Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013 - 2017 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2013 года № 1141
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 24 сентября 2013 года № 648 «О Государственной программе по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013 – 2017 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013 – 2017 годы (далее – План мероприятий) (строки, порядковые номера Плана мероприятий 8, 12-16, 25, 26, 28-32, 39-42, 49, 55, 60, 66-95, 97 и 98, секретно).
2. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) обеспечить своевременное исполнение Плана мероприятий;
2) представлять информацию о реализации Плана мероприятий в сроки и порядке, установленные Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан».
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 октября 2013 года № 1141
План
мероприятий по реализации Государственной программы по
противодействию религиозному экстремизму и терроризму
в Республике Казахстан на 2013 – 2017 годы
п/п
Наименование
*
Форма
завершения
Ответственные
исполнители
Срок
исполнения
Финансирование
Предполагаемые
расходы
(тыс. тенге)
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
Всего
Сумма
**
Сумма
**
Сумма
**
Сумма
**
Сумма
**
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Цель Программы:
обеспечение безопасности человека, общества и государства посредством предупреждения проявлений религиозного экстремизма и предотвращения угроз терроризма
1
Задача первая:
совершенствование мер профилактики религиозного экстремизма и терроризма, направленных на формирование в обществе толерантного религиозного сознания и иммунитета к радикальной идеологии
Целевой индикатор:

Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 - 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 1141 қаулысы
«Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 – 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 қыркүйектегі № 648 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 – 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) (Іс-шаралар жоспарының реттік нөмірлері 8, 12-16, 25, 26, 28-32, 39-42, 49, 55, 60, 66-95, 97 және 98-жолдар құпия) бекітілсін.
2. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша):
1) Іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен Іс-шаралар жоспарының іске асырылуы туралы ақпарат берсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 23 қазандағы
№ 1141 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы
іс-қимыл жөніндегі 2013 – 2017 жылдарға арналған мемлекеттік
бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
Р/с
Атауы
*
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімдері
Қаржыландыру
Болжамды шығындар (мың теңге)
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
Барлығы
Сома
**
Сома
**
Сома
**
Сома
**
Сома
**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Бағдарламаның мақсаты:
діни экстремизм көріністерінің алдын алу және терроризм қатерлеріне жол бермеу арқылы адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
1
Бірінші міндет:
қоғамда тағатты діни сананы және радикалдық идеологияға деген иммунитетті қалыптастыруға бағытталған діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу шараларын жетілдіру
Нысаналы индикатор:

к 2017 году население страны, в том числе 100 % молодежи и лиц, склонных, а также подверженных радикальной идеологии на религиозной основе, будут охвачены комплексной профилактической работой, направленной на формирование сознания, не приемлющего идеи экстремизма и терроризма.
Показатели результатов:
1) к 2017 году 100 % лиц, склонных, а также подверженных радикальной идеологии на религиозной основе, будут охвачены адресной профилактической работой специальных информационно-пропагандистских групп и государственных органов;
2) к 2017 году будет обеспечен 100 % охват обучающихся организаций среднего образования, а также технического и профессионального, высшего образования освоением необходимого объема знаний о религии для осознанного отношения к окружающей реальности и критического восприятия получаемой информации радикального религиозного характера;
3) к 2017 году в каждом населенном пункте до уровня сельского округа (100 %) будут созданы условия для надлежащего культурного, духовно-нравственного, патриотического, физического развития и воспитания детей и молодежи;
4) ежегодно объем материалов печатных СМИ, охваченных мониторингом на предмет выявления публикаций, пропагандирующих идеи религиозного экстремизма и терроризма, будет составлять не менее 20 718 полос;
5) ежегодно объем материалов электронных СМИ, охваченных мониторингом на предмет выявления материалов, пропагандирующих идеи религиозного экстремизма и терроризма, будет составлять не менее 74 460 часов;
6) ежегодно количество интернет-ресурсов, охваченных мониторингом на предмет выявления материалов, пропагандирующих идеи религиозного экстремизма и терроризма, будет составлять не менее 10 000;
7) ежегодно будет проводиться не менее 5 000 информационно-пропагандистских, разъяснительно-профилактических мероприятий по вопросам противодействия религиозному экстремизму и терроризму;
8) с 2014 года будет обеспечено создание и функционирование Центра по реабилитации лиц, пострадавших от идеологии религиозного экстремизма и терроризма или попавших под влияние радикальной идеологии
1.1.
Мероприятия по профилактике религиозного экстремизма и терроризма путем внедрения новых форм и методов
1
Переформирование составов информационно-пропагандистских групп при местных исполнительных органах из числа высокопрофессиональных государственных служащих, квалифицированных теологов, религиоведов
Формирование
новых
составов
информационно-
пропагандистских
групп
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, АДР, МОН, МКИ, МВД, ГП
(по согласованию)
2014 г., к
15 января
Не требуется
2
Привлечение духовенства, этнокультурных центров, неправительственных организаций, молодежных организаций и авторитетных среди населения граждан к активной разъяснительной, профилактической работе, в том числе путем участия в информационно- пропагандистских группах
Информация
в Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, АДР, МОН, МКИ
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января и
5 июля
Не требуется
3
Проработка вопроса оплаты работы членов информационно-пропагандистских групп, не являющихся сотрудниками государственных органов
Предложение
в Правительство
Республики
Казахстан
АДР, МИО, МЭБП
2014 г., к
15 января
Не требуется
4
Проведение информационно-пропагандистскими группами разъяснительной работы среди приверженцев радикальной религиозной идеологии, в том числе среди лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, с целью их разубеждения и последующей адаптации в обществе
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, АДР, МОН, МКИ, МВД, ГП
(по согласованию),
КНБ (по согласованию)
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
5
Проведение информационно-пропагандистскими группами информационно-разъяснительной работы среди населения, особенно молодежи, неподверженной влиянию радикальной религиозной идеологии и иных деструктивных воззрений, с целью укрепления у населения толерантного сознания и воспитания чувства патриотизма, а также предупреждения формирования искаженных религиозных взглядов
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, АДР, МОН, МКИ, МВД, ГП
(по согласованию)
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
6
Заслушивание на заседаниях Совета по связям с религиозными объединениями при Правительстве Республики Казахстан отчетов информационно-пропагандистских групп об итогах работы за определенный период с целью распространения положительного опыта и дальнейшего повышения эффективности их деятельности и уровня подготовки членов этих групп
Утверждение
графика
отчетности по
регионам
и внесения
отчетов
в Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
АДР, МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
7
Организация и обеспечение деятельности «Горячей линии» по оказанию населению консультативной и практической помощи в сфере религиозных отношений
Информация
в Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
АДР, МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
-
-
15 056,0 ***
РБ
15 056,0 ***
РБ
15 056,0 ***
РБ
15 056,0 ***
РБ
60 224,0 ***
8
Секретно
9
Проведение международных научно-практических конференций по вопросам противодействия религиозному экстремизму и терроризму с выработкой рекомендаций для повышения эффективности деятельности государственных органов в этом направлении, в том числе по вопросам:
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИД, АДР, МКИ, ГП
(по согласованию)
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
-
-
40 056,0 ***
РБ
22 967,0 ***
РБ
18 624,0 ***
РБ
18 624,0 ***
РБ
100 271,0 ***

2017 жылы ел тұрғындары, соның ішінде 100 % жастар мен діни негіздегі радикалдық идеологияға бейім және ұшыраған адамдар экстремизм мен терроризм идеяларын қажетсінбейтін сананы қалыптастыруға бағытталған кешенді алдын алу жұмысымен қамтылатын болады
Нәтижелер көрсеткіштері:
1) 2017 жылға қарай 100 % діни негізде радикалдық идеологияға бейімдер, сондай-ақ оған ұшыраған адамдар арнаулы ақпараттық-насихаттау топтарының және мемлекеттік органдардың атаулы алдын алу жұмысымен қамтылатын болады;
2) 2017 жылға қарай қоршаған болмысқа саналы көзқараспен қарауға және радикалдық діни сипаттағы алынған ақпаратты сыни көзқараспен қабылдау үшін дін туралы қажетті білім көлемін игерумен орта білім ұйымдары, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, жоғары оқу ұйымдары оқушыларын 100 % қамту қамтамасыз етіледі;
3) 2017 жылға қарай ауылдық округ деңгейіне дейінгі әрбір елді мекенде (100 %) балалар мен жастардың тиісті мәдени, рухани-имандылық, патриоттық, дене дамуы мен тәрбиесіне жағдай жасалатын болады;
4) діни экстремизм мен терроризм идеяларын насихаттайтын жарияланымдарды анықтау тұрғысынан мониторингпен қамтылған баспа БАҚ материалдарының жыл сайынғы көлемі кемінде 20 718 жолақты құрайтын болады;
5) діни экстремизм мен терроризм идеяларын насихаттайтын жарияланымдарды анықтау тұрғысынан мониторингпен қамтылған электронды БАҚ материалдарының жыл сайынғы көлемі кемінде 74 460 сағатты құрайтын болады;
6) діни экстремизм мен терроризм идеяларын насихаттайтын материалдардың жариялануын анықтау тұрғысынан мониторингпен қамтылған Интернет-ресурстардың жыл сайынғы саны кемінде 10 000 құрайтын болады;
7) діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері жөнінде жыл сайын кемінде 5 000 ақпараттық-насихаттық, түсіндіру-алдын алу іс-шаралары өткізілетін болады;
8) 2014 жылдан бастап Діни экстремизм мен терроризм идеологиясынан зардап шеккен немесе радикалды идеологияның ықпалына түскен адамдарды оңалту жөніндегі орталықтың құрылуы мен жұмыс істеуі қамтамасыз етілетін болады.
1.1.
Жаңа нысандар мен әдістерді енгізу жолымен діни экстремизмнің және терроризмнің алдын алу жөніндегі іс-шаралар
1
Жергілікті атқарушы органдардың жанындағы ақпараттық-насихаттау топтарының құрамын жоғары кәсіби мемлекеттік қызметкерлер, білікті теологтар, дінтанушылар қатарынан қайта қалыптастыру
Ақпараттық-насихаттау топтарының жаңа құрамдарын қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ДІА, БҒМ, МАМ, ІІМ, БП (келісім бойынша)
2014 ж., 15 қаңтарға қарай
Талап етілмейді
2
Діндарларды, этномәдени орталықтарды, үкіметтік емес ұйымдарды, жастар ұйымдарын және тұрғындар арасындағы абыройлы азаматтарды белсенді түсіндіру, алдын алу жұмыстарына, соның ішінде ақпараттық-насихаттау топтарға қатысу арқылы тарту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ДІА, БҒМ, МАМ
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Талап етілмейді
3
Мемлекеттік органдардың қызметкері болып табылмайтын ақпараттық-насихаттау топтарының мүшелеріне ақы төлеу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ДІА, ЖАО, ЭБЖМ
2014 ж., 15 қаңтарға қарай
Талап етілмейді
4
Ақпараттық-насихаттау топтарының радикалды діни идеологияның жолын ұстанушылары арасында, соның ішінде қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан тұлғалар арасында оларды айныту және кейіннен қоғамға бейімдеу мақсатында түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ДІА, БҒМ, МАМ, ІІМ, БП (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша)
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
5
Ақпараттық-насихаттау топтарының радикалды діни идеологияның және басқа теріс пиғылды көзқарастардың ықпалына ұшырамаған тұрғындар, әсіресе жастар арасында тағатты сана мен патриоттық сезімдерін нығайту, сондай-ақ бұрмаланған діни көзқарастардың қалыптасуын алдын алу мақсатында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ДІА, БҒМ, МАМ, ІІМ, БП (келісім бойынша)
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
6
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Дiни бiрлестiктермен байланыстар жөніндегі кеңестің отырыстарында ақпараттық-насихаттау топтарының оң тәжірибесін тарату және олардың қызметінің тиімділігін одан әрі арттыру және осы топтардың мүшелері дайындығының деңгейін жоғарылату мақсатында белгілі бір кезеңде атқарған жұмыстарының қорытындысы жөніндегі есептерін жоспарлы негізде тыңдау
Өңірлер бойынша есептілік кестесін бекіту және есептерді Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізу
ДІА, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
7
Тұрғындарға діни қатынастар саласында консультациялық және тәжірибелік көмек көрсету жөніндегі «Қауырт желі» қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДІА, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
-
-
15 056,0
РБ
15 056,0
РБ
15 056,0
РБ
15 056,0
РБ
60 224,0
8
Құпия
9
Діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері жөнінде мемлекеттік органдардың осы бағыттағы қызметінің тиімділігін арттыру үшін ұсыныстарды әзірлей отырып, халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференцияларды өткізу, соның ішінде:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
СІМ, ДІА, МАМ, БП (келісім бойынша)
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
-
-
40 056,0
РБ
22 967,0
РБ
18 624,0
РБ
18 624,0
РБ
100 271,0

2013 – 2017 г.г.
В рамках 011 республиканской
бюджетной программы
«Обеспечение внутриполитической
стабильности и общественного
согласия» на 2013-2015 годы
предусмотрено 16 473 тыс. тенге,
в том числе на проведение
данного мероприятия порядка
5 500 тыс. тенге ежегодно
5 124,0 ***
РБ
4 037,0 ***
РБ
4 037,0 ***
РБ
4 037,0 ***
РБ
4 037,0 ***
РБ
21 272,0 ***
11
Проведение анализа эффективности деятельности центров по работе с жертвами деструктивных религиозных течений на предмет определения основных причин вовлечения граждан в деструктивные и радикальные религиозные течения, а также уровня взаимодействия государственных органов с указанными центрами в рамках работы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму
Аналитическая
справка
ГП
(по согласованию)
2013 г.,
к 15 декабря
Не требуется
12
Секретно
Не требуется
13
Секретно
Не требуется
14
Секретно
Не требуется
15
Секретно
Не требуется
16
Секретно
Не требуется
1.2
Мероприятия по профилактике религиозного экстремизма и терроризма через
средства массовой информации и выпуск иных информационных материалов
17
Обеспечение систематического выхода (выпуска) в средствах массовой информации цикла специальных передач, медийных проектов (ток-шоу) и социальной рекламы, направленных на пропаганду традиционных для Казахстана духовно-нравственных ценностей, а также толерантности и гуманизма, присущих национальным традициям и обычаям народа Казахстана, формирование чувства «нулевой» терпимости к правонарушениям, социальной ответственности за дальнейшее развитие страны
Передача,
социальная
реклама в СМИ
(в период
реализации
Государственной
программы)
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МКИ, АДР
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках 021 республиканской
бюджетной программы
«Проведение государственной
информационной политики»
через электронные СМИ на
2013-2015 годы предусмотрено
486 178 тыс. тенге
ежегодно, в том числе
на освещение данного
мероприятия 8 100 тыс. тенге
ежегодно.
8 100,0 ***
РБ
8 100,0 ***
РБ
8 100,0 ***
РБ
8 100,0 ***
РБ
8 100,0 ***
РБ
40 500,0 ***
18
Размещение государственного заказа на опубликование в сети Интернет предоставленных Агентством Республики Казахстан по делам религий и местными исполнительными органами материалов, направленных на укрепление и поддержание в обществе межэтнического и межконфессионального согласия.
Информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МКИ, АДР, МИО
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках 021 республиканской бюджетной программы
«Проведение государственной информационной политики»
через печатные СМИ на 2013-2015 годы предусмотрено 1
881 370 тыс. тенге ежегодно, в том числе на освещение
данного мероприятия через Интернет ресурсы в сумме 10
250 тыс. тенге ежегодно.
10 250,0 ***
РБ
10 250,0 ***
РБ
10 250,0 ***
РБ
10 250,0 ***
РБ
10 250,0 ***
РБ

2013 – 2017 ж.ж.
011 «Ішкі саяси тұрақтылық пен қоғамдық келісімді қамтамасыз ету» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 2013 – 2015 жылдарға 16 473 мың теңге, соның ішінде аталған іс-шараны өткізуге жыл сайын шамамен 5 500 мың теңге көзделген
5 124,0***
РБ
4 037,0***
РБ
4 037,0***
РБ
4 037,0***
РБ
4 037,0***
РБ
21 272,0***
11
Азаматтардың теріс пиғылды және радикалды діни ағымдарға тартылуының негізгі себептерін айқындау мәні бойынша теріс пиғылды діни ағымдардан зардап шеккендермен жұмыс жөніндегі орталықтар қызметінің тиімділігіне, сондай-ақ діни экстремизм және терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмыс шеңберінде мемлекеттік органдардың аталған орталықтармен өзара іс-қимыл жасау деңгейіне талдау жасау
Талдамалық анықтама
БП (келісім бойынша)
2013 ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
12
Құпия
Талап етілмейді
13
Құпия
Талап етілмейді
14
Құпия
Талап етілмейді
15
Құпия
Талап етілмейді
16
Құпия
Талап етілмейді
1.2.
Бұқаралық ақпарат құралдары және өзге де ақпараттық материалдар шығару арқылы діни экстремизмнің және терроризмнің алдын алу жөніндегі іс-шаралар
17
Қазақстанға дәстүрлі рухани-өнегелі құндылықтарды, сондай-ақ Қазақстан халқының ұлттық дәстүрі мен салтына тән тағаттықты және гуманизмді, құқық бұзушылықтарға «нөлдік» шыдамдылық сезімін қалыптастыруды, елдің одан ары дамуы үшін әлеуметтік жауапкершілікті насихаттауға бағытталған арнайы бағдарламалар, медиа-жобалар (ток-шоу) және әлеуметтік жарнамалардың бұқаралық ақпарат құралдарында жүйелі берілуін (шығарылуын) қамтамасыз ету
БАҚ-тағы бағдарламалар, әлеуметтік жарнамалар (Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу кезеңінде)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МАМ, ДІА
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасының шеңберінде электронды БАҚ арқылы 2013 – 2015 жылдарға жыл сайын 486 178 мың теңге, соның ішінде аталған іс-шараны жариялауға жыл сайын 8 100 мың теңге көзделген
8 100,0***
РБ
8 100,0***
РБ
8 100,0***
РБ
8 100,0***
РБ
8 100,0***
РБ
40 500,0***
18
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі мен жергілікті атқарушы органдар берген қоғамда этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайту мен қолдауға бағытталған материалдарды Интернет желісінде жариялауға мемлекеттік тапсырысты орналастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МАМ, ДІА, ЖАО
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасының шеңберінде баспа БАҚ арқылы 2013 – 2015 жылдарға жыл сайын 1 881 370 мың теңге, соның ішінде аталған іс-шараны Интернет ресурстарында жариялауға жыл сайын 10 250 мың теңге көзделген
10 250,0***
РБ
10 250,0***
РБ
10 250,0***
РБ
10 250,0***
РБ
10 250,0***
РБ

51 250,0 ***
19
Выпуск и размещение серии радио- телепрограмм (передач, фильмов), раскрывающих негативную сущность радикальной религиозной идеологии, разоблачающих приемы и методы вовлечения граждан Казахстана в экстремистскую и террористическую деятельность, с целью формирования у населения общественного порицания данной противоправной деятельности
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МКИ, АДР,
МВД, МОН
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках 021 республиканской бюджетной программы
«Проведение государственной информационной политики»
через электронные СМИ на 2013-2015 годы предусмотрено
486 178 тыс. тенге ежегодно, в том числе на освещение
данного мероприятия 5 400 тыс. тенге ежегодно.
5 400,0 ***
РБ
5 400,0 ***
РБ
5 400,0 ***
РБ
5 400,0 ***
РБ
5 400,0 ***
РБ
27 000,0 ***
20
Организация и проведение семинаров (тренингов), круглых столов и других публичных мероприятий с привлечением экспертов, ученых и представителей государственных органов по профилактике религиозного экстремизма и терроризма и популяризации модели межэтнического и межконфессионального согласия, в том числе с изданием и распространением, особенно в молодежной среде, информационных буклетов о пагубности радикальной религиозной идеологии
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
АДР, МОН,
МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 5 июля
В рамках предусмотренных средств из республиканского
бюджета (специфика 159 «Оплата прочих услуг и работ» на
2014-2016 годы по б.п.004 «Развитие международного
сотрудничества в области религии, проведения
социологических, научно-исследовательских и
аналитических услуг по религиозным вопросам»)
-
-
4 025,0 ***
РБ
4 129,0 ***
РБ
4 497,0 ***
РБ
4 497,0 ***
РБ
17 148,0 ***
21
Издание рекомендованных Агентством Республики Казахстан по делам религий литературы об основах различных религий в целях повышения религиозной грамотности населения и укрепления духовности
Ежегодное
издание 10
наименований
книжной
продукции
МКИ, АДР
2014 – 2017 г.г.,
к 5 июля
В рамках 018 республиканской бюджетной программы
«Издание социально важной литературы» на 2013-2015 годы
предусмотрено 3 933 268 тыс. из них
--
--
15 000,0 ***
РБ
15 000,0 ***
РБ
15 000,0 ***
РБ
15 000,0 ***
РБ
60 000,0 ***
22
Размещение государственного социального заказа по вопросам противодействия религиозному экстремизму и терроризму, предусматривающего проведение публичных мероприятий (круглые столы, семинары), научно-прикладных, аналитических, социологических исследований, экспертных исследований продукции средств массовой информации и иных информационных материалов, а также подготовку информационных материалов (топиков, буклетов, роликов)
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
ГП (по согласованию)
2014 – 2017 г.г.,
к 30 декабря
В рамках 001 республиканской бюджетной программы
«Осуществление высшего надзора за точным и
единообразным применением законов и подзаконных актов в
Республике Казахстан»
-
-
10 000,0 ***
РБ
10 000,0 ***
РБ
10 000,0 ***
РБ
10 000,0 ***
РБ
40 000,0 ***
23
Организация размещения наружной информации (билбордов) антиэкстремистского и антитеррористического характера в населенных пунктах (площадях, улицах)
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, АДР
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря

51 250,0***
19
Тұрғындарда құқыққа қайшы осы әрекетті қоғамдық кінәлауды қалыптастыру мақсатында радикалды діни идеологияның жағымсыз мәнін ашатын, Қазақстан азаматтарын экстремистік және террористік әрекетке тартудың тәсілдері мен әдістерін әшкерелейтін радио- телебағдарламалар (бағдарламаларды, фильмдерді) топтамасын шығару және орналастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МАМ, ДІА, ІІМ, БҒМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасының шеңберінде электронды БАҚ арқылы 2013 – 2015 жылдарға жыл сайын 486 178 мың теңге, соның ішінде аталған іс-шараны жариялауға жыл сайын 5 400 мың теңге көзделген
5 400,0***
РБ
5 400,0***
РБ
5 400,0***
РБ
5 400,0***
РБ
5 400,0***
РБ
27 000,0***
20
Семинарлар (тренингтер), дөңгелек үстелдер және басқа да көпшілік іс-шараларын сарапшыларды, ғалымдарды және діни экстремизмнің және терроризмнің профилактикасы бойынша мемлекеттік органдардың өкілдерін тарта отырып ұйымдастыру мен өткізу және этносаралық және конфессияаралық келісім моделін көпшілікке, соның ішінде радикалды діни идеологияның зияны туралы ақпараттық буклеттерді шығару және, әсіресе, жастар ортасында тарату
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДІА, БҒМ, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 5 шілдеге қарай
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (004 «Дін, діни мәселелер бойынша әлеуметтік, ғылыми-зерттеу және таладау қызметін көрсету саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту» бюджеттік бағдарламасы бойынша 2014 – 2016 жылдарға арналған «Басқа қызметтерді және жұмыстарды төлеу» 159 ерекшелігі)
-
-
4 025,0***
РБ
4 129,0***
РБ
4 497,0***
РБ
4 497,0***
РБ
17 148,0***
21
Тұрғындардың діни сауатын арттыру мен руханилығын нығайту мақсатында Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі ұсынған әртүрлі діндердің негіздері жөніндегі әдебиетті басып шығару
Жыл сайын 10 атаумен кітап өнімдерін шығару
МАМ, ДІА
2014 – 2017 ж.ж., 5 шілдеге қарай
018 «Әлеуметтік маңызды әдебиеттерді шығару» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 2013 – 2015 жылдарға 3 933 268 мың теңге көзделген, оның ішінде
-
-
15 000,0***
РБ
15 000,0***
РБ
15 000,0***
РБ
15 000,0***
РБ
60 000,0***
22
Көпшілік іс-шараларды (дөңгелек үстелдер, семинарлар) өткізуді, бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерінің және өзге де ақпараттық материалдардың ғылыми-қолданбалы, талдамалық, әлеуметтік зерттеулерін, сараптамалық зерттеулерін жүргізуді, сондай-ақ ақпараттық материалдарды (топиктер, буклеттер, роликтер) дайындауды қарастыратын діни экстремизм және терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі мәселелер бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БП (келісім бойынша)
2014 – 2017 ж.ж., 30 желтоқсанға қарай
001 «Қазақстан Республикасында заңдардың және заңға тәуелді актiлердiң дәлме-дәл әрi бiркелкi қолданылуына жоғары қадағалауды жүзеге асыру» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
-
-
10 000,0
РБ
10 000,0
РБ
10 000,0
РБ
10 000,0
РБ
40 000,0
23
Елді мекендерде (алаңдарда, көшелерде) экстремизмге және терроризмге қарсы сипаттағы сыртқы ақпаратты (билбордтарды) орналастыруды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ДІА
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай

4 922,0
Астана
2 500,0
2 600,0
2 700,0
2 800,0
2 900,0
13 500,0
24
Осуществление мониторинга печатных и электронных СМИ, интернет-ресурсов на предмет выявления материалов, пропагандирующих идеи религиозного экстремизма и терроризма, в том числе путем внедрения современных программ по выявлению противоправного контента
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МКИ, АДР,
МИО
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках 021 республиканской бюджетной программы
«Проведение государственной информационной политики» на
проведение мониторинга продукции средств массовой
информации и Интернет ресурсов на предмет исполнения
норм законодательства Республики Казахстан
предусмотрено 93 996 тыс. тенге ежегодно
93 996,0 ***
РБ
93 996,0 ***
РБ
93 996,0 ***
РБ
93 996,0 ***
РБ
93 996,0 ***
РБ
469 980,0 ***
25
Секретно
Не требуется
26
Секретно
Не требуется
27
Размещение в средствах массовой информации материалов, подготовленных уполномоченными государственными органами, о результатах работы в сфере противодействия экстремизму и терроризму, в том числе по освещению хода реализации Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму на 2013-2017 годы
Публикация
материалов
МКИ, ГП
(по
согласованию),
КНБ
(по согласованию),
АБЭКП
(по согласованию),
МВД, АДР,
МОН, МИО
2013 – 2017 г.г.,
постоянно
В рамках 021 республиканской бюджетной программы
«Проведение государственной информационной политики»
через электронные и печатные СМИ на 2013-2015 годы
предусмотрено 2 367 548 тыс. тенге ежегодно, в том
числе на освещение данного мероприятия 102 400 тыс.
тенге ежегодно
102 400,0 ***
РБ
102 400,0 ***
РБ
102 400,0 ***
РБ
102 400,0 ***
РБ
102 400,0 ***
РБ
512 000,0 ***
28
Секретно
Не требуется
29
Секретно
Не требуется
30
Секретно
Не требуется
31
Секретно
Не требуется
32
Секретно
1.3
Мероприятия по профилактике религиозного экстремизма и терроризма
в сфере образования
33
Разработка инструктивно-методического письма по преподаванию курса «Основы религиоведения», направленного на предотвращение вовлечения в радикальные религиозные течения лиц, обучающихся в организациях образования
Методическая
рекомендация
педагогическим
работникам
МОН, АДР
2014 г.,
до 15 января
Не требуется
34
Принятие мер по формированию в ходе образовательного процесса у лиц, обучающихся в организациях образования, базовых знаний в вопросах негативной сущности радикальных религиозных течений, в том числе путем:
1) внесения предложения об увеличении государственного заказа на подготовку (переподготовку) квалифицированных кадров по специальности «Религиоведение»;
2) изучения и внесения предложения по совершенствованию содержания программы учебного курса «Религиоведение», направленного на профилактику проявлений экстремизма и терроризма;

4 922,0
Астана
2 500,0
2 600,0
2 700,0
2 800,0
2 900,0
13 500,0
24
Баспа және электронды БАҚ, Интернет-ресурстарды діни экстремизм және терроризм идеяларын насихаттайтын материалдарды анықтау мәніне мониторингті, соның ішінде құқыққа қайшы контентті анықтау жөніндегі қазіргі заманғы бағдарламаларды енгізу жолымен жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МАМ, ДІА, ЖАО
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасының шеңберінде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының орындалуы мәніне бұқаралық ақпарат құралдарының және Интернет ресурстардың мониторингін жүргізуге жыл сайын 93 996 мың теңге көзделген
93 996,0***
РБ
93 996,0***
РБ
93 996,0***
РБ
93 996,0***
РБ
93 996,0***
РБ
469 980,0***
25
Құпия
Талап етілмейді
26
Құпия
Талап етілмейді
27
Діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы жұмыс нәтижелері, соның ішінде Діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 – 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысы туралы уәкілетті мемлекеттік органдардың дайындаған материалдарын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру
Материалдарды жариялау
МАМ, БП (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), ЭСЖҚКА (келісім бойынша), ІІМ, ДІА, БҒМ, ЖАО
2013 – 2017 ж.ж., тұрақты
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасының шеңберінде электронды және баспа БАҚ арқылы 2013 – 2015 жылдарға жыл сайын 2 367 548 мың, соның ішінде аталған іс-шараны жария етуге жыл сайын 102 400 мың теңге көзделген
102 400,0***
РБ
102 400,0***
РБ
102 400,0***
РБ
102 400,0***
РБ
102 400,0***
РБ
512 000,0***
28
Құпия
Талап етілмейді
29
Құпия
Талап етілмейді
30
Құпия
Талап етілмейді
31
Құпия
Талап етілмейді
32
Құпия
1.3.
Білім саласындағы діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу жөніндегі іс-шаралар
33
Білім беру ұйымдарында оқып жатқан тұлғалардың радикалды діни ағымдарға тартылуын болдырмауға бағытталған «Дінтану негіздері» курсын оқыту бойынша нұсқамалық-әдістемелік хат әзірлеу
Педагогикалық қызметкерлерге әдістемелік ұсынымдар
БҒМ, ДІА
2014 ж.,
15 қаңтарға дейін
Талап етілмейді
34
Білім беру ұйымдарында оқып жатқан тұлғаларда білім беру үдерісі барысында радикалды діни ағымдардың теріс мәні жөнінде негізгі білімді қалыптастыру бойынша, соның ішінде:
1) «Дінтану» мамандығы бойынша білікті кадрларды даярлауға (қайта даярлауға) мемлекеттік тапсырысты ұлғайту жөнінде ұсыныс енгізу;
2) экстремизм және терроризм көріністерінің профилактикасына бағытталған «Дінтану негіздері» оқыту курсы бағдарламасының мазмұнын жетілдіру жөніндегі мәселені зерделеп, ұсыныс енгізу;

3) внесения предложения о введении учебного курса «Основы религиоведения» в качестве обязательной дисциплины для 9 классов организаций среднего образования
Предложения по
подпунктам 1),
2), 3)
настоящего
мероприятия в
Правительство
Республики
Казахстан (2014 г.,
к 1 августа)
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН, АДР,
МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 5 июля
Не требуется
35
Организация постоянной практики демонстрации учащимся старших классов средних школ, первых курсов технических и профессиональных, высших учебных заведений тематических роликов (фильмов), направленных на толерантное воспитание и формирование у молодежи стойкого неприятия деструктивной религиозной идеологии
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН, МКИ
АДР, МИО
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
36
Подготовка и реализация социального проекта по профилактике религиозного экстремизма и терроризма, направленного на формирование в молодежной среде сознания, соответствующего традициям и культурному наследию народа Казахстана
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН, АДР,
МИО, МКИ
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках республиканской бюджетной программы 040
«Проведение мероприятий по молодежной политике и
патриотическому воспитанию граждан»
5000,0 ***
РБ
5000,0 ***
РБ
5000,0 ***
РБ
5000,0 ***
РБ
5000,0 ***
РБ
25 000,0 ***
37
Методическая поддержка детско-юношеских и молодежных организаций, нацеленных на воспитание детей и молодежи в духе ценности семьи, трудолюбия и целеустремленности
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках республиканской бюджетной программы 040
«Проведение мероприятий по молодежной политике и
патриотическому воспитанию граждан»
11 000,0 ***
РБ
11 000,0 ***
РБ
11 000,0 ***
РБ
11 000,0 ***
РБ
11 000,0 ***
РБ
55 000,0 ***
38
Проведение мероприятий по развитию военно-патриотического воспитания
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках республиканской бюджетной программы 040
«Проведение мероприятий по молодежной политике и
патриотическому воспитанию граждан»
20 472,0 ***
РБ
20 472,0 ***
РБ
20 472,0 ***
РБ
20 472,0 ***
РБ
20 472,0 ***
РБ
102 360,0 ***
39
Секретно
Не требуется
40
Секретно
Не требуется
41
Секретно
Не требуется
42
Секретно
Не требуется
1.4.
Мероприятия по профилактике религиозного экстремизма и терроризма
путем обеспечения досуга и занятости населения
43
Создание в малых городах, сельских населенных пунктах условий для надлежащего культурного, духовно-нравственного, патриотического, физического развития и воспитания детей и молодежи путем возрождения кинотеатров, библиотек, сельских клубов, домов культур, спортивных секций
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, МКИ,
МОН, АДСФК
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря

3) орта білім беру ұйымдарының 9 сыныптары үшін «Дінтану негіздері» оқыту курсын міндетті пән ретінде енгізу туралы ұсыныс енгізу арқылы шаралар қолдану
Осы іс-шараның 1), 2), 3) тармақшалары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне (2014 жылғы 1 тамызға қарай) ұсыныстар
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ДІА, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж.,
5 шілдеге қарай
Талап етілмейді
35
Орта мектептердің жоғары сыныптарының, техникалық және кәсіптік, жоғары оқу орындарының бірінші курстарының оқушыларына тағатты тәрбиеге және жастардың теріс пиғылды діни идеологияны тұрақты қабылдамауын қалыптастыруға бағытталған тақырыптық роликтерді (фильмдерді) тұрақты көрсетудің тәжірибесін ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, МАМ, ДІА, ЖАО
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
36
Жастар ортасында Қазақстан халқының дәстүріне және мәдени мұрасына сәйкес сананы қалыптастыруға бағытталған діни экстремизм және терроризмнің профилактикасы жөніндегі әлеуметтік жобаны дайындау және іске асыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ДІА, ЖАО, МАМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
040 «Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу бойынша іс-шараларды жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
5 000,0***
РБ
5 000,0***
РБ
5 000,0***
РБ
5 000,0***
РБ
5 000,0***
РБ
25 000,0***
37
Балалар мен жастарды отбасылық құндылықтар, еңбексүйгіштік және мақсаттылық рухында тәрбиелеуге бағытталған балалар-жасөспірімдер және жастар ұйымдарын әдістемелік қолдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
040 «Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу бойынша іс-шараларды жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
11 000,0***
РБ
11 000,0***
РБ
11 000,0***
РБ
11 000,0***
РБ
11 000,0***
РБ
55 000,0***
38
Әскери-патриоттық тәрбиені дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
040 «Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу бойынша іс-шараларды жүргізу» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
20 472,0***
РБ
20 472,0***
РБ
20 472,0***
РБ
20 472,0***
РБ
20 472,0***
РБ
102 360,0***
39
Құпия
Талап етілмейді
40
Құпия
Талап етілмейді
41
Құпия
Талап етілмейді
42
Құпия
Талап етілмейді
1.4.
Тұрғындарды бос уақытын және жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету жолымен діни экстремизмнің және терроризмнің профилактикасы жөніндегі іс-шаралар
43
Шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде кинотеатрларды, кітапханаларды, ауыл клубтарын, мәдениет үйлерін, спорт секцияларын жаңғырту арқылы балалар мен жастардың тиісінше мәдени, рухани-өнегелі, патриоттық, дене дамуы мен тәрбиесі үшін жағдайлар жасау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, МАМ, БҒМ, СДШІА
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай

30 000,0
2
Задача вторая:
Повышение эффективности выявления и пресечения проявлений религиозного экстремизма и терроризма, в том числе путем совершенствования системы обеспечения деятельности специальных государственных и правоохранительных органов
Целевой индикатор:
Соотношение предотвращенных на стадии приготовления и покушения актов терроризма к общему числу готовившихся и выявленных таких преступлений к 2017 году будет составлять не менее 95 % к 100 %
Показатели результатов:
1) ежегодно будет обеспечиваться пресечение (запрещение) деятельности 100 % экстремистских и/или террористических организаций, деятельность которых процессуально установлена (подтверждена) на территории Республики Казахстан;
2) ежегодно будет обеспечиваться пресечение распространения на территории Республики Казахстан 100 % информационных материалов, в содержании которых соответствующими экспертными исследованиями установлены признаки пропаганды и/или оправдания экстремизма и терроризма;
3) к 2017 году будет усилен кадровый потенциал, а также обеспечено повышение профессионального уровня и квалификации 100 % сотрудников государственных органов, осуществляющих противодействие религиозному экстремизму и терроризму;
4) к 2017 году доля современной техники, вооружения и других новейших технологий в сфере противодействия религиозному экстремизму и терроризму составит не менее 30 % от общего объема арттехвооружения и спецтехники специальных государственных и правоохранительных органов;
5) к 2017 году количество граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка на добровольной основе, будет составлять не менее 30 000 человек;
6) к 2017 году количество уличных камер видеонаблюдения центров оперативного управления органов внутренних дел будет увеличено не менее чем на 75 % по сравнению с показателем на начало 2013 года;
7) во всех (100 %) специальных и исправительных учреждениях ежегодно будут проводиться мероприятия, направленные на недопущение и пресечение распространения радикальной религиозной идеологии в данных учреждениях;
8) ежегодно, начиная с 2014 года, государственными органами будут вырабатываться практические рекомендации по совершенствованию эффективности противодействия религиозному экстремизму и терроризму по итогам проведения научно-прикладных исследований;
9) ежегодно, начиная с 2014 года, выработка рекомендаций по использованию положительного международного опыта противодействия религиозному экстремизму и терроризму по итогам изучения этого опыта, в том числе по результатам выезда в соответствующие государства (не менее 2 стран)
2.1.
Мероприятия по повышению профессионального уровня сотрудников
подразделений государственных органов
48
Организация подготовки, переподготовки и стажировки сотрудников правоохранительных органов в учреждениях и учебных центрах зарубежных стран по линии противодействия религиозному экстремизму и терроризму, в том числе:
Подготовка,
переподготовка
и стажировка в
учреждениях и
центрах
зарубежных
стран
ГП (по
согласованию),
МВД, МИД

30 000,0
2
Екінші міндет:
діни экстремизм мен терроризмнің көріністерін, соның ішінде арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметін қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру жолымен анықтау мен жолын кесудің тиімділігін арттыру
Нысаналы индикатор:
терроризм актілерінің дайындалу және қастандық жасау сатыларында беті қайтарылғандарының осындай дайындалып жатқан және анықталған қылмыстардың жалпы санына арақатынасы 100 %-ға 2017 жылға қарай кемінде 95 %-ды құрайтын болады
Көрсеткіштердің нәтижелері:
1) жыл сайын қызметі Қазақстан Республикасының аумағында іс жүргізу барысында белгіленген (дәлелденген) экстремистік және/немесе террористік ұйымдардың 100 % қызметінің жолын кесу (тыйым салу) қамтамасыз етіледі;
2) жыл сайын тиісті сараптамалық зерттеулермен мазмұнында экстремизм мен терроризмді насихаттау және/немесе ақтау белгілері анықталған ақпараттық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағында таратылуының жолын кесу 100 % қамтамасыз етіледі;
3) 2017 жылға қарай кадрлық әлеует күшейтіліп, сондай-ақ діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар қызметкерлерінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттыру 100 % қамтамасыз етіледі;
4) 2017 жылға қарай діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қазіргі заманғы техника, қару-жарақ пен жаңа технологиялар үлесі арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арттехқару-жарағы мен арнайы техникасының жалпы көлеміне шаққанда кемінде 30 %-ды құрайды;
5) 2017 жылға қарай ерікті негізде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар саны кемінде 30 000 адамды құрайтын болады;
6) 2017 жылға қарай ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтарының көше бейнебақылау камераларының саны 2013 жылдың басындағы көрсеткішпен салыстырғанда кемінде 75 %-ға арттырылатын болады;
7) барлық (100 %) арнаулы және түзеу мекемелерінде жыл сайын осы мекемелерде радикалдық діни идеологияның таралуын болдырмауға және жолын кесуге бағытталған іс-шаралар өткізілетін болады;
8) 2014 жылдан бастап жыл сайын ғылыми-қолданбалы зерттеулер өткізу қорытындылары бойынша мемлекеттік органдар діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылдың тиімділігін жетілдіру жөнінде практикалық ұсынымдар тұжырымдалады;
9) 2014 жылдан бастап жыл сайын осы тәжірибені, соның ішінде тиісті мемлекеттерге (кемінде 2 елге) бару нәтижелері бойынша зерделеу қорытындылары бойынша діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылдың оң халықаралық тәжірибесін пайдалану жөнінде ұсынымдар тұжырымдау
2.1.
Мемлекеттік органдардың бөлімшелері қызметкерлерінің кәсіптік деңгейін арттыру жөніндегі іс-шаралар
48
Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің діни экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл бағыты бойынша шет елдердің мекемелері мен оқыту орталықтарында даярлануын, қайта даярлануын және тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру, соның ішінде:
Шет елдердің мекемелері мен оқыту орталықтарында даярлықтан, қайта даярлықтан және тағылымдамадан өту
БП (келісім бойынша), ІІМ, СІМ,

2014 - 2017 г.г.
-
-
13 956,0 ***
РБ
13 956,0 ***
РБ
13 956,0 ***
РБ
13 956,0 ***
РБ
55 824,0 ***
1) 64 сотрудников ГП
2014 – 2017 г.г.
-
-
13 956,0 ***
РБ
13 956,0 ***
РБ
13 956,0 ***
РБ
13 956,0 ***
РБ
55 824,0 ***
2) 80 сотрудников МВД
2014 – 2017 г.г.
В пределах предусмотренных средств из
республиканского бюджета (бюджетная программа
021 образование в системе МВД)
49
Секретно
50
Организация выезда 33 сотрудников органов прокуратуры в зарубежные государства с целью изучения передового (положительного) опыта работы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму
Рекомендации
для
использования в
работе в
государственных
органах
ГП
(по согласованию),
МИД
2014 – 2017 г.г.
-
-
5 100,0 ***
РБ
5 100,0 ***
РБ
5 100,0 ***
РБ
5 100,0 ***
РБ
20 400,0 ***
51
Проведение ведомственных курсов (занятий) с использованием положительного зарубежного опыта с целью повышения знаний сотрудников государственных органов, задействованных в противодействии экстремизму и терроризму, в том числе с возможным привлечением профильных экспертов
Курсы не
менее 1
раза в год
МВД, СОП (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по согласованию)
АДР, МО,
МЧС, МФ
2014 – 2017 г.г.
Не требуется
52
Проведение анализа судебно-следственной практики по делам о преступлениях, связанных с религиозным экстремизмом и терроризмом
Предложение
по принятию
Верховным Судом
Республики
Казахстан
нормативного
постановления
по делам
указанной
категории
ГП (по
согласованию),
КНБ (по
согласованию),
МВД, АБЭКП (по
согласованию)
2014 г., к 15 марта
Не требуется
53
Проведение социологических исследований для определения:
1) уровня поддержки государственной политики в общественном сознании;
2) уровня угрозы религиозного экстремизма и терроризма в общественном сознании;
3) эффективности реализуемых государственными органами мер по противодействию религиозному экстремизму и терроризму.
Выработка по данным социологических исследований рекомендаций (корректив) в проводимую в этом направлении работу
Информация в
Администрацию
Президента и
Генеральную
прокуратуру
Республики
Казахстан
АДР, МКИ,
МОН
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
-
-
15 281, 0 ***
из них:
1) 2 472, 0
2) 2 472, 0
3) 10 337,0
РБ
16 350, 0 ***
из них:
1) 2 645, 0
2) 2 645, 0
3) 11 060,0
РБ
17 495,0 ***
из них:
1) 2 830, 0
2) 2 830, 0
3) 11 835,0
РБ
17 495,0 ***
из них:
1) 2 830, 0
2) 2 830, 0
3) 11 835,0
РБ
66 621,0 ***
из них:

2014 – 2017 ж.ж.
-
-
13 956,0***
РБ
13 956,0***
РБ
13 956,0***
РБ
13 956,0***
РБ
55 824,0***
1) БП 64 қызметкерінің
2014 – 2017 ж.ж.
-
-
13 956,0***
РБ
13 956,0***
РБ
13 956,0***
РБ
13 956,0***
РБ
55 824 000,0***
2) ІІМ 80 қызметкерінің
2014 – 2017 ж.ж.
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (ІІМ жүйесіндегі білім беру 021 бюджеттік бағдарламасы)
49
Құпия
50
Діни экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмыстың озық (оң) тәжірибесін зерделеу мақсатында прокуратура органдарының 33 қызметкерінің шет мемлекеттерге шығуын ұйымдастыру
Мемлекеттік органдарда жұмыста қолдану үшін ұсынымдар
БП (келісім бойынша), СІМ
2014 – 2017 ж.ж.
-
-
5 100,0***
РБ
5 100,0***
РБ
5 100,0***
РБ
5 100,0***
РБ
20 400,0 ***
51
Діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылға тартылған мемлекеттік органдар қызметкерлерінің білімін арттыру мақсатында, соның ішінде бейінді сарапшыларды ықтимал тартумен шетелдік оң тәжірибені пайдалана отырып, ведомстволық курстарды (дәрістерді) өткізу
Жылына кемінде 1 рет курстар
ІІМ, ПКҚ (келісім бойынша), ЭСЖҚКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ДІА, Қорғанысмині, ТЖМ, Қаржымині
2014 – 2017 ж.ж.
Талап етілмейді
52
Діни экстремизммен және терроризммен байланысты қылмыстар туралы істер бойынша сот-тергеу тәжірибесін талдауды өткізу
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотымен аталған санаттағы істер бойынша нормативтік қаулыны қабылдау жөнінде ұсыныс
БП (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ, ЭСЖҚКА (келісім бойынша)
2014 ж. 15 наурызға қарай
Талап етілмейді
53
Мыналарды:
1) қоғамдық санада мемлекеттік саясатты қолдау деңгейін;
2) қоғамдық санада діни экстремизм мен терроризм қатерінің деңгейін;
3) діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша мемлекеттік органдар іске асыратын шаралардың тиімділігін айқындау үшін әлеуметтік зерттеулерді жүргізу.
Осы бағытта жүргізіліп жатқан жұмысқа әлеуметтік зерттеулер деректері бойынша ұсынымдарды (түзетулерді) әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Бас прокуратураға ақпарат
ДІА, МАМ, БҒМ
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
-
15 281, 0***
оның ішінде:
1) 2 472, 0
2) 2 472, 0
3) 10 337,0
РБ
16 350, 0***
оның ішінде:
1) 2 645, 0
2) 2 645, 0
3) 11 060,0
РБ
17 495,0***
оның ішінде:
1) 2 830, 0
2) 2 830, 0
3) 11 835,0
РБ
17 495,0***
оның ішінде:
1) 2 830, 0
2) 2 830, 0
3) 11 835,0
РБ
66 621,0***
оның ішінде:

1) 10 777, 0
2) 10 777, 0
3) 45 067,0
54
Проведение аналитического исследования по изучению сущности и тенденции распространения идеологии религиозного экстремизма в Казахстане: социально-теологический аспект
Практические
рекомендации
для
государственных
органов
Информация в
Администрацию
Президента и
Генеральную
прокуратуру
Республики
Казахстан
АДР
2014 г.,
к 5 июля
-
-
4 800,0 ***
РБ
-
-
-
-
-
-
4 800,0 ***
55
Секретно
56
Проведение совместно с некоммерческими организациями исследования по определению основных причин и условий, способствующих совершению экстремистских и террористических преступлений, т.е. радикализации казахстанских граждан
Аналитическая
справка в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
ГП (по
согласованию)
2014 г., к 1 ноября
Не требуется
2.2
Мероприятия по кадрово-ресурсному обеспечению подразделений
государственных органов
57
Рассмотрение целесообразности увеличения штатной численности подразделений органов внутренних дел, осуществляющих оперативно-розыскные мероприятия по выявлению и раскрытию преступлений, связанных с экстремизмом и терроризмом
Предложение в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, МЭБП
2014 г., июнь
Не требуется
58
Рассмотрение целесообразности увеличения штатной численности подразделений уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел, осуществляющих оперативно-розыскные мероприятия по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в местах лишения свободы
Предложение в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, МЭБП
2014 г.,
июнь
Не требуется
59
Оснащение подразделений органов внутренних дел и Внутренних войск, осуществляющих противодействие религиозному экстремизму и терроризму, арттехвооружением, специальными техническими и вспомогательными средствами, а также вычислительной, воздушной и автомобильной техникой
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, МЭБП
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
60
Секретно
Не требуется
61
Обеспечение охвата территорий населенных пунктов (областных и районных центров, крупных городов) дистанционными электронными средствами слежения и их интеграции с системой центра оперативного управления (ЦОУ) органов внутренних дел (РУВД, ДВД, МВД)
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, МВД
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
3 152 636,0 ***
МБ

1) 10 777, 0
2) 10 777, 0
3) 45 067,0
54
Қазақстандағы діни экстремизм идеологиясының таралу мәні мен беталысын зерделеу бойынша талдамалық зерттеуді өткізу: әлеуметтік-теологиялық аспект
Мемлекеттік органдарға тәжірибелік ұсынымдар
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Бас прокуратураға ақпарат
ДІА
2014 ж., 5 шілдеге қарай
-
4 800,0***
РБ
4 800,0***
55
Құпия
56
Экстремистік және террористік қылмыстарды жасауға ықпал ететін, яғни қазақстандық азаматтардың радикалдануының негізгі себептері мен жағдайларын айқындау бойынша коммерциялық емес ұйымдармен бірлескен зерттеулерді өткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне талдамалық анықтама
БП (келісім бойынша)
2014 ж., 1 қарашаға қарай
Талап етілмейді
2.2.
Мемлекеттік органдар бөлімшелерін кадрлық-ресурстық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
57
Экстремизм және терроризммен байланысты қылмыстарды анықтау және ашу бойынша жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асыратын ішкі істер органдары бөлімшелерінің штат санын арттыру орындылығын қарастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
ІІМ, ЭБЖМ
2014 ж., маусым
Талап етілмейді
58
Бас бостандығынан айыру орындарында діни экстремизм және терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асыратын ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесі бөлімшелерінің штат санын арттыру орындылығын қарастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
ІІМ, ЭБЖМ
2014 ж., маусым
Талап етілмейді
59
Діни экстремизм және терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын ішкі істер және Ішкі әскерлер органдары бөлімшелерін арттехқаруландырумен, арнайы техникалық және қосалқы құралдармен, сондай-ақ есептеу, әуе және автомобиль техникасымен жабдықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, ЭБЖМ
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
-
-
7 019 635,0***
РБ
7 936 483,0***
РБ
3 908 075,0***
РБ
3 908 075,0***
РБ
22 772 268,0***
60
Құпия
Талап етілмейді
61
Елді мекендердің (облыстық және аудандық орталықтардың, ірі қалалардың) аумақтарын қашықтықтан электронды аңду құралдарымен қамту және олардың ішкі істер органдарының (АІІБ, ІІД, ІІМ) жедел басқару орталықтары (ЖБО) жүйесімен бірігуін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ІІМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
3 152 636,0***
ЖБ
3 152 636,0***
ЖБ

1 719 680,0
62
Выделение финансовых средств для укрепления материально-технического оснащения отделов участковых инспекторов полиции (выделение новых или ремонт имеющихся помещений, оснащение их современной электронной техникой (компьютеры, сканеры, принтеры), средствами связи (телефон, модем, факс, Интернет), мебелью и сейфами, а также служебным автотранспортом
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, МВД
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря

1 719 680,0
62
Полицияның учаскелік инспекторлары бөлімдерінің материалдық-техникалық жабдықталуын күшейту үшін (жаңа үй-жайларды бөлу немесе бар үй-жайларды жөндеу, оларды қазіргі заманғы электрондық техникамен (компьютерлер, сканерлер, принтерлер), байланыс құралдарымен (телефон, модем, факс, Интернет), жиһаз және сейфтермен, сондай-ақ қызметтік автокөлікпен жабдықтауға қаржылай қаражатты бөлу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, ІІМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай

1) удельный вес оперативных штабов по борьбе с терроризмом, отвечающих требованиям полной готовности по проведению антитеррористической операции к минимизации и ликвидации последствий террористической деятельности, к 2017 году достигнет 100 %;
2) обеспечение ежегодного размещения в официальных средствах массовой информации (республиканских и местных) правил поведения граждан в условиях потенциальной угрозы или совершения акта терроризма, проведения антитеррористической операции с целью информирования населения;
3) уровень обеспеченности современными системами безопасности вновь вводимых в эксплуатацию объектов, уязвимых в террористическом отношении, к 2017 году будет составлять 100 %, а действующих – не менее 70 %;
4) к 2017 году не менее 90 % ответственных работников объектов, уязвимых в террористическом отношении, будет охвачено обучением необходимым мерам безопасности и реагирования при угрозе или совершении акта терроризма;
5) уровень оснащенности профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований необходимым современным оборудованием ежегодно будет повышаться на 1,5-2 %;
6) с 2014 года всем лицам (100 %), потерпевшим в результате акта терроризма, в соответствии с законодательством будет возмещаться причиненный имущественный вред, а также оказаны меры социальной реабилитации.
3.1.
Мероприятия по повышению готовности сил и средств государственных органов к минимизации и ликвидации последствий актов терроризма, а также уровня антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении
96
Оснащение современным оборудованием профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МЧС
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
Бюджетная программа 011 «Капитальные расходы
подведомственных учреждений МЧС РК» специфика 414
«Приобретение машин, оборудования, инструментов,
производственного и хозяйственного инвентаря»
1 243 403,0
РБ
603 173,0 ***
РБ
603 173,0 ***
РБ
603 173,0 ***
РБ
603 173,0 ***
РБ
3 656 095,0 ***
97
Секретно
98
Секретно
99
Организация и проведение контроля и мониторинга за состоянием антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, МЧС,
МСХ, МООС,
МИНТ, МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
Не требуется
100
Обеспечение принятия мер по привлечению руководителей (собственников) объектов, уязвимых в террористическом отношении, за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защиты и соблюдению должного уровня безопасности вверенных им объектов, в том числе электронными средствами слежения
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
Не требуется

1) террористік қызметтің салдарларын барынша азайту және жоюға терроризмге қарсы операция жүргізу бойынша толық дайындық талаптарына жауап беретін терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтардың үлес салмағы 2017 жылға қарай 100 %-ға жетеді;
2) тұрғындарды ақпараттандыру мақсатымен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында (республикалық және жергілікті) терроризм актісінің ықтимал қатері немесе жасалуы, терроризмге қарсы операция жүргізу кезінде азаматтардың өзін-өзі ұстау ережелерінің жыл сайынғы орналастырылуын қамтамасыз ету;
3) 2017 жылға қарай пайдалануға жаңадан берілетін террористік тұрғыдан осал объектілердің қазіргі заманғы қауіпсіздік жүйелерімен қамтамасыз етілу деңгейі 100 % құрайды, ал қолданыстағыларының қамтамасыз етілуі – кемінде 70 % құрайтын болады;
4) 2017 жылға қарай терроризм актісінің қатері немесе жасалуы кезінде қажетті қауіпсіздік пен ден қою шараларына террористік тұрғыдан осал объектілердің жауапты қызметкерлерінің кемінде 90 %-ы оқытумен қамтылатын болады;
5) кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларының қажетті қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандырылуы жыл сайын 1,5-2 %-ға арттырылады;
6) 2014 жылдан бастап терроризм актісі нәтижесінде зардап шеккен барлық адамдарға (100 %) заңнамаға сәйкес келтірілген мүліктік залал өтелетін болады, сондай-ақ әлеуметтік оңалту шаралары көрсетіледі
3.1.
Мемлекеттік органдардың күштері мен жабдықтарының террористік актілердің салдарларын азайтуға және жоюға әзірлігін, сондай-ақ террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу дәрежесін арттыру жөніндегі іс-шаралар
96
Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарды қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ТЖМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
011 «Қазақстан Республикасы ТЖМ ведомстволық бағынысты мекемелерінің күрделі шығыстары» бюджеттік бағдарламасы «Машиналарды, жабдықтарды, құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды сатып алу» 414 ерекшелігі
1 243 403,0
РБ
603 173,0***
РБ
603 173,0***
РБ
603 173,0***
РБ
603 173,0***
РБ
3 656 095,0***
97
Құпия
98
Құпия
99
Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жай-күйіне бақылау және мониторингілеуді ұйымдастыру және жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, ТЖМ, АШМ, Қоршағанортамині, ИЖТМ, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Талап етілмейді
100
Террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларын (меншік иелерін) терроризмге қарсы қорғанысты және оларға сеніп тапсырылған объектілер қауіпсіздігінің тиісті деңгейін сақтау, соның ішінде электронды аңду құралдарымен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерін орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Талап етілмейді

101
Проведение с руководителями (собственниками) объектов, уязвимых в террористическом отношении, разъяснительной работы по обеспечению этих объектов современными системами безопасности
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
Не требуется
102
Принятие мер по приведению в соответствие с требованиями законодательства уровня антитеррористической защиты объектов здравоохранения и образования
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МЗ, МОН,
МИО
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
За счет средств, выделенных на эти цели
каждому государственному органу
103
Обеспечение организаций образования охраной, современными системами тревожной сигнализации и видеонаблюдения
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, МОН,
МРР
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря

101
Террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларымен (меншік иелерімен) осы объектілерді қазіргі заманғы қауіпсіздік жүйелерімен қамтамасыз ету бойынша түсіндіру жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Талап етілмейді
102
Денсаулық сақтау және білім беру объектілерінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін заңнама талаптарына сәйкес келтіру бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, БҒМ, ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Әрбір мемлекеттік органға осы мақсаттарға бөлінген қаражат есебінен
103
Білім беру ұйымдарын күзетпен, қазіргі заманғы қауіп дабылы мен бейнебақылау жүйелерімен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, БҒМ, ӨДМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай

108 000,0
104
Принятие мер по приведению в соответствие с требованиями законодательства уровня антитеррористической защиты объектов транспортно-коммуникационной отрасли
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МТК
2014 – 2017 г.г.,
к 5 января
и 5 июля
За счет средств объектов
транспортно-коммуникационной отрасли
105
Выработка предложений по внесению изменений в действующие нормативно-технические документы, положения (требования) о внедрении системы антитеррористической защиты при проектировании, строительстве и введении в эксплуатацию объектов, уязвимых в террористическом отношении
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
МРР, МВД,
СОП (по
согласованию)
2014 г., к
15 марта
Не требуется
106
Разработка методических рекомендаций для персонала объектов, уязвимых в террористическом отношении, по обеспечению эффективности антитеррористической защищенности этих объектов от террористических угроз
Методические
рекомендации
информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, КНБ (по
согласованию)
2014 г.,
к 1 февраля
Не требуется
107
Проведение семинаров (тренингов) с руководителями и персоналом объектов, уязвимых в террористическом отношении, в целях выработки навыков поведения при возникновении угрозы или совершении акта терроризма, способствующих минимизации его последствий.
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, КНБ (по
согласованию),
МЧС, МЗ
2013 – 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
108
Включение в учебные программы подготовки специалистов-психологов специальных курсов по оказанию экстренной психологической помощи пострадавшим от актов терроризма, а также после проведения антитеррористической операции
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН, МЧС,
МЗ, МО,
КНБ (по
согласованию),
МИО
2014 – 2017 г.г., к 5 января и 5 июля
Не требуется
109
Усиление контроля и надзора за состоянием антитеррористической защищенности ядерных установок, радиационных источников, пунктов хранения радиоактивных материалов, за системами единого государственного учета и контроля ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоактивных отходов
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИНТ
2013 - 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
110
Выработка совместных мероприятий по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций техногенного характера, возникших в результате акта терроризма, в том числе по экологической безопасности объектов, подвергшихся террористическому воздействию
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МЧС, МИО,
МООС, МВД,
МЗ, МСХ
2014 г.,
к 15 марта
Не требуется

108 000,0
104
Көлік-коммуникациялық сала объектілерінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін заңнама талаптарына сәйкес келтіру бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ККМ
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Көлік-коммуникациялық сала объектілерінің қаражаты есебінен
105
Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға, ережелерге (талаптарға) террористік тұрғыдан осал объектілерді жобалау, салу және пайдалануға беру кезінде терроримзге қарсы жүйені енгізу туралы өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ӨДМ, ІІМ, ПКҚ (келісім бойынша)
2014 ж., 15 наурызға қарай
Талап етілмейді
106
Террористік тұрғыдан осал объектілердің персоналына осы объектілерді террористік қатерлерден терроризмге қарсы қорғалуының тиімділігін арттыру бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
Әдістемелік ұсынымдар, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
2014 ж., 1 ақпанға қарай
Талап етілмейді
107
Террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларымен және персоналымен террорризм актісінің қаупі туындаған немесе жасалған кезде оның салдарларының азаюына ықпал ететін жүріс-тұрыс дағдыларын қалыптастыру мақсатында семинарлар (тренингтер) өткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, (келісім бойынша), ТЖМ, ДСМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
108
Психолог мамандарды даярлаудың оқыту бағдарламаларына терроризм актілерінен, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияларды өткізгеннен кейін зардап шеккендерге шұғыл психологиялық көмек көрсету бойынша арнайы курстарды енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ТЖМ, ДСМ, Қорғанысмині, (келісім бойынша), ЖАО
2014 – 2017 ж.ж., 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай
Талап етілмейді
109
Ядролық құрылғылардың, радиациялық көздердің, радиоактивті материалдарды сақтау пункттерінің, ядролық материалдардың, радиоактивті заттардың, радиоактивті қалдықтардың бірыңғай мемлекеттік есебі мен бақылау жүйелеріне, терроризмге қарсы қорғалу жай-күйіне бақылауды және қадағалауды күшейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИЖТМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
110
Тұрғындарды және аумақтарды терроризм актісі салдарынан пайда болатын техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау, соның ішінде террористік ықпалға ұшыраған объектілердің экологиялық қауіпсіздігі бойынша бірлескен іс-шараларды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ТЖМ, ЖАО, Қоршағанортамині, ІІМ, ДСМ, АШМ
2014 ж.,15 наурызға қарай
Талап етілмейді

111
Обеспечение выработки и реализации комплекса мер по социальной реабилитации лиц, пострадавших в результате акта терроризма, и лиц, участвовавших в его пресечении
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МТСЗН, КНБ
(по согласованию),
МИО
в случае
совершения
акта
терроризма
Не требуется
112
Возмещение в соответствии с законодательством Республики Казахстан имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате акта терроризма
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МФ, МИО
в случае
совершения
акта
терроризма
За счет средств, предусмотренных в резервах на
неотложные затраты Правительства Республики Казахстан
и местных исполнительных органов в пределах объемов,
утвержденных в республиканском или местных бюджетах
на текущий финансовый год (ст.ст. 1920 Бюджетного
кодекса Республики Казахстан)

111
Терроризм актісі салдарынан зардап шеккен тұлғаларды және оның жолын кесуге қатысқан тұлғаларды әлеуметтік оңалту бойынша шаралар кешенін әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, ҰҚК (келісім бойынша), ЖАО
терроризм актісі жасалған жағдайда
Талап етілмейді
112
Терроризм актісі салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Қаржымині, ЖАО
терроризм актісі жасалған жағдайда
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарына арналған резервінде көзделген республикалық немесе жергілікті бюджеттерде ағымдағы қаржы жылына бекітілген көлемдер шегіндегі қаражат есебінен (Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 19, 20-баптары)

15 000,0
3.2.
Мероприятия по повышению безопасности граждан при возникновении
угрозы или совершении акта терроризма
114
Разработка методических рекомендаций к поведению граждан в условиях потенциальной угрозы или совершения акта терроризма, а также в условиях антитеррористической операции
Методические
рекомендации,
информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
КНБ (по
согласованию),
МВД, МЧС,
ГП (по
согласованию)
2013 г.,
к 1 декабря
Не требуется
115
Доведение до населения рекомендаций о поведении граждан в условиях потенциальной угрозы или совершения акта терроризма, проведения антитеррористической операции, а также бдительности и своевременном информировании правоохранительных органов о подозрительных лицах и бесхозных предметах
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МКИ
2013 - 2017 г.г.,
к 15 декабря
В рамках 021 бюджетной программы «Проведение
государственной информационной политики» через
электронные и печатные СМИ на 2013-2015 годы
предусмотрено 2 367 548 тыс. тенге ежегодно, в том
числе на освещение данного мероприятия 97 млн.
тенге тыс. тенге ежегодно
97 000,0 ***
РБ
97 000,0 ***
РБ
97 000,0 ***
РБ
97 000,0 ***
РБ
97 000,0 ***
РБ
485 000, 0 ***
116
Проведение в организациях образования с учащимися и преподавателями учебных и практических занятий по выработке антитеррористического поведения и действий при совершенном акте терроризма
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО, МОН,
МВД, МЧС,
МЗ
2013 - 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
117
Организация работы по разъяснению среди населения законодательного положения о материальном поощрении граждан, сообщивших в специальные государственные и правоохранительные органы информацию о готовящихся (планируемых) акциях насильственного экстремизма и актах терроризма
Информация
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МИО
2013 - 2017 г.г.,
к 15 декабря
Не требуется
Общий объем финансирования Программы составляет 103 176 375,0 тыс. тенге (2013 г. – 16 186 913,0 тыс. тенге; 2014 г. – 24 340 320,0 тыс. тенге; 2015 г. – 26 324 818,0 тыс. тенге; 2016 г. – 21 111 764,0 тыс. тенге; 2017 г. – 15 212 561,0 тыс. тенге), в том числе за счет средств: республиканского бюджета – 49 697 981,0 тыс. тенге (2013 г. – 1 602 145,0 тыс. тенге; 2014 г. – 13 153 665,0 тыс. тенге; 2015 г. – 14 122 653,0 тыс. тенге; 2016 г. – 12 700 817,0 тыс. тенге; 2017 г. – 8 118 701,0 тыс. тенге); местных бюджетов – 53 478 393,1 тыс. тенге (2013 г. – 14 584 767,5 тыс. тенге; 2014 г. – 11 186 654,5 тыс. тенге; 2015 г. – 12 202 164,5 тыс .тенге; 2016 г. – 8 410 946,6 тыс. тенге; 2017 г. – 7 093 860,0 тыс. тенге).
Примечание:
* Единица измерения
** Источник финансирования
*** объемы средств по мероприятиям могут уточняться ежегодно в соответствии с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете» и решениями маслихатов о местном бюджете на соответствующий год
Расшифровка аббревиатур:
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
СОП – Служба охраны Президента Республики Казахстан
СВР – Служба внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар»
АБЭКП – Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МЭБП – Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МРР – Министерство регионального развития Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МООС – Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
АДР – Агентство Республики Казахстан по делам религий
АДСФК – Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МИО – Акиматы областей, городов Астаны и Алматы

15 000,0
3.2.
Терроризм актісінің қаупі туындаған немесе жасалған кезде азаматтардың қауіпсіздігін жоғарылату жөніндегі іс-шаралар
114
Терроризм актісінің ықтимал қатері немесе жасалуы, сондай-ақ терроризмге қарсы операция жағдайларында азаматтардың өзін-өзі ұстауына әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
Әдістемелік ұсынымдар, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ, ТЖМ, БП (келісім бойынша)
2013 ж., 1 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
115
Азаматтардың терроризм актілерінің ықтимал қатері немесе оның жасалуы, терроризмге қарсы операциялар жүргізген жағдайдағы жүріс-тұрысы, сондай-ақ сақтық және күдікті тұлғалар мен иесіз заттар туралы құқық қорғау органдарына уақтылы хабарлау туралы ұсынымдарды жеткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МАМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» бюджеттік бағдарламасының шеңберінде электронды және баспа БАҚ арқылы 2013 – 2015 жылдарға жыл сайын 2 367 548 мың теңге, соның ішінде аталған іс-шараны жариялауға жыл сайын 97 млн. теңге көзделген
97 000,0***
РБ
97 000,0***
РБ
97 000,0***
РБ
97 000,0***
РБ
97 000,0***
РБ
485 000, 0***
116
Білім беру ұйымдарында оқушылармен және мұғалімдермен терроризм актісі жасалған кезде терроризмге қарсы жүріс-тұрысты және іс-қимылды қалыптастыру бойынша оқу және практикалық сабақтар өткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО, БҒМ, ІІМ, ТЖМ
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
117
Зорлық-зомбылық экстремизмі және терроризм актілерінің дайындалып жатқан (жоспарланып жатқан) акциялары туралы ақпаратты арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына хабарлаған азаматтарды материалдық көтермелеу туралы заңнамалық ережелерді тұрғындар арасында түсіндіру бойынша жұмысты ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖАО
2013 – 2017 ж.ж., 15 желтоқсанға қарай
Талап етілмейді
Бағдарламаны қаржыландырудың жалпы көлемі 103 176 365,0 мың теңгені (2013 ж. – 16 186 913,0 мың теңге; 2014 ж. – 24 340 320,0 мың теңге; 2015 ж. – 26 324 818,0 мың теңге; 2016 ж. – 21 111 764,0 мың теңге; 2017 ж. – 15 212 561,0 мың теңге) құрайды, оның ішінде мынадай қаражат есебінен: республикалық бюджет – 49 697 981,0 мың теңге (2013 ж. – 1 602 145,0 мың теңге; 2014 ж. – 13 153 665,0 мың теңге; 2015 ж. – 14 122 653,0 мың теңге; 2016 ж. – 12 700 817,0 мың теңге; 2017 ж. – 8 118 701,0 мың теңге); жергілікті бюджет – 53 478 393,1 мың теңге (2013 ж. – 14 584 767,5 мың теңге; 2014 ж. – 11 186 654,5 мың теңге; 2015 ж. – 12 202 164,5 мың теңге; 2016 ж. – 8 410 946,6 мың теңге; 2017 ж. – 7 093 860,0 мың теңге)
Ескертпе:
* Өлшем бірлігі
** Қаржыландыру көзі
*** Іс-шаралар бойынша қаржы көлемі жыл сайын «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына және тиісті жылға арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімдеріне сәйкес нақтылануы мүмкін.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БП – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ҰҚК – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ПКҚ – Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі
СБҚ – Қазақстан Республикасы «Сырбар» Сыртқы барлау қызметі
ЭСЖКА – Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ӨДМ – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қоршағанортамині – Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
ДІА – Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі
СДШІА – Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ЖАО – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері