Об утверждении Программы развития уголовно-исполнительной системы в Республике Казахстан на 2012-2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2012 года № 775. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2014 года № 554
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.05.2014 № 554.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития уголовно-исполнительной системы в Республике Казахстан на 2012–2015 годы (далее – Программа).
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами, акимами областей, городов Астаны и Алматы обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 2012 года № 775
Программа
развития уголовно-исполнительной системы
в Республике Казахстан на 2012–2015 годы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.01.2014 № 32.
Наименование
Программы
Программа развития уголовно-исполнительной системы в Республике Казахстан на 2012–2015 годы (далее – Программа)
Основание для
разработки
Протокол заседания Совета Безопасности Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 2
Государственный
орган,
ответственный за
разработку
Программы
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Государственные
органы,
ответственные за
реализацию
Программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан,
Министерство финансов Республики Казахстан,
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан,
Министерство здравоохранения Республики Казахстан,
Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства,
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы,
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан,
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Цель
Совершенствование деятельности и повышение эффективности работы уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан
Задачи
Совершенствование уголовно-исполнительного законодательства
Профилактика и предупреждение правонарушений и преступлений в учреждениях уголовно-исполнительной системы путем улучшения воспитательной, социально-психологической работы и трудозанятости осужденных
Модернизация и укрепление материальной базы учреждений уголовно-исполнительной системы
Улучшение здоровья осужденных и следственно-арестованных лиц, содержащихся в местах лишения свободы
Совершенствование организации исполнения наказаний, не связанных с лишением свободы
Сокращение рецидива преступлений, совершенных лицами, отбывшими наказание в виде лишения свободы, за счет повышения эффективности их ресоциализации
Сроки реализации

Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесін дамытудың 2012 - 2015 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 маусымдағы № 775 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 мамырдағы № 554 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.05.2014 № 554 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесін дамытудың 2012 – 2015 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мүдделi мемлекеттiк органдармен, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп, Бағдарламада көзделген iс-шаралардың тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 9 маусымдағы
№ 775 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесін дамытудың 2012 – 2015 жылдарға арналған бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.01.2014 № 32 қаулысымен.
Бағдарламаның атауы
Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесін дамытудың 2012 – 2015 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама)
Әзірлеу үшін
негіздеме
Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі отырысының 2011 жылғы 25 мамырдағы № 2 хаттамасы
Бағдарламаны әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Бағдарламаны іске асыру үшін жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі,
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі,
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі,
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Мақсаты
Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару жүйесінің қызметін жетілдіру және жұмыс тиімділігін арттыру
Міндеттері
Қылмыстық-атқару заңнамасын жетілдіру
Тәрбиелеу жұмысын, әлеуметтік-психологиялық жұмысты және сотталғандарды жұмыспен қамтуды жақсарту арқылы қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың профилактикасы және алдын алу
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің материалдық базасын жаңғырту және нығайту
Бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын сотталғандар мен тергеу қамауындағы адамдардың денсаулығын жақсарту
Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалардың орындалуын ұйымдастыруды жетілдіру
Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаларын өтеген адамдарды қайта әлеуметтендірудің тиімділігін арттыру есебінен олар жасаған қылмыстардың қайталануын қысқарту
Іске асыру
мерзімдері

2012–2015 годы
Целевой индикатор
Снижение удельного веса преступлений, совершенных осужденными (следственно-арестованными), допущенных администрациями учреждений уголовно-исполнительной системы, в расчете на 1000 человек, в 2013 году – до 1,8 %, в 2015 году – до 1,6 %
Снижение общей смертности среди лиц, находящихся в местах лишения свободы, в расчете на 1000 человек в 2013 году – до 2,89, в 2015 году – до 2,80
Снижение повторной преступности среди лиц, осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы, в расчете на 1000 человек в 2013 году – до 22,5 %, в 2015 году – до 18,3 %
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы предусматривается выделение из республиканского бюджета средств 22 500,297 млн. тенге, в том числе:
2012 год – 7 457,737 млн. тенге;
2013 год – 1 398,695 млн. тенге;
2014 год – 38,233 млн. тенге;
2015 год – 13 605,632 млн. тенге.
Суммы расходов на 2013–2015 годы являются предварительными и будут уточняться Республиканской бюджетной комиссией при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
2. Введение
За последнее десятилетие в рамках совершенствования уголовно-исполнительной системы в Республике Казахстан реализован ряд программ, которые позволили укрепить правопорядок в местах лишения свободы, улучшить условия содержания осужденных и порядок отбывания ими наказаний, расширить участие гражданского общества в деятельности пенитенциарной системы.
В целях минимизации вовлечения граждан в сферу уголовной юстиции, экономии мер уголовной репрессии необходимо и в дальнейшем создавать условия для более широкого применения уголовно-правовых мер, не связанных с изоляцией от общества, в том числе путем совершенствования деятельности созданной службы пробации.
Учитывая, что лишение свободы все еще остается основным видом уголовного наказания, необходимо повышать воспитательный компонент лишения свободы. В частности, необходимо дальнейшее развитие содержания, форм и методов исправительно-воспитательного воздействия на осужденных. При этом актуальным является решение проблем занятости осужденных к лишению свободы.
Наряду с сохранением и обеспечением высоких требований к дисциплине и порядку в учреждениях уголовно-исполнительной системы также необходимо усилить меры по психолого-педагогическому обеспечению процесса исполнения уголовных наказаний.
Наряду с этим для мест лишения свободы важным является обеспечение безопасности личности, соблюдение прав и законных интересов лиц, отбывающих данный вид наказания. В числе наиболее перспективных направлений в этой сфере необходим постепенный переход к камерному порядку содержания.
Также важным является повышение качества медицинского обслуживания лиц, находящихся в местах лишения свободы, особенно системы профилактики заболеваний лиц, отбывающих уголовное наказание.
Необходимы системные меры, направленные на обеспечение целенаправленной государственной политики в сфере ресоциализации граждан, освободившихся из мест лишения свободы, как полноправных членов общества.
Вышеизложенное обуславливает необходимость разработки программного документа, направленного на дальнейшее развитие пенитенциарной системы Республики Казахстан с учетом актуальных проблем и приоритетов, а также соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим программным документам.

2012 – 2015 жылдар
Нысаналы
индикатор
Сотталғандар (тергеу қамауындағылар) жасаған, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің әкімшілігі жол берген қылмыстардың үлес салмағын 1000 адамға шаққанда 2013 жылы 1,8 %-ға, 2015 жылы 1,6 %-ға дейін төмендету
Бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың арасында өлімнің үлес салмағын 1000 адамға шаққанда 2013 жылы 2,89 %-ға, 2015 жылы 2,80 %-ға дейін төмендету
Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазаларға сотталған адамдардың арасында қылмыстың қайталануын 1000 адамға шаққанда 2013 жылы 22,5 %-ға, 2015 жылы 18,3 %-ға дейін төмендету
Қаржыландыру
көздері және
көлемі
Бағдарламаны жүзеге асыруға республикалық бюджеттен 22 500,297 млн. теңге бөлу көзделіп отыр, оның ішінде:
2012 жылы – 7 457,737 млн. теңге;
2013 жылы – 1 398,695 млн. теңге;
2014 жылы – 38,233 млн. теңге;
2015 жылы – 13 605,632 млн. теңге.
2013-2015 жылдарға арналған шығындар сомасы алдын ала жасалған және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезінде Республикалық бюджет комиссиясы нақтылайтын болады.
2. Кіріспе
Соңғы он жылдықтар ішінде Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесін жетілдіру шеңберінде бас бостандығынан айыру орындарында құқықтық тәртіпті нығайтуға, сотталғандарды ұстау жағдайын және олардың жазаларды орындау тәртібін жақсартуға, азаматтық қоғамның пенитенциарлық жүйенің қызметіне қатысуын кеңейтуге мүмкіндік беретін бірқатар бағдарламалар іске асырылды.
Азаматтардың қылмыстық әділет саласына тартылуын азайту, қылмыстық репрессия шараларын үнемдеу мақсатында бұдан кейін де қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық-құқықтық шараларды, оның ішінде құрылған пробация қызметін жетілдіру жолдарымен кеңінен қолдану үшін жағдайлар жасау қажет.
Бас бостандығынан айыру әлі де қылмыстық жазалаудың негізгі түрі болып отырғанын ескере отырып, бас бостандығынан айырудың тәрбиелік құрамдауышын арттыру қажет. Әсіресе, сотталғандарды ұстау, түзеу-тәрбиелік ықпал етудің нысандары мен әдістерін одан әрі дамыту қажет. Бұл ретте бас бостандығынан айыруға сотталғандарды жұмыспен қамту проблемасын шешу өзекті болып табылады.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде тәртіптің жоғары талаптарын сақтау және қамтамасыз етумен қатар қылмыстық жазалардың орындалу процесін психологиялық-педагогикалық қамтамасыз ету бойынша шараларды күшейту қажет.
Сонымен бірге, адамның қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жазаның осы түрін өтеп жатқан адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау бас бостандығынан айыру орындары үшін маңызды болып қалуда. Бұл саладағы перспективалы бағыттардың ішінде біртіндеп камералық ұстау тәртібіне көшу қажет.
Сондай-ақ, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдарға медициналық қызмет көрсету сапасын арттыру, әсіресе қылмыстық жазаларын өтеп отырған адамдардың науқастануының алдын алу жүйесі маңызды болып табылады.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтарды қоғамның толық құқылы мүшесі ретінде қайта әлеуметтендіру саласында мақсатты мемлекеттік саясатты қамтамасыз етуге бағытталған жүйелі шаралар қажет.
Жоғарыда баяндалғандар өзекті проблемалар мен бастамаларды ескеріп, сондай-ақ бұрын қолданыста болған бағдарламаларға қатысты сабақтастық қағидасын сақтай отырып, Қазақстан Республикасының пенитенциарлық жүйесін одан әрі дамытуға бағытталған бағдарламалық құжатты әзірлеу қажеттілігін негіздейді.

3. Анализ текущей ситуации
Одними из целей уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан являются исправление осужденных, а также предупреждение совершения ими новых преступлений.
Вместе с тем, в 2011 году по сравнению с 2010 годом в учреждениях уголовно-исполнительной системы зарегистрирован более чем в два раза рост преступлений, совершенных осужденными, несмотря на ежегодное снижение их численности.
Анализ дисциплинарной практики за 2011 год в сравнении с аналогичным периодом 2010 года показывает, что в исправительных учреждениях республики допущен рост нарушений со стороны осужденных в расчете на 1000 человек с 344 до 438 случаев или на 21,4 %.
При этом отмечается рост количества злостных нарушений установленного порядка отбывания наказания среди осужденных с 4053 до 4868 случаев в 2011 году, при этом параллельно увеличивается количество злостных нарушителей с 3571 до 4280 осужденных в 2011 году.
Указанному росту преступлений и правонарушений в первую очередь способствуют:
- слабая организация воспитательной работы, обусловленная недостаточно разработанными механизмами индивидуально-воспитательного воздействия;
- существующая система отрядно-барачного содержания осужденных, когда основная масса сконцентрирована в одном помещении, что не позволяет развивать формы и методы исправительно-воспитательного воздействия на основе принципа индивидуализации исполнения наказания.
За последние 10 лет построено всего 3 учреждения с покамерным содержанием в Атырауской, Жамбылской и Восточно-Казахстанской областях, где отбывают наказание 1490 человек или 3,5 % осужденных.
В течение ряда лет в связи с недофинансированием не завершено строительство 3 исправительных учреждений с камерным содержанием (города Кызылорда и Уральск, поселок Заречный Алматинской области);
- незанятость осужденных трудом. В настоящее время из 26061 трудоспособного осужденного заняты трудом всего 11714 человек или 44,9 %, из них 6234 работают на предприятиях уголовно-исполнительной системы, 3005 – на хозяйственном обслуживании и 2475 – на других оплачиваемых работах.
Функционирующие при исправительных учреждениях республиканские государственные предприятия «Енбек», «Енбек-Караганда», «Енбек-Оскемен» из-за устаревших производственных мощностей, не могут в достаточном количестве обеспечить рабочими местами всех трудоспособных осужденных;
- неудовлетворительное состояние инженерно-технических средств охраны, контроля и надзора, не позволяющее обеспечить надлежащий уровень безопасности учреждений уголовно-исполнительной системы, а также полное пресечение проникновения на их территорию запрещенных предметов.

3. Ағымдағы ахуалды талдау
Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасының мақсаттарының бірі сотталғандардың түзеу, сондай-ақ олардың жаңа қылмыс жасауының алдын алу болып табылады.
Сонымен қатар, 2011 жылы 2010 жылмен салыстырғанда қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде сотталғандар санының жыл сайын азаюына қарамастан, олар жасаған қылмыстардың саны екі есеге дейін өскені тіркелген.
2011 жыл ішіндегі тәртіптік практикасына жасалған талдау 2010 жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда республиканың түзеу мекемелерінде сотталғандар тарапынан жасалған бұзушылықтар 1000 адамға шаққанда 344-тен 438 жағдайға дейін немесе 21,4 %-ға өскенін көрсетеді.
Бұл ретте сотталғандар арасында жазаны өткерудің белгіленген тәртібін қасақана бұзу саны 2011 жылы 4053-тен 4868 жағдайға дейін өсіп отыр, бұл орайда 2011 жылы сотталғандардың жасаған қасақана бұзушылықтары 3571-ден 4280-ге дейін өсті.
Аталған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың өсуіне ең алдымен:
- жеке-тәрбиелік ықпал етудің жеткіліксіз пысықталған тетіктерімен негізделген тәрбие жұмысының осал ұйымдастырылуы;
- сотталғандарды жасақтық-барактық ұстаудың қолданыстағы жүйесі, оның басты бөлігі бір үй-жайда орналастырылған, бұл жазаны орындаудың жекешелендіру принципі негізінде түзеу-тәрбиелік ықпал етудің нысандары мен әдістерін дамытуға мүмкіндік бермейді.
Соңғы 10 жыл ішінде Атырау, Жамбыл және Шығыс Қазақстан облыстарында камералық ұстау жағдайындағы тек 3 мекеме салынды, онда 1490 адам немесе 3,5 % сотталған жазаларын өтеуде.
Бірқатар жылдар бойы қаржының жетіспеушілігіне байланысты камералық ұстау жағдайындағы 3 түзеу мекеменің (Қызылорда және Орал қалалары, Алматы облысының Заречный кенті) құрылысы аяқталмай отыр;
- сотталғандардың еңбекпен қамтылмауы. Қазіргі таңда еңбекке жарамды 26061 сотталған адамның ішінде барлығы 11714 адам немесе 44,9 % жұмыспен қамтылған, олардың ішінде 6234-і қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындарында, шаруашылық қызмет көрсетуде 3005 және басқа ұйымдарда 2475 адам жұмыс істейді.
Түзеу мекемелерінің жанында қызмет ететін «Еңбек», «Еңбек-Қарағанды», «Еңбек-Өскемен» республикалық мемлекеттік кәсіпорындары өндірістік күштерінің ескіруіне байланысты еңбек етуге жарамды барлық адамдарды жеткілікті көлемде жұмыспен қамтамасыз ете алмайды;
- қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері қауіпсіздігінің тиісті деңгейде, сондай-ақ олардың аумағында тыйым салынған заттардың кіру жолдарын толықтай кесуге мүмкіңдік бермейтін инженерлік-техникалық күзет, бақылау және қадағалау құралдарының қанағаттанарлықсыз жағдайы себеп болуда.

Так на протяжении последних лет наблюдается ежегодный рост изъятых запрещенных предметов. Из незаконного оборота только в 2011 году изъято более 11 млн. тенге, свыше 11 тонн спиртных напитков, более 10 тысяч средств мобильной связи и порядка 12,5 тысяч единиц колюще-режущих предметов.
Проблемным вопросом остается качество медицинского обеспечения осужденных.
Оснащенность учреждений уголовно-исполнительной системы медицинским оборудованием от минимального норматива составляет от 20 до 60 %. Не все медицинские части обеспечены простейшей диагностической аппаратурой, что сказывается на качестве диагностики и лечения.
По состоянию на 1 января 2012 года более 20 % осужденных состоят на диспансерном учете по поводу различных заболеваний, в том числе 11599 – больных социально значимыми заболеваниями, из них 2110 больны активным туберкулезом, 1870 – ВИЧ-инфекцией, 194 – сифилисом, 4055 – наркоманией, 3564 – алкоголизмом.
Расширение сферы применения альтернативных лишению свободы наказаний, снижение количества осужденных в местах лишения свободы остаются приоритетным направлением уголовно-исполнительной политики государства. Вместе с тем в уголовно-исполнительной системе остается сложной ситуация по исполнению данной категории наказаний.
В 2011 году по учетам уголовно-исполнительных инспекций прошло 41105 человек, из них 6643 женщины и 1466 несовершеннолетних.
Указанными осужденными в период отбывания наказания совершено 656 повторных преступлений. В отношении 1679 условно осужденных продлен испытательный срок за нарушения порядка отбывания, 192 человека находятся в розыске за уклонение от отбывания наказания.
Данные обстоятельства свидетельствуют о необходимости кардинального улучшения работы уголовно-исполнительных инспекций, а также скорейшего внедрения созданной в их структуре службы пробации.
Необходимо принятие системных мер, направленных на обеспечение целенаправленной государственной политики и в сфере ресоциализации осужденных.
Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для отрасли.
Сильные стороны
Слабые стороны
- Четко определенные приоритетные
направления развития
уголовно-исполнительной системы;
- оперативное реагирование на изменение
обстановки в местах лишения свободы;
- налаженное взаимодействие с
подразделениями правоохранительных и
специальных органов по вопросам
обеспечения режима отбывания наказания.
- неудовлетворительная
материально-техническая база учреждений
уголовно-исполнительной системы;
- изношенность и морально устаревшие
инженерно-технические средства охраны;
- недостаточное качество медицинского
обслуживания;
- низкая трудозанятость осужденных;
- текучесть квалифицированных кадров
ввиду слабой системы социальной защиты
работников УИС и, как следствие,
отсутствие  положительного имиджа
сотрудников;
- несвоевременное принятие
соответствующих решений государственными
органами и нормативных правовых актов,
необходимых для эффективного
функционирования уголовно-исполнительной
системы
Возможности
Угрозы
- снижение уровня преступности в
обществе;
- снижение количества осужденных
к лишению свободы;
- совершенствование уголовного и
уголовно-исполнительного
законодательства;
- развитие экономики;
- трудоустройство лиц,
освобождающихся из мест лишения
свободы;
- развитие культурного
потенциала страны.
- несовершенство
уголовно-исполнительного
законодательства;
- большой удельный вес «тюремного
населения» среди общего числа осужденных
в республике;
- увеличение уровня рецидивной
преступности среди лиц, осужденных к
лишению свободы, вследствие низкого
уровня их трудоустройства и
ресоциализации;
- необоснованные акты протестов
осужденных (следственно-арестованных);
- увеличение фактов совершения повторных
преступлений со стороны лиц, ранее
освобожденных, и в отношении которых
неотбытая часть наказания заменена более
мягким видом наказания;
- рост численности осужденных
(следственно-арестованных)

Осылайша, соңғы жылдары тыйым салынған заттарды алу санының өсуі байқалуда. Тек қана 2011 жылдың өзінде заңсыз айналымнан 11 млн. теңгеден аса тыйым салынған зат, 11 тонна спирттік ішімдік, 10 мыңнан астам ұялы байланыс құралдары және 12,5 мың кескіш-тескіш заттары алынды.
Сотталған адамдарға медициналық қызмет көрсету сапасы проблемалық мәселе болып қалуда.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің медициналық құрал-жабдықпен жабдықталуы ең төменгі нормативтің 20-дан 60%-ын құрайды. Медициналық бөлімдердің кейбірі қарапайым диагностикалық аппаратурамен жабдықталмаған, бұл диагностика мен емдеу сапасына әсер етуде.
2012 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша сотталғандардың 20 % әртүрлі аурулар бойынша диспансерлік есепте тұрған, оның ішінде 11599-і – әлеуметтік маңызды аурумен ауыратын адамдар, 2110-ы – туберкулездің белсенді түрімен, 1870-і – АИТВ-жұқпасымен, 194-і – сифилиспен, 4055-і – нашақорлықпен, 3564-і – алкоголизммен ауыратын адамдар.
Бас бостандығын шектеудің балама жаза түрін қолдану саласын кеңейту, бас бостандығынан айыру орындарында сотталғандардың санын төмендету мемлекеттің қылмыстық-атқару саясатының басты бағыты болып қалуда. Сонымен қатар, жазаның осы санатын орындау бойынша жағдай алаңдаушылық тудыруда.
2011 жылы қылмыстық-атқару инспекцияларының есебінен 41105 адам өтті, оның ішінде әйелдер – 6643, кәмелетке толмағандар – 1466.Аталған сотталған адамдар жазасын өтеу кезеңінде 656 қайта қылмыс жасалды. Жаза өтеу тәртібін бұзғаны үшін 1679 шартты сотталғанның сынақ мерзімі ұзартылды. Жаза өтеуден жалтарғаны үшін 192 адам іздестірілуде.
Бұл жағдайлар қылмыстық-атқару инспекцияларының жұмысын түбегейлі жақсарту, сондай-ақ оның құрылымында құрылған пробация қызметін шұғыл түрде енгізу қажеттігін куәландырады.
Сотталғандарды қайта әлеуметтендіру саласында да мақсатты мемлекеттік саясатты қамтамасыз етуге бағытталған жүйелі шараларды қабылдау қажет.
Салаға арналған күшті және осал жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау.
Күшті жақтары
Осал жақтары
– Қылмыстық-атқару жүйесін дамытудың нақты айқындалған басым бағыттары;
-бас бостандығынан айыру орындарындағы жай-күйдің өзгеруіне жедел ықпал ету;
-жаза өтеу режимін қамтамасыз ету мәселелері бойынша құқық қорғау және арнайы органдардың бөліністерімен жолға қойылған өзара іс-қимыл.
-қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің қанағаттанарлықсыз материалдық-техникалық базасы;
-инженерлік-техникалық күзет құралдарының тозуы және моральдық ескіруі;
-медициналық қызмет көрсету сапасының жеткіліксіздігі;
-сотталған адамдарды жұмыспен қамтудың төмендігі;
-қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерін әлеуметтік қорғау жүйесінің нашар болуынан білікті кадрлардың тұрақсыздығы және қызметкерлердің оң имиджінің болмауы;
-мемлекеттік органдардың қылмыстық-атқару жүйесінің тиімді қызмет етуіне қажет тиісті шешімдерді және нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамауы.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
- қоғамда қылмыстылық деңгейін төмендету;
- бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың санын төмендету;
- қылмыстық және қылмыстық-атқару заңнамаларын жетілдіру;
- экономиканы дамыту;
- бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын адамдарды жұмыспен қамту;
- елдің мәдени әлеуетін дамыту.
қылмыстық-атқару заңнамасының жетілдірілмеуі;
- республикадағы сотталған адамдардың жалпы санынан «түрме адамдарының» үлес салмағының басымдығы;
- бас бостандығынан айыру орындарындағы сотталған адамдар арасында, олардың еңбекпен қамтылмауы және қайта әлеуметтендірілмеуі салдарынан қылмыстың қайталану деңгейінің өсуі;
- сотталғандардың (тергеу- қамауындағылардың) негізсіз қарсылық білдіру актілері;
- бұрын босатылған және жазаның өтелмеген бөлігі неғұрлым жеңіл жаза түрімен ауыстырылған адамдар тарапынан қайта қылмыс жасау фактілерінің өсуі;
- сотталған адамдар (тергеу қамауындағылар) санының өсуі.

2,85
2,8
3.
Снижение повторной преступности среди
лиц, осужденных к наказаниям, не
связанным с лишением свободы, в расчете
на 1000 человек
%
23,1
22,5
20
18,3
Для достижения поставленной цели необходимо решить следующие задачи:
1. Совершенствование уголовно-исполнительного законодательства
В настоящее время уголовная политика находится на качественно новом этапе своего развития, когда комплексно совершенствуется уголовное и уголовно-процессуальное законодательство.
В рамках проводимой в данном направлении работы пересматривается и система уголовных наказаний в целях более широкого применения видов наказаний, альтернативных лишению свободы, а также внедрения новых видов таких наказаний.
Данные обстоятельства обуславливают необходимость параллельного кардинального изменения существующего уголовно-исполнительного законодательства.
При этом главной целью данного процесса является не только достижение согласованности норм законов, но и совершенствование системы исполнения уголовных наказаний в целом, повышение уровня защиты прав осужденных, а также разрешение существующего спектра проблем уголовно-исполнительной системы.
В этой связи в 2012 году будет разработана концепция нового Уголовно-исполнительного кодекса.

2,85
2,8
3.
Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазаларға сотталған адамдардың арасында қылмыстың қайталануын 1000 адамға шаққанда төмендету
%
23,1
22,5
20
18,3
Алға қойылған мақсаттарға жету үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
1. Қылмыстық-атқару заңнамасын жетілдіру
Қазіргі таңда қылмыстық саясат өзінің дамуында қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасының кешенді жетілуі кезінде сапалы жаңа кезеңде дамуда.
Осы бағытта жүргізіліп отырған жұмыстар шеңберінде бас бостандығын шектеудегі балама жазаны кеңінен қолдану, сондай-ақ осындай жазалардың жаңа түрлерін енгізу мақсатында қылмыстық жазалар жүйесі де қайта қаралуда.
Бұл жағдайлар қолданыстағы қылмыстық-атқару заңнамасының түбегейлі өзгеру қажеттілігін негіздейді.
Бұл ретте осы процестің басты мақсаты заң нормаларын келісуге қол жеткізу ғана емес, сондай-ақ жалпы қылмыстық жазаларды орындау жүйесін жетілдіру, сотталғандардың құқықтарын қорғау деңгейін арттыру, сонымен қатар қылмыстық-атқару жүйесінің қолданыстағы проблемалар жиынтығын шешу болып табылады.
Осыған байланысты 2012 жылы жаңа Қылмыстық-атқару кодексінің тұжырымдамасы әзірленеді.

2. Профилактика и предупреждение правонарушений и преступлений
в учреждениях уголовно-исполнительной системы путем улучшения
воспитательной, социально-психологической работы и
трудозанятости осужденных
Сноска. Подраздел 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.01.2014 № 32.
Результатом решения задачи будут следующие показатели прямого результата:
1) снижение удельного веса преступлений, совершенных осужденными (следственно-арестованными), допущенных администрациями учреждений уголовно-исполнительной системы, в расчете на 1000 человек, в 2012 году до 1,9 %, в 2013 году до 1,8 %, в 2014 году до 1,7 %, в 2015 году до 1,6 % (в 2011 году – 0,8 %);
2) увеличение доли лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, в отношении которых применены меры поощрения, в 2012 году – до 89 %, в 2013 году – до 91 %, в 2014 году – до 93 %, в 2015 году – до 95 % (в 2011 году – 86 %);
3) увеличение трудозанятых осужденных в 2014 году – до 11 785 человек, в 2015 году – до 11 885 человек.
Для достижения указанных показателей предполагается осуществить следующие мероприятия.
Разработать и внедрить новые формы и методы организации досуга осужденных, расширить системы клубной и кружковой работы, совершенствовать воспитательный процесс осужденных с использованием достижений современных средств коммуникаций.
Будут шире использованы возможности общеобразовательного и профессионального обучения осужденных, в том числе путем внедрения современных технологий.
Одновременно в рамках оптимизации учреждений уголовно-исполнительной системы будут введены должности старшего инструктора по трудовому и бытовому устройству и инструкторов-психологов.
Параллельно воспитательной работе будут приняты меры по профилактике преступлений в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
Учреждения уголовно-исполнительной системы будут оснащены установками персонального досмотра, рентген установками для досмотра грузов и ручной клади. Для противодействия несанкционированным переговорам осужденных предусмотрена установка блокираторов мобильной связи.
В целях удовлетворения информационных потребностей в 2015 году будет внедрена централизованная автоматизированная база данных уголовно-исполнительной системы.
Важным направлением воспитательного процесса является труд осужденных.
В этой связи в целях повышения эффективности деятельности предприятий уголовно-исполнительной системы и увеличения трудозанятости осужденных будет разработана концепция дальнейшего развития республиканских государственных предприятий «Енбек», «Енбек-Караганда», «Енбек-Оскемен» (далее – РГП).

2. Тәрбиелеу жұмысын, әлеуметтік-психологиялық жұмысты және сотталғандарды жұмыспен қамтуды жақсарту арқылы қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың профилактикасы және алдын алу
Ескерту. 2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.01.2014 № 32 қаулысымен.
Аталған мақсатты шешудің нәтижесі мынадай тікелей көрсеткіштердің қорытындысы болып табылады:
1) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің әкімшіліктері жол берген сотталғандар (тергеу-қамауындағылар) тарапынан жасалған қылмыстардың үлес салмағын 1000 адамға шаққанда 2012 жылы 1,9 %-ға дейін, 2013 жылы 1,8 %-ға дейін, 2014 жылы 1,7 %-ға дейін, 2015 жылы 1,6 %-ға дейін төмендету (2011 жылы – 0,8 %);
2) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын көтермелеу шаралары қолданылған адамдардың үлесін 2012 жылы 89 %-ға дейін, 2013 жылы 91 %-ға дейін, 2014 жылы 93%-ға дейін, 2015 жылы 95%-ға дейін арттыру (2011 жылы – 86%);
3) еңбекпен қамтылған сотталғандардың санын 2014 жылы – 11 785 адамға, 2015 жылы – 11 885 адамға дейін арттыру.
Аталған көрсеткіштерге қол жеткізу үшін келесі іс-шараларды жүзеге асыру ұсынылады.
Сотталғандардың бос уақытын ұйымдастырудың жаңа нысандары мен әдістерін әзірлеу және енгізу, клуб және үйірме жұмыстарының жүйесін кеңейту, қазіргі заманғы коммуникация жетістіктерін пайдалана отырып, сотталғандарды тәрбиелеу процесін жетілдіру.
Қазіргі заманғы технологияларды енгізу жолымен, сотталғандарға жалпы білім беру және кәсіптік оқыту мүмкіндігіндігі кеңінен қолданылады.
Бір уақытта қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерін оңтайландыру арқылы еңбек және тұрмыстық орналастыру жөніндегі аға инспектор және нұсқаушы-психологтардың лауазымдарын енгізу мәселелері пысықталады.
Тәрбие жұмыстарымен бірге қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде қылмыстардың алдын алу бойынша шаралар қабылданады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері дербес тексеріп қарау құрылғыларымен, жүктер мен қол жүктерін тексеруге арналған рентген қондырғыларымен жабдықталады. Сотталғандардың рұқсат етілмеген сөйлесулеріне қарсы әрекет ету үшін ұялы байланыс дабылын басу қондырғыларын орнату көзделді.
Ақпараттық қажеттіліктерді қанағаттандыру мақсатында 2015 жылы қылмыстық-атқару жүйесінің Орталықтандырылған автоматтандырылған деректер базасы енгізіледі.
Тәрбиелеу процесінің маңызды бағыттары сотталғандарды жұмыспен қамту болып табылады.
Осыған байланысты, қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындарындағы қызметтің тиімділігін және сотталғандарды еңбекпен қамтуды арттыру мақсатында «Еңбек», «Еңбек-Өскемен», «Еңбек-Қарағанды» республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын (бұдан әрі – РМК) одан әрі дамыту тұжырымдамасы әзірленеді.

Кроме того, в период 2012–2015 годов предусмотрены открытие новых видов производств, создание дополнительных производственных мощностей за счет средств РГП, размещение государственных заказов на указанных предприятиях, обучение осужденных и персонала технике безопасности и охране труда в целях профилактики производственного травматизма.
3. Модернизация и укрепление материальной базы учреждений
уголовно-исполнительной системы
Показателем прямого результата указанной задачи будет увеличение доли модернизированных учреждений, в 2012 году – до 58,5 %, в 2013 году – до 60,6 %, в 2015 году – до 65,9 %.
Для достижения показателей необходимо выполнение следующих мероприятий.
В период всей реализации Программы предполагаются завершение реконструкции двух и начало строительства трҰх новых учреждений с покамерным содержанием, а также капитальный ремонт и строительство объектов 59 учреждений уголовно-исполнительной системы.
При этом в целях унифицированного подхода к строительству объектов уголовно-исполнительной системы в 2012 году Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства будет разработан типовой проект специализированного исправительного учреждения с покамерным содержанием на 1500 мест по 5 климатическим районам страны.
Для максимального размещения осужденных в камерных помещениях будет разработана проектно-сметная документация на проведение капитального ремонта режимных корпусов по обустройству изолированных участков в 15 следственных изоляторов.
В 2012 году будут проведены строительство инженерно-технических средств охраны современных модификаций в 10 учреждениях и разработка проектно-сметной документации на капитальный ремонт устаревших инженерно-технических средств охраны 19 учреждений уголовно-исполнительной системы.
Кроме того, в рамках оптимизации действующих учреждений уголовно-исполнительной системы будут проведены ликвидация и перепрофилирование некоторых из них.
4. Улучшение здоровья осужденных и следственно-арестованных
лиц, содержащихся в местах лишения свободы
Сноска. Подраздел 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.01.2014 № 32.
Для решения указанной задачи необходимо достичь следующие показатели:
снижение смертности от туберкулеза среди осужденных в расчете на 100 тысяч человек, в 2012 году – до 61, в 2013 году – до 60,7, в 2014 году – до 60,3, в 2015 году – до 59,9 (в 2011 году – 61,4);
1) удержание распространенности ВИЧ-инфекции среди лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, в пределах 2-5 % (в 2011 году – 3 %);

Бұдан басқа, 2012–2015 жылдар аралығында жаңа өңдіріс түрлерін ашу, «Еңбек», «Еңбек-Өскемен», «Еңбек-Қарағанды» мемлекеттік республикалық кәсіпорындарының құралдары есебінен қосымша өндірістік қуат көздерін құру, аталған кәсіпорындарда мемлекеттік тапсырыстарды орналастыру, өндірістік жарақат алуды алдын-алу мақсатында персоналды және сотталғандарды қауіпсіздік техникасына және еңбекті қорғауға оқыту көзделді.
3. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің материалдық базасын жаңғырту және нығайту
Аталған міндеттің тікелей нәтижесінің көрсеткіші жаңғыртылған мекемелер үлесін 2012 жылы 58,5%-ға дейін, 2013 жылы 60,6%-ға дейін, 2015 жылы 65,9%-ға дейін жоғарылату болып табылады.
Көрсеткіштерге қол жеткізу үшін мынадай іс-шараларды орындау қажет.
Бағдарламаны іске асыруың барлық кезеңіңде қылмыстық-атқару жүйесінің екі мекемесін қайта қалпына келтіруді аяқтау және үш жаңа мекеменің құрылысын салуды бастау, сондай-ақ 59 мекеменің объектілерін салу және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу көзделуде.
Бұл ретте қылмыстық-атқару жүйесінің объектілерін салуға бірыңғай тұрғыдан келу мақсатында 2012 жылы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі 5 климаттық өңір бойынша 1500 орынға арналған мамандандырылған түзеу мекемесінің үлгі жобасын әзірлейді.
ҚАЖ-дың арнайы контингентін камералық үй-жайларға барынша орналастыру мақсатына қол жеткізу үшін 15 тергеу изоляторының оқшауланған аймақтарын жайластыруға жобалау-сметалық құжаттама әзірленетін болады.
2012 жылы 10 түзеу мекемесіне қазіргі заманғы күзеттің инженерлік-техникалық құралдарын салу жүргізіледі және қылмыстық-атқару жүйесінің 19 мекемесіндегі ескірген күзеттің инженерлік-техникалық құралдарына күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге жобалау-сметалық құжаттамалар әзірленеді.
Бұдан басқа, қылмыстық-атқару жүйесінің қолданыстағы мекемелерін оңтайландыру шеңберінде, олардың кейбіреулері таратылады және қайта қалпына келтіріледі.
4. Бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын сотталған және тергеу-қамауындағы адамдардың денсаулығын жақсарту
Ескерту. 4-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.01.2014 № 32 қаулысымен.
Көрсетілген міндетті орындау үшін мынадай көрсеткіштерге қол жеткізу қажет:
1) сотталған адамдар арасындағы туберкулезден қайтыс болудың үлес салмағын 100 мың адамға шаққанда 2012 жылы 61%-ға дейін, 2013 жылы 60,7%-ға дейін, 2014 жылы 60,3%-ға дейін, 2015 жылы 59,9%-ға дейін төмендету;

2) снижение смертности от болезней системы кровообращения среди осужденных до 44,7 – в 2012 году, до 44,4 – в 2013 году, до 44,1 – в 2014 году, до 43,8 – в 2015 году на 100 тысяч осужденных (в 2011 году – 45).
Кроме того, в 2012 году в Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан будет внесено инвестиционное предложение на разработку технико-экономического обоснования для строительства трех противотуберкулезных лечебно-профилактических учреждений.
В период всей реализации Программы предусмотрены расходы на капитальный ремонт и реконструкцию имеющихся лечебно-профилактических учреждений уголовно-исполнительной системы.
Совместно с Министерством здравоохранения Республики Казахстан будет обеспечен полный охват больных туберкулезом бактериологическим методом исследования и тестирования на лекарственную чувствительность к туберкулезным препаратам, достигнуто проведение не реже 2 раз в год флюорографических и профилактических осмотров осужденных.
Параллельно в течение 2012 года будет выработан механизм поэтапной передачи медицины уголовно-исполнительной системы в ведение Министерства здравоохранения Республики Казахстан, а также проработаны вопросы повышения уровня заработной платы и социальной защищенности медицинских работников.
5. Совершенствование организации исполнения наказаний,
не связанных с лишением свободы
Решением данной задачи будет являться показатель прямого результата:
- снижение уровня повторной преступности среди лиц, осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы в расчете на 1000 человек, в 2013 году – до 22,5 %, в 2015 году – до 18,3 % (в 2010 году – 23,2, в 2011 году – 15,9).
В рамках повышения эффективности исполнения уголовных наказаний, не связанных с лишением свободы будет кардинально пересмотрена организация работы уголовно-исполнительных инспекций и созданной в ее структуре службы пробации. Параллельно будут внедрены электронные средства слежения за условно осужденными, что улучшит контроль за их поведением и способствует снижению повторной преступности среди них.
6. Сокращение рецидива преступлений, совершенных лицами,
отбывшими наказание в виде лишения свободы, за счет повышения
эффективности их ресоциализации
Для реализации задачи необходимо достижение показателя:
- сокращение рецидивной преступности со стороны лиц, ранее осужденных к лишению свободы ежегодно на 2 %, в 2012 году до 19296,2; в 2013 году – 18902,4; в 2014 году – 18508,6; в 2015 году – 18114,8 преступлений (в 2011 году в учреждениях уголовно-исполнительной системы содержалось 19 690 человек, ранее судимых).
В целях ресоциализации осужденных на базе исправительных учреждений одной из областей республики будет проведен пилотный проект по апробированию нового механизма подготовки осужденных к освобождению. Также будет проработан вопрос строительства в 2015 году специальных общежитий при исправительных учреждениях для содержания осужденных, переведенных на льготные условия содержания.
Совместно с местными исполнительными органами будет разработан совместный план взаимодействия местных исполнительных органов и администрации учреждений уголовно-исполнительной системы по социальной адаптации лиц, освобожденных из мест лишения свободы, принят комплекс мер по размещению в специализированных социальных учреждениях нуждающихся лиц, отбывших уголовное наказание.
Кроме того, будут приняты меры по расширению перечня получаемых осужденными в период отбывания наказания рабочих профессий и специальностей, востребованных на рынке труда, а также дальнейшему их трудоустройству после освобождения.

2) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдардың арасында АИТВ-жұқпасының таралуын 2-5% шекте ұстап қалу;
3) қан айналымы жүйесі ауруларынан қайтыс болудың үлес салмағын 100 мың сотталғанға шаққанда 2012 жылы 44,7 %-ға дейін, 2013 жылы 44,4 %-ға дейін, 2014 жылы 44,1 %-ға дейін, 2015 жылы 43,8%-ға дейін төмендету көзделуде (2011 жылы – 45).
Бұдан басқа, 2012 жылы Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне туберкулезге қарсы емдеу-профилактикалық үш мекеменің құрылысы үшін техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуде инвестициялық ұсыныс енгізіледі.
Бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңінде қылмыстық-атқару жүйесінің қолданыстағы емдеу-профилактикалық мекемелерін қайта қалпына келтіру және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу шығындары қарастырылған.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігімен бірлесе отырып туберкулезбен ауыратындарды зерттеудің бактериологиялық әдісімен толық қамту және туберкулез дәрі-дәрмектерінің дәрілік сезімталдығына тестілеу толық қамтамасыз етіледі, сотталғандарды жылына кемінде 2 рет флюорографиялық және профилактикалық тексеруге қол жеткізілді.
Бұған қоса 2012 жылы қылмыстық-атқару жүйесінің медициналық қызметін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағына кезең-кезеңмен беру, сонымен қатар медициналық қызметкерлердің еңбекақысын көтеру және әлеуметтік қорғалу мәселесі бойынша шаралар қабылданады.
5. Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалардың орындалуын ұйымдастыруды жетілдіру
Аталған міндетті шешу келесі көрсеткіштің тікелей нәтижесі болып табылады:
- бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазаларға сотталған адамдардың арасындағы қылмыстың қайталану деңгейін 1000 адамға шаққанда 2013 жылы 22,5%-ға, 2015 жылы 18,3%-ға дейін төмендету (2010 жылы – 23,2, 2011 жылы – 15,9).
Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазаларды орындаудың тиімділігін арттыру шеңберінде қылмыстық-атқару инспекциясының және оның құрылымында құрылған пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру түбегейлі қайта қаралады. Бұған қоса шартты сотталғандарға арналған электрондық бақылау құралдары енгізіледі, ол олардың жүріс-тұрысын бақылауды жақсартады және олардың арасында қылмыстың қайталануын азайтуға мүмкіндік береді.
6. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаларын өтеген адамдарды қайта әлеуметтендіру тиімділігін арттыру есебінен олар жасаған қылмыстардың қайталануын қысқарту
Міндетті іске асыру үшін мынадай көрсеткішке қол жеткізу қажет:
- бұрын бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар тарапынан қылмыстың қайталануын жыл сайын 2%-ға, 2012 жылы 19296,2-ге дейін, 2013 жылы – 18902,4-ке дейін, 2014 жылы – 18508,6-ға дейін, 2015 жылы – 18114,8-ге дейін қысқарту (2011 жылы ҚАЖ мекемелерінде бұрын сотталған 19 690 адам ұсталуда).
Сотталғандарды қайта әлеуметтендіру мақсатында республиканың кез-келген бір облысындағы түзеу мекемелерінің базасында сотталғандарды босатылуға даярлаудың жаңа механизмін саралау бойынша пилоттық жоба жүргізіледі. Сондай-ақ осы мақсатта 2015 жылы түзеу мекелерінің жанынан дағдылы ұстау жағдайына ауыстырылған сотталғандарды ұстауға арналған арнайы жатақхана салу мәселесі әзірленеді.
Жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып әкімдіктер бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан адамдарды әлеуметтік бейімдеу бойынша жергілікті атқарушы органдар мен қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің әкімшілігінің өзара іс-қимыл жасасуы жөнінде бірлескен іс-шаралар жоспары әзірленеді, мамандандырылған әлеуметтік мекемелерді қажет ететін бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан сотталғандарды орналастыру бойынша кешенді шаралар қабылданды.
Бұдан басқа, сотталғандардың жаза өтеу барысында еңбек нарығындағы сұранысқа ие кәсіптер мен жұмыс мамандықтарын алу тізбесін кеңейту, сондай-ақ босатылғаннан кейін олардың жұмысқа орналасуы бойынша шаралар қабылданады.

Целевые показатели Программы планируется достичь в один этап в среднесрочной перспективе за 2012–2015 годы.
5. Необходимые ресурсы
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.01.2014 № 32.
На реализацию Программы предусматривается выделение из республиканского бюджета средств на общую сумму 22 500,297 млн. тенге, в том числе:
2012 год – 7 457,737 млн. тенге;
2013 год – 1 398,695 млн. тенге;
2014 год – 38,233 млн. тенге;
2015 год – 13 605,632 млн. тенге.
Суммы расходов на 2013–2015 годы являются предварительными и будут уточняться Республиканской бюджетной комиссией при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
6. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2012 № 1691; от 28.01.2014 № 32.
п/п
Мероприя-
тие
Форма
заверше-
ния
Ответ-
ствен-
ные
за
испол-
нение
Сроки
испол
нения
Предполагаемые расходы
(млн. тенге)
Ис-
точ-
ники
фи-
нан-
сиро-
вания
бюд-
жет-
ной
прог-
раммы
(если
есть)

Бағдарламаның нысаналы мақсаттарына бір кезеңде 2012 – 2015 жылдарға арналған орта кезеңдік перспективада қол жеткізу жоспарлануда.
5. Қажетті ресурстар
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.01.2014 № 32 қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыру үшін республикалық бюджет есебінен жалпы сомасы 22 500,297 млн. теңге бөлу көзделуде, оның ішінде:
2012 жылы – 7 457,737 млн. теңге;
2013 жылы – 1 398,695 млн. теңге;
2014 жылы – 38,233 млн. теңге;
2015 жылы – 13 605,632 млн. теңге.
2012 – 2015 жылдарға арналған сома шығындарын алдын ала жасалған және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезінде Республикалық бюджет комиссиясы нақтылайтын болады.
6. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1691; 28.01.2014 № 32 қаулыларымен.
Р/с №
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындау үшін жауаптылар
Орын-дау мерзімдері
Болжамды шығыстар (млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның № (бар болса)

59-1.
Проведение
конкурса по
выбору
концессионера
для
строительства
и эксплуатации
исправительного
учреждения
в рамках
государственно-
частного
партнерства
Конкурсная
документация
МВД
4 квар-
тал
2015
года
-
-
-
-
-
-
-
4. Улучшение здоровья осужденных и следственно-арестованных лиц,
содержащихся в местах лишения свободы
60.
Обеспечение
охвата
больных
туберкуле-
зом
бактериоло-
гическими
методами
исследова-
ния и
постановкой
теста на
лекарствен-
ную
чувстви-
тельность к
противоту-
беркулезным
препаратам
Договора с
территори-
альными
департа-
ментами
здравоох-
ранения
МВД
(со-
зыв),
МЗ
Еже-
год-
но
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
61.
Обеспечение
респирато-
рами с
высокой
степенью
защиты для
персонала
противоту-
беркулезных
отделений,
лабораторий
и комнат
сбора
мокроты
(согласно
нормам
потребности
Закуп
респира-
торов
МВД
(со-
зыв),
МЗ
4
квар-
тал
2012-
2015
годов
19,182
41,134
19,182
19,182*
98,68*
РБ
040
62.
Проведение
профилак-
тических и
флюорогра-
фических
осмотров
лиц,
содержащих-
ся в
учреждениях
УИС, не
реже 2-х
раз в год
Профилак-
тический
осмотр
МВД
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
63.
Проведение
информацион
но-разъяс-
нительной
работы по
вопросам
распростра-
нения
ВИЧ/СПИД
среди лиц,
находящихся
в
пенитен-
циарной
системе
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЗ
(со-
зыв),
МВД
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
64.
Обеспечение
антиретро-
вирусными
препаратами
ВИЧ-инфици-
рованных
осужденных
подлежащих
АРТ-терапии
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЗ
(со-
зыв),
МВД
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
65.
Проведение
мониторинга
медицинских
мероприятий
в
учреждениях
УИС
Рекоменда-
ции по
результа-
там
мониторин-
га
МВД
(со-
зыв),
МЗ
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
66.
Исключена постановлением Правительства РК от 28.01.2014 № 32
67.
Внесение
бюджетной
заявки на
разработку
ПСД с
прохожде-
нием
государст-
венной
экспертизы
на
капитальный
ремонт и
реконструк-
цию
объектов
лечебно-
профилакти-
ческих
учреждений
УИС
Бюджетная
заявка
МВД
3
квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
68.
Выработка
механизма
поэтапной
передачи
функций и
полномочий
МВД в сфере
медицины
уголовно-
исполни-
тельной
системы в
ведение МЗ
с принятием
мер по
проработке
вопросов
повышения
уровня
заработной
платы и
социальной
защищен-
ности
медицинских
работников,
которые
будут
обслуживать
осужденных
План
мероприя-
тий
МВД
(со-
зыв),
МЗ,
МЭРТ,
МТСЗН,
МФ
4
квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
69.
Обеспечение
полного
охвата
больных
туберкуле-
зом с
множествен-
ной
лекарствен-
ной
устойчивос-
тью
противоту-
беркулез-
ными
препаратами
второго
ряда
Закуп
препаратов
МВД
(со-
зыв),
МЗ
4
квар-
тал
2012-
2013
годов

59-1.
Мемлекеттік жеке меншік серіктестік шеңберінде түзеу мекемесін салу және пайдалану үшін концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізу
Конкурс құжаттамасы
ІІМ
2015 жылғы 4-тоқсан
-
-
-
-
-
-
-
4. Бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын сотталған және тергеу-қамауындағы адамдардың денсаулығын жақсарту
60.
Туберкулезбен ауыратын адамдарды бактериологиялық зерттеу әдістерімен және туберкулезге қарсы препараттарға дәрілік сезімталдығына тестілеумен қамтуды қамтамасыз ету
Аумақтық денсаулық сақтау департаменттерімен шарттар
ІІМ (жиынтық), ДСМ
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
61.
Туберкулезге қарсы бөлімшелердің, зертханалар мен қақырық жинау бөлмелерінің персоналы үшін жоғары дәрежедегі қорғаныс респираторларымен қажеттілікке сәйкес қамтамасыз ету
Респираторларды сатып алу
ІІМ, ДСМ
2012-2015 жылдардағы 4-тоқсан
19,182
41,134
19,182
19,182*
98,68*
РБ
040
62.
ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдарды жылына кемінде 2 рет профилактикалық және флюорографиялық тексеруден өткізу
Профилактикалық тексеріс
ІІМ
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
63.
Пенитенциарлық жүйедегі адамдардың арасында АИТВ/ЖИТС таралу мәселесі бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын өткізу
ДСМ-ге ақпарат
ДСМ (жинақтау), ІІМ
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
64.
АРТ-терапиясына жататын АИТВ жұққан сотталғандарды антиретровирустық препараттармен қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
ДСМ (жинақтау), ІІМ
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
65.
ҚАЖ мекемелерінде медициналық шаралардың мониторингін жүргізу
Мониторинг нәтижелері бойынша ұсыныстар
ІІМ (жинақтау), ДСМ
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
66.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.01.2014 № 32 қаулысымен.
67.
ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемелеріне күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге және қайта қалпына келтіруге мемлекеттік сараптамадан өткізе отырып ЖСҚ әзірлеуге бюджеттік өтінім енгізу
Бюджеттік өтінім
ІІМ
2012 жылғы 3-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
68.
Сотталғандарға медициналық қызмет көрсететін қызметкерлердің еңбек ақысын көтеру және әлеуметтік қорғалуын арттыру мәселесін пысықтау бойынша шаралар қабылдай отырып, ІІМ қылмыстық-атқару жүйесінің медицина саласын ДСМ қарамағына кезең-кезеңмен беру механизмін әзірлеу
Жоспар
ІІМ (жинақтау), ДСМ, Еңбекмині, Қаржымині
2012 жылғы 4-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
69.
Көптік дәріге көнбейтін, туберкулезбен ауыратын адамдарды толық қамтумен екінші қатардағы туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз ету
Дәрі-дәрмектер сатып алу
ІІМ (жинақтау), ДСМ
2012 – 2013 жылдардағы 4-тоқсан

АК-159/11»
ДУИС по
Караган-
динской
области)
Приказ
МВД
1
квар-
тал
2013
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
73.
Создание
республи-
канского
лечебно-
профилакти-
ческого
учреждения
на 450 коек
на базе
государст-
венного
учреждения
«Учреждение
ОВ-156/15»
ДУИС по
Восточно-
Казахстанс-
кой области
Приказ
МВД
Де-
кабрь
2015
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
5. Совершенствование организации исполнения наказаний,
не связанных с лишением свободы
74.
Проведение
региональ-
ных
семинаров-
совещаний с
местными
исполните-
льными и
государст-
венными
органами по
совершенст-
вованию
исполнения
наказаний,
не
связанных с
лишением
свободы
Семинары-
совещания
МВД
(со-
зыв),
акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
75.
Проведение
семинаров-
совещаний
по
организации
социально-
правовой
помощи
условно
осужденным,
состоящим
на учете
службы
пробации
Семинары-
совещания
МВД
(со-
зыв),
акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
76.
Подача
бюджетных
заявок на
приобрете-
ние
служебного
авто-
транспорта
для УИИ
Бюджетная
заявка
МВД
2
квар-
тал
2012
–2015
годов
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
77.
Принятие
комплекса
мер по
организации
деятельнос-
ти службы
пробации в
составе
УИИ, в том
числе с
проработкой
вопроса по
повышению
квалифика-
ции
сотрудников
УИИ в
ведомствен-
ных учебных
заведениях
МВД по
социальной
направлен-
ности
План
МВД
3
квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
78.
Приобрете-
ние
электрон-
ных средств
контроля
для
осужденных
к
ограничению
свободы
Закуп
электрон-
ных
средств
контроля
МВД
2
квар-
тал
2015
года
-
-
-
3344,305*
3344,305*
РБ
-
6. Сокращение рецидива преступлений, совершенных лицами, отбывшими наказание
в виде лишения свободы, за счет повышения эффективности их ресоциализации
79.
Организация
информиро-
вания
осужденных
о порядке
трудоуст-
ройства
после
освобожде-
ния
Разъясне-
ния,
беседы,
занятия
МВД
(со-
зыв),
МТСЗН,
акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
80.
Организация
информиро-
вания
местных
исполни-
тельных
органов о
лицах,
освобождае-
мых из мест
лишения
свободы
Извещение
местных
исполни-
тельных
органов
МВД
Еже-
годно
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
81.
Совершенст-
вование
эффектив-
ности
механизма
взаимо-
действия
местных
исполни-
тельных
органов и
администра-
ции
учреждений
УИС по
социальной
адаптации
лиц,
освобожден-
ных из мест
лишения
свободы
Совместный
план
Акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алма-
ты,
МВД
3
квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
82.
Выработка
предложений
по
возможности
внедрения
международ-
ного опыта
комплексно-
го решения
вопросов
ресоциали-
зации
осужденных
в
Казахстане
Предложе-
ние в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МВД
3
квар-
тал
2012,
2015
годов
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
83.
Проработка
вопросов
создания в
каждой
области
центров
реабилита-
ции и
социальной
адаптации
лиц,
освобожден-
ных из мест
лишения
свободы
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
Акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
Ноя-
брь
2012
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
84.
Принятие
комплекса
мер по
размещению
в
специализи-
рованных
социальных
учреждениях
нуждающихся
осужденных,
отбывших
наказание
План
мероприя-
тий
МВД,
акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
1
квар-
тал
2013
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
85.
Выработка
предложений
об
увеличении
квотирова-
ния рабочих
мест для
лиц,
освобождаю-
щихся из
мест
лишения
свободы
Предложе-
ние в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МТСЗН
(со-
зыв),
МВД,
акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
1
квар-
тал
2013
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
86.
Проработка
вопроса
строительс-
тва в 2015
году
специальных
общежитий
при
исправи-
тельных
учреждениях
для
содержания
осужденных,
переведен-
ных на
льготные
условия
содержания
Информация
в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МВД
1
квар-
тал
2013
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
87.
Проведение
совместных
семинаров
по вопросам
трудового и
бытового
устройства
лиц,
освобожден-
ных из мест
лишения
свободы
Семинары
МВД
(со-
зыв),
МТСЗН,
акима-
ты,
облас-
тей,
горо-
дов
Астаны
и
Алматы
3
квар-
тал
2013
года
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
88.
Проведение
на базе
исправи-
тельных
учреждений
одной из
областей
республики
пилотного
проекта по
апробирова-
нию нового
механизма
подготовки
осужденных
к
освобожде-
нию
Приказ
МВД
4
квар-
тал
2013
–2015
годов
-
-
-
-
-
Не
тре-
буют-
ся
-
Итого:
2012
–2015
годы

Қарағанды облысы бойынша ҚАЖД АК-159/11 Республикалық туберкулезге қарсы аурухана базасында туберкулезбен ауыратын адамдарды емдеу үшін фтизиохирургиялық бөлімше құру
Бұйрық
ІІМ
2013 жылғы 1-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
73.
Шығыс Қазақстан облысы бойынша ҚАЖД ОВ-156/15 мекемесінің базасында 450 кереует орынды бір Республикалық емдеу-профилактикалық мекемесін құру
Бұйрық
ІІМ
2015 жылғы желтоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
5. Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалардың орындалуын ұйымдастыруды жетілдіру
74.
Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазаларды орындауды жетілдіру бойынша жергілікті атқарушы органдармен және басқа мемлекеттік органдармен және құқық қорғау органдарымен өңірлік семинар-кеңестер өткізу
Семинар-кеңестер
ІІМ (жинақтау), Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктері
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
75.
Пробация қызметінің есебінде тұрған шартты сотталған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетуді ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдармен семинар-кеңестер өткізу
Семинар-кеңестер
ІІМ, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктер
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
76.
ҚАИ-ға қызметтік автокөлік сатып алу үшін бюджеттік өтінім беру
Бюджеттік өтінім
ІІМ
2012 – 2015 жылдардағы 2-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
77.
Пробация қызметінің ҚАИ құрамындағы жұмысын ұйымдастыру, оның ішінде ІІМ ведомстволық оқу орындарында әлеуметтік бағыттар бойынша ҚАИ қызметкерлерінің біліктілігін арттыру мәселесін қарастыру арқылы шаралар кешенін қабылдау
Жоспар
ІІМ
2012 жылғы 3-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
78.
Бас бостандығынан шектеуге сотталған адамдарға арналған электрондық бақылау құралдарын сатып алу
Электрондық бақылау құралдарын сатып алу
ІІМ
2015 жылғы 2-тоқсан
-
-
-
3344,305*
3344,305*
РБ
Жаңа бюджеттік өтінім
6. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаларын өтеген адамдарды қайта әлеуметтендіру тиімділігін арттыру есебінен
олар жасаған қылмыстардың қайталануын қысқарту
79.
Босатылғаннан кейін жұмысқа орналасу тәртібі туралы сотталғандарды ақпараттандыруды ұйымдастыру
Түсіндірмелер, әңгімелесулер, сабақтар
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктері
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
80.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан адамдар туралы жергілікті атқарушы органдарды ақпараттандыруды ұйымдастыру
Жергілікті атқарушы органдарды хабардар ету
ІІМ
Жыл сайын
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
81.
Жергілікті атқарушы органдардың және ҚАЖ мекемелері әкімшілігінің бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік бейімдеу бойынша өзара іс-қимыл жасасу тетігінің тиімділігін жетілдіру
Бірлескен жоспар
Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктері, ІІМ
2012 жылғы 3-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
82.
Қазақстанда сотталғандарды қайта әлеуметтендіру мәселесін шешуде халықаралық тәжірибені енгізу мүмкіндігі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныс
ІІМ
2012 –  2015 жылдардағы 3-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
83.
Әрбір облыста бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан адамдарды оңалту және әлеуметтік бейімдеу орталықтарын құру мәселелерін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметке ақпарат
Астана,
Алматы қалалары, облыстардың әкімдіктері
2012 жылғы қараша
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
84.
Мамандандырылған әлеуметтік мекемелерді қажет ететін бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан сотталғандарды орналастыру бойынша кешенді шаралар қабылдау
Жоспар
ІІМ, облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2013 жылғы 1-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
85.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын адамдарға арналған жұмыс орындарын квоталауды көбейту туралы ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметке ұсыныс
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2013 жылғы
1-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
86.
2015 жылы ұстаудың жеңілдетілген жағдайына ауыстырылған сотталғандарды ұстау үшін түзеу мекемелерінің жанынан арнайы жатақханалар салу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметке ақпарат
ІІМ
2013 жылғы 1-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
87.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан адамдарды еңбек және тұрмыстық орналастыру мәселелері бойынша халықты жұмыспен қамту органдарымен бірлескен семинарлар өткізу
Семинарлар
ІІМ, Еңбекмині, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2013 жылғы 3-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
88.
Республика облыстарының біріндегі түзеу мекемелерінің базасында сотталғандарды босатуға дайындаудың жаңа тетігін саралау бойынша пилоттық жобаны өткізу
Бұйрық
ІІМ
2013 – 2015 жылдардағы 4-тоқсан
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
Барлығы:
2012 –  2015 жылдар

7457,737
810,029
38,233
13605,632
21911,631
РБ
-
Примечания:
* – сумма будет уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы.
расшифровка аббревиатур:
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АДСиЖКХ – Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
РБ – Республиканский бюджет
МВК – Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
НПА – нормативные правовые акты
УИС – уголовно-исполнительная система
УИИ – уголовно-исполнительные инспекции
ДУИС – Департамент уголовно-исполнительной системы
РГП – республиканское государственное предприятие
ИУ – исправительное учреждение
ИК – исправительная колония
КП – колония-поселение
СИ – следственный изолятор
ЖК – женская колония
БПК – банно-прачечный комбинат
ИТСО – инженерно-технические средства охраны
ПСД – проектно-сметная документация

7457,737
810,029
38,233
13605,632
21911,631
РБ
Ескертпе:
* – сома тиісті жылдарға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланады
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІІМ       – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ДСМ       – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МҚІА      – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
ҚТКШІА    – Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын-үй коммуналдық
шаруашылық істері агенттігі
ҰҚК       – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
РБ        – республикалық бюджет
ВАК       – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы заң жобалау
қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия
НҚА       – нормативтік құқықтық актілер
ҚАЖ       – қылмыстық-атқару жүйесі
ҚАИ       – қылмыстық-атқару инспекциялары
ҚАЖД      – Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті
РМК       – республикалық мемлекеттік кәсіпорын
ТМ        – түзеу мекемесі
ТК        – түзеу колониясы
ҚК        – қоныс-колониясы
ТИ        – тергеу изоляторы
ӘК        – әйелдер колониясы
МКК       – монша-кір жуу кешені
ИТКҚ      – инженерлік-техникалық күзет құралдары
ЖСҚ       – жобалау-сметалық құжаттама