Об утверждении Соглашения о сотрудничестве в области промышленности и создании Совета по промышленной политике государств - участников СНГ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2013 года № 937.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение о сотрудничестве в области промышленности и создании Совета по промышленной политике государств – участников СНГ, совершенное в городе Ашхабаде 30 мая 2012 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 сентября 2013 года № 937
СОГЛАШЕНИЕ
о сотрудничестве в области промышленности и создании
Совета по промышленной политике государств – участников СНГ
Вступил в силу 27 января 2018 года
Бюллетень международных договоров РК 2018 г., № 1, ст. 17
Правительства государств – участников настоящего Соглашения, далее именуемые Сторонами,
исходя из положений Концепции дальнейшего развития Содружества Независимых Государств от 5 октября 2007 года,
учитывая приоритетную роль промышленности в экономике и социальном развитии, а также заинтересованность в совместном решении проблемных вопросов в отраслях промышленности государств – участников настоящего Соглашения,
в целях создания взаимовыгодной конкурентной среды на рынках промышленной продукции государств – участников настоящего Соглашения,
признавая важность обеспечения скоординированной работы отраслей промышленности государств – участников настоящего Соглашения, основанной на принципах добровольных и взаимовыгодных кооперационных связей и межгосударственной специализации,
руководствуясь международными обязательствами и законодательством государств – участников настоящего Соглашения,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
В целях проведения скоординированной промышленной политики Стороны осуществляют сотрудничество в области промышленности на территориях государств – участников настоящего Соглашения по следующим основным направлениям:
выработка взаимосогласованных решений в области промышленной политики;
реализация международных договоров и решений, принятых в рамках СНГ, по вопросам сотрудничества в области промышленности;
согласование основных направлений развития сотрудничества в области промышленности, определение приоритетных направлений сотрудничества по отдельным отраслям промышленности государств – участников настоящего Соглашения, формирование перечня совместных программ и проектов;
координация совместных действий в области промышленности, направленных на повышение конкурентоспособности и устойчивого развития отраслей промышленности и хозяйствующих субъектов;
формирование благоприятных условий для инновационного промышленного развития экономики государств – участников настоящего Соглашения;
создание совместных производств, транснациональных компаний и финансово-промышленных групп;
осуществление совместных действий по противодействию экспортной экспансии промышленной продукции на рынки государств – участников настоящего Соглашения, проводимой в нарушение принципов и норм международной торговли;
формирование взаимовыгодных кооперационных связей между хозяйствующими субъектами отраслей промышленности;
координация реализации совместных программ и проектов.

ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің өнеркәсіп саласындағы ынтымақтастығы және Өнеркәсіптік саясат жөнінде кеңес құру туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 6 қыркүйектегі № 937 қаулысы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2012 жылғы 30 мамырда Ашхабад қаласында жасалған ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің өнеркәсіп саласындағы ынтымақтастығы және Өнеркәсіптік саясат жөнінде кеңес құру туралы келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 937 қаулысымен
бекітілген
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп саласындағы
ынтымақтастығы және Өнеркәсiптiк саясат жөнiнде кеңес құру
туралы келiсiм
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң үкiметтерi
2007 жылғы 5 қазандағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығын (бұдан әрi – ТМД) одан әрi дамыту тұжырымдамасының ережелеріне сүйене отырып,
өнеркәсіптің экономикадағы және әлеуметтiк дамудағы басым рөлiн, сондай-ақ осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салаларындағы проблемалық мәселелердi бiрлесiп шешуге мүдделiлiгiн ескере отырып,
осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк өнiм нарықтарында өзара пайдалы бәсекелес ортаны құру мақсатында
ерiктi және өзара тиімді кооперациялық байланыстар мен мемлекетаралық мамандандыру қағидаттарына негiзделген осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салаларының үйлестiрiлген жұмысын қамтамасыз етудiң маңыздылығын тани отырып,
осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң халықаралық мiндеттемелерiн және заңнамасын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Үйлестiрiлген өнеркәсiптiк саясатты жүргiзу мақсатында Тараптар осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң аумақтарында мынадай негiзгi бағыттар бойынша өнеркәсiп саласындағы ынтымақтастықты жүзеге асырады:
өнеркәсiптiк саясат саласындағы өзара келiсiлген шешiмдердi әзiрлеу;
өнеркәсiп саласындағы ынтымақтастық мәселелерi бойынша ТМД шеңберiнде қабылданған халықаралық шарттарды және шешiмдердi iске асыру;
өнеркәсiп саласындағы ынтымақтастықты дамытудың негiзгi бағыттарын келiсу, осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттер өнеркәсiбiнiң жекелеген салалары бойынша ынтымақтастықтың басым бағыттарын айқындау, бiрлескен бағдарламалар мен жобалар тiзбесiн қалыптастыру;
бәсекеге қабiлеттiлiктi және өнеркәсiп салалары мен шаруашылық субьектiлердiң орнықты дамуын арттыруға бағытталған өнеркәсiп саласындағы бiрлескен iс-қимылды үйлестiру;
осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттер экономикаларының инновациялық өнеркәсiптiк дамуы үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
бiрлескен өндiрiстердi, трансұлттық компанияларды және қаржы-өнеркәсiптiк топтарды құру;
өнеркәсiптiк өнiмдердiң осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң нарықтарына халықаралық сауда қағидаттары мен нормаларын бұза отырып жүргiзiлетiн экспорттық экспансиясына қарсы әрекет ету бойынша бiрлескен iс-қимылды жүзеге асыру;
өнеркәсiп салаларының шаруашылық жүргiзушi субьектiлерi арасында өзара пайдалы кооперациялық байланыстарды қалыптастыру;
бiрлескен бағдарламалар мен жобаларды iске асыруды үйлестiру.

Статья 2
Для целей настоящего Соглашения под термином "промышленность" понимается совокупность отраслей, связанных с производством товаров и оказанием услуг.
Под термином "промышленная политика" понимается участие государств – участников настоящего Соглашения в формировании структуры и организации промышленности в целях стимулирования роста промышленного производства (обеспечение его эффективности и конкурентоспособности, содействие технико-технологическому процессу).
Статья 3
Стороны осуществляют взаимовыгодное сотрудничество через свои уполномоченные (компетентные) органы, отвечающие за выработку и осуществление государственной политики в области промышленности, в соответствии с настоящим Соглашением при соблюдении законодательства и международных договоров государств – участников настоящего Соглашения.
Статья 4
Стороны определяют перечень своих уполномоченных (компетентных) органов и сообщают об этом депозитарию при сдаче уведомления о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения. Об изменении перечня уполномоченных (компетентных) органов каждая из Сторон в течение одного месяца с даты принятия такого решения письменно по дипломатическим каналам уведомляет депозитарий.
Статья 5
Уполномоченные (компетентные) органы Сторон осуществляют сотрудничество в области промышленности (промышленной политики) путем проведения консультаций, обмена информацией, мнениями по вопросам развития отраслей промышленности государств – участников настоящего Соглашения для выработки взаимосогласованных совместных решений и мероприятий.
Статья 6
В целях реализации настоящего Соглашения Стороны создают Совет по промышленной политике государств – участников СНГ (далее – Совет).
Совет осуществляет свою деятельность на основе Положения о Совете по промышленной политике государств – участников СНГ, прилагаемого к настоящему Соглашению и являющегося его неотъемлемой частью.
Статья 7
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств каждой из Сторон, вытекающих для нее из других международных договоров, участником которых является ее государство.
Статья 8
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут быть внесены изменения и дополнения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующим протоколом и вступают в силу в порядке, предусмотренном для вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 9
Спорные вопросы между Сторонами, возникающие при применении и толковании настоящего Соглашения, решаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон или посредством другой согласованной Сторонами процедуры.

2-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаттары үшiн «өнеркәсiп» терминi тауарлар өндiрумен және қызметтер көрсетумен байланысты салалардың жиынтығын бiлдiредi.
«Өнеркәсiптiк саясат» терминi осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк өндiрiстi өсiрудi ынталандыру (оның тиiмдiлiгiн және бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету, техникалық-технологиялық процеске жәрдемдесу) мақсатында құрылым жасақтауға және өнеркәсiптi ұйымдастыруға қатысуын бiлдiредi.
3-бап
Тараптар өзара тиімді ынтымақтастықты осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң заңнамасы мен халықаралық шарттарын сақтай отырып, осы Келiсiмге сәйкес өнеркәсiп саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге және жүзеге асыруға жауапты өздерiнiң уәкiлеттi (құзыреттi) органдары арқылы жүзеге асырады.
4-бап
Тараптар өздерiнiң уәкiлеттi (құзыреттi) органдарының тiзбесiн айқындайды және бұл туралы осы Келiсiмнiң күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердiң орындалғаны туралы хабарламаны тапсырған кезде депозитарийге хабарлайды. Уәкiлеттi (құзыреттi) органдар тiзбесiнiң өзгеруi туралы Тараптардың әрқайсысы мұндай шешiм қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде жазбаша түрде дипломатиялық арналар арқылы депозитарийге хабарлайды.
5-бап
Тараптардың уәкiлеттi (құзыреттi) органдары консультациялар өткiзу, өзара келiсiлген бiрлескен шешiмдердi және iс-шараларды әзiрлеу үшiн осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салаларын дамыту мәселелерi бойынша ақпарат, пiкiр алмасу жолымен өнеркәсiп (өнеркәсiптiк саясат) саласындағы ынтымақтастықты жүзеге асырады.
6-бап
Осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында Тараптар ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк саясаты жөнiнде кеңес (бұдан әрi – Кеңес) құрады.
Кеңес өз қызметiн осы Келiсiмге қоса беріліп отырған және оның ажырамас бөлiгi болып табылатын ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк саясаты жөнiндегi кеңес туралы ереженiң негiзiнде жүзеге асырады.
7-бап
Осы Келiсiм Тараптардың әрқайсысының өз мемлекетi қатысушысы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан ол үшiн туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
8-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың өзара келiсiмi бойынша оның ажырамас бөлiгi болып табылатын өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілуі мүмкін, олар тиiстi хаттамамен ресiмделедi және осы Келісiмнiң күшiне енуi үшiн көзделген тәртiппен күшiне енедi.
9-бап
Осы Келiсiмдi қолдану және түсiндiру кезiнде туындайтын Тараптар арасындағы даулы мәселелер мүдделi Тараптардың консультациялары мен келiссөздерi жолымен немесе Тараптармен келiсiлген басқа рәсiм арқылы шешiледi.

Статья 10
Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием третьего письменного уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Статья 11
Настоящее Соглашение после его вступления в силу открыто для присоединения любого государства – участника СНГ путем передачи депозитарию документа о присоединении.
Для присоединяющегося государства Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении.
Статья 12
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Каждая из Сторон вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о таком своем намерении не позднее чем за 6 месяцев до даты выхода.
Статья 13
В отношении государств – участников настоящего Соглашения с даты вступления в силу для них настоящего Соглашения прекращают свое действие статьи 1 и 2 Соглашения о сотрудничестве в области химии и нефтехимии от 9 сентября 1994 года и абзац второй статьи 5 Соглашения о товарообороте и производственной кооперации в области машиностроения на взаимоувязанной основе от 9 декабря 1994 года.
Совершено в городе Ашхабаде 30 мая 2012 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
Приложение
к Соглашению о сотрудничестве
в области промышленности и создании
Совета по промышленной политике
государств – участников СНГ
от 30 мая 2012 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете по промышленной политике
государств – участников СНГ
1. Общие положения
1. Совет по промышленной политике государств – участников СНГ (далее - Совет) создается в соответствии с Соглашением о сотрудничестве в области промышленности и создании Совета по промышленной политике государств – участников СНГ от 30 мая 2012 года (далее - Соглашение) в целях координации сотрудничества государств – участников Соглашения в области промышленности (промышленной политики).

10-бап
Осы Келiсiм оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi оған қол қойған Тараптардың орындағаны туралы үшiншi жазбаша хабарламаны депозитарий алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшiне енедi.
Мемлекетiшiлiк рәсiмдердi кешiрек орындаған Тараптар үшiн осы Келiсiм депозитарий тиiстi құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшiне енедi.
11-бап
Осы Келiсiм күшiне енгеннен кейiн қосылу туралы құжатты депозитарийге беру жолымен ТМД-ға қатысушы кез келген мемлекеттiң қосылуы үшiн ашық.
Қосылатын мемлекет үшiн Келiсiм депозитарий қосылу туралы құжатты алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшiне енедi.
12-бап
Осы Келiсiм белгiленбеген мерзiмге жасалады. Тараптардың әрқайсысы шығу күнiне дейiн кемiнде 6 ай бұрын депозитарийге өзiнiң осындай ниетi туралы жазбаша хабарлама жiбере отырып, осы Келiсiмнен шығуға құқылы.
13-бап
Осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттер үшiн осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап оларға қатысты 1994 жылғы 9 қыркүйектегi Химия және мұнай-химия саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiмнiң 1 және 2-баптары мен 1994 жылғы 9 желтоқсандағы Өзара байланысты негiзде машина жасау саласындағы тауар айналымы және өндiрiстiк кооперация туралы келiсiмнiң 5-бабының екiншi абзацы өз қолданысын тоқтатады.
2012 жылғы 30 мамырда Ашхабад қаласында орыс тiлiнде бiр түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа данасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiнде сақталады, ол оның куәландырылған көшірмесін осы Келiсiмге қол қойған әр мемлекетке жiбередi.
Әзербайжан Республикасының        Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                   Үкіметі үшін
Армения Республикасының           Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының         Түрікменстан Республикасының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының          Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін
Қырғызстан Республикасының               Украинаның
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін
2012 жылғы 30 мамырдағы
ТМД-ға қатысушы
мемлекеттердiң өнеркәсiп
саласындағы ынтымақтастығы
және Өнеркәсiптiк саясат
жөнiнде кеңес құру туралы
келiсiмге қосымша
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк саясат жөнiндегi
кеңесi туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк саясат жөнiндегi кеңесi (бұдан әрi – Кеңес) 2012 жылғы 30 мамырдағы ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп саласындағы ынтымақтастығы және Өнеркәсiптiк саясат жөнiнде кеңес құру туралы келiсiмге (бұдан әрi – Келiсiм) сәйкес Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп саласындағы ынтымақтастығын (өнеркәсiптiк саясат) үйлестiру мақсатында құрылады.

2. Совет является органом отраслевого сотрудничества СНГ, осуществляющим свою деятельность в пределах своих полномочий и подотчетным Совету глав правительств СНГ.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Уставом Содружества Независимых Государств, договорами и решениями, принятыми в рамках Содружества, а также настоящим Положением.
4. Совет осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с Исполнительным комитетом Содружества Независимых Государств, а также другими органами Содружества.
2. Задачи и функции Совета
5. Основными задачами и функциями Совета являются:
1) проведение консультаций и обмен мнениями по вопросам развития промышленности (промышленной политики);
2) подготовка предложений по организации и проведению мониторинга и оценки потенциала развития отраслей промышленности государств – участников Соглашения и выработке на этой основе предложений о совместной деятельности хозяйствующих субъектов на рынках государств – участников Соглашения;
3) подготовка предложений по формированию взаимовыгодных кооперационных связей между отраслями промышленности, а также хозяйствующими субъектами государств – участников Соглашения;
4) разработка рекомендаций по формированию благоприятных условий для инновационного промышленного развития экономики государств – участников Соглашения, содействие внедрению и эффективному использованию научно-технических разработок и инновационных промышленных проектов в отраслях промышленности государств – участников Соглашения;
5) подготовка предложений по созданию совместных производств, транснациональных компаний и финансово-промышленных групп государств – участников Соглашения в автомобильной, судостроительной промышленности, авиа- и приборостроении, производстве медицинской техники и пр;
6) обмен информацией об опыте борьбы с дискриминационными ограничениями промышленной продукции государств – участников Соглашения на рынках третьих государств;
7) выработка рекомендаций по противодействию экспортной экспансии на рынки государств – участников Соглашения, проводимой с нарушениями принципов и норм международной торговли;
8) подготовка рекомендаций по оказанию государственной поддержки отраслям промышленности государств – участников Соглашения;
9) координация действий по реализации совместных программ и проектов;
10) подготовка докладов и аналитических материалов о развитии промышленности в государствах – участниках Соглашения;
11) содействие в организации работы по подготовке кадров и повышению квалификации специалистов (ИТР и рабочих специальностей) в различных отраслях промышленности государств - участников Соглашения;

2. Кеңес өз қызметiн өз өкiлеттiгi шегiнде жүзеге асыратын және ТМД Үкiмет басшыларының кеңесiне есеп беретiн ТМД-ның салалық ынтымақтастық органы болып табылады.
3. Кеңес өз қызметiнде ТМД жарғысын, Достастық шеңберiнде қабылданған шарттар мен шешiмдердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Кеңес өз қызметiн ТМД Атқарушы комитетiмен, сондай-ақ ТМД басқа да органдарымен тығыз өзара iс-қимылда жүзеге асырады.
2. Кеңестің міндеттері мен функциялары
5. Кеңестiң негiзгi мiндеттерi мен функциялары мыналар болып табылады:
1) өнеркәсiптi дамыту (өнеркәсiптiк саясат) мәселелерi бойынша консультациялар өткiзу және пiкiр алмасу;
2) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салаларын дамыту әлеуетiнiң мониторингi мен бағалауды ұйымдастыру және өткiзу әрi осы негiзде Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң нарықтарында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң бiрлескен қызметi туралы ұсыныстар әзiрлеу жөнінде ұсыныстар дайындау;
3) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салалары, сондай-ақ шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi арасында өзара тиiмдi кооперациялық байланыстарды қалыптастыру бойынша ұсыныстар дайындау;
4) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң экономикаларын инновациялық өнеркәсiптiк дамыту үшiн қолайлы жағдай жасау бойынша ұсынымдар әзiрлеу, ғылыми-техникалық әзiрлемелердi және инновациялық өнеркәсiптiк жобаларды Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салаларына енгiзуге және тиiмдi пайдалануға жәрдемдесу;
5) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң автомобиль, кеме жасау өнеркәсiбiнде, авиа және аспап жасау, медициналық техника жасау және басқа салаларда бiрлескен өндiрiстер, трансұлттық компаниялар және қаржы-өнеркәсiптiк топтар құру бойынша ұсыныстар дайындау;
6) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiптiк өнiмдерiн үшiншi мемлекеттердің нарықтарында кемсiтушiлiк шектеулерге қарсы күрес тәжiрибесi туралы ақпарат алмасу;
7) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң нарықтарында халықаралық сауда қағидаттары мен нормаларын бұзып жүргiзiлген экспорттық экспансияға қарсы iс-қимыл бойынша ұсыныстар әзiрлеу;
8) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп салаларына мемлекеттiк қолдау көрсету бойынша ұсынымдар дайындау;
9) бiрлескен бағдарламалар мен жобаларды iске асыру бойынша
iс-қимылдарды үйлестiру;
10) Келiсiмге қатысушы мемлекеттерде өнеркәсiптi дамыту туралы баяндамалар және талдау материалдарын дайындау;
11) Келiсiмге қатысушы мемлекеттер өнеркәсiптерiнiң әртүрлi салаларында кадрлар даярлау және мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру (ИТЖ және жұмысшы мамандықтары) бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға жәрдемдесу;

12) выработка согласованных подходов к решению проблем охраны окружающей среды, возникающих при функционировании промышленных объектов;
13) содействие организации выставок, семинаров, конференций, симпозиумов;
14) иные функции для реализации поставленных Советом целей и задач.
3. Права Совета
6. Совет для реализации своих функций имеет право:
1) подготавливать и вносить в установленном порядке на рассмотрение высших органов СНГ проекты документов по вопросам, указанным в разделе II настоящего Положения;
2) запрашивать в установленном порядке от органов государственной власти государств – участников Соглашения, отвечающих за выработку и осуществление государственной политики в области промышленности, а также органов отраслевого сотрудничества СНГ информацию по вопросам, входящим в компетенцию Совета;
3) создавать в необходимых случаях на временной или постоянной основе рабочие группы экспертов по отдельным отраслям промышленности (направлениям промышленной политики);
4) разрабатывать и утверждать Регламент работы Совета, а также вносить в него изменения.
4. Порядок формирования Совета
7. Совет формируется из руководителей органов государственной власти государств – участников Соглашения, отвечающих за выработку и осуществление государственной политики в области промышленности (далее – члены Совета).
Каждое государство – участник Соглашения имеет в Совете один голос. При направлении на заседания Совета лиц, замещающих членов Совета, их полномочия должны быть подтверждены.
8. В состав Совета с правом совещательного голоса могут входить руководитель секретариата Совета и представитель Исполнительного комитета СНГ.
9. Председательство в Совете осуществляется поочередно каждым государством - участником Соглашения в лице его представителя в порядке русского алфавита названий государств - участников СНГ на срок не более одного года, если иное не будет установлено решением Совета.
Предшествующий и последующий председатели Совета являются его сопредседателями.
В случае временного отсутствия председателя Совета его обязанности возлагаются на одного из сопредседателей.
5. Организация работы
10. Совет проводит свои заседания не реже одного раза в год. По мере необходимости могут созываться внеочередные заседания.
11. Внеочередные заседания Совета могут проводиться по предложению любого из государств - участников Соглашения, если это поддерживается большинством членов Совета.
12. Решения Совета являются правомочными, если на заседании представлены не менее чем две трети членов Совета.
13. Место проведения заседаний определяется по предварительной договоренности членов Совета.

12) өнеркәсiп обьектiлерi жұмыс iстеген кезде туындайтын қоршаған ортаны қорғау мәселелерiн шешуге келiсiлген тәсiлдердi әзiрлеу;
13) көрмелер, семинарлар, конференциялар, симпозиумдар ұйымдастыруға жәрдемдесу;
14) Кеңес қойған мақсаттар мен мiндеттердi iске асыру үшiн өзге де функциялар.
3. Кеңестің құқықтары
6. Кеңес өз функцияларын iске асыру үшiн:
1) осы Ереженiң II бөлiмiнде көрсетiлген мәселелер бойынша құжаттардың жобаларын әзiрлеуге және белгiленген тәртiппен ТМД жоғары органдарының қарауына енгiзуге;
2) Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге және жүзеге асыруға жауапты мемлекеттiк билiк органдарынан, сондай-ақ ТМД салалық ынтымақтастық органдарынан белгiленген тәртiппен Кеңестiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша ақпарат сұратуға;
3) қажет болған жағдайда уақытша немесе тұрақты негiзде өнеркәсiптiң жекелеген салалары (өнеркәсiптiк саясат бағыттары) бойынша сарапшылардың жұмыс топтарын құруға;
4) Кеңестiң жұмыс регламентiн әзiрлеуге және бекiтуге, сондай-ақ оған өзгерiстер енгiзуге құқылы.
4. Кеңесті құру тәртібі
7. Кеңес Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өнеркәсiп саласындағы мемлекеттiк саясатты әзірлеуге және жүзеге асыруға жауапты мемлекеттiк билiк органдарының басшыларынан (бұдан әрi – Кеңес мүшелерi) құрылады.
Келiсiмге қатысушы әрбiр мемлекеттiң Кеңесте бiр дауысы бар. Кеңес отырыстарына Кеңес мүшелерiн алмастыратын тұлғаларды жiберген жағдайда олардың өкiлеттiгi расталуға тиiс.
8. Кеңес құрамына кеңесшi дауыс құқығымен Кеңес хатшылығының басшысы және ТМД Атқарушы комитетiнiң өкiлi кiруi мүмкiн.
9. Егер Кеңестiң шешiмiмен өзгеше белгiленбесе, Кеңесте төрағалықты Кеңеске қатысушы әрбiр мемлекеттің атынан оның өкiлi, ТМД-ға қатысушы мемлекеттер атауларының орыс алфавитi тәртiбiмен бiр жылдан аспайтын мерзiмде кезекпен жүзеге асырады.
Кеңестiң алдыңғы және кейiнгi төрағалары оның тең төрағалары болып табылады.
Кеңестiң төрағасы уақытша болмаған жағдайда оның мiндеттерi тең төрағалардың бiрiне жүктеледi.
5. Жұмысты ұйымдастыру
10. Кеңес өз отырыстарын жылына кемiнде бiр рет өткiзедi. Қажетiне қарай кезектен тыс отырыстар шақырылуы мүмкiн.
11. Егер мұны Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiгi қолдайтын болса, Кеңестiң кезектен тыс отырыстары Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң кез келгенiнiң ұсынысы бойынша өткiзiлуi мүмкiн.
12. Егер отырыста Кеңес мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысқан болса, Кеңестiң шешiмдерi заңды болып табылады.
13. Отырыстарды өткiзу орны Кеңес мүшелерiнiң алдын ала уағдаластығы бойынша айқындалады.

14. Совет организует свою работу на основе годовых планов работ, разрабатываемых и утверждаемых Советом, а также ежегодно предоставляет в Исполнительный комитет СНГ информацию о своей деятельности.
15. По решению Совета в его работе могут участвовать в качестве наблюдателей представители заинтересованных ведомств государств, не являющихся участниками Соглашения, и организаций, в том числе международных.
16. По решению Совета к его работе в качестве экспертов могут привлекаться по согласованию представители хозяйствующих субъектов государств – участников Соглашения, их ассоциаций и объединений.
17. Решения Совета принимаются простым большинством голосов его членов, присутствующих на заседании, если иное не определено Советом.
Любой член Совета может заявить о своей незаинтересованности в том или ином вопросе, что не должно рассматриваться как препятствие при принятии решения Совета.
Члены Совета, не согласные с решением, могут выразить особое мнение, которое вносится в протокол заседания.
18. Решения Совета подписываются председателем Совета.
19. Заседания Совета проводятся в соответствии с Регламентом, утвержденным Советом.
20. Материалы к очередному заседанию Совета рассылаются его членам не позднее чем за 30 дней до даты его проведения.
21. Организационно-техническое и информационное обеспечение деятельности Совета осуществляется его секретариатом.
22. Функции секретариата Совета возлагаются на орган государственной власти государства – участника Соглашения, представитель которого председательствует в Совете, совместно со структурным подразделением Исполнительного комитета СНГ.
Руководителем секретариата Совета является представитель органа государственной власти государства, председательствующего в Совете, а заместителем руководителя секретариата – представитель Исполнительного комитета СНГ.
23. Решения Совета, непосредственно затрагивающие интересы какого-либо государства – участника Соглашения, не могут приниматься в отсутствие его представителя.
24. Совет избирает председателя на первом заседании. Председатель организует работу Совета, руководит его заседаниями, обеспечивает соблюдение Регламента.
25. Документы, принятые на заседаниях Совета, рассылаются всем его членам в двухнедельный срок.
26. Рабочим языком Совета является русский язык.
6. Заключительные положения
27. Расходы, связанные с организацией проведения заседаний Совета, осуществляются за счет соответствующих органов государственной власти принимающего государства - участника Соглашения.
Расходы на командирование членов Совета и других участников заседаний осуществляются направляющими органами государственной власти и организациями государств - участников Соглашения.

14. Кеңес өз жұмысын Кеңес әзiрлейтiн және бекiтетiн жылдық жұмыс жоспарлары негiзiнде ұйымдастырады, сондай-ақ жыл сайын ТМД Атқарушы комитетiне өз қызметi туралы ақпарат бередi.
15. Кеңестiң шешiмi бойынша оның жұмысына бақылаушы ретiнде Келiсiмге қатысушы болып табылмайтын мемлекеттердiң мүдделi ведомстволарының және ұйымдарының, оның iшiнде халықаралық ұйымдардың өкiлдерi қатыса алады.
16. Кеңестiң шешiмi бойынша оның жұмысына сарапшылар ретiнде келiсiм бойынша Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң, олардың қауымдастықтары мен бiрлестiктерiнiң өкiлдерi тартылуы мүмкiн.
17. Егер Кеңес өзгеше белгiлемесе, Кеңестiң шешiмдерi оның отырысына қатысып отырған мүшелерiнiң қарапайым көпшiлiк дауысымен қабылданады.
Кеңестiң кез келген мүшесi қандай да бiр мәселеге өзiнiң мүдделi еместiгi туралы мәлiмдей алады, бұл Кеңес шешiм қабылдаған кезде кедергi ретiнде қаралмауы тиiс.
Шешiммен келiспейтiн Кеңес мүшелерi отырыс хаттамасына енгiзiлетiн өзiнiң ерекше пiкiрiн бiлдiре алады.
18. Кеңестiң шешiмдерiне Кеңестiң төрағасы қол қояды.
19. Кеңестiң отырыстары Кеңес бекiткен регламентке сәйкес жүргiзiледi.
20. Кеңестiң кезектi отырысына арналған материалдар оның мүшелерiне ол өткiзiлетiн күнге дейiн 30 күн бұрын жiберiледi.
21. Кеңес қызметiн ұйымдық-техникалық және ақпараттық қамтамасыз етудi оның хатшылығы жүзеге асырады.
22. Кеңес хатшылығының функциялары өкілі ТМД Атқарушы комитетiнiң құрылымдық бөлiмшесiмен бiрге төрағалық ететiн Келiсiмге қатысушы мемлекеттiң мемлекеттiк билiк органына жүктеледi.
Кеңесте төрағалық ететiн мемлекеттiң мемлекеттiк билiк органының өкiлi Кеңес хатшылығының басшысы, ал хатшылық басшысының орынбасары – ТМД Атқарушы комитетiнiң өкiлi болып табылады.
23. Келiсiмге қатысушы қандай да бiр мемлекеттiң мүдделерiн тiкелей қозғайтын Кеңестiң шешiмдерi оның өкiлi болмағанда қабылданбайды.
24. Кеңес төрағаны бiрiншi отырыста сайлайды. Төраға Кеңестiң жұмысын ұйымдастырады, оның отырыстарында төрағалық етедi, регламенттiң сақталуын қамтамасыз етедi.
25. Кеңестiң отырыстарында қабылданған құжаттар оның барлық мүшелерiне екi апта мерзiмде таратылады.
26. Кеңестiң жұмыс тiлi орыс тiлi болып табылады.
6. Қорытынды ережелер
27. Кеңестiң отырыстарын өткізуді ұйымдастыруға байланысты шығыстар қабылдаушы Келiсiмге қатысушы мемлекеттiң тиiстi мемлекеттiк билiк органдарының есебiнен жүзеге асырылады.
Кеңес мүшелерiн және отырыстың басқа қатысушыларын iссапарға жiберуге арналған шығыстарды жiберушi Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк билiк органдары және ұйымдары жүзеге асырады.

28. Вопрос об упразднении Совета рассматривается Советом глав правительств Содружества Независимых Государств.

28. Кеңестi тарату туралы мәселенi Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Үкiметтері басшыларының кеңесi қарайды.