О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1048 "Об утверждении Программы по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2013 года № 1139
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1048 «Об утверждении Программы по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы» следующие изменения и дополнения:
в Программе по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в государственном органе, ответственном за разработку и реализацию Программы:
строку «Министерство туризма и спорта Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан»;
подраздел «Задачи» дополнить абзацем следующего содержания:
«Реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017»;
в «Целевых индикаторах»:
строку «Место Казахстана в списке «Индекс конкурентоспособности путешествий и туризма» к 2015 году - 90 с 92 в 2009 году**» изложить в следующей редакции:
«Увеличить количество мест размещения для внутреннего и въездного туризма.
Увеличить заполняемость гостиниц путем увеличения предоставления койко/суток для внутреннего и въездного туризма»;
в разделе «2. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
абзац второй части второй «Место Казахстана в списке «Индекс конкурентоспособности путешествий и туризма» к 2015 году - 90 с 92 в 2009 году**» изложить в следующей редакции:
«1. Увеличить количество мест размещения для внутреннего и въездного туризма.
2. Увеличить заполняемость гостиниц путем увеличения предоставления койко/суток для внутреннего и въездного туризма.
часть третью дополнить абзацем следующего содержания:
«реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.»;
часть седьмую дополнить абзацем следующего содержания:
«По итогам реализации четвертой задачи будет достигнуто следующее:

"Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1048 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 1139 қаулысы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1048 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
Бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органдағы:
«Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі»;
«Міндеттері» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру»;
«Нысаналы индикаторларда»:
«Саяхат пен туризмнің бәсекеге қабілеттілік индексі» тізімінде Қазақстанның орнын 2009 жылғы 92-ден 2015 жылы 90-ға көтеру**» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі және келу туризмі үшін орналастыру орындарының санын арттыру;
Ішкі және келу туризмі үшін төсек/тәулік орнын беру жолымен қонақүйлердің толтырылуын арттыру»;
«2. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оларды іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген бөлімде:
«Саяхат пен туризмнің бәсекеге қабілеттілік индексі» тізімінде Қазақстанның орнын 2009 жылғы 92-ден 2015 жылы 90-ға көтеру**» деген екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ішкі және келу туризмі үшін орналастыру орындарының санын арттыру;
2. Ішкі және келу туризмі үшін төсек/тәулік орнын беру жолымен қонақүйлердің толтырылуын арттыру»;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру.»;
жетінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Төртінші міндетті іске асыру қорытындылары бойынша мыналарға қол жеткізіледі:

в 2014 году будут разработана модель подготовки и сертификации гидов-экскурсоводов, подготовлены не менее 4-х туристских пакетов для участников и гостей Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017.»;
часть восьмую «Государственные органы и организации, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов» изложить в следующей редакции:
«Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан» - координатор, разработчик Отраслевой программы;
министерства внутренних дел, иностранных дел, культуры и информации, образования и науки, сельского хозяйства, экономики и бюджетного планирования, здравоохранения, по чрезвычайным ситуациям, транспорта и коммуникаций, охраны окружающей среды, финансов, регионального развития, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, Казахстанская туристская ассоциация.»;
в разделе «3. Этапы реализации Программы»:
подраздел «3.1. Этапы реализации Программы»:
дополнить частью третьей следующего содержания:
«2013 - 2014 годы:
реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.»;
в подразделе «3.2. Меры по реализации Программы»:
подпункт 2) пункта 1 дополнить абзацами следующего содержания:
«В рамках создания конкурентоспособной инфраструктуры индустрии туризма будет проработан вопрос перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса для строительства и размещения гольф-клуба на территории государственного национального природного парка «Бурабай»;
для развития условий активного отдыха будут реализованы проекты, предусмотренные в мастер-плане кластерной программы развития туризма в Восточно-Казахстанской области, а также системных планах: развития горнолыжных курортов близ города Алматы; развития Щучинско-Боровской курортной зоны в Акмолинской области; развития зоны отдыха «Кендерли» в Мангистауской области.»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. «Реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.
Меры по реализации задачи:
1) в целях реализации данной задачи будут проведены мероприятия по определению и анализу необходимых изменений в комплексный проект градостроительного планирования территории Бурабайского района Акмолинской области с учетом Системного плана развития Боровской курортной зоны;

2014 жылы экскурсовод-гидтерді даярлау және сертификаттау моделі әзірленеді, ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің қатысушылары мен қонақтары үшін кемінде 4 туристік пакет дайындалады.»;
«Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар және ұйымдар» деген сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі – Салалық бағдарламаны үйлестіруші, әзірлеуші;
Ішкі істер, Сыртқы істер, Мәдениет және ақпарат, Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы, Экономика және бюджеттік жоспарлау, Денсаулық сақтау, Төтенше жағдайлар, Көлік және коммуникация, Қоршаған ортаны қорғау, Қаржы, Өңірлік даму министрліктері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, Қазақстан туристік қауымдастығы.»;
«3. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген бөлімдегі:
«3.1. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген кіші бөлім:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«2013 – 2014 жылдар:
«Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру.»;
«3.2. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шаралар» деген кіші бөлімде:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«Туризм индустриясының бәсекеге қабілетті инфрақұрылымын құру шеңберінде «Бурабай» мемлекеттік ұлттық табиғи паркі аумағында гольф клубын салу және орналастыру үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін қордағы жерлерге ауыстыру мәселесі пысықталатын болады;
белсенді демалу жағдайларын дамыту үшін Шығыс Қазақстан облысында туризмді дамытудың кластерлік бағдарламасының мастер-жоспарында, сондай-ақ Алматы қаласының маңындағы тау шаңғысы курорттарын дамыту; Ақмола облысындағы Щучинск-Бурабай курорттық аймағын дамыту; Маңғыстау облысындағы «Кендірлі» демалыс аймағын дамыту жүйелі жоспарларында көзделген жобалар іске асырылады».
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру.
Міндетті іске асыру жөніндегі шаралар:
1) аталған міндетті іске асыру мақсатында Бурабай курорттық аймағын дамытудың жүйелі жоспарын ескере отырып, Ақмола облысы Бурабай ауданының аумағын қала құрылыстық жоспарлаудың кешенді жобасына қажетті өзгерістерді айқындау және талдау жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі;

2) для обеспечения подготовки высококвалифицированных кадров сферы туризма для Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017 будут внесены предложения по организации курсов подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов сферы туризма, а также проведена работа по созданию единой учебной программы для данных курсов;
3) в рамках формирования и продвижения позитивного туристского имиджа страны будет проведена работа по созданию новых туристских маршрутов для участников и гостей выставки. В целях создания комфортных условий для пребывания гостей выставки в Казахстане будут внесены предложения по введению в гг. Астана и Алматы карточки гостя «City Pass».
«City Pass» - единый пропуск на главные платные достопримечательности города в виде смарт-карты (магнитные карты) либо купонной книжки с отрывными билетами.»;
в приложении 1:
в Плане мероприятий по реализации Программы по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы:
в строках, порядковые номера 1, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 24, 26, 27, 28, 29, 31, 34, 35, 37, 38, 39, 47, 48, 50, 52 и 56, аббревиатуру «МТС» заменить аббревиатурой «МИНТ»;
дополнить строками, порядковые номера 9-1 и 9-2, следующего содержания:
«
9-1.
Проработать вопрос перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса для строительства и размещения гольф-клуба на территории государственного национального природного парка «Бурабай»
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат Акмолинской области, МООС, МРР, МИНТ, МЭБП
I квартал 2014 года
Не требуются
9-2.
Внести предложения по реализации проектов, предусмотренных в мастер-плане кластерной программы развития туризма в Восточно-Казахстанской области, а также системных планах: развития горнолыжных курортов близ города Алматы; развития Щучинско-Боровской курортной зоны в Акмолинской области; развития зоны отдыха «Кендерли» в Мангистауской области.»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, акиматы Акмолинской, Восточно-Казахстанской Мангистауской, Алматинской областей, города Алматы, КТА (по согласованию)
IV квартал 2014 года
Не требуются
»;
дополнить разделом 4 и строками, порядковые номера 57, 58, 59, 60 и 61, следующего содержания:
«
4. Реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астана Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017
57.
Внести предложения по корректировке Комплексного проекта градостроительного планирования территории Бурабайского района Акмолинской области с учетом Системного плана развития Боровской курортной зоны
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат Акмолинской области, МИНТ, МРР, МООС, МЭБП, МЗ, МОН, УДП (по согласованию)
I квартал 2014 года
Не требуются
58.
Внести предложения по созданию единой учебной программы курсов подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов сферы туризма и гостеприимства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, МОН, КТА (по согласованию)
IV квартал 2013 года
Не требуются
59.
Рассмотреть возможность организации курсов подготовки, переподготовки и (повышения квалификации специалистов сферы туризма
Информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, МОН, акиматы областей, гг. Астаны, Алматы
II квартал 2014 года
Не требуются
60.
Разработать туристские маршруты для участников и гостей выставки ЭКСПО-2017
Информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, акиматы областей, гг. Астаны, Алматы, УДП по согласованию), КТА (по согласованию)
II квартал 2014 года
Не требуются
61.
Внести предложения по введению в гг. Астане и Алматы карточки гостя «City Pass»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ, акиматы  гг. Астаны, Алматы, КТА (по согласованию)
I квартал 2014 года
Не требуются
»;
в примечании ** исключить;
расшифровку аббревиатур дополнить строками следующего содержания:
«MPP - Министерство регионального развития Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
УДП - Управление Делами Президента Республики Казахстан»;
в приложении 3:

2) ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесі үшін туризм саласының біліктілігі жоғары кадрларын даярлауды қамтамасыз ету үшін туризм саласының мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін жоғарылату курстарын ұйымдастыру жөніндегі ұсыныстар енгізіледі, сондай-ақ аталған курстарға арналған бірыңғай оқу бағдарламасын құру жұмыстары жүргізіледі;
3) елдің оң туристік имиджін қалыптастыру және ілгерілету шеңберінде көрменің қатысушылары мен қонақтарына арналған жаңа туристік маршруттар жасау жұмыстары жүргізіледі. Көрме қонақтарының Қазақстанда болуына жайлы жағдайлар жасау мақсатында Астана және Алматы қалаларында «City Pass» қонақ карточкасын енгізу жөніндегі ұсыныстар енгізіледі.
«City Pass» - қаланың негізгі ақылы көрнекті жерлеріне смарт-карталар (магнитті карталар) не үзбелі билеттері бар купондық кітапшалар түріндегі бірыңғай рұқсатнама.»;
1-қосымшада:
Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
реттік нөмірлері 1, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 24, 26, 27, 28, 29, 31, 34, 35, 37, 38, 39, 47, 48, 50, 52 және 56-жолдардағы «ТСМ» деген аббревиатура «ИЖТМ» деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 9-1 және 9-2-жолдармен толықтырылсын:
«
9-1.
«Бурабай» мемлекеттік ұлттық табиғи паркі аумағында гольф клубын салу және орналастыру үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін қордағы жерлерге ауыстыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Ақмола облысының әкімдігі, Қоршағанортамині,ӨДМ, ИЖТМ, ЭБЖМ
2014 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
9-2.
Шығыс Қазақстан облысында туризмді дамытудың кластерлік бағдарламасының мастер-жоспарында, сондай-ақ Алматы қаласының маңындағы тау шаңғысы курорттарын дамыту; Ақмола облысындағы Щучинск-Бурабай курорттық аймағын дамыту; Маңғыстау облысындағы «Кендірлі» демалыс аймағын дамыту жүйелі жоспарларында көзделген жобаларды іске асыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, Ақмола, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау, Алматы облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
IV тоқсан
Талап етілмейді
»;
мынадай мазмұндағы 4-бөліммен және реттік нөмірлері 57, 58, 59, 60 және 61-жолдармен толықтырылсын:
«
4. Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
57.
Бурабай курорттық аймағын дамытудың жүйелі жоспарын ескере отырып, Ақмола облысы Бурабай ауданының аумағын қала құрылыстық жоспарлаудың кешенді жобасын түзету бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Ақмола облысының әкімдігі, ИЖТМ, ӨДМ, Қоршағанортамині, ЭБЖМ, ДСМ, БҒМ, ПІБ (келісім бойынша)
2014 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
58.
Туризм және қонақжайлылық саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін жоғарылату курстарының бірыңғай оқу бағдарламасын құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, ҚТҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
IV тоқсан
Талап етілмейді
59.
Туризм саласының мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін жоғарылату курстарын ұйымдастыру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері
2014 жылғы
тоқсан
Талап етілмейді
60.
ЭКСПО-2017 көрмесіне қатысушылар мен қонақтарына арналған туристік маршруттарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері, ПІБ (келісім бойынша), ҚТҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
IІ тоқсан
Талап етілмейді
61.
Астана және Алматы қалаларында «City Pass» қонақ карточкасын енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
»;
ескертуде ** алынып тасталсын;
аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«ӨДМ – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ПІБ – Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы»;
3-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

в краткой информации Программы по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы:
таблицу 4 дополнить строками следующего содержания:
«
реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017
в 2014 году будут разработана модель подготовки и сертификации гидов-экскурсоводов, подготовлены не менее 4 туристских пакетов с учетом проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017
».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов

«Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаның қысқаша ақпараты»:
4-кесте мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізуді ескере отырып, 2014 жылы экскурсовод-гидтерді даярлау және сертификаттау моделі әзірленеді, кемінде 4 туристік пакет дайындалады
».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов