О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 1341 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1430. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 1341 «Об утверждении Правил сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 75-76, ст. 1101) следующие изменения и дополнения:
в Правилах сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 13) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«13) экспертная организация – некоммерческая организация, объединяющая эксплуатантов воздушных судов;»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Содержащиеся в настоящих Правилах процедуры и общие технические требования применяются к ЭГВС легкой и сверхлегкой авиации (самолеты, вертолеты, планеры с мотором, автожиры, аэростатические воздушные суда) с максимальной взлетной массой не более 2250 кг.»;
пункт 6 исключить;
в пункте 8:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) копия свидетельства* либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копия удостоверения личности физического лица.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) копия документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна;»;
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:

"Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 23 қазандағы № 1341 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1430 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 23 қазандағы
№ 1341 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 75-76, 1101-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларында:
3-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) сараптамалық ұйым – әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы Қағидаларда қамтылған рәсімдер мен жалпы техникалық талаптар жеңіл және аса жеңіл авиацияның ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 2250 кг аспайтын АӘКД (ұшақтар мен тікұшақтар, моторлы планерлер, автожирлер, аэростаттық әуе кемелері) қолданылады.»;
6-тармақ алынып тасталсын;
8-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң* көшiрмесi не анықтамасы немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.»;
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«9. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения заявки привлекает экспертную организацию для проведения работ по сертификационному обследованию на оценку соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации  ЭГВС нормам летной годности.
10. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением экспертной организации оценивает аэродинамические и прочностные характеристики ВС, конструкцию, качество его изготовления (капитального ремонта), техническое состояние с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов по проведению сертификационного обследования.
По окончании сертификационного обследования уполномоченный орган в сфере гражданской авиации оформляет акт оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением:
1) карты данных удостоверения соответствия НЛГ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) акта летно-технического обследования ЭГВС, протокола летной экспертизы ЭГВС;
3) программы (регламента) технического обслуживания ЭГВС.
Примечание: акт летно-технического обследования ЭГВС и протокол летной экспертизы ЭГВС составляются в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю.»;
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
«11. Общий срок сертификации ЭГВС составляет 30 календарных дней со дня регистрации заявки. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на 30 календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.»;
пункт 12 исключить;
пункт 13 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
«В случае выявления несоответствий при сертификационном обследовании, заявитель составляет план корректирующих действий с указанием даты и ответственных лиц по устранению замечаний для утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
С момента утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации плана корректирующих действий течение срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. За сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:

«9. Уәкілетті орган өтінімді алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде АӘКД-нің конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін бағалауға сертификаттық тексеру бойынша жұмыстар жүргізуге сараптамалық ұйымды тартады.
10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сараптамалық  ұйымды тарта отырып, сертификаттық тексеру жүргізу жөніндегі мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, ӘК аэродинамикалық және беріктік сипаттамаларын, конструкциясын, оның жасалу сапасын (күрделі жөнделуін) бағалайды.
Сертификаттық тексеру аяқталғаннан кейін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісін ресімдеп, қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰЖН сәйкестік куәлігінің деректер картасы;
2) АӘКД ұшу-техникалық тексеру актісі, АӘКД ұшу сараптамасының хаттамасы;
3) АӘКД техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті).
Ескертпе: АӘКД ұшу-техникалық тексеру актісі және АӘКД ұшу сараптамасының хаттамасы екі данада жасалады, оның біреуі өтініш берушіге беріледі.»;
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«11. АӘКД сертификаттаудың жалпы мерзімі өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнді құрайды. Қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болатын жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап, күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушіге хабарланады.»;
12-тармақ алынып тасталсын;
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
«Егер сертификаттық тексеру кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бекітуі үшін сәйкессіздіктерді жою бойынша жауапты адамдарды және күнін көрсетіп, түзету іс-қимылының жоспарын жасайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган түзету іс-қимылының жоспарын бекіткен сәтінен бастап сертификаттау мерзімінің ағымы анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым төленеді. Сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«17. Возобновление действия сертификата ЭГВС производится со дня согласования уполномоченным органом в сфере гражданской авиации акта об устранении причин, вызвавших приостановление его действия, представленного заявителем с приложением доказательной документации.»;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, тринадцатого, двадцать восьмого и двадцать девятого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2014 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1430
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Форма
АКТ
оценки технического состояния и определения годности к полетам
экземпляра гражданского воздушного судна
В соответствии с приказом ___________________________________________
от «___» ___________ 20 _____ года № ____________ комиссией в составе:
Председатель:________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Члены комиссии: _____________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст акта оценки о годности к
эксплуатации гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответствие) эксплуатационной документации, воздушного судна и его оборудования установленным требованиям к экземпляру воздушного гражданского судна и нормативным правовым актам Республики Казахстан в сфере гражданской авиации, заявляемым видам полетов.
Председатель: __________________________ ____________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Члены комиссии: ________________________ ___________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
________________________ ___________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации _____________________ ________________
(Ф.И.О.)            (подпись)

«17. АӘКД сертификатының қолданылуын қалпына келтіру өтініш беруші дәлелдеме құжаттамасымен бірге ұсынған оның қолданысын тоқтата тұруға әкелген себептердің жойылғаны туралы актіге азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган келісім берген күннен бастап жүргізіледі.».
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 1-тармақтың 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін он екінші, он үшінші, жиырма сегізінші және жиырма  тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1430 қаулысына
қосымша
Азаматтық әуе кемесі данасын
сертификаттау және оның
ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
2-қосымша
Әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға
жарамдылығын анықтау
АКТІСІ
_____________________________________________________________________
20__ жылғы «___» ________________ № ________________ бұйрығына сәйкес
комиссия мынадай құрамда:
Төраға: _____________________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
Ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша _________________
___________________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісінің
мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, әуе
кемесі мен оның жабдығының азаматтық әуе кемесінің данасына
белгіленген талаптарға және Қазақстан Республикасының азаматтық
авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне, мәлімделетін ұшу
түрлеріне сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға:            ____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы       ____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)