Об утверждении Правил добровольной возмездной сдачи огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение и ношение оружия, а также передачи технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия в правоохранительные органы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 1145.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п.2
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2015 № 1190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 2 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности органов внутренних дел" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольной возмездной сдачи огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение и ношение оружия, а также передачи технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2015 № 1190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 октября 2014 года № 1145
Правила
добровольной возмездной сдачи огнестрельного
бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы
патронами травматического действия физическими лицами, имеющими
соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение
и ношение оружия, а также передачи технически исправного и
пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно
сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия
с возможностью стрельбы патронами травматического
действия в правоохранительные органы

Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 1145 қаулысы
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ішкі істер органдары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды ұңғысыз атыс қаруын және қаруды құқық қорғау органдарына беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 29 қазандағы
№ 1145 қаулысымен
бекітілген
Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру қағидалары

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2015 № 1190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила добровольной возмездной сдачи огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение и ношение оружия, а также передачи технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия в правоохранительные органы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности органов внутренних дел" и определяют порядок добровольной возмездной сдачи огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение и ношение оружия, а также передачи технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2015 № 1190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Финансирование расходов за добровольную возмездную сдачу огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия производится за счет средств республиканского бюджета, предусмотренных на эти цели.
3. Зарегистрированным считается оружие, владелец которого имеет разрешение на хранение и ношение оружия, выданное департаментами внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городскими, районными подразделениями органов внутренних дел.
4. Прием добровольно сдаваемого физическими лицами зарегистрированного огнестрельного бесствольного оружия, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия осуществляется до 1 января 2016 года.
2. Порядок добровольной возмездной сдачи огнестрельного
бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы
патронами травматического действия

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ішкі істер органдарының қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыруға жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру осы мақсаттар үшін көзделген республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
3. Қару иесі Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінде, қалалық, аудандық ішкі істер органдарында азаматтық қару иесі ретінде есепте тұрса және қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаты болса, қару тіркелген болып есептеледі.
4. Жеке тұлғалар ерікті түрде тапсыратын жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар тіркелген ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды қабылдау 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырылады.
2. Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс
қаруын, газды қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыру тәртібі

5. Физическое лицо либо его представитель по доверенности для добровольной возмездной сдачи зарегистрированного в органах внутренних дел огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, принадлежащего ему на законных основаниях, обращаются в департаменты внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городской, районный орган внутренних дел по месту регистрации оружия, и представляют следующие документы:
1) заявление о добровольной сдаче огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия по форме согласно приложению 1;
2) оригинал разрешения на право хранения и ношения оружия;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
5) доверенность - в случае подачи заявления и необходимых документов представителем, в порядке, предусмотренном пунктом 6 настоящих Правил.
В случае, если владелец оружия нарушил порядок регистрации (перерегистрации) оружия либо порядок постановки его на учет, представляется квитанция об оплате административного штрафа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
6. В случае невозможности сдачи оружия владельцем (длительная командировка, болезнь), оружие сдается через представителя при наличии соответствующих документов, подтверждающих выезд в командировку, справки из медицинского учреждения, нотариально удостоверенной доверенности на право сдачи оружия в органы внутренних дел и получение денежного вознаграждения.
7. Заявление о добровольной возмездной сдаче регистрируется в органах внутренних дел в день его подачи.
8. Добровольно сдаваемое за вознаграждение оружие принимается дежурным органа внутренних дел вместе с заявлением и документами, предусмотренными в пункте 5 настоящих Правил, с заполнением акта приема оружия, в котором отражаются в присутствии владельца оружия его состояние и видимые неисправности. Акт заполняется в двух экземплярах - один остается в органе внутренних дел, второй — передается владельцу оружия.
9. Срок рассмотрения заявления о добровольной возмездной сдаче огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия - в течение тридцати календарных дней со дня его регистрации.
10. Заявление, прилагаемые документы и оружие в течение одного рабочего дня передаются в специально созданные при департаментах внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел комиссии по определению технического состояния оружия, установлению оплаты физическим лицам или отказе в выплате денежного вознаграждения за сданное оружие (далее - комиссии).

5. Өзіне заңды негізде және ішкі істер органдарында тіркелген жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыру үшін жеке тұлға не сенімхат бойынша оның өкілі қару тіркелген орны бойынша Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттеріне, қалалық, аудандық ішкі істер органына жүгінеді және мынадай құжаттарды:
1) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыру туралы өтінішті;
2) қаруды сақтау және алып жүру құқығына берілген рұқсаттың түпнұсқасын;
3) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер және (немесе) ұйымдарда ашылған банк есепшоты нөмірі туралы мәліметті;
5) сенімхат - осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген тәртіппен өтінішті және қажетті құжаттарды өкіл тапсырған жағдайда ұсынады.
Егер қару иесі қаруды тіркеу (қайта тіркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзған жағдайда, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімшілік айыппұлдың төленгені туралы түбіртек ұсынылады.
6. Қару иесі қаруды тапсыра алмаған жағдайда (ұзақ іссапар, сырқаттану), іссапарға кеткенін растайтын тиісті құжаттар, медициналық мекеменің анықтамасы, қаруды ішкі істер органдарына тапсыру және ақшалай сыйақыны алу құқығына нотариатта бекітілген сенімхат болған кезде, қару өкіл арқылы тапсырылады.
7. Ерікті түрде өтеулі тапсыру туралы өтініш ішкі істер органдарында берілген күні тіркеледі.
8. Ерікті түрде сыйақы үшін тапсырылатын қаруды осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген өтінішпен және құжаттармен бірге қару иесінің қатысуымен оның жай-күйі және көзге көрінетін ақаулары көрсетілетін қаруды қабылдау актісін толтыра отырып, ішкі істер органының кезекшісі қабылдайды. Акті екі данада толтырылады - біреуі ішкі істер органдарында қалады, екіншісі - қару иесіне беріледі.
9. Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыру туралы өтінішті қарау мерзімі - ол тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде.
10. Өтініш, қоса берілетін құжаттар және қару бір жұмыс күні ішінде қарудың техникалық жай-күйін айқындау және жеке тұлғаларға тапсырылған қару үшін төлем белгілеу жөніндегі Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің, қалалық, аудандық ішкі істер органдарының жанынан арнайы құрылған комиссияларға (бұдан әрі - комиссиялар) беріледі.

11. Составы комиссий утверждаются приказами начальников департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей и состоят из сотрудников подразделений тылового и финансового обеспечения, по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия, криминальной полиции, собственной безопасности, оперативно-криминалистической служб и информационно-аналитического центра.
12. Председателем комиссии назначается заместитель начальника департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел.
13. Секретарем комиссии назначается сотрудник подразделения по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел, который организует заседания комиссии.
14. Добровольно сдаваемое физическими лицами за вознаграждение оружие проверяется сотрудником информационно-аналитического центра по учетам Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее — ИБД МВД РК) "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие".
Срок проведения проверки оружия - в течение одного рабочего дня со дня поступления запроса.
Если сдаваемое оружие не состоит на учете ИБД МВД РК "Зарегистрированное оружие", органами внутренних дел проводится проверка для установления причин не постановки на учет и подлинности представленного разрешения на хранение и ношение оружия.
15. Сданное оружие направляется в оперативно-криминалистические подразделения департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел, для получения заключения специалиста-криминалиста о том, что сданное оружие является огнестрельным бесствольным, газовым оружием с возможностью стрельбы патронами травматического действия, а также пригодности или непригодности оружия к производству выстрела травматическим патроном.
Срок проведения экспертизы - в течение пяти рабочих дней со дня поступления оружия.
16. Секретарь комиссии на основании заявления физического лица о добровольной сдаче оружия формирует "Дело о добровольной возмездной сдаче оружия" (далее — дело), состоящее из следующих документов:
1) заявления о добровольной возмездной сдаче оружия;
2) заключения специалиста-криминалиста о том, что сданное оружие является огнестрельным бесствольным, газовым оружием с возможностью стрельбы патронами травматического действия, а также пригодности или непригодности оружия к производству выстрела травматическим патроном;

11. Комиссиялардың құрамдары Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттері бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі және тыл және қаржылық қамтамасыз ету, азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелердің, криминалдық полиция, өзіндік қауіпсіздік, жедел-криминалистикалық және ақпараттық-талдамалық қызметтердің қызметкерлерінен тұрады.
12. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттері, қалалық, аудандық ішкі істер органдары бастығының орынбасары комиссия төрағасы болып тағайындалады.
13. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің, қалалық, аудандық ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшенің қызметкері комиссия хатшысы болып тағайындалады, ол комиссияның отырысын ұйымдастырады.
14. Жеке тұлғалар ерікті түрде сыйақы үшін тапсыратын қаруды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Интеграцияланған деректер банкі (бұдан әрі - ҚР ІІМ ИДБ) «Криминалдық қару» және «Тіркелген қару» есептері бойынша ақпараттық-талдау орталығының қызметкері тексереді.
Қаруды тексеру мерзімі - сұрату түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде.
Егер тапсырылатын қару ҚР ІІМ ИДБ «Тіркелген қару» есебінде тұрмаса, ішкі істер органдары есепке қойылмау себептерін және ұсынылған қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаттың түпнұсқасын белгілеу үшін тексеріс жүргізеді.
15. Тапсырылған қару жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз, газды қару атыс қаруы болып табылатыны, сондай-ақ қарудың жарақат салатын патронмен атуға жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы криминалист-маманның қорытындысын алу үшін Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінің, қалалық, аудандық ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөлімшелеріне жіберіледі.
Сараптаманы жүргізу мерзімі - қару келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде.
16. Комиссия хатшысы жеке тұлғаның қаруды ерікті түрде тапсыру туралы өтініші негізінде мынадай құжаттардан:
1) қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыру туралы өтініштен;
2) тапсырылған қару жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруы, газды қару болып табылатыны, сондай-ақ қарудың жарақат салатын патронмен атуға жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы криминалист-маманның қорытындысынан;

3) материалов о проверке по учетам ИБД МВД РК "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие";
4) акта приема оружия с подписью его владельца;
5) разрешения на хранение и ношение оружия;
6) копии документа, удостоверяющего личность;
7) квитанции об оплате штрафа в случае, предусмотренном частью второй пункта 5 настоящих Правил;
8) доверенности.
Примечание. В случае непредставления требуемых документов до 1 января 2016 года, денежное вознаграждение за сданное оружие не выплачивается.
17. Комиссия рассматривает представленные материалы, определяет категорию добровольно сданного оружия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также размеры вознаграждений за добровольно сданное оружие по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Основаниями для определения категории сдаваемого оружия являются заключения специалиста-криминалиста и акт приема оружия.
18. Физическим лицам, сдавшим оружие, устанавливается оплата:
1) за оружие, отнесенное к 1 категории, оплата производится из расчета 90 % от стоимости, предусмотренной приложением 2 настоящих Правил;
2) за оружие, отнесенное ко 2 категории, оплата производится из расчета 70 % от стоимости, предусмотренной приложением 2 настоящих Правил;
3) за оружие, отнесенное к 3 категории, оплата производится из расчета 50 % от стоимости, предусмотренной приложением 2 настоящих Правил.
19. Комиссией выносится заключение об определении технического состояния оружия, установлении оплаты физическим лицам или отказе в выплате денежного вознаграждения за сданное оружие в двух экземплярах по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которое утверждается начальником департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел и скрепляется гербовой печатью.
20. При установлении оплаты перечисление осуществляется финансовыми службами департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей с бюджетного счета, открытого для возмещения затрат за возмездную сдачу населением оружия.
21. Секретарь комиссии для выплаты денежных средств не позднее одного рабочего дня после вынесения заключения направляет в службы финансового обеспечения департаментов внутренних дел следующие документы:
1) заключение, утвержденное начальником департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел, подписанное всеми членами комиссии об установлении оплаты физическим лицам за сданное оружие;
2) копию документа, удостоверяющего личность лица, сдавшего оружие;

3) ҚР ІІМ БДБ «Криминалдық қару» және «Тіркелген қару» есептері бойынша тексеру туралы материалдардан;
4) қару иесінің қолы қойылған қаруды қабылдау актісінен;
5) қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаттан;
6) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесінен;
7) осы Қағидалардың 6-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда, айыппұлдың төленгені туралы түбіртектен;
8) сенімхаттан тұратын «Қаруды ерікті түрде өтеулі тапсыру туралы істі» (бұдан әрі - іс) қалыптастырады.
Ескертпе. Талап етілетін құжаттар 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін ұсынылмаған жағдайда, тапсырылған қару үшін ақшалай сыйақы төленбейді.
17. Комиссия ұсынылған материалдарды қарайды, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерікті түрде тапсырылған қарудың санатын, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерікті түрде тапсырылған қару үшін сыйақылар мөлшерін айқындайды.
Криминалист-маманның қорытындысы және қаруды қабылдау актісі тапсырылатын қарудың санатын айқындау үшін негіздер болып табылады.
18. Қаруды тапсырған жеке тұлғаларға мынадай төлем белгіленеді:
1) 1-санатқа жатқызылған қару үшін осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген құнының 90 %-ы есебінен жүргізіледі;
2) 2-санатқа жатқызылған қару үшін осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген құнының 70 %-ы есебінен жүргізіледі;
3) 3-санатқа жатқызылған қару үшін осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген құнының 50 %-ы есебінен жүргізіледі.
19. Комиссия қарудың техникалық жай-күйін айқындау, тапсырылған қару үшін жеке тұлғаларға төлем белгілеу немесе ақшалай сыйақыны төлеуден бас тарту туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қорытынды шығарады, оны Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінің, қалалық, аудандық ішкі істер органдарының бастығы бекітеді және елтаңбалық мөрмен бекітіледі.
20. Төлемді белгілеу кезінде халықтың қаруды өтеулі тапсырғаны үшін шығындарды өтеу үшін ашылған бюджет шотынан аударуды Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінің қаржы қызметтері жүзеге асырады.
21. Комиссия хатшысы шешім шығарылғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, ақшалай қаражат төлеу үшін Ішкі істер департаменттерінің қаржылық қамтамасыз ету қызметтеріне мынадай құжаттарды:
1) Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің, қалалық, аудандық ішкі істер органдарының бастығы бекіткен, барлық комиссия мүшелері қол қойған тапсырылған қару үшін жеке тұлғаларға төлем белгілеу туралы қорытындыны;
2) қаруды тапсырған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;

3) сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
22. Физическое лицо получает сумму оплаты путем перечисления ему денежных средств на его банковский счет.
23. Комиссией выносится заключение об отказе в выплате денежных средств в случаях, если оружие:
1) не признано на основании заключения специалиста-криминалиста огнестрельным бесствольным, газовым оружием с возможностью стрельбы патронами травматического действия, в том числе переделанным;
2) состоит на учете в ИБД МВД РК "Криминальное оружие";
3) зарегистрировано в органах внутренних дел и состоит на учете в ИБД МВД РК "Зарегистрированное оружие" за другим физическим лицом;
4) добровольно сдано после 31 декабря 2015 года;
5) сдано по заявлению физического лица о добровольной сдаче без выплаты вознаграждения;
6) зарегистрировано в органах внутренних дел как служебное оружие;
7) не зарегистрировано в органах внутренних дел.
24. Добровольно возмездно сданное оружие, отнесенное комиссиями департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, городских, районных органов внутренних дел к 3 категории, подлежит уничтожению в порядке, установленном уполномоченным органом.
25. При добровольной сдаче физическим лицом зарегистрированного оружия, наименование которого не предусмотрено в приложении 3 к настоящим Правилам, комиссией устанавливаются размеры вознаграждения по средней стоимости одноименных моделей оружия, утвержденные указанным приложением.
В случае сдачи оружия, наименование которого отсутствует в приложении 3 к настоящим Правилам, его стоимость определяется комиссией по стоимости оружия, технические характеристики которого сходны с оружием, наименование которого указано в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок передачи в правоохранительные органы
технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации
добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного
и газового оружия с возможностью стрельбы патронами
травматического действия
Сноска. Правила дополнены разделом 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В целях передачи добровольно возмездно сданного оружия 1-й и 2-й категорий, отнесенного к технически исправному и пригодному для дальнейшей эксплуатации, руководитель правоохранительного органа направляет на имя Министра внутренних дел письменное ходатайство с указанием сводной потребности в огнестрельном бесствольном и газовом оружии с возможностью стрельбы патронами травматического действия, рассчитанной на основании натуральных норм положенности и заявляемых калибров.

3) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерде және (немесе) ұйымдарда ашылған банк есепшоттарының нөмірі туралы мәліметтерді жібереді.
22. Жеке тұлға төлем сомасын оның банк шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы алады.
23. Егер қару:
1) криминалист-маманның қорытындысы негізінде жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруы, газды қару, оның ішінде қайта жасалған деп танылмаған;
2) ҚР ІМ БДБ «Криминалдық қару» есебінде тұрған;
3) ішкі істер органдарында тіркелген және ҚР ІІМ БДБ «Тіркелген қару» есебінде басқа жеке тұлғаның атында тұрған;
4) 2015 жылғы 31 желтоқсаннан кейін ерікті түрде тапсырылған;
5) жеке тұлғаның сыйақы төлеусіз ерікті түрде тапсыру туралы өтініші бойынша тапсырылған;
6) ішкі істер органдарында қызметтік қару ретінде тіркелген;
7) ішкі істер органдарында тіркелмеген жағдайларда, комиссия ақшалай қаражатты төлеуден бас тарту туралы қорытынды шығарады.
24. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің, қалалық, аудандық ішкі істер органдарының комиссиялары 3-санатқа жатқызған ерікті түрде өтеулі тапсырылған қару уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жойылуға тиіс.
25. Жеке тұлға осы Қағидаларға 3-қосымшада атауы көзделмеген, тіркелген қаруды ерікті түрде тапсырған кезде комиссия сыйақы мөлшерін көрсетілген қосымшамен бекітілген қарудың атауы бірдей модельдерінің орташа құны бойынша белгілейді.
Осы Қағидаларға 3-қосымшада атауы жоқ қару тапсырылған жағдайда, комиссия оның құнын техникалық сипаттамалары осы Қағидаларға 3-қосымшада атауы көрсетілген қарумен ұқсас қарудың құны бойынша айқындайды.
Ескерту. Қағидалар 25-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 741 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға
жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат
салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын
және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру тәртібі
Ескерту. Қағидалар 3-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған 1-ші және 2-ші санаттағы қаруды беру үшін құқық қорғау органының басшысы Ішкі істер министрінің атына заттай тиесілік нормаларының және өтініш берілген калибрлер негізінде есептелген жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруына және газды қаруға жиынтық қажеттілікті көрсете отырып, жазбаша өтінішхат жолдайды.

27. Рассмотрение ходатайства руководителя правоохранительного органа осуществляется в месячный срок, по результатам которого издается приказ Министра внутренних дел.
28. На основании приказа Министра внутренних дел оружие передается в правоохранительные органы, обратившиеся с ходатайством, для последующей постановки на их баланс без принятия на баланс МВД.
29. Передача оружия осуществляется по акту приема-передачи с указанием его наименования, калибра, номера, года выпуска, а также категории и стоимости, определенных в заключении комиссии, предусмотренном пунктом 19 настоящих Правил.
Акт приема-передачи подписывается уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон и утверждается руководителями соответствующих правоохранительных органов.
30. Передача оружия департаментам внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, на транспорте, организациям образования МВД, территориальным управлениям специализированной службы охраны, другим организациям, подведомственным МВД, осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 26, 27, 28 и 29 настоящих Правил.
31. Невостребованное правоохранительными органами оружие подлежит уничтожению в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
Приложение 1
к Правилам добровольной
возмездной сдачи огнестрельного
бесствольного, газового оружия с
возможностью стрельбы патронами
травматического действия
физическими лицами, имеющими
соответствующее разрешение
органов внутренних дел на хранение
и ношение оружия
Заявление
о добровольной сдаче огнестрельного бесствольного, газового
оружия с возможностью стрельбы патронами травматического
действия
В ___________________________________________________________
(полное наименование органа внутренних дел)
от _________________________________________________________
(полные фамилия, имя, отчество физического лица, идентификационный номер)
Прошу принять с выплатой/без выплаты вознаграждения (нужное подчеркнуть)
_____________________________________________________________________
(наименование сдаваемого оружия, его марка, калибр, номер)
Имею разрешение на право ношения и хранения от "__" ____ года № __,
выданное _____________________________________________________.
(орган внутренних дел, выдавший разрешение)
Адрес _________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
_____________________________________________________________________
номер дома/здания владельца оружия)
__________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Дата заполнения: " " 2015 года
Приложение 2
к Правилам добровольной
возмездной сдачи огнестрельного
бесствольного, газового оружия с
возможностью стрельбы патронами
травматического действия
физическими лицами, имеющими
соответствующее разрешение
органов внутренних дел на хранение
и ношение оружия
Категории огнестрельного бесствольного, газового оружия с
возможностью стрельбы патронами травматического действия

27. Құқық қорғау органының өтінішхатын қарау бір ай мерзімде жүзеге асырылады, оның нәтижелері бойынша Ішкі істер министрінің бұйрығы шығарылады.
28. Ішкі істер министрінің бұйрығы негізінде қару өтінішхатпен жүгінген құқық қорғау органына ІІМ теңгеріміне қабылданбай одан әрі олардың теңгеріміне қою үшін беріледі.
29. Қаруды беру осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген комиссия қорытындысында айқындалған оның атауы, калибрі, нөмірі, шығарылған жылы, сондай-ақ санаты мен құны көрсетіліп, қабылдап алу-беру актісі бойынша жүзеге асырылады.
Қабылдап алу-беру актісіне тапсырушы және қабылдаушы тараптардың уәкілетті лауазымды адамдары қол қояды, оны тиісті құқық қорғау органдарының басшылары бекітеді.
30. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың, көліктегі ішкі істер департаменттеріне, ІІМ білім беру ұйымдарына, мамандандырылған күзет қызметінің аумақтық басқармаларына, ІІМ-ге ведомстволық бағынысты басқа да ұйымдарға қаруды беру осы Қағидалардың 262728және 29-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
31. Құқық қорғау органдары қажет етпеген қару уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жойылуға жатады.
Жарақат салатын патрондармен ату
мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын,
газды қаруды сақтауға және алып
жүруге ішкі істер органдарының
тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың
қаруды ерікті түрде өтеулі негізде
тапсыру қағидаларына
1-қосымша
Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс
қаруын, газды қаруды ерікті түрде тапсыру туралы өтініш
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының толық атауы)
азамат ______________________________________________________________
(жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты, сәйкестендіру нөмірі)
Сізден _____________________________________________________________
(тапсырылатын қарудың атауы, оның маркасы, калибрі, нөмірі)
сыйақы төлеп/төлемей (қажеттісінің асты сызылсын) қабылдауды сұраймын.
Қаруды алып жүруге және сақтауға ____________________________________
_____________________________________________________________________
(рұқсатты берген ішкі істер органы)
берген 201__ жылғы «___»______________ №______ рұқсатым бар.
Мекенжайы ___________________________________________________________
(қару иесінің пошталық индексі, облыс, қала, аудан, елді
мекен, көше атауы, үйдің/ғимараттың нөмірі)
_________________               ______________________________
(қолы)                          (тегі, аты, әкесінің аты)
Толтырылған күні: 2015 жылғы « »
Жарақат салатын патрондармен ату
мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын,
газды қаруды сақтауға және алып
жүруге ішкі істер органдарының
тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың
қаруды ерікті түрде өтеулі негізде
тапсыру қағидаларына
2-қосымша
Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс
қаруының, газды қарудың санаттары

1. К огнестрельному бесствольному, газовому оружию с возможностью стрельбы патронами травматического действия 1 категории относятся:
1) оружие, не находившееся в эксплуатации и не имеющее технических неисправностей;
2) оружие, ранее находившееся в эксплуатации, но не имеющее видимых или сокрытых неисправностей, утраты товарного вида.
2. К огнестрельному бесствольному, газовому оружию с возможностью стрельбы патронами травматического действия 2 категории относится оружие, не находившееся в эксплуатации либо эксплуатировавшееся, у которого имеются отдельные технические неисправности или дефекты товарного вида, не препятствующие его дальнейшему использованию, не требующие устранения либо устраняемые путем ремонта, не связанного с заменой или восстановлением узлов и механизмов.
3. К огнестрельному бесствольному, газовому оружию с возможностью стрельбы патронами травматического действия 3 категории относится оружие, непригодное для дальнейшего использования или опасное в эксплуатации вследствие наличия технических неисправностей основных узлов, механизмов, деталей, ремонт, восстановление или замена которых по техническим или экономическим причинам нецелесообразны.
Приложение 3
к Правилам добровольной
возмездной сдачи огнестрельного
бесствольного, газового оружия с
возможностью стрельбы патронами
травматического действия
физическими лицами, имеющими
соответствующее разрешение
органов внутренних дел на хранение
и ношение оружия
Размеры вознаграждений за добровольно сданное оружие

1. 1-санаттағы жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруына, газды қаруға:
1) пайдалануда болмаған және техникалық ақаулықтары жоқ қару;
2) бұрын пайдалануда болған, бірақ көрінетін немесе жасырын ақаулықтары жоқ, тауарлық түрін жоймаған қару жатады.
2. 2-санаттағы жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруына, газды қаруға пайдалануда болмаған не пайдаланылған, одан әрі пайдалануға кедергі келтірмейтін, оларды жоюды не тораптарын және тетіктерін ауыстыруға немесе қалпына келтіруге байланысты емес жөндеу арқылы жоюды талап етпейтін жекелеген техникалық ақаулықтары немесе тауарлық түрінің ақаулары бар қару жатады.
3. 3-санаттағы жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруына, газды қаруға негізгі тораптарының, тетіктерінің, бөлшектерінің техникалық ақаулықтары болуы салдарынан одан әрі пайдалануға жарамсыз немесе пайдалануға қауіпті, оларды жөндеу, қалпына келтіру немесе ауыстыру техникалық немесе экономикалық себептер бойынша орынсыз болатын қару жатады.
Жарақат салатын патрондармен ату
мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын,
газды қаруды сақтауға және алып
жүруге ішкі істер органдарының
тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың
қаруды ерікті түрде өтеулі негізде
тапсыру қағидаларына
3-қосымша
Ерікті түрде тапсырылған қару үшін сыйақылар мөлшері

52000
110
ПДТ-9Т "ЕСАУЛ"
124950
Приложение 4
к Правилам добровольной
возмездной сдачи огнестрельного
бесствольного, газового оружия с
возможностью стрельбы патронами
травматического действия
физическими лицами, имеющими
соответствующее разрешение
органов внутренних дел на хранение
и ношение оружия
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник органа внутренних дел
_______________________________
" " 201_ года
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об определении технического состояния оружия, установлении
оплаты физическим лицам или отказе в выплате денежного
вознаграждения за сданное оружие
Комиссия в составе председателя:
_____________________________________________________________________
Членов комиссии:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) _________________________________________________________________,
рассмотрев материалы о сдаче физическим лицом _______________________
____________________________________________________________________, (Ф.И.О.)
проживающим _________________________________________________________
(домашний адрес)
оружия _____________________________________________________________,
(наименование, марка, калибр, номер, год выпуска)
проверив их техническое состояние УСТАНОВИЛА:
Сданное гр. _________________________________________________________
(Ф.И.О.)
оружие ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
попадает под действие постановления Правительства Республики Казахстан от "__" _______ 201_ г. № ___, относится к ____ категории, за сдачу которого необходимо осуществить оплату за оружие в размере
_____________________________________________________________________
Не попадают под действие вышеуказанного постановления сданные
_____________________________________________________________________
(наименование, марка, калибр, номер, год выпуска)
по следующим причинам
_____________________________________________________________________
Итого подлежит к
выплате: ____________________________________________________________
(сумма прописью)
Председатель комиссии _______________________________________________
члены комиссии
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
"__" _______ 201 _ г.
Примечание: Первый экземпляр заключения направляется в службу финансового обеспечения департаментов внутренних дел, второй экземпляр приобщается к делу, которое хранится у секретаря комиссии.

52000
110
ПДТ-9Т «ЕСАУЛ»
124950
Жарақат салатын патрондармен ату
мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын,
газды қаруды сақтауға және алып
жүруге ішкі істер органдарының
тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың
қаруды ерікті түрде өтеулі негізде
тапсыру қағидаларына
4-қосымша
«БЕКІТЕМІН»
Ішкі істер органының бастығы
________________________________
201 ____ жылғы « »
Қарудың техникалық жай-күйін айқындау, тапсырылған қару үшін
жеке тұлғаларға төлем белгілеу немесе ақшалай сыйақыны
төлеуден бас тарту туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
Төраға: _______________________________________________________
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) _______________________________________ құрамындағы комиссия
___________________ тұратын жеке тұлға ______________________________
(үйінің мекенжайы)                                 (Т.А.Ә.)
Қаруды ______________________________________________________________
(атауы, маркасы, калибрі, нөмірі, шығарылған жылы)
________________________________________ ерікті түрде тапсыруы туралы
материалдарды қарап, олардың техникалық жай-күйін тексеріп, мыналарды
БЕЛГІЛЕДІ:
Азамат тапсырған ____________________________________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________________________________ қаруға Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы «___» _____ № ____ қаулысының күші
қолданылады, ол ____ санатқа жатады, оны тапсырғаны үшін қаруға
_______________________ мөлшерінде төлемді жүзеге асыру қажет.
Мынадай себептер бойынша
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
тапсырылған қаруға __________________________________________________
(атауы, маркасы, калибрі, нөмірі, шығарылған жылы)
_____________________________________________________________________
жоғарыда көрсетілген қаулының күші қолданылмайды
Төлеуге жататын жиыны: ______________________________________________
(сомасы жазумен)
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
201___ жылғы «___» ______________
Ескертпе: Қорытындының бірінші данасы ішкі істер
департаменттерінің қаржылық қамтамасыз ету қызметіне жіберіледі,
екінші данасы комиссияның хатшысында сақталатын іске тігіледі.