О подписании Протокола о внесении изменений и дополнения в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке использования земельных участков комплекса "Байконур", переданного в аренду Российской Федерации, от 27 апреля 1996 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2012 года № 1216
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнения в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке использования земельных участков комплекса «Байконур», переданного в аренду Российской Федерации, от 27 апреля 1996 года.
2. Уполномочить Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами Отарова Кадирхана Махмутовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнения в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке использования земельных участков комплекса «Байконур», переданного в аренду Российской Федерации, от 27 апреля 1996 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 сентября 2012 года № 1216
Проект
Протокол о внесении изменений и дополнения
в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о порядке использования
земельных участков комплекса «Байконур», переданного в аренду
Российской Федерации, от 27 апреля 1996 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в соответствии со статьей 6 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке использования земельных участков комплекса «Байконур», переданного в аренду Российской Федерации, от 27 апреля 1996 года (далее – Соглашение),
исходя из принципа взаимного уважения интересов государств Сторон,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения и дополнение:
1) в статье 2:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Российская сторона обеспечивает ликвидацию последствий своей деятельности, приведшей к нарушению и загрязнению земельных участков и водных объектов, на основании рекомендаций специальной рабочей комиссии, создаваемой из представителей заинтересованных министерств и ведомств в соответствии с решениями Межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.»;

1996 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясына жалға берілген "Байқоңыр" кешенінің жер телімдерін пайдалану тәртібі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2012 жылғы 19 қыркүйектегі № 1216 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 1996 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясына жалға берілген «Байқоңыр» кешенінің жер телімдерін пайдалану тәртібі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің төрағасы Қадырхан Махмұтұлы Отаровқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан 1996 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясына жалға берілген «Байқоңыр» кешенінің жер телімдерін пайдалану тәртібі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы хаттамаға қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 1216 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
1996 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі
мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясына
жалға берілген «Байқоңыр» кешенінің жер телімдерін пайдалану
тәртібі туралы келісімге өзгерістер мен толықтыру енгізу
туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі 1996 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясына жалға берілген «Байқоңыр» кешенінің жер телімдерін пайдалану тәртібі туралы келісімнің 6-бабына сәйкес (бұдан әрі – Келісім)
Тараптар мемлекеттерінің мүдделерін өзара құрметтеу қағидатын негізге алып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімге мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 2-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ресей Тарапы жер телімдерінің және су объектілерінің бұзылуы мен ластануына алып келген өз қызметінің зардаптарын жоюды Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссияның «Байқоңыр» кешені жөніндегі ішкі комиссиясының шешіміне сәйкес мүдделі министрліктердің, ведомстволардың өкілдерінен құрылған арнайы жұмыс комиссиясының ұсынымдарының негізінде қамтамасыз етеді.»;

2) в статье 3:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Регулирование земельных отношений во всех случаях, не связанных с целевым использованием земельных участков, предоставленных Российской Федерации на условиях аренды, осуществляется территориальными органами центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан по согласованию с Федеральным космическим агентством Российской Федерации.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Ведение земельного кадастра и мониторинга земельных участков комплекса «Байконур» (кроме районов падения) осуществляет землеустроительная служба администрации города Байконыр.
Ведение государственного земельного кадастра и мониторинга земельных участков районов падения осуществляют специализированные государственные предприятия центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан.
Годовые отчеты о наличии, распределении и использовании земельных участков комплекса «Байконур» (кроме районов падения) составляет землеустроительная служба администрации г. Байконыр, а земельных участков районов падения - соответствующие местные исполнительные органы Республики Казахстан по установленным в Республике Казахстан формам. Эти отчеты утверждаются координационным советом комплекса «Байконур» и представляются в установленные сроки.»;
3) в статье 4:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Российская сторона не менее чем за 5 суток извещает Национальное космическое агентство Республики Казахстан и акимов соответствующих областей о районах падения, планируемых к использованию при проведении очередного запуска.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Оценку состояния земель в районах падения осуществляет специальная рабочая комиссия, формируемая акимами соответствующих областей и Федеральным космическим агентством Российской Федерации, в сроки, согласованные Сторонами. В состав комиссии на паритетной основе включаются представители органов землеустройства, охраны природы, сельского хозяйства, управления водными ресурсами, санитарно-эпидемиологического надзора Сторон, Национального космического агентства Республики Казахстан, представители космодрома «Байконур» и организаций Российской Федерации, осуществляющих космическую деятельность на территории комплекса «Байконур».»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Результаты работы специальной рабочей комиссии оформляются актом, который утверждают руководители организаций, ответственные за эксплуатацию районов падения, и акимы соответствующих областей с последующим представлением копии указанного акта в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан и Федеральное космическое агентство Российской Федерации.»;

2) 3-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ресей Федерациясына жалға алу шартымен берілген жер телімдерінің, нысаналы пайдалануына байланысты емес барлық жағдайларда, жер қатынастарын реттеуді Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігінің келісуімен Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органының аумақтық органдары жүзеге асырады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Байқоңыр» кешені жер телімдерінің (түсетін аймақтарынан басқа) жер кадастры мен мониторингін жүргізуді Байқоңыр қаласы әкімшілігінің жерге орналастыру қызметі жүзеге асырады.
Түсетін аймақтар жер телімдерінің мемлекеттік жер кадастры мен мониторингін жүргізуді Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органының мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорындары жүзеге асырады.
«Байқоңыр» кешені аумағындағы (түсетін аймақтарынан басқа) қолда бар жер телімдері, оны пайдалану мен бөлу туралы жылдық есеп беруін Байқоңыр қаласы әкімшілігінің жерге орналастыру қызметі жасайды, ал түсетін аймақтар жер телімдерінің есебін Қазақстан Республикасының тиісті жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасында белгіленген үлгі бойыша жасайды. Бұл берілген есептерді «Байқоңыр» кешенінің Үйлестіру кеңесі бекітеді және белгіленген мерзімдерде ұсынады.»;
3) 4-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ресей Тарапы 5 тәуліктен кем емес мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыш агенттігіне және тиісті облыс әкімдеріне кезекті ұшыру жүргізу барысында пайдалануға жоспарланған түсетін аймақтар туралы хабарлайды.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Түсетін аймақтардың жерлерінің жай-күйін бағалауды тиісті облыс әкімдері және Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігі құрған арнаулы жұмыс комиссиясы Тараптармен келісілген мерзімде жүзеге асырады. Комиссия құрамына өзара тең құқықтық негізде Тараптардың жерге орналастыру, табиғат қорғау, ауыл шаруашылығы, су ресурстары басқармасы, санитарлық эпидемиологиялық бақылау, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі органдарының өкілдері, «Байқоңыр» кешені аумағында ғарыштық қызметін жүзеге асыратын «Байқоңыр» ғарышайлағы мен Ресей Федерациясы ұйымдарының өкілдері енгізіледі.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Арнайы жұмыс комиссиясының жұмыс нәтижелері түсетін аймақтарын пайдалануға жауапты ұйымдардың басшылары және тиісті облыстардың әкімдері бекітетін актімен, көрсетілген актінің көшірмелерін кейіннен Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігіне ұсына отырып, ресімделеді.»;

4) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Контроль за использованием и охраной земельных участков комплекса «Байконур»
1. Контроль за использованием и охраной земельных участков комплекса «Байконур» осуществляется с целью обеспечения:
надлежащего исполнения земельного законодательства Республики Казахстан и международных договоров;
соответствия использования земель комплекса «Байконур;
выполнения государственными органами Республики Казахстан и Российской Федерации, иными юридическими и физическими лицами мероприятий по рациональному использованию и охране земель.
2. Государственный контроль за использованием и охраной земельных участков комплекса «Байконур» осуществляется центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан и его территориальными органами с участием уполномоченных представителей Федерального космического агентства Российской Федерации, администрации города Байконыр и производится путем проведения плановых проверок, осуществляемых один раз в год.
Плановые проверки проводятся на основании планов, составляемых территориальными органами центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан (по территориальной принадлежности подлежащих проверке земельных участков), утверждаемых центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан и согласованных с уполномоченными представителями Федерального космического агентства Российской Федерации и администрацией города Байконыр.
3. Контроль за соответствием использования земельных участков комплекса «Байконур» (кроме районов падения) всеми землепользователями осуществляет землеустроительная служба администрации города Байконыр с участием уполномоченных представителей Федерального космического агентства Российской Федерации в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан, международными договорами по комплексу «Байконур», генеральным планом города Байконыр, а также установленными в городе Байконыр правилами использования земельных участков, определенными нормативными правовыми актами администрации города Байконыр, в порядке и сроки, согласованные с Федеральным космическим агентством Российской Федерации.
Контроль за целевым использованием земельных участков районов падения осуществляют территориальные органы центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан с участием уполномоченных представителей Федерального космического агентства Российской Федерации.

4) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. «Байқоңыр» кешені жер телімдерінің пайдаланылуын және қорғалуын бақылау
1. «Байқоңыр» кешені жер телімдерінің пайдаланылуын және қорғалуын бақылау:
Қазақстан Республикасы жер заңнамасының және халықаралық шарттардың тиісінше орындалуын;
«Байқоңыр» кешені жерлерінің пайдаланылуына сәйкестігін;
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік органдарының, өзге заңды және жеке тұлғалардың жерлерді ұтымды пайдалану және қорғау жөніндегі іс-шараларды орындауын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
2. «Байқоңыр» кешені жер телімдерінің пайдаланылуын және қорғалуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органы және Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігі өкілетті өкілдерінің, Байқоңыр қаласы әкімшілігінің қатысуымен оның аумақтық органдары жүзеге асырады және жылына бір рет жүзеге асырылатын жоспарлы тексерулерді өткізу арқылы жүргізіледі.
Жоспарлы тексерулер, орталық уәкілетті органның аумақтық органдары (тексерілуге тиісті жер телімдерінің аумақтық тиесілігі бойынша) жасаған, Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органы бекітетін және Ресей Федерациясы Федералдық ғарыш агенттігінің өкілетті өкілдерімен және Байқоңыр қаласының әкімшілігімен келісілген жоспарлардың негізінде жүргізіледі.
3. «Байқоңыр» кешенінің жер телімдерін (түсетін аймақтарынан басқа) барлық жер пайдаланушылардың пайдаланылуына сәйкес болуын бақылауды, Қазақстан Республикасының жер заңнамасына, «Байқоңыр» кешені жөніндегі халықаралық шарттарға, Байқоңыр қаласының бас жоспарына, сондай-ақ Байқоңыр қаласы әкімшілігінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген Байқоңыр қаласында белгіленген жер телімдерін пайдалану қағидаларына сәйкес, Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігімен келісілген тәртіп пен мерзімде Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігі өкілетті өкілдерінің қатысуымен Байқоңыр қаласы әкімшілігінің жерге орналастыру қызметі жүзеге асырады.
Түсетін аймақтар жер телімдерінің мақсатты пайдаланылуын бақылауды Ресей Федерациясының Федералдық ғарыш агенттігі өкілетті өкілдерінің қатысуымен Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органының аумақтық органдары жүзеге асырады.

4. Результаты проверки оформляются актом, подписываемым уполномоченными представителями государственных органов Республики Казахстан и Российской Федерации, принимавших участие в проверке, в количестве экземпляров, соответствующем числу государственных органов.»;
5) абзац третий статьи 6 после слов «путем переговоров» дополнить словами «при которых Стороны будут руководствоваться текстом Соглашения на русском языке.».
Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и действует до даты прекращения действия Соглашения, являясь его неотъемлемой частью.
Совершено в городе ______________ «___» _________ 201___ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации

4. Тексеру қорытындылары тексеруге қатысқан Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы мемлекеттік органдарының өкілетті өкілдері қол қойған актімен мемлекеттік органдардың санына сәйкес келетін данада ресімделеді.»;
5) 6-баптың үшінші абзацы «келіссөз жүргізу жолымен» деген сөздерден кейін «Тараптар келісімнің орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алып» деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күнінен бастап күшіне енеді және Келісімнің ажырамас бөлігі бола отырып, оның қолданылуы тоқтатылған күнге дейін күшінде қалады.
2012 жылғы ___ _____________ ___________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
Қазақстан Республикасының          Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін