О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2014 года № 212
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения
Статья 1. Внести изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст. 174; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 15 января 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 18 января 2014 года):
пункт 2 статьи 86 изложить в следующей редакции:
«2. Усыновитель вправе самостоятельно определять способы воспитания ребенка с учетом мнения ребенка и рекомендаций органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, и обязан соблюдать требования, предусмотренные настоящим Кодексом.
Усыновитель, являющийся гражданином Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики, имеет право получить единовременную денежную выплату в связи с усыновлением (удочерением) ребенка-сироту (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей.
Усыновитель обязан возвратить в государственный бюджет выплаченную единовременную денежную выплату в случае отмены усыновления (удочерения).
Порядок назначения, возврата и размер единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением (удочерением) ребенка-сироту (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей определяется Правительством Республики Казахстан.».
2. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года «О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 23, ст. 560; 1994 г., № 8, ст. 140; № 20, ст. 252; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 923; 2007 г., № 10, ст. 69; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72, 75):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 наурыздағы № 212 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер енгізілсін:
1. «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 15 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы (2014 жылғы 18 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
86-баптың 2-тармағы мынадай реакцияда жазылсын:
«2. Бала асырап алушы баланың пікірі мен қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның ұсынымдарын ескере отырып, баланы тәрбиелеу тәсілдерін өз бетінше айқындауға құқылы және осы Кодексте көзделген талаптарды сақтауға міндетті.
Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын бала асырап алушының жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты біржолғы ақшалай төлем алуға құқығы бар.
Бала асырап алушы асырап алудың күші жойылған жағдайда төленген біржолғы ақшалай төлемді мемлекеттік бюджетке қайтаруға міндетті.
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты біржолғы ақшалай төлемді тағайындау, қайтару тәртібін және оның мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».
2. «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 23, 560-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; № 20, 252-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 923-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар):

1) статью 12 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Льготы и компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний
Гражданам, проживавшим и проживающим в зонах, указанных в статьях 5, 6, 7, 8, 9 гарантируется единовременная денежная компенсация за ущерб, причиненный ядерными испытаниями по зонам:
1) чрезвычайного радиационного риска – в размере 5,23 месячных расчетных показателей за каждый год проживания в период с 1949 по 1965 год и 1,05 месячного расчетного показателя за каждый год проживания в период с 1966 по 1990 год;
2) максимального радиационного риска – в размере 2,62 месячных расчетных показателей за каждый год проживания в период с 1949 по 1965 год и 1,05 месячного расчетного показателя за каждый год проживания в период с 1966 по 1990 год;
3) повышенного радиационного риска – в размере 1,57 месячных расчетных показателей за каждый год проживания в период с 1949 по 1965 год и 0,79 месячного расчетного показателя за каждый год проживания в период с 1966 по 1990 год;
4) минимального радиационного риска – в размере 1,05 месячного расчетного показателя за каждый год проживания в период с 1949 по 1965 год и 0,52 месячного расчетного показателя за каждый год проживания в период с 1966 по 1990 год;
5) на территории с льготным социально-экономическим статусом в размере 0,26 месячного расчетного показателя за каждый год проживания с 1949 по 1990 год.
Первоочередным правом на получение единовременной денежной компенсации пользуются граждане, достигшие пенсионного возраста.
Месячным расчетным показателем является месячный расчетный показатель, действующий на день выдачи компенсации.»;
2) часть первую статьи 13 изложить в следующей редакции:
«Граждане, проживающие на территориях, указанных в статьях 5 и 6 настоящего Закона, и вышедшие на пенсию до 1 января 1998 года, имеют право на надбавку к пенсии по зонам в размере:
чрезвычайного радиационного риска – 2,09 месячных расчетных показателей;
максимального радиационного риска – 1,83 месячного расчетного показателя.».
3. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 154; 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 10-11, ст. 56):

1) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтардың жеңiлдiктерi мен өтемдерi
5, 6, 7, 8, 9-баптарда аталған аймақтарда жұмыс істеген, тұрған және тұрып жатқан азаматтарға:
ядролық сынақтар келтiрген зиян үшін мына аймақтар бойынша:
1) төтенше радиациялық қауiптi аймақ бойынша – 1949-1965 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 5,23 айлық есептік көрсеткіш және 1966-1990 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 1,05 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде;
2) ең жоғары радиациялық қауіпті аймақ бойынша 1949-1965 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 2,62 айлық есептік көрсеткіш және 1966-1990 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 1,05 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде;
3) жоғары радиациялық қауiптi аймақ бойынша – 1949-1965 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 1,57 айлық есептік көрсеткіш және 1966-1990 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 0,79 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде;
4) ең төмен радиациялық қауiптi аймақ бойынша – 1949-1955 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 1,05 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде және 1966-1990 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 0,52 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде;
5) жеңiлдiктi әлеуметтiк-экономикалық мәртебесi бар аумақ бойынша – 1949-1990 жылдардағы кезеңде сол жерде тұрған әр жыл үшiн 0,26 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде бiржолғы ақшалай өтемге кепілдiк берiледi.
Бірінші кезекте біржолғы ақшалай өтем алу құқығын зейнетақы жасына жеткен азаматтар пайдаланады.
Айлық есептік көрсеткіш дегенiмiз - өтем берген кездегi айлық есептік көрсеткіш болып табылады.»;
2) 13-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы заңның 5 және 6-баптарында аталған аумақтарда тұрып жатқан және 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетке шыққан азаматтардың аймақтар бойынша мынадай мөлшерде үстемақы алуға құқығы бар:
төтенше радиациялық қатер аймағы – 2,09 айлық есептiк көрсеткiш;
ең жоғары радиациялық қатер аймағы – 1,83 айлық есептiк көрсеткiш.».
3. «Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттік әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):

1) пункт 3-1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«3-1. В случае смерти получателя государственных социальных пособий членам семьи либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере 15,7 месячного расчетного показателя.»;
2) статью 12 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Размеры пособий по инвалидности
1. Инвалидам, указанным в подпунктах 1), 1-1) и 3) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
1) с 1 апреля 2014 года:
инвалидам первой группы 1,42 прожиточного минимума, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (далее – прожиточного минимума);
инвалидам второй группы 1,11 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы 0,78 прожиточного минимума;
детям-инвалидам до шестнадцати лет 1,05 прожиточного минимума;
инвалидам с детства первой группы 1,42 прожиточного минимума;
инвалидам с детства второй группы 1,16 прожиточного минимума;
инвалидам с детства третьей группы 0,91 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет первой группы 1,42 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет второй группы 1,16 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет третьей группы 0,91 прожиточного минимума;
2) с 1 июля 2015 года:
инвалидам первой группы 1,78 прожиточного минимума, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (далее – прожиточного минимума);
инвалидам второй группы 1,39 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы 0,98 прожиточного минимума;
детям-инвалидам до шестнадцати лет 1,31 прожиточного минимума;
инвалидам с детства первой группы 1,78 прожиточного минимума;
инвалидам с детства второй группы 1,45 прожиточного минимума;
инвалидам с детства третьей группы 1,14 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет первой группы 1,78 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет второй группы 1,45 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет третьей группы 1,14 прожиточного минимума.
2. Инвалидам, указанным в подпунктах 2) и 5) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
1) с 1 апреля 2014 года:

1) 6-баптың 3-1-тармағы мынадай реакцияда жазылсын:
«3-1. Мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды алушы қайтыс болған жағдайда отбасы мүшелерiне не жерлеудi жүзеге асырған адамға 15,7 еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жерлеуге арналған бiржолғы төлем төленедi.»;
2) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Мүгедектiгi бойынша жәрдемақының мөлшерi
1. Осы Заңның 11-бабының 1), 1-1) және 3) тармақшаларында аталған мүгедектерге мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы:
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап:
бірінші топтағы мүгедектерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін 1,42 ең төмен күнкөріс деңгейі (бұдан әрі – ең төмен күнкөріс деңгейі);
екiнші топтағы мүгедектерге – 1,11 айлық есептiк көрсеткiш;
үшiншi топтағы мүгедектерге – 0,78 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алты жасқа дейiнгi мүгедек балаларға – 1,05 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бала кезiнен бiрiншi топтағы мүгедектерге – 1,42 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бала кезiнен екiнші топтағы мүгедектерге – 1,16 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бала кезiнен үшiншi топтағы мүгедектерге – 0,91 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгі бiріншi топтағы мүгедек балаларға – 1,42 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгi екiншi топтағы мүгедек балаларға – 1,16 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегiз жасқа дейiнгі үшiншi топтағы мүгедек балаларға – 0,91 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады;
2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап:
бірінші топтағы мүгедектерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін 1,78 ең төмен күнкөріс деңгейі (бұдан әрі - ең төмен күнкөріс деңгейі);
екiнші топтағы мүгедектерге – 1,39 айлық есептiк көрсеткiш;
үшiншi топтағы мүгедектерге – 0,98 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алты жасқа дейiнгi мүгедек балаларға – 1,31 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бала кезiнен бiрiншi топтағы мүгедектерге – 1,78 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бала кезiнен екiнші топтағы мүгедектерге – 1,45 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бала кезiнен үшiншi топтағы мүгедектерге – 1,14 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгі бiріншi топтағы мүгедек балаларға – 1,78 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгi екiншi топтағы мүгедек балаларға – 1,45 ең төмен күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегiз жасқа дейiнгі үшiншi топтағы мүгедек балаларға – 1,14 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады.
2. Осы Заңның 11-бабының 2) және 5) тармақшаларында аталған мүгедектерге мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы:
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап:

инвалидам первой группы 1,69 прожиточного минимума;
инвалидам второй группы 1,36 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы 1,05 прожиточного минимума;
2) с 1 июля 2015 года:
инвалидам первой группы 2,11 прожиточного минимума;
инвалидам второй группы 1,70 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы 1,31 прожиточного минимума.
3. Инвалидам, указанным в подпункте 4) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
1) с 1 апреля 2014 года:
инвалидам первой группы 2,19 прожиточного минимума;
инвалидам второй группы 1,56 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы 1,05 прожиточного минимума;
2) с 1 июля 2015 года:
инвалидам первой группы 2,74 прожиточного минимума;
инвалидам второй группы 1,95 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы 1,31 прожиточного минимума.
4. Пособие по инвалидности работающим получателям пособий выплачивается в полном размере.
5. Если размер пенсионных выплат из Центра меньше размера месячного пособия по инвалидности, установленного для соответствующей категории инвалидов, выплата пособия производится в виде соответствующих доплат к пенсионным выплатам до размера пособия, установленного для этой категории инвалидов.»;
3) статью 16 изложить в следующей редакции:
«Статья 16. Размеры пособий по случаю потери кормильца
1. Максимальный размер месячного пособия по случаю потери кормильца назначается:
1) с 1 апреля 2014 года в размере 1,69 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов его семьи;
2) с 1 июля 2015 года в размере 2,11 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов его семьи.
2. Месячное пособие по случаю потери кормильца назначается:
1) с 1 апреля 2014 года:
при наличии одного нетрудоспособного члена семьи в размере 0,69 прожиточного минимума;
при наличии двух – 1,19 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии трех – 1,48 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии четырех – 1,57 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии пяти – 1,62 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи.
При наличии шести и более нетрудоспособных членов семьи размер пособия на каждого рассчитывается как равная доля от 1,69 прожиточного минимума;

бiрiншi топтағы мүгедектерге – 1,69 ең төмен күнкөріс деңгейі;
екiнші топтағы мүгедектерге – 1,36 ең төмен күнкөріс деңгейі;
үшiншi топтағы мүгедектерге – 1,05 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде;
2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап:
бiрiншi топтағы мүгедектерге – 2,11 ең төмен күнкөріс деңгейі;
екiнші топтағы мүгедектерге – 1,70 ең төмен күнкөріс деңгейі;
үшiншi топтағы мүгедектерге – 1,31 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады.
3. Осы Заңның 11-бабының 4) тармақшасында аталған мүгедектерге мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы:
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап:
бiрiншi топтағы мүгедектерге – 2,19 ең төмен күнкөріс деңгейі;
екiнші топтағы мүгедектерге – 1,56 ең төмен күнкөріс деңгейі;
үшiншi топтағы мүгедектерге – 1,05 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады;
2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап:
бiрiншi топтағы мүгедектерге – 2,74 ең төмен күнкөріс деңгейі;
екiнші топтағы мүгедектерге – 1,95 ең төмен күнкөріс деңгейі;
үшiншi топтағы мүгедектерге – 1,31 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады.
4. Жұмыс iстейтiн жәрдемақы алушыларға мүгедектiгi бойынша жәрдемақы толық мөлшерiнде төленедi.
5. Егер Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi мүгедектердiң тиiстi санаты үшiн белгiленген мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы мөлшерiнен аз болса, жәрдемақы төлеу зейнетақы төлемдерiне мүгедектердiң осы санаты үшiн белгiленген жәрдемақы мөлшерiне дейiнгі тиiстi қосымша төлемдер түрiнде жүргiзiледi.»;
3) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақының мөлшерi
1. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша айлық жәрдемақының ең жоғары мөлшері:
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,69 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде;
2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап айлық жәрдемақының ең жоғары мөлшері отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 2,11 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады.
2. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша айлық жәрдемақы:
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап:
еңбекке жарамсыз бір мүшесі болған кезде – 0,69 ең төмен күнкөріс деңгейі;
екеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,19 ең төмен күнкөріс деңгейі;
үшеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,48 ең төмен күнкөріс деңгейі;
төртеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,57 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бесеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,62 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде тағайындалады.
Отбасының еңбекке жарамсыз алты және одан да көп мүшелері болған кезде әрбір мүшесіне арналған жәрдемақының мөлшері 1,69 ең төмен күнкөріс деңгейінің бірдей үлесі ретінде есептеледі.

2) с 1 июля 2015 года:
при наличии одного нетрудоспособного члена семьи в размере 0,86 прожиточного минимума;
при наличии двух – 1,49 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии трех – 1,85 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии четырех – 1,96 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии пяти – 2,03 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи.
При наличии шести и более нетрудоспособных членов семьи размер пособия на каждого рассчитывается как равная доля от 2,11 прожиточного минимума.
3. В случае потери обоих родителей детям (круглым сиротам) месячное пособие назначается:
1) с 1 апреля 2014 года – в размере 0,94 прожиточного минимума на каждого ребенка, остальным нетрудоспособным членам семьи – в размере 0,43 прожиточного минимума, но не более 2,05 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
2) с 1 июля 2015 года – в размере 1,18 прожиточного минимума на каждого ребенка, остальным нетрудоспособным членам семьи – в размере 0,54 прожиточного минимума, но не более 2,56 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи.
4. Членам семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, погибших или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, размер месячного пособия по случаю потери кормильца увеличивается на 0,25 прожиточного минимума на каждого нетрудоспособного члена семьи, но не более:
1) с 1 апреля 2014 года – 2,05 прожиточного минимума на всех членов семьи;
2) с 1 июля 2015 года – 2,56 прожиточного минимума на всех членов семьи.
5. Если размер пенсионных выплат, получаемых нетрудоспособным членом семьи из Центра, меньше размера получаемого месячного пособия по случаю потери кормильца, выплата пособия производится в виде соответствующих доплат к пенсионным выплатам до размера пособия, установленного для этих нетрудоспособных членов семьи.»;
4) статью 18 изложить в следующей редакции:
«Статья 18. Размеры социального пособия по возрасту

2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап:
еңбекке жарамсыз бір мүшесі болған кезде – 0,86 ең төмен күнкөріс деңгейі;
екеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,49 ең төмен күнкөріс деңгейі;
үшеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,85 ең төмен күнкөріс деңгейі;
төртеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,96 ең төмен күнкөріс деңгейі;
бесеу болған кезде – отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 2,03 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде тағайындалады.
Отбасының еңбекке жарамсыз алты және одан да көп мүшелері болған кезде әрбір мүшесіне арналған жәрдемақының мөлшері 2,11 ең төмен күнкөріс деңгейінің бірдей үлесі ретінде есептеледі.
3. Ата-аналарының екеуінен де айырылған жағдайда балаларға (тұлдыр жетімдерге):
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап айлық жәрдемақы әрбір балаға 0,94 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде, отбасының еңбекке жарамсыз қалған мүшелеріне – 0,43 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде, бірақ отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне 2,05 ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын мөлшерде;
2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап әрбір балаға 1,18 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде, отбасының еңбекке жарамсыз қалған мүшелеріне 0,54 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде, бірақ отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне 2,56 ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын мөлшерде тағайындалады.
4. Қызмет мiндеттерiн атқару немесе әскери қызметті, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметті атқару кезiнде қаза тапқан немесе жаралануы, контузия алуы, мертiгуі, ауыруы салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң отбасы мүшелерiне асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша айлық жәрдемақының мөлшерi отбасының еңбекке жарамсыз әрбiр мүшесiне 0,25 ең төменгі күнкөрiс деңгейiне, бiрақ отбасының барлық мүшелерiне:
1) 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап – 2,05 ең төменгі күнкөрiс деңгейiнен аспайтын мөлшерде;
2) 2015 жылғы 1 шiлдеден бастап 2,56 ең төменгі күнкөрiс деңгейiнен аспайтын мөлшерде көбейтiледi.
5. Егер отбасының еңбекке жарамсыз мүшесiнiң Орталықтан зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша алатын айлық жәрдемақының мөлшерiнен аз болса, жәрдемақы төлеу зейнетақы төлемдерiне отбасының еңбекке жарамсыз осы мүшелерi үшiн белгiленген жәрдемақы мөлшерiне дейiнгi тиiстi қосымша ақы түрiнде жүргiзiледi.»;
4) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Жасына байланысты әлеуметтiк жәрдемақының мөлшерi

Месячное пособие по возрасту назначается в размере 0,52 прожиточного минимума.».
4. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года «О специальном государственном пособии в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 238; № 23, ст. 925; 2000 г., № 23, ст. 411; 2001 г., № 2, ст. 14; 2002 г., № 6, ст. 71; 2004 г., № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 23, ст. 111; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64):
статью 7 изложить в следующей редакций:
«Статья 7. Размеры пособия
Пособие назначается гражданам, имеющим право на получение специального государственного пособия, исходя из перечня льгот, определенных законодательными актами Республики Казахстан.
Пособие выплачивается с учетом изменения размера месячного расчетного показателя, утверждаемого в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Пособие назначается в следующих размерах:
1) участникам Великой Отечественной войны – 16,0 месячного расчетного показателя;
2) инвалидам Великой Отечественной войны – 16,0 месячного расчетного показателя;
3) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны, – 6,19 месячного расчетного показателя;
4) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, – 7,55 месячного расчетного показателя;
5) вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак, – 4,48 месячного расчетного показателя;
6) семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах в мирное время; семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, – 4,59 месячного расчетного показателя;

Жасына байланысты айлық жәрдемақы 0,52 ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерiнде тағайындалады.».
4. «Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 8, 238-құжат; № 23, 925-құжат; 2000 ж., № 23, 411-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2004 ж., № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат):
7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Жәрдемақы мөлшері
Жәрдемақы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жеңілдіктер тізбесін негізге ала отырып, арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар азаматтарға тағайындалады.
Жәрдемақы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің өзгерісін ескере отырып төленеді.
Жәрдемақы мынадай:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушыларға – 16,0 айлық есептік көрсеткіш;
2) Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне – 16,0 айлық есептік көрсеткіш;
3) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға – 6,19 айлық есептік көрсеткіш;
4) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарға – 7,55 айлық есептік көрсеткіш;
5) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге отырмаған жесірлеріне – 4,48 айлық есептік көрсеткіш;
6) Ауғанстандағы немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің отбасыларына; бейбiт уақытта әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына; қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына; Чернобыль AЭC-тағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына; сәуле ауруы салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң отбасыларына, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль АЭС-тағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасыларына - 4,59 айлық есептiк көрсеткiш;

7) женам (мужьям) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью «За оборону Ленинграда» или знаком «Жителю блокадного Ленинграда», признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак, – 2,56 месячного расчетного показателя;
8) Героям Советского Союза, кавалерам орденов Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетного звания «Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы», – 138,63 месячных расчетных показателей;
9) Героям Социалистического Труда из числа участников Великой Отечественной войны – 74,65 месячных расчетных показателей;
10) Героям Социалистического Труда, кавалерам орденов Трудовой Славы трех степеней – 9,60 месячных расчетных показателей;
11) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, не награжденным государственными наградами, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, – 2,13 месячного расчетного показателя;
12) лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988 – 1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии, – 2,13 месячного расчетного показателя;
13) инвалидам первой и второй групп – 1,49 месячного расчетного показателя;
14) инвалидам третьей группы – 0,64 месячного расчетного показателя;
15) детям-инвалидам до шестнадцати лет – 0,96 месячного расчетного показателя;
16) детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет:
первой – второй групп – 1,49 месячного расчетного показателя;
третьей группы – 0,64 месячного расчетного показателя;
17) многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Kүмic алқа» или получившим ранее звание «Мать-героиня», награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени, – 6,40 месячных расчетных показателей;
18) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) – 4,16 месячного расчетного показателя;

7) қайтыс болған соғыс мүгедектерінің және оларға теңестірілген мүгедектердің әйелдеріне (ерлеріне), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын әрекет жасаушылардың, «Ленинградты қорғағаны үшін» медальімен немесе «Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына» белгісімен марапатталған азаматтардың, жалпы ауру-сырқаудың, жұмыста мертігудің немесе басқа да себептердің (құқыққа қарсыларын қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылғандардың екінші рет некеге отырмаған әйелдеріне (ерлеріне) – 2,56 айлық есептік көрсеткіш;
8) Кеңес Одағының Батырларына, үш дәрежелі Даңқ ордендерінің иегерлеріне, «Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы» құрметті атағына ие болған адамдарға – 138,63 айлық есептік көрсеткіш;
9) Ұлы Отан соғысына қатысушылар арасынан шыққан Социалистік Еңбек Ерлеріне – 74,65 айлық есептік көрсеткіш;
10) Социалистік Еңбек Ерлеріне, үш дәрежелі Еңбек Даңқы ордендерінің иегерлеріне – 9,60 айлық есептік көрсеткіш;
11) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КCP Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ мемлекеттiк наградалармен марапатталмаған, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейiнгi кезеңде кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет атқарған) адамдарға – 2,13 айлық есептiк көрсеткiш;
12) 1988-1989 жылдары Чернобыль AЭC-сындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылар, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылғандар (өз еркімен кеткендер) қатарындағы адамдарға – 2,13 айлық есептік көрсеткiш;
13) бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектерге – 1,49 айлық есептік көрсеткіш;
14) үшiншi топтағы мүгедектерге – 0,64 айлық есептік көрсеткіш;
15) он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға – 0,96 айлық есептік көрсеткіш;
16) он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгi мүгедек балаларға:
бірінші - екінші топтағыларға – 1,49 айлық есептік көрсеткiш;
үшiншi топтағыларға – 0,64 айлық есептік көрсеткiш;
17) «Алтын алқамен», «Күмiс алқамен» марапатталған немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, I және II дәрежелi «Ана даңқы» ордендерiмен марапатталған көп балалы аналарға – 6,40 айлық есептiк көрсеткiш;
18) бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасыларға балалары кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейін) – 4,16 айлық есептік көрсеткіш;

19) жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами, – 1,07 месячного расчетного показателя;
20) лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, – 1,07 месячного расчетного показателя.».
5. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 24, ст. 178):
статьи 6, 7 изложить в следующей редакций:
«Статья 6. Размеры пособия
1. Пособие гражданам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года стаж работы по Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда, назначается в размере 9,42 месячных расчетных показателей.
2. Пособие гражданам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года стаж работы по Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей с вредными и тяжелыми условиями труда, назначается в размере 8,38 месячных расчетных показателей.
3. При достижении пенсионного возраста получателю пособия предоставляется право выбора между получением пособия в соответствии с настоящим Законом или назначением пенсионных выплат из Центра в соответствии с пенсионным законодательством.
Статья 7. Выплата пособий
Выплата пособий производится Центром за текущий месяц. В случае смерти получателя пособия пособие выплачивается по месяц смерти включительно.
В случае смерти получателя государственного специального пособия членам семьи либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере 15,7-кратного месячного расчетного показателя.
Выплата пособия осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.».
6. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года «О государственных пособиях семьям, имеющим детей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 44; 2007 г., № 24, ст. 178; 2009 г., № 23, ст. 111; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72):
пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакций:
«1. Пособия в соответствии с настоящим Законом устанавливаются в следующих размерах:

19) жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен, мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын адамдарға – 1,07 айлық есептік көрсеткіш;
20) Қазақстан Республикасына ерекше еңбек сіңіргені үшін зейнетақы тағайындалған адамдарға – 1,07 айлық көрсеткіш мөлшерінде тағайындалады.».
5. «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат ):
1) 6, 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Жәрдемақы мөлшері
1. Өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізімі бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмыс стажы бар азаматтарға жәрдемақы 9,42 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тағайындалады.
2. Өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізімі бойынша еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмыс стажы бар азаматтарға жәрдемақы 8,38 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тағайындалады.
3. Жәрдемақы алушыға зейнеткерлік жасқа жеткен кезде осы Заңға сәйкес жәрдемақы алу немесе зейнетақы заңнамасына сәйкес Орталықтан зейнетақы төлемдерін тағайындау арасында таңдау жасауға құқық беріледі.
7-бап. Жәрдемақы төлеу
Жәрдемақы төлеудi Орталық ағымдағы ай үшiн жүргізеді. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айына қоса төленедi.
Мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда оның отбасы мүшелеріне не жерлеуді жүзеге асырған адамға 15,7 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы төленеді.
Жәрдемақы төлеу Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.».
6. «Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы» 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 12, 44-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат):
10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заңға сәйкес жәрдемақылар мынадай мөлшерде:

1) пособие на рождение:
первого, второго, третьего ребенка – 31,41 месячных расчетных показателей;
четвертого и более ребенка – 52,35 месячных расчетных показателей;
2) пособие по уходу:
на первого ребенка – 5,76 месячного расчетного показателя;
на второго ребенка – 6,81 месячного расчетных показателя;
на третьего ребенка – 7,85 месячного расчетного показателя;
на четвертого и более ребенка – 8,90 месячного расчетного показателя;
3) пособие на детей – 1,05 месячного расчетного показателя на каждого ребенка;
4) пособие воспитывающему ребенка-инвалида – 1,05 минимального размера заработной платы.
Пособия, указанные в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта, выплачиваются с учетом изменения размера месячного расчетного показателя, а пособие, указанное в подпункте 4) настоящего пункта, – с учетом изменения минимального размера заработной платы, установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий плановый период.».
7. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; Закон Республики Казахстан от 10 января 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 января 2014 года):
1) пункты 2, 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«2. В случае смерти получателя пенсионных выплат из Центра, в том числе получателя государственной базовой пенсионной выплаты, его семье либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается из Центра единовременная выплата на погребение в размере 15,7-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
3. В случае смерти получателя пенсионных выплат из Центра, являвшегося участником или инвалидом Великой Отечественной войны, его семье либо лицу, осуществившему погребение, выплачивается из Центра единовременная выплата на погребение в размере 36,6-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.»;
2) пункт 5 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«5. Максимальный размер пенсионных выплат, назначенных до 1 января 1998 года, за исключением размеров пенсионных выплат участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, прокуратуры, бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан и лицам, пенсия которым назначена до 1 января 1998 года на льготных условиях по Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей, утвержденному Правительством Республики Казахстан, и по результатам аттестации рабочих мест, не может превышать 75 процентов от размера 41-кратного месячного расчетного показателя, устанавливаемого на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.»;

1) бала туғанда берілетін жәрдемақы:
бірінші, екінші, үшінші балаға – 31,41 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаларға – 52,35 айлық есептік көрсеткіш;
2) бала күтімі жөніндегі жәрдемақы:
бірінші балаға – 5,76 айлық есептік көрсеткіш;
екінші балаға – 6,81 айлық есептік көрсеткіш;
үшінші балаға – 7,85 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаға – 8,90 айлық есептік көрсеткіш;
3) балаларға арналған жәрдемақы – әр балаға 1,05 айлық есептік көрсеткіш;
4) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы – 1,05 ең төменгі жалақы мөлшерінде белгіленеді.
Осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жәрдемақылар – тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің өзгеруі ескеріле отырып, ал осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген жәрдемақы - жалақының ең төменгі мөлшерінің өзгеруі ескеріле отырып төленеді.».
7. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., 10-11, 55-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2014 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы, «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде 2014 жылғы 14 қаңтарда жарияланған):
1) 10-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерiн алушы, соның iшiнде мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемін алушы қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға Орталықтан республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 15,7 еселенген мөлшерiнде жерлеуге арналған бiржолғы төлем төленедi.
3. Ұлы Отан соғысының қатысушысы немесе мүгедегi болып табылатын, Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерiн алушы қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеудi жүзеге асырған адамға Орталықтан республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 36,6 еселенген мөлшерiнде жерлеуге арналған бiржолғы төлем төленедi.»;
2) 15-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiнiң, әскери қызметшiлердiң, Қазақстан Республикасының iшкi iстер, прокуратура, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi органдары қызметкерлерiнiң және зейнетақы 1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен өндiрiстердiң, жұмыстардың, кәсiптердiң, лауазымдардың және көрсеткiштердiң № 1 тiзiмi бойынша және жұмыс орындарын аттестаттау нәтижелерi бойынша жеңiлдiктi шарттарда тағайындалған адамдардың зейнетақы төлемдерi мөлшерiн қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн тағайындалған зейнетақы төлемдерiнiң ең жоғары мөлшерi республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленетін айлық есептiк көрсеткiштiң 41 еселенген мөлшерінің 75 пайызынан аспайды.»;

3) пункт 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«3. Доход для исчисления пенсионных выплат из Центра не может превышать размера 41-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.»;
4) в статье 50:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Наложение ареста или обращение взысканий на обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, пени, пенсионные активы и пенсионные накопления по долгам вкладчика (получателя), Центра, единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана и управляющего инвестиционным портфелем не допускается, в том числе в случаях ликвидации и (или) банкротства перечисленных субъектов.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. В случае смерти получателя, а также лица, имеющего пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде, добровольном накопительном пенсионном фонде и не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1 – 3 статьи 11 настоящего Закона, его семье либо лицу, осуществившему погребение, единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом выплачивается единовременная выплата на погребение в пределах размера 52,4-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств.
В случае, если остаток пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете получателя после осуществления единовременной выплаты на погребение составит сумму, не превышающую размер минимальной пенсии, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, данный остаток включается в сумму единовременной выплаты на погребение.»;
5) пункт 5 статьи 65 изложить в следующей редакции:
«5. Общий размер пенсионных выплат, исчисленный в соответствии с пунктами 1 – 4 настоящей статьи, не может превышать 65 процентов от денежного содержания, определенного в соответствии со статьей 67 настоящего Закона. Максимальный размер месячных пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, не может превышать размер 109-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 апреля 2014 года за исключением пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
Президент
Республики Казахстан

3) 16-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерiн есептеуге арналған табыс республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептiк көрсеткiштің 41 еселенген мөлшерінен аспайды.»;
4) 50-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салымшының (алушының), Орталықтың, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, кастодиан-банктiң және инвестициялық портфельді басқарушының борыштары бойынша мiндеттi зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, өсiмпұлдарға, зейнетақы активтерi мен зейнетақы жинақтарына тыйым салуға, оның ішінде санамаланған субъектілер таратылған және (немесе) банкрот болған жағдайларда, олардан өндiрiп алуға жол берiлмейдi.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Алушы, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар және осы Заңның 11-бабының 1 – 3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлiк жасқа толмаған адам қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 52,4 еселенген мөлшері шегiнде, бiрақ жеке зейнетақы шотында бар қаражаттан аспайтын мөлшерде жерлеуге арналған бiржолғы төлем төлейді.
Егер жерлеуге арналған біржолғы төлем жүзеге асырылғаннан кейін алушының жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтары қалдығының сомасы республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерінен аспайтын соманы құраған жағдайда, бұл қалдық жерлеуге арналған біржолғы төлемнің сомасына енгізіледі.»;
5) 65-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы баптың 1 – 4-тармақтарына сәйкес есептелген зейнетақы төлемдерiнiң жалпы мөлшерi осы Заңның 67-бабына сәйкес айқындалған ақшалай қамтылымның 65 пайызынан аспауға тиіс. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға айлық зейнетақы төлемдерiнiң ең жоғары мөлшерi республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң 109 еселенген мөлшерiнен аспауға тиіс.».
2-бап. Осы Заң, 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын қоспағанда, 2014 жылғы 1 сәуiрден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті