О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2012 года № 972
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 «Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 168) следующие изменения:
1) в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) реализует аграрную политику государства, разрабатывает и реализует стратегические планы, государственные, отраслевые (секторальные) программы, а также организует научные исследования в регулируемых сферах;
2) вырабатывает приоритетные направления межгосударственных экономических связей в области агропромышленного комплекса, представляет Республику Казахстан в международных отношениях, способствует привлечению и использованию инвестиций, осуществляет международную и внешнеэкономическую деятельность, осуществляет международное сотрудничество и участвует в реализации международных программ по вопросам регулируемых сфер;
3) реализует международные проекты в области развития агропромышленного комплекса в пределах своей компетенции;
4) разрабатывает мероприятия по переходу отраслей агропромышленного комплекса на международные стандарты;
5) реализует государственную политику в области научного обеспечения агропромышленного комплекса и подготовку кадров;
6) участвует в реализации молодежной политики в агропромышленном комплексе;
7) вносит предложения по вопросам совершенствования нормативной правовой базы, ценовой, технической, таможенной, налоговой, кредитной, страховой деятельности, а также в сфере технического регулирования и политики государства в области агропромышленного комплекса;
8) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения о выпуске материальных ценностей из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок и по перечню организаций, участвующих в выпуске материальных ценностей из государственного резерва, объемам и ценам выпускаемых материальных ценностей;
9) развивает оптимальные формы взаимодействия субъектов агропромышленного комплекса;

"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбір мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулыcына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 шілдедегі № 972 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбір мәселелерi» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулыcына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 14, 168-құжат) мынадай өзгерістер енгiзiлсiн:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттің реттелетін салалардағы аграрлық саясатын іске асырады, стратегиялық жоспарлар, мемлекеттік, салалық (секторалдық) бағдарламалар әзірлейді және іске асырады, сондай-ақ ғылыми зерттеулер ұйымдастырады;
2) агроөнеркәсіптік кешен саласында мемлекетаралық экономикалық байланыстардың басым бағыттарын әзірлейді, реттелетін салалар мәселелері бойынша халықаралық қатынастарда Қазақстан Республикасын білдіреді, инвестициялар тартуға және оларды пайдалануға ықпал етеді, халықаралық және сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырады, халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады және халықаралық бағдарламаларды іске асыруға қатысады;
3) өз құзыреті шегінде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы халықаралық жобаларды іске асырады;
4) агроөнеркәсіптік кешен салаларын халықаралық стандарттарға көшіру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді;
5) агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми қамтамасыз ету мен кадрлар даярлау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
6) агроөнеркәсіп кешеніндегі жастар саясатын іске асыруға қатысады;
7) нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, баға, техника, кеден, салық, кредит, сақтандыру қызметінің, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы техникалық реттеу және мемлекеттік саясат аясындағы мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
8) нарыққа реттеушілік ықпал жасау үшін мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығару туралы және мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығаруға қатысушы ұйымдардың тізбесі, шығарылатын материалдық құндылықтардың көлемі мен бағалары жөніндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;
9) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің өзара іс-қимылының оңтайлы нысандарын дамытады;

10) осуществляет анализ состояния и результатов производственно-хозяйственной деятельности по отраслям и видам деятельности, балансов потребления и производства сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки;
11) создает условия для развития системы кредитных товариществ, осуществляющих кредитование в агропромышленном комплексе, для улучшения доступа субъектов агропромышленного комплекса к кредитным ресурсам;
12) организует информационно-маркетинговое обеспечение агропромышленного комплекса;
13) осуществляет нормативно-методическое обеспечение в области агропромышленного комплекса, в том числе методическое обеспечение деятельности местных исполнительных органов в сфере агропромышленного комплекса;
14) осуществляет анализ статистической информации по развитию отраслей агропромышленного комплекса;
15) разрабатывает и утверждает форму обязательства получателя субсидий;
16) разрабатывает и утверждает отраслевую систему поощрения;
17) разрабатывает перечень информации и услуг, подлежащих представлению субъектам агропромышленного комплекса на безвозмездной основе;
18) вносит предложения о создании, развитии, реорганизации, ликвидации специализированных организаций;
19) разрабатывает и утверждает рекомендуемые схемы специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельскохозяйственной продукции;
20) организует систему товародвижения продукции агропромышленного комплекса;
21) руководит деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности;
22) вносит предложения по совершенствованию системы национальной безопасности;
23) обеспечивает соблюдение законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
24) с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов информирует население о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведет пропагандистскую и контрпропагандистскую деятельность;
25) привлекает к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
26) в пределах своей компетенции обеспечивает защиту сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных ими;
27) организует проведение специализированными государственными учреждениями мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель;

10) қызмет салалары мен түрлері бойынша өндірістік-шаруашылық қызметтің, ауыл шаруашылығы өнімі мен оны қайта өңдеу өнімдерін тұтыну мен өндіру теңгерімінің жай-күйі мен нәтижелерін талдауды жүзеге асырады;
11) агроөнеркәсіптік кешенде кредит беруді жүзеге асыратын кредиттік серіктестіктер жүйесін дамыту үшін, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің кредит ресурстарына қол жеткізуін жақсарту үшін жағдайлар жасайды;
12) агроөнеркәсіптік кешенді ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
13) агроөнеркәсіптік кешен саласында нормативтік-әдістемелік қамтамасыз етуді, оның ішінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жергілікті атқарушы органдардың қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
14) агроөнеркәсіптік кешен салаларын дамыту жөніндегі статистикалық ақпаратты талдауды жүзеге асырады;
15) субсидиялар алушы міндеттемесінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
16) салалық көтермелеу жүйесін әзірлейді және бекітеді;
17) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне ақысыз негізде ұсынуға жататын ақпарат пен қызметтер тізбесін әзірлейді;
18) мамандандырылған ұйымдарды құру, дамыту, қайта ұйымдастыру, тарату туралы ұсыныстар енгізеді;
19) ауыл шаруашылығы өнімінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандырудың ұсынылған схемаларын әзірлейді және бекітеді, мониторингін жүргізеді;
20) агроөнеркәсіптік кешен өнімінің тауар қозғалысы жүйесін ұйымдастырады;
21) ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық етедi;
22) ұлттық қауiпсiздiк жүйесiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
23) ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк-құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз етедi;
24) мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі мен оны қамтамасыз ету бойынша қолданылатын шаралар туралы халықты хабардар етеді, насихат және қарсы насихат жұмыстарын жүргізеді;
25) әрекетi (немесе әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерінiң бұзылуына, ұлттық қауiпсiздiгiне қауіп төнуіне әкеп соғатын лауазымды адамдарды, мемлекеттiк қызметшiлердi тиiсті жауаптылыққа тартады;
26) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің, сондай-ақ өзі құпияландырған мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз етеді;
27) суармалы жерлердің мелиоративтік жай-күйіне мамандандырылған мемлекеттік мекемелердің мониторинг және бағалау жүргізуін ұйымдастырады;

28) проводит мониторинг развития агропромышленного комплекса и реализации государственных и отраслевых программ в данной сфере;
29) проводит мониторинг проведения полевых работ;
30) проводит мониторинг цен и рынков продовольственных товаров;
31) проводит мониторинг состояния продовольственной безопасности;
32) осуществляет государственную техническую инспекцию в области агропромышленного комплекса;
33) разрабатывает и устанавливает форму и сроки представления страхователем, страховщиком, агентом и обществом информации и документов, необходимых для осуществления им контрольных функций;
34) запрашивает и получает от страхователя, страховщика, агента и общества информацию и документы, необходимые для осуществления им своих контрольных функций;
35) рассматривает дела об уклонении от заключения договоров обязательного страхования страхователями и о несоблюдении обществом требований законодательства Республики Казахстан о взаимном страховании и Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве»;
36) разрабатывает и утверждает методику определения площадей гибели посевов;
37) осуществляет контроль за деятельностью агента, общества, соблюдением ими законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании в растениеводстве;
38) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности экспертной организации;
39) разрабатывает программы по организации лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования;
40) разрабатывает мероприятия по техническому оснащению субъектов агропромышленного комплекса и развитию сельскохозяйственного машиностроения;
41) разрабатывает правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости;
42) разрабатывает правила государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости;
43) разрабатывает правила ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости;

28) агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың және осы саладағы мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асырудың мониторингін жүргізеді;
29) далалық жұмыстарды жүргізу мониторингін жүргізеді;
30) азық-түлік тауарларының бағалары мен нарықтары мониторингін жүргізеді;
31) азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйі мониторингін жүргізеді;
32) агроөнеркәсіп кешені саласында мемлекеттік техникалық инспекцияны жүзеге асырады;
33) сақтанушының, сақтандырушының, агенттің және қоғамның бақылау функцияларын жүзеге асыруы үшін оларға қажетті ақпарат пен құжаттарды ұсыну нысаны мен мерзімдерін әзірлейді және белгілейді;
34) сақтандырушыдан, сақтанушыдан, қоғамнан және агенттен өзінің бақылау функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады және алады;
35) сақтанушылардың міндетті сақтандыру шартын жасасудан жалтаруы туралы және Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамасының және «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңының талаптарын қоғамның сақтамауы туралы істерді қарайды;
36) егістіктердің жойылу алаңдарын анықтау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
37) агенттің, қоғамның қызметін, олардың Қазақстан Республикасының өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
38) сарапшы ұйымға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
39) ауыл шаруашылығы техникасының және жабдықтарының лизингін ұйымдастыру жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді;
40) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін техникалық жарақтандыру және ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту жөніндегі іс-шараларды әзірлейді;
41) тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерін, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын әзірлейді;
42) тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерін, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу қағидаларын әзірлейді;
43) тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттік байқаудан өткізу қағидаларын әзірлейді;

44) разрабатывает правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленных на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости;
45) подготавливает и вносит в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предложения о разработке технических регламентов, актуализации и унификации нормативных документов по стандартизации;
46) разрабатывает технические регламенты в области безопасности пищевой продукции;
47) разрабатывает статистическую методологию по ведомственным статистическим наблюдениям;
48) разрабатывает и утверждает формы ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, ежегодных планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
49) проводит постоянные контрольные выборочные обследования территорий и помещений организаций, объектов внутренней торговли, крестьянских или фермерских, приусадебных и дачных хозяйств, выращивающих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих и реализующих продукцию растительного происхождения, земель сельскохозяйственного, лесного, водного и другого назначения;
50) осуществляет лицензирование и лицензионный контроль в регулируемых сферах в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
51) представляет сведения о налогоплательщиках, имеющих объекты налогообложения и (или) объекты, связанные с налогообложением, а также об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в органы налоговой службы в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
52) разрабатывает нормативные правовые акты в сфере защиты прав потребителей;
53) вносит предложения в уполномоченный орган и Правительство Республики Казахстан по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
54) рассматривает обращения физических или юридических лиц в сфере защиты прав потребителей;
55) применяет меры ответственности к нарушителям законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
56) осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
57) согласовывает целесообразность размещения в регионах специальных хранилищ (могильников) и их количество;
58) разрабатывает технические регламенты в области семеноводства;

44) тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру қағидаларын әзірлейді;
45) техникалық регламенттерді әзірлеу, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға өзекті сипат беру және оларды біріздендіру туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дайындайды және енгізеді;
46) тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласы бойынша техникалық регламенттер әзірлейді;
47) ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық әдіснама әзірлейді;
48) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық есептіліктің, тексеріс парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін, жыл сайынғы тексерістер жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
49) өсімдік текті өнімді өсіретін, дайындайтын, қоймалайтын, қайта өңдейтін және өткізетін ұйымдардың, ішкі сауда объектілерінің, шаруа немесе фермер, үй жанындағы және саяжай қожалықтарының аумағы мен үй-жайларына, ауыл шаруашылығы, орман, су және басқа да мақсаттағы жерлерге тұрақты бақылау іріктеу зерттеулерін жүргізеді;
50) Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес реттелетін салаларда лицензиялауды және лицензиялық бақылауды жүзеге асырады;
51) салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты объектілері бар салық төлеушілер туралы, сондай-ақ, салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметті Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен салық қызметі органдарына ұсынады;
52) тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
53) уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқықтарын қорғау туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
54) жеке немесе заңды тұлғалардың тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы өтініштерін қарайды;
55) Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзушыларға жауапкершілік шараларын қолданады;
56) Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
57) өңірлерде арнайы қоймаларды (көмінділерді) орналастырудың орындылығын және олардың санын келіседі;
58) тұқым шаруашылығы саласы бойынша техникалық регламенттер әзірлейді;

59) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам сортоиспытания, семеноводства и формы документации на семена;
60) разрабатывает и утверждает правила регистрации оригинаторов сортов;
61) разрабатывает порядок осуществления экспертизы качества семян;
62) разрабатывает порядок осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний;
63) разрабатывает и утверждает технологические требования, схемы производства, правила хранения и реализации семян;
64) устанавливает порядок и сроки проведения сортообновления и сортосмены;
65) определяет порядок организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений;
66) разрабатывает порядок аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, апробаторов и семенных экспертов;
67) разрабатывает перечни родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность оцениваются по данным государственного испытания или заявителя;
68) утверждает порядок установления ежегодных квот производства оригинальных и реализации элитных семян, подлежащих субсидированию, для аттестованных субъектов семеноводства;
69) утверждает порядок проведения апробации сортовых посевов;
70) устанавливает формы описания сорта с заключением на выдачу патента, заключения о патентоспособности сорта;
71) разрабатывает правила аттестации лабораторий по экспертизе качества семян;
72) разрабатывает и утверждает схемы и методы ведения первичного, элитного и промышленного (массового) семеноводства;
73) прогнозирует объемы производства и реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, допущенных к использованию в Республике Казахстан;
74) устанавливает квалификационные требования, которым должны соответствовать аттестованные субъекты семеноводства;
75) определяет ежегодные квоты по каждому виду семян, подлежащих субсидированию по оригинальным семенам, - для каждого аттестованного субъекта в области семеноводства;
76) определяет ежегодные квоты по каждому виду семян, подлежащих субсидированию по элитным семенам, - для каждой административно-территориальной единицы;
77) согласовывает вывоз партий семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, при условии обеспечения полной потребности республики в данных семенах, а также партий семян, предназначенных для научных исследований, государственных испытаний на патентоспособность и хозяйственную полезность, производства элитных семян;

59) сорт сынау, тұқым шаруашылығы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді және тұқымға арналған құжаттама нысандарын әзірлейді және бекітеді;
60) сорттардың оригинаторларын тіркеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
61) тұқым сапасын сараптауды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді;
62) сорттық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды, зертханалық сорттық сынауларды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді;
63) технологиялық талаптарды, тұқымдарды өндіру схемаларын, сақтау және өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
64) сорт жаңарту және сорт ауыстыру тәртібі мен мерзімдерін белгілейді;
65) ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және пайдалануды ұйымдастыру тәртібін айқындайды;
66) бірегей және элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді, байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларын аттестаттау тәртібін әзірлейді;
67) патент қабілеттілігі мен шаруашылықта пайдалылығы мемлекеттік сынау немесе өтініш берушінің деректері бойынша бағаланатын өсімдіктер тектері мен түрлерінің тізбесін әзірлейді;
68) аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілері үшін субсидиялауға жататын бірегей тұқым өндірудің және элиталық тұқым өткізудің жыл сайынғы квоталарын белгілеу тәртібін бекітеді;
69) сортты егістерді байқаудан өткізу тәртібін бекітеді;
70) патент беруге арналған қорытындымен қоса, сорт сипаттамасының, сорттың патент қабілеттілігі туралы қорытындының нысандарын белгілейді;
71) тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханаларды аттестаттау қағидаларын әзірлейді;
72) бастапқы, элиталық және өнеркәсіптік (жаппай) тұқым шаруашылығын жүргізудің схемалары мен әдістерін әзірлейді және бекітеді;
73) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын өндіру және өткізу көлемдерін болжайды;
74) аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілері сәйкес болуы тиіс біліктілік талаптарын белгілейді;
75) субсидиялауға жататын тұқымдардың әрбір түрі бойынша жыл сайынғы квоталарды тұқым шаруашылығында аттестатталған әрбір субъекті үшін – бірегей тұқымдар бойынша айқындайды;
76) субсидиялауға жататын тұқымдардың әрбір түрі бойынша жыл сайынғы квоталарды әрбір әкімшілік-аумақтық бірлік үшін элиталық тұқым бойынша айқындайды;
77) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқым топтарын, республиканың осы тұқымдарға деген қажетті толық қамтамасыз етілген жағдайда, сондай-ақ ғылыми зерттеулерге, патент қабілеттілігі мен шаруашылыққа пайдалылығын мемлекеттік сынауға, элиталық тұқым өндіруге арналған тұқым топтарын әкетуді келіседі;

78) осуществляет формирование и управление государственными ресурсами семян и контроль за их количественно-качественным состоянием;
79) запрашивает необходимую информацию в области семеноводства сельскохозяйственных растений от местных исполнительных органов;
80) вносит в уполномоченный государственный орган по техническому регулированию и метрологии предложения по совершенствованию существующих государственных стандартов и других нормативных документов по стандартизации в области семеноводства;
81) устанавливает предельную цену реализации на подлежащие субсидированию семена в пределах квот, определяемых в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве»;
82) разрабатывает программы по развитию селекции и семеноводства;
83) разрабатывает и реализует программы подготовки и переподготовки научных кадров в области семеноводства, организует подготовку и повышение квалификации кадров апробаторов и семенных экспертов;
84) согласовывает ввоз в Республику Казахстан партий семян сортов, полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных);
85) осуществляет мониторинг семенных ресурсов республики и составление баланса семян по республике;
86) выдает разрешения на снижение в исключительных случаях на срок не более одного года установленных государственными стандартами показателей качества семян на основании обращений местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы);
87) регистрирует оригинаторов сортов;
88) организует подготовку и повышение квалификации кадров апробаторов и семенных экспертов;
89) организует государственные испытания сортов отечественной и иностранной селекции;
90) осуществляет контроль за соблюдением нормативных правовых актов по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян сельскохозяйственных растений;
91) осуществляет контроль целевого использования просубсидированных оригинальных и элитных семян;
92) осуществляет контроль за исполнением порядка осуществления сортового и семенного контроля, проведения апробации сортовых посевов, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян;
93) разрабатывает и утверждает методики проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
94) разрабатывает и утверждает положение о республиканской комиссии по вопросам сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
95) разрабатывает и утверждает порядок ведения Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан;

78) мемлекеттік тұқым ресурстарын қалыптастыруды және басқаруды және олардың сандық-сапалық жай-күйін бақылауды жүзеге асырады;
79) жергілікті атқарушы органдардан ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқым шаруашылығы саласындағы қажетті ақпаратты сұратады;
80) техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға тұқым шаруашылығы саласында қолданыстағы мемлекеттік стандарттарды және стандарттау бойынша басқа да нормативтік құжаттарды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
81) «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес айқындалатын квоталар шегінде субсидиялауға жататын тұқымдарды өткізудің шекті бағасын белгілейді;
82) селекцияны және тұқым шаруашылығы жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді;
83) тұқым шаруашылығы саласындағы ғылыми кадрларды даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады, байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшылары кадрларын даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
84) гендік инженерия негізінде алынған сорттар (гендік түрлендірілген) тұқымының партияларын Қазақстан Республикасына әкелуді келіседі;
85) республиканың тұқым ресурстарының мониторингін жүзеге асырады және республика бойынша тұқым теңгерімін жасайды;
86) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары өтініштерінің негізінде мемлекеттік стандарттарда белгіленген тұқым сапасының көрсеткіштерін ерекше жағдайларда бір жылдан аспайтын мерзімге төмендетуге рұқсат береді;
87) сорттардың оригинаторларын тіркейді;
88) байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшылары кадрларын даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
89) отандық және шетелдік селекция сорттарын мемлекеттік сынауды ұйымдастырады;
90) ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және егіс сапаларының сараптамасын жүргізу жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
91) субсидиялар берілген бірегей және элиталық тұқымдардың мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
92) сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру, сорттық егістерді байқаудан өткізу, жерге егіп бағалау, зертханалық сорттық сынау, тұқым сапасын сараптау тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
93) ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сорттық сынауды өткізу әдістемелерін әзірлейді және бекітеді;
94) ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сорттық сынау мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
95) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;

96) утверждает Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, и перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений;
97) разрабатывает технические регламенты в области оборота пестицидов и ядохимикатов;
98) разрабатывает и утверждает положения о государственных инспекторах карантина растений;
99) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами;
100) разрабатывает правила проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов);
101) разрабатывает и утверждает формы протоколов и предписаний, а также порядок их составления и вынесения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области защиты растений;
102) разрабатывает и утверждает рекомендации и методические указания по осуществлению фитосанитарных мероприятий;
103) согласовывает методы, методики, рекомендации, регламентирующие порядок, способы осуществления мероприятий по карантину растений;
104) согласовывает программы обучения (учебных программ) по подготовке и повышению квалификации специалистов по защите растений;
105) разрабатывает фитосанитарные нормативы, формы фитосанитарного учета, а также порядок их представления;
106) разрабатывает и представляет в Правительство Республики Казахстан перечень особо опасных вредных организмов;
107) определяет перечень карантинных объектов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений;
108) устанавливает квалификационные требования на занятие должностей Главного государственного инспектора по карантину растений и государственных инспекторов по карантину растений;
109) утверждает перечень средств защиты растений, минеральных удобрений и других препаратов, применяемых для обработки медоносных растений;
110) совершенствует правовые и экономические условия для развития растениеводства и изучает ситуацию состояния отрасли растениеводства в республике и за рубежом;
111) разрабатывает правила по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке;
112) разрабатывает фитосанитарные требования, предъявляемые к ввозимой подкарантинной продукции;
113) разрабатывает перечень подкарантинной продукции;

96) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекітеді;
97) пестицидтер (улы химикаттар) айналымы саласындағы мәселелер бойынша техникалық регламенттерді әзірлейді;
98) өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік инспекторлар туралы ережелерді әзірлейді және бекітеді;
99) пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу, пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозолдық және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
100) пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу, өндірістік сынақтарын жүргізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын әзірлейді;
101) хаттамалар мен нұсқамалар нысандарын, сондай-ақ өсімдіктерді қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды жасау мен шығару тәртібін әзірлейді және бекітеді;
102) фитосанитариялық іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды әзірлейді және бекітеді;
103) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру тәртібін, тәсілдерін регламенттейтін әдістерді, әдістемелерді, ұсынымдарды келіседі;
104) өсімдіктерді қорғау жөніндегі мамандарды даярлау және біліктілігін көтеру жөніндегі оқыту бағдарламаларын (оқу бағдарламаларын) келіседі;
105) фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитарлық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну тәртібін әзірлейді;
106) аса қауіпті зиянды организмдер тізбесін әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады;
107) өсімдіктер карантині бойынша іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндік объектілер тізбесін айқындайды;
108) Өсімдіктер карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспектордың және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың лауазымын иеленуге қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;
109) бал шырынды өсімдіктерді өңдеу үшін қолданылатын өсімдіктерді қорғау құралдары, минералдық тыңайтқыштар мен басқа да препараттар тізбесін бекітеді;
110) өсімдік шаруашылығын дамытуға арналған құқықтық және экономикалық шарттарды жетілдіреді және республикадағы және шетелдердегі өсімдік шаруашылығы саласы жай-күйінің ахуалын зерделейді;
111) залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын карантиндік объектілермен залалданған карантинге жататын өнімді алу және жою жөніндегі қағидаларды әзірлейді;
112) әкелінетін карантинге жататын өнімге қойылатын фитосанитариялық талаптарды әзірлейді;
113) карантинге жататын өнім тізбесін әзірлейді;

114) разрабатывает программы по сохранению плодородия почв, защите и карантину растений;
115) обеспечивает выполнение международных норм и требований в соответствии с заключенными соглашениями в области карантина растений;
116) определяет условия транзита подкарантинной продукции;
117) выдает фитосанитарные, карантинные сертификаты и импортные карантинные разрешения на подкарантинную продукцию;
118) организует регистрационные, производственные испытания и государственную регистрацию пестицидов (ядохимикатов);
119) осуществляет государственную регистрацию пестицидов (ядохимикатов) и выдачу регистрационных удостоверений на право применения пестицидов (ядохимикатов) на территории Республики Казахстан;
120) организует проведение мероприятий по карантину растений и осуществляет контроль и надзор за их проведением;
121) координирует деятельность государственных органов, физических и юридических лиц в проведении фитосанитарных мероприятий;
122) организует фитосанитарный мониторинг по вредным и особо опасным вредным организмам;
123) осуществляет организацию фитосанитарных мероприятий;
124) разрабатывает, утверждает и ведет список пестицидов (ядохимикатов);
125) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене, а также разрабатывает порядок проведения мероприятий по карантину растений в этих зонах и осуществляет контроль и надзор за их проведением;
126) распределяет пестициды (ядохимикаты), приобретенные за счет бюджетных средств, по территории Республики Казахстан в зависимости от данных фитосанитарного мониторинга и складывающейся фитосанитарной обстановки;
127) создает базу данных о наличии и распространении карантинных объектов в Республике Казахстан и других государствах, мерах и мероприятиях по борьбе с ними и представляет информацию заинтересованным лицам;
128) осуществляет государственные закупки пестицидов (ядохимикатов), работ и услуг по их хранению, транспортировке, применению для проведения мероприятий по карантину растений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
129) создает запас пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
130) устанавливает норматив запаса по видам пестицидов (ядохимикатов) и порядок их использования;

114) топырақ құнарлылығын сақтау, өсімдіктерді қорғау және карантині жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді;
115) өсімдіктер карантині саласында жасалған келісімдерге сәйкес халықаралық нормалар мен талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
116) карантинге жататын өнім транзитінің шарттарын айқындайды;
117) карантинге жататын өнімге фитосанитариялық, карантиндік сертификаттар және импорттық карантиндік рұқсаттар береді;
118) пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеуді, өндірістік сынауды және мемлекеттік тіркеуді ұйымдастырады;
119) пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасының аумағында пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану құқығына тіркеу куәлігін беруді жүзеге асырады;
120) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуді ұйымдастырады және олардың жүргізілуін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
121) фитосанитариялық іс-шараларды жүргізуде мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың қызметін үйлестіреді;
122) зиянды және аса қауіпті зиянды организмдер бойынша фитосанитариялық мониторинг ұйымдастырады;
123) фитосанитариялық іс-шаралар ұйымдастыруды жүзеге асырады;
124) пестицидтердің (улы химикаттардың) тізімін әзірлейді, бекітеді және жүргізеді;
125) Қазақстан Республикасының Үкіметіне және жергілікті атқарушы органдарға карантин режимін енгізе отырып, карантин аймағын белгілеу немесе оның күшін жою туралы ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ осы аймақтарда өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібін әзірлейді және олардың жүргізілуін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
126) бюджет қаражаты есебінен сатып алынған пестицидтерді (улы химикаттарды) фитосанитариялық мониторинг деректеріне және қалыптасқан фитосанитариялық ахуалға қарай Қазақстан Республикасының аумағы бойынша бөледі;
127) Қазақстан Республикасында және басқа да мемлекеттерде карантиндік объектілердің болуы мен таралуы, оларға қарсы күрес жөніндегі шаралар мен іс-шаралар туралы дерекқор құрады және мүдделі тұлғаларға ақпарат береді;
128) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтерді (улы химикаттарды), оларды сақтау, тасымалдау, қолдану жөніндегі жұмыстар мен қызметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады;
129) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құрады;
130) пестицидтер (улы химикаттар) түрлері бойынша запас нормативтерін және оларды пайдалану тәртібін белгілейді;

131) распределяет по территории Республики Казахстан пестициды (ядохимикаты), приобретенные за счет бюджетных средств, для проведения мероприятий по карантину растений;
132) определяет количество пестицидов (ядохимикатов), ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований;
133) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области растениеводства;
134) осуществляет государственный контроль и надзор в области карантина растений;
135) проводит на фитосанитарных контрольных постах постоянный первичный карантинный досмотр ввозимой подкарантинной продукции, при необходимости - ее лабораторную экспертизу с отбором образцов, транспортных средств, ручной клади и багажа и рассматривает карантинные документы на ввозимую и транзитную подкарантинную продукцию;
136) проводит в конечных пунктах поступления ввозимой подкарантинной продукции постоянный вторичный карантинный досмотр этой продукции, при необходимости - ее лабораторную экспертизу с отбором образцов, с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, пункта назначения, а также зон, свободных от карантинных объектов или с незначительной их распространенностью, и рассматривает карантинные документы;
137) проводит в местах отгрузки вывозимой подкарантинной продукции постоянный карантинный досмотр, при необходимости - лабораторную экспертизу с отбором образцов и фитосанитарную сертификацию;
138) рассматривает на постоянной основе наличие и правильность оформления карантинных документов на фитосанитарных контрольных постах, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции;
139) проводит постоянный досмотр подкарантинной продукции, при необходимости - ее лабораторную экспертизу с отбором образцов и рассматривает карантинные документы на объектах внутренней торговли и в организациях Республики Казахстан;
140) выдает и контролирует исполнение предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и о выполнении мероприятий по карантину растений;
141) направляет исковое заявление в суд о запрещении или приостановлении деятельности индивидуальных предпринимателей и юридических лиц в порядке и на основаниях, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
142) организует и контролирует мероприятия по исследованию импортного посевного и посадочного материала в интродукционно-карантинных питомниках на наличие скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами;

131) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін бюджет қаражаты есебінен сатып алынған пестицидтерді (улы химикаттарды) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша бөледі;
132) тіркеу, өндірістік сынақтар мен ғылыми зерттеулер үшін әкелінетін пестицидтер (улы химикаттар) санын айқындайды;
133) өсімдік шаруашылығы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
134) өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
135) фитосанитариялық бақылау бекеттеріне әкелінетін карантинге жататын өнімді көлік құралдарын, қол жүгін және багажды тұрақты бастапқы карантиндік тексеріп қарауды, қажет болған кезде – үлгілерді іріктеп алып, оны зертханалық сараптауды жүргізеді әрі әкелінетін және әкетілетін карантинге жататын өнімге құжаттарды қарайды;
136) әкелінетін карантинге жататын өнімнің түпкілікті қабылданатын пункттерінде оның шыққан аумағы мен орнының, межелі пунктінің, сондай-ақ карантиндік объектілер таралмаған немесе олар мәнсіз аз таралған аймақтардың фитосанитариялық сипатын ескере отырып, осы өнімді тұрақты қайталама карантиндік тексеріп қарауды, қажет болған кезде - үлгілерді іріктеп алып оны зертханалық сараптауды жүргізеді және карантиндік құжаттарды қарайды;
137) әкетілетін карантинге жататын өнімді тиеп жөнелту орындарында тұрақты карантиндік тексеріп қарауды, қажет болған кезде - үлгілерді іріктей отырып, оны зертханалық сараптауды және фитосанитариялық сертификаттауды жүргізеді;
138) фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкетілетін және транзиттік карантинге жататын өнімдердің карантиндік құжаттарының бар болуын және дұрыс ресімделуін тұрақты негізде қарайды;
139) Қазақстан Республикасының ішкі сауда объектілерінде және ұйымдарында карантинге жататын өнімді тұрақты тексеріп қарауды, қажет болғанда - үлгілерін іріктей отырып, оған зертханалық сараптау жүргізеді және карантиндік құжаттарды қарайды;
140) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою туралы және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды орындау туралы нұсқамалар береді және олардың орындалуын бақылайды;
141) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен және негіздерде жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың қызметіне тыйым салу немесе оны тоқтата тұру туралы сотқа талап арыз жібереді;
142) жерсіндіру-карантиндік көшеттіктерде импорттық егу және отырғызу материалының карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен көмескі залалдануының болуын тексеру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және бақылайды;

143) организует, координирует и контролирует проведение прикладных научных исследований в области защиты и карантина растений;
144) осуществляет постоянный контроль и надзор за выполнением карантинных мер физическими и юридическими лицами;
145) организует и осуществляет государственный фитосанитарный контроль;
146) разрабатывает по согласованию с уполномоченными государственными органами в области охраны окружающей среды и здравоохранения порядок обезвреживания пестицидов (ядохимикатов), а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии;
147) разрабатывает совместно с научно-исследовательскими организациями карантинные меры на основе научных принципов оценки фитосанитарного риска с учетом требований международных норм и рекомендаций;
148) разрабатывает технические регламенты зерна и процессов его жизненного цикла;
149) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок;
150) разрабатывает и утверждает формы предписания об устранении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о зерне, протокола об административном правонарушении, постановления по делу об административном правонарушении;
151) координирует и регулирует деятельность участников зернового рынка;
152) осуществляет мониторинг зернового рынка;
153) разрабатывает предложения по применению антидемпинговых мер в защиту производителей зерна;
154) разрабатывает требования к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна;
155) разрабатывает правила ведения количественно-качественного учета зерна;
156) разрабатывает правила хранения зерна;
157) разрабатывает правила выдачи, обращения и погашения зерновых расписок;
158) разрабатывает правила проведения временного управления хлебоприемным предприятием;
159) разрабатывает правила использования системы электронных зерновых расписок;
160) разрабатывает правила выпуска, приобретения, хранения и уничтожения, а также требования к образцу зерновых расписок и бланкам, на которых выписывается зерновая расписка;
161) разрабатывает и утверждает правила проведения мониторинга зернового рынка;
162) разрабатывает и утверждает типовые формы отчетности хлебоприемных предприятий;
163) разрабатывает и утверждает положения о государственных зерновых инспекторах;
164) разрабатывает и утверждает формы акта обследования хлебоприемного предприятия;
165) проверяет фактическое наличие и качество зерна у участников зернового рынка и соответствие его отчетным данным - в виде плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка и государственных органов;

143) өсімдік қорғау және карантині саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізілуін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
144) жеке және заңды тұлғалардың карантиндік шараларды орындауын тұрақты бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
145) мемлекеттік фитосанитариялық бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
146) қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісім бойынша пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру тәртібін, сондай-ақ арнайы қоймаларды (көмінділерді) тиісті жай-күйде ұстау шарттарын әзірлейді;
147) ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бірлесіп, халықаралық нормалар мен ұсынымдардың талаптарын ескере отырып, фитосанитариялық тәуекелді бағалаудың ғылыми қағидаларының негізінде карантиндік шаралар әзірлейді;
148) астық және оның тіршілік циклының процестері бойынша техникалық регламенттер әзірлейді;
149) астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
150) Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының талаптарын бұзуды жою туралы нұсқаманың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулының нысандарын әзірлейді және бекітеді;
151) астық нарығына қатысушылардың қызметін үйлестіреді және реттейді;
152) астық нарығының мониторингін жүзеге асырады;
153) астық өндірушілерді қорғауда демпингке қарсы шаралар қолдану жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
154) астық сапасын сараптау тәртібіне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптарды әзірлейді;
155) астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларын әзірлейді;
156) астық сақтау қағидаларын әзірлейді;
157) астық қолхаттарын беру, айналымы және оны өтеу қағидаларын әзірлейді;
158) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидаларын әзірлейді;
159) электрондық астық қолхаттары жүйесін пайдалану қағидаларын әзірлейді;
160) астық қолхаттарының үлгілерін және астық қолхаты жазылатын бланкілерді шығару, алу, сақтау және жою қағидаларын, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды әзірлейді;
161) астық нарығының мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
162) астық қабылдау кәсіпорындары есептілігінің үлгі нысандарын әзірлейді және бекітеді;
163) мемлекеттік астық инспекторлары туралы ережелерді әзірлейді және бекітеді;
164) астық қабылдау кәсіпорнын тексеру актісінің нысандарын әзірлейді және бекітеді;
165) уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен кестелер негізінде жоспарлы тексеру, сондай-ақ астық нарығына қатысушылар мен мемлекеттік органдардың өтініштері негізінде жоспардан тыс тексеру түрінде астық нарығына қатысушылардағы астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексереді;

166) разрабатывает и утверждает в разрезе областей квоту закупа зерна в государственные ресурсы зерна;
167) вносит предложения по установлению закупочной цены;
168) принимает решения об использовании государственных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
169) разрабатывает и утверждает типовые формы договора поставки зерна в государственные ресурсы зерна между агентом и отечественным производителем зерна, а также агентом и экспортером зерна;
170) разрабатывает и утверждает типовые формы договора поставки зерна из государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка между агентом и зерноперерабатывающей организацией;
171) разрабатывает и утверждает типовые формы договора реализации муки, произведенной из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, между зерноперерабатывающей и хлебопекарной организациями;
172) разрабатывает и утверждает формы подтверждения о соблюдении экспортером зерна обязательств по поставке зерна в государственные ресурсы зерна и его выдаче экспортеру зерна;
173) вносит предложения по объемам, структуре, правилам формирования, хранения, освежения, перемещения и использования государственных ресурсов зерна;
174) разрабатывает типовые формы публичных договоров между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна;
175) разрабатывает требования к созданию, функционированию и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, условий участия хлебоприемных предприятий в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, порядок получения гарантий фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, порядка погашения обязательств по зерновым распискам фондом (фондами) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам;
176) разрабатывает программы по развитию технологии возделывания зерновых культур;
177) принимает решение о введении временного управления хлебоприемным предприятием, а также о досрочном завершении временного управления в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне»;
178) согласовывает хлебоприемным предприятиям, хранящим зерно государственных ресурсов, и транспортным организациям, осуществляющим вывоз зерна с указанных хлебоприемных предприятий, отгрузку любого количества зерна;
179) осуществляет контроль за соблюдением хлебоприемными предприятиями правил: ведения количественно-качественного учета зерна; хранения зерна; выдачи, обращения и погашения зерновых расписок - в виде ежеквартальной плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка;

166) облыстар бөлінісінде мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алу квотасын әзірлейді және бекітеді;
167) сатып алу бағасын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
168) ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік астық ресурстарын пайдалану туралы шешім қабылдайды;
169) агент пен отандық астық өндіруші, сондай-ақ агент пен астық экспорттаушы арасындағы мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу шартының үлгі нысандарын әзірлейді және бекітеді;
170) ішкі нарықты реттеу мақсатында агент пен астықты қайта өңдеу ұйымы арасындағы мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарынан астық жеткізу шартының үлгі нысандарын әзірлейді және бекітеді;
171) астықты қайта өңдеу және нан пісіру ұйымдары арасындағы мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығынан жасалған ұнды өткізу шартының үлгі нысандарын әзірлейді және бекітеді;
172) астық экспорттаушының мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу жөніндегі міндеттемелерін сақтауы туралы растаулардың нысандарын әзірлеп, бекітеді және оны астық экспорттаушыға береді;
173) мемлекеттік астық ресурстарының көлемі, құрылымы, қалыптастыру, сақтау, жаңарту, ауыстыру және пайдалану қағидалары жөніндегі ұсыныстар енгізеді;
174) астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасындағы жария шарттардың үлгі нысандарын әзірлейді;
175) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларын құрудың, жұмыс істеуінің және таратудың талаптарын, астық қабылдау кәсіпорындарының астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысу шарттарын, астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) кепілдіктерін алудың тәртібін, астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді өтеуі тәртібін әзірлейді;
176) дәнді дақылдар өсіру технологиясын дамыту жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді;
177) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы, сондай-ақ, «Астық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңының 33-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы шешім қабылдайды;
178) мемлекеттік ресурстар астығын сақтайтын астық қабылдау кәсіпорындарымен және көрсетілген астық қабылдау кәсіпорындарынан астық әкетуді жүзеге асыратын көлік ұйымдарымен астықтың кез келген мөлшерін тиеп жөнелтуді келіседі;
179) астық қабылдау кәсіпорындарының: астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу; астық сақтау; астық қолхаттарын беру, айналымы және өтеу қағидаларын сақтауын бақылауды уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен кестелердің негізіндегі тоқсан сайынғы жоспарлы тексеріс, сондай-ақ астық нарығына қатысушылардың өтініші негізіндегі жоспардан тыс тексеріс түрінде жүзеге асырады;

180) осуществляет контроль за деятельностью экспортеров зерна на предмет соблюдения законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан;
181) выдает предписания о нарушении законодательства Республики Казахстан о зерне;
182) осуществляет контроль за деятельностью аккредитованных лабораторий по экспертизе качества зерна на предмет соблюдения ими порядка экспертизы качества зерна и выдачи паспорта качества зерна;
183) инспектирует (проверяет) деятельность хлебоприемных предприятий на предмет соблюдения требований по ведению количественно-качественного учета и обеспечению сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок;
184) налагает запрет на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне»;
185) осуществляет контроль за отгрузкой и перевозкой (перемещением) государственных ресурсов зерна;
186) осуществляет контроль за безопасностью и качеством зерна;
187) осуществляет контроль за управлением государственными ресурсами зерна в пределах полномочий, определяемых Правительством Республики Казахстан;
188) разрабатывает технические регламенты, подлежащие ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
189) разрабатывает порядок выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам;
190) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности в области ветеринарии;
191) разрабатывает и утверждает формы предписаний в области ветеринарии, порядок их составления и выдачи;
192) согласовывает программы обучения (учебных программ) по подготовке и повышению квалификации специалистов ветеринарии;
193) разрабатывает ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и другие нормативные правовые акты в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
194) разрабатывает и утверждает ветеринарные (ветеринарно-санитарные) нормы, формы ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет;
195) разрабатывает порядок ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет;
196) разрабатывает и утверждает порядок проведения регистрации ветеринарных специалистов, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
197) разрабатывает правила выдачи ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля;

180) Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының сақталуы тұрғысынан астық экспорттаушылар қызметін бақылауды жүзеге асырады;
181) Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының бұзылуы туралы нұсқама береді;
182) астық сапасын сараптау және астық сапасы паспортын беру тәртібін сақтау тұрғысынан астық сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалардың қызметін бақылауды жүзеге асырады;
183) астық қолхаттары тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу және сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуы тұрғысынан астық қабылдау кәсіпорындарының қызметін инспекциялауды (тексеруді) жүзеге асырады;
184) «Астық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңының 28-бабының 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде астық қабылдау кәсіпорнынан астықты көліктің кез келген түрімен тиеп жөнелтуге тыйым салады;
185) мемлекеттік астық ресурстарын тиеп жөнелтуге және тасымалдауға (орын ауыстыруға) бақылауды жүзеге асырады;
186) астық қауіпсіздігі мен сапасына бақылауды жүзеге асырады;
187) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өкілеттіктер шегінде мемлекеттік астық ресурстарын басқаруға бақылауды жүзеге асырады;
188) ветеринариялық-санитарлық бақылау мен қадағалауға жататын техникалық регламенттерді әзірлейді;
189) ветеринариялық құжаттарды беру тәртібін және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды әзірлейді;
190) ветеринария саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
191) ветеринария саласындағы нұсқамалардың нысандарын, оларды жасау мен беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
192) ветеринария мамандарын даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі оқыту бағдарламаларын (оқу бағдарламаларын) келіседі;
193) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды және ветеринария саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
194) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормаларды, бірдейлендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есеп және есептілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;
195) бірдейлендіру есебін қоса алғанда, ветеринариялық есепті және есептілікті жүргізу, ұсыну тәртібін әзірлейді;
196) ветеринария саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық мамандарды тіркеуді жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
197) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын әзірлейді;

198) разрабатывает правила организации и осуществления ветеринарных мероприятий, обязательных для выполнения физическими и юридическими лицами;
199) разрабатывает правила осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также определения соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, включая экспортеров (импортеров);
200) разрабатывает перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств;
201) разрабатывает и утверждает ветеринарные нормативы, основанные на достаточном научном обосновании и с учетом последствий для жизни и здоровья животных и человека, а также соответствующие международным требованиям;
202) разрабатывает ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и нормативы, нормативные документы в области безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
203) создает консультативно-совещательные органы по вопросам безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
204) разрабатывает и утверждает по представлению местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) перечень энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
205) разрабатывает ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных;
206) разрабатывает ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам производства, осуществляющим заготовку (убой животных), хранение, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения;
207) разрабатывает ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
208) разрабатывает и утверждает инструкции по проведению ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных;
209) разрабатывает и утверждает порядок согласования нормативно-технической документации на новые усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки;
210) выдает акт эпизоотологического обследования;
211) разрабатывает порядок аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля;

198) жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті ветеринариялық іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;
199) экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру, сондай-ақ жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау қағидаларын әзірлейді;
200) алдын алу, диагностика және жою бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесін әзірлейді;
201) жеткілікті ғылыми негіздемеге негізделген және жануарлар мен адам өмірі мен денсаулығы үшін салдарлары ескерілген, сондай-ақ халықаралық талаптарға сәйкес келетін ветеринариялық нормативтерді әзірлейді және бекітеді;
202) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды және нормативтерді, нормативтік құжаттарды әзірлейді;
203) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мәселелері бойынша консультативтік-кеңесші органдар құрады;
204) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының ұсынуы бойынша профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
205) малды өсіруді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды әзірлейді;
206) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындау (малды сою), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жүзеге асырылатын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды әзірлейді;
207) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды әзірлейді;
208) жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
209) жаңадан жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына нормативтік-техникалық құжаттамаларды келісу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
210) эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін береді;
211) өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау тәртібін әзірлейді;

212) осуществляет лицензирование производства препаратов ветеринарного назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
213) определяет порядок проведения ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения;
214) устанавливает порядок определения соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок и (или) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, содержащих антибиотики, гормоны и биологические стимуляторы, требованиям ветеринарных нормативов;
215) представляет Республику Казахстан в международных организациях в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также организовывает сотрудничество с ними;
216) проводит государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за выполнением требований, установленных техническими регламентами, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
217) разрабатывает и утверждает инструкцию по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля и надзора объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
218) разрабатывает правила аттестации физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
219) определяет порядок деления территории на зоны;
220) согласовывает план ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
221) разрабатывает и утверждает порядок и нормативы формирования, использования и списания республиканского запаса ветеринарных препаратов;
222) организует государственный закуп, хранение, использование и списание республиканского запаса ветеринарных препаратов;
223) разрабатывает и утверждает порядок и нормативы списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований;
224) разрабатывает порядок осуществления транспортировки (перемещений) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан;
225) разрабатывает порядок выдачи разрешения на экспорт, импорт и транзит перемещаемых (перевозимых) объектов с учетом оценки эпизоотической ситуации на соответствующей территории;
226) выносит решение о проведении государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора и об определении организаций, из которых разрешается импорт перемещаемых (перевозимых) объектов;

212) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттар өндірісін лицензиялауды жүзеге асырады;
213) жануарлардан алынатын өнімге және шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргiзу тәртiбiн айқындайды;
214) ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының және (немесе) антибиотиктерi, гормондары және биологиялық стимуляторлары бар ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының серияларының (топтарының) ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестiгiн айқындау тәртiбiн белгiлейдi;
215) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен ветеринария саласындағы халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасын білдіреді, сондай-ақ олармен ынтымақтастықты ұйымдастырады;
216) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау жүргізеді;
217) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
218) ветеринария саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды аттестаттау қағидаларын әзірлейді;
219) аумақты аймақтарға бөлу тәртібін айқындайды;
220) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарын келіседі;
221) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қалыптастыру, пайдалану және есептен шығару тәртібі мен нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
222) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын мемлекеттік сатып алуды, сақтауды, пайдалануды және есептен шығаруды ұйымдастырады;
223) ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын пайдалану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай пайдалануға жарамсыз деп тану тәртібі мен нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
224) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру тәртібін әзірлейді;
225) тиісті аумақтағы эпизоотиялық жағдайды бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсат беру тәртібін әзірлейді;
226) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау жүргізу туралы және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің импортына рұқсат беретін ұйымдарды айқындау туралы шешім шығарады;

227) разрабатывает порядок присвоения и присваивает учетные номера объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
228) осуществляет государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за использованием, транспортировкой (доставкой), хранением и уничтожением используемых в области ветеринарии штаммов возбудителей болезней животных в организациях;
229) разрабатывает правила отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала;
230) согласовывает рекомендации и методические указания по осуществлению ветеринарных мероприятий;
231) разрабатывает типовое положение о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
232) разрабатывает порядок идентификации сельскохозяйственных животных;
233) утверждает правила формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее;
234) представляет физическим и юридическим лицам информацию об эпизоотической ситуации в стране экспорта, импорта и транзита;
235) разрабатывает порядок организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации;
236) разрабатывает и реализует программы по профилактике и диагностике особо опасных болезней животных;
237) выдает заключения на новые ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки;
238) выдает разрешения на экспорт, импорт и транзит перемещаемых (перевозимых) объектов с учетом оценки эпизоотической ситуации на соответствующей территории;
239) осуществляет государственную регистрацию впервые производимых (изготавливаемых) и впервые ввозимых (импортируемых) на территорию Республики Казахстан кормовых добавок;
240) проводит эпизоотический мониторинг по болезням животных, обследования эпизоотических очагов, в случае их возникновения;
241) выдает ветеринарные документы о соответствии пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
242) ведет Государственный реестр ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
243) согласовывает нормативно-техническую документацию на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, на производство пищевой продукции, кормов и кормовых добавок физическим и юридическим лицам;

227) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру тәртібін әзірлейді және береді;
228) ұйымдарда ветеринария саласында пайдаланылатын жануарлар ауруларын қоздырушы штамдардың пайдаланылуын, тасымалдануын (жеткізілуін), сақталуын және жойылуын мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
229) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамасын іріктеу қағидаларын әзірлейді;
230) ветеринариялық іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды келіседі;
231) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері туралы үлгі ережені әзірлейді;
232) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру тәртібін әзірлейді;
233) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру, жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру ережелерін бекітеді;
234) жеке және заңды тұлғаларға экспорттау, импорттау және транзиттеу еліндегі эпизоотиялық жағдай туралы ақпарат ұсынады;
235) кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру тәртібін әзірлейді;
236) жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді және іске асырады;
237) жаңа ветеринариялық препараттарға, жемшөпке және жемшөп қоспаларына қорытындылар береді;
238) тиісті аумақтағы эпизоотиялық ахуалды бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсаттар береді;
239) бірінші рет өндірілетін (дайындалатын) және Қазақстан Республикасының аумағына бірінші рет әкелінетін (импортталатын) жемшөп қоспаларын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады;
240) жануарлар аурулары бойынша эпизоотиялық мониторинг жүргізеді, эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда оларды тексереді;
241) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы ветеринариялық құжаттарды береді;
242) ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының Мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
243) жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, тамақ өнімін, жемшөп, жемшөп қоспаларын өндіруге арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы жеке және заңды тұлғаларға келіседі;

244) согласовывает проекты нормативно-технической документации в области безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
245) организует ветеринарные контрольные посты в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу);
246) разрабатывает правила функционирования процессингового центра;
247) разрабатывает правила регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и производителей;
248) организует ветеринарные научные исследования и переподготовку специалистов в области ветеринарии;
249) осуществляет государственный закуп ветеринарных препаратов и услуг по их хранению, транспортировке (доставке) и использованию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
250) участвует в государственных комиссиях по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
251) вводит временные ветеринарно-санитарные меры в случаях, когда научное обоснование экспортирующей страны является недостаточным на основе имеющейся надлежащей информации, включая информацию, полученную от международных организаций;
252) определяет территорию или ее часть свободной от болезней или с незначительной распространенностью болезней, осуществляет государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за экспортируемыми перемещаемыми (перевозимыми) объектами из этих территорий, предоставляет подтверждение импортирующей стране и обеспечивает доступ ее представителям для проведения инспектирования этих территорий в случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
253) признает эквивалентность ветеринарно-санитарных мер других стран, если эти меры обеспечивают надлежащий уровень благополучия на территории Республики Казахстан;
254) организует охрану территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств;
255) присваивает учетные номера объектов производства пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору, и ведет их реестр;
256) осуществляет государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;

244) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-техникалық құжаттамалардың жобаларын келіседі;
245) шекара және кеден пункттерінде (Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінде) шекаралық ветеринариялық бақылау бекеттерін ұйымдастырады;
246) процессингтік орталықтың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді;
247) лазерлік станцияларды, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған құралдар (заттар) мен атрибуттарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидаларын әзірлейді;
248) ветеринариялық ғылыми зерттеулерді және ветеринария саласындағы мамандарды қайта даярлауды ұйымдастырады;
249) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық препараттарды және оларды сақтау, тасымалдау (жеткізу) және пайдалану жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады;
250) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдайтын мемлекеттік комиссияларға қатысады;
251) экспорттаушы елдің ғылыми негіздемесі халықаралық ұйымдардан алынған ақпаратты қоса алғанда, қолда бар ақпарат негізінде жеткіліксіз болып табылған жағдайда уақытша ветеринариялық-санитариялық шаралар енгізеді;
252) аумақты немесе оның бөлігін аурулар таралмаған немесе аурулар аз таралған деп айқындайды, осы аумақтардан экспортталатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асырады, импортталатын елге растауды ұсынады және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда, оның өкілдерінің осы аумақтарда инспекциялау жүргізуге қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
253) басқа елдердің ветеринариялық-санитарлық шараларының, егер ол шаралар Қазақстан Республикасының аумағындағы салауаттылық деңгейін қамтамасыз ететін болса, баламалылығын таниды;
254) Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден әкелінетін жануарлардың жұқпалы және экзотикалық аурулары қоздырушыларының енуі мен таралуынан қорғауды ұйымдастырады;
255) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерін өндіру объектілеріне есептік нөмірлерді береді және олардың тізілімін жүргізеді;
256) жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтауын мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;

257) осуществляет контроль безопасности объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, ветеринарно-санитарной обстановки;
258) осуществляет контроль за хранением, транспортировкой (доставкой) и использованием закупленных по бюджетным программам ветеринарных препаратов, включая их республиканский запас;
259) осуществляет государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах внутренней торговли, на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также при транспортировке (перемещении) подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов;
260) рассматривает дела, составляет протокола об административных правонарушениях и наложении административных взысканий в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
261) выявляет и устанавливает причины и условия возникновения и распространения болезней животных и их пищевых отравлений;
262) осуществляет апробацию, контроль ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, приборов, инструментов, их регистрационное испытание;
263) организует и осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
264) организует и осуществляет государственный контроль и надзор за деятельностью физических и юридических лиц, осуществляющих ветеринарно-санитарную экспертизу пищевой продукции по определению ее безопасности;
265) организует и осуществляет ветеринарно-санитарный контроль и надзор за соответствием процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
266) осуществляет ветеринарно-санитарный контроль, надзор и мониторинг объектов внутренней торговли в целях выявления и выработки мер по недопущению реализации опасной пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
267) утверждает, организует и обеспечивает ветеринарные мероприятия по профилактике, диагностике и ликвидации особо опасных болезней животных;

257) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің қауіпсіздігін, ветеринариялық-санитариялық жағдайын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
258) бюджеттік бағдарламалар бойынша сатып алынған ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоса алғанда, олардың сақталуын, тасымалдануын (жеткізілуін) және пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
259) ішкі сауда объектілерінде, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда, сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақыланатын және қадағаланатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орны ауыстыру) кезінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
260) әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды, хаттама толтырады және әкімшілік жаза белгілейді;
261) жануарлар ауруларының пайда болуы мен таралуын және олардың улануының себептері мен шарттарын анықтайды және белгілейді;
262) ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын, аспаптарды, құрал-саймандарды байқаудан өткізуді, бақылауды, олардың тіркеу сынақтарын жүзеге асырады;
263) Қазақстан Республикасының ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуын ұйымдастырады және жүзеге асырады;
264) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін анықтау бойынша ветеринариялық-санитариялық сараптаманы жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
265) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнімдерін әзірлеу (жасау), өндіру (дайындау), айналымы, кәдеге жарату және жою процестерінің (сатыларының) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігіне ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
266) ветеринариялық-санитариялық бақылауға жататын қауіпті тамақ өнімдерін анықтау және өткізуге жол бермеу жөніндегі шараларды әзірлеу мақсатында ішкі сауда объектілеріне ветеринариялық-санитариялық бақылауды, қадағалауды және мониторингін жүзеге асырады;
267) жануарлардың аса қауіпті ауруларының алдын алу, диагностикасы және оларды жою жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды бекітеді, ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;

268) осуществляет контроль за проведением идентификации сельскохозяйственных животных;
269) осуществляет контроль за деятельностью подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
270) осуществляет возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
271) осуществляет государственный ветеринарно-санитарный контроль у лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, в том числе лицензируемую;
272) разрабатывает и утверждает правила осуществления мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
273) разрабатывает технические регламенты в области производства и оборота биотоплива;
274) ведет мониторинг производства биотоплива;
275) разрабатывает правила разработки и утверждения производителем биотоплива паспорта производства;
276) разрабатывает и утверждает правила применения контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу информации об объемах производства биотоплива;
277) разрабатывает и утверждает перечень необходимых сведений для утверждения паспорта производства;
278) вносит предложения по разработке наукоемких технологий в области производства биотоплива;
279) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по определению предельных объемов производственных мощностей по производству биотоплива;
280) разрабатывает порядок установления квот на пищевое сырье, используемое для последующей переработки в биотопливо, в случае угрозы продовольственной безопасности;
281) осуществляет государственный контроль в области производства биотоплива;
282) выдает разрешения на строительство заводов по производству биотоплива в пределах объемов производственных мощностей по производству биотоплива, определенных Правительством Республики Казахстан;
283) проводит отраслевые экспертизы технико-экономического обоснования на строительство завода по производству биотоплива;
284) координирует межотраслевую деятельность государственных органов в области особо охраняемых природных территорий;
285) реализует государственную политику в области особо охраняемых природных территорий;
286) разрабатывает и вносит на утверждение в Правительство Республики Казахстан перечень объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения;
287) вносит предложения по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, а также переводу земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса только в случаях, установленных частью второй пункта 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях»;

268) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады;
269) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар бөлімшелерінің қызметін бақылауды жүзеге асырады;
270) жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтейді;
271) ветеринария саласындағы, оның ішінде лицензияланатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асырады;
272) ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
273) биоотын өндірісі және айналымы саласындағы мәселелер бойынша техникалық регламенттер әзірлейді;
274) биоотын өндірісі мониторингін жүргізеді;
275) биоотын өндірушісінің өндіріс паспортын әзірлеу және бекіту қағидаларын әзірлейді;
276) биоотын өндірісінің көлемі туралы ақпаратты автоматтандырылған түрде беруді қамтамасыз ететін бақылау есебі аспаптарын қолдану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
277) өндіріс паспортын бекіту үшін қажетті мәліметтер тізбесін әзірлейді және бекітеді;
278) биоотын өндірісі саласында ғылымды қажетсінетін технологияларды әзірлеу жөніндегі ұсыныстар енгізеді;
279) биоотын өндірісі бойынша өндірістік қуаттардың шекті көлемдерін айқындау жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
280) азық-түлік қауіпсіздігіне қатер төнген жағдайда кейіннен биоотынға қайта өңдеу үшін пайдаланатын тамақ шикізатына квоталарды белгілеу тәртібін әзірлейді;
281) биоотын өндірісі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
282) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған биоотын өндірісі бойынша өндірістік қуаттардың көлемдері шегінде биоотын өндіретін зауыттар салуға рұқсат береді;
283) биоотын өндіретін зауыт салуға арналған техникалық-экономикалық негіздемеге салалық сараптама жүргізеді;
284) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіреді;
285) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
286) республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің тізбесін әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізеді;
287) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 23-бабының 2-тармағының екінші бөлігінде белгіленген жағдайларда ғана республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнінде, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;

288) разрабатывает порядок и вносит предложения по упразднению государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территории;
289) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области особо охраняемых природных территорий;
290) согласовывает естественно-научные и технико-экономические обоснования по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения;
291) согласовывает упразднение государственных природных заказников местного значения и уменьшение их территории;
292) выдает разрешения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы объектов растительного, мира, их частей и дериватов, в том числе видов растений, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
293) утверждает размеры тарифов за услуги, предоставляемые особо охраняемыми природными территориями республиканского значения со статусом юридического лица;
294) утверждает порядок разработки проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, а также корректировки технико-экономического обоснования;
295) разрабатывает и утверждает порядок естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
296) разрабатывает и утверждает проекты корректировки технико-экономических обоснований особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
297) разрабатывает и утверждает символику (эмблема и флаг) природоохранной организации, а также порядок разработки и использования символики (эмблема и флаг) природоохранного учреждения;
298) разрабатывает и утверждает положения природоохранных учреждений, находящихся в его ведении;
299) утверждает объемы лова рыбы на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица;
300) разрабатывает и утверждает правила регистрации (перерегистрации) паспорта особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения;
301) разрабатывает и утверждает правила разработки плана управления природоохранной организацией;
302) разрабатывает и утверждает правила посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами;
303) разрабатывает и утверждает правила проведения мероприятий по предотвращению заморов, осуществляемых в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях»;

288) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату тәртібін әзірлейді және олардың аумақтарын кішірейту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
289) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
290) жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнінде жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерді келіседі;
291) жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды таратуды және олардың аумағын кішірейтуді келіседі;
292) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімдіктер дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген өсімдіктердің санатына жатқызылған түрлерін Қазақстан Республикасына әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге рұқсаттар береді;
293) заңды тұлға мәртебесіндегі республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар көрсететін қызметтер үшін тарифтер мөлшерін бекітеді;
294) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобаларын әзірлейді, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету тәртібін бекітеді;
295) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлейді және бекітеді;
296) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың техникалық-экономикалық негіздемелерін түзету жобаларын әзірлейді және бекітеді;
297) табиғат қорғау ұйымының рәміздерін (эмблемасы мен туын), сондай-ақ табиғат қорғау мекемесінің рәміздерін (эмблемасы мен туын) әзірлеу және пайдалану тәртібін әзірлейді және бекітеді;
298) өзінің қарауындағы табиғат қорғау мекемелерінің ережелерін әзірлейді және бекітеді;
299) заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрамына кіретін су объектілерінде балық аулау көлемдерін бекітеді;
300) республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
301) табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарын әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
302) жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
303) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 43-1-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда жүзеге асырылатын балықтың қырылуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

304) разрабатывает и утверждает правила поощрения и порядок присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области особо охраняемых природных территорий;
305) разрабатывает и утверждает порядок выдачи разрешения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы объектов растительного мира, их частей и дериватов, в том числе видов растений, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
306) разрабатывает и утверждает правила организации и ведения научной деятельности и научных исследований в природоохранных учреждениях;
307) разрабатывает и утверждает состав и положения межведомственных ботанических и зоологических комиссий;
308) разрабатывает и устанавливает порядок создания экскурсионных троп и маршрутов для проведения регулируемого экологического туризма в государственных природных заповедниках на специально выделенных участках, не включающих особо ценные экологические системы и объекты;
309) рассматривает отчеты центральных и местных исполнительных органов по вопросам состояния, охраны, защиты, использования и финансирования особо охраняемых природных территорий, находящихся в их ведении;
310) разрабатывает программы развития системы особо охраняемых природных территорий и экологических сетей;
311) организует разработку проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, находящихся в его функциональном ведении, экологических коридоров и их утверждение;
312) организует разработку и утверждение планов управления особо охраняемыми природными территориями, находящимися в его ведении;
313) осуществляет руководство особо охраняемыми природными территориями, находящимися в его ведении, обеспечение проведения их охраны, защиты и восстановления, а также научных исследований;
314) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением порядка осуществления интродукции, реинтродукции, гибридизации и акклиматизации животных, установленного уполномоченным органом;
315) разрабатывает допустимые нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения на территории государственных природных заповедников;
316) разрабатывает нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения;
317) организует научную деятельность на особо охраняемых природных территориях республиканского значения;
318) ведет государственный кадастр особо охраняемых природных территорий;
319) согласовывает перечень объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения по представлению местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы;

304) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында көтермелеу қағидаларын және құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
305) өсімдіктер дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген өсімдіктердің санатына жатқызылған түрлерін Қазақстан Республикасына әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге рұқсаттар беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
306) табиғат қорғау мекемелерінде ғылыми қызмет және ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
307) ведомствоаралық ботаникалық және зоологиялық комиссиялардың құрамын және ережесін әзірлейді және бекітеді;
308) мемлекеттік табиғат қорықтарында аса құнды экологиялық жүйелер мен объектілерді қамтымайтын арнайы бөлінген учаскелерінде реттелетін экологиялық туризм жүргізу үшін экскурсиялық соқпақтар мен бағыттар жасау тәртібін әзірлейді және белгілейді;
309) өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жай-күйі, оларды күзету, қорғау, пайдалану және қаржыландыру мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың есептерін қарайды;
310) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесі мен экологиялық желілерді дамыту бағдарламаларын әзірлейді;
311) өзінің қарауындағы республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, экологиялық дәліздерді құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелер жобаларының әзірленуін ұйымдастырады және бекітеді;
312) өзінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару жоспарларын әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады;
313) өзінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға басшылық жасауды, оларда күзету, қорғау және қалпына келтіру іс–шараларын, сондай-ақ ғылыми зерттеулер жүргізілуін қамтамасыз етеді;
314) уәкілетті орган белгілеген жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды, будандастыру мен жерсіндіруді жүзеге асыру тәртібінің сақталуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
315) мемлекеттік табиғат қорықтарының аймақтарында жасанды шығарылатын шу және өзге де дыбыстық әсерлердің жол берілетін нормаларын әзірлейді;
316) шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормаларын әзірлейді;
317) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ғылыми қызметті ұйымдастырады;
318) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізеді;
319) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұсынуы бойынша жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің тізбесін келіседі;

320) выдает физическим и юридическим лицам разрешения на использование под объекты строительства участков государственных национальных природных парков, предоставленных им в пользование для осуществления туристской и рекреационной деятельности;
321) выдает разрешения на осуществление любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, расположенных на особо охраняемых природных территориях со статусом юридического лица, на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы;
322) осуществляет государственный контроль и надзор за состоянием, охраной, защитой и использованием особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда;
323) разрабатывает и утверждает образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею государственных инспекторов природоохранных учреждений;
324) разрабатывает правила осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках и выдачи разрешения на использование под объекты строительства участков государственных национальных природных парков, предоставленных в пользование для осуществления туристской и рекреационной деятельности;
325) разрабатывает и вносит на утверждение в Правительство Республики Казахстан перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
326) разрабатывает порядок ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
327) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по утверждению границы и вида режима охраны территорий государственных памятников природы республиканского значения;
328) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по утверждению перечня международных и государственных организаций, неправительственных организаций и фондов, предоставляющих гранты на сохранение биоразнообразия и развитие особо охраняемых природных территорий;
329) согласовывает планы управления особо охраняемыми природными территориями, находящимися в ведении местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы;
330) разрабатывает порядок перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса;
331) согласовывает с местным исполнительным органам областей, города республиканского значения, столицы проекты корректировки функционального зонирования особо охраняемых природных территорий местного значения при положительном заключении государственной экологической экспертизы;

320) өздеріне туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін пайдалануға берілген мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің учаскелерін құрылыс объектілерін салуға пайдалануға жеке және заңды тұлғаларға рұқсат береді;
321) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда биологиялық негіздеме негізінде заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орналасқан су объектілерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми–зерттеу мақсатында аулауды, молайту мақсатында аулауды жүзеге асыруға рұқсат береді;
322) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің жай-күйіне, күзетілуіне, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
323) айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторларын онымен қамтамасыз ету нормаларын әзірлейді және бекітеді;
324) мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметтерді жүзеге асыру мен мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің туристік және рекреациялық қызметтерді жүзеге асыру үшін пайдалануға берілген учаскелерін құрылыс объектілерін салу үшін пайдалануға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;
325) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін әзірлейді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне енгізеді;
326) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізу тәртібін әзірлейді;
327) республикалық маңызы бар табиғаттың мемлекеттік ескерткіштері аумағының шекарасын және қорғау режимі түрін бекіту жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
328) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың биоалуандылығын сақтауға және дамытуға гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдар, үкіметтік емес ұйымдар мен қорлар тізбесін бекіту жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
329) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару жоспарларын келіседі;
330) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін қордағы жерлерге ауыстыру тәртібін әзірлейді;
331) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды функционалды аймақтарға бөлуді түзету жобаларын келіседі;

332) разрабатывает перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных;
333) согласовывает генеральные схемы организации территории Республики Казахстан, межрегиональные схемы территориального развития, комплексные схемы градостроительного планирования и иную градостроительную документацию в пределах его компетенции;
334) осуществляет международное сотрудничество и реализацию международных договоров в области особо охраняемых природных территорий;
335) осуществляет согласование генеральных схем организации территории Республики Казахстан, межрегиональных схем территориального развития, комплексных схем градостроительного планирования и иной градостроительной документации, затрагивающей территории экологических коридоров;
336) разрабатывает и утверждает правила любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях»;
337) реализует государственную политику и осуществляет межотраслевую координацию в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
338) разрабатывает отраслевые (секторальные) программы по охране, воспроизводству и использованию животного мира;
339) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, за исключением нормативных правовых актов, устанавливающих требования к проверяемым субъектам;
340) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по охране животного мира, порядок их составления и выдачи;
341) разрабатывает нормативы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
342) разрабатывает и утверждает образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею должностных лиц уполномоченного органа и территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира;
343) разрабатывает и утверждает методику определения ставок плат за пользование животным миром и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности;

332) сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген өсімдіктер мен жануарлар түрлерінің тізбесін әзірлейді;
333) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемаларын, аумақтық дамудың өңіраралық схемаларын, қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын және өзге де қала құрылысы құжаттамаларын келіседі;
334) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы халықаралық ынтымақтастықты және халықаралық шарттарды іске асыруды жүзеге асырады;
335) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемаларын, аумақтық дамудың өңіраралық схемаларын, қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын және экологиялық дәліздердің аумақтарын қозғайтын өзге де қала құрылысы құжаттамаларын келіседі;
336) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 43-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
337) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
338) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі салалық (секторлық) бағдарламаларды әзірлейді;
339) тексерілетін субъектілерге қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
340) жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды толтыру мен берудің тәртібін әзірлейді және бекітеді;
341) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтерді әзірлейді;
342) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, киіп жүру тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын әзірлейді және бекітеді;
343) жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақы ставкаларын және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтiрiлген зиянды өтеу мөлшерiн айқындаудың әдiстемесiн әзiрлейдi және бекiтедi;

344) распределяет с участием республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, а также общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства квоты изъятия объектов животного мира на основании утвержденных лимитов;
345) определяет форму и порядок выдачи удостоверений охотника, рыбака и егеря;
346) устанавливает порядок выдачи разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
347) разрабатывает и утверждает порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках;
348) разрабатывает типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств;
349) выдает разрешения на ввоз и вывоз объектов животного мира, их частей и дериватов, в том числе видов животных, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
350) разрабатывает и утверждает порядок подготовки биологического обоснования на пользование животным миром;
351) устанавливает типовую форму договоров на рыболовство и ведение рыбного хозяйства;
352) разрабатывает и утверждает типовую форму плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств;
353) разрабатывает и утверждает перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
354) разрабатывает типовую форму путевки, а также порядок ее выдачи;
355) определяет перечни видов животных, отнесенных к категориям, предусмотренным подпунктами 4)5) и 6) пункта 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» и переводит их из одной категории в другую, за исключением отнесения к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
356) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
357) разрабатывает и утверждает списки водно-болотных угодий международного и республиканского значения;
358) организует ведение государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира;
359) организует деятельность по интродукции, реинтродукции и гибридизации, а также по искусственному разведению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;

344) аңшылардың және аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастықтарының, сондай-ақ балықшылардың және балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің қатысуымен, бекітілген лимиттер негізінде жануарлар дүниесін алу квоталарын бөледі;
345) аңшы, балықшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оны беру тәртібін айқындайды;
346) балық аулаудың кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттарды беру тәртібін белгілейді;
347) ішкі және сыртқы нарықтарда сату үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын таңбалау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
348) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгі ережені әзiрлейді;
349) жануарлар дүниесінің объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызылған жануарлар түрлерін әкелуге және әкетуге рұқсаттар береді;
350) жануарлар дүниесін пайдалануға арналған биологиялық негіздеме дайындаудың тәртібін әзірлейді және бекітеді;
351) балық аулауға және балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттардың үлгі нысанын белгілейді;
352) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгі нысанын әзірлейді және бекітеді;
353) қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
354) жолдаманың үлгі нысанын, сондай-ақ оны беру тәртібін әзiрлейді;
355) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызуды қоспағанда, «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 3-бабы 1-тармағының 4)5) және 6) тармақшаларында көзделген санаттарға жатқызылған жануарлар түрлерінің тізбелерін айқындайды және оларды бір санаттан екіншісіне ауыстырады;
356) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
357) халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізімдерін әзірлейді және бекітеді;
358) жануарлар дүниесін мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізуді ұйымдастырады;
359) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру, сондай-ақ жасанды түрде өсіру жөніндегі қызметті ұйымдастырады;

360) организует и обеспечивает охрану, воспроизводство и государственный учет животного мира в резервном фонде охотничьих угодий и в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
361) разрабатывает и утверждает требования к рыбозащитным устройствам водозаборных сооружений и согласовывает их установку;
362) осуществляет биолого-экономическое обследование охотничьих угодий, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков резервного фонда;
363) на основании научных рекомендаций ведет паспортизацию рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
364) устанавливает зоны рекреационного рыболовства;
365) разрабатывает и утверждает порядок движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках;
366) устанавливает границы рыбохозяйственных участков, открывает и закрывает тони (тоневые участки);
367) разрабатывает правила интродукции и реинтродукции животных;
368) разрабатывает и утверждает форму марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке и осуществляет выдачу марки для торговли ею на внутреннем рынке;
369) выдает разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
370) осуществляет контрольный лов, лов с целью интродукции, реинтродукции и гибридизации, организует лов в замороопасных водоемах и (или) участках;
371) выдает разрешения на пользование животным миром;
372) проверяет деятельность пользователей животным миром в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
373) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
374) осуществляет государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
375) вносит предложение по введению ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов;
376) разрабатывает перечень дериватов;
377) разрабатывает и утверждает образцы аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал);

360) аңшылық алқаптары мен балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің резервтік қорында жануарлар дүниесін қорғауды, өсімін молайтуды және мемлекеттік есепке алуды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
361) су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді және оларды орнатуды келіседі;
362) аңшылық алқаптарының, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің резервтік қорын биологиялық-экономикалық тексеруді жүзеге асырады;
363) ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттандыруды жүргізеді;
364) рекреациялық балық аулау аймақтарын белгілейді;
365) уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының тәртібін әзірлейді және бекітеді;
366) балық шаруашылығы учаскелерінің шекараларын белгілейді, ұйықтарды (ұйықтық учаскелерді) ашып, жабады;
367) жануарларды интродукциялау және реинтродукциялау қағидаларын әзірлейді;
368) сыртқы нарықта сату үшін бекіре тұқымдас балықтар түрлерінің уылдырығы маркасының нысанын әзірлейді және бекітеді және оны ішкі нарықта сату маркасын беруді жүзеге асырады;
369) балық аулаудың кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау ретінде) қолдануға рұқсаттар береді;
370) бақылау үшін аулауды, интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру мақсатында аулауды жүзеге асырады, балықтың қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулауды жүзеге асырады;
371) жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар береді;
372) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын анықтау мақсатында жануарлар дүниесін пайдаланушылардың қызметін тексереді;
373) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
374) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
375) жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу жөнінде ұсыныс жасайды;
376) дериваттар тізбесін әзірлейді;
377) аншлагтарының үлгілерін және аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын әзірлейді және бекітеді;

378) осуществляет согласование распашки земель с поселениями животных, обитающих колониями, ближе двадцати метров от начала расположения их нор по периметру или же без их предварительного переселения в другое место;
379) осуществляет согласование пролета самолетов, вертолетов и иных летательных аппаратов над территорией массового обитания тюленей, диких копытных животных и колониальных птиц ниже одного километра;
380) выдает разрешения на акклиматизацию;
381) осуществляет международное сотрудничество в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
382) на основании научных рекомендаций принимает решение о мелиоративном лове рыб, в случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб, и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов или их частей;
383) разрабатывает и утверждает формы ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, ежегодные планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
384) разрабатывает и утверждает правила присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
385) разрабатывает и утверждает форму нагрудного знака егеря и специальной одежды со знаками различия;
386) разрабатывает и утверждает правила по межхозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан;
387) разрабатывает и утверждает правила по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан;
388) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан;
389) разрабатывает и утверждает охотминимум;
390) устанавливает форму отчетности по выдаче удостоверений охотника;
391) разрабатывает и утверждает правила регистрации в административном органе физических и юридических лиц, осуществляющих искусственное разведение животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
392) разрабатывает и утверждает правила проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
393) вносит в Правительство Республики Казахстан предложение об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, их частей или дериватов;

378) жануарлар үйірімен мекендейтін жерлерді периметрі бойынша олардың індері орналасқан жерлерге жиырма метр жақындап немесе оларды алдын ала басқа жерге көшірмей жыртуға келісім беруді жүзеге асырады;
379) ұшақтардың, тікұшақтардың және өзге де ұшу аппараттарының итбалықтар, тұяқты жабайы жануарлар мен топтасып ұшатын құстар жаппай мекендейтін аумақтардың үстінен бір километрден төмен биіктікте ұшып өтуіне келісім беруді жүзеге асырады;
380) жерсіндіруге рұқсат береді;
381) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
382) балықтардың сөзсіз қырылуына әкеп соғатын қырылу қаупі туындаған және су объектілерін немесе олардың бөліктерін ағымдағы балық шаруашылық мелиорациялауды жүргізу жолымен мұндай қауіпті болдырмау мүмкін болмаған жағдайларда ғылыми ұсынымдар негізінде балықтарды мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдайды;
383) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, жыл сайынғы тексерулер жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
384) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
385) қорықшының төс белгісінің және айырым белгісі бар арнайы киімінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
386) Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
387) Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
388) Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
389) аңшылық минимумды әзірлейді және бекітеді;
390) аңшы куәлігін беру жөніндегі есептіліктің нысанын белгілейді;
391) жабайы фауна мен флораның құрып кету қаупі төнген түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенцияның І және ІІ қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды жасанды өсіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды әкімшілік органда тіркеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
392) су қоймаларына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су объектілерін балық шаруашылығы үшін мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
393) Қазақстан Республикасының Үкіметіне сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін, олардың бөліктері мен дериваттарын алу жөнінде ұсыныс енгізеді;

394) разрабатывает лимиты изъятия объектов животного мира;
395) разрабатывает правила распределения квот изъятия объектов животного мира;
396) разрабатывает перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного, республиканского и местного значения;
397) разрабатывает правила отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения;
398) разрабатывает правила охоты, рыболовства;
399) разрабатывает правила ведения охотничьего хозяйства и правила ведения рыбного хозяйства;
400) разрабатывает размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
401) разрабатывает перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и переводит их в другие категории;
402) разрабатывает правила реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии;
403) разрабатывает правила выдачи разрешений на пользование животным миром;
404) разрабатывает правила выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных, а также изъятие вновь акклиматизированных животных;
405) разрабатывает положение о государственной охране животного мира;
406) разрабатывает правила установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов;
407) разрабатывает правила ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира;
408) разрабатывает правила создания и государственного учета зоологических коллекций;
409) разрабатывает правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса;
410) разрабатывает перечень ценных видов животных, являющихся объектами охоты и рыболовства;
411) разрабатывает перечень должностных лиц уполномоченного органа и территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон);
412) разрабатывает правила содержания животных в неволе и полувольных условиях;
413) разрабатывает и утверждает правила заключения договоров с иностранцами на организацию любительского (спортивного) рыболовства;

394) жануарлар дүниесі объектілерін алу лимиттерін әзірлейді;
395) жануарлар дүниесі объектілерін алу квоталарын бөлу қағидаларын әзірлейді;
396) халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін әзірлейді;
397) су қоймаларын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу қағидаларын әзірлейді;
398) аңшылық, балық аулау қағидаларын әзірлейді;
399) аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын және балық шаруашылығын жүргізу қағидаларын әзірлейді;
400) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзумен келтірілген зиянды өтеу мөлшерлерін әзірлейді;
401) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің тізбесін әзірлейді және оларды басқа санаттарға ауыстырады;
402) мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас балықтарды, олардың уылдырығын өткізу қағидаларын әзірлейді;
403) жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;
404) жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге, сондай-ақ жаңадан жерсіндірілген жануарларды алуға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді;
405) жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғау туралы ережені әзірлейді;
406) жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидаларын әзірлейді;
407) жануарлар дүниесін мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді;
408) зоологиялық коллекцияларды жасау және мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлейді;
409) аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
410) аңшылық пен балық аулау объектілері болып табылатын жануарлардың бағалы түрлерінің тізбесін әзірлейді;
411) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган мен аумақтық бөлімшелердің лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын, айырым белгілері бар (погонсыз) нысанды киімді киюге құқығы бар қызметкерлерінің тізбесін әзірлейді;
412) жануарларды еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау қағидаларын әзірлейді;
413) шетелдіктермен әуесқойлық (спорттық) балық аулауды ұйымдастыруға арналған шарттар жасасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

414) разрабатывает правила ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте;
415) разрабатывает правила применения специальных средств и служебного оружия государственными инспекторами по охране животного мира и инспекторами специализированных организаций по охране животного мира, а также применения служебного оружия егерями;
416) разрабатывает правила использования рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для развития аквакультуры;
417) разрабатывает правила выдачи административным органом разрешений на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы видов животных, их частей и дериватов, находящихся под угрозой исчезновения;
418) разрабатывает правила отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ;
419) разрабатывает и утверждает форму справки о происхождении вылова;
420) согласовывает применение ядохимикатов при истреблении мышевидных грызунов (сусликов, серых крыс, хомяков), а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней животных;
421) выдает разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных, а также изъятие вновь акклиматизированных животных, за исключением редких и находящихся под угрозой исчезновения;
422) осуществляет владение и пользование государственным лесным фондом в пределах компетенции, установленной Правительством Республики Казахстан;
423) разрабатывает программы по вопросам охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения и обеспечивает их выполнение;
424) организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулирует лесопользование на территории государственного лесного фонда, находящегося в его функциональном ведении;
425) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны, защиты и пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
426) осуществляет путем проверок государственный контроль и надзор за состоянием, охраной, защитой, пользованием лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением;
427) обеспечивает разработку и утверждает расчетные лесосеки на участках государственного лесного фонда и возраста рубок;
428) согласовывает с местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, территориальными подразделениями и иными государственными органами материалы тендеров по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в их функциональном ведении, а также проекты договоров, заключаемых с победителем тендера;

414) аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды және тіркеуді жүргізу қағидаларын әзірлейді;
415) жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдар инспекторларының арнайы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану, сондай-ақ қорықшылардың қызметтік қаруды қолдану қағидаларын әзірлейді;
416) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін акваөсіруді дамыту үшін пайдалану қағидаларын әзірлейді;
417) әкімшілік органның құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін, олардың бөліктері мен дериваттарын Қазақстан Республикасына әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді;
418) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілер қатарына жатқызу, олардың шекараларын белгілеу қағидаларын әзірлейді;
419) балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама нысанын әзірлейді және бекітеді;
420) тышқан тектес кемiргiштердi (саршұнақтарды, сұр егеу құйрықтарды, аламандарды) жойған кезде, сондай-ақ жануарлардың құтыру эпизоотиясы және басқа аурулары жағдайында улы химикаттарды қолдануды келiседі;
421) сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін қоспағанда, жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау мен будандастыруды жүргізуге, сондай-ақ жаңадан жерсіндірілген жануарларды алып қоюға рұқсат береді;
422) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген құзыреті шегінде мемлекеттік орман қорын иелену мен пайдалануды жүзеге асырады;
423) орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсiру мәселелерi жөнiнде бағдарламалар әзiрлеп, олардың орындалуын қамтамасыз етедi;
424) орман қорын күзетуді, қорғауды, ормандарды молықтыруды және орман өсіруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, өзінің функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейді;
425) Қазақстан Республикасының орман қорын күзету, қорғау және пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсiру саласындағы нормативтiк құқықтық актілерін әзiрлейдi және бекiтедi;
426) орман қорының жай-күйiне, күзетiлуiне, қорғалуына, пайдаланылуына, ормандардың молықтырылуы мен орман өсiруге тексерулер арқылы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
427) мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі есептік кеспеағаш аймағын және ағаштың кесілетін жасын әзірлеу мен бекітуді қамтамасыз етеді;
428) өздерінің функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендерлердің материалдарын, сондай-ақ тендер жеңімпазымен жасалатын шарттардың жобаларын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен, аумақтық бөлімшелермен және өзге де мемлекеттік органдармен келіседі;

429) разрабатывает правила ведения государственного учета лесного фонда, государственного лесного кадастра, государственного мониторинга лесов и лесоустройства на территории государственного лесного фонда и обеспечивает их ведение;
430) осуществляет международное сотрудничество в области лесных отношений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
431) заслушивает отчет руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа областей, города республиканского значения, столицы, ведающего лесным хозяйством, а также руководителей лесных учреждений и природоохранных организаций по вопросам состояния, охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
432) приостанавливает, ограничивает, прекращает право лесопользования на участках государственного лесного фонда, а также работы, представляющие опасность для состояния и воспроизводства лесов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
433) определяет направления научно-технического развития, организовывает научное исследование и проектно-изыскательские работы в области охраны, защиты и пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения, лесной селекции и лесного семеноводства;
434) организовывает и проводит тендеры по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в его ведении, с участием представителей местных представительных и исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы;
435) рассматривает дела об административных правонарушениях в области лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий;
436) разрабатывает и утверждает методические указания расчета ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда, по учету и определению ущерба, причиненного пожарами на территории лесного фонда, по учету и определению ущерба, причиненного незаконными порубками леса на территории лесного фонда;
437) вырабатывает предложения по формированию государственной лесной политики и реализует ее;
438) координирует деятельность структурных подразделений местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, ведающих лесным хозяйством, а также лесных учреждений и природоохранных организаций по вопросам охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;

429) мемлекеттік орман қоры аумағында орман қорының мемлекеттік есебін, мемлекеттік орман кадастрын, ормандардың және орман орналастырудың мемлекеттік мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді және оларды жүргізуді қамтамасыз етеді;
430) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен орман қатынастары саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
431) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының орман шаруашылығымен айналысатын құрылымдық бөлімшесі басшысының, сондай-ақ орман мекемелері мен табиғат қорғау ұйымдары басшыларының орман қорының жай-күйі, оны күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру мәселелері бойынша есебін тыңдайды;
432) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану құқығын, сондай-ақ ормандардың жай-күйiне және молықтырылуына қауiп төндiретiн жұмыстарды тоқтата тұрады, шектейдi, тоқтатады;
433) орман қорын күзету, қорғау және пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсiру, орман селекциясы және орман тұқым шаруашылығы саласындағы ғылыми-техникалық даму бағыттарын айқындайды, ғылыми зерттеудi және жобалау-iздестiру жұмыстарын ұйымдастырады;
434) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді және атқарушы органдары өкілдерінің қатысуымен өз қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман ресурстарын ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға беру жөнiнде тендерлер ұйымдастырады және өткiзедi;
435) Қазақстан Республикасының орман заңдары, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдар саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды;
436) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы ставкаларын есептеу, орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша, орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар әзірлейді және бекітеді;
437) мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар тұжырымдайды және оны іске асырады;
438) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орман шаруашылығымен айналысатын құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ орман мекемелері мен табиғат қорғау ұйымдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру мәселелері бойынша қызметін үйлестіреді;

439) осуществляет лицензирование деятельности по заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемой лесопользователями;
440) утверждает лесоустроительные проекты;
441) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешений и выдает разрешения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы объектов растительного мира, их частей и дериватов, в том числе видов растений, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
442) формирует и утверждает ежегодные объемы рубок леса на территории государственного лесного фонда;
443) разрабатывает и утверждает лесосеменное районирование;
444) разрабатывает и утверждает правила поощрения и порядок присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области лесного хозяйства;
445) разрабатывает правила осуществления авиационных работ по охране и защите лесного фонда;
446) разрабатывает и утверждает правила организации и функционирования школьного лесничества по согласованию с уполномоченным государственным органом в области образования;
447) разрабатывает и утверждает порядок проведения инвентаризации лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса, оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде;
448) разрабатывает и утверждает инструкцию проведения лесоустройства;
449) разрабатывает правила предоставления лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования и выдачи разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов;
450) предоставляет лесопользователям участки под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования, и выдает разрешение на использование этих участков под строительство таких объектов;
451) разрабатывает перечень дериватов;
452) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по объему изъятия растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
453) разрабатывает натуральные нормы обеспечения форменной одеждой со знаками различия (без погон) должностных лиц государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны Республики Казахстан;

439) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
440) орман орналастыру жобаларын бекітеді;
441) өсімдіктер дүниесінің объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санатқа жатқызылған өсімдіктер түрлерін Қазақстан Республикасына әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді және рұқсаттар береді;
442) мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерін қалыптастырады және бекітеді;
443) орман тұқымдарын аудандастыруды әзірлейді және бекітеді;
444) орман шаруашылығы саласында ынталандыру қағидаларын және құрметті атақтар, омырауға тағатын белгілер мен құрмет грамоталарын беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
445) орман қорын күзету мен қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;
446) білім беру саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органның келісімі бойынша мектеп орманшылығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
447) орман ағаштарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
448) орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығын әзірлейді және бекітеді;
449) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар, аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және осы учаскелерді осындай объектілер салу үшін пайдалануға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;
450) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар, аңшылық шаруашылығының мұқтаждары, жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер береді және осы учаскелерді осындай объектілер салу үшін пайдалануға рұқсат береді;
451) дериваттардың тізбесін әзірлейді;
452) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді алып қою көлемі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
453) Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман инспекциясы мен мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамдарын айырым белгілері бар нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлейді;

454) разрабатывает и утверждает образцы и порядок ношения форменной одежды со знаками различия (без погон) должностных лиц государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны Республики Казахстан;
455) разрабатывает правила заготовки, переработки, хранения и использования лесных семян и контроля за их качеством;
456) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по распределению государственного лесного фонда по категориям;
457) разрабатывает правила отпуска древесины на корню и рубок леса на участках государственного лесного фонда;
458) разрабатывает правила установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов;
459) разрабатывает базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан;
460) разрабатывает нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда;
461) разрабатывает правила заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда;
462) разрабатывает правила воспроизводства лесов и лесоразведения;
463) разрабатывает правила пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения;
464) разрабатывает перечень особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов, и порядок борьбы с ними;
465) разрабатывает формы лесорубочного билета и лесного билета, правила их учета, хранения, заполнения и выдачи;
466) разрабатывает правила проведения освидетельствования мест рубок на участках государственного лесного фонда;
467) разрабатывает правила применения клейм в государственном лесном фонде;
468) разрабатывает правила учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда;
469) разрабатывает правила учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда;
470) разрабатывает нормы положенности средств пожаротушения в местах проведения лесопользователями оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских, спортивных и других мероприятий на территории государственного лесного фонда;
471) разрабатывает правила государственной регистрации договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда в территориальных подразделениях;
472) разрабатывает правила возмещения расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород, создание и развитие частных лесных питомников;

454) Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман инспекциясы мен мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамдарының айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін және оны киіп жүру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
455) орман тұқымдарын дайындау, қайта өңдеу, сақтау және пайдалану, олардың сапасына бақылау жасау қағидаларын әзірлейді;
456) мемлекеттік орман қорын санаттарға бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
457) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату және ағаш кесу қағидаларын әзірлейді;
458) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа да су объектілері жағалауындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерінің енін белгілеу қағидаларын әзірлейді;
459) Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды әзірлейді;
460) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша нормалар мен нормативтер әзірлейді;
461) мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырындарын, қосалқы сүрек ресурстарын дайындау, жанама орман пайдалану қағидаларын әзірлейді;
462) ормандарды молықтыру және орман өсіру қағидаларын әзірлейді;
463) отырғызылатын материалдарды және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану қағидаларын әзірлейді;
464) карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесін және оларға қарсы күрес тәртібін әзірлейді;
465) ағаш кесу билеті мен орман билетінің нысандарын, оларды есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын әзірлейді;
466) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесілген жерлерді куәландыру қағидаларын әзірлейді;
467) мемлекеттік орман қорында таңбалар қолдану қағидаларын әзірлейді;
468) орман қоры аумағында өрттер келтіретін залалды есепке алу, анықтау және өтеу қағидаларын әзірлейді;
469) орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу мен анықтау қағидаларын әзірлейді;
470) мемлекеттік орман қоры аумағында орман пайдаланушылар сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік, спорттық және басқа да іс-шаралар өткізетін орындарда өрт сөндіру құралдарының тиесілілік нормаларын әзірлейді;
471) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын аумақтық бөлімшелерде мемлекеттік тіркеу қағидаларын әзірлейді;
472) тез өсетін ағаш және бұта тұқымдыларды плантацияларға отырғызуға және онда өсіруге, жеке орман питомниктерін құруға және дамытуға жұмсалған шығындарды өтеу қағидаларын әзірлейді;

473) разрабатывает положение о лесной пожарной станции государственного лесовладельца;
474) разрабатывает правила по осуществлению государственного контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения должностными лицами государственной лесной инспекции Республики Казахстан;
475) разрабатывает положение о государственной лесной охране;
476) осуществляет государственный контроль за качеством выполнения лесохозяйственных мероприятий и их соответствием лесоустроительным проектам на участках государственного лесного фонда;
477) осуществляет контроль и надзор за количественными и качественными изменениями лесного фонда, санитарным состоянием лесов, лесопатологической обстановкой в лесах;
478) осуществляет контроль и надзор за порядком передачи лесных ресурсов в лесопользование на участках государственного лесного фонда и соблюдением договоров долгосрочного лесопользования;
479) осуществляет контроль и надзор за выполнением требований пожарной безопасности в лесах, мероприятий по предупреждению лесных пожаров, обеспечению их своевременного обнаружения и ликвидации, а также точностью учета площадей гарей и определения причиненного пожарами ущерба государственному лесному фонду, своевременностью принятых мер по ликвидации последствий лесных пожаров;
480) осуществляет государственный контроль и надзор за состоянием, охраной, защитой, использованием и воспроизводством древесной и кустарниковой растительности, на участках государственного лесного фонда, переданных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в пользование собственникам земельных участков или землепользователям для комплексного ведения сельского и лесного хозяйства;
481) осуществляет государственный контроль и надзор за выполнением мероприятий по защите лесов от вредителей и болезней, своевременностью принятых мер по предупреждению возникновения, распространения, точностью учета и прогнозирования очагов вредителей и болезней леса, ослабления и гибели насаждений от неблагоприятных воздействий природного, антропогенного характера;
482) осуществляет государственный контроль и надзор за отводом лесосек;
483) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением правил отпуска древесины на корню и рубок леса, иных правил лесопользования на участках государственного лесного фонда;
484) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением режимов охраны в лесах особо охраняемых природных территорий;

473) мемлекеттік орман иеленушінің ормандағы өрт сөндіру станциясы туралы ережені әзірлейді;
474) Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясы лауазымды адамдарының орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруы жөніндегі қағидаларды әзірлейді;
475) мемлекеттік орман күзеті туралы ережені әзірлейді;
476) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман шаруашылығы іс-шаралары орындалуының сапасына және олардың орман орналастыру жобаларына сәйкестігіне мемлекеттік бақылау жасауды жүзеге асырады;
477) орман қорының сандық және сапалық өзгерiстерiн, орманның санитарлық жай-күйiн, ормандағы ағаштардың патологиялық жағдайын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
478) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын орман пайдалануға беру тәртібін және ұзақ мерзімді орман пайдалану шарттарының сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
479) ормандарда өрт қауiпсiздiгi талаптарының, ормандағы өрттердiң алдын алу жөнiндегi, оларды дер кезiнде анықтау мен жоюды қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын, сондай-ақ өртеңдер алаңының есебiн жүргiзудiң дәлдiгiн және мемлекеттiк орман қорына өрттен келген нұқсанды анықтау, орман өрттерiнiң зардаптарын жою жөнiндегi шаралардың уақтылы қабылдануын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
480) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ауыл және орман шаруашылықтарын кешенді жүргізу үшін жер учаскелерінің меншік иелеріне немесе жер пайдаланушыларға пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі ағаш және бұта өсімдіктерінің жай-күйіне, күзетілуіне, қорғалуына, пайдаланылуы мен молықтырылуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
481) ормандарды орман зиянкестері мен ауруларынан қорғау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын, орман зиянкестерi мен аурулары ошақтарының пайда болуының, таралуының, екпелердiң табиғи, антропогендік және техногендік сипаттағы қолайсыз әсерлерден қурап-солып қалуының алдын алу жөнiндегi шаралардың дер кезiнде қабылдануын, олардың есебiн жүргiзу мен болжаудың дәлдiгiн мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
482) кеспеағаштардың бөлінуіне мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
483) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату мен ағаш кесу қағидаларының, орман пайдаланудың өзге де қағидаларының сақталуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
484) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ормандарындағы күзет режимдерінің сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;

485) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением лесосеменного районирования, заготовки, переработки, хранения и использования лесных семян, ведением питомнического хозяйства на участках государственного лесного фонда;
486) осуществляет государственный контроль и надзор за использованием земель лесного фонда в соответствии с их целевым назначением и охраной этих земель;
487) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением порядка пользования государственным лесным фондом при строительных работах, добыче полезных ископаемых, прокладке коммуникаций и выполнении иных работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием;
488) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
489) разрабатывает и утверждает положения о государственных инспекторах в области развития хлопковой отрасли;
490) разрабатывает правила проведения мониторинга хлопкового рынка;
491) разрабатывает правила ведения количественно-качественного учета хлопка;
492) разрабатывает правила формирования, хранения и использования государственных ресурсов семян хлопчатника;
493) разрабатывает проекты правил организации технологического процесса первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно;
494) разрабатывает проекты правил выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок;
495) разрабатывает проекты правил проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией;
496) разрабатывает и утверждает форму (образец) и описания хлопковой расписки;
497) разрабатывает порядок проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца;
498) разрабатывает формы (образец) удостоверения о качестве хлопка-сырца;
499) разрабатывает формы (образец) паспорта качества хлопка-волокна;
500) проводит мониторинг хлопкового рынка;
501) разрабатывает перечень и формы документов учета, сроки представления отчетности по ведению мониторинга хлопкового рынка;
502) определяет порядок отпуска хлопка по требованию держателя складского свидетельства, содержащего сведения о залоге;
503) разрабатывает перечень и формы документов учета, сроков представления отчетности по вопросам соблюдения квалификационных требований к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
504) разрабатывает типовые формы договоров хранения и переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно;

485) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман тұқымдарының аудандастырылуына, орман тұқымдарын дайындау, өңдеу, сақтау мен пайдалану және олардың сапасын бақылау қағидаларының сақталуына, питомниктер шаруашылығының жүргiзілуіне мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
486) орман қоры жерлерiнiң олардың нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланылуына және осы жерлердiң қорғалуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
487) құрылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру, коммуникацияларды тарту және орман шаруашылығын жүргiзумен және орман пайдаланумен байланысты емес өзге де жұмыстарды орындау кезiнде мемлекеттiк орман қорын пайдалану тәртiбiнiң сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
488) мақта саласын дамыту, мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
489) мақта саласын дамыту саласындағы мемлекеттік инспекторлар туралы ережелерді әзірлейді және бекітеді;
490) мақта нарығының мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді;
491) мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларын әзірлейді;
492) мақта тұқымының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалануды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;
493) шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеудің технологиялық процесін ұйымдастыру қағидаларының жобасын әзірлейді;
494) мақта қолхаттарын беру, оның айналымы, күшін жою және өтеу қағидаларының жобасын әзірлейді;
495) мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүргізу қағидаларының жобаларын әзірлейді;
496) мақта қолхатының нысаны (үлгісі) мен сипаттамаларын әзірлейді және бекітеді;
497) шитті мақта сапасын сараптауды жүргізу және шитті мақта сапасы туралы куәлік беру қағидаларын әзірлейді;
498) шитті мақта сапасы туралы куәліктің нысандарын (үлгілерін) әзірлейді;
499) мақта талшығы сапасы паспортының нысандарын (үлгілерін) әзірлейді;
500) мақта нарығының мониторингін жүргізеді;
501) есеп құжаттарының тізбесі мен нысандарын, мақта нарығының мониторингін жүргізу бойынша есептілік ұсыну мерзімдерін әзірлейді;
502) кепіл туралы мәліметтер бар қойма куәлігін ұстаушының талабы бойынша мақтаны беру тәртібін айқындайды;
503) мақта қолхаттарын берумен қоймалық қызмет бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын орындау мәселелері бойынша есеп құжаттарының, есептілік ұсыну мерзімдерінің тізбесі мен нысандарын әзірлейді;
504) шитті мақтаны сақтау және оны мақта талшығына қайта өңдеу шарттарының үлгі нысандарын әзірлейді;

505) разрабатывает проекты правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна;
506) разрабатывает проекты правил деятельности и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
507) разрабатывает проекты правил участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
508) разрабатывает проекты правил получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
509) разрабатывает проекты правил погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
510) разрабатывает проекты правил субсидирования экспертизы качества хлопка-сырца при приемке на хлопкоперерабатывающие организации;
511) принимает решение о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией, а также о досрочном завершении временного управления в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли»;
512) осуществляет инспектирование (проверку) деятельности хлопкоперерабатывающих организаций;
513) выдает обязательные для исполнения письменные предписания об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли в установленные в предписании сроки;
514) предъявляет иски в суд о принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации;
515) налагает временные запреты на отпуск хлопка при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли»;
516) осуществляет контроль безопасности и качества хлопка;
517) осуществляет контроль за деятельностью аккредитованных испытательных лабораторий (центров);
518) осуществляет контроль за деятельностью экспертной организации;
519) осуществляет контроль за соблюдением хлопкоперерабатывающими организациями правил ведения количественно-качественного учета хлопка;
520) осуществляет контроль за соблюдением хлопкоперерабатывающими организациями правил выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок;
521) осуществляет контроль за соблюдением хлопкоперерабатывающими организациями правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов семян хлопчатника;
522) осуществляет ежегодный контроль за соблюдением экспертной организацией правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна;
523) ведет и издает государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан в области племенного животноводства;

505) мақта талшығының сапасын сараптауды жүргізу және мақта талшығы сапасының паспортын беру қағидаларының жобаларын әзірлейді;
506) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларының қызметі мен оларды тарату қағидаларының жобаларын әзірлейді;
507) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысуы қағидаларының жобаларын әзірлейді;
508) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларының кепілдік алуы қағидаларының жобаларын әзірлейді;
509) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу қағидаларының жобаларын әзірлейді;
510) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына қабылдау кезінде шитті мақтаның сапасын сараптауды субсидиялау қағидаларының жобаларын әзірлейді;
511) мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды енгізу туралы, сондай-ақ «Мақта саласын дамыту туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 36-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы шешім қабылдайды;
512) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының қызметін инспекциялауды (тексеруді) жүзеге асырады;
513) Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын нұсқамада белгіленген мерзімде жою туралы орындалуға міндетті жазбаша нұсқамалар береді;
514) мақтаны қайта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сотқа талап қояды;
515) «Мақта саласын дамыту туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 32-бабының 2-тармағында көрсетілген негіздер болған кезде мақтаны жөнелтуге уақытша тыйым салады;
516) мақта қауіпсіздігі мен сапасын бақылауды жүзеге асырады;
517) аккредиттелген сынақ зертханаларының (орталықтардың) қызметін бақылауды жүзеге асырады;
518) сараптау ұйымының қызметін бақылауды жүзеге асырады;
519) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізуін бақылауды жүзеге асырады;
520) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттарын беру, олардың айналымы, жою және өтеуін бақылауды жүзеге асырады;
521) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттарын беру, олардың айналымы, жою және өтелін бақылауды жүзеге асырады;
522 сарапшы ұйымның мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру ережелерін сақтауын жыл сайынғы бақылауды жүзеге асырады;
523) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізеді және басып шығарады;

524) проводит испытание и апробацию новых селекционных достижений в животноводстве;
525) осуществляет разработку систем информационного обеспечения в области племенного животноводства;
526) проводит ведомственные статистические наблюдения и обеспечивает формирование статистической информации в области племенного животноводства в соответствии со статистической методологией, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики;
527) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного регистра племенных животных;
528) разрабатывает порядок проведения аттестации и переаттестации в области племенного животноводства;
529) разрабатывает и утверждает правила ведения племенной книги;
530) осуществляет разработку методик и технических средств для оценки и генетического контроля племенной продукции (материала);
531) определяет породный, качественный и количественный состав племенных животных-производителей в племенных центрах совместно с научными организациями в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;
532) утверждает инструкции по бонитировке, оценке племенной ценности и воспроизводству животных;
533) разрабатывает формы учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства;
534) осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве;
535) осуществляет государственный контроль за качеством услуг по бонитировке и воспроизводству племенных животных, оказываемых субъектами в области племенного животноводства;
536) осуществляет государственный контроль за состоянием селекционной и племенной работы, ее учета и отчетности у субъектов в области племенного животноводства, физических и юридических лиц, получивших субсидии за счет бюджетных средств на основании программ развития племенного животноводства;
537) осуществляет государственный контроль за соответствием требованиям законодательства Республики Казахстан условий содержания, кормления животных, а также хранения племенной продукции (материала) субъектами в области племенного животноводства;
538) осуществляет государственный контроль за порядком использования физическими и юридическими лицами племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств, в рамках программ развития племенного животноводства;
539) осуществляет контроль за достоверностью данных племенных свидетельств на реализуемую племенную продукцию (материал);

524) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы жаңа селекциялық жетістіктерді сынақтан және байқаудан өткізеді;
525) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерiн әзірлеуді жүзеге асырады;
526) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен статистикалық әдіснамаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізеді және статистикалық ақпарат қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
527) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
528) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу тәртібін әзірлейді;
529) асыл тұқым кітабын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
530) асыл тұқымды өнiмдi (материалды) бағалау мен генетикалық бақылау үшін әдiстемелер мен техникалық құралдарды әзірлеуді жүзеге асырады;
531) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде ғылыми ұйымдармен бірлесе отырып, асыл тұқымдық орталықтардағы асыл тұқымды тұқымдық малдың тұқымдық, сапалық және сандық құрамын айқындайды;
532) малды бағалау, оның асыл тұқымдық құндылығына баға беру және малды өз төлінен өсіру жөніндегі нұсқаулықтарды бекітеді;
533) мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысандарын әзірлейді;
534) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
535) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер көрсететiн малды бағалау және өз төлiнен өсiру жөнiндегі қызметтердің сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
536) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер мен асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламаларының негізінде бюджет қаражаты есебінен субсидия алған жеке және заңды тұлғалардағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың жай-күйіне, оны есепке алуға және оның есептілігіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
537) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің малды күтіп-ұстау, азықтандыру, сондай-ақ асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сақтау жағдайларының талаптарына сәйкестігін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
538) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды малды жеке және заңды тұлғалардың пайдалануы тәртібіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
539) өткізілетін асыл тұқымды өнімге (материалға) берілетін асыл тұқымдық куәліктер деректерінің дәйектілігіне бақылауды жүзеге асырады;

540) проверяет достоверность данных, указанных в племенных свидетельствах, выдаваемых племенными заводами, племенными хозяйствами, племенными центрами, дистрибьютерными центрами, племенными репродукторами и республиканскими палатами по породам крупного рогатого скота, на реализуемую племенную продукцию (материал);
541) рассматривает дела об административных правонарушениях в области племенного животноводства и налагает административные взыскания в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях»;
542) принимает от физических и юридических лиц заявления на аттестацию и переаттестацию в области племенного животноводства;
543) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области племенного животноводства;
544) утверждает стандарт породы;
545) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства;
546) разрабатывает формы племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и порядок их выдачи;
547) разрабатывает порядок присвоения статуса племенного животного;
548) разрабатывает и утверждает положение о Главном государственном инспекторе по племенному животноводству Республики Казахстан и государственных инспекторах по племенному животноводству;
549) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по племенному животноводству, порядок их составления и выдачи;
550) разрабатывает и утверждает положение о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров, и осуществляет его признание;
551) разрабатывает и утверждает перечень пород животных, подлежащих субсидированию в приоритетном порядке, в целях обеспечения доступности племенной продукции (материала) для отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
552) ведет мониторинг данных о бонитировке и информирует заинтересованных лиц о ее результатах;
553) ведет мониторинг данных государственного регистра племенных животных и информирует заинтересованных лиц о его результатах;
554) разрабатывает порядок использования физическими и юридическими лицами племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, сохранения и использования генофонда племенных животных, в том числе с ограниченным генофондом;
555) разрабатывает и утверждает порядок ведения информационной базы селекционной и племенной работы;

540) өткізілетін өнімге (материалға) асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, асыл тұқымды мал орталығы, дистрибьютерлiк орталық, асыл тұқымдық репродуктор және ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталар беретін асыл тұқымдық куәліктерде көрсетілген деректердің дәйектілігін тексереді;
541) Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» кодексінде көзделген тәртіппен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
542) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында жеке және заңды тұлғалардан аттестаттауға және қайта аттестаттауға өтінімдер қабылдайды;
543) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
544) тұқым стандартын бекітеді;
545) өз құзыреті шегінде мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтан және байқаудан өткізу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
546) асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру тәртібін әзірлейді;
547) асыл тұқымды мал мәртебесін беру тәртібін әзірлейді;
548) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторы және асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
549) асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды жасау және беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
550) экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тану тәртібін әзірлейді және бекітеді және оны тануды жүзеге асырады;
551) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін асыл тұқымдық өнімге (материалға) қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында басым тәртіппен субсидиялауға жататын мал тұқымдарының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
552) бағалау туралы деректердің мониторингін жүргізеді және оның нәтижелері туралы мүдделі тұлғаларды хабардар етеді;
553) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімі деректерінің мониторингін жүргізеді және оның нәтижелері туралы мүдделі тұлғаларды хабардар етеді;
554) жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды, оның ішінде тектік қоры шектеулі малдың тектік қорын сақтау және пайдалану бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды малды пайдалану тәртібін әзірлейді;
555) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;

556) разрабатывает нормативы субсидий на каждый вид племенной продукции (материала);
557) разрабатывает порядок субсидирования по программам развития племенного животноводства;
558) проводит аттестацию и переаттестацию в области племенного животноводства;
559) реализует государственную политику в области пчеловодства;
560) организовывает разработку отраслевых программ развития пчеловодства;
561) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области пчеловодства в пределах предоставленных полномочий;
562) утверждает план породного районирования пчел в Республике Казахстан;
563) осуществляет организацию научных исследований, направленных на охрану и воспроизводство пчел;
564) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по введению временного государственного управления водохозяйственными сооружениями, имеющими важное стратегическое значение для экономики республики или региона, в случае угрозы интересам национальной безопасности, жизни и здоровью граждан и в целях обеспечения стабильности функционирования этих сооружений;
565) утверждает лимиты водопользования в разрезе бассейнов и областей (города республиканского значения, столицы);
566) разрабатывает типовые правила общего водопользования;
567) разрабатывает порядок субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
568) подготавливает и реализует инвестиционные проекты в водном хозяйстве;
569) разрабатывает правила установления водоохранных зон и полос;
570) разрабатывает правила первичного учета вод;
571) устанавливает порядок регистрации местными исполнительными органами положительного заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, используемые для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения;
572) разрабатывает правила эксплуатации водохозяйственных сооружений, расположенных непосредственно на водных объектах;
573) разрабатывает критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
574) определяет направления развития гидромелиорации земель;
575) устанавливает порядок проведения паспортизации гидромелиоративных систем и водохозяйственных сооружений, а также форму паспорта;
576) осуществляет методическое обеспечение деятельности водохозяйственных организаций;
577) разрабатывает порядок разработки и утверждения генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов;

556) асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) әрбір түріне субсидиялар нормативтерін әзірлейді;
557) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары бойынша субсидиялау тәртібін әзірлейді;
558) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізеді;
559) бал ара шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
560) бал ара шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
561) берілген өкілеттіктер шегінде бал ара шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
562) бал араларын Қазақстан Республикасында тұқымдық аудандастыру жоспарын бекітеді;
563) бал араларын қорғау мен молықтыруға бағытталған ғылыми-зерттеулерді ұйымдастырады;
564) ұлттық қауіпсіздікке, азаматтардың өмірі мен денсаулығына қатер төнген жағдайда және су шаруашылығы құрылыстарының тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында республиканың немесе өңірдің экономикасы үшін елеулі стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарын мемлекеттік уақытша басқаруды енгізу жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
565) бассейндер мен облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана) бойынша су пайдалану лимиттерін бекітеді;
566) ортақ су пайдаланудың үлгі қағидаларын әзірлейді;
567) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау тәртібін әзірлейді;
568) су шаруашылығында инвестициялық жобаларды дайындайды және іске асырады;
569) су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларын әзірлейді;
570) судың бастапқы есебінің қағидаларын әзірлейді;
571) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның жеке және заңды тұлғаларға халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жер үсті және жер асты су объектілеріне беретін оң қорытындысын жергілікті атқарушы органдардың тіркеу тәртібін белгілейді;
572) тікелей су объектілерінде орналасқан су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану қағидаларын әзірлейді;
573) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлерін әзірлейді;
574) жерлерді гидромелиорациялауды дамыту бағыттарын айқындайды;
575) гидромелиорациялық жүйелер мен су шаруашылығы құрылыстарын паспорттауды жүргізу тәртібін, сондай-ақ паспорт нысанын белгілейді;
576) су шаруашылығы ұйымдарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
577) су ресурстарын кешенді пайдалану мен қорғаудың бас және бассейндік схемаларын және су шаруашылығы баланстарын әзірлеу мен бекіту тәртібін әзірлейді;

578) разрабатывает порядок предоставления водных объектов в обособленное или совместное пользование на конкурсной основе;
579) разрабатывает порядок согласования, размещения и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, а также условия производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах;
580) разрабатывает порядок обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
581) разрабатывает порядок введения временного государственного управления водохозяйственными сооружениями, имеющими важное стратегическое значение для экономики республики и региона;
582) разрабатывает перечень водохозяйственных сооружений, находящихся в республиканской собственности;
583) разрабатывает перечень водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение;
584) разрабатывает порядок разработки и утверждения нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты;
585) разрабатывает программы развития водного сектора экономики, в том числе гидромелиорации земель;
586) определяет сведения, указываемые в заявлении на выдачу разрешения на специальное водопользование;
587) утверждает форму заявления о выдаче разрешения на специальное водопользование;
588) утверждает методику расчета платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан;
589) утверждает методику определения сроков поэтапного перехода на целевые показатели состояния водных объектов внутри бассейна;
590) разрабатывает правила предоставления в аренду и доверительное управление водохозяйственных сооружений;
591) разрабатывает перечень особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками водоснабжения;
592) разрабатывает водохозяйственные балансы;
593) осуществляет государственное управление в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения (кроме водохозяйственных и водоотводящих систем, расположенных в населенных пунктах);
594) осуществляет государственный учет вод и их использование, ведение государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов;
595) принимает решения о предоставлении в пользование для ведения рыбного хозяйства водных объектов и водохозяйственных сооружений или их частей, имеющих важное значение для сохранения, воспроизводства и добычи рыбных ресурсов (в том числе для промыслового рыболовства), а также участков водоохранных полос;
596) создает информационную базу данных водных объектов и обеспечивает доступ к ней всех заинтересованных лиц;

578) су объектілерін оқшау немесе бірлесіп пайдалануға конкурстық негізде беру тәртібін әзірлейді;
579) судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстарды келісу, орналастыру және пайдалануға беру тәртібін, сондай-ақ су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргізу шарттарын әзірлейді;
580) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін әзірлейді;
581) республика және өңір экономикасы үшін маңызды стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарын уақытша мемлекеттік басқаруды енгізу тәртібін әзірлейді;
582) республикалық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының тізбесін әзірлейді;
583) ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарының тізбесін әзірлейді;
584) су объектілеріне шекті жол берілетін зиянды әсер ету нормативтерін әзірлеу мен бекіту тәртібін әзірлейді;
585) экономиканың су секторын дамыту, оның ішінде жерлерді гидромелиорациялау бағдарламаларын әзірлейді;
586) арнайы су пайдалануға рұқсат беруге арналған өтініште көрсетілетін мәліметтерді айқындайды;
587) арнайы су пайдалануға рұқсат беру туралы өтініш нысанын бекітеді;
588) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу әдістемесін бекітеді;
589) бассейн ішіндегі су объектілері жай-күйінің мақсатты көрсеткіштеріне кезең-кезеңмен көшу мерзімдерін айқындау әдістемесін бекітеді;
590) су шаруашылығы құрылыстарын жалға және сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын әзірлейді;
591) сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын ерекше маңызды топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесін әзірлейді;
592) су шаруашылығы теңгерімдерін әзірлейді;
593) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру шаруашылығы (елді мекендерде орналасқан су шаруашылығы және су бұру жүйелерінен басқа) саласындағы мемлекеттік басқаруды жүзеге асырады;
594) сулардың және оларды пайдаланудың мемлекеттік есебін, мемлекеттік су кадастры мен су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізуді жүзеге асырады;
595) балық ресурстарын сақтау, өсімін молайту және аулау үшін (соның ішінде кәсіпшілік балық аулау үшін) маңызды мәні бар су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарын немесе олардың бөліктерін, сондай-ақ су қорғау белдеулерінің учаскелерін балық шаруашылығын жүргізу үшін пайдалануға беру туралы шешімдер қабылдайды;
596) су объектілерінің ақпараттық дерекқорын құрады және оған барлық мүдделі тұлғалардың қол жеткізуін қамтамасыз етеді;

597) разрабатывает и утверждает режим использования водных объектов и источников питьевого водоснабжения;
598) организует эксплуатацию водных объектов, водохозяйственных сооружений, находящихся в республиканской собственности;
599) согласовывает на предмет допустимого уровня использования водных ресурсов прогнозы использования и охраны водных ресурсов в составе схем развития и размещения производительных сил и отраслей экономики, разработанные центральными исполнительными органами;
600) принимает меры к устранению нарушений водного законодательства;
601) устанавливает по бассейнам водных объектов объемы природоохранных и санитарно-эпидемиологических попусков;
602) разрабатывает целевые показатели состояния и критериев качества воды для бассейна каждого водного объекта совместно с уполномоченным органом по изучению и использованию недр и уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды;
603) уточняет ежегодные лимиты водопользования с учетом водности года, экологического и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов;
604) согласовывает удельные нормы потребления воды в отраслях экономики;
605) согласовывает проекты водохозяйственных сооружений и производства строительных, дноуглубительных и иных работ, влияющих на состояние водных объектов;
606) разрабатывает схемы комплексного использования и охраны водных ресурсов по бассейнам основных рек и других водных объектов в целом по республике;
607) согласовывает предложения о предоставлении водных объектов в обособленное и совместное пользование и условия водопользования в них;
608) согласовывает рыбоводные и мелиоративно-технические мероприятия, обеспечивающие улучшение состояния водных объектов и водохозяйственных сооружений;
609) организует проектные, изыскательские, научно-исследовательские и конструкторские работы в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения вне пределов населенных пунктов;
610) осуществляет выдачу, приостановление действия и отзыв разрешения на специальное водопользование в порядке, установленном Водным кодексом Республики Казахстан;
611) участвует в работе по приему-передаче в эксплуатацию водохозяйственных сооружений;
612) создает республиканскую информационно-аналитическую систему использования водных ресурсов;
613) разрабатывает водохозяйственные балансы;
614) обеспечивает доступ заинтересованных физических и юридических лиц к информации, содержащейся в государственном водном кадастре;
615) разрабатывает и утверждает лимиты водопользования по бассейнам рек на основе бассейновых схем и нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты;

597) су объектілерін және ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану режимін әзірлейді және бекітеді;
598) республикалық меншіктегі су объектілерін, су шаруашылығы құрылыстарын пайдалануды ұйымдастырады;
599) орталық атқарушы органдар әзірлеген өндіргіш күштерді және экономика салаларын дамыту мен орналастыру схемаларының құрамында су ресурстарын пайдалану және қорғау болжамдарын су ресурстарын пайдаланудың жол берілетін деңгейі тұрғысынан келіседі;
600) су заңнамасының бұзушылықтарын жоюға шаралар қабылдайды;
601) су объектілері бассейндері бойынша табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық су беру көлемдерін белгілейді;
602) жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен және қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен бірлесіп, әрбір су объектісінің бассейні үшін судың жай-күйі мен сапа критерийлерінің мақсатты көрсеткіштерін әзірлейді;
603) су пайдаланудың жыл сайынғы лимиттерін жылдың сулылығын, су объектілерінің экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін ескере отырып нақтылайды;
604) экономика салаларында су тұтынудың үлестік нормаларын келіседі;
605) су шаруашылығы құрылыстарының және су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін құрылыс, түбін тереңдету және өзге де жұмыстарды жүргізу жобаларын келіседі;
606) негізгі өзендердің бассейндері мен жалпы республика бойынша басқа да су объектілері бойынша су ресурстарын кешенді пайдалану және қорғау схемаларын әзірлейді;
607) су объектілерін жеке және бірлесіп пайдалануға беру туралы ұсыныстарды және оларда су пайдаланудың шарттарын келіседі;
608) су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарының жай-күйін жақсартуды қамтамасыз ететін балық шаруашылығы және мелиорациялық-техникалық іс-шараларды келіседі;
609) елді мекендер шегінен тыс жерде су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы жобалау, ізденіс, ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды ұйымдастырады;
610) Қазақстан Республикасының Су кодексінде белгілеген тәртіппен арнайы су пайдалануға рұқсаттарды беруді, олардың қолданылуын тоқтатуды және кері қайтаруды жүзеге асырады;
611) су шаруашылығы құрылыстарын пайдалануға қабылдау-беру жөніндегі жұмысқа қатысады;
612) су ресурстарын пайдаланудың республикалық ақпараттық-талдау жүйесін құрады;
613) су шаруашылығы теңгерімін әзірлейді;
614) мемлекеттік су кадастрында қамтылған ақпаратқа мүдделі жеке және заңды тұлғалардың қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
615) бассейндік схемалар мен су объектілеріне жол берілетін шекті зиянды әсерлердің нормативтері негізінде өзен бассейндері бойынша су пайдалану лимиттерін әзірлейді және бекітеді;

616) осуществляет государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения за пределами населенных пунктов;
617) осуществляет контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;
618) осуществляет контроль за выполнением условий и требований международных соглашений о трансграничных водах;
619) осуществляет контроль за соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;
620) осуществляет контроль за соблюдением правил эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем (кроме расположенных в населенных пунктах) и водохранилищ;
621) осуществляет контроль за правильностью ведения первичного учета количества забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием, исправным состоянием и соблюдением сроков государственной аттестации оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями;
622) осуществляет контроль за выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных разрешениями на специальное водопользование, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушения берегов и других вредных явлений);
623) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
624) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
625) осуществляет контроль за наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
626) осуществляет контроль за недопущением самовольного использования водных объектов, самовольной застройки территорий водоохранных зон и полос водных объектов;
627) осуществляет контроль за внедрением на предприятиях, учреждениях и в организациях достижений науки и техники, передового опыта в области рационального использования и охраны вод, мероприятий по снижению удельного водопотребления;

616) елді мекендердің шегінен тыс су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
617) су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының, олардағы және ерекше қорғалатын су объектілеріндегі шаруашылық қызметінің белгіленген режимінің сақталуын жүзеге асырады;
618) трансшекаралық сулар туралы халықаралық келісімдердің шарттары мен талаптарының орындалуын жүзеге асырады;
619) су объектілері бойынша су пайдаланудың және су бөлудің белгіленген нормалары мен қағидаларының, лимиттерінің, сондай-ақ су пайдалану режимінің сақталуын жүзеге асырады;
620) су тарту құрылыстарын, су шаруашылығы (елді мекендерде орналасқандарынан басқа) жүйелерін және су қоймаларын пайдалану қағидаларының сақталуын жүзеге асырады;
621) су объектілерінен алынатын су мен оларға ағызылатын су мөлшеріне бастапқы есеп жүргізудің, су сапасын айқындаудың дұрыстығына, суды пайдалану мен ағызуды есепке алуға арналған жабдықтар мен аппаратуралардың болуын, жарамды жай-күйін және мемлекеттік аттестаттау мерзімдерінің сақталуын, су пайдаланушылардың белгіленген есептілік мерзімдерін сақтауын жүзеге асырады;
622) жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға берілген рұқсаттарда белгіленген шарттар мен талаптарды, сондай-ақ судың зиянды әсеріне (топан су, су басу, су алу, жағалауларды бұзу және басқа да зиянды құбылыстар) қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды орындауын жүзеге асырады;
623) су объектілерін оқшау және бірлесіп пайдалануға берудің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібінің сақталуын жүзеге асырады;
624) су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізудің және су объектілерін пайдалану мен қорғау бөлігінде жер беті және жер асты суларын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібінің сақталуын жүзеге асырады;
625) белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау құжаттамасының болуына және оның экономика салаларының объектілерін салуға, жаңартуға, техникалық жағынан қайта жарақтандыруға су объектілерін, су қорғау аймақтары мен белдеулерін пайдалану мен қорғауға байланысты өзге де қызметіне сай келуін жүзеге асырады;
626) су объектілерін өз бетімен пайдалануға, су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерінің аумақтарында өз бетімен құрылыс салуға жол берілмеуін жүзеге асырады;
627) суды ұтымды пайдалану мен қорғау саласындағы ғылым мен техника жетістіктерінің және озық тәжірибенің, су тұтынудың үлесін азайту жөніндегі іс-шаралардың кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда енгізілуін бақылауды жүзеге асырады;

628) осуществляет контроль за соблюдением режима работы водохозяйственных сооружений;
629) осуществляет государственный контроль за соблюдением требований к режиму хозяйственной деятельности на водоохранных зонах и полосах;
630) осуществляет заверение налоговой отчетности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников до представления в налоговый орган;
631) осуществляет государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, в пределах своей компетенции.»;
2) в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
«3. Республиканские государственные учреждения»;
3) в перечне организаций, находящихся в ведении Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункты 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 9-1, 9-2, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 21-1, 21-2, 21-3 и 21-4 изложить в следующей редакции:
«1. Республиканское государственное учреждение «Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник»
2. Республиканское государственное учреждение «Алакольский государственный природный заповедник»
3. Республиканское государственное учреждение «Алматинский государственный природный заповедник»
4. Республиканское государственное учреждение «Барсакельмесский государственный природный заповедник»
5. Республиканское государственное учреждение «Баянаульский государственный национальный природный парк»
6. Республиканское государственное учреждение «Государственный национальный природный парк «Алтын-Эмель»
7. Республиканское государственное учреждение «Государственный национальный природный парк «Кокшетау»
8. Республиканское государственное учреждение «Государственный лесной природный резерват «Epтic орманы»
9. Республиканское государственное учреждение «Государственный лесной природный резерват «Семей орманы»
9-1. Республиканское государственное учреждение «Иргиз-Тургайский государственный природный резерват»
9-2. Республиканское государственное учреждение «Государственный природный резерват «Акжайык»
10. Республиканское государственное учреждение «Западно-Алтайский государственный природный заповедник»
11. Республиканское государственное учреждение «Иле-Алатауский государственный национальный природный парк»
12. Республиканское государственное учреждение «Каратауский государственный природный заповедник»
13. Республиканское государственное учреждение «Казахское государственное республиканское лесосеменное учреждение»

628) су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс режимінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
629) су қорғау аймақтары мен белдеулерінде шаруашылық қызмет режиміне қойылатын талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
630) салық органына ұсынғанға дейін жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша салық есептілігін растауды жүзеге асырады;
631) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды өз құзыреті шегінде жүзеге асырады;»;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң қарамағындағы ұйымдардың тiзбесiнде:
3-бөлімінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Республикалық мемлекеттік мекемелер»;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінiң қарамағындағы ұйымдардың тiзбесiнде:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 9-1, 9-2, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 21-1, 21-2, 21-3 және 21-4 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. «Ақсу-Жабағылы мемлекеттiк табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
2. «Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
3. «Алматы мемлекеттiк табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
4. «Барсакелмес мемлекеттiк табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
5. «Баянауыл мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi» республикалық мемлекеттiк мекемесi
6. «Алтынемел» мемлекеттік ұлттық табиғи паркi» республикалық мемлекеттiк мекемесi
7. «Көкшетау» мемлекеттік ұлттық табиғи паркi» республикалық мемлекеттiк мекемесi
8. «Ертiс орманы» мемлекеттік орман табиғи резерваты» республикалық мемлекеттiк мекемесi
9. «Семей орманы» мемлекеттік орман табиғи резерваты» республикалық мемлекеттiк мекемесi
9-1. «Ырғыз-Торғай мемлекеттiк табиғи резерваты» республикалық мемлекеттiк мекемесi
9-2. «Ақжайық» мемлекеттік табиғи резерваты» республикалық мемлекеттiк мекемесі
10. «Батыс Алтай мемлекеттiк табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
11. «Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркi» республикалық мемлекеттiк мекемесi
12. «Қаратау мемлекеттiк табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
13. «Қазақ мемлекеттік республикалық ағаш тұқымы мекемесi» республикалық мемлекеттiк мекемесi

14. Республиканское государственное учреждение «Каркаралинский государственный национальный природный парк»
15. Республиканское государственное учреждение «Коргалжынский государственный природный заповедник»
16. Республиканское государственное учреждение «Катон-Карагайский государственный национальный природный парк»
17. Республиканское государственное учреждение «Маркакольский государственный природный заповедник»
18. Республиканское государственное учреждение «Наурзумский государственный природный заповедник»
19. Республиканское государственное учреждение «Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство»
20. Республиканское государственное учреждение «Устюртский государственный природный заповедник»
21. Республиканское государственное учреждение «Чарынский государственный национальный природный парк»
21-1. Республиканское государственное учреждение «Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк»
21-2. Республиканское государственное учреждение «Государственный национальный природный парк «Көлсай көлдері»
21-3. Республиканское государственное учреждение «Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк»
21-4. Республиканское государственное учреждение «Государственный национальный природный парк «Буйратау».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

14. «Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі» республикалық мемлекеттiк мекемесi
15. «Қорғалжын мемлекеттiк табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
16. «Катонқарағай мемлекеттiк ұлттық табиғи паркі» республикалық мемлекеттiк мекемесi
17. «Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
18. «Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
19. «Сандықтау оқу-өндiрiстiк орман шаруашылығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
20. «Үстiрт мемлекеттік табиғи қорығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi
21. «Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі» республикалық мемлекеттiк мекемесi
21-1. «Сайрам-Өгем мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi» республикалық мемлекеттiк мекемесi
21-2. «Көлсай көлдерi» мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi» республикалық мемлекеттiк мекемесi
21-3. «Жоңғар Алатауы» мемлекеттік ұлттық табиғи паркі республикалық мемлекеттiк мекемесі
21-4. «Бұйратау» мемлекеттік ұлттық табиғи паркі» республикалық мемлекеттiк мекемесі».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов