Об утверждении Правил регулирования численности животных
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года № 186. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 898.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.12.2018 № 898 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 декабря 2017 года № 480.
В соответствии со статьей 46 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регулирования численности животных.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 февраля 2012 года № 186
Правила регулирования численности животных
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулирования численности животных (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок регулирования численности животных.
2. Порядок регулирования численности животных
2. Регулирование численности животных осуществляется на следующих основаниях:
1) возникновение угрозы заражения или заболевания населения, сельскохозяйственных и домашних животных болезнями, переносчиками которых являются объекты животного мира;
2) возникновение угрозы значительного ущерба экономике;
3) нарушение сложившегося природного баланса животного мира в среде их обитания, приведшее к сокращению численности его отдельных видов и другим негативным последствиям;
4) возникновение угрозы нарушения гидрохимического и иных режимов водоемов и (или) участков, которое может привести к заморам.
3. Для регулирования численности животных на территории республики создаются комиссии по регулированию численности животных, за исключением рыбных ресурсов и других водных животных, приказом Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее – Комитет лесного и охотничьего хозяйства), а на территории определенной области – приказами его территориальных подразделений.

Жануарлардың санын реттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 ақпандағы № 186 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 898 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындақы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылқы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 480 Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 867 бұйрығын қараңыз
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 27.12.2018 № 898 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 46-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлардың санын реттеу қағидалары
бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 1 қаңтардағы
№ 185 қаулысымен
бекітілген
Жануарлардың санын реттеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарлардың санын реттеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және жануарлар санын реттеу тәртібін айқындайды.
2. Жануарлардың санын реттеу тәртібі
2. Жануарлардың санын реттеу мынадай негіздерде:
1) жануарлар дүниесінің объектілері таратушылары болып табылатын ауруларды халықтың, ауыл шаруашылығы мен үй жануарларының жұқтыруы немесе олармен ауруы қатері төнгенде;
2) экономикаға едәуір нұқсан келу қатері төнгенде;
3) жануарлар дүниесінің мекендеу ортасында оның қалыптасқан табиғи теңгерімінің бұзылып, бұл оның жекелеген түрлері санының қысқаруына және басқа да теріс зардаптарға әкеп соққанда;
4) су айдындарының және (немесе) учаскелерінің гидрохимиялық және өзге де режимдерінің су бетінің қатып қалуына әкелуі мүмкін бұзылу қатері төнгенде жүзеге асырылады.
3. Республика аумағында жануарлардың санын реттеу үшін Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі – Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті) бұйрығымен, ал белгілі бір облыстың аумағында – оның аумақтық бөлімшелерінің бұйрықтарымен, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының түрлерін қоспағанда, жануарлар санын реттеу жөнінде комиссия құрылады.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 11.06.2013 № 593 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Для регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных создаются комиссии по регулированию численности рыбных ресурсов и других водных животных приказами территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 11.06.2013 № 593 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. В состав указанных комиссий входят представители соответствующего Комитета или его территориального подразделения, местных исполнительных органов, государственных органов в области экологического регулирования и контроля, ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также иных государственных органов (в зависимости от оснований созыва комиссии).
Председателем комиссии является первый руководитель или его заместитель соответствующего Комитета или его территориального подразделения.
Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.06.2013 № 593 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Заключение Комиссии принимается большинством голосов, при равенстве голосов, голос председателя Комиссии - решающий.
7. Комиссия созывается в следующих случаях:
1) письменного обращения физических и юридических лиц, государственных органов экологического регулирования и контроля, ветеринарно-санитарного контроля и надзора, местных представительных, исполнительных и иных государственных органов;
2) по результатам мониторинговых исследований научных организаций;
3) по результатам мониторинговых исследований Комитета лесного и охотничьего хозяйства или его территориальных подразделений и территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.06.2013 № 593 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Комиссия по результатам изучения представленных материалов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, в случае выявления оснований, предусмотренных пунктом 1 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня выносит заключение и направляет по принадлежности в Комитет лесного и охотничьего хозяйства или его территориальные подразделения, или территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства.
В случае отсутствия оснований необходимости регулирования численности животных Комиссия направляет соответствующее заключение по принадлежности в Комитет лесного и охотничьего хозяйства или его территориальные подразделения, или территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.06.2013 № 593 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Балықтың және өзге де су жануарлары түрлерінің санын реттеу үшін Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері) бұйрықтарымен балық ресурстарын және басқа да су жануарлары түрлерінің санын реттеу жөніндегі комиссиялар құрылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.06.2013 № 593 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Көрсетілген комиссиялардың құрамына тиісті Комитеттің немесе оның аумақтық бөлімшесінің, жергілікті атқарушы органдардың, экологиялық реттеу және бақылау, ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік органдардың, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың (Комиссияны жинау негізіне байланысты) өкілдері кіреді.
Комиссияның төрағасы тиісті Комитеттің немесе оның аумақтық бөлімшесінің бірінші басшысы немесе орынбасары болып табылады.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауға және бес адамнан кем болмауға тиіс.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.06.2013 № 593 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Комиссияның қорытындысы көпшілік дауыспен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы - шешуші дауыс.
7. Комиссия:
1) жеке және заңды тұлғалар, экологиялық реттеу және бақылау, ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау мемлекеттік органдары, жергілікті өкілді, атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар жазбаша өтініш жасаған жағдайларда;
2) ғылыми ұйымдардың мониторингтік зерттеулерінің нәтижелері бойынша;
3) Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің немесе оның аумақтық бөлімшелерінің және Балық шаруашылығы комитеті аумақтық бөлімшелерінің мониторингтік зерттеулерінің нәтижелері бойынша шақырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.06.2013 № 593 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Комиссия осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген, берілген материалдарды зерделеу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 1-тармағында көзделген негіздер анықталған жағдайда бір жұмыс күні ішінде қорытынды шығарады және тиесілігі бойынша Орман және аңшылық шаруашылығы комитетіне немесе оның аумақтық бөлімшелеріне немесе Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
Жануарлардың санын реттеу қажеттігінің негізі болмаған жағдайда Комиссия тиесілігі бойынша Орман және аңшылық шаруашылығы комитетіне немесе оның аумақтық бөлімшелеріне немесе Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелеріне тиісті қорытынды жібереді.

9. В заключении, указанном в части первой пункта 8 настоящих Правил, содержатся следующие сведения:
1) цель и основания регулирования численности животных;
2) перечень и количество объектов животного мира;
3) район (территория) и границы участка;
4) способы регулирования численности животных.
10. На основании заключения Комиссии в течение двух рабочих дней Комитет лесного и охотничьего хозяйства принимает решение о регулировании численности животных на территории Республики Казахстан, на территории определенной области решение о регулировании численности животных принимают его территориальные подразделения либо территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства в целях:
1) охраны здоровья населения;
2) предотвращения заболеваний сельскохозяйственных и домашних животных;
3) предотвращения ущерба экономике;
4) сохранения биологического равновесия.
11. Действие настоящих Правил не распространяется на случаи бытовой и медицинской дератизации и дезинсекции, направленных против носителей и переносчиков инфекционных заболеваний.
12. При регулировании численности животных используются следующие способы:
1) истребление (на определенной территории) с использованием ядохимикатов и других специальных способов для регулирования численности объектов животного мира, являющихся переносчиками опасных инфекций, либо при угрозе возникновения эпидемий и эпизоотии или нанесения значительного ущерба экономике;
2) изменение сроков, способов, мест и объемов добывания (отстрела, отлова) животных, являющихся объектами охоты и рыболовства или использования в хозяйственных целях;
3) отстрел, отлов животных, не являющихся объектами охоты или использования в хозяйственных целях, в случаях, когда отсутствует возможность использования других способов регулирования их численности;
4) отлов (живоотлов) животных для переселения или содержания и разведения в неволе или полувольных условиях;
5) разрушение жилищ и гнезд животных, сбор яиц для регулирования численности животных в условиях, когда другие способы регулирования неэффективны или не могут быть использованы;
6) установление моратория, режима охраны, осуществление интродукции (переселения) животных при сокращении численности животных или его отдельных видов.
13. Регулирование численности животных осуществляется на основании разрешения, выданного Комитетом лесного и охотничьего хозяйства или его территориальными подразделениями, или территориальными подразделениями Комитета рыбного хозяйства, в соответствии с принятым решением о регулировании численности животных, указанным в пункте 10 настоящих Правил.

9. Осы Қағидалардың 8-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген қорытындыда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) жануарлар санын реттеудің мақсаты мен негіздері;
2) жануарлар дүниесі объектілерінің тізбесі мен саны;
3) учаскенің ауданы (аумағы) мен шекарасы;
4) жануарлар санын реттеу тәсілдері.
10. Комиссияның қорытындысы негізінде екі жұмыс күні ішінде Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті республика аумағындағы жануарлар санын реттеу туралы шешім қабылдайды, ал белгілі бір облыстың аумағында жануарлар санын реттеу туралы шешімді оның аумақтық бөлімшелері не Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері:
1) халық денсаулығын сақтау;
2) ауыл шаруашылығы және үй жануарларының ауруын болдырмау;
3) экономикаға нұқсанның алдын алу;
4) биологиялық тепе-теңдікті сақтау мақсатында қабылдайды.
11. Осы Қағидалардың қолданысы жұқпалы аурулар жұқтырушылар мен таратушыларға қарсы бағытталған тұрмыстық және медициналық дератизация мен дезинсекция оқиғаларына таратылмайды.
12. Жануарлардың санын реттеу кезінде мынадай тәсілдер пайдаланылады:
1) қауіпті жұқпалы ауруларды таратушылар болып табылатын жануарлар дүниесі объектілерінің санын реттеу үшін не індет пен эпизоотияның пайда болу немесе экономикаға едәуір нұқсан келу қатері төнген кезде улы химикаттарды және басқа арнаулы тәсілдерді пайдалана отырып жою (белгілі бір аумақта);
2) аң аулау мен балық аулау немесе шаруашылық мақсаттарда пайдалану объектілері болып табылатын жануарларды олжалау (ату, ұстау) мерзімдерін, тәсілдерін, орындарын және көлемдерін өзгерту;
3) жануарлар санын реттеудің басқа тәсілдерін пайдалану мүмкіндігі болмайтын жағдайларда аң аулау немесе шаруашылық мақсаттарда пайдалану объектілері болып табылмайтын жануарларды ату, аулау;
4) жануарларды қайта қоныстандыру немесе қолда не жартылай еркін жағдайда бағып-күту және өсіру үшін ұстау (тірідей ұстау);
5) реттеудің басқа тәсілдері тиімсіз немесе пайдалануға болмайтын жағдайларда жануарлар санын реттеу үшін жануарлардың баспаналары мен ұяларын бұзу, жұмыртқаларын жинап алу;
6) жануарлардың немесе олардың жекелеген түрлерінің саны қысқарған кезде мораторий, күзет режимін белгілеу, жануарларды жерсіндіруді (қоныс аударуды) жүзеге асыру.
13. Жануарлардың санын реттеу Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті немесе оның аумақтық бөлімшелері немесе Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген жануарлар санын реттеу туралы қабылданған шешімге сәйкес берген рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.

14. Разрешение на изъятие видов животных, численность которых подлежит регулированию, выдается по форме, установленной Правилами выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденными Правительством Республики Казахстан.

14. Саны реттелуге жататын жануарлар түрлерін алуға рұқсат Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру қағидаларында белгіленген нысан бойынша беріледі.