
124. В пределах населенных пунктов границы водоохранных полос устанавливаются исходя из планировки и застройки, при обязательном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы), исключающем загрязнение водного объекта.
125. Существующие приусадебные, дачные и садовые участки могут оставаться в пределах водоохраной полосы при соблюдении ими водоохранного режима.
126. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а так же размещение, производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными органами в области энергоснабжения, уполномоченными органами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников, а так же других объектов, обуславливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;

123. Су қорғау белдеулердің көрсетілген көлемдері он жылдық дәуірде жағалаулардың қайта өңделуі болжамының еніне жоғарылайды. Жағалаулар бойында ағаш-бұталар жолақтары немесе қорғаныш және жағалауды нығайтатын құрылыстар болған кезде бағалы ауыл шаруашылық жер-суларда су қорғау белдеулерінің енін азайтуға болады.
124. Елді мекендер шегінде су қорғау жолағының шекаралары су объектісінің ластануын болдырмайтын жағалаулық аймағын (жақтаулар, опырылу, орманбұталы жолақтар) міндетті түрде орнату кезінде жоспарлануына мен құрылысына қарай белгіленеді.
125. Қазіргі уақытта бар үй-жайлар, саяжайлар және бар учаскелері олар су қорғау режимін сақтаған кезде су қорғау жолағы шегінде қалуына болады.
126. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болдырмайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және қайта жаңартылған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге қайта жаңарту жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кабель, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, уәкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, энергиямен жабдықтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, улы химикаттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен және улы химикаттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суғарылатын егістіктерді, зираттарды, мал өлексесін көметін орындарды, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су қоймаларының режимін нашарлататын малды шомылдыруға және санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;

6) применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а так же использование в качестве удобрений не обезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.
127. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и средне токсичных нестойких пестицидов.
128. В пределах водоохранных полос запрещаются:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудщающая качественное и гидрогеологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, а так же рекреационных зон на водном объекте;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, занятие промысловым ловом рыбы, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов удобрений.
129. При организации водоохраной зоны разрешается создание ЗСО водных источников, используемых для водоснабжения, курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры которых устанавливаются настоящими Санитарными правилами.
130. Физические и юридические лица, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон, обеспечивают содержание водоохранных зон в надлежащем состоянии и соблюдение режима хозяйственного использования их территории, за исключением территорий земель запаса и территории водоохранных полос.
131. Требования к условиям отведения сточных вод в поверхностные водные объекты распространяются:

6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін улы химикаттармен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) шекті рұқсат етілген шоғырлануы белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық улы химикаттарды тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
127. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда, уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
128. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін арналған тұрақты тұрақтарды, кәсіптік балық аулаумен шұғылдануға, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
129. Су қорғау аймақтарын ұйымдастырғанда халықты сумен жабдықтауға, курорттық, сауықтыру және басқа да мұқтаждықтарына қолданылатын су көздерін СҚА құруға рұқсат беріледі, олардың шекаралары мен көлемдері осы қағидаларда белгіленеді.
130. Су қорғау аймағы шегінде орналасқан пайдаланылатын жері бар жеке және заңды тұлғалар су қорғау аймақтарын тиісті жағдайда ұстауға және жер қоры аумағы мен су қорғау жолақтарының аумақтарын қоспағанда олардың аумағының шаруашылық пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз етеді.
131. Сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне шығару жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мыналарға қолданылады:

1) на существующие выпуски всех видов сточных вод производственных, сельскохозяйственных, жилых и общественных зданий, коммунальных, лечебно-профилактических, транспортных объектов, поверхностный сток с территорий населенных мест и производственных объектов, промышленных организаций, шахтных и рудничных вод, сбросных вод систем водяного охлаждения, гидрозолоудаления, нефтедобычи, гидровскрышных работ, сбросных и дренажных вод с орошаемых и осушаемых сельскохозяйственных территорий, в том числе обрабатываемых ядохимикатами, независимо от их форм собственности;
2) на все проектируемые выпуски сточных вод вновь строящихся, реконструируемых и расширяемых организаций, зданий и сооружений, на которых изменяется технология производства, на все проектируемые выпуски сточных вод канализаций населенных мест и отдельно стоящих объектов.
Сброс сточных вод в водные объекты в черте населенных пунктов, не допускается.
132. Место выпуска сточных вод располагается ниже по течению реки от границы населенного пункта и всех мест водопользования населения с учетом возможности обратного течения при нагонных ветрах. Место выпуска сточных вод в непроточные и малопроточные водоемы (озера, водохранилища, а так же на поля испарения, поля фильтрации, пруды накопители и рельеф местности) определяется с учетом санитарных, метеорологических и гидрологических условий (включая возможность обратных течений при резкой смене режима гидроэлектростанций, работающих в переменном режиме) с целью исключения отрицательного влияния выпуска сточных вод на условия водопользования населения.
133. Сброс сточных вод в водные объекты в черте населенного пункта через существующие выпуски допускается лишь в исключительных случаях при соответствующем технико-экономическом обосновании и по согласованию с органами санитарно-эпидемиологической службы. В этом случае нормативные требования, установленные к составу и свойствам воды водных объектов относят и к сточным водам.
134. Условия отведения сточных вод в водные объекты определяются с учетом:
1) степени возможного смешения и разбавления сточных вод водой водного объекта на участке от места выпуска сточных вод до расчетных (контрольных) створов ближайших пунктов хозяйственно-питьевого, культурно-бытового водопользования населения;
2) фонового качества воды водного объекта выше места рассматриваемого выпуска сточных вод по анализам не более двухлетней давности. При наличии других (существующих и (или) проектируемых) выпусков сточных вод между рассматриваемым и ближайшим пунктом водопользования, в качестве фонового применяется уровень загрязнения воды водного объекта с учетом вклада указанных выпусков сточных вод;

1) меншік нысанына қарамастан өндірістік, ауылшаруашылық, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың, коммуналдық, емдеу-профилактикалық, көлік нысандарынан шығарылатын ағынды сулардың барлық түрі, елді мекендер мен өндірістік нысандар, өнеркәсіптік ұйымдар, шахта және кен сулардың, су салқындату жүйелерінен, гидрокүл шығарулардан, мұнай өндірісінен, гидроашу жұмыстарынан, суарылатын және құрғатылатын, оның ішінде улы химикаттармен өңделетін ауылшаруашылық аумақтарынан келетін ағынды және дренажды сулардан шығарылатын үстіңгі қабатты ағындылар;
2) өндіріс технологиясы өзгеретін жаңадан салынып жатқан, қайта жаңартылатын және құрылысы кеңейтілген ұйымдардың, ғимараттар мен құрылыстардың барлық шығарылатыны жобаланған ағындылары, жергілікті мекендердің және жеке тұрған объектілердің кәріздеуінің барлық шығарылатыны жобаланған ағындылары.
Елді мекендер орналасқан шегінде сарқынды суларды жіберуге жол берілмейді.
132. Сарқынды суларды жіберу орны елді мекеннің шекарасынан және желбөгеттер кезінде кері ағу мүмкіндігін есепке ала отырып, халықтың су пайдаланатын орындарынан төмен өзен ағысы арқылы орналасады. Тұнбалы және ағуы баяу су қоймаларына (өзендер, су қоймалары), сондай-ақ булану егістіктеріне, сүзгілеу егістіктеріне, жинақтау-прудтарына, жергілікті рельефке ағынды суларды жіберу орны халықтың су пайдалану жағдайларына ол суларды жіберудің кері әсер етпеу мақсатымен санитариялық, метеорологиялық және гидрологиялық (ауыспалы режимде жұмыс істейтін гидроэлектрстанциялардың режимі кенеттен өзгергенде кері ағу мүмкіндігін қосқанда) жағдайларын есепке ала отырып белгіленеді.
133. Елді мекендер шегіндегі су объектілеріне су сағалары арқылы ағынды суларды жіберу тек ерекше жағдайларда ғана техникалық-экономикалық негізде және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының келісімімен жүзеге асырылады. Мұндай жағдайда су объектілері суының қасиеті мен құрамына қойылған нормативтік талаптарды сарқынды суларға жатқызады.
134. Су объектілеріне сарқынды суларды бұру шарттары мыналар ескеріле отырып айқындалады:
1) сарқынды суларды жіберу орнынан бастап халықтың суды шаруашылық, ауызсу, мәдени және тұрмыстық мақсатта пайдалану жақын пункттерінің есептік (бақылау) тұстамаларына дейінгі жер учаскесіндегі су объектісінің сарқынды сулармен қосылу және араласу мүмкіндігінің деңгейлері;
2) екі жылдық талдау бойынша сарқынды суларды жіберу орнынан жоғары су объектісінің фондық су сапасы. Қаралатын және жақын су пайдаланатын пункт арасындағы басқа (бар және (жобадағы) ағынды сулардың көрсетілген тармақтарында фондық су сапасы ретінде сарқынды сулардың көрсетілген тармақтарын есепке ала отырып, су объектісінің ластану деңгейі қолданылады;

3) нормативов качества воды водных объектов настоящих Санитарных правил, применительно к виду водопользования.
135. При отсутствии установленных нормативов водопользователи обеспечивают проведение необходимых исследований по обоснованию ПДК или ориентировочного допустимого уровня (далее – ОДУ) в воде водных объектов, а также методов их определения на уровне ПДК.
136. При определении кратности разбавления сточных вод в водном объекте у расчетного (контрольного) створа водопользования проводятся расчеты по среднечасовым расходам воды водного объекта и среднечасовым расходам фактического спуска сточных вод.
Расчетными гидрологическими условиями считаются: для не зарегулированных водотоков-минимальный среднесуточный расход воды 95 %-ной обеспеченности по данным органов гидрометеослужбы; для водотоков с зарегулированным стоком-установленный расход ниже плотины (санитарный допуск) при обязательном исключении возможности обратных течений в нижнем бьефе; для озер, водохранилищ и других малопроточных водоемов - наименее благоприятный режим, определяемый путем сопоставления расчетов для ветрового воздействия, условий сработки и заполнения водохранилищ при открытом и подледном режиме.
137. В особо маловодные годы при водности наименьшего среднемесячного расхода воды менее 95 % обеспеченности, условия сброса очищенных сточных вод устанавливаются на основании санитарно-эпидемиологического заключения.
138. На основании расчетов для каждого выпуска сточных вод и каждого загрязняющего вещества устанавливаются нормы предельно допустимого сброса (далее – ПДС) веществ в водные объекты, соблюдение которых обеспечивает нормативное качество воды в расчетном (контрольном) створе водного объекта в соответствии с требованиями настоящих Санитарных правил.
139. Отведение сточных вод в водные объекты осуществляется на основании разрешений на специальное водопользование, выдаваемых в установленном порядке после согласования условий отведения с органами санитарно-эпидемиологической службы.
140. Согласование условий отведения сточных вод в водные объекты производится:
1) при выборе площадки для строительства организаций, зданий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние вод, при рассмотрении вопроса о реконструкции (расширении), техническом перевооружении организации или изменении технологии производства;
2) при рассмотрении проектов канализации, очистки, обезвреживания и обеззараживания сточных вод новых и реконструируемых (расширяемых) объектов;
3) при рассмотрении материалов специального водопользования и проектов ПДС действующих объектов.

3) су пайдалану түріне қолданылатын су объектісінің су сапасының нормативтері, осы Санитариялық қағидаларға сәйкес.
135. Белгіленген нормативтер болмаған жағдайда су пайдаланушылар ШРШ немесе су объектілерінің суындағы болжанған рұқсат ету деңгейін (бұдан әрі – БРД) негіздеу бойынша қажетті зерттеулер жүргізуді, сондай-ақ оларды ШРШ деңгейінде анықтау әдістерін қамтамасыз етеді.
136. Су объектісінің су пайдалану Есептік гидрологиялық жағдайлар болып мыналар есептеледі: реттелмеген су ағыстары үшін – гидрометеоқызмет органдарының мәліметтері бойынша жылдың ең төменгі орташа тәуліктік су шығыны 95 %-дық қамтамасыз етілуі; реттелген су ағыстары үшін – төменгі бьефтегі кері ағыс мүмкіндігін міндетті есепке алмағанда бөгеттен төмен белгіленген шығын; өзендер, және басқа баяу ағатын су қоймалары үшін жел әсері, ашық және мұзасты режиміндегі тайыздануы мен толуы жағдайлары үшін есептер салыстыру арқылы анықталатын қолайлы режим.
137. Су ерекше аз болған жылдары ең аз орташа тәуліктік су шығыны 95% - дық қамтамасыз етуден кем болған жағдайда тазартылған сарқынды суларды жіберу санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде анықталады.
138. Әр сарқынды суларды шығару және әр ластайтын зат есептері негізінде су объектілеріндегі заттардың ШРҚ нормалары анықталады. Оларды сақтау осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес су объектісіндегі есептік (бақылау) тұстамасындағы судың нормативтік сапасын қамтамасыз етуі тиіс.
139. Сарқынды суларды су объектілеріне жіберу, жіберу шарттары мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісілгеннен кейін белгіленген тәртіппен берілетін арнайы су қолдануға рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
140. Су объектілеріне сарқынды суларды бұруды келісу мыналар арқылы жүргізіледі:
1) су жағдайына әсер ететін ұйымдардың, ғимараттардың, құрылыстардың және басқа объектілердің құрылысына арналған алаңдарды таңдау кезінде, қайта жаңарту (кеңейту) туралы мәселені қарау, ұйымның техникалық қайта жабдықталуы немесе өндіріс технологиясының өзгеруі кезінде;
2) жаңа және қайта жаңартылатын (кеңейтілетін) объектілердің сарқанды сулары кәріздеу, тазалау, залалсыздандыру және зарарсыздандыру жобларын қарау кезінде;
3) арнайы су пайдалану материалдарын және жұмыс істейтін объектілердің ШРҚ жобаларын қарау кезінде.

141. Не допускается ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, которые не обеспечены сооружениями для предотвращения загрязнения поверхностных и подземных вод и при отсутствии установленных ПДК и методов определения вредных веществ в воде.
142. Водопользователи проводят технологические, санитарно-технические, организационно-хозяйственные мероприятия, обеспечивающие бесперебойную работу очистных сооружений и соблюдение гигиенических нормативов качества воды водных объектов, согласованные с органами санитарно-эпидемиологической службы.
143. Водопользователи обеспечивают систематический лабораторный контроль за работой очистных сооружений, за качеством воды водоема или водотока выше спуска сточных вод и у ближайших пунктов водопользования населения.
144. Порядок контроля, осуществляемого водопользователями (выбор пунктов контроля, перечень анализируемых показателей с учетом степени опасности вредных компонентов сточных вод для здоровья населения, частота исследований), согласовывается с органами санитарно-эпидемиологической службы.
145. На объектах и сооружениях, подверженных авариям (нефте- и продуктопроводы, нефте- и продуктохранилища, накопители сточных вод, канализационные коллекторы и очистные сооружения, суда и другие плавучие средства, нефтяные скважины, буровые платформы, пункты заправки плавучих средств), разрабатываются планы ликвидации аварий, содержащие:
1) указания по оповещению заинтересованных служб и организаций;
2) перечень сооружений и территорий, подлежащих особой защите от загрязнения (водозаборы, пляжи, населенные пункты);
3) порядок действий при возникновении аварийных ситуаций;
4) перечень требуемых технических средств и аварийного запаса обеззараживающих реагентов;
5) способ сбора и удаления загрязняющих веществ и обеззараживания территории;
6) режим водопользования в случае аварийного загрязнения водного объекта.
146. Лица, чья хозяйственная и иная деятельность привела к аварийному загрязнению источников питьевого водоснабжения и (или) повреждению систем питьевого водоснабжения, при ухудшении показателей качества воды водного объекта в контрольном пункте немедленно оповещают местный исполнительный орган, региональные органы уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, территориальных органов уполномоченного органа по чрезвычайным ситуациям, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и принимают меры по ликвидации аварии.
147. На случай аварийного загрязнения водного объекта владельцами хозяйственно-питьевых водопроводов разрабатываются планы мероприятий, согласованные с органами санитарно-эпидемиологической службы.

141. Жерүсті және жерасты суларын ластауды болдырмау үшін құрылыстармен қамтамасыз етілмеген және судағы зиянды заттарды анықтаудың әдістері мен белгіленген ШРҚ болмаған кезде жаңа және қайта жаңартылған объектілерді пайдалануға беруге жол берілмейді.
142. Су пайдаланушылар санитариялық-эпидемиялогиялық қызмет органымен келісілген тазарту қондырғыларының үзіліссіз жұмысын және су объектілерінің су сапасының гигиеналық нормативтерін сақтауды қамтамасыз ететін технологиялық, санитариялық-техникалық, ұйымдастыру-шаруашылық іс-шараларын жүргізеді.
143. Су пайдаланушылар тазарту құрылыстарының жұмысына, сарқынды суларды шығаратын жерден және халықтың су пайдаланатын жақын жердегі пункттерінен жоғары орналасқан су қоймасының немесе су ағысының су сапасына жүйелі зертханалық бақылау жүргізуді қамтасыз етеді.
144. Су пайдаланушылар жасап отырған бақылау тәртібі (бақылау пункттерін таңдау, сарқынды сулардың зиянды компоненттерінің халықтың денсаулығына қауіпті дәрежесін талдау көрсеткіштерінің тізімі, зерттеу жиілігі) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісіледі.
145. Авария туындайтын объектілер мен құрылыстарда (мұнай және өнім құбырлары, қоймалары, сарқынды суларды жинақтаушылар, кәріздеу коллекторлары мен тазарту құрлыстары, кемелер мен басқа жүзу құралдары, мұнай ұңғымалары, бұрғылау платформалары, жүзу құралдарына май құю пункттері) мыналарды қамтитын апатты жою жоспарлары әзірленеді:
1) мүдделі қызметтер мен ұйымдарға хабарлау нұсқаулары;
2) ластанудан арнайы қорғалатын құрылыстар мен аумақтардың (су жинағыштар, жағажайлар, елді мекендер) тізбесі;
3) авариялық жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі;
4) талап етілетін техникалық құралдар мен залалсыздандыратын реагенттердің апаттық қорының тізбесі;
5) ластайтын заттарды жинау мен жою және аумақты залалсыздандыру тәсілі;
6) су объектісінің авариялық ластануы жағдайындағы су пайдалану тәртібі.
146. Шаруашылық және басқа да қызметі ауыз сумен жабдықтау жүйесі көздерінің авариялық ластануына және (немесе) ауыз сумен жабдықтау жүйесінің бұзылуына әкеп соқтырған адамдар бақылау пунктіндегі су объектісі суы сапасының көрсеткіштері нашарлаған кезде, жергілікті бақылау органына, су қорғау қоры және қолдану саласындағы уәкілетті органның өңірлік органдарына, төтенше жағдайлар бойынша, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына тез арада хабарлайды және аварияны тоқтату бойынша шаралар қабылдайды.
147. Су объектісінің авариялық ластануы жағдайында шаруашылық-ауыз су құбырларының иелері санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісілген іс-шаралар жоспарын әзірлейді.

148. Производственные и бытовые помещения на объектах водоснабжения оборудуются водопроводом и водоотведением. При отсутствии возможности подключения к централизованной системе водоотведения оборудуются септики-накопители, водонепроницаемые выгребные ямы.
149. Производственные помещения на объектах водоснабжения обеспечиваются естественным и искусственным освещением. Перегоревшие лампы своевременно заменяются.
150. Хлораторная объекта водоснабжения оборудуется вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением.
151. Для уборки производственных и бытовых помещений объекта водоснабжения выделяется маркированный уборочный инвентарь, который используется по назначению и хранится в специально отведенном месте.
152. На территории производственных помещений объекта водоснабжения выделяется огражденная с трех сторон контейнерная площадка с твердым покрытием. Сбор и временное хранение мусора и отходов осуществляется в контейнера, вывоз проводится специализированной организацией в специально отведенные места.
153. Персонал на объектах водоснабжения обеспечивается специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты (респираторы типа «Лепесток», защитные очки, резиновые перчатки).
154. Персонал на объектах водоснабжения проходит предварительные и периодические медицинские осмотры, гигиеническое обучение и допуск к работе.
155. Новые тепловые сети систем теплоснабжения, связанные с ними системы отопления независимо от вида системы теплоснабжения, а также после капитального ремонта, аварийно-восстановительных работ подвергаются гидропневматической промывке с последующей дезинфекцией.
Дезинфекция осуществляется заполнением хозяйственно-питьевой водой с содержанием активного хлора в дозе 75-100 миллиграммов на кубический дециметр (далее-мг/дм3) при времени контакта не менее 6 часов, а так же, другими разрешенными средствами, согласно прилагаемой к ним инструкции.
156. Сброс промывных вод, содержащих остаточный хлор, осуществляется в канализационную сеть населенного пункта, а при ее отсутствии - на рельеф местности или в водоем, при условии соблюдения санитарно-эпидемиологических требований к охране поверхностных вод от загрязнения.
157. Промывка и дезинфекция водопроводных и тепловых сетей проводится специализированной организацией, имеющей лицензию, на указанный вид деятельности, контроль качества проводится производственной лабораторией водопользователя. Территориальные подразделения органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы информируются о времени проведения работ для осуществления выборочного контроля.

148. Сумен жабдықтау объектілеріндегі өндірістік және тұрмыстық үй-жайлар су құбырымен және суды бұрумен жабдықталады. Орталықтандырылған су бұру жүйесіне қосылу мүмкіндігі болмаған кезде, жинағыш-септиктерімен, су өткізбейтін шұңқырмен жабдықталады.
149. Сумен жабдықтау объектілерінің өндірістік үй-жайларында табиғи және жасанды жарықтандыру қамтамасыз етіледі. Істен шыққан шамдар уақтылы ауыстырылады.
150. Хлораторлық механикалық іске қосылған сору желдеткіш жүйесімен жабдықталады.
151. Өндірістік және тұрмыстық үй-жайларды жинау үшін мақсатына байланысты пайдаланылатын таңбаланған жинау мүкәммалы бөлінеді және арнайы бөлінген орында сақталады.
152. Сумен жабдықтау объектісінің өндірістік үй-жайларының аумағында үш жақтан қоршалған, қатты жабыны бар контейнерлік алаң бөлінеді. Қоқыс пен қалдықтарды жинау және уақытша сақтау контейнерде жүзеге асырылады, шығаруды мамандандырылған ұйым арнайы бөлінген орында жүргізеді.
153. Сумен жабдықтау объектілеріндегі қызметкерлер құралы арнайы киіммен және қорғаныш құралымен ("Лепесток" респираторлары, қорғаныш көзілдіктері, резеңке қолғаптар) қамтамасыз етіледі.
154. Сумен жабдықтау объектілеріндегі персонал алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден, гигиеналық оқытудан және жұмысқа рұқсат алудан өтеді.
155. Жылумен жабдықтау жүйелерінің жаңа жылу желілері, олармен байланысты жылу желілері жылумен жабдықтау жүйелерінің түріне қарамастан, сондай-ақ күрделі жөндеуден, авариялық-қалпына келтіру жұмыстарынан кейін кейіннен дезинфекциялай отырып, гидропневматикалық жууға жатқызылады.
Дезинфекциялау оларға қоса берілетін нұсқаулыққа сәйкес кемінде 6 сағат байланысу уақыты кезінде құрамында 75-100 мг/дм3 белсенді хлор мөлшері бар шаруашылық-ауыз суды, сондай-ақ басқа рұқсат етілген құралдарды толтыру арқылы жүзеге асырылады.
156. Құрамында қалдық хлоры бар жуынды суларды шығару елді-мекеннің кәріздеу желісіне, ол болмағанда, жерүсті суларын ластанудан сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтағанда жергілікті жер бедеріне немесе су қоймасына жүзеге асырылады.
157. Су құбыры және жылу желілірін жууды және дезинфекциялауды қызметтің көрсетілген түріне лицензиясы бар мамандандырылған ұйым жүргізеді, сапасын бақылауды су пайдаланушының өндірістік зертханасы жүргізеді. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдарының аумақтық бөлімшелері арнайы бақылауды жүргізу үшін жұмыс жүргізу уақыты туралы хабарланады.

158. Промывка и дезинфекция считается законченной при соответствии результатов двукратных (последовательных) лабораторных исследований проб воды, установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям к качеству питьевой воды. Акт очистки, промывки и дезинфекции объекта водоснабжения оформляется по форме согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.
159. В процессе водоподготовки для систем централизованного горячего водоснабжения используются реагенты и конструкционные материалы, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан.
160. Водоразборные колонки содержатся в исправном состоянии, не допускается подача воды населению через шланги и другие приспособленные устройства.
Приложение 1
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Обобщенные показатели химических веществ
Таблица 1
п/п
Показатели
Единицы
измерения
Нормативы
(предельно
допустимые
концентрации -
ПДК), не более
Показатель
вредности
Класс
опасности
1
2
3
4
5
6
Обобщенные показатели
1
Водородный показатель
единицы рН

158. Су сынамаларының екі рет (бірінен кейін бірі) зертханалық зерттеу нәтижелері ауыз су сапасына қойылатын белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келгенде жуу және дезинфекциялау аяқталды деп саналады. Сумен жабдықтау объектісін тазалау, жуу және дезинфекциялау актісі осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
159. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйелері үшін суды дайындау үдерісінде Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өткен реагенттер мен конструкциялық материалдар пайдаланылады.
160. Бақылау құдықтары құрғақ болуы, тығыз жабылуы тиіс. Су тарату құбырлары жарамды жағдайда ұсталады, халыққа суды шлангілер және басқа да құралдар арқылы беруге жол берілмейді.
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз
су мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына
және су объектілерінің қауіпсіздігіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Химиялық заттардың қорытынды көрсеткіштері
1-кесте
Р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер (шекті жол берілген шоғырланушылық - ШЖБШ) аспайды
Зияндылық көрсеткіші
Қауіпсіздік сыныбы
1
2
3
4
5
6
Қорытынды көрсеткіштер
1
Сутектік көрсеткіш
pH бірліктер

2,4-Д
мг/л
0,03
с.-т.
2
Примечание:
1) лимитирующий признак вредности вещества, по которому установлен норматив: с.-т. - санитарно-токсикологический, орг.-органолептический;
2) величина, указанная в скобках, может быть установлена по постановлению главного государственного санитарного врача соответствующей территории для конкретной системы водоснабжения на основании оценки санитарно-эпидемиологической обстановки в населенном пункте и применяемой технологии водоподготовки;

2,4-Д
мг/л
0,03
с.-т.
2
Ескертпе:
1) норматив бойынша белгіленген заттардың зияндылығын шектейтін белгі: с.-т-санитариялық-токсикологиялық, орг.-органолептикалық;
2) жақша ішінде көрсетілген көлемі, елдімекенде санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың бағасы негізінде сумен жабдықтаудың нақты жүйесі үшін тиісті аумақтың бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысы және қолданыстағы су дайындау технологиясы бойынша орнатылуы мүмкін;

1) превышение норматива по общим колиформным бактериям не допускается в 95 % проб, отбираемых в точках водоразбора наружной и внутренней водопроводной сети в течение 12 месяцев, при количестве исследуемых проб не менее 100 за год;
2) при определении термотолерантных колиформных бактерий проводится трехкратное исследование по 100 мл отобранной пробы воды;
3) определение колифагов и цист лямблий проводится только в системах водоснабжения из поверхностных источников перед подачей воды в распределительную сеть;
4) определение спор сульфитредуцирующих клостридий проводится при оценке эффективности технологии обработки воды.
Приложение 3
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Гигиенические нормативы содержания
вредных веществ в питьевой воде
1. В список включены гигиенические нормативы вредных химических веществ в питьевой воде, которые могут присутствовать в ней.
2. Химические вещества расположены в списке в соответствии со строением органических и неорганических соединений. Каждый подраздел является расширением соответствующего раздела. Внутри подразделов вещества расположены в порядке возрастания численных значений их нормативов.
3. Если строение молекулы органического вещества позволяет отнести его одновременно к нескольким химическим классам, то в перечне его помещают по функциональной группе, с наибольшим индексом расширения (по горизонтальной рубрикации).
4. Органические кислоты, в том числе, пестициды, нормируются по аниону, независимо от того в какой форме представлена данная кислота в перечне (в виде кислоты, ее аниона или ее соли).
5. Элементы и катионы (п. 1 раздела "неорганические вещества") нормируются суммарно для всех степеней окисления, если это не указано иначе.
6. Перечень имеет следующую вертикальную рубрикацию:
1) в первой колонке перечня приведены наиболее часто употребляемые названия химических веществ;
2) во второй колонке приведены синонимы названий химических веществ и некоторые тривиальные и общепринятые наименования;
3) в третьей колонке приведены величины ПДК или ОДУ в мг/л, где  ПДК - максимальные концентрации, при которых вещества не оказывают прямого или опосредованного влияния на состояние здоровья человека (при воздействии на организм в течение всей жизни) и не ухудшают гигиенические условия водопотребления; ОДУ - ориентировочные допустимые уровни веществ в водопроводной воде, разработанные на основе расчетных и экспресс-экспериментальных методов прогноза токсичности.

1) жалпы колиформды бактериялар бойынша нормативтің артуы зерттелетін сынамалардың саны бір жылда кемінде 100 болған кезде 12 айдың ішінде сыртқы және ішкі су құбыры желісінің су тарату орындарынан алынатын сынамалардың 95%-на жол берілмейді;
2) термотолерантты колиформды бактерияларды анықтау кезінде 100 мл таңдап алынған су сынамасы бойынша үш рет зерттеу жүргізіледі;
3) колифагтар және лямблияның цисталарын анықтау тарату желісіне суды беру алдында жерүсті көздерінен алынған сумен жабдықтау жүйелерінде жүргізіледі;
4) сульфитредуцирлеуші клостридийлердің спораларын анықтау суды өңдеу технологиясының тиімділігін бағалау кезінде жүргізіледі.
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз
су мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына
және су объектілерінің қауіпсіздігіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
3-қосымша
Ауыз су құрамындағы зиянды заттардың
гигиеналық нормативтері
1. Тізімге ауыз суда болуы мүмкін зиянды химиялық заттардың гигиеналық нормативтері енгізілген.
2. Тізімде химиялық заттар органикалық және органикалық емес қосындылардың құрылысына сәйкес орналасқан. Әрбір кіші бөлім тиісті бөлімнің кеңеюі болып табылады. Кіші бөлімнің ішінде заттар олардың нормативтерінің сандық мәндерінің өсуі ретімен орналасқан.
3. Егер органикалық зат молекуласының құрылысы оны бір уақытта бірнеше химиялық сыныптарға жатқызуға мүмкіндік беретін болса, онда оны тізбеде ең үлкен кеңею индексі бар функционалдық топ бойынша орналастырады (көлденең рубрикация бойынша).
4. Органикалық қышқылдар, оның ішінде пестицидтер осы қышқылдың тізбеде қай нысанда берілгендігіне қарамастан (қышқыл, оның анионы немесе оның тұзы түрінде) анион бойынша нормаланады.
5. Егер бұл өзгеше көрсетілмесе, элементтер мен катиондар ("органикалық емес заттар" бөлімінің 1-тармағы) тотығудың барлық дәрежелері үшін жалпы нормаланады.
6. Тізбенің мынадай тік рубрикациясы болады:
1) тізбенің бірінші бағанында химиялық заттардың аса жиі қолданылатын атаулары келтірілген;
2) екінші бағанда химиялық заттар атауларының синонимдері және кейбір тривиалды және жалпы қабылданған атаулар келтірілген;
3) үшінші бағанда мг/л мөлшеріндегі РЕШШ немесе РЕБД шамалары берілген, бұнда РЕШШ – заттар адам денсаулығының жағдайына (өмір бойы организмге әсер еткен кезде) тікелей немесе жанама түрде ықпал етпейтін және су пайдаланудың гигиеналық шарттарын нашарлатпайтын ең жоғарғы шоғырлану; РЕБД – уыттылықты болжаудың есепті және шұғыл-тәжірибелік тәсілдері негізінде әзірленген су құбыры суындағы заттардың рұқсат етілген болжамды деңгейлері.

7. Если в колонке величины нормативов указано "отсутствие", это означает, что концентрация данного соединения в питьевой воде должна быть ниже предела обнаружения применяемого метода анализа.
8. В четвертой колонке указан лимитирующий признак вредности веществ, по которому установлен норматив: с.-т. - санитарно-токсикологический; орг. - органолептический с расшифровкой характера изменения органолептических свойств воды (зап. - изменяет запах воды; окр. - придает воде окраску; пен. - вызывает образование пены; пл. - образует пленку на поверхности воды; привк.  - придает воде привкус; оп. - вызывает опалесценцию).
9. В пятой колонке указан класс опасности вещества: 1 класс - чрезвычайно опасные; 2 класс - высокоопасные; 3 класс - опасные; 4 класс - умеренно опасные.
В основу классификации положены показатели, характеризующие различную степень опасности для человека химических соединений, загрязняющих питьевую воду, в зависимости от токсичности, кумулятивности, способности вызывать отдаленные эффекты, лимитирующего показателя вредности.
10. Классы опасности веществ учитывают:

7. Егер нормативтердің шамалары бағанында "жоқ" деп көрсетіліп тұрса, бұл ауыз судағы осы қосындының шоғырлануы талдаудың қолданылып отырған тәсілінің анықтау шегінен төмен болуы тиіс дегенді білдіреді.
8. Төртінші бағанда ол бойынша норматив белгіленген заттар зияндылығының шектеуші белгісі көрсетілген: с.-т. - санитариялық-токсикологиялық; орг. – судың органолептикалық қасиеттерінің өзгеру сипатын түсіндіру арқылы органолептикалық (иіс. – судың иісін өзгертеді, түс – суға түс береді, көбік. – көбік жасайды, қабырш. – судың бетінде қабыршақ жасайды, дәм. – суға дәм береді, оп. – опалесценцияны тудырады, лайл. – судың лайлылығын арттырады).
9. Бесінші бағанда заттың қауіптілік сыныбы көрсетілген: 1-сынып – өте қауіпті, 2-сынып – қауіптілігі жоғары, 3-сынып – қауіпті, 4-сынып – біркелкі қауіпті.
Сыныптаманың негізінде уыттылығына, кумулятивтілігіне, болар-болмас әсер тудыратын қабілеттеріне, зияндылықтың шектеуші көрсеткішіне байланысты ауыз суды ластайтын химиялық қосындылардың адам үшін әртүрлі қауіптілік дәрежесін сипаттайтын көрсеткіштер жатыр.
10. Заттардың қауіптілік сыныптары:

642
Трибутилолова хлорид
Хлортрибу-
тилстаннан, трибутил-
хлорстаннан
0,02
с.-т.
2
8.3. соединения свинца
643
Тетраэтилсвинец
отсутств
с.-т
1
8.4.соединения мышьяка
8.5.соединения кремния
644
Трифторпропилсилан
1,5
орг.привк.
4
Приложение 4
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Количество и периодичность отбора проб воды,
отбираемых в местах водозабора
Таблица 1
№ п/п
Виды показателей
Количество проб в течение одного года, не менее
Для подземных источников
Для поверхностных источников
1
2
3
4
1
микробиологические
4 (по сезонам года)
4 (по сезонам года)
2
паразитологические
Не проводятся
4 (по сезонам года)
3
органолептические
4 (по сезонам года)
4 (по сезонам года)
4
обобщенные показатели
4 (по сезонам года)
4 (по сезонам года)
5
не органические и
органические вещества
1
2
6
радиологические
1
2
Перечень показателей и количество исследуемых
проб питьевой воды перед ее поступлением
в распределительную сеть
Таблица 2
п/п
Виды показателей
Численность населения, обеспеченного
водой из системы водоснабжения, тыс. Человек
для подземных источников
для поверхностных
источников
до 20

642
Трибутил қалайы хлорид
Хлортрибутилстаннан, трибутилхлорстаннан
0,02
с.-т.
2
8.3. қорғасын қосындылары
643
Тетраэтил қорғасын
Жоқ
с.-т
1
8.4. күшән қосындылары
8.5. кремний қосындылары
644
Трифторпропилсилан
1,5
орг.дәм.
4
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз
су мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына
және су объектілерінің қауіпсіздігіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Су алу орындарында алынатын су сынамаларының
мөлшері және алу кезеңділігі
1-кесте
Р/с
Көрсеткіштердің түрлері
Бір жыл ішіндегі сынаманың саны, кемінде
Жер астындағы су көздері үшін
Жер бетіндегі су көздері үшін
1
2
3
4
1
Микробиологиялық
4 (жыл мезгілдері бойынша)
4 (жыл мезгілдері бойынша)
2
Паразитологиялық
жүргізілмейді
4 (жыл мезгілдері бойынша)
3
Органолептикалық
4 (жыл мезгілдері бойынша)
4 (жыл мезгілдері бойынша)
4
Қорытынды көрсеткіштер
4 (жыл мезгілдері бойынша)
4 (жыл мезгілдері бойынша)
5
Органикалық емес және органикалық заттар
1
2
6
Радиологиялық
1
2
Тарату жүйесіне түсер алдында зерттелетін ауыз су сынамаларының мөлшері мен көрсеткіштерінің тізбесі
2-кесте
Р/с
Көрсеткіштің түрлері
Сумен жабдықтау жүйесінен сумен қамтамасыз етілген тұрғындардың саны, мың адам
Жер астындағы су
көздері үшін
Жер бетіндегі
су көздері үшін
20
дейін

1. Полимерные материалы
1.1. Полиэтилен (ПЭВД, ПЭНД), полипропилен,
сополимеры пропилена с этиленом,
полибутилен, полиизобутилен,
комбинированные материалы на основе
полиолефинов
Формальдегид
спирт метиловый
спирт бутиловый
спирт изобутиловый
Ацетальдегид
Этилацетат
Ацетон
1.2. Полистирольные пластики
1.2.1. Полистирол (блочный, суспензионный,
ударопрочный)
Стирол
спирт метиловый
Формальдегид
1.2.2. Сополимер стирола с акрилонитрилом
Стирол
Акрилонитрил
Формальдегид
1.2.3. Сополимер стирола с
метилметакрилатом
Стирол
Метилметакрилат
спирт метиловый
Формальдегид
1.2.4. Сополимер стирола с
метилметакрилатом и акрилонитрилом
Стирол
Метилметакрилат
Акрилонитрил
спирт метиловый
Формальдегид
1.2.5. Сополимер стирола с -метилстиролом
Стирол
-метилстирол
Дибутилфталат
1.2.6. Сополимер стирола с бутадиеном
Стирол
спирт метиловый
спирт бутиловый
Ацетальдегид
1.2.7. Вспененные полистиролы
Стирол
спирт метиловый
Формальдегид
Бензол
Толуол
1.3. Поливинилхлоридные пластики
1.3.1. Жесткий ПВХ
винил хлористый
Ацетальдегид
спирт метиловый
спирт бутиловый
Цинк
1.3.2. Пластифицированный ПВХ,
дополнительно к показателям, указанным для
жесткого ПВХ, следует определять
Диоктилфталат
Дибутилфталат
1.4. Полимеры на основе винилацетата и его
производных: поливинилацетат, поливиниловый
спирт, сополимерная дисперсия винилацетата
с дибутилмалеинатом
Формальдегид
Ацетальдегид
1.5. Полиакрилаты
Акрилонитрил
Метилакрилат
Метилметакрилат
Бутилакрилат
1.6. полиорганосилоксаны (силиконы)
Формальдегид
Ацетальдегид
Фенол
спирт метиловый
1.7. Полиамиды
1.7.1. Полиамид 6 (поликапроамид, капрон)
Е-капролактам
Фенол
Бензол
1.7.2. полиамид 66
(полигексаметиленадипамид, нейлон)
Гексаметилендиамин
спирт метиловый
Бензол
1.7.3. Полиамид 610
(полигексаметиленсебацинамид)
Гексаметилендиамин
спирт метиловый
Бензол
1.8. Полиуретаны
Этиленгликоль
Формальдегид
Ацетальдегид
спирт метиловый
1.9. Полиэфиры
1.9.1. полиэтиленоксид
Формальдегид
Ацетальдегид
1.9.2. полипропиленоксид
Метилацетат
Ацетон
Формальдегид
Ацетальдегид
1.9.3. политетраметиленоксид
спирт пропиловый
Формальдегид
Ацетальдегид
1.9.4. полифенилоксид
Фенол
Формальдегид
спирт метиловый
1.9.5. полиэтилентетрафталат и сополимеры
на основе терефталевой кислоты
ацетальдегид
Этиленгликоль
Диметилтерефталат
Формальдегид
спирт метиловый
1.9.6. поликарбонат
Фенол
метиленхлорид (дихлорметан)
1.9.7. полисульфон
Бензол
Фенол
1.9.8. полифениленсульфид
фенол
ацетальдегид
спирт метиловый
Бор
1.9.9. при использовании в качестве связующего:
фенолформальдегидных смол
Фенол
Формальдегид
кремнийорганических смол
Формальдегид
спирт метиловый
спирт бутиловый
Фенол
эпоксидных смол
Эпихлоргидрин
Фенол
Формальдегид

1. Полимерлік материалдар
1.1. Полиэтилен (ПЭВД, ПЭНД), полипропилен, этилен қосылған пропилен сополимерлері, полибутилен, полиизобутилен, полиолефин негізіндегі біріктірілген материалдар
Формальдегид
Метил спирті
Бутил спирті
Изобутил спирті
Ацетальдегид
Этилацетат
Ацетон
1.2. Полистирольдық пластикалар
1.2.1. Полистирол (блоктық, суспензиялық, соққыға төзімді)
Стирол
метил спирті
Формальдегид
1.2.2. Акрилонитрилмен стирол сополимері
Стирол
Акрилонитрил
Формальдегид
1.2.3. Метилметакрилатпен стирол сополимері
Стирол
Метилметакрилат
метил спирті
Формальдегид
1.2.4. Метилметакрилат және акрилонитрилмен стирол сополимері
Стирол
Метилметакрилат
Акрилонитрил
метил спирті
Формальдегид
1.2.5. б-метилстиролмен стирол сополимері
Стирол
б-метилстирол
Дибутилфталат
1.2.6. Бутадиенмен стирол сополимері
Стирол
метил спирті
Бутил спирті
Ацетальдегид
1.2.7. Көпіртілген полистиролдар
Стирол
Метил спирті
Формальдегид
Бензол
Толуол
1.3. Поливинилхлоридтық пластикалар
1.3.1. Қатты ПВХ
Хлорлық винил
Ацетальдегид
метил спирті
Бутил спирті
Мырыш
1.3.2. Пластифицирленген ПВХ, қатты ПВХ көрсетілген көрсеткіштерге қоса анықтау қажет
Диоктилфталат
Дибутилфталат
1.4. Винилацетат және оның туындыларының негізіндегі полимерлер: поливинилацетат, поливинилдік спирт, дибутилмалеинатпен винилацетаттың сополимерлік дисперсиясы
Формальдегид
Ацетальдегид
1.5. Полиакрилаттар
Акрилонитрил
Метилакрилат
Метилметакрилат
Бутилакрилат
1.6. полиорганосилоксандар (силикондар)
Формальдегид
Ацетальдегид
Фенол
Метил спирті
1.7. Полиамидтар
1.7.1. Полиамид 6 (поликапроамид, капрон)
Е-капролактам
Фенол
Бензол
1.7.2. полиамид 66 (полигексаметиленадипамид, нейлон)
Гексаметилендиамин
метил спирті
Бензол
1.7.3. Полиамид 610 (полигексаметиленсебацинамид)
Гексаметилендиамин
метил спирті
Бензол
1.8. Полиуретандар
Этиленгликоль
Формальдегид
Ацетальдегид
Метил спирті
1.9. Полиэфирлар
1.9.1. полиэтиленоксид
Формальдегид
Ацетальдегид
1.9.2. полипропиленоксид
Метилацетат
Ацетон
Формальдегид
Ацетальдегид
1.9.3. политетраметиленоксид
Пропил спирті
Формальдегид
Ацетальдегид
1.9.4. полифенилоксид
Фенол
Формальдегид
Метил спирті
1.9.5. терефталдық қышқыл негізіндегі полиэтилентетрафталат және сополимерлер
ацетальдегид
Этиленгликоль
Диметилтерефталат
Формальдегид
Метил спирті
1.9.6. поликарбонат
Фенол
метиленхлорид (дихлорметан)
1.9.7. полисульфон
Бензол
Фенол
1.9.8. полифениленсульфид
Фенол
ацетальдегид
Метил спирті
Бор
1.9.9. біріктіргіш ретінде қолданған кезде:
фенолформальдегидтік ным ретінде
Фенол
Формальдегид
Кремнийорганикалық ным ретінде
Формальдегид
метил спирті
Бутил спирті
Фенол
Эпоксидтық ным ретінде
Эпихлоргидрин
Фенол
Формальдегид

1.10. Фторопласты: фторопласт-3,
фторопласт-4, тефлон
фтор-ион (суммарно)
Формальдегид
Дибутилфталат
1.11. Пластмассы на основе
фенолоальдегидных смол (фенопласты)
Формальдегид
ацетальдегид
Фенол
1.12. Полиформальдегид
Формальдегид
ацетальдегид
1.13. Аминопласты (массы прессованные
карбамидо- и меламиноформальдегидные)
Формальдегид
1.14. Полимерные материалы на основе
эпоксидных смол
Эпихлоргидрин
Фенол
Дифенилолпропан
Формальдегид
1.15. Иономерные смолы, в т.ч. серлин
Формальдегид
ацетальдегид
спирт метиловый
Цинк
2. Целлюлоза
Этилацетат
Формальдегид
Бензол
Ацетон
3. Картон фильтровальный
Этилацетат
Ацетальдегид
спирт метиловый
Формальдегид
Свинец
Цинк
Мышьяк
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Кадмий
Цинк
с добавлением диатомита (дополнительно)
Алюминий
Кремний
Железо
Марганец
4. Керамические изделия
Бор
Цинк
Алюминий
Кадмий
Марганец
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Кобальт
Медь
Хром
Свинец
5. Фильтровальные неорганические материалы
5.1. Кизельгуры
Кремний
Алюминий
Железо
Кадмий
Свинец
Цинк
Медь
6. Металлы, сплавы
6.1. Чугун
Железо
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Никель
Медь
Кадмий
Свинец
Цинк
Марганец
Алюминий
6.2. Сталь
Железо
Марганец
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Никель
Медь
Кремний
Кадмий
Свинец
Цинк
Алюминий
молибден (молибденовых сталей)
титан (для титановых сталей)
ванадий (для титановых сталей)
вольфрам (для вольфрамовых сталей)
ниобий (для ниобиевых сталей)
6.3. Медь
Медь
Мышьяк
Железо
Никель
Свинец
Сурьма
Кадмий
Цинк
6.4. Латунь
Медь
Цинк
Железо
Свинец
Алюминий
Марганец
Никель
Кремний
Кадмий
Олово
6.5. Бронзы
Медь
Цинк
Никель
Свинец
Алюминий
Железо
Марганец
Кадмий
Олово
6.6. Никелевые сплавы
Никель
Кремний
Марганец
Алюминий
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Медь
Железо
Кадмий
Свинец
Цинк
6.7. Цинк и его сплавы
Цинк
Свинец
Железо
Кадмий
Медь
Марганец
6.8. Титан технический
Титан
Железо
Кремний
Цинк
Свинец
Кадмий
Медь
6.9. Сплавы титана
Титан
Алюминий
Цинк
Свинец
Кадмий
Медь
Санитарно-эпидемиологические требования к реагентам,
используемым в открытых системах горячего водоснабжения
Таблица 2
Химический класс продукта (реагента)
Перечень контролируемых показателей
1. Реагенты на основе
алкиламинофосфоновых кислот
Запах
Привкус
Цветность
Мутность
Водородный показатель
Окисляемость перманганатная
Алюминий
Железо
Кадмий
Кобальт
Медь
Никель
Ртуть
Свинец
Формальдегид
Хром общий
Цинк
2. Реагенты на основе
оксиэтилидендифосфоновой кислоты (ОЭДФК)
Запах
Привкус
Цветность
Мутность
Водородный показатель
Окисляемость перманганатная
Алюминий
Железо
Кадмий
Кобальт
Марганец
Медь
Никель
Ртуть
Свинец
Хром общий
Цинк
Санитарно-эпидемиологические требования к синтетическим
полиэлектролитам (флокулянты, альгициды) используемым для
водоочистки и водоподготовки
Таблица 3
Химический класс продукта (реагента)
Перечень контролируемых показателей
Норматив в продукте, мг/кг

1.10. Фторопластар: фторопласт-3, фторопласт-4, тефлон
фтор-ион (жалпыланған)
Формальдегид
Дибутилфталат
1.11. Фенолоальдегидтік ным негізіндегі пластмасса (фенопластар)
Формальдегид
ацетальдегид
Фенол
1.12. Полиформальдегид
Формальдегид
ацетальдегид
1.13. Аминопластар (карбамидо- және меламиноформальдегидтық қыспақталған массалар)
Формальдегид
1.14. Эпоксидтық ным негізіндегі полимерлік материалдар
Эпихлоргидрин
Фенол
Дифенилолпропан
Формальдегид
1.15. Иономерлік нымдар, атап айтқанда серлин
Формальдегид
ацетальдегид
Метил спирті
Цинк
2. Целлюлоза
Этилацетат
Формальдегид
Бензол
Ацетон
3. Фильтрдік картон
Этилацетат
Ацетальдегид
метил спирті
Формальдегид
Қорғасын
Мырыш
Күшәла
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Кадмий
Мырыш
диатомит қосылған (қосымша)
Алюминий
Кремний
Темір
Марганец
4. Керамикалық бұйымдар
Бор
Мырыш
Алюминий
Кадмий
Марганец
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Кобальт
Мыс
Хром
Қорғасын
5. Фильтрлік органикалық емес материалдар
5.1. Кизельгурлар
Кремний
Алюминий
Темір
Кадмий
Қорғасын
Мырыш
Мыс
6. Металлдар, құймалар
6.1. Шойын
Темір
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Никель
Мыс
Кадмий
Қорғасын
Мырыш
Марганец
Алюминий
6.2. Болат
Темір
Марганец
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Никель
Мыс
Кремний
Кадмий
Қорғасын
Мырыш
Алюминий
молибден (молибдендік болатқа)
титан (титандық болатқа)
ванадий (титандық болатқа)
вольфрам (вольфрамдық болатқа)
Ниобий (ниобилық болатқа)
6.3. Мыс
Мыс
Күшәла
Темір
Никель
Қорғасын
Сурьма
Кадмий
Мырыш
6.4. Латунь
Мыс
Мырыш
Темір
Қорғасын
Алюминий
Марганец
Никель
Кремний
Кадмий
Олово
6.5. Қолалар
Мыс
Мырыш
Никель
Қорғасын
Алюминий
Темір
Марганец
Кадмий
Қалайы
6.6. Никельдік құймалар
Никель
Кремний
Марганец
Алюминий
хром (Cr3+)
хром (Cr6+)
Мыс
Темір
Кадмий
Қорғасын
Мырыш
6.7. Мырыш және оның құймалары
Мырыш
Қорғасын
Темір
Кадмий
Мыс
Марганец
6.8. Техникалық титан
Титан
Темір
Кремний
Мырыш
Қорғасын
Кадмий
Мыс
6.9. Титан құймалары
Титан
Алюминий
Мырыш
Қорғасын
Кадмий
Мыс
Ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесінде қолданылатын реагенттерге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
2-кесте
Өнімнің химиялық класы (реагенттің)
Бақыланатын көрсеткіштер тізімі
1. Алкиламинофосфондық қышқыл негізіндегі реагенттер
Иіс
Дәмі
Түстілігі
Лайлылығы
Сутектік көрсеткіш
Перманганаттық тотығу
Алюминий
Темір
Кадмий
Кобальт
Мыс
Никель
Сынап
Қорғасын
Формальдегид
Жалпы хром
Мырыш
2. Оксиэтилидендифосфондық қышқыл негізіндегі реагенттер (ОЭДФҚ)
Иіс
Дәмі
Түстілігі
Лайлылығы
Сутектік көрсеткіш
Перманганаттық тотығу
Алюминий
Темір
Кадмий
Кобальт
Марганец
Мыс
Никель
Сынап
Қорғасын
Жалпы хром
Мырыш
Су тазартуға және су дайындауға пайдаланылатын синтетикалық полиэлектролиттерге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар (флокулянттар, альгицидтар)
3-кесте
Өнімнің химиялық классы (реагенттің)
Бақыланатын көрсеткіштер тізімі
Өнімдегі норма, мг/кг

1. Полиакриламиды (ПАА)
Запах
-
Привкус
-
Цветность
-
Мутность
-
Водородный показатель
-
Окисляемость перманганатная
-
Акриламид
<250
Акриловая кислота
9500
2. Полиамины
(полиЭПИ-ДМА)
Запах, балл
-
Привкус
-
Цветность
-
Мутность
-
Водородный показатель
-
Окисляемость перманганатная
-
Эпихлоргидрин
20
Диметиламин
2000
1,3-дихлор-2-пропанол
1000
3. ПолиДАДМАХ
Запах
-
Привкус
-
Цветность
-
Мутность
-
Водородный показатель
-
Окисляемость перманганатная
-
ДАДМАХ (диаллилдиметиламмоний хлорид)
<0,5 %
4. Алкил С10-16
бензилдиметиламиний-
хлорид
Запах
-
Привкус
-
Цветность
-
Мутность
-
Водородный показатель
-
Окисляемость перманганатная
-
Бензилхлорид
-
5. Алкил С17-20
бензилдиметиламиний-
хлорид
Запах
-
Привкус
-
Цветность
-
Мутность
-
Водородный показатель
-
Окисляемость перманганатная
-
Бензилхлорид
-
6. -Алкил С 18-20-
-оксиметиленди(оксиэтан-
1,2-диил)диэтилментана-
минийбензолсульфат
Запах
-
Привкус
-
Цветность
-
Мутность
-
Водородный показатель
-
Окисляемость перманганатная
-
Бензилхлорид
-
Санитарно-эпидемиологические требования к реагентам,
используемым для водоочистки и водоподготовки
Таблица 4
№ п/п
Химический класс продукта (реагента)
Перечень контролируемых показателей
1
2
3
1.
Реагенты на основе алюминия
Запах
Привкус
Цветность
Мутность
Водородный показатель
Окисляемость перманганатная
Алюминий
Бор
Железо
Кадмий
Кобальт
Литий
Магний
Марганец
Медь
Молибден
Мышьяк
Никель
Ртуть
Свинец
Хром общий
Цинк
2.
Реагенты на основе аммиака
Запах
Привкус
Цветность
Мутность
Водородный показатель
Окисляемость перманганатная
Аммиак
Алюминий
Бор
Железо
Кадмий
Литий
Медь
Мышьяк
Никель
Ртуть
Свинец
Хром общий
Цинк
3.
Реагенты на основе хлорида железа
Запах
Привкус
Цветность
Мутность
Водородный показатель
Окисляемость перманганатная
Алюминий
Бор
Железо
Кадмий
Литий
Марганец
Медь
Мышьяк
Никель
Ртуть
Свинец
Хром общий
Цинк
4.
Реагенты на основе кислоты серной
Запах
Привкус
Цветность
Мутность
Водородный показатель
Окисляемость перманганатная
Сульфат ион
Алюминий
Бор
Железо
Кадмий
Литий
Марганец
Медь
Никель
Ртуть
Свинец
Хром общий
Цинк
Гигиенические нормативы
органолептических и физико-химических показателей водных
вытяжек, полученных из исследуемых материалов, реагентов,
оборудования, используемых для водоочистки и водоподготовки
Таблица 5
№ п/п
Наименование показателей
Величина гигиенического норматива
1
2
3
1.
Органолептические:
1.1.
запах
не более 2 баллов
1.2.
цветность
не более 20 градусов
1.3.
мутность
не более
2,6 единиц мутности по формазину или
1,5 мг/л единицы мутности по коалину
1.4.
наличие осадка
Отсутствие
1.5.
пенообразование
отсутствие стабильной крупнопузырчатой пены,
высота мелкопузырчатой пены у стенок
цилиндра – не выше 1 мм
2.
Физико-химические:
2.1.
водородный показатель (рН)
в пределах 6 – 9
2.2.
величина перманганатной
окисляемости

1. Полиакриламидтар (ПАА)
Иіс
-
Дәмі
-
Түстілігі
-
Лайлылығы
-
Сутектік көрсеткіш
-
Перманганаттық тотығу
-
Акриламид
<250
Акрилдік қышқыл
9500
2. Полиаминдар (полиЭПИ-ДМА)
Иіс, балл
-
Дәмі
-
Түстілігі
-
Лайлылығы
-
Сутектік көрсеткіш
-
Перманганаттық тотығу
-
Эпихлоргидрин
20
Диметиламин
2000
1,3-дихлор-2-пропанол
1000
3. ПолиДАДМАХ
Иіс
-
Дәмі
-
Түстілігі
-
Лайлылығы
-
Сутектік көрсеткіш
-
Перманганаттық тотығу
-
ДАДМАХ (диаллилдиметиламмондық хлорид)
<0,5%
4. Алкил С10-16бензилдиметиламинийхлорид
Иіс
-
Дәмі
-
Түстілігі
-
Лайлылығы
-
Сутектік көрсеткіш
-
Перманганаттық тотығу
-
Бензилхлорид
-
5. Алкил С17-20бензилдиметиламинийхлорид
Иіс
-
Дәмі
-
Түстілігі
-
Лайлылығы
-
Сутектік көрсеткіш
-
Перманганаттық тотығу
-
Бензилхлорид
-
6. -Алкил С18-20-- оксиметиленди(оксиэтан-1,2-диил)диэтилментанаминийбензолсульфат
Иіс
-
Дәмі
-
Түстілігі
-
Лайлылығы
-
Сутектік көрсеткіш
-
Перманганаттық тотығу
-
Бензилхлорид
-
Су тазартуға және су дайындауға пайдаланылатын реагенттерге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4-кесте
Өнімнің химиялық классы (реагенттің)
Бақыланатын көрсеткіштер тізімі
1. Алюминий негізіндегі реагенттер
Иіс
Дәмі
Түстілігі
Лайлылығы
Сутектік көрсеткіш
Перманганаттық тотығу
Алюминий
Бор
Темір
Кадмий
Кобальт
Литий
Магний
Марганец
Мыс
Молибден
Күшәла
Никель
Сынап
Қорғасын
Жалпы хром
Мырыш
2. Аммиак негізіндегі реагенттер
Иіс
Дәмі
Түстілігі
Лайлылығы
Сутектік көрсеткіш
Перманганаттық тотығу
Аммиак
Алюминий
Бор
Темір
Кадмий
Литий
Мыс
Күшәла
Никель
Сынап
Қорғасын
Жалпы хром
Мырыш
3. Темір хлоридінің негізіндегі реагенттер
Иіс
Дәмі
Түстілігі
Лайлылығы
Сутектік көрсеткіш
Перманганаттық тотығу
Алюминий
Бор
Темір
Кадмий
Литий
Марганец
Мыс
Күшәла
Никель
Сынап
Қорғасын
Жалпы хром
Мырыш
4. Күкірт қышқылы негізіндегі реагенттер
Иіс
Дәмі
Түстілігі
Лайлылығы
Сутектік көрсеткіш
Перманганаттық тотығу
Сульфат ион
Алюминий
Бор
Темір
Кадмий
Литий
Марганец
Мыс
Никель
Сынап
Қорғасын
Жалпы хром
Мырыш
Зерттелген материалдардан, реагенттерден, жабдықтардан алынған су тазартуға және су дайындауға қолданылатын су сорғыштардың органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштердің гигиеналық нормативтері
5-кесте
Р/с
Көрсеткіштер аталуы
Гигиеналық нормативтің мөлшері
1.
Органолептикалық:
1.1.
Иіс
2 баллдан көп емес
1.2.
Түстілігі
20 градустан көп емес
1.3.
Лайлылығы
Формазин бойынша лайлылықтың 2,6 бірлігінен немесе коалин бойынша лайлылықтың 1,5 мг/л бірлігінен көп емес
1.4.
Тұнбаның болуы
Жоқтығы
1.5.
Көпірік шығару
Тұрақты үлкен көпіршікті көпіріктің жоқ болуы, Цилиндр қабырғаларындағы кішкентай көпіршіктік көпіріктің биіктігі – 1 мм жоғары емес
2.
Физикалық-химиялық:
2.1.
Сутектік көрсеткіш (рН)
6 – 9 шамасында
2.2.
Перманганаттық тотығудың мөлшері

0,002
орг. зап.
4
111
Этилендиамин (1,2-диаминоэтан)
0,2
орг. зап.
4
112
Этиленгликоль (этан-1,2-диол)
1,0
с.-т
3
Приложение 6
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Акт
очистки, промывки и дезинфекции объекта водоснабжения
Населенный пункт ______________________ «___» _________ 20__ г
Комиссия в составе представителей:_____________________________
и государственного органа санитарно-эпидемиологической
службы ________________________________________________________
(город, район)
_____________________________________________________________________
(должность, ф.и.о.)
хозяйствующего субъекта _______________________________________
(должность, ф.и.о.)
составили настоящий акт в том, что ____________________________
(наименование объекта)
_____________________________________________________________________
(место расположения, технические данные)
подвергнут очистке, промывке и
дезинфекции ___________________________________________________
(указать реагент)
при концентрации активного хлора _______________ мг/дм3 (г/м3)
продолжительность контакта __ час __ мин  «__» _____ 20 __ года
Результаты санитарно-химического и бактериального анализов воды
после завершения дезинфекции прилагаются в _______ экземплярах
Подпись представителя государственного органа
санитарно-эпидемиологической cлужбы ___________________________
Подпись представителя хозяйствующего субъекта _________________
Приложение 7
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Расширенные исследования воды
показатель
метод
контроля
объект
исследования,
кратность
исследования
источник
обработанная
питьевая вода
вода в
распределительной
сети
1
2
3
4
5
6
7
Результаты показателей
показатель
метод
контроля
объект исследования
источник
обработанная
питьевая вода
вода в
распределительной
сети
мин
макс
сред
п
мин
макс
сред
п
мин
макс
сред
п
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 8
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Время продвижения микробного загрязнения
для расчета границ второго пояса ЗСО подземных вод
№ п/п
Гидрогеологические условия
Тм (в сутках)
В пределах I и II
климатических районов
В пределах III и ІV
климатического района
1
2
3
4
1
Недостаточно защищенные
подземные воды
(грунтовые воды, а также
напорные и безнапорные
межпластовые воды, имеющие
непосредственную,
гидравлическую связь с
открытым водоемом)
400 метров
(далее - м)
400 м
2
Защищенные подземные воды
(напорные и безнапорные
межпластовые воды, не
имеющие непосредственной
гидравлической связи с
открытым водоемом)
200 м
100 м
Приложение 9
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Гигиенические требования к составу и свойствам воды водных
объектов в пунктах хозяйственно-питьевого и местах
культурно-бытового водопользования
п/п
Показатели состава и
свойств воды водного
объекта
Категории водопользования
Для централизованного
или
нецентрализованного
хозяйственно-
питьевого
водоснабжения
(I категория)
Для отдыха населения, а
также водоемы в черте
населенных мест
(II категория)
1
2
3
1
Взвешенные вещества
(содержание в воде
взвешенных антропогенных
веществ: хлопья гидроксидов
металлов, образующихся при
очистке сточных вод,
частицы асбеста,
стекловолокна, базальта и
других регламентируются в
соответствии с пунктами 111
и 137.
Содержание взвешенных веществ не должно
увеличиваться больше, чем на: 0,25 миллиграммов
на кубический дециметр (далее мг/дм3)
0,75 мг/дм3.
Для водоемов, содержащих в межень более
30 мг/дм3 природных минеральных веществ,
допускается увеличение содержания взвешенных
веществ в воде в пределах 5,0 %.
Взвеси со скоростью выпадения более 0,4
миллиметров в секунду (далее- мм/сек) для
проточных водоемов и более 0,2 мм/сек для
водохранилищ к спуску запрещаются.
2
Плавающие примеси
(вещества)
На поверхности водоема не должны обнаруживаться
плавающие пленки, пятна минеральных масел и
скопления других примесей.
3
Запахи
Вода не должна приобретать несвойственных ей
запахов интенсивностью более 2 балла,
обнаруживаемых:
непосредственно или при непосредственно
последующем хлорировании или других способов
обработки
4
Окраска
Не должна обнаруживаться в столбике:
20 сантиметров (далее см)
10 см
5
Температура
Летняя температура воды в результате спуска
сточных вод не должна повышаться более чем на
3 оС по сравнению со среднемесячной температурой
самого жаркого месяца года за последние 10 лет.
6
Водородный показатель (рН)
Не должен выходить за пределы 6 - 9
7
Минеральный состав
Не должен превышать по сухому остатку
1000 мг/дм3 (1500), в том числе хлоридов
350 мг/дм3, сульфатов 500 мг/дм3.
8
Растворенный кислород
Не должен быть менее 4 мг/дм3 в любой период
года, в пробе, отобранной до 12 часов дня.
9
БПК полное
Не должно превышать при 20оС:
3,0 мгО2/дм3
6,0 мгО2/дм3,
для зон рекреации
4,0 мгО2/дм3,
10
ХПК
Не должно превышать:
15 мгО2/дм3
30 мгО2/дм3
11
Возбудители заболеваний
вода не должна содержать возбудители
заболеваний.
12
Лактозоположительные
кишечные палочки (ЛКП)
Не более 1000-50000 в
дм3, в зависимости от
класса поверхностного
водоисточника (не
распространяется на
источники
децентрализованного
хозяйственно-питьевого
водоснабжения)
в черте населенных
мест не более
5000 в дм3, для
лодочно-парусного
спорта 10000 дм3,
для купания
1000 дм3
13
Коли-фаги (в
бляшкообразующих единицах)
Не более 100 в дм3
не распространяется на
источники
децентрализованного
хозяйственно-питьевого
водоснабжения
не более 100 в дм3
14
Жизнеспособные яйца
гельминтов (аскарид,
власоглав, токсокар,
фасциол), онкосферы тениид
и жизнеспособные цисты
патогенных кишечных
простейших
Не должны содержаться в 1 дм3
15
Химические вещества
Не должны содержаться в концентрациях,
превышающих ПДК или ПДУ
Приложение 10
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Предельно-допустимые концентрации  вредных веществ в воде
водных объектов хозяйственно-питьевого водоснабжения и мест
культурно-бытового водопользования
№ п/п
Наименование
вещества
N по CAS
Величина
ПДК в
миллиграммах на
литр(далее -
мг/л)
Лимитирующий
показатель
вредности
Класс
опасности
1
2
3
4
5
6
1
Адипинат натрия

0,002
орг. иіс.
4
111.
Этилендиамин (1,2-диаминоэтан)
0,2
орг. иіс.
4
112.
Этиленгликоль (этан-1,2-диол)
1,0
с.-т
3
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су
мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану
орындарына және су объектілерінің
қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
6-қосымша
Сумен жабдықтау объектісін тазалау,
жуу және дезинфекциялау актісі
Елдімекен________________________ 20_ж. "___" __________
Комиссия өкілдері:_________________________________
және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының өкілі
____________________________________________________________________
(қала, аудан)
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
шаруашылық субъектісі_______________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә.)
Осы актіні жасады __________________________________________________
(объект атауы)
____________________________________________________________________
(орналасқан жері, техникалық мәліметтері)
тазалауға, жууға және
дезинфекциялауға жатқызылды_________________________________________
(реагентті көрсету)
белсенді хлор шоғырлануы кезінде____________________мг/дм3 (г/м3)
байланысу ұзақтығы 20___ж. "__" ______сағат ______ мин
Дезинфекциялау аяқталғаннан кейін суды санитариялық-химиялық және бактериологиялық талдау нәтижелері ____ данада қоса беріледі.
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органы өкілінің қолы
_________________________________________
Шаруашылық субъектісі өкілінің қолы___________
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су
мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану
орындарына және су объектілерінің
қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
7-қосымша
Суды кеңінен зерттеу
Р/с
көрсеткіш
бақылау әдісі
зерттеу объектісі, зерттеу жиілігі
көзі
алынған ауыз су
Тарату желісіндегі су
1
2
3
4
5
6
7
Көрсеткіштердің нәтижелері
Р/с
көрсеткіш
бақылау әдісі
зерттеу объектісі
көзі
алынған ауыз су
тарату желісіндегі су
ең төмен
ең жоғары
орт.
ш
ең төмен
ең жоғары
орт.
ш
ең төмен
ең жоғары
орт
ш
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су
мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану
орындарына және су объектілерінің
қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
8-қосымша
Жерасты суларының СҚА екінші белдеуінің шекараларын есептеу үшін микробтық ластанудың жылжу уақыты
Р/с
Гидрогеологиялық шарттар
Тм (тәулігіне)
I және II
климаттық аудандар шегінде
III және ІV климаттық аудандар шегінде
1
2
3
4
1
1. Жеткілікті қорғалмаған жерасты сулары (жерасты сулары, сондай-ақ ашық су қоймасымен тікелей гидравликалық байланысы бар тегеурінді және тегеурінсіз қат-қабат аралық сулар)
400 метр (бұдан әрі - м)
400 м
2
2. Қорғалған жерасты сулары (ашық су қоймасымен тікелей гидравликалық байланысы жоқ тегеурінді және тегеурінсіз қат-қабат аралық сулар)
200 м
100 м
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз
су мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына
және су объектілерінің қауіпсіздігіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
9-қосымша
Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану пункттеріндегі су объектілерінің құрамы мен қасиеттеріне қойылатын гигиеналық талаптар
Р/с
Су объектісі суының құрамы мен қасиеттерінің көрсеткіштері
Су пайдалану санаттары
Орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау (І санат)
Халық демалатын жердегі және елдімекен аумағында орналасқан су қоймалары үшін (II санат)
1
2
3
1
Өлшенген заттар
(судағы өлшенген антропогендік заттардың: ағынды суларды тазалау кезінде пайда болатын гидроксид металлдың қауызының, асбест бөлшектерінің, әйнек талшықтарының, базальттың және басқалардың құрамы 111 және 137-тармақтарына сәйкес регламенттеледі.
Өлшенген заттардың құрамы: бір текше метрге 0,25 милиграмнан аспауы (бұдан әрі - 30 мг/дм3) 0,75 мг/дм3.
Су қоймалары үшін табиғи минералдық құрамы 30 мг/дм3 астам болғанда өлшенген заттардың құрамы суда 5,0 % шегінде артуына жол беріледі. Ағынды су қоймалар үшін секундына 0,4 миллиметрден (бұдан әрі мм/сек) астам және су сақтау қоймалар үшін 0,2 мм/сек астам жылдамдықпен түсу кезінде жіберуге тыйым салынады.
2
Жүзбелі қоспалар
(заттар)
Су қоймасының бетінде жүзбелі пленкалар, минералдың майлардың дақтары анықталмауы және басқа қоспалар жиналмауы тиіс.
3
Иісі
Суда тікелей немесе кейіннен тікелей хлорлау кезінде немесе өңдеудің басқа да тәсілдері кезінде анықталатын 1 баллдан астам қарқындылықпен оның өзіндік емес иісі болмауы тиіс.
4
Түсі
20 сантиметр (бұдан әрі – см) қатарында 10 см болмауы тиіс
5
Температура
Судың жазғы температурасы ағынды суды жіберу нәтижесінде соңғы 10 жылдағы ең ыстық мезгілдегі орта айлық температурамен салыстырғанда 3 С аспауы тиіс.
6
Сутегі көрсеткіші (рН)
6,5-8,5 шегінен аспауы тиіс
7
Минералдық құрамы
Құрғақ қалдығы 1000 мг/дм3 аспауы тиіс, оның ішінде: хлоридтер - 350 мг/дм3, сульфаттар - 500 мг/дм3.
8
Ерітілген оттегі
Жылдың әртүрлі мезгілінде бір күннің сағат 12 дейін алынған сынамада 4 мг/дм3 кем болмауы тиіс.
9
БПК толық
20 С кезінде мынадан аспауы тиіс:
3,0 мгО2/дм3 6,0 мгО2/дм3, рекреация аймағында – 4,0
10
ХКТ
Мынадан аспауы тиіс: 15 мгО2/дм3 30 мгО2/дм3
11
Аурулардың қоздырғыштары
Судың құрамында ауру қоздырғыштар болмауы тиіс.
12
Лактозиялық оң ішек таяқшалары
Жерүсті су көзінің класына байланысты 0-50000 в дм3 аспауы тиіс (орталықтанбаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздеріне қолданылмайды)
елдімекен жайда 5000 дм3 асырмай, қайық-желкен спорт орындары үшін 10000 дм3, шомылу орындары үшін 1000 дм3.
13
Коли-фагтар (бляшка-құраушы бірліктерінде)
100 в дм3 аспауы тиіс орталықтанбаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздеріне қолданылмайды
100 в дм3 аспауы тиіс
14
Гельминттердің өмір сүруге қабілетті жұмыртқалары, (аскарида, власоглав, токсокар, фасциол), тениид онкосфералары және патогенді ішек қарапайымдыларының өмір сүруге қабілетті цисталары
1 текше дециметрде болмауы тиіс
15
Химиялық заттар
РШШ-дан және РШД-ден артатын шоғырлануда болмауы тиіс.
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз
су мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына
және су объектілерінің қауіпсіздігіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
10-қосымша
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау су объектілерінің және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарының суындағы зиянды заттардың рұқсат етілген шекті шоғырлануы
Р/с
Заттардың атауы
CAS бойынша N
Литрге шаққандағы РЕШШ мөлшері миллиграм мен (бұдан әрі - мг/л)
Зияндылықтың шекті көрсеткіші
Қауіптілік сыныбы
1
2
3
5
6
7
1
Натрий адипинаты

2. Величины ПДК приведены в миллиграммах вещества на 1 литр воды (далее - мг/л).
3. Буквенные индексы, стоящие с величинами ПДК для некоторых веществ, обозначают следующее:
1) в пределах, допустимых расчетом на содержание органических веществ в воде и по показателям БПК и растворенного кислорода;
2) опасно при поступлении через кожу;
3) для неорганических соединений, в том числе переходных элементов, с учетом валового содержания всех форм;
4) ПДК фенола - 0,001 мг/л указана  для суммы летучих фенолов, придающих воде хлорфенольный запах при хлорировании (метод пробного хлорирования). Эта ПДК относится к водным объектам хозяйственно - питьевого водопользования, при условии применения хлора для обеззараживания воды в процессе ее очистки на водопроводных сооружениях или при определении условий сброса сточных вод, подвергающихся обеззараживанию хлором. В иных случаях допускается содержание суммы летучих фенолов в воде водных объектов в концентрациях 0,1 мг/л;
5) допускается сброс в водные объекты только при условии предварительного связывания активного хлора, образующегося в воде;
6) цианиды простые и комплексные (за исключением цианоферратов) в расчете на цианид - ион.
4. Если вместо величины ПДК указано "отсутствие", это означает, что сброс данного соединения в водные объекты недопустим.
5. Наряду с величинами ПДК указан класс опасности и лимитирующий показатель вредности, по которому установлена ПДК:
1) с.-т. - санитарно - токсикологический;
2) общ. - общесанитарный;
3) орг. - органолептический с расшифровкой характера изменения органолептических свойств воды (зап. - изменяет запах воды, мутн. - увеличивает мутность воды, окр. - придает воде окраску, пен. - вызывает образование пены, пл. - образует пленку на поверхности воды, привк. - придает воде привкус, оп. - вызывает опалесценцию).
6. Вещества разделены на четыре класса опасности: 1 класс - чрезвычайно опасные, 2 класс - высокоопасные, 3 класс - опасные, 4 класс - умеренно опасные. В основу классификации положены показатели, характеризующие различную степень опасности для человека химических соединений, загрязняющих воду, в зависимости от токсичности, кумулятивности, способности вызывать отдаленные эффекты, лимитирующего показателя вредности.
7. Классы опасности веществ учитывают:
1) при выборе соединений, подлежащих первоочередному контролю в воде в качестве индикаторных веществ;

2. РЕШШ шамалары 1 литр суға заттың миллиграммында берілген (бұдан әрі - мг/л).
3. Кейбір заттар үшін РЕШШ шамаларымен бірге тұрған әріптік индекстер мынаны білдіреді:
1) судағы органикалық заттардың болуын есептеу рұқсат ететін шектерде және БПК көрсеткіштері мен ерітілген оттегі бойынша;
2) тері арқылы түскен кезде қауіпті;
3) органикалық емес қосындылар үшін, оның ішінде барлық нысандағы жалпы құрамын есепке ала отырып, өтпелі элементтер үшін;
4) фенол РЕШШ – 0,001 мг/л хлорлау кезінде суға хлорфенолды иіс беретін ұшпа фенолдардың сомасы үшін (сынамалық хлорлау тәсілі). Бұл РЕШШ су құбырлары құрылыстарында тазалау процесінде суды залалсыздандыру үшін хлорды пайдалану жағдайы немесе хлормен заласыздандыруға жататын ағынды суды төгу жағдайларын анықтау кезінде шаруашылық-ауыз суды пайдаланудың су объектілеріне жатады. Өзге жағдайларда су объектілеріндегі судың құрамында ұшпа фенолдардың жиынтығы 0,1 мг/л шоғырлануда болуына жол беріледі;
5) суда пайда болатын белсенді хлордың алдын ала байланысу шарттары кезінде ғана су объектілеріне ағызуға жол беріледі;
6) цианид-йонға есептегенде қарапайым және кешенді цианидтер (цианоферраттарды қоспағанда).
4. Егер РЕШШ шамасының орнына "жоқ" көрсетілсе, бұл осы қосылысты су объектілеріне ағызуға жол берілмейтіндігін білдіреді.
5. РЕШШ шамасымен қатар қауіптілік сыныбы және РЕШШ белгіленген зияндылықтың шекті көрсеткіші көрсетілген:
1) с.-т. – санитариялық-токсикологиялық;
2) жалп. – жалпысанитариялық;
3) орг. – судың органолептикалық қасиеттерінің өзгеру сипатын айырып оқу арқылы органолептикалық (иіс. – судың иісін өзгертеді, лайл. – судың лайлылығын арттырады, түс – суға түс береді, көбік. – көбік жасайды, қабырш. – судың бетінде қабыршақ жасайды, дәм. – суға дәм береді, оп. – опалесценция тудырады.)
6. Заттар төрт қауіптілік сыныбына бөлінген: 1-сынып – төтенше қауіпті, 2-сынып – жоғары қауіпті,
3-сынып – қауіпті, 4-сынып – шамалы қауіпті. Сыныптама негізінде уыттылығына, шоғырлануына, зияндылықтың шекті көрсеткішінің алшақ әсерлерін тудыруға қабілеттілігіне байланысты суды ластайтын химиялық қосылыстардың адам үшін қауіптілігінің әр түрлі деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер жатыр.
7. Заттардың қауіптілік сыныптары мынаны ескереді:
1) суда индикаторлық заттар ретінде бірінші кезекте бақылауға жататын қосылыстарды таңдау кезінде;

2) при установлении последовательности водоохранных мероприятий, требующих дополнительных капиталовложений;
3) при обосновании рекомендаций о замене в технологических процессах высокоопасных веществ на менее опасные;
4) при определении очередности в разработке чувствительных методов аналитического определения веществ в воде.
8. Перечень снабжен указателем наиболее распространенных синонимов, технических, торговых и фирменных названий нормированных веществ.
Приложение 11
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к водоисточникам,
местам водозабора для хозяйственно-
питьевых целей, хозяйственно-
питьевому водоснабжению, местам
культурно-бытового водопользования
и безопасности водных объектов»
Размеры водоохранных полос рек и магистральных каналов
Таблица 1
Длина реки, магистрального канала в
километрах (далее - км)
Ширина прибрежной водоохранной полосы
от берега реки, магистрального канала в
метрах (далее - м)
1
2
3
1
До 50
20
2

2) қосымша қаржы жұмсауды талап ететін су қорғау іс-шараларының жүйелілігін белгілеу кезінде;
3) технологиялық үдерістерде қауіптілігі жоғары заттарды қауіптілігі шамалысына ауыстыру жөніндегі ұсынымдарға негіздеме беру кезінде;
4) суда заттарды аналитикалық анықтаудың сезгіш әдістерін әзірлеуде кезектілікті анықтау кезінде.
8. Тізбе нормаланған заттардың барынша таралған синонимдарымен, техникалық, сауда және фирмалық атауларының көрсеткішімен жабдықталған.
"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз
су мақсаты үшін су жинау орындарына,
шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға,
суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына
және су объектілерінің қауіпсіздігіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
11-қосымша
Өзендердің белдеулері мен магистральды арықтардың су қорғау өлшемдері
1- кесте
Р/с
Өзеннің, магистральды арықтың ұзындығы, километрмен (бұдан әрі – км)
Өзеннің, магистральды арықтың жағалаулық су қорғау белдеуінің ені, метрмен (бұдан әрі – м)
1
2
3
1
50 дейін
20
2