Об утверждении Правил проведения аттестации и переаттестации в области племенного животноводства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 671. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2012 года № 1474
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2012 № 1474 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации и переаттестации в области племенного животноводства.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2002 года № 1061 «Об утверждении Правил присвоения статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра и дистрибьютерного центра, а также проведения аттестации (переаттестации) деятельности субъектов в области племенного животноводства» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 32, ст. 346);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2006 года № 174 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2002 года № 1061» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 9, ст. 86).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2012 года № 671
Правила
проведения аттестации и переаттестации
в области племенного животноводства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации и переаттестации в области племенного животноводства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» и определяют порядок аттестации и переаттестации.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация – периодически осуществляемая процедура определения (подтверждения) соответствия физических и юридических лиц требованиям, предъявляемым законодательством Республики Казахстан к субъектам в области племенного животноводства;
2) аттестат – документ, свидетельствующий о признании государством деятельности субъектов в области племенного животноводства;

Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 671 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 қарашадағы № 1474 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.11.21 № 1474 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
«Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» Қазақстан  Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 11-бабының  2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлік орталық мәртебесін  беру, сондай-ақ асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субьектілердің қызметіне аттестаттау (қайта аттестаттау) өткізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қыркүйектегі № 1061 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 32, 346-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қыркүйектегі № 1061 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 наурыздағы № 174 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 9, 86-құжат)
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 мамырдағы
№ 671 қаулысымен
бекітілген
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта
аттестаттау жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 11-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және аттестаттау және қайта аттестаттау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау – Қазақстан Республикасының заңнамасымен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілерге қойылатын талаптарға жеке және заңды тұлғалардың сәйкестігін айқындаудың (растаудың) кезең-кезеңімен жүзеге асырылатын рәсімі;
2) аттестат – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметін мемлекеттің танығандығы туралы куәландыратын құжат;

3) уполномоченный орган в области племенного животноводства (далее - уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области племенного животноводства;
4) ведомство уполномоченного органа в области племенного животноводства (далее – ведомство) - комитет уполномоченного государственного органа, осуществляющий реализационные и контрольно-надзорные функции в области племенного животноводства;
5) территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа (далее - территориальные подразделения ведомства) - территориальные подразделения ведомства, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах (район, область, города областного или республиканского значения, столица);
6) заявитель - физическое или юридическое лицо, претендующее на получение аттестата субъекта в области племенного животноводства, или субъект в области племенного животноводства, желающий продлить действие аттестата.
3. Аттестация проводится по заявлению физических и юридических лиц, желающих получить статус субъекта в области племенного животноводства.
4. Присвоение статуса субъекта в области племенного животноводства с выдачей аттестата производится решением ведомства.
5. Срок действия аттестата - пять лет.
6. Действие аттестата исчисляется со дня его выдачи.
7. Переаттестация проводится по заявлению субъектов в области племенного животноводства, желающих продлить срок действия аттестата.
8. Аттестация (переаттестация) проводится на равных основаниях и условиях для всех физических и юридических лиц, отвечающих требованиям, предусмотренным настоящими Правилами.
9. Для проведения аттестации (переаттестации) решением ведомства создается комиссия (далее – Комиссия).
10. В состав Комиссии включаются представители уполномоченного органа, его ведомства и подведомственных организаций, ученые научно-исследовательских организаций и высших учебных заведений сельскохозяйственного профиля, представители общественных объединений, занимающихся деятельностью в области животноводства.
11. Комиссия состоит из нечетного числа в количестве не менее трех человек.
2. Порядок проведения аттестации и переаттестации в области
племенного животноводства
12. Заявители, претендующие на получение статуса племенного завода, племенного хозяйства или племенного репродуктора, представляют в территориальные подразделения ведомства следующие документы:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) оригиналы и копии:
физическое лицо – удостоверения личности и/или свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
юридическое лицо – свидетельства о государственной регистрации юридического лица, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;

3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi органның комитеті;
5) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – ведомствоның аумақтық бөлімшелері) – тиісті әкімшілік–аумақтық бірліктерде (аудан, облыс, облыстық немесе республикалық маңызы бар қалалар, астана) орналасқан ведомствоның аумақтық бөлімшелері;
6) өтініш беруші – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектінің аттестатын алуға үміткер жеке немесе заңды тұлға немесе аттестаттың қолданылуын ұзартуға ниетті асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект.
3. Аттестаттау асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті мәртебесін алуға ниетті жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша өткізіледі.
4. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті мәртебесін беру ведомствоның шешімімен жүргізіліп, аттестат тапсырылады.
5. Аттестаттың қолданылу мерзімі - бес жыл.
6. Аттестаттың қолданылуы ол берілген күннен бастап есептеледі.
7. Субъектілерді қайта аттестаттау аттестаттың қолданылу мерзімін ұзартуға тілек білдірген асыл тұқымды мал шаруашылығындағы саласындағы субъектінің өтініші негізінде жүргізіледі.
8. Осы Қағидаларда көзделген талаптарға сай келетін жеке және заңды тұлғалар үшін тең негізде және шарттарда аттестаттау (қайта аттестаттау) өткізіледі.
9. Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу үшін ведомствоның шешімімен комиссия ( бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
10. Комиссия құрамына уәкілетті органның, оның ведомствосының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының өкілдері, ауыл шаруашылығы бейініндегі ғылыми-зерттеу ұйымдарының және жоғары оқу орындарының ғалымдары, мал шаруашылығы саласында қызметпен айналысатын қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
11. Комиссия құрамы тақ санды, саны кемінде үш адамнан тұрады.
2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу тәртібі
12. Асыл тұқымдық зауыт, асыл тұқымдық шаруашылық немесе асыл тұқымдық репродуктор мәртебесін алуға үміткер өтініш берушілер ведомствоның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттар тапсырады:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) мыналар: жеке тұлға - жеке куәлігі және/немесе дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
заңды тұлға – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;

3) оригинал и копию плана селекционно-племенной работы с животными апробированных или создаваемых пород, типов, кроссов, разработанного учеными научных организаций с участием специалистов физического или юридического лица, претендующего на получение статуса субъекта в области племенного животноводства, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
4) документы, содержащие сведения о количественных и качественных показателях продуктивности племенных животных по направлениям, указанным в приложениях 2-12 к настоящим Правилам;
5) оригиналы и копии правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие материально-технической базы на праве собственности, долгосрочного договора аренды (не менее 5 лет) или договора лизинга, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
6) справку из бухгалтерии – для юридических лиц, справку, заверенную печатью и подписью главы хозяйства – для физических лиц, подтверждающую наличие кормов;
7) оригиналы и копии журнала оценки или журнала проверки по качеству потомства, подтверждающих проведение оценки животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов), после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
8) оригинал и копию сводной бонитировочной ведомости, подтверждающую проведение бонитировки племенных животных, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
9) оригиналы и копии дипломов специалистов с зоотехническим и (или) ветеринарным образованием, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
10) ветеринарную справку об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы по инфекционным заболеваниям (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям списка Международного эпизоотического бюро, выданную в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, ветеринарным врачом подразделения исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы;
11) ветеринарно-санитарное заключение на объект и копию подтверждения о присвоении учетного номера.
13. Юридические лица, претендующие на получение статуса племенного центра помимо предусмотренных подпунктами 1)2)6)7)8)9)10) и 11) пункта 12 настоящих Правил документов, представляют в территориальные подразделения :

3) асыл тұқымды мал шаруашылығындағы саласындағы субъекті мәртебесін алуға үміткер жеке немесе заңды тұлға мамандарының қатысуымен ғылыми ұйымдардың ғалымдары әзірлеген жануарлардың сынақтан өткізілген немесе жасалып жатқан тұқымдарымен, типтерімен, кростарымен селекциялық-мал тұқымын асылдандыру жұмысы жоспарының түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
4) осы Қағидалардың 212-қосымшаларындағы бағыттар бойынша асыл тұқымды мал өнімділігінің сан және сапа көрсеткіштері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар;
5) меншік құқығында материалдық-техникалық базасының бар екендігін растайтын құқық белгілейтін құжаттардың, ұзақ мерзімді жалға алу шартының (кемінде 5 жыл) немесе лизинг шартының түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
6) жем-шөптің бар екендігін растайтын заңды тұлғалар үшін бухгалтерияның анықтамасы, жеке тұлғалар үшін қожалық басшысының мөрі қойылып, қолымен расталған анықтама;
7) малдарды өз өнімділігі бойынша және ұрпағының сапасы бойынша бағалау жүргізілгенін растайтын бағалау журналының немесе ұрпағының сапасы бойынша тексеру журналының түпнұсқалары және көшірмелері (асыл тұқымды зауыттар үшін), салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
8) асыл тұқымды малдарға бағалау жүргізілгенін растайтын жиынтық бағалау ведомосының түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
9) зоотехниялық және (немесе) ветеринариялық білімі бар мамандардың дипломының түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
10) тиісті әкімшілік–аумақтық бірліктің аумағында малдың жұқпалы аурулары (туберкулез, бруцелез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қой эпидидимиті, хламидиоз, жылқыныңшағылысу аурулары, эпизоотиялық лимфангит), сондай-ақ  Халықаралық Эпизоотиялық Бюро тізімінің аурулары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен эпизоотиялық жағдай туралы тиісті әкімшілік–аумақтық бірліктің атқарушы органы бөлімшесінің мал дәрігері берген ветеринариялық анықтама;
11) объектіге ветеринариялық-санитариялық қорытынды және тағайындалған есептік нөмірдің берілгені туралы растаманың көшірмесі.
13. Асыл тұқымдық орталық мәртебесін алуға үміткер заңды тұлғалар осы Қағидалардың 12-тармағының 1)2)6)7)8)9)10) және 11) тармақшаларында көрсетілгендерден басқа мынадай құжаттарды ведомствоның аумақтық бөлімшелеріне тапсырады:

1) оригинал и копию плана работы, соответствующего целям и задачам селекционно-племенной работы республиканской палаты по породам крупного рогатого скота, племенных заводов и племенных хозяйств по разводимым породам животных, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
2) оригиналы и копии племенных свидетельств, подтверждающих наличие высокопродуктивных племенных животных-производителей, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
3) оригиналы и копии правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие комплекса типовых производственных помещений (включая специальную лабораторию для низкотемпературного замораживания и хранения семени производителей, ветеринарных объектов, лабораторного и криогенного оборудования) на праве собственности, долгосрочного договора аренды (не менее 5 лет) или договора лизинга, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
4) оригиналы и копии ветеринарных паспортов, подтверждающих проведение идентификации, после сверки оригиналы возвращаются заявителю;
5) выписку из местного исполнительного органа, подтверждающую наличие информационной базы селекционной и племенной работы.
14. Юридические лица, претендующие на присвоение статуса дистрибьютерного центра по реализации семени племенных животных, помимо предусмотренных подпунктами 1)2)9)10) и 11) пункта 12 и подпункта 1) пункта 13 настоящих Правил документов представляют дополнительно в территориальные подразделения ведомства оригиналы и копии правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие материально-технической базы (включая производственные помещения со стационарными биохранилищами, лабораторное и криогенное оборудование) на праве собственности, долгосрочного договора аренды (не менее 5 лет) или договора лизинга, после сверки оригиналы возвращаются заявителю.
15. Физические лица, претендующие на получение статуса бонитера (классификатора) по выбранному направлению деятельности в соответствии с приложением 13 настоящих Правил, представляют в территориальные подразделения ведомства следующие документы:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) оригинал и копию удостоверения личности, после сверки оригинал возвращается заявителю;
3) оригинал и копию документа об образовании по специальности зоотехния, технология производства продуктов животноводства или биотехнология, после сверки оригинал возвращается заявителю;

1) малдың өсірілетін тұқымдары бойынша ірі қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палатаның, асыл тұқымдық зауыттардың және асыл тұқымдық шаруашылықтардың селекциялық-асылдандыру жұмысының мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келетін жұмыс жоспарының түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
2) жоғары өнімді асыл тұқымды тұқымдық малдардың бар екендігін растайтын асыл тұқымдық куәліктерінің түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
3) меншік құқығында типтік өндірістік үй-жай кешенінің (тұқымдық малдардың ұрықтарын төменгі температурада мұздатуға және сақтауға арналған арнайы зертхананы, ветеринариялық объектілерді, зертханалық және криогендік жабдықтарды қоса алғанда) бар екендігін растайтын құқық белгілейтін құжаттардың, ұзақ мерзімді жалға алу шартының (кемінде 5 жыл) немесе лизинг шартының түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
4) бірдейлендіру жүргізілгенін растайтын ветеринарлық  паспорттардың түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
5) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасы бар екендігін растайтын жергілікті атқару органнан алынған үзінді.
14. Асыл тұқымды малдардың ұрықтарын өткізу жөніндегі дистрибьютерлік орталық мәртебесін алуға үміткер заңды тұлғалар осы Қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 9), 10) және 11) және 13-тармағының 1) тармақшаларында көзделгендерден басқа қосымша ведомствоның аумақтық бөлімшелеріне меншік құқығында материалдық-техникалық базасының (стационарлық биоқоймалары бар өндірістік үй-жайларды, зертханалық және криогендік жабдықтарды қоса алғанда) бар екендігін растайтын құқық белгілейтін құжаттардың, ұзақ мерзімді жалға алу шартының (кемінде 5 жыл) немесе лизинг шартының түпнұсқаларын және көшірмелерін тапсырады, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
15. Осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес таңдаған қызмет көрсету бағыты бойынша бағалаушы (сыныптаушы) мәртебесін алуға үміткер жеке тұлғалар ведомствоның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттар тапсырады:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) жеке куәлігінің түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;
3) зоотехния, мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің технологиясы немесе биотехнология мамандықтары бойынша білімі туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;

4) оригинал и копию сертификата о прохождении курсов бонитеров по соответствующему виду сельскохозяйственного животного, после сверки оригинал возвращается заявителю.
16. Физические лица, претендующие на получение статуса техника-осеменатора и специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов, представляют в территориальные подразделения ведомства следующие документы:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) оригинал и копию удостоверения личности, после сверки оригинал возвращается заявителю;
3) оригинал и копию диплома об образовании по специальности зоотехния, технология производства продуктов животноводства, биотехнология или ветеринарном образовании для заявителя, претендующего на получение статуса специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов, после сверки оригинал возвращается заявителю;
4) оригинал и копию сертификата о прохождении курсов по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных для техника-осеменатора, после сверки оригиналы возвращается заявителю;
5) оригинал и копию сертификата о прохождении курса по повышению квалификации при переаттестации, после сверки оригинал возвращается заявителю;
6) оригиналы и копии правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие материально-технической базы (лабораторные помещения, контрольно-измерительные приборы, инструментарии, материалы и технологическое оборудование) на  праве собственности, долгосрочной аренды (не менее 5 лет) или лизинга, после сверки оригиналы возвращаются заявителю.
17. После принятия документов территориальное подразделение ведомства выдает заявителю копию заявления с указанием даты приема и со дня получения документов, указанных в пунктах 1213 и 14 настоящих Правил, в течение 3 дней с выездом на местонахождение заявителя на аттестацию (переаттестацию) сверяет представленные данные:
1) по ведению учета племенной продукции (материала) по формам, утвержденным Правительством Республики Казахстан, наличию ветеринарных паспортов племенных животных и соответствию материально-технической базы, количественных и качественных показателей продуктивности животных показателям, указанным в подпунктах 4) и 5) пункта 12 настоящих Правил, у заявителя, претендующего на получение статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного репродуктора;

4) ауыл шаруашылығы малының тиісті түрі бойынша бағалаушылар курсынан өткендігі туралы сертификатының түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
16. Техник-ұрықтандырушы және эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі маман мәртебесін алуға үміткер жеке тұлғалар ведомствоның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттар тапсырады:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесін, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;
3) эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі маман мәртебесін алуға үміткер өтініш беруші үшін зоотехния, мал өнімдері өндірісінің технологиясы, биотехнология немесе ветеринария мамандықтары бойынша білімі туралы дипломының түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;
4) техник-ұрықтандырушы үшін ауыл шаруашылығы малдарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі курстан өткендігі туралы сертификаттың түпнұсқасы және көшірмесі, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады;
5) қайта аттестаттау кезінде біліктілігін арттыру жөніндегі курстан өткендігі туралы сертификаттың түпнұсқасы және көшірмесі,  салыстырылып тексерілгеннен кейін құжаттың түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;
6) меншік құқығында материалдық-техникалық базасының (зертханалық үй-жайдың, бақылау-өлшеу аспаптарының, құрал-саймандардың, материалдар мен технологиялық жабдықтардың) бар екендігін растайтын құқық белгілейтін құжаттардың, ұзақ мерзімді жалға алу шартының (кемінде 5 жыл) немесе лизинг шартының түпнұсқалары және көшірмелері, салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Құжаттарды қабылдап алғаннан кейін ведомствоның аумақтық бөлімшелері өтініш берушіге өтініштің қабылданған күнін көрсетіп өтініштің көшірмесін береді және осы Қағидалардың 1213 және  14-тармақтарында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 3 күн ішінде аттестаттауға (қайта аттестаттауға) өтініш берушінің тұратын жеріне барып ұсынылған мәліметтерді:
1) асыл тұқымдық зауыт, асыл тұқымдық шаруашылық, асыл тұқымдық репродуктор мәртебесін алуға өтініш берушінің Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысандар бойынша асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) есебін жүргізуі бойынша, асыл тұқымды малдардарында ветеринарлық паспорттарының бар болуы бойынша және материалдық-техникалық базасының, мал өнімділігінің саны және сапасы көрсеткіштерінің осы Қағидалардың 12-тармағының 4) және  5) тармақшаларындағыкөрсеткіштерге сәйкес келуі бойынша;

2) по ведению учета племенной продукции (материала) по формам, утвержденным Правительством Республики Казахстан, по соответствию материально-технической базы требованиям, указанным в подпункте 1) пункта 13 и в подпункте 1) пункта 14 настоящих Правил, у заявителя, претендующего на получение статуса племенного центра или дистрибьютерного центра.
18. Территориальное подразделение ведомства на основе результатов процедур, указанных в пункте 17 настоящих Правил, в течение трех рабочих дней направляет в ведомство перечень документов либо возвращает заявителю с указанием причин отказа в принятии их на рассмотрение.
Основанием для отказа является представление неполного перечня требуемых документов.
19. После устранения заявителем причин отказа в принятии документов на рассмотрение вновь поданное заявление рассматривается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
20. Ведомство в течение тридцати календарных дней осуществляет сбор заявок от территориальных подразделений ведомства и направляет их на рассмотрение Комиссии.
21. Комиссия рассматривает представленные документы на соответствие минимальным показателям, указанным в приложениях 2-12 к настоящим Правилам, в течение семи календарных дней со дня их поступления, по результатам выносит решение и направляет в ведомство.
22. После получения решения комиссии, анализа представленных документов заявителем, отвечающим показателям, указанным в приложениях 2-12 к настоящим Правилам, ведомство в течение трех рабочих дней присваивает юридическим и физическим лицам статус субъекта в области племенного животноводства с выдачей аттестата.
23. Аттестат о присвоении статуса субъекта в области племенного животноводства выдается по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, в течение двух рабочих дней со дня вынесения решения ведомством.
24. Аттестат выдается заявителю или другому лицу по доверенности заявителя под роспись в журнале выдачи аттестата.
25. Бланк аттестата пронумеровывают типографским способом и обеспечивают степенью защиты.
26. Оформление аттестата осуществляется бесплатно.
27. Субъект в области племенного животноводства, в случае утери (порчи) аттестата, подает заявление о выдаче дубликата аттестата в территориальные подразделения ведомства с указанием причин утери (порчи).
28. Ведомство выдает дубликат аттестата в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о выдаче дубликата аттестата в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил.
29. В случае выявления расхождений, неточностей и недостоверности данных в представленных документах, ведомство принимает решение об отказе в присвоении соответствующего статуса в области племенного животноводства и в течение трех рабочих дней направляет заявителю мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.

2) асыл тұқымдық орталық немесе дистрибьютерлік орталық мәртебесін алуға өтініш берушінің Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен нысандар бойынша асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) есебін жүргізуі бойынша, материалдық-техникалық базасының осы Қағидалардың 13-тармағының 1) тармақшасында және 14-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келуі бойынша салыстырып тексереді.
18. Ведомствоның аумақтық бөлімшелері осы Қағидалардың 17-тармағындағы көрсетілген рәсімдер нәтижесі негізінде үш жұмыс күні ішінде құжаттар тізбесін ведомствоға жібереді не өтініш берушіге қарауға қабылдамау себептерін көрсетіп қайтарады. Талап етілген құжаттардың толық емес тізбесін ұсыну оларды қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
19. Өтініш беруші құжаттарды қарауға қабылдаудан бас тарту себептерін жойғаннан кейін, қайтадан берілген өтініш осы Қағидаларда көзделген тәртіпте қаралады.
20. Ведомство аумақтық бөлімшелерден отыз күнтізбелік күн ішінде өтінімдерді жинауды жүзеге асырады және оларды Комиссияның қарауына жібереді.
21. Комиссия ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 2-12-қосымшаларындағы ең төменгі көрсеткіштерге сәйкестігін олар түскен күннен бастап жеті күнтізбелік күн мерзімінде қарап, нәтижелері бойынша шешім шығарады және ведомствоға жібереді.
22. Комиссия шешімін алғаннан кейін, Қағидалардың 2–12-қосымшаларында көрсетілген көрсеткіштерге сай келетін өтініш берушінің ұсынған құжаттарын ведомство үш жұмыс күні ішінде жеке және заңды тұлғаларға аттестат бере отырып, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті мәртебесін береді.
23. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъекті мәртебесін беру туралы аттестат осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ведомствоның шешімі шыққан күннен бастап екі жұмыс күні ішінде беріледі.
24. Аттестат өтініш берушіге немесе өтініш берушінің сенімхаты бойынша өзге тұлғаға аттестат беру журналына қол қою арқылы беріледі.
25. Аттестаттың бланкісі типографиялық әдіспен нөмірленеді және қорғаныс деңгейімен қамтамасыз етіледі.
26. Аттестаттарды рәсімдеу тегін жүзеге асырылады.
27. Аттестат жоғалған (бүлінген) жағдайда асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект ведомствоның аумақтық бөлімшелеріне жоғалту (бүліну) себебін көрсетіп, аттестаттың телнұсқасын беру туралы өтініш береді.
28. Ведомство осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес, аттестаттың телнұсқасын беру туралы өтінішті тіркеген күннен бастап, үш жұмыс күні ішінде аттестаттың телнұсқасын береді.
29. Тапсырылған құжаттарда берілген мәліметтерден айырмашылық, дәлсіздік немесе анық еместік шыққан жағдайда ведомство асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тиісті субъект мәртебесін беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап қайтарады.

30. После устранения заявителем причин, по которым ему отказано в выдаче аттестата, вновь поданное заявление рассматривается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
31. Решение об отказе в выдаче аттестата может быть обжаловано заявителем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации и переаттестации
в области племенного животноводства
___________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа в области племенного
животноводства)
от ________________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или полное наименование юридического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) для присвоения статуса
___________________________________________________________________
(указать полное наименование статуса)
и обследование с выездом на место для исследования представленных
документов на достоверность.
Сведения о физическом лице:
1. Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя
________________________________________________________________
(№, кем и когда выдано, район, область, налоговый комитет
___________________________________________________________________
Министерства финансов Республики Казахстан)
2. Местожительство _________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
3. Расчетный счет _________________________________________________
(РНН, № счета, наименование и местонахождение банка)
Сведения о юридическом лице:
1. Форма собственности ______________________________________
2. Год создания _____________________________________________
3. Свидетельство о государственной регистрации
___________________________________________________________________
(№, кем и когда выдано, район, область)
4. Местонахождение ________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
5. Расчетный счет _________________________________________________
(№ счета в банке, наименование и местонахождение банка)
6. Филиалы, представительства _____________________________________
(местонахождение и реквизиты)
__________________ ________________________________________________
(подпись)                        (фамилия, имя, отчество)
Место печати
« _____ » ___________________ 20 ____ года
Заявление принято к рассмотрению « ____ » _______________ 20 ___ года
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество специалиста территориального подразделения ведомства)
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации и переаттестации
в области племенного животноводства
Минимальные показатели оценки
племенных заводов и племенных хозяйств по овцеводству и
козоводству
Основные показатели
Племенные
заводы
Племенные
хозяйства
Овцы тонкорунного направления продуктивности
Численность племенных маток,
голов

30. Өтініш беруші оған аттестат беруден бас тартудың себептерін жойғаннан кейін, қайтадан берілген өтініш осы Қағидаларда көзделген тәртіппен қаралады.
31. Аттестат беруден бас тарту туралы шешімге өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасай алады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы
саласында аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
_____________________________________________________________________
(асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті
_____________________________________________________________________
органның толық атауы)
кімнен ______________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның толық атауы)
ӨТІНІШ
______________________________________________________ мәртебесін алу
(мәртебенің толық атауы көрсетіледі)
үшін аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткізуіңізді және берілген құжаттардың растығын тұрғылықты орынға келіп зерттеулеріңізді өтінемін.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
1. Дара кәсіпкердің мемлекеттік тіркелгені туралы куәлік
_____________________________________________________________________
(№ кім және қашан берген, аудан, облыс,
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің салық комитеті)
2. Тұрғылықты жері __________________________________________________
(индексі, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №,
телефон, факс)
3. Есеп-айырысу шоты ________________________________________________
(СТН,
_____________________________________________________________________
шоттың №, банктің атауы және орналасқан жері)
Заңды тұлға туралы мәлімет:
1. Меншік түрi ______________________________________________________
2. Құрылған жылы ____________________________________________________
3. Мемлекеттік тіркелгені туралы куәлік _____________________________
_____________________________________________________________________
(№ кім және қашан берген, аудан, облыс)
4. Мекенжайы ________________________________________________________
(индексі, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
5. Есеп-айырысу шоты ________________________________________________
(банктегі шоттың №, банктің атауы және орналасқан
жері)
6. Филиалы, өкілдігi ________________________________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
__________________    _______________________________________________
(қолы)                               (аты-жөні)
Мөрдің орыны
«___»___________20_____жыл
Өтініш қарауға алынды «___»___________20__ жыл
_____________________________________________________________________
(ведомствоның аумақтық бөлімшесі маманының қолы, тегі, аты,
әкесінің аты)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы
саласында аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Қой және ешкі шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық зауыттарды және
асыл тұқымдық шаруашылықтарды бағалаудың ең төменгі
көрсеткіштері
Негізгі көрсеткіштер
Асыл тұқымдық зауыттар
Асыл тұқымдық шаруашылықтар
Өнімділік бағыты биязы жүнді қойлар
Асыл тұқымды саулықтардың саны, бас

1) состоять из 50-70 % племенных высокопродуктивных семей пчел;
2) вести зоотехнический учет и проводить ветеринарно-санитарные мероприятия.
Племенное хозяйство, производящее гибридных маток, может содержать не более 10 % пчелиных семей другой породы (располагать их в изолированном месте и использовать только в качестве материнских семей).
Должна быть обеспечена устойчивой кормовой базой, а пчелиные семьи – хорошими условиями содержания и кормления.
Для сохранения чистоты породы, завоз пчелиных семей и маток других пород в племенные хозяйства и сельскохозяйственные формирования, расположенные в радиусе 10 километров, не допускается.
Приложение 12
к Правилам проведения
аттестации и переаттестации
в области племенного животноводства
Основные показатели племенных хозяйств по рыбоводству
Племенные рыбоводческие хозяйства должны иметь следующую количественную структуру маточного стада рыб:
1) не менее 100 штук рыб породы и линии каждого вида;
2) для ежегодного обновления маточного стада из расчета до 25 % племенные рыбоводные хозяйства должны иметь ремонтное поголовье племенных рыб всех возрастных групп.
Соотношение самок и самцов маточного поголовья, продуктивные качества производителей племенных рыб и ремонтного стада, численность ремонтного стада должны соответствовать действующим рыбоводно-биологическим зональным нормативам.
Количество реализуемого племенного материала, получаемого от породы, должно составлять не менее 10 миллион штук личинок.
Приложение 13
к Правилам проведения
аттестации и переаттестации
в области племенного животноводства
Направление деятельности бонитера (классификатора) по видам сельскохозяйственных животных:
1. Скотоводство:
1) молочное и молочно-мясное направления;
2) мясное направление
2. Овцеводство:
1) тонкорунное и полутонкорунное направления;
2) мясо-сальное направление;
3) каракульское направление
3. Козоводство
4. Свиноводство
5. Коневодство:
1) спортивное направление;
2) продуктивное направление
6. Верблюдоводство
7. Птицеводство:
1) куры;
2) утки;
3) гуси;
4) индейки;
5) цесарки;
6) перепела;
7) страусы
8. Пушное звероводство
9. Пантовое оленеводство
10. Пчеловодство
11. Рыбоводство
Приложение 14
к Правилам проведения
аттестации и переаттестации
в области племенного животноводства
форма
_____________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа в области
племенного животноводства)
АТТЕСТАТ
№ _____
Выдан _______________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или
_____________________________________________________________________
полное наименование юридического лица)
которому на основании приказа ведомства уполномоченного органа
«____» _________________ 20 ___ года № ____ присвоен статус
_____________________________________________________________________
(вид статуса)
_____________________________________________________________________
Орган, выдавший аттестат ______________________________________
(полное наименование
_____________________________________________________________________
ведомства уполномоченного органа, выдавшего аттестат)
Руководитель ________________________________________________________
(Ф.И.О. подпись)
Дата выдачи «___» _____________ 20 ____ года
М.П.
город ______________________________
(наименование города)

1) 50-70% жоғары өнімді асыл тұқымды бал ара ұяларынан тұруы;
2) зоотехниялық есепті жүргізу және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың жүргізілуі.
Будан аналықтарды шығаратын асыл тұқымды шаруашылық өзге тұқымның бал ара ұяларын 10% артық ұстамайды (оларды бөлек оқшауланған жерде ұстау және тек аналық ұя ретінде қолдану).
Тұрақты азық базасымен, ал бал ара ұялары жақсы күтім және азықтандыру жағдайларымен қамтамасыз етілуі тиіс.
Тұқымның тазалығын сақтау үшін асыл тұқымдық шаруашылыққа немесе ауыл шаруашылығы құрылымына 10 километр радиуста орналасқан басқа тұқымның бал ара ұяларын және аналықтарын әкелуге рұқсат етілмейді.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы
саласында аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Балық шаруашылығы бойынша асыл тұқымдық шаруашылықтардың
негізгі көрсеткіштері
Асыл тұқымды балық шаруашылықтарында аналық балық тобының сандық құрылымы мынадай болуы тиіс:
1) әр түрдің балық тұқымы және желісі 100 данадан кем болмауы.
2) жыл сайын аналық топты есептен 25% дейін жаңарту үшін балық өсіруші шаруашылықтарда асыл тұқымды толықтырушы бастардың барлық жастағы - топтарының болуы тиіс.
Аталықтары мен аналықтарының қатынасы, асыл тұқымды тұқымдық балықтың және толықтырушы топтың өнімділік сапасы, толықтырушы топтың саны қолданыстағы балық өсіру-биологиялық аймақтық нормативтеріне сәйкес келуі тиіс.
Тұқымнан алынған асыл тұқымды материалды сату көлемі 10 миллион дана шабақтан кем болмауы тиіс.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы
саласында аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына 13-қосымша
Ауыл шаруашылық малдарының түрі бойынша бағалаушының
(жіктеушінің) қызмет бағыты
1. Ірі қара мал шаруашылығы:
1) сүтті және сүтті–етті бағыт;
2) етті бағыт.
2. Қой шаруашылығы:
1) биязы және жартылай биязы жүнді бағыт;
2) етті-майлы бағыт;
3) қаракөл бағыты.
3. Ешкі шаруашылығы.
4. Шошқа шаруашылығы
5. Жылқы шаруашылығы:
1) спорттық бағыт;
2) өнімділік бағыт.
6. Түйе шаруашылығы
7. Құс шаруашылығы:
1) тауықтар;
2) үйректер;
3) қаздар;
4) күрке тауықтар;
5) мысыр тауықтары;
6) бөденелер;
7) түйе құстар.
8. Қымбат аң терісі шаруашылығы
9. Панталық бұғы шаруашылығы
10. Ара шаруашылығы
11. Балық шаруашылығы
Асыл тұқымды мал шаруашылығы
саласында аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына 14-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті
органның толық атауы)
АТТЕСТАТ
№ _________
Уәкілеті орган ведомствосының 20___жылғы «___» _______________ №_____
бұйрығының негізінде
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның толық атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мәртебенің түрі)
___________________________________________________мәртебесі берілді.
Аттестат берген орган________________________________________________
(аттестат берген уәкілетті орган ведомствосының
_____________________________________________________________________
толық атауы)
Басшы________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Берілген күні 20__ жылғы «____»____________
М.О.
__________________________ қаласы
(қаланың атауы)