О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 329 "Об утверждении Программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2011 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 672. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2012 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.06.2012 № 821 (вводится в действие с 01.07.2012).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от  31 марта 2011 года № 329 «Об утверждении Программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2011 – 2014 годы» следующие изменения и дополнения:
в Программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2011-2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1. «Паспорт Программы»:
в подразделе «Источники и объемы финансирования»:
цифры «361613,4», «145713,4», «51152,4», «40000», «107342,7», «26500», «254270,7», «120270,7», «40000», «30000», «8500», «3000» и «1500» заменить соответственно цифрами «488272,1», «146217,8», «112306,7», «105000,0», «93042,7», «12200», «395229,4», «191270,7», «51000», «60000», «8440,4», «4064,8» и «375,6»;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
«на проектирование, строительство и (или) приобретение у частных застройщиков государственных арендных домов - 130500 млн. тенге, в том числе в 2011 – 10900 млн. тенге, в 2012 году – 34600 млн. тенге, в 2013 году – 40000 млн. тенге, 2014 году – 45000 млн. тенге, в том числе:
для граждан, состоящих в очереди в акиматах – 80500, в том числе: в 2011 году – 10900 млн. тенге, в 2012 году – 19600 млн. тенге, в 2013 - 2014 годах по 25000 млн. тенге;
для молодых семей с выкупом через систему жилстройсбережений – 50000 млн. тенге, в том числе в 2012 - 2013 годах по 15000 млн. тенге, в 2014 году – 20000 млн. тенге;»;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
«на увеличение уставного капитала ЖССБК в 2011 году - 57000 млн. тенге, из них:
6000 млн. тенге на размещение обусловленных депозитов в банках второго уровня;
26000 млн. тенге на предоставление предварительных и промежуточных жилищных займов по ставке вознаграждения 4 % годовых для выкупа жилья участниками Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383;
25000 млн. тенге на снижение ставок вознаграждения по предварительным и промежуточным жилищным займам;»;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011-2014 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 329 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 672 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.21 № 821 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 329 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасында:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Қаржыландыру көздері және көлемі» деген кіші бөлімде:
«361613,4», «145713,4», «51152,4», «40000», «107342,7», «26500», «254270,7», «120270,7», «40000», «30000», «8500» «3000» және «1500» деген сандар тиісінше «488272,1», «146217,8», «112306,7», «105000,0», «93042,7», «12200», «395229,4», «191270,7», «51000» «60000», «8440,4», «4064,8» және «375,6» деген сандармен ауыстырылсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«мемлекеттiк жалға берiлетiн үйлердi жобалауға, салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға – 130500 млн. теңге, оның iшiнде 2011 жылы – 10900 млн. теңге, 2012 жылы – 34600 млн. теңге, 2013 жылы – 40000 млн. теңге, 2014 жылы – 45000 млн. теңге, оның ішінде:
әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін – 80500 млн. теңге, оның ішінде 2011 жылы – 10900 млн. теңге, 2012 жылы – 19600 млн. теңге, 2013 – 2014 жылдары жыл сайын 25000 млн. теңге;
жас отбасыларына тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сатып алу құқығымен жалдау үшін – 50000 млн. теңге, оның ішінде 2012 – 2013 жылдары жыл сайын 15000 млн. теңге, 2014 жылы – 20000 млн. теңге;»;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2011 жылы ҚТҚЖБ жарғылық капиталын ұлғайтуға – 57000 млн. теңге, оның ішінде:
6000 млн. теңге екінші деңгейдегі банктерде шарттастырылған депозиттер орналастыруға;
26000 млн. теңге Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы № 383 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына қатысушылардың тұрғын үй сатып алуы үшін жылына 4 % сыйақы ставкасы бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беруге;
25000 млн. теңге алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы ставкасын төмендетуге;»;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

«на проведение в Акмолинской области предварительных работ по развитию села Кощи, как города-спутника города Астаны – 8018,3 млн. тенге, в том числе: в 2011 году – 3800 млн. тенге, в 2012 году – 1939,6 млн. тенге, в 2013 году – 2278,7 млн. тенге;»;
в разделе 4. «Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
подраздел 4.3. «Целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы:» изложить в следующей редакции:
«
4.3. Целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Единица
измерения
Ответственный
государствен-
ный орган

«Ақмола облысында Астана қаласының серіктес қаласы ретінде Қосшы селосын дамыту жөнінде алдын ала жұмыстар жүргізуге – 8018,3 млн. теңге, оның ішінде 2011 жылы – 3800 млн. теңге, 2012 жылы – 1939,6 млн. теңге, 2013 жылы – 2278,7 млн. теңге;»;
«Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Бағдарламаның нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4.3-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«
4.3 Бағдарламаның нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Өлшем бiрлiгi
Жауапты мемлекеттiк орган

316,0
330,0
строительство доступного
жилья за счет собственных
средств АО «ФНБ
«Самрук-Казына»
тыс. кв.
метров
АО «ФНБ
«Самрук-
Казына»
200,0
300,0
реализация пилотных
проектов с участием средств
Национального фонда
тыс. кв.
метров
АО «ФНБ
«Самрук-
Казына»
116,0
30,0
Строительство
инженерно-коммуникационной
инфраструктуры в районах
жилищной застройки
км
АДСиЖКХ, МИО
1017,2
2385
3000,0
3000,0
»;
в разделе 5. «Этапы реализации Программы»:
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«Для молодых семей, нуждающихся в жилье, предусматриваются проектирование и ежегодное строительство и (или) приобретение у частных застройщиков в каждой области, городах Астане и Алматы государственных арендных квартир (домов) с выкупом за счет средств республиканского бюджета.
Указанное жилье для молодых семей будет предоставляться по механизму аренды с последующим выкупом через систему жилстройсбережений.»;
части пятую и шестую изложить в следующей редакции:
«За счет бюджетных средств будут производиться проектирование и строительство:
для граждан, состоящих на учете, нуждающихся в жилье в местных исполнительных органах – 4-го класса уровня комфортности;
для молодых семей с выкупом через систему жилстройсбережений – 3-го и 4-го класса уровня комфортности.
Стоимость строительства и (или) приобретения у частных застройщиков 1 квадратного метра государственного арендного дома 4-го класса уровня комфортности для граждан, состоящих в очереди в акиматах, а также для молодых семей с выкупом через систему жилстройсбережений не будет превышать 120 тыс. тенге в городах Астане и Алматы, в остальных регионах 80 тыс. тенге (без стоимости инженерных сетей).»;
дополнить частью седьмой следующего содержания:
«Стоимость строительства и (или) приобретения у частных застройщиков 1 квадратного метра государственного арендного дома 3-го класса уровня комфортности для молодых семей с выкупом через систему жилстройсбережений не будет превышать 142,5 тыс. тенге в городах Астане и Алматы, в остальных регионах 90 тыс. тенге (без стоимости инженерных сетей).»;
часть десятую изложить в следующей редакции:
«Затраты на строительство и (или) приобретение у частных застройщиков арендного жилья, превышающие стоимость его строительства, могут быть произведены за счет средств местного бюджета.»;
часть семнадцатую изложить в следующей редакции:
«В рамках Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года № 167, предусмотрено строительство в Алматинской области городов-спутников города Алматы (G-4 City и «Алтын Сай») и в Акмолинской области - развитие села Кощи, как города-спутника города Астаны. Для проведения предварительных работ в них, в том числе развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры, а также изъятия земель для государственных нужд предусматривается бюджетное финансирование.»;

316,0
330,0
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның меншікті қаражаты есебінен қолжетімді тұрғын салу
мың шаршы метр
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
200,0
300,0
Ұлттық қордың қаражаты есебінен пилоттық жобаларды іске асыру
мың шаршы метр
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
116,0
30,0
Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым салу
км
ҚТКШIА, ЖАО
1017,2
2385
3000,0
3000,0
»;
«Бағдарламаны іске асыру» деген 5-бөлімде:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Тұрғын үйге мұқтаж жас отбасылар үшін республикалық бюджет қаражатының есебінен әрбір облыста, Астана және Алматы қалаларында сатып алу құқығымен жалға берілетін мемлекеттік жалға берілетін пәтерлерді (үйлерді) жобалау және жыл сайын салу және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алу көзделеді.
Көрсетілген тұрғын үйлер жас отбасыларға кейін тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сатып алу құқығымен жалдау тетіктері бойынша беріледі.»;
бесінші және алтыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Бюджет қаражаты есебінен:
жергілікті атқарушы органдарда тұрғын үйге мұқтаждар кезегінде тұрған азаматтар үшін жайлылығы 4-сыныпты;
тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сатып алу құқығымен жас отбасылар үшін жайлылығы 3 және 4-сыныпты тұрғын үйлерді жобалау және салу жүргізілетін болады.
Әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін, сондай-ақ тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сатып алу құқығымен жас отбасылар үшін жайлылығы 4 сыныпты мемлекеттік жалға берілетін үйдің 1 шаршы метрін салудың және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алудың құны (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) Астана және Алматы қалаларында 120 мың теңгеден, қалған өңірлерде 80 мың теңгеден артық болмайды.»;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сатып алу құқығымен жас отбасылар үшін жайлылығы 3-сыныпты мемлекеттік жалға берілетін үйдің 1 шаршы метрін салудың және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алудың құны (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) Астана және Алматы қалаларында 142,5 мың теңгеден, қалған өңірлерде 90 мың теңгеден артық болмайды.»;
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жалға берілетін үй салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға арналған шығындар, салу құнынан асып кеткен жағдайда, ол жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүргізілуі мүмкін.»;
он жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы № 167 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы шеңберінде Алматы облысында Алматы қаласының серіктес қалаларын (G-4 City және «Алтын сай») салу және Ақмола облысында Астана қаласының серіктес қаласы ретінде Қосшы селосын дамыту көзделген. Оларда алдын ала, оның ішінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, сондай-ақ мемлекеттік қажеттіліктер үшін жерді алып қою жұмыстарын жүргізу үшін бюджеттік қаржыландыру көзделіп отыр.»;

в подразделе 5.1. «Строительство и реализация жилья с участием местных исполнительных органов и системы жилстройсбережений»:
абзац второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«Жилье должно быть по уровню комфортности – 3-го или 4-го класса»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«МИО в установленном порядке осуществляет строительство либо приобретение у частных застройщиков жилья на принципах государственно-частного партнерства. При этом, должны быть соблюдены условия договора по строительству и реализации жилья между МИО и ЖССБК.»;
после абзаца «предоставление залогового обеспечения, соответствующего требованиям, установленным внутренними документами ЖССБК.» дополнить частями следующего содержания:
«Цена реализации жилья населению за 1 квадратный метр в чистовой отделке 3-го класса уровня комфортности будет составлять в пределах 142,5 тысяч тенге в городах Астане и Алматы, в городах Атырау, Усть-Каменогорск и Актау - 112,5 тысяч тенге, в остальных регионах - 90 тысяч тенге.
Цена реализации жилья населению за 1 квадратный метр в чистовой отделке 4-го класса уровня комфортности будет составлять в пределах 120 тысяч тенге в городах Астане и Алматы, в остальных регионах - 80 тысяч тенге.»;
после части «Окончательная стоимость строительства жилья будет определяться проектно-сметной документацией и Государственной экспертизой.» дополнить частью следующего содержания:
«Затраты на строительство и (или) приобретение у частных застройщиков кредитного жилья, превышающие стоимость его строительства, могут быть произведены за счет средств местного бюджета.»;
дополнить подразделом 5.1.1 следующего содержания:
«5.1.1 Завершение выкупа жилья, построенного в рамках Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы.
Для завершения выкупа жилья, построенного в рамках Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы, необходимо продолжение выдачи ЖССБК предварительных и промежуточных жилищных займов участникам данной программы по ставке вознаграждения 4 % годовых на сумму до 26000 млн. тенге. Для этой цели будет использована часть средств, направленных на увеличение уставного капитала ЖССБК.»;
в главе 5.2.4 «Другие направления повышения доступности жилья и создания дополнительных стимулов для увеличения объемов жилищного строительства»:
в части шестой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Обязательными требованиями к партнерам Фонда недвижимости, с которыми осуществляется строительство пилотных проектов, являются следующие:»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

«Жергілікті атқарушы органдардың және тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесінің қатысуымен тұрғын үй салу және сату» деген 5.1-кіші бөлімде:
1) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тұрғын үй жайлылық деңгейі бойынша 3 немесе 4-сыныпты болуға тиіс»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«ЖАО құрылысты белгіленген тәртіппен мемлекеттік-жеке меншік әріптестік қағидатында жүзеге асырады не жеке құрылыс салушыдан тұрғын үйлерді сатып алады. Бұл орайда ЖАО мен ҚТҚЖБ арасындағы тұрғын үйді салу және сату жөніндегі шарттың талаптары сақталуға тиіс.»;
«ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес кепілді қамтамасыз етуді ұсыну.» деген абзацтан кейін мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Халыққа тұрғын үйді сатудың шекті бағасы таза әрленген жайлылығы 3-сыныпты тұрғын үйдің бір шаршы метрі үшін Астана және Алматы қалаларында 142,5 мың теңгеден, Атырау, Өскемен және Ақтау қалаларында 112,5 мың теңгеден, қалған өңірлерде 90 мың теңгеден аспайтын болады.
Халыққа тұрғын үйді сатудың шекті бағасы таза әрленген жайлылығы 4-сыныпты тұрғын үйдің бір шаршы метрі үшін Астана және Алматы қалаларында 120 мың теңгеден, қалған өңірлерде 80 мың теңгеден аспайтын болады.»;
«Тұрғын үй құрылысының құны жобалау-сметалық құжаттамамен және Мемлекеттік сараптамамен анықталатын болады.» деген бөліктен кейін мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Кредиттік тұрғын үй салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға арналған шығындар салу құнынан асып кеткен жағдайда, ол жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүргізілуі мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы 5.1-1-кіші бөліммен толықтырылсын:
«5.1.1. Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде салынған тұрғын үйді сатып алуды аяқтау үшін
Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде салынған тұрғын үйді сатып алуды аяқтау үшін ҚТҚЖБ-ның осы бағдарламаға қатысушыларға жылына 4 % сыйақы ставкасы бойынша 26000 млн. теңге сомасында алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беруін жалғастыру қажет. Осы мақсатқа ҚТҚЖБ-ның жарғылық капиталын ұлғайтуға жұмсалатын қаражаттың бір бөлігі пайдаланылатын болады.»;
«Тұрғын үйге қолжетімділікті жоғарылатудың және тұрғын үй құрылысының көлемін ұлғайту үшін қосымша ынталандыруды жасаудың басқа бағыттары» деген 5.2.4-кіші бөлімде:
алтыншы бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Жылжымайтын мүлік қорының пилоттық жобалардың құрылысын іске асыратын серіктестіктеріне қойылатын міндетті талаптар мынадай:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«наличие у застройщика (инвестора) опыта возведения зданий (не менее 50 тыс.кв. метров в городе Астане или не менее 15 тыс.кв.м - в других регионах);»;
абзац четвертый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
«доля участия застройщика (инвестора) в проекте денежными средствами не должна быть менее 20 процентов от стоимости проекта, включая затраты на приобретение застройщиком (инвестором) земельного участка по кадастровой стоимости и разработку проектно-сметной документации. При этом приоритет отдается проектам, в которых доля участия застройщика (инвестора) в финансировании больше.»;
в части девятой вносятся изменения только на казахском языке, на русском языке текст не изменяется;
часть десятую изложить в следующей редакции:
«Общая площадь одной квартиры Фонда недвижимости не должна превышать 120 квадратных метров.»;
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«Базовая стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (квартиры) будет составлять в ценах 2011 года не более 150 000 тенге в г. Астане и не более 120 000 тенге в г. Шымкенте в жилых объектах 3-го класса комфортности.»;
часть пятнадцатую изложить в следующей редакции:
«Реализация пилотных проектов Фондом недвижимости позволит ввести в эксплуатацию в 2013-2014 годах 146 тыс. кв. метров жилья, в том числе в 2013 году – 116 тыс. кв. метров, в 2014 году –30 тыс. кв. метров.»;
дополнить подразделом 5.3. следующего содержания:
«5.3. Строительство и реализация жилья с участием Фонда недвижимости.
Механизмы строительства и реализации жилья через Фонд недвижимости будут выглядеть следующим образом:
1. Для осуществления строительства жилья по данному направлению будут использованы собственные средства АО «ФНБ «Самрук-Казына».
2. Механизмы строительства жилых объектов:
2.1 Организация строительства по инвестиционным заявкам частных застройщиков (инвесторов).
В соответствии с внутренними процедурами АО «Самрук-Қазына» проводится отбор проектов по строительству жилых объектов (далее – проекты), представленных частными застройщиками (инвесторами).
Проекты должны соответствовать следующим требованиям:
наличие земельного участка, свободного от обременения, обеспеченного соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктурой;
наличие проектно-сметной документации (далее – ПСД) с заключением государственной экспертизы;
класс комфортности жилья – не выше III класса по СНиП РК. Общая площадь одной квартиры Фонда недвижимости не должна превышать 120 квадратных метров, наличие коммерческих помещений и машиномест в соответствии с требованиями СНиП РК. Базовая стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (квартиры) должна составлять в ценах 2012 года не более 150 000 тенге в городах Астане и Алматы и их пригородных зонах, не более 120 000 тенге – в других регионах Республики Казахстан. В последующие годы стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (квартиры) будет скорректирована с учетом изменения индекса цен в строительстве;
доля участия застройщика (инвестора) в проекте денежными средствами должна быть не менее 20 процентов от стоимости проекта, включая затраты на приобретение земельного участка (по кадастровой стоимости) и разработку ПСД, и обеспечена соответствующими гарантиями либо наличием подтвержденных источников финансирования на срок до завершения строительства объекта;
наличие у генерального подрядчика государственной лицензии на производство строительно-монтажных работ и других разрешительных документов, наличие производственной базы, опыта строительства не менее 3 лет;
наличие у застройщика или инвестора опыта возведения зданий не менее 8 тыс.кв. метров.
При отборе приоритет отдается тем проектам, в которых доля участия застройщика (инвестора) в финансировании больше.
2.2 Реализация проектов Фондом недвижимости на земельных участках МИО.

«құрылыс салушыда (инвесторда) ғимарат салу тәжірибесінің болуы (Астана қаласында кемінде 50 мың шаршы метр немесе басқа өңірлерде кемінде 15 шаршы метр);»;
3) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«құрылыс салушылардың (инвесторлардың) жобаға ақша қаражатымен қатысу үлесі құрылыс салушының (инвестордың) жер учаскесін кадастрлық құны бойынша сатып алуға және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге жұмсаған шығындарын қоса алғанда, жоба құнының кемінде 20 пайызынан кем болуға тиіс. Бұл ретте құрылыс салушының (инвестордың) қаржыландырудағы үлесі көбірек болған жобаларға басымдық беріледі.»;
тоғызыншы бөлік алынып тасталсын;
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жылжымайтын мүлік қорының бір пәтерінің жалпы алаңы 120 шаршы метрден артық болмауға тиіс.»;
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін салудың базалық құны 2011 жылғы бағамен жайлылығы 3-ші сыныптағы тұрғын үй объектілерінде Астана қаласында 150 000 теңгеден және Шымкент қаласында 120 000 теңгеден аспайды.»;
он алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жылжымайтын мүлік қорының пилоттық жобаларды іске асыруы 2013 – 2014 жылдары 146 мың шаршы метр, оның ішінде 2013 жылы – 116 мың шаршы метр, 2014 жылы – 30 мың шаршы метр тұрғын үйді пайдалануға беруге мүмкіндік береді.»;
мынадай мазмұндағы 5.3-кіші бөліммен толықтырылсын:
«5.3. Жылжымайтын мүлік қорының қатысуымен тұрғын үй салу және сату.
«Жылжымайтын мүлік қоры арқылы тұрғын үй салу және сату тетіктері мынадай:
1. Осы бағыт бойынша тұрғын үй салуды жүзеге асыру үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ның меншікті қаражаты пайдаланылатын болады.
2. Тұрғын үй объектілерін салу тетіктері:
2.1. Жеке құрылыс салушылардың (инвесторлардың) инвестициялық өтінімдері бойынша құрылысты ұйымдастыру.
«Самұрық-Қазына» АҚ өзінің ішкі рәсімдеріне сәйкес жеке құрылыс салушылар (инвесторлар) ұсынған тұрғын үй объектілерін салу жөніндегі жобаларды іріктейді.
Жобалар мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген ауыртпалықтан бос жер учаскесінің болуы;
мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттаманың (бұдан әрі – ЖСҚ) болуы;
тұрғын үй жайлылығының сыныбы – ҚР ҚНжЕ бойынша III сыныптан жоғары емес. Жылжымайтын мүлік қорының бір пәтерінің жалпы алаңы 120 шаршы метрден артық болмауға, ҚР ҚНжЕ талаптарына сәйкес коммерциялық үй-жайлар және машина орындары болуға тиіс. Тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін салудың базалық құны 2012 жылғы бағамен Астана және Алматы қалалары мен қала маңы аймақтарында 150 000 теңгеден, Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде 120 000 теңгеден аспайды. Кейінгі жылдары тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін салу құны құрылысқа баға индексінің өзгеруін ескере отырып түзетілетін болады;
құрылыс салушылардың жобаға ақша қаражатымен қатысу үлесі жер учаскесін (кадастрлық құны бойынша) сатып алуға және ЖСҚ әзірлеуге жұмсаған шығындарын қоса алғанда, жоба құнының кемінде 20 пайызынан кем болуға және объектінің құрылысын аяқтағанға дейінгі мерзімге тиісті кепілдікпен қамтамасыз етілуге не қаржыландырудың расталған көздері болуға тиіс;
бас мердігерде құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге мемлекеттік лицензиясының және басқа да рұқсат құжаттарының, өндірістік базасының, құрылыста кемінде 3 жыл тәжірибесінің болуы;
құрылыс салушыда немесе инвесторда кемінде 8 мың шаршы метр ғимарат салу тәжірибесінің болуы.
Іріктеген кезде құрылыс салушының (инвестордың) қаржыландырудағы үлесі көбірек болған жобаларға басымдық беріледі.
2.2. ЖАО-ның жер учаскесінде Жылжымайтын мүлік қорының жобаларды іске асыруы ЖАО Жылжымайтын мүлік қорына тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген жер учаскелерін берген жағдайда Жылжымайтын мүлік қоры осы кіші бөлімнің 2-тармағының 2.1) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тұрғын үй құрылысына арналған ЖСҚ әзірлейді және кейін жобаларды сатуға қатыстыру үшін жеке құрылыс салушыларды (инвесторларды) тартады.
Құрылыс салушылардан (инвесторлардан) тиісті ұсыныстар түспеген кезде Жылжымайтын мүлік қоры әзірленген ЖСҚ-ға сәйкес жобаны өз бетімен сатады, осы жағдайда құрылыс компаниялары жобалардың мердігерлері ретінде тартылады.
2.3. Нысаналы депозит арқылы жобаларды сату
Құрылысты қаржыландыру үшін Жылжымайтын мүлік қоры нысаналы жедел банк салымдары туралы шарттар жасау арқылы екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – ЕДБ) нысаналы депозиттер орналастыруға құқылы, осыған сәйкес ЕДБ нысаналы салымның қаражаты есебінен тұрғын үй объектілерін салу үшін құрылыс салушыларға кредит береді. Бұл ретте нысаналы депозиттің шарты нысаналы депозиттің сомасын өтеу есебінен Жылжымайтын мүлік қорының меншігіне объектілерді (үй-жайларды) өткізуді көздейтін болады.

В случае предоставления МИО Фонду недвижимости земельных участков, обеспеченных соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктурой, Фонд недвижимости разрабатывает ПСД на строительство жилья, соответствующего требованиям, указанным в подпункте 2.1 пункта 2 настоящего подраздела, с последующим привлечением частных застройщиков (инвесторов) для участия в реализации проектов.
При отсутствии соответствующих предложений от застройщиков (инвесторов) Фондом недвижимости проводится самостоятельная реализация проектов в соответствии с разработанной ПСД, в этом случае строительные компании привлекаются в качестве подрядчиков по проектам.
2.3 Реализация проектов через целевой депозит.
Для финансирования строительства жилья Фонд недвижимости вправе размещать целевые депозиты в банках второго уровня (далее – БВУ) путем заключения договоров о целевом срочном банковском вкладе, в соответствии с которыми БВУ за счет средств целевого вклада будут осуществлять кредитование застройщиков для строительства жилых объектов. При этом условия целевого депозита будут предусматривать переход в собственность Фонда недвижимости объектов (помещений) в счет возмещения суммы целевого депозита.
Жилье, передаваемое в собственность Фонда недвижимости в счет возмещения суммы целевого депозита, должно соответствовать требованиям, указанным в пункте 2.1 настоящего подраздела.
Условия и порядок размещения целевых депозитов Фондом недвижимости в БВУ будут регламентироваться в соответствии с внутренними правилами Фонда недвижимости.
3. МИО обеспечивают земельные участки для реализации проектов необходимыми наружными инженерными сетями и наружной улично-дорожной инфраструктурой.
4. После завершения строительства и ввода объекта в эксплуатацию помещения распределяются согласно долям участия в проекте.
Вместе с тем, застройщику (инвестору) может быть предоставлено право реализации профинансированных Фондом недвижимости помещений по свободной цене, но не более 50 % от общей площади, с выплатой Фонду недвижимости стоимости помещения и вознаграждения в размере не менее действующей ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на момент заключения соответствующего договора.
Фонд недвижимости, руководствуясь принципами сохранности и возвратности вложенных инвестиций, осуществляет постоянный мониторинг за ходом строительства объекта.
5. Реализация жилых и коммерческих помещений Фонда недвижимости путем аренды с выкупом и прямой продажи осуществляется Фондом недвижимости (аффилиированной компанией Фонда недвижимости) после оформления прав собственности на них и в соответствии с внутренними правилами Фонда недвижимости.
Распределение жилья в аренду с выкупом производится с соблюдением принципа предоставления приоритетности лицам, не имеющим жилья или нуждающимся в улучшении жилищных условий.
Между Фондом недвижимости (аффилированной компанией Фонда недвижимости) и арендатором заключается договор аренды с выкупом. При этом, договором аренды с выкупом может быть предусмотрено право на досрочное приобретение жилых помещений в собственность арендатором.
Физические лица могут реализовать свое право на приобретение жилых помещений, в том числе на условиях аренды с выкупом не более одного раза.
Реализация жилых помещений Фондом недвижимости в аренду с выкупом будет осуществляться на 15 лет. Размер арендной платы определяется, исходя из принципов возвратности выделенных средств на финансирование строительства и финансовой устойчивости Фонда недвижимости. Базовая цена прямой продажи 1 квадратного метра общей площади жилища (квартиры) в первый год реализации Фондом недвижимости составит не более 144 000 тенге в регионах Республики Казахстан, и не более 180 000 тенге в городах Астане и Алматы и их пригородных зонах. В последующие годы цена прямой продажи будет уточнена с учетом изменения стоимости строительства 1 квадратного метра жилища (квартиры).
После полного исполнения арендатором своих обязательств по договору аренды жилья с выкупом жилое помещение будет передано Фондом недвижимости в собственность арендатора.»;
часть вторую раздела 6 «Необходимые ресурсы» изложить в следующей редакции:
«Объем финансирования за счет республиканского бюджета на строительство кредитного и арендного жилья, развитие системы жилищных строительных сбережений, фондирование ЖССБК, строительство жилья с участием Фонда недвижимости, а также развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры составит 488272,1 млн. тенге, в том числе в 2011 году – 124747,6 млн. тенге, в 2012 году – 146217,8 млн. тенге, в 2013 году – 112306,7 млн. тенге, в 2014 году – 105000,0 млн. тенге»;
абзац четвертый раздела 7 «Ожидаемый результат от реализации Программы» изложить в следующей редакции:

Нысаналы депозиттің сомасын өтеу есебінен Жылжымайтын мүлік қорының меншігіне берілетін тұрғын үй осы кіші бөлімнің 2-тармағының 2.1) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Жылжымайтын мүлік қорының ЕДБ-ге нысаналы депозиттер орналастыру шарттары мен тәртібі Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларына сәйкес регламенттелетін болады.
3. ЖАО жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін қажетті сыртқы инженерлік желілермен және сыртқы көше-жол инфрақұрылымдарымен қамтамасыз етеді.
4. Құрылыс аяқталғаннан және объектілер пайдалануға берілгеннен кейін үй-жай жобаға қатысу үлесіне сәйкес бөлінеді.
Сонымен бірге, құрылыс салушыға (инвесторға) жылжымайтын мүлік қоры қаржыландырған үй-жайды еркін бағамен сату құқығы берілуі мүмкін, бірақ жалпы алаңының 50 % артық болмайды, Жылжымайтын мүлік қорына үй-жайдың құны және тиісті шартты жасаған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың қолданыстағы ставкасынан кем емес мөлшерде сыйақы төленеді.
Жылжымайтын мүлік қоры салынған инвестицияның сақталуы мен қайтарымдылығы қағидаттарын басшылыққа ала отырып, объекті құрылысының барысына тұрақты мониторингті жүзеге асырады.
5. Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын және коммерциялық үй-жайларын (машина орындарды) сатуды Жылжымайтын мүлік қоры (Жылжымайтын мүлік қорының аффинирленген компаниялары) сатып алу құқығымен жалға беру және тікелей сату арқылы, Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларына сәйкес оларға меншік құқығын ресімдегеннен кейін жүзеге асырады.
Сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тұрғын үйі жоқ немесе тұрғын үй жағдайларын жақсартқысы келетін адамдарға басым құқық беру қағидатын сақтай отырып жүргізіледі.
Жылжымайтын мүлік қоры (Жылжымайтын мүлік қорының аффилирленген компаниялары) мен жалдаушының арасында сатып алу құқығымен жалдау шарты жасалады. Бұл ретте, сатып алу құқығымен жалдау шартында жалдаушының жеке меншігіне үй-жайды мерзімінен бұрын сатып алу құқығы көзделеді.
Жеке тұлғалар өздерінің тұрғын үйді сатып алу құқығын, оның ішінде бір реттен аспайтын сатып алу құқығымен жалдау шартында іске асыра алады.
Жылжымайтын мүлік қорының сатып алу құқығымен тұрғын үй-жайларды сатуы 15 жылға жүзеге асырылады. Жалдау ақысының мөлшері құрылысты қаржыландыруға бөлінген қаражаттың қайтарылу және Жылжымайтын мүлік қорының қаржылық тұрақтылық қағидаттарын негізге ала отырып анықталады. Пәтердің (үй-жайдың) жалпы алаңының 1 шаршы метрін тікелей сатудың базалық құны Жылжымайтын мүлік қоры алғашқы жылы сатқан кезде Қазақстан Республикасының өңірлерінде 144 000 теңгеден артық болмайды және Астана мен Алматы қалаларында және қала маңы аймақтарында 180 000 теңгеден артық болмайды. Кейінгі жылдары тікелей сатудың құны тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін салу құнының өзгеруін ескере отырып нақтыланатын болады.
Жалдаушы сатып алу құқығымен тұрғын үйді жалдау шарты бойынша өзінің міндеттемелерін толық орындағаннан кейін Жылжымайтын мүлік қоры тұрғын үй-жайды жалдаушының жеке меншігіне беретін болады.»;
«Қажетті ресурстар» деген 6-бөлімнің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық бюджет есебінен қаржыландыру көлемі кредиттік және жалға берілетін тұрғын үйлерді салуға, тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесін дамытуға, ҚТҚЖБ-ты қорландыруға, Жылжымайтын мүлік қорының қатысуымен тұрғын үй салуға, сондай-ақ инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыруға 488272,1 млн. теңге, оның ішінде 2011 жылы – 124747,6 млн. теңгені, 2012 жылы – 146217,8 млн. теңгені, 2013 жылы – 112306,7 млн. теңгені, 2014 жылы – 105000,0 млн. теңгені құрайды.»;
«Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже» деген 7-бөлімнің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

«в 2011 - 2014 годах за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета будет построено 1005 тыс. кв. метров арендного жилья, в том числе в 2011 году – 138,6 тыс. кв. метров, в 2012 году – 136,4 тыс. кв. метров, в 2013 году – 300 тыс. кв. метров, в 2014 году – 430 тыс. кв. метров;»;
приложение 1 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2012 года № 672
Приложение 1
к Программе жилищного строительства
в Республике Казахстан
на 2011-2014 годы
8. План мероприятий по реализации Программы жилищного строительства в
Республике Казахстан на 2011 – 2014 годы
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ НА ПЕРИОД 2011-2014 ГОДОВ
Мероприятия
Срок
исполнения
Ответ-
ственные
исполни-
тели
Предполага-
емые
расходы,
млн. тенге
Источники
финансирования
Форма
завершения
Кредитование
областных
бюджетов,
бюджетов городов
Астаны и Алматы
на строительство
и (или)
приобретение
жилья через
систему
жилстройсбере-
жений
2012-2014
годы
1 квартал
АДСиЖКХ,
МИО
областей,
городов
Астаны и
Алматы
80 842,7 в
том числе:
в 2011 г. –
28 776,9
в 2012 г. –
42 413,4
в 2013 г. – 9
652,4*
Республиканский
бюджет
Информация
в ПРК,
МЭРТ
Целевые
трансферты на
развитие
областным
бюджетам,
бюджетам городов
Астаны и Алматы
на строительство
и (или)
приобретение
жилья
государственного
коммунального
жилищного фонда
2012-2015
годы
1 квартал
АДСиЖКХ,
МИО
областей,
городов
Астаны и
Алматы
130 500 в том
числе:
в 2011 г. –
10 900
в 2012 г. –
34 600
в 2013 г. –
35 000
в 2014 г. –
50 000
Республиканский
бюджет
Информация
в ПРК,
МЭРТ
Кредитование
ЖССБК для
обеспечения
конкурентоспо-
собности и
устойчивости
национальной
экономики
2013 г.
1 квартал
АДСиЖКХ,
ЖССБК
в 2012 г. –
12 200
Республиканский
бюджет
Информация
в ПРК,
МЭРТ
Увеличение
уставного
капитала ЖССБК
2012- г.
1 квартал
АДСиЖКХ, ЖССБК
в 2011 г. – 57 000
Республиканский
бюджет
Информация
в ПРК,
МЭРТ
Целевые
трансферты на
развитие
областным
бюджетам,
бюджетам городов
Астаны и Алматы
на развитие,
обустройство и
(или)
приобретение
инженерно-
коммуникационной
инфраструктуры, в
том числе:
2012-2015
годы
1 квартал
АДСиЖКХ,
МИО
областей,
городов
Астаны и
Алматы
207 729,4 в
том числе:
в 2011 г. –
28 070,7
в 2012 г. –
57004,4
в 2013 г. –
62654,3*
в 2014 г. –
60000*
Республиканский
бюджет
Информация
в ПРК,
МЭРТ
развитие,
обустройство и
(или)
приобретение
инженерно-
коммуникационной
инфраструктуры
2012-2015
годы
1 квартал
АДСиЖКХ,
МИО
областей,
городов
Астаны и
Алматы
191 270,7, в
том числе: в
2011 г. -
20 270,7
в 2012 г. –
51 000
в 2013 г. –
60 000*
в 2014 г. –
60 000*
Республиканский
бюджет
Информация
в ПРК,
МЭРТ
развитие городов
спутников городов
Алматы и Астаны
2012-2014
годы
1 квартал
АДСиЖКХ,
МИО
областей,
городов
Астаны и
Алматы

«2011 – 2014 жылдары республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер есебінен 1005 мың шаршы метр, оның ішінде 2011 жылы – 138,6 мың шаршы метр, 2012 жылы – 136,4 мың шаршы метр, 2013 жылы – 300 мың шаршы метр, 2014 жылы – 430 мың шаршы метр жалға берілетін тұрғын үй салынатын болады;»;
көрсетілген қаулыға 1-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 мамырдағы
№ 672 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы
тұрғын үй құрылысының
2011 – 2014 жылдарға
арналған бағдарламасына
1-қосымша
8. Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының
2011 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
2010-2014 ЖЫЛДАРЫ КЕЗЕҢІНЕ АРНАЛҒАН ІС ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Іс-шаралар
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Болжанатын шығыстар, млн. теңге
Қаржыландыру көздері
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы тұрғын үй салуға және (немесе) сатып алуға кредит беру
2012-2014 жылдар 1-тоқсан
ҚТКШІА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы
80 842,7, оның ішінде:
2011 ж. – 8 776,9
2012 ж. – 2 413,4
2013 ж. – 652,4*
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭДСМ-ге ақпарат
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері
2012-2015 жылдар 1-тоқсан
ҚТКШІА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы
130 500, оның ішінде:
2011 ж. – 10 900
2012 ж. – 34 600
2013 ж. – 35 000
2014 ж. – 50 000
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭДСМ-ге ақпарат
Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін ҚТҚЖБ кредит беру
2013 жыл 1-тоқсан
ҚТКШІА, ҚТҚЖБ
2012 ж. – 12 200
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭДСМ-ге ақпарат
ҚТҚЖБ жарғылық капиталын ұлғайту
2012 жыл 1-тоқсан
ҚТКШІА, ҚТҚЖБ
2011 ж. – 57 000
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭДСМ-ге ақпарат
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері, оның ішінде
2012-2015 жылдар 1-тоқсан
ҚТКШІА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы
216 729,4, оның ішінде:
2011 ж. – 28 070,7
2012 ж. – 57 004,4
2013 ж. – 62 654,3*
2014 ж. – 60 000*
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭДСМ-ге ақпарат
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
2012-2015 жылдар 1-тоқсан
ҚТКШІА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы
191 270,0, оның ішінде:
2011 ж. – 20 270,7
2012 ж. – 51 000
2013 ж. – 60 000*
2014 ж. – 60 000*
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭДСМ-ге ақпарат
Алматы және Астана қалаларының серіктес қалаларын дамыту
2012-2014 жылдар 1-тоқсан
ҚТКШІА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы