О подписании Грантового соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Обзор инновационной политики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 341
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Грантового соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта «Обзор инновационной политики».
2. Уполномочить Министра образования и науки Республики Казахстан Саринжипова Аслана Бакеновича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Грантовое соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта «Обзор инновационной политики», разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2015 года № 341
Проект
Грантовое соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией
экономического сотрудничества и развития о реализации
проекта «Обзор инновационной политики»
Организация экономического сотрудничества и развития и Правительство Республики Казахстан, здесь и далее по отдельности именуемые «Сторона» или вместе именуемые «Стороны»,
согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) осуществляет проект «Обзор инновационной политики» (далее – проект).
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполняет в рамках проекта.
3. Длительность проекта составляет 18 месяцев со дня подписания настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется оплатить в ОЭСР взнос в размере 400 000 (четыреста тысяч) евро в счет покрытия расходов на реализацию проекта.
2. Взнос будет выплачен в два этапа после подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета от ОЭСР. Первый транш оплаты в размере 320 000 (триста двадцать тысяч) евро будет внесен после подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета от ОЭСР, второй транш в размере 80 000 (восемьдесят тысяч) евро будет внесен в июне 2016 года после получения соответствующего счета от ОЭСР.
3. ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат в размере 6.3 %1 от общей суммы взноса. Расходы будут отражены на счетах ОЭСР в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета и могут проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
_________________________
1 Данная сумма может изменяться

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Инновациялық саясатқа шолу" жобасын іске асыру туралы гранттық келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 341 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Инновациялық саясатқа шолу» жобасын іске асыру туралы гранттық келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі Аслан Бәкенұлы Сәрінжіповке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Инновациялық саясатқа шолу» жобасын іске асыру туралы гранттық келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 27 сәуірдегі
№ 341 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Инновациялық саясатқа
шолу» жобасын іске асыру туралы гранттық келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке «Тарап» немесе бірге «Тараптар» деп аталатын Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы мен Қазақстан Республикасының Үкіметі
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Шарттың нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) «Инновациялық саясатқа шолу» жобасын (бұдан әрі – жоба) жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы осы Келісімге қол қойылған күннен бастап 18 айды құрайды.
2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаны іске асыруға жұмсалатын шығыстарды өтеу үшін ЭЫДҰ-ға 400 000 (төрт жүз мың) евро мөлшерінде жарна төлеуге міндеттенеді.
2. Жарна осы Келісімге қол қойылғаннан және ЭЫДҰ-дан тиісті шот алынғаннан кейін екі кезеңмен төленеді. 320 000 (үш жүз жиырма мың) евро мөлшеріндегі бірінші траншосы Келісімге қол қойылғаннан және ЭЫДҰ-дан тиісті шот алынғаннан кейін енгізіледі, 80 000 (сексен мың) евро мөлшеріндегі екінші транш 2016 жылы маусымда ЭЫДҰ-дан тиісті шот алынғаннан кейін енгізіледі.
3. ЭЫДҰ аталған жарнаны қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасының 6,3%1-ы мөлшерінде әкімшілік шығындарды өтеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның Қаржылық ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларына, саясаттары мен рәсімдеріне сәйкес әкімшілендіретін болады. Жалпы қабылданған бухгалтерлік есеп қағидаттарына сәйкес шығыстар ЭЫДҰ-ның шоттарында көрсетіледі және ЭЫДҰ-ның стандартты аудит қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
_________________________
1Бұл сома өзгеруі мүмкін

Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР осуществляет проект, как описано в прилагаемом техническом задании, являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан отчет о ходе проекта в повествовательной форме.
3. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет по Проекту.
4. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан годовой отчет о расходах.
5. В течение шести месяцев после завершения Проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет о расходах.
6. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдены в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимую для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
Для Министерства образования и науки Республики Казахстан: 010000 Казахстан, Астана, Левый берег, административное здание «Дом Министерств», тел.: +7 (7172) 74 16 58, факс: + 7 (7172) 74 24 57, эл. адрес: dinara.sekerbaeva@edu.gov.kz.
Для ОЭСР: Гернот Хученройтер, Директорат по науке, технологиям и инновациям ОЭСР, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue Andrе-Pascal, эл.адрес: Gernot. HUTSCHENREITER@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов при необходимости ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан неисключительное, безотзывное право на использование, копирование и распространение бумажных копий заключительного отчета по проекту для любых государственных некоммерческих целей. Правительство Республики Казахстан также может размещать на своем веб-сайте и распространять полнотекстовую версию заключительного отчета.
3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. ОЭСР оставляет за собой право первой публикации заключительного отчета, независимо от языка и формы такой публикации.
5. Заключительный отчет будет включать в себя признание вклада Правительства Республики Казахстан в проект, и символ Правительства Республики Казахстан будет размещен на задней стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным выше признанием.

3-бап. Жұмыстардың сипаттамасы және есептілік
1. ЭЫДҰ жобаны осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, қоса беріліп отырған техникалық тапсырмада сипатталған тәртіппен жүзеге асыратын болады.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ баяндау нысанында Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның барысы туралы есеп береді.
3. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жоба бойынша қорытынды есеп береді.
4. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы жылдық есеп береді.
5. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы қорытынды есеп береді.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепте қаржылық есептілікке қойылатын талаптар сақталатынымен келіседі.
4-бап. Ақпаратпен алмасу
Тараптар бір-біріне жобаны жүзеге асыру үшін қажетті көмек пен ақпарат береді.
Тараптар арасындағы кез келген байланыс мына мекенжайларға жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі үшін: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана, Сол жағалау, «Министрліктер үйі» әкімшілік ғимараты, тел.: + (7172) 74 16 58, факс: + (7172) 74 24 57, эл. мекенжай: dinara.sekerbaeva@edu.gov.kz
ЭЫДҰ үшін: Гернот Хученройтер, ЭЫДҰ Ғылым, технология және инновация директораты, 75775, Франция, Париж, Cedex 16, 2, rue Andre-Pascal, эл. мекенжай:Gernot.HUTSCHENREITER@oecd.org.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері тек ЭЫДҰ-ның меншігі болып қалады.
2. Құжаттарды жіктеуге және жіктеуден шығаруға қатысты үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ қағидалары мен саясаты сақталатын болса, қажет болған жағдайда, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсаттар үшін жоба бойынша қорытынды есептің қағаз көшірмелерін пайдалануға, көшіруге және таратуға айрықша емес, қайтарып алынбайтын құқық береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі де қорытынды есептің толық мәтінді нұсқасын өз веб-сайтында орналастыра және тарата алады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажеттілігіне қарай үнемі ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде мойындайды.
4. ЭЫДҰ осындай жарияланымның тілі мен нысанына қарамастан, қорытынды есепті бірінші жариялау құқығын өзіне қалдырады.
5. Қорытынды есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін тануды қамтитын болады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің рәмізі жарияланым мұқабасының артқы бетінде немесе жоғарыда көрсетілген танудың жанында жарияланымның ішінде орналастырылады.

6. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета и для осуществления проекта.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания. Оно действует до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
Совершено в г._________ «___» __________ в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
От Правительства Республики Казахстан Аслан Саринжипов
Министр образования и науки Республики Казахстан Подпись ................. Дата ....................
От Организации экономического сотрудничества и развития Эндрю Виков
Директор по науке, технологиям и инновациям Подпись ....................... Дата .......................... Энтони Ротье
Исполнительный директор Подпись ....................... Дата ..........................
Приложение
к Грантовому соглашению
о реализации проекта
«Обзор инновационной политики»
Техническая спецификация
по проекту «Обзор инновационной политики»

6. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ көрсетілген деректер мен ақпаратты өз есебін дайындау мақсатында және жобаны жүзеге асыру үшін пайдалануға және/немесе енгізуге құқылы.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімді түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан немесе оларға қатысты туындайтын, оның ішінде оның болуына, жарамдылығына немесе тоқтатылуына қатысты келіссөздер жолымен реттелмейтін кез келген дау, келіспеушіліктер немесе наразылықтар осы Келісім жасалған күні қолданылатын халықаралық ұйымдар мен төрелік соттың тұрақты палатасы мемлекеттері үшінтөрелік соттың факультативті қағидаларына сәйкес түпкілікті және міндетті төрелік талқылаумен шешіледі. Судьялар саны – біреу. Судья Тараптардың өзара келісімі бойынша таңдалады. Егер төреші талап қойғаннан кейін үш ай ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмеген болса, судья жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес кез келген Тараптың талабы бойынша тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Францияда өтеді, барлық іс жүргізулер және берілетін түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе ЭЫДҰ-ның халықаралық ұйым ретіндегі артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту деп түсіндірілмеуі тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін және оның ажырамас бөліктері болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Келісім одан туындайтын барлық міндеттемелерді екі Тарап орындағанша күшінде болады.
______ жылғы «___» _______ _______ қаласында әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндерде сәйкессіздік болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып саналады.
Қазақстан Республикасының      Экономикалық ынтымақтастық және
Үкіметінен                       даму ұйымынан
Аслан Сәрінжіпов                     Эндрю Виков
Қазақстан Республикасының Білім       Ғылым, технология және
және ғылым министрі              инновациялар директоры
Қолы:..........................     Қолы:..........................
Күні:..........................     Күні:..........................
Энтони Дж. Роттьер
Атқарушы директор
Қолы:..........................
Күні:..........................
«Инновациялық саясатқа
шолу» жобасын іске асыру
туралы гранттық келісімге
қосымша
«Инновациялық саясатқа шолу» жобасы бойынша техникалық
ерекшелік

1. Введение
1.1 Возможность использовать инновационный потенциал, полученный путем формирования, распространения и применения знаний стал основным источником конкурентного преимущества, повышения благосостояния и улучшения качества жизни. По этой причине Правительством Республики Казахстан было принято решение привлечь ОЭСР для рассмотрения инновационной политики и системы в целом.
2.1 Целью настоящего обзора ОЭСР является оценка текущего уровня научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) и инновационных возможностей в Республике Казахстан, а также помощь Правительству в определении, каким образом такие возможности и эффект от них могут быть улучшены. Для этого требуется методика оценки государственной политики и факторов, определяющих инновационную деятельность и позволяющих проводить международные сопоставления.
3.1 Настоящий документ устанавливает цели, объем и процедуры формирования Странового обзора национальной инновационной системы Республики Казахстан (далее - НИС), как было всесторонне согласовано между государственными органами Республики Казахстан и Секретариатом ОЭСР.
2. Цели и объем работ
2.1 Целью настоящего обзора является получение всестороннего понимания ключевых элементов, связей и динамики, которые направляют национальную инновационную систему Республики Казахстан, а также поиск возможностей для ее улучшения с помощью политики Правительства. В частности, обзор:
обеспечит независимую и сравнительную оценку эффективности работы национальной инновационной системы Республики Казахстан;
предоставит рекомендации по направлениям, в которых можно добиться системных улучшений;
предоставит рекомендации по способствованию таким улучшениям путем проведения государственной политики, опираясь на опыт других стран ОЭСР.
2.2 Обзор будет являться независимой оценкой НИС Республики Казахстан, который будет содержать информацию, основанную на анализе существующих отчетов, обзоров и программных документов, а также будет опираться на знания и опыт ключевых заинтересованных сторон НИС Республики Казахстана совместно с экспертами ОЭСР. Заключительный отчет по обзору должен быть актуальным для широкого круга заинтересованных сторон, включая должностных лиц государственных органов, предпринимателей и исследователей.
2.3 Анализ национальной инновационной системы будет сочетать в себе различные точки зрения: макро, микро, региональные и отраслевые, функциональные аспекты. Будут приложены усилия для сопоставления характеристик НИС Республики Казахстан с другими странами ОЭСР, при условии наличия соответствующих данных. Принятая методология будет также принимать во внимание отраслевые особенности инноваций (характер и двигатели, например, услуги по сравнению с высокотехнологичным производством). Согласно стандартам ОЭСР будет использоваться широкое определение инноваций для включения технологических и нетехнологических инноваций.

1. Кіріспе
1.1. Білімді қалыптастыру, тарату және қолдану арқылы алынған инновациялық әлеуетті пайдалану мүмкіндігі бәсекелі артықшылықтың, әл-ауқатты арттырудың және өмір сүру сапасын жақсартудың көзіне айналды. Сол себепті Қазақстан Республикасының Үкіметі инновациялық саясаты мен жалпы жүйесін қарастыру үшін ЭЫДҰ-ны тарту жөнінде шешім қабылдады.
1.2. Осы ЭЫДҰ шолуының мақсаты Қазақстан Республикасындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар (бұдан әрі - ҒЗТКЖ) мен инновациялық мүмкіндіктердің қазіргі деңгейін бағалау, сондай-ақ үкіметке осы мүмкіндіктерді және одан алынатын нәтижені қалай жақсартуға болатынын айқындауға көмектесу. Бұл үшін инновациялық қызметті айқындайтын және халықаралық салыстыруды жүргізуге мүмкіндік беретін мемлекеттік саясат пен факторларды бағалау әдістемесі талап етіледі.
1.3. Осы құжат Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ЭЫДҰ хатшылығының арасында жан-жақты келісілгендей, Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесінің (бұдан әрі - ҰИЖ) елдік шолуының мақсаттарын, көлемін және рәсімдерін белгілейді.
2. Жұмыстың мақсаты мен көлемі
2.1. Осы шолудың мақсаты Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесін жетелейтін негізгі элементтерді, байланыстарды және динамиканы жан-жақты түсіну, сондай-ақ оны Үкімет саясатының көмегімен жақсарту үшін мүмкіндіктерді іздестіру болып табылады. Атап айтқанда, шолу:
Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесі жұмысының тиімділігін тәуелсіз және салыстырмалы бағалауды қамтамасыз етеді;
жүйелі түрде жақсартуға болатын бағыттар бойынша ұсынымдар береді;
ЭЫДҰ-ға мүше басқа елдердің тәжірибесіне сүйене отырып, мемлекеттік саясатты жүргізу арқылы осындай жақсартуларға ықпал ету жөнінде ұсынымдар береді.
2.2. Шолу қолда бар есептерге, шолуларға және бағдарламалық құжаттарға негізделген ақпаратты қамтитын, сондай-ақ ЭЫДҰ сарапшыларымен бірлесіп, Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесінің мүдделі тараптарының білімі мен тәжірибесіне сүйенетін Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесінің тәуелсіз бағалауы болып табылады. Шолу бойынша қорытынды есеп мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын, кәсіпкерлер мен зерттеушілерді қоса алғанда, мүдделі тараптардың кең ауқымы үшін өзекті болуы тиіс.
2.3. Ұлттық инновациялық жүйені талдау әртүрлі көзқарастарды: макро, микро, өңірлік және салалық, функционалдық аспектілерді қамтитын болады. Тиісті деректер болған жағдайда, Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесін ЭЫДҰ-ның басқа елдерімен салыстыруға күш жұмсалатын болады. Қабылданған әдіснама инновацияның салалық ерекшеліктерін (сипаттамасы және қозғаушы күші, мысалы, жоғары технологиялық өндіріспен салыстыру бойынша қызмет көрсету) назарға алынатын болады. ЭЫДҰ стандарттарына сәйкес технологиялық және технологиялық емес инновацияларды қосу үшін инновацияның ауқымды анықтамалары пайдаланылады.

3. Основные вопросы для рассмотрения
3.1 Обзор будет сфокусирован на повышении потенциала и возможностей инновационных предприятий. Он также будет посвящен роли общественных и частных научно-исследовательских организаций, системы высшего образования и специализированных посредников в формировании и распространении знаний, а также повышения их экономической ценности посредством развития инноваций. Будет проведена оценка влияния государственной политики на процессы, в особенности, конкретных государственных инициатив и программ, направленных на содействие НИОКР и инноваций, с целью выработки предложений по улучшению в виде совершенно новых или модернизированных инструментов политики.
3.2 Обзор будет уделять особое внимание следующим вопросам:
а) Продвижение коммерческих НИОКР, а также технологических и нетехнологических инноваций. Насколько эффективны существующие инструменты, в частности, рычаги воздействия финансируемых государством исследований на деятельность и расходы частных НИОКР? Какие дополнительные инструменты могли бы укрепить коммерческие НИОКР и технологические инновации? Каким образом можно способствовать развитию организационных, маркетинговых, логистических инноваций, а также инноваций бизнес-моделей?
b) Связь производство-наука. Насколько эффективны связи между системой государственного научно-исследовательского сектора, коммерческими НИОКР и инновациями? Какая практика была бы эффективной в области управления и механизмов финансирования государственных/частных предприятий (далее - ГЧП) в рамках инноваций? Какова роль кластеров, сетей и цепочки создания стоимости? Насколько эффективны каналы для коммерциализации научных исследований в области высшего образования и научно-исследовательских институтов, включая патенты, лицензии и дочерние организации?
c) Инновации и экономические показатели. Как может быть усилена инновационная система Республики Казахстан для внесения весомого вклада в рост внутреннего валового продукта и повышение конкурентоспособности? Какие инициативы/меры должны быть приняты для модернизации в глобальном значении и разработки собственного инновационного потенциала в целях увеличения добавленной стоимости при производстве товаров и услуг? Как связать транснациональные компании и местные инновации? Какая политика и инструменты могли бы сгладить региональные различия и активировать инновации, а также способствовать более эффективному использованию имеющихся ресурсов в регионах? Каким образом можно повысить качество исследований, развития технологий, инновационного потенциала, инновационных услуг и ГЧП с помощью полюсов развития/конкурентоспособности, которые существуют в настоящее время? Насколько эффективны различные способы финансирования инноваций (начальный капитал, деятельность венчурного капитала, налоговых льгот или налоговые льготы для НИОКР)?
d) Вопросы управления: Будет осуществлен стратегический обзор для исследования каким образом может быть охарактеризован комплекс мер стимулирования инновационной деятельности (например, система рычагов) в сравнении со странами ОЭСР. Насколько эффективна и последовательна государственная политика и управление НИС в более широком политическом контексте (прямые иностранные инвестиции, промышленная конкуренция и государственные закупки)? Наблюдаются ли улучшения, которые могут быть изучены и применены при формировании будущей политики и архитектуры управления (централизованная – децентрализованная, методы, подготовка решений)? В какой степени современная наука, технологии и инновационная политика, включая национальную систему знаний с присущими инструментами, способствуют повышению конкурентоспособности Республики Казахстан? Каким образом можно оптимизировать политику при помощи устранения пробелов или посредством определения более точных приоритетов в рамках существующих целей и инструментов? Как можно расширить управление, чтобы прямо и активно вовлечь в реализацию политики основные заинтересованные организации, представляющие заинтересованные стороны инноваций (ассоциативные бизнес-структуры, структуры поддержки инноваций, НПО, иностранные представители и международные сети и т.д.)? Насколько эффективной является координация инновационной политики между различными институциональными игроками (министерствами, агентствами, высшими учебными заведениями, неправительственными организациями, осуществляющими деятельность в области НИОКР и инноваций)?
e) Государственные научно-исследовательские организации (далее - ГНИО) и высшие учебные заведения: Как может быть охарактеризована работа, выполненная ГНИО и научно-исследовательскими институтами при университетах? Какие факторы способствуют реагированию ГНИО на социальные и экономические потребности? Каковы наиболее эффективные методы управления и финансирования ГНИО для обеспечения высокого качества научной деятельности? Каков наиболее эффективный метод взаимодействия между ГНИО и университетами? Каковы новые конфигурации? Как избежать фрагментации и достигнуть критической массы?
f) Человеческие ресурсы в области инноваций (научно-технические кадры). Существуют ли несоответствия между спросом и предложением на научно-технические кадры в настоящее время или в перспективе? Какая долгосрочная политика и инструменты могли бы обеспечить устойчивое равновесие? Способность привлекать иностранных специалистов и избежать экспатриации считается особо важным для эффективной, действенной и продуктивной национальной инновационной системы. Каковы перспективы для научной карьеры в Республике Казахстан (с учетом системы доходов)? Как адаптировать управление с акцентированием предпринимательского подхода и навыков? Как нынешняя политика справляется с этой проблемой?
g) Интернационализация НИОКР: Как позиционируют себя казахстанские научные исследователи в масштабе глобальной инновационной системы? Какая политика может способствовать возможности инновационной системы Республики Казахстан получить пользу в рамках глобальной научно-исследовательской системы? Какова возможная роль международного сотрудничества? Какова роль участия Республики Казахстан в инстанциях международного сотрудничества? Каким образом можно стимулировать/способствовать улучшению коммерческих НИОКР от международного НИОКР и инноваций?
h) Сведения о политике научно-технических исследований (далее – НТИ). Насколько соответствует информация страны по вопросам науки, технологии и инноваций (НТИ) руководящим принципам ОЭСР? Каковы основные приоритеты, которые должны быть сфокусированы на национальной статистической информационной системе? Какие меры могут быть рассмотрены для получения новой информации? Как улучшить практику сбора и обработки данных, в целях получения соответствующей информации с меньшими временными задержками и более высоким качеством?

3. Қарастыруға арналған негізгі мәселелер
3.1. Шолу инновациялық кәсіпорындардың әлеуеті мен мүмкіндіктерін арттыруға мән беретін болады. Сондай-ақ, ол қоғамдық және жекеменшік зерттеу ұйымдарының, жоғары білім беру жүйесінің және арнайы құрылымдардың білімді жинақтау мен таратудағы, сондай-ақ инновацияны дамыту арқылы олардың экономикалық құндылықтарын арттырудағы рөліне арналады. Мүлде жаңаша немесе жаңғыртылған саясат құралдарын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында мемлекеттік саясаттың процестерге тигізер ықпалына, атап айтқанда, ҒЗТКЖ және инновацияға жәрдемдесуге бағытталған арнайы мемлекеттік бастамалар мен бағдарламалардың ықпалына бағалау жүргізілетін болады.
3.2 Шолу мынадай проблемаларға ерекше назар аударатын болады:
a) Коммерциялық ҒЗТКЖ-ны, сондай-ақ технологиялық және технологиялық емес инновацияларды ілгерілету. Қолданыстағы құралдар, атап айтқанда, мемлекет қаржыландыратын зерттеулердің жеке ҒЗТКЖ қызметі мен шығыстарына әсер ету тетігі қаншалықты тиімді? Қосымша қандай құралдар коммерциялық ҒЗТКЖ мен технологиялық инновацияларды нығайта алар еді? Ұйымдастырушылық, маркетингтік, логистикалық инновациялардың, сондай-ақ бизнес-модель инновацияларының дамуына қалайша ықпал етуге болады?
b) Өндіріс пен ғылымның байланысы. Мемлекеттік ғылыми-зерттеу секторы жүйесі, коммерциялық ҒЗТКЖ және инновациялар арасындағы байланыс қаншалықты тиімді? Инновациялар шеңберінде мемлекеттік/жеке кәсіпорындарды басқару мен қаржыландыру тетіктері (бұдан әрі - МЖӘ) саласында қандай практика тиімді болар еді? Кластерлердің, желілердің және жұмыс құнын қалыптастыру тізбегінің рөлі қандай? Патенттерді, лицензияларды және еншілес ұйымдарды қоса алғанда, жоғары білім беру және ғылыми-зерттеу институттары саласындағы ғылыми зерттеулерді коммерцияландыру арналары қаншалықты тиімді?
c) Инновация және экономикалық көрсеткіштер. Жалпы ішкі өнімнің өсуіне және бәсекеге қабілеттіліктің артуына елеулі үлес қосу үшін Қазақстан Республикасының инновациялық жүйесі қалайша күшейтілуі мүмкін? Тауар өндіру мен қызмет көрсету кезінде қосылған құн салығын ұлғайту мақсатында ауқымды түрде алғанда жаңғырту және өзіндік инновациялық әлеуетті қалыптастыру үшін қандай бастамалар/шаралар қабылдануы тиіс? Трансұлттық компаниялар мен жергілікті инновацияларды қалай байланыстыруға болады? Қандай саясат пен құралдар өңірлік ерекшеліктерді азайтып, инновацияны жандандырады, сондай-ақ өңірлердегі қолда бар ресурстарды неғұрлым тиімді пайдалануға ықпал ете алар еді? Зерттеулердің, технологияларды дамытудың, инновациялық әлеуеттің, инновациялық қызметтердің және МЖӘ сапасын қазіргі кездегі дамудың/бәсекелестіктің оң тұстарын пайдалану арқылы қалайша арттыруға болады? Инновацияларды қаржыландырудың түрлі әдістері (бастапқы капитал, венчурлық капиталдың, салықтық жеңілдіктердің қызметі немесе ҒЗТКЖ үшін салықтық жеңілдіктер) қаншалықты тиімді?
d) Басқару мәселелері: ЭЫДҰ елдерімен салыстыра отырып, инновациялық қызметті ынталандырудың кешенді шаралары (мысалы, тетіктер жүйесі) қалай сипатталатынын зерттеу үшін стратегиялық шолу жүзеге асырылатын болады. Неғұрлым ауқымды саяси мәнмәтін тұрғысынан мемлекеттік саясат және ҰИЖ басқару қаншалықты тиімді әрі дәйекті (тікелей шетелдік инвестиция, өндірістік бәсеке және мемлекеттік сатып алу)? Зерделеуге және болашақтағы саясат пен басқару құрылымын (орталықтандырылған - орталықсыздандырылған, әдістер, шешімдер дайындау) қалыптастыру кезінде қолдануға болатын жақсартулар байқала ма? Ұлттық білім беру жүйесінің құралдарын қоса алғанда, қазіргі ғылым, технология және инновациялық саясат Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға қандай дәрежеде ықпал етуде? Олқылықтың орнын толтыру көмегімен немесе қазіргі мақсаттар мен құралдар шеңберінде неғұрлым нақты басымдықтарды айқындау арқылы саясатты қалай оңтайландыруға болады? Мүдделі тараптардың инновация саласындағы негізгі ұйымдарын (қауымдастырылған бизнес құрылымдар, инновацияны қолдау ұйымдары, ҮЕҰ, шетелдік өкілдер және халықаралық желілер және т.б.) саясатты іске асыруға тікелей және белсенді тарту үшін басқаруды қалайша кеңейтуге болады? Түрлі институционалды қатысушылар (министрліктер, агенттіктер, жоғары оқу орындары, ҒЗТКЖ және инновация саласындағы қызметті жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдар) арасында инновациялық саясатты үйлестіру қаншалықты тиімді?
e) Мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдары (бұдан әрі - МҒЗҰ) және жоғары оку орындары: мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдары мен университеттер жанындағы ғылыми-зерттеу институттарының жұмыстары қалайша сипатталады? МҒЗҰ-ның әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерге жауап беруіне қандай факторлар әсер етеді? Ғылыми қызметтің жоғары сапасын қамтамасыз ету үшін МҒЗҰ-ны басқару мен қаржыландырудың неғұрлым тиімді әдістері қандай? МҒЗҰ мен жоғары оқу орындары арасындағы өзара іс-қимылдың неғұрлым тиімді әдісі қандай? Жаңа конфигурациялар қандай? Бөлшектенуден арылуға және топтасуға қол қалай жеткізуге болады?
f) Инновация саласындағы адами ресурстар (ғылыми-техникалық кадрлар). Қазіргі уақытта немесе келешекте ғылыми-техникалық кадрларға деген сұраныс пен ұсыныс арасында сәйкессіздік бар ма? Қандай ұзақ мерзімді саясат пен құралдар тұрақты теңгерімді қамтамасыз етеді? Шетелдік мамандарды тарту және экспатриацияны болдырмау - тиімді, пәрменді және өнімді ұлттық инновациялық жүйе үшін аса маңызды болып саналады. Қазақстан Республикасында ғылыми мансаптың болашағы (табыс жүйесін ескере отырып) қандай? Кәсіпкерліктің амалдары мен дағдыларына назар аудара отырып, басқару жүйесін қалай бейімдеуге болады? Қазіргі саясат осы проблеманы қалай шешуде?
g) ҒЗТКЖ интернационалдандыру. Қазақстандық ғылыми зерттеушілердің ғаламдық инновация жүйесіндегі орны қандай? Қазақстан Республикасының инновациялық жүйесінің ғаламдық ғылыми-зерттеу жүйесі шеңберінде пайдаға қол жеткізу мүмкіндігін кеңейту үшін қандай саясатты ұстану қажет? Халықаралық ынтымақтастықтың рөлі қандай? Қазақстан Республикасының халықаралық ынтымақтастық инстанцияларына қатысу рөлі қандай? Коммерциялық ҒЗТКЖ-ның халықаралық ҒЗТКЖ мен инновациялардан жақсаруын қалай ынталандыруға/ықпал етуге болады?
h) Ғылыми-техникалық зерттеулер (бұдан әрі - ҒТЗ) саясаты туралы мәлімет. Ғылым, технология және инновация (ҒТИ) мәселелері бойынша елдің ақпараты ЭЫДҰ басқарушы қағидаттарына қаншалықты сәйкес келеді? Ұлттық статистикалық ақпараттық жүйеде ерекше назар аударылуы тиіс негізгі басымдықтар қандай? Жаңа ақпарат алу үшін қандай шаралар қарастырылуы тиіс? Қажетті ақпаратты аз уақыт ішінде және барыншы жоғары сапада алу мақсатында деректерді жинау және өңдеу практикасын қалай жақсартуға болады?

4. Реализация и управление проектом
Стороны
4.1 Сторонами в настоящем Соглашении выступают ОЭСР в лице Секретариата Комитета по научно-технической политике или его законный преемник, и Правительство Республики Казахстан в лице Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Разделение труда
4.2 Министерство образования и науки Республики Казахстан подготовит базовый отчет в соответствии с общим описанием, согласованным с Секретариатом ОЭСР. Секретариат ОЭСР с помощью консультанта(-ов) подготовит полный отчет, включая оценку политики и рекомендации, основанные на базовом отчете, результатах опроса основных заинтересованных сторон в национальной инновационной системе Республики Казахстан.
Финансирование
4.3 Правительство Республики Казахстан берет на себя все расходы, связанные с разработкой обзора. Грантовое соглашение между Правительством Республики Казахстан и ОЭСР о реализации проекта «Обзор инновационной политики» определяет положения финансирования разработки обзора.
4.4 Кроме того, Министерство образования и науки Республики Казахстан несет расходы, связанные с реализацией проекта со стороны Республики Казахстан, включая разработку базового отчета, методологических принципов и консультации национальных экспертов, решение административных задач, передача результатов и организация заключительной конференции.
Отчетность и передача результатов
4.5 Результаты будут представлены соответствующим заинтересованным сторонам Республики Казахстан и Комитету ОЭСР по научно-технической политике (далее - КНТП). Заключительная национальная конференция будет организована в Республике Казахстан. Результаты также будут представлены на заседании КНТП, а также на заседании Рабочей группы по инновациям и технологической политике. Окончательный отчет будет опубликован ОЭСР.
Авторское право
4.6 Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР. При соблюдении правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов при необходимости ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан неисключительное, безотзывное право на перевод и публикацию результатов без каких-либо дополнительных финансовых обязательств и отдельных соглашений между сторонами о таковых условиях. Правительство Республики Казахстан также уполномочено размещать на своем официальном веб-сайте перевод и английскую полнотекстовую версию заключительного отчета, а также использовать результаты в государственных целях. ОЭСР включит признание вклада Правительства Республики Казахстан в любом опубликованном материале, связанном с данным проектом.
Предварительное расписание 1
Срок исполнения
Действие
Апрель 2015 года
Определение технической спецификации и подписание Грантового соглашения
Май 2015 года
Предварительная миссия в Казахстане
Май – Август 2015 года
Подготовка Базового отчета национальными экспертами под ведомством Министерства образования и науки Республики Казахстан
Август 2015 года
Представление Базового отчета Секретариату ОЭСР
Сентябрь 2015 года
Консультация по открытым вопросам. Подготовка миссии по изучению фактов, график интервью и т.д.
Сентябрь 2015 года
Миссия по изучению фактов для проведения интервью (мин. 20) командой ОЭСР в Казахстане.
Декабрь 2015 года
Отчет по статусу работ в ИТП

4. Жобаны іске асыру және басқару
Тараптар
4.1. Осы келісімнің тараптары - ЭЫДҰ атынан Ғылыми-техникалық саясат жөніндегі комитет хатшылығы немесе оның заңды мирасқоры және Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі.
Еңбекті бөлісу
4.2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ЭЫДҰ Хатшылығымен келісілген жалпы сипаттамаға сәйкес базалық есепті әзірлейді. ЭЫДҰ Хатшылығы консультант(тар) көмегімен базалық есепке, Қазақстанның ұлттық инновациялық жүйесіндегі негізгі мүдделі тараптарға жүргізілген сұрауларға негізделген ұсынымдарды қоса алғанда, толық есепті дайындайды.
Қаржыландыру
4.3. Қазақстан Республикасының Үкіметі шолуды әзірлеуге байланысты барлық шығыстарды көтереді. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЭЫДҰ арасындағы «Инновациялық саясатқа шолу» жобасын іске асыру туралы гранттық келісім Шолу әзірлеуді қаржыландырудың ережелерін айқындайды.
4.4. Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі базалық есеп, әдіснамалық қағидаттар әзірлеуді, ұлттық сарапшылардың консультациясын, әкімшілік міндеттерді шешуді, нәтижелерді беруді және қорытынды конференцияны ұйымдастыруды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы тарапынан жобаны іске асырумен байланысты шығыстарды көтереді.
Есептілік және нәтижелерді беру
4.5. Нәтижелер Қазақстан Республикасының тиісті мүдделі тараптарына және ЭЫДҰ Ғылыми-техникалық саясат жөніндегі комитетіне (бұдан әрі - ҒТСК) ұсынылатын болады. Қорытынды ұлттық конференция Қазақстан Республикасында ұйымдастырылады. Нәтижелер де ҒTCK отырыстарында, сондай-ақ Инновациялар және технологиялық саясат жөніндегі жұмыс тобының отырысында ұсынылатын болады. Соңғы есеп ЭЫДҰ-да жарияланады.
Авторлық құқық
4.6. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ меншігінде қалады. Құжаттарды жіктеуге және жіктеуден шығаруға қатысты ЭЫДҰ Даму орталығының қағидалары мен саясаттарының сақталуын ескере отырып, қажет болған жағдайда, ЭЫДҰ қандай да бір қосымша қаржылық міндеттемелерсіз және осындай шарттар туралы тараптар арасында жекелеген келісімдерсіз Қазақстан Республикасының Үкіметіне нәтижелерді аударуға және жариялауға айрықша емес, қайтарып алынбайтын құқық береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі де қорытынды есептің аудармасын және ағылшын тіліндегі толық мәтінді нұсқасын өзінің ресми веб-сайтында орналастыруға, сондай-ақ мемлекеттік мақсаттарда пайдалануға уәкілетті. ЭЫДҰ осы жобаға байланысты жарияланған кез келген материалда Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін тануды қосып отырады.
Алдын ала кесте1
Орындау мерзімі Іс-қимыл
2015 жылғы сәуір
Техникалық ерекшелікті айқындау және Гранттық келісімге қол қою
2015 жылғы мамыр
Қазақстандағы алдын ала миссия
2015 жылғы мамыр - тамыз
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің қарауымен ұлттық сарапшылардың базалық есепті дайындауы
2015 жылғы тамыз
ЭЫДҰ Хатшылығына базалық есепті ұсыну
2015 жылғы қыркүйек
Ашық мәселелер бойынша консультация. Фактілерді зерделеу бойынша миссияларды, сұхбат беру кестесін дайындау.
2015 жылғы қыркүйек
Қазақстандағы ЭЫДҰ командасымен сұхбат өткізу (20 минут) үшін фактілерді зерделеу бойынша миссия
2015 жылғы желтоқсан
ҰИЖ-дағы жұмыстың мәртебесі бойынша есеп

Декабрь 2015 года – Апрель 2016 года
Подготовка проекта обзора Секретариатом ОЭСР
Май - Июнь 2016 года
Консультация с казахстанской стороной по проекту обзора, общая оценка и рекомендации
Июнь 2016 года
Экспертная оценка по проекту обзора, основанная на общей оценке и рекомендациях встречи ИТП
Июль - Сентябрь 2016 года
Корректировка и доработка отчета
Октябрь 2016 года
Выпуск отчета по обзору в Казахстане (заключительная конференция)
1Расписание может быть изменено по взаимному двустороннему соглашению.

2015 жылғы желтоқсан 2016 жылғы сәуір
ЭЫДҰ Хатшылығының шолу жобасын дайындауы
2016 жылғы мамыр - маусым
Шолу жобасы бойынша Қазақстан тарапымен консультация өткізу, жалпы бағалау және ұсынымдар
2016 жылғы маусым
ҰИЖ кездесу ұсынымдары мен жалпы бағалауға негізделген шолу жобасы бойынша сараптамалық бағалау
2016 жылғы шілде - қыркүйек
Есепті түзету және аяқтау
2016 жылғы қазан
Қазақстандағы шолу бойынша есепті жариялау (қорытынды конференция)
1Кесте екі жақты өзара келісім бойынша өзгертілуі мүмкін