Об утверждении Правил перевозок пассажиров метрополитеном
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1517. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок пассажиров метрополитеном.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1517
Правила
перевозок пассажиров метрополитеном
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров метрополитеном (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» и определяют порядок перевозки пассажиров метрополитеном.
2. В Правилах применяются следующие основные понятия:
1) остановочный пункт – пункт, на котором осуществляется остановка подвижного состава метрополитена, предназначенный для посадки и высадки пассажиров на метрополитене;
2) бортовой журнал – пронумерованный и прошнурованный журнал, скрепленный печатью и зарегистрированный местным исполнительным органом, находящийся в подвижном составе метрополитена, в который проставляются отметки о прохождении предрейсового технического осмотра и планово-предупредительного ремонта подвижного состава метрополитена, срок действия которого не превышает один календарный год со дня его регистрации;
3) проездной документ (билет) – одноразовый бесконтактный смарт-жетон или многоразовая бесконтактная смарт-карта, удостоверяющее право пассажира осуществлять поездку посредством услуг метрополитена;
4) ручная кладь – личные вещи пассажиров, перевозимые в салоне подвижного состава метрополитена;
5) расписание движения – документ (таблица, графическое отображение), содержащий сведения о месте и времени движения подвижного состава метрополитена по каждому остановочному пункту (станции) маршрута;
6) дежурный по обслуживанию пассажиров метрополитена – работник транспортного предприятия метрополитена, обеспечивающий безопасную посадку, высадку пассажиров, их равномерное распределение и передвижение по станции;

Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1517 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы көлік туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1517 қаулысымен
бекітілген
Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасындағы көлік туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес әзірленді және метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) аялдау пункті – метрополитеннің жылжымалы құрамының аялдауы жүзеге асырылатын, жолаушыларды метрополитенде отырғызуға және түсіруге арналған пункт;
2) борт журналы – нөмірленген және тігілген, мөрмен бекітілген және жергілікті атқарушы орган тіркеген, метрополитеннің жылжымалы құрамында болатын журнал, оған метрополитеннің жылжымалы құрамының рейс алдындағы техникалық тексеруден және жоспарлау-ескерту жөндеуінен өткені туралы белгілер қойылады, қолданылу мерзімі оны тіркеген күннен бастап күнтізбелік бір жылдан аспайды;
3) жол жүру құжаты (билет) – жолаушының метрополитеннің көрсетілетін қызметтері арқылы жүруді жүзеге асыру құқығын растайтын бір реттік қолданылатын байланыссыз смарт-жетон немесе көп реттік байланыссыз смарт-карта;
4) қол жүгі – метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында тасымалданатын жолаушылардың жеке заттары;
5) қозғалыс кестесі – маршруттың әрбір аялдама пункті (станциясы) бойынша метрополитеннің жылжымалы құрамының қозғалыс орны мен уақыты туралы мәліметтерді қамтитын құжат (кесте, графикалық бейне);
6) метрополитеннің жолаушыларға қызмет көрсету бойынша кезекшісі – жолаушылардың қауіпсіз отыруын, түсуін, олардың станция бойынша біркелкі тарауын және қозғалысын қамтамасыз ететін метрополитеннің көлік кәсіпорнының қызметкері;

7) пассажир метрополитена – физическое лицо, имеющее проездной документ (билет) и совершающее поездку на метрополитене;
8) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
9) транспортное предприятие метрополитена – юридическое лицо, занятое деятельностью по перевозке пассажиров метрополитеном, техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава метрополитена, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) станция метрополитена – комплекс сооружений, устройств и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке;
11) подвижной состав метрополитена – подвижной состав, состоящий из одной или нескольких мотор-вагонных секций и предназначенный для перевозки пассажиров;
12) эскалатор – подъемно-транспортное устройство в виде лестницы с движущимися ступенями для перемещения людей с одного уровня на другой.
2. Порядок перевозки пассажиров метрополитеном
3. Пассажир перевозится на подвижном составе метрополитена только при наличии проездного документа (билета).
4. Продажа проездных документов (билетов) для пассажиров на подвижной состав метрополитена производится в кассах станций метрополитена.
5. Продажа проездных документов (билетов) осуществляется по тарифам, установленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Оплаченный проезд действителен с момента прохода пассажиром входного турникета на станции отправления до прохода выходного турникета на станции прибытия.
7. Пассажирам допускается:
1) провозить с собой бесплатно одного ребенка в возрасте не старше 7 лет;
В билетную кассу предъявляется документ, подтверждающий возраст ребенка.
2) провозить с собой детей в возрасте от 7 до 15 лет по льготным проездным документам (билетам);
Плата за проезд детей в возрасте от 7 до 15 лет взыскивается в размере 50 процентов от полной стоимости проездного документа (билета).
3) провозить в салоне подвижного состава метрополитена без оплаты одно место ручной клади, размер которой по сумме трех измерений не превышает (60x40x20) 120 см и вес - не более 20 кг;
4) провозить в салоне подвижного состава одно место ручной клади, размер и вес которой превышает параметры, указанные в подпункте 3) настоящего пункта 8 за плату в размере полной стоимости проездного документа (билета).
Пассажиры в возрасте от 15 лет и старше оплачивают проезд в размере полной стоимости проездного документа (билета). Возраст пассажира определяется на день поездки.
Порядок оплаты проезда инвалидами, участниками Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
К перевозке ручной клади, в счет установленной нормы провоза ручной клади допускается не более одного велосипеда или детской, инвалидной коляски в не разобранном виде, растения, саженцы и другие посадочные материалы с обвязанной кроной и упакованными корневищами, не превышающие по высоте 180 см.

7) метрополитен жолаушысы – жол жүру құжаты (билеті) бар және метрополитенде жол жүретін жеке тұлға;
8) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
9) метрополитеннің көлік кәсіпорны – жолаушыларды метрополитенмен тасымалдау, метрополитеннің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметпен айналысатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін заңды тұлға;
10) метрополитен станциясы – тұрғындарға тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге арналған қажетті құрылыстар, құрылғылар мен басқа мүлік түрлерінің кешені;
11) метрополитеннің жылжымалы құрамы – бір немесе бірнеше мотор-вагондық секциялардан тұратын және жолаушыларды тасымалдауға арналған жылжымалы құрам;
12) эскалатор – адамдардың бір деңгейден екінші деңгейге ауысуы үшін қозғалатын сатылары бар баспалдақ түріндегі көтеру-көлік құрылғысы.
2. Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау тәртібі
3. Жолаушы жол жүру құжаты (билеті) болған кезде ғана метрополитеннің жылжымалы құрамымен тасымалданады.
4. Жолаушылар үшін метрополитеннің жылжымалы құрамына жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату метрополитен станцияларының кассаларында жүргізіледі.
5. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
6. Төленген жолақы жолаушы жөнелту станциясындағы турникеттен өткен сәттен бастап станцияның шығу турникетінен шыққанға дейін жарамды.
7. Жолаушыларға:
1) өзімен бірге 7 жасқа толмаған бір баланы алып жүруге.
Билет кассасына баланың жасын растайтын құжат ұсынылады;
2) жеңілдікті жол жүру құжаттарымен (билеттермен) өзімен бірге 7-ден 15 жасқа дейінгі балаларды алып жүруге;
7-ден 15 жасқа дейінгі балалардың жол жүру төлемі жол жүру құжатының (билеттің) толық құнынан 50 пайыз мөлшерінде алынады.
3) метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында өлшемі үш өлшем сомасы бойынша (60х40х20) 120 см және салмағы 20 кг аспайтын бір орын қол жүгін ақы төлемсіз алып жүруге;
4) метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында мөлшері мен салмағы осы 8-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген параметрлерден асатын бір орын қол жүгін жол жүру құжатының (билеттің) толық құнын төлеп, алып жүруге жол беріледі.
15 және одан үлкен жастағы жолаушылар жол жүруді жол жүру құжатының (билеттің) толық құны мөлшерінде төлейді. Жолаушының жасы жүру күніне айқындалады.
Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің, қатысушыларының және оларға теңестiрiлген адамдардың жол жүру төлемінің тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қол жүгін тасымалдауға белгіленген норма есебінен биіктігі 180 см аспайтын бір велосипедтен артық емес немесе құрастырылмаған күйдегі балалар, мүгедектер арбалары, өсімдіктер, көшеттер, байланған және тамыры оралған басқа да отырғызылатын материалдар сияқты қол жүгін тасымалдауға рұқсат етіледі.

8. При проходе через турникет контролер на станции проверяет соответствие параметров ручной клади установленной настоящими Правилами норме.
9. Размещение ручной клади на местах, предназначенных для пассажиров, а также в проходах между сиденьями в салоне подвижного состава метрополитена не допускается.
Для взвешивания перевозимой пассажиром ручной клади на станциях метрополитена устанавливаются весы.
10. Мелкие домашние животные, собаки и птицы перевозятся в ящиках, корзинах, клетках и контейнерах.
При перевозке мелких домашних животных, собак и птиц их владельцы или сопровождающие обеспечивают соблюдение санитарно-гигиенического режима в салоне подвижного состава метрополитена.
Перевозка в салоне подвижного состава метрополитена в качестве ручной клади диких животных не допускается.
11. В соответствии со спецификой обслуживания населения и условий содержания транспортной структуры метрополитена перевозка пассажиров согласно расписанию движения осуществляется по следующей очередности:
1) постоянный, действующий в течение всего установленного периода суток и пяти дней недели (с понедельника по пятницу) с учетом периодов часа «пик»;
2) дополнительный, действующий в выходные и праздничные дни в течение всего установленного периода суток;
3) временный, действующий кратковременно (в случае возникновения непредвиденных ситуаций на линии метрополитена, препятствующих обслуживанию в обычном режиме).
12. При перевозке пассажиров метрополитеном не допустимо:
1) задерживать открытие/закрытие автоматических дверей подвижных составов метрополитена во время остановки и отправления;
2) отвлекать машиниста во время движения подвижного состава метрополитена;
3) портить внутренние оборудования и оснащения салона подвижного состава метрополитена;
4) курить на станциях, в переходах и вагонах подвижного состава метрополитена;
5) распивать спиртные напитки, находиться на станциях и в подвижных составах метрополитена в нетрезвом состоянии, а также в состоянии наркотического опьянения;
6) провозить мелкий садовый инвентарь, в том числе колющие и режущие предметы, не исключающие возможности травмирования пассажиров, без соответствующей упаковки;
7) провозить любые пиротехнические изделия;
8) пользоваться открытым огнем;
9) провозить лыжи и коньки, без чехлов и надлежащей упаковки;
10) провозить животных и птиц без намордников, поводков, клеток или вне специальных контейнеров;
11) причинять имущественный ущерб зданиям, сооружениям, оборудованию вагонов, эскалаторов и станций метрополитена;

8. Турникет арқылы өткен кезде станциядағы бақылаушы қол жүгі параметрлерінің осы Қағидаларда белгіленген нормаға сәйкестігін тексереді.
9. Жолаушыларға, сондай-ақ метрополитеннің жылжымалы құрамының салонындағы орындықтар арасында өтетін жолдарға арналған орындарда қол жүгін орналастыруға жол берілмейді.
Жолаушы алып өтетін қол жүгін өлшеу үшін метрополитен станцияларында таразы орнатылады.
10. Ұсақ үй жануарлары, иттер және құстар жәшіктерде, себеттерде, торлар мен контейнерлерде тасымалданады.
Ұсақ үй жануарларын, иттерді және құстарды тасымалдау кезінде олардың иелері немесе алып жүрушілер метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында санитариялық-гигиеналық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.
Метрополитеннің жылжымалы құрамының салонында қол жүгі ретінде жабайы жануарларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.
11. Халыққа қызмет көрсету ерекшелігіне және метрополитеннің көліктік құрылымын күтіп-ұстау шарттарына сәйкес жолаушыларды қозғалыс кестесіне сәйкес тасымалдау мынадай кезектілікпен жүзеге асырылады:
1) «қарбалас» уақыт кезеңдерін ескере отырып, тәуліктің барлық белгіленген кезеңінде және аптаның бес күнінде (дүйсенбіден жұмаға дейін), қолданылатын тұрақты;
2) тәуліктің барлық белгіленген кезеңі ішінде демалыс және мереке күндерінде қолданылатын қосымша;
3) қысқа уақыт (әдеттегі режимде қызмет көрсетуге кедергі жасайтын метрополитен желісінде күтпеген жағдайлар туындаған жағдайда) қолданылатын уақытша.
12. Жолаушыларды метрополитенмен тасымалдау кезінде:
1) метрополитеннің жылжымалы құрамының тоқтауы және жүруі кезінде есіктердің автоматты ашылуына/жабылуына кедергі келтіруге;
2) метрополитеннің жылжымалы құрамының қозғалысы кезінде машинисті алаңдатуға;
3) метрополитеннің жылжымалы құрамы салонының ішкі жабдықтары мен жарақталуын бүлдіруге;
4) станцияларда метрополитеннің жылжымалы құрамында өтетін жерлер мен вагондарда темекі тартпауға;
5) спирттік ішімдіктер ішпеуге, метрополитеннің станцияларында және жылжымалы құрамдарында масаң күйде, сондай-ақ есірткіге масаң күйде болмауға;
6) бақша мүкәммалын, оның ішінде жолаушыларды жарақаттау мүмкіндігін жоққа шығармайтын шаншып алғыш және кескіш заттарды тиісті қаптамасыз алып өтуге;
7) кез келген пиротехникалық бұйымдарды алып өтуге;
8) ашық отты пайдалануға;
9) шаңғылар мен конькилерді қаптамасыз және тиісті буып-түюсіз алып өтуге;
10) жануарлар мен құстарды тұмсықторсыз, шылбырсыз, торларсыз немесе арнайы контейнерлерсіз алып өтуге;
11) метрополитеннің ғимараттарына, құрылыстарына, вагондар жабдықтарына, эскалаторларына және станцияларына мүліктік залал келтіруге;

12) самовольно проникать в кабину машиниста подвижного состава метрополитена, на пути метрополитена, в служебные и производственные помещения, в киоски вентиляционных шахт, тоннели и на огражденную территорию;
13) входить на неработающий эскалатор, облокачиваться и ставить вещи на поручни эскалаторов, бросать любые предметы, бежать по эскалатору, сидеть на ступенях эскалатора и без надобности пользоваться выключателем с надписью «стоп» на балюстраде эскалатора;
14) прислоняться к дверям вагонов подвижного состава метрополитена;
15) заходить за ограничительную линию у края платформы до полной остановки подвижного состава метрополитена;
16) передвигаться на роликовых досках, коньках и всех аналогичных спортивных средствах на станциях и в вагонах подвижного состава метрополитена;
17) пользоваться в вагоне без надобности связью «Пассажир – машинист»;
18) бегать по платформам, не соблюдать направление движения, установленные информационными указателями и спускаться на рельсовые пути;
19) бросать на пути предметы, вызывающие нарушение движения подвижного состава метрополитена.
13. На станции метрополитена пассажиры обеспечиваются необходимой и достоверной информацией о времени отправления и прибытия подвижных составов метрополитена, стоимости проезда пассажиров, условиях проезда и предоставляемых услуг, неотложной медицинской помощи, месте нахождении книги жалоб и предложений, о режиме работы билетных касс, расположении помещений станций метрополитена, а также перечне услуг, оказываемых населению на метрополитене.
Вся информация для пользователей услуг метрополитеном своевременно обновляется в зависимости от изменения условий перевозок. Транспортным предприятием метрополитена выдается пассажирам, письменная и/или устная информация с применением громкоговорящей связи, визуальных носителей информации.

12) метрополитен жолында метрополитеннің жылжымалы құрамының машинист кабинасына, қызметтік және өндірістік үй-жайларға, желдетпе шахталарының киоскілеріне, тоннельдеріне және қоршалған аумаққа өз бетімен кіруге;
13) жұмыс істемейтін эскалаторға мінуге, асылуға және заттарды эскалаторлардың тұтқаларына қоюға, кез келген затты лақтыруға, эскалаторда жүгіруге, эскалатор баспалдақтарында отыруға және эскалатор балюстрадасында «тоқта» деген жазбасы бар ажыратқышты қажетсіз қолдануға;
14) метрополитеннің жылжымалы құрамы вагондарының есіктеріне сүйенуге;
15) метрополитеннің жылжымалы құрамы толық тоқтағанға дейін платформа шетіндегі шектеулі сызықтан өтуге;
16) метрополитеннің жылжымалы құрамының станциялары мен вагондарында роликті тақталарда, конькилерде және басқа ұқсас спорттық заттарда жүруге;
17) вагонда «Жолаушы-машинист» байланысымен қажетсіз қолдануға;
18) платформаларда жүгіруге, ақпараттық көрсеткіштерде белгіленген қозғалыс бағытын сақтамауға және рельстік жолдарға түсуге;
19) жолға метрополитеннің жылжымалы құрамы қозғалысының бұзылуын туындататын заттарды лақтыруға жол берілмейді.
13. Метрополитен станциясында жолаушылар метрополитеннің жылжымалы құрамының келу және кету уақыты, жолаушылардың жол жүру құны, жол жүру және көрсетілетін қызметтер шарттары, шұғыл медициналық көмек, шағымдар мен ұсыныстар кітабының орналасқан жері, билет кассаларының жұмыс режимі туралы, метрополитен станциялары үй-жайларының орналасуы, сондай-ақ метрополитенде халыққа көрсетілетін қызметтердің тізбесі туралы қажетті және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
Метрополитен қызметтерін пайдаланушыларға арналған барлық ақпарат тасымалдау шарттарының өзгеруіне байланысты уақтылы жаңартылып отырады. Метрополитеннің көлік кәсіпорны жолаушыларға дауыс зорайтқыш байланысты, ақпаратты визуалды тасығыштарды қолдана отырып, жазбаша және/немесе ауызша ақпарат береді.