Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы» и постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1520 «О реализации Закона Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) распределение средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год;
2) Правила использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год.
2. Центральным государственным органам ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан отчеты о ходе разработки профессиональных стандартов.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан раз в полгода к 10 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе разработки профессиональных стандартов.

Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі № 406 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
«2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын және «2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1520 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу;
2) Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға бөлінетін қаражатты пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік органдар тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне кәсіптік стандарттарды әзірлеу барысы туралы есептер берсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне кәсіптік стандарттарды әзірлеу барысы туралы ақпарат ұсынсын.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год (далее - Правила) разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы» и постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1520 «О реализации Закона Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы».
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) профессиональный стандарт - стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда;
2) администраторы республиканских бюджетных программ - центральные уполномоченные органы в области образования и науки, сельского хозяйства, индустрии и новых технологий, транспорта и коммуникаций, культуры и информации, здравоохранения, спорта и физической культуры, экономики и бюджетного планирования, чрезвычайных ситуациях, регионального развития, космической деятельности, статистики, труда и социальной защиты населения, которые осуществляют финансирование мероприятий, реализуемых в рамках разработки профессиональных стандартов.
3. Финансирование мероприятий, направленных на разработку профессиональных стандартов, производится в соответствии с бюджетным законодательством.
2. Порядок использования средств, выделяемых
администраторам республиканских бюджетных программ,
на разработку профессиональных стандартов
4. Администраторы республиканских бюджетных программ обеспечивают разработку профессиональных стандартов в соответствии со структурой профессионального стандарта и Правилами разработки, пересмотра, апробации и применения профессиональных стандартов, утвержденными приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 сентября 2012 года № 374-ө-м.
5. Администраторы республиканских бюджетных программ при разработке профессиональных стандартов обеспечивают выработку единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда.
6. Выделение и использование средств, предусмотренных на разработку профессиональных стандартов на 2013 год, осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством.
7. Закуп услуг на разработку профессиональных стандартов администраторами республиканских бюджетных программ осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға бөлінетін қаражатты пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын және «2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1520 қаулысын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кәсіптік стандарт – кәсіптік қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне және құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері – білім беру және ғылым, ауыл шаруашылығы, индустрия және жаңа технологиялар, көлік және коммуникация, мәдениет және ақпарат, денсаулық сақтау, спорт және дене шынықтыру, экономика және бюджеттік жоспарлау, төтенше жағдайлар, өңірлік даму, ғарыш қызметі, статистика, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласында кәсіптік стандарттарды әзірлеу шеңберінде іске асырылатын іс-шараларды қаржыландыруды жүзеге асыратын орталық уәкілетті органдар.
3. Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге бағытталған іс-шараларды қаржыландыру бюджет заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
2. Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге республикалық бюджеттік
бағдарламалар әкімшілер бөлетін қаражатты пайдалану
тәртібі
4. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері кәсіптік стандарттың құрылымына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 24 қыркүйектегі № 374-ө-м бұйрығымен бекітілген Кәсіби стандарттарды әзірлеу, қайта қарау, сынақтан өткізу қағидасына сәйкес кәсіптік стандарттарды әзірлеуді қамтамасыз етеді.
5. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері кәсіптік стандарттарды әзірлеу кезінде кәсіптік қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеуді, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуды қамтамасыз етеді.
6. Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға көзделген қаражатты бөлу және пайдалану бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің кәсіптік стандарттарды әзірлеуге арналған қызметтерді сатып алуы мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.

8. Отчеты о ходе разработки профессиональных стандартов, представляемые администраторами республиканских бюджетных программ, должны содержать следующую информацию:
1) о фактическом выполнении мероприятий (стадий достижения результатов);
2) о причинах недостижения результатов;
3) об освоении выделенных средств.
Казахстан

8. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынатын кәсіптік стандарттарды әзірлеу барысы туралы есептер мынадай:
1) іс-шаралардың нақты орындалуы туралы (нәтижелерге қол жеткізу сатылары);
2) нәтижелерге қол жеткізбеу себептері туралы;
3) бөлінген қаражаттың игерілуі туралы ақпаратты қамтуы тиіс.