О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 934
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        С. Ахметов
З А К О Н
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам налогообложения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72):
1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 51-2 следующего содержания:
«Статья 51-2. Порядок изменения сроков исполнения налогового
обязательства по уплате налога
реструктуризируемой организации»;
дополнить заголовком статьи 89-1 следующего содержания:
«Статья 89-1. Доходы страховой, перестраховочной организации по
договорам страхования, перестрахования»;
дополнить заголовком статьи 105-1 следующего содержания:
«Статья 105-1. Вычеты страховой, перестраховочной организации»;
дополнить заголовком статьи 106-1 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 қыркүйектегі № 934 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С.Ахметов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж. № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 51-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«51-2-бап. Қайта құрылымдалатын ұйымның салық төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту тәртібі»;
мынадай мазмұндағы 89-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«89-1-бап. Сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының табыстары»;
мынадай мазмұндағы 105-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«105-1-бап. Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының шегерімдері»;
мынадай мазмұндағы 106-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:

«Статья 106-1. Вычет по уменьшению активов перестрахования по
незаработанным премиям
и непроизошедшим убыткам»;
дополнить заголовком параграфа 5-1 и статей 130-1, 130-2, 130-3 следующего содержания:
«§5-1. Долгосрочные контракты»;
«Статья 130-1. Общие положения»;
«Статья 130-2. Порядок определения дохода по долгосрочному
контракту при применении фактического метода»;
«Статья 130-3. Порядок определения дохода по долгосрочному
контракту при применении метода завершения»;
2) в статье 12:
в пункте 1:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) дивиденды – доход:
подлежащий выплате по акциям, в том числе по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
подлежащий выплате по паям паевого инвестиционного фонда, за исключением дохода по паям при их выкупе управляющей компанией фонда;
в виде части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его учредителями, участниками;
от распределения имущества при ликвидации юридического лица или при уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также при возврате учредителю, участнику доли участия или ее части в юридическом лице;
подлежащий выплате по исламским сертификатам участия;
получаемый акционером, участником, учредителем или их взаимосвязанной стороной от юридического лица в виде:
положительной разницы между рыночной ценой товаров, работ, услуг и ценой, по которой такие товары, работы, услуги реализованы акционеру, участнику, учредителю или их взаимосвязанной стороне;
отрицательной разницы между рыночной ценой товаров, работ, услуг и ценой, по которой такие товары, работы, услуги приобретены у акционера, участника, учредителя или их взаимосвязанной стороны;
стоимости расходов или обязательств, не связанных с предпринимательской деятельностью юридического лица, возникающих у его акционера, участника, учредителя или их взаимосвязанной стороны перед третьим лицом, погашаемой юридическим лицом без ее возмещения акционером, учредителем, участником или их взаимосвязанной стороной юридическому лицу;
любого имущества и материальной выгоды, предоставляемых юридическим лицом своему акционеру, участнику, учредителю или их взаимосвязанной стороне, за исключением доходов, отраженных в статьях 163 - 165 настоящего Кодекса, и доходов от реализации товаров, работ, услуг.
Доход от распределения имущества, указанный в настоящем подпункте, определяется в следующем порядке:
Д = Сп – Су,
где:
Д - доход от распределения имущества;
Сп - стоимость имущества, получаемого (полученного) при распределении имущества, в том числе получаемого (полученного) взамен ранее внесенного;
Су - стоимость имущества, указанная в учредительных документах юридического лица, но не более размера фактически внесенного вклада.

«106-1-бап. Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар мен болмаған залалдар бойынша қайта сақтандыру активтерін азайту бойынша шегеру»;
мынадай мазмұндағы 5-1-параграфтың және 130-1, 130-2, 130-3-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«§ 5-1. Ұзақ мерзімді келісімшарттар
«130-1-бап. Жалпы ережелер
130-2-бап. Іс жүзіндегі әдісті қолданған кезде ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табысты айқындау тәртібі
130-3-бап. Аяқтау әдісін қолданған кезде ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табысты айқындау тәртібі»;
12-бапта:
1-тармақта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) дивидендтер – бұл:
акциялар, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын табыс;
қордың басқарушы компаниясы пайларды сатып алған кезде олар бойынша табысты қоспағанда, пайлық инвестициялық қордың пайлары бойынша төленуге жататын табыс;
заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза табыс түріндегі бөлігі;
заңды тұлғаны тарату кезінде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерiн барабар азайту арқылы не құрылтайшылар, қатысушылардың үлестерiн толық немесе iшiнара өтеу арқылы жарғылық капиталды азайту кезiнде, сондай-ақ құрылтайшыға, қатысушыға қатысу үлесін немесе оның заңды тұлғадағы бөлігін қайтару кезінде мүлікті бөлуден түсетін табыстар;
исламдық қатысу сертификаттары бойынша төлеуге жататын табыстар; акционер, қатысушы, құрылтайшы немесе олардың өзара байланысты тарапы заңды тұлғадан;
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарықтық құны мен олардың акционерге, қатысушыға, құрылтайшыға немесе олардың өзара байланысты тарапына өткізілу құны арасындағы оң айырма;
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарықтық құны мен олардың акционерден, қатысушыдан, құрылтайшыдан немесе олардың өзара байланысты тарапынан сатып алыну құны арасындағы теріс айырма;
үшінші тұлға алдында заңды тұлғаның акционерінде, қатысушысында, құрылтайшысында немесе олардың өзара байланысты тарапында туындайтын, заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметіне байланысты емес, заңды тұлғаға акционері, құрылтайшысы, қатысушысы немесе олардың өзара байланысты тарапы өтемей, заңды тұлғаның өзі өтейтін шығыстардың немесе міндеттемелердің құны;
осы Кодекстің 163–165-баптарында көрсетілген табыстарды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін табыстарды қоспағанда, заңды тұлға өзінің акционеріне, қатысушысына, құрылтайшысына немесе олардың өзара байланысты тарапына беретін кез келген мүлік пен материалдық пайда түрінде алатын табыс.
Осы тармақшада көрсетілген мүлікті бөлуден табыс мынадай тәртіпте айқындалады:
Т = Қа–Қк,
мұндағы:
Т - мүлікті бөлуден түсетін табыс;
Қа - мүлікті бөлу кезінде алатын (алған), оның ішінде бұрын енгізілгеннің орнына алатын (алған) мүліктің құны;
Қк - заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген мүліктің, бірақ нақты енгізілген салым мөлшерінен аспайтын құны.

Положительная или отрицательная разница, указанная в настоящем подпункте, определяется при корректировке объектов налогообложения. При этом корректировка объектов налогообложения производится в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании. Для целей настоящего подпункта взаимосвязанные стороны определяются в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи;»;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
«18-1) соглашение о конфиденциальности – договор (соглашение) между недропользователем и уполномоченным государственным органом по изучению и использованию недр, на основании которого представлена в пользование геологическая информация. К такому договору (соглашению), в том числе относятся: соглашение о конфиденциальности, соглашение о приобретении информации и договор о приобретении информации;»;
подпункт 19-1) изложить в следующей редакции:
«19-1) инвестиционное золото - золото, на которое имеются сертификат или иной документ, выданные органом по подтверждению соответствия или испытательной лабораторией, аккредитованными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, по подтверждению соответствия такого золота национальному или международному стандарту качества, соответствующее следующим условиям:
для золотых монет:
такие золотые монеты не обладают нумизматической ценностью;
чистота золотых монет равна или превышает 900 тысячных долей на 1 000 долей общей массы (что соответствует 900 пробе, 900 промилле, 90,0 процентам или 21,6 карата).
Монеты национальной валюты для целей настоящего Кодекса не признаются инвестиционным золотом.
При этом золотая монета признается обладающей нумизматической ценностью при соответствии одному из следующих условий:
отчеканена до 1800 года;
отчеканена по технологии, обеспечивающей получение зеркальной поверхности, качества «пруф» (proof);
имеет тираж выпуска не более 1 000 экземпляров;
ее рыночная цена превышает стоимость золота, содержащегося в монете, более чем на 80 процентов.
Рыночная цена золотой монеты определяется путем умножения утреннего фиксинга (котировки цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации золотой монеты, на рыночный курс обмена валюты, установленный на указанную дату.
Для остального золота:
такое золото изготовлено в форме слитка и (или) пластины;
чистота такого золота равна или превышает 995 тысячных долей на 1000 долей лигатурной массы (что соответствует 995 пробе, 995 промилле, 99,5 процента или 23,88 карата);»;
подпункт 39) изложить в следующей редакции:
«39) вознаграждение - все выплаты:
связанные с кредитом (займом, микрокредитом), за исключением полученной (выданной) суммы кредита (займа, микрокредита), комиссий за перевод денег банками и иных выплат лицу, не являющемуся для заемщика заимодателем, взаимосвязанной стороной;
связанные с кредитом (займом), право требования по которому уступлено банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, за исключением полученной (выданной) суммы кредита (займа), комиссий за перевод денег банками и иных выплат лицу, не являющемуся для заемщика заимодателем, взаимосвязанной стороной;
связанные с кредитом (займом), право требования по которому уступлено банком организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, за исключением полученной (выданной) суммы кредита (займа), комиссий за перевод денег банками и иных выплат лицу, не являющемуся для заемщика заимодателем, взаимосвязанной стороной;
связанные с передачей имущества по договору финансового лизинга, в том числе с таким договором выплаты взаимосвязанной стороне, за исключением:
стоимости, по которой такое имущество получено (передано),
выплат в связи с изменением размера лизинговых платежей при применении коэффициента (индекса) в соответствии с условиями договора финансового лизинга, выплат лицу, которое не является для лизингополучателя лизингодателем, взаимосвязанной стороной;
по вкладам (депозитам), за исключением суммы вклада (депозита), а также выплат лицу, не являющемуся для стороны, принявшей вклад (депозит), вкладчиком (депозитором), взаимосвязанной стороной;
связанные с договором накопительного страхования, за исключением размера страховой суммы, выплат лицу, не являющемуся для страхователя страховщиком, взаимосвязанной стороной;
по долговым ценным бумагам в виде дисконта либо купона (с учетом дисконта либо премии от стоимости первичного размещения и (или) стоимости приобретения), выплаты лицу, являющемуся для лица, выплачивающего вознаграждение, держателем его долговых ценных бумаг, взаимосвязанной стороной;
по векселю, за исключением суммы, указанной в векселе, выплат лицу, не являющемуся для векселедателя держателем его векселей, взаимосвязанной стороной;
по операциям репо - в виде разницы между ценой закрытия и ценой открытия репо;
по исламским арендным сертификатам.
В целях настоящего подпункта вознаграждением также признаются вознаграждения, выплачиваемые по договорам банковского счета.»;

Осы тармақшада көрсетілген оң немесе теріс айырма салық салу объектілерін түзету кезінде айқындалады. Бұл ретте салық салу объектілерін түзету Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен жүргізіледі. Осы тармақшаның мақсаты үшін өзара байланысты тараптар осы баптың 1-1-тармағына сәйкес айқындалады.»;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
«18-1) құпиялылық туралы келісім – геологиялық ақпаратты пайдалануға берілуіне негіз болатын жер қойнауын пайдаланушы мен жер қойнауын зерделеу мен пайдалану бойынша уәкілетті мемлекеттік орган арасындағы шарт (келісім). Мұндай шартқа (келісімге), оның ішінде: құпиялылық туралы келісім, ақпаратты алу туралы келісім және ақпаратты алу туралы шарт жатады;»;
19-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19-1) инвестициялық алтын – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген сәйкестікті растау жөніндегі орган немесе сынақ зертханасы берген, мұндай алтынның ұлттық немесе халықаралық сапа стандартына сәйкестігін растау жөніндегі сертификаты немесе өзге де құжаты бар, мынадай талаптарға сәйкес келетін алтын:
алтын монеталар үшін:
мұндай алтын монеталардың нумизматикалық құндылығы жоқ;
алтын монеталардың тазалығы жалпы массасының 1000 үлесіне 900 мыңдық үлеске тең немесе одан асатын (бұл 900-сынамаға,
900-промиллеге, 90,0 пайызға немесе 21,6 каратқа сәйкес).
Осы Кодекстің мақсаттары үшін ұлттық валюта монеталары инвестициялық алтын болып танылмайды.
Бұл ретте алтын монета мынадай талаптардың біріне сәйкес болған кезде оның нумизматикалық құндылығы бар деп танылады:
1800 жылға дейін соғылған;
«пруф» (proof) сапасында бетін айнадай етіп алуды қамтамасыз ететін технология бойынша соғылған;
шығарылымының таралуы 1000 данадан аспайды;
оның нарықтық бағасы монетадағы алтын құнының 80 пайызынан асады.
Алтын монетаның нарықтық бағасы алтын монетаны өткізу күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңертеңгі фиксингін (бағаның бағамдалуы) көрсетілген күнге белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына көбейту жолымен айқындалады.
Қалған алтын үшін:
мұндай алтын құйма және (немесе) пластина нысанында жасалған;
мұндай алтынның тазалығы лигатуралық массаның 1000 үлесіне 995 мыңдық үлеске тең немесе одан асатын (бұл 995-сынамаға, 995-промиллеге, 99,5 пайызға немесе 23,88 каратқа сәйкес);»;
39) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«39) сыйақы - мыналарға:
кредиттің (қарыздың, микрокредиттің) алынған (берілген) сомасын, банктердің ақша аударғаны үшін комиссияларды және қарыз алушы үшін қарыз беруші, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке (қарызға, микрокредитке) байланысты;
кредиттің (қарыздың) алынған (берілген) сомасын, банктердің ақша аударғаны үшін комиссияларды және қарыз алушы үшін қарыз беруші өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға берілген өзге де төлемдерді қоспағанда, банк талап ету құқығын бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берген кредитке (қарызға) байланысты;
кредиттің (қарыздың) алынған (берілген) сомасын, банктердің ақша аударғаны үшін комиссияларды және қарыз алушы үшін қарыз беруші, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға өзге де төлемдерді қоспағанда, банк талап ету құқығын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымға берген кредитке (қарызға) байланысты;
қаржы лизингі шарты бойынша мүлікті қаржы лизингіне беруге байланысты, оның ішінде:
мұндай мүліктің алыну (берілу) құнын,қаржы лизингі шартының талаптарына сәйкес коэффициентті (индексті) қолдану кезінде лизингтік төлемдер мөлшерінің өзгеруіне байланысты төлемдерді,лизинг алушы үшін лизинг беруші, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға берілетін төлемдерді қоспағанда, осындай шартқа байланысты өзара байланысты тарапқа берілетін төлемдер;
салым (депозит) сомасын, сондай-ақ салымды (депозитті) қабылдап алған тарап үшін салымшы (депозитор), өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға берілетін төлемдерді қоспағанда, салымдар (депозиттер) бойынша;
сақтандыру сомасының мөлшерін, сондай-ақ сақтандырушы үшін сақтанушы, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға төлемдерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шартымен байланысты;
борыштық бағалы қағаздар бойынша дисконт не купон (дисконтты не бастапқы орналастырылу құнынан және (немесе) сатып алыну құнынан алынған сыйлықақыны есепке алып), сыйақы төлейтін тұлға үшін оның борыштық бағалы қағаздарын ұстаушы, өзара байланысты тарап болып табылатын тұлғаға төлем түріндегі;
вексельде көрсетілген соманы, вексель беруші үшін оның вексельдерін ұстаушы, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға төлемдерді қоспағанда, вексель бойынша;
репо операциялары бойынша – репоны жабу бағасы мен ашу бағасы арасындағы айырма түріндегі;
исламдық жалдау сертификаттары бойынша барлық төлемдер;
Осы тармақшаның мақсаттарында банктік шот шарттары бойынша төленетін сыйақылар да сыйақы деп танылады.»;

3) подпункт 8) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«8) по налоговому заявлению получать в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом, следующие виды справок:
об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
о суммах полученных нерезидентом доходов из источников в Республике Казахстан и удержанных (уплаченных) налогов;»;
4) подпункт 12) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«12) предъявлять в суды иски о признании сделок недействительными, ликвидации юридического лица по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) пункта 2 статьи 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан, а также иные иски в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
5) подпункт 12) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«12) по налоговому заявлению налогоплательщика (налогового агента, оператора) представлять в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом, следующие виды справок:
об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
о суммах полученных нерезидентом доходов из источников в Республике Казахстан, и удержанных (уплаченных) налогов;»;
6) пункт 9 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«9. В случае, если ликвидируемое юридическое лицо до даты снятия с регистрационного учета по НДС имеет сумму превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащую возврату в соответствии со статьей 272 настоящего Кодекса, указанное превышение подлежит возврату ликвидируемому юридическому лицу в порядке, установленном статьями 273, 600 и 603 настоящего Кодекса.»;
7) пункт 1-1 статьи 39 изложить в следующей редакции:
«1-1. Исполнение налогового обязательства реорганизованного юридического лица возлагается на его правопреемника (правопреемников), за исключением представления налоговой отчетности, указанной в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.»;
8) пункт 6-1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
«6-1. Исполнение налогового обязательства реорганизованного юридического лица возлагается на его правопреемника (правопреемников), за исключением представления налоговой отчетности, указанной в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.»;
9) пункт 5 статьи 46 изложить в следующей редакции:
«5. Если иное не установлено настоящим пунктом, в случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) дополнительной налоговой отчетности за период, по которому срок исковой давности, установленный пунктом 1 настоящей статьи, истекает менее чем через один календарный год, указанный срок исковой давности продлевается в части начисления и (или) пересмотра исчисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет на один календарный год.
В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) дополнительной налоговой отчетности с изменениями и дополнениями в части переноса убытков за период, по которому срок исковой давности, установленный пунктом 1 настоящей статьи, истекает менее чем через один календарный год, указанный срок исковой давности продлевается в части начисления и (или) пересмотра исчисленной суммы корпоративного подоходного налога в бюджет на три календарных года.»;

3) 13-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) салықтық өтініш бойынша осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімде мынадай:
салықтық берешектің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі (бар екендігі) туралы;
резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстар мен ұсталынған (төленген) салықтардың сомасы туралы анықтама түрлерін алуға;»;
4) 19-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 49-бабы
2-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша заңды тұлғаны тарату туралы мәмілелерді заңсыз деп тану туралы соттарға талаптар қоюға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да талаптар қоюға құқылы.»;
5) 20-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) салық төлеушінің (салық агентінің, оператордың) салықтық өтініші бойынша осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімде мынадай:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі (бар екендігі) туралы;
резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарының және ұсталған (төленген) салықтардың сомасы туралы анықтама түрлерін беруге;»;
6) 37-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Егер ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған күнге таратылатын заңды тұлғада есепке жатқызылған қосылған құн салығының осы Кодекстің 272-бабына сәйкес қайтаруға жататын есепке жазылған салық сомасынан асып кететін сомасы болса, көрсетілген асып кеткен сома осы Кодекстің 273, 600 және 603-баптарында белгіленген тәртіппен таратылатын заңды тұлғаға қайтарылуға жатады.»;
7) 39-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген салық есептілігін табыс етуді қоспағанда, қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық мiндеттемелерiн орындау оның құқықтық мирасқорына (құқықтық мирасқорларына) жүктеледi.»;
8) 40-баптың 6-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-1. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген салық есептілігін табыс етуді қоспағанда, қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның салық мiндеттемелерiн орындау оның құқықтық мирасқорына (құқық мирасқорларына) жүктеледi.»;
9) 46-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші (салық агенті) осы баптың 1-тармағында белгіленген талап қою мерзімі күнтізбелік бір жылға жетпейтін уақыт ішінде аяқталатын кезең үшін қосымша салық есептілігін табыс еткен жағдайда, көрсетілген талап қою мерзімі салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасын есепке жазу және (немесе) есептелген сомасын қайта қарау бөлігінде күнтізбелік бір жылға ұзартылады.
Салық төлеуші (салық агенті) осы баптың 1-тармағында белгіленген талап қою мерзімі күнтізбелік бір жылға жетпейтін уақыт ішінде аяқталатын кезең үшін залалды ауыстыру бөлігінде өзгерістерімен және толықтыруларымен қосымша салық есептілігін табыс еткен жағдайда көрсетілген талап қою мерзімі бюджетке төленетін корпоративтік табыс салығының есепке жазу және (немесе) есептелген сомасын қайта қарау бөлігінде күнтізбелік үш жылға ұзартылады.»;

10) в статье 47:
пункты 1, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«1. Под изменением сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней признается перенос установленного настоящим Кодексом срока уплаты налогов (кроме налогов, удерживаемых у источника выплаты, акцизов и налога на добавленную стоимость на импортируемые товары) и (или) пеней на более поздний срок, но не более чем, на двенадцать календарных месяцев, если иное не установлено статьей 51-2 настоящего Кодекса.
Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней производится на основании заявления налогоплательщика, содержащего причины переноса срока уплаты налогов и (или) пеней, за исключением случая, установленного статьей 51-2 настоящего Кодекса.»;
«3. Если иное не установлено статьей 51-2 настоящего Кодекса, изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов не освобождает налогоплательщика от уплаты пеней за несвоевременную уплату сумм налогов в соответствии со статьей 610 настоящего Кодекса.
4. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней производится, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и статьей 51-2 настоящего Кодекса, под залог имущества налогоплательщика и (или) третьего лица, и (или) под гарантию банка в порядке, установленном настоящей главой.»;
11) пункт 1 статьи 48 изложить в следующей редакции:
«1. Решение об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней, поступающих в республиканский бюджет, а также распределяемых между республиканским и местными бюджетами, принимается уполномоченным органом, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и статьей 51-2 настоящего Кодекса.»;
12) дополнить статьей 51-2 следующего содержания:
«Статья 51-2. Порядок изменения сроков исполнения налогового
обязательства по уплате налога
реструктуризируемой организации
1. Положения настоящей статьи применяются реструктуризируемой организацией к корпоративному подоходному налогу, исчисленному и подлежащему уплате за налоговый период, в котором такой организацией осуществлена реструктуризация обязательств перед кредиторами в соответствии с планом реструктуризации, утвержденным судом.
Для целей настоящей статьи под реструктуризируемой организацией понимается налогоплательщик, одновременно соответствующий следующим условиям:
1) является юридическим лицом-резидентом с участием государства в уставном капитале;
2) проведение реструктуризации для исполнения таким юридическим лицом обязательств перед кредиторами осуществляется в порядке, установленном главой 6-1 Закона Республики Казахстан «О банках и банковской деятельности»;

10) 47-бапта:
1, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы Кодекстің 51-2-бабында өзгеше белгіленбесе, Салық (төлем көзінен ұсталатын салықтардан, акциздерден және импортталатын тауарларға салынатын қосылған құн салығынан басқасын) және (немесе) өсiмпұлдар төлеудің осы Кодексте белгіленген мерзімін неғұрлым кеш, бірақ күнтізбелік он екі айдан аспайтын мерзімге ауыстыру салық және (немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту деп танылады.
Салық және (немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту осы Кодекстің 51-2-бабында белгіленген жағдайды қоспағанда, салықты және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу мерзімін ауыстыру себептері қамтылған салық төлеушінің өтініші негізінде жүргізіледі.»;
«3. Егер осы Кодекстің 51-2-бабында өзгеше белгіленбесе, салық төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушіні осы Кодекстің 610-бабына сәйкес салық сомасын уақтылы төлемегені үшін өсімпұлдар төлеуден босатпайды.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Кодекстің 51-2-бабында өзгеше белгiленбесе, салық және (немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту осы тарауда белгіленген тәртіппен салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның мүлкін кепілге алу және (немесе) банк кепілдігі арқылы жүргізіледі.»;
11) 48-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Кодекстің 51-2-бабында өзгеше белгiленбесе, республикалық бюджетке келіп түсетін, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер арасында бөлінетін салықты және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.»;
12) мынадай мазмұндағы 51-2-баппен толықтырылсын:
«51-2-бап. Қайта құрылымдалатын ұйымның салық төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту тәртібі
1. Осы баптың ережелерін қайта құрылымдалатын ұйым сот бекіткен қайта құрылымдау жоспарына сәйкес осындай ұйым кредиторлар алдындағы міндеттемелерін қайта құрылымдауды жүзеге асырған салық кезеңі үшін есептелген және төленуі тиіс корпоративтік табыс салығына қолданады.
Осы баптың мақсаты үшін қайта құрылымдалатын ұйым деп бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін салық төлеуші ұғынылады:
1) жарғылық капиталында мемлекет қатысатын резидент заңды тұлға;
2) осындай заңды тұлғаның кредиторлар алдындағы міндеттерін орындау үшін қайта құрылымдауды жүргізу тәртібі «Банктер және банктік қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-тарауында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады;

3) на дату принятия судом решения о проведении реструктуризации для исполнения таким юридическим лицом обязательств перед кредиторами является организацией, входящей в банковский конгломерат в качестве родительской организации, за исключением банков.
2. Под изменением срока исполнения налогового обязательства по уплате корпоративного подоходного налога реструктуризируемой организации признается перенос установленного настоящим Кодексом срока уплаты налога на наиболее поздний срок исполнения обязательств перед кредиторами, предусмотренный планом реструктуризации, но не более чем на десять лет со дня установленного статьей 142 настоящего Кодекса срока уплаты корпоративного подоходного налога, исчисленного и подлежащего уплате за налоговый период, указанный в пункте 1 настоящей статьи.
При этом изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате корпоративного подоходного налога производится при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Применение реструктуризируемой организацией положений настоящей статьи не допускается более одного раза.
3. Реструктуризируемая организация не позднее срока представления декларации по корпоративному подоходному налогу за налоговый период, указанный в пункте 1 настоящей статьи, обязана представить в налоговый орган по месту нахождения уведомление об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате корпоративного подоходного налога в соответствии с настоящей статьей.
Одновременно с уведомлением реструктуризируемая организация представляет следующие документы:
1) нотариально засвидетельствованную копию плана реструктуризации, одобренного Национальным Банком Республики Казахстан;
2) копию решения суда о проведении реструктуризации, заверенную судом;
3) копию определения суда об утверждении плана реструктуризации, заверенную судом.
4. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по корпоративному подоходному налогу в соответствии с настоящей статьей производится без начисления пеней за несвоевременную уплату такого налога, а также без залога имущества налогоплательщика и (или) третьего лица, и (или) гарантии банка.
5. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по корпоративному подоходному налогу в соответствии с настоящей статьей не производится при несоблюдении налогоплательщиком положений настоящей статьи.»;
13) в статье 63:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Налоговая отчетность включает в себя налоговые декларации, расчеты, приложения к ним, подлежащие составлению и представлению налогоплательщиком (налоговым агентом) по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, а также отчетность по мониторингу, представляемую крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу, декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. Формы налоговой отчетности и правила их составления утверждаются уполномоченным органом с учетом положений статей 65 - 67 настоящего Кодекса.»;

3) сот осындай заңды тұлғаның кредиторлар алдындағы міндеттерін орындау үшін қайта құрылымдауды жүргізу туралы шешім қабылдаған күні банктерді қоспағанда, бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін ұйым болып табылады.
2. Осы Кодексте белгіленген салық төлеу мерзімін қайта құрылымдау жоспарында көзделген кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындаудың неғұрлым кеш, бірақ осы Кодекстің 142-бабында белгіленген осы баптың 1-тармағында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген және төлеуге жататын корпоративтік табыс салығын төлеу мерзімі күнінен бастап он жылдан аспайтын мерзімге ауыстыру қайта құрылымдалатын ұйымның корпоративтік табыс салығын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту танылады.
Бұл ретте корпоративтік табыс салығын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту осы баптың 3-тармағында көзделген шарттар сақталған кезде жүргізіледі.
Қайта құрылымдалатын ұйымның осы баптың ережелерін бір реттен көп қолдануына жол берілмейді.
3. Қайта құрылымдалатын ұйым осы баптың 1-тармағында көрсетілген салық кезеңі үшін корпоративтік табыс салығы бойынша декларация табыс ету мерзімінен кешіктірмей орналасқан орны бойынша салық органына осы бапқа сәйкес корпоративтік табыс салығын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгергені туралы хабарлама табыс етуге міндетті.
Қайта құрылымдалатын ұйым хабарламамен бір мезгілде мынадай құжаттарды табыс етеді:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мақұлдаған қайта құрылымдау жоспарының нотариат куәландырған көшірмесі;
2) сот куәландырған қайта құрылымдау жүргізу туралы сот шешімінің көшірмесі;
3) сот куәландырған қайта құрылымдау жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымының көшірмесі.
4. Осы бапқа сәйкес корпоративтік табыс салығын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту осындай салықты уақтылы төлемегені үшін өсімпұл есептелмей, сондай-ақ салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның мүлік кепілінсіз және (немесе) банк кепілдігінсіз жүргізіледі.
5. Осы бапқа сәйкес корпоративтік табыс салығын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеуші осы баптың ережелерін сақтамаған жағдайда жүргізілмейді.»;
13) 63-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Салық есептілігі салық төлеуші (салық агенті) салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша жасауға және табыс етуге жататын салық декларацияларын, есептеулерін, оларға қосымшаларды, сондай-ақ мониторингке жататын ірі салық төлеушілер табыс ететін мониторинг жөнінде есептілікті, импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияны, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қамтиды. Салық есептілігінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын осы Кодекстің
65 – 67-баптарының ережелерін ескере отырып, уәкілетті орган бекітеді.»;

подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«1) первоначальная - налоговая отчетность, представляемая лицом за налоговый период, в котором произведена постановка на регистрационный учет налогоплательщика и (или) впервые возникли налоговое обязательство по определенным видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также обязанность по исчислению, удержанию и перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и исчислению и уплате социальных отчислений, по которым данное лицо является налогоплательщиком (налоговым агентом)»;
14) пункт 3 статьи 64 изложить в следующей редакции:
«3. Если налогоплательщик относится к категориям налогоплательщиков, для которых уполномоченным органом установлены различные налоговые формы, то такой налогоплательщик должен составлять налоговые формы, предусмотренные для каждой категории налогоплательщиков, к которой он относится.»;
15) в статье 65:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган утверждает формы декларации по корпоративному подоходному налогу с приложениями к данной декларации отдельно для каждой из следующих категорий налогоплательщиков:»;
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. Уполномоченный орган утверждает следующие формы расчетов сумм корпоративного подоходного налога:»;
16) абзац первый пункта 1 статьи 67 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган утверждает следующие формы декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу с приложениями к данной декларации:»;
17) в статье 68:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Если налогоплательщик относится к категориям налогоплательщиков, для которых уполномоченным органом установлены различные формы налоговой отчетности, то такой налогоплательщик должен представлять налоговую отчетность по формам, предусмотренным для каждой категории налогоплательщиков, к которой он относится.»;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Налоговую отчетность обязаны представлять исключительно в электронном виде, допускающем компьютерную обработку информации - посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, следующие физические лица:
лицо, на которое возложено обязательство по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан»Законом Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией»;
работник национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан, при соответствии следующим условиям:
должность работника в соответствии с трудовым законодательством относится к административному персоналу;
работа не осуществляется вахтовым методом или не имеет разъездного характера;
местом нахождения в соответствии с налоговым законодательством национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании является город республиканского, областного, районного значения.
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, на территории места жительства которых, по данным уполномоченного государственного органа в области транспорта, коммуникаций, связи и информатизации отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования.»;

3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бастапқы есептілік - салық төлеушіні тіркелу есебіне қою жүргізілген және (немесе) осы тұлға салық төлеуші (салық агенті) болып табылатын салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің белгілі бір түрлері бойынша салық міндеттемесі, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстау мен аудару және әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеу бойынша міндет алғаш туындаған салық кезеңі үшін тұлға табыс ететін салық есептілігі;»;
14) 64-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер салық төлеуші уәкілетті орган әртүрлі салықтық нысандар белгілеген салық төлеушілердің санаттарына жатса, онда мұндай салық төлеуші өзі жатқызылған салық төлеушілердің әрбір санаты үшін көзделген салықтық нысандарды жасауға тиіс.»;
15) 65-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысандарын салық төлеушілердің мынадай санаттарының әрқайсысы үшін:»;
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Уәкілетті орган корпоративтік табыс салығының сомасы есептеулерінің мынадай нысандарын:»;
16) 67-баптың 1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның мынадай нысандарын осы декларацияға қосымшалармен бірге бекітеді:»;
17) 68-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер салық төлеуші уәкілетті орган салық есептілігінің әртүрлі нысандарын белгілеген салық төлеушілер санаттарына жататын болса, онда мұндай салық төлеуші өзі жататын салық төлеушілердің әрбір санаты үшін көзделген нысандар бойынша салық есептілігін табыс етуге тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін тек электронды түрде мынадай жеке тұлғалар салық есептілігін табыс етуге міндетті:
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес декларация табыс ету міндеттемесі жүктелген тұлға;
мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
қызметкердің лауазымы еңбек заңнамасына сәйкес әкімшілік персоналға жататын болса;
жұмыс вахталық әдіспен жүзеге асырылмаса немесе көшпелі сипатта болмаса;
салық заңнамасына сәйкес ұлттық басқару холдингінің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның орналасқан орны республикалық, облыстық, аудандық маңызы бар қала болып табылса, тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ұлттық басқару холдингінің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның қызметкері
Осы тармақтың ережелері көлік, коммуникация, байланыс және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның деректері бойынша тұрғылықты жерінің аумағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ жеке тұлғаларға қолданылмайды.»;

18) в статье 69:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Методом удаления производится отзыв следующей налоговой отчетности:
1) ликвидационной налоговой отчетности в случае принятия налогоплательщиком решения в соответствии со статьями 37, 38, 40–42 настоящего Кодекса о возобновлении деятельности до начала проведения налоговой проверки;
2) представленной налогоплательщиком с нарушением условий пункта 2 статьи 68, пункта 5 статьи 70 настоящего Кодекса;
3) представленной налогоплательщиком, у которого в соответствии с настоящим Кодексом отсутствует обязательство по представлению такой налоговой отчетности;
4) которая считается непредставленной в соответствии с пунктом 5 статьи 584 настоящего Кодекса;
5) представленной налогоплательщиком после истечения срока исковой давности.
Если иное не установлено настоящим пунктом, при отзыве налоговой отчетности методом удаления в лицевых счетах налогоплательщика (налогового агента) налоговым органом по месту регистрационного учета осуществляется сторнирование исчисленных (уменьшенных) сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений по отзываемой налоговой отчетности.
В случае отзыва налоговой отчетности, считающейся не представленной в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 584 настоящего Кодекса, сторнирование сумм, указанных в части первой настоящего пункта, осуществляется налоговым органом по месту представления такой налоговой отчетности.
Налоговый орган производит отзыв налоговой отчетности без налогового заявления методом удаления при неисполнении налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления, указанного в пункте 4 настоящей статьи. Отзыв производится на основании решения налогового органа на отзыв налоговой отчетности по форме, установленной уполномоченным органом.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. В случае, если налогоплательщиком (налоговым агентом) не представлено налоговое заявление об отзыве налоговой отчетности, указанной в подпунктах 2) - 5) пункта 2 настоящей статьи, налоговый орган в установленные сроки направляет налогоплательщику (налоговому агенту) уведомление, предусмотренное подпунктом 9) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса.»;
19) статьи 71, 72 изложить в следующей редакции:
«Статья 71. Продление сроков представления налоговой отчетности
по мониторингу
Крупный налогоплательщик, подлежащий мониторингу, вправе продлить срок представления отчетности по мониторингу, указанной в статье 624 настоящего Кодекса, до 60 календарных дней.
В случае принятия решения о продлении срока представления отчетности по мониторингу, крупный налогоплательщик, подлежащий мониторингу, обязан не позднее чем за десять рабочих дней до истечения срока представления отчетности по мониторингу уведомить налоговый орган по месту регистрации. Уведомление представляется по форме, установленной уполномоченным органом.

18) 69-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жою әдісімен мынадай:
1) салық төлеуші осы Кодекстің 37, 38, 40 – 42-баптарына сәйкес салықтық тексеруді жүргізу басталғанға дейін қызметін қайта бастау туралы шешім қабылдаған жағдайда таратудың салық есептілігін;
2) осы Кодекстiң 68-бабы 2-тармағының, 70-бабы 5-тармағының талаптарын бұза отырып, салық төлеушi табыс еткен;
3) осы Кодекске сәйкес осындай салық есептілігін табыс ету жөніндегі міндеттемесі жоқ салық төлеуші табыс еткен;
4) осы Кодекстің 584-бабының 5-тармағына сәйкес табыс етілмеген деп есептелетін;
5) талап ету мерзімі өткеннен кейін салық төлеушi табыс еткен салық есептілігiн кері қайтарып алу жүргізіледі.
Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық есептілігін жою әдісімен кері қайтарып алу кезінде тіркелу есебінің орны бойынша салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарында кері қайтарылатын салық есептілігі бойынша салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың есептелген (азайтылған) сомасына түзету жасауды жүзеге асырады.
Осы Кодекстің 584-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес табыс етілмеген деп саналатын салық есептiлiгiн кері қайтарып алған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сомаларға түзету жасауды, осындай салық есептілігін табыс ету орны бойынша салық органы жүзеге асырады.
Салық төлеуші (салық агенті) осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны орындамаған кезде салық органы салық есептілігін кері қайтарып алуды салықтық өтінішсіз жою әдісімен жүргізеді. Кері қайтарып алу уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық органының салықтық есептілікті кері қайтарып алуға арналған шешімінің негізінде жүргізіледі.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер салық төлеушi (салық агентi) осы баптың 2-тармағының 2) - 5) тармақшаларында көрсетiлген салық есептілігiн керi қайтарып алу туралы салықтық өтiнiштi табыс етпесе, салық органы салық төлеушiге (салық агентiне) осы Кодекстiң 607-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көзделген хабарламаны белгiленген мерзiмде жiбередi.»;
19) 71, 72-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«71-бап. Мониторинг бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімдерін ұзарту
Мониторингке жататын ірі салық төлеуші осы Кодекстің 624-бабында көрсетілген мониторинг бойынша есептілікті табыс ету мерзімін күнтізбелік 60 күнге дейін ұзартуға құқылы.
Мониторинг бойынша есептілікті табыс ету мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, мониторингке жататын ірі салық төлеуші мониторинг бойынша есептілікті табыс ету мерзімі аяқталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей тіркеу орны бойынша салық органына хабарлауға міндетті. Хабарлама уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша беріледі.

Статья 72. Продление сроков представления налоговой отчетности,
за исключением налоговой отчетности по мониторингу
1. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе продлить срок представления налоговой отчетности при условии ее представления в электронном виде, за исключением отчетности по мониторингу и налоговой отчетности по косвенным налогам при импорте товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза.
2. Для продления срока представления налоговой отчетности в соответствии с настоящей статьей налогоплательщик (налоговый агент) направляет в налоговый орган по месту регистрационного учета уведомление о продлении срока представления налоговой отчетности по форме, установленной уполномоченным органом.
Уведомление о продлении срока представления налоговой отчетности направляется налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном носителе или в электронном виде, допускающем компьютерную обработку информации посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, до истечения срока, установленного настоящим Кодексом, для представления налоговой отчетности.
Продление срока представления налоговой отчетности распространяется на налоговую отчетность, представляемую налогоплательщиком (налоговым агентом) в течение календарного года, в котором в налоговый орган направлено уведомление на продление срока представления налоговой отчетности.
3. Срок представления налоговой отчетности продлевается на период:
1) по корпоративному подоходному налогу или индивидуальному подоходному налогу - не более тридцати календарных дней со срока, установленного для представления декларации;
2) по иным видам налогов, другим обязательным платежам в бюджет, пенсионным взносам и социальным отчислениям – не более пятнадцати календарных дней со срока, установленного для представления декларации и (или) расчета.
Продление срока представления налоговой отчетности не распространяется на срок представления расчета сумм авансовых платежей, предусмотренный статьей 141 настоящего Кодекса.
4. Продление сроков представления налоговой отчетности не изменяет срока уплаты налогов, других обязательных платежей в бюджет, пенсионных взносов и социальных отчислений.»;
20) пункт 4 статьи 73 изложить в следующей редакции:
«4. Решение об отказе в приостановлении представления налоговой отчетности принимается в случаях:
1) наличия у налогоплательщика (налогового агента) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям на дату подачи заявления;

72-бап. Мониторинг бойынша салық есептілігін қоспағанда, салық есептілігін табыс ету мерзімдерін ұзарту
1. Салық төлеуші (салық агенті) мониторинг бойынша есептілікті және тауарлардың Кеден одағына мүше мемлекеттердiң аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорты кезіндегі жанама салықтар бойынша салық есептілігін қоспағанда, салық есептілігінің электрондық түрде табыс етілу шартымен оны табыс ету мерзімін ұзартуға құқылы.
2. Осы бапқа сәйкес салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту үшін салық төлеуші (салық агенті) уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту туралы хабарламаны тіркеу есебінің орны бойынша салық органына жібереді.
Салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігін табыс ету үшін осы Кодексте белгіленген мерзім өткенге дейін салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту туралы хабарламаны салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйелері арқылы ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол берілетін қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде жібереді.
Салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту салық органына салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзартуға хабарлама жіберілген күнтізбелік жыл ішінде салық төлеуші (салық агенті) табыс ететін салық есептілігіне қолданылады.
3. Салық есептілігін табыс ету мерзімі мынадай:
1) корпоративтік табыс салығы немесе жеке табыс салығы бойынша – декларацияны табыс ету үшін белгіленген мерзімнен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын;
2) салықтың өзге түрлері, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша – декларацияны және (немесе) есептеуді табыс ету үшін белгіленген мерзімнен бастап күнтізбелік он бес күннен аспайтын кезеңге ұзартылады.
Салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту осы Кодекстің 141-бабында көзделген аванстық төлемдер сомасының есептеуін табыс ету мерзіміне қолданылмайды.
4. Салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеу мерзімін өзгертпейді.»;
20) 73-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұрудан бас тарту туралы шешім:
1) салық төлеушіде (салық агентінде) өтініш берілген күні салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болған;

2) непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности, указанной в пункте 1 настоящей статьи;
3) признания налоговым органом налогоплательщика бездействующим в соответствии со статьей 579 настоящего Кодекса.»;
21) в статье 78:
в пункте 1:
абзацы четвертый и пятый части третьей изложить в следующей редакции:
«в случае, если по договору первичного лизинга предусмотрен метод аннуитетных платежей - общая сумма лизинговых платежей по договору (договорам) вторичного лизинга не превышает общую сумму лизинговых платежей по договору первичного лизинга, уменьшенную на сумму лизинговых платежей, начисленную на дату расторжения договора лизинга;
в случае, если по договору первичного лизинга предусмотрен метод уплаты равными долями, – стоимость предмета лизинга, передаваемого во вторичный лизинг, не превышает стоимость предмета лизинга по договору первичного лизинга, уменьшенную на сумму лизинговых платежей, начисленную на дату расторжения договора лизинга, размер ставки вознаграждения по договору (договорам) вторичного лизинга не превышает размер ставки вознаграждения по договору первичного лизинга;»;
22) статью 79 исключить;
23) пункт 2 статьи 84 дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
«9) для лица, который произвел подакцизный товар, указанный в подпункте 5) статьи 279 настоящего Кодекса, из давальческого сырья – сумма возмещения, подлежащего получению (полученного) в счет исполнения таким лицом налогового обязательства по уплате акциза по подакцизным товарам, являющимся продуктом переработки давальческого сырья;
10) стоимость имущества, полученного государственным предприятием от государственного учреждения, в виде:
основных средств, закрепленных на праве хозяйственного ведения или оперативного управления за таким предприятием;
денег на приобретение основных средств, которые будут закреплены за таким предприятием на праве хозяйственного ведения или оперативного управления.»;
24) в статье 85:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) доход страховой, перестраховочной организации по договорам страхования, перестрахования;»;
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
«23-1) доход государственного предприятия, возникающий в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан в связи с амортизацией основных средств, закрепленных на праве хозяйственного ведения или оперативного управления за таким предприятием;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Налогоплательщик имеет право на корректировку доходов в соответствии со статьями 131 и 132 настоящего Кодекса. При этом совокупный годовой доход с учетом корректировок в соответствии со статьями 131 и 132 настоящего Кодекса может иметь отрицательное значение.»;

2) салық төлеуші (салық агенті) осы баптың 1-тармағында көрсетілген салық есептілігін табыс етпеген;
3) осы Кодекстің 579-бабына сәйкес салық органы салық төлеушіні әрекетсіз деп таныған жағдайларда қабылданады.»;
21) 78-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөліктің төртінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«егер бастапқы лизинг шарты бойынша аннуитеттік төлем әдісі көзделген жағдайда - қайталама лизинг шарты (шарттары) бойынша лизингтік төлемдердің жалпы сомасы лизингтік төлемдер сомасына азайтылған, лизинг шарты бұзылған күнге есептелген бастапқы лизинг шарты бойынша лизингтік төлемдердің жалпы сомасынан аспаса;
егер бастапқы лизинг шарты бойынша тең үлестермен төлеу әдісі көзделген жағдайда - қайталама лизингке берілетін лизинг нысанасының құны лизинг төлемдерінің сомасына азайтылған, лизинг шарты бұзылған күнге есептелген бастапқы лизинг шарты бойынша лизинг нысанасының құнынан аспаса, қайталама лизинг шарты (шарттары) бойынша сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері бастапқы лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерінен аспаса;»;
22) 79-бап алып тасталсын;
23) 84-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
«9) осы Кодекстің 279-бабының 5) тармақшасында көрсетілген акцизделетін тауарды алыс-беріс шикізатынан өндірген адам үшін - алыс-беріс шикізатынан өңделген өнімдер болып табылатын акцизделетін тауарлар бойынша акцизді төлеу бойынша салық міндеттемесін осындай адамның орындау есебінен алуына (алған) жататын өтем сомасы;
10) мемлекеттік мекемеден мемлекеттік кәсіпорын:
шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында осындай кәсіпорынға бекітілген негізгі құралдар;
шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы осындай кәсіпорынға бекітілетін негізгі құралдарды сатып алуға ақша түрінде алған мүліктің құны.»;
24) 85-бапта:
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының табысы;»;
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
«23-1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы осындай кәсіпорынға бекітілген негізгі құрал-жабдықтар өтеліміне байланысты туындайтын мемлекеттік кәсіпорынның табысы;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салық төлеушінің осы Кодекстің 131 және 132-баптарына сәйкес табыстарын түзетуге құқығы бар. Бұл ретте түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс осы Кодекстің 131 және 132-баптарына сәйкес теріс мәнге ие болуы мүмкін.»;

25) пункт 2 статьи 87 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) инвестиционное золото;»;
26) дополнить статьей 89-1 следующего содержания:
«Статья 89-1. Доходы страховой, перестраховочной организации по
договорам страхования, перестрахования
1. Доходом страховой, перестраховочной организации по договорам страхования, перестрахования признаются доходы страховой, перестраховочной организации в виде:
1) страховых премий (взносов);
2) активов перестрахования, созданных по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам;
3) возмещения расходов по страховым выплатам;
4) прочих доходов по договорам страхования, перестрахования, за исключением доходов, указанных в пункте 3 статьи 90, статье 95 настоящего Кодекса.
2. Положения настоящей статьи не распространяются на договора страхования, перестрахования, по которым доход в виде страховых премий в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности признан в полном размере до 1 января 2012 года.
3. Доходом страховой, перестраховочной организации в виде активов перестрахования, созданных по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам, признается положительная разница между размером активов перестрахования, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховой деятельности по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам, на конец отчетного налогового периода и размером таких активов на конец предыдущего налогового периода.
4. Доходом страховой, перестраховочной организации в виде возмещения расходов по страховым выплатам признается возмещение расходов страховой, перестраховочной организации по страховым выплатам на основании права обратного требования (регресса) к лицу, причинившему вред, и (или) перестраховочной организации в соответствии с договором перестрахования.
При этом по вступившему в действие до 1 января 2012 года договору накопительного страхования, перестрахования, договору ненакопительного страхования, перестрахования жизни, по которым доходы в виде страховых взносов признаются в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в том числе после 31 декабря 2011 года, доход страховой, перестраховочной организации в виде возмещения расходов по страховым выплатам определяется по следующей формуле:
Д * (А/Б), где:
Д - подлежащий получению (полученный) в отчетном налоговом периоде доход в виде возмещения расходов по страховым выплатам;

25) 87-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) инвестициялық алтын;»;
26) мынадай мазмұндағы 89-1-баппен толықтырылсын:
«89-1-бап. Сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының табыстары
1. Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының:
1) сақтандыру сыйлықақылары (жарналары);
2) еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша құрылған қайта сақтандыру активтері;
3) сақтандыру төлемдері бойынша шығыстарды өтеу;
4) осы Кодекстің 90-бабының 3-тармағында, 95-бабында көрсетілген табыстарды қоспағанда, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша өзге табыстар түріндегі табыстары сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының табыстары деп танылады.
2. Осы баптың ережелері халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ол бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыс 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін толық мөлшерде деп танылған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарына қолданылмайды.
3. Есепті салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша құрылған қайта сақтандыру активтерінің мөлшері мен алдыңғы салық кезеңінің соңына осындай активтердің мөлшері арасындағы оң айырма сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша құрылған қайта сақтандыру активтері түріндегі табысы деп танылады.
4. Зиян келтірген адамға кері талап қою (регресс) құқығы негізінде сақтандыру төлемдері бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының және (немесе) қайта сақтандыру шартына сәйкес қайта сақтандыру ұйымының шығыстарын өтеу сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының сақтандыру төлемдері бойынша шығыстарды өтеу түріндегі табысы болып танылады.
Бұл ретте 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданысқа енгізілген ол бойынша сақтандыру жарналары түріндегі табыстары халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес 2011 жылғы 31 желтоқсаннан кейін танылған жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарты, жинақтаушы емес өмірді сақтандыру, қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының сақтандыру төлемдері бойынша шығыстарды өтеу түріндегі табысы мынадай формула бойынша айқындалады:
Д * (А/Б), мұнда:
Д – есепті салық кезеңінде алуға жататын (алынған) сақтандыру төлемдері бойынша шығыстарды өтеу түріндегі табыс;

А - страховые взносы, подлежащие получению (полученные) после 31 декабря 2011 года по день признания в отчетном налоговом периоде дохода в виде возмещения расходов по страховым выплатам;
Б - страховые взносы, подлежащие получению (полученные) со дня вступления договора в действие по день признания в отчетном налоговом периоде дохода в виде возмещения расходов по страховым выплатам.»;
27) пункт 3 статьи 90 изложить в следующей редакции:
«3. Доходом от снижения страховых резервов страховой, перестраховочной организации признается отрицательная разница между размером ранее отнесенных на вычеты страховых резервов, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховой деятельности по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам, на конец отчетного налогового периода и размером таких резервов на конец предыдущего налогового периода.»;
28) пункт 2 статьи 95 изложить в следующей редакции:
«2. Сумма страховых премий, подлежащих возврату или возвращенных страховой организацией страхователю в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по договорам ненакопительного страхования и ранее отнесенных на вычеты страхователем, относится к совокупному годовому доходу того налогового периода, в котором они подлежали возврату или были возвращены страхователю.»;
29) часть первую пункта 1 статьи 99 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
«16) инвестиционные доходы организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, полученные от инвестирования активов специального резерва и направленные на его увеличение.»;
30) в статье 100:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. После выполнения требований, указанных в пункте 2 статьи 230 настоящего Кодекса, и снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года, которое не зачтено в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость, не предъявлено к возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, подлежит отнесению на вычеты.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Налогоплательщик имеет право на корректировку вычетов в соответствии со статьями 131 и 132 настоящего Кодекса. При этом сумма вычетов с учетом корректировок в соответствии со статьями 131 и 132 настоящего Кодекса может иметь отрицательное значение.»;
31) дополнить статьей 105-1 следующего содержания:

А – есепті салық кезеңінде сақтандыру төлемдері бойынша шығыстарды өтеу түріндегі табысты тану күні бойынша 2011 жылғы 31 желтоқсаннан кейін алуға жататын (алынған) сақтандыру жарналары;
Б – шарттың қолданысқа енгізілген күнінен бастап есепті салық кезеңінде сақтандыру төлемдері бойынша шығыстарды өтеу түріндегі табысты тану күніне дейін алуға жататын (алынған) сақтандыру жарналары.»;
27) 90-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Есепті салық кезеңінің соңына бұрын шегеруге жатқызылған Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша құрылған сақтандыру резервтерінің мөлшері мен алдыңғы салық кезеңінің соңына осындай резервтердің мөлшері арасындағы теріс айырма сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының сақтандыру резервтерін азайтудан түсетін табыс деп танылады.»;
28) 95-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымының сақтанушыға жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша қайтаруына жататын немесе қайтарған және сақтанушы бұрын шегерімге жатқызған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы олар сақтанушыға қайтарылуға жатқан немесе қайтарылған салық кезеңінің жылдық жиынтық табысына жатқызылады.»;
29) 99-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы
16) тармақшамен толықтырылсын:
«16) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның арнайы резервінің активтерін инвестициялаудан алынған және оның ұлғаюына бағытталған инвестициялық кірістері алып тасталуға жатады.»;
30) 100-бапта:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Осы Кодекстің 230-бабының 2-тармағында көрсетілген талаптар орындалғаннан және қосылған құн салығы жөніндегі тіркеу есебінен шығарылғаннан кейін есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының қосылған құн салығы жөніндегі алдағы төлемдер шот есебіне жатқызылмаған, нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қайтаруға ұсынылмаған 2009 жылғы 1 қаңтарда қалыптасқан есептелген қосылған құн салығы сомасынан асып кетуі шегерімге жатқызылуға жатады.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Салық төлеушінің осы Кодекстің 131 және 132-баптарына сәйкес шегерімдерді түзетуге құқығы бар. Бұл ретте түзетулерді ескере отырып, шегерімдердің сомасы осы Кодекстің 131 және 132-баптарына сәйкес теріс мәнге ие болуы мүмкін.»;
31) мынадай мазмұндағы 105-1-баппен толықтырылсын:

«Статья 105-1. Вычеты страховой, перестраховочной организации
1. Страховая, перестраховочная организация вправе отнести на вычеты следующие начисленные расходы:
1) страховые выплаты по договорам страхования, перестрахования;
2) выкупные суммы и страховые премии (взносы) - подлежащие возврату (возвращенные) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) страховые премии (взносы) по договорам страхования, перестрахования, подлежащие уплате (уплаченные) перестраховщику по договорам перестрахования;
4) расходы по созданию страховых резервов по договорам страхования, перестрахования в соответствии с пунктом 2 статьи 106 настоящего Кодекса;
5) выплаты страховым агентам и страховым брокерам по договорам страхования, перестрахования;
6) прочие расходы страховой, перестраховочной организации, связанные с деятельностью, направленной на получение дохода.
2. Положения настоящей статьи не распространяются на договора страхования, перестрахования, по которым доход в виде страховых премий признан в полном размере в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности до 1 января 2012 года.
3. По вступившему в действие до 1 января 2012 года договору накопительного страхования, перестрахования, договору ненакопительного страхования, перестрахования жизни, по которым доходы в виде страховых взносов признаются в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в том числе после 31 декабря 2011 года:
1) вычет расходов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 1 настоящей статьи, определяется по следующей формуле:
Р * (А/Б), где:
Р - подлежащие выплате (выплаченные) в отчетном налоговом периоде расходы;
А - страховые взносы, подлежащие получению (полученные) после 31 декабря 2011 года по день начисления расходов в отчетном налоговом периоде;
Б - страховые взносы, подлежащие получению (полученные) со дня вступления договора в действие по день начисления расходов в отчетном налоговом периоде;
2) вычет расходов, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, не должен превышать сумму дохода в виде страховой премии (взноса), признанного в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности с 1 января 2012 года.»;
32) пункт 2 статьи 106 изложить в следующей редакции:
«2. Страховые, перестраховочные организации имеют право на вычет суммы расходов по созданию страховых резервов по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам в размере, определенном как положительная разница между размером страховых резервов, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам, на конец отчетного налогового периода и размером таких резервов на конец предыдущего налогового периода.

«105-1-бап. Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының шегерімдері
1. Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымы мынадай есептелген шығыстарды шегеруге жатқызуға құқылы:
1) сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдері;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қайтаруға жататын (қайтарылған) сатып алу сомалары мен сақтандыру сыйлықақылары (жарналар);
3) қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтанушыға төленуге тиіс (төленген) сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары (жарналар);
4) осы Кодекстің 106-бабы 2-тармағына сәйкес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін құру бойынша шығыстар;
5) сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру агенттеріне және сақтандыру брокерлеріне төлемдер;
6) табыс алуға бағытталған қызметке байланысты сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының өзге шығыстары.
2. Осы баптың ережелері ол бойынша табыс халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін толық мөлшерде деп танылған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарына қолданылмайды.
3. 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданысқа енгізілген ол бойынша сақтандыру жарналары түріндегі табыстары халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес 2011 жылғы
31 желтоқсаннан кейін танылған жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарты, жинақтаушы емес өмірді сақтандыру, қайта сақтандыру шарты бойынша:
1) осы баптың 1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген шығыстарды шегеру мынадай формула бойынша айқындалады:
Р * (А/Б), мұнда:
Р – есепті салық кезеңінде төлеуге жататын (төленген) шығыстар;
А – есепті салық кезеңінде шығыстарды есептеу күніне дейін 2011 жылғы 31 желтоқсаннан кейін алуға жататын (алынған) сақтандыру жарналары;
Б – шарт қолданысқа енген күннен бастап есепті салық кезеңінде шығыстарды есептеу күніне дейін алуға жататын (алынған) сақтандыру жарналары;
2) осы баптың 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген шығыстарды шегеру халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап танылған сақтандыру сыйлықақысы (жарна) түріндегі табыс сомасынан аспауға тиіс.»;
32) 106-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша құрылған сақтандыру резервтерінің мөлшері мен алдыңғы салық кезеңінің аяғындағы осындай резервтердің мөлшері арасындағы оң айырма ретінде айқындалған мөлшерде еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша сақтандыру резервтерін құру бойынша шығыстардың сомасын шегеруге құқығы бар.

Положения настоящего пункта не распространяются на договора страхования, перестрахования, по которым доход в виде страховых премий в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности признан в полном размере до 1 января 2012 года.»;
33) дополнить статьей 106-1 следующего содержания:
«Статья 106-1. Вычет по уменьшению активов перестрахования по
незаработанным премиям и непроизошедшим убыткам
Страховые, перестраховочные организации имеют право отнести на вычет сумму уменьшения ранее признанных доходом в соответствии со статьей 90-1 настоящего Кодекса активов перестрахования по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам в размере, определенном как отрицательная разница между размером активов перестрахования, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховой деятельности по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам, на конец отчетного налогового периода и размером таких активов на конец предыдущего налогового периода.»;
34) статью 115 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«4-1) расходы по сделке, признанной недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда;
4-2) расходы по операциям с налогоплательщиком, государственная регистрация которого признана недействительной или отменен приказ о государственной регистрации на основании вступившего в законную силу решения суда, произведенным с даты его государственной регистрации.»;
35) статью 118:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. При получении государственным предприятием от государственного учреждения фиксированных активов, закрепленных на праве хозяйственного ведения или оперативного управления за таким предприятием, первоначальной стоимостью фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в акте приема–передачи названных активов, с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов), не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.»;
дополнить пунктом 11-2 следующего содержания:
«11-2. Первоначальной стоимостью фиксированных активов страховой, перестраховочной организации на 1 января 2012 года является балансовая стоимость основных средств, инвестиций в недвижимость, нематериальных активов, определенная в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности без учета переоценок и обесценений на такую дату.»;

Осы тармақтың ережелері ол бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыс халықаралық қаржы есептілігінің стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін толық мөлшерде танылған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарына қолданылмайды.»;
33) мынадай мазмұндағы 106-1-баппен толықтырылсын:
«106-1-бап. Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар мен болмаған залалдар бойынша қайта сақтандыру активтерін азайту бойынша шегеру
Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының осы Кодекстің 90-1-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша қайта сақтандыру активтерінің азайту сомасын есепті салық кезеңінің аяғында Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар бойынша құрылған қайта сақтандыру активтерінің мөлшері мен алдыңғы салық кезеңінің аяғындағы осындай активтердің мөлшері арасындағы теріс айырма ретінде айқындалған мөлшерде шегеруге жатқызуға құқығы бар.»;
34) 115-бап мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде заңсыз деп танылған мәміле бойынша шығыстар;
4-2) заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде оның мемлекеттік тіркелуі жүргізілген күннен бастап мемлекеттік тіркелуі заңсыз деп танылған немесе оның мемлекеттік тіркелуі туралы бұйрығы жойылған салық төлеушімен операциялар бойынша шығыстар.»;
35) 118-бап:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Мемлекеттік кәсіпорын осындай кәсіпорынға шаруашылық жүргізу немесе шұғыл басқару құқығында бекітілген мемлекеттік мекеменің тіркелген активтерін алған кезде, тіркелген активтердің бастапқы құны осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындар ескеріле отырып, алынған активтердің аталған активтерді қабылдап алу-беру актісінде көрсетілген баланстық құны болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 11-2-тармақпен толықтырылсын:
«11-2. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес қайта бағалауды және осындай күнге құнсыздануды есепке алмай айқындалған негізгі құралдардың, жылжымайтын мүлікке инвестициялардың, материалдық емес активтердің баланстық құны 2012 жылғы 1 қаңтарда сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының тіркелген активтерінің бастапқы құны болып табылады.»;

36) пункт 14 статьи 119 изложить в следующей редакции:
«14. При временном прекращении использования фиксированных активов в деятельности, направленной на получение дохода:
1) по фиксированным активам I группы, используемым в сезонном производстве, – выбытие не отражается;
2) по прочим фиксированным активам I группы - стоимостный баланс соответствующих подгрупп уменьшается на остаточную стоимость фиксированных активов, исчисленную в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 117 настоящего Кодекса. Уменьшение стоимостного баланса подгруппы производится в случае, когда налоговые периоды временного вывода актива из эксплуатации и его ввода в эксплуатацию после временного прекращения использования не совпадают;
3) по II, III и IV группам выбытие не отражается.
К временному прекращению использования фиксированных активов относится временный вывод фиксированных активов из эксплуатации без прекращения признания таких активов в бухгалтерском учете в качестве основных средств, инвестиций в недвижимость, нематериальных и биологических активов.
В целях данного подпункта фиксированными активами I группы, используемыми в сезонном производстве, являются фиксированные активы
I группы, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
1) такие активы не могут использоваться на конец отчетного периода в силу требований, указанных в технической документации об эксплуатации в определенных температурных режимах;
2) участвуют в производственном процессе в связи с климатическими, природными или технологическими условиями в течение определенного периода календарного года, но не менее трех месяцев;
3) в отчетном налоговом периоде использовались в деятельности, направленной на получение дохода.»;
37) пункт 5 статьи 123 изложить в следующей редакции:
«5. Для целей применения преференций первым вводом в эксплуатацию вновь возведенного на территории Республики Казахстан здания (части здания) являются:
1) при строительстве путем заключения договора строительного подряда - передача объекта строительства застройщиком заказчику после подписания государственной приемочной или приемочной комиссией акта ввода в эксплуатацию здания (части здания);
2) в остальных случаях - подписание государственной приемочной или приемочной комиссией акта ввода в эксплуатацию здания (части здания).»;
38) дополнить параграфом 5-1 следующего содержания:
«§ 5-1. Долгосрочные контракты
Статья 130-1. Общие положения
1. Долгосрочным контрактом является контракт (договор) на производство, установку, строительство, не завершенный в пределах налогового периода, в котором были начаты предусмотренные по контракту производство, установка, строительство.

36) 119-баптың 14-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Табыс алуға бағытталған қызметте тіркелген активтерді пайдалануды уақытша тоқтатқан кезде:
1) маусымдық өндірісте пайдаланылатын І топтың тіркелген активтері бойынша шығып қалу көрсетілмейді;
2) І топтың өзге де тіркелген активтері бойынша - тиісті кіші топтардың құндық балансы осы Кодекстің 117-бабының 3-тармағында көзделген тәртіппен есептелген тіркелген активтердің қалдық құнына азайтылады. Кіші топтың құндық балансын азайту активті пайдаланудан уақытша шығарудың және пайдалану уақытша тоқтатылғаннан кейін оны пайдалануға берудің салықтық кезеңдері сәйкес келмеген жағдайда жүргізіледі;
3) ІІ, ІІІ және ІV топтар бойынша шығып қалу көрсетілмейді.
Тіркелген активтерді пайдалануды уақытша тоқтатуға мұндай активтерді бухгалтерлік есепте негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, материалдық емес және биологиялық активтер ретінде тануды тоқтатпай, тіркелген активтерді пайдаланудан уақытша шығару жатады.
Осы тармақшаның мақсаттарында маусымдық өндірісте пайдаланылатын І топтың тіркелген активтері бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін І топтың тіркелген активтері болып табылады:
1) мұндай активтер белгілі температуралық режимдерде пайдалану туралы техникалық құжаттамада көрсетілген талаптарға байланысты есепті кезеңнің соңында пайдаланыла алмайды;
2) күнтізбелік жылдың белгілі бір, бірақ үш айдан кем емес кезеңі ішінде климаттық, табиғи немесе технологиялық жағдайларға байланысты өндірістік процеске қатысады;
3) есепті салық кезеңінде табыс алуға бағытталған қызметте пайдаланылған.»;
37) 123-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Преференцияларды қолдану мақсаты үшін:
1) құрылыс мердігерлігі шартын жасасу жолымен салу кезінде - мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы ғимараттың (ғимарат бөлігінің) пайдалануға берілу актісіне қол қойғаннан кейін құрылысты жүргізушінің құрылыс объектісін тапсырысшыға беруі;
2) қалған жағдайларда – мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясының ғимараттың (ғимарат бөлігінің) пайдалануға берілу актісіне қол қоюы Қазақстан Республикасының аумағында жаңадан салынған ғимараттың (ғимарат бөлігінің) алғаш рет пайдалануға берілуі болып табылады.»;
38) мынадай мазмұндағы 5-1-параграфпен толықтырылсын:
«§ 5-1. Ұзақ мерзімді келісімшарттар
130-1-бап. Жалпы ережелер
1. Көзделген өндіру, орнату, құрылыс келісімшарты бойынша көзделгендей басталған салық кезеңі шегінде аяқталмаған өндіруге, орнатуға, құрылысқа арналған келісімшарт (шарт) ұзақ мерзімді келісімшарт болып табылады.

2. Сумма понесенных за налоговый период расходов по долгосрочному контракту подлежит отнесению на вычеты в соответствии со статьями 100 - 125 настоящего Кодекса.
3. Доход по долгосрочному контракту определяется по выбору налогоплательщика по фактическому методу или методу завершения.
Выбранный метод определения доходов отражается в налоговой учетной политике и не может изменяться в течение срока действия контракта.
4. Налоговый учет ведется по каждому долгосрочному контракту.
Статья 130-2. Порядок определения дохода по долгосрочному
контракту при применении фактического метода
1. Если иное не установлено настоящей статьей при применении фактического метода доходом по долгосрочному контракту для целей налогообложения за отчетный налоговый период является доход, подлежащий получению (полученный) за отчетный налоговый период, но не менее суммы расходов, понесенных за такой период по долгосрочному контракту.
2. В налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором начинается долгосрочный контракт, кроме налогового периода, в котором заканчивается срок действия долгосрочного контракта, доход по долгосрочному контракту для целей налогообложения определяется в порядке, установленном пунктом 3 настоящей статьи, при одновременном соблюдении следующих условий:
1) доход по долгосрочному контракту за отчетный налоговый период, определенный в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, превышает сумму расходов, относимую на вычеты по такому контракту за отчетный налоговый период;
2) доход по долгосрочному контракту для целей налогообложения за предыдущие налоговые периоды превышает доход по такому контракту за предыдущие налоговые периоды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
3. Доход по долгосрочному контракту для целей налогообложения в случае, указанном в пункте 2 настоящей статьи, определяется в размере подлежащего получению (полученного) за отчетный налоговый период дохода, уменьшенного на наименьшее из следующих значений:
1) положительную разницу между доходом по долгосрочному контракту для целей налогообложения за предыдущие налоговые периоды и доходом по такому контракту, определенному в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за предыдущие налоговые периоды;

2. Салық кезеңінде ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша келтірілген шығыстардың сомасы осы Кодекстің 100, 125-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылуға жатады.
3. Ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша табыс салық төлеушінің таңдауы бойынша іс жүзіндегі әдіс немесе аяқтау әдісі бойынша айқындалады.
Табыстарды айқындаудың таңдап алынған әдісі салықтық есепке алу саясатында көрсетіледі және келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде өзгертілмейді.
4. Салықтық есепке алу әрбір ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша жүргізіледі.
130-2-бап. Іс жүзіндегі әдісті қолданған кезде ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табысты айқындау тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе іс жүзіндегі әдісті қолдану кезінде есепті салық кезеңінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыс есепті салық кезеңінде алынуға жататын (алынған), бірақ ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша осындай кезеңде келтірілген шығыстар сомасынан кем емес табыс болып табылады.
2. Ұзақ мерзімді келісімшарттың қолданысы аяқталатын салық кезеңінен басқа, ұзақ мерзімді келісімшарт басталатын салық кезеңінен кейінгі салық кезеңдерінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыс бір мезгілде мынадай шарттарды сақтаған кезде:
1) халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған есепті салық кезеңіндегі ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша табыс есепті салық кезеңі үшін осындай келісімшарт бойынша шегерімге жатқызатын шығыстардың сомасынан асатын болса;
2) алдыңғы салық кезеңдерінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша табыс халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына сәйкес алдыңғы салық кезеңдері үшін осындай келісімшарт бойынша табыстан алатын болса, осы баптың 3-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайда салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыс есепті салық кезеңінде алынуға жататын (алынған) табыстың мына мәндердің:
1) салық кезеңдерінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыс пен халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына сәйкес алдыңғы салық кезеңдері үшін осындай келісімшарт бойынша табыс арасындағы оң мәнінің;

2) положительную разницу между доходом по долгосрочному контракту, определенным в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за отчетный налоговый период, и суммой расходов по такому контракту, относимой на вычеты за отчетный налоговый период.
4. В случае, если в течение срока действия долгосрочного контракта доход по долгосрочному контракту для целей налогообложения превышает доход по такому контракту, определенный в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, то в налоговом периоде, в котором заканчивается срок действия долгосрочного контракта, производится корректировка в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 132 настоящего Кодекса в размере такого превышения.
Статья 130-3. Порядок определения дохода по долгосрочному
контракту при применении метода завершения
1. При применении метода завершения доход по долгосрочному контракту в целях налогообложения за отчетный налоговый период определяется в следующем порядке:
произведение общей суммы дохода по долгосрочному контракту, подлежащей получению по данному контракту за весь период его действия, и доли исполнения такого контракта за текущий налоговый период
минус
доход по такому долгосрочному контракту в целях налогообложения за предыдущие налоговые периоды.
2. Если иное не установлено настоящей статьей доля исполнения долгосрочного контракта исчисляется по следующей формуле:
А/(А+Б), где
А – расходы по долгосрочному контракту, отнесенные на вычеты в соответствии с настоящим Кодексом за предыдущие и отчетный налоговый период,
Б - расходы по долгосрочному контракту, которые должны быть произведены в соответствии с проектно-сметной документацией в последующих налоговых периодах для завершения работ по долгосрочному контракту, и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды действия долгосрочного контракта.
3. В налоговом периоде, в котором заканчивается срок действия долгосрочного контракта, доля исполнения такого долгосрочного контракта равна единице.»;
39) в статье 132:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) предусмотренного статьей 130-2 настоящего Кодекса превышения доходов по долгосрочному контракту в целях налогообложения в течение срока действия контракта над доходами по такому контракту, определенными в бухгалтерском учете налогоплательщика в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности. При этом корректировка производится путем уменьшения дохода в размере такого превышения.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

2) халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған есепті салық кезеңіндегі ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша табыс пен есепті салық кезеңі үшін шегерімге жатқызатын осындай келісімшарт бойынша шығыстардың сомасы арасындағы оң мәнінің ең кеміне кемітілген мөлшерде айқындалады.
4. Егер ұзақ мерзімді келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді табыс халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған осындай келісімшарт бойынша табыстан артқан жағдайда, онда ұзақ мерзімді келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталатын салық кезеңінде осындай артудың мөлшерінде осы Кодекстің 132-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес түзету жүргізіледі.
130-3-бап. Аяқтау әдісін қолданған кезде ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табысты айқындау тәртібі
1. Аяқтау әдісін қолданған кезде есепті салық кезеңінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыс мынадай тәртіппен айқындалады:
осы келісімшарт бойынша оның қолданылатын барлық кезеңі үшін алуға жататын ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыстың жалпы сомасы мен ағымдағы салық кезеңі үшін осындай келісімшартты орындау үлесінің көбейтіндісі минус алдыңғы салық кезеңінде салық салу мақсаты үшін осындай ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша табыс.
2. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, ұзақ мерзімді келісімшартты орындау үлесі мынадай формула бойынша есептеледі:
А/(А+Б), мұндағы
А – алдыңғы және есепті салық кезеңдері үшін осы Кодекске сәйкес шегерімге жатқызылған ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша шығыстар,
Б – ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша жұмыстарды аяқтау үшін кейінгі салық кезеңдерінде жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жүргізілуі тиіс және ұзақ мерзімді келісімшарттың қолданылуы кейінгі салық кезеңдеріне шегерімге жататын ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша шығыстар.
3. Ұзақ мерзімді келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталатын салық кезеңінде осындай ұзақ мерзімді келісімшартты орындау атқару үлесі бірге тең.»;
39) 132-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) осы Кодекстің 130-2-бабында көзделген келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде салық салу мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша табыс халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына сәйкес айқындалған осындай келісімшарт бойынша табыстардан асқан жағдайда түзетуге жатады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Если иное не установлено настоящим пунктом корректировка доходов и вычетов производится в том налоговом периоде, в котором наступили случаи, указанные в пункте 1 настоящей статьи.
Корректировка доходов и вычетов в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 настоящей статьи производится в налоговом периоде, в котором истекает срок действия долгосрочного контракта.»;
40) в статье 133:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«5) в размере 50 процентов от суммы отнесенных на вычеты в соответствии со статьей 108 настоящего Кодекса расходов (затрат) на научно-исследовательские и научно-технические работы в связи с созданием объекта промышленной собственности, по которому имеется выданный уполномоченным государственным органом в сфере охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов охранный документ на объекты промышленной собственности, при условии наличия заключения уполномоченного органа в области науки о подтверждении суммы таких расходов (затрат).
Положения настоящего подпункта применяются в налоговом периоде, в котором осуществлена государственная регистрация охранного документа.»;
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов, за исключением неустойки (штрафа, пени);»;
41) в статье 135:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Налогоплательщики, являющиеся в соответствии с настоящей статьей организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере, при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, уменьшают сумму исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога на 100 процентов.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Положения настоящей статьи не распространяются на организации, которые признаются автономными организациями образования в соответствии со статьей 135-1 настоящего Кодекса.»;
42) статью 141 дополнить пунктом 12 следующего содержания:
«12. Положения настоящей статьи не распространяются на налогоплательщика, указанного в статье 51-2 настоящего Кодекса, в течение налогового периода, в котором такой налогоплательщик осуществляет реструктуризацию обязательств перед кредиторами в соответствии с планом реструктуризации, утвержденным судом.»;
43) подпункт 2) пункта 2 статьи 143 изложить в следующей редакции:
«2) вознаграждение, выплачиваемое единому накопительному пенсионному фонду или добровольному накопительному пенсионному фонду, страховым организациям, осуществляющим деятельность в отрасли страхования жизни, паевым и акционерным инвестиционным фондам и Государственному фонду социального страхования;»;

«4. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе табыстар мен шегерiмдердi түзету осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жағдайлар басталған салық кезеңiнде жүргiзiледi.
Осы баптың 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету ұзақ мерзімді келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталатын салық кезеңінде жүргізіледі.»;
40) 133-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) өнертабысты, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган берген өнеркәсіптік меншік объектілеріне арналған қорғау құжаттары бар өнеркәсіптік меншік объектілерін құруға байланысты ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға жұмсалған шығыстар (шығындар), осындай шығыстар (шығындар) сомасын растау туралы ғылым саласындағы уәкілетті органның қорытындысы болған жағдайда осы Кодекстің 108-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылған 50 пайызы мөлшерінде азайтуға құқығы бар.
Осы тармақшаның ережелері қорғау құжатын мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылған салық кезеңінде қолданылады.»;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) қоспағанда, негізгі құралдардың, жылжымайтын мүлікке инвестициялардың, биологиялық активтердің қаржы лизингі бойынша сыйақыны;»;
41) 135-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы бапқа сәйкес қызметін әлеуметтік салада жүзеге асыратын ұйымдар болып табылатын салық төлеушілер корпоративтiк табыс салығының сомасын анықтаған кезде, осы Кодекстiң 139-бабына сәйкес есептелген, бюджетке төленуге жататын корпоративтiк табыс салығының сомасын 100 пайызға азайтады.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Осы тармақтың ережелерi осы Кодекстiң 135-1-бабына сәйкес дербес білім беру ұйымдары болып танылатын ұйымдарға қолданылмайды.»;
42) 141-бап мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
«12. Осы баптың ережелері салық төлеуші сот бекіткен қайта құрылымдау жоспарына сәйкес кредиторлар алдындағы міндеттемелерін қайта құрылымдауды жүзеге асыратын салық кезеңі ішінде осы Кодекстің
51-2-бабында көрсетілген салық төлеушіге қолданылмайды.»;
43) 143-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына, өмірді сақтандыру саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына, пайлық және акционерлік инвестициялық қорларға және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленетін сыйақы;»;

44) статью 148 изложить в следующей редакции:
«Статья 148. Налоговый период
1. Для корпоративного подоходного налога налоговым периодом является календарный год с 1 января по 31 декабря.
2. Если юридическое лицо было создано после начала календарного года, первым налоговым периодом для него является период времени со дня создания до конца календарного года.
При этом днем создания юридического лица считается день его государственной регистрации в органе юстиции.
3. Если юридическое лицо было ликвидировано, реорганизовано до конца календарного года, последним налоговым периодом для него является период времени от начала года до дня завершения ликвидации, реорганизации.
4. Если юридическое лицо, созданное после начала календарного года, ликвидировано, реорганизовано до конца этого же года, налоговым периодом для него является период времени со дня создания до дня завершения ликвидации, реорганизации.
5. Если юридическое лицо в течение календарного года осуществляло деятельность в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса и в общеустановленном порядке, в налоговый период не включается период времени, в течение которого осуществлялась деятельность в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса.»;
45) пункт 4 статьи 149 изложить в следующей редакции:
«4. Юридическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, не представляет декларацию по корпоративному подоходному налогу по доходам, облагаемым в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 427 настоящего Кодекса.»;
46) пункт 4 статьи 150 изложить в следующей редакции:
«4. Отнесение полученных (подлежащих получению) доходов к доходам от видов деятельности, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 1 и подпункте 4) пункта 2 настоящей статьи, осуществляется на основании подтверждения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, выданного в порядке и по форме, которые установлены Правительством Республики Казахстан.»;
47) пункт 1 статьи 151-3 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
«11) производство основных фармацевтических продуктов и препаратов.»;
48) в статье 156:
в пункте 1:
абзац четвертый подпункта 7) изложить в следующей редакции:
«имущество лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет не более 50 процентов.»;
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:

44) 148-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«148-бап. Салық кезеңі
1. Корпоративтік табыс салығы үшiн 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығындағы күнтізбелік жыл салық кезеңi болып табылады.
2. Егер заңды тұлға күнтiзбелiк жыл басталғаннан кейiн құрылған болса, оның құрылған күнiнен бастап күнтiзбелiк жылдың аяғына дейiнгi уақыт кезеңi ол үшiн бiрiншi салық кезеңi болып табылады.
Бұл ретте заңды тұлғаның әділет органында мемлекеттік тiркеуден өткен күнi оның құрылған күнi болып есептеледі.
3. Егер заңды тұлға күнтiзбелiк жылдың аяғына дейiн таратылған, қайта ұйымдастырылған болса, жыл басталғаннан бастап тарату, қайта ұйымдастыру аяқталған күнге дейiнгi уақыт кезеңi ол үшiн соңғы салық кезеңi болып табылады.
4. Егер күнтiзбелiк жыл басталғаннан кейiн құрылған заңды тұлға осы жылдың соңына дейiн таратылған, қайта ұйымдастырылған болса, құрылған күнiнен бастап тарату, қайта ұйымдастыру аяқталған күнге дейiнгi уақыт кезеңi ол үшiн салық кезеңi болып табылады.
5. Егер заңды тұлға қызметін күнтізбелік жылдың ішінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимінде және жалпы белгіленген тәртіппен жүзеге асырған болса, шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимінде қызметін жүзеге асырған уақыт кезеңі салық кезеңіне енгізілмейді.»;
45) 149-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Оңайлатылған декларацияның негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлға осы Кодекстің 427-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес салық салынатын табыстар бойынша корпоративтік табыс салығы жөніндегі декларацияны табыс етпейді.»;
46) 150-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Алынған (алынуға жататын) табыстарды осы баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында және 2-тармақтың 4) тармақшасында көрсетiлген қызмет түрлерiнен алынған табыстарға жатқызу облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлеген тәртiппен және нысанда берілген растауының негiзiнде жүзеге асырылады.»;
47) 151-3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) негізгі фармацевтикалық өнімдер мен препараттарды өндіру.»;
48) 156-бапта:
1-тармақта:
7) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«дивидендтер төлеу күніне дивидендтер төлейтін заңды тұлға активтері құнының 50 пайыздан азын құрайтын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кездегі дивидендтер.»;
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:

«26-1) доходы в виде расходов работодателя на оплату отпуска по беременности и родам, отпуска работникам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), за вычетом суммы социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), осуществленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, - в пределах минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода.
Положения настоящего подпункта применяются в случае, если расходы работодателя, указанные в настоящем подпункте, предусмотрены условиями трудового и (или) коллективного договора, актом работодателя;»;
49) подпункт 3) пункта 1 статьи 166 изложить в следующей редакции:
«3) сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;»;
50) подпункты 6), 7) пункта 1 статьи 192 изложить в следующей редакции:
«6) доходы от уступки прав требования долга резиденту или нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования.
При этом размер таких доходов определяется в виде положительной разницы между стоимостью права требования, по которой произведена уступка, и стоимостью требования, подлежащей получению от должника на дату уступки права требования, согласно первичным документам налогоплательщика;
7) доходы от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для налогоплательщика, приобретающего право требования.
При этом размер таких доходов определяется в виде положительной разницы между суммой, подлежащей получению от должника по требованию основного долга, в том числе суммы сверх основного долга на дату уступки права требования, и стоимостью приобретения права требования;»;
51) в пункте 2 статьи 236:
абзацы второй и третий подпункта 4) изложить в следующей редакции:
«Если иное не предусмотрено настоящим подпунктом, местом осуществления предпринимательской или другой деятельности покупателя работ, услуг считается территория Республики Казахстан в случае присутствия покупателя работ, услуг на территории Республики Казахстан на основе учетной регистрации в органах юстиции или на основе постановки на регистрационный учет в налоговых органах в качестве индивидуального предпринимателя.
В случае, если покупателем работ, услуг является нерезидент, а получателем являются его филиал или представительство, учетная регистрация которых произведена в органах юстиции Республики Казахстан, то местом реализации признается Республика Казахстан.»;
абзац второй подпункта 5) изложить в следующей редакции:

«26-1) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және табысты есептеу күніне қолданылатын жалақының ең төменгі мөлшері шегінде, - Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылған, жүктілігі мен босануына жаңа туылған бала (балалар) асырап алуына байланысты табысын жоғалту жағдайына төленетін әлеуметтік төлем сомасын шегеріп тастағанда, жүктілігі мен босануы бойынша демалыстарына бала (балалар) асырап алған қызметкерлердің еңбек демалыстарына, төленетін жұмыс берушінің шығыстары түріндегі кірістер.
Осы тармақшаның ережелері еңбек және (немесе) ұжымдық шарттың талаптарында, жұмыс берушінің актісінде осы тармақшада көрсетілген шығыстар көзделген жағдайда қолданылады;»;
49) 166-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес өз пайдасына енгізілетін ерікті зейнетақы жарналарының сомасы;»;
50) 192-баптың 1-тармағының 6), 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«6) талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе резидент емеске борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар.
Бұл ретте мұндай табыстардың мөлшері салық төлеушінің бастапқы құжаттарына сәйкес берілген талап ету құқығының құны мен талап ету құқығын беру күніне борышкерден алуға жататын талап ету құны арасындағы оң айырма түрінде айқындалады.
7) талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе резидент еместен борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
Бұл ретте мұндай табыстардың мөлшері талап ету құқығын беру күніне негізгі борышты, оның ішінде негізгі борыштан жоғары соманы талап ету бойынша борышкерден алуға жататын сома мен талап ету құқығын сатып алу құны арасындағы оң айырма түрінде айқындалады;»;
51) 236-баптың 2-тармағында:
4) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы тармақшада өзгеше көзделмесе, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушы әділет органдарында есептік тіркеу негізінде немесе салық органдарында дара кәсіпкер ретінде тіркелу есебіне қойылу негізінде Қазақстан Республикасының аумағында болған жағдайда, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының кәсіпкерлік немесе басқа да қызметті жүзеге асыратын орны Қазақстан Республикасының аумағы болып есептеледі.
Егер жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушы резидент емес болып табылатын, ал алушы есептік тіркелуі Қазақстан Республикасының әділет органдарында жүргізілген оның филиалы немесе өкілдігі болып табылатын жағдайда, онда өткізу орны Қазақстан Республикасы деп танылады.»;
5) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

«Местом осуществления предпринимательской или другой деятельности лица, выполняющего работы, оказывающего услуги, не предусмотренные подпунктами 1) - 4) настоящего пункта, считается территория Республики Казахстан в случае присутствия такого лица на территории Республики Казахстан на основе учетной регистрации в органах юстиции или на основе постановки на регистрационный учет в налоговых органах в качестве индивидуального предпринимателя.»;
52) в статье 238:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Если иное не установлено настоящим пунктом, в размер облагаемого оборота включаются суммы акциза по подакцизным товарам.
В размер облагаемого оборота производителя подакцизного товара, указанного в подпункте 5) статьи 279 настоящего Кодекса, оказывающего услуги по переработке давальческого сырья, не включается сумма акциза, подлежащая уплате (уплаченная) в соответствии с положениями настоящего Кодекса при передаче таких товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья.»;
подпункт 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
«3) на дату совершения оборота, указанную в подпункте 3) пункта 6 статьи 237 настоящего Кодекса, как разница между общей суммой всех лизинговых платежей, полученных (подлежащих получению) по договору финансового лизинга, без включения в них суммы вознаграждения по финансовому лизингу и налога на добавленную стоимость и размером облагаемого оборота, определяемым как сумма размеров облагаемых оборотов, приходящихся на предыдущие даты совершения оборота по реализации согласно данному договору.»;
53) статью 243 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Электронная декларация на товары, по которой в информационных системах налоговых органов имеется уведомление о фактическом вывозе товаров, полученное из информационной системы таможенных органов, также является документом, подтверждающим экспорт товаров. При наличии электронной декларации на товары, предусмотренной настоящим пунктом, представление документов, установленных подпунктами 2) и 3) пункта 1, подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи и седьмым абзацем подпункта 1) пункта 3 статьи 244 настоящего Кодекса, не требуется.»;
54) статью 244-4 изложить в следующей редакции:
«Статья 244-4. Налогообложение аффинированного золота
1. Оборот по реализации налогоплательщиками, осуществляющими добычу и производство золота, Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота из сырья собственного производства для пополнения активов в драгоценных металлах облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.

«Осы тармақтың 1) – 4) тармақшаларында көзделмеген жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін тұлға әділет органдарында есептік тіркелу негізінде немесе салық органдарында дара кәсіпкер ретінде тіркелу есебіне қойылу негізінде Қазақстан Республикасының аумағында болған жағдайда, осындай тұлғаның кәсіпкерлік немесе басқа да қызметті жүзеге асыратын орны Қазақстан Республикасының аумағы болып есептеледі.»;
52) 238-бапта:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық салынатын айналым мөлшерiне акцизделетiн тауарлар бойынша акциз сомалары енгiзiледi.
Алыс-беріс шикізатын өңдеу бойынша қызметтер көрсететін осы Кодекстің 279-бабының 5) тармақшасында көрсетілген акцизделетiн тауарды өндірушінің салық салынатын айналым мөлшерiне алыс-беріс шикізаты өңдеу өнімі болып табылатын, осындай тауарларды берген кезде осы Кодекстің ережелеріне сәйкес төлеуге жататын (төленген) акциз сомасы енгізілмейді.»;
10-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Кодекстің 237-бабы 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген айналым жасау күніне - қаржы лизингі шарты бойынша алынған (алынуға жататын) қаржы лизингі бойынша сыйақы мен қосылған құн салығының сомалары енгізілмеген барлық лизингтік төлемдердің жалпы сомасы мен осы шартқа сәйкес өткізу бойынша айналым жасаудың алдындағы күндерге келетін салық салынатын айналымдар мөлшерінің сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын айналым мөлшері арасындағы айырма ретінде айқындалады.»;
53) 243-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Салық органдарының ақпараттық жүйесінде тауарларға декларация бойынша тауарларды іс жүзінде әкету фактісі жөніндегі хабарламасы бар Кеден органдарының ақпараттық жүйесінен алынған тауарларға электрондық декларация да, тауарлар экспортын растайтын құжат болып табылады. Осы тармақта көзделген тауарларға электрондық декларация болған жағдайда, осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және осы Кодекстің 244-бабының 3-тармағы 1) тармақшасының жетінші абзацында белгіленген құжаттарды тапсыру талап етілмейді.»;
54) 244-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«244-4-бап. Тазартылған алтынға салық салу
1. Алтын өндіруді және шығаруды жүзеге асыратын салық төлеушілердің бағалы металдар активтерін толықтыру үшін өз өндірісі шикізатынан тазартылған алтынды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өткізуі бойынша айналымға нөлдік мөлшерлеме бойынша қосылған құн салығы салынады.

2. Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, указанные в пункте 1 настоящей статьи, являются:
1) договор об общих условиях купли-продажи аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах, заключенный между налогоплательщиком и Национальным Банком Республики Казахстан;
2) копии документов, подтверждающих стоимость аффинированного золота, реализованного Национальному Банку Республики Казахстан;
3) копии документов, подтверждающих получение аффинированного золота Национальным Банком Республики Казахстан с указанием количества аффинированного золота.»;
55) статью 253 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) по предоставлению автономной организацией образования, указанной в подпункте 6) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, библиотечного фонда, в том числе в электронном виде, во временное пользование автономным организациям образования, указанным в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;»;
56) пункт 1 статьи 255 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
«13) предметов религиозного назначения, ввозимых религиозными объединениями, зарегистрированными в органах юстиции.
Перечень и критерии отбора товаров, указанных в настоящем подпункте, утверждаются уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
Положения настоящего подпункта не распространяются на предметы религиозного назначения, предназначенные для дальнейшей реализации.»;
57) статью 256 дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
«3-3. Плательщик налога на добавленную стоимость, осуществляющий строительство жилого здания, вправе в налоговом периоде, в котором наступил случай, предусмотренный подпунктом 3) пункта 1 статьи 249 настоящего Кодекса, но не ранее даты приемки в эксплуатацию жилого здания государственной приемочной или приемочной комиссией, отнести в зачет сумму налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным на строительство нежилого помещения, являющегося частью такого жилого здания, определенного по следующей формуле:
НДСнп = НДСжз * Sнп / Sжз,
где:
НДСнп - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по нежилому помещению, являющемуся частью жилого здания;
НДСжз - сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным на строительство жилого здания;
Sнп - площадь нежилых помещений в жилом здании;
Sжз - общая площадь жилого здания.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Зачет по налогу на добавленную стоимость подлежит уменьшению в размере суммы, отнесенной на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 настоящего Кодекса, в случае, если налогоплательщик, состоящий в государственной базе налогоплательщиков, после снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость применил пункт 13 статьи
100 настоящего Кодекса.»;

2. Мыналар:
1) салық төлеуші мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалған бағалы металдар активтерін толықтыру үшін тазартылған алтынды сатып алу-сатудың жалпы талаптары туралы шарт;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өткізілген тазартылған алтын құнын растайтын құжаттардың көшірмесі;
3) тазартылған алтын саны көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тазартылған алтынды алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері осы баптың 1-тармағында көрсетілген, нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдарды растайтын құжаттар болып табылады.»;
55) 253-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген дербес білім беру ұйымының осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген дербес білім беру ұйымдарына кітапхана қорын, оның ішінде электрондық түрде уақытша пайдалануға беруі жөніндегі;»;
56) 255-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
«13) әділет органдарында тіркелген діни бірлестіктер әкелетін діни мақсаттағы заттардың импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшада көрсетілген тауарларды іріктеу тізбесі мен критерийін діни қызметі саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Осы тармақшаның ережелері одан әрі сатуға арналған діни мақсаттағы заттарға қолданылмайды.»;
57) 256-бап мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
«3-3. Тұрғын үй құрылысын жүзеге асыратын қосылған құн салығын төлеушi осы Кодекстің 249-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдай басталған, бірақ мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы тұрғын үйді пайдалануға қабылдаған күннен ерте емес салық кезеңінде осындай тұрғын үй ғимаратының бір бөлігі болып табылатын тұрғын емес үй-жайдың құрылысына пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер бойынша мынадай формула:
ҚҚСте = ҚҚСтғ*Sте/Sтғ бойынша айқындалатын қосылған құн салығының сомасын есепке жатқызуға құқылы,
мұндағы:
ҚҚСте - тұрғын үй ғимаратының бір бөлігі болып табылатын тұрғын емес үй-жай бойынша есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы;
ҚҚСтғ - тұрғын үй ғимаратының құрылысына пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы;
Sте – тұрғын үй ғимаратындағы тұрғын емес үй-жайлардың алаңы;
Sтғ – тұрғын үй ғимаратының жалпы алаңы.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Егер салық төлеушілердің мемлекеттік базасында тұрған салық төлеуші қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 100-бабының 13-тармағын қолданған жағдайда қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу осы Кодекстің 100-бабының 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған сома мөлшеріне азайтылуға жатады.»;

58) в статье 257:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
«1-1. Налог на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным на строительство нежилого помещения, являющегося частью жилого здания, не подлежит отнесению в зачет до:
наступления случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 1 статьи 249 настоящего Кодекса;
приемки в эксплуатацию такого жилого здания государственной приемочной или приемочной комиссией.
Налог на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным на строительство жилого здания, учитывается плательщиком налога на добавленную стоимость, осуществляющим строительство жилого здания, отдельно для целей, указанных в пункте 3-3 статьи 256 настоящего Кодекса, до:
наступления случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 1 статьи 249 настоящего Кодекса;
приемки в эксплуатацию такого жилого здания.»;
пункт 3 дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
«3) по сделке, признанной недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда;
4) по операциям с налогоплательщиком, государственная регистрация которого признана недействительной или отменен приказ о государственной регистрации на основании вступившего в законную силу решения суда, произведенным с даты его государственной регистрации.»;
59) пункт 4 статьи 259 изложить в следующей редакции:
«4. В случае, если обязательство по приобретенным товарам, работам, услугам на дату признания поставщика - плательщика налога на добавленную стоимость банкротом не удовлетворено полностью или частично, то исключение из зачета налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, за исключением налога на добавленную стоимость, по которому произведена корректировка в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, производится в налоговом периоде, в котором вынесено решение органов юстиции об исключении из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров поставщика - плательщика налога на добавленную стоимость, признанного банкротом.»;
60) в статье 263:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, счет-фактура выписывается не ранее даты совершения оборота и не позднее пяти дней после даты совершения оборота по реализации.
Плательщик налога на добавленную стоимость вправе выписывать счета-фактуры:
при реализации электроэнергии, воды, газа, услуг связи, коммунальных услуг, железнодорожных перевозок, транспортно-экспедиционных услуг, услуг оператора вагонов (контейнеров), услуг по перевозке грузов по системе магистральных трубопроводов, услуг по предоставлению кредита (займа, микрокредита), а также облагаемых налогом на добавленную стоимость банковских операций - по итогам календарного месяца не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, по итогам которого выписывается счет-фактура;
при передаче имущества в финансовый лизинг в части начисленной суммы вознаграждения - по итогам календарного квартала не позднее 20 числа месяца, следующего за кварталом, по итогам которого выписывается счет-фактура;

58) 257-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1. Тұрғын үй ғимаратының бір бөлігі болып табылатын тұрғын емес үй-жайдың құрылысына пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер бойынша қосылған құн салығы:
осы Кодекстің 249-бабының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдай басталғанға дейін;
мұндай тұрғын үй ғимаратын мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы пайдалануға қабылдағанға дейін есепке жатқызылуға жатпайды.
Тұрғын үй ғимаратының құрылысына пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер бойынша қосылған құн салығын тұрғын үй салуды жеке осы Кодекстің 256-бабының 3-3-тармағында көрсетілген мақсаттар үшін жүзеге асыратын қосымша құн салығын төлеуші:
осы Кодекстің 249-бабының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдай басталғанға дейін;
мұндай тұрғын үй ғимаратын мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы пайдалануға қабылдағанға дейін ескереді.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
«3) заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жарамсыз деп танылған мәмілелер бойынша;
4) заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде оның мемлекеттік тіркелуі жүргізілген күнінен бастап мемлекеттік тіркелуі туралы бұйрықтың күші жойылған немесе оның мемлекеттік тіркелуі заңсыз деп танылған салық төлеушімен операциялар бойынша есепке жатқызылмайды.»;
59) 259-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттеме - қосылған құн салығын төлеушi өнiм берушi банкрот деп танылған жағдайда толық немесе ішінара қанағаттандырылмаса, онда осы баптың 1-тармағына сәйкес түзету жүргізілген қосылған құн салығын қоспағанда, бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығын есептен алып тастау банкрот деп танылған қосылған құн салығын төлеушi - өнiм берушiні Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмiнен алып тастау туралы әдiлет органдарының шешiмi шығарылған салық кезеңiнде жүргiзiледi.»;
60) 263-бапта:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, шот-фактура айналым жасалған күннен бұрын жазылмайды және өткізу бойынша айналым жасалған күннен кейiнгi бес күннен кешiктiрiлмей жазып берiледi.
Қосылған құн салығын төлеушi:
электр энергиясын, суды, газды, байланыс қызметтерiн, коммуналдық қызметтер көрсетудi, темір жол тасымалдарын, көлiк-экспедиторлық қызметтер көрсетудi, вагондар (контейнерлер) операторының қызметтерін, магистральдық құбыр жүйесі бойынша жүктерді тасымалдау бойынша қызметтер көрсетудi, кредит (қарыз, микрокредит) беру бойынша қызметтер көрсетудi, сондай-ақ қосылған құн салығы салынатын банк операцияларын өткізу кезiнде - қорытындысы бойынша шот-фактура жазып берiлетiн айдан кейiнгi айдың 20-күнiнен кешiктiрмей күнтiзбелiк айдың қорытындылары бойынша;
есептелген сыйақы сомасы бөлiгiнде мүлiктi қаржы лизингiне беру кезiнде оның қорытындысы бойынша шот-фактура жазып берiлетiн тоқсаннан кейiнгi айдың 20-шы күнiнен кешiктiрмей күнтiзбелiк тоқсанның қорытындылары бойынша;

при реализации товаров, работ, услуг по договорам, заключенным на срок один или более одного года, лицам, указанным в пункте 1 статьи 276 настоящего Кодекса, - по итогам календарного месяца не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, по итогам которого выписывается счет-фактура.
В случае вывоза товаров в таможенной процедуре экспорта, счет-фактура выписывается не позднее даты совершения оборота по реализации.
В случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 237 настоящего Кодекса, счет-фактура выписывается не ранее и не позднее пяти дней после даты, указанной в подписанном документе, указанном в абзацах втором, третьем части третьей пункта 1 статьи 237 настоящего Кодекса.»;
пункт 16-1 изложить в следующей редакции:
«16-1. В целях выполнения требований пункта 16 настоящей статьи выписка счета-фактуры осуществляется:
1) в случаях, предусмотренных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 15 настоящей статьи, - в день совершения оборота или позже. При этом при выписке счета-фактуры позже даты совершения оборота наряду с датой выписки счета-фактуры поставщиком услуг указывается дата совершения оборота по реализации с указанием налога, исчисленного по ставке, действующей на дату совершения оборота;
2) в случае, предусмотренном в подпункте 4) пункта 15 настоящей статьи, - по месту реализации товаров, работ, услуг.»;
61) пункт 2 статьи 270 изложить в следующей редакции:
«2. Если иное не предусмотрено статьей 68 настоящего Кодекса, одновременно с декларацией представляются реестры счетов-фактур по приобретенным и реализованным в течение налогового периода товарам, работам, услугам, являющиеся приложением к декларации. Формы реестров счетов-фактур по приобретенным и реализованным товарам, работам, услугам устанавливаются уполномоченным органом.»;
62) пункт 3 статьи 272 изложить в следующей редакции:
«3. По оборотам, облагаемым по нулевой ставке, превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода, подлежит возврату, если одновременно выполняются следующие условия:
1) плательщиком налога на добавленную стоимость осуществляется постоянная реализация товаров, работ, услуг, облагаемых по нулевой ставке;
2) оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке, за налоговый период, в котором совершены обороты, облагаемые по нулевой ставке, и по которому в декларации указано требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость, составлял не менее 70 процентов в общем облагаемом обороте по реализации.
Положения настоящего пункта не распространяются на налогоплательщиков, имеющих право на применение упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость, предусмотренного статьей 274 настоящего Кодекса.»;

осы Кодекстің 276-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдарға бір немесе бір жылдан астам мерзімге жасалған шарттар бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде - оның қорытындысы бойынша шот-фактура жазып берiлетiн айдан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктiрмей күнтiзбелiк айдың қорытындылары бойынша шот-фактураны жазып беруге құқылы.
Тауарлар экспорттың кедендік рәсімінде әкетілген жағдайда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күннен кешіктірілмей жазып беріледі.
Осы Кодекстің 237-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда шот-фактура осы Кодекстің 237-бабының 1-тармағының үшінші бөлігінің екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген қол қойылған құжатта көрсетілген күннен кейін бес күннен ерте емес және кешіктірмей жазылып берiледi.»;
16-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16-1. Осы баптың 16-тармағының талаптарын орындау мақсатында шот-фактураларды жазып беру:
1) осы баптың 15-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда - айналым жасалған күні немесе одан кешірек жүзеге асырылады. Бұл ретте шот-фактураларды жазып беру күнімен қатар айналым жасалған күннен кешірек шот-фактураларды жазып беру кезінде, қызмет көрсетуді беруші айналым жасалған күні қолданыста болатын мөлшерлеме бойынша есептелген салықты көрсете отырып, өткізу бойынша айналым жасалған күнді көрсетеді;
2) осы баптың 15-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда - тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсету өткiзілген орын бойынша жүзеге асырылады.»;
61) 270-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстің 68-бабында өзгеше көзделмесе, декларациямен бір мезгілде декларацияға қосымша болып табылатын, салық кезеңі ішінде сатып алынған және өткізілген тауарлар, жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімдері табыс етіледі. Сатып алынған және өткізілген тауарлар, жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімдерінің нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
62) 272-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Есепті салық кезеңінің соңында өсетін қорытындылар декларациясы бойынша қалыптасқан, есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуі нөлдік мөлшерлеме бойынша салынатын айналымдар бойынша, егер бір мезгілде мынадай талаптар орындалса:
1) қосылған құн салығын төлеуші нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын тауарлар өткізуді, жұмыстар орындауды, қызмет көрсетулерді тұрақты жүзеге асырса;
2) нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар жасалған және декларацияда ол бойынша қосылған құн салығының асып кеткенін қайтару туралы талап көрсетілген салық кезеңі ішінде нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым өткізу бойынша жалпы салық салынатын айналымда кемінде 70 пайыз құрайтын болса, қайтарылуға жатады.
Осы тармақтың ережелері осы Кодекстің 274-бабында көзделген қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы бар салық төлеушілерге қолданылмайды.»;

63) в статье 276:
часть четвертую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«Сводные ведомости (реестры), составленные представительствами, передаются в организацию по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан с приложением копий документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость (счетов-фактур, выписанных в порядке, установленном настоящим Кодексом, документов, подтверждающих факт оплаты), в течение месяца, следующего за отчетным кварталом, за исключением случаев завершения срока пребывания в Республике Казахстан члена (членов) персонала представительства.»;
пункты 5, 6 изложить в следующей редакции:
«5. После подтверждения принципа взаимности организация по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан передает в налоговый орган по месту нахождения представительств, аккредитованных в Республике Казахстан, с сопроводительным документом сводные ведомости (реестры) с приложением копий документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость (счетов-фактур, выписанных в порядке, установленном настоящим Кодексом, документов, подтверждающих факт оплаты).
6. Возврат налога на добавленную стоимость представительствам осуществляется налоговыми органами в течение тридцати рабочих дней после получения от организации по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан сводных ведомостей (реестров) и документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость, с письменным извещением.
Налоговые органы после проверки сводных ведомостей (реестров) и копий документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость, извещают организацию по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан о возврате и (или) отказе в возврате налога на добавленную стоимость.
В случае отказа в возврате сумм налога на добавленную стоимость, налоговые органы сообщают, какие нарушения и по каким документам они были допущены.»;
64) в статье 276-20:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«1) заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде.
Форма заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, правила его заполнения и представления утверждаются уполномоченным органом;»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Декларация по косвенным налогам по импортированным товарам и заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов представляются налогоплательщиками на бумажном носителе и в электронном виде.
Форма декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, правила ее составления и представления утверждаются уполномоченным органом.»;

63) 276-бапта:
4-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Өкілдіктер жасаған ведомостар (тізілімдер) қосылған құн салығының төленгенін растайтын құжаттардың (осы Кодексте белгіленген тәртіппен жазылған шот-фактуралардың, төлеу фактісін растайтын құжаттардың) көшірмелерімен қоса есепті тоқсаннан кейінгі айдың ішінде, өкілдік персоналы мүшесінің (мүшелерінің) Қазақстан Республикасында болуының аяқталу мерзімі жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдарына беріледі.»;
5, 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Өзара түсіністік қағидаты расталғаннан кейін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдары Қазақстан Республикасында тіркелген өкілдіктердің орналасқан жері бойынша салық органына қосылған құн салығының төленгенін растайтын құжаттардың (осы Кодексте белгіленген тәртіппен жазылған шот-фактуралардың, төлеу фактісін растайтын құжаттардың) көшірмелерімен қоса жиынтық ведомостарды (тізілімдерді) ілеспе құжатпен бірге береді.
6. Өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтаруды салық органдары Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдарынан жазбаша хабарламасы бар жиынтық ведомостарды (тізілімдерді) және қосылған құн салығының төленгенін растайтын құжаттарды алғаннан кейін, отыз жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Салық органдары жиынтық ведомостарды (тізілімдерді) және қосылған құн салығының төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктерімен жұмыс жөніндегі ұйымға қосылған құн салығын қайтару және (немесе) қайтарудан бас тарту туралы хабарлайды.
Қосылған құн салығы сомаларын қайтарудан бас тартқан жағдайда, салық органдары қандай бұзушылықтар болғанын және оларға қандай құжаттар бойынша жол берілгенін хабарлайды.»;
64) 276-20-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті (өтініштерді) қағаз жеткізгіште (төрт дана) және электронды түрде табыс етеді.
Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің нысанын, оны толтыру мен табыс ету қағидаларын уәкілетті орган бекiтедi;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Салық төлеушілер импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация мен тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қағаз жеткізгіште және электронды түрде табыс етеді.
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияның нысанын, оны толтыру мен табыс ету қағидаларын уәкілетті орган бекiтедi.»;

65) абзац первый части первой статьи 279 изложить в следующей редакции:
«Если иное не установлено настоящей статьей, подакцизными товарами являются:»;
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
«Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности имеет право определять дополнительный перечень импортируемых товаров, которые будут подлежать обложению акцизами по стране происхождения, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Ставки акцизов на товары, указанные в дополнительном перечне импортируемых товаров, определенном в соответствии с частью второй настоящего пункта, устанавливаются Правительством Республики Казахстан на основании предложений уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности.»;
66) в таблице подпункта 1) пункта 4 статьи 280:
строки 6, 7 изложить в следующей редакции:
«
6.
2208
Алкогольная продукция (кроме коньяка, бренди, вин, виноматериала и пива)
1600 тенге/литр 100 % спирта
7.
2208
Коньяк, бренди
250 тенге/литр 100 % спирта
»;
строку 8 исключить;
строки 13, 14, 15, 16, 17 изложить в следующей редакции:
«
13.
из 2402
Сигареты с фильтром
5000 тенге/1000 штук
14.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
5000 тенге/1000 штук
15.
из 2402
Сигариллы
6225 тенге/1000 штук
16.
из 2402
Сигары
565 тенге/штука
17.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
7345 тенге/ килограмм
»;
подпункт 2) дополнить строкой 6 следующего содержания:
«
6.
Передача подакцизных товаров, указанных в подпункте 5) статьи 279 настоящего Кодекса, являющихся продуктом переработки давальческого сырья.
4500
540
»;
67) статью 283 изложить в следующей редакции:
«Статья 283. Налоговая база
По подакцизным товарам налоговая база определяется как объем (количество), произведенных, реализованных подакцизных товаров в натуральном выражении.
По подакцизным товарам, указанным в подпункте 5) статьи 279 настоящего Кодекса, являющимся продуктом переработки давальческого сырья, налоговая база определяется как объем (количество) переданных подакцизных товаров в натуральном выражении.»;
68) абзац первый части второй пункта 1 статьи 287 изложить в следующей редакции:
«К сфере оптовой реализации относится также отгрузка бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива структурным подразделениям для дальнейшей реализации.»;
69) часть третью пункта 3 статьи 308 изложить в следующей редакции:
«Недропользователь, осуществляющий добычу нефти, минерального сырья, подземных вод, а также лечебных грязей, добыча которых не предусмотрена условиями контракта на недропользование, и запасы которых утверждены уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан, обязан производить по ним уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет в порядке, установленном настоящим Кодексом, до внесения соответствующих изменений и дополнений в контракт на недропользование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;

65) 279-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, мыналар акцизделетін тауарлар болып табылады:»;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте шығарылған елі бойынша акциздер салық салуға жатқызылатын импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындауға құқылы.
Осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес айқындалған импортталатын тауарлардың қосымша тізбесінде көрсетілген тауарларға акциздер мөлшерлемелерін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
66) 280-бапта 4-тармақтың 1) тармақшасындағы кестеде:
6, 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
6.
2208
Алкоголь өнімі (коньяктан, брендиден, шараптардан, шарап материалынан және сырадан басқа)
100% спирт 1600 теңге/литр
7.
2208
Коньяк, бренди
100% спирт 250 теңге/литр
»;
8-жол алып тасталсын;
13, 14, 15, 16, 17-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
13.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
5000 теңге/
1000 дана
14.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
5000 теңге/1000 дана
15.
2402-ден
Сигариллдер
6225 теңге/1000 дана
16.
2402-ден
Сигаралар
565 теңге/дана
17.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
7345 теңге/ килограмм
»;
2) тармақша мынадай мазмұндағы 6-жолмен толықтырылсын:
«
6.
Алыс-беріс шикізатын өңдеу өнімі болып табылатын осы Кодекстің 279-бабының 5) тармақшасында көрсетілген акцизделетiн тауарларды беру.
4500
540
»;
67) 283-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«283-бап. Салық базасы
Акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы өндірілген, өткізілген заттай мәнінде акцизделетін тауарлар көлемі (саны) ретінде айқындалады.
Алыс-беріс шикізатын өңдеу өнімі болып табылатын осы Кодекстің 279-бабының 5) тармақшасында көрсетілген акцизделетiн тауарлар бойынша өткізілген заттай мәніндегі акцизделетін тауарлардың берілген көлемі (саны) ретінде салық базасы айқындалады.»;
68) 287-баптың 1-тармағының екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Көтерме саудада өткізу саласына, сондай-ақ одан әрі өткізу үшін құрылымдық бөлімшелерге бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынын жөнелту жатқызылады.»;
69) 308-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Өндiрiлуi жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттың талаптарында көзделмеген және қорларын осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттік органы бекіткен мұнайды, минералды шикізатты, жерасты суларын, сондай-ақ емдік балшықты өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы олар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшартқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиiстi өзгерістер мен толықтырулар енгiзiлгенге дейін, осы Кодексте белгіленген тәртіппен салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдерді төлеуге мiндеттi.»;

70) статью 315 изложить в следующей редакции:
«Статья 315. Сроки уплаты подписного бонуса
1. Если иное не установлено настоящей статьей подписной бонус уплачивается в бюджет по месту нахождения налогоплательщика в следующие сроки:
1) пятьдесят процентов от установленной суммы – в течение тридцати календарных дней с даты объявления налогоплательщика победителем конкурса или подписания протокола прямых переговоров по предоставлению права недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
2) пятьдесят процентов от установленной суммы – не позднее тридцати календарных дней с даты вступления в силу контракта на недропользование.
2. При расширении контрактной территории подписной бонус уплачивается в бюджет по месту нахождения налогоплательщика в течение тридцати календарных дней с даты внесения изменений в контракт на недропользование о таком расширении, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. При получении письменного разрешения на право недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений, подписной бонус уплачивается в бюджет по месту нахождения налогоплательщика в течение тридцати календарных дней с даты получения такого разрешения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.»;
71) абзац первый части первой пункта 1 статьи 328 изложить в следующей редакции:
«1. Платеж по возмещению исторических затрат, понесенных государством на геологическое изучение контрактной территории и разведку месторождений, уплачивается недропользователем в бюджет по месту нахождения с начала добычи после коммерческого обнаружения в следующем порядке:»;
72) в статье 332:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) природный газ, реализованный на внутреннем рынке Республики Казахстан и (или) использованный на собственные производственные нужды.
Если иное не установлено настоящим подпунктом в целях настоящего раздела природным газом, использованным на собственные производственные нужды, признается природный газ, добытый недропользователем в рамках контракта на недропользование и использованный в рамках данного контракта в соответствии с утвержденными уполномоченным государственным органом документами:
при проведении операций по недропользованию в качестве топлива при подготовке нефти;
для технологических и коммунально-бытовых нужд;
для подогрева нефти на устье скважин и при транспортировке нефти от места добычи и хранения до места перевалки в магистральный трубопровод и (или) на другой вид транспорта, в соответствии с утвержденными проектными документами;
для выработки электроэнергии, используемой при проведении операций по недропользованию;
для обратной закачки в недра в объеме, предусмотренном утвержденными проектными документами, за исключением случаев обратной закачки в недра, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи;
в целях газлифтного (механизированного) способа эксплуатации добывающих нефтяных скважин в объемах, предусмотренных утвержденными уполномоченным государственным органом проектными документами.
Природным газом, использованным на собственные производственные нужды, признается также природный газ, добытый недропользователем в рамках контракта на недропользование и использованный для обратной закачки в недра в целях поддержания пластового давления в нефтегазовых зонах в рамках другого контракта на недропользование данного недропользователя в объеме, предусмотренном утвержденными проектными документами;»;

70) 315-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«315-бап. Қол қойылатын бонусты төлеу мерзiмдерi
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, қол қойылатын бонус бюджетке салық төлеушінің тұрғылықты орны бойынша мынадай мерзімдерде:
1) белгіленген соманың елу пайызы – салық төлеушіні Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес конкурс жеңімпазы деп жариялаған немесе жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күнінен бастап күнтiзбелiк отыз күн ішінде;
2) белгіленген соманың елу пайызы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт күшіне енген күнінен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешіктірілмей төленеді.
2. Келісімшарт аумағы кеңейтілген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Жер қойнауын пайдалану туралы келісімшартқа осындай кеңейту туралы өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қол қойылатын бонус бюджетке салық төлеушінің орналасқан жері бойынша төленеді.
3. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды және гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат алынған кезде, Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес осындай рұқсатты алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қол қойылатын бонус бюджетке салық төлеушінің орналасқан жері бойынша төленеді.»;
71) 328-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге және кен орындарын барлауға мемлекетке келтірілген тарихи шығындарды өтеу жөніндегі төлемді жер қойнауын пайдаланушы бюджетке коммерциялық табудан кейінгі өндіру басталғаннан бастап орналасқан жері бойынша мынадай тәртіппен төлейді:»;
72) 332-бапта:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген және (немесе) меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газға
Егер осы тармақшада осы бөлімнің мақсаттарда өзгеше белгіленбесе, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде өндірген және осы келісімшарт шеңберінде уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен құжаттарға сәйкес пайдаланылған меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газ деп:
жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мұнай дайындау кезінде отын ретінде;
технологиялық және коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер үшін;
бекітілген жобалық құжаттарға сәйкес ұңғыма сағасында мұнайды қыздыру үшін және мұнайды өндіру және сақтау орнынан магистралдық құбырға және (немесе) көліктің басқа түріне ауыстырып тиеу орнына дейін тасымалдау кезінде;
жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізген кезде пайдаланылатын электр энергиясын өндіру үшін;
осы баптың 4-тармағында көзделген жер қойнауына кері айдау жағдайларын қоспағанда, бекітілген жобалық құжаттарда көзделген көлемде жер қойнауына қайта айдау үшін;
уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен жобалық құжаттарда көзделген көлемде өндіруші мұнай ұңғымаларын пайдаланудың газлифтілік (механикаландырылған) тәсілі мақсатында пайдаланылған табиғи газ танылады.
Меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газ деп, сонымен қатар жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде өндірген және осы жер қойнауын пайдаланушының басқа жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарты шеңберінде мұнай-газ аймақтарында қабат қысымын ұстап тұру мақсатында бекітілген жобалық құжаттарда көзделген көлемде жер қойнауына кері айдау үшін пайдаланылатын табиғи газ танылады;»;

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) попутный газ, использованный для производства сжиженного нефтяного газа в объеме, приходящемся на сжиженный нефтяной газ, реализованный на внутреннем рынке Республики Казахстан. При этом такой объем сжиженного нефтяного газа утверждается уполномоченным органом и является обязательным для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере газа и газоснабжения.»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) товарную сырую нефть, газовый конденсат и природный газ - общий объем добытых недропользователем за налоговый период в рамках каждого отдельного контракта на недропользование сырой нефти, газового конденсата и природного газа за вычетом объемов сырой нефти, газового конденсата и природного газа, указанных в подпунктах 1), 2), 2-1), 3), 4), 5) и 5-1) настоящего пункта, если иное не установлено настоящей статьей.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Объемом природного газа, использованного на собственные производственные нужды, и (или) попутного газа, использованного для производства сжиженного нефтяного газа, в соответствии с подпунктами 5) и 5-1) пункта 2 настоящей статьи, признается фактический объем такого использованного природного и (или) попутного газа в пределах объемов, указанных в утвержденных уполномоченными государственными органами документах.»;
73) в статье 334:
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«В целях исчисления налога на добычу полезных ископаемых стоимость природного газа, реализованного недропользователем на внутреннем рынке Республики Казахстан и (или) использованного на собственные производственные нужды, а также попутного газа, использованного для производства сжиженного нефтяного газа, определяется в следующем порядке:»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) при использовании добытого попутного газа для производства сжиженного нефтяного газа в соответствии с условиями, указанными в подпункте 5-1) пункта 2 статьи 332 настоящего Кодекса, и (или) использовании добытого природного газа на собственные производственные нужды - как произведение фактического объема:
попутного газа, использованного для производства сжиженного нефтяного газа, и производственной себестоимости добычи единицы продукции, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов;
природного газа, использованного недропользователем на собственные производственные нужды, и производственной себестоимости добычи единицы продукции, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов.
Если природный газ добывается попутно с сырой нефтью, производственная себестоимость добычи природного газа определяется на основании производственной себестоимости добычи сырой нефти в соотношении:
одна тысяча кубических метров природного газа соответствует

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген сұйытылған мұнай газына келетін көлемде сұйытылған мұнай газын өндіру үшін пайдаланылған ілеспе газ. Бұл ретте сұйытылған мұнай газының мұндай көлемін уәкілетті орган бекітеді және газ және газбен жабдықтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізу үшін міндетті болып табылады.»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) тауарлық шикi мұнайға, газ конденсатына және табиғи газға – егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1), 2), 2-1), 3), 4), 5) және 5-1) тармақшаларында көрсетілген шикi мұнай, газ конденсаты мен табиғи газ көлемдерiн шегере отырып, жер қойнауын пайдаланушы салық кезеңiнде жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жекелеген келісімшарт шеңберiнде өндiрген шикi мұнайдың, газ конденсатының және табиғи газдың жалпы көлемiне бөлiнедi.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газ және (немесе) сұйытылған мұнай газын өндіру үшін пайдаланылған ілеспе газ көлемі деп осы баптың 2-тармағының 5) және 5-1) тармақшаларына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен құжаттарда көрсетілген көлемдер шегінде осындай пайдаланылған табиғи және (немесе) ілеспе газдың іс жүзіндегі көлемі танылады.»;
73) 334-бапта:
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықты есептеу мақсатында жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізген және (немесе) меншікті өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланған табиғи газдың, сондай-ақ сұйытылған мұнай газын өндіру үшін пайдаланылған ілеспе газдың құны мынадай тәртіппен:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Кодекстің 332-бабы 2-тармағының 5-1) тармақшасында көрсетілген шарттарға сәйкес сұйытылған мұнай газын өндіру үшін өндірілген ілеспе газды пайдаланған кезде және (немесе) өндірілген табиғи газды меншікті өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланған кезде – нақты көлемін шығару ретінде:
сұйытылған мұнай газын өндіру үшін пайдаланылған ілеспе газдың және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, өнім бірлігін өндірудің 20 пайызға ұлғайтылған өндірістік өзіндік құнының;
жер қойнауын пайдаланушы меншікті өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланған табиғи газдың және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, өнім бірлігін өндірудің 20 пайызға ұлғайтылған өндірістік өзіндік құнының нақты көлемі ретінде айқындалады.
Егер табиғи газ шикі мұнаймен ілестіріле өндірілсе, табиғи газды өндірудің өндірістік өзіндік құны шикі мұнайды өндірудің өндірістік өзіндік құны негізінде:

0,857 тонны сырой нефти.»;
74) часть вторую пункта 2 статьи 357 изложить в следующей редакции:
«Не являются объектом обложения доходы, установленные в подпунктах 8), 10), 12), 17), 18), 24), 26), 26-1), 27), 29)-32), 34), 41) пункта 1 статьи 156 и подпункте 13) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса, а также:»;
75) подпункты 4), 5) и 6) пункта 3 статьи 365 изложить в следующей редакции:
«4) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, - по одному автотранспортному средству с объемом двигателя до 4000 кубических сантиметров включительно, являющемуся объектом обложения налогом;

табиғи газдың бір мың текше метрі 0,857 тонна шикі мұнайға сәйкес келетін қатынасында айқындалады.»;
74) 357-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 8), 10), 12), 17), 18), 24), 26), 26-1), 27), 29) – 32), 34), 41) тармақшаларында және 200-1-бабының 1-тармағының 13) тармақшасында белгіленген табыстар, сондай-ақ:»;
75) 365-баптың 3-тармағының 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
4) салық салу объектісі болып табылатын қозғалтқыш көлемі 4000 текше сантиметрді қоса алғанға дейінгі бір автокөлік құралы бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушылар, соларға теңестірілетін адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағы ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 мамырға дейінгі аралықта кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет еткен) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағы ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар;

76) строку 1 таблицы пункта 1 статьи 367 изложить в следующей редакции:
«
1.
Легковые автомобили с объемом двигателя (куб. см):
до 1 100 включительно
1
свыше 1 100 до 1 500 включительно
2
свыше 1 500 до 2 000 включительно
3
свыше 2 000 до 2 500 включительно
6
свыше 2 500 до 3 000 включительно
9
свыше 3 000 до 3 200 включительно
35
свыше 3 200 до 3 500 включительно
46
свыше 3 500 до 4 000 включительно
66
свыше 4 000
117
»;
77) пункт 4 статьи 372 исключить;
78) абзац четвертый пункта 3 статьи 386 изложить в следующей редакции:
«При этом запрещается в решениях местных представительных органов повышать ставки земельного налога индивидуально для отдельных налогоплательщиков.»;
79) в статье 387:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«При этом запрещается в решениях местных представительных органов повышать ставки земельного налога индивидуально для отдельных налогоплательщиков.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, исчисляют земельный налог с учетом положений, установленных главой 17 настоящего Кодекса.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. По земельным участкам, предназначенным для жилищного или иного строительства и не используемым в соответствующих целях и (или) с нарушением законодательства Республики Казахстан, базовые ставки налога, установленные статьей 381 настоящего Кодекса, увеличиваются в 10 раз, с даты вручения уполномоченным органом письменного предупреждения собственнику или землепользователю о необходимости использования земельного участка по назначению и (или) необходимости устранения нарушения законодательства Республики Казахстан, кроме ставок, установленных пунктами 23 - 26 таблицы статьи 381 настоящего Кодекса.
Порядок определения земельных участков, не используемых в соответствующих целях и (или) с нарушением законодательства Республики Казахстан для целей части первой настоящего пункта устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Порядок определения земельных участков и предоставления сведений по таким земельным участкам уполномоченными государственными органами в налоговые органы утверждается уполномоченным органом.»;

76) 367-баптың 1-тармағы кестесінің 1-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«
Р/с
Салық салу объектісі
Салық мөлшерлемесі (айлық есептік көрсеткіш)
1
2
3
1.
Қозғалтқышының көлемі мынадай жеңіл автомобильдер (текше см.):
1100-ге дейін қоса алғанда
1
1100-ден жоғары 1500-ді қоса алғанда
2
1500-ден жоғары 2000-ды қоса алғанда
3
2000-нан жоғары 2500-ді қоса алғанда
6
2500-ден жоғары 3000-ды қоса алғанда
9
3000-нан жоғары 3200-ды қоса алғанда
35
3200-ден жоғары 3500-ды қоса алғанда
46
3500-ден жоғары 4000-ды қоса алғанда
66
4000-нан жоғары
117
»;
77) 372-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
78) 386-баптың 3-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте жергілікті өкілдік органдардың шешімдерінде жекелеген салық төлеушілер үшін жер салығы мөлшерлемелерін жеке-дара арттыруға тыйым салынады.»;
79) 387-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте жергілікті өкілдік органдарының шешімдерінде жекелеген салық төлеушілер үшін жер салығы мөлшерлемелерін жеке-дара арттыруға тыйым салынады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қызметiн арнаулы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асыратын ұйымдар жер салығын осы Кодекстiң 17-тарауында белгiленген ережелердi ескере отырып есептейдi.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Үй құрылысына немесе өзге құрылысқа арналған және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, мақсаты бойынша пайдаланылмайтын жер учаскелері бойынша уәкілетті орган жерді пайдаланушыға немесе меншік иесіне жер учаскесін мақсатты пайдаланылмаған қажеттігі туралы және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықты жою туралы жазбаша түрдегі ескертуді табыс еткен күнінен бастап осы Кодекстiң 381-бабы кестесінің 23-26 тармақтарында белгіленген мөлшерлемелерден басқа, осы Кодекстiң 381-бабында белгіленген базалық салық мөлшерлемелері 10 есе ұлғаяды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, пайдаланылған жер учаскелерін айқындау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Жер учаскелерін айқындау және уәкілетті мемлекеттік органдардың салық органдарына осындай жер учаскелері бойынша мәліметтер беру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.»;

12 000
18
Города районного значения
6 000
19
Поселки
4 200
20
Села (аулы)
2 700
При этом категории населенных пунктов устанавливаются в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, утвержденным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования.»;
81) статью 408 дополнить частью второй следующего содержания:
«При исчислении налога к соответствующим ставкам применяется коэффициент 3 по следующим объектам налогообложения:

12 000
18
Аудандық маңызы бар қалалар
6 000
19
Кенттер
4 200
20
Селолар (ауылдар)
2 700
Бұл ретте елді мекендердің санаттары техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптамасына сәйкес белгіленеді.»;
81) 408-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық салуды есептеу кезінде тиісті мөлшерлемелерге мынадай салық салу объектілері бойынша 3 коэффициенті қолданылады:

1) по квартирам более 150 квадратных метров;
2) по индивидуальным жилым домам более 300 квадратных метров.»;
82) подпункт 6) пункта 3 статьи 428 изложить в следующей редакции:
«6) налогоплательщики, оказывающие услуги на основании агентских договоров (соглашений).
Для целей настоящего подпункта под агентскими договорами (соглашениями) понимаются договоры (соглашения) гражданско-правового характера, заключенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по которым одна сторона (агент) обязуется за вознаграждение совершать по поручению другой стороны определенные действия от своего имени, но за счет другой»;
83) абзац второй подпункта 1) части четвертой пункта 1 статьи
448 изложить в следующей редакции:
«производству сельскохозяйственной продукции (за исключением продукции животноводства, птицеводства и пчеловодства), продукции аквакультуры (рыбоводства) с использованием земли, переработке и реализации указанной продукции собственного производства.»;
84) часть первую пункта 1 статьи 450 изложить в следующей редакции:
«1. Для применения специального налогового режима при переходе с общеустановленного порядка или иного специального налогового режима налогоплательщиком в налоговый орган по месту нахождения представляется уведомление о применяемом режиме налогообложения не позднее 10 декабря года, предшествующего первому году применения специального налогового режима.»;
85) пункт 1 статьи 451 изложить в следующей редакции:
«1. Подлежащие уплате в бюджет суммы корпоративного подоходного налога, налога на добавленную стоимость, социального налога, земельного налога, платы за пользование земельными участками, налога на имущество, налога на транспортные средства, исчисленные в общеустановленном порядке, подлежат уменьшению на 70 процентов.»;
86) в статье 456:
строку 3 таблицы изложить в следующей редакции:
3.
За государственную регистрацию прав на недвижимое имущество:
строку 3.14 таблицы изложить в следующей редакции:
3.14
за регистрацию обременения (прекращения обременения) права на недвижимое имущество, налагаемого (производимого) государственными органами в порядке, предусмотренном законодательным актом Республики Казахстан
0
87) пункт 9 статьи 481 изложить в следующей редакции:
«9. Организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, исчисляют плату за пользование земельными участками с учетом положений, установленных главой 17 настоящего Кодекса.»;
88) статью 502 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Для иностранцев при проведении охоты в Республике Казахстан сумма платы исчисляется исходя из установленных ставок и количества животных (веса для отдельных видов водных животных), умноженного на коэффициент 10.»;

1) 150 шаршы метрден астам пәтерлер бойынша;
2) 300 шаршы метрден астам жеке тұрғын үйлер бойынша.»;
82) 428-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) агенттік шарттардың (келісімдердің) негізінде қызмет көрсететін салық төлеушілер.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін агенттік шарттар (келісімдер) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттарды (келісімдерді) дегенді білдіреді, олар бойынша бір тарап (агент) сыйақы үшін басқа тараптың тапсырмасы бойынша өз атынан, бірақ басқа тараптың есебінен не басқа тараптың атынан және есебінен белгілі бір әрекет жасауға міндеттенеді.»;
83) 448-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жерді пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерін (мал шаруашылығы, құс шаруашылығы және ара шаруашылығы өнімдерін қоспағанда), акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін өндіру, көрсетілген өзі өндірген өнімдерді қайта өңдеу және өткізу.»;
84) 450-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жалпыға бірдей белгіленген тәртіптен ауысу кезінде арнаулы салық режимiн немесе өзге арнаулы салық режимiн қолдану үшiн салық төлеушi орналасқан жері бойынша салық органына қолданудың бірінші жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірмей қолданылатын салық салу режимi туралы хабарламаны ұсынады.»;
85) 451-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бюджетке төленуге жататын, жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен есептелген корпоративтік табыс салығының, қосылған құн салығының, әлеуметтік салық, жер салығы, жер учаскесін пайдалану үшін төлемдер, мүлік салығының, көлік құралдары салығының сомалары 70 пайызға азайтылуға жатады.»;
86) 456-бапта:
кестенің 3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
3.
жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін:
кестенің 3.14-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
3.14
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде көзделген тәртіппен мемлекеттік органдар салатын (жүргізетін) жылжымайтын мүлікке құқықтар ауыртпалығын тіркегені (ауыртпалығын тоқтатқаны) үшін
0
87) 481-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Қызметін арнайы экономикалық аймақтардың аумағында жүзеге асыратын ұйымдар жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемді осы Кодекстің 17-тарауында белгіленген ережелерді ескере отырып есептейді.»;
88) 502-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Қазақстан Республикасында аң аулауды жүргізу кезінде шетелдіктер үшін төлем сомасы белгіленген мөлшерлемелерге және 10 коэффициентке көбейтілген жануарлар санына (су жануарларының жекелеген түрлерi үшiн салмағын) негізге ала отырып есептейді.»;

89) статью 528 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Для целей настоящего Кодекса наружной (визуальной) рекламой признается реклама, размещаемая:
1) в столице, городах республиканского и областного значения;
2) на транспортных средствах, зарегистрированных в столице, городах республиканского и областного значения;
3) на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения, за исключением размещаемых на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.»;
90) в пункте 3 статьи 530:
в подпункте 1):
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения и в населенных пунктах, устанавливаются исходя из площади и места расположения объекта рекламы:»;
в заголовке таблицы слова «Города областного значения» заменить словами «Города и дороги областного значения»;
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«Местные представительные органы областей, городов республиканского значения и столицы по объектам рекламы, размещаемым в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения и в населенных пунктах, имеют право повышать размеры базовых ставок платы не более чем в два раза в зависимости от месторасположения объекта рекламы.»;
91) подпункты 2), 3), 4) и 6) статьи 538 изложить в следующей редакции:
«2) за выдачу и продление иностранцам и лицам без гражданства визы на право многократного пересечения границы - 200 процентов;
3) за оформление документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительство гражданам Республики Казахстан, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, - 100 процентов;
4) за выдачу гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, документов о приглашении из-за границы - 50 процентов за каждого приглашаемого;»;
«6) за выдачу взамен утраченных либо испорченных документов о приглашении в Республику Казахстан - в размерах, указанных соответственно в подпункте 4) настоящей статьи.»;
92) в статье 540:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) за выдачу удостоверения охотника – 10 процентов;»;

89) 528-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы Кодекстің мақсаттары үшін сыртқы (көрнекі) жарнама деп:
1) астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда;
2) астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда тіркелген көлік құралдарына;
3) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумағы шегіндегі республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде орналастыратындарды қоспағанда, жарнаманы республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде орналастырылған жарнамалар танылады.»;
90) 530-баптың 3-тармағында:
1) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде және елді мекендерде жарнама объектісінің орналастырылған алаңы мен жері негізге алына отырып белгіленеді:»;
«Облыстық маңызы бар қалалар» деген кестенің тақырыбы «Облыстық маңызы бар қалалар және жолдар» деп ауыстырылсын;
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті өкілдік органдары облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде және елді мекендерде орналастырылатын жарнама объектілері бойынша базалық төлем мөлшерлемелерінің мөлшерін жарнама объектісінің орналасқан жеріне қарай екі еседен асырмай арттыруға құқылы.»;
91) 538-баптың 2), 3), 4), және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
2) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шекараны көп мәрте кесіп өту құқығына виза бергені және ұзартқаны үшін - 200 пайыз;
3) Қазақстан Республикасының азаматтарына тұрақты тұруға Қазақстан Республикасынан кетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға құжаттар ресімдеу үшін - 100 пайыз;
4) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шетелден шақыру келгені туралы құжаттар бергені үшін - әрбір шақырылған адам үшін 50 пайыз;
6) жоғалғанның не бүлінгеннің орнына Қазақстан Республикасына шақыру туралы құжаттар бергені үшін - осы баптың тиісінше 4) тармақшасында көрсетілген мөлшерлерде мемлекеттік баж алынады.»;
92) 540-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аңшы куәлігін бергені үшін - 10 пайыз;»;

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) за ежегодную регистрацию удостоверения охотника - 10 процентов;»;
93) в статье 541:
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
«22) ликвидационные комиссии принудительно ликвидируемых финансовых организаций - по искам, заявлениям, жалобам, поданным в интересах ликвидационного производства;»;
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
«22-1) временные администрации принудительно ликвидируемых финансовых организаций - по искам, заявлениям, жалобам, поданным в интересах временной администрации;»;
94) в статье 551:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) оформление паспорта гражданина Республики Казахстан, за исключением оформления дипломатического и служебного паспортов согласно перечню должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан, утвержденные в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о документах, удостоверяющих личность;»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) оказание визовой поддержки;»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) выдача временного свидетельства на право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в случае приобретения судна за границей;»;
дополнить подпунктами 15-1) и 15-2) следующего содержания:
«15-1) составление или заверение любой декларации или другого документа, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участником которых является Республика Казахстан в отношении судов Республики Казахстан;
15-2) составление акта о морском протесте в случае гибели или повреждении судна или груза (кораблекрушении судов) Республики Казахстан, находящихся за границей;»;
95) в статье 553:
подпункт 5) дополнить абзацем десятым следующего содержания:
«детям до 16 лет;»;
абзац четвертый подпункта 6) изложить в следующей редакции:
«иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей и городов Астаны и Алматы;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) за выдачу свидетельства о смерти и справок при отправке в Республику Казахстан гробов и урн с прахом граждан Республики Казахстан, умерших за границей;»;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) за постановку на консульский учет граждан Республики Казахстан, временно и постоянно пребывающих за границей и выдачи им справок о принятии на консульский учет.»;

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) аңшы куәлігін жыл сайын тіркегені үшін - 10 пайыз;»;
93) 541-бапта:
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«22) мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымдарының тарату комиссиялары -тарату ісін жүргізу мүддесіне берілген талап арыздар, өтініштер, шағымдар бойынша.»;
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
«22-1) мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымдарының тарату уақытша әкімшіліктері - уақытша әкімшіліктің мүддесіне берілген талап арыздар, шағымдар, өтініштер бойынша;»;
94) 551-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісіне сәйкес бекітілген жеке басын куәландыратын құжаттар туралы дипломаттық және қызметтік паспорттар берілетін Қазақстан Республикасы лауазымды тұлғаларының тізбесіне сәйкес дипломаттық және қызметтік паспорттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы азаматының паспортын ресiмдеу;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) визалық қолдау көрсету;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) кеме шетелден сатып алынған жағдайда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы астында жүзу құқығына уақытша куәлік беру;»;
мынадай мазмұндағы 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«15-1) Қазақстан Республикасының кемелеріне қатысты, Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген кез келген декларацияны немесе басқа да құжатты жасау немесе куәландыру;
15-2) шетелде жүрген Қазақстан Республикасының кемесінің немесе жүгінің опат болуы немесе зақымдалуы (кеме апатқа ұшырауы) жағдайында теңіз наразылығы туралы акті жасау;»;
95) 553-бапта:
5) тармақша мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
«16 жасқа дейінгі балаларға;»;
6) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, мемлекеттік органдардың, облыстар мен Алматы және Астана қалалары әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктерге;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) шетелде қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарының мәйіті салынған табыттар мен урналарды Қазақстан Республикасына жіберген кезде қайтыс болу туралы куәлік және анықтамалар бергені үшін;»;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) шетелде уақытша және тұрақты тұрып жатқан Қазақстан Республикасының азаматтарын консулдық есепке қойғаны және оларға консулдық есепке алынғаны туралы анықтамаларды бергені үшін алынбайды.»;

96) подпункт 13) пункта 3 статьи 557 дополнить частью второй следующего содержания:
«Перечень необходимых сведений и порядок их представления устанавливается уполномоченным органом совместно с антимонопольным органом.»;
97) подпункт 4) пункта 3 статьи 569 изложить в следующей редакции:
«4) учредитель (участник) юридического лица является:
бездействующим юридическим лицом;
бездействующим индивидуальным предпринимателем;
первым руководителем или единственным учредителем (участником) бездействующего юридического лица;
недееспособным или ограниченно дееспособным и (или) безвестно отсутствующим физическим лицом;
физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость по статьям 192, 192-1, 216 и 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
физическим лицом, находящимся в розыске;»;
98) в статье 584:
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) не соответствуют налоговым формам, установленным уполномоченным органом в соответствии с настоящим Кодексом, или»;
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
«8) нарушены требования пункта 1 статьи 72 настоящего Кодекса относительно способа представления налоговой отчетности в случае продления срока представления налоговой отчетности;
9) нарушены требования пункта 2 статьи 270 настоящего Кодекса относительно представления одновременно с декларацией по налогу на добавленную стоимость реестров счетов-фактур по приобретенным и реализованным в течение налогового периода товарам, работам, услугам, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.»;
99) в статье 598:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. В случае ликвидации юридического лица или прекращения деятельности филиала (представительства) иностранного юридического лица, сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям у такого лица представляются на основании сведений Национального реестра бизнес-идентификационных номеров при соблюдении условий, установленных статьями 37 и 37-1 настоящего Кодекса.»;
пункт 9 исключить;
100) подпункт 1) пункта 11 статьи 599 изложить в следующей редакции:
«1) без заявления налогоплательщика – в счет погашения:
недоимки по данному виду налога, платы, сбора;
пени по данному виду налога, платы, сбора;
штрафа по данному виду налога, платы, сбора;»;
101) пункт 2 статьи 603 изложить в следующей редакции:
«2. Превышение налога на добавленную стоимость, подлежащее возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, не должно превышать сумму переплаты по лицевому счету плательщика налога на добавленную стоимость, за исключением суммы превышения налога на добавленную стоимость, не подлежащей возврату, на дату составления налоговым органом платежного документа на возврат превышения по налогу на добавленную стоимость и на конец налогового периода, в декларации за который указано требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость за вычетом сумм налога на добавленную стоимость, подлежащих уплате в бюджет, отраженных в декларациях за последующие налоговые периоды.»;

96) 557-баптың 3-тармағының 13) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
Қажетті мәліметтердің тізбесін және оларды ұсыну тәртібін монополияға қарсы органмен бірлесіп, уәкілетті орган белгілейді.»;
97) 569-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы):
әрекетсіз заңды тұлға;
әрекетсіз дара кәсіпкер;
әрекетсіз заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы);
іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192, 192-1, 216 және 217-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеу салынған жеке тұлға болып табылса;»;
98) 584-бапта:
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекске сәйкес уәкілетті орган белгілеген салық нысандарына сәйкес келмесе, немесе»;
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) салық есептілігін ұсыну мерзімі ұзартылған жағдайда салық есептілігін ұсыну тәсіліне қатысты осы Кодекстің 72-бабы 1-тармағының талаптары бұзылса;
9) егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, салық кезеңі ішінде сатып алынған және өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімдерінің қосылған құн салығы декларациясымен бірге, бір мезгілде ұсынуға қатысты осы Кодекстің 270-бабы 2-тармағының талаптары бұзылса, салық қызметі органдарына табыс етілмеген деп есептеледі.»;
99) 598-бапта:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Заңды тұлға немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) таратылған немесе қызметiн тоқтатқан жағдайда, мұндай тұлғаның салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiнiң болуы (болмауы) туралы мәліметтер осы Кодекстің 37 және 37-1-баптарында белгіленген шарттар сақталған кезде Бизнес-сәйкестендіру нөмірлері ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде беріледі.»;
9-тармақ алып тасталсын;
100) 599-баптың 11-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) салық төлеушінің өтінішінсіз:
салықтың, төлемақының, алымның осы түрі бойынша бересіні;
салықтың, төлемақының, алымның осы түрі бойынша өсімпұлды;
салықтың, төлемақының, алымның осы түрі бойынша айыппұлды - өтеу есебіне;
101) 603-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстiң 273 және 274-баптарына сәйкес қайтаруға жататын қосылған құн салығының асып кетуi салық органының қосылған құн салығы бойынша асып кетудi қайтаруға қорытынды жасау күнiне және кейiнгi салық кезеңдерi үшiн декларацияларда көрсетiлген, бюджетке төленуге тиiстi қосылған құн салығының сомасы шегерiле отырып қосылған құн салығын қайтару туралы талап көрсетiлген декларацияда салық кезеңiнiң соңында, қосылған құн салығының қайтарылуға жатпайтын асып кеткен сомасын қоспағанда, қосылған құн салығын төлеушiнiң дербес шоты бойынша артық төлем сомасынан асып кетпеуге тиiс.»;

102) пункт 6 статьи 608 изложить в следующей редакции:
«6. Уведомление, предусмотренное подпунктом 10) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, подлежит направлению налоговым органом по почте заказным письмом с уведомлением и исполнению налогоплательщиком (налоговым агентом) в течение двадцати рабочих дней со дня направления уведомления.»;
103) в статье 609:
в пункте 3-1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) принудительной ликвидации банков, страховых (перестраховочных) организаций - с даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации;»;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) лишения банка, страховой (перестраховочной) организации лицензии на проведение всех банковских операций, на право осуществления страховой деятельности – с даты лишения такой лицензии.»;
104) в статье 614:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) лишения банка, страховой (перестраховочной) организации, лицензии на проведение всех банковских операций, на право осуществления страховой деятельности – с даты лишения такой лицензии;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) принудительной ликвидации банков, страховых (перестраховочных) организаций - с даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации.»;
105) пункт 6 статьи 624 изложить в следующей редакции:
«6. Крупные налогоплательщики, подлежащие мониторингу, представляют отчетность, указанную в пунктах 2 - 5 настоящей статьи, ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, в порядке и по формам, которые утверждены уполномоченным органом.»;
106) в статье 627:
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
«Решение о проведении хронометражного обследования выносится налоговым органом по месту нахождения, указанному в регистрационных данных налогоплательщика и (или) по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением.»;
абзац первый подпункта 2) пункта 9 дополнить абзацем тридцать первым следующего содержания:
«на основании решения налогового органа в случаях, установленных настоящей статьей.»;
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
«9-1. На основании решения налогового органа по месту нахождения, указанному в регистрационных данных налогоплательщика и (или) по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением, осуществляется проведение налоговых проверок, по вопросам:
постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
наличия контрольно-кассовых машин;
наличия оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
наличия подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия и подлинности сопроводительных накладных на алкогольную продукцию, нефтепродукты и биотопливо, наличия лицензии, разрешения на отпуск этилового спирта, патента, регистрационной карточки, указанной в статье 574 настоящего Кодекса;
соблюдения порядка применения контрольно-кассовых машин;
соблюдения правил лицензирования и условий производства, хранения и реализации отдельных видов подакцизных товаров;
исполнения распоряжения, вынесенного налоговым органом о приостановлении расходных операций по кассе.»;

102) 608-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы Кодекстiң 607-бабы 2-тармағының 10) тармақшасында көзделген хабарламаны салық органы хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберуі және салық төлеушi (салық агентi) хабарлама жiберiлген күнінен бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде орындауы тиiс.»;
103) 609-бапта:
3-1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп таратқан жағдайда - мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;»;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан, сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығынан айыру – осындай лицензиядан айырған күнінен бастап қолданылмайды.»;
104) 614-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан, сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығынан айыру – осындай лицензиядан айыру күнінен бастап;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп тарату – мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап қолданылмайды.»;
105) 624-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер осы баптың 2 - 5-тармақтарында көрсетілген есептілікті есепті салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысандар бойынша тоқсан сайын ұсынып отырады.»;
106) 627-бапта:
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Хронометраждық зерттеп-тексеру туралы шешімді салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша және (немесе) салық салу объектiсi және (немесе) салық салуға байланысты объектi орналасқан жері бойынша салық органы шығарады.»;
9-тармақтың 2) тармақшасының бірінші абзацы мынадай мазмұндағы отыз бірінші абзацпен толықтырылсын:
«осы бапта белгіленген жағдайларда салық органының шешiмi негiзiнде жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
«9-1. Салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша және (немесе) салық салу объектiсінің және (немесе) салық салуға байланысты объектiнің орналасқан жері бойынша салық органы шешiмiнің негiзiнде:
салық органдарына тiркеу есебiне қою;
бақылау-касса машиналарының болуы;
төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (құрылғының) болуы;
акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларының түпнұсқалы болуы, алкоголь өніміне, мұнай өнімдері мен биоотынға ілеспе жүкқұжаттарының болуы және түпнұсқалығы, этил спиртiн босатуға лицензияның, рұқсаттың, патенттiң, осы Кодекстiң 574-бабында көрсетiлген тiркеу карточкасының болуы;
бақылау-касса машиналарын қолдану тәртiбiн сақтау;
лицензиялау қағидаларын және акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн өндiру, сақтау және өткiзу шарттарын сақтау;
касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру салық органы енгізген өкімді орындау мәселелері бойынша салықтық тексерулер жүргізу жүзеге асырылады.»;

107) пункт 1 статьи 631 изложить в следующей редакции:
«1. Органы налоговой службы не менее чем за тридцать календарных дней до начала проведения плановой комплексной и (или) плановой тематической проверки направляют или вручают извещение о проведении налоговой проверки налогоплательщику (налоговому агенту) по форме, установленной уполномоченным органом, если иное не установлено настоящей статьей, за исключением налоговых проверок, осуществляемых в связи с:
1) реорганизацией путем разделения или ликвидацией юридического лица-резидента, структурного подразделения юридического лица-нерезидента;
2) прекращением юридическим лицом-нерезидентом деятельности в Республике Казахстан, осуществляемой через постоянное учреждение;
3) прекращением деятельности индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката;
4) снятием с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость на основании налогового заявления налогоплательщика.»;
108) в статье 645:
в пункте 1:
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
«2) индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в рамках специального налогового режима:
для субъектов малого бизнеса на основе патента через выносные прилавки, автолавки, палатки, киоски, контейнеры и на территории торговых рынков;
для крестьянских или фермерских хозяйств;»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«При этом обязанность по применению таких контрольно-кассовых машин возникает у налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и (или) розничную реализацию бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, алкогольной продукции, с 1 июля 2014 года.»;
109) пункт 2 статьи 666 изложить в следующей редакции:
«2. Рассмотрение жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах налоговой проверки уполномоченного органа, производится непосредственно уполномоченным органом в порядке, установленном статьями 667 - 675 настоящего Кодекса.»;
110) часть первую пункта 1 статьи 667 изложить в следующей редакции:
«1. Жалоба налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах налоговой проверки подается в вышестоящий орган налоговой службы в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения налогоплательщику (налоговому агенту) уведомления.»;
111) пункт 1 статьи 671 изложить в следующей редакции:
«1. По окончании рассмотрения жалобы по существу вышестоящий орган налоговой службы выносит мотивированное решение в письменной форме и направляет его по почте заказным письмом с уведомлением или вручает его налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись, а копию направляет в налоговый орган, проводивший налоговую проверку.»;

107) 631-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық қызметі органдары, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе:
1) резидент заңды тұлғаның, резидент емес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бөліну жолымен қайта ұйымдастырылуына;
2) резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын қызметін тоқтатуына;
3) дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокат қызметінің тоқтатылуына;
4) салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылуына байланысты жүзеге асырылатын тексерулерді қоспағанда, жоспарлы кешенді және (немесе) жоспарлы тақырыптық салықтық тексеру жүргізу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын, уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) жүргізілген салықтық тексеру туралы хабарламаны жібереді немесе тапсырады.»;
108) 645-бапта:
1-тармақта:
екінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мыналар:
шығарып сату сөрелері, автосөрелер, шатырлар, дүңгіршектер, контейнерлер арқылы патент негізінде және сауда базарларының аумағындағы шағын бизнес субъектілері үшін;
шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте бензинді (авиациалықтан басқа), дизель отынын, алкоголь өнімдерін көтерме және (немесе) бөлшек өткізуді жүзеге асыратын салық төлеушілердің осындай бақылау-касса машиналарын қолдану міндеті 2014 жылғы 1 шілдеден бастап пайда болады.»;
666-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Салық төлеушінің (салық агентінің) уәкілетті органның салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қарауды осы Кодекстің 667 - 675-баптарында белгіленген тәртіппен тікелей уәкілетті орган жүргізеді.»;
110) 667-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық төлеушiнің (салық агентінің) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымы салық қызметінің жоғары тұрған органына салық төлеушiге (салық агентіне) хабарламаны тапсырған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде берiледi.
111) 671-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жоғары тұрған салық қызметі органы шағымды мәнi бойынша қарауды аяқтаған соң, жазбаша нысанда дәлелдi шешiм шығарады және оны салық төлеушiге (салық агентіне) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жiбередi немесе қолын қойдыра отырып тапсырады, ал көшiрмесiн салықтық тексеру жүргізген салық органына жібередi.»;

112) пункт 1 статьи 677 изложить в следующей редакции:
«1. Жалоба в уполномоченный орган подается в течение тридцати рабочих дней с даты, следующей за датой получения налогоплательщиком (налоговым агентом) решения по результатам рассмотрения жалобы либо при отсутствии решения вышестоящего органа налоговой службы по истечении срока, указанного в пункте 1 статьи 670 настоящего Кодекса.
При этом копия жалобы должна быть направлена налогоплательщиком (налоговым агентом) в вышестоящий орган налоговой службы, рассматривавший жалобу налогоплательщика.
Датой получения налогоплательщиком (налоговым агентом) решения вышестоящего органа налоговой службы по результатам рассмотрения жалобы является дата его вручения налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись или дата отметки налогоплательщика (налогового агента) в уведомлении почтовой или иной организации связи при направлении по почте заказным письмом.
Датой подачи жалобы в уполномоченный орган в зависимости от способа подачи являются:
1) в явочном порядке - дата получения жалобы уполномоченным органом;
2) по почте - дата отметки о приеме почтовой или иной организации связи.»;
113) пункт 1 статьи 681 изложить в следующей редакции:
«1. По окончании рассмотрения жалобы по существу уполномоченный орган выносит мотивированное решение в письменной форме и направляет его по почте заказным письмом с уведомлением или вручает его налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись, а копию направляет в налоговый орган, рассматривавший жалобу налогоплательщика (налогового агента).».
2. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56):

112) 677-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкiлеттi органға шағым салық төлеушi (салық агенті) шағымды қарау нәтижелерi бойынша шешiмдi алған күннен кейінгі күннен бастап немесе осы Кодекстің 670-бабының 1-тармағында көрсетілген мерзiм аяқталған соң, жоғары тұрған салық қызметі органының шешiмi болмаған кезде, отыз жұмыс күнi iшiнде берiледi.
Бұл ретте салық төлеуші (салық агенті) шағым көшірмесін салық төлеушінің шағымын қараған жоғары тұрған салық қызметі органына жіберуі тиіс.
Шағымды қарау нәтижелері бойынша жоғары тұрған салық қызметі органының шешімін салық төлеушіге (салық агентіне) қол қойғызып тапсырған күн немесе оны салық төлеушіге (салық агентіне) тапсырыс хатпен почта арқылы жіберген кезде почта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына салық төлеушінің (салық агентінің) белгі қойған күні оны салық төлеуші (салық агенті) алған күн болып табылады.
Уәкілетті органға шағым беру күні оны беру тәсіліне қарай:
1) өзі келу тәртібімен – уәкілетті органның шағымды алған күні;
2) почта арқылы – почта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдау туралы белгісі қойылған күн болып табылады»;
113) 681-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган шағымды мәнi бойынша қарауды аяқтаған соң, жазбаша нысанда дәлелдi шешiм шығарады және оны өтiнiш беруші салық төлеушiге (салық агентіне) почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жiбередi немесе қолын қойдыра отырып тапсырады, ал көшiрмесiн салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараған салық органына жібередi.».
2. «Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы» 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат;1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж. № 1, 1-құжат; № 8, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):

1) часть шестую статьи 11 исключить;
2) статью 14-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 14-1. Государственная регистрация внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы юридического
лица, а также акционерного общества, положения об
их филиалах (представительствах)
В случае внесения изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах), не влекущих государственную (учетную) перерегистрацию, юридическое лицо, филиал (представительство) извещают об этом регистрирующий орган в месячный срок со дня принятия решения о внесении изменений и дополнений в устав (положение).
К извещению прилагаются решение либо выписка из решения уполномоченного органа юридического лица о внесении изменений и дополнений в учредительные документы, а также текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах), скрепленные печатью юридического лица.
Государственная регистрация внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах) производится в случаях изменения места нахождения, принятия устава (положения) в новой редакции.
Для государственной регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах), не влекущих государственную (учетную) перерегистрацию, в регистрирующий орган представляются:
1) заявление по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан;
2) решение либо выписка из решения уполномоченного органа юридического лица о внесении изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, положение о филиале (представительстве), скрепленные печатью юридического лица;
3) три экземпляра текста изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, положение о филиале (представительстве) или оформленные в новой редакции три экземпляра учредительных документов юридического лица, положения о филиале (представительстве), скрепленных печатью юридического лица;
4) подлинники прежних учредительных документов юридического лица, положения о филиале (представительстве);
5) документ, подтверждающий фактическое место нахождения (в случае изменения места нахождения).
Отказ в государственной регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах) осуществляется в случаях:

1) 11-баптың алтыншы бөлігі алып тасталсын;
2) 14-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-1-бап. Заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу
Заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге мемлекеттік (есептік) қайта тіркеуге әкеп соқпайтын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, заңды тұлға, филиал (өкілдік) тіркеуші органға бұл жөнінде жарғыға (ережеге) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде хабарлайды.
Хабарламаға заңды тұлға мөрімен бекемделген, құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңды тұлғаның уәкiлеттi органының шешімі не шешімінен үзінді көшірме, сондай-ақ заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні қоса беріледі.
Заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу орналасқан жері өзгерген, жарғы (ереже) жаңа редакцияда қабылданған жағдайларда жүргізіледі.
Заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге енгізілген, мемлекеттік (есептік) қайта тіркеуге әкеп соқпайтын өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін тіркеуші органға:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына, филиал (өкілдік) туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңды тұлғаның уәкiлеттi органының, заңды тұлға мөрімен бекемделген шешімі не шешімінен үзінді көшірме;
3) заңды тұлға мөрімен бекемделген, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына, филиал (өкілдік) туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар мәтінінің үш данасы немесе жаңа редакцияда ресімделген, заңды тұлға құрылтай құжаттарының, филиал (өкілдік) туралы ереженің үш данасы;
4) заңды тұлғаның бұрынғы құрылтай құжаттарының, филиал (өкілдік) туралы ереженің түпнұсқалары;
5) нақты орналасқан жерін (орналасқан жерін өзгерткен жағдайда) растайтын құжат ұсынылады.
Заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкiлдiктерi) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеуден бас тарту:

1) нарушения порядка внесения изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, положение о филиале (представительстве), несоответствия учредительных документов (положения) закону Республики Казахстан;
2) наличия судебных актов и постановлений (запретов, арестов) судебных исполнителей и правоохранительных органов;
3) наличия налоговой задолженности в сумме, превышающей двадцать тысяч месячных расчетных показателей.
В случае отказа в государственной регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах) регистрирующий орган в сроки, предусмотренные в статье 9 настоящего Закона, в письменном виде выдает ему мотивированный отказ, содержащий ссылку на несоответствие представленных документов требованиям законодательного акта Республики Казахстан.».
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 14, ст. 72):
1) подпункт 5) пункта 3 части первой статьи 3 изложить в следующей редакции:
«Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе, исчисляется и уплачивается в порядке и по ставкам, определяемым Правительством Республики Казахстан.».

1) заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына, филиал (өкiлдiк) туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі бұзылған, құрылтай құжаттары (ереже) Қазақстан Республикасының заңына сәйкес келмеген;
2) сот актілері және сот орындаушылары мен құқық қорғау органдарының қаулылары (тыйым салулары, қамауға алулары) болған;
3) жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомада салық берешегі болған жағдайларда жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкiлдiктері) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттiк тiркеуден бас тартылған жағдайда, тiркеушi орган оған ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамалық актiсiнiң талаптарына сәйкес келмейтiндiгіне сiлтеме жасалған жазбаша түрдегі дәлелдi бас тартуды осы Заңның 9-бабында көзделген мерзiмдерде бередi.».
3. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжат; № 15, 92, 95-құжат; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжат; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжат; № 14, 72-құжат):
1) 3-бапта:
екінші бөліктің 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және мөлшерлемелер бойынша алынады.».

4. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года «О рекламе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50):
1) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Размещение наружной (визуальной) рекламы осуществляется в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, стел, транспарантов, афиш и иными способами в порядке, предусмотренном пунктами 2-7 настоящей статьи.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. За размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения, за исключением проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на открытом пространстве за пределами помещений в городах республиканского значения, столице, городах областного значения и на транспортных средствах, зарегистрированных в городах республиканского значения, столице, городах областного значения, взимается плата в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
За размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе, исчисляется и уплачивается плата в порядке и размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.».
5. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 90; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г, № 13, ст. 91):
1) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

4. «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат):
1) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру плакаттар, стенділер, жарық беруші табло, билбордтар, стеллалар, транспаранттар, афишалар түрінде және осы баптың 2-7-тармақтарында көзделген тәртіппен өзге де тәсілдермен жүзеге асырылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аумағы арқылы өтетіндерін қоспағанда сыртқы (көрнекi) жарнаманы республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектiлерінде, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, облыстық маңызы бар қалалардағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, облыстық маңызы бар қалаларда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртiппен және мөлшерлемелер бойынша төлемақы есептеледі және төленеді.
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аумағы шегінен өтетін республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мөлшерлемелер төлемақы есептеледі және төленеді.»;
5. «Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегі банктерiнде орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 90-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
1) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

«7) вести раздельный бухгалтерский учет активов специального резерва и собственных активов.»;
1) в статье 22:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Для осуществления деятельности по защите интересов депозиторов банка-участника, предусмотренной настоящим Законом, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, формирует специальный резерв в пределах и за счет:»;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) расходов организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в пределах семидесяти процентов размера ее уставного капитала;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) дохода от размещения активов специального резерва организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) дохода от размещения собственных активов организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, уменьшенного на сумму расходов и отчислений в порядке, предусмотренном ее уставом.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Специальный резерв организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, может быть использован только для выплаты гарантийного возмещения.».
6. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «О трансфертном ценообразовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 65; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
1) в статье 2:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) неблагоприятные социально-экономические последствия – совокупность социальных и экономических последствий, препятствующих реализации национальных интересов или создающих им опасность, а также ставящих под угрозу устойчивое развитие национальной экономики;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) котировальный период – период ценообразования, но не более тридцати одного календарного последовательного дня, за которые опубликованы котировки цен на бирже, установленный в контракте на реализацию товара (работы, услуги), в течение которого в соответствии с условиями сделки сторонами сделки определяется среднеарифметическое значение среднеарифметических ежедневных котировок цен на соответствующие биржевые товары (работы, услуги), а также небиржевые товары, цены на которые привязаны к котировкам на биржевые товары;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) котировальный день – день, в котором имеется опубликованная котировка на товар (работу, услугу) в официально признанных источниках информации;»;

«7) арнайы резервтегі активтердің және меншікті активтердің бөлек бухгалтерлік есебін жүргізуге міндетті.»;
22-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым осы Заңда көзделген қатысушы банктің депозиторларының мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтi жүзеге асыру үшiн:»;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің жетпіс пайызы шегiнде оның шығыстары;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның арнайы резервінің активтерiн орналастырудан түскен кiрiс;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның жарғысында көзделген тәртiппен шығыстар мен аударымдар сомасына азайтылған меншікті активтерін орналастырудан түскен кiрiс шегiнде және есебiнен арнайы резерв қалыптастырады.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның арнайы резервi кепілдік берілген өтемақыны төлеу үшін ғана пайдаланылуы мүмкін.».
6. «Трансферттік баға белгілеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 65-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 2-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) қолайсыз әлеуметтiк - экономикалық салдарлар – ұлттық мүдделерді іске асыруға бөгет жасайтын немесе оларға қауіп тудыратын, сондай-ақ ұлттық экономиканың тұрақты дамуына қатер келтіретін әлеуметтік және экономикалық салдарлардың жиынтығы;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) белгіленім кезеңі – мәміле шарттарына сәйкес мәміле тараптары тиісті биржалық тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ бағалары биржалық тауарлардың белгіленімдеріне байланыстырылған биржалық емес тауарлардың күнделікті орташа арифметикалық баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәнін айқындайтын кезең ішінде тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуге арналған келісімшартта белгіленген, бірақ биржадағы баға белгіленімдері жарияланған қатарынан күнтізбелік отыз бір күннен аспайтын баға белгілеу кезеңі;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) белгіленім күні – ресми танылған ақпарат көздерінде тауарға (жұмысқа, қызмет көрсетуге) жарияланған баға белгіленімі бар күн;»;

2) в пункте 10 статьи 10:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) реализации приоритетного права государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;»;
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
«Заявление об установлении по решению Правительства Республики Казахстан цены сделки и (или) порядка (методики) ценообразования представляется участником сделки в уполномоченный орган, осуществляющий руководство соответствующей сферой деятельности, с приложением экономического обоснования предлагаемой цены и (или) порядка (методики) ценообразования, документов (расчетов, обоснований), подтверждающих угрозу возникновения неблагоприятных социально-экономических последствий и обоснования необходимости установления по решению Правительства Республики Казахстан цены сделки и (или) порядка (методики) ценообразования.
Не позднее тридцати рабочих дней со дня получения заявления уполномоченный орган, осуществляющий руководство соответствующей сферой деятельности, принимает одно из следующих решений:
1) целесообразность установления цены сделки и (или) порядка (методики) ценообразования и направляет в Правительство Республики Казахстан проект решения Правительства Республики Казахстан об установлении цены сделки и (или) порядка (методики) ценообразования;
2) нецелесообразность установления цены сделки и (или) порядка (методики) ценообразования и направляет участнику сделки мотивированный отказ.»;
3) часть четвертую пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«Для целей настоящего Закона котировальный период должен быть определен согласно условиям контракта во временном промежутке:
по нефти:
1) при реализации товара морским транспортом не более пяти котировальных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар и не более пяти котировальных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар;
2) при реализации товара магистральным трубопроводным транспортом и иными видами транспорта, за исключением реализации морским транспортом, с первого по последнее число месяца перехода права собственности покупателю на товар;
по биржевым товарам (работам, услугам), за исключением нефти, - не более шестидесяти двух календарных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар (работу, услугу) и не более шестидесяти двух календарных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар (работу, услугу);
по небиржевым товарам, цены на которые привязаны к котировкам на биржевые товары, - не более шестидесяти двух календарных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар и не более ста двадцати календарных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар.».

2) 10-баптың 10-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
2-1) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған алтынды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асыру;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мәміле бағасын және (немесе) баға белгілеу тәртібін (әдістерін) белгілеу туралы өтінішті мәмілеге қатысушы ұсынылып отырған бағаның және (немесе) баға белгілеу тәртібінің (әдісінің) экономикалық негіздемесін, жағымсыз әлеуметтік-экономикалық салдарлардың туындау қаупін растайтын құжаттарды (есептерді, негіздемелерді) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мәміле бағасын және (немесе) баға белгілеу тәртібін (әдістерін) белгілеу қажеттігінің негіздемесін қоса отырып тиісті қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға береді.
Өтінішті алған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мынадай шешімдердің бірін:
1) мәміле бағасын және (немесе) баға белгілеу тәртібін (әдістерін) белгілеудің орындылығын қабылдайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне мәміле бағасын және (немесе) баға белгілеу тәртібін (әдістерін) белгілеу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын жолдайды;
2) мәміле бағасын және (немесе) баға белгілеу тәртібін (әдістерін) белгілеудің орынсыздығын қабылдайды және мәмілеге қатысушыға дәлелді бас тартуды жолдайды.»;
3) 13-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заңның мақсаттары үшін белгіленім кезеңі келісімшарт талаптарына сәйкес мынадай уақыт аралығында айқындалуға тиіс:
мұндай бойынша:
1) тауарды теңіз көлігімен өткізген кезде тауарға меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күнге дейін бес белгіленім күнінен аспауға және тауарға меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күннен кейін бес белгіленім күнінен аспауға;
2) тауарды теңіз көлігімен өткізуді қоспағанда, магистральдық құбыр жолдары көлігімен және көліктің өзге түрімен өткізу кезінде тауарға меншік құқығы сатып алушыға өткен айдың бірінші күнінен бастап соңғы күніне дейін;
мұнайды қоспағанда, биржалық тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша – тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күнге дейін күнтізбелік алпыс екі күннен аспауға және тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күннен кейін күнтізбелік алпыс екі күннен аспауға;
бағалары биржалық тауарлардың белгіленімдеріне байланыстырылған биржалық емес тауарлар бойынша – тауарға меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күнге дейін күнтізбелік алпыс екі күннен аспауға және тауарға меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күннен кейін күнтізбелік жүз жиырма күннен аспауға тиіс.

7. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст. 63; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 101; № 22, ст. 132; 2011 г., № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 6, ст. 43; № 11, ст. 80; № 14, ст. 94; № 20, ст. 121):
1) статью 21 изложить в следующей редакции:

7. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексін қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 101-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжат; № 6, 43-құжат; № 11, 80-құжат;
№ 14, 94-құжат; № 20, 121-құжат):
2) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:

«Статья 21. Приостановить до 1 января 2016 года действие строк
1-17 подпункта 1) пункта 4 статьи 280 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления:
с 1 января 2014 года до 1 января 2015 года действуют следующие ставки акцизов:
№ п/п
Код ТН ВЭД ТС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов (в тенге за единицу измерения)
1
2
3
4
1.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
600 тенге/литр
2.
Из 2207
Спирт этиловый (этанол) денатурированный топливный (не бесцветный, окрашенный для потребления на внутреннем рынке)
1,0 тенге/литр
3.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот)
750 тенге/литр 100 % спирта
4.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, реализуемый или используемый для производства алкогольной продукции
60 тенге/литр
5.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, реализуемые или используемые для производства алкогольной продукции
75 тенге/литр 100 % спирта
5-1.
Из 3003, 3004
Спиртосодержащая продукция медицинского назначения, зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства

«21-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде мыналар белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы кодексі (Салық кодексі) 280-бабының 4-тармағы 1) тармақшасы 1-17 жолдарының қолданылуы - 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
2014 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2015 жылдың 1 қаңтарына дейін акциздердің мынадай мөлшерлемелері қолданылады:
Р/с
КО СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциз мөлшерлемелері (өлшем бірлігі үшін теңгемен)
1
2
3
4
1.
2207-ден
80 көлемдік пайыз немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спиртi (алкоголь өнiмiн, емдiк және фармацевтикалық препараттарды өндiру үшiн сатылатын немесе пайдаланылатын, белгiленген квоталар шегiнде мемлекеттік медициналық мекемелерге берiлетiн денатуратталмаған этил спиртiнен басқа), этил спиртi және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (iшкi нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінен (этанол) басқа (түссiз емес, боялған)
600 теңге/литр
2.
2207-ден
Денатуратталған отындық этил спирті (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған)
1,0 теңге/литр
3.
2208-ден
80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа)
100% спирт 750 теңге/литр
4.
2207-ден
Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын 80 көлемдік пайыз немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті
60 теңге/литр
5.
2208-ден
Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын 80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
100% спирт 75 теңге/литр
5-1.
3003,3004-тен
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрiлiк зат ретiнде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім

2203 00
Пиво
26 тенге/литр
12.
2202 90 100 1
Пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента
0 тенге/литр
13.
из 2402
Сигареты с фильтром
3900 тенге/1000 штук
14.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
3900 тенге/1000 штук
15.
из 2402
Сигариллы
4800 тенге/1000 штук
16.
из 2402
Сигары
620 тенге/штука
17.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
4900 тенге/ килограмм
Примечание. Номенклатура товара определяется кодом ТН ВЭД ЕврАзЭС и (или) наименованием товара.»;
2) абзац десятый пункта 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«страховые премии, подлежащие уплате (уплаченные) по договорам перестрахования;»;
3) статью 38 исключить;
4) подпункт 1) статьи 49 дополнить абзацем семьдесят шестым следующего содержания:
«В случае если в течение пяти лет с даты выпуска товаров для свободного обращения либо для внутреннего потребления на территорию Республики Казахстан произошла утрата племенных животных, указанных в подпункте 9) пункта 1 настоящей статьи, вследствие падежа, выбраковки, уничтожения, положения части второй настоящего пункта не применяются к утраченным племенным животным в пределах норм естественной убыли, установленных законодательством Республики Казахстан.»;
5) статью 49-1 дополнить частью десятой следующего содержания:
«В случае если в течение пяти лет с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан произошла утрата племенных животных, указанных в подпункте 9) настоящей статьи, вследствие падежа, выбраковки, уничтожения, положения абзаца двадцать первого настоящей статьи не применяются к утраченным племенным животным в пределах норм естественной убыли, установленных законодательством Республики Казахстан.»;
6) дополнить статьей 71 следующего содержания:
«Статья 71. Установить, что для целей пункта 6 статьи 387 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) обязательства, установленные указанным пунктом, возникают по истечении двухлетнего периода с даты введения в действие указанного пункта.».
8. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113; 2012 г., № 2, ст. 14; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21):

2203 00
Сыра
26 теңге/литр
12.
2202 90 100 1
Құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыра
0 теңге/литр
13.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
3900 теңге/
1000 дана
14.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
3900 теңге/
1000 дана
15.
2402-ден
Сигариллдер
4800 теңге/
1000 дана
16.
2402-ден
Сигаралар
620 теңге/
1 дана
17.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
4900 теңге/
килограмм
Ескертпе. Тауар номенклатурасы ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН кодымен және (немесе) тауардың атауымен айқындалады.»;
2) 23-баптың 1-тармағының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«қайта сақтандыру шарттары бойынша төлеуге жататын (төленген) сақтандыру сыйлықақылары,»;
3) 38-бап алып тасталсын;
4) 49-баптың 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы 76 абзацпен толықтырылсын:
«Егер Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың еркін айналымы үшін немесе ішкі тұтыну үшін шығарылған күннен бастап бес жыл ішінде, өлім, жарамсыздық, жойылу салдарынан осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген асыл тұқымды жануарларды жоғалту орын алған жағдайда, осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген табиғи шығын нормалары шегінде жоғалған асыл тұқымды жануарларға қолданылмайды.»;
5) 49-1-бап мынадай мазмұндағы оныншы бөлікпен толықтырылсын:
«Егер Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелген күннен бастап бес жыл ішінде, өлім, жарамсыздық, жойылу салдарынан осы баптың 9) тармақшасында көрсетілген асыл тұқымды жануарларды жоғалту орын алса, осы тармақтың жиырма бірінші абзацының ережелері Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген табиғи шығын нормалары шегінде жоғалған асыл тұқымды жануарларға қолданылмайды.»;
6) мынадай мазмұндағы 71-баппен толықтырылсын:
«71-бап. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 387-бабы 6-тармағының мақсаттары үшін көрсетілген тармақтың қолданысқа енгізілген күнінен бастап екі жылдық кезең өткеннен кейін көрсетілген тармақта белгіленген міндеттемелер пайда болатындығын белгілеу.».
8. «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат):

1) статью 18 дополнить пунктом 12 следующего содержания:
«12. Поставщик нефти возмещает производителю сумму расходов по исполнению производителем налогового обязательства по уплате акциза, исчисленного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, по продуктам переработки из давальческого сырья, если такое возмещение предусмотрено условиями договора между поставщиком и производителем.»;
2) в пункте 1 статьи 26:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) пункта 12 статьи 18, который вводится в действие с 1 января 2008 года;»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) пункта 1, подпункта 1) пункта 2, пунктов 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 статьи 17 и части первой пункта 1 статьи 21, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования;».
9. В Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О религиозной деятельности и религиозных объединениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 17, ст. 135; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 3, ст. 51):
1) пункт 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«1. Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, религиозные объединения вправе приобретать и использовать религиозную литературу, иные информационные материалы религиозного содержания, предметы религиозного назначения по своему усмотрению.
Предметами религиозного назначения являются предметы, изделия и атрибуты, необходимые для отправления богослужений, религиозных обрядов и церемоний, а также содержащие элементы религиозной символики.».
10. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 23-24, ст. 125):
1) подпункт 12) пункта 4 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«12) пункты 1 и 4 статьи 47 изложить в следующей редакции:
«1. Под изменением сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней признается перенос установленного настоящим Кодексом срока уплаты налогов (кроме налогов, удерживаемых у источника выплаты, акцизов и налога на добавленную стоимость на импортируемые товары), других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней на более поздний срок, но не более чем на сроки, установленные настоящей главой.
Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней производится на основании заявления налогоплательщика, содержащего причины переноса срока уплаты налогов и (или) пеней, за исключением случая, установленного статьей 51-2 настоящего Кодекса.»;

1) 18-бап мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
«12. Мұнай жеткізуші, егер жеткізуші мен өндірушінің арасындағы осындай өтеу туралы шарт талаптарында көзделген болса, өндірушінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген акцизді төлеу, алыс-беріс шикізатынан қайта өңделген өнімдер бойынша салық міндеттемесін орындауы бойынша шығыстар сомасын өндірушіге өтейді.»;
2) 26-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 18-баптың 12-тармағын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
1-1) алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 17-баптың 1-тармағын, 2-тармақтың 1) тармақшасын, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарын, 21-бабының 1-тармағының бірінші бөлігін;».
9. «Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 17, 135-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 3, 51-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, дiни бiрлестiктер өздерінің қалауы бойынша діни әдебиетті, діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, дiни мақсаттағы заттарды сатып алуға және пайдалануға құқылы.
Құдайға құлшылық ету, діни әдет-ғұрыптар мен рәсімдер үшін қажетті бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ діни элементтері бар заттар дiни мақсаттағы заттар болып табылады.».
10. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012. ж., № 23-24, 125-құжат)
1) 1-баптың 4-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) 47-баптың 1 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық (төлем көзінен ұсталатын салықтардан, акциздерден және импортталатын тауарларға салынатын қосылған құн салығынан басқасын) және (немесе) өсiмпұлдар төлеудің осы Кодексте белгіленген мерзімін неғұрлым кеш, бірақ осы тарауда белгіленген мерзімдерден аспайтын мерзімге ауыстыру салық және (немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту деп танылады.
Салық және (немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту осы Кодекстің 51-2-бабында белгіленген жағдайды қоспағанда, салықты және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу мерзімін ауыстыру себептері қамтылған салық төлеушінің өтініші негізінде жүргізіледі.»;

«4. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней производится, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и статьями 51-1, 51-2 настоящего Кодекса, под залог имущества налогоплательщика и (или) третьего лица и (или) под гарантию банка в порядке, установленном настоящей главой.»;
2) абзац третий подпункта 13) пункта 4 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1. Решение об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней, поступающих в республиканский бюджет, а также распределяемых между республиканским и местными бюджетами, принимается уполномоченным органом, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан, пунктом 3 настоящей статьи и статьей 51-2 настоящего Кодекса.»;
3) подпункты 24), 26) пункта 4 статьи 1 исключить;
4) подпункт 3) пункта 16 статьи 1 исключить;
5) подпункт 13) статьи 9 исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55):
1) пункты 1 и 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
«1. Агенты ежеквартально в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, представляют декларацию по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, в которой отражают сведения по исчисленным, удержанным (начисленным) суммам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Форма декларации и порядок ее составления устанавливаются уполномоченным органом.
2. В декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу не отражаются сведения в части обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в отношении лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с пунктами 2 - 4 статьи 24 настоящего Закона.».
Статья 2. Установить, что до 1 января 2009 года для лица, который произвел бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо из давальческого сырья, в целях исчисления:
1) корпоративного подоходного налога - в качестве дохода не рассматривается сумма возмещения, подлежащая получению (полученная) в счет исполнения таким лицом налогового обязательства по уплате акциза на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, произведенное из давальческого сырья;
2) налога на добавленную стоимость - в размер облагаемого оборота производителя бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, оказывающего услуги по переработке давальческого сырья, не включается сумма акциза, подлежащая уплате (уплаченная) по таким подакцизным товарам, произведенным из давальческого сырья.

«4. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Кодекстің 51-1, 51-2-баптарында өзгеше белгiленбесе, салық және (немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту осы тарауда белгіленген тәртіппен салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның мүлкін кепілге алу және (немесе) банк кепілдігі арқылы жүргізіледі.»;
2) 1-баптың 4-тармағы 13) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, осы баптың 3-тармағында және осы Кодекстің 51-2-бабында өзгеше белгiленбесе, республикалық бюджетке келіп түсетін, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер арасында бөлінетін салықты және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.»;
3) 1-баптың 4-тармағының 24), 26) тармақшалары алып тасталсын;
4) 1-баптың 16-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
5) 9-тармақтың 13) тармақшасы алып тасталсын.
11. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат):
1) 29-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгiленбесе, агенттер міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының есептелген, ұстап қалынған (есебіне жазылған) сомалары жөнiндегі мәліметтерді көрсететін жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген мерзімде тоқсан сайын тапсырады.
Декларацияның нысанын және оны жасау тәртібін уәкілетті орган белгiлейдi.
2. Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияда осы Заңның 24-бабының 2-4-тармақтарына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдарға қатысты міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бөлігінде мәліметтер көрсетілмейді.».
2-бап. 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап алыс-беріс шикізатынан бензин (авиациялықты қоспағанда), дизельді отын өндірген тұлға үшін есептеу мақсатында белгіленсін:
1) корпоративтік табыс салығы – алыс-беріс шикізатынан өндірілген бензинге (авиациялықты қоспағанда), дизельді отынға осындай тұлғаның акциз төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындауы есебіне алуға жататын (алынатын) өтеу сомасы табыс ретінде қаралмайды;
2) қосылған құн салығына – алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша қызметтер көрсететін бензин (авиациялықты қоспағанда), дизелді отын өндірушінің салық салынатын айналымының мөлшеріне алыс-беріс шикізатынан өндірілген осындай акцизделетін тауарлар бойынша төлеуге жататын (төленген) акциз сомасы қосылмайды.

Статья 3. Установить, что по оборотам, возникшим в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 249 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) после 1 января 2014 года, по которым плательщик налога на добавленную стоимость до 1 января 2014 года выписал счет-фактуру «без НДС», выписка дополнительного счета-фактуры в целях указания суммы налога на добавленную стоимость с облагаемого оборота должна быть произведена не позднее 31 января 2014 года.
Статья 4. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2014 года за исключением:
1) подпункта 2) пункта 9 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2008 года;
2) абзацев двадцать второго и двадцать третьего подпункта 2), подпунктов 6), 23), абзацев пятого и шестого подпункта 24), абзацев второго и третьего подпункта 30), абзацев второго и третьего подпункта 35), подпунктов 37), 44) и 51), абзацев второго - четвертого подпункта 52), подпункта 62), абзаца восьмого подпункта 66), подпунктов 67), 68), 69), 72), 73) и 86) пункта 1 статьи 1, подпункта 2) пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года;
3) абзаца второго подпункта 2) пункта 7 статьи 1, который вводится в действие с 21 июля 2011 года;
4) абзацев третьего и четвертого подпункта 24), подпунктов 26), 27), 31), 32) и 33), абзацев четвертого и пятого подпункта 35) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года;
5) абзацев третьего – двадцать первого подпункта 2), подпунктов 3), 10), 11) и 12), подпунктов 42), 45), 46) и 48), абзацев десятого – тринадцатого подпункта 60), подпунктов 82) и 97) пункта 1 статьи 1, подпункта 4) пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года;
6) подпункта 108) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2014 года;
7) абзаца седьмого подпункта 98) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2015 года;
8) подпункта 12) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан

3-бап. Қосылған құн салығын төлеуші 2014 жылдың 1 қаңтарына дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 249-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес туындаған айналымдар бойынша жазып алған «ҚҚС-сыз» шот-фактура салық салынатын айналымнан қосылған құн салығының сомасын көрсету мақсатында қосымша шот-фактура жазып беру 2014 жылдың 31 қаңтарынан кешіктірілмей жүргізілуі тиіс.
4-бап. Осы Заң мыналарды:
1) 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағының 2) тармақшасын;
2) 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасының жиырма екінші және жиырма үшінші абзацтарын, 6), 23) тармақшаларын, 24) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 30) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 35) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 37), 44) және 51) тармақшаларын, 52) тармақшасының екінші - төртінші абзацтарын, 62) тармақшасын, 66) тармақшасының сегізінші абзацын, 1-бабының 1-тармағының 67), 68), 69), 72), 73) және 86) тармақшаларын, 1-бабының 8-тармағының 2) тармақшасын;
3) 2011 жылғы 21 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацын;
4) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 24) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 26), 27), 31), 32) және 33) тармақшаларын, 1-бабының 1-тармағы 35) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын;
5) 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 2) тармақшасын, 3), 10), 11) және 12) тармақшаларының үшінші - жиырма бірінші абзацтарын, 42), 45), 46) және 48) тармақшаларын, 60) тармақшасының оныншы - он үшінші абзацтарын, 82) және 97) тармақшаларын, 1-бабының 8-тармағының 4) тармақшасын;
4) 2014 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 108) тармақшасын;
5) 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 98) тармақшасының жетінші абзацын;
6) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 12) тармақшасын қоспағанда, 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті