О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1040
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см .п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 «Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
1) в пункте 16:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
«17) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по предпринимательству критерии оценки степени риска и проверочные листы в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
«17-1) разрабатывает и утверждает полугодовые планы проведения проверок в регулируемых сферах и направляет утвержденные полугодовые графики проведения проверок в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам для формирования Генеральной прокуратурой Республики Казахстан полугодового сводного графика проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;»;
подпункт 131-2) исключить;
подпункт 131-3) изложить в следующей редакции:
«131-3) определяет порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;»;
подпункт 133) изложить в следующей редакции:
«133) разрабатывает и утверждает правила получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями паспорта готовности к работе в осенне-зимний период;»;
подпункт 135) изложить в следующей редакции:
«135) разрабатывает и утверждает формы актов государственных технических инспекторов;»;
подпункт 137) изложить в следующей редакции:
«137) разрабатывает и утверждает порядок выдачи государственному техническому инспектору служебного удостоверения, номерного штампа и пломбира;»;
подпункты 153) и 154) изложить в следующей редакции:
«153) разрабатывает и утверждает правила аккредитации на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий;
154) разрабатывает и утверждает правила аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций;»;
подпункты 158) и 159) изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1040 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 54-56, 554-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ережеде:
1) 16-тармақта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«17) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
«17-1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салаларда тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлейді, бекітеді және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық кестесін қалыптастыруы үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға жібереді;»;
131-2) тармақша алып тасталсын;
131-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«131-3) электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды;»;
133) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«133) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
135) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«135) мемлекеттік техникалық инспекторлар актілерінің нысандарын әзірлейді және бекітеді;»;
137) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«137) мемлекеттік техникалық инспекторға қызметтік куәлік, нөмірлік мөртабан және пломбир беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
153) және 154) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«153) энергетикалық сараптама жүргізуге және электр зертханаларын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
154) энергетикалық ұйымдардың басшылары мен мамандарын аттестаттау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
158) және 159) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

«158) разрабатывает и утверждает правила пользования тепловой энергией;
159) разрабатывает и утверждает правила оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг;»;
подпункт 162) изложить в следующей редакции:
«162) разрабатывает и утверждает электросетевые правила;»;
подпункт 167) изложить в следующей редакции:
«167) разрабатывает и утверждает правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации;»;
подпункт 170) изложить в следующей редакции:
«170) разрабатывает и утверждает правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений;»;
подпункт 173) изложить в следующей редакции:
«173) разрабатывает и утверждает правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок;»;
подпункт 179) изложить в следующей редакции:
«179) определяет победителя по результатам тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, с которым единый закупщик заключает договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности;»;
подпункт 183) изложить в следующей редакции:
«183) разрабатывает и утверждает типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности;»;
дополнить подпунктами 186-1), 186-2), 186-3), 186-4), 186-5), 186-6), 186-7), 186-8), 186-9), 186-10), 186-11), 186-12), 186-13), 186-14), 186-15), 186-16), 186-17), 186-18) и 186-19) следующего содержания:
«186-1) разрабатывает и утверждает типовой договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
186-2) разрабатывает и утверждает правила установления охранных зон объектов электрических и тепловых сетей и их охраны, а также особые условия использования земельных участков, расположенных в границах таких зон;
186-3) разрабатывает и утверждает правила определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи;
186-4) определяет национального оператора, а также разрабатывает и утверждает правила функционирования национального оператора;
186-5) разрабатывает и утверждает методику определения фиксированной прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, а также фиксированной прибыли за балансирование, учитываемой при утверждении предельных тарифов на балансирующую электроэнергию;

«158) жылу энергиясын пайдалану қағидаларын бекітеді;
159) жүйелік оператордың қызметтер көрсету, жүйелік және қосалқы қызметтер көрсету нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекітеді;»;
162) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«162) электр желілік қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
167) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«167) техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
170) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«170) жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
173) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«173) электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
179) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«179) пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер нәтижелері бойынша жеңімпазды айқындайды, онымен бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт жасасады;»;
183) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«183) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартты әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 186-1), 186-2), 186-3), 186-4), 186-5), 186-6), 186-7), 186-8), 186-9), 186-10), 186-11), 186-12), 186-13), 186-14), 186-15), 186-16), 186-17), 186-18) және 186-19) тармақшалармен толықтырылсын:
«186-1) электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған үлгілік шартты әзірлейді және бекітеді;
186-2) электр және жылу желілері объектілерінің күзет аймақтарын белгілеу және оларды күзету қағидаларын, сондай-ақ осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын әзірлейді және бекітеді;
186-3) электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186-4) ұлттық операторды айқындайды, сондай-ақ ұлттық оператордың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186-5) электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін тіркелген пайданы, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін теңгерімдеуге тіркелген пайданы айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;

186-6) определяет совет рынка, а также разрабатывает и утверждает правила функционирования совета рынка;
186-7) устанавливает индивидуальные тарифы на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности и сроки ее покупки для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
186-8) заключает инвестиционные соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с действующими энергопроизводящими организациями;
186-9) разрабатывает и утверждает порядок разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности;
186-10) разрабатывает и утверждает нормативные технические документы в области электроэнергетики;
186-11) определяет единого закупщика;
186-12) утверждает предельные тарифы на балансирующую электроэнергию;
186-13) разрабатывает и утверждает правила проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок;
186-14) устанавливает индивидуальные тарифы на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности и сроки ее покупки для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом;
186-15) разрабатывает и утверждает правила определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали;
186-16) разрабатывает и утверждает правила расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
186-17) разрабатывает и утверждает правила допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности;

186-6) нарық кеңесін айқындайды, сондай-ақ нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186-7) бірыңғай сатып алушы пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендерлер жеңімпаздарымен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемдерін және оны сатып алу мерзімдерін белгілейді;
186-8) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдер жасасады;
186-9) электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
186-10) электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;
186-11) бірыңғай сатып алушыны айқындайды;
186-12) теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтерді бекітеді;
186-13) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186-14) бірыңғай сатып алушы уәкілетті органмен жаңғыртуға,-кеңейтуге, реконструкциялауға және жаңартуға арналған жеке инвестициялық келісім жасасқан жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерін және оны сатып алу мерзімдерін белгілейді;
186-15) бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186-16) бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеу және интернет-ресурста орналастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186-17) жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

186-18) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности и полугодовые графики проведения проверок;
186-19) принимает решение о включении электрической энергии в перечень приобретаемого имущества (активов), реализуемого (реализуемых) на торгах (аукционах) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 204-1) и 204-2) следующего содержания:
«204-1) определяет требования к собственной системе сбора, переработки и утилизации отходов физических и юридических лиц, осуществляющих производство на территории Республики Казахстан и (или) ввоз на территорию Республики Казахстан продукции (товаров) согласно перечню продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
204-2) определяет порядок представления производителями (импортерами), имеющими собственную систему сбора, переработки и утилизации отходов, оператору расширенных обязательств производителей (импортеров) документов, подтверждающих сбор, переработку и (или) утилизацию отходов, образовавшихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);»;
дополнить подпунктами 220-1) и 220-2) следующего содержания:
«220-1) подает представление в Правительство Республики Казахстан для определения оператора расширенных обязательств производителей (импортеров);
220-2) разрабатывает правила реализации расширенных обязательств производителей (импортеров);»;
дополнить подпунктами 238-5), 238-6) и 238-7) следующего содержания:
«238-5) утверждает перечень продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
238-6) утверждает методику расчета платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов;
238-7) утверждает правила стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу 4 и выше; с электродвигателями) и их компонентов совместно с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;»;
дополнить подпунктом 244-1) следующего содержания:
«244-1) согласовывает стратегию развития деятельности и инвестиционную политику оператора расширенных обязательств производителей (импортеров);»;

186-18) міндетті ведомстволық есептілік нысандарын және тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлейді және бекітеді;
186-19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сауда-саттықта (аукциондарда) өткізілетін сатып алынатын мүлік (активтер) тізбесіне электр энергиясын қосу туралы шешім қабылдайды;»;
мынадай мазмұндағы 204-1) және 204-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«204-1) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнім (тауарлар) тізбесіне сәйкес өнімді (тауарларды) Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қалдықтарды жинаудың, қайта өңдеудің және кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптарды қолдануды айқындайды;
204-2) қалдықтарды жинаудың, қайта өңдеудің және кәдеге жаратудың меншікті жүйесі бар өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері бойынша міндеттемелерді орындағанын растау ретінде ендірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторына өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болған қалдықтарды және оның (олардың) орамасын жинауды, қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды растайтын құжаттарды ұсыну тәртібін айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 220-1) және 220-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«220-1) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторын айқындау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныс енгізеді;
220-2) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларын әзірлейді;»;
мынадай мазмұндағы 238-5), 238-6) және 238-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«238-5) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тізбесін бекітеді;
238-6) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақыны есептеу әдістемесін бекітеді;»;
238-7) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарының (4 және одан да жоғары экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрауыштарының өндірісін ынталандыру қағидаларын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 244-1) тармақшамен толықтырылсын:
«244-1) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының қызметін даму стратегиясын және инвестициялық саясатын келіседі;»;

2) в пункте 17:
подпункты 32) и 33) изложить в следующей редакции:
«32) участвуют в работе комиссий электроэнергетических предприятий по оценке готовности объектов и оборудования к работе в осенне-зимний период;
33) осуществляют обследование технического состояния энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей, а также энергетического оборудования потребителей;»;
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
«36) осуществляют аккредитацию на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий;»;
дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
«36-1) выдают паспорт готовности энергопроизводящих и энергопередающих организаций к работе в осенне-зимний период;»;
подпункты 37) и 38) изложить в следующей редакции:
«37) осуществляют контроль за соблюдением требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области электроэнергетики;
38) осуществляют контроль за эксплуатацией и техническим состоянием энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей, электрических установок потребителей;»;
дополнить подпунктами 40-1) и 40-2) следующего содержания:
«40-1) осуществляют контроль за надежностью и безопасностью производства, передачи, снабжения и потребления электрической энергии;
40-2) осуществляют контроль за недопуском или отстранением от работы на электрических установках персонала, не прошедшего проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики;»;
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
«41) ведут учет расследований крупных технологических нарушений в работе электростанций, электрических сетей, приведших к разделению единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей, массовому ограничению потребителей электрической энергии, повреждению крупного энергетического оборудования;»;
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
«43) осуществляют государственный энергетический контроль за:
соблюдением требований технических условий по качеству электрической и тепловой энергии;
соблюдением нормативных правовых актов Республики Казахстан в области электроэнергетики в пределах своей компетенции;
рациональным и экономным использованием, оптимизацией режимов производства, передачей, потреблением электрической и тепловой энергии;
готовностью электрических станций, электрических и тепловых сетей к работе в осенне-зимний период.»;
подпункт 45) изложить в следующей редакции:
«45) привлекают экспертов при проведении обследования энергетического оборудования, комплексных проверок энергетических организаций и расследовании технологических нарушений в работе энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей;»;

2) 17-тармақта:
32) және 33) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«32) электр энергетикасы кәсіпорындарының объектілер мен жабдықтардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігін бағалау жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысады;
33) электр станциялары, электр желілері энергетикалық жабдығының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдығының техникалық жай- күйін зерттеп-қарауды жүзеге асырады;»;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«36) энергетикалық сараптама жүргізуге және электр зертханаларын аккредиттеуді жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
36-1) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын береді;
37) және 38) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«37) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілері талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
38) электр станцияларының, электр желілерінің энергетикалық жабдықтарының, тұтынушылардың электр қондырғыларының пайдаланылуы мен техникалық жай-күйін бақылауды жүзеге асырады;»;
40-1) және 40-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«40-1) электр энергиясын өндіру, беру, жабдықтау және тұтыну сенімділігі мен қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асырады;
40-2) электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне тексеруден өтпеген персоналдың электр қондырғыларына жіберілмеуін немесе жұмыстан шеттетілуін бақылауды жүзеге асырады;»;
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«41) Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бірнеше бөліктерге бөлінуіне, электр энергиясын тұтынушылардың жаппай шектелуіне, ірі энергетикалық жабдықтың бүлінуіне әкеп соққан электр станцияларының, электр желілерінің жұмысындағы ірі технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексерулердің есебін жүргізеді;»;
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«43) мыналарға:
электр және жылу энергиясының сапасы жөніндегі техникалық шарттар талаптарының сақталуына;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерінің сақталуына;
электр және жылу энергиясын тұтыну, тарату өндіру тәртібін оңтайландыруға, ұтымды және үнемді пайдалануға;
электр станцияларының, электр және жылу желілерінің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігіне мемлекеттік энергетикалық бақылауды жүзеге асырады;»;
45) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«45) энергетикалық жабдыққа зерттеп-қарау жүргізу, энергетикалық ұйымдарды кешенді тексерулер және электр станциялары, электр желілері энергетикалық жабдығының жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру кезінде сарапшыларды тартады;»;

дополнить подпунктами 46-1) и 46-2) следующего содержания:
«46-1) осуществляют рассмотрение материалов по административным делам в области электроэнергетики в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
46-2) обращается в суд и участвуют при рассмотрении судом дел по нарушениям законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике;»;
подпункт 71) дополнить абзацами тридцать девятым и сороковым следующего содержания:
«выполнением производителями (импортерами) требований по уплате платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов;
выполнением оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) требований, определенных Экологическим кодексом Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 71-1) следующего содержания:
«71-1) осуществляет государственный контроль за реализацией расширенных обязательств производителей (импортеров);».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением:
1) абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать пятого, тридцать восьмого, сорокового, сорок седьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого подпункта 1) пункта 1 и абзацев двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго подпункта 2) пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;
2) абзацев седьмого, восьмого, тридцать девятого, сорок первого, сорок второго, сорок пятого, сорок шестого, сорок восьмого и пятьдесят первого подпункта 1) пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

мынадай мазмұндағы 46-1) және 46-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«46-1) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде электр энергетикасы саласындағы әкімшілік істер бойынша материалдарды қарауды жүзеге асырады;
46-2) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын бұзушылықтар бойынша сотқа жүгінеді және соттың істерді қарауы кезінде қатысады;»;
71) тармақшаның отыз сегізінші абзацындағы «сақталуын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асырады;» деген сөздер «сақталуын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы отыз тоғызыншы және қырқыншы абзацтармен толықтырылсын:
«өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы төлеу жөніндегі талаптарды орындауын;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде айқындалған талаптарды орындауын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 71-1) тармақшамен толықтырылсын:
«71-1) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің іске асырылуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
2. Осы қаулы:
1) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз бесінші, отыз сегізінші, қырқыншы, қырық жетінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші абзацтарын және 1-тармақтың 2) тармақшасының жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші абзацтарын;
2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 1) тармақшасының жетінші, сегізінші, отыз тоғызыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық сегізінші және елу бірінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К.Мәсімов