О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2009 года № 1251 "Об утверждении Правил разработки прогноза социально-экономического развития"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 423. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2009 года № 1251 «Об утверждении Правил разработки прогноза социально-экономического развития» следующее изменение:
Правила разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2012 года № 423
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2009 года № 1251
Правила
разработки прогноза социально-экономического развития
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки прогноза социально-экономического развития (далее - Правила) определяют порядок разработки прогноза социально-экономического развития на центральном и местном уровнях государственного управления, механизм взаимодействия центральных и местных исполнительных органов по его разработке.
2. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается ежегодно на скользящей основе на пятилетний период с учетом стратегических и программных документов и ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и об основных направлениях внутренней и внешней политики Республики.
3. Прогноз социально-экономического развития республики - прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на центральном уровне государственного управления.
4. Прогноз социально-экономического развития региона - прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на местном уровне государственного управления.
5. Прогноз социально-экономического развития республики разрабатывается центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Прогноз социально-экономического развития республики одобряется Правительством Республики Казахстан и подлежит опубликованию в средствах массовой информации.

"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 1251 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 423 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 1251 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 6 сәуірдегі
№ 423 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 27 тамыздағы
№ 1251 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесі (бұдан әрі — Ереже) мемлекеттік басқарудың орталық және жергілікті денгейлерінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібін, оны әзірлеу бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың өзара іс-қимыл тетігін айқындайды.
2. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы стратегиялық және бағдарламалық құжаттар мен Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және Республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауын ескере отырып, жылжымалы негізде бес жылдық кезеңге арналып жыл сайын әзірленеді.
3. Республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы - мемлекеттік басқарудың орталық деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы.
4. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамы - мемлекеттік басқарудың жергілікті деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы.
5. Республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді.
Республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдайды және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы тиіс.

6. Прогноз социально-экономического развития региона разрабатывается местными уполномоченными органами по государственному планированию.
Прогноз социально-экономического развития региона одобряется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
7. Прогноз социально-экономического развития является основой для разработки стратегических планов центральных и местных государственных органов на пятилетний период, республиканского и местных бюджетов на трехлетний период, программ развития территорий.
2. Структура прогноза социально-экономического развития
8. Прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на центральном уровне государственного управления, состоит из следующих разделов:
1) внешние и внутренние условия развития экономики;
2) цели и задачи экономической политики на среднесрочный период, в том числе налогово-бюджетной политики;
3) основные направления и меры экономической политики на пять лет, в том числе налогово-бюджетной политики;
4) прогноз показателей социально-экономического развития на пятилетний период (в виде приложения);
5) прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицит бюджета (в виде приложения);
6) новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития;
7) перечень приоритетных республиканских бюджетных инвестиций на трехлетний период (в виде приложения).
9. Перечень показателей прогноза социально-экономического развития определяется согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Перечень приоритетных бюджетных инвестиций определяется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Формы и перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития республики и региона, определяются в зависимости от стратегических целей и приоритетов в соответствии со стратегическими и программными документами и утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
12. Формы и порядок представления предложений по новым инициативам расходов, в том числе по бюджетным инвестициям, и заключения по ним утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
13. Прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на местном уровне государственного управления, состоит из следующих основных разделов:

6. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әзірлейді.
Өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы мақұлдайды және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы тиіс.
7. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың бес жылдық кезеңге арналған стратегиялық жоспарларын, үш жылдық кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеуге негіз болып табылады.
2. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрылымы
8. Мемлекеттік басқарудың орталық деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары;
2) экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясаттың орта мерзімді кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері;
3) экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының бес жылға арналған негізгі бағыттары мен шаралары;
4) бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы (қосымша түрінде);
5) шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттер түсімдері мен шығыстарының болжамын, бюджет тапшылығын қамтитын үш жылдық кезеңге арналған бюджет параметрлерінің болжамы (қосымша түрінде);
6) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары;
7) үш жылдық кезеңге арналған басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесі (қосымша түрінде).
9. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің тізбесі осы Ережелерге 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
10. Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі осы Ережелерге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындалады.
11. Республиканың және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштердің нысаны мен тізбесі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес стратегиялық мақсаттар мен басымдықтарға байланысты айқындалады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
12. Шығыстардың жаңа бастамалары бойынша, оның ішінде бюджеттік инвестициялар бойынша ұсыныстарды ұсыну нысаны мен тәртібі және олар бойынша қорытындылар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
13. Мемлекеттік басқарудың жергілікті деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мынадай негізгі бөлімдерден тұрады:

1) прогноз, тенденции, приоритеты, целевые индикаторы и показатели социально-экономического развития региона;
2) бюджетные параметры на три года, которые должны содержать:
основные параметры соответствующих местных бюджетов (в виде приложения);
новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития региона;
перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций на трехлетний период (в виде приложения).
14. Прогноз бюджетных параметров на второй и третий годы планового периода носит индикативный характер и может быть уточнен при разработке прогноза бюджетных параметров на очередной плановый период с учетом изменений прогноза социально-экономического развития, бюджетного мониторинга и оценки результатов, других внутренних и внешних факторов.
3. Порядок разработки прогноза социально-экономического
развития на центральном уровне государственного управления
15. Разработка прогноза социально-экономического развития республики осуществляется в два этапа.
На первом этапе осуществляется разработка сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики, приоритетов социально-экономической политики, включая бюджетную и бюджетную инвестиционную, и формирование перечня приоритетных республиканских бюджетных инвестиций:
1) центральные исполнительные и иные государственные органы не позднее 1 марта года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию прогноз показателей и предложения к разделам прогноза социально-экономического развития республики в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития, а также предложения по новым инициативам расходов, в том числе по приоритетам бюджетной инвестиционной политики;
2) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и иных государственных органов, не позднее 5 марта года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает сценарный прогноз показателей социально-экономического развития на предстоящий пятилетний период и направляет его в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;
3) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 12 марта года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию сценарный прогноз доходов в государственный, в том числе республиканский и местные бюджеты, погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства, поступлений в Национальный фонд;

1) өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, үрдістері, басымдықтары, нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері;
2) үш жылға арналған бюджет параметрлері, ол:
тиісті жергілікті бюджеттердің негізгі параметрлерін (қосымша түрінде);
өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын;
үш жылдық кезеңге арналған басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесін (қосымша түрінде) қамтуы тиіс.
14. Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған бюджет параметрлерінің болжамы индикативті сипатта болады және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының өзгерістерін, бюджет мониторингі мен нәтижелерді бағалауды, басқа да ішкі және сыртқы факторларды ескере отырып, бюджет параметрлерінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған болжамын әзірлеу кезінде нақтылануы мүмкін.
3. Мемлекеттік басқарудың орталық деңгейінде
әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі
15. Республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезеңде бюджеттік және бюджеттік инвестициялық саясатты қоса алғанда, республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын, әлеуметтік-экономикалық саясаттың басымдықтарын әзірлеу және басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесін қалыптастыру жүзеге асырылады:
1) орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға көрсеткіштер болжамын және республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне, бөлім құрылымына, әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесіне сәйкес ұсыныстар, сондай-ақ, шығыстардың жаңа бастамалары бойынша, оның ішінде бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтары бойынша ұсыныстар береді;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардан алынған ақпарат негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 5 наурызынан кешіктірмей алдағы бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын әзірлейді және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолдайды;
3) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 12 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерге кірістердің, бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің, Ұлттық қорға түсетін түсімдердің сценарийлік болжамын жолдайды;

4) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и иных государственных органов, разрабатывает и вносит не позднее 25 марта года, предшествующего планируемому периоду, на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее - РБК) сценарный прогноз показателей социально-экономического развития республики и основные приоритеты социально-экономической политики, включая бюджетную и бюджетную инвестиционную;
5) центральный уполномоченный орган по государственному планированию в двухдневный срок после одобрения РБК направляет центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам сценарный прогноз показателей социально-экономического развития республики и основные приоритеты социально-экономической политики, включая бюджетную и бюджетную инвестиционную;
6) центральные исполнительные и иные государственные органы не позднее 1 апреля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию предложения по приоритетным бюджетным инвестициям, в том числе предложения по целевым трансфертам на развитие местных исполнительных органов, для включения в проект перечня приоритетных республиканских бюджетных инвестиций;
7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании приоритетов бюджетной инвестиционной политики и по результатам рассмотрения информации, полученной от центральных исполнительных и иных государственных органов формирует:
заключения по форме, определенной центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и не позднее 1 мая года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральным исполнительным и иным государственным органам;
проект перечня приоритетных республиканских бюджетных инвестиций на трехлетний период, имеющих положительное экономическое заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением бюджетных инвестиций с отлагательным условием), и не позднее 15 мая года, предшествующего планируемому периоду, вносит его в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для последующего рассмотрения РБК.
На втором этапе осуществляются уточнение прогноза показателей и формирование разделов проекта прогноза социально-экономического развития республики, в том числе уточнение перечня приоритетных республиканских бюджетных инвестиций:
1) в июне года, предшествующего планируемому периоду, центральный уполномоченный орган по государственному планированию с участием центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов проводит уточнение прогноза показателей социально-экономического развития республики;

4) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардан алынған ақпарат негізінде республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын және бюджеттік және бюджеттік инвестициялық саясатты қоса алғанда, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі басымдықтарын әзірлейді және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 25 наурызынан кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі - РБК) қарауына енгізеді;
5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган РБК мақұлдағаннан кейін екі күн мерзімде орталық және жергілікті атқарушы органдарға, өзге де мемлекеттік органдарға республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын және бюджеттік және бюджеттік инвестициялық саясатты қоса алғанда, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі басымдықтарын жолдайды;
6) орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесінің жобасына қосу үшін басым бюджеттік инвестициялар бойынша ұсыныстар, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың нысаналы даму трансферттері бойынша ұсыныстар береді;
7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік инвестициялық саясат басымдықтары негізінде және орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардан алынған ақпаратты қарау нәтижесі бойынша:
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған нысан бойынша қорытынды қалыптастырады және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 мамырынан кешіктірмей орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарға жолдайды;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы бар (кейінге қалдыру шартымен бюджеттік инвестицияларды қоспағанда), үш жылдық кезеңге арналған басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесінің жобасын қалыптастырады және жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 15 мамырынан кешіктірмей кейіннен РБК-да қарау үшін оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.
Екінші кезеңде республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылау және болжамы жобасының бөлімдерін қалыптастыру, оның ішінде басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесін нақтылау жүзеге асырылады:
1) жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың маусым айында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың қатысуымен республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылауды жүргізеді;

2) центральные и местные исполнительные органы, а также иные государственные органы в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития республики не позднее 15 июня года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный прогноз показателей и информацию к разделам прогноза социально-экономического развития республики;
3) проект прогноза социально-экономического развития республики, включая перечень приоритетных республиканских бюджетных инвестиций, с учетом заключения РБК вносится на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду;
4) прогноз социально-экономического развития республики, включая перечень приоритетных республиканских бюджетных инвестиций, не позднее 1 сентября года, предшествующего планируемому периоду, одобряется Правительством Республики Казахстан.
4. Порядок разработки прогноза социально-экономического
развития на местном уровне государственного управления
16. Разработка прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется в два этапа.
На первом этапе осуществляются разработка прогноза показателей, приоритетов социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, включая приоритеты бюджетной и бюджетной инвестиционной политики и формирование перечня приоритетных бюджетных инвестиций:
1) местный уполномоченный орган по государственному планированию с участием исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы и уполномоченных органов районов (города областного значения) на основе одобренного РБК сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики, структуры разделов, форм и перечня показателей прогноза социально-экономического развития и основных приоритетов социально-экономического развития, включая бюджетную и бюджетную инвестиционную, разрабатывает и не позднее 20 апреля года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы прогноз показателей и приоритеты социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании приоритетов бюджетной инвестиционной политики и по результатам рассмотрения информации, полученной от исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы и уполномоченных органов районов (города областного значения), формирует проект перечня приоритетных местных бюджетных инвестиций на трехлетний период и не позднее 15 июня года, предшествующего планируемому периоду, вносит его для рассмотрения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы.
На втором этапе осуществляются уточнение прогноза показателей и формирование разделов проекта прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, в том числе уточнение перечня приоритетных местных бюджетных инвестиций:

2) орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдар республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесіне сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 маусымынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының  нақтыланған көрсеткіштер болжамы мен болжамының бөлімдеріне ақпаратты ұсынады;
3) РБК қорытындысын ескере отырып, басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесін қоса алғанда, республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізіледі;
4) басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесін қоса алғанда, республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдайды.
4. Мемлекеттік басқарудың жергілікті деңгейінде
әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі
16. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезеңде бюджеттік және бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарын қоса алғанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің, басымдықтарының болжамын әзірлеу және басым бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастыру жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарының және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдарының қатысуымен РБК мақұлдаған республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы, әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы, көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесі, бюджеттік және бюджеттік инвестициялық саясатты қоса алғанда, әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі басымдықтары негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын және басымдықтарын әзірлейді және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтары негізінде және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдарынан алынған ақпаратты қарау нәтижесі бойынша үш жылдық кезеңге арналған басым жергілікті бюджеттік инвестициялар тізбесінің жобасын қалыптастырады және оны жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 маусымынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Екінші кезеңде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылау және болжамы жобасының бөлімдерін қалыптастыру, оның ішінде басым жергілікті бюджеттік инвестициялар тізбесін нақтылау жүзеге асырылады:

1) в сентябре года, предшествующего планируемому периоду, местный уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с участием местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы и уполномоченных органов районов (города областного значения) на основе одобренного на втором этапе прогноза социально-экономического развития республики проводит уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы и уполномоченные органы районов (города областного значения) в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы не позднее 15 сентября года, предшествующего планируемому периоду, представляют в местный уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы предложения к разделам и показателям прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
3) местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы и уполномоченных органов районов (города областного значения), дорабатывает проект прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, включая перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, с учетом заключения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, и не позднее 25 сентября года, предшествующего планируемому периоду, вносит его на рассмотрение в местный исполнительный орган;
4) прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, включая перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, одобряется акиматом области, города республиканского значения, столицы;
5) копия одобренного прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, включая перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, представляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию для использования в работе при согласовании проекта стратегического плана или проекта дополнений и изменений в стратегический план исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;

1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың  мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың қыркүйегінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдарының қатысуымен екінші кезеңде мақұлданған республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылауды жүргізеді;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесіне сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдері мен көрсеткіштеріне ұсыныстар береді;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдарынан алынған ақпараттың негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қорытындысын ескере отырып, басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесін қоса алғанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын пысықтайды және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 25 қыркүйегінен кешіктірмей оны жергілікті атқарушы органның қарауына енгізеді;
4) басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесін қоса алғанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі мақұлдайды;
5) басым жергілікті бюджеттік инвестициялар тізбесін қоса алғанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көшірмесі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органының стратегиялық жоспарларының жобасын немесе стратегиялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар жобасын келісу кезінде жұмыста пайдалану үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылады;

6) по результатам согласования проектов стратегических планов или проектом дополнений и изменений в стратегический план исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы с центральными исполнительными органами осуществляется доработка прогнозов местного бюджета.
17. Разработка прогноза социально-экономического развития района (города областного значения) осуществляются в два этапа.
На нервом этапе осуществляются разработка прогноза показателей, приоритетов социально-экономического развития района (города областного значения) и формирование перечня приоритетных местных бюджетных инвестиций:
1) местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) до 25 апреля года, предшествующего планируемому периоду, на основе одобренного бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, структуры разделов, форм и перечня показателей прогноза и основных приоритетов социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывает и направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) прогноз показателей социально-экономического развития района (города областного значения) и приоритеты социально-экономического развития района (города областного значения);
2) местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) на основании приоритетов бюджетной инвестиционной политики и по результатам рассмотрения информации, полученной от исполнительных органов района (города областного значения), формирует проект перечня приоритетных местных бюджетных инвестиций на трехлетний период и не позднее 15 июля года, предшествующего планируемому периоду, вносит его для рассмотрения бюджетной комиссии района (города областного значения).
На втором этапе осуществляются уточнение прогноза показателей и формирование разделов проекта прогноза социально-экономического развития района (города областного значения), в том числе уточнение перечня приоритетных бюджетных инвестиций:
1) в октябре года, предшествующего планируемому периоду, местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) на основе одобренного на втором этапе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы проводит уточнение прогноза показателей социально-экономического развития района (города областного значения);

6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарының стратегиялық жоспарларының жобаларын немесе стратегиялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар жобаларын келісу нәтижелері бойынша орталық атқарушы органдармен жергілікті бюджеттің болжамдарын пысықтауды жүзеге асырады.
17. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезеңде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын, басымдықтарын әзірлеу және басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастыру жүзеге асырылады:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 25 сәуіріне дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясы мақұлдаған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы, көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесі негізінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын әзірлейді және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясының қарауына жібереді;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтары негізінде және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органдарынан алынған ақпаратты қарау нәтижесі бойынша үш жылдық кезеңге арналған басым жергілікті бюджеттік инвестициялар тізбесінің жобасын қалыптастырады және оны жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Екінші кезеңде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасы көрсеткіштерінің болжамын нақтылау және бөлімдерін қалыптастыру, оның ішінде басым бюджеттік инвестициялар тізбесін нақтылау жүзеге асырылады:
1) жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың қазанында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы екінші кезеңде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы негізінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылауды жүргізеді;

2. Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период
млрд. тенге
Показатели бюджета
Наименование
показателей
Оценка текущего
года,
предшествующего 1-му
планируемому году
Прогноз
1-ый год
прогнозируемого
периода
2-ой год
прогнозируемого
периода
3-й год
прогнозируемого
периода
1
2
3
4
5
6
Государственный бюджет
1
Поступления
2
В % к ВВП
3
Доходы (без учета
трансфертов)
4
В % к ВВП
5
Налоговые
поступления
6
Неналоговые
поступления
7
Поступления от
продажи основного
капитала
8
Поступления
трансфертов
9
Гарантированный
трансферт из
Национального
фонда
10
Погашение
бюджетных
кредитов
11
Поступления от
продажи
финансовых
активов
государства
12
Расходы
13
В % к ВВП
14
В % к предыдущему
году
15
Дефицит
16
В % к ВВП
17
Ненефтяной
дефицит
18
В % к ВВП
Республиканский бюджет
19
Поступления
20
В % к ВВП
21
Доходы (без учета
трансфертов)
22
В % к ВВП
23
Налоговые
поступления
24
Неналоговые
поступления
25
Поступления от
продажи основного
капитала
26
Поступления
трансфертов
27
Гарантированный
трансферт из
Национального
фонда
28
обратный
трансферт
29
бюджетные изъятия
30
Погашение
бюджетных
кредитов
31
Поступления от
продажи
финансовых
активов
государства
32
Расходы
33
В % к ВВП
34
В % к предыдущему
году
35
Дефицит
36
В % к ВВП
37
Ненефтяной
дефицит
38
В % к ВВП
Расшифровка аббревиатур:
ВВП - валовой внутренний продукт
ВДС - валовая добавленная стоимость
БВУ - банки второго уровня
ГПФИИР - Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию
Приложение 2
к Правилам разработки Прогноза
социально-экономического развития
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций на трехлетний период
в разрезе приоритетных направлений
Наименование
направления
Период
реали-
зации
Источ-
ник
финан-
сирова-
ния*
Общая
стои-
мость
(тыс.
тенге)
Всего до
планируемого года
(тыс. тенге)
План (тыс. тенге)
После
3-го
плани-
руемого
года
(тыс.
тенге)
до
1-го
отчет-
ного
года
1-й
отчет-
ный
год
2-й
год
(план
теку-
щего
года)
1-й
плани-
руемый
год
2-й
плани-
руемый
год
3-й
плани-
руемый
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего:
* - с указанием источников финансирования проекта (республиканский и/или местные бюджеты)
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций на трехлетний
период в разрезе государственных программ
Наиме-
нование
Наимено-
вание
АБП
Период
реали-
зации
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания*
Общая
стои-
мость
(тыс.
тенге)
Всего до планируемого
года (тыс. тенге)
План (тыс. тенге)
После
3-го
плани-
руемого
года
(тыс.
тенге)
до
1-го
отчет-
ного
года
1-й
отчет-
ный
год
2-й
год
(план
теку-
щего
года)
1-й
плани-
руемый
год
2-й
плани-
руемый
год
3-й
плани-
руемый
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ВСЕГО:
1. Республиканские бюджетные инвестиционные проекты
ИТОГО:

2. Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлер болжамы
млрд. теңге
Бюджет көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы
1-ші жоспарлы жылдың алдындағы ағымдағы жылғы бағалау
Болжам
Болжанатын кезеңнің 1-ші жылы
Болжанатын кезеңнің 2-ші жылы
Болжанатын кезеңнің 3-ші жылы
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік бюджет
1
Түсімдер
2
ЖІӨ-ге қарағанда %
3
Кірістер (трансферттерді есептемегенде)
4
ЖІӨ-ге қарағанда %
5
Салықтық түсімдер
6
Салықтық емес түсімдер
7
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
8
Трансферттер түсімдері
9
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
10
Бюджет кредиттерін өтеу
11
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
12
Шығыстар
13
ЖІӨ-ге қарағанда %
14
Алдыңғы жылға қарағанда %
15
Тапшылық
16
ЖІӨ-ге қарағанда %
17
Мұнай емес, тапшылық
18
ЖІӨ-ге қарағанда %
Республикалық бюджет
19
Түсімдер
20
ЖІӨ-ге қарағанда %
21
Кірістер (трансферттерді есептемегенде)
22
ЖІӨ-ге қарағанда %
23
Салықтық түсімдер
24
Салықтық емес түсімдер
25
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
26
Трансферттер түсімдері
27
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
28
кері трансферт
29
бюджеттік алып қоюлар
30
Бюджет кредиттерін өтеу
31
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
32
Шығыстар
33
ЖІӨ-ге қарағанда %
34
Алдыңғы жылға қарағанда %
35
Тапшылық
36
ЖІӨ-ге қарағанда %
37
Мұнай емес, тапшылық
38
ЖІӨ-ге қарағанда %
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖІӨ — жалпы ішкі өнім
ЖҚҚ - жалпы қосылған құн
ЕДБ - екінші деңгейдегі банктер
ҮИИДМБ - Үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасы
Әлеуметтік-экономикалық
даму болжамын
әзірлеу ережесіне
2-қосымша
Басым бағыттар бөлінісіндегі үш жылдық кезеңге арналған
басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Бағыттың атауы
Іске асыру кезеңі
Қаржыландыру көзі*
Жалпы құны (мың теңге)
Жоспарланатын жылға дейін барлығы (мың теңге)
Жоспар (мың теңге)
3-ші жоспарланатын жылдан кейін (мың теңге)
1-ші есепті жылға дейін
1-ші есепті жыл
2-ші жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
1-ші жоспарланатын жыл
2-ші жоспарланатын жыл
3-ші жоспарланатын жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы:
* - жобаны қаржыландыру көздерін (республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер) көрсете отырып
Мемлекеттік бағдарламалар бөлінісіндегі үш жылдық кезеңге
арналған басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Атауы
ББӘ атауы
Іске асыру кезеңі
Қаржыландыру көзі*
Жалпы құны (мың теңге)
Жоспарланатын жылға дейін барлығы (мың теңге)
Жоспар (мың теңге)
3-ші жоспарланатын жылдан кейін (мың теңге)
1-ші есепті жылға дейін
1-ші есепті жыл
2-ші жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
1-ші жоспарланатын жыл
2-ші жоспарланатын жыл
3-ші жоспарланатын жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы:
1. Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар
Жиыны:

2. Бюджетные инвестиции, планируемые посредством увеличения уставного капитала
ИТОГО:
3. Целевые трансферты на развитие
ИТОГО:
4. Кредитование
ИТОГО:
* - с указанием источников финансирования проекта (республиканский и/или местные бюджеты)

2. Жарғылық капиталды ұлғайту арқылы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар
Жиыны:
3. Нысаналы даму трансферттері
Жиыны:
4. Кредит беру
Жиыны:
* - жобаны қаржыландыру көздерін (республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер) көрсете отырып