О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2010 года № 1244 "Об утверждении Правил проведения морских научных исследований"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1349. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2010 года № 1244 «Об утверждении Правил проведения морских научных исследований» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 2, ст. 25) следующее изменение:
Правила проведения морских научных исследований, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 октября 2012 года № 1349
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 ноября 2010 года № 1244
Правила
проведения морских научных исследований
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения морских научных исследований
(далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 49) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» и определяют порядок проведения морских научных исследований в казахстанской части Каспийского и Аральского морей.
2. Морские научные исследования проводятся в целях изучения влияния операций по недропользованию на море и их последствий на окружающую среду и биологическое разнообразие.
3. Морские научные исследования могут осуществляться как казахстанскими, так и иностранными физическими и юридическими лицами, иностранными государственными и компетентными международными организациями.
4. Компетентным органом в области проведения морских научных исследований является Министерство нефти и газа Республики Казахстан (далее – компетентный орган).
5. При проведении операций по недропользованию на море могут осуществляться следующие морские научные исследования:
1) экологические исследования (исследование разливов нефти, исследования, связанные с разработкой методов и технологий по борьбе с загрязнителями окружающей среды, исследования аварийных ситуаций и другие);

"Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүзгізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 24 қарашадағы № 1244 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1349 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 24 қарашадағы № 1244 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 2, 25-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 қазандағы
№ 1349 қаулысына
қосымша      _
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 24 қарашадағы
№ 1244 қаулысымен
бекітілген
Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабы 49) тармақшасына сәйкес әзірленді және Каспий және Арал теңіздерінің қазақстандық бөлігінде теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Теңіздегі ғылыми зерттеулер жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың теңізге әсерін және олардың қоршаған ортаға салдары мен биологиялық әртүрлілігін зерттеу мақсатында жүргізіледі.
3. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді қазақстандық та, шетелдік те жеке және заңды тұлғалар, шетелдік мемлекеттік және құзыретті халықаралық ұйымдар жүзеге асыра алады.
4. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі теңіздегі ғылыми зерттеулер саласындағы құзыретті орган (бұдан әрі – құзыретті орган) болып табылады.
5. Теңізде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мынадай теңіздегі ғылыми зерттеулер жүзеге асырылуы мүмкін:
1) экологиялық зерттеулер (мұнайдың төгілуін зерттеу, қоршаған ортаны ластаушылармен күрес жөніндегі әдістер мен технологияларды әзірлеуге байланысты зерттеулер, авариялық жағдайларды зерттеу және басқалар);

2) изучение гидродинамики водной среды и ледовой обстановки;
3) изучение и прогнозирование колебаний уровня Каспийского моря и его влияние на морские нефтегазопромысловые гидротехнические сооружения и береговую нефтегазовую инфраструктуру;
4) исследования, направленные на разработку подводных методов проведения нефтяных операций и бурения в научно-исследовательских целях;
5) исследования, направленные на изучение поведения различных строительных материалов в морской среде;
6) исследования, направленные на научное обеспечение разработки проекта (проектов) прокладки подводных кабелей и трубопроводов;
7) исследования, направленные на научное обеспечение разработки проекта (проектов) создания в казахстанском секторе Каспийского моря искусственных островов, сооружений и установок;
8) гидрографические, геофизические, гидробиологические и геотехнические исследования;
9) иные научные исследования, связанные с операциями по недропользованию.
2. Порядок проведения морских научных исследований
6. Лица, заинтересованные в проведении морских научных исследований (далее – заявители), уведомляют компетентный орган о начале проведения таких работ.
Уведомление должно содержать:
1) информацию о характере и целях морских научных исследований;
2) географические координаты района, в котором планируется проведение морских научных исследований, маршруты следования к указанным районам и от них;
3) предполагаемые даты первого прибытия и окончательного ухода исследовательских судов, сроки размещения и удаления научного оборудования.
7. Не допускается проведение морских научных исследований, если эти работы:
1) создают или могут создать угрозу национальной безопасности Республики Казахстан;
2) несовместимы с требованиями защиты окружающей морской среды, сохранения природных ресурсов, а также комплексного использования водных ресурсов морей;
3) включают оборудование, установки или действия, запрещенные на территории Республики Казахстан;
4) создают помехи для деятельности, проводимой Республикой Казахстан в осуществлении своих суверенных и исключительных прав на казахстанской части акватории моря;
5) включают строительство, эксплуатацию или использование искусственных островов, установок и сооружений.
8. После получения уведомления компетентный орган в течение пяти рабочих дней направляет его в уполномоченные органы по изучению и использованию недр, в области охраны окружающей среды, водных ресурсов и обеспечения охраны государственной границы.
9. Морские научные исследования проводятся по отдельным проектам, которые утверждаются заказчиком (лицом, организующим проведение морских научных исследований), и результаты согласовываются с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает проект в сроки, установленные статьей 50 Экологического кодекса от 9 января 2007 года.

2) сулы ортаның және мұзды жағдайдың гидродинамикасын зерттеу;
3) Каспий теңізі деңгейінің тербелістерін және оның теңіздегі мұнай-газ кәсіпшілігі гидротехникалық құрылыстарына және жағадағы мұнай-газ инфрақұрылымына тигізетін әсерін зерттеу және болжамдау;
4) ғылыми-зерттеу мақсатында мұнай операциялары мен бұрғылауды жүргізудің су асты әдістерін әзірлеуге бағытталған зерттеулер;
5) теңіз аясында түрлі құрылыс материалдарының жай-күйін зерттеуге бағытталған зерттеулер;
6) су асты кәбілдері мен құбырларын төсеу жобасын (жобаларын) әзірлеудің ғылыми қамтамасыз етілуіне бағытталған зерттеулер;
7) Каспий теңізінің қазақстандық секторында жасанды аралдар, құрылыстар мен қондырғылар жасау жобасын (жобаларды) әзірлеудің ғылыми қамтамасыз етілуіне бағытталған зерттеулер;
8) гидрографикалық, геофизикалық, гидробиологиялық және геотехникалық зерттеулер;
9) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға байланысты өзге де ғылыми зерттеулер.
2. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу тәртібі
6. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуге мүдделі тұлғалар (бұдан әрі - өтініш берушілер) осындай жұмыстардың басталуы жөнінде құзыретті органды хабардар етеді.
Хабарламада мыналар қамтылуы тиіс:
1) теңіздегі ғылыми зерттеулердің сипаты мен мақсаты туралы ақпарат;
2) теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізу жоспарланатын ауданның географиялық координаталары, көрсетілген аудандарға баратын және кері қайтатын маршруттар;
3) зерттеу жүргізетін кемелердің алғашқы келетін және түпкілікті кететін болжамды күндері, ғылыми жабдықтарды орналастыру және шығару мерзімдері.
7. Теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуге мынадай жағдайларда жол берілмейді:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндірсе немесе төндіруі мүмкін болса;
2) қоршаған теңіз аясын қорғау, табиғи ресурстарды сақтау, сондай-ақ теңіздердің су ресурстарын кешенді пайдалану талаптарымен үйлеспейтін болса;
3) Қазақстан Республикасының аумағында тыйым салынған жабдықты, қондырғыларды немесе іс-қимылдарды қамтитын болса;
4) Қазақстан Республикасының теңіз акваториясының қазақстандық бөлігінде өзінің егеменді және айрықша құқықтарын жүзеге асыруда жүргізетін қызметіне кедергі келтіретін болса;
5) жасанды аралдарды, қондырғыларды және құрылыстарды салуды, қолдануды немесе пайдалануды қамтитын болса.
8. Хабарламаны алғаннан кейін құзыретті орган бес жұмыс күні ішінде оны жер қойнауын зерттеу және пайдалану, қоршаған ортаны қорғау, су ресурстары және мемлекеттік шекараны қорғауды қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органдарға жібереді.
9. Теңіздегі ғылыми зерттеулер тапсырыс беруші (теңіздегі ғылыми зерттеулерді жүргізуді ұйымдастырушы тұлға) бекітетін жеке жобалар бойынша өткізіледі және нәтижесі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісіледі. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жобаны 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодекстің 50-бабында белгіленген мерзімдерде қарайды.