Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2012 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 115.
В целях реализации статьи 13 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года "О республиканском бюджете на 2012–2014 годы" и постановления Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1428 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012–2014 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2012 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение.
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан обеспечить перечисление утвержденных сумм целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в установленном Правительством Республики Казахстан порядке.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных сумм целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство здравоохранения Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных сумм целевых текущих трансфертов до 15-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2012 года № 115
Правила
использования целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета на 2012 год областными бюджетами, бюджетами городов
Астаны и Алматы на здравоохранение
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2012 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012–2014 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1428 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012–2014 годы".
2. Правила определяют порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение по следующим республиканским бюджетным программам:
010 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
027 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения";
038 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне".

Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 115 Қаулысы.
"2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңының 13-бабын және "2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1428 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі нысаналы
ағымдағы трансферттердің бекітілген сомасын Қазақстан Республикасының
Үкіметі белгілеген тәртіппен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне аударуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) нысаналы ағымдағы трансферттердің бөлінген сомасын уақтылы және нысаналы пайдалануды;
2) есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне нысаналы ағымдағы трансферттердің бөлінген сомасының пайдаланылуы туралы есептер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 19 қаңтардағы
№ 115 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына және "2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1428 қаулысын сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді мынадай республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша пайдалану тәртібін айқындайды:
010 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер";
027 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
038 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер".

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1725 .
3. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи используются:
1) на профилактику заболеваний, пропаганду и формирование здорового образа жизни;
2) на проведение эпидемиологического надзора за ВИЧ-ситуацией;
3) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1725 ;
4) на осмотр взрослого населения на наличие артериальной гипертензии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета;
5) на скрининг целевых групп детей и взрослых на выявление гепатитов "В" и "С";
6) на скрининговые исследования женщин на выявление рака шейки матки;
7) на скрининг населения на выявление колоректального рака;
8) на внедрение института социальных работников в организациях первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
9) на доукомплектование организаций ПМСП медицинскими сестрами;
10) на функционирование передвижных медицинских комплексов;
11) на лечение больных в наркологических диспансерах и реабилитационных центрах, хосписах и специализированных лечебно-профилактических предприятиях, санаториях, больницах сестринского ухода;
12) на оказание медицинской помощи онкологическим больным;
13) на оказание ортодонтической помощи детям с врожденной патологией челюстно-лицевой области с использованием аппарата для устранения зубочелюстных аномалий (ортодонтическая пластинка);
14) на оплату дополнительного компонента к тарифу ПМСП (стимулирующая составляющая к тарифу ПМСП), учитывающего результаты качества оказываемой медицинской помощи организации ПМСП;
14-1) на скрининговые исследования рака предстательной железы;
15) на закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов, противодиабетических препаратов, противотуберкулезных препаратов, химиопрепаратов гематологическим больным, факторов свертывания крови больным гемофилией, тромболитических препаратов для больных с острым инфарктом миокарда, лекарственных средств для лечения детей и взрослых больных вирусными гепатитами "В" и "С", антиретровирусных препаратов для ВИЧ-инфицированных лиц и постконтактной профилактики, препаратов для лечения больных миастенией, препаратов для лечения больных хронической почечной недостаточностью с ренальной анемией, препаратов для лечения больных детей муковисцидозом, мукополисахаридозом, болезнью Гоше, препаратов для больных рассеянным склерозом, лекарственных средств для онкологических больных на амбулаторном уровне (таргетные препараты), на доведение коэффициента возмещения с 0,5 до 1,0 на приобретение лекарственных средств и изделий медицинского назначения отдельным категориям населения по заболеваниям (ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность, аритмия, пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких, язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки) в соответствии с перечнем, утвержденным Министерством здравоохранения Республики Казахстан.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1725 Қаулысымен.
3. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін
қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер:
1) аурулардың профилактикасына, салауатты өмір салтын насихаттау мен қалыптастыруға;
2) АИТВ ахуалына эпидемиологиялық қадағалау жүргізуге;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1725 Қаулысымен.
4) ересек адамдарда артериялық гипертензияның, жүректің ишемиялық ауруларының, қант диабетінің бар-жоғын тексеріп-қарауға;
5) балалардың, ересектердің нысаналы топтарына "В" және "С"
гепатитін анықтауға скрининг жүргізуге;
6) жатыр мойының ісігін анықтау үшін скрининг жүргізуге;
7) колоректалдық қатерлі ісікке скрининг жүргізуге;
8) бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі - БМСК)
ұйымдарында әлеуметтік қызметкерлер институтын енгізуге;
9) БМСК ұйымдарын медициналық мейірбикелермен толықтыру үшін;
10) жылжымалы медициналық кешендердің жұмыс істеуіне;
11) наркологиялық диспансерлерде және оңалту орталықтарында, хоспистер мен мамандандырылған емдеу-профилактикалық кәсіпорындарында, санаторийлерде, мейірбикелік күтім ауруханаларында науқастарды емдеуге;
12) онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуге;
13) тіс-жақ аномалияларын жоюға арналған аппаратты пайдалана отырып, туа біткен жақ-бет мүшелерінің патологиясы бар балаларға ортодонттық көмек (ортодонттық пластинка) көрсетуге;
14) БМСК ұйымдары көрсететін медициналық көмек сапасының нәтижелерін ескеретін БМСК тарифіне қосымша компонентті төлеуге (БМСК тарифіне ынталандыратын құрамдас бөлік);
14-1) қуықасты безінің обырын скринингтік зерттеуге;
15) дәрілік заттарды, вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, диабетке қарсы препараттарды; туберкулезге қарсы препараттарды; гематологиялық науқастарға арналған химиялық препараттарды, гемофилиямен ауыратын ересек науқастарға қан ұйыту факторларын; жіті миокард инфаркты бар науқастар үшін тромболитикалық препараттарды; "В" және "С" вирустық гепатиттерімен ауыратын балаларды және ересектерді емдеуге арналған препараттарды; АИТВ инфекциясын жұқтырғандарды емдеуге және байланыста болғаннан кейінгі профилактикасына арналған ретровирусқа қарсы препараттарды,
миастениямен ауыратын науқастарды; реналдық анемиясы бар бүйрек
функциясының созылмалы жетіспеушілігімен ауыратын науқастарды емдеуге
арналған препараттарды; муковисцидозбен; мукополисахаридозбен; Гоше
ауруымен ауыратын балаларды емдеуге арналған препараттарды; ұмытшақ
склерозы бар науқастарға препараттарды, амбулаториялық деңгейде
онкологиялық науқастарды дәрілік заттарды (таргенттік препараттар);
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігімен бекітілген аурулар (жүректің ишемиялық ауруы, артериялық гипертензия, созылмалы жүрек жетіспеушілігі, аритмия, пневмония, өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, асқазан мен ұлтабардың ойық жарасы) түрлері бойынша азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдарды 0,5-тен 1,0-ге дейін мөлшерінде өтеу коэффициентіне жеткізуге пайдаланылады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.05.2012 № 566; от 28.12.2012 № 1725 .
2. Порядок использования целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета на обеспечение и расширение
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
4. Закуп медицинских услуг на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи: на стационарную и стационарозамещающую помощь для лечения больных в наркологических диспансерах и реабилитационных центрах, хосписах и специализированных лечебно-профилактических предприятиях, санаториях, больницах сестринского ухода; на оказание медицинской помощи онкологическим больным (включая оплату за случаи оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП, не вошедшие в счет-реестр за декабрь 2011 года, и случаи, по которым проведен контроль качества и объема); на профилактику заболеваний, пропаганду и формирование здорового образа жизни; на оказание ортодонтической помощи детям с врожденной патологией челюстно-лицевой области с использованием аппарата для устранения зубочелюстных аномалий (ортодонтическая пластинка) осуществляют местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1725 .
5. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в рамках реализации мероприятий по обеспечению и расширению гарантированного объема бесплатной медицинской помощи обеспечивают:
1) мероприятия по профилактике заболеваний, пропаганду и формирование здорового образа жизни;
2) проведение эпидемиологического надзора за ВИЧ-ситуацией;
3) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1725 ;
4) осмотр взрослого населения на наличие артериальной гипертензии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета;
5) скрининг целевых групп детей и взрослых на выявление гепатитов "В" и "С";
6) на скрининговые исследования женщин на выявление рака шейки матки;
7) скрининг населения на выявление колоректального рака;
8) внедрение института социальных работников в организациях ПМСП;
9) доукомплектование организаций ПМСП медицинскими сестрами;
10) функционирование передвижных медицинских комплексов;
11) лечение больных в наркологических диспансерах, реабилитационных центрах, хосписах и специализированных лечебно-профилактических предприятиях, санаториях, больницах сестринского ухода;
12) оказание медицинской помощи онкологическим больным;
13) оказание ортодонтической помощи детям с врожденной патологией челюстно-лицевой области с использованием аппарата для устранения зубочелюстных аномалий (ортодонтическая пластинка);

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.02 № 566, 2012.12.28 № 1725 Қаулыларымен.
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге республикалық бюджеттен берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану тәртібі
4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге: наркологиялық диспансерлерде және оңалту орталықтарында, хоспистер мен мамандандырылған емдеу-профилактикалық кәсіпорындарында, санаторийлерде, мейірбикелік күтім ауруханаларында науқастарды емдеуге стационарлық және стационарды алмастыратын көмекке; онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету (2011 жылғы желтоқсандағы шот-тізілімге енбеген ТМКК аясында медициналық қызмет көрсету оқиғалары үшін және сапа мен көлемді бақылау бойынша оқиғаларды қосқандағы төлем); аурулардың профилактикасына, салауатты өмір салтын насихаттау мен қалыптастыруға; тіс-жақ аномалияларын жоюға арналған аппаратты пайдалана отырып, туа біткен жақ-бет мүшелерінің патологиясы бар балаларға ортодонттық көмек (ортодонттық пластинка) көрсетуге медициналық қызметтерді сатып алуды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының мемлекеттік денсаулық сақтау басқармаларының жергілікті органдары жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1725 Қаулысымен.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері тегін
медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету және кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде:
1) аурулардың профилактикасына, салауатты өмір салтын насихаттау мен қалыптастыруды;
2) АИТВ ахуалына эпидемиологиялық қадағалау жүргізуді;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1725 Қаулысымен.
4) ересек адамдарда артериялық гипертензияның, жүректің ишемиялық ауруларының, қант диабетінің бар-жоғын тексеріп-қарауды;
5) ересектердің, балалардың нысаналы топтарына "В" және "С"
гепатитін анықтауға скрининг жүргізуді;
6) жатыр мойының ісігін анықтау үшін скрининг жүргізуді;
7) колоректалдық қатерлі ісікке скрининг жүргізуді;
8) БМСК ұйымдарында әлеуметтік қызметкерлер институтын енгізуді;
9) БМСК ұйымдарын медициналық мейірбикелермен толықтыруды;
10) жылжымалы медициналық кешендерінің жұмыс істеуін;
11) наркологиялық диспансерлерде және оңалту орталықтарында,
хоспистер мен мамандандырылған емдеу-профилактикалық кәсіпорындарында, санаторийлерде, мейірбикелік күтім ауруханаларында науқастарды емдеуге;
12) онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуді;
13) тіс-жақ аномалияларын жоюға арналған аппаратты пайдалана отырып, туа біткен жақ-бет мүшелерінің патологиясы бар балаларға ортодонттық көмек (ортодонттық пластинка) көрсетуді;

14) оплату дополнительного компонента к тарифу ПМСП (стимулирующая составляющая к тарифу ПМСП), учитывающего результаты качества оказываемой медицинской помощи организациями ПМСП;
15) скрининговые исследования рака предстательной железы.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.05.2012 № 566; от 28.12.2012 № 1725 .
3. Порядок использования целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета на закуп лекарственных средств, вакцин
и других иммунобиологических препаратов
6. Единым организатором закупок вакцин и других иммунобиологических препаратов, противодиабетических препаратов, противотуберкулезных препаратов, химиопрепаратов гематологическим больным, факторов свертывания крови больным гемофилией, тромболитических препаратов для больных с острым инфарктом миокарда, лекарственных средств для лечения детей и взрослых больных вирусными гепатитами "В" и "С", антиретровирусных препаратов для ВИЧ-инфицированных лиц и постконтактной профилактики, препаратов для лечения больных миастенией, препаратов для лечения больных хронической почечной недостаточностью с ренальной анемией, препаратов для лечения больных детей муковисцидозом, мукополисахаридозом, болезнью Гоше, препаратов для больных рассеянным склерозом, лекарственных средств для онкологических больных на амбулаторном уровне (таргетные препараты) выступает единый дистрибьютор по закупу и обеспечению лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, определяемый Правительством Республики Казахстан.
7. Министерство здравоохранения Республики Казахстан:
1) утверждает перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне;
2) определяет в разрезе регионов перечень наименований и объем лекарственных средств, вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов, приобретаемых за счет целевых текущих трансфертов у единого дистрибьютора в 2012 году.
8. Акимы областей, городов Астаны и Алматы обеспечивают:
1) формирование электронных регистров больных, обеспечиваемых лекарственными средствами на амбулаторном уровне;
2) проведение мониторинга использования лекарственных средств, закупаемых за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета;
3) выделение средств из местного бюджета в размере равном средствам, выделяемым за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета, на приобретение лекарственных средств и изделий медицинского назначения отдельным категориям населения на амбулаторном уровне по заболеваниям: ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность, аритмия, пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких, язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки в соответствии с перечнем лекарственных средств, утвержденным Министерством здравоохранения Республики Казахстан.

14) БМСК ұйымдары көрсететін медициналық көмек сапасының нәтижелерін ескеретін БМСК тарифіне қосымша компонента төлеуді (БМСК тарифіне ынталандыратын құрамдас бөлік);
15) қуықасты безінің обырын скринингтік зерттеуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.02 № 566, 2012.12.28 № 1725 Қаулыларымен.
3. Дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға республикалық бюджеттен берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану тәртібі
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу және олармен қамтамасыз ету жөніндегі бірыңғай дистрибьютор вакциналар мен басқа да медициналық иммундық-биологиялық препараттарды, диабетке қарсы препараттарды; туберкулезге қарсы препараттарды; амбулаториялық деңгейде онкологиялық науқастар, онкогематологиялық науқастар үшін дәрілік заттарды (таргеттік препараттар); гемофилиямен ауыратын ересек науқастарға қан ұйыту факторларын; жіті миокард инфаркты бар науқастар үшін тромболитикалық препараттарды; "В" және "С" вирустық гепатиттерімен ауыратын балаларды, ересектерді емдеуге арналған препараттарды; АИТВ инфекциясын жұқтырғандарды емдеуге және байланыстан болғаннан кейінгі профилактикасына арналған ретровирусқа қарсы препараттарды, миастениямен ауыратын науқастарды; реналдық анемиясы бар бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігімен ауыратын науқастарды емдеуге арналған препараттарды; муковисцидозбен; мукополисахаридозбен; Гоше ауруымен ауыратын балаларды емдеуге арналған препараттарды; ұмытшақ склерозы бар науқастарға препараттарды сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы болып табылады.
7. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі:
1) амбулаториялық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемінің шеңберінде халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекітеді;
2) өңірлер бойынша 2012 жылы нысаналы ағымдағы трансферттердің
есебінен бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттардың,
вакциналар мен басқа да медициналық иммундық-биологиялық
препараттардың тізбесі мен көлемін айқындайды.
8. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен қамтамасыз етілетін науқастардың электрондық тіркелімін қалыптастыруды;
2) республикалық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердің есебінен сатып алынатын дәрілік заттардың пайдалануына мониториг жүргізуді;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігімен бекітілген дәрілік заттардың тізбесіне сәйкес жүректің ишемиялық ауруы, артериялық гипертензия, созылмалы жүрек жетіспеушілігі, аритмия, пневмония, өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, асқазанның және ұлтабардың ойық жарасы аурулар түрлері бойынша азаматтардың жекелеген санаттары үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу үшін нысаналы ағымдағы трансферттердің есебінен республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатқа тең көлемде жергілікті бюджеттен қаражаттың бөлінуін қамтамасыз етеді.

4. Порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне и содержание вновь вводимых объектов здравоохранения
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1725 .
9. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение медицинских организаций на местном уровне используются на приобретение медицинской техники, изделий медицинского назначения и специализированного автотранспорта.
10. Министерство здравоохранения Республики Казахстан согласовывает с местными органами государственного управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы перечень медицинской техники, изделий медицинского назначения для медицинских организаций на местном уровне в рамках утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения стандартов изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также специализированного автотранспорта.
11. Организацию закупа медицинской техники, указанной в приложении 1 к настоящим Правилам, осуществляет юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, в соответствии с Правилами организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729.
12. Организацию закупа медицинской техники и специализированного автотранспорта, не включенных в приложение 1 к настоящим Правилам, осуществляют местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы.
13. Местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы осуществляется распределение медицинской техники, изделий медицинского назначения и специализированного автотранспорта между медицинскими организациями соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с направлениями использования сумм целевых текущих трансфертов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13-1. Перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения осуществляется на основании соглашения о результатах по целевым трансфертам, индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке при наличии акта государственной приемочной комиссии.
Целевые текущие трансферты используются на текущие расходы, связанные с содержанием вновь вводимых объектов здравоохранения, за исключением расходов капитального характера.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1725.

4. Жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға және жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға республикалық бюджеттен берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану тәртібі
Ескерту. 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1725 Қаулысымен.
9. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер медициналық жабдықтар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен мамандандырылған автокөлік сатып алуға пайдаланылады.
10. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника стандарттарының шеңберінде жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарға арналған медициналық техниканың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, сондай-ақ мамандандырылған автокөліктің тізбесін келіседі.
11. Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген медициналық техниканы сатып алуды ұйымдастыруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген заңды тұлға жүзеге асырады.
12. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға енгізілмеген медициналық техниканы және мамандандырылған автокөлікті сатып алуды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жүзеге асырады.
13. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің медициналық ұйымдарының арасында медициналық техниканы, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен мамандандырылған автокөлікті бөлуді ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасын пайдалану бағыттарына сәйкес облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жүзеге асырады.
13-1. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келiсiмнiң, белгiленген тәртiппен бекiтiлген төлемдер бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспарының негiзiнде мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі болған кезде жүзеге асырылады.
Күрделі сипаттағы шығыстарды қоспағанда, ағымдағы нысаналы трансферттер жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға байланысты ағымдағы шығыстарға пайдаланылады.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1725 Қаулысымен.

5. Использование средств экономии по целевым текущим
трансфертам, отчетность
14. Министерство здравоохранения Республики Казахстан производит перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на основании соглашения о результатах по целевым трансфертам, индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, при перечислении целевых текущих трансфертов на оказание медицинской помощи онкологическим больным также учитываются результаты объема и качества целевого назначения.
15. В случае образования экономии при использовании целевых текущих трансфертов местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы вправе использовать по согласованию с Министерством здравоохранения Республики Казахстан сумму экономии на улучшение показателей результатов, определенных Соглашением о результатах по целевым текущим трансфертам.
16. В случае неполного освоения какой-либо областью выделенных средств, Министерство здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о перераспределении сумм целевых трансфертов между регионами.
17. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы по итогам полугодия и года представляют в Министерство здравоохранения Республики Казахстан отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов в соответствии с Соглашениями о результатах по целевым трансфертам.
18. Министерство здравоохранения Республики Казахстан представляет в Министерство финансов Республики Казахстан отчетность в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
на 2012 год областными бюджетами, бюджетами
городов Астаны и Алматы на здравоохранение
Перечень
медицинской техники, закупаемой в рамках целевых текущих
трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и
Алматы на материально-техническое оснащение медицинских
организаций на местном уровне в 2012 году

5. Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша үнемдеу қаражатын пайдалану, есептілік
14. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі облыстық бюджеттердің ағымдағы мақсатты трансферттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім негізінде төлемдер жөнінде бюджеттік бағдарламаға сәйкес қаржыландырудың жеке жоспарына, онкологиялық ауруларға медициналық көмек көрсетуге нысаналы ағымдағы трансферттер аударымына, сондай-ақ мақсатты міндеттердің көлемі және сапасының нәтижелері есепке алынып аударымдар жүргізіледі.
15. Нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану кезінде үнемдеу пайда болған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің келісімімен үнемделген соманы нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісіммен айқындалған нәтижелер көрсеткіштерін жақсартуға пайдаланады.
16. Қандай да бір облыс бөлінген қаражатты толығымен игермеген жағдайда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен өңірлер бойынша нысаналы трансферттердің сомасын қайта бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізеді.
17. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жартыжылдықтың және бір жылдың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдерге сәйкес бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп береді.
18. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне есептілікті ұсынады.
Облыстық бюджеттердің, Астана
және Алматы қалалары бюджеттерінің
2012 жылға арналған республикалық
бюджеттен денсаулық сақтауға
берілетін нысаналы ағымдағы
трансферттерді пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық ұйымдарды
материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін
нысаналы ағымдағы трансферттер шеңберінде 2012 жылы
сатып алынатын медициналық техниканың
тізбесі

Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 02.05.2012 № 566.
п/п №
Наименование
1
2
1.
Контактный лазерный литотриптер с уретеропиелоскопом для городских и областных
больниц
2.
Система цифровая радиологическая для городских поликлиник
3.
Видеоэндоскопический комплекс для лапароскопической хирургии для городских и
областных больниц
4.
Аппарат УЗИ с набором датчиков и принтером для родовспомогательных организаций
5.
Комбинированная лазерная установка для глаукомных кабинетов
6.
Аппарат УЗИ с панелью управления с комплектом датчиков для городских и областных
больниц
7.
Аппарат рентгеновский флюорографический стационарный цифровой для городских
поликлиник
8.
Передвижная рентгенхирургическая установка с С-дугой для городских и областных
больниц
9.
Аппарат жидкостной цитологии для онкологических диспансеров
10.
Передвижной рентгеновский флюорографический цифровой комплекс для
противотуберкулезных организаций
11.
Аппарат мобильный - хирургическая рентгеновская система по типу С-дуги (с цифровым
усилителем телевизионной системы)
12.
Ретинальный томограф для глаукомных кабинетов
13.
Аппарат рентгеновский с С-образным штативом для городских и областных больниц
14.
Аппарат УЗИ с программным обеспечением и набором датчиков для перинатальных
центров/медико-генетических отделений
15.
Маммограф рентгеновский стационарный цифровой для районных поликлиник
16.
Маммограф рентгеновский стационарный цифровой для городских поликлиник
17.
Рентгендиагностический комплекс на 2 рабочих места для городских и областных
больниц
18.
Эндоскопическая видеостойка с полной линией эндоскопов для городских и областных
больниц
19.
Аппарат рентгеновский диагностический стационарный цифровой, с рабочей станцией и
оцифровщиком на 3 рабочих места для противотуберкулезных организаций
20.
Аппарат рентгеновский диагностический стационарный цифровой для районных
поликлиник
21.
Аппарат рентгеновский диагностический стационарный цифровой для городских
поликлиник
22.
Аппарат рентгеновский диагностический стационарный цифровой для детских
организаций
23.
Аппарат рентгеновский диагностический стационарный цифровой для городских и
областных больниц
24.
Маммограф рентгеновский цифровой передвижной для районных поликлиник
25.
Ангиограф для кардиологической службы
26.
Компьютерный томограф
27.
Магнитно-резонансный томограф
28.
Ангиограф биплановый детский для кардиологической службы
29.
Офтальмоскоп для глаукомных кабинетов
30.
Бесконтактный тонометр для глаукомных кабинетов
31.
Компьютерный периметр для глаукомных кабинетов
32.
Оптический когерентный томограф для переднего отрезка с щелевой лампой для
глаукомных кабинетов
33.
Аппарат для УЗИ диагностики сердца и сосудов для медицинских организаций,
оказывающих кардиологическую помощь
Приложение 2
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
на 2012 год областными бюджетами,
бюджетами городов Астаны и Алматы
на здравоохранение
Направления использования сумм целевых текущих трансфертов
областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на
материально-техническое оснащение организаций здравоохранения
на местном уровне в 2012 году

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.02 № 566 Қаулысымен.
Р/с №
Атауы
1
2
1.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін уретеропиелоскопы бар контактылы лазерлік литотриптер
2.
Қалалық емханалар үшін цифрлық радиологиялық жүйе
3.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін лапароскопиялық хирургияға арналған бейнеэндоскопиялық кешен
4.
Босандыру ұйымдары үшін датчиктер жинағы және принтері бар УДЗ аппараты
5.
Глаукомалық кабинеттер үшін құрамдастырылған лазерлік қондырғы
6.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін датчиктер жинтығы мен басқару панелі бар УДЗ аппараты
7.
Қалалық емханалар үшін рентгендік флюорографиялық стационарлық цифрлық аппарат
8.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін С-доғасы бар жылжымалы ренгенохирургиялық қондырғы
9.
Онкологиялық диспансерлер үшін сұйық цитология аппараты
10.
Туберкулезге қарсы ұйымдар үшін жылжымалы рентгендік флюорографиялық цифрлық кешен
11.
С-доға түрі бойынша хирургиялық рентгендік жүйе–ұтқыр аппарат (телевизиялық жүйені цифрлық күшейткіші бар)
12.
Глаукомалық кабинеттер үшін ретиналдық томограф
13.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін С-тәріздес штативі бар рентген аппараты
14.
Перинаталдық орталықтар/медициналық-генетикалық бөлімшелер үшін бағдарламалық қамтамасыз етілген және датчиктер жинағы бар УДЗ аппараты
15.
Аудандық емханалар үшін рентгендік стационарлық цифрлық маммограф
16.
Қалалық емханалар үшін рентгендік стационарлық цифрлық маммограф
17.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін 2 жұмыс орнына арналған рентгендиагностикалық кешен
18.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін толық эндоскоптар сызығы бар эндоскопиялық бейнетаған
19.
Туберкулезге қарсы ұйымдар үшін жұмыс станциясы және 3 жұмыс орнына арналған оцифровщигі бар рентгендік диагностикалық стационарлық цифрлық аппарат
20.
Аудандық емханалар үшін рентгендік диагностикалық стационарлық цифрлық аппарат
21.
Қалалық емханалар үшін рентгендік диагностикалық стационарлық цифрлық аппарат
22.
Балалар ұйымдары үшін рентгендік диагностикалық стационарлық цифрлық аппарат
23.
Қалалық және облыстық ауруханалар үшін рентгендік диагностикалық стационарлық цифрлық аппарат
24.
Аудандық емханалар үшін рентгендік цифрлық жылжымалы маммограф
25.
Кардиологиялық қызмет үшін ангиограф
26.
Компьютерлік томограф
27.
Магниттік-резонанстық томограф
28.
Кардиологиялық қызмет үшін бижоспарлық балалар ангиографы
29.
Глаукомалық кабинеттер үшін офтальмоскоп
30.
Глаукомалық кабинеттер үшін контактысыз тонометр
31.
Глаукомалық кабинеттер үшін компьютерлік периметр
32.
Глаукомалық кабинеттер үшін саңылаулы шамы бар, алдыңғы бөлікке арналған оптикалық когеренттік томограф
33.
Кардиологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін жүрек пен тамырларды УДЗ диагностикалауға арналған аппарат
Облыстық бюджеттердің, Астана
және Алматы қалалары бюджеттерінің
2012 жылға арналған республикалық
бюджеттен денсаулық сақтауға
берілетін нысаналы ағымдағы
трансферттерді пайдалану қағидаларына
2-қосымша