Об утверждении Положения о местной полицейской службе органов внутренних дел
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1142. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2019 года № 37.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.02.2019 № 37.
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
В соответствии с подпунктом 2-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о местной полицейской службе органов внутренних дел.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 1142
Положение
о местной полицейской службе органов внутренних дел
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяет статус, полномочия местной полицейской службы органов внутренних дел, а также полномочия местных исполнительных органов в вопросах организации деятельности местной полицейской службы органов внутренних дел (далее – МПС).
2. МПС осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. МПС состоит из подразделений участковых инспекторов полиции, по делам несовершеннолетних, защите женщин от насилия, дорожно-патрульной полиции, природоохранной полиции, приемников-распределителей и специальных приемников и входит в единую систему органов внутренних дел.
4. Сотрудники МПС имеют единый правовой статус сотрудников правоохранительных органов, включая условия прохождения службы.
5. Материальное обеспечение и социальная защита сотрудников МПС регламентируются законодательством Республики Казахстан.
6. Координация деятельности местной полицейской службы осуществляется Министерством внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с единой нормативной правовой и методической базой, регламентирующей деятельность органов внутренних дел, на основе принципа единоначалия и субординации (подчиненности).

Ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1142 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 7 ақпандағы № 37 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 07.02.2019 № 37 қаулысымен.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының ішкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Iшкі істер органдарының жергілікті полиция қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1142 қаулысымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметінің мәртебесін, өкілеттіктерін, сондай-ақ ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметінің (бұдан әрі – ЖПҚ) жұмысын ұйымдастыру мәселелерінде жергілікті атқарушы органдардың өкілеттіктерін айқындайды.
2. ЖПҚ өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. ЖПҚ учаскелік полиция инспекторлары бөлімшелерінен, кәмелетке толмағандар істері, әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөлімшелерден, жол-патрульдік полициясынан, табиғатты қорғау полициясынан, қабылдау-бөлу орындарынан және арнаулы қабылдау орындарынан тұрады және ішкі істер органдарының бірыңғай жүйесіне кіреді.
4. ЖПҚ қызметкерлерінің қызмет өткеру шарттарын қоса алғанда, құқық қорғау органдарының қызметкерлері деген бірыңғай құқықтық мәртебесі бар.
5. ЖПҚ қызметкерлерін материалдық қамтамасыз ету және әлеуметтік қорғау Қазақстан Республикасының заңнамасында регламенттеледі.
6. Жергілікті полиция қызметінің жұмысын үйлестіруді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі дара басшылық және субординация (бағыныстылық) қағидаты негізінде ішкі істер органдарының қызметін регламенттейтін бірыңғай нормативтік құқықтық және әдістемелік базаға сәйкес жүзеге асырады.

7. Финансирование МПС осуществляется из местного бюджета областей, города республиканского значения, столицы.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности МПС
8. Задачи МПС:
1) профилактика правонарушений;
2) охрана общественного порядка;
3) обеспечение безопасности дорожного движения;
4) производство по делам об административных правонарушениях;
5) предупреждение и пресечение уголовных правонарушений;
6) досудебное расследование по уголовным проступкам в протокольной форме;
7) содержание лиц в приемниках-распределителях и специальных приемниках органов внутренних дел;
8) иные задачи, которые ставят перед МПС акимы областей, города республиканского значения столицы по обеспечению правопорядка на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
9. Функции МПС:
1) осуществляют комплекс мер, направленных на выявление, изучение, устранение причин и условий, способствующих совершению правонарушений;
2) осуществляют комплекс мер по охране общественного порядка;
3) осуществляют государственный контроль и надзор за дорожным движением и обеспечением его безопасности;
4) осуществляют производство по делам об административных правонарушениях;
5) осуществляют расследование уголовных проступков;
6) обеспечивают прием и условия содержания лиц, подвергнутых административному аресту и лиц, не имеющих определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность;
7) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
10. Права и обязанности МПС:
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" в пределах своей компетенции имеет право:
1) требовать от физических и юридических лиц соблюдения законодательства Республики Казахстан, прекращения противоправных действий, а в случае невыполнения этих требований, применять соответствующие меры принуждения;
2) проверять у физических лиц документы, удостоверяющие их личность, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения установленных правил, контроль за выполнением которых возложен на органы внутренних дел;
3) вызывать в органы внутренних дел физических лиц и представителей юридических лиц по находящимся в производстве материалам и делам, получать от них объяснения и показания, документы, их копии, а при неявке подвергать в установленном порядке приводу;
4) вносить физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений;

7. ЖПҚ қаржыландыру облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
2. ЖПҚ негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
8. ЖПҚ міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау;
3) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу;
5) қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу;
6) қылмыстық теріс қылықтар бойынша хаттамалық нысанда сотқа дейінгі тергеп-тексеру;
7) ішкі істер органдарының қабылдау-бөлу және арнайы қабылдау орындарында адамдарды ұстау;
8) ЖПҚ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері алдында қоятын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз ету жөніндегі өзге де міндеттер.
9. ЖПҚ функциялары:
1) құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға, зерделеуге, жоюға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау бойынша шаралар кешенін жүзеге асырады;
3) жол жүрісін және оның қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
5) қылмыстық теріс қылықтарды тергеп-тексеруді жүзеге асырады;
6) әкімшілік қамауға алынған және белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басты куәландыратын құжаттары жоқ адамдарды қабылдауды және ұстау жағдайын қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10. ЖПҚ құқықтары және міндеттемелері:
ЖПҚ "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз құзыреті шегінде:
1) жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауды, құқыққа қарсы әрекеттерді тоқтатуды талап етуге, ал бұл талаптарды орындамаған жағдайда тиiстi мәжбүрлеу шараларын қолдануға;
2) жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын, сондай-ақ орындалуын бақылау iшкi iстер органдарына жүктелген, белгiленген қағидалардың сақталуын тексеруге қажеттi басқа да құжаттарды тексеруге;
3) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін iс жүргізуде жатқан материалдар мен iстер бойынша iшкi iстер органдарына шақыруға, олардан түсінік және айғақтар, құжаттар, олардың көшiрмелерiн алуға, ал, келмеген кезде белгіленген тәртіппен күштеп келтіруге;
4) жеке және заңды тұлғаларға қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететiн себептер мен жағдайларды жою туралы орындалуы міндетті ұйғарымдар, ұсынымдар енгізуге;

5) поощрять граждан, отличившихся в охране общественного порядка;
6) пресекать незаконные формы выражения общественных, групповых или личных интересов и протеста;
7) проводить освидетельствование лиц на предмет установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, а при невозможности – доставлять в медицинские учреждения для освидетельствования;
8) останавливать и досматривать транспортные средства, отстранять от управления транспортными средствами лиц, запрещать эксплуатацию транспортных средств, временно ограничивать или запрещать движение транспортных средств и пешеходов;
9) производить оцепление участков местности при ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, проведении антитеррористической операции, охранных, массовых, карантинных мероприятий, задержании разыскиваемых лиц, освобождении заложников, преследовании лиц, подозреваемых в совершении уголовных или административных правонарушений, проверке сведений об обнаружении взрывчатых материалов, боеприпасов и взрывных устройств, ядовитых и радиоактивных веществ, пресечении массовых беспорядков и иных групповых действий, угрожающих безопасности физических лиц, жизнедеятельности объектов инфраструктуры, нарушающих общественный порядок;
10) производить при входе (въезде) в места проведения охранных, массовых мероприятий досмотр физических лиц, их вещей, транспортных средств и провозимых грузов, в том числе с применением технических средств, не допускать в места их проведения лиц и транспортные средства с запрещенными предметами и вещами;
11) устанавливать контрольно-пропускные пункты при проведении оперативно-профилактических, розыскных и иных специальных мероприятий;
12) принимать участие в карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятиях;
13) привлекать для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций силы и средства противопожарных и аварийно-спасательных служб, транспортные и другие материально-технические средства, средства связи и химической защиты организаций;
14) использовать любой вид транспорта (кроме транспортных средств представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для преследования лиц, подозреваемых в совершении уголовного правонарушения, прибытия к месту происшествия, в период действия чрезвычайного или военного положения, в условиях вооруженного конфликта, при ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также для доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинские организации, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба собственникам в случае его причинения, в порядке определяемом Правительством Республики Казахстан;

5) қоғамдық тәртіпті сақтауда ерекше көзге түскен азаматтарды көтермелеуге;
6) қоғамдық, топтық немесе жеке мүдделер мен наразылық танытудың заңсыз нысандарының жолын кесуге;
7) психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну фактiсiн және масаң күйде болғанын анықтау үшін адамдарға куәландыру жүргiзуге, ал, мүмкін болмаған жағдайда – куәландыру үшін медициналық мекемелерге жеткізуге;
8) көлік құралдарын тоқтатуға және тексеріп қарауға, адамдарды көлік құралдарын басқарудан шеттетуге, көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға, көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің жүрісін уақытша шектеуге немесе оған тыйым салуға;
9) төтенше жағдайлардың салдарын жою, терроризмге қарсы операцияны, күзету, көпшілік, карантиндік іс-шараларын өткізу, іздеу салуда жүрген адамдарды ұстау, кепілге алынғандарды босату, қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасады деп күдік келтірілген адамдардың ізіне түсу, жарылғыш заттар, оқ-дәрілер және жарғыш құрылғылар, улы және радиоактивті заттар табылғандығы туралы мәліметтерді тексеру, жаппай тәртіпсіздіктің және жеке тұлғалардың қауіпсіздігіне, инфрақұрылым объектілерінің тыныс-тiршiлiгіне қауіп төндіретін, қоғамдық тәртіпті бұзатын өзге де топтасқан әрекеттердің жолын кесу кезінде жергілікті жер учаскелерін қоршауға алуды жүргізуге;
10) күзетілетін, көпшілік іс-шаралар өткізілетін орындарға кіру (келу) кезінде жеке тұлғаларды, олардың заттарын, көлік құралдарын және өткізілетін жүктерді тексеріп қарауды, оның ішінде техникалық құралдарды пайдаланып тексеріп қарауды жүргізуге, олар өткізілетін орындарға тыйым салынған нәрселер мен заттары бар адамдар мен көлік құралдарын кіргізбеуге;
11) жедел-профилактикалық, іздестіру және өзге де арнаулы іс-шараларды өткізу кезінде бақылау-өткізу пункттерін орнатуға;
12) карантиндік, санитариялық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларына қатысуға;
13) төтенше жағдайлардың салдарын жою үшін өртке қарсы және авариялық-құтқару қызметтерiнiң күштерi мен құралдарын, көлiк және басқа да материалдық-техникалық құралдарды, ұйымдардың байланыс және химиялық қорғану құралдарын тартуға;
14) қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдік келтірілген адамның ізіне түсу, оқиға орнына бару, төтенше немесе соғыс жағдайы қолданылған кезеңде, қарулы қақтығыс жағдайында, төтенше жағдайларды жою кезінде, сондай-ақ меншік иелеріне материалдық залал келтірілген жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен оның орнын толтыра отырып, егер кiдiрту адамдардың өмірі мен денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болатын болса, жедел медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медицина ұйымдарына жеткiзу үшiн көліктің кез келген түрін (дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттер өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдардың көлік құралдарынан басқа) пайдалануға;

15) проводить проверки мест хранения гражданского оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
16) использовать технические средства для фиксации фактов совершения уголовных или административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел;
17) проводить мероприятия по задержанию лиц, совершивших уголовные или административные правонарушения;
18) доставлять в органы внутренних дел физических лиц за совершение административных правонарушений;
19) задерживать военнослужащих, совершивших уголовные или административные правонарушения, и передавать их органам военной полиции, командирам воинских частей или начальникам местных органов военного управления;
20) изымать оружие, боеприпасы, наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, а также иные запрещенные предметы и вещества;
21) входить беспрепятственно, осматривать жилые и иные помещения, территории и земельные участки (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) при преследовании подозреваемых в совершении уголовных или административных правонарушений, угрожающих безопасности физических лиц, либо при наличии достаточных данных полагать, что там совершено или совершается уголовное или административное правонарушение, произошел несчастный случай, для обеспечения личной безопасности физических лиц и общественной безопасности при стихийных бедствиях, катастрофах, авариях, эпидемиях, эпизоотиях и массовых беспорядках;
22) ограничивать, временно запрещать физическим лицам доступ или пребывание в жилищах, определенных участках местности, если их нахождение создает угрозу жизни и здоровью человека, объектам собственности, нарушает работу организаций, препятствует движению транспортных средств и пешеходов, а также в случаях проведения оперативно-розыскных мероприятий, следственных действий и массовых мероприятий;
23) для постановки на криминалистические учеты лиц, содержащихся в приемниках-распределителях и специальных приемниках, состоящих на профилактических учетах, фотографировать, дактилоскопировать, производить звукозапись, кино- и видеосъемку;
24) привлекать средства массовой информации для освещения деятельности МПС;
25) осуществлять сбор и обработку персональных данных;
26) осуществлять иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
МПС в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" в пределах своей компетенции обязана:

15) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтайтын орындарға тексерулер жүргізуге;
16) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу актілерін және ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалануға;
17) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды ұстау жөнінде іс-шаралар жүргізуге;
18) жеке тұлғаларды әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін ішкі істер органдарына жеткізуге;
19) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған әскери қызметшілерді ұстауға және оларды әскери полиция органдарына, әскери бөлімдер командирлеріне немесе жергілікті әскери басқару органдарының бастықтарына тапсыруға;
20) қаруды, оқ-дәрілерді, есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды, сондай-ақ өзге де тыйым салынған нәрселер мен заттарды алып қоюға;
21) жеке адамдардың қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған деп күдік келтірілген адамдардың ізіне түсу кезінде не сол жерде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасалды немесе жасалуда, жазатайым оқиға болды деп санау үшiн жеткiлiктi мәлiметтер болса, дүлей зілзалалар, апаттар, авариялар, эпидемиялар, эпизоотиялар және жаппай тәртiпсiздiктер кезiнде жеке тұлғалардың жеке басының қауiпсiздiгi мен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн тұрғын және өзге де үй-жайларға, аумақтарға және жер учаскелерiне (дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттер өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдардан басқа) кедергiсiз кiруге, оларды қарап тексеруге;
22) егер жеке тұлғалардың тұрғын жайларда, жергілікті жердің белгілі бір учаскелерінде болуы адамның өмірі мен денсаулығына, меншік объектілеріне қатер төндіретін болса, ұйымдардың жұмысын бұзса, көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің жүрісіне кедергі келтіретін болса, сондай-ақ жедел-іздестіру іс-шараларын, тергеу амалдары мен көпшілік іс-шараларды жүргізген жағдайларда олардың сол жерлерге кіруін немесе онда болуын шектеуге, оған уақытша тыйым салуға;
23) қабылдау-бөлу және арнайы қабылдау орындарында ұсталатын, профилактикалық есепте тұрған адамдарды криминалистік есепке қою үшін суретке түсiруге, дактилоскопия жасауға, дыбыс жазбасын, кино- және бейне түсiрiлiмiн жүргізуге;
24) ЖПҚ жұмысын жария ету үшін бұқаралық ақпарат құралдарын тартуға;
25) дербес деректерді жинауды және өңдеуді жүзеге асыруға;
26) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
ЖПҚ "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңына сәйкес өз құзыреті шегінде:

1) защищать жизнь, здоровье, права и свободы человека и гражданина от противоправных посягательств;
2) принимать, регистрировать и рассматривать заявления или сообщения о происшествии, совершенном или готовящемся уголовном или административном правонарушении, информировать заявителя о принятом решении в установленном законодательством порядке;
3) оказывать помощь физическим лицам, пострадавшим от противоправных посягательств, происшествий и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их жизни и здоровья;
3) осуществлять общие и индивидуальные меры профилактики правонарушений;
5) осуществлять патрулирование;
6) осуществлять контроль за соблюдением правил дорожного движения и нормативов, относящихся к обеспечению безопасности дорожного движения, регулировать дорожное движение;
7) выявлять и пресекать административные правонарушения, осуществлять производство по делам об административных правонарушениях;
8) доставлять в медицинские организации или органы внутренних дел лиц, находящихся в общественных местах в состоянии опьянения, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность;
9) осуществлять поиск, задерживать и доставлять в специальные медицинские учреждения лиц, уклоняющихся от назначенных решением суда принудительных мер медицинского характера;
10) доставлять в центры адаптации несовершеннолетних безнадзорных детей в возрасте от трех до восемнадцати лет, а также детей, оставшихся без попечения родителей или лиц, их заменяющих;
11) обеспечивать охрану общественного порядка при проведении массовых мероприятий;
12) пресекать массовые беспорядки, групповые неповиновения;
13) осуществлять мероприятия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, пожарной безопасности и гражданской обороны, обеспечению режима чрезвычайного или военного положения;
14) контролировать соблюдение иностранцами и лицами без гражданства установленных правил пребывания в Республике Казахстан и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;
15) осуществлять контроль за соблюдением физическими лицами установленных правил оборота гражданского оружия и патронов к нему;
16) принимать участие в проведении антитеррористических операций и охранных мероприятий;
17) задерживать лиц, совершающих уголовные или административные правонарушения;
18) устанавливать причины и условия, способствующие совершению уголовных проступков, принимать меры, направленные на их устранение;
19) осуществлять досудебное производство по уголовным проступкам;

1) адамның және азаматтың өмірін, денсаулығын, құқықтары мен бостандықтарын құқыққа қарсы қолсұғушылықтан қорғауға;
2) оқиға туралы, жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы өтініштерді немесе хабарламаларды қабылдауға, тіркеуге және қарауға, заңнамада белгіленген тәртіппен өтініш берушіге қабылданған шешім туралы хабар беруге;
3) құқыққа қарсы қолсұғушылықтан, оқиғалардан және жазатайым жағдайлардан зардап шеккен, сондай-ақ өздерінің өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті дәрменсiз не өзге де күйдегі жеке тұлғаларға көмек көрсетуге;
4) құқық бұзушылық профилактикасының жалпы және жеке шараларын жүзеге асыруға;
5) патрульдеуді жүзеге асыруға;
6) жол жүрісі қағидаларының және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жататын нормативтердің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға, жол жүрісін реттеуге;
7) әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтауға және жолын кесуге, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыруға;
8) қоғамдық орындарда адамның қадiр-қасиетi мен қоғамдық имандылықты қорлайтын масаң күйде жүрген адамдарды медициналық ұйымдарға немесе ішкі істер органдарына жеткiзуге;
9) сот шешімімен тағайындалған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарып жүрген адамдарды іздеуді жүзеге асыруға, оларды ұстауға және арнаулы медициналық мекемелерге жеткізуге;
10) үш жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмаған қадағалаусыз қалған балаларды, сондай-ақ ата-анасының немесе оларды алмастыратын адамдардың қамқорлығынсыз қалған балаларды бейімдеу орталықтарына жеткізуге;
11) көпшілік іс-шараларды өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуге;
12) жаппай тәртіпсіздіктің, топтасып бағынбаушылықтың жолын кесуге;
13) төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс, төтенше немесе соғыс жағдайы режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
14) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болудың және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүрудің белгіленген қағидаларын сақтауын бақылауға;
15) жеке тұлғалардың азаматтық қару мен оның патрондары айналымының белгіленген қағидалары сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
16) терроризмге қарсы операциялар мен күзет іс-шараларын жүргізуге қатысуға;
17) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасайтын адамдарды ұстауға;
18) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға, оларды жоюға бағытталған шаралар қолдануға;
19) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыруға;

20) исполнять судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора в ходе досудебного производства по уголовным делам;
21) оказывать содействие судебным исполнителям в принудительном исполнении исполнительных документов;
22) содержать лиц в приемниках-распределителях и специальных приемниках органов внутренних дел, обеспечивать их охрану;
23) обеспечивать санитарно-эпидемиологическое благополучие и охрану здоровья лиц, содержащихся в приемниках-распределителях и специальных приемниках органов внутренних дел;
24) обеспечивать защиту сведений, составляющих государственные секреты, и ведомственный контроль за соблюдением режима секретности;
25) обеспечивать соблюдение требований информационной безопасности;
26) обеспечивать защиту персональных данных;
27) осуществлять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3. Организация деятельности МПС
11. МПC является структурным подразделением территориальных органов внутренних дел, к компетенции которого относятся вопросы профилактики правонарушений, охраны общественного порядка, обеспечения безопасности дорожного движения, предупреждения и пресечения уголовных правонарушений.
12. Управление силами и средствами МПС осуществляется начальником местной полицейской службы, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МПС задач и осуществление ею своих функций.
13. Начальник МПС (области, города республиканского значения, столицы, района, города, района в городе) назначается на должность и освобождается от должности акимом области, города республиканского значения, столицы с согласия соответствующего маслихата.
Кандидатура на должность начальника МПС области, города республиканского значения, столицы представляется Министром внутренних дел, на должность начальника МПС района (города, района в городе) – начальником МПС области, города республиканского значения, столицы.
Кандидаты на должности начальников МПС выдвигаются из числа сотрудников полиции, состоящих в кадровом резерве органов внутренних дел, в соответствии с квалификационными требованиями, утвержденными Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
14. Порядок согласования и назначения начальника МПС области, города республиканского значения, столицы:
1) Министр внутренних дел вносит представление акиму области, города республиканского значения, столицы о назначении кандидата на должность начальника МПС области, города республиканского значения, столицы;

20) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, нұсқамаларын және талаптарын орындауға;
21) атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындатуда сот орындаушыларына көмек көрсетуге;
22) адамдарды ішкі істер органдарының қабылдау-бөлу және арнайы кабылдау мекемелерінде ұстауға, оларды күзетуді қамтамасыз етуге;
23) ішкі істер органдарының қабылдау-бөлу және арнайы қабылдау орындарында ұсталатын адамдардың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын және денсаулығын сақтауды қамтамасыз етуге;
24) мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi қорғауды және құпиялылық режимiнiң сақталуын ведомстволық бақылауды қамтамасыз етуге;
25) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтауды қамтамасыз етуге;
26) дербес деректерді қорғауды қамтамасыз етуге;
27) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
3. ЖПҚ жұмысын ұйымдастыру
11. ЖПҚ аумақтық ішкі істер органдарының құрылымдық бөлімшесі болып табылады, оның құзыретіне құқық бұзушылық профилактикасы, қоғамдық тәртіпті сақтау, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қылмыстық құқық бұзушылықтың алдын алу және жолын кесу мәселелері жатады.
12. Жергілікті полиция қызметінің бастығы ЖПҚ күштері мен құралдарына басшылық етуді жүзеге асырады, ол ЖПҚ жүктелген міндеттерді орындауға және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауаптылықта болады.
13. ЖПҚ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, қаланың, қаладағы ауданның) бастығын тиісті мәслихаттың келісімімен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығының лауазымына кандидатураны Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) ЖПҚ бастығы лауазымына – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы ұсынады.
ЖПҚ бастықтарының лауазымдарына кандидаттар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі бекіткен біліктілік талаптарына сәйкес ішкі істер органдарының кадрлық резервінде тұрған полиция қызметкерлерінің қатарынан ұсынылады.
14. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығын келісу және тағайындау тәртібі:
1) Ішкі істер министрі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы лауазымына кандидатты тағайындау туралы ұсыныс енгізеді;

2) аким, в течение пяти рабочих дней, в случае одобрения представленной Министром внутренних дел Республики Казахстан кандидатуры вносит представление о ее согласовании на сессию соответствующего маслихата области, города республиканского значения, столицы, в случае отказа – информирует о принятом решении Министра внутренних дел с обоснованием причин отказа;
3) при получении положительного решения маслихата аким области, города республиканского значения, столицы издает распоряжение о назначении на должность начальника МПС в двух экземплярах. Второй экземпляр распоряжения в течение суток направляется в адрес Министерства внутренних дел для проведения внутриведомственных процедур. При отказе маслихатом в согласовании представленной кандидатуры аким области, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней с момента вынесения решения маслихата информирует Министра внутренних дел.
15. Порядок согласования и назначения начальника МПС района (города, района в городе):
1) начальник МПС области, города республиканского значения, столицы вносит представление акиму области, города республиканского значения, столицы о назначении кандидата на должность начальника МПС района (города, района в городе);
2) аким области, города республиканского значения, столицы, в течение пяти рабочих дней, в случае одобрения представленной начальником МПС области, города республиканского значения, столицы кандидатуры вносит представление о ее согласовании на сессию соответствующего маслихата района (города, района в городе), в случае отказа – информирует о принятом решении начальника МПС области, города республиканского значения, столицы с обоснованием причин отказа.
В случаях, когда на соответствующей административно-территориальной единице маслихат не образован, представление вносится на рассмотрение маслихата следующего вышестоящего уровня;
3) при получении положительного решения маслихата аким области города республиканского значения, столицы издает распоряжение о назначении на должность начальника МПС района (города, района в городе) в двух экземплярах. Второй экземпляр распоряжения в течение одного рабочего дня направляется в адрес Департамента внутренних дел для проведения внутриведомственных процедур. При отказе маслихатом в согласовании представленной кандидатуры аким области, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней с момента вынесения решения маслихата информирует начальника МПС области, города республиканского значения, столицы.
16. Порядок проведения сессии маслихата регламентируется Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".

2) әкім Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі ұсынған кандидатураны мақұлдаған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті мәслихатының сессиясына оны келісу туралы ұсыныс енгізеді, бас тартқан жағдайда – бас тарту себептерін негіздей отырып, қабылданған шешім туралы Ішкі істер министріне хабар береді;
3) мәслихаттың оң шешімі алынған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі ЖПҚ бастығының лауазымына тағайындау туралы өкімді екі данада шығарады. Өкімнің екінші данасы ішкі ведомстволық рәсімдер жүргізу үшін бір тәулік ішінде Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің атына жіберіледі. Мәслихат ұсынылған кандидатураны келісуден бас тартқан кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі мәслихат шешімі шығарылған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін негіздей отырып, Ішкі істер министріне хабар береді.
15. Ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) ЖПҚ бастығын келісу және тағайындау тәртібі:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) ЖПҚ бастығының лауазымына кандидатты тағайындау туралы ұсыныс енгізеді;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы ұсынған кандидатураны мақұлдаған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) тиісті мәслихатының сессиясына оны келісу туралы ұсыныс енгізеді, бас тартқан жағдайда – бас тарту себептерін негіздей отырып, қабылданған шешім туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығына хабар береді;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мәслихат құрылмаған жағдайда ұсыныс келесі жоғары тұрған деңгейдегі мәслихаттың қарауына енгізіледі;
3) мәслихаттың оң шешімі алынған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) ЖПҚ бастығының лауазымына тағайындау туралы өкімді екі данада шығарады. Өкімнің екінші данасы ішкі ведомстволық рәсімдер жүргізу үшін бір жұмыс күні ішінде Ішкі істер департаментінің атына жіберіледі. Мәслихат ұсынылған кандидатураны келісуден бас тартқан кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі мәслихат шешімі шығарылған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығына хабар береді.
16. Мәслихат сессиясын жүргізу тәртібі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында регламенттеледі.

17. Общий срок рассмотрения кандидатур на должности начальников МПС акимами областей, города республиканского значения, столицы не превышает тридцати календарных дней, с момента поступления в акимат представления органов внутренних дел.
18. Должность начальника МПС приравнивается к должности заместителя начальника территориального органа внутренних дел.
19. Срок нахождения в должности начальника МПС не должен превышать пяти лет с момента назначения.
20. Срок нахождения в должности руководителей местной полицейской службы органов внутренних дел может быть продлен акимом области, города республиканского значения, столицы с согласия соответствующего маслихата соответственно по представлению Министра внутренних дел, руководителя местной полицейской службы области, города республиканского значения, столицы.
21. Начальники МПС несут дисциплинарную ответственность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и особенностями, установленными Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
22. В случае признания акимом и (или) маслихатом работы начальника МПС неудовлетворительной, влекущей в качестве меры дисциплинарного взыскания освобождение от занимаемой должности, аким области, города республиканского значения, столицы информирует соответственно Министра внутренних дел, начальника МПС области, города республиканского значения, столицы для рассмотрения на дисциплинарной комиссии органов внутренних дел вопроса о дальнейшем пребывании в должности начальника МПС.
Решение дисциплинарной комиссии в трехдневный срок направляется акиму области, города республиканского значения, столицы.
23. Увольнение начальников МПС осуществляется в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
24. Назначение сотрудников подразделений, входящих в состав МПС, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере деятельности правоохранительной службы и органов внутренних дел Республики Казахстан.
25. Осуществление контроля за состоянием дисциплины, законности и противодействия коррупции в подразделениях местной полицейской службы обеспечивается территориальными подразделениями собственной безопасности органов внутренних дел.
26. В случае возникновения кризисных, чрезвычайных ситуаций природного, социального или техногенного характера, руководство подразделениями МПС осуществляется начальниками территориальных органов внутренних дел при координации Министерства внутренних дел.

17. Облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдерінің ЖПҚ бастықтарының лауазымдарына кандидатураларды қараудың жалпы мерзімі ішкі істер органдарының ұсынысы әкімдікке түскен кезден бастап күнтізбелік отыз күннен аспайды.
18. ЖПҚ бастығының лауазымы аумақтық ішкі істер органы бастығының орынбасары лауазымына теңестіріледі.
19. ЖПҚ бастығының лауазымында болу мерзімі тағайындалған кезден бастап бес жылдан аспауға тиіс.
20. Ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметі басшыларының лауазымда болу мерзімін тиісінше Ішкі істер министрінің, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана ЖПҚ басшысының ұсынуы бойынша тиісті мәслихаттың келісімімен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі ұзартуы мүмкін.
21. ЖПҚ бастықтары "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктерге сәйкес тәртіптік жауаптылықта болады.
22. Әкім және (немесе) мәслихат ЖПҚ бастығының жұмысын тәртіптік жазалау шарасы ретінде атқарып отырған лауазымынан босатуға әкеп соқтыратын қанағаттанарлықсыз деп таныған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі ЖПҚ бастығының лауазымында одан әрі болу туралы мәселені ішкі істер органдарының тәртіптік комиссиясында қарау үшін тиісінше Ішкі істер министріне, облыстың, республикалық маңызы қаланың, астананың ЖПҚ бастығына хабар береді.
Тәртіптік комиссияның шешімі үш күн мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне жолданады.
23. ЖПҚ бастықтарын қызметтен босату "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
24. ЖПҚ құрамына кіретін бөлімшелердің қызметкерлерін тағайындау Қазақстан Республикасының құқық қорғау қызметі және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметі саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
25. Жергілікті полиция қызметінің бөлімшелерінде тәртіптің, заңдылықтың және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың жай-күйін бақылауды жүзеге асыруды ішкі істер органдарының аумақтық өзіндік қауіпсіздік бөлімшелері қамтамасыз етеді.
26. Дағдарыстық, табиғи, әлеуметтік немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда аумақтық ішкі істер органдарының бастықтары ЖПҚ бөлімшелерің басшылық етуді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің үйлестіруімен жүзеге асырады.

27. Аким соответствующей административной-территориальной единицы в целях организации деятельности МПС в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции:
1) обеспечивает финансирование МПС, в том числе материально техническое оснащение;
2) организует обеспечение охраны общественного порядка и безопасности на соответствующей территории и несет ответственность за ее состояние;
3) совместно с маслихатом не реже двух раз в год заслушивает соответствующие отчеты начальника МПС и оценивает его деятельность;
4) принимает меры по вовлечению граждан в охрану общественного порядка;
5) осуществляет координацию деятельности субъектов профилактики правонарушений;
6) несет ответственность за достижение целевых индикаторов программы развития соответствующей территории в области охраны общественного порядка, дорожной безопасности, профилактики правонарушений, бытовой, рецидивной и подростковой преступности;
7) ставит перед местной полицейской службой задачи по обеспечению правопорядка на территории соответствующей административно-территориальной единицы, контролирует их исполнение.
28. Не допускается привлечение сотрудников МПС к выполнению задач, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
29. Защита нарушенных или оспариваемых прав, свобод и охраняемых законом интересов осуществляется в судебном порядке.
30. Полномочия начальника МПС:
1) дает обязательные к исполнению сотрудниками МПС указания, распоряжения, в пределах своей компетенции издает приказы от имени органов внутренних дел;
2) рассматривает дела об административных правонарушениях, налагает административные взыскания, согласовывает процессуальные документы по досудебным расследованиям в протокольной форме по уголовным проступкам;
3) утверждает положение о структурных подразделениях МПС и должностные инструкции сотрудников МПС;
4) организует воспитательную работу среди сотрудников структурных подразделений МПС, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышение профессионального уровня;
5) вносит представление акиму области, города республиканского значения, столицы о назначении начальников МПС района, района в городе, города областного значения;
6) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения, назначает служебные расследования по фактам нарушений дисциплины и законности;
7) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в МПС, и несет ответственность за реализацию антикоррупционных мер;

27. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімі ЖПҚ қызметін ұйымдастыру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде:
1) ЖПҚ қаржыландыруды, оның ішінде материалдық-техникалық жарақтауды қамтамасыз етеді;
2) тиісті аумақта қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтауды ұйымдастырады және оның жай-күйіне жауаптылықта болады;
3) мәслихатпен бірлесіп, жылына екі реттен сиретпей ЖПҚ бастығының тиісті есептерін тыңдайды және оның қызметін бағалайды;
4) азаматтарды қоғамдық тәртіпті сақтауға тарту жөнінде шаралар қабылдайды;
5) құқық бұзушылық профилактикасы субъектілерінің қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
6) қоғамдық тәртіпті сақтау, жол қауіпсіздігі, құқық бұзушылықтардың профилактикасы, тұрмыстық, рецидивтік және жасөспірімдер қылмыстылығы саласында тиісті аумақты дамыту бағдарламасының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге жауаптылықта болады;
7) жергілікті полиция қызметінің алдында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер қояды, оның орындалуын бақылайды.
28. ЖПҚ қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген міндеттерді орындауға тартуға жол берілмейді.
29. Бұзылған немесе дау айтылатын құқықтарды, бостандықтарды және заңмен қорғалатын мүдделерді қорғау сот тәртібімен жүзеге асырылады.
30. ЖПҚ бастығының өкілеттіктері:
1) ЖПҚ қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті нұсқаулар, өкімдер береді, өз құзыреті шегінде ішкі істер органдарының атынан бұйрықтар шығарады;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды, әкімшілік жазалауды қолданады, қылмыстық теріс қылықтар бойынша хаттамалық нысанда сотқа дейінгі тергеп-тексеру бойынша процестік құжаттарды мақұлдайды;
3) ЖПҚ құрылымдық бөлімшелері туралы ережені және ЖПҚ қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
4) ЖПҚ құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері арасында тәрбие жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялылық режимді сақтауын және кәсіптік деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне ауданның, қаладағы ауданның, облыстық маңызы бар қаланың ЖПҚ бастықтарын тағайындау туралы ұсыныс енгізеді;
6) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен арыздарды қарайды, олар бойынша шешім қабылдайды, тәртіп пен заңдылықтың бұзылу фактілері бойынша қызметтік тексеруді тағайындайды;
7) ЖПҚ-дағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың іске асырылуына жауаптылықта болады;

8) утверждает служебные расследования по дисциплинарным проступкам, совершенным сотрудниками МПС;
9) отчитывается не реже двух раз в год перед представительными и исполнительными органами, один раз в год – перед населением;
10) определяет полномочия своих заместителей;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Исполнение полномочий начальника МПС в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим.
4. Реорганизация и упразднение МПС
32. Реорганизация и упразднение МПС осуществляются Министром внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан".

8) ЖПҚ қызметкерлері жасаған тәртіптік теріс қылықтар бойынша қызметтік тексерулерді бекітеді;
9) жылына екі реттен сиретпей өкілді және атқарушы органдар алдында, жылына бір рет халық алдында есеп береді;
10) өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
31. ЖПҚ бастығы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
4. ЖПҚ қайта ұйымдастыру және тарату
32. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі ЖПҚ қайта ұйымдастыруды және таратуды "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырады.