О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 618. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 592.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.07.2023 № 592 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 5, ст. 57) следующие изменения и дополнения:
в номенклатуре (списке) продукции, подлежащей экспортному контролю, утвержденной указанным постановлением:
в разделе "Товары и технологии двойного применения (назначения)":
в подразделе категории 1 "Материалы, химикаты, "микроорганизмы" и "токсины":
дополнить частью 1А301 следующего содержания:
"1А301. Оборудование для распылительной сушки, обеспечивающее высушивание токсинов или патогенных микроорганизмов и имеющее следующие характеристики:
1) производительность по испаренной влаге от 0,4 кг/час до 400 кг/час;
2) способность вырабатывать частицы продукта со средним типичным размером 10 мкм и менее в штатном оснащении или при минимальной модификации сушилки распылительными насадками, позволяющими вырабатывать необходимый размер частиц;
3) возможность стерилизации или дезинфекции без предварительной разборки.";
часть 1С350 "Химические вещества, которые могут использоваться в качестве прекурсоров для создания токсических химических веществ и "химические составы", содержащие один или более элементов из нижеперечисленного" дополнить пунктами 60, 61, 62, 63 следующего содержания:
"60. Метилфосфоновая кислота (993-13-5);
61. Диэтил метилфосфат (683-08-9);
62. N,N-диметиламинофосфорил дихлорид (677-43-0);
63. Триизопропил фосфит (116-17-6).";
дополнить техническим примечанием следующего содержания:
"Техническое примечание:
Химические вещества перечислены по наименованию, номеру химической реферативной службы (CAS) и списку веществ Конвенции о запрещении разработки, производства, накопления и применения химического оружия и его уничтожении (если применимо). Химические вещества той же самой структурной формулы (например, гидраты) контролируются, независимо от наименования или номера CAS. Номера CAS приводятся для идентификации того, контролируется ли особое химическое вещество или смесь химических веществ, независимо от спецификации. Однако номера CAS не могут использоваться в качестве уникальных идентификаторов во всех ситуациях, потому что у некоторых форм перечисленного химиката различные номера CAS, и у смесей, содержащих перечисленный химикат, могут также быть различные номера CAS.";

"Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 618 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 592 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.07.2023 № 592 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 5, 57-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасында (тізімінде):
"Екі ұдай қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялар" деген бөлімде:
1-санат "Материалдар, химикаттар, "микроорганизмдер" мен уыттар деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы 1А301-бөлікпен толықтырылсын:
"1А301. Уыттарды немесе патогенді микроағзаларды кептіруді қамтамасыз ететін тозаңдату құрғатқышына арналған және мынадай сипаттамалары бар құрал-жабдық:
1) буланған ылғалдылық бойынша өнімділігі 0,4 кг/сағ 400 кг/сағ дейін;
2) орташа типтік өлшемі 10 мкм және штаттық жарақтандырудан кем емес өнімнің бөлшектерін өндіруге немесе тозаңдатқыш саптамасы бар құрғатқыштың ең аз түрлендіру кезінде бөлшектердің қажетті өлшемін өндіруге мүмкіндік беретін қабілеті;
3) алдын ала бөлшектемей зарарсыздандыру немесе дезинфекциялау мүмкіндігі.";
1С350 "Мыналар секілді токсинді химиялық заттарды жасау үшін пайдалануы мүмкін" деген бөлік мынадай мазмұндағы 60, 61, 62, 63-тармақтармен толықтырылсын:
"60. Метилфосфон қышқылы (993-13-5);
61. Диэтил метилфосфаты (683-08-9);
62. N,N-диметиламинофосфорил дихлориды (677-43-0);
63. Триизопропил фосфиты (116-17-6).";
мынадай мазмұндағы техникалық ескертпемен толықтырылсын:
"Техникалық ескертпе:
химиялық заттар Химиялық реферативтік қызметтің (CAS) атауы, нөмірі және Химиялық қаруды әзірлеуге, өндіруге, жинақтау мен қолдануға тыйым салу және оны жою туралы (егер пайдалануға келетін болса) Конвенция заттарының тізімі бойынша аталған. Сол құрылымдылық формуланың химиялық заттары (мысалы, гидраттар) CAS атауына немесе нөміріне қарамастан бақыланады. CAS нөмірлері оны ерекше химиялық зат немесе химиялық заттардың қоспасы ерекшеліктеріне қарамастан бақыланатынын сәйкестендіру үшін келтіріледі. Алайда CAS нөмірлері барлық жағдайларда бірегей сәйкестендіргіштер ретінде пайдаланылмайды, себебі аталған химикаттың кейбір нысандарында CAS нөмірлері әртүрлі және құрамында аталған химикаттар бар қоспалардың да CAS нөмірлері әртүрлі болуы мүмкін.";

в части 1С351 "Патогены, опасные для человека и животных, зоонозы и токсины, такие как:":
пункт 31 абзаца а. "Вирусы, естественного происхождения или измененные в форме "изолированной культуры" или как материал, включая питательную среду, преднамеренно зараженный этими вирусами, такие как:" изложить в следующей редакции:
"31. Вирусы, вызывающие легочную и почечную геморрагическую лихорадку Сеул, Добрава, Пуумала, Син Номбре, Андес, Чапаре, Чокло, Лухо, Черная лагуна (Seou virus, Dobrava virus, Puumala virus, Sin Nombre virus, Andes virus, Chapare virus, Choclo virus, Lujo virus, Laguna Negravirus);";
в абзаце с. "Бактерии, естественного происхождения или измененные, в форме "изолированной культуры" или как материал, включая питательную среду, преднамеренно зараженный этими бактериями, такие как:":
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Клостридиальный озноб, вырабатываются токсины, вызывающие болезнь (Clostridium perfringens, Clostridium baratti, Clostridium butyricum);";
дополнить пунктами 16 и 17 следующего содержания:
"16. Кишечная палочка (Escherichiacoli), продуцирующая токсин Шига (STEC), серотип O26, O45, O103, O104, O111, O121, O145, O157 и другие серотипы, продуцирующие токсин Шига33;
17. Возбудитель Clostridiumargentinense, ранее известный как возбудитель бутулизма (Clostridiumbotulinum) тип G, ботулинический нейротоксин штаммов-продуцентов.";
абзацы d, e и f изложить в следующей редакции:
"d. Бактерии вида WB1, WB2, WB3, WB4;
е. Грибы F1 Coccidiodesimmitis, F2 Coccidiodesposadasii, переносклероспорафилиппиненсис, склерофторарайссиэ вариант зиэ, синхитриумэндобитикум, тиллетиаиндика, текафорасолани;
f. Генетические элементы и генетически модифицированные организмы:
1. Генетические элементы, содержащие последовательности нуклеиновых кислот, связанные с патогенностью любого из микроорганизмов, включенных в список.
2. Генетические элементы, содержащие последовательности нуклеиновых кислот, которые кодируют любой из указанных в списке токсинов или их субъединицы.
3. Генетически модифицированные организмы, содержащие последовательности нуклеиновых кислот, связанные с патогенностью любого из микроорганизмов, включенных в список.
4. Генетически модифицированные организмы, содержащие последовательности нуклеиновых кислот, которые кодируют любой из указанных в списке токсинов или их субъединицы.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: Генетически модифицированные организмы включают организмы, в которых генетический материал (последовательности нуклеиновых кислот) изменен таким путем, который не встречается в природе при скрещивании и(или) естественном мутагенезе, и охватывают такие микроорганизмы, которые полностью или частично получены искусственным путем.
В число генетических элементов входят, помимо прочего, хромосомы, геномы, плазмиды, транспозоны и векторы, как генетически модифицированные, так и не модифицированные.
Последовательности нуклеиновых кислот, связанные с патогенностью любого из микроорганизмов в списке означают любую последовательность, специфичную для соответствующего микроорганизма, указанного в списке:

1С351 "Мыналар секілді адам және жануарлар үшін қауіпті патогендер және токсиндер:" деген бөлікте:
"Мыналар секілді осындай вирустармен әдейі жұқтырылған қоректік ортаны қоса алғанда, "оқшауланған дақылдар" нысанындағы немесе материал ретіндегі табиғи шығу тегі бар немесе өзгертілген вирустар:" деген а абзацының 31-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Өкпенің және бүйректің геморрогиялық безгегін тудыратын Сеул, Добрава, Пуумала, Син Номбренің, Андес, Чапаре, Чокло, Лухо, Қара Мүйіс (Seou virus, Dobrava virus, Puumala virus, Sin Nombre virus, Andes virus, Chapare virus, Choclo virus, Lujo virus, Laguna Negravirus) вирустары;";
"Мыналар секілді осы бактериялармен әдейі жұқтырылған қоректік ортаны қоса алғанда "оқшауланған дақылдар" нысанындағы немесе материал ретіндегі табиғи шығу тегі бар немесе өзгертілген бактериялар:" деген с абзацында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Клостридиальдік қалтырау, (Clostridium perfringens, Clostridium baratti, Clostridium butyricum) ауруларды тудыратын токсиндер өндіріледі;";
мынадай мазмұндағы 16 және 17-тармақтармен толықтырылсын:
"16. Шига уыттүзуші (STEC), ішек таяқшасы (Escherichia coli), O26, O45, O103, O104, O111, O121, O145, O157 серотиптері және Шига33 уытын түзуші басқа да серотиптер;
17. Clostridium argentinense қоздырғышы, бұрынғы ботулизм қоздырғышының G типі (Clostridium botulinum) атымен белгілі болған, ботулиндік нейротоксин түзуші штаммдар.";
d, e, f абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"d. WB1, WB2, WB3, WB4 түрлерінің бактериялары;
e. F1 Coccidiodes immitis және F2 Coccidiodes posadasii, переносклероспора филиппиненсис, склерофтора райссиэ вариант зиэ, синхитриум эндобитикум, тиллетиа индика, текафора солани саңырауқұлақтары;
f. Генетикалық элементтер және генетикалық түрлендірілген ағзалар:
1. Тізімге енгізілген микроағзалардың кез келгенінің патогенділігімен байланысты нуклеин қышқылдарының реттілігі бар генетикалық элементтер.
2. Тізімде көрсетілген уыттардың немесе олардың суббірліктерінің кез келгенін кодтайтын, нуклеин қышқылдарының реттілігі бар генетикалық элементтер.
3. Тізімге енгізілген микроағзалардың кез келгенінің патогенділігімен байланысты нуклеин қышқылдарының реттілігі бар генетикалық түрлендірілген ағзалар.
4. Тізімде көрсетілген уыттардың немесе олардың суббірліктерінің кез келгенін кодтайтын нуклеин қышқылдарының реттілігі бар генетикалық түрлендірілген ағзалар.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе: Генетикалық түрлендірілген ағзаларға генетикалық материалы (нуклеин қышқылдарының реттілігі) табиғатта будандастыру және (немесе) табиғи мутаганез кезінде табиғатта кездеспейтіндей болып өзгерген ағзалар, толығымен немесе ішінара жасанды жолмен алынған микроағзалар жатады.
Генетикалық элементтердің қатарына басқалармен қатар, генетикалық түрлендірілген және түрлендірілмеген хромосомалар, геномдар, плазмидтер, транспозоналар және векторлар кіреді.
Нуклеин қышқылдарының тізімге енгізілген кез келген микроағзалардың патогенділігімен байланысты реттілігі көрсетілген тізімдегі кез келген микроағзаға сәйкес арнайы өзіндік ретін білдіреді:

1. Которая сама по себе или через продукты, полученные при ее трансляции или транскрипции, представляет значительную угрозу для здоровья людей, животных или растений.
2. В отношении которой известно, что она повышает способность перечисленных микроорганизмов или любого другого организма, в который она может быть внесена посредством вставки или иным образом интегрирована, вызывать серьезную опасность для здоровья людей, животных или растений.
3. Указанные меры контроля не применяются в отношении последовательностей нуклеиновых кислот, связанных с патогенностью энтерогеморрагической Escherichiacoli, серотип О157, или другими штаммами, продуцирующими веротоксин, кроме тех, которые кодируют веротоксин или его субъединицы.";
в примечании "по пункту 1С351.с. не контролируются вакцины, удовлетворяющие следующим критериям:":
абзац d дополнить пунктом 20 следующего содержания:
"20. Альфа-токсин гемолизина и токсин синдрома токсического шока (ранее известный как энтеротоксин стафилококка тип F (Staphylococcus enterotoxin F).";
абзац с. части 1С354 "Патогены, опасные для растений, такие как:" дополнить пунктами 7, 8, 9, 10, 11 следующего содержания:
"7. Пероносклероспора филиппиненсис (Peronosclerospora philippinensis);
8. Склерофтора райссиэ вариант зиэ (Sclerophthora rayssiae var. zeae);
9. Синхитриумэндобиотикум (Synchytriumendobioticum);
10. Тиллетиаиндика (Tilletiaindica);
11. Текафорасолани (Thecaphorasolani).";
абзац d "Вирусы PV1 и PV2;" исключить;
после части 1Е203 дополнить частью 1Е301 следующего содержания:
"1Е301. Технологии разработки или производства возбудителей заболеваний (патогенов), указанных в части 1С354.";
в подразделе категория 2 "Обработка материалов":
в части 2В206 "Механизмы, системы или устройства контроля размеров, кроме контролируемых по пункту 2В006, такие как:":
абзац а. изложить в следующей редакции:
"a. Управляемые компьютером или блоком ЧПУ координатно-измерительные машины (КИМ), обладающие обеими следующими характеристиками:
1. Две или более координатных оси; и
2. Максимальную допустимую погрешность (одномерного) измерения длины (Е0мдп) вдоль любой оси, определенной как Е Е или Е0z, равную или меньше (лучшую) чем (1,25 + L/1000)мкм (где L измеряемая длина в миллиметрах) в любой точке в пределах рабочего диапазона машины (т.е. в пределах длины оси), проверенную в соответствии с ИСО 10360-2 (2009).";
примечание 2 изложить в следующей редакции:
"Примечание 2: системы, описанные в пункте 2В206, подлежат экспортному контролю, если они превосходят подлежащие экспортному контролю образцы где-либо в их рабочем диапазоне.
Технические примечания:

1. Өздігінен немесе оны трансляциялау немесе транскрипциялау кезінде алынған азық-түлік арқылы адамдардың, жануарлардың денсаулығына немесе өсімдіктерге едәуір қауіп туғызатын.
2. Оған қатысты белгілі аталған микроағзалардың немесе кез келген басқа ағзалардың қабілетін арттыратындығы, ол қосу арқылы енгізілген немесе басқа жолмен интеграцияланған және адамдардың, жануарлардың денсаулығына немесе өсімдіктерге едәуір қауіп тудыратын.
3. Көрсетілген бақылау шаралары энтерогеморрагиялық Escherichia coli, О157 серотипі немесе веротоксинді не оның суббірліктерін кодпен жазатындардан басқа, веротоксин түзетін басқа да штаммдардың патогенділігімен байланысты нуклеин қышқылдарының реттілігіне қатысты қолданылмайды.";
"1С351. с. тармағы бойынша мынадай өлшемдерде қанағаттандыратын вакциналар бақылауға алынбайды:" деген ескертпеде:
d абзацы мынадай мазмұндағы 20-тармақпен толықтырылсын:
"20. Альфа-уыты және улы естен тану уытты синдромы (бұрыннан гемолизын F стафилококк түр энтероуыт ретінде белгiлi (Staphylococcus enterotoxin F).";
1С354 "Мыналар секілді өсімдіктерге қауіпті патогендер:" деген бөлікте с. абзацы мынадай мазмұндағы 7, 8, 9, 10, 11-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Пероносклероспора филиппиненсис (Peronosclerospora philippinensis);
8. Склерофтора райссиэ вариант зиэ (Sclerophthora rayssiae var. zeae);
9. Синхитриум эндобиотикум (Synchytrium endobioticum);
10. Тиллетиа индика (Tilletia indica);
11. Текафора солани (Thecaphora solani).";
"PV1 және PV2 вирустары;" деген d абзацы алынып тасталсын;
1Е203 бөлігінен кейін мынадай мазмұндағы 1Е301 бөлігімен толықтырылсын:
"1Е301. 1С354 бөлігінде көрсетілген аурулар (патогендерді) қоздырғыштарын әзірлеу немесе өндіру технологиясы.";
2-санат "Материалдарды өңдеу" деген кіші бөлімде:
2В006 "тармақ бойынша бақыланатындардан басқа, мыналар секілді мөлшерлерді бақылау тетіктері, жүйелер немесе құрылғылар:" деген бөлікте:
а абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"а. Басқарылатын компьютермен немесе ЧПУ блогымен мынадай сипаттамалардың екеуі де бар координатты өлшеу машиналарының (КӨМ):
1. Осьтің екі немесе одан көп координаттары; және
2. 10360-2 (2009) ИСО-тексерілген машинаның жұмыс диапазоны шегінде (яғни ұзындығы шегінде) кез келген нүктеде Е Е0y немесе Е0Z сияқты белгіленген, бірдей немесе 1.25+L/100 мкм) кем/артық (мұндағы L - миллиметрмен өлшенетін ұзындық) кез келген осьті бойлай ұзындықты (Е0 МДП) өлшеудің ең көп рұқсат етілген қателігі.";
2-ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"2-ескертпе: 2В206 бөлігінде сипатталған жүйелер, егер олар экспорттық бақылауға жататын үлгілерден олардың қандай да бір жұмыс диапазонында асып кететін болса, экспорттық бақылауға жатады.
Техникалық ескертпелер:

1. Все параметры измеряемых величин в этом пункте представляют плюс/минус, т.е. не общий диапазон.";
абзац с. части 2B231 "Вакуумные насосы, обладающие всеми из нижеперечисленных характеристик:" изложить в следующей редакции:
"c. Способные создавать предельный вакуум менее 13,3 мПа.";
абзацы k, l, m, n, o части 2В350 "Химические производственные установки и оборудование, такие как:" изложить в следующей редакции:
"k. Реакционные сосуды, реакторы из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
l. Баки для хранения, контейнеры или приемные резервуары из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
m. Теплообменники или конденсационные аппараты из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
n. Ректификационные или поглотительные колонки из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
o. Клапаны, которые изготовлены из следующих материалов:
1. Ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями.
2. Керамических материалов, включая кремниевый карбид с чистотой 80 % или более по весу, алюминиевая окись (алюминий-оксидный) с чистотой 99,99 % или более по весу или окись циркония (двуокись циркония).";
дополнить абзацами p, r, s, t следующего содержания:
"p. Агитаторы из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
r. Многослойные трубопроводы из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
s. Насосы из ниобия (колумбия) без уплотнителя и с несколькими уплотнителями;
t. Системы мониторинга токсичных газов и их специализированные компоненты обнаружения: датчики; сенсорные устройства; сменные картриджи сенсора; и специализированное программное обеспечение, таким образом:
1. Разработано для непрерывной работы и применимо для обнаружения боевых химических веществ или контролируемых АГ прекурсоров при концентрациях менее 0,3 мг/м3;
2. Разработано для обнаружения холинестераза.";
дополнить техническим примечанием следующего содержания:
"Техническое примечание: материалы, из которых изготовлены прокладки, упаковка, уплотнители, винты, шайбы или любые другие материалы, выполняющие герметизирующую функцию, не определяют статус контроля упомянутых выше пунктов, при условии, что такие компоненты разработаны как сменные.";
в подразделе категория 3 "Электроника":
в части 3A228 "Переключающие устройства, такие как:":
абзац первый абзаца a. изложить в следующей редакции:
"a. Трубки с холодным катодом, независимо от того, заполнены они газом или нет, действующие как искровой разрядник и обладающие всеми следующими характеристиками:";
в разделе "Товары и технологии военного применения (назначения) (далее - военный список)":
часть вторую подраздела "Общее химическое замечание" исключить;
в части ML4 "Бомбы, торпеды, реактивные снаряды, ракеты, другие взрывные устройства и заряды, сопутствующие оборудование и аксессуары, специально сконструированные для военного применения, и специально сконструированные для них компоненты:":
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Примечание: для систем противоракетной защиты самолета (СПЗС), см. ML4.c.";
примечание "ML4 (а) включает" дополнить абзацем (с) следующего содержания:
"(c) Система противоракетной защиты самолета (СПЗС).";
дополнить примечанием ML4 (c) следующего содержания:
"Примечание: ML4 (c) не контролирует СПЗС, имеющие следующие характеристики:
a. Любые типы противоракетных тревожных сенсоров:

1. Осы тармақта барлық өлшенетін мөлшерлердің параметрлері қосу/алуды білдіреді, яғни жалпы диапазонды емес.";
2B231 "Төменде санамаланған сипаттамалардың барлығына ие вакуумдық насостар:" деген бөліктің с абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"с. 13,3 МПа аз шекті вакуум құруға қабілетті.";
2В350 "Мыналар секілді химиялық өндірістік қондырғылар мен жабдық:" деген бөліктің k., l., m., n., о абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"k. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбий) жасалған реакторлар, реакциялық сауыттар;
l. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбий) жасалған сақтауға арналған бактар, контейнерлер немесе қабылдағыш резервуарлар;
m. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбий) жасалған жылу алмастырғыштар және конденсациялық аппараттар;
n. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбий) жасалған ректификациялық немесе сіңіргіш бағаналар;
о. Мынадай материалдардан жасалған қалпақшалар:
1. Ниобийден (колумбий) жасалған тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағыштармен.
2. Салмағы бойынша тазалығы 80 % немесе одан асатын кремний карбидін, салмағы бойынша тазалығы 99,99 % немесе одан асатын алюминий жоғары алюминий тотығы (оксидті алюминий) немесе цирконий тотығын (цирконийдің қос тотығы) қоса алғандағы керамикалық материалдардан.";
мынадай мазмұндағы p, r, s, t абзацтармен толықтырылсын:
"p. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбийден) жасалған агитаторлар;
r. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбийден) жасалған көп қатпарлы құбырлар;
s. Тығыздағышсыз және бірнеше тығыздағышы бар ниобийден (колумбийден) жасалған сорғыштар;
t. Улағыш газдардың мониторинг жүйелері және оларды анықтаудың мамандандырылған компоненттері: датчиктер; сенсорлық құрылғылар; сенсордың алмалы-салмалы картриджтері; және мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету, осылайша:
1. Үздіксіз жұмыс жасауы үшін әзірленген және әскери химиялық заттарды немесе кемінде 0,3 мг/м3 концентрациялары кезінде бақыланатын АГ прекурсорларын анықтау үшін қолданылады.
2. Холинестеразаны анықтау үшін әзірленген.";
мынадай мазмұндағы техникалық ескертпемен толықтырылсын:
"Техникалық ескертпе: төсем, орауыштар, тығыздағыштар, винттер, шайбалар жасалған материалдар немесе герметикалық функцияны орындайтын кез келген басқа материалдар, мұндай компоненттер ауыспалы ретінде әзірленген жағдайда жоғарыда аталған тармақтардың бақылау мәртебесін айқындамайды.";
3-санат "Электроника" деген кіші бөлімде:
3А228 "Мыналар секілді қосушы құрылғылар:" деген бөлікте:
а. абзацының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"а. Газбен толтырылуы немесе толтырылмауына қарамастан, ұшқындық күшейткіш ретінде жұмыс істейтін және барлық мынадай сипаттамаларға ие, салқын катодты түтіктер:";
"Әскери қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялар тарауы (бұдан әрі - әскери тізім)" деген бөлімде:
"Жалпы химиялық ескерту" деген кіші бөліктің екінші бөлігі алынып тасталсын;
МL4 "Әскери мақсат үшін арнайы құрастырылған төменде санамаланып көрсетілген бомбалар, торпедалар, басқарылмайтын ракеталар, басқарылатын ракеталар және ілеспе жабдық пен аксессуарлар және олар үшін арнайы құрастырылған компоненттер" деген бөлікте:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"ескертпе: ұшақтың ракетаға қарсы қорғану жүйелері (ҰРҚЖ) үшін";
"МL4 (а) мыналарды қамтиды:" деген ескертпе мынадай мазмұндағы (с) абзацымен толықтырылсын:
"(с.) Ұшақтың ракетаға қарсы қорғану жүйесі (ҰРҚЖ).";
мынадай мазмұндағы МL4 (с) ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе: МL4.(с.) мынадай сипаттамалары бар ҰРҚЖ-ны бақыламайды:
а. Ракетаға қарсы дабыл сенсорларының кез келген түрі:

1. Пассивные сенсоры, имеющие максимальный отклик между 100-400 нм; или
2. Активные пульсовые Допплеровские противоракетные тревожные сенсоры;
b. система сбрасывания средств радиоэлектронного подавления (РЭП);
c. Сигнальные ловушки, которые показывают равно видимый и инфракрасный след, для уклонения от ракет класса "земля-воздух";
d. Установленные на "гражданском самолете", имеющие следующие характеристики:
1. СПЗС может функционировать только в специальном "гражданском самолете", на котором установлена специальная СПЗС и для которой выданы следующие документы:
a. Гражданский типовой сертификат; или
b. Равноценный документ, признанный Международной организацией гражданской авиации (ИКАО);
2. СПЗС предусматривает защиту от несанкционированного доступа к программному обеспечению; и
3. СПЗМ включает в себя активный механизм, который блокирует работу системы в том случае, если она деинсталлирована из "гражданского самолета", на котором она была установлена.";
часть ML5 "Нижеперечисленная аппаратура управления огнем, сопутствующее оборудование приведения в боевую готовность и оповещения, сопутствующие системы, оборудование для проведения испытаний, регулировки и компланарности и аппаратура противодействия, специально сконструированная для военного назначения, и специально сконструированные для них компоненты:" дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: для пункта ML5.(c.) аппаратура противодействия включает аппаратуру обнаружения.";
часть ML6 "Наземные транспортные средства и компоненты для них:" дополнить примечанием 4 следующего содержания:
"Примечание 4: ML6 не контролирует транспортные средства, которые соответствуют следующим требованиям;
a. Были произведены до 1946 года.
b. Не имеют принадлежностей, указанных в военном списке, и произведены после 1945 года, за исключением репродукций оригинальных компонентов или аксессуаров для транспортного средства; и
c. Не включают вооружение, указанное в ML1., ML2. или ML4, кроме случаев, когда оно в нерабочем состоянии и не годится для расснаряжения на осколки.";
в абзаце (а) части ML8 "Следующие "энергетические материалы" и сопутствующие вещества:":
абзац b пункта 34 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Ракетное топливо, не упомянутое в военном списке, специально разработанное для военных целей.";
абзац (а) части ML9 "Следующие военные корабли, специальное военно-морское оборудование, аксессуары и компоненты для них, специально сконструированные для военного применения:" изложить в следующей редакции:
"(a) Военные корабли и корабли (надводные или подводные), специально сконструированные или модифицированные для наступательных или оборонительных действий, независимо от того, перепрофилированы ли они для невоенного использования, от состояния и функциональной готовности, от наличия или отсутствия систем вооружения и защиты, а также каркасы или части каркаса для таких кораблей.

1. 100-400 нм аралығында барынша үні бар енжарлы сенсорлар; немесе
2. Белсенді пульсті Допплерлі ракетаға қарсы дабыл сенсорлары;
b. Радиоэлектронды басу (РЭБ) құралдарын лақтыру жүйесі;
с. "Жер-ауа" класындағы ракеталардан жалтару үшін, олардың көрумен тең инфрақызыл ізін көрсететін дабыл қақпандары;
d. "Азаматтық ұшақта" бекітілген мынадай сипаттамалары бар:
1. ҰРҚЖ тек қана арнайы "азаматтық ұшақта" жұмыс істей алады, онда арнайы ҰРҚЖ орнатылған және ол үшін мынадай құжаттар берілген:
а. Азаматтық үлгідегі сертификат; немесе
b. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) таныған тең құжат;
2. ҰРҚЖ бағдарламаны қамтамасыз етудің санкцияланбаған кіруден қорғауды көздейді; және
3. ҰРҚЖ жүйе жұмысын егер ол бұрын "азаматтық ұшақта" орнатылған одан алынған жағдайда тоқтататын белсенді тетіктен құралады.";
МL5 "Атысты басқарудың төменде санамаланған аппаратурасы, жауынгерлік әзірлікке келтіру мен хабарлаудың ілеспе жабдығы, әскери мақсатты арнайы құрастырылған ілеспе аппаратура және қарсы іс-әрекет жасау аппаратурасы, олар үшін арнайы құрастырылған компоненттер:" деген бөлік мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе: МL5.с. тармағы үшін қарсы іс-әрекет аппаратурасы айқындау аппаратурасынан тұрады.";
МL6 "Жер үсті көлік құралдары мен оларға арналған компоненттер:" деген бөлік мынадай мазмұндағы 4-ескертпемен толықтырылсын:
"4-ескертпе: МL6 мынадай талаптарға сәйкес келетін көлік құралдарын бақыламайды:
а. 1946 жылғы дейін шығарылған;
b. Әскери тізімде көрсетілгендерге жатпайды және 1945 жылдан кейін шығарылған, көлік құралдарына арналған өзіндік компоненттерінің немесе аксессуарларының кескіндерінен басқа; және
с. МL1., МL2. немесе МL4-те көрсетілген қару-жарақтар кірмейді, оның жұмысқа жарамсыз болған және жарықшақтарға бөлуге жарамаған жағдайлардан басқа.";
ML8 "Төмендегі "энергетикалық материалдар" мен жанама заттар:" деген бөліктің (а) абзацында:
34-тармақтың (b) абзацы мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Әскери мақсаттар үшін арнайы құрастырылған Әскери тізімде айтылмаған ракета отыны.";
МL 9 "Мынадай әскери кемелер, арнайы әскери-теңіз жабдығы, әскери қолдану үшін арнайы олар үшін аксессуарлар мен компоненттер:" бөліктің (а) абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"(а) Олардың әскери емес мақсаттарға пайдалануға қайта бейімделгеніне-бейімделмегеніне, жай-күйі мен функционалдық дайындығына, қару-жарақ және қорғау жүйелерінің болуына немесе болмауына, және олар үшін әскери мақсатқа арнап арнайы құрастырылған немесе түрлендірілген компоненттерінің болуына немесе болмауына қарамастан, шабуыл немесе қорғаныс іс-әрекеттері үшін арнайы құрастырылған немесе түрлендірілген әскери кемелер, кемелер (су үстіндегі немесе су астындағы).

Надводные корабли, различные, чем которые указаны в ML9.a.1., имеющие следующее, зафиксированные или интегрированные в корабль:
a. Автоматическое оружие калибра 12.7 мм или более, указанное в ML1., или оружие, указанное в ML2., ML4., ML12. или ML19., или "крепления" или твердая платформа для подобного оружия;
техническое примечание:
"Крепления" подразумевают оружейные крепления или структурное усиление в целях установки вооружения.
b. Системы управления огнем, указанные в ML5.;
c. Имеющие следующие признаки:
1. "Химическая, биологическая, радиологическая и радиационная (РХБЗ) защита"; и
2. "Промывательная система", разработанная в целях обеззараживания;
d. Активные системы противодействия оружию, указанные в ML4.b., ML5.c. или ML11.a. и имеющие следующие признаки:
1. "РХБ защита";
2. Корпус и надпалубные сооружения, специально разработанные для уменьшения эффективной площади отражения;
е. Устройства, снижающие тепловые демаскирующие признаки, (например, система охлаждения выхлопных газов), за исключением тех, которые были специально разработаны для повышения общей эффективности электростанций или снижения экологического ущерба; или
f. A Система размагничивания, разработанная для снижения магнитного поля на всем корабле.";
абзац (b) части ML10 "Ниже перечисленные "летательные аппараты", беспилотные летательные аппараты, авиационные двигатели и оборудование "летательных аппаратов", сопутствующие оборудование и компоненты, специально сконструированные или модифицированные для военного назначения:" изложить в следующей редакции:
"(b.) Не используется с 2011 года;";
в части ML11 "Электронное оборудование, специально сконструированное для военного назначения, и специально сконструированные для него компоненты:":
примечание дополнить абзацами h, i, j следующего содержания:
"(h.) Передающее оборудование для цифровой тропосферной радиосвязи;
(i.) Цифровые демодуляторы, специально разработанные для радиотехнической разведки;
(j.) "Автоматизированная система командования и контроля".".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов

Су үстіндегі кемелер, МL9. а. 1-де көрсетілгендерден басқа, мынадай кемелерге белгіленген және интеграцияланған:
а. МL1. көрсетілген 12.7 мм немесе одан көп калибрлі автоматты қару немесе МL2., МL4., МL12. немесе МL19. көрсетілген қару немесе "бекітпе" немесе ұқсас қаруға арналған тығыз тұғырнама;
техникалық ескертпе:
"Бекітпе" деп қару-жарақты орнату мақсатындағы қару бекітпесін немесе құрылымдық нығайтуды айтады.
b. МL5. көрсетілген отты басқару жүйелері;
с. Мынадай белгілері бар:
1. "Химиялық, биологиялық, радиологиялық және радиациялық (РХБЗ) қорғаныс"; және
2. Зарарсыздандыру мақсатында құрастырылған "шаю жүйесі";
d. МL4.b., МL5.с. немесе МL11.а. көрсетілген қаруға қарсы іс-әрекеттің белсенді жүйелері және мынадай белгілері бар:
1. "РХБ қорғану";
2. Бейненің тиімді алаңын кішірейту үшін арнайы құрастырылған корпус және палуба үстіндегі құрылыстар;
е. Жылулық бүркенішті белгілерді төмендететін құрылғылар (мысалы Қалдық газдарды суытатын жүйе), электростанциялардың жалпы тиімділігін арттыру немесе экологиялық зиянды азайту үшін арнайы құрастырылғандардан басқа; немесе
f. Бүкіл кеменің магниттік өрісін төмендету үшін құрастырылған магнитсыздандыру жүйесі.";
МL0 "Әскери мақсат үшін арнайы құрастырылған немесе модификацияланған төменде санамаланған "ұшу аппараттары", ұшқышсыз ұшу аппараттары, авиациялық қозғалтқыштар және "ұшу аппараттарының" жабдығы, ілеспе жабдық пен компоненттер:" деген бөліктің (b) абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"(b.) 2011 жылдан бері пайданылмайды";
ML11 "Әскери мақсат үшін арнайы құрастырылған электронды жабдық және олар үшін арнайы құрастырылған компоненттер:" деген бөлікте:
ескерту мынадай мазмұндағы h, i, j абзацтарымен толықтырылсын:
"(h.) Сандық тропосфералық радиобайланысқа арналған өткізу құралдары;
(i.) Радиотехникалық барлау үшін арнайы құрастырылған сандық демодуляторлар;
(j.) "Басқару және бақылау автоматтандырылған жүйесі".".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов