О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сельскохозяйственной кооперации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года N 1431
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сельскохозяйственной кооперации».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
сельскохозяйственной кооперации
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газете «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 г.):
в статье 96:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ауыл шаруашылығы кооперациясы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Занының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1431 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ауыл шаруашылығы кооперациясы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ауыл
шаруашылығы кооперациясы мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжат; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар, № 14, 84-құжат; 2014 жылғы 8 қарашада «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
96-бапта:

пункты 1, 2 изложить в следующей редакции:
«1. Производственным кооперативом признается добровольное объединение граждан на основе членства для совместной предпринимательской деятельности, основанной на их личном трудовом участии и объединении его членами имущественных взносов, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Членов кооператива должно быть не менее двух, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Правовое положение и особенности производственного кооператива – сельскохозяйственного кооператива и его членов определяются в соответствии с законодательным актом о сельскохозяйственной кооперации и регулируются настоящим Кодексом в части, ему не противоречащей.»;
пункт 7 статьи 108 исключить.
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст.112; 2009 г.,№ 2-3, ст.16, 18; № 13-14, ст.63; № 15-16, ст.74; № 17, ст.82; № 18, ст. 84;№ 23, ст.100; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 7, ст.28, 29;№ 11, ст.58; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; № 22, ст.130, 132; № 24, ст.145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 15, ст.120; № 16, ст.128; № 20, ст.151; № 21, ст.161; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.11, 15; № 3, ст.21, 22, 25, 27; № 4, ст.32; № 5, ст.35; № 6, ст.43, 44; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 11, ст.80; № 13, ст.91; № 14, ст.92; № 15, ст.97; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 1, ст.3; № 2, ст.7, 10; № 3, ст.15; № 4, ст.21; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 12, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.76, 81, 82; № 16, ст.83; № 21-22, ст.114; 115; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5,ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12,ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 декабря 2014 г.):
в оглавлении заголовок главы 63 изложить в следующей редакции:

1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, азаматтардың бiрлескен кәсiпкерлiк қызмет үшiн мүшелiк негiзде, олардың өз еңбегiмен қатысуына және мүшелерiнiң мүлiктiк жарналарын бiрiктiруiне негiзделген ерiктi бiрлестiгi өндiрiстiк кооператив деп танылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, кооператив мүшелерi екеуден кем болмауға тиiс.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Өндірістік кооперативтің – ауыл шаруашылығы кооперативінің және оның мүшелерінің құқықтық жағдайы мен ерекшеліктері ауыл шаруашылығы кооперациясы туралы заңнамалық актіге сәйкес айқындалады және осы Кодексте оған қайшы келмейтін бөлігінде реттеледі.»;
108-баптың 7-тармағы алып тасталсын.
2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114; 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; 2014 жылғы 3 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
мазмұнында 63-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

«Глава 63. Специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов»;
подпункт 2) пункта 1 статьи 37-1 изложить в следующей редакции:
«2) не применяет специальный налоговый режим для юридических лиц –производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов;»;
часть вторую пункта 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
«Налогоплательщики, перешедшие в течение календарного года со специального налогового режима для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов на общеустановленный порядок, составляют налоговую отчетность отдельно за период применения в указанном календарном году:
специального налогового режима;
общеустановленного порядка.»;
подпункт 3) пункта 11 статьи 73 изложить в следующей редакции:
«3) юридических лиц, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов.»;
пункт 4 статьи 120 изложить в следующей редакции:
«4. В случаях ликвидации или реорганизации налогоплательщика, перехода юридического лица, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, на исчисление корпоративного подоходного налога в соответствии со статьями 81149 настоящего Кодекса, а также прекращения применения специального налогового режима для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, амортизационные отчисления корректируются на период деятельности в налоговом периоде.»;
пункт 7 статьи 137 изложить в следующей редакции:
«7. Убытки, полученные в рамках применения специального налогового режима для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, не переносятся на последующие налоговые периоды.»;
статью 140 изложить в следующей редакции:
«Статья 140. Особенности исчисления и уплаты корпоративного
подоходного налога отдельными категориями
налогоплательщиков
Налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, производит исчисление корпоративного подоходного налога с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса.»;
пункт 4 статьи 267 изложить в следующей редакции:

«63-тарау. Ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі»;
37-1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ауыл шаруашылығы өнiмiн, акваөсіру (балық шаруашылығы) өнімін өндiрушi заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режімін қолданбайтын (қолданбаған)»;
64-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Күнтізбелік жыл ішінде ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимінен жалпыға бірдей белгіленген тәртіпке ауысқан салық төлеушілер көрсетілген күнтізбелік жылда:
арнаулы салық режимін;
жалпыға бірдей белгіленген тәртіпті қолданған кезеңі үшін салық есептілігін жеке-жеке жасайды»;
73-баптың 11-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.»;
120-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салық төлеуші таратылған немесе қайта ұйымдастырылған, оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлға осы Кодекстің 81-149-баптарына сәйкес корпоративтік табыс салығын есептеуге көшкен жағдайда, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолдануды тоқтатқан кезде амортизациялық аударымдар салық кезеңіндегі қызмет кезеңіне түзетіледі.»;
137-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Ауыл шаруашылығы өнiмiн, акваөсіру (балық шаруашылығы) өнімін өндiрушi заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшiн арнаулы салық режимiн қолдану шеңберінде шеккен залалдар келесi салық кезеңдерiне ауыстырылмайды.»;
140-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«140-бап. Салық төлеушілердің жекелеген санаттарының
корпоративтік табыс салығын есептеу және төлеу
ерекшеліктері
Ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші корпоративтік табыс салығын есептеуді осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жүргізеді.»;
267-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, исчисляют налог на добавленную стоимость с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса.»;
подпункт 1) пункта 5 статьи 273 изложить в следующей редакции:
«1) налогоплательщику, осуществляющему расчеты с бюджетом в специальных налоговых режимах, установленных для:
субъектов малого бизнеса;
крестьянских или фермерских хозяйств;
юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов;»;
подпункт 1) статьи 356 изложить в следующей редакции:
«1) для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов - с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса;»;
часть вторую пункта 1 статьи 368 изложить в следующей редакции:
«Налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, исчисляют налог с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса.»;
часть вторую пункта 1 статьи 388 изложить в следующей редакции:
«Налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, исчисляют налог с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса.»;
часть вторую пункта 1 статьи 399 изложить в следующей редакции:
«Налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, исчисляют налог с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса.»;
подпункт 3) пункта 1 статьи 426 изложить в следующей редакции:
«3) специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов.»;
заголовок главы 63 изложить в следующей редакции:
«Глава 63. Специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов»;
в статье 448:
части первую и вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:

«4. Ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіретін заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, қосылған құн салығын есептейді.»;
273-баптың 5-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мыналар:
шағын бизнес субъектілері;
шаруа немесе фермер қожалықтары;
ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші-заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін белгіленген арнаулы салық режимдерінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын салық төлеушіге;»;
356-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып;»;
368-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер салықты осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып есептейді.»;
388-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер салықты осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып есептейді.»;
399-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндiрушi заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшiн арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер салықты осы Кодекстің 451-бабында белгiленген ерекшеліктерді ескере отырып есептейді.»;
426-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ауыл шаруашылығы өнiмдерiн, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндiрушi заңды тұлғалар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі.»;
63-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«63-тарау. Ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі»;
448-бапта:
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Юридические лица – производители сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственные кооперативы вправе самостоятельно выбрать один из следующих режимов налогообложения:
специальный налоговый режим для юридических лиц – производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов (далее – специальный налоговый режим);
специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации;
общеустановленный порядок.
При выборе специального налогового режима, установленного настоящей статьей, юридическими лицами – производителями сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственными кооперативами данный режим применяется сроком не менее одного календарного года при соответствии условиям применения данного режима, за исключением случаев, установленных статьей 450 настоящего Кодекса.»;
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«2) деятельность сельскохозяйственных кооперативов по:
производству сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства);
переработке, хранению, реализации сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) собственного производства, а также произведенной участниками такого кооператива;
выполнению вспомогательных видов деятельности в области сельского хозяйства, аквакультуры (рыбоводства) для участников такого кооператива;
выполнению (оказанию) работ (услуг), для участников такого кооператива в целях осуществления участниками кооператива видов деятельности, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, по перечню, определенному уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию;
реализации товаров для участников такого кооператива в целях осуществления участниками кооператива видов деятельности, указанных в абзацах втором, третьем и четвертом настоящего подпункта, по перечню, определенному уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию.
Порядок формирования перечней, установленных настоящим подпунктом, определяется уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию.
Положения настоящего подпункта не применяются, если участниками кооператива в течение пяти лет произошли дальнейшая реализация товара, предусмотренного настоящим подпунктом, а также предоставление такого товара в пользование, доверительное управление, аренду.
Сельскохозяйственными кооперативами реализация товаров, предусмотренных настоящим подпунктом, а также предоставление таких товаров в пользование, доверительное управление, аренду отражаются в реестре, предоставляемом в органы государственных доходов в сроки, установленные для представления декларации по корпоративному подоходному налогу.»;
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

«1. Ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері мынадай салық салу режімдерінің бірін дербес таңдауға құқылы:
ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режімі (бұдан әрі - арнаулы салық режімі);
оңайлатылған декларация негізіндегі арнаулы салық режімі;
жалпыға бірдей белгіленген тәртіп.
Осы Кодекстің 450-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, осы бапта белгіленген арнаулы салық режімін таңдау кезінде ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен ауыл шаруашылығы кооперативтері осы режімді қолдану шарттарына сәйкес болған кезде осы режім кемінде күнтiзбелiк бір жыл мерзіммен қолданады.»;
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің:
ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін өндіру;
өзі өндірген, сондай-ақ осындай кооператив қатысушылары өндірген ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін қайта өңдеу, сақтау, өткізу;
ауыл шаруашылығы, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) саласында осындай кооператив қатысушыларына қызметтің қосалқы түрлерін орындау;
мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың келісуі бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша, осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген қызмет түрлерін кооператив қатысушыларының жүзеге асыруы мақсатында осындай кооператив қатысушылары үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету);
мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың келісуі бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша, осы тармақшаның екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген қызмет түрлерін кооператив қатысушыларының жүзеге асыруы мақсатында осындай кооператив қатысушылары үшін тауарлар өткізу жөніндегі қызметіне қолданылады.
Осы тармақшада белгіленген тізбені қалыптастыру тәртібін мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың келісуі бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Егер кооператив қатысушылары бес жыл ішінде осы тармақшада көзделген тауарды әрі қарай өткізсе, сондай-ақ осындай тауарды пайдалануға, сенімді басқаруға, жалға берсе, осы тармақшаның ережелері қолданылмайды.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің осы тармақшада көзделген тауарларды өткізуі, сондай-ақ осындай тауарларды пайдалануға, сенімді басқаруға, жалға беруі корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны ұсыну үшін белгіленген мерзімдерде мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылатын тізілімде көрініс табады.»;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«2. В целях настоящей главы к сельскохозяйственным кооперативам относятся сельскохозяйственные кооперативы, не менее 90 процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) в результате осуществления деятельности, указанной в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.»;
подпункт 5) пункта 3 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 года «О производственном кооперативе» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 20, ст. 119; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; № 13-14,ст. 205; 2001 г., № 17-18, ст. 242; 2003 г., № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30;2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52;№ 13-14, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24):
преамбулу дополнить абзацем вторым следующего содержания:
«Правовое положение производственного кооператива – сельскохозяйственного кооператива и его членов не регулируется настоящим Законом и определяется законодательным актом о сельскохозяйственных кооперативах в Республике Казахстан.»;
пункт 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1. Производственным кооперативом признается добровольное объединение граждан на основе членства для совместной предпринимательской деятельности, основанной на их личном трудовом участии и объединении его членами имущественных взносов (паев), за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.».
4. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года
«О некоммерческих организациях (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8. ст. 45; № 15, ст. 95;2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196;2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 11, ст. 63, 67; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газете «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 г.):
в статье 14:
пункт 2 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«Особенности правового регулирования потребительских кооперативов регулируются специальными законодательными актами.»;
часть вторую пункта 2 статьи 28 исключить.

«2. Осы тараудың мақсатында ауыл шаруашылығы кооперативтеріне жиынтық жылдық табысының кемінде 90 пайызын осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алуға жататын (алынған) табыстар құрайтын ауыл шаруашылығы кооперативтері жатады.»;
3-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын.
3. «Өндiрiстiк кооператив туралы» 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 20, 119-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; № 13-14, 205-құжат; 2001 ж., № 17-18, 242-құжат; 2003 ж., № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 56-құжат; 2014 ж.; № 4-5, 24-құжат):
кіріспе мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Өндiрiстiк кооперативтің – ауыл шаруашылығы кооперативінің және оның мүшелерінің құқықтық жағдайы осы Заңда реттелмейді және Қазақстан Республикасындағы ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы заңнамалық актіде айқындалады.»;
1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, азаматтардың бiрлескен кәсiпкерлiк қызмет үшiн мүшелiк негiзде, олардың жеке еңбегiмен қатысуына және мүшелерiнiң мүлiктiк жарналарын (пайларын) бiрiктiруiне негiзделген ерiктi бiрлестiгi өндiрiстiк кооператив деп танылады.».
4. «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 11, 63, 67-құжаттар; 2014 жылғы 8 қарашада «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
14-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Тұтыну кооперативтерiн құқықтық реттеу ерекшелiктерi арнаулы заңнамалық актiлерде реттеледi.»;
28-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын.

5. В Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 года «О потребительском кооперативе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 10,ст. 138; 2006 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; 2007 г., № 9, ст. 67; 2012 г., № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52):
пункт 2 статьи 2 исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст.52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст.145; 2008 г., № 23, ст.124; 2009 г.,№ 17, ст.82; № 24, ст.129; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 2, ст.26; № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.16; № 14, ст.94; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 2, ст.10; № 19-II, ст. 96; Закон Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 декабря 2014 г.):
подпункт 26) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«26) сервисно-заготовительный центр – объект, принадлежащий на праве собственности или иных правах сельскохозяйственному кооперативу либо юридическому лицу, одним из участников которого являются один или несколько сельскохозяйственных кооперативов, и предназначенный для оказания услуг по производству, снабжению, заготовке, хранению, транспортировке и реализации продукции сельского и рыбного хозяйства, ремонту и обслуживанию сельскохозяйственной техники и оборудования;»;
пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктами 41-1) и 41-2 следующего содержания:
«41-1) разработка и утверждение порядка субсидирования затрат ревизионных союзов (ассоциаций) на проведение внутренного аудита сельскохозяйственных кооперативов;
41-2) разработка и утверждение перечня видов деятельности сельскохозяйственных кооперативов по выполнению (оказанию) работ (услуг) для своих участников, перечня товаров, которые сельскохозяйственный кооператив реализует своим участникам, а также порядка формирования указанных перечней;»;
пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 12-8) следующего содержания:
«12-8) субсидирование затрат ревизионных союзов (ассоциаций) на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов;»;
пункт 2 статьи 11 дополнить подпунктом 8-7) следующего содержания:

5. «Тұтыну кооперативі туралы» 2001 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 10, 138-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат):
2-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
6. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 19-ІІ, 96-құжат; 2014 жылғы 3 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-баптың 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«26) сервистік-дайындау орталығы – ауыл шаруашылығы кооперативіне не қатысушылары бір немесе бірнеше ауыл шаруашылығы кооперативтері болып табылатын заңды тұлғаға меншік құқығымен немесе өзге құқықтармен тиесілі, ауыл шаруашылығы және балық шаруашылығы өнімдерін өндіру, жабдықтау, дайындау, сақтау, тасымалдау және өткізу жөніндегі және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі қызметтерге арналған объект;»;
6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 41-1) және 41-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«41-1) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған тексеру одақтарының (қауымдастықтарының) шығындарын субсидиялау тәртібін әзірлеу және бекіту;
41-2) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің өз қатысушылары үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету) жөніндегі қызмет түрлерінің тізбесін, ауыл шаруашылығы кооперативі өзінің қатысушыларына өткізетін тауарлардың тізбесін, сондай-ақ көрсетілген тізбелерді қалыптастыру тәртібін әзірлеу және бекіту;»;
7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 12-8) тармақшамен толықтырылсын:
«12-8) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған тексеру одақтарының (қауымдастықтарының) шығындарын субсидиялау;»;
11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8-7) тармақшамен толықтырылсын:

«8-7) субсидирование затрат ревизионных союзов (ассоциаций) на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого пункта 2, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан

«8-7) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған тексеру одақтарының (қауымдастықтарының) шығындарын субсидиялау;».
2-бап. Осы Заң 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармағының қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті