О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 704
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам социальной защиты населения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 3; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3):
1) подпункт 6) пункта 1 статьи 53 дополнить абзацами девятым и десятым следующего содержания:
«ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида;
ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Күміс алқа» или получившим ранее звание «Мать-героиня», награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени;»;

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне халықты әлеуметтік қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 704 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне халықты әлеуметтік қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықты
әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; № 5, 3-құжат; № 7, 29, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44 құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143 құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат):
1) 53-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай мазмұндағы тоғызыншы және оныншы абзацтармен толықтырылсын:
«мүгедек баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
«Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен наградталған немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, І және ІІ дәрежелі «Ана даңқы» ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;»;

2) абзац десятый подпункта 5) пункта 1 статьи 55 исключить;
3) абзац четвертый подпункта 4) пункта 1 статьи 56 исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года «О государственных наградах Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 143; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст. 366; 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1999 г., № 8, ст. 247; № 21, ст. 782; 2001 г., № 10, ст. 121; 2002 г., № 15, ст. 147; 2003 г., № 15, ст. 131; 2007 г., № 10, ст. 69; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 94; 2009 г., № 23, ст. 111; 2010 г., № 11, ст. 59; 2011 г., № 1, ст. 7; 2012 г., № 1, ст. 1; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; 2014 г., № 11, ст. 67; 2015 г., № 6, ст. 27):
1) статью 36 изложить в следующей редакции:
«Статья 36. Многодетные матери, награжденные подвеской «Алтын алқа» или получившие ранее звание «Мать-героиня», обеспечиваются жилой площадью по установленным нормам в первую очередь.
Многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Күміс алқа» или получившие ранее звание «Мать-героиня», а также награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени, выплачивается ежемесячное государственное пособие на основании и в порядке, установленных Законом Республики Казахстан «О государственных пособиях семьям, имеющим детей».».
3. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 154; 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, cт. 27; № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
в статье 12:
1) подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«2) с 1 января 2018 года:
инвалидам первой группы – 1,92 прожиточного минимума;

2) 55-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының оныншы абзацы алып тасталсын;
3) 56-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын.
2. «Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы» 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 23, 143-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 18, 366-құжат; 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 21, 782 құжат; 2001 ж., № 10, 121-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2003 ж., № 15, 131 құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 94-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 11, 59-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; 2012 ж., № 1, 1-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2014 ж., № 11, 67-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат):
1) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«36-бап. «Алтын алқа» алқасымен наградталған немесе бұрын «Батыр-Ана» атағын алған көп балалы аналар белгіленген нормалар бойынша тұрғын үй алаңымен бірінші кезекте қамтамасыз етіледі.
«Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен наградталған немесе бұрын «Батыр-Ана» атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі «Ана даңқы» ордендерімен наградталған көп балалы аналарға «Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген негізде және тәртіппен ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төленеді.»;.
3. «Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат, № 24, 157- құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат, № 20, 152-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 12-бапта:
1) 1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
бірінші топтағы мүгедектерге – 1,92 ең төменгі күнкөріс деңгейі;

инвалидам второй группы – 1,53 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы – 1,04 прожиточного минимума;
детям-инвалидам до шестнадцати лет – 1,40 прожиточного минимума;
инвалидам с детства первой группы – 1,92 прожиточного минимума;
инвалидам с детства второй группы – 1,59 прожиточного минимума;
инвалидам с детства третьей группы – 1,20 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет первой группы – 1,92 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет второй группы – 1,59 прожиточного минимума;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет третьей группы – 1,20 прожиточного минимума.»;
2) подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) с 1 января 2018 года:
инвалидам первой группы – 2,81 прожиточного минимума;
инвалидам второй группы – 2,40 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы – 2,01 прожиточного минимума.»;
3) подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«2) с 1 января 2018 года:
инвалидам первой группы – 3,44 прожиточного минимума;
инвалидам второй группы – 2,65 прожиточного минимума;
инвалидам третьей группы – 2,01 прожиточного минимума.».
4. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года «О специальном государственном пособии в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 238; № 23, ст. 925; 2000 г., № 23, ст. 411; 2001 г., № 2, ст. 14; 2002 г., № 6, ст. 71; 2004 г., № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 23, ст. 111; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96, 2015 г., № 6, cт. 27):
1) в статье 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
«К гражданам, имеющим право на получение специального государственного пособия, исходя из перечня льгот, определенных законодательными актами Республики Казахстан, относятся:»;
подпункты 7), 8) и 8-1) изложить в следующей редакции:
«7) инвалиды первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», а также инвалидам первой, второй и третьей групп, проживающим в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;

екінші топтағы мүгедектерге – 1,53 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
үшінші топтағы мүгедектерге – 1,04 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға ? 1,40 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектерге – 1,92 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
бала кезінен екінші топтағы мүгедектерге – 1,59 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
бала кезінен үшінші топтағы мүгедектерге – 1,20 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші топтағы мүгедек балаларға – 1,92 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі екінші топтағы мүгедек балаларға – 1,59 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі үшінші топтағы мүгедек балаларға – 1,20 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде тағайындалады.»;
2) 2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
бірінші топтағы мүгедектерге – 2,81 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
екінші топтағы мүгедектерге – 2,40 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
үшінші топтағы мүгедектерге – 2,01 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде тағайындалады.»;
3) 3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
бірінші топтағы мүгедектерге – 3,44 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
екінші топтағы мүгедектерге – 2,65 ең төменгі күнкөріс деңгейі;
үшінші топтағы мүгедектерге – 2,01 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде тағайындалады.».
4. «Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 8, 238-құжат; № 23, 925-құжат; 2000 ж., № 23, 411-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2004 ж., № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат):
1) 4-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен айқындалған жеңілдіктер тізбесі негізге алына отырып арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны алуға құқығы бар азаматтарға:»;
7), 8) және 8-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«7) «Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақының мөлшеріне дейін қосымша төлемдерді алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi  тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектер, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектер;

8) дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающие в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
8-1) дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающие в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;»;
подпункты 9) и 10) исключить;
2) в статье 7:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Пособие устанавливается гражданам, имеющим право на получение специального государственного пособия, исходя из перечня льгот, определенных законодательными актами Республики Казахстан.»;
в части третьей:
подпункты 13), 14), 15), 16) изложить в следующей редакции:
«13) инвалидам первой и второй групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», а также инвалидам первой и второй группы, проживающим в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – 1,49 месячного расчетного показателя;
14) инвалидам третьей группы, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», а также инвалидам третьей группы, проживающим в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – 0,64 месячного расчетного показателя;
15) детям-инвалидам до шестнадцати лет, проживающим в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – 0,96 месячного расчетного показателя;

8) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балалар;
8-1) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгi бiрiншi, екiншi, үшiншi топтағы мүгедек балалар;»;
9) және 10) тармақшалар алып тасталсын;
2) 7-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жәрдемақы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған жеңілдіктер тізбесі негізге алына отырып арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны алуға құқығы бар азаматтарға белгіленеді.»;
үшінші бөлікте 13), 14), 15), 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«13) «Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақының мөлшеріне дейін қосымша төлемдерді алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған бірінші және екінші топтағы мүгедектерге, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын бірінші және екінші топтағы мүгедектерге – 1,49 айлық есептік көрсеткіш;
14) «Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақының мөлшеріне дейін қосымша төлемдерді алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған үшінші топтағы мүгедектерге, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын үшінші топтағы мүгедектерге – 0,64 айлық есептік көрсеткіш;
15) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға – 0,96 айлық есептік көрсеткіш;

16) детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет, проживающим в городе Байконыр, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации:
первой и второй групп – 1,49 месячного расчетного показателя;
третьей группы – 0,64 месячного расчетного показателя;»;
подпункты 17) и 18) исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 18; 2004 г., № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 9-10, ст. 50; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4; № 11, ст. 63, 64; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143):
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) социальный контракт – соглашение между совершеннолетним физическим лицом, выступающим от имени семьи, и уполномоченным органом, определяющее права и обязанности сторон по оказанию и получению мер по содействию занятости и социальной адаптации, а также выплаты обусловленной денежной помощи;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) малообеспеченные лица (семьи) – лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городе республиканского значения, столице;»;
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
«23) центр занятости населения (далее - Центр) – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом в районе, городе областного и республиканского значения, столице в целях реализации государственных услуг в области социальной защиты и занятости населения;»;
2) подпункты 2) и 5) статьи 12-1 изложить в следующей редакции:
«2) оказание адаптационных услуг и психологической поддержки гражданам Республики Казахстан и оралманам, являющимся участниками активных мер содействия занятости и получателями адресной социальной помощи, заключившим социальный контракт;»;

16) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға:
бірінші және екінші топтағыларға – 1,49 айлық есептік көрсеткіш;
үшінші топтағыларға – 0,64 айлық есептік көрсеткіш;»;
17) және 18) тармақшалар алып тасталсын.
5. «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 18-құжат; 2004 ж., № 2, 10-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 17-18, 76-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 3, 20-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 15, 106-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат):
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) әлеуметтік келісімшарт – отбасының атынан әрекет ететін кәмелетке толған жеке тұлға мен жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік бейімдеу жөніндегі шараларды көрсету мен алу, сондай-ақ шартты ақшалай көмек төлеу бойынша тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын уәкілетті органның арасындағы келісім;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) табысы аз адамдар (отбасылар) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);»;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«23) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – Орталық) – әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту саласында мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыру мақсатында ауданда, облыстық және республикалық маңызы бар қалада, астанада жергілікті атқарушы орган құратын мемлекеттік мекеме;»;
2) 12-1-баптың 2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылар болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға және әлеуметтік келісімшарт жасасқан атаулы әлеуметтік көмек алушыларға бейімдеу қызметтерін және психологиялық қолдау көрсетуді;»;

«5) предоставление иных мер государственной поддержки участникам активных мер содействия занятости и получателям адресной социальной помощи, заключившим социальный контракт.»;
3) в подпункте 4) статьи 14 слова «безработным из числа малообеспеченных граждан» исключить;
4) части вторую и третью пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«Направление на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации лиц, работающих по трудовому договору, осуществляется с учетом требований законодательных актов Республики Казахстан.
Безработные, занятые и лица, занятые уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных лиц, проходящие профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, имеют право на получение государственной адресной социальной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.».
6. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «О государственной адресной социальной помощи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 247; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 20; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 23, ст. 117; 2011 г., № 10, ст. 86; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 14; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, cт. 27; № 10, ст.48):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) социальный контракт – соглашение между совершеннолетним физическим лицом, выступающим от имени семьи, и уполномоченным органом, определяющее права и обязанности сторон по оказанию и получению мер по содействию занятости и социальной адаптации, а также выплаты обусловленной денежной помощи;»;
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3) следующего содержания:
«1-1) меры по социальной адаптации – меры социальной реабилитации инвалидов, определенные статьей 21 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов», специальные социальные услуги, оказываемые лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах», а также иные меры государственной поддержки, оказываемые в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
1-2) индивидуальный план помощи семье (далее – индивидуальный план) – план мероприятий по содействию занятости и (или) социальной адаптации членов семьи, составленный Центром занятости совместно с заявителем и (или) членами его (ее) семьи;

«5) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға және әлеуметтік келісімшарт жасасқан атаулы әлеуметтік көмек алушыларға мемлекеттік қолдаудың өзге де шараларын ұсынуды жүзеге асырады.»;
3) 14-баптың 4) тармақшасындағы «табысы аз азаматтарға жататын жұмыссыздарға» деген сөздер алып тасталсын;
4) 19-баптың 2-тармағының екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдарды кәсіби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға жіберу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Кәсiби даярлықтан, қайта даярлау мен біліктілігін арттырудан өтіп жатқан табысы аз адамдар қатарындағы жұмыссыздардың, жұмыспен қамтылғандар мен жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік атаулы көмек алуға құқығы бар.».
6. «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 247-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 23, 117-құжат; 2011 ж., № 10, 86-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 48-құжат;):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) әлеуметтік келісімшарт – отбасының атынан әрекет ететін кәмелетке толған жеке тұлға мен жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мен әлеуметтік бейімдеу жөніндегі шараларды көрсету мен алу, сондай-ақ шартты ақшалай көмек төлеу бойынша тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын уәкілетті органның арасындағы келісім;»;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) әлеуметтік бейімдеу жөніндегі шаралар – «Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабында айқындалған мүгедектерді әлеуметтік оңалту шаралары, «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өмірде қиын жағдайда жүрген адамдарға көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен көрсетілетін өзге де мемлекеттік қолдау шаралары;
1-2) отбасыға көмектің жеке жоспары (бұдан әрі – жеке жоспар) – Халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш берушімен және (немесе) оның отбасы мүшелерімен бірлесіп жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) отбасы мүшелерін әлеуметтік бейімдеу жөнінде жасаған іс-шаралар жоспары;

1-3) малообеспеченные лица (семьи) - лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городе республиканского значения, столице;»;
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«4-1) безусловная денежная помощь – вид адресной социальной помощи, оказываемой в форме ежемесячных денежных выплат малообеспеченным лицам (семьям), с ограниченными возможностями участия в мерах содействия занятости;
4-2) обусловленная денежная помощь - вид адресной социальной помощи, оказываемой в форме ежемесячной и (или) единовременной денежной выплаты малообеспеченным лицам (семьям) при условии их обязательного участия в мерах содействия занятости и (или), при необходимости, мерах социальной адаптации;»;
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
«6-1) ассистент – работник Центра занятости населения, выполняющий функции по оказанию содействия консультанту по социальной работе и акиму поселка, села, сельского округа в проведении консультации, собеседования, а также мониторинга выполнения обязательств по социальному контракту;
6-2) консультант по социальной работе - работник Центра занятости населения, осуществляющий содействие в назначении адресной социальной помощи и выходе малообеспеченного лица (семьи) из ситуации, обусловленной нахождением его(их) за чертой бедности;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) центр занятости населения (далее - Центр) - государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом в районе, городе областного и республиканского значения, столице в целях реализации государственных услуг в области социальной защиты и занятости населения;»;
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) трудоспособное лицо (трудоспособный член семьи) – лицо или член семьи от 16 лет до пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», способные к труду и выполнению работы определенной квалификации, объема и качества.»;
2) в статье 2:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Адресная социальная помощь не назначается:
1) лицам (семьям) со среднедушевым доходом, превышающим черту бедности, установленную в областях, городе республиканского значения, столице;
2) семьям, трудоспособные члены которых отказались от участия в государственных мерах содействия занятости, кроме несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);

1-3) табысы аз адамдар (отбасылар) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);»;
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) шартсыз ақшалай көмек – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуға мүмкіндігі шектеулі табысы аз адамдарға (отбасыларына) ай сайынғы ақшалай төлем нысанында көрсетілетін атаулы әлеуметтік көмектің түрі;
4-2) шартты ақшалай көмек – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына және (немесе) қажет болған жағдайда әлеуметтік бейімдеу шараларына олардың міндетті қатысуы шартымен табысы аз адамдарға (отбасыларына) ай сайынғы және (немесе) біржолғы ақшалай төлем нысанында көрсетілетін атаулы әлеуметтік көмектің түрі;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) ассистент – әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультантқа және кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне консультациялар, әңгімелесулер өткізуге, сондай-ақ әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізу жөніндегі функцияларды орындайтын Халықты жұмыспен қамту орталығының қызметкері;
6-2) әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант – атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға және табысы аз адамдарға (отбасыларға) кедейлік деңгейінде болу себебіне негізделген жағдайдан шығуға жәрдемдесуді жүзеге асыратын Халықты жұмыспен қамту орталығының қызметкері;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – Орталық) – жергілікті атқарушы орган әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту саласында мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыру мақсатында ауданда, облыстық және республикалық маңызы бар қалада, астанада құратын мемлекеттік мекеме;»;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) еңбекке қабілетті адам (отбасының еңбекке қабілетті мүшесі) – «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы»
2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының
1-тармағында белгіленген 16 жастан бастап зейнеткерлік жасқа дейінгі еңбекке және белгілі бір біліктілік деңгейіндегі, көлемдегі және сападағы жұмысты орындауға қабілетті адам немесе отбасы мүшесі.»;
2) 2-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Атаулы әлеуметтік көмек мыналарға:
1) облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен асатын жан басына шаққандағы орташа табысы бар адамдарға (отбасыларға);
2) кәмелет жасқа толмаған балалардан басқа, оның ішінде орта, техникалық және кәсіби, орта білімнен кейін, жоғары оқу орындарында, кәмелеттік жасқа толғаннан кейін оқу орнын бітіретін уақытқа дейін күндізгі оқу нысанында оқитын балаларды қоса алғанда (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) отбасының еңбекке қабілетті мүшелері жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысудан бас тартқан отбасыларға;

3) лицам (семьям), представившим заведомо ложную информацию и недостоверные (поддельные) документы для назначения адресной социальной помощи.»;
дополнить пунктами 3, 4, 5 и 6 следующего содержания:
«3. Адресная социальная помощь оказывается в виде безусловной денежной помощи и обусловленной денежной помощи.
4. Безусловная денежная помощь оказывается:
1) одиноким и (или) одиноко проживающим малообеспеченным лицам с ограниченными возможностями участия в мерах содействия занятости в связи с:
достижением пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»;
инвалидностью первой или второй групп;
наличием заболевания, при котором может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев;
2) малообеспеченным семьям, все трудоспособные члены которых являются инвалидами первой или второй групп и (или) имеют заболевания, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, и (или) осуществляют уход за ребенком в возрасте до семи лет, ребенком-инвалидом, инвалидом первой или второй групп, престарелым, нуждающимся в постороннем уходе и помощи.
5. Обусловленная денежная помощь оказывается одиноким и (или) одиноко проживающим малообеспеченным трудоспособным лицам, а также малообеспеченным семьям, имеющим в своем составе трудоспособного (ых) члена (ов), при условии их участия в мерах содействия занятости и (или) при необходимости социальной адаптации, за исключением лиц (семей), указанных в пункте 4 настоящей статьи.
6. Заключение социального контракта и участие в мерах содействия занятости трудоспособных членов семьи (лица) являются обязательными условиями для назначения обусловленной денежной помощи, за исключением:
1) инвалидов первой и второй групп;
2) учащихся, студентов, слушателей, курсантов и магистрантов очной формы обучения;
3) лиц, имеющих заболевания, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев;
4) лиц, осуществляющих уход за детьми до семи лет, ребенком-инвалидом, инвалидами первой и второй групп, престарелыми старше восьмидесяти лет, которые нуждаются в постороннем уходе и помощи;
5) лиц, имеющих постоянную работу.»;
3) в статье 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Обращение за оказанием адресной социальной помощи»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Лицо (далее – заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается за оказанием адресной социальной помощи в Центр по месту жительства, а в сельской местности – к акиму поселка, села, сельского округа с заявлением установленного образца и приложением документов, перечень которых определяется центральным исполнительным органом.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

3) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін жалған ақпарат пен дәйексіз (қолдан жасалған) құжаттарды ұсынған адамдарға (отбасыларға) тағайындалмайды.»;
мынадай мазмұндағы 3, 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«3. Атаулы әлеуметтік көмек шартсыз ақшалай көмек және шартты ақшалай көмек түрінде көрсетіледі.
4. Шартсыз ақшалай көмек:
1) мүмкіндігі шектеулі жалғыз басты және (немесе) жалғыз тұратын табысы аз адамдарға:
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының
1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуіне;
бірінші және екінші топтардағы мүгедектігіне;
екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленуі мүмкін аурудың болуына байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысу үшін;
2) бірінші және екінші топтардағы мүгедек болып табылатын және (немесе) екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленуі мүмкін ауруы бар және (немесе) жеті жасқа дейінгі балаларды, мүгедек баланы, бірінші немесе екінші топтардағы мүгедекті, бөгде адамның күтіміне немесе көмегіне мұқтаж қарттарды бағып-күтуді жүзеге асыратын барлық еңбекке қабілетті, табысы аз отбасы мүшелеріне көрсетіледі.
5. Шартты ақшалай көмек жалғыз басты және (немесе) жалғыз тұратын еңбекке қабілетті табысы аз адамдарға, сондай-ақ осы баптың 4-тармағында көрсетілген адамдарды (отбасыларды) қоспағанда, өзінің құрамында еңбекке қабілетті мүшесі (мүшелері) бар табысы аз отбасыларға жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына олар қатысқан және (немесе) әлеуметтік бейімдеу қажет болған жағдайда көрсетіледі.
6. Әлеуметтік келісімшартты жасасу және отбасының еңбекке қабілетті мүшелерін (адамдарды) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысу:
1) бірінші және екінші топ мүгедектерін;
2) күндізгі оқу нысанында оқитын оқушыларды, студенттерді, тыңдаушыларды, курсанттар мен магистранттарды;
3) екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленуі мүмкін ауруы бар адамдарды;
4) жеті жасқа дейінгі балаларды, мүгедек баланы, бірінші немесе екінші топтардағы мүгедектерді, бөгде адамның күтіміне және көмегіне мұқтаж сексен жастан асқан адамдарды бағып-күтуді жүзеге асыратын адамдарды;
5) тұрақты жұмысы бар адамдарды қоспағанда шартты ақшалай көмекті тағайындау үшін міндетті талаптар болып табылады.»;
3) 3-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш беру»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Адам (бұдан әрі – өтініш беруші) атаулы әлеуметтік көмек тағайындалуы үшін өз атынан немесе отбасы атынан белгіленген үлгідегі өтінішпен және тізбесін орталық атқарушы орган айқындайтын құжаттарымен қоса тұрғылықты жері бойынша – Орталыққа, ал ауылдық жерлерде – кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне өтініш жасайды.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Право на получение безусловной денежной помощи подтверждается ежеквартально представлением необходимых документов согласно перечню, определяемому центральным исполнительным органом.»;
4) статью 4 изложить в следующей редакции:
«Статья 4. Порядок назначения адресной социальной помощи
1. Назначение адресной социальной помощи осуществляется уполномоченным органом в пределах сумм, предусмотренных соответствующим бюджетом на оказание адресной социальной помощи.
Адресная социальная помощь назначается каждому члену семьи, имеющему право на ее получение.
В состав семьи не включаются:
1) лица, находящиеся на полном государственном обеспечении;
2) лица, находящиеся на срочной воинской службе;
3) лица, находящиеся в местах лишения свободы, на принудительном лечении.
2. Центр:
1) осуществляет прием заявлений и формирование проектов решений уполномоченного органа о назначении адресной социальной помощи;
2) составляет совместно с заявителем и членами его семьи индивидуальный план и заключает социальный контракт;
3) обеспечивает деятельность районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости;
4) осуществляет мониторинг хода реализации мероприятий индивидуального плана и оценивает эффективность реализации социального контракта;
5) оказывает содействие получателям адресной социальной помощи в реализации индивидуального плана и выполнении ими обязательств по социальному контракту.
3. Консультант по социальной работе, ассистент или аким поселка, села, сельского округа в процессе приема документов заявителя проводят с ним и(или) членами семьи собеседование, в ходе которого определяются:
1) основания получения безусловной или обусловленной денежной помощи;
2) нуждаемость в мерах социальной адаптации и государственных мерах содействия занятости.
В течение двух рабочих дней после регистрации заявления Центр или аким поселка, села, сельского округа передают документы заявителя участковой комиссии для подготовки заключения.
Аким поселка, села, сельского округа, в случае принятия документов от заявителя, передает их не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения с приложением заключения участковой комиссии в Центр.
4. В случае потребности заявителя и (или) членов его семьи в мерах по содействию занятости и (или) социальной адаптации, решение о предоставлении которой выходит за рамки компетенции уполномоченного органа, представленные документы заявителя направляются Центром на рассмотрение районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости населения.
В задачи районных (городских) и региональных комиссий по вопросам занятости населения входят:
координация деятельности заинтересованных органов и организаций при назначении адресной социальной помощи;
выработка рекомендаций о предоставлении мер по содействию занятости и социальной адаптации;
рассмотрение вопросов о предоставлении единовременной выплаты обусловленной денежной помощи;
мониторинг хода реализации заключенных социальных контрактов.

«4. Шартсыз ақшалай көмек алу құқығы тоқсан сайын орталық атқарушы орган айқындайтын тізбеге сәйкес қажетті құжаттардың ұсынумен расталады.»;
4) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау тәртібі
1. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге арналған тиісті бюджетте көзделген сома шегінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Атаулы әлеуметтік көмек отбасының оны алуға құқығы бар әрбір мүшесіне тағайындалады.
Отбасы құрамына:
1) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы адамдар;
2) мерзімді әскери қызметте жүрген адамдар;
3) бас бостандығынан айыру орындарындағы, мәжбүрлі емдеудегі адамдар кірмейді.
2. Орталық:
1) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініштерді қабылдауды және уәкілетті органның шешімдерінің жобаларын жүзеге асырады;
2) өтініш берушімен және отбасы мүшелерімен бірлесіп жеке жоспарды құрады және әлеуметтік келісімшарт жасасады;
3) жұмыс қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияның қызметін қамтамасыз етеді;
4) жеке жоспардың іс-шараларын іске асыру барысының мониторингін жүзеге асырады және әлеуметтік келісімшартты іске асырудың тиімділігін бағалайды;
5) атаулы әлеуметтік көмекті алушыларға жеке жоспарды іске асыруына және олардың әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына жәрдемдеседі.
3. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант, ассистент немесе кент, ауыл, ауылдық округінің әкімі өтініш берушінің құжаттарын қабылдау процесінде онымен және (немесе) оның отбасы мүшелерімен әңгімелесу жүргізеді, жүргізу барысында мыналар:
1) шартсыз немесе шартты ақшалай көмекті алуға негіздеме;
2) әлеуметтік бейімдеу шараларына және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына деген қажеттілік айқындалады.
Орталық немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімі өтінішті тіркегеннен кейін екі жұмыс күні ішінде қорытынды дайындау үшін құжаттарды учаскелік комиссияға береді.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған жағдайда оларды алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей учаскелік комиссияның қорытындысымен қоса Орталыққа береді.
4. Өтініш беруші және (немесе) отбасы мүшелері жұмыспен қамтуға және (немесе) әлеуметтік бейімдеуге жәрдемдесу жөніндегі шараларға мұқтаж болған жағдайда, оны ұсыну туралы шешім уәкілетті органның құзыреті шегінен шықса, өтініш беруші ұсынған құжаттарды Орталық халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссиялардың міндетіне:
атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау кезінде мүдделі органдардың және ұйымдардың қызметін үйлестіру;
жұмыспен қамтуға және әлеуметтік бейімдеуге жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұсыну туралы ұсынымдарды әзірлеу;
шартты ақшалай көмектің біржолғы төлемін ұсыну туралы мәселелерді қарау;
жасалған әлеуметтік келісімшартты іске асыру барысының мониторингі кіреді.

5. Консультант по социальной работе после получения заключения участковой комиссии или документов с заключением участковой комиссии от акима поселка, села, сельского округа, а также, при необходимости, решения районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости в течение трех рабочих дней составляет индивидуальный план, в котором указываются намечаемые мероприятия по содействию занятости и социальной адаптации семьи (лица), и проект социального контракта.
Формы социального контракта, индивидуального плана и типовой перечень мероприятий по содействию занятости и социальной адаптации семьи (лица) утверждаются центральным исполнительным органом.
6. Центр в течение одного рабочего со дня заключения социального контракта направляет принятые документы заявителя, проект решения и подписанный сторонами социальный контракт – в уполномоченный орган для назначения адресной социальной помощи.
7. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 6 настоящей статьи принимает решение о назначении адресной социальной помощи или отказе в ее назначении, о чем письменно через Центр уведомляет заявителя, в случае отказа - с указанием его причины.
8. Уполномоченный орган вправе запрашивать в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для назначения адресной социальной помощи документов.
9. Социальный контракт с получателями обусловленной денежной помощи заключается на шесть месяцев с возможностью его пролонгации дополнительно до шести месяцев при условии необходимости продления социальной адаптации членов семьи, и (или) незавершения трудоспособными членами семьи профессионального обучения и (или) прохождения молодежной практики и (или) занятости в социальных рабочих местах.
При пролонгации социального контракта размер обусловленной денежной помощи не пересматривается.
10. Безусловная денежная помощь назначается на текущий квартал и выплачивается ежемесячно.
Обусловленная денежная помощь - назначается на период действия социального контракта и выплачивается ежемесячно или единовременно за период, установленный в социальном контракте.
Сумма единовременной выплаты обусловленной денежной помощи используется исключительно на мероприятия, связанные с выполнением обязательств по социальному контракту, на развитие личного подсобного хозяйства (покупка домашнего скота, птицы и другое), организацию индивидуальной предпринимательской деятельности (кроме затрат на погашение предыдущих займов, приобретение жилой недвижимости).

5. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант учаскелік комиссияның қорытындысын немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен учаскелік комиссияның қорытындысымен құжаттарды, сондай-ақ қажет болған жағдайда жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияның шешімін алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жеке жоспар дайындайды, онда отбасын (адамдарды) жұмыспен қамтуға және әлеуметтік бейімдеуге жәрдемдесу жөніндегі белгіленген іс-шаралар мен әлеуметтік келісімшарт жобасы көрсетіледі.
Әлеуметтік келісімшарттың, жеке жоспардың нысандарын және отбасын (адамдарды) жұмыспен қамтуға және әлеуметтік бейімдеуге жәрдемдесу жөніндегі белгіленген іс-шаралардың үлгілік тізбесін орталық атқарушы орган бекітеді.
6. Орталық әлеуметтік келісімшартты жасасқан күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініш берушіден қабылданған құжаттарды, шешімнің жобасын және тараптар қол қойған әлеуметтік келісімшартты атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау үшін уәкілетті органға жібереді.
7. Уәкілетті орган осы баптың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау туралы немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қабылдайды, ол туралы өтініш берушіге Орталық арқылы, бас тартқан жағдайда – оның себебін көрсете отырып жазбаша хабарлайды.
8. Уәкілетті орган тиісті органдардан атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау үшін ұсынылған құжаттарды қарауға қажетті мәліметтерді сұратуға құқылы.
9. Шартты ақшалай көмек алушылармен әлеуметтік келісімшарт алты айға, отбасы мүшелерінің әлеуметтік бейімдеуін ұзарту қажет болған және (немесе) отбасының еңбекке қабілетті мүшелері кәсіптік оқуын және (немесе) жастар практикасынан өтуді және (немесе) әлеуметтік жұмыс орындарында жұмыспен қамтылуды аяқтамаған жағдайда оны қосымша алты айға дейін ұзарту мүмкіндігімен жасалады.
Әлеуметтік келісімшарт ұзартылған жағдайда шартты ақшалай көмектің мөлшері қайта қаралмайды.
10. Шартсыз ақшалай көмек ағымдағы тоқсанға тағайындалады және ай сайын төленіп отырады.
Шартты ақшалай көмек – әлеуметтік келісімшарттың қолданысы кезеңінде тағайындалады және ай сайын немесе әлеуметтік келісімшартта белгіленген кезеңге бір жолға төленеді.
Шартты ақшалай көмек төлемінің біржолғы сомасы әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты іс-шараларға ғана, жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға (малды, құсты сатып алу және басқа), жеке кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыруға (алдыңғы займдарды өтеуге, тұрғын үй сатып алуға арналған шығындардан басқа) пайдаланылады.

11. Социальный контракт с получателями обусловленной денежной помощи расторгается при невыполнении в полном объеме малообеспеченным лицом (семьей) условий социального контракта и мероприятий индивидуального плана, а также представлении недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение обусловленной денежной помощи.
Расторжение социального контракта является основанием для прекращения выплаты обусловленной денежной помощи.
При этом, в случаях первичного выявления невыполнения обязательств по социальному контракту, размер обусловленной денежной помощи всем членам семьи старше 18 лет, за исключением обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста), сокращается в течение месяца на 50 %, при повторном выявлении невыполнения обязательств - выплата обусловленной денежной помощи прекращается, кроме несовершеннолетних детей, в том числе обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста).
12. Заявитель и получатель имеют право обжаловать действия акима поселка, села, сельского округа, Центра и решения уполномоченного органа и его должностных лиц в вышестоящих местных исполнительных органах, а также судебном порядке.
13. Должностные лица уполномоченного органа и Центра несут ответственность за правильность назначения и организацию выплаты адресной социальной помощи в соответствии с законами Республики Казахстан.
14. Уполномоченный орган и Центр обязаны информировать население через средства массовой информации о порядке и условиях оказания адресной социальной помощи.»;
5) пункт 4 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«4. Участковые комиссии в течение трех рабочих дней со дня получения документов от Центра или акима поселка, села, сельского округа готовят заключение на основании представленных документов и (или) результатов обследования материального положения заявителя и передают его в Центр или акиму поселка, села, сельского округа.».
7. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года «О государственных пособиях семьям, имеющим детей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 44; 2007 г., № 24, ст. 178; 2009 г., № 23, ст. 111; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, cт. 27):

11. Шартты ақшалай көмекті алушылармен әлеуметтік келісімшарт табысы аз адам (отбасы) әлеуметтік келісімшарттың талаптарын және жеке жоспар іс-шараларын толық көлемде орындамаған кезде, сондай-ақ шартты ақшалай көмекті заңсыз тағайындауға әкеп соқтырған дәйексіз мәліметтер ұсынғаны анықталған жағдайда бұзылады.
Әлеуметтік келісімшартты бұзу шартты ақшалай көмекті төлеуді тоқтату үшін негіз болып табылады.
Бұл ретте, әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттердің орындалмағаны алғаш рет анықталған жағдайда атаулы әлеуметтік көмек мөлшері орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын, кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейінгілерді (бірақ әрі дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейін) қоспағанда, 18 жастан асқан отбасы мүшелерінің барлығына ай бойына 50 %-ға қысқарады, міндеттердің орындалмағаны туралы қайтадан анықталған жағдайда – кәмелеттік жасқа толмаған балалардан басқаларға, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын кәмелеттік жасқа толғаннан кейін олар оқу орнын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейін) атаулы әлеуметтік көмек төлеу тоқтатылады.
12. Өтініш беруші мен алушы кент, ауыл, ауылдық округ әкімі, Орталықтың іс-әрекеттері мен уәкілетті органның және оның лауазымды адамдарының шешімдеріне жоғары тұрған жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ сот тәртібімен шағымдануға құқығы бар.
13. Уәкілетті органның лауазымды адамдары және Орталық атаулы әлеуметтік көмектің тағайындалуы мен оны төлеуді ұйымдастырудың дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
14. Уәкілетті орган және Орталық халыққа атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі мен шарттары туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлап отыруға міндетті.»;
5) 5-баптың 4 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Учаскелік комиссиялар Орталықтан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде қорытынды дайындайды және оны Орталыққа немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне береді.»;
7. «Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы» 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 12, 44-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат):

1) в статье 1:
абзац четвертый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Күміс алқа» или получившим ранее звание «Мать-героиня», награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени (далее - пособие многодетной матери);»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) уполномоченный орган по назначению пособий на рождение, по уходу, воспитывающему ребенка-инвалида и многодетной матери - территориальные подразделения уполномоченного государственного органа;»;
подпункты 3), 5), 6) и 8) исключить;
в подпункте 7) слова «от имени семьи» исключить;
2) статью 2 дополнить частью второй следующего содержания:
«При назначении пособия многодетной матери иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, пользуются правом на пособие наравне с гражданами Республики Казахстан.»;
3) в статье 4:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«3) пособие многодетной матери;»;
пункт 2 исключить;
4) в статье 5:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Заявление о назначении пособия с приложением документов, перечень которых определяется уполномоченным государственным органом, подается по месту жительства семьи, имеющей право на пособие на рождение, пособие по уходу, пособие воспитывающему ребенка-инвалида, пособие многодетной матери, в Государственную корпорацию.
Лица вправе обратиться за назначением пособия на рождение и пособия по уходу через веб-портал «электронного правительства».
В случае невозможности личного обращения одного из родителей, опекунов или попечителей с заявлением о назначении пособий на рождение, пособие по уходу, пособие воспитывающему ребенка-инвалида, родители, опекуны или попечители вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении пособий на основании доверенности, выданной в установленном порядке.»;
пункт 3 исключить;
в пункте 4:
в части первой слова «или уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей» исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«При подтверждении информационными системами в установленном порядке наличия ранее отсутствовавших сведений о заявителе днем назначения пособия на рождение, пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия многодетной матери считается день обращения заявителя за назначением в Государственную корпорацию.»;

1) 1-бапта:
1) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен наградталған немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, І және ІІ дәрежелі «Ана даңқы» ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – көп балалы анаға берілетін жәрдемақы) түріндегі ақшалай төлемдер;»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бала туғанда берiлетiн, бала күтімі жөніндегі және мүгедек баланы тәрбиелеушіге және көп балалы анаға берілетін жәрдемақыларды тағайындау жөнiндегi уәкiлетті орган – уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлiмшелерi;»;
3), 5), 6) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақшадағы «отбасы атынан» деген сөздер алып тасталсын;
2) 2-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Көп балалы анаға жәрдемақы тағайындау кезінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей жәрдемақы алу құқығын пайдаланады.»;
3) 4-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) көп балалы анаға берілетін жәрдемақы»;
2-тармақ алып тасталсын;
4) 5-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тізбесін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын құжаттармен қоса, жәрдемақы тағайындау туралы өтініш бала туғанда берілетін жәрдемақы, бала күтіміне байланысты жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, көп балалы анаға берілетін жәрдемақыға құқығы бар отбасының тұрғылықты жерi бойынша Мемлекеттік корпорацияға беріледі.
Адамдар бала туғанда берілетін жәрдемақы мен бала күтіміне байланысты жәрдемақы тағайындау үшін «электрондық үкіметтің» веб-порталы арқылы өтініш жасауға құқылы.
Ата-анасының бірінің, қорғаншыларының немесе қамқоршыларының бала туғанда берілетін жәрдемақы, бала күтіміне байланысты жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындау туралы жеке өзі өтініш жасауға мүмкіндігі болмаған жағдайда, ата-анасы, қорғаншылары немесе қамқоршылары белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде жәрдемақы тағайындау туралы өтініш жасауға басқа адамдарға уәкілеттік беруге құқылы.»;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі «немесе балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау мен төлеу жөніндегі уәкілетті органға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Өтініш берушінің тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияға өтініш жасаған күні ақпараттық жүйелер белгіленген тәртіппен өтініш беруші туралы бұрын болмаған мәліметтердің бар екендігін растаған кезде бала туғанда берілетін жәрдемақының, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақының, көп балалы анаға берілетін жәрдемақының тағайындалған күні болып есептеледі.»;

5) в статье 6:
пункт 1-2 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Заявление с необходимыми документами, в том числе электронными, рассматривается уполномоченным органом со дня их регистрации в Государственной корпорации, а в случае, предусмотренном частью первой пункта 4 статьи 5 настоящего Закона, – со дня подтверждения информационными системами государственных органов и (или) организаций сведений о заявителе в течение семи рабочих дней.
Уполномоченный орган извещает заявителя не позднее пяти рабочих дней о принятом решении о назначении или отказе (с указанием причины) письменно либо путем направления электронного документа через Государственную корпорацию, а при обращении через веб-портал «электронного правительства» – в течение одного рабочего дня в электронной форме.»;
пункт 3 исключить;
6) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Назначение и выплата пособия многодетной матери
1. Обращение за назначением пособия многодетной матери осуществляется в любое время без ограничения каким-либо сроком.
2. Выплата пособия производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено со дня обращения со всеми необходимыми документами. В случае смерти получателя, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.
3. Выплата пособия многодетной матери приостанавливается:
1) в случае определения получателя пособия в медико-социальное учреждение на круглосуточное постоянное или временное (сроком до трех месяцев) проживание в условиях стационара за счет бюджетных средств;
2) на время отбывания получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы.»;
7) в статье 10:
подпункт 3) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
«3) пособие многодетной матери – 6,40 месячного расчетного показателя.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Заявитель в течение десяти рабочих дней обязан информировать Государственную корпорацию об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера пособия или прекращения его выплаты.
В случае, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер пособия по уходу, пособия многодетной матери и пособия воспитывающему ребенка-инвалида, размер пособий пересматривается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента их назначения.».
8. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст.42):
статью 98 дополнить подпунктами 15) и 16) следующего содержания:

5) 6-бапта:
1-2-тармақ алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Уәкілетті орган өтінішті қажетті құжаттарымен, оның ішінде электрондық құжаттарымен қоса, олардың Мемлекеттік корпорациясына тіркелген күнінен бастап, ал осы Заңның 5-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайда – мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің өтініш беруші туралы мәліметтерді растаған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган өтініш берушіні бес жұмыс күнінен кешіктірмей тағайындау немесе бас тарту (себептерін көрсетіп) туралы қабылданған шешім жөнінде жазбаша Мемлекеттік корпорация арқылы электрондық құжат жіберу жолымен, ал «электрондық үкіметтің» веб-порталы арқылы өтініш жасаған кезде бір жұмыс күні ішінде электрондық нысанда хабардар етеді.».
3-тармақ алып тасталсын;
6) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Көп балалы анаға жәрдемақыны тағайындау және төлеу
1. Көп балалы анаға жәрдемақы тағайындау үшін өтініш жасау қандай да бір мерзіммен шектелмей кез келген уақытта жүзеге асырылады.
2. Жәрдемақы төлеу ағымдағы ай үшін және барлық қажетті құжаттармен жүгінген күнінен бастап, жәрдемақы тағайындалған жағдайлар сақталған кезеңге жүргізіледі. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айына қоса төленедi.
3. Көп балалы анаға берілетін жәрдемақыны төлеу:
1) жәрдемақы алушы бюджеттік қаражат есебінен мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемеге стационар жағдайында тәулік бойы тұрақты немесе уақытша (үш айға дейінгі мерзімге) тұруға орналастырылған жағдайда;
2) жәрдемақы алушы бас бостандығынан айырылу түріндегі сот белгілеген қылмыстық жазаны өтеу уақытында тоқтатыла тұрады.».
7) 10-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) көп балалы анаға берілетін жәрдемақы – 6,40 айлық есептік көрсеткіш»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өтініш беруші жәрдемақының мөлшерін өзгерту немесе оны төлеуді тоқтату үшін негіз бола алатын мән-жайлар туралы Мемлекеттік корпорацияны он жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
Өтініш беруші бала күтімі жөніндегі жәрдемақының, мүгедек баланы тәрбиелеушіге және көп балалы анаға берілетін жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақтылы хабарламаған жағдайда, көрсетілген мән-жайлар туындаған кезден бастап жәрдемақы мөлшері қайта қаралады, бірақ бұл мерзім оларды тағайындаған кезден ерте болмауға тиіс.».
8. «Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат;):
98-баптың 14) тармақшасындағы «зейнетақы жинақтарынан өндіріп алуға болмайды.» деген сөздер «зейнетақы жинақтарынан;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:

«15) ежемесячные государственные пособия многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Күміс алқа» или получившим ранее звание «Мать-героиня», награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени;
16) адресную социальную помощь.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2018 года.
Президент
Республики Казахстан

«15) «Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен наградталған немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, І және ІІ дәрежелі «Ана даңқы» ордендерімен наградталған көп балалы аналарға берілетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақылардан;
16) атаулы әлеуметтік көмектен өндіріп алуға болмайды.».
2-бап. Осы Заң 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті