О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134 "О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1575
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134 «О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 243) следующее изменение:
Стратегический план Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1575
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 февраля 2011 года № 134
Стратегический план
Министерства нефти и газа Республики Казахстан
на 2011 – 2015 годы Раздел 1. Миссия и видение
Миссия
Развитие топливно-энергетического комплекса в части углеводородного сырья в целях обеспечения высокого уровня конкурентоспособности и национальной безопасности, обеспечение растущих потребностей экономики в углеводородном сырье и продуктах его переработки, развитие научно-технологического потенциала, направленного на их эффективное использование.
Видение
Развитая нефтегазовая промышленность и система транспортировки углеводородного сырья, включая магистральные, и развитые мощности по переработке углеводородного сырья.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Развитие нефтяной отрасли
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Добыча нефти
Развитие нефтяной отрасли чрезвычайно важно для всей экономики Казахстана.
Нефтегазовый комплекс оказывает решающее воздействие на социально-экономическое развитие страны и ее отдельных регионов, по сути, является локомотивом для всей экономики государства, способствует развитию других отраслей экономики. С работой предприятий нефтегазового комплекса связано претворение в жизнь наиболее значимых социальных программ в масштабах регионов и всего государства.
Преобразования в нефтегазовом комплексе направлены на повышение эффективности функционирования, как самой отрасли, так и связанных отраслей промышленности, что должно способствовать укреплению энергетической безопасности страны, а так же обеспечить стабильный рост и диверсификацию экономики, сопровождаемых повышением конкурентоспособности предприятий, качества услуг и продукции.

"Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1575 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 243-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1575 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 ақпандағы
№ 134 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Мұнай және газ министрлігінің
2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссиясы мен пайымы
Миссиясы
Бәсекеге қабілеттілік пен ұлттық қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз ету мақсатында көмірсутек шикізаты бөлігінде отын-энергетика кешенін дамыту, экономиканың көмірсутек шикізатына және оны қайта өңдеу өнімдеріне өсіп отырған қажеттілігін қамтамасыз ету, оларды тиімді пайдалануға бағытталған ғылыми-технологиялық әлеуетті дамыту.
Пайымы
Дамыған мұнай-газ өнеркәсібі мен магистральдықты қоса алғанда, көмірсутек шикізатын тасымалдау жүйесі мен көмірсутек шикізатын қайта өңдеу бойынша дамыған қуаттар.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды және қызметтің
тиісті салаларының (аяларының) даму үрдістерін талдау
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын дамыту
1. Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Мұнай өндіру
Мұнай саласының дамуы Қазақстанның бүкіл экономикасы үшін өте маңызды.
Мұнай-газ кешені елдің және оның жекелеген өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық дамуына шешуші әсер тигізеді, шын мәнінде мемлекеттің бүкіл экономикасы үшін алға тартушы күш болып табылады, экономиканың басқа да салаларының дамуына ықпал етеді. Өңірлер мен бүкіл мемлекет ауқымындағы неғұрлым маңызды әлеуметтік бағдарламалардың іске асырылуы мұнай-газ кешені кәсіпорындарының жұмысына байланысты.
Мұнай-газ кешеніндегі өзгерістер саланың өзінің, сондай-ақ байланысты өнеркәсіп салаларының жұмыс істеу тиімділігін арттыруға бағытталған, бұл елдің энергетикалық қауіпсіздігінің нығаюына ықпал етуге, сондай-ақ кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігімен, қызметтер мен өнім сапасының артуымен қатар экономиканың тұрақты өсуін және әртараптануын қамтамасыз етуге тиіс.

В 2012 году добыча нефти в республике составила 79,2 млн. тонн.
На территории Республики Казахстан по итогам 2012 года основными нефтедобывающими компаниями являются товарищество с ограниченной ответственностью «Тенгизшевройл» (далее – ТШО) (24,2 млн. тонн), товарищество с ограниченной ответственностью «Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В.» (далее – КПО) (12,2 млн. тонн), акционерное общество «Разведка Добыча «КазМунайГаз» (далее – РД КМГ) (7,8 млн. тонн), акционерное общество «Мангистаумунайгаз» (далее – ММГ) (5,9 млн. тонн) и акционерное общество «СНПС-Актобемунайгаз» (далее – «СНПС-Актобемунайгаз») (6,1 млн. тонн).
В 2012 году из разведки в промышленную разработку перешли месторождения Северный Нуралы, Тобеарал, Жангурши, Емир и Кульжан.
Переработка нефти
В 2012 году на нефтеперерабатывающих заводах республики (далее – НПЗ) переработано 14,2 млн. тонн нефти или 103,6 % к уровню 2011 года. Произведено бензина 2853,8 тыс. тонн (103,5 %), дизельного топлива – 4128,9 тыс. тонн (101,6 %), мазута – 3573,3 тыс. тонн (97,6 %), авиакеросина – 421,1 тыс. тонн (108,8 %).
Техническое регулирование в нефтегазовой и нефтехимической отрасли
В соответствии с Соглашением о единых принципах и правилах технического регулирования в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации, подписанным 18 ноября 2010 года и ратифицированным Законом Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 443-IV, сформирован единый перечень продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза (далее – Единый перечень).
В сфере нефтегазовой отрасли Единый перечень включает следующие позиции:
1) бензины, дизельное и судовое топливо, топливо для реактивных двигателей и топочный мазут;
2) смазочные материалы, масла и специальные жидкости;
3) приборы и системы учета нефти, продуктов ее переработки;
4) сжиженные углеводородные газы для использования в качестве топлива;
5) нефть, подготовленная к транспортированию и (или) использованию;
6) газ горючий природный, подготовленный к транспортированию и (или) использованию;
7) магистральные трубопроводы для транспортирования жидких и газообразных углеводородов.
Министерством нефти и газа Республики Казахстан (далее - Министерство) разработан технический регламент Таможенного Союза «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту» и, как соразработчик, приняло участие в разработке технического регламента Таможенного Союза «О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям».

2012 жылы республикада мұнай өндіру 79,2 млн. тоннаны құрады.
Қазақстан Республикасының аумағында 2012 жылдың қорытындылары бойынша негізгі мұнай өндіруші компаниялар «Теңізшевройл» ЖШС (бұдан әрі – ТШО) (24,2 млн. тонна), «Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В.» ЖШС (бұдан әрі – КПО) (12,2 млн. тонна), «ҚазМұнайГаз» Барлау Өңдеу» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ҚМГ БӨ) (7,8 млн. тонна), «Маңғыстаумұнайгаз» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ММГ) (5,9 млн. тонна) және «Ақтөбемұнайгаз – СНПС» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «Ақтөбемұнайгаз СНПС») (6,1 млн. тонна) болып табылады.
2012 жылы барлаудан өндірістік игеруге Солтүстік Нұралы, Төбеарал, Жангүрші, Емір и Күлжан кен орындары ауысты.
Мұнай өңдеу
2012 жылы республиканың мұнай өңдеу зауыттарында (бұдан әрі – МӨЗ) 14,2 млн. тонна немесе 2011 жылдың деңгейіне қатысты 103,6 % мұнай өңделді. 2853,8 мың тонна бензин (103,5 %), 4128,9 мың тонна дизель отыны (101,6 %), 3573,3 мың тонна мазут (97,6 %), 421,1 мың тонна авиакеросин (108,8 %) өндірілді.
Мұнай-газ және мұнай-химия саласындағы техникалық реттеу
2010 жылы 18 қарашада қол қойылған және 2011 жылғы 27 маусымдағы № 443-IV Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Беларусь Республикасындағы, Қазақстан Республикасындағы және Ресей Федерациясындағы техникалық реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімге сәйкес Кеден одағының шеңберінде міндетті талаптарды бекітетін бірыңғай өнім тізбесі (бұдан әрі – Бірыңғай тізбе) қалыптастырылды.
Мұнай-газ саласында Бірыңғай тізбе мына ұстанымдарды қамтиды:
1) бензиндер, дизель және кеме отыны, реактивті қозғалтқыш отыны және отын мазуты;
2) жағармай материалдары, майлар және арнайы сұйықтықтар;
3) мұнайды, оның өңделген өнімдерін есепке алу құралдары мен жүйелері;
4) отын ретінде пайдаланылатын сұйытылған көмірсутек газдары;
5) тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнай;
6) тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газ;
7) сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистральдық құбырлар.
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) Кеден одағының «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы» техникалық регламентін әзірледі, қоса әзірлеуші ретінде Кеден одағының «Жағар материалдарға, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы» техникалық регламентін әзірлеуге қатысты.

Планом разработки технических регламентов Таможенного союза на 2012 – 2013 годы, утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 103, предусмотрена разработка технических регламентов Таможенного союза «О требованиях к средствам измерений показателей нефти и продуктов ее переработки», «Требования к сжиженным углеводородным газам для использования в качестве топлива».
Другим важнейшим инструментом технического регулирования является стандартизация.
В 2011 году разработаны 15 государственных стандартов газовой отрасли, 5 межгосударственных стандартов нефтяной и нефтехимической отраслей.
Доказательной базой для выполнения требований технических регламентов Таможенного союза будут являться международные и межгосударственные стандарты, а в случае, если они еще не приняты, национальные стандарты, соответствующие международным требованиям.
В поддержку технических регламентов Таможенного союза в 2012 году Министерством организована разработка 17 межгосударственных стандартов.
Развитие нефтетранспортной инфраструктуры
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития нефтетранспортной инфраструктуры.
В настоящее время основными действующими экспортными маршрутами казахстанской нефти являются трубопровод Атырау-Самара, трубопровод Каспийского Трубопроводного Консорциума (далее – КТК), трубопровод Атасу-Алашанькоу, порт Актау.
Наибольший объем нефти был экспортирован по нефтепроводам КТК -27,9 млн. тонн и Атырау-Самара – 15,4 млн. тонн. В китайском направлении транспортировано – 10,4 млн. тонн (в т.ч. 68,9 тыс.тонн в режиме толлинга). Экспорт через порт Актау составил порядка 7,0 млн.тонн, по железной дороге было отгружено 7,0 млн. тонн, на Оренбургский газоперерабатывающий завод – 0,8 млн. тонн.
2. Анализ основных проблем
Добыча нефти
В настоящее время в нефтедобывающей отрасли можно выделить следующие основные проблемы: большая часть разрабатываемых на суше месторождений углеводородного сырья достигли стадии максимального уровня годовой добычи, а также из года в год уменьшаются запасы углеводородного сырья на разрабатываемых месторождениях.
Дальнейший прирост добычи возможен за счет ввода новых месторождений в промышленную эксплуатацию, расширением Тенгизского проекта, а также с началом реализации опытно-промышленной разработки месторождения Кашаган.
Переработка нефти
В настоящее время можно выделить следующую основную проблему: не полная обеспеченность внутренних потребностей экономики страны в отечественных нефтепродуктах.
Для обеспечения улучшения качества производимой нефтепродукции согласно международным нормам, в том числе требованиям вышеуказанного технического регламента Таможенного союза (далее – ТР ТС), на отечественных НПЗ планируются мероприятия по реконструкции и модернизации действующих перерабатывающих мощностей.

Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 103 шешімімен бекітілген 2012 – 2013 жылдарға арналған Кеден одағының техникалық регламенттерін әзірлеу жоспарымен Кеден одағының «Мұнайдың және оның қайта өңдеу өнімдерінің көрсеткіштерін өлшеу құралдарына қойылатын талаптары», «Отын ретінде қолдануға арналған сұйытылған көмірсутек газдарға қойылатын талаптар» техникалық регламенттерін әзірлеу ескерілген.
Стандарттау техникалық реттеудің басқа маңызды құралы болып табылады.
2011 жылы газ саласында 15 мемлекеттік стандарт, мұнай және мұнай-химия салаларында 5 мемлекетаралық стандарт әзірленді.
Кеден одағының техникалық регламенттер талаптарын орындау үшін дәлелдеу базасы халықаралық және мемлекетаралық стандарттар, олар қабылданбаған жағдайда, халықаралық талаптарға сәйкес ұлттық стандарттар болып табылады.
Кеден одағының техникалық регламенттерін қолдауға 2012 жылы Министрліктің 17 мемлекетаралық стандартты әзірлеуі ұйымдастырылды.
Мұнай тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Көмірсутектер өндіру көлемінің ұлғаюы мұнай тасымалы инфрақұрылымын серпінді дамытуды қажет етеді.
Қазіргі уақытта қазақстандық мұнайдың қолданыстағы негізгі экспорттық бағыттары Атырау-Самара құбыры, Каспий құбыр консорциумының (бұдан әрі – КҚК) құбыры, Атасу-Алашанькоу құбыры, Ақтау порты болып табылады.
Мұнайдың басым бөлігі КҚК мұнай құбыры бойынша – 27,9 млн. тонна және Атырау-Самара мұнай құбыры бойынша – 15,4 млн. тонна экспортталды. Қытай бағытында 10,4 млн. тонна тасымалданды (оның ішінде 68,9 мың тонна толлинг режимде). Ақтау порты арқылы экспорттау 7,0 млн. тоннаны құрады, теміржол арқылы - 7,0 млн. тонна тиелді. Орынбор газ өңдеу зауытына 0,8 млн. тонна жеткізілді.
2. Негiзгi мәселелердi талдау
Мұнай өндіру
Қазіргі уақытта мұнай өндіру саласында мынадай негізгі проблемаларды бөліп көрсетуге болады: құрлықтағы кен орындарында игерілетін көмірсутек шикізатының басым бөлігі жылдық өндірудің ең жоғары деңгейлі сатысына жетті, сондай-ақ жылдан жылға игерілетін кен орындарында көмірсутек шикізатының қорлары азаюда.
Алдағы уақытта өндірудің ұлғаюы кен орындарында сәйкес геологиялық-өндірістік шараларды, жаңа кен орындарын өндіріске қосу, Теңіз жобасының кеңеюі, сондай-ақ Қашаған кен орнының тәжірибелі-өндірістік игерілуін іске асыруға байланысты мүмкін болады.
Мұнай өңдеу
Қазіргі уақытта мынадай негізгі проблеманы бөліп көрсетуге болады: отандық мұнай өнімдеріне ел экономикасының ішкі қажеттіліктерінің толық қамтамасыз етілмеуі.
Халықаралық нормаларға, оның ішінде жоғарыда көрсетілген Кеден одағының техникалық регламенттер (бұдан әрі - КО ТР) талаптарына сәйкес өндірілетін мұнай өнімдерінің сапасын жақсартуды қамтамасыз ету үшін отандық МӨЗ-де қолданыстағы қайта өндіру қуаттарын қайта құру және жаңғырту бойынша іс-шаралар жоспарланған.

На Атырауском нефтеперерабатывающем заводе (далее – АНПЗ) завершена реконструкция вакуумного блока установки ЭЛОУ-АВТ-3 (декабрь 2010 года) и установки замедленного коксования (май 2011 года), доведения мощности вакуумного блока до 1800 тыс. тонн в год и установки замедленного коксования до 1000 тыс. тонн в год.
Ведется строительство комплекса по производству ароматических углеводородов с производством бензола – 133 тыс. тонн в год, параксилола - 496 тыс. тонн в год и улучшения качества нефтепродуктов до экологического класса К3.
Идет строительство комплекса по глубокой переработке нефти с доведением переработки нефти до 5500 тыс. тонн в год и глубины переработки до 87 % с улучшением качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5.
На товариществе с ограниченной ответственностью «Петро Казахстан Ойл Продактс» (далее – ПКОП) реализуется проект реконструкции и модернизации завода с доведением мощности по переработке нефти до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5.
На Павлодарском нефтехимическом заводе (далее – ПНХЗ) реализуется проект реконструкции и модернизации с доведением мощности завода до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5.
Завершение реконструкции и модернизации НПЗ позволит в 2016 году обеспечить потребителей республики качественными нефтепродуктами и нефтехимическими продуктами, соответствующими требованиям экологических классов К4 и К5, снизить вредное воздействие на окружающую среду, обеспечить потребности республики в автомобильном и авиационном топливе.
Развитие нефтетранспортной инфраструктуры
В настоящее время можно выделить следующую основную проблему: недостаточное развитие экспортного и транзитного потенциала Казахстана.
Развитие экспортного и транзитного потенциала Казахстана является одним из главных направлений государственной политики. Актуальной является работа по созданию новых и расширению существующих экспортных систем.
С целью повышения эффективности использования нефтегазовых ресурсов Казахстан должен продолжить поиск и реализацию проектов по транспортировке казахстанских углеводородов на наиболее привлекательные рынки сбыта при условии минимизации транспортных издержек. Развитие мощностей и направлений экспорта нефти и газа должно соответствовать перспективным объемам добычи и внутреннего потребления, наличию долгосрочных договоренностей с транзитными странами, уровню спроса и ситуации на мировых рынках потребления.

Атырау мұнай өңдеу зауытында (бұдан әрі – АМӨЗ) ЭЛОУ-АВТ-3 қондырғысының вакуумдық блогын (2010 жылғы желтоқсан) және баяу кокстеу қондырғысын (2011 жылғы мамыр) реконструкциялау, вакуумдық блоктың қуатын жылына 1800 мың тоннаға дейін және баяу кокстеу қондырғысының қуатын жылына 1000 мың тоннаға дейін жеткізу аяқталды.
Жылына 133 мың тонна бензол, 496 мың тонна параксилол өндірумен хош иісті көмірсутек өндіру жөніндегі кешен салу және мұнай өнімдерінің сапасын К3 – экологиялық класқа дейін жақсарту жүргізілуде.
Жылына мұнай өңдеуді 5500 мың тоннаға дейін және мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класқа дейін жақсартумен өңдеу тереңдігін 87 %-ға дейін жеткізе отырып, мұнайды тереңдетіп өңдеу бойынша кешен салу.
«Петро Қазақстан Ойл Продактс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде (бұдан әрі – ПҚОП): мұнай өңдеу бойынша қуатты жылына 6000 мың тоннаға дейін жеткізумен, өңдеу тереңдігін 90 %-ға дейін ұлғайтумен, зауытты реконструкциялау және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 – экологиялық класқа дейін жақсарту.
Павлодар мұнай-химия зауытында (бұдан әрі – ПМХЗ): зауытты қуатын жылына 6000 мың тоннаға дейін жеткізумен, мұнай өңдеу тереңдігін 90 %-ға дейін ұлғайтумен реконструкциялау және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класқа дейін жақсарту.
МӨЗ-ді реконструкциялау мен жаңғыртуды аяқтау 2016 жылы республиканың тұтынушыларын К4 және К5 экологиялық класс талаптарына сай келетін сапалы мұнай және мұнай-химия өнімдерімен қамтамасыз етуге, қоршаған ортаға зиянды әсерді азайтуға, республиканың автомобиль және авиация отынына қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Мұнай тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Қазіргі уақытта мынадай негізгі проблеманы бөліп көрсетуге болады: Қазақстанның экспорттық және транзиттік әлеуетін жетімсіз дамыту.
Қазақстанның экспорттық және транзиттік әлеуетін дамыту мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарының бірі болып табылады. Жаңа экспорттық жүйе құру және қолданыстағыларын кеңейту жұмысы бүгінгі күні өзекті болып отыр.
Мұнай-газ ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан көлік шығындарын азайту шартымен қазақстандық көмірсутекті неғұрлым тартымды өткізу нарықтарына тасымалдау жобаларын іздеу мен іске асыруды жалғастыруға тиіс. Қуатты және мұнай мен газды экспорттау бағыттарын дамыту өндіру мен ішкі тұтынудың перспективалық көлемдеріне, транзиттік елдермен ұзақ мерзімді уағдаластықтардың болуына, әлемдік тұтыну нарықтарында сұраныс пен жағдайдың деңгейіне сәйкес болуға тиіс.

В рамках Комплексного плана противодействия теневой экономике в Республике Казахстан на 2013 – 2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2013 года № 190, решаются проблемы хищения и нелегального оборота нефти.
С целью развития и диверсификации экспортных маршрутов транспортировки казахстанской нефти проводится работа по реализации следующих проектов: поэтапного расширения нефтепровода КТК и увеличение пропускной способности нефтепровода Казахстан – Китай.
С учетом проектов расширения нефтепроводов при сбалансированной добыче нефти и газового конденсата экспорт будет увеличиваться по основным направлениям: КТК и Казахстан – Китай.
Также в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики «О некоторых вопросах сотрудничества при развитии и эксплуатации нефтепровода «Казахстан – Китай», утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2012 года № 1559 планируется проведение работ по увеличению пропускной способности нефтепровода, включая работы по реверсированию трубопроводов для поставок нефти с западноказахстанских месторождений на ПНХЗ и ПКОП.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
На выполнение плановых объемов добычи нефти могут оказать влияние следующие риски:
1) внеплановые ремонтные работы (из-за аварийных ситуаций и т.д.);
2) социальные обстоятельства (забастовка);
3) изменения геологической информации по месторождениям вследствие получения новых геологических данных и уточнения геологического строения месторождения.
Предусмотрены определенные мероприятия по управлению рисками: проведение работ по мониторингу ежесуточной добычи нефти, по выявлению причин и последствий при невыполнении недропользователями плана добычи нефти; участие в урегулировании волнений работников нефтедобывающих компаний совместно с центральными и местными исполнительными государственными органами, организациями, в части сохранения плановых показателей добычи нефти; анализ и пересмотр объемов добычи нефти в соответствии с проектными документами, а также с учетом изменений и дополнений к ним на базе новых данных.
Возможные внешние риски – уменьшение, полное прекращение поставок российской нефти на НПЗ, либо поставки российской нефти на НПЗ с экспортными таможенными пошлинами.
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками – нехватка объемов нефти для переработки на ПНХЗ и ПКОП, вследствие чего возникают риски связанные с обеспечением потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах.
Мероприятия по управлению рисками – подписание двухстороннего соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в области поставок нефти на НПЗ. Проведение работ по соответствующему реверсированию трубопроводов для поставок нефти с западноказахстанских месторождений на ПНХЗ и ПКОП.
Стратегическое направление 2. Развитие газовой отрасли

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 ақпандағы № 190 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимылдың 2013 – 2015 жылдарға арналған кешенді жоспарының аясында мұнай ұрлау және заңсыз мұнай айналымының мәселелері шешілуде.
Қазақстандық мұнайды тасымалдаудың экспорттық бағдарын дамыту және әртараптандыру мақсатында мына жобаларды іске асыру бойынша жұмыстар жүргізілуде: КҚК мұнай құбырын кезең-кезеңмен кеңейту және Қазақстан - Қытай мұнай құбырының өткізу қабілетін ұлғайту.
Мұнай мен газ конденсатын теңгерімді өндіру кезінде мұнай құбырларын кеңейту жобаларын ескере отырып, экспорт КҚК және Қазақстан - Қытай негізгі бағыттары бойынша ұлғайтылатын болады.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 1559 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы «Қазақстан - Қытай» мұнай құбырын дамыту және пайдалану кезіндегі ынтымақтастықтың кейбір мәселелері туралы» келісіміне сәйкес Батыс Қазақстан өңірі кен орындарындағы мұнайды ПМХЗ және ПҚОП-қа жеткізу үшін мұнай құбырларын реверсиялау жұмыстарын қоса алғанда, мұнай құбырының өткізу қабілетін арттыру бойынша жұмыстар жүргізу жоспарлануда.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Мұнай өндіру көлемінің жоспарына мынадай тәуекелдер әсер етуі мүмкін:
1) жоспардан тыс жөндеу жұмыстары (авариялық жағдайлар және т.б.);
2) әлеуметтік жағдайлар (ереуіл);
3) алынған жаңа геологиялық мәліметтерге және кен орнының геологиялық құрылымын нақтылау нәтижесі бойынша геологиялық ақпараттың өзгеруі.
Тәуекелдерді басқару бойынша мынадай іс-шаралар анықталған: тәуліктік мұнай өндіруді және жер қойнауын пайдаланушылардың мұнай өндіру көлемін орындамау кезінде оның себептері мен салдарларын анықтау бойынша мониторингтеу жұмыстарын жүргізу; мұнай өндіру жоспары көрсеткішін сақтауға қатысты, орталық және жергілікті мемлекеттік атқарушы органдармен, мекемелермен бірлесе отырып, мұнай өндіруші компаниялар жұмысшыларының толқуларын реттеуге қатысу; жобалық құжаттарға сәйкес мұнай өндіру көлемін, сондай-ақ жаңа мәліметтер негізінде өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, қайта қарау және талдау.
Сыртқы ықтимал тәуекелдер – МӨЗ-ге ресейлік мұнай жеткізілімін азайту, толық тоқтату не МӨЗ-ге ресейлік мұнайды экспорттық кедендік баж салығымен жеткізу;
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдарлар – ПМХЗ және ПҚОП өңдеу үшін мұнай көлемінің жетпеуі, осының салдарынан ішкі нарықтың мұнай өнімдеріне қажеттігін қамтамасыз етуге байланысты тәуекелдер туындайды;
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – МӨЗ-ге мұнай жеткізу саласында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында екіжақты келісімге қол қою. Батыс Қазақстан кен орындарынан ПМХЗ және ПҚОП-қа мұнай жеткізу үшін құбырларды тиісті реверсиялау бойынша жұмыстар жүргізу.
2-стратегиялық бағыт. Газ саласын дамыту

1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Добыча газа
Развитие газовой отрасли чрезвычайно важно для всей экономики Казахстана.
Добыча природного и попутного газа в 2012 году составила 40,1 млрд.куб.м, рост по сравнению с 2011 годом – на 1,5 %. Объем экспорта газа составил 8,5 млрд.куб.м.
На территории Республики Казахстан основными газодобывающими компаниями (по данным за 2012 год) являются КПО (17,5 млрд. куб.м), ТШО (12,7 млрд.куб.м), «СНПС-Актобемунайгаз» (3,7 млрд. куб.м), товарищество с ограниченной ответственностью (далее - ТОО) «Совместное предприятие «КазГерМунай» (0,5 млрд. куб.м).
Переработка газа
За 2012 год на газоперерабатывающих предприятиях произведено 2214 тыс. тонн сжиженного углеводородного газа.
Газ, добываемый нефтегазовым комплексом республики, в основном, является попутным, поэтому требуется его переработка на газоперерабатывающих заводах до выработки товарного газа. В республике действуют три газоперерабатывающих завода (далее – ГПЗ): Казахский ГПЗ, Тенгизский ГПЗ и Жанажольский ГПЗ.
Развитие газотранспортной инфраструктуры
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития газотранспортной инфраструктуры.
За 2012 год объем экспорта казахстанского газа составил 8,5 млрд. куб.м, объем международного транзита газа по территории республики составил 96,5 млрд. куб.м, в том числе российского – 54,0; туркменского – 33,7; узбекского – 8,8.
Транспортировка и транзит газа по территории республики осуществляются по основным магистральным газопроводам – «Средняя Азия – Центр» (среднеазиатский газ), «Бухарский газоносный регион – Ташкент – Бишкек – Алматы» (среднеазиатский газ), 1-ый участок газопровода «Казахстан – Китай» (среднеазиатский газ), «Оренбург – Новопсков» (российский газ), «Бухара – Урал» (российский газ).
2. Анализ основных проблем
Переработка газа
Согласно договора купли-продажи сырого газа, подписанного между КПО и ТОО «КазРосГаз» 31 мая 2007 года, с Карачаганакского месторождения на Оренбургский газоперерабатывающий завод в Российскую Федерацию ежегодно поставляется порядка 8 млрд. куб.м сырого газа.
На месторождениях с меньшими объемами добычи газа подготовка газа до товарного состояния ведется на установках по комплексной подготовке газа (далее – УКПГ).
В соответствии с исторически сложившейся системой магистральных и распределительных газопроводов природный газ поставляется в 9 из 14 областей республики. Значительное внимание Правительством Республики Казахстан уделяется осуществлению мероприятий по газификации населенных пунктов Республики Казахстан. Принятые меры позволили газифицировать природным газом 60 населенных пунктов в 8 областях Казахстана.

1. Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Газ өндіру
Газ саласының дамуы Қазақстанның бүкіл экономикасы үшін өте маңызды.
Табиғи және ілеспе газды өндіру 2012 жылы 40,1 млрд. текше метрді құрады, 2011 жылмен салыстырғанда өсуі – 1,5%. Газ экспортының көлемі 8,5 млрд. текше метрді құрады.
Қазақстан Республикасының аумағында негізгі газ өндіруші компаниялар (2012 жылғы деректер бойынша) ҚПО (17,5 млрд. текше метр), ТШО (12,7 млрд. текше метр), «Ақтөбемұнайгаз-СНПС» АҚ (3,7 млрд. текше метр), «ҚазГерМұнай» бірлескен кәсіпорны» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – ЖШС) (0,5 млрд. текше метр).
Газ өңдеу
2012 жылы газ өңдеу кәсіпорындарында 2214 мың тонна сұйытылған көмірсутек газы өндірілді.
Негiзiнен, республиканың мұнай-газ кешені өндiретiн газ ілеспе газ болып табылады, сондықтан оны тауарлық газды өндiргенге дейiн газ өңдеу зауыттарында өңдеу талап етіледі. Республикада үш газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ГӨЗ) жұмыс iстейдi: Қазақ ГӨЗ, Теңiз ГӨЗ және Жаңажол ГӨЗ.
Газ тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Көмірсутектер өндіру көлемінің ұлғаюы газ тасымалы инфрақұрылымын серпінді дамытуды қажет етеді.
2012 жылы қазақстандық газ экспортының көлемi 8,5 млрд. текше метрді құрады, республика аумағы бойынша халықаралық газ транзитiнiң көлемi 96,5 млрд. текше метрді құрады, оның iшiнде ресейлiк – 54,0; түрікмен – 33,7; өзбек – 8,8.
Республиканың аумағы бойынша газ тасымалдау және газ транзиті негiзгi магистральдық газ құбырлары – «Орта Азия – Орталық» (Орта Азия газы), «Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы (Орта Азия газы)», Қазақстан – Қытай (Орта Азия газы) газ құбырының 1-шi учаскесі, «Оренбург – Новопсков», (Ресей газы) «Бұхара – Орал» (Ресей газы) бойынша жүзеге асырылады.
2. Негiзгi мәселелердi талдау
Газ өңдеу
2007 жылғы 31 мамырдағы ҚПО мен «КазРосГаз» ЖШС арасындағы шикі газды сатып алу-сату қол қойылған келісімшартқа сәйкес Қарашығанақ кен орнынан Ресей Федерациясы Орынбор газ өндеу зауытына жыл сайын 8 млрд. текше метрге дейін шикі газ жеткізіледі.
Газ өндiрудің көлемi аз кен орындарында газды тауарлық күйге дейiн дайындау газды кешендi дайындау қондырғыларында (бұдан әрi – ГКДҚ) жүргізіледі.
Магистральдық және газ тарату құбырларының тарихи қалыптасқан жүйесіне сәйкес табиғи газ республиканың 14 облысының 9-ына жеткізіледi. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының елді мекендерін газдандыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға айтарлықтай назар аударады. Қабылданған шаралар Қазақстанның 8 облысының 60 елді мекенін табиғи газбен газдандыруға мүмкiндiк бердi.

Для обеспечения внутреннего рынка Республики Казахстан газом 27 декабря 2006 года подписано Соглашение о встречных поставках газа между Открытым акционерным общестов «Газпром» (далее – ОАО «Газпром»), Национальной холдинговой компанией «Узбекнефтегаз» (далее – НХК «Узбекнефтегаз») и акционерным обществом «Национальная компания «КазМунайГаз» (далее - АО НК «КазМунайГаз») (далее - Соглашение). В соответствии с Соглашением весь импорт газа «свопируется» с Карачаганакским экспортом по равной цене и в равных объемах.
В рамках вышеуказанного Соглашения ежегодно заключаются договора на встречную поставку газа Карачаганакского месторождения на юг Республики Казахстан и Костанайскую область.
Ежегодно в рамках Соглашения АО НК «КазМунайГаз» и ОАО «Газпром» подписывают протокол совещания по вопросам сотрудничества в газовой отрасли, в котором отражены объемы и цены на газ по обменным операциям.
Развитие газотранспортной инфраструктуры
Проблема: зависимость от поставок узбекского газа.
Строительство газопровода Бейнеу – Шымкент будет способствовать повышению энергетической безопасности Казахстана и позволит обеспечить поставку газа западных газодобывающих регионов страны в южные, и, тем самым, снизить зависимость от поставок узбекского газа.
Трасса газопровода будет проходить по территориям Мангистауской, Актюбинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областей.
Газопровод Бейнеу – Шымкент соединит все основные магистральные газопроводы Средняя Азия – Центр, Бухара – Урал, Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы, Казахстан – Китай.
Реализация проекта даст положительный мультипликативный эффект, выражающийся в возможности продолжения газификации ранее негазифицированных территорий Кызылординской области, северных районов Южно-Казахстанской, Жамбылской и Алматинской областей с общей численностью населения до 2 млн. человек с охватом около 400 населенных пунктов. Это позволит повысить качественный уровень жизни сельского населения, даст толчок к развитию новых и модернизации существующих объектов промышленности и сельского хозяйства, развитию малого и среднего бизнеса, и, как следствие, созданию новых рабочих мест.
В целом, реализация проекта приведет к улучшению социально-экономического положения регионов Республики Казахстан, расположенных вдоль трассы газопровода.
Проект газопровода Казахстан – Китай
Основываясь на принципах многовекторности поставок углеводородов на внутренние и внешние рынки, Казахстан стремится развивать все экономически выгодные маршруты по транзиту и экспортным поставкам природного газа. Реализация проектов строительства газопровода Казахстан – Китай позволит повысить транзитный и экспортный потенциал страны, и, соответственно, будет способствовать развитию экономики Казахстана.

Қазақстан Республикасының ішкі нарығын газбен қамтамасыз ету үшін 2006 жылғы 27 желтоқсанда «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» акционерлік (бұдан әрі - «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ), «Өзбекнефтегаз» ұлттық холдинг компаниясы (бұдан әрі - «Өзбекнефтегаз» ҰХК) және «Газпром» ашық акционерлік қоғамының (бұдан әрі - «Газпром» ААҚ) арасындағы қарсы газ жеткізу туралы келiсiмге қол қойылды (бұдан әрі - Келісім). Келiсiмге сәйкес газдың барлық импорты Қарашығанақ экспортымен бірдей баға бойынша және бірдей көлемде айырбасталады.
Жоғарыда көрсетілген Келісім шеңберінде жыл сайын Қарашығанақ кен орны газын Қазақстан Республикасының оңтүстігіне және Қостанай облысына қарсы жеткізу келісімдері жасалады.
Жыл сайын «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ және «Газпром» ААҚ Келісімі шеңберінде Газ саласындағы ынтымақтастық мәселелері бойынша жиналыс хаттамасына қол қойылады, онда қарсы операциялар бойынша газдың көлемі мен бағасы көрсетіледі.
Газ тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Проблема: өзбек газының жеткізіліміне тәуелділік.
Бейнеу – Шымкент газ құбырын салу Қазақстанның энергетикалық қауіпсіздігінің артуына ықпал ететін болады және елдің газ өндіретін батыс өңірлерінен оңтүстікке берілетін газ ағынын қамтамасыз етуге және сол арқылы өзбек газының жеткізіліміне тәуелділікті азайтуға мүмкіндік береді.
Газ құбырының трассасы Маңғыстау, Ақтөбе, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстары арқылы өтетін болады.
Бейнеу – Шымкент газ құбыры Орта Азия – Орталық, Бұхара – Орал, Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы, Қазақстан – Қытай сияқты барлық негізгі магистралдық газ құбырларын қосады.
Жобаны іске асыру тұрғындарының жалпы саны 2 млн. адамға дейін 400-ге жуық елді мекенді қамтумен, Қызылорда облысының, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Алматы облыстарының солтүстік аудандарының бұрын газбен жабдықталмаған аумақтарын газбен жабдықтауды жалғастыру мүмкіндігін көрсеткен оң мультипликативтік әсер берді. Бұл ауыл тұрғындары тұрмысының сапалық деңгейін көтеруге мүмкіндік берді, жаңа және жұмыс істеп тұрған өнеркәсіпті және ауыл шаруашылығын дамытуға және жаңғыртуға, шағын және орта бизнес объектілерін дамытуға және соның нәтижесі ретінде жаңа жұмыс орындарын құруға қозғау салады.
Тұтастай алғанда, жобаны іске асыру газ құбыры трассасының бойында орналасқан Қазақстан Республикасы өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық жағдайын жақсартуға алып келеді.
Қазақстан-Қытай газ құбыры жобасы
Қазақстан ішкі және сыртқы нарықтарға көмірсутектерді жеткізудің көп бағыттылығы қағидаттарына негізделе отырып, табиғи газдың транзиті мен экспорттық жеткізілімі бойынша барлық экономикалық тиімді бағдарларды дамытуға ұмтылады. Қазақстан - Қытай газ құбырын салу жобасын іске асыру елдің транзиттік және экспорттық әлеуетін арттыруға мүмкіндік береді және тиісінше Қазақстан экономикасының дамуына ықпал ететін болады.

18 августа 2007 года подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан – Китай. Газопровод предназначен для транспортировки газа туркменского, узбекского и казахстанского происхождения.
В конце 2009 года введена в эксплуатацию 1-я нитка, в октябре 2010 года 2-я нитка первого участка газопровода Казахстан – Китай.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внутренние риски – чрезвычайные ситуации на объектах переработки и транспортировки газа.
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками - прекращение поставок газа населению, предприятиям.
Мероприятия по управлению рискам - планово предупредительный ремонт на объектах переработки, транспортировки и распределения газа.
Внешние риски – уменьшение поставок природного газа из Узбекистана и России.
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками - дефицит газа повлечет снижение поставок газа предприятиям, вследствие чего уменьшится выработка и поставка электроэнергии и тепла населению, коммунально-бытовым и промышленным предприятиям.
Мероприятия по управлению рисками - заключение контрактов на поставку газа в рамках Соглашения о встречных поставках газа между АО »НК »КазМунайГаз», НХК «Узбекнефтегаз» и ОАО «Газпром» от 27 декабря 2006 года, продолжение реализации проекта строительства магистрального газопровода «Бейнеу – Шымкент».
Стратегическое направление 3. Обеспечение производства нефтехимической продукции
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В настоящее время в Казахстане осуществляется формирование гибкой и совершенствующейся системы вертикальной интеграции по развитию нефтегазового и нефтехимического секторов – от геологической разведки, изысканий месторождений углеводородного сырья, добычи сырой нефти и природного газа до конкурентоспособных производств первичной и глубокой переработки углеводородного сырья – нефтепродуктов и нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
Разработаны и идет реализация инвестиционных проектов создания нефтехимических производств мирового уровня, которые обеспечат создание полной технологической схемы переработки углеводородного сырья (нефть/газ), соответствующей международному уровню, и позволят одновременно решить несколько важных задач:
1) производить в большом объеме и более высокого качества нефтепродукты;
2) получить базовые нефтехимические продукты, которые уже являются продукцией с высокой добавленной стоимостью и востребованы на международном рынке;

2007 жылғы 18 тамызда Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу және пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды. Газ құбыры түрікмен, өзбек және қазақстандық газды тасымалдауға арналған.
2009 жылдың соңында Қазақстан-Қытай газ құбырының бірінші учаскесінің 1-ші желісі, 2010 жылы қазанда 2-ші желісі пайдалануға енгізілді.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Ішкі тәуекелдер – газды өндеу және тасымалдау объектілерінде төтенше жағдайлар.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар қолданбаған жағдайда болуы мүмкін салдар – халыққа, кәсіпорындарға газ жеткізілуінің тоқтауы.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – өңдеу, тасымалдау және тарату объектілерінде жоспарланған алдын ала жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Сыртқы тәуекелдер – Өзбекстан мен Ресейден табиғи газ жеткізілуінің азаюы.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шараларды қолданбаған жағдайда болуы мүмкін салдар – газдың тапшылығы кәсіпорындарға газ жеткізуді азайтады, осының салдарынан электр энергиясы мен жылуды өндіру және тұрғындарға, коммуналдық-тұрмыстық және өнеркәсіптік кәсіпорындарға жеткізу азаяды.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – 2006 жылғы 27 желтоқсандағы «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ, «Өзбекнефтегаз» ҰХК және «Газпром» ААҚ арасындағы қарсы газ жеткізу туралы келiсiм шеңберiнде газ жеткізуге арналған келісімшарттарды жасасу, «Бейнеу-Шымкент» магистральдық газ құбырының құрылысы жобасын іске асыруды жалғастыру.
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
1. Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Қазіргі уақытта Қазақстанда мұнай-газ бен мұнай-химия секторларын дамыту бойынша сатылас ықпалдасудың икемді және жетілдірілетін жүйесінің қалыптасуы жүзеге асырылуда – геологиялық барлау, көмірсутек шикізат кен орнын іздеу, шикі мұнай мен табиғи газды өндіруден көмірсутек шикізатын алғашқы және терең өңдеудің бәсекеге қабілетті өндірісіне дейін – мұнай өнімдері мен қосылған құны жоғары мұнай-химия өнімі.
Әлемдік деңгейдегі мұнай-химия өндірісін құрудың инвестициялық жобалары әзірленді және іске асырылуда, олар халықаралық деңгейге сәйкес келетін көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) өңдеудің икемді, ықпалдастырылған және толық технологиялық схемасын қамтамасыз етеді және бір уақытта бірнеше маңызды міндеттерді шешуге мүмкіндік береді:
1) үлкен көлемде және неғұрлым жоғары сапалы мұнай өнімдерін шығару;
2) жоғары қосылған құны бар және халықаралық нарықта сұранысқа ие өнім болып табылатын базалық мұнай-химия өнімдерін алу;

3) производить нефтехимическое сырье для последующих переделов и производства расширенного спектра нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью (строительные, облицовочные и упаковочные материалы, товары промышленного и бытового назначения и т.д.);
4) обеспечить комплексную переработку углеводородного сырья;
5) уменьшить негативное воздействие на окружающую среду;
6) создать условия для развития малого и среднего бизнеса по производству из нефтехимического сырья конкретной потребительской продукции.
Учитывая международный опыт строительства нефтехимических производств, и для обеспечения привлекательности для вложения значительных объемов инвестиций в нефтехимические производства, одной из мер государственной поддержки является создание благоприятных экономических и административных условий для реализации проектов. В этой связи, Указом Главы государства от 19 декабря 2007 года № 495 создана специальная экономическая зона (далее – СЭЗ) «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк» в Атырауской области. Основным реализуемым проектом на территории СЭЗ будет являться проект «Строительство интегрированного газохимического комплекса» по производству нефтехимической продукции – сырьевая база для производства нефтехимической продукции.
Инвестиционный проект «Строительство интегрированного газохимического комплекса» (далее – Проект) ориентирован на производство базовой нефтехимической продукции – этилена, полиэтилена и полипропилена.
I фаза проекта обеспечит производство полипропилена мощностью 500 тыс.тонн/год, стоимость I фазы – около 300,0 млрд. тенге; II фаза – производство полиэтилена в количестве 800 тыс.тонн/год, стоимость II фазы – 645,0 млрд. тенге.
Генеральный подрядчик I фазы проекта – китайская компания «Sinopec Engineering». 19 марта 2010 года подписан контракт на строительство I фазы проекта «под ключ».
В марте 2010 года подписаны лицензионные соглашения на технологии дегидрирования пропана и производство полипропилена с компанией «CBI Lummus».
В целях гарантирования сбыта полипропилена компанией заключен договор на гарантированный сбыт готовой продукции (off-take agreement) с компанией «Sinopec Engineering».
Строительство объектов I фазы, в том числе основных производственных установок, осуществляется за счет заемных средств кредитной линии Экспортно-Импортного Банка Китая.
По основным производственным установкам генеральным подрядчиком компанией «Sinopec Engineering» завершено проектирование, ведется государственная экспертиза материалов. По объектам инфраструктуры – завершено строительство автомобильной дороги, начаты строительно-монтажные работы по железной дороге и железнодорожной станции, закуплено основное оборудование и материалы для строительства линий электропередач и строительства трансформаторной подстанции.
По II фазе Проекта (производство полиэтилена) в настоящее время «Foster Wheeler» завершает обновление технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) проекта. Стратегическим партнером определена южнокорейская компания «LG CHEM», с которой в 2011 году подписано Соглашение о создании совместного предприятия с казахстанской компанией ТОО «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.», а также Меморандум о понимании относительно проектного финансирования и договор по реализации продукции.

3) кейіннен бөлу үшін мұнай-химия шикізатын шығару және жоғары қосылған құны бар кеңейтілген спектр мен мұнай-химия өнімдерін шығару (құрылыс, қаптау және орау материалдары, өндірістік және тұрмыстық тауарлар және т.б.);
4) көмірсутек шикізатын кешенді тереңдетіп өңдеуді қамтамасыз ету;
5) қоршаған ортаға теріс әсерді азайту;
6) мұнай-химия шикізатынан нақты тұтыну өнімдерін өндіру бойынша шағын және орта бизнесті дамыту үшін жағдай жасау.
Мұнай-химия өндірістер құрылысының халықаралық тәжірибесін ескере отырып және мұнай-химия өндірісіне маңызды инвестиция көлемін салу үшін тартымдылықты қамтамасыз ету үшін мемлекеттік қолдау шарасының бірі жобаларды іске асыру үшін қолайлы экономикалық және әкімшілік шарттар құру болып табылады. Осыған байланысты Мемлекет басшысының 2007 жылғы 19 желтоқсандағы № 495 Жарлығымен Атырау облысында «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) құрылды. Мұнай-химия өнімін өндіру үшін шикізат қоры - мұнай-химия өнімін өндіру бойынша АЭА аумағында негізгі іске асырылатын жоба «Интеграцияланған газ-химия кешенінің құрылысы» болып табылады.
«Интеграцияланған газ-химия кешенін салу» инвестициялық жобасы (бұдан әрі – Жоба) негізгі мұнай-химия өнімдері – этилен, полиэтилен және полипропилен шығаруға бағытталған.
Жобаның І сатысы қуаты жылына 500 мың тонна полипропилен өндіруді қамтамасыз етеді, І сатының құны – шамамен 300,0 млрд. теңге; ІІ саты - жылына 800 мың тонна полиэтилен өндіру, ІІ сатының құны – 645,0 млрд. теңге.
Жобаның І сатысының бас мердігері - «Sinopec Engineering» қытай компаниясы. 2010 жылғы 19 наурызда «пайдалануға берілген» жобаның І сатысы құрылысының келісімшартына қол қойылды.
2010 жылғы наурызда «СВI Lummus» компаниясымен пропанды дегидрирлеу және полипропиленді шығару технологиясына арналған лицензиялық келісімдерге қол қойылды.
Полипропиленді өткізуге кепілдік беру мақсатында «Sinopec Engineering» компаниясы дайын өнімдерді кепілді өткізу шартына (off-take agreement) қол қойды.
I кезеңнің негізгі объектілері, оның ішінде өндірістік қондырғыларды салу Қытайдың Экспорт-Импорт Банкінің кредиттік желісі қаражатының есебінен жүзеге асырылуда.
Негізгі өндіріс қондырғылары бойынша бас мердігер «Sinopec Engineering» компаниясы жобалауды аяқтады, материалдардың мемлекеттік сараптамасы өткізілуде. Инфрақұрылым объектілері бойынша – автожолдың салынуы аяқталды, темір жол және темір жол станциясы бойынша құрылыс-құрастыру жұмыстары басталды, электр тарату желісін салу және қосалқы трансформатор станциясын салу үшін негізгі жабдықтар мен материалдар сатып алынды.
II-ші кезең бойынша (полиэтиленді өндіру) қазіргі уақытта «Foster Wheeler» Жобасының Екінші кезеңінің техникалық-экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ТЭН) жаңартуды аяқтау үстінде. Жобаның екінші кезеңінің стратегиялық серіктестігі болып «LG CHEM» корей компаниясы анықталды, онымен 2011 жылы «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» ЖШС қазақстандық компаниясымен бірлескен кәсіпорынды құру туралы келісімге, сондай-ақ жобаны қаржыландыру бойынша Өзара түсіністік туралы меморандумға және өнімді сату бойынша шартқа қол қойылды.

Создано совместное предприятие - ТОО «KLPE» (участники ТОО «KLPE»: «LG Chem Ltd» – 50 %, «Объединенная химическая компания» - 25 %, «SAT&Company» - 25 %). Ведется работа по организации проектного финансирования, выбору подрядчиков для проектирования, комплектации и строительства.
В рамках модернизации Атырауского НПЗ (далее – АНПЗ) реализуется инвестиционный проект «Строительство комплекса по производству ароматических углеводородов». Модернизация АНПЗ предполагает использование гибких технологий: комплекса по производству ароматических углеводородов и комплекса по глубокой переработке нефти. В зависимости от потребности внутреннего рынка на нефтепродукты, можно будет получать или максимальный объем нефтепродуктов или ароматических соединений. Предполагаемая мощность производств бензола – 133 тыс. тонн/год, параксилола – 496 тыс. тонн/год.
Завершается проектирование рабочей документации, продолжаются поставки технологического оборудования. Ведутся строительно-монтажные работы на всех строительных площадках. Механическое завершение установок риформинга и производства ароматики будет осуществляться поэтапно.
В Мангистауской области завершается реализация инвестиционного проекта «Строительство завода по производству дорожного битума на Актауском заводе пластических масс», который обеспечит глубокую переработку тяжелой Каражанбасской нефти с производством дорожного битума в объеме не менее 400 тыс. тонн/год, соответствующего климатическим условиям Казахстана, бензино-дизельной фракции – 255,4 тыс. т/г, вакуумного газойля – 330,3 тыс. т/г.
Все вышеназванные реализуемые проекты в ближайшей перспективе обеспечат мультипликативный эффект роста смежных отраслей экономики. Помимо экспорта, рынок Казахстана будет обеспечен нефтехимическим сырьем различного качества.
2. Анализ основных проблем
Проблема: отсутствие нефтехимических производств мирового уровня, которые обеспечат создание полной технологической схемы переработки углеводородного сырья (нефть/газ), соответствующей международному уровню.
Стоимость сырья в вышеперечисленных проектах имеет наибольший удельный вес в себестоимости производимой продукции и имеет наибольшее влияние на их экономическую эффективность.
Поставка газового сырья для проектов по производству полипропилена, полиэтилена и бутадиена будет осуществлена ТОО «Тенгизшевройл» на ограниченный срок с отсутствием гарантий по объемам.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Одним из внутренних рисков реализации проектов является отсутствие гарантий по объемам поставок газового сырья. В этой связи Министерством нефти и газа РК ведется работа по обеспечению достаточных объемов поставок газа, в т.ч. сжиженного газа ТОО «Тенгизшевройл» в долгосрочном периоде на внутренний рынок Республики Казахстан.
Также, с целью ослабления зависимости от единственного поставщика сырья ведется работа по оказанию в качестве мер государственной поддержки Проекта – предоставление права недропользования на совмещенную разведку и последующую добычу углеводородного сырья из подсолевого палеозоя на участке недр на основе прямых переговоров участнику ТОО «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» – ТОО «Фирма «АЛМЭКС ПЛЮС».
Возможные последствия, в случае непринятия мер по управлению рисками, – ухудшение экономики проектов и их рентабельности, себестоимость конечной нефтехимической продукции будет неконкурентоспособна, что осложнит обеспечение рынка сбыта, а также своевременное привлечение внешнего (заемного) финансирования.
Мероприятия по управлению рисками – сохранение условий СЭЗ для реализации капиталоемких инвестиционных нефтехимических проектов, как на этапе производства готовой продукции, так и на этапе строительства данных производств, своевременное выделение и освоение средств бюджетного кредита, привлечение и освоение внешнего финансирования.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию

«KLPE» ЖШС-і («KLPE» ЖШС-нің қатысушылары: LG Chem Ltd – 50 %, БХК - 25 %, «SAT&Company» АҚ - 25 %) бірлескен кәсіпорын құрылды. Жобалық қаржыландыруды ұйымдастыру, жобалауға, жиынтықтауға және салуға мердігерді таңдау бойынша жұмыс жүргізіліп жатыр.
Атырау МӨЗ-ін (бұдан әрі – АМӨЗ) жетілдіру шеңберінде «Хош иicтi көмірсутектерді өндіру кешенін салу» инвестициялық жобасы жүзеге асырылып жатыр. АМӨЗ-ді жетілдіру икемді технологияларды пайдалануды жорамалдайды: хош иicтi көмірсутектерді өндіру кешені және мұнайды тереңдетіп өңдеу. Мұнай өнімдерінің ішкі нарығының қажеттілігіне байланысты барынша көп көлемде мұнай өнімдерін немесе хош иicтi қосылыстарды алуға болады. Шамаланған қуаты жылына 133 мың тонна бензол, жылына 496 мың тонна параксилол.
Жұмыс құжаттамасын жобалау аяқталуда, технологиялық жабдықты жеткізу жалғасуда. Барлық құрылыс алаңдарында құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізілуде. Риформинг және хош иісті қосылыстар өндірісі қондырғыларының механикалық аяқталуы кезең-кезеңімен жүзеге асырылады.
Маңғыстау облысында Қаражанбас ауыр мұнайын тереңдетіп өңдеуді қамтамасыз ететін Қазақстанның климаттық жағдайына сәйкес келетін жылына көлемі кемінде 400 мың тонна жол битумын, бензин-дизель фракцияны – 255,4 мың тг/ж., вакуум газойльді – 330,3 мың тг/ж. өндіретін, «Ақтау пластикалық массалар зауытында жол битумын өндіру жөніндегі зауыт құрылысы» инвестициялық жобасының іске асырылуы аяқталуда.
Іске асырылып жатқан жоғарыда аталған жобалардың барлығы жақын перспективада бip-бірімен байланысты экономика салаларының мультипликативтік өсуін қамтамасыз етеді. Экспорттан басқа, Қазақстан нарығы әртүрлі сападағы мұнай-химия шикізатымен қамтамасыз етіледі.
2. Негiзгi проблемаларды талдау
Проблема: халықаралық деңгейге сәйкес көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) өңдеудің толық технологиялық схемасын қамтамасыз ететін әлемдік деңгейдегі мұнай-химия өндірісінің жоқтығы.
Шикізат құнының жоғарыда аталған жобаларда өндірілетін өнімнің өзіндік құнындағы үлес салмағы үлкен және олардың экономикалық тиімділігіне үлкен әсерін тигізеді.
Полипропилен, полиэтилен және бутадиенді өндіру бойынша жобалар үшін көлемдер бойынша кепілдіксіз шектеулі мерзімге газ шикізатын жеткізуді «Теңізшевройл» ЖШС жүзеге асырады.
3. Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Жобаларды іске асырудың ішкі тәуекелдерінің бірі көлемдер бойынша кепілдіксіз газ шикізатын жеткізу болып табылады. Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі Қазақстан Республикасының ішкі нарығына ұзақ мерзімді кезеңге жеткілікті көлемдерде газды жеткізу, оның ішінде «Теңізшевройл» ЖШС сұйытылған газымен қамтамасыз ету бойынша жұмыс жүргізуде.
Сондай-ақ шикізатты жалғыз жеткізушіден тәуелділікті әлсірету мақсатында жобаға мемлекеттік қолдау шарасы ретінде қамтамасыз ету жұмысы жүргізілуде – «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» ЖШС қатысушысы - «Фирма «АЛМЭКС ПЛЮС» ЖШС-не тікелей келіссөздер негізінде жер қойнауының тұзастындағы палеозой учаскесінде көмірсутек шикізатын қатар барлауға және кейіннен өңдеуге жер пайдалану құқығын беру.
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдар – жобалардың экономикасы мен олардың табыстылығының нашарлауы, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құны бәсекеге қабілетті бола алмайды, бұл өткізу нарығын қамтамасыз етуді, сондай-ақ сыртқы (қарыздық) қаржыландыруды уақтылы тартуды қиындатады.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – дайын өнімді өндіру кезеңінде де, осы өндірістерді салу кезеңінде де капиталды қажет ететін инвестициялық мұнай-химия жобаларын іске асыру үшін АЭА шарттарын сақтау, бюджеттік кредит қаражатын уақтылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту

1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В настоящее время одной из наиболее важных задач является развитие местного содержания в закупках нефтегазовых компаний, которой уделяется особое внимание Главой государства и Правительством Республики Казахстан.
Министерством проведена большая работа по развитию местного содержания в компаниях нефтегазового сектора. В большинство контрактов на недропользование включены цифровые показатели по местному содержанию в товарах, работах и услугах, а также в кадрах. Также, включены требования по разработке программ местного содержания и штрафы за ненадлежащее исполнение указанных контрактных обязательств. Проводятся многочисленные форумы и семинары с недропользователями для разъяснения необходимости увеличения доли местного содержания, а также прямые переговоры с крупными недропользователями по увеличению доли местного содержания.
Вместе с тем, текущие показатели, характеризующие уровень местного содержания в закупках нефтегазовых компаний, являются низкими, поскольку объем производства и, соответственно, закупа отечественных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения незначителен по сравнению с импортируемыми.
Развитие системы государственного управления недропользованием на базе современных информационных технологий
Современный этап развития общества ставит новые условия перед государственными органами. Основное требование сегодняшнего дня – это способность эффективно осуществлять свою деятельность в условиях непрерывно, стремительно изменяющихся внешних условий. Необходимость быстрой адаптации системы управления к изменяющимся условиям усугубляется требованием постоянного повышения эффективности и результативности деятельности государственных структур.
Управление в современном мире основано на использовании качественной информации и интеграции накопленных знаний. Способность анализировать, систематизировать, накапливать и представлять информацию является важнейшим управленческим навыком.
Информатизация государственных органов как процесс создания условий для управления информацией, возникающей и используемой в процессе деятельности государственных структур, является составной частью проводимых в Казахстане административных реформ.
В целях повышения эффективности государственного управления недропользованием за счет улучшения качества его информационно-аналитического обеспечения путем внедрения современных информационных технологий, для повышения эффективности управления в сферах нефтегазовой, нефтехимической промышленности, транспортировки углеводородного сырья в 2008 году в рамках «электронного правительства» начаты работы по созданию Интегрированной информационной системы «Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан» (далее – ИИС ЕГСУ НП РК).
Развитие ИИС ЕГСУ НП РК даст возможность проследить всю информацию в сфере недропользования начиная от конкурсных процедур и заканчивая информацией об объемах добычи, переработки, транспортировки и реализации полезных ископаемых. Это позволит прогнозировать экспортный потенциал страны в сфере нефтегазовой промышленности и своевременно учитывать изменение ситуации на мировом рынке сырья при принятии решений для повышения эффективности добывающих отраслей экономики.
Одной из основных задач Министерства является обеспечение реализации компетенции полномочного органа, вытекающей из соглашений о разделе продукции и, соответственно, возложена на Министерство функция реализации интересов полномочного органа в соглашениях о разделе продукции.
В этой связи в установленном порядке Министерство реализует интересы полномочного органа в соглашениях о разделе продукции, в том числе осуществляет безвозмездное доверительное управление долями участия дочерней организации национальной компании.

1. Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Қазіргі таңда аса маңызды міндеттердің бірі Мемлекет басшысы және Қазақстан Республикасының Үкіметі айрықша көңіл бөліп отырған мұнай-газ компанияларының сатып алуындағы жергілікті қамтуды дамыту болып табылады.
Министрлік мұнай-газ секторындағы компанияларда жергілікті қамтуды дамыту бойынша үлкен жұмыс жүргізді. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың көбінде тауарлардағы, жұмыстардағы және қызмет көрсетудегі, сонымен бірге кадрлардағы жергілікті қамту бойынша сандық көрсеткіштер енгізілген. Сонымен қоса, жергілікті қамту бағдарламаларын әзірлеу бойынша талаптар және көрсетілген келісімшарттық міндеттемелерді тиісті орындамағаны үшін айыппұлдар енгізілген. Жергілікті қамту үлесін ұлғайту қажеттілігін түсіндіру үшін жер қойнауын пайдаланушылармен көптеген форумдар мен семинарлар өткізіледі, сонымен қатар ірі жер қойнауын пайдаланушылармен жергілікті қамтудың үлесін ұлғайту бойынша тікелей келіссөздер жүргізіледі.
Сонымен қатар, мұнай-газ компанияларының сатып алуындағы жергілікті қамтудың деңгейін сипаттайтын ағымдағы көрсеткіштер төмен болып отыр, себебі өндірістің және тиісінше, Қазақстанда шығарылған отандық тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетуді сатып алудың көлемі импортталатынмен салыстырғанда шамалы.
Заманауи ақпараттық технологиялар негізінде жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару жүйесін дамыту
Қоғамның қазіргі даму кезеңі мемлекеттік органдардың алдында жаңа талаптар қойып отыр. Бүгінгі күннің негізгі талабы – тоқтаусыз, қарқынды өзгеріп жатқан сыртқы жағдайда өз қызметін тиімді жүзеге асыру. Басқару жүйесінің өзгеріп жатқан талаптарға жылдам бейімделу қажеттілігі мемлекеттік құрылымдар қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін үнемі арттыру талаптарына байланысты қиындай түсті.
Қазіргі әлемдегі басқару сапалы ақпаратты пайдалану мен жинақталған білімді ықпалдастыруға негізделген. Ақпаратты талдау, жүйелендіру, жинақтау және ұсыну қабілеті маңызды басқару дағдысы болып табылады.
Мемлекеттік органдарды ақпараттандыру мемлекеттік құрылымдардың қызметі процесінде туындайтын және пайдаланылатын ақпаратты басқару үшін жағдай тудыру процесі ретінде Қазақстанда жүргізілетін әкімшілік реформалардың құрамдас бөлігі болып табылады.
Заманауи ақпараттық технологияларды енгізу арқылы оның ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету сапасын жақсарту есебінен жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында мұнай-газ, мұнай-химия өнеркәсібі салаларында, көмірсутек шикізаты тасымалының тиімділігін арттыру үшін 2008 жылы «электрондық үкімет» шеңберінде «Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесі» ықпалдастырылған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ҚР ЖП БМБЖ ЫАЖ) құру жөнінде жұмыстар басталды.
ҚР ЖП БМБЖ ЫАЖ-ды дамыту конкурстық рәсімдерден бастап, пайдалы қазбаларды өндіру, өңдеу, тасымалдау және сату көлемі туралы ақпаратқа дейінгі жер қойнауын пайдалану саласындағы барлық ақпаратты бақылап отыруға мүмкіндік береді. Бұл экономиканың өндіруші салаларының тиімділігін арттыру үшін шешімдер қабылдаған кезде елдің мұнай-газ өнеркәсібі саласындағы экспорттық әлеуетін болжауға және әлемдік шикізат нарығы ахуалындағы өзгерістерді дер кезінде ескеруге мүмкіндік береді.
Министрліктің негізгі міндеттерінің бірі өнімді бөлу туралы келісімдерден туындайтын Өкілетті органның құзыретін іске асыруды қамтамасыз ету болып табылады және тиісінше Министрлікке Өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асыру функциясы жүктелді.
Осыған байланысты Министрлік белгіленген тәртіппен өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асырады, оның ішінде ұлттық компанияның еншілес ұйымының қатысу үлестерін өтеусіз сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады.

2. Анализ основных проблем
Развитие местного содержания
Несмотря на то, что местные производители освоили строительно-монтажные работы и имеют заводы по металлоконструкциям, все оснащение промышленным оборудованием при строительстве под ключ осуществляется иностранными предприятиями, соответственно, и техническое сопровождение осуществляется из-за рубежа, в связи с проектированием на ранней стадии проекта иностранными компаниями.
Основная доля закупа приходится на работы и услуги. Поскольку доля стоимости товаров в стоимости работ составляет около 40% и в проектных документах недропользователей предусмотрен преимущественно закуп импортного оборудования, доля местного содержания в работах существенно сократится.
В настоящее время разведочные работы в казахстанском секторе Каспийского моря вышли на активную фазу. Однако отсутствие казахстанских сервисных компаний в морских проектах не позволяет достичь высоких показателей в части местного содержания, между тем, доля закупа товаров, работ и услуг в морских проектах занимает порядка 30 % от общего объема закупа в нефтегазовой отрасли и будет расти по мере освоения морских проектов.
Более того, при переходе к следующим фазам и проектам трех крупнейших операторов «North Caspian Operating Company» (далее – NCOC), KPO и ТШО общий объем закупок которых, составляет почти половину всех закупок нефтегазового сектора, можно ожидать существенного увеличения объемов закупок. При этом, доля местного содержания значительно сократится, поскольку данные компании продолжат закупки импортных товаров, работ и услуг.
Несмотря на изложенное, Министерство продолжает планомерную и систематическую работу по увеличению доли местного содержания в компаниях нефтегазового сектора.
Развитие системы государственного управления недропользованием на базе современных информационных технологий
Отчетная информация о выполнении недропользователями контрактных условий (в части твердых полезных ископаемых и подземных вод) зачастую представляется, либо дублируется в бумажном виде. Вследствие чего, взаимодействие государственных органов и недропользователей занимает продолжительное время и снижается эффективность управления в сфере недропользования.
В то же время, информация о выполнении недропользователями контрактных условий (в части твердого углеводородного сырья) предоставляется только в электронном виде, что резко повысило взаимодействие государственных органов и недропользователей, эффективность управления в сфере недропользования и снизило временные затраты.

2. Негiзгi проблемаларды талдау
Жергілікті қамтуды дамыту
Жергілікті өндірушілердің құрылыс-құрастыру жұмыстарын игергеніне және металл құрылымдары зауыттарының болуына қарамастан, пайдалануға берілген құрылыс кезінде өнеркәсіптік жабдықпен жабдықтауды шетелдік кәсіпорындар жүзеге асырады, тиісінше жобаны бастапқы кезеңде шетелдік компаниялардың жобалауына байланысты техникалық сүйемелдеу де шетелден жүзеге асырылады.
Сатып алудың негізгі үлесі жұмыстар мен қызмет көрсетуге тиесілі. Жұмыстар құнындағы тауарлар құнының үлесі шамамен 40 % құрайтындықтан және жер қойнауын пайдаланушылардың жобалық құжаттарында негізінен импорттық жабдықты сатып алу көзделгендіктен, жұмыстардағы жергілікті қамтудың үлесі айтарлықтай қысқарады.
Қазіргі уақытта Каспий теңізінің қазақстандық секторындағы барлау жұмыстары белсенді кезеңге өтті. Алайда теңіз жобаларында қазақстандық қызмет көрсету компанияларының жоқтығы жергілікті қамту бөлігінде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізуге мүмкіндік бермей тұр, алайда теңіз жобаларындағы тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетуді сатып алудың үлесі мұнай-газ саласындағы сатып алудың жалпы көлемінің шамамен 30 %-ын құрайды және теңіз жобалары игерілген сайын артатын болады.
Оның үстіне, сатып алудың жалпы көлемі мұнай-газ секторының барлық сатып алуының жартысына жуығын құрайтын ең ірі үш оператор – «North Caspian Operating Company» (бұдан әрі - NCOC), KPO, ТШО келесі кезеңдерге және жобаларына көшкен кезде сатып алу көлемдерінің айтарлықтай өсуін күтуге болады. Бұл ретте жергілікті қамтудың үлесі айтарлықтай қысқарады, себебі аталған компаниялар импорттық тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жалғастыратын болады.
Жоғарыда аталғанға қарамастан, Министрлік мұнай-газ секторындағы компанияларда жергілікті қамтудың үлесін ұлғайту бойынша  жоспарлы және жүйелі жұмысты жалғастыруда.
Заманауи ақпараттық технологиялар негізінде жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару жүйесін дамыту
Жер қойнауын пайдаланушылармен келісімшарт талаптарын орындау туралы көбінесе есептік ақпарат (қатты пайдалы қазбалар және жер асты сулары бөлігінде) тапсырылады немесе қағаз нұсқасында қайталанып келеді. Сол себепті мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимыл жасауы ұзақ уақыт алады және жер қойнауын пайдалану саласындағы басқару тиімділігі төмендейді.
Сонымен қатар, жер қойнауын пайдаланушылармен келісімшарт талаптарын орындау туралы ақпарат (қатты көмірсутек шикізаты бөлігінде) тек электрондық түрде тапсырылады, бұл өз кезегінде мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара әрекеттесуін жақсартты, жер қойнауын пайдалану саласындағы басқару тиімділігін жоғарылатып, уақыт шығындарын азайтты.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним факторам в сфере автоматизации взаимодействия государственных органов и недропользователей в сфере недропользования относится снижение прогнозируемых объемов работ в сфере недропользования, что может быть связано, в первую очередь, со снижением спроса на данные услуги в связи с падением цен на минеральные ресурсы. Вместе с тем резкого снижения мировых цен на минеральные ресурсы в ближайшую перспективу не прогнозируется, и влияние этого фактора является небольшим.

3. Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылын автоматтандыру саласындағы негізгі сыртқы факторларға жер қойнауын пайдалану саласында жұмыстың болжанатын көлемінің төмендеуі жатады, бұл бірінші кезекте, минералдық ресурстарға бағаның төмендеуіне байланысты осы қызметтерге сұраныстың төмендеуіне қатысты болды. Сонымен бірге жақын болашақта минералдық ресурстарға әлемдік бағаның күрт төмендеуі болжанбайды және осы фактордың әсері өте төмен болып табылады.

Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов 3.1 Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Развитие нефтяной отрасли
Цель 1.1. Освоение и использование нефтяных ресурсов
Код бюджетной программы, направленной на достижение данной цели 001
Целевой индикатор (с указанием окончательного срока (периода) достижения)
Источник информации
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год

3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын дамыту
1.1-мақсат. Мұнай ресурстарын игеру және пайдалану
Осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламаның коды 001
Нысаналы индикатор
(қол жеткізудің түпкілікті мерзімін (кезеңін) көрсетумен)
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл

2014
2015
1
2
3
4
5
6
Проведение прямых переговоров для заключения контрактов на добычу, при подаче заявок недропользователями по разведочным контрактам
х
х
х
х
х
Заключение дополнительных соглашений к контракту, при подаче заявок на добычу недропользователями по контрактам на разведку и добычу
х
х
х
х
х
Проведение экспертных комиссий по вопросам недропользования
х
х
х
х
х
Проведение межведомственных комиссий по вопросам осуществления приоритетного права государства при приобретении (отказе от приобретения) государством отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объектов, связанных с правом недропользования в Республике Казахстан
х
х
х
х
х
Ведение мониторинга и контроля казахстанского содержания в контрактах на недропользование
х
х
х
х
х
Представление интересов Республики Казахстан в контрактах на проведение нефтяных операций в соответствии с полномочиями установленными законодательством Республики Казахстан
х
х
х
х
х
Регистрация контрактов на недропользование, за исключением контрактов на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
х
х
х
х
х
Регистрация договора залога права недропользования, за исключением контрактов на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
х
х
х
х
х
Разработка и внедрение ИИС ЕГСУ НП РК в государственных органах и у недропользователей
х
х
х
х
х
Ведение базы всех контрактов недропользователей в ИИС ЕГСУ НП РК
х
х
х
х
х
Проведение аналитической оценки и экспертные заключения по условиям проведения операций по недропользованию
х
х
х
х
х
Внедрение системы оценки степени рисков субъектов предпринимательства в нефтегазовом комплексе
х
х
х
х
х

2014
2015
1
2
3
4
5
6
Барлау келісімшарттары бойынша жер қойнауын пайдаланушылар өтініш жіберген жағдайда өндіру келісімшарттарын жасасу үшін тікелей келіссөздер жүргізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдаланушылардың барлау және өндіру келісімшарттары бойынша өндіруге өтініштерін берген кезде келісімшартқа қосымша келісімдер жасасу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша сараптама комиссиясын өткізу
х
х
х
х
х
Мемлекет иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы шешімдер қабылдаған кезде мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиялар өткізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда қазақстандық қамтуға мониторинг пен бақылау жүргізу
х
х
х
х
х
Мұнай операцияларын өткізуге арналған келісімшарттарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктерге сәйкес Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру
х
х
х
х
х
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды тіркеу
х
х
х
х
х
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына кепіл шартын тіркеу
х
х
х
х
х
Мемлекеттік органдарда және жер қойнауын пайдаланушыларда Қазақстан Республикасы ЖҚПББМЖ әзірлеу және енгізу
х
х
х
х
х
Қазақстан Республикасы ЖҚПББМЖ-да жер қойнауын пайдаланушылардың барлық келісімшарттарының базасын жүргізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары бойынша сараптамалық қорытындылар мен талдамалық бағалауды жүргізу
х
х
х
х
х
Мұнай-газ кешенінде кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау жүйелерін енгізу
х
х
х
х
х

3.2. Соответствие стратегических направлений и
целей Министерства нефти и газа стратегическим
целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
Стратегическое направление 1. Развитие нефтяной отрасли
Цель 1.1. Освоение и использование нефтяных ресурсов
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2007 года «Новый Казахстан в новом мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы»
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Стратегическое направление 2. Развитие газовой отрасли
Цель 2.1. Освоение и использование газовых ресурсов
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 6 февраля 2008 года «Рост благосостояния граждан – главная цель государственной политики»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Стратегическое направление 3. Обеспечение производства нефтехимической продукции
Цель 3.1. Развитие нефтехимических производств
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2006 года «Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира» «Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии»
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2007 года «Новый Казахстан в новом мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы»
Стратегическое направление 4.
Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию

3.2. Мұнай және газ министрлігінің стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын дамыту
1.1-мақсат. Мұнай ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа он жылдық – Жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Газ саласын дамыту
2.1-мақсат. Газ ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірістерін дамыту
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіру стратегиясы» «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа он жылдық – Жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
«Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту

Цель 4.1. Повышение качественного уровня государственного управления в сфере недропользования
Стратегия развития Казахстана до 2030 года
Долгосрочный приоритет 3: Экономический рост, базирующийся на открытой рыночной экономике с высоким уровнем иностранных инвестиций и внутренних сбережений. Долгосрочный приоритет 5: Энергетические ресурсы
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2007 года «Новый Казахстан в новом мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности»
Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы»
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи Министерства
Мероприятия по реализации стратегического направления цели и задачи Министерства
Период реализации, год
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию
Цель 4.1. Повышение качественного уровня государственного управления в сфере недропользования
Задача 4.1.1. Повышение эффективности взаимодействия государственных органов и недропользователей в сфере недропользования
Развитие ИИС ЕГСУ НП РК
Охват контрактов недропользователей единой системой управления недропользованием.
2013
Увеличение доли женщин во власти на уровне принятия решений не менее 30 %.
на постоянной основе
Анализ и определение степени освоения бюджетных программ, определение причин недостижения полного исполнения бюджета для эффективного управления бюджетными средствами.
по итогам  2011 – 2015 годов
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственным органом для установления межведомственных взаимодействий
Стратегическое направление 1. Развитие нефтяной отрасли
Цель 1.1. Освоение и использование нефтяных ресурсов
Задача 1.1.1. Обеспечение потребностей экономики в нефти для внутреннего рынка страны
Объем добычи нефти
МЧС
МОСВР
Осуществлять государственный надзор при добыче и транспортировке нефти.
Ведение мониторинга состояния окружающей среды казахстанской части Каспийского моря.
Объем переработки нефти
МВД
Предотвращение несанкционированных врезок и разливов нефти.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию

4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы.
3-ұзақ мерзімді басымдық: Шетелдік инвестиция мен ішкі қордың жоғары деңгейімен ашық нарық экономикасына негізделген экономикалық өсу
5-ұзақ мерзімді басымдық: Энергетикалық ресурстар
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа он жылдық – Жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Стратегиялық бағыттың атауы, Министрліктің мақсаттары және міндеттері
Министрліктің стратегиялық бағытының мақсаты мен міндетін іске асыру жөніндегі іс-шаралары
Іске асыру кезеңі, жыл
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласындағы қатынастарды реттеуді жақсарту
4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
4.1.1-міндет. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
ЖҚПББМЖ дамыту.
Жер қойнауын пайдаланушылар келісімшарттарын жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай басқару жүйесімен қамту.
2013
Шешім қабылдау деңгейіне биліктегі әйелдердің үлесін кемінде 30 %-ға ұлғайту.
тұрақты негізде
Бюджеттік бағдарламалардың игерілу дәрежесін талдау және белгілеу, бюджеттік бағдарламаларды тиімді басқару үшін бюджеттің толық орындалмауының себебін анықтау.
2011 – 2015 жылдардың қорытындысы бойынша
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара іс-қимылды белгілеу үшін мемлекеттік орган жүзеге асыратын шаралар
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын дамыту
1.1- мақсат. Мұнай ресурстарын игеру және пайдалану
1.1.1-міндет. Елдің ішкі нарығы үшін экономика қажеттілігін мұнаймен қамтамасыз ету
Мұнай өндіру көлемі
ТЖМ
ҚОСРМ
Мұнай өндіру мен тасымалдау кезіндегі мемлекеттік қадағалауды жүзеге асырады.
Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінің қоршаған ортасы жағдайына мониторинг жүргізу.
Мұнай өңдеу көлемі
ІІМ
Рұқсат етілмеген кірекесулер мен мұнай төгілулерінің алдын алу.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласындағы қатынастарды реттеуді жақсарту

Цель 4.1. Повышение качественного уровня государственного управления в сфере недропользования
Задача 4.1.1. Повышение эффективности взаимодействия государственных органов и недропользователей в сфере недропользования
1. Охват государственных органов единой государственной системой управления недропользованием
МТК
МФ
Оказание содействия в интеграции информационных систем государственных органов.
Взаимодействие по вопросам налогообложения и таможенных платежей недропользователей.
2. Охват местных исполнительных органов единой государственной системой управления недропользованием
3. Охват недропользователей единой государственной системой управления недропользованием
4. Охват контрактов недропользователей единой государственной системой управления недропользованием в целях повышения прозрачности действия
5. Регистрация контрактов на недропользование, за исключением контрактов на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
МТК
Оказание содействия в автоматизации государственных услуг.
6. Регистрация договора залога права недропользования, за исключением контрактов на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Уменьшение, полное прекращение поставок российской нефти на НПЗ, либо поставки российской нефти на НПЗ с экспортными таможенными пошлинами
Нехватка объемов нефти для переработки на ПНХЗ и ПКОП, вследствие чего возникают риски связанные с обеспечением потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах.
Подписание двухстороннего соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в области поставок нефти на НПЗ. Проведение работ по соответствующему реверсированию трубопроводов для поставок нефти с Западноказахстанских месторождений на ПНХЗ и ПКОП.
Внутренние риски
Внеплановые ремонтные работы (из-за аварийных ситуаций и т.д.).
невыполнение плана добычи нефти
Проведение работ по мониторингу ежесуточной добычи нефти, по выявлению причин и последствий при невыполнении недропользователями плана добычи нефти.
Социальные обстоятельства (забастовка).
невыполнение плана добычи нефти
Участие в урегулировании волнений работников нефтедобывающих компаний совместно с центральными и местными исполнительными государственными органами, организациями, в части сохранения плановых показателей добычи нефти.
Изменения геологической информации по месторождениям вследствии получения новых геологических данных и уточнения геологического строения месторождения.
невыполнение плана добычи нефти
Анализ и пересмотр объемов добычи нефти в соответствии с проектными документами, а также с учетом изменений и дополнений к ним на базе новых данных.
Поставка газового сырья для проектов будет осуществлена на ограниченный срок с отсутствием гарантий по объемам.
Увеличение влияния на экономическую эффективность проектов, так как стоимость сырья имеет наибольший удельный вес в себестоимости производимой продукции.
Министерством ведется работа по обеспечению на долгосрочный период достаточных объемов поставок газа с ТОО «Тенгизшевройл», в т.ч. сжиженного газа, в рамках Меморандума о взаимопонимании между Республикой Казахстан и ТОО «Тенгизшевройл», проект которого отрабатывается с ТОО «Тенгизшевройл» и заинтересованными центральными государственными органами.
Также ведется работа по предоставлению права недропользования участникам проектов на совмещенную разведку и последующую добычу углеводородного сырья.
Возможная отмена льготного налогообложения специальной экономической зоны «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк».
Ухудшение экономики проектов и их рентабельности, себестоимость конечной нефтехимической продукции будет неконкурентоспособна, что осложнит обеспечение рынка сбыта, а также своевременное привлечение внешнего (заемного) финансирования.
Сохранение условий СЭЗ для реализации капиталоемких инвестиционных нефтехимических проектов, своевременное выделение и освоение средств бюджетного кредита, привлечение и освоение внешнего финансирования.
Риски, связанные с масштабом проекта
Уменьшение качества проекта и не соответствие целям и функциям Министерства.

4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
4.1.1-міндет. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
1. Мемлекеттік органдарды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту.
ККМ
Қаржымині
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялауға жәрдем көрсету.
Жер қойнауын пайдаланушылардың салық салу және кеден төлемдері мәселелері бойынша өзара іс-қимылы.
2. Жергілікті атқарушы органдарды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту.
3. Жер қойнауын пайдаланушыларды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту.
4. Жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттарын жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту.
5. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшарттарды тіркеу.
ККМ
Мемлекеттік қызмет көрсетулерді автоматтандыруға жәрдем көрсету.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына кепіл шартын тіркеу.
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелді басқару бойынша шара қабылданбаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Ресей мұнайының МӨЗ-ге жеткізілімдерін немесе экспорттық кедендік баждармен Ресей мұнайының МӨЗ-ге жеткізілімдерін азайту, толық тоқтату.
ПМХЗ және ПКОП-қа өңдеу үшін мұнай өнімдері көлемінің жетіспеушілігі, соның салдарынан ішкі нарық қажеттілігін мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуге байланысты тәуекелдер туындап отыр.
МӨЗ-ге мұнай жеткізілімдері саласында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерация арасында екіжақты келісімге қол қою. Батыс Қазақстанның кен орындарынан ПМХЗ және ПКОП-қа мұнай жеткізілімдері үшін құбырларды реверсирлеу бойынша жұмыстар жүргізу.
Ішкі тәуекелдер
Жоспардан тыс жөндеу жұмыстары (авариялық жағдайлар және т.б.).
Мұнай өндіру көлемі жоспарының орындалмауы.
Тәуліктік мұнай өндіруді және жер қойнауын пайдаланушылардың мұнай өндіру көлемін орындамау кезінде оның себептері мен салдарларын анықтау бойынша мониторингтеу жұмыстарын жүргізу.
Әлеуметтік жағдайлар (ереуіл).
Мұнай өндіру көлемі жоспарының орындалмауы.
Мұнай өндіру жоспарының көрсеткішін сақтау бөлігінде орталық және жергілікті мемлекеттік орындаушы органдармен, мекемелермен бірлесе отырып, мұнай өндіруші компаниялар жұмысшыларының толқуларын реттеуге қатысу.
Жаңа геологиялық мәліметтерді алу және кен орнының геологиялық құрылымын нақтылау салдарынан кен орындары бойынша геологиялық ақпараттың өзгеруі.
Мұнай өндіру көлемі жоспарының орындалмауы.
Жобалық құжаттарға сәйкес мұнай өндіру көлемін жаңа мәліметтер негізінде өзгерістер мен толықтырулардыда ескере отырып, қайта қарау және талдау.
Жобалар үшін газ шикізатын жеткізу көлемдер бойынша кепілдіксіз шектеулі мерзімге жүзеге асырылады.
Жобалардың экономикалық үлес тиімділігіне әсердің ұлғаюы, өйткені шикізат құнының өндірілетін өнімнің өзіндік құнындағы үлкен үлес салмағы бар.
Министрлік «Теңізшевройл» ЖШС-нен ұзақ мерзімді кезеңге жеткілікті газ көлемдерін жеткізуді қамтамасыз ету бойынша жұмыс жүргізуде, оның ішіне Қазақстан Республикасы және «Теңізшевройл» ЖШС арасындағы түсіністік меморандумы аясындағы сұйытылған газ кіреді. Аталған меморандумның жобасын «Теңізшевройл» ЖШС және мүдделі орталық мемлекеттік органдар әзірлеуде.
Бұдан басқа көмірсутек шикізатын қатар барлауға және кейіннен өңдеуге жер пайдалануға құқығын беру бойынша жұмыс жүргізілуде.
«Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының жеңілдікті салық салынуы алынып тасталуы мүмкін.
Жобалар экономикасы мен олардың тиімділігінің нашарлауы, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құны бәсекеге қабілетті бола алмайды, бұл өнім өткізу нарығын қамтамасыз етуді, сондай-ақ сыртқы (қарыздық) қаржыландыруды уақтылы тартуды қиындатады.
Күрделі қаржы сыйымдылығы инвестициялық мұнай-химия жобаларын іске асыру үшін АЭА шарттарын сақтау, бюджеттік кредит қаржыларын уақтылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.
Жоба ауқымына байланысты тәуекелдер.
Жоба сапасының төмендеуі және Министрліктің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі.

1. Детальный анализ каждого этапа работ, взаимодействия участников, организации работ.
2. Детально проработанная программа качества, отработанное управление конфигурацией проекта, специальные процедуры взаимодействия участников.
Технические риски проекта
Несоответствие созданного продукта и выбранной платформы целям и функциям Министерства, невозможность интеграции в «электронное правительство».
1. Строгий отбор проектной команды по квалификационным критериям. Обучение участников проекта технологии проектных работ, инструментальным средствам.

1. Жұмыстың әрбір кезеңін, қатысушылардың өзара іс-қимылын, жұмысты ұйымдастыруды егжей-тегжейлі талдау.
2. Сапаның нақты пысықталған бағдарламасы, жобаның конфигурациясын қалыпты басқару, қатысушылардың өзара іс-қимылдарының арнайы рәсімдері.
Жобаның техникалық тәуекелдері.
Жасалған өнім мен таңдап алынған тұғырнаманың Министрліктің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі, «электрондық үкіметте» бірігудің мүмкін еместігі.
1. Біліктілік критерийлері бойынша жобалау командасын қатаң іріктеу. Жоба қатысушыларын жобалау жұмыстарының технологиясына, құрал-сайман құралдарына үйрету.

2. Использование стандартов предприятия на проектные работы, разработка стандартов проекта.
3. Вовлечение в проектную команду работников государственных и местных государственных органов.
Раздел 7. Бюджетные программы
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Услуги по координации деятельности в области нефтяной, газовой и нефтехимической промышленности»
Описание
Обеспечение функционирования министерства, ведомства
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
Проектируемый год

2. Кәсіпорындардың стандарттарын жобалау жұмыстарына пайдалану, жоба стандарттарын әзірлеу.
3. Мемлекеттік және жергілікті мемлекеттік органдардың қызметкерлерін жобалау командасына тарту.
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 «Мұнай, газ және мұнай-химия өнеркәсібі саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Министрліктің, ведомстволар мен аумақтық органдардың қызметін қамтамасыз ету
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланған жыл
Жобаланған жыл