О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 107 "Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1566. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2015 года № 727
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2015 № 727 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 107 «Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий» следующие изменения и дополнения:
в Правилах предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка, а также намеревающееся получить в целях равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) технические условия на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения;»;
дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
«20) технические условия - технические требования, необходимые для подключения к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения в целях равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам);
21) поставщик услуг – субъект естественной монополии, выдающий технические условия для подключения к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения в целях равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам).»;
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
«Письменное обращение (заявка, заявление) потребителя на выдачу технических условий на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения в целях равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) рассматривается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 107 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1566 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 727 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2015 № 727 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 107 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларында:
2-тармақта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) тұтынушы – табиғи монополия және реттелетін нарық субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші, сондай-ақ реттеліп көрсетілетін қызметтерге, (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткізу мақсатында объектілерді электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды алуға ниеттенуші жеке немесе заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
«20) техникалық шарттар – реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тұтынушылардың тең қол жеткізуі мақсатында электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосылу үшін қажетті техникалық талаптар;
21) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тұтынушылардың тең қол жеткізуі мақсатында электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосу үшін техникалық шарттар беретін табиғи монополия субъектісі.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткізу мақсатында тұтынушының объектілерді электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға техникалық шарттарды беруге арналған жазбаша өтініші (өтінімі, арызы) осы Қағидаларда көзделген тәртіппен қаралады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«7. Оплата потребителями за оказание услуг производится по тарифам, утвержденным уполномоченным органом, за исключением услуг по выдаче и переоформлению технических условий на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения, плата за которые не взимается.»;
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
«9-1. В рамках предоставления равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий при выдаче технических условий на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения субъект естественной монополии, оказывающий услуги электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения:
1) устанавливает исчерпывающий перечень технических условий, исключив возможность выдвигать дополнительные требования;
2) не запрашивает дополнительные материалы и информацию от потребителя при рассмотрении письменного обращения (заявки, заявления) на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения.»;
раздел 2 дополнить пунктами 10-1, 10-2, 10-3, 10-4 следующего содержания:
«10-1. Технические условия на присоединение электроустановок потребителей к сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединения к сетям энергопередающей организации вновь вводимых электроустановок;
2) увеличения договорной электрической мощности, потребляемой объектом;
3) изменения категории пользователей сети по надежности электроснабжения.
10-2. Технические условия на присоединение объектов потребителей к тепловым сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединения к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
2) изменения количества потребляемой энергии или параметров теплоносителя сверх установленных технических условий и условий договора, связанных с реконструкцией или расширением теплопотребляющих установок потребителя;
3) присоединения к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта.
10-3. Технические условия на подключение к системам газоснабжения выдаются в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам газоснабжения;
2) увеличения объемов потребляемых услуг из действующей системы газоснабжения;
3) реконструкции и/или перепрофилирования объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг.

«7. Объектілерді электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға ақы алынбайтын техникалық шарттарды беру мен қайта ресімдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, тұтынушылар қызметтер көрсету үшін ақы төлеуді уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізеді.»;
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
«9-1. Табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тең қол жеткізуді ұсыну шеңберінде объектілерді электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру кезінде электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі:
1) қосымша талаптар қою мүмкіндігін болғызбай, техникалық шарттардың нақты тізбесін белгілейді;
2) объектілерді электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға жазбаша өтінішті (өтінімді, арызды) қарау кезінде тұтынушыдан қосымша материалдар мен ақпарат сұратпайды.»;
2-бөлім мынадай мазмұндағы 10-1, 10-2, 10-3, 10-4-тармақтармен толықтырылсын:
10-1. Тұтынушылардың электр қондырғыларын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жаңадан енгізілетін электр қондырғылары энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған;
2) объект тұтынатын шарттық электр қуаты ұлғайған;
3) электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша пайдаланушылардың санаты өзгертілген жағдайларда беріледі.
10-2. Тұтынушылардың объектілерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жылу желілеріне жаңадан пайдалануға берілетін объектілер қосылған;
2) тұтынушының жылу тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты тұтынылатын энергия мөлшері немесе жылу тасығыштың параметрлері техникалық шарттарда және шарттың талаптарында белгіленгеннен жоғарылап өзгерген;
3) жылу жүйелеріне бұрын қосылмаған объектілер қосылған жағдайларда беріледі.
10-3. Газбен жабдықтау желілеріне қосылуға арналған техникалық шарттар:
1) газбен жабдықтау жүйелеріне қосылатын жаңа объектілер жобаланған және олар кейіннен салынған;
2) қолданыстағы газбен жабдықтау жүйелерінен тұтынылатын қызметтердің көлемі ұлғайған;
3) егер бұл тұтынылатын қызметтердің көлемі мен сипаттамаларын өзгертуге әкелетін болса, объекті реконструкцияланған және/немесе қайта бейімделген жағдайларда беріледі.

10-4. Технические условия выдаются поставщиком услуг на присоединение объектов или на развитие инженерных сетей водоснабжения и водоотведения при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и водоотведения населенного пункта в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам водоснабжения и/или водоотведения населенных пунктов;
2) увеличения объемов водопотребления и/или отвода сточных вод в действующую систему водоотведения населенного пункта;
3) увеличения концентрации загрязнений сточных вод, сбрасываемых в системы водоотведения населенных пунктов;
4) реконструкции и/или перепрофилирования объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг водоснабжения и/или водоотведения;
5) присоединения к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта.»;
дополнить разделом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Процедура организации равного доступа к регулируемым услугам при выдаче технических условий для подключения к электрическим сетям
10-5. Потребитель подает письменное обращение (заявку, заявление) на получение технических условий в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию, к сетям которых планирует присоединить свои электроустановки. Формы заявки приведены в приложениях 1, 2, 3 к настоящим Правилам.
Потребители с установленной мощностью электроустановок 5 МегаВатт и более к заявке прикладывают схему внешнего электроснабжения потребителя, разработанную специализированной проектной организацией, имеющей лицензию на занятие проектной деятельностью. Содержание схемы внешнего электроснабжения потребителя приведено в приложении 4 настоящих Правил. Схема внешнего электроснабжения потребителя согласовывается с энергопередающей и/или энергопроизводящей организацией, к сетям которой планируется присоединение.
10-6. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация по письменному обращению (заявке, заявлению) потребителя определяет ближайшую точку подключения. После определения точки подключения энергопередающая (энергопроизводящая) организация по данным, приведенным в заявке, выдает технические условия в срок, указанный в приложении 5 к настоящим Правилам.
10-7. Субпотребители получают технические условия от потребителя по согласованию с энергопередающей (энергопроизводящей) организацией.
10-8. Энергопередающая организация не отказывает в подключении энергопроизводящим и энергоснабжающим организациям и потребителям к электрическим сетям, а также передаче электрической энергии при условии выполнения ими требований, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

10-4. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру желілері құрылыстары өнімділігінің қоры мен өткізу қабілеті жеткілікті болған кезде объектілерді қосуға немесе сумен жабдықтау және су бұру инженерлік желілерін дамытуға арналған техникалық шарттарды:
1) елді мекендердің сумен жабдықтау және/немесе су бұру желілеріне қосылатын жаңа объектілер жобаланған және кейіннен салынған;
2) су тұтыну және/немесе елді мекеннің қолданыстағы су бұру желісіне сарқынды суларды ағызу көлемдері ұлғайған;
3) елді мекендердің су бұру жүйелеріне ағызылатын сарқынды сулардың ластану концентрациясы ұлғайған;
4) егер бұл сумен жабдықтаудың және/немесе су бұрудың тұтынылатын қызметтерінің көлемі мен сипаттамаларын өзгертуге әкелетін болса, объекті реконструкцияланған және/немесе қайта бейімделген;
5) жылу жүйелеріне бұрын қосылмаған объектілер қосылған жағдайларда береді.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөліммен толықтырылсын:
«2-1. Электр желілеріне қосылу үшін техникалық шарттарды берген кезде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді ұйымдастыру рәсімі
10-5. Желілеріне өзінің электр қондырғыларын қосуды жоспарлап отырған тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттар алу үшін жазбаша өтініш (өтінім, арыз) береді. Өтінім нысандары осы Қағидаларға 1, 2, 3-қосымшаларда келтірілген.
Белгіленген қуаты 5 МегаВатт және одан жоғары электр қондырғылары бар тұтынушылар өтінімге жобалау қызметімен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымы әзірлеген тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасын қоса береді. Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасының мазмұны осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген. Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасы желілеріне қосылу жоспарланып отырған энергия беруші және/немесе энергия өндіруші ұйыммен келісіледі.
10-6. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым тұтынушының жазбаша өтініші (өтінімі, арызы) бойынша қосылудың ең жақын нүктесін айқындайды. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым қосылудың ең жақын нүктесін айқындағаннан кейін өтінімде келтірілген деректер бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген мерзімде техникалық шарттарды береді.
10-7. Қосалқы тұтынушылар тұтынушыдан энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның келісімі бойынша техникалық шарттарды алады.
10-8. Энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен тұтынушылар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды орындаған жағдайда, энергия беруші ұйым оларды электр жүйелеріне қосудан, сондай-ақ оларға электр энергиясын беруден бас тартпайды.

10-9. Срок действия технических условий определяется в соответствии с требованиями СН РК 1.02-01-2008 нормы проектирования, СНиП РК 1.04.03-2008 нормы продолжительности строительства, но не менее трех лет.
10-10. Энергопередающая организация в технических условиях на подключение объектов потребителя к электрическим сетям указывает:
1) потребителям с установленной мощностью электроустановок до 100 килоВатт (далее - кВт) (включительно):
адрес (месторасположение объекта);
точку подключения;
разрешенную к использованию мощность;
требования к установке приборов учета электроэнергии и вводному автоматическому выключателю, а также их расположению;
характер подключения (постоянный, временный на период строительства, сезонный);
категорию объекта по надежности электроснабжения;
2) потребителям с установленной мощностью электроустановок свыше 100 килоВатт:
адрес (месторасположение объекта);
точку подключения;
разрешенную к использованию мощность;
категорию объекта по надежности электроснабжения;
требования, необходимые для подключения потребителя к электрической сети, в том числе требования по ее усилению (увеличение сечения провода линии электропередачи, увеличение трансформаторной мощности подстанции, реконструкция подстанции с установкой дополнительных ячеек);
требования по организации, релейной защите и автоматизации, противоаварийной автоматики, диспетчерского и технологического управления, учета электроэнергии, компенсации реактивной мощности;
характер подключения (постоянный, временный на период строительства, сезонный).
10-11. Энергопроизводящая организация для электроустановок потребителей с установленной мощностью свыше 1000 кВт в технических условиях на подключение объектов потребителя к электрическим сетям указывает:
1) адрес (месторасположение объекта);
2) точку подключения;
3) разрешенную к использованию мощность;
4) категорию объекта по надежности электроснабжения;
5) требования, необходимые для подключения потребителя к электрической сети, в том числе по ее усилению (увеличение сечения провода линии электропередачи, увеличение трансформаторной мощности подстанции, реконструкция подстанции с установкой дополнительных ячеек);
6) требования по организации, релейной защиты и автоматизации, противоаварийной автоматики, диспетчерского и технологического управления, учета электроэнергии, компенсации реактивной мощности;
7) характер подключения (постоянный, временный на период строительства).
10-12. В случае сомнений в обоснованности требований, указанных в технических условиях, потребитель обращается в экспертную организацию для проведения энергетической экспертизы. При обращении экспертной организации в энергопередаюшую (энергопроизводящую) организацию, по письменному обращению (заявке, заявлении) потребителя, энергопередающая (энергопроизводящая) организация представляет все запрашиваемые сведения.

10-9. Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі ҚР ҚН 1.02-01-2008 жобалау нормаларының, ҚР ҚНжЕ 1.04.03-2008 құрылыс ұзақтығы нормаларының талаптарына сәйкес, бірақ кемінде үш жылға айқындалады.
10-10. Энергия беруші ұйым тұтынушының объектілерін қосуға арналған техникалық шарттарда мыналарды көрсетеді:
1) электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100 килоВатт (бұдан әрі – кВт) (қоса алғанда) дейінгі тұтынушыларға:
мекенжайы (объектінің орналасқан орны);
қосылу нүктесі;
пайдалануға рұқсат етілген қуаты;
электр энергиясын есепке алу аспабын және енгізілген автоматтандырылған ажыратқышты орнатуға, сондай-ақ олардың орналасуына қойылатын талаптар;
қосылу сипаты (тұрақты, құрылыс кезіндегі уақытша, маусымдық);
электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша объектінің санаты;
2) электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100 кВт жоғары тұтынушыларға:
мекенжайы (объектінің орналасқан орны);
қосылу нүктесі;
пайдалануға рұқсат етілген қуаты;
электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша объектінің санаты;
тұтынушыны электр желісіне қосуға қажетті талаптар, оның ішінде оны күшейту бойынша талаптар (электр беру желісі сымының қимасын ұлғайту, қосалқы станция трансформаторының қуатын ұлғайту, қосымша ұяшықтарды орната отырып, қосалқы станцияны реконструкциялау);
ұйымдастыру, реле қорғанысы мен автоматтандыру, аварияға қарсы автоматика, диспетчерлік және технологиялық басқару, электр энергиясын есепке алу, реактивтік қуатты өтеу жөніндегі талаптар;
қосылу сипаты (тұрақты, құрылыс кезіндегі уақытша, маусымдық).
10-11. Энергия өндіруші ұйым белгіленген қуаты 1000 кВт астам тұтынушылардың электр қондырғылары үшін техникалық шарттарда мыналарды көрсетеді:
1) мекенжайы (объектінің орналасқан орны);
2) қосылу нүктесі;
3) пайдалануға рұқсат етілген қуаты;
4) электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша объектінің санаты;
5) тұтынушыны электр желісіне қосуға қажетті талаптар, оның ішінде оны күшейту бойынша талаптар (электр беру желісі сымының қимасын ұлғайту, қосалқы станция трансформаторының қуатын ұлғайту, қосымша ұяшықтарды орната отырып, қосалқы станцияны реконструкциялау);
6) ұйымдастыру, реле қорғанысы мен автоматтандыру, аварияға қарсы автоматика, диспетчерлік және технологиялық басқару, электр энергиясын есепке алу, реактивтік қуатты өтеу бойынша талаптар;
7) қосылу сипаты (тұрақты, құрылыс кезіндегі уақытша).
10-12. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізділігіне күмән пайда болған жағдайда, тұтынушы энергетикалық сараптаманы жүргізу үшін сараптамалық ұйымға жүгінеді. Тұтынушының жазбаша өтініші (өтінімі, арызы) бойынша сараптамалық ұйым энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға өтініш берген кезде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым барлық сұратылған мәліметтерді ұсынады.

10-13. Потребитель на основании заключения энергетической экспертизы о необоснованности требований, указанных в технических условиях, повторно подает письменное обращение (заявку, заявление) на получение технических условий в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию.
10-14. В случае повторного отказа в изменении требований, указанных в технических условиях, потребитель обжалует действия энергопередающей (энергопроизводящей) организации в соответствии с действующим законодательством.
10-15. В случае получения технических условий, потребитель обращается в проектную организацию, имеющую лицензию на проектную деятельность.
10-16. После выполнения проектных работ потребитель согласовывает проектные решения по схеме внешнего электроснабжения с энергопередающей (энергопроизводящей) организацией. Согласование проектных решений осуществляется в следующие сроки:
1) с установленной мощностью электроустановок до 100 кВт (включительно) в течение трех рабочих дней;
2) с установленной мощностью электроустановок свыше 100 кВт в течение двадцати рабочих дней.
10-17. Потребитель после выполнения электромонтажных и приемосдаточных работ обращается в экспертную организацию для получения заключения о выполнении/ невыполнении требований, указанных в технических условиях и проектных решениях.
10-18. При положительном заключении экспертной организации потребитель уведомляет энергопередающую (энергопроизводящую) организацию о выполнении требований, указанных в технических условиях. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация в течение трех рабочих дней после получения уведомления проводит осмотр точки подключения и схемы коммерческого учета, по итогам которой:
1) оформляет и выдает потребителю заключение о выполнении требовании технических условий;
2) оформляет и выдает потребителю акты приемки схемы коммерческого учета, разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон;
3) присоединяет потребителя к своим электрическим сетям и выдает потребителю акт присоединения.»;
дополнить разделом 2-2 следующего содержания:
«2-2. Процедура организации равного доступа к регулируемым услугам при выдаче технических условий для подключения к тепловым сетям
10-19. Для получения технических условий потребитель подает письменное обращение (заявку, заявление) в энергопередаюшую (энергопроизводящую) организацию. В обращении (заявке, заявлении) указываются:
1) наименование объекта;
2) местонахождение объекта;
3) полное наименование организации заказчика, адрес и телефон;
4) в случае наличия проекта данные, характеризующие проектируемый объект (для потребителей, использующих энергию для бытового потребления, технический паспорт).

10-13. Сараптамалық ұйымның техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізсіздігі туралы қорытындысының негізінде тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттарды алуға жазбаша өтінішті (өтінімді, арызды) қайта береді.
10-14. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптарды өзгертуден қайтадан бас тартылған жағдайда, тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның іс-қимылдарына қолданыстағы заңнамаға сәйкес шағымданады.
10-15. Техникалық шарттарды алған жағдайда, тұтынушы жобалау қызметіне лицензиясы бар жобалау ұйымына жүгінеді.
10-16. Жобалау жұмыстарын орындағаннан кейін тұтынушы сыртқы электрмен жабдықтау схемасы бойынша жобалық шешімдерді энергия беруші (энергия өндіруші) ұйыммен келіседі. Жобалық шешімдерді келісу мынадай мерзімде:
1) электр қондырғысының белгіленген қуаты 100 кВт дейін (қоса алғанда) үш жұмыс күні ішінде;
2) электр қондырғысының белгіленген қуаты 100 кВт астам жиырма жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
10-17. Тұтынушы электр монтаждау және қабылдау-тапсыру жұмыстарын орындағаннан кейін, техникалық шарттарда және жобалық шешімдерде көрсетілген талаптардың орындалуы/орындалмауы туралы қорытынды алу үшін сараптамалық ұйымға жүгінеді.
10-18. Сараптамалық ұйымның оң қорытындысы болған кезде тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың орындалғаны туралы хабарлайды. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым хабарламаны алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде қосылу нүктесін және коммерциялық есепке алу схемасын қарайды, оның қорытындысы бойынша:
1) техникалық шарттардың талаптарын орындау туралы қорытындыны ресімдейді және тұтынушыға береді;
2) коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау, теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін бөлу актілерін ресімдейді және тұтынушыға береді;
3) тұтынушыны өзінің электр желілеріне қосады және тұтынушыға қосылуы туралы акт береді.»;
мынадай мазмұндағы 2-2-бөліммен толықтырылсын:
«2-2. Жылу желілеріне қосылу үшін техникалық шарттарды берген кезде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуін ұйымдастыру рәсімі
10-19. Техникалық шарттарды алу үшін тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жазбаша өтініш (өтінім, арыз) береді. Өтінімде мыналар көрсетіледі:
1) объектінің атауы;
2) объектінің орналасқан орны;
3) тапсырыс беруші ұйымының толық атауы, мекенжайы мен телефоны;
4) жоба болған жағдайда, жобаланатын объектіні сипаттайтын деректер (энергияны тұрмыстық тұтынуға пайдаланатын тұтынушылар үшін техникалық паспорт).

10-20. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация после получения письменного обращения (заявки, заявления) от потребителя в течение четырнадцати рабочих дней выдает технические условия на присоединение потребителя к системе теплоснабжения.
10-21. Энергопередающая организация не отказывает в подключении потребителям к тепловым сетям, а также передаче тепловой энергии при условии выполнения ими требований, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10-22. В технических условиях на присоединение объекта потребителя к тепловым сетям указываются:
1) источник теплоснабжения, точка присоединения к тепловым сетям, качество отпускаемой тепловой энергии;
2) параметры теплоносителя и гидравлический режим в точках присоединения основного и резервного вводов с учетом нагрузок других потребителей;
3) нагрузка основного потребителя с учетом перспективы присоединения нагрузок других потребителей при необходимости;
4) количество, качество и режим откачки возвращаемого производственного конденсата, схема сбора и возврата конденсата при необходимости;
5) требования по установке приборов коммерческого учета тепловой энергии (установка автоматизированной системы регулирования теплопотребления не распространяется на объекты со среднечасовым потреблением тепловой энергии менее 50 кВт);
6) способ прокладки тепловых сетей;
7) схема присоединения отопительно-вентиляционной и технологической нагрузок и нагрузки горячего водоснабжения;
8) температурный график и расход сетевой воды;
9) балансовая и эксплуатационная принадлежность сооружаемых или реконструируемых тепловых сетей и границы эксплуатационной ответственности сторон.
10-23. Срок действия технических условий на подключение объектов потребителя к тепловым сетям определяется в соответствии с требованиями СН РК 1.02-01 2008 нормы проектирования, СНиП РК 1.04.03 2008 нормы продолжительности строительства, но не менее одного года.
10-24. Субпотребители, теплопотребляющие установки, которых будут подключены к сетям потребителей, технические условия получают от энергопередающей (энергопроизводящей) организации и согласовывают с потребителем.
10-25. В случае изменения владельца объекта, новый собственник в течение десяти рабочих дней с момента регистрации права собственности в письменной форме уведомляет энергопередающую (энергопроизводящую) и энергоснабжающую организацию о смене владельца. Переоформление ранее выданных потребителю технических условий, актов и договоров осуществляется только в части смены собственника.

10-20. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым тұтынушыдан жазбаша өтінішті (өтінімді, арызды) алғаннан кейін он төрт жұмыс күні ішінде тұтынушыны жылумен жабдықтау желісіне қосуға арналған техникалық шарттарды береді.
10-21. Энергия беруші ұйым тұтынушылар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды орындаған жағдайда, оларды жылу желілеріне қосудан, сондай-ақ оларға жылу энергиясын беруден бас тартпайды.
10-22. Тұтынушы объектісін жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарда мыналар көрсетіледі:
1) жылумен жабдықтау көзі, жылу желілеріне қосу нүктесі, берілетін жылу энергиясының сапасы;
2) басқа тұтынушылардың жүктемелерін ескере отырып, негізгі және резервтегі іске қосу нүктелеріндегі жылу тасымалдағыштың параметрлері мен гидравликалық режимі;
3) қажет болған жағдайда, басқа тұтынушылардың жүктемелерін қосу перспективасын ескере отырып, негізгі тұтынушының жүктемесі;
4) қайтарылатын өндірістік конденсаттың саны, сапасы және қайта айдау режимі, қажет болған жағдайда, конденсатты жинау және қайтару схемасы;
5) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі талаптар (жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйесін орнату кемінде 50 кВт орташа сағаттық жылу энергиясын тұтынатын объектілерге қолданылмайды);
6) жылу желілерін салу тәсілі;
7) жылыту-желдету мен технологиялық жүктемелерді және ыстық сумен жабдықтау жүктемесін қосу схемасы;
8) температуралық кесте мен желілік судың шығысы;
9) салынып немесе қайта жаңартылып отырған жылу желілерінің теңгерімдік және пайдалану тиесілілігі мен тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекаралары.
10-23. Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі ҚР ҚН 1.02-01-2008 жобалау нормаларының, ҚР ҚНжЕ 1.04.03-2008 құрылыс тиесілігі нормаларының талаптарына сәйкес, бірақ кемінде бір жылға айқындалады.
10-24. Жылу тұтынатын қондырғылары тұтынушылардың желілеріне қосылатын қосалқы тұтынушылар техникалық шарттарды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымнан алады және тұтынушымен келіседі.
10-25. Объект иесі өзгерген жағдайда, жаңа меншік иесі меншік құқығы тіркелген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымға объект иесінің ауысқаны туралы хабарлайды. Тұтынушыға бұрын берілген техникалық шарттарды, актілер мен шарттарды қайта ресімдеу тек меншік иесінің ауысуы бөлігінде ғана жүзеге асырылады.

10-26. В случае сомнений в обоснованности требований, указанных в технических условиях, потребитель обращается в экспертную организацию для проведения энергетической экспертизы. При обращении экспертной организации в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию на основании обращения потребителя энергопередающая (энергопроизводящая) организация представляет все запрашиваемые сведения.
10-27. Потребитель на основании положительного заключения экспертной организации о необоснованности отказа в выдаче технических условий или требований, указанных в технических условиях, повторно подает письменное обращение (заявку, заявление) на получение технических условий в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию.
10-28. Повторный отказ в выдаче технических условий или изменении необоснованных требований, указанных в технических условиях, является основанием для оспаривания действий энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
10-29. В случае получения технических условий на присоединение, потребитель обращается в проектную организацию, имеющую лицензию на выполнение проектной деятельности по проектированию схем теплоснабжения населенных пунктов с размещением объектов по производству и транспортировке тепловой энергии в системе застройки, а также теплоснабжения производственных комплексов, располагаемых на межселенных территориях.
10-30. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация в течение трех рабочих дней после получения письменного обращения (заявки, заявления) от потребителя согласовывает проекты:
наружных тепловых сетей; теплового узла; приборов учета; внутренней системы отопления.
10-31. Присоединение к тепловым сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации осуществляется самой организацией по письменному заявлению потребителя после оплаты данной работы (по присоединению).
10-32. После присоединения к тепловой сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации потребитель в следующем порядке:
1) совместно с представителями энергопередающей (энергопроизводящей) организации оформляет акт раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности в течение трех рабочих дней;
2) после строительства теплового узла, монтажа приборов учета и внутренней системы теплоснабжения вызывает представителя энергопередающей (энергопроизводящей) организации для приемки выполнения работ по промывке и опрессовке вновь смонтированного оборудования с последующим оформлением актов (акт допуска в эксплуатацию приборов учета, акт приемки теплового узла и внутренней системы теплоснабжения) в течение трех рабочих дней;

10-26. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізділігіне күмән туындаған жағдайда, тұтынушы сараптамалық ұйымға энергетикалық сараптама жүргізу үшін жүгінеді. Тұтынушы өтінішінің негізінде сараптамалық ұйым энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға өтініш берген кезде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым барлық сұратылған мәліметтерді береді.
10-27. Тұтынушы техникалық шарттарды беруден бас тартудың немесе техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізсіздігі туралы сараптамалық ұйымның оң қорытындысының негізінде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттарды алуға жазбаша өтінішті (өтінімді, арызды) қайта береді.
10-28. Техникалық шарттарды беруден немесе техникалық шарттарда көрсетілген негізсіз талаптарды өзгертуден қайта бас тарту энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның іс-әрекетіне шағымдануға негіз болып табылады.
10-29. Қосылуға арналған техникалық шарттарды алған жағдайда, тұтынушы құрылыс салу жүйесінде жылу энергиясын өндіру және тасымалдау объектілерін орналастыра отырып, елді мекендерді жылумен жабдықтау, сондай-ақ қонысаралық аумақтарда орналасқан өндірістік кешендерді жылумен жабдықтау схемаларын жобалау бойынша жобалық қызметті орындауға лицензиясы бар жобалаушы ұйымға жүгінеді.
10-30. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым тұтынушыдан өтінішті (өтінімді, арызды) алғаннан кейін үш жұмыс күн ішінде:
сыртқы жылу желілері; жылу торабы; есепке алу аспаптары; ішкі жылу желілері жобаларын келіседі.
10-31. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосуды тұтынушының жазбаша өтініші бойынша осы (қосылу бойынша) жұмыстардың ақысы төленгеннен кейін ұйымның өзі жүзеге асырады.
10-32. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жылу желісіне қосылғаннан кейін тұтынушы мынадай тәртіппен:
1) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілдерімен бірлесіп, теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігінің шекарасын бөлу актісін үш жұмыс күні ішінде ресімдейді;
2) жылу торабын салғаннан, есепке алу аспаптарын және ішкі жылумен жабдықтау жүйелерін монтаждағаннан кейін қайта монтаждалған жабдықтарды жуып-шаю және сығымдау жұмыстарының орындалуын қабылдау үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілін шақырып, кейіннен үш жұмыс күні ішінде актілерді (есепке алу аспаптарын пайдалануға рұқсат беру актісі, жылу торабын және ішкі жылумен жабдықтау жүйелерін қабылдау актісі) ресімдейді.

3) оформляет паспорт объекта и получает размеры дроссельных устройств (сопел, шайб) в течение двух рабочих дней. Изготовление дроссельных устройств проводится в соответствии с нормативно-технической документацией и полученными расчетами. При установке дроссельных устройств вызывается представитель энергопередающей (энергопроизводящей) организации для опломбировки;
4) представляет акты промывки, опрессовки и наладки в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию для получения акта технической готовности теплопотребляющих установок и тепловых сетей к предстоящему и последующим отопительным сезонам;
в разделе 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
«15. Порядок организации равного доступа на подключение к регулируемым услугам (товарам, работам) по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и процедура организации равного доступа при выдаче технических условий на подключение к услугам газоснабжения»;
дополнить пунктами 74-1, 74-2, 74-3, 74-4, 74-5, 74-6, 74-7, 74-8, 74-9, 74-10, 74-11 следующего содержания:
«74-1. Для получения технических условий потребитель подает письменное обращение (заявку, заявление) в произвольной форме поставщику услуг с указанием объема максимального часового потребления.
К письменному обращению (заявке, заявлению) прилагаются:
1) копия удостоверения личности владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства или справка о государственной регистрации/перерегистрации – для юридических лиц;
2) копия правоустанавливающего документа на недвижимое имущество, где расположен объект, либо нотариально заверенное согласие собственника недвижимого имущества на газификацию объекта;
3) копия технического паспорта на газифицируемый объект (жилой дом) или копия эскизного проекта газификации на реконструкцию существующих (внутридомовых) сетей;
4) топографическая съемка участка строительства в масштабе 1:500 (со всеми наземными и подземными коммуникациями и сооружениями), согласованная с соответствующими эксплуатирующими организациями;
5) копия технического паспорта на газопотребляющее оборудование с указанием технических характеристик;
6) схема расположения объекта;
7) гидравлические расчеты на потребление природного газа на приготовление пищи, отопление, вентиляцию, кондиционирование, горячее водоснабжение при газификации многоэтажных домов – для юридических лиц.

3) екі жұмыс күні ішінде объект паспортын ресімдейді және дроссель құрылғыларының (сопло, шайба) өлшемдерін алады. Дроссель құрылғыларын дайындау нормативтік-техникалық құжаттамалар мен алынған есептеулерге сәйкес жүргізіледі. Дроссель құрылғыларын орнату кезінде пломбалау үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілі шақырылады;
4) алдағы және одан кейінгі жылыту маусымдарына жылу тұтыну қондырғылары мен жылу желілерінің техникалық әзірлігі туралы актіні алу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жуып-шаю, сығымдау және ретке келтіру актілерін ұсынады.»;
15-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Газбен жабдықтау желілеріне қосылуға техникалық шарттарды берген кезде тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі»;
мынадай мазмұндағы 74-1, 74-2, 74-3, 74-4, 74-5, 74-6, 74-7, 74-8, 74-9, 74-10, 74-11-тармақтармен толықтырылсын:
«74-1. Техникалық шарттарды алу үшін тұтынушы көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ең жоғары сағаттық тұтыну көлемін көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш (өтінім, арыз) береді.
Жазбаша өтінішке (өтінімге, арызға) мыналар қоса беріледі:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке куәлігінің көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің немесе анықтаманың көшірмесі;
2) объект орналасқан жердегі жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттың нотариалдық ресімделген көшірмесі не жылжымайтын мүлік иесінің объектіні газдандыруға нотариалдық ресімделген келісімі;
3) газдандырылатын объектіге (тұрғын үйге) арналған техникалық паспорттың көшірмесі немесе қолданыстағы (үй ішіндегі) желілерді реконструкциялауға арналған газдандырудың эскиздік жобасының көшірмесі;
4) пайдаланылатын ұйымдарға сәйкес келісілген 1:500 масштабтағы құрылыс учаскесінің топографиялық түсірілімі (барлық жер үсті және жер асты коммуникациялармен және құрылыстармен);
5) техникалық сипаттамасы көрсетілген газ тұтыну жабдықтарына арналған техникалық паспорттың көшірмесі;
6) объектінің орналасу схемасы;
7) заңды тұлғалар үшін – көп қабатты үйлерді газдандыру кезінде тамақ пісіруге, жылытуға, ауа алмастыруға, ауа баптауға, ыстық сумен жабдықтауға табиғи газды пайдалануға гидравликалық есептер.

74-2. При необходимости определения производственных мощностей систем газоснабжения новых, расширяемых или реконструируемых объектов, поставщик услуг в течение трех рабочих дней со дня поступления письменного обращения (заявки, заявления) в соответствии с пунктом 74-1 настоящих Правил запрашивает материалы по установке приборов коммерческого учета, опросной лист, схемы отвода земельного участка.
74-3. Срок выдачи технических условий поставщиком услуг – пять рабочих дней со дня поступления письменного обращения (заявки, заявления) в соответствии с пунктом 74-1 настоящих Правил.
74-4. Выдача технических условий на подключение объектов к газоснабжению осуществляется при условии:
1) полноты и достоверности документов и сведений, прилагаемых к заявлению согласно пункту 74-1 настоящих Правил;
2) соответствия газифицируемого объекта требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан и нормативных технических документов;
3) наличия технической возможности газификации объекта, в том числе, если подключение новых объектов или увеличение существующих мощностей не приведет к ухудшению качества предоставляемых услуг другим существующим потребителям;
4) наличия сетей.
74-5. При несоответствии одному из требований пункта 74-4 настоящих Правил, потребителю в срок пять рабочих дней со дня поступления письменного обращения (заявки, заявления) направляется мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
74-6. В технических условиях указываются допустимая мощность, количество, размещение и основные характеристики оборудования.
74-7. Технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.
74-8. При изменении первоначального проектного решения объекта системы газоснабжения технические условия изменяются в течение периода их действия путем подачи потребителем письменного обращения (заявки, заявления) поставщику услуг на новые технические условия в порядке, установленном настоящими Правилами.
74-9. Изменение технических условий в течение периода их действия по инициативе поставщика услуг допускается с согласия потребителя в случае изменения требований нормативных правовых актов Республики Казахстан и нормативных технических документов.
74-10. Поставщик услуг ведет учет выданных технических условий.
74-11. При смене владельца объекта одна из заинтересованных сторон (владелец, покупатель, арендатор) в течение десяти календарных дней со дня заключения договора купли-продажи (имущественного найма) уведомляет поставщика услуг о смене владельца и приглашает на определенный день и час их представителей для сверки показаний, схем присоединения приборов коммерческого учета. Поставщик услуг составляет и выдает на месте потребителю соответствующий акт.
Вместе с уведомлением о смене владельца поставщику услуг направляются на переоформление акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон. Срок выдачи переоформленного акта составляет три рабочих дня со дня получения уведомления.»;
в разделе 16:
заголовок изложить в следующей редакции:

74-2. Жаңа, кеңейтілетін немесе реконструкцияланатын объектілердің газбен жабдықтау жүйелерінің өндірістік қуаттарын анықтау қажет болған кезде, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші осы Қағидалардың 74-1-тармағына сәйкес жазбаша өтініш (өтінім, арыз) келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату бойынша ақпаратты, сауалнама парағын, жер учаскесін бөлу схемасын сұртады.
74-3. Көсетілетін қызметтерді жеткізуші техникалық шарттарды беруді осы Қағидалардың 74-1-тармағына сәйкес жазбаша өтініш (өтінім, арыз) келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
74-4. Объектілерді газбен жабдықтауға, қосуға техникалық шарттарды беру:
1) осы Қағидалардың 74-1-тармағына сәйкес өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтер толық және дұрыс болған;
2) газдандырылатын объект Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің және нормативтік-техникалық құжаттарының талаптарына сәйкес келген;
3) объектіні газдандырудың техникалық мүмкіндігі болған кезде, сондай-ақ жаңа объектілерді қосу немесе қолданыстағы қуаттарды арттыру басқа тұтынушыларға көрсетілетін қызмет сапасын төмендетуге әкелмеген жағдайда;
4) желілер болған жағдайларда жүзеге асырылады.
74-5. Осы Қағидалардың 74-4-тармағындағы талаптардың біріне сәйкес келмеген жағдайда, жазбаша өтініш (өтінім, арыз) келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде тұтынушыға бас тарту себептері көрсетіліп, жазбаша түрде дәлелді жауап жіберіледі.
74-6. Техникалық шарттарда жабдықтардың рұқсат етілетін қуаты, саны, орналасуы және негізгі сипаттамалары көрсетіледі.
74-7. Техникалық шарттар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады.
74-8. Газбен жабдықтау жүйесі объектісінің бастапқы жобалық шешімі өзгерген жағдайда, техникалық шарттар көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тұтынушының жаңа техникалық шарттарға жазбаша өтініш (өтінім, арыз) беруі арқылы олардың қолданылу кезеңі ішінде өзгертіледі.
74-9. Техникалық шарттардың қолданылу кезеңі ішінде оларды көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бастамасы бойынша өзгертуге тұтынушының келісімімен Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері мен нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары өзгертілген жағдайда рұқсат етіледі.
74-10. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші берілген техникалық шарттардың есебін жүргізеді.
74-11. Объект иесі ауысқан кезде мүдделі тараптардың бірі (иесі, сатып алушы, жалға алушы) сатып алу-сату (мүліктік жалдау) шарты жасалған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге иесінің ауысуы туралы хабарлайды және көрсеткіштерді, коммерциялық есепке алу аспаптарының қосылу схемасын тексеріп салыстыру үшін олардың өкілдерін белгіленген күні мен сағатта шақырады. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші тиісті актіні жасайды және тұтынушыға сол жерде береді.
Көрсетілетін қызметті жеткізушіге иесінің ауысуы туралы хабарламамен бірге тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін бөлу актілерін қайта ресімдеуге жібереді. Қайта ресімделген актіні беру мерзімі хабарлама алған күнінен бастап үш жұмыс күнін құрайды.»;
16-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

«16. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам в сфере водоснабжения и (или) водоотведения и процедура организации равного доступа при выдаче технических условий на подключение»;
дополнить пунктами 77-1, 77-2, 77-3, 77-4, 77-5, 77-6, 77-7, 77-8, 77-9, 77-10, 77-11, 77-12 следующего содержания:
«77-1. Технические условия выдаются поставщиком услуг на подключение объектов или на развитие инженерных сетей водоснабжения и водоотведения при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и водоотведения населенного пункта в случаях, перечисленных в пункте 10-4 настоящих Правил.
77-2. При изменении характеристик проектируемого объекта технические условия могут быть изменены в течение периода их действия, путем подачи потребителем письменного обращения (заявки, заявления) на новые технические условия в порядке установленном настоящими Правилами.
77-3. Изменение технических условий в течение периода их действия по инициативе поставщика услуг по водоснабжению и водоотведению допускается в случаях изменения требований нормативно-технических документов с согласия потребителя.
77-4. В обращении (заявке, заявлении) на получение технических условий на подключение к системам водоснабжения и/или водоотведения указываются:
1) наименование и реквизиты потребителя, характеристика производственной деятельности;
2) сведения о лице, уполномоченного потребителем на получение технических условий (при необходимости);
3) назначение потребления услуг водоснабжения и водоотведения;
4) исходные данные по водопотреблению и водоотведению (кубических метров в сутки м3/сутки, кубических метров в час м3/час, максимально литров в секунду макс. л/с) проектируемого объекта с расшифровкой по видам водопользования, в том числе на нужды пожаротушения (литров в секунду л/с);
5) при производственном потреблении услуг водоснабжения и/или водоотведения материалы, обосновывающие объемы заявляемых объемов потребления услуг водоснабжения и водоотведения;
6) характеристику локальных очистных сооружений (для действующих объектов) для очистки производственных сточных вод потребителя;
7) при производственном потреблении услуг водоснабжения и/или водоотведения характеристику сточных вод, сбрасываемых и подлежащих сбросу в систему водоотведения населенного пункта, с данными по:
расходам производственных сточных вод по их видам при существующем положении и на перспективу;
расходам бытовых сточных вод при существующем положении и на перспективу;
составу (анализу) производственных сточных вод по отдельным показателям (физические, химические, биохимические, бактериологические, радиоактивные) при существующем положении и на перспективу;
расходам бытовых сточных вод на выпусках;

«16. Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді ұйымдастыру және оларға қосылуға техникалық шарттарды берген кезде тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі»;
мынадай мазмұндағы 77-1, 77-2, 77-3, 77-4, 77-5, 77-6, 77-7, 77-8, 77-9, 77-10, 77-11, 77-12-тармақтармен толықтырылсын:
«77-1. Техникалық шарттарды көрсетілетін қызметтерді жеткізуші осы Қағидалардың 10-4-тармағында санамаланған жағдайларда, сумен жабдықтау және су бұру объектілерін қосуға немесе инженерлік желілерін дамытуға елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру құрылыстары өнімділігінің қоры және желілерінің өткізу қабілеті жеткілікті болған жайғдайда береді.
77-2. Жобаланып отырған объектінің сипаттамалары өзгерген жағдайда, тұтынушының осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа техникалық шарттарға жазбаша өтініш (өтінім, арыз) беруі арқылы техникалық шарттардың қолданысы кезеңі ішінде олар өзгертілуі мүмкін.
77-3. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бастамасы бойынша техникалық шарттардың қолданысы кезеңі ішінде оларды өзгертуге тұтынушының келісімімен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары өзгерген жағдайда рұқсат етіледі.
77-4. Сумен жабдықтау және/немесе су бұру жүйелеріне қосылуға техникалық шарттарды алуға арналған өтініште (өтінімде, арызда) мыналар көрсетіледі:
1) тұтынушының атауы мен деректемелері, өндірістік қызметінің сипаттамасы;
2) тұтынушы техникалық шарттарды алуға уәкілеттік берген тұлға туралы мәліметтер (қажет болған жағдайда);
3) сумен жабдықтау және суды бұру қызметтерін тұтынуды белгілеу;
4) жобаланып отырған объектінің сумен жабдықтау және су бұру бойынша бастапқы деректері (тәулігіне текше метр м3 /тәулік, сағатына текше метр м3 /сағ, секундына ең жоғары литр л/с) суды пайдалану түрлері бойынша, оның ішінде өрт сөндіру қажеттіліктеріне (секундына литр л/с);
5) сумен жабдықтау және/немесе су бұру қызметтерін өндірісте тұтынған жағдайда сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін тұтынудың мәлімделген көлемдерін негіздейтін материалдар;
6) тұтынушы өндірістік сарқынды суларды тазарту үшін жергілікті тазалау құрылыстарының сипаттамасын (қолданыстағы объектілер үшін);
7) сумен жабдықтау және/немесе су бұру қызметтерін өндірістік тұтынған жағдайда, елді мекеннің су бұру жүйесіне ағызылатын және ағызылуға тиіс сарқынды сулардың;
қазіргі жағдайда және перспективада түрлері бойынша өндірістік сарқынды сулардың шығыстары;
қазіргі жағдайда және перспективада тұрмыстық сарқынды сулардың шығыстары;
қазіргі жағдайда және перспективада жекелеген көрсеткіштер (физикалық, химиялық, биохимиялық, бактериологиялық, радиоактивті) өндірістік сарқынды сулардың құрамы;
шығарудағы сарқынды сулардың тұрмыстық шығыстары жөніндегі деректер мен сипаттамалары;

8) характеристики присоединяемого объекта (назначение, высота или этажность здания, перечень субпотребителей).
77-5. С обращением (заявкой, заявлением) на получение технических условий на подключение к системам водоснабжения и/или водоотведения потребитель предоставляет поставщику услуг решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование участка) для нового строительства, или разрешение местного исполнительного органа на изменение существующих объектов (реконструкция, перепланировка, переоборудование).
77-6. Поставщик услуг после получения письменного обращения (заявки, заявления) в течение пяти рабочих дней выдает технические условия на подключение объектов или на развитие инженерных сетей водоснабжения и водоотведения при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и водоотведения или отказывает в выдаче технических условий с указанием причин.
При этом, основанием для отказа в выдаче технических условий потребителю являются:
1) случаи, если подключение новых объектов или увеличение существующих мощностей приводит к ухудшению качества предоставляемых услуг другим потребителям;
2) случаи, непредставления полного пакета документов, указанных в пунктах 77-4, 77-5 настоящих Правил.
77-7. Отказ в выдаче технических условий составляется в письменной форме и выдается в течение пяти рабочих дней.
77-8. При недостаточной производительности сооружений и/или пропускной способности сетей водоснабжения и/или водоотведения поставщик услуг выдает технические условия с учетом строительства новых мощностей.
77-9. Технические условия составляются с учетом требований нормативных правовых актов и нормативно-технических документов Республики Казахстан.
В случае, когда системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов обслуживают несколько поставщиков услуг, каждый из них разрабатывает и выдает технические условия на подключение к системам водоснабжения и водоотведения, находящимся на их балансе.
77-10. Технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.
77-11. Поставщик услуг организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий. Один экземпляр выданных технических условий хранится у поставщика услуг. Срок хранения выданных технических условий не ограничен.
77-12. Подключение к системам водоснабжения и водоотведения производится в соответствии с проектной документацией, разработанной на основании технических условий на подключение, выдаваемых поставщиком услуг в течение трех рабочих дней с момента получения письменного обращения (заявки, заявления) на подключение с приложением следующих документов:

8) қосылатын объектінің сипаттамалары (ғимараттың мақсаты, биіктігі немесе қабаты, қосалқы тұтынушылардың тізбесі).
77-5. Сумен жабдықтау және/немесе су бұру жүйелеріне қосылуға техникалық шарттар алуға арналған өтінішпен (өтініммен, арызбен) тұтынушы көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге жаңа құрылысты салу үшін жер учаскесін (учаскені қолдану үшін рұқсатты) алу туралы жергілікті атқарушы органның шешімін немесе қолданыстағы объектілерді өзгертуге (реконструкциялауға, жаңадан жоспарлауға, қайтадан жабдықтауға) жергілікті атқарушы органның рұқсатын ұсынады.
77-6. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жазбаша өтінішті (өтінімді, арызды) алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде объектіге қосылуға немесе сумен жабдықтау және су бұру құрылыстарының өнімділігінің қоры және сумен жабдықтау және су бұру желілерінің өткізу қабілеттілігі жеткілікті болған кезде инженерлік желілерді дамытуға техникалық шарттар береді немесе себептерін көрсете отырып, техникалық шарттарды беруден бас тартады.
Бұл ретте тұтынушыға техникалық шарттарды беруден бас тарту үшін:
1) егер жаңа объектілерге қосылу немесе қолданыстағы қуаттарды ұлғайту басқа тұтынушыларға көрсетілетін қызметтер сапасының нашарлауына алып келетін жағдайлар;
2) осы Қағидалардың 77-4, 77-5-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынбау жағдайлары негіз болып табылады.
77-7. Техникалық шарттарды беруден бас тарту жазбаша нысанда жасалады және бес жұмыс күні ішінде беріледі.
77-8. Құрылыстардың өнімділігі және/немесе сумен жабдықтау және/немесе су бұру желілерінің өткiзу қабiлеті жеткіліксіз болған кезде көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жаңа қуаттарды салуды ескере отырып, техникалық шартты береді.
77-9. Техникалық шарттар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және нормативтік техникалық құжаттарының талаптары ескеріле отырып жасалады.
Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне бірнеше көрсетілетін қызметтерді жеткізуші қызмет көрсетсе, олардың әрқайсысы өздерінің теңгеріміндегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне қосылуға техникалық шарттарды әзірлейді және береді.
77-10. Техникалық шарттар жоба (жобалық-сметалық) құжаттаманың құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығы мерзімінде қолданады.
77-11. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші әзірленген және берілген техникалық шарттардың есебін және тіркеуді ұйымдастырады. Берілген техникалық шарттардың бір данасы көрсетілетін қызметтерді жеткізушіде сақталады. Берілген техникалық шарттардың мерзімі шектелмейді.
77-12. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне қосылу көрсетілетін қызметтерді жеткізуші беретін қосылуға арналған техникалық шарттардың негізінде әзірленген жобалық құжаттамаға сәйкес мынадай құжаттарды қоса бере отырып, қосылуға жазбаша өтінішті (өтінімді, арызды) алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі:

1) предварительно согласованный с поставщиком услуг проект на строительство сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения объекта;
2) акт на скрытые работы;
3) акт о проведении и результатах гидравлического испытания систем;
4) акт о проведении промывки и дезинфекции сетей и сооружений водоснабжения с представлением отрицательного результата бактериологического анализа воды;
5) исполнительную съемку в масштабе 1:500 на электронном и бумажном носителях;
6) акт о разграничении балансовой принадлежности систем водоснабжения и водоотведения;
7) акт проверки правильности установки приборов учета и их опломбировки;
8) акт технической готовности систем водоснабжения и/или водоотведения объекта потребителя к подключению к системам водоснабжения и/или водоотведения населенного пункта и выполнения технических требований поставщика услуг;
дополнить указанные Правила приложениями 1, 2, 3, 4, 5 согласно приложениям 12345 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1566
Приложение 1
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Заявитель: ________________
(Ф.И.О.)
______________________
(подпись)
«__» _____ 20__ год
Заявка
На присоединение (потребителя с установленной мощностью
электроустановок до 100 килоВатт включительно)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование объекта)
Месторасположение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать адрес, местонахождение)
Контактные телефоны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать необходимость выдачи ТУ на временное электроснабжение
(период строительства), электроснабжение на постоянной основе)
Категория электроприемников по надежности электроснабжения в
целом и отдельных технологических установок в соответствии с
Правилами устройства электроустановок.
Приложения:
1) ситуационный план размещения объекта;
2) копия документа, подтверждающего право собственности.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1566
Приложение 2
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
УТВЕРЖДАЮ
_______________________
(подпись руководителя)
«__» _____ 20__ год
Заявка
На присоединение (существующего потребителя с установленной
мощностью электроустановок свыше 100 килоВатт)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование объекта (действующего, реконструируемого),
ведомственная принадлежность и его местонахождение)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать необходимость выдачи ТУ на временное электроснабжение
(период строительства), электроснабжение на постоянной основе)

1) қызметтер жеткізушімен алдын ала келісілген объектінің сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылыстарын салуға арналған жобасы;
2) жасырын жұмыстарға арналған акті;
3) жүйелерді гидравликалық сынаудың жүргізілуі және нәтижелері туралы акті;
4) суды бактериологиялық талдаудың теріс нәтижелерін ұсына отырып, сумен жабдықтау желілері мен құрылыстарын жуудың және дезинфекциялаудың жүргізілгені туралы акті;
5) электрондық және қағаз жеткізгіштерде 1:500 масштабындағы орындау түсірілімі;
6) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің теңгерімдік тиесілігін шектеу туралы акті;
7) есепке алу аспабын орнатудың және оларды пломбалаудың дұрыстығын тексеру актісі;
8) тұтынушы объектісінің сумен жабдықтау және/немесе су бұру жүйелерінің елді мекендегі сумен жабдықтау және/немесе суды бұру жүйелеріне қосылуға техникалық әзірлігінің және көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің техникалық талаптарын орындаудың актісі.
көрсетілген Қағидалар осы қаулыға 12345-қосымшаларға сәйкес 1, 2, 3, 4, 5-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1566 қаулысына
1-қосымша
Табиғи монополиялар саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің
тең жағдайларын ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Өтінім беруші: _______________
(Т.А.Ә)
______________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің толық атауы)
(электр қондырғыларының белгіленген қуаты қоса алғанда 100 килоВатқа
дейін болатын тұтынушының)
қосуға арналған
өтінімі
Орналасқан жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мекенжайын, орналасқан жерін көрсету)
Байланыс телефондары
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уақытша электрмен жабдықтауға ТШ беру қажеттілігін көрсету (құрылыс
кезеңі), тұрақты негізде электрмен жабдықтау)
Электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша жалпы электр
қабылдағыштардың және Электр қондырғыларын орнату қағидаларына сәйкес
жекелеген технологиялық қондырғылардың санаты.
Қосымшалар:
1) объекті орналасуының ахуалдық жоспары;
2) меншік құқығын растайтын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1566 қаулысына
2-қосымша
Табиғи монополиялар саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің
тең жағдайларын ұсыну қағидаларына
2-қосымша
БЕКІТЕМІН
__________________________
(басшының қолы)
20__ жылғы «___» _________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің толық атауы (қолданыстағы, қайта жаңартылып жатқан),
ведомстволық тиесілігі және оның орналасқан жері),
(электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары
қазіргі тұтынушының) қосуға арналған
өтінімі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уақытша электрмен жабдықтауға ТШ беру қажеттілігін көрсету (құрылыс
кезеңі), тұрақты негізде электрмен жабдықтау)

1. Основание для выдачи технических условий:
_____________________________________________________________________
(указать пункт Правил предоставления равных условий доступа к
регулируемым услугам (товарам, работам)
в сфере естественных монополий)
2. Заявленная мощность и электропотребление объекта по годам.
Годы
Р, МВт
Э, млн. кВт. ч.
Текущее (20__ г)
Планируемое
(на предстоящий период - 5 лет)
20__ г.
20__ г.
20__ г.
3. Характер нагрузки - постоянная, переменная, сезонная (нужное
подчеркнуть).
4. Категория электроприемников по надежности электроснабжения в
целом и отдельных технологических установок в соответствии с
Правилами устройства электроустановок.
5. Перечень субпотребителей и технические характеристики их
электроустановок.
6. Приложения:
1) ситуационный план размещения объекта;
2) существующая и предполагаемая схема внешнего
электроснабжения объекта (с указанием протяженности и сечения провода
ЛЭП, мощности и количества трансформаторов ПС и ведомственной,
балансовой принадлежности сетей рассматриваемого района);
3) расчет электрических нагрузок, подтверждающий заявленную
мощность объекта;
4) документ от энергопроизводящей организации, подтверждающий
покрытие заявленной мощности объекта;
5) информация о собственных генерирующих источниках (с
указанием мощности ГТУ, ДЭС) для использования в качестве резервного
источника электроснабжения;
6) копия документа, подтверждающего право собственности.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1566
Приложение 3
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
УТВЕРЖДАЮ
_______________________
(подпись руководителя)
«__» _____ 20__ год
Заявка
На присоединение (нового потребителя с установленной мощностью
электроустановок свыше 100 килоВатт)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование объекта и его местонахождение)
к____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать точку подключения (шины ПС, наименование ЛЭП)
1. Основание для выдачи технических условий:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать пункт к Правилам предоставления равных условий доступа к
регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных
монополий)

1. Техникалық шарттар беру үшін негіздеме:
_____________________________________________________________________
(Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну
қағидаларының тармағын көрсету)
2. Мәлімделген қуат және жылдар бойынша объектінің электр
тұтынуы.
Жылдар
Р, МВт
Э, млн. кВт сағат
Ағымдағы (20__ ж)
Жоспарланатын (алдағы кезеңге - 5 жыл)
20__ ж.
20__ ж.
20__ ж.
3. Жүктеме сипаты - тұрақты, ауыспалы, маусымдық (қажеттінің
астын сызу);
4. Электр қондырғыларын орнату қондырғылары қағидаларына сәйкес
электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша тұтастай электр
қабылдағыштардың және жекелеген технологиялық қондырғылардың санаты.
5. Қосалқы тұтынушылардың тізбесі және олардың электр
қондырғыларының техникалық сипаттамалары.
6. Қосымшалар:
1) объекті орналасуының ахуалдық жоспары;
2) объектіні сыртқы электрмен жабдықтаудың қолданыстағы және
болжамды схемасы (ЭБЖ-нің өткізгіштерінің ұзақтығы мен қимасын, ҚС
трансформаторларының қуаты мен санын және қарастырылатын аудан
желілерінің ведомстволық, теңгерімдік тиесілігін көрсете отырып);
3) объектінің мәлімделген қуатын растайтын электрлік
жүктемелерінің есебі;
4) объектінің мәлімделген қуатын толық қолданғанын растайтын
энергия өндіруші ұйымнан құжат;
5) электрмен жабдықтаушы резервтік көздер ретінде пайдалануға
арналған өзінің генерациялық көздері (ГТҚ, ДЭС қуатын көрсете отырып)
туралы ақпарат;
6) меншік құқығын растайтын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1566 қаулысына
3-қосымша
Табиғи монополиялар саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің
тең жағдайларын ұсыну қағидаларына
3-қосымша
БЕКІТЕМІН
__________________________
(басшының қолы)
20__ жылғы «___» _________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің толық атауы және оның орналасқан жері)
(электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100 килоВаттан астам жаңа
тұтынушының) қосуға арналған
өтінімі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қосылу нүктесін көрсету (ҚС шинасы, ЭБЖ атауы)
1. Техникалық шарттар беру үшін негіздеме:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну
қағидаларына тармақты көрсету)

2. Заявленная мощность и электропотребление объекта по годам.
Годы
Р, МВт
Э, млн. кВт. ч.
20__ г. (год ввода)
(последующий период - 5 лет)
20__ г.
20__ г.
3. Характер нагрузки - постоянная, переменная, сезонная.
4. Категория электроприемников по надежности электроснабжения в
целом и отдельных технологических установок в соответствии с
Правилами устройства электроустановок.
5. Перечень субпотребителей и характеристики их
электроустановок.
6. Приложения:
1) ситуационный план размещения объекта;
2) предполагаемая схема внешнего электроснабжения объекта (с
указанием протяженности и сечения провода ЛЭП, мощности и количества
трансформаторов ПС и ведомственной, балансовой принадлежности сетей
рассматриваемого района);
3) документ, на основании которого планируется строительство
объекта (государственные, отраслевые программы);
4) расчет электрических нагрузок, подтверждающий заявленную мощность объекта;
5) документ от энергопроизводящей организации, подтверждающий
покрытие заявленной мощности объекта;
6) информация о собственных генерирующих источниках (с
указанием мощности ГТУ, ДЭС) для использования в качестве резервного
источника электроснабжения;
7) копии решений, актов о выделении земельных участков.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1566
Приложение 4
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Содержание
схемы внешнего электроснабжения потребителя
1) обзор существующего состояния электроснабжения и перспективы развития на 3(5) - 10 лет;
2) электрические нагрузки потребителей и источники их покрытия;
3) балансы мощности и электроэнергии (существующее состояние и перспектива на 3(5) - 10 лет);
4) варианты схемы внешнего электроснабжения;
5) обоснование рекомендуемой схемы внешнего электроснабжения;
6) расчеты электрических режимов (нормальные, послеаварийные режимы) рассматриваемого района с прилегающими электрическими сетями;
7) расчет уровней токов короткого замыкания для выбора оборудования;
8) принципы выполнения релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики;
9) принципы организации диспетчерского и технологического управления;
10) учет электроэнергии;
11) планируемые мероприятия по энергосбережению;
12) объемы электросетевого строительства, укрупненный расчет стоимости строительства;
13) выводы;
14) чертежи: принципиальные схемы, карты-схемы или ситуационный план, результаты расчетов электрических режимов, схемы организации диспетчерского и технологического управления.
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1566
Приложение 5
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Регламентирующие сроки рассмотрения
при выдаче технических условий на подключение
электроустановок потребителей к сетям энергопередающей
(энергопроизводящей) организации
п/п
Действия
срок
(рабочие дни)
Исполнитель
1
2
3
4
1
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью до 100 килоВатт включительно
7 дней
Энергопередающая организация (энергопроизводящая), потребитель (для субпотребителя)
2
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью выше 100 до 1 000 килоВатт
10 дней
Энергопередающая организация (энергопроизводящая), потребитель (для субпотребителя)
3
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью выше 1000 кВт (если не требуется усиление сети, реконструкция)
30 дней
Энергопередающая организация (энергопроизводящая), потребитель (для субпотребителя)
4
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью выше 1000 кВт (если требуется усиление сети, реконструкция)
45 дней
Энергопередающая (энергопроизводящая) организация, потребитель (для субпотребителя)
5
Осмотр точки подключения и схемы коммерческого учета
3 дня
Энергопередающая (энергопроизводящая) организация
6
Согласование проектных решений электроустановок с установленной мощностью до 100 килоВатт включительно
3 дня
Энергопередающая (энергопроизводящая) организация
для электроустановок с установленной мощностью выше 100 килоВатт
20 дней
7
Выдача разрешения на подключение электроустановок с установленной мощностью выше 100 килоВатт
-
Орган по государственному энергетическому контролю

2. Мәлімделген қуат және жылдар бойынша объектінің электр
тұтынуы.
Жылдар
Р, МВт
Э, млн. кВт сағат
20__ ж. (қосылған жыл)
(алдағы кезең - 5 жыл)
20__ ж.
20__ ж.
3. Жүктеме сипаты - тұрақты, ауыспалы, маусымдық.
4. Электр қондырғыларын пайдалану қағидаларына сәйкес электрмен
жабдықтау сенімділігі бойынша жалпы электр қабылдағыштардың және
жекелеген технологиялық қондырғылардың санаты.
5. Қосалқы тұтынушылардың тізбесі және олардың электр
қондырғыларының сипаттамалары.
6. Қосымшалар:
1) объектінің орналасуының ахуалдық жоспары;
2) объектіні сыртқы электрмен жабдықтаудың болжамды схемасы
(ЭБЖ-нің өткізгіштерінің ұзақтығы мен қимасын, ҚС
трансформаторларының саны мен қуатын және қарастырылатын аудан
желілерінің ведомстволық, теңгерімдік тиесілігін көрсетумен);
3) оның негізінде объектінің құрылысы жоспарланатын құжат
(мемлекеттік, салалық бағдарламалар);
4) объектінің мәлімделген қуатын растайтын электрлік
жүктемелерінің есебі;
5) объектінің мәлімделген қуатын толық қолданғанын растайтын
энергия өндіруші ұйымнан құжат;
6) электрмен жабдықтаушы резервтік көздер ретінде пайдалануға
арналған өзінің генерациялық көздері (ГТҚ ДЭС қуатын көрсете отырып)
туралы ақпарат;
7) жер учаскелерін бөлу туралы шешімдердің, актілердің
көшірмелері.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1566 қаулысына
4-қосымша
Табиғи монополиялар саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің
тең жағдайларын ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемасының
мазмұны
1) қазіргі электрмен жабдықтаудың жай-күйін шолу және 3(5)-10 жылға даму перспективасы;
2) тұтынушылардың электр жүктемелері және оны жабу көздері;
3) қуат және электр энергиясы теңгерімі (қазіргі жай-күйі және 3(5)-10 жылға арналған перспективасы);
4) сыртқы электрмен жабдықтау схемасының нұсқалары;
5) ұсынылған сыртқы электрмен жабдықтау схемасының негіздемесі;
6) қарастырылып жатқан ауданның іргелес электр желілерімен электр режимдерінің есептері (қалыпты, авариядан кейінгі режимдер);
7) жабдықты таңдау үшін қысқа тұйықталу токтары деңгейлерінің есебі;
8) релелік қорғаныс пен автоматика, аварияға қарсы автоматиканы орындау қағидаттары;
9) диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру қағидаттары;
10) электр энергиясын есепке алу;
11) энергияны сақтау бойынша жоспарланып отырған іс-шаралар;
12) электр желілік құрылыстың көлемдері, құрылыс құнының ұлғайтылған есебі;
13) қорытындылар;
14) сызбалар: қағидатты схемалар, карта-схемалар немесе ахуалдық жоспар, электрлік режимдер есептерінің нәтижелері, диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру схемалары.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1566 қаулысына
5-қосымша
Табиғи монополиялар саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің
тең жағдайларын ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдардың желілеріне
тұтынушылардың электр қондырғыларын қосуға арналған техникалық
шарттарды беру кезіндегі қарауды регламенттейтін
мерзімдері
Р/с
Іс-қимылдар
мерзімі
(жұмыс күндері)
Орындаушы
1
2
3
4
1
Белгіленген қуаты 100 килоВатқа дейін қоса алғанда электр қондырғылары үшін тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
7 күн
энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым, тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
2
Белгіленген қуаты 100-ден жоғары және 1000 килоВатқа дейінгі электр қондырғылары үшін тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
10 күн
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым, тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
3
Белгіленген қуаты 1000 килоВаттан жоғары электр қондырғылары үшін (егер желіні күшейту, қайта жаңарту талап етілмесе) тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
30 күн
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым, тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
4
Белгіленген қуаты 1000 килоВаттан жоғары электр қондырғылары үшін (егер желіні күшейту, қайта жаңарту талап етілмесе) тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
45 күн
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым, тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
5
Қосылу нүктесін және коммерциялық есепке алу схемасын қарау
3 күн
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым
6
Белгіленген қуаты қоса алғанда 100 килоВатқа дейінгі электр қондырғыларының жобалық шешімдерін келісу
белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары электр қондырғылары үшін
3 күн
20 күн
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым
7
Белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары электр қондырғыларын қосуға рұқсат беру
-
Мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі орган