Об утверждении Положения о патронатном воспитании
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 384. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 312
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 312 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 133 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о патронатном воспитании.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 384
Положение
о патронатном воспитании
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о патронатном воспитании (далее – Положение) разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» (далее – Кодекс).
2. Опека или попечительство в форме патроната устанавливается над несовершеннолетними детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей (далее – ребенок (дети)), в том числе находящимися в организации образования, медицинской или другой организации.
3. Патронатный воспитатель – лицо, которому органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (далее – орган), передан на воспитание ребенок (дети), в том числе находящийся в организации образования, медицинской или другой организации, на основании договора о передаче ребенка (детей) на патронатное воспитание (далее – договор).
4. На патронатное воспитание передается ребенок (дети), не находящийся под опекой (попечительством) физических лиц.
5. Общее число детей, передаваемых на воспитание патронатному воспитателю, составляет не более трех детей, за исключением случаев, связанных с детьми из одной семьи.
6. Передача ребенка (детей) на патронатное воспитание осуществляется исходя из интересов ребенка (детей) для обеспечения семейного воспитания.
7. Орган осуществляет контроль за условиями содержания, воспитания и обучения ребенка (детей), анализирует деятельность патронатных воспитателей.
2. Организация передачи детей на патронатное воспитание
8. Подбор патронатных воспитателей осуществляется органами.
9. Патронатными воспитателями являются только совершеннолетние лица обоих полов, соответствующие квалификационным требованиям должностей педагогических работников, за исключением:

Патронаттық тәрбие туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 384 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 312 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 133-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Патронаттық тәрбие туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 384 қаулысымен
бекітілген
Патронаттық тәрбие туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Патронаттық тәрбие туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.
2. Патронат нысанындағы қорғаншылық немесе қамқоршылық кәмелетке толмаған жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, оның ішінде білім беру ұйымдарындағы, медициналық немесе басқа да ұйымдардағы балаларға (бұдан әрі – бала (балалар)) белгіленеді.
3. Патронат тәрбиеші – қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган (бұдан әрі – орган) баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру туралы шарттың негізінде баланы (балаларды), оның ішінде білім беру ұйымдарындағы, медициналық немесе басқа да ұйымдағы баланы (балаларды) тәрбиелеуге берген адам.
4. Жеке адамдардың қорғаншылығында (қамқоршылығында) болмаған бала (балалар) патронаттық тәрбиеге беріледі.
5. Патронат тәрбиешіге тәрбиелеуге берілетін балалардың жалпы саны бір отбасының балаларына байланысты жағдайларды қоспағанда, үш баладан аспайды.
6. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру отбасылық тәрбиелеуді қамтамасыз ету үшін баланың (балалардың) мүдделеріне сүйене отырып жүзеге асырылады.
7. Орган баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту жағдайларына бақылауды жүзеге асырады, патронат тәрбиешілердің қызметін талдайды.
2. Балаларды патронаттық тәрбиеге беруді ұйымдастыру
8. Патронат тәрбиешілерді іріктеуді орган жүзеге асырады.
9. Мыналарды:

1) кровных родителей;
2) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
3) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
4) отстраненных от выполнения обязанностей опекуна (попечителя) за ненадлежащее выполнение возложенных на них Кодексом обязанностей;
5) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
6) лиц, которые по состоянию здоровья не выполняют обязанности по воспитанию детей в соответствии с перечнем заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан;
7) лиц, имеющих на момент обращения непогашенную судимость;
8) лиц, не имеющих на момент обращения постоянного места жительства, а также жилого помещения, пригодного для проживания ребенка (детей);
9) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах.
10. Лицо, выразившее желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание предоставляет в орган следующие документы:
1) заявление о желании стать патронатным воспитателем;
2) заявление о проведении обследования жилищно-бытовых условий;
3) согласие супруга, если лицо, желающее быть патронатным воспитателем ребенка (детей), состоит в браке;
4) справка о состоянии здоровья лица, желающего стать патронатным воспитателем, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
5) справка о состоянии здоровья супруга, если лицо, желающее быть патронатным воспитателем, состоит в браке, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
6) сведения об отсутствии (наличии) судимости у лица, желающего взять ребенка (детей) на патронатное воспитание, а также супруга, если лицо, желающее быть патронатным воспитателем, состоит в браке.
11. Орган при наличии документов, указанных в пункте 10 настоящего Положения, проверяет право лица, выразившего желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание, и по итогам выносит решение о заключении либо об отказе в заключении договора.
В случае принятия решения об отказе в заключении договора, орган в течение пяти рабочих дней в письменном виде предоставляет мотивированный ответ лицу, выразившему желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание, и возвращает ему документы.
Решение органа об отказе в заключении договора может быть обжаловано в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) или в судебные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

1) туған ата-аналарды;
2) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекетке қабiлеті шектеулi деп таныған адамдарды;
3) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
4) өзіне Кодексте жүктелген мiндеттердi тиісінше орындамағаны үшiн қорғаншы (қамқоршы) мiндеттерін орындаудан шеттетiлгендердi;
5) егер бала асырап алуды сот олардың кiнәсi бойынша жойса, бұрынғы асырап алушыларды;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулар тізбесіне сәйкес аурулары болған кезде, денсаулық жағдайы бойынша баланы тәрбиелеу жөнiндегi мiндеттерді орындамайтын адамдарды;
7) жүгіну кезінде өтелмеген соттылығы бар адамдарды;
8) жүгіну кезінде тұрақты тұрғылықты жері, сондай-ақ баланың (балалардың) тұруы үшін жарамды тұрғын үй-жайы жоқ адамдарды;
9) наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұратын адамдарды қоспағанда, педагог қызметкерлердің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін тек кәмелетке толған ерлер және әйелдер патронат тәрбиешілер болып табылады.
10. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тілек білдірген адам органға мынадай құжаттар:
1) патронат тәрбиеші болуға тілек білдіргені туралы өтінішті;
2) тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарауды жүргізу туралы өтінішті;
3) егер баланың (балалардың) патронат тәрбиешiсі болуға тiлек бiлдiрген адам некеде тұратын болса, зайыбының (жұбайының) келiсiмiн;
4) патронат тәрбиешi болуға тілек білдірген адамның денсаулық жағдайы туралы анықтаманы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
5) егер патронат тәрбиешi болуға тiлек бiлдiрген адам некеде тұратын болса, жұбайының (зайыбының) денсаулық жағдайы туралы анықтаманы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
6) баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тілек білдірген адамның, сондай-ақ патронат тәрбиеші болуға тілек білдірген адам некеде тұратын болса, зайыбының (жұбайының) сотталмағандығы туралы мәліметтерді ұсынады.
11. Орган осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген құжаттар болған кезде, баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тілек білдірген адамның құқығын тексереді және қорытындысы бойынша шартты жасасу не жасасудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Шартты жасасудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, орган баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тілек білдірген адамға дәлелді жауапты жазбаша түрде бес жұмыс күні ішінде ұсынады және оған құжаттарды қайтарады.
Органның шартты жасасудан бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттiк органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сот органдарына шағымдануға болады.

12. При определении ребенка (детей) на патронатное воспитание орган  руководствуется интересами ребенка с учетом его этнического происхождения, принадлежности к определенной религии и культуре, родного языка, возможности обеспечения преемственности в воспитании и обучении.
13. Предварительный выбор ребенка (детей) для передачи его по договору осуществляется лицами, желающими принять ребенка в семью, по согласованию с органом и администрацией организации, в которой содержится ребенок.
Разъединение братьев и сестер не допускается, за исключением случаев, когда это отвечает интересам детей, и дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.
14. Передача ребенка (детей), достигшего возраста десяти лет, патронатным воспитателям осуществляется только с его согласия.
15. При назначении ребенку (детям) патронатного воспитателя учитываются нравственные и иные личные качества патронатного воспитателя, способность его к выполнению обязанностей патронатного воспитателя, отношения между патронатным воспитателем и ребенком (детьми), отношение к ребенку (детям) членов семьи патронатного воспитателя, а также, если это возможно, желание самого ребенка (детей).
16. Договор, заключаемый между лицом, выразившим желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание (патронатным воспитателем), и органом предусматривает:
1) условия содержания, воспитания и обучения ребенка (детей);
2) права и обязанности патронатных воспитателей;
3) обязанности органа по отношению к патронатным воспитателям;
4) основания и последствия прекращения договора.
На каждого ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание, составляется отдельный (индивидуальный) договор, по форме согласно приложению к настоящему Положению.
В случае окончания срока действия договора, продление срока пребывания ребенка (детей) в семье производится на основании нового договора.
17. Организация, из которой ребенок (дети) передается на патронатное воспитание:
1) проводит подготовительную работу с ребенком (детьми), являющимся воспитанником этой организации, по передаче его на патронатное воспитание;
2) способствует его успешной социальной адаптации;
3) осуществляет подготовку документов для передачи ребенка (детей) на патронатное воспитание;
4) осуществляет подготовку лиц, желающих стать патронатными воспитателями;
5) осуществляет передачу ребенка (детей), являющегося воспитанником этой организации, на патронатное воспитание;
6) оказывает организационно-методическую, психолого-педагогическую помощь патронатному воспитателю;

12. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге анықтау кезiнде орган оның этникалық шығу тегін, белгілі бір дінге және мәдениетке қатыстылығын, ана тілін, тәрбиелеу мен оқытудағы сабақтастықты қамтамасыз ету мүмкіндігін ескере отырып, баланың мүддесiн басшылыққа алады.
13. Баланы (балаларды) шарт бойынша беру үшін оны алдын ала таңдауды органмен және баланы күтіп-бағатын ұйым әкімшілігінің келісімі бойынша баланы отбасына қабылдауға тілек білдірген адамдар жүзеге асырады.
Ағалы-інілерді, апалы-сіңлілерді-қарындастарды ажыратуға, бұл балалардың мүдделеріне сай келетін және балалар өздерінің туыстығы туралы білмеген, бірге тұрмаған және бірге тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.
14. Он жасқа толған баланы (балаларды) патронат тәрбиешілерге беру оның келісімімен ғана жүзеге асырылады.
15. Балаға (балаларға) патронат тәрбиешіні тағайындау кезінде патронат тәрбиешінің адамгершілік және жеке басының өзге де қасиеттері, оның патронат тәрбиеші міндеттерін орындауға қабілеті, патронат тәрбиеші мен бала (балалар) арасындағы қарым-қатынас, патронат тәрбиешінің отбасы мүшелерінің балаға (балаларға) қарым-қатынасы, сондай-ақ мүмкін болса, баланың (балалардың) өз тілегі ескеріледі.
16. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тiлек бiлдiрген адам (патронат тәрбиешi) мен орган арасында жасалатын шарт:
1) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту жағдайларын;
2) патронат тәрбиешiлердiң құқықтары мен мiндеттерiн;
3) органның патронат тәрбиешiлерге қатысты мiндеттерiн;
4) шартты тоқтатудың негiздерi мен салдарын көздейді.
Патронаттық тәрбиеге берілген әрбір балаға (балаларға) жеке (дербес) шарт осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда баланың (балалардың) отбасыда болу мерзімін ұзарту жаңа шарттың негізінде жүргізіледі.
17. Бала (балалар) патронаттық тәрбиеге берілетін ұйым:
1) осы ұйымның тәрбиеленушісі болып табылатын баламен (балалармен) патронаттық тәрбиеге беру жөніндегі дайындық жұмысын жүргізеді;
2) оның сәтті әлеуметтік бейімделуіне ықпал етеді;
3) баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру үшін құжаттар дайындауды жүзеге асырады;
4) патронат тәрбиешілер болуға тілек білдірген адамдарды дайындауды жүзеге асырады;
5) осы ұйымның тәрбиеленушісі болып табылатын баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беруді жүзеге асырады;
6) патронат тәрбиешіге ұйымдық-әдістемелік, психологиялық-педагогикалық көмек көрсетеді;

7) ведет учет детей, переданных на патронатное воспитание.
18. На каждого ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям, орган предоставляет:
1) свидетельство о рождении ребенка (детей);
2) медицинскую документацию формы № 026/у, прививочный паспорт и медицинскую документацию формы № 063/у;
3) документ об образовании;
4) копии свидетельства о смерти, приговора или решения суда, справку о болезни или розыске родителей и другие документы, подтверждающие утрату ребенком (детьми) попечения родителей;
5) информацию о наличии и местонахождении братьев и сестер;
6) опись имущества, принадлежащего ребенку (детям), и сведения о лицах, отвечающих за его сохранность;
7) документ, подтверждающий наличие у ребенка (детей) жилого помещения;
8) иные документы, имеющиеся в личном деле ребенка (детей).
19. Указанные в пункте 18 настоящего Положения документы передаются непосредственно патронатным воспитателям после заключения договора.
20. Передача ребенка (детей) патронатному воспитателю осуществляется на основании решения органа и после заключения договора.
21. Передача ребенка (детей) на патронатное воспитание не влечет за собой возникновения между патронатным воспитателем и ребенком (детьми) алиментных и наследственных правоотношений.
22. Ребенок (дети), переданный патронатным воспитателям, сохраняет право на алименты, пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде и добровольном накопительном пенсионном фонде, которые переходят к нему в порядке наследования, пособия и другие социальные выплаты, а также право собственности на жилое помещение или право пользования жилым помещением. При отсутствии жилого помещения ребенок (дети) имеет право на предоставление ему жилого помещения в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
23. В случае если ребенок (дети) имеет право на пособия или иные социальные выплаты, патронатному воспитателю разъясняется порядок обращения в соответствующие органы, осуществляющие выплату данных денежных средств или иных социальных выплат.
24. Основными функциями патронатного воспитателя являются:
1) исполнение договора;
2) обеспечение совместного проживания со своим ребенком (детьми);
3) создание и организация оптимальных условий для воспитания и содержания ребенка (детей);
4) забота о здоровье, физическом, психическом, нравственном и духовном развитии ребенка (детей);

7) патронаттық тәрбиеге берілген балаларды есепке алуды жүргізеді.
18. Патронат тәрбиешiлерге берiлген әрбiр балаға (балаларға) орган:
1) баланың (балалардың) тууы туралы куәлiгiн;
2) № 026/е нысанды медициналық құжаттаманы, егу паспортын және  № 063/е нысанды медициналық құжаттаманы;
3) бiлiмi туралы құжатты;
4) баланың (балалардың) ата-ана қамқорлығынан айырылғанын растайтын қайтыс болуы туралы куәлiктің, сот үкiмiнің немесе шешiмiнің, ата-анасының сырқаттануы немесе iздестiрiлуi туралы анықтаманың және басқа да құжаттардың көшірмелерін;
5) аға-iнiлерiнің және апа-сiңлiлерiнің-қарындастарының болуы және тұратын жерлерi туралы ақпаратты;
6) балаға (балаларға) тиесілі мүліктің тізімдемесін және оның сақталуына жауапты адамдар туралы мәліметтерді;
7) балада (балаларда) тұрғын үй-жайдың болуын растайтын құжатты;
8) баланың (балалардың) жеке ісінде бар өзге құжаттар береді.
19. Осы Ереженің 18-тармағында көрсетілген құжаттар шарт жасасқаннан кейін патронат тәрбиешілерге тікелей беріледі.
20. Баланы (балаларды) патронат тәрбиешіге беру органның шешімі негізінде және шартты жасасқаннан кейін жүзеге асырылады.
21. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру патронат тәрбиеші мен бала (балалар) арасында алименттік және мұрагерлік құқықтық қарым-қатынастардың туындауына әкеп соқпайды.
22. Патронат тәрбиешілерге берілген бала (балалар) өзіне мұрагерлік тәртібінде өтетін алименттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарына, жәрдемақыға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығын, сондай-ақ тұрғын үй-жайға меншік құқығын немесе тұрғын үй-жайды пайдалану құқығын сақтайды. Баланың (балалардың) тұрғын үй-жайы болмаған кезде Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес өзіне тұрғын үй-жай беру құқығына ие.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Егер баланың (балалардың) жәрдемақыға немесе өзге де әлеуметтiк төлемдерге құқығы болған жағдайда патронат тәрбиешіге аталған ақша қаражатын немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуді жүзеге асыратын тиісті органдарға жүгіну тәртібі түсіндіріледі.
24. Патронат тәрбиешінің негізгі функциялары:
1) шартты орындау;
2) өз баласымен (балаларымен) бірге тұруды қамтамасыз ету;
3) баланы (балаларды) тәрбиелеу мен күтіп-бағу үшін оңтайлы жағдай жасау және ұйымдастыру;
4) баланың (балалардың) денсаулығы, дене, психикалық, адамгершілік және рухани дамуы туралы қамқорлық жасау;

5) выбор образовательного учреждения и формы обучения с учетом мнения ребенка (детей);
6) обеспечение патронатным воспитателем сохранности переданных ему документов на ребенка (детей), денежных средств и другого имущества, принадлежащего ребенку (детям);
7) обеспечение защиты прав и интересов своих подопечных в отношениях с любыми лицами, в том числе в судах, без специального полномочия;
8) организация досуга ребенка (детей);
9) извещение органа о возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания и образования ребенка (детей);
10) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. На содержание каждого ребенка (детей), переданного патронатному воспитателю, ежемесячно выплачиваются денежные средства в порядке и размере, установленном Правительством Республики Казахстан.
26. Условия оплаты труда патронатных воспитателей определяются аналогично условиям оплаты труда воспитателей государственных учреждений образования в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий».
27. Орган управления образованием области, города республиканского значения, столицы производит оплату труда патронатного воспитателя путем перечисления денежных средств на его текущий счет, ежемесячно не позднее 25-го числа текущего месяца, на основании договора.
28. В случае возникновения обстоятельств (расторжение договора), влекущих за собой прекращение оплаты труда патронатного воспитателя, орган в течение пяти рабочих дней извещает в письменном виде об этом патронатного воспитателя.
29. Патронатные воспитатели в течение десяти календарных дней с момента переезда в письменном виде извещают орган о перемене места жительства в пределах области, города республиканского значения, столицы.
30. В случае переезда на постоянное место жительства патронатного воспитателя за пределы области, города республиканского значения, столицы договор расторгается.
31. В случае госпитализации патронатных воспитателей либо длительного их отсутствия в семье по иным уважительным причинам в соответствии с законодательством Республики Казахстан органы обеспечивают временное устройство ребенка (детей) под опеку или попечительство либо заключают договор с другим патронатным воспитателем на время отсутствия основного патронатного воспитателя.
32. Временное размещение ребенка (детей) патронатным воспитателем в организацию здравоохранения не прекращает права и обязанности патронатного воспитателя в отношении этого ребенка (детей).

5) баланың (балалардың) пікірін ескере отырып, білім беру мекемесін және оқыту нысанын таңдау;
6) баланың (балалардың) патронат тәрбиешiге берiлген құжаттарының, балаға (балаларға) тиесілі ақшалай қаражаттың және өзге де мүліктің сақталуын қамтамасыз ету;
7) өзінің қамқорлыққа алынушыларының басқа адамдармен қатынасындағы, оның ішінде соттарда арнайы өкiлеттiктерсiз қатынасындағы құқықтары мен мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету;
8) баланың (балалардың) демалысын ұйымдастыру;
9) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту үшін қолайсыз жағдайлар туындағаны туралы органды хабардар ету;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
25. Патронат тәрбиешіге берілген әр баланы (балаларды) күтіп-бағуға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мөлшерде ай сайын ақшалай қаражат төленеді.
26. Патронат тәрбиешілердің еңбегіне ақы төлеу шарттары "Азаматтық қызметшiлерге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiне, қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес мемлекеттiк білім беру мекемелерi тәрбиешілерінің еңбегіне ақы төлеу шарттарына ұқсас анықталады.
27. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органы патронат тәрбиешінің еңбегіне ақы төлеуді шарттың негізінде ақшалай қаражатты оның ағымдағы шотына ағымдағы айдың 25-күнінен кешіктірмей ай сайын аудару арқылы жүргізеді.
28. Патронат тәрбиешіге еңбекақы төлеудің тоқтатылуына әкеп соғатын мән-жайлар туындаған жағдайда (шарттың бұзылуы) орган бұл туралы патронат тәрбиешiге бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарлайды.
29. Патронат тәрбиешілер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шегінде тұрғылықты жерінің өзгергені туралы көшкен сәтінен бастап күнтізбелік он күн ішінде органды жазбаша түрде хабардар етеді.
30. Патронат тәрбиеші облыстан, республикалық маңызы бар қаладан, астанадан тыс жерлерге тұрақты тұруға көшкен жағдайда шарт бұзылады.
31. Патронат тәрбиешiлер ауруханаға түскен не өзге де дәлелді себептер бойынша отбасында ұзақ уақыт болмаған жағдайда органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланы (балаларды) қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа уақытша орналастыруды қамтамасыз етеді не негізгі патронат тәрбиешінің болмау уақытына басқа патронат тәрбиешімен шарт жасасады.
32. Патронат тәрбиешінің баланы (балаларды) денсаулық сақтау ұйымына уақытша орналастыруы патронат тәрбиешінің осы балаға (балаларға) қатысты құқықтары мен міндеттерін тоқтатпайды.

33. При передаче на усыновление ребенка (детей), находящегося на патронатном воспитании в семье, преимущественное право усыновления этого ребенка (детей) предоставляется патронатному воспитателю, в семье которого воспитывается ребенок (дети), с учетом его желания.
34. В случае трудоустройства ребенка (детей) по достижении возраста 16 лет договор продолжает действовать до его совершеннолетия.
35. Досрочное расторжение договора возможно:
1) по инициативе патронатных воспитателей при наличии уважительных причин (болезнь, изменение семейного или материального положения, отсутствие взаимопонимания с ребенком, конфликтные отношения между детьми и другие обстоятельства);
2) по инициативе органа при возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания, обучения ребенка (детей);
3) в случаях возвращения ребенка (детей) родителям, передачи родственникам или усыновления ребенка (детей).
36. Органы осуществляют контроль за выполнением возложенных на патронатных воспитателей обязанностей по содержанию, воспитанию и обучению ребенка (детей) по месту жительства патронатного воспитателя в порядке, установленном Кодексом и настоящим Положением.
37. Контроль за воспитанием и содержанием ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание, осуществляется органами не реже 1 раза в 6 месяцев в виде:
1) посещения ребенка (детей), переданного  на патронатное воспитание, с целью проверки условий его воспитания и содержания;
2) контроля за своевременностью оформления и получения реабилитационных мероприятий, в том числе средств реабилитации согласно индивидуальной программе реабилитации, а также их адресного использования ребенком-инвалидом;
3) проверок использования патронатными воспитателями материальных средств для воспитания и содержания ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание.
38. Патронатный воспитатель предоставляет органу отчеты о состоянии здоровья подопечного и о работе по его воспитанию, а также по управлению его имуществом не реже одного раза в год.
Приложение
к Положению о патронатном воспитании
Договор о передаче ребенка (детей)
на патронатное воспитание
_______________                               "__"_____201__г. №_____
(город, район)
1. Орган, осуществляющий функции по опеке или
попечительству, действующий на основании статьи 134
Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года
"О браке (супружестве) и семье", в лице
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество)
и граждане (-ин, -ка) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, паспортные данные, серия, №)
проживающие (ий, ая) _______________________________________________
(адрес)
далее именуемые – патронатный воспитатель, заключили настоящий договор о нижеследующем:
Предмет договора

33. Отбасында патронаттық тәрбиедегі баланы (балаларды) асырап алуға беру кезінде осы баланы (балаларды) асырап алуға басым құқық оның қалауы ескеріле отырып, өз отбасында бала (балалар) тәрбиеленіп жатқан патронат тәрбиешіге беріледі.
34. Баланы (балаларды) 16 жасқа толғанда жұмысқа орналастырған жағдайда ол кәмелетке толғанша шарттың қолданылуы жалғасады.
35. Шарт:
1) дәлелді себептері (сырқаттануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы жанжалдар және басқалар) болған кезде патронат тәрбиешілердің бастамасы бойынша;
2) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім беру үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде органның бастамасы бойынша;
3) бала (балалар) ата-анасына қайтарылған, туыстарына берілген немесе бала (балалар) асырап алынған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
36. Органдар патронат тәрбиешілерге жүктелген баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту бойынша міндеттеріне бақылауды Кодексте және осы Ережеде белгіленген тәртіппен патронат тәрбиешінің тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырады.
37. Патронаттық тәрбиеге берілген баланы (балаларды) тәрбиелеуге және күтіп-бағуға бақылауды органдар 6 айда кемінде 1 рет:
1) патронаттық тәрбиеге берілген балаға (балаларға) оның тәрбиелену және күтіп-бағылу жағдайларын тексеру мақсатында бару;
2) жеке оңалту бағдарламасына сәйкес оңалту іс-шараларының, оның ішінде оңалту құралдарының уақтылы ресімделуіне және алынуына, сондай-ақ мүгедек баланың оны мақсатты пайдалануына бақылау жасау;
3) патронат тәрбиешілердің патронаттық тәрбиеге берілген баланы (балаларды) тәрбиелеу және күтіп-бағу үшін материалдық құралдарды пайдалануын тексеру түрінде жүзеге асырады.
38. Патронат тәрбиеші қамқорлыққа алынушының денсаулық жағдайы және оны тәрбиелеу, сондай-ақ оның мүлкін басқару бойынша жұмыс туралы есептерді органға жылына кемінде бір рет ұсынады.
Патронаттық тәрбие туралы
ережеге қосымша
Баланы (балаларды) патронаттық
тәрбиеге беру туралы шарт
_________________             201__ж. "__" ______________ № _________
(қала, аудан)
1. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 134-бабының негiзiнде әрекет ететiн қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган атынан
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
және бұдан әрi патронат тәрбиешi деп аталатын,
азамат(тар, ша)_____________________________________________ тұратын
(мекенжайы)
_______________________________________________________ азамат(тар)
(тегi, аты, әкесiнiң аты, паспорт деректері, сериясы, №)
төмендегiлер туралы осы шартты жасасты:
Шарттың мәні

2. Орган, осуществляющий функции по опеке или
попечительству, передает на воспитание патронатному воспитателю
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
а патронатный воспитатель принимает на воспитание ребенка (детей)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество ребенка (детей)
___________________________________________________________________
№, серия свидетельства о рождении, кем и когда выдано)
и обязуется создать необходимые жилищно-бытовые условия для проживания, воспитания и обучения, а также физического, психического, нравственного и духовного развития.
Ребенок, достигший 10-летнего возраста, передается на патронатное воспитание с его письменного согласия, которое является неотъемлемой частью настоящего договора.
Права и обязанности сторон
3. Право органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству:
рекомендует формы и методы обучения и воспитания.
4. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству обязан:
1) осуществлять контроль за деятельностью патронатных воспитателей;
2) осуществлять контроль за содержанием и воспитанием ребенка, состоянием его здоровья, управлением его имуществом;
3) передать патронатному воспитателю следующие документы:
свидетельство о рождении;
медицинскую документацию формы № 026/у, прививочный паспорт и медицинскую документацию формы № 063/у;
документ об образовании;
копии свидетельства о смерти, приговора или решения суда, справку о болезни или розыске родителей и другие документы, подтверждающие утрату ребенком (детьми) попечения родителей;
информацию о наличии и местонахождении братьев и сестер;
опись имущества, принадлежащего ребенку, и сведения о лицах, отвечающих за его сохранность;
документ, подтверждающий наличие у ребенка (детей) жилого помещения;
копию решения суда о взыскании алиментов, а также документы, подтверждающие право на пособие, пенсию и другие социальные выплаты;
документ о наличии счета, открытого на имя ребенка (детей) в банковском учреждении;
иные документы, имеющиеся в личном деле ребенка (детей);
4) рассматривать жалобы на действия патронатных воспитателей.
5. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, через органы управления образованием областей, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения) обязуется перечислять ежемесячно, не позднее 25-го числа текущего месяца, на текущие счета патронатного воспитателя денежные средства, включающие заработную плату патронатным воспитателям, а также средства на содержание ребенка.

2. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган патронат тәрбиешi
____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
тәрбиелеуге, ал патронат тәрбиешi бала (балалар)
____________________________________________________________________
(баланың (балалардың) тегi, аты, әкесiнiң аты
____________________________________________________________________
тууы туралы куәлiгiнiң №, сериясы, кiм және қашан бердi)
тәрбиелеуге алады және тұруы, тәрбиеленуi мен оқуы, сондай-ақ дене, психикалық, адамгершiлiк және рухани дамуы үшiн қажеттi тұрғын үй-тұрмыстық жағдай жасауға мiндеттенедi.
10 жасқа толған бала патронаттық тәрбиеге осы шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын оның жазбаша келiсiмiмен берiледi.
Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
3. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның құқығы:
оқыту мен тәрбиелеудiң нысандары мен әдiстерiн ұсынады.
4. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган:
1) патронат тәрбиешілердің қызметіне бақылауды жүзеге асыруға;
2) баланы күтіп-бағуға және тәрбиелеуге, оның денсаулық жағдайына бақылауды, оның мүлкiн басқаруды жүзеге асыруға;
3) патронат тәрбиешiге мынадай құжаттарды:
туу туралы куәлiкті;
№ 026/е нысанды медициналық құжаттаманы, егу паспортын және № 063/е нысанды медициналық құжаттаманы;
бiлiмi туралы құжатты;
баланың (балалардың) ата-ана қамқорлығынан айырылғанын растайтын қайтыс болуы туралы куәлiктің, сот үкiмiнің немесе шешiмiнің, ата-анасының сырқаттануы немесе iздестiрiлуi туралы анықтаманың және басқа да құжаттардың көшірмелерін;
аға-iнiлерiнің және апа-сiңлiлерiнің-қарындастарының болуы және тұратын жерлерi туралы ақпаратты;
балаға тиесілі мүліктің тізімдемесін және оның сақталуына жауапты адамдар туралы мәліметтерді;
балада (балаларда) тұрғын үй-жайдың болуын растайтын құжатты;
алименттердi өндiрiп алу туралы сот шешiмiнiң көшiрмесiн, сондай-ақ жәрдемақыға, зейнетақыға және басқа да әлеуметтiк төлемдерге құқығын растайтын құжаттарды;
банк мекемесiнде баланың (балалардың) атына ашылған есепшоттың болуы туралы құжатты;
баланың (балалардың) жеке ісіндегі өзге де құжаттарды тапсыруға;
4) патронат тәрбиешілердің әрекеттеріне шағымдарды қарауға міндетті.
5. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бiлiм беруді басқару органдары арқылы ай сайын, ағымдағы айдың 25-күнінен кешiктiрмей, патронат тәрбиешiнiң ағымдағы шоттарына патронат тәрбиешінің еңбекақысын, сондай-ақ баланы күтіп-бағуға кететін қаражатты қамтитын ақшалай қаражатты аударуға мiндеттенедi.

6. Патронатный воспитатель имеет право:
1) определять способы воспитания ребенка (детей) с учетом его (их) мнения и рекомендаций органов опеки или попечительства;
2) выбирать образовательное учреждение и формы обучения.
7. Патронатный воспитатель обязан:
1) обеспечивать совместное проживание с ребенком (детьми);
2) обеспечивать условия для получения ребенком (детьми) соответствующего образования;
3) воспитывать ребенка (детей), заботиться о его здоровье, физическом, психическом, нравственном и духовном развитии в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечивать сохранность переданных патронатному воспитателю  документов на ребенка (детей), денежных средств и другого имущества, принадлежащего ребенку (детей);
5) извещать орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, о возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания и образования ребенка (детей);
6) обеспечивать защиту прав и интересов своих подопечных в отношениях с любыми лицами, в том числе в судах, без специального полномочия.
Досрочное расторжение договора
7. Настоящий договор может быть расторгнут досрочно:
1) по инициативе патронатного воспитателя (патронатной семьи) при наличии уважительных причин (болезни, отсутствия взаимопонимания с ребенком (детьми), изменений семейного или имущественного положения);
2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, в случаях возникновения у патронатного воспитателя (патронатной семьи) неблагоприятных условий для содержания, воспитания и образования ребенка (детей), или в случае возвращения ребенка (детей) родителям, или в случае усыновления ребенка (детей).
Заключительные положения
8. Договор составлен в двух экземплярах на государственном и русском языках, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
9. Настоящий договор заключен сроком на _________и вступает в силу с момента подписания.
10. Срок действия настоящего договора может быть продлен по взаимному согласию сторон за ___________________________ до его истечения.
11. При невыполнении условий настоящего договора стороны вправе его расторгнуть (указать условия расторжения договора).
12. Споры, возникающие между сторонами в процессе исполнения настоящего договора, рассматриваются сторонами в срок _________ после их возникновения в целях выработки согласованного решения, а при недостижении соглашения передаются на разрешение в суд.
Орган, осуществляющий                   Патронатный воспитатель
функции по опеке                       (патронатная семья)
или попечительству
_____________________________            ____________________________
(юридический адрес, расчетный счет)   (фамилия, имя, отчество, адрес,
№ удостоверения личности)
_____________________________             подпись__________________
(фамилия, должность)
подпись _______________
М.П.

6. Патронат тәрбиешi:
1) баланың (балалардың) пiкiрi мен қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органының ұсынымдарын ескере отырып, оны (оларды) тәрбиелеудiң тәсiлдерiн айқындауға;
2) бiлiм беру мекемесін және оқыту нысанын таңдауға құқылы.
7. Патронат тәрбиеші:
1) баламен (балалармен) бірге тұруын қамтамасыз етуге;
2) баланың (балалардың) тиiстi бiлiм алуы үшін жағдайлар қамтамасыз етуге;
3) баланы (балаларды) тәрбиелеуге, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оның денсаулығына, дене, психикалық, адамгершiлiк және рухани дамуына қамқорлық жасауға;
4) баланың (балалардың) патронат тәрбиешiге берiлген құжаттарының, балаға (балаларға) тиесілі ақшалай қаражаттың және өзге де мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;
5) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім алуы үшін қолайсыз жағдай туындағаны туралы қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органды хабардар етуге;
6) өзінің қамқорлыққа алынушыларының басқа адамдармен қатынасындағы, оның ішінде соттарда арнайы өкiлеттiктерсiз құқықтары мен мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз етуге міндетті.
Шартты мерзiмiнен бұрын бұзу
7. Осы шарт:
1) дәлелдi себептер болған жағдайда (сырқаттану, баламен (балалармен) өзара түсiнушiлiк болмағанда, отбасылық немесе мүлiктiк жағдайы өзгергенде) патронат тәрбиешiнiң (патронат отбасының) бастамасы бойынша;
2) патронат тәрбиешiде (патронат отбасында) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оған бiлiм беру үшiн қолайсыз жағдайлар немесе баланы (балаларды) ата-аналарына қайтарған немесе баланы (балаларды) асырап алған жағдайда қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның бастамасы бойынша мерзімінен бұрын бұзылу мүмкін.
Қорытынды ережелер
8. Осы шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде екi данада жасалды, олардың әрқайсысының заңды күшi бар.
9. Осы шарт _______________________ мерзiмге жасалған және қол қойылған сәтiнен бастап күшіне енеді.
10. Осы шарттың қолданылу мерзiмi тараптардың өзара келiсiмi бойынша оның аяқталуына дейiн _____________________ бұрын ұзартылуы мүмкiн.
11. Осы шарттың талаптары орындалмаған кезде оны тараптар бұзуға құқылы (шарттың бұзылу жағдайын көрсету).
12. Осы шартты орындау үдерісінде тараптар арасында туындайтын дауларды тараптар келiсiлген шешiмдi әзiрлеу мақсатында олар туындағаннан кейiн ___________________ мерзiмде қарайды, ал келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда шешу үшiн сотқа берiледi.
Қорғаншылық немесе қамқоршылық       Патронат тәрбиешi
жөніндегі функцияларды               (патронат отбасы)
жүзеге асыратын орган
_________________________       ____________________________
(заңды мекенжайы, есепшоты)       (тегі, аты, әкесінің аты,
мекенжайы, жеке басын
куәландыратын құжаттың №)
_________________________
(тегi, лауазымы)
қолы __________________                қолы ______________
М.О.