Об утверждении стандарта государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 199. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 06.05.2015 года № 4-2/416.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян».
2. Признать утратившими силу:
1) подпункт 5) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 485 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и семеноводства и внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 37, ст. 451);
2) подпункт 2) пункта 8 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 305 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 35, ст. 472).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2014 года № 199
Стандарт государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян
первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.

"Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 199 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 мамырдағы № 4-2/416 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау» мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Фитосанитариялық қауіпсіздік және тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 485 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 37, 451-құжат) 1-тармағының 5) тармақшасы;
2) «Қазақстан Республикасының Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 305 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 35, 472-құжат) 8-тармағының 2) тармақшасы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 наурыздағы
№ 199 қаулысымен
бекітілген
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау» мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау» мемлекеттiк көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.

3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) (далее – услугодатель).
Государственная услуга оказывается при непосредственном обращении к услугодателю, а также через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – не более двадцати рабочих дней;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – не более 30 (тридцать) минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 30 (тридцать) минут;
2) на портале с момента подачи электронного запроса услугополучателем – не более двадцати рабочих дней.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства об аттестации в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного должностного лица услугодателя.
В случае обращения к услугодателю за получением свидетельства на бумажном носителе свидетельство об аттестации оформляется в электронном формате, распечатывается, заверяется печатью и подписывается руководителем услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы при оказании государственной услуги:
1) при обращении к услугодателю – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) на портале (в части приема документов) – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет следующие документы:
1) при обращении к услугодателю:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
свидетельство или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
копию идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют);

3. Мемлекеттiк көрсетілетін қызметті облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде, сондай-ақ «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетiледi.
2. Мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттiк қызметтi көрсету мерзiмi:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған кезден бастап – жиырма жұмыс күнінен аспайды;
көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минуттан аспайды;
көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 30 (отыз) минуттан аспайды;
2) порталда – көрсетілетін қызметті алушы электрондық сұрау салған кезден бастап – жиырма жұмыс күнінен аспайды.
5. Мемлекеттiк қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы аттестаттау туралы куәлікті беру болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушіге куәлікті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда, аттестаттау туралы куәлік электронды форматта ресімделеді, басып шығарылады, мөрмен расталады және оған көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды.
7. Мемлекеттiк қызмет тегін көрсетiледi.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерiнен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiнгі түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталда (құжаттарды қабылдау бөлігінде) – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Мемлекеттiк көрсетілетін қызметтi алу үшiн көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк немесе анықтама немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының көшірмесі (тұқым өткізушілер ұсынбайды);

документы, подтверждающие соответствие физического или юридического лица требованиям, согласно приложениям 234 и 5 к настоящему стандарту государственной услуги.
Услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема документов;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названий приложенных документов;
даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица услугодателя, принявшего документы;
2) на портале:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
электронные копии:
свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или документа, удостоверяющего личность физического лица;
идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют);
документов, подтверждающих соответствие физического или юридического лица требованиям, согласно приложениям 234 и 5 к настоящему стандарту государственной услуги.
Бланк заявления можно получить на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz или в канцелярии услугодателя.
На портале размещается уведомление о приеме заявления в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
10. Разъяснение порядка обжалования действий (бездействий) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляются специалистами юридической службы услугодателя, находящихся по адресам, указанным на интернет-ресурсах услугодателей.
Информацию о порядке обжалования работы портала можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги либо некорректного обслуживания жалоба подается на имя соответствующего акима путем обращения по выбору услугополучателя:
1) в канцелярию услугодателя по адресам, указанным на интернет-ресурсах услугодателей, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) на блог акима, расположенный на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Принятая жалоба регистрируется в канцелярии услугодателя. Подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу. Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии услугодателя по телефонам, указанным на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Жалоба адресуется должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе указываются фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющем личность), почтовый адрес услугополучателя, дата подачи жалобы и подпись услугополучателя.
При подаче жалобы указываются должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия или бездействия обжалуются, мотивы обращения и требования.
В случае некорректной работы портала жалоба подается по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
При отправке жалобы через портал информация о ходе рассмотрения жалобы (отметка о доставке, регистрации, исполнении, результате рассмотрения) доступна в «личном кабинете» услугополучателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугополучателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

жеке немесе заңды тұлғалардың талаптарға сәйкестігін растайтын осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 234 және 5-қосымшаларға сәйкес мәліметтер нысанындағы құжаттар.
Көрсетілетін қызметті алушыға:
құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
сұрау салынатын мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттарды беру орны;
көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
2) порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
мыналардың электрондық көшірмелері:
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк немесе анықтама немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың;
жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының (тұқым өткізушілер ұсынбайды);
жеке немесе заңды тұлғалардың талаптарға сәйкестігін растайтын осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 234 және 5-қосымшаларға сәйкес мәліметтер нысанындағы құжаттардың.
Өтініштің бланкісін Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде алуға болады.
Порталда лауазымды адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама орналастырылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін
қызметті берушінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдарының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбiн түсіндіруді, сондай-ақ шағымды дайындауға жәрдем көрсетуді көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында көрсетiлген мекенжайлар бойынша орналасқан көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметiнiң мамандары жүзеге асырады.
Портал жұмысына шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген не қызметті дұрыс көрсетпеген жағдайда, шағым тиісті әкімнің атына көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне көрсетiлетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында көрсетілген мекенжайлар бойынша, жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін;
2) көрсетілетін қызметті берушінің тиісті интернет-ресурсында орналасқан әкімнің блогына өтініш беру жолымен беріледі.
Қабылданған шағым көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеледі. Шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға тіркелген күні мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің лауазымды адамдарынан тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар арқылы алуға болады.
Шағым онда көтерілген мәселелерді шешу құзыретіне кіретін лауазымды адамның атына беріледі.
Шағымда көрсетілген қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта болған кезде), пошталық мекенжайы, шағым берген күні және көрсетілетін қызметті алушының қолы көрсетіледі.
Шағым берген кезде әрекетіне немесе әрекетсіздігіне шағым берілетін лауазымды адамның лауазымы, тегі мен аты-жөні, жүгіну себептері және талаптары көрсетіледі.
Порталдың жұмысы дұрыс атқарылмаса шағым мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы беріледі.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде, шағымның қаралу барысы (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы, қаралу нәтижесі туралы белгі) туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня его регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг услугодателем продлевается не более чем на десять рабочих дней в случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место, для получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
13. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
14. Государственная услуга лицам, относящихся к социально уязвимым слоям населения, при отсутствии возможности их личной явки к услугодателю предоставляется представителю при предоставлении нотариально удостоверенной доверенности услугополучателя.
При оказании государственной услуги создаются условия для ожидания и подготовки необходимых документов (кресла для ожидания, места для заполнения документов оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения), а также для обслуживания услугополучателей с ограниченными возможностями предусматриваются пандусы.
15. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя и Министерства – www.minagri.gov.kz.
16. Услугополучателю при обращении через портал требуется наличие ЭЦП.
17. Получение информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа возможно при обращении за государственной услугой через портал.

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдануына болады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімін көрсетілетін қызметті беруші шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не қосымша ақпарат алу үшін орынға барып тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, он жұмыс күнінен артық емес мерзімге ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адамға шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілген қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
13. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
14. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарына жататын адамдарына олардың көрсетілетін қызметті берушіге жеке келу мүмкіндігі болмаған кезде көрсетілетін қызмет алушының нотариалды куәландырылған сенімхатын ұсыну кезінде өкіліне ұсынылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін күту және қажетті құжаттарды дайындау үшін жағдай жасалады (күтуге арналған креслолар, қажетті құжаттарды толтыруға арналған орындар қажетті құжаттар тізбесі мен оларды толтыру үлгілері бар стендтермен жарақталады), сондай-ақ мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін пандустар көзделеді.
15. Мемлекеттiк қызметтi көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің және Министрлiктің www.minаgri.kz интернет-ресурсында орналасқан.
16. Көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жүгінген кезде ЭЦҚ болуы талап етіледі.
17. Мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметке жүгінген кезде алуға болады.

18. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян»
Форма
_____________________________________________________________________
(указывается наименование местного исполнительного органа области
(города республиканского значения, столицы)
от __________________________________________________________________
(указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя,
отчество физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию и присвоить статус
_____________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только реализация семян)
_____________________________________________________________________
(указывается наименование сельскохозяйственного растения, количество
_____________________________________________________________________
сортов (производителям оригинальных семян количество сортов не
_____________________________________________________________________
указывается))
Сведения о физическом или юридическом лице:
1. Форма собственности ____________________
2. Год образования ________________________
3. Свидетельство или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности физического лица ____________________________________________________
(указывается номер, кем и когда выдан)
4. Адрес: _____________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон,
_____________________________________________________________________
факс, электронный адрес)
5. Руководитель _______________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество)
6. Банковские реквизиты _______________________________________
(индивидуальный идентификационный номер,
_____________________________________________________________________
БИН юридического лица, № счета, наименование и местонахождение банка)
7. Прилагаемые документы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель ___________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество)            (подпись)
Место печати «____» __________ 20 __ года
Заявление принято к рассмотрению «___» __________ 20 __ года
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество ответственного лица, принявшего
заявление, подпись)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян»
Форма сведений
по аттестации производителей оригинальных семян

18. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi
және үшiншi көбейтілген тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi
атқарушы органының атауы көрсетiледi)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты көрсетіледі)
Өтініш
Аттестаттаудан өткiзудi және __________________________________
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың саны көрсетiледi
_____________________________________________________________________
(бiрегей тұқым өндiрушiлерге сорттардың саны көрсетiлмейдi))
_____________________________________________________________________
тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн - тұқым сату ғана)
______________________________________________ мәртебесiн берудi
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiрi көрсетiледi))
сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәлiметтер:
1. Меншiк нысаны _____________________________________________
2. Құрылған жылы _____________________________________________
3. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы
куәлiк немесе анықтама немесе жеке тұлғаның жеке куәлiгi
_____________________________________________________________________
(нөмiрi, кiм және қашан бергені көрсетіледі)
4. Мекенжайы: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң нөмірi, телефоны,
_____________________________________________________________________
факсы, электрондық мекенжайы)
5. Басшы ______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетіледі)
6. Банк деректемелерi _________________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғаның БСН,
_____________________________________________________________________
есеп-шот №, банктiң атауы және орналасқан жерi)
7. Қоса берiлiп отырған құжаттар: _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы __________________________________    ____________
(тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетіледі)       (қолы)
Мөр орны 20 ___ жылғы «___» ___________
Өтiнiш қарауға 20 ___ жылғы «__» ___________ қабылданды
___________________________________________________________________
(өтiнiштi қабылдаған жауапты адамның тегi, аты, әкесiнiң аты, қолы)
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi
және үшiншi көбейтілген тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерді аттестаттау жөніндегі
мәліметтер нысаны

1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица _____________________________
2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер _____________________________________________
3. Телефон ____________________________________________________
4. Электронная почта __________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) Акт на землю (номер документа) _____________________________
2) Дата выдачи акта на землю __________________________________
6. Договор аренды земельного участка:
п/п
Кадастровый
номер
Адрес объекта
недвижимости
Собственник
(правообладатель)
Основание
возникновения
права
Срок аренды
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Площадь
земельного
участка (га)
Категория
земель
Целевое
назначение
Ограничения в
использовании и
обременения
Делимость
земельного
участка
Посторонние
земельные
участки в
границах плана
7
8
9
10
11
12
7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством семян:
п/п
Ф. И. О.
специалиста
Специальность по
образованию
Должность
Стаж работы по
специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
9. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации.
10. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов.
11. Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) – не менее 6 лет.
12. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны.
13. Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
п/п
Номер
заключения
Дата
заключения
Ф. И.О. государственного
инспектора по карантину растений
Комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса) ____________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ____________
3. Телефоны _________________________________________________________
4. Электрондық пошта ________________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты _____________________
1) Жерге акті (құжаттың нөмірі) _____________________________________
2) Жерге актінің берілген күні ______________________________________
6. Жер учаскесін жалға беру шарты
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқығы туындайтын негіз
Жалға беру мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің ауданы (га)
Жерлердің санаты
Нысаналы тағайындалуы
Пайдалануға және ауыртпалыққа шектеу қою
Жер учаскесінің бөлінуі
Жоспар шекарасындағы жат жер учаскелері
7
8
9
10
11
12
7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың болуы туралы мәліметтер.
Р/с
Маманның Т.А.Ә.
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
8. Бірегей тұқымдарды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес оларды өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы.
9. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін, ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір айналымнан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы.
10. Жалпы егіс алаңының кемінде 30 пайызы тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы.
11. Бірегей тұқым өндірісі (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде 6 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
12. Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Р/с
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының Т.А.Ә.
Шығарылатын қорытынды
1
2
3
4
5

14. Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян:
п/п
Номер
договора
Дата
Полное наименование
юридического лица/ Ф. И. О.
физического лица
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
15. Наличие не менее одного агронома-семеновода и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта.

14. Дақыл жөнінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқым өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға шарттың болуы:
Р/с
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә.
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
15. Кемінде бір агроном-тұқымшының және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыстың ерекше әдістерін меңгерген техникалық персоналдың кемінде үш адамының болуы.

16. Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта.
17. Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян.
18. Наличие страховых фондов семян от потребности:
1) для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
2) для суперэлиты – 50 процентов.
19. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян.
20. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
21. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена).
22. Ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта.
23. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение шести лет.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян»
Форма сведений
по аттестации производителей элитных семян
1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица _____________________________

16. Дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндірісін қамтамасыз ету.
17. Кейіннен элиталық тұқым өндірісін қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланған көлемін өндіруге қажетті ассортиментте және көлемде сорттың тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы.
18. Мынадай:
1) бастапқы буындардың негізін қалау үшін – 100 пайыз;
2) суперэлита үшін – 50 пайыз қажеттілікте тұқым сақтандыру қорларының болуы.
19. Бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған арнайы селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы.
20. Тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
21. Бірегей тұқым өндірісі жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, іріктеу, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отаулар (тазалаулар), егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуге, тігілуге және оған қолы қойылуға тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдардың аттестаты) есеп жүргізу.
22. Сортты шығару әдісін, шыққан тегінің нысандары, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу.
23. Тұқым шаруашылығы жөніндегі есеп материалдарының алты жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi
және үшiншi көбейтілген тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
Элиталық тұқым өндірушілерді аттестаттау жөніндегі
мәліметтер нысаны
1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________

2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер _____________________________________________
3. Телефон ____________________________________________________
4. Электронная почта __________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
6. Акт на землю (номер документа) _____________________________
7. Дата выдачи акта на землю __________________________________
8. Договор аренды земельного участка:
п/п
Кадастровый
номер
Адрес объекта
недвижимости
Собственник
(правообладатель)
Основание
возникновения
права
Срок аренды
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Площадь
земельного
участка (га)
Категория
земель
Целевое
назначение
Ограничения в
использовании и
обременения
Делимость
земельного
участка
Посторонние
земельные
участки в
границах плана
7
8
9
10
11
12
9. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством семян:
п/п
Ф. И. О.
специалиста
Специальность по
образованию
Должность
Стаж работы по
специальности
1
2
3
4
5
10. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации.
11. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны.
12. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов.
13. Урожайность за последние три года – выше среднеобластной.
14. Наличие опыта работы по семеноводству – не менее четырех лет.
15. Обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов.
16. Количество, возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 4.
17. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 3.
18. Наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты – 50 процентов.
19. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.
20. Наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных.

2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ______
3. Телефоны ___________________________________________________
4. Электрондық пошта __________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты:
6. Жерге акті (құжаттың нөмірі) _______________________________
7. Жерге актінің берілген күні ________________________________
8. Жер учаскесін жалға беру шарты:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқығы туындайтын негіз
Жалға беру мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің ауданы (га)
Жерлердің санаты
Нысаналы тағайындалуы
Пайдалануға және ауыртпалыққа шектеу қою
Жер учаскесінің бөлінуі
Жоспар шекарасындағы жат жер учаскелері
7
8
9
10
11
12
9. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың болуы туралы мәліметтер:
Р/с №
Маманның Т.А.Ә.
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
10. Элиталы тұқым өндіру жүргізілетін және кемінде бір ротациядан өткен ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы.
11. Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы.
12. Жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызы тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы.
13. Соңғы үш жылдағы өнімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы.
14. Тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжірибесі төрт жылдан кем болмауы.
15. Жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз етудің 25 пайыздан кем болмауы.
16. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін егілетін дақылдардың саны 4-тен көп болмауы.
17. Аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 3-тен көп болмауы.
18. Суперэлиталық тұқымды егуге қажетті тұқымның сақтандыру қоры - 50 пайыз болуы.
19. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.
20. Аудандастырылғандар тізбесіне енгізілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы.

21. Организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели.
22. Наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян.
23. Наличие договора с производителем оригинальных семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию:
п/п
Номер
договора
Дата
Полное наименование
поставщика семян
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6

21. Тұқым материалдарын өсіру жұмыстарының барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы жүргізу және есепке алуды ұйымдастыру.
22. Элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде негізгі тұқым материалының (бірегей тұқым) аудандастырылған және перспективті сорттарының болуы.
23. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзімге элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективті сорттардың бірегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткізу туралы бірегей тұқым өндірушімен жасалған шарттың болуы:
Р/с
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә.
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6

24. Наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян:
п/п
Номер
договора
Дата
Полное наименование
юридического лица/ Ф. И. О.
физического лица
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
25. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян.

24. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен элиталық тұқым өндірісін ғылыми сүйемелдеу туралы шарттың болуы:
Р/с
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә.
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
25. Элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлейтiн техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы.

26. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
27. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован и прошит).
28. Организация хранения материалов учета по семеноводству в течение пяти лет.
29. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома-семеновода.
30. Отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
п/п
Номер
заключения
Дата
заключения
Ф. И.О. государственного
инспектора по карантину
растений Комитета
государственной инспекции в
агропромышленном комплексе
Министерства сельского
хозяйства Республики
Казахстан
Вывод
заключения
1
2
3
4
5
31. Наличие площади пашни для ведения производства элитных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян»
Форма сведений
по аттестации семеноводческих хозяйств
1. Полное наименование юридического или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица ______________________________________
2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер _____________________________________________
3. Телефон ____________________________________________________

26. Тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
27. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдардың аттестаттары, тұқымдардың конденциялығы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиіс) есеп жүргізу.
28. Тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде бес жыл сақталуын ұйымдастыру.
29. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (ортадан кейінгі немесе жоғары) штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы.
30. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде болмауы тиіс:
Р/с
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының Т.А.Ә.
Шығарылатын қорытынды
1
2
3
4
5
31. Элиталық тұқымдарды өндiруге қойылатын талаптарға сәйкес оларды өндiрудi жүргiзу үшiн егiстiк алаңның (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктiң) болуы тиіс.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi
және үшiншi көбейтілген тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
4-қосымша
Тұқым өсіру шаруашылықтарын аттестаттау жөніндегі
мәліметтер нысаны
1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса) ____________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ______
3. Телефоны ___________________________________________________

14. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 3.
15. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 3.
16. Наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей репродукций, на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на аттестацию:
п/п
Номер
договора
Дата
Полное наименование
поставщика семян
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6

14. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңделетін дақылдардың саны - 3-тен аспайды.
15. Аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әрбір дақыл бойынша сорттардың саны - 3-тен аспайды.
16. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде үш жыл мерзімге бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру үшін элиталық тұқым жеткізу туралы элиталық тұқым өсіруші шаруашылықпен жасалған шарттың болуы:
Р/с
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6

19. Отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
п/п
Номер
заключения
Дата
заключения
Ф. И.О. государственного
инспектора по карантину
растений Комитета
государственной инспекции в
агропромышленном комплексе
Министерства сельского
хозяйства Республики
Казахстан
Вывод
заключения
1
2
3
4
5
20. Наличие не менее одного агронома-семеновода.
21. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.
22. Наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций.
23. Наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций.
24. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций.
25. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
26. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован и прошит).
27. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение трех лет.
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян»
Форма сведений
по аттестации реализаторов семян

19. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде болмауы:
Р/с
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының Т.А.Ә.
Шығарылатын қорытынды
1
2
3
4
5
20. Кемінде бір агроном-тұқымшының болуы.
21. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.
22. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы.
23. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде негізгі тұқым материалының болуы.
24. Бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқымдардың жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
25. Тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
26. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдардың аттестаты, тұқымдардың куәлігі, тұқымдардың конденциялығы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірлеуге, тігуге, қолы қоюға тиіс) есеп жүргізу.
27. Тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының үш жыл сақталуын қамтамасыз ету.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi
және үшiншi көбейтілген тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
5-қосымша
Тұқым өткізушілерді аттестаттау жөніндегі
мәліметтер нысаны

1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица _____________________________
2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер _____________________________________________
3. Телефон ____________________________________________________
4. Электронная почта __________________________________________
5. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома-семеновода:
п/п
Ф. И. О.
специалиста
Специальность по
образованию
Должность
Стаж работы по
специальности
1
2
3
4
5

1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса) ____________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ______
3. Телефоны ___________________________________________________
4. Электрондық пошта __________________________________________
5. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (ортадан кейінгі немесе жоғары) штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы:
Р/с
Маманның Т.А.Ә.
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5

6. Наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян):
п/п
Номер
договора
Дата
Полное наименование
поставщика семян
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
7. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.

6. Кейіннен сату үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда тұқым жеткізушілермен) жыл сайын жасалатын шарттың болуы:
Р/с
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7. Тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.

8. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений.
9. Ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован и прошит.
10. Обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее трех лет.
11. Наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений»:
п/п
Номер лицензионного договора
Дата
1
2
3

8. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын сақтау, тазалау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк құқығындағы немесе лизингке немесе мүлiктiк жалға алынған не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы.
9. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымының әр партиясы бойынша саны мен сапасының, өткізілетін тұқымның шыққан тегінің, тұқымды құжаттандырудың есебін, тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу, нөмірленген және тігілген болуға тиіс.
10. Тұқымдарды сақтау және өткізу материалдарының кемінде үш жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
11. Қазақстан Республикасы қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатқан кезде «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы:
Р/с
Лицензиялық шарттың нөмірі
Күні
1
2
3