О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О проведении внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 февраля 2012 года № 274
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О проведении внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О проведении внеочередной аттестации сотрудников
правоохранительных органов Республики Казахстан
В соответствии с пунктом 3-1 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Высшую аттестационную комиссию при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) состав Комиссии;
3) Правила проведения внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан.
3. Комиссии, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции), Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министерству финансов Республики Казахстан до 1 июля 2012 года провести внеочередную аттестацию сотрудников правоохранительных органов, а также принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 февраля 2012 года № 274
СОСТАВ
Высшей аттестационной комиссии при Президенте
Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации
сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, председатель
Генеральный прокурор Республики Казахстан
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, секретарь
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 февраля 2012 года № 274
ПОЛОЖЕНИЕ
о Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики
Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников
правоохранительных органов Республики Казахстан 1. Общие положения

"Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 ақпандағы № 274 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Президенті
ЖАРЛЫҚ Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы
«Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 47-бабының 3-1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі — Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссиясы туралы ереже;
2) Комиссия құрамы;
3) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары бекітілсін.
3. Комиссия, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 2012 жылғы 1 шілдеге дейін құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізсін, сондай-ақ осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы « »
№   Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, төраға
Қазақстан Республикасының Бас прокуроры
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) төрағасы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы, хатшы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы « »
№   Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан
Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен
тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау
комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер

1. Настоящим Положением определяется порядок деятельности Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, а также настоящим положением.
2. Задачи Комиссии
3. Задачами Комиссии являются:
1) проведение внеочередной аттестации заместителей первых руководителей правоохранительных органов, руководителей ведомств и их заместителей, начальников департаментов центральных аппаратов правоохранительных органов (кроме департаментов, в компетенцию которых входят вопросы обеспечения тыла, финансово-экономического обеспечения, языковой политики и информации, документационного обеспечения и оборота, государственных секретов), руководителей территориальных или приравненных к ним специализированных подразделений и их заместителей, а также руководителей ведомственных высших учебных заведений;
2) утверждение по представлению руководителей правоохранительных органов составов соответствующих аттестационных комиссий.
3. Права Комиссии
4. Комиссия имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
2) привлекать по мере необходимости должностных лиц и специалистов государственных органов, а также представителей заинтересованных организаций;
3) заслушивать на заседаниях членов Комиссии аттестуемых сотрудников, а также представителей государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
4) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
4. Организация деятельности Комиссии
5. Председателем Комиссии является Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан.
6. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
2) определяет место и время проведения заседаний Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии;
4) дает обязательные для исполнения указания членам Комиссии.
7. Члены Комиссии вправе:
1) вносить предложения по плану работы Комиссии;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Комиссии, проектов его решений;
3) принимать участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых на заседании Комиссии.
8. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего количества присутствовавших на заседании членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии является решающим.

1. Осы Ережеде Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) қызметінің тәртібі айқындалады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері
3. Комиссияның міндеттері:
1) құқық қорғау органдары бірінші басшыларының орынбасарларын, ведомстволардың басшыларын және олардың орынбасарларын, құқық қорғау органдары орталық аппараттарының департамент бастықтарын (құзыретіне тылды қамтамасыз ету, қаржы-экономикалық қамтамасыз ету, тіл саясаты және ақпарат, құжаттамалық қамтамасыз ету және айналымы, мемлекеттік құпия мәселелері кіретін департаменттерден басқа) аумақтық немесе оларға теңестірілген мамандандырылған бөлімшелердің басшыларын және олардың орынбасарларын, сондай-ақ ведомстволық жоғары оқу орындарының басшыларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу;
2) құқық қорғау органдары басшыларының ұсынысы бойынша тиісті аттестаттау комиссияларының құрамын бекіту болып табылады.
4. Комиссияның құқықтары
4. Комиссияның:
1) мемлекеттік органдардан, ведомстволар мен ұйымдардан Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
2) қажетіне қарай мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары мен мамандарын, сондай-ақ мүдделі ұйымдардың өкілдерін тартуға;
3) отырыстарда Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша Комиссия мүшелерін, аттестатталатын қызметкерлерді, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;
4) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
4. Комиссия қызметін ұйымдастыру
5. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы Комиссия төрағасы болып табылады.
6. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия отырыстарын өткізу орны мен уақытын айқындайды;
3) Комиссия отырыстарында төрағалық етеді;
4) Комиссия мүшелеріне орындау үшін міндетті нұсқаулар береді.
7. Комиссия мүшелері:
1) Комиссияның жұмыс жоспары жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) Комиссия отырыстарына материалдар, оның шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға;
3) Комиссия отырыстарында қаралатын мәселелерді талқылауға қатысуға құқылы.
8. Комиссия шешімдері отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

9. Принятое решение Комиссии оформляется протоколом, подписываемым председателем и секретарем Комиссии и выражающим единое мнение всех членов Комиссии.
10. Рабочим органом Комиссии является Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 февраля 2012 года № 274
ПРАВИЛА
проведения внеочередной аттестации сотрудников
правоохранительных органов Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок проведения внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов* (далее - сотрудники).
2. Организация подготовки к проведению аттестации
2. Основными критериями оценки при внеочередной аттестации
являются:
1) способность сотрудников выполнять возложенные на них обязанности и результаты их работы;
2) уровень теоретических знаний и практических навыков. Дополнительные критерии оценки аттестуемых сотрудников, с учетом специфики и возложенных на них обязанностей, определяются руководителем правоохранительного органа.
3. Аттестация включает ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) сдача установленных нормативов по физической, боевой и служебной подготовке, с учетом специфики деятельности соответствующего правоохранительного органа;
3) компьютерное тестирование сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление;
4) собеседование с сотрудником, проводимое соответствующей аттестационной комиссией;
5) вынесение решения аттестационной комиссией.
4. Кадровое подразделение письменно уведомляет сотрудников о сроках проведения внеочередной аттестации не позднее, чем за двадцать календарных дней до начала ее проведения.
5. Руководитель сотрудника, подлежащего аттестации, оформляет его служебную характеристику по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, ознакамливает его и в срок не позднее чем за пять рабочих дней до даты проведения аттестации направляет ее в рабочий орган соответствующей аттестационной комиссии.
3. Аттестационная комиссия
6. Составы соответствующих аттестационных комиссий утверждаются Высшей аттестационной комиссией при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан (далее - Комиссия). Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель.
Графики работы аттестационных комиссий устанавливаются руководителем правоохранительного органа или уполномоченным руководителем правоохранительного органа, с учетом необходимости обеспечения рационального функционирования нижестоящих подразделений.

9. Комиссия қабылдаған шешім комиссия төрағасы мен хатшысы қол қоятын және комиссияның барлық мүшелерінің ортақ пікірін білдіретін хаттамамен ресімделеді.
10. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы « »
№   Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының
қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу
ҚАҒИДАЛАРЫ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) құқық қорғау органдарының қызметкерлерін (бұдан әрі — қызметкерлер) кезектен тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды*.
2. Аттестаттауды өткізуге дайындықты ұйымдастыру
2. Кезектен тыс аттестаттау кезінде бағалаудың негізгі өлшемдері:
1) қызметкерлердің өздеріне жүктелген міндеттерді орындау қабілеті және олардың жұмыстарының нәтижелері;
2) теориялық білімдері мен практикалық дағдыларының деңгейі болып табылады.
Аттестатталатын қызметкерлерді бағалаудың қосымша өлшемдерін ерекшеліктер мен оларға жүктелген міндеттерді ескере отырып, құқық қорғау органының басшысы белгілейді.
3. Аттестаттау бірқатар жүйелі кезеңдерді:
1) аттестаттауды өткізуге дайындықты;
2) тиісті құқық қорғау органы қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып, дене, жауынгерлік және қызметтік даярлық бойынша белгіленген нормативтерді тапсыруды;
3) аттестаттауға жататын қызметкерді Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және логикалық ойлау қабілетіне компьютерлік тестілеуді;
4) тиісті аттестаттау комиссиясы өткізетін қызметкермен әңгімелесуді;
5) аттестаттау комиссиясының шешім шығаруын қамтиды.
4. Кадр бөлімшесі қызметкерлерге кезектен тыс аттестаттау өткізу мерзімдері туралы аттестаттау басталғанға дейін күнтізбелік жиырма күн бұрын жазбаша хабарлайды.
5. Аттестаттауға жататын қызметкердің басшысы осы Кағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қызметтік мінездемесін ресімдейді, оны таныстырады және аттестаттау өткізу күніне дейін кемінде бес жұмыс күнінен кешіктірмей оны тиісті аттестаттау комиссиясының жұмыс органына жібереді.
3. Аттестаттау комиссиясы
6. Тиісті аттестаттау комиссияларының құрамын Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) бекітеді. Аттестаттау комиссиясының мүшелері арасынан төраға тағайындалады.
Төмен тұрған бөлімшелердің ұтымды жұмыс істеуін қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып, аттестаттау комиссияларының жұмыс кестелерін құқық қорғау органының басшысы немесе құқық қорғау органының уәкілетті басшысы белгілейді.

7. В состав аттестационной комиссии должно входить не менее пяти членов.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
Секретарем аттестационной комиссии является представитель кадровой службы.
Секретарь аттестационной комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы и не вправе принимать участие в голосовании.
8. В состав аттестационной комиссии включаются руководители подразделений, представители кадровой и юридической служб (либо лица, которым подотчетны данные службы), иные сотрудники, за исключением сотрудников, проходящих аттестацию, а также ветераны правоохранительных органов.
9. Председатель аттестационной комиссии и ее члены должны занимать такую же или более высокую должность, чем сотрудники, подлежащие аттестации.
10. В зависимости от направлений работы правоохранительного органа, может быть создано несколько аттестационных комиссий.
11. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов аттестационной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель аттестационной комиссии.
12. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
4. Проведение аттестации
13. Графики сдачи нормативов по физической, боевой и служебной подготовке, проведения компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, а также собеседования утверждаются руководителем или уполномоченным руководителем правоохранительного органа.
14. Порядок сдачи нормативов по физической, боевой и служебной подготовке, а также прохождения компьютерного тестирования и пороговые значения для категорий должностей (далее - пороговые значения) определяются руководителем правоохранительного органа. При этом повторная сдача нормативов по физической, боевой и служебной подготовке, а также прохождение компьютерного тестирования не допускается.
15. На заседании Комиссии либо аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником.
Сотрудники, отсутствовавшие на заседании Комиссии либо аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходят внеочередную аттестацию по выходу на службу.
В случае неявки сотрудника на заседание Комиссии либо аттестационной комиссии без уважительных причин аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5) пункта 16 настоящих Правил.

7. Аттестаттау комиссиясының құрамына кемінде бес мүше кіруі тиіс.
Аттестаттау комиссиясының болмаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
Кадр қызметінің өкілі аттестаттау комиссиясының хатшысы болып табылады.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатысуға құқылы емес.
8. Аттестаттау комиссиясының құрамына бөлімшелердің басшылары, кадр және заң қызметтерінің өкілдері (не аталған қызметтер есеп беретін адамдар), аттестаттаудан өткізілетін қызметкерлерді қоспағанда, өзге де қызметкерлер, сондай-ақ құқық қорғау органдарының ардагерлері кіреді.
9. Аттестаттау комиссиясының төрағасы және оның мүшелері аттестаттауға жататын қызметкерлердің лауазымында болуы немесе одан жоғары лауазымдар атқаруы тиіс.
10. Құқық қорғау органы жұмысының бағыттарына қарай бірнеше аттестаттау комиссиясы құрылуы мүмкін.
11. Аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің қатарынан ол үшін көп дауыс берілген жағдайда қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда аттестаттау комиссиясының төрағасы дауыс берген шешім қабылданған болып саналады.
12. Егер аттестаттау комиссиясының отырысына оның құрамының үштен екісі қатысқан болса, ол заңды болып саналады.
4. Аттестаттауды өткізу
13. Дене, жауынгерлік және қызметтік даярлық бойынша нормативтерді тапсыру, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және логикалық ойлау қабілетіне компьютерлік тестілеуді, сондай-ақ әңгімелесуді өткізу кестелерін құқық қорғау органының басшысы немесе уәкілетті басшысы бекітеді.
14. Дене, жауынгерлік және қызметтік даярлық бойынша нормативтерді тапсыру, сондай-ақ тестілеуден өткізу тәртібін және лауазымдар санаттары үшін шекті мәндерді (бұдан әрі - шекті мәндер) құқық қорғау органының басшысы айқындайды. Бұл ретте дене, жауынгерлік және қызметтік даярлық бойынша нормативтерді, сондай-ақ компьютерлік тестілеуді қайта тапсыруға жол берілмейді.
15. Комиссияның не аттестаттау комиссиясының отырысында аттестатталатын қызметкермен әңгімелесу жүргізіледі.
Дәлелді себептермен Комиссияның не аттестаттау комиссиясының отырысында болмаған қызметкерлер қызметке шыққаннан кейін кезектен тыс аттестаттаудан өткізіледі.
Қызметкер дәлелсіз себептермен Комиссияның не аттестаттау комиссиясының отырысына келмеген жағдайда аттестаттау комиссиясы осы Қағидалардың 16-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген шешімдердің бірін қабылдайды.

16. По итогам собеседования Комиссия либо аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для зачисления в кадровый резерв или выдвижения на вышестоящую должность;
2) соответствует занимаемой должности;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к переводу в другую службу (должность);
5) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к
увольнению из правоохранительного органа.
17. Решение аттестационной комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.
18. Кадровая служба вносит решение аттестационной комиссии в аттестационный лист сотрудника согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Сотрудник ознакамливается с решением аттестационной комиссии под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия.
19. Сотрудники правоохранительных органов, не прошедшие внеочередную аттестацию и (или) отказавшиеся продолжить службу в правоохранительных органах на иных, в том числе нижестоящих, должностях, подлежат увольнению в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон).
5. Обжалование решения аттестационной комиссии
20. Решение аттестационной комиссии может быть обжалованы в порядке, установленном Законом.
Примечание: * - настоящие Правила распространяются на сотрудников органов таможенной службы Республики Казахстан после завершения мероприятий по их "разаттестации".
Приложение 1
к Правилам проведения
внеочередной аттестации
сотрудников правоохранительных
органов Республики Казахстан
ТИПОВАЯ ФОРМА
служебной характеристики сотрудника, подлежащего
аттестации
(заполняется непосредственным руководителем сотрудника)
Ф.И.О. сотрудника ______________________________________
Должность ______________________________________________
Дата назначения ________________________________________
Звание (классный чин) __________________________________
1. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень основных вопросов, в решении которых принимал участие сотрудник; оценивается эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей, творческая инициатива, работа с гражданами и др.)
2. Знание стратегических и программных документов в сфере деятельности государственного органа, применение профессиональных знаний, а также, если это входит в должностные обязанности, применение коммуникационных и информационных технологий (характеризуются знания стратегических и программных документов, уровень профессиональных знаний, знаний коммуникационных и информационных технологий, применение их в работе и др.).

16. Әңгімелесудің қорытындылары бойынша Комиссия не аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді және кадр резервіне қабылдау үшін немесе жоғары тұрған лауазымға жылжытуға ұсынылады;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және лауазымында төмендетуге ұсынылады;
4) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және басқа қызметке (лауазымға) ауыстыруға ұсынылады;
5) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және құқық қорғау органынан қызметтен босатуға ұсынылады.
17. Аттестаттау комиссиясының шешімі үш жұмыс күн ішінде хаттамамен ресімделеді, оған отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясының мүшелері және хатшысы қол қояды.
18. Кадр қызметі аттестаттау комиссиясының шешімін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қызметкердің аттестаттау парағына енгізеді. Қызметкер аттестаттау комиссиясының шешімімен ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қоя отырып, танысады.
19. Кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген және (немесе) құқық қорғау органдарында өзге, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда қызметін жалғастырудан бас тартқан құқық қорғау органдарының қызметкерлері «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) белгіленген тәртіппен қызметтен босатылуға жатады.
5. Аттестаттау комиссиясының шешімдеріне шағымдану
20. Аттестаттау комиссиясының шешіміне Заңда белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Ескертпе: * - осы Қағидалар Қазақстан Республикасының кеден қызметі органдарының қызметкерлеріне оларды арнаулы атақтарынан айыру бойынша іс-шаралар аяқталғаннан кейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
құқық қорғау органдарының
қызметкерлерін кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу туралы
қағидаларға 1-қосымша
Аттестаттаудан өтуге тиіс қызметкерге берілетін қызметтік мінездеменің
ҮЛГІ НЫСАНЫ
(қызметкердің тікелей басшысы толтырады)
Қызметкердің тегі, аты-жөні _______________________________________
Лауазымы __________________________________________________________
Тағайындалған күні ________________________________________________
Атағы (сыныптық шені) _____________________________________________
1. Лауазымдық міндеттерін орындауы (шешіміне қызметкер қатысқан негізгі мәселелердің тізбесі беріледі; қызметтік міндеттерін орындауының тиімділігі мен адалдығы, шығармашылық бастамашылығы, азаматтармен жұмыс істеуі бағаланады және т.б.).
2. Мемлекеттік органның қызметі саласында стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіби білімін қолдана білуі, сондай-ақ егер қызметтік міндеттеріне кіретін болса, коммуникация және ақпараттық технологияларды қолдануы (стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіби білімінің, коммуникация және ақпараттық технологияларды білу деңгейі, оларды жұмыста қолдануы сипатталады және т.б.).

3. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного законодательства, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан, а также государственной и трудовой дисциплины (указываются сведения о дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе антикоррупционного законодательства, Кодекса чести государственного служащего, а также государственной и трудовой дисциплины, внутреннего служебного распорядка и др.).
4. Личностные качества (характеризуются личностные качества сотрудника: коммуникабельность, способность работать с гражданами, способность к самосовершенствованию, лидерство и др.).
5. Итоговая оценка деятельности сотрудника (указывается мнение непосредственного руководителя о сотруднике: соответствует занимаемой должности либо не соответствует, может быть рекомендован на вышестоящую или нижестоящую должность и др.).
6. Иные сведения.*
Ф.И.О. руководителя ______________________________________
Должность ________________________________________________
Звание (классный чин) ____________________________________
Дата "__" ____________ 201_ года
Примечание:* - в служебную характеристику могут быть включены дополнения с учетом специфики правоохранительных органов
Приложение 2
к Правилам проведения внеочередной
аттестации сотрудников
правоохранительных органов
Республики Казахстан
ТИПОВАЯ ФОРМА
аттестационного листа сотрудника, подлежащего аттестации
1. Фамилия, имя, отчество ____________________________
2. Дата рождения "__"_______________________ 19__ года
3. Образование _______________________________________
4. Специальность _____________________________________
5. Занимаемая должность на момент аттестации _________
6. Звание (классный чин) _____________________________
7. Решение аттестационной комиссии ___________________
8. Иные сведения* ____________________________________
Председатель аттестационной комиссии _________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии ____________________
(подпись)
Дата проведения аттестации «___» ______ 20___ года
С аттестационным листом ознакомился ___________________________
(подпись сотрудника и дата)
МП
Примечание:* - в аттестационный лист могут быть включены дополнения с учетом специфики деятельности правоохранительных органов.

3. Заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексін, сондай-ақ мемлекеттік және еңбек тәртібін сақтауы (тәртіптік жазалары туралы, заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін, сондай-ақ мемлекеттік және еңбек тәртібін, ішкі қызмет тәртібін сақтауы туралы мәліметтер көрсетіледі және т.б.).
4. Жеке қасиеттері (қызметкердің жеке қасиеттері сипатталады: тіл табысқыштығы, азаматтармен жұмыс істеу қабілеті, өзін-өзі жетілдіру қабілеті, көшбасшылығы және т.б.).
5. Қызметкердің жұмысын қорытынды бағалау (тікелей басшысының қызметтер туралы пікірі көрсетіледі; атқаратын лауазымына сәйкес немесе сәйкес емес, жоғары немесе төмен қызметіне ұсынылуы мүмкін және т.б.).
6. Өзге мәліметтер. *
Басшының тегі, аты-жөні ______________________________
Лауазымы _____________________________________________
Атағы (сыныптық шені) ________________________________
Күні       20___ жылғы «___»_______________
Ескертпе: * - қызметтік мінездемеге құқық қорғау органдарының ерекшелігі ескеріле отырып, толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
құқық қорғау органдарының
қызметкерлерін кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу туралы
қағидаларға 2-қосымша
Аттестаттаудан өтуге тиіс қызметкердің аттестаттау парағының
ҮЛГІ НЫСАНЫ
1. Тегі, аты-жөні _________________________________________________
2. Туған күні «___»____________ 19___ жыл.
3. Білімі _________________________________________________________
4. Мамандығы ______________________________________________________
5. Аттестаттау кезінде атқаратын лауазымы _________________________
6. Атағы (сыныптық шені) __________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясының шешімі _______________________________
8. Өзге мәліметтер* _______________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _________________________________
(қолы)
Аттестаттау өткізілген күні    20___ жылғы «___» __________________
Аттестаттау парағымен таныстым ____________________________________
(қызметкердің қолы және күні)
МО
Ескертпе: * - аттестаттау парағына құқық қорғау органдары қызметінің ерекшелігі ескеріле отырып, толықтырулар енгізілуі мүмкін.