Об утверждении Плана мероприятий по проведению в 2013 году в Республике Казахстан Года экологической культуры и охраны окружающей среды
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 634
В соответствии с пунктом 2 решения Совета глав государств Содружества Независимых Государств Саммита от 5 декабря 2012 года в Туркменистане (Ашхабад) «Об объявлении 2013 года Годом экологической культуры и охраны окружающей среды в Содружестве Независимых Государств» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по проведению в 2013 году в Республике Казахстан Года экологической культуры и охраны окружающей среды (далее – План мероприятий).
2. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, организациям (по согласованию):
1) обеспечить своевременное исполнение Плана мероприятий;
2) к 10 января 2014 года, по итогам года представить в Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан информацию о ходе реализации Плана мероприятий.
3. Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан, к 20 января 2014 года, по итогам года представить в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана мероприятий.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2013 года № 634
План мероприятий по проведению в 2013 году в
Республике Казахстан Года экологической
культуры и охраны окружающей среды
п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Сроки исполнения
1
2
3
4
5
1.
Проведение по республике природоохранных акций: «Марш парков», «Зеленый сад – чистый город», а также месячников леса и сада
информация в МООС
МОН (созыв),
акиматы областей,
городов Астаны и Алматы
2 квартал
2013 года
2.
Проведение мероприятий, посвященных ежегодному международному событию «Час Земли»
информация в МООС
акиматы областей,
городов Астаны и Алматы
2 квартал
2013 года
3.
Выпуск экологического журнала «Я и Земля» по Карагандинской области
выпуск журнала «Я и Земля»
акимат
Карагандинской
области
2-4 кварталы
2013 года
4.
Проведение инновационного конгресса «Энергосбережение и повышение энергетической эффективности Казахстана»
информация в МООС
национальная
палата ЖКХ
Казахстана
(по согласованию)
2 квартал
2013 года
5.
Проведение в городе Усть-Каменогорске III Экологического форума «Зеленая» экономика – новый вектор развития Казахстана»
информация в МООС
акимат
Восточно-Казахстанской
области
2 квартал
2013 года
6.
Проведение 19-ой областной научно-практической конференции «Экология и дети» на тему «Переход Республики Казахстан к «зеленой» экономике» в Карагандинской области
научно-практическая
конференция
акимат
Карагандинской
области
2 квартал
2013 года
7.

2013 жылы Қазақстан Республикасында Экологиялық мәдениет және қоршаған ортаны қорғау жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 634 қаулысы
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Мемлекеттер басшылары кеңесінің 2012 жылғы 5 желтоқсанда Түрікменстанда (Ашхабад) өткен Саммитінің «Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында 2013 жылды Экологиялық мәдениет және қоршаған ортаны қорғау жылы деп жариялау туралы» шешімінің 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2013 жылы Қазақстан Республикасында Экологиялық мәдениет және қоршаған ортаны қорғау жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар және ұйымдар (келісім бойынша):
1) Іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жылдың қорытындысы бойынша 2014 жылғы 10 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі 2014 жылғы 20 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 19 маусымдағы
№ 634 қаулысымен
бекітілген
2013 жылы Қазақстан Республикасында Экологиялық мәдениет және
қоршаған ортаны қорғау жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар
жоспары
Р/с
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Республика бойынша: «Саябақтар шеруі», «Жасыл бақ - таза қала» табиғат қорғау акцияларын, сондай-ақ орман мен бақтарда тазалық айлығын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қ.қ. әкімдіктері
2013 жылғы
2-тоқсан
2.
Жыл сайынғы «Жер сағаты» халықаралық оқиғаға арналған іс-шараларды өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қ.қ. әкімдіктері
2013 жылғы
2-тоқсан
3.
Қарағанды облысы бойынша «Мен және Жер» экологиялық журналының шығарылуы
«Мен және Жер» журналын шығару
Қарағанды облысының әкімдігі
2013 жылғы
2-4-тоқсандар
4.
«Энергия үнемдеу және Қазақстанның энергетикалық тиімділігін арттыру» инновациялық конгресін өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Қазақстанның ТКШ ұлттық палатасы (келісім бойынша)
2013 жылғы
2-тоқсан
5.
Өскемен қаласында «Жасыл экономика – Қазақстан дамуының жаңа бағыты» ІІІ Экологиялық форумын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
2013 жылғы
2-тоқсан
6.
«Қарағанды облысында «Қазақстан Республикасының «жасыл» экономикаға көшуі» тақырыбында «Экология және Балалар» атты 19 - облыстық ғылыми-практикалық конференциясын өткізу
ғылыми-практикалық конференция
Қарағанды облысының әкімдігі
2013 жылғы
2-тоқсан
7.

Проведение в республике природоохранных акций «Жасыл жапырак» - «Зеленый лист» по высадке зеленых насаждений в городах и других населенных пунктax в период с 22 марта по 22 апреля
информация в МООС
акиматы областей,
городов Астаны и Алматы
2 квартал
2013 года
8.
Проведение в республике природоохранной акции «Мое именное дерево»
информация в МООС
МОН
2 квартал
2013 года
9.
Проведение конкурсов среди учеников школ, посвященных охране окружающей среды
информация в МООС
акимат Атырауской области
2 квартал
2013 года
10.
Проведение общереспубликанской акции «Энергосбережение и энергоэффективность – основа «зеленой» экономики Казахстана»
информация в МООС
ОЮЛ «Коалиция
в поддержку
«зеленой» экономики»
(по согласованию)
2-4 кварталы
2013 года
11.
Проведение круглого стола на тему «Взаимодействие государственных органов и неправительственных организаций по вопросам охраны окружающей среды и охраны водных ресурсов Северо-Казахстанской области»
информация в МООС
акимат
Северо-Казахстанской
области
май-июнь
2013 года
12.
Проведение областного конкурса «Зеленый мир – глазами детей» среди учащихся учебных заведений
информация в МООС
акимат
Южно-Казахстанской
области
май-июнь
2013 года
13.
Проведение встречи Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан с республиканскими экологическими неправительственными организациями по перспективам перехода Республики Казахстан к «зеленой» экономике
протокол встречи
МООС
июнь
2013 года
14.
Проведение мероприятий, посвященных Всемирному дню охраны окружающей среды
информация в МООС
акиматы областей,
городов Астаны и Алматы, НПО
(по согласованию)
июнь
2013 года
15.
Проведение областного айтыса акынов, посвященного 5 июня – Всемирному дню охраны окружающей среды
информация в МООС
акимат
Атырауской области
июнь
2013 года
16.
Проведение велосипедного фестиваля «Караганда-VeloCity 2013», посвященного 5 июня - Всемирному дню охраны окружающей среды
проведение веломарша по центральным улицам города Караганды
акимат
Карагандинской
области
июнь
2013 года
17.
Проведение акции по зарыблению реки Ишим в черте города Астаны молодью ценных видов рыб (карпа) с участием студентов Казахского агротехнического университета имени С. Сейфуллина
пресс-релиз в средствах массовой информации
МООС
июнь
2013 года
18.
Проведение конференции «Вопросы экологического регулирования и контроля»
протокол конференции
МООС
июль
2013 года
19.
Организация и проведение экологической школы «Ақ бота» для учащихся детских экологических организаций Карагандинской области
летняя экологическая школа в городе Каркаралинске на базе Национального парка
акимат Карагандинской области
июль
2013 года
20.
Проведение дня Каспия
информация в МООС
акимат Мангистауской области
август
2013 года
21.
Проведение круглого стола на тему «Роль неправительственных организаций в решении экологических проблем. Возможности для неправительственного сектора в свете перехода к «зеленой» экономике», с участием общественного сектора для обсуждения экологических вопросов и выработки практических рекомендаций в рамках VI Гражданского форума
отчет по круглому столу
МООС
октябрь
2013 года
22.
Проведение республиканского слушания «Экологическое просвещение населения перед вступлением в ВТО» с участием населения и заинтересованных лиц
отчет по проведенной встрече
МООС, заинтересованные
государственные органы
и промышленные союзы
(по согласованию),
НПО (по согласованию)
3 квартал
2013 года
23.
Проведение акции «Самый примерный гидропост, самая примерная метеостанция»
проведение акции
МООС
3 квартал
2013 года
24.
Проведение конкурса по социальной ответственности бизнеса «Парыз» в номинации «За вклад в экологию»
определение победителей конкурса
МТЗСН, МООС,
НЭПК «Союз «Атамекен»
(по согласованию)
ноябрь-декабрь
2013 года
25.
Организация международной конференции «Зеленая» экономика – вектор устойчивого развития регионов»
информация в МООС
ОЮЛ «Коалиция в поддержку «зеленой» экономики» (по согласованию)
ноябрь
2013 года
26.
Организация и проведение областной экологической олимпиады среди студентов высших и среднеспециальных учебных заведений Мангистауской области
информация в МООС
акимат
Мангистауской области
ноябрь
2013 года
27.
Проведение второй международной научно-практической конференции «Современные проблемы экологической культуры и устойчивого развития общества»
информация в МООС
МОН, РГП на
ПВХ «НИИ проблем экологии»
КазНУ имени Аль-Фараби
4 квартал
2013 года
28.
Организация и проведение конкурса «Школа в гармонии с природой» среди общеобразовательных школ Мангистауской области
информация в МООС
акимат
Мангистауской области
в течение
2013 года
29.
Организация и проведение конкурса «Лучшее освещение экологической тематики в средствах массовой информации Мангистауской области»
информация в МООС
акимат
Мангистауской области
в течение
2013 года
30.
Информационная поддержка по сопровождению мероприятий Года экологической культуры и охраны окружающей среды
информация в МООС
МООС, МКИ
в течение
2013 года
расшифровка аббревиатур:
МООС – Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
РГП на ПХВ «НИИ проблем экологии» – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Научно-исследовательский институт проблем экологии»
КазНУ им. Аль-Фараби – Казахский национальный университет имени Аль-Фараби
НПО – неправительственные организации
ВТО – всемирная торговая организация
ЖКХ – жилищно-коммунальное хозяйство
ОЮЛ – объединение юридических лиц
НЭПК – Национальная экономическая палата Казахстана

22 наурыз - 22 сәуір аралығында қалалар мен басқа да елді мекендерде жасыл желектерді отырғызу бойынша «Жасыл жапырақ – Зеленый лист» табиғатты қорғау акциясын республика бойынша өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қ.қ. әкімдіктері
2013 жылғы
2-тоқсан
8.
Республика бойынша «Менің атаулы ағашым» табиғат қорғау акциясын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ
2013 жылғы
2-тоқсан
9.
Мектеп оқушылары арасында қоршаған ортаны қорғауға арналған конкурстар өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Атырау облысының әкімдігі
2013 жылғы
2-тоқсан
10.
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі – Қазақстан «жасыл» экономикасының негізі» жалпы республикалық акциясын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
«Жасыл» экономиканы қолдау коалициясы» ЗТБ (келісім бойынша)
2013 жылғы
2-4-тоқсандар
11.
«Мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың Солтүстік Қазақстан облысының қоршаған ортасын қорғау және су ресурстарын қорғау мәселелері бойынша өзара іс-қимылы» тақырыбында дөңгелек үстел өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2013 жылғы
мамыр-маусым
12.
Оқу орындары оқушыларының арасында облыстық «Жасыл әлем – балалардың көзқарасымен» конкурсын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2013 жылғы
мамыр-маусым
13.
Қазақстан Республикасының «жасыл» экономикаға көшу перспективалары жөнінде Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің республикалық экологиялық үкіметтік емес ұйымдармен кездесуін өткізу
кездесудің хаттамасы
Қоршағанортамині
2013 жылғы
маусым
14.
Дүниежүзілік қоршаған ортаны қорғау күніне арналған іс-шараларды өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қ.қ. әкімдіктері, ҰЕҰ (келісім бойынша)
2013 жылғы
маусым
15.
5 маусым – Дүниежүзілік қоршаған ортаны қорғау күніне арналған облыстық ақындар айтысын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Атырау облысының әкімдігі
2013 жылғы
маусым
16.
«5 маусым - Дүниежүзілік қоршаған ортаны қорғау күніне» арналған «Қарағанды-VeloCity 2013» велосипед фестивалін өткізу
Қарағанды қ. орталық көшелерінде веломаршты өткізу
Қарағанды облысының әкімдігі
2013 жылғы
маусым
17.
С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университеті студенттерінің қатысуымен Астана қаласының шегінде Есіл өзеніне құнды балық түрлері шабақтарын (тұқы) жіберу бойынша акцияны өткізу
бұқаралық ақпарат құралдарына баспасөз-ақпарат
Қоршағанортамині
2013 жылғы
маусым
18.
«Экологиялық реттеу және бақылау мәселелері» атты конференциясын өткізу
конференцияның хаттамасы
Қоршағанортамині
2013 жылғы
шілде
19.
Қарағанды облысының балаларға арналған экологиялық ұйымдарының оқушылары үшін «Ақ Бота» экологиялық мектебін ұйымдастыру және өткізу
Қарқаралы қаласында Ұлттық парк базасындағы жазғы экологиялық мектеп
Қарағанды облысының әкімдігі
2013 жылғы
шілде
20.
Каспий күнін өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Маңғыстау облысының әкімдігі
2013 жылғы
тамыз
21.
VI Азаматтық форум шеңберінде экологиялық мәселелерді талқылау және тәжірибелік ұсыныстарды әзірлеу үшін қоғамдық сектордың қатысуымен «Экологиялық проблемаларды шешудегі үкіметтік емес ұйымдардың рөлі. «Жасыл» экономикаға көшудегі үкіметтік емес секторлары үшін мүмкіндіктер» тақырыбында дөңгелек үстел өткізу
дөңгелек үстел бойынша есеп
Қоршағанортамині
2013 жылғы
қазан
22.
Тұрғындардың және мүдделі тұлғалардың қатысуымен «ДСҰ-на кірудің алдында халықты экологиялық ағарту» республикалық тыңдауларын өткізу
өткізілген кездесу бойынша есеп
Қоршағанортамині, мүдделі мемлекеттік ұйымдар және өнеркәсіптік одақтар, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2013 жылғы
3-тоқсан
23.
«Ең үлгілі гидро бекет, ең үлгілі метеостанция» акциясын өткізу
акция өткізу
Қоршағанортамині
2013 жылғы
3-тоқсан
24.
«Экологияға қосқан үлесі үшін» атты номинациясы бойынша бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі «Парыз» конкурсын өткізу
конкурс жеңімпаздарын анықтау
Еңбекмині, Қоршағанортамині, «Атамекен» одағы» ҚҰЭП (келісім бойынша)
2013 жылғы
қараша-желтоқсан
25.
«Жасыл» экономика – аймақтардың орнықты даму бағыты» халықаралық конференциясын ұйымдастыру
Қоршағанортаминіне ақпарат
«Жасыл» экономиканы қолдау коалициясы» ЗТБ
(келісім бойынша)
2013 жылғы
қараша
26.
Маңғыстау облысындағы жоғарғы және орта арнайы оқу орындарының студенттері арасында облыстық экологиялық олимпиаданы ұйымдастыру және өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Маңғыстау облысының әкімдігі
2013 жылғы
қараша
27.
«Экологиялық мәдениеттің заманауи және орнықты даму проблемалары» екінші халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ, Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ, Экология проблемалары ҒЗИ
2013 жылғы
4-тоқсан
28.
Маңғыстау облысындағы жалпы білім беру мектептері арасында «Табиғатпен үйлесімділік мектебі» конкурсын ұйымдастыру және өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Маңғыстау облысының әкімдігі
2013 жыл бойы
29.
«Маңғыстау облысының бұқаралық ақпарат құралдарындағы ең үздік жарияланған экологиялық тақырыптар» конкурсын ұйымдастыру және өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Маңғыстау облысының әкімдігі
2013 жыл бойы
30.
Экологиялық мәдениет және қоршаған ортаны қорғау жылының іс-шараларын сүйемелдеу бойынша ақпараттық қолдау көрсету
Қоршағанортаминіне ақпарат
Қоршағанортамині, МАМ
2013 жыл бойы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Экология проблемалары ҒЗИ ШЖҚ РМК - «Экология проблемаларының ғылыми-зерттеу институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ – Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар
ДСҰ – Дүниежүзілік сауда ұйымы
ТКШ – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
ЗТБ - заңды тұлғалар бірлестігі
ҚҰЭП - Қазақстанның ұлттық экономикалық палатасы