О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2016 года № 96. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № 643 (вводится в действие с 15 ноября 2020 года)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.10.2020 № 643 (вводится в действие с 15.11.2020).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п.2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 80, ст. 1191) следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Информация, представляемая субъектами финансового мониторинга, указанными в подпунктах 1) - 6), 8) - 17) пункта 1 статьи 3 Закона, направляется в уполномоченный орган электронным способом не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения операции, посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала уполномоченного органа в формате XML.
Информация, представляемая субъектом финансового мониторинга, указанным в подпункте 7) пункта 1 статьи 3 Закона, направляется в уполномоченный орган электронным способом посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан", веб-портала уполномоченного органа в формате XML или на бумажном носителе не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения и (или) выявления операции.
В случае представления субъектом финансового мониторинга информации способом, не предусмотренным частями первой и второй настоящего пункта, уполномоченный орган возвращает без рассмотрения данную информацию.
Формат XML информации, представляемой электронным способом, утверждается уполномоченным органом.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 22 ақпандағы № 96 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 7 қазандағы № 643 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.10.2020 № 643 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 80, 1191-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) - 6), 8) - 17) тармақшаларында көрсетiлген қаржы мониторингi субъектiлерi ұсынатын ақпарат операция жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстандық банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникация желілері немесе XML пішімінде уәкілетті органның веб-порталы арқылы жіберіледі.
Заңның 3-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қаржы мониторингi субъектілері ұсынатын ақпарат операция жасалған және (немесе) анықталған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникация желілері, XML пішімінде уәкілетті органның веб-порталы арқылы немесе қағаз жеткізгіште жіберіледі.
Қаржы мониторингі субъектісі ақпаратты осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көзделмеген тәсілмен жіберген жағдайда, уәкілетті орган бұл ақпаратты қарамай қайтарады.
Электрондық тәсілмен берілетін ақпараттың XML пішімін уәкілетті орган бекітеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. В целях получения необходимой информации уполномоченный орган направляет субъекту финансового мониторинга запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов в рамках проводимого анализа материалов, зарегистрированных в республиканской базе данных в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, на бумажном носителе или электронным способом.
При получении запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов от уполномоченного органа электронным способом субъекты финансового мониторинга направляют извещение в уполномоченный орган по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Запрашиваемая информация, сведения и документы направляются субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган в сроки, установленные пунктом 3-1 статьи 10 Закона, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в соответствии с порядком, определенным пунктами 3-5 настоящих Правил.
В случаях, когда для обработки запроса, направленного на основании части третьей пункта 3-1 статьи 10 Закона, требуется дополнительное время, субъект финансового мониторинга направляет обращение на электронный адрес уполномоченного органа, размещенный на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, о продлении срока запроса не более чем на десять рабочих дней по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
в форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу (далее – форма ФМ-1):
в строке, порядковый номер 1.5:
в графе 3:
пункт 3 исключить;
пункт 4 дополнить подпунктом 4.5 следующего содержания:
"4.5. Социальные выплаты и обязательные платежи в бюджет";
пункты 5, 6 и 7 исключить;
в пояснениях по заполнению формы ФМ-1:
в разделе 1. "Сведения о форме ФМ-1":
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:
"2. Подозрительная операция" - указывается в случаях:
если у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что деньги и (или) иное имущество, используемые для ее совершения, являются доходом от преступной деятельности, либо сама операция направлена на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем, или финансирование терроризма либо иной преступной деятельности;
если клиентом предпринята попытка совершения операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что деньги и (или) иное имущество, используемые для ее совершения, являются доходом от преступной деятельности, либо сама операция направлена на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем, или финансирование терроризма либо иной преступной деятельности;

"11. Қажетті ақпаратты алу мақсатында уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектісіне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық тәсiлмен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында республикалық дерекқорда тіркелген материалдарға жүргізіліп жатқан талдау шеңберінде қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу жібереді.
Қаржы мониторингі субъектілері уәкілетті органнан электрондық тәсілмен қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуды алған кезде уәкілетті органға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді.
Қаржы мониторингі субъектілері сұратылған ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органға Заңның 10-бабының 3-1-тармағында белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 3 - 5-тармақтарында айқындалған тәртіпке сәйкес осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Заңның 10-бабының 3-1-тармағы үшінші бөлігінің негізінде жіберілген сұрау салуды өңдеу үшін қосымша уақыт талап етілетін жағдайларда қаржы мониторингі субъектісі уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған уәкілетті органның электрондық мекенжайына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салу мерзімін он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтініш жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысанында (бұдан әрі – ҚМ-1 нысаны):
реттік нөмірі 1.5-жолда;
3-бағанда:
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4.5-тармақшамен толықтырылсын:
"4.5. Әлеуметтік төлемдер мен бюджетке төленетін міндетті төлемдер";
5, 6 және 7-тармақтар алып тасталсын;
ҚМ-1 нысанын толтыру бойынша түсініктемеде:
"ҚМ-1 нысаны туралы мәліметтер" деген 1-бөлімде:
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Күдікті операция" - мынадай:
қаржы мониторингі субъектісінде оны жасау үшін пайдаланылатын ақша және (немесе) өзге мүлік қылмыстық әрекеттен түскен табыс болып табылады не операцияның өзі қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) немесе терроризмді не өзге қылмыстық әрекетті қаржыландыруға бағытталған деген күдік туындаған;
клиент қаржы мониторингі субъектісінде оны жасау үшін пайдаланылатын ақша және (немесе) өзге мүлік қылмыстық әрекеттен түскен табыс болып табылады не операцияның өзі қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) немесе терроризмді не өзге қылмыстық әрекетті қаржыландыруға бағытталған деген күдік туындаған операцияны жасауға ұмтылыс жасаған;

если субъектом финансового мониторинга отказано физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений, проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом, а также в случае прекращения деловых отношений с клиентом по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 13 Закона;
если физическое лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, обратилось к субъекту финансового мониторинга для осуществления операции по получению заработной платы в порядке, установленном подпунктом 1) пункта 8 статьи 12 Закона, с указанием кода признака определения подозрительной операции № 8012;
если на банковский счет лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, производится зачисление денег с указанием кода признака определения подозрительной операции № 8013.
В случаях указания кодов признаков определения подозрительных операций № 8001 – 8011, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), для юридических лиц: 4.8; для физических лиц: 4.14. При этом при указании в реквизите 4.2 значения "2. Является" обязательными к заполнению являются реквизиты: 4.7 (поле 1.4), 4.13; для физических лиц: 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.";
абзац двадцатый исключить;
дополнить абзацем двадцать шестым следующего содержания:
"4.5. Социальные выплаты и обязательные платежи в бюджет" – указывается в случаях выплаты физическому лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, средств в виде пенсии, стипендии, пособия, иной социальной выплаты и осуществления уплаты налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 8 статьи 12 Закона.";
абзацы двадцать шестой, двадцать седьмой и двадцать восьмой исключить;
абзац третий в разделе 3. "Информация об операции, подлежащей финансовому мониторингу" изложить в следующей редакции:
"Коды 0530, 0540 указываются в случае выдачи клиенту либо приема от клиента наличных денег, за исключением операций, предусмотренных кодами 0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431.
В случаях указания кодов 0623, 0633 и проведения операции в/из оффшорной зоны, пункт 4 "Страна местонахождения банка/филиала" реквизита 4.7 "Банк участника операции" заполняется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 52 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".

қаржы мониторингі субъектісі Заңның 13-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша жеке немесе заңды тұлғаға іскерлік қатынастар орнатудан, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жүргізуден бас тартқан, сондай-ақ клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан;
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлға қаржы мониторингі субъектісіне № 8012 күдікті операцияны айқындау белгісінің коды көрсетіле отырып, Заңның 12-бабы 8-тармағының 1) тармақшасында белгіленген тәртіппен жалақы алу бойынша операцияны жүзеге асыру үшін өтініш жасаған;
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның банктік шотына № 8013 күдікті операцияны айқындау белгісінің коды көрсетіле отырып, ақша есепке жатқызылған жағдайда көрсетіледі.
№ 8001-8011 күдікті операцияларды айқындау белгілерінің кодтары көрсетілген жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелер толтыруға міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14. Бұл ретте 4.2-деректемеде "2. Болып табылады" деген мән көрсетілген кезде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 4.7 (1.4-жол), 4.13, жеке тұлғалар үшін: 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.";
жиырмасыншы абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырма алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"4.5. Әлеуметтік төлемдер мен бюджетке төленетін міндетті төлемдер" – терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаға Заңның 12-бабы 8-тармағының 2) тармақшасында көзделген зейнетақы, стипендия, жәрдемақы, өзге де әлеуметтік төлем түрінде қаражат төленген және салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар төлеу жүзеге асырылған жағдайда көрсетіледі.";
жиырма алтыншы, жиырма жетінші және жиырма сегізінші абзацтар алып тасталсын;
"Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат" деген 3-бөлімдегі үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431-кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиентке қолма-қол ақша берілген не клиенттен қолма-қол ақша қабылданған жағдайда 0530, 0540-кодтар көрсетіледі.
0623, 0633-кодтар көрсетілген және оффшорлық аймақта (аймақтан) операция жүргізілген жағдайларда "Операцияға қатысушының банкі" деген 4.7-деректеменің "Банктің/филиалдың орналасқан елі" деген 4-тармағы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін оффшорлық аймақтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 10 ақпандағы № 52 бұйрығына сәйкес толтырылады.

Код 0640 указывается в случае проведения операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с категорией лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, за исключением операций, предусмотренных кодами 0623, 0633.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
в справочнике кодов видов субъектов финансового мониторинга:
строки:
"
071
Адвокаты, в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
покупки и продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, функционирования или управления юридическими лицами либо образованиями и купли-продажи предприятий
072
Независимые специалисты по юридическим вопросам, в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
покупки и продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, функционирования или управления юридическими лицами либо образованиями и купли-продажи предприятий
"
изложить в следующей редакции:
"
071
Адвокаты, в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
купли-продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им
072
Независимые специалисты по юридическим вопросам, в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
купли-продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им
";
дополнить строками следующего содержания:
"

0623, 0633-кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиент оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар тұлғалардың санатымен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жасаған жағдайда 0640-код көрсетіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
қаржы мониторингі субъектілерінің түрлері кодтарының анықтамалығында:
мына:
"
071
Мынадай:
жылжымайтын мүлікті сату және сатып алу;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе басқа мүлкін басқару;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаз шоттарын басқару;
компанияны құру, қамтамасыз ету, жұмыс істеуі немесе басқару үшін қаражатты шоғырландыру;
заңды тұлғаларды құру, жұмыс істеу немесе басқару не кәсіпорындарды құру және сатып алу-сату қызметтеріне қатысты ақшамен және (немесе) басқа мүлікпен операцияларға клиенттің атынан немесе тапсырмасы бойынша қатысатын жағдайдағы адвокаттар
072
Мынадай:
жылжымайтын мүлікті сату және сатып алу;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе басқа мүлкін басқару;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаз шоттарын басқару;
компанияны құру, қамтамасыз ету, жұмыс істеуі немесе басқару үшін қаражатты шоғырландыру;
заңды тұлғаларды құру, жұмыс істеу немесе басқару не кәсіпорындарды құру және сатып алу-сату қызметтеріне қатысты ақшамен және (немесе) басқа мүлікпен операцияларға клиенттің атынан немесе тапсырмасы бойынша қатысатын жағдайда заңды мәселелер жөніндегі тәуелсіз мамандар
"
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
071
Клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша мынадай қызметке қатысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысқан жағдайда адвокаттар:
жылжымайтын мүлiктi сатып алу-сату;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқару;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқару;
компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтау;
заңды тұлғаларды құру, сатып алу-сату, олардың жұмыс істеуі немесе оларды басқару
072
Клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша мынадай қызметке қатысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысқан жағдайда заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар:
жылжымайтын мүлiктi сатып алу-сату;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқару;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқару;
компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтау;
заңды тұлғаларды құру, сатып алу-сату, олардың жұмыс істеуі немесе оларды басқару
";
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"

130
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии
140
Ломбарды
150
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них
160
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, оказывающие посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества

130
Лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
140
Ломбардтар
150
Бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
160
Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар

170
Операторы по приему платежей
";
в приложении 5 к указанным Правилам:
в справочнике кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу:
строку:
"
0221
Продажа клиенту наличной иностранной валюты через обменные пункты
"
изложить в следующей редакции:
"
0221
Продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты
";
строку:
"
0311
Получение денег по чеку как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0311
Получение денег по чеку
";
строку:
"
0312
Получение денег по чеку как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
строку:
"
0321
Получение денег по векселю как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0321
Получение денег по векселю
";
строку:
"
0322
Получение денег по векселю как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
строку:
"
0511
Снятие с банковского счета клиента денег как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0511
Снятие с банковского счета клиента денег
";
строку:
"
0512
Снятие с банковского счета клиента денег как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
строку:
"
0521
Зачисление на банковский счет клиента денег как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0521
Зачисление на банковский счет клиента денег
";
строку:
"
0522
Зачисление на банковский счет клиента денег как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
дополнить строками следующего содержания:
"
0530
Выдача клиенту наличных денег
0540
Прием от клиента наличных денег
";
строку:
"
0623
Зачисление на банковский счет клиента денег, осуществляемое физическим или юридическим лицом, имеющим соответственно регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0623
Зачисление или перевод на банковский счет клиента денег, осуществляемые физическим или юридическим лицом, имеющим соответственно регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
";
строку:
"
0624
Зачисление на банковский счет клиента денег, осуществляемое физическим или юридическим лицом, имеющим соответственно регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
строку:
"
0633
Перевод денег клиентом в пользу физических или юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0633
Зачисление или перевод денег клиентом в пользу физических или юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
";
строку:
"

170
Төлемдер қабылдау бойынша операторлар
";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығында:
мына:
"
0221
Клиентке айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сату
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0221
Клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы
";
мына:
"
0311
Бiржолғы операция ретiнде чек бойынша ақша алу
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0311
Чек бойынша ақша алу
";
мына:
"
0312
Қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде чек бойынша ақша алу
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
0321
Бiржолғы операция ретiнде вексель бойынша ақша алу
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0321
Вексель бойынша ақша алу
";
мына:
"
0322
Қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде вексель бойынша ақша алу
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
0511
Бiржолғы операция ретiнде ақшаны клиенттiң банктік есеп шотынан алу
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0511
Клиенттiң банктік шотынан ақшаны алу
";
мына:
"
0512
Қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретiнде ақшаны клиенттiң банктік есеп шотынан алу
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
0521
Бiржолғы операция ретiнде ақшаны клиенттiң банктік есеп шотына салу
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0521
Клиенттiң банктік шотына ақшаны есепке жатқызу
";
мына:
"
0522
Қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде ақшаны клиенттiң банктік есеп шотына салу
"
деген жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
0530
Клиентке қолма-қол ақша беру
0540
Клиенттен қолма-қол ақша қабылдау
";
мына:
"
0623
Оффшорлық аймақта тиісiнше тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сондай-ақ біржолғы операция ретінде оффшорлық аймақта тiркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттiң банктiк есепшотына есептеуі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0623
Оффшорлық аймақта тиісті түрде тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттiң банктiк шотына есепке жатқызуы немесе аударуы
";
мына:
"
0624
Оффшорлық аймақта тиісiнше тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сондай-ақ қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде оффшорлық аймақта тiркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттiң банктiк есепшотына есептеуі
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
0633
Оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сондай-ақ біржолғы операция ретінде оффшорлық аймақта тiркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғалардың пайдасына клиенттің ақша аударуы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0633
Оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғалардың пайдасына клиенттің ақшаны есепке жатқызуы немесе аударуы
";
мына:
"

0634
Перевод денег клиентом в пользу физических или юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
дополнить строкой следующего содержания:
"
0640
Операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с физическими или юридическими лицами, имеющими регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющими счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
";
строку:
"
0711
Переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца, совершенные как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0711
Переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца
";
строку:
"
0712
Переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца, совершенные как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
строку:
"
0721
Поступление денег из-за границы со счета (вклада), открытого на анонимного владельца, совершенное как разовая операция
"
изложить в следующей редакции:
"
0721
Поступление денег из-за границы со счета (вклада), открытого на анонимного владельца
";
строку:
"
0722
Поступление денег из-за границы со счета (вклада), открытого на анонимного владельца, совершенное как операция, осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
"
исключить;
строку:
"
1711
Покупка драгоценных металлов, драгоценных камней и (или) изделий из них
"
изложить в следующей редакции:
"
1711
Покупка клиентом драгоценных металлов, драгоценных камней и (или) изделий из них
";
строку:
"
1721
Продажа драгоценных металлов, драгоценных камней и (или) изделий из них
"
изложить в следующей редакции:
"
1721
Продажа клиентом драгоценных металлов, драгоценных камней и (или) изделий из них
";
строку:
"

0634
Оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сондай-ақ қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде оффшорлық аймақта тiркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғалардың пайдасына клиенттің ақша аударуы
"
деген жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
0640
Клиенттің оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғалармен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасайтын операциялары
";
мына:
"
0711
Бiржолғы операция ретiнде жасырын иеленушiге арнап ашылған шетелдегi есепшоттарға (салымдарға) ақша аудару
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0711
Анонимді иеленушiге арнап ашылған шетелдегi шоттарға (салымдарға) ақша аудару
";
мына:
"
0712
Қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде жасалған жасырын иеленушiге арнап ашылған шетелдегi есепшоттарға (салымдарға) ақша аудару
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
0721
Бiржолғы операция ретiнде жасырын иеленушiге арнап ашылған шетелдегi есепшоттарға (салымдарға) ақшаның түсуi
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
0721
Анонимді иеленушiге арнап ашылған шетелдегi шоттан (салымнан) ақшаның түсуi
";
мына:
"
0722
Қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция ретінде жасалған жасырын иеленушiге арнап ашылған шетелдегi есепшоттарға (салымдарға) ақшаның түсуi
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
1711
Бағалы металдарды, асыл тастарды және (немесе) олардан жасалған бұйымдарды сатып алу
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1711
Клиенттің бағалы металдарды, асыл тастарды және (немесе) олардан жасалған бұйымдарды сатып алуы
";
мына:
"
1721
Бағалы металдарды, асыл тастарды және (немесе) олардан жасалған бұйымдарды сату
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1721
Клиенттің бағалы металдарды, асыл тастарды және (немесе) олардан жасалған бұйымдарды сатуы
";
мына:
"

1731
Иные операции с драгоценными металлами, драгоценными камнями и (или) изделиями из них
"
исключить;
строку:
"
1911
Сделки с ценными бумагами
"
изложить в следующей редакции:
"
1911
Сделки с облигациями и государственными ценными бумагами, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов
";
дополнить строками следующего содержания:
"
2020
Сделки с акциями и паями паевых инвестиционных фондов, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов

1731
Бағалы металдармен, асыл тастармен және (немесе) олардан жасалған бұйымдармен өзге де операциялар
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
1911
Бағалы қағаздармен мәмілелер
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1911
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, облигациялармен және мемлекеттік бағалы қағаздармен мәмілелер
";
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
2020
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, акциялармен және пайлық инвестициялық қорлардың пайларымен мәмілелер

2110
Совершение ломбардных операций с деньгами, ценными бумагами, драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них и иными ценностями (кроме монет национальной валюты, изготовленных из драгоценных металлов)
6010
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде заработной платы
6020
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде пенсии, стипендии, пособия, иной социальной выплаты
6030
Платежи и переводы физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов
6040
Зачисление денег на банковский счет организации или физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
";
заголовок приложения 7 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов";
заголовок приложения 8 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Ответ на запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов";
заголовок приложения 9 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Извещение о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов";
дополнить указанные Правила приложением 10 согласно приложению к настоящему постановлению;

2110
Ақшамен, бағалы қағаздармен, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен және өзге де құндылықтармен (бағалы металдардан жасалған ұлттық валюта монеталарынан басқа) ломбард операцияларын жасау
6010
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның жалақы түрінде ақша алу
6020
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның зейнетақы, стипендия, жәрдемақы, өзге де әлеуметтік төлем түрінде ақша алуы
6030
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар төлеу бойынша төлемдері мен аударымдары
6040
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымның немесе жеке тұлғаның банктік шотына ақшаны есепке жатқызу
";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу";
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуға жауап";
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама";
көрсетілген Қағидалар осы қаулыға қосымшаға сәйкес 10-қосымшамен толықтырылсын;

2) в признаках определения подозрительной операции, утвержденных указанным постановлением:
раздел "1. Общие" дополнить строками, порядковые номера 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, 24-7, 24-8, 24-9, 24-10, 24-11, следующего содержания:
"
24-1
8001
Попытка совершения подозрительной операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем
24-2
8002
Попытка совершения подозрительной операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности
24-3
8003
Отказ в установлении деловых отношений в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона
24-4
8004
Отказ в установлении деловых отношений, возможно направленных на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем
24-5
8005
Отказ в установлении деловых отношений, возможно направленных на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности
24-6
8006
Отказ в проведении операций в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона
24-7
8007
Отказ в проведении операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем
24-8
8008
Отказ в проведении операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности
24-9
8009
Прекращение деловых отношений в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктом 6) пункта 3 статьи 5 Закона
24-10
8010
Прекращение деловых отношений в случае возникновения в процессе изучения операций, совершаемых клиентом, подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
24-11
8011
Прекращение деловых отношений в случае возникновения в процессе изучения операций, совершаемых клиентом, подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
";
раздел "3. При банковском обслуживании" дополнить строками, порядковые номера 62-1, 62-2, 62-3, следующего содержания:
"
62-1
3006
Отказ отправителя денежных средств проходить процедуру установления источников доходов, который имеет внешние признаки религиозности, независимо от пола

2) көрсетілген қаулымен бекітілген күдікті операцияны айқындау белгілерінде:
"1. Жалпы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 24-1, 24-2, 24-3 24-4, 24-5, 24-6, 24-7, 24-8, 24-9, 24-10, 24-11-жолдармен толықтырылсын:
"
24-1
8001
Қаржы мониторингі субъектісінде операция қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталған деген күдік туындататын күдікті операцияны жасау әрекеті
24-2
8002
Қаржы мониторингі субъектісінде операция терроризмді не өзге қылмыстық әрекетті қаржыландыруға бағытталған деген күдік туындататын күдікті операцияны жасау әрекеті
24-3
8003
Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қолдану мүмкiн болмаған жағдайда іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту
24-4
8004
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталуы мүмкін іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту
24-5
8005
Терроризмді не өзге қылмыстық әрекетті қаржыландыруға бағытталуы мүмкін іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту
24-6
8006
Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда операция жүргізуден бас тарту
24-7
8007
Қаржы мониторингі субъектісінде операция қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталуы мүмкін деген күдік туындататын операцияны жүргізуден бас тарту
24-8
8008
Қаржы мониторингі субъектісінде операция терроризмді не өзге қылмыстық әрекетті қаржыландыруға бағытталуы мүмкін деген күдік туындататын операцияны жүргізуден бас тарту
24-9
8009
Заңның 5-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату
24-10
8010
Клиент жасайтын операцияларды зерделеу процесінде клиент іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланады деген күдік туындаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату
24-11
8011
Клиент жасайтын операцияларды зерделеу процесінде клиент іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланады деген күдік туындаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату
";
"3. Банктік қызмет көрсету кезінде" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 62-1, 62-2, 62-3-жолдармен толықтырылсын:
"
62-1
3006
Жынысына қарамастан, діншілдігінің сыртқы белгілері бар ақша қаражатын жіберушінің кіріс көздерін анықтау рәсімін өтуден бас тартуы

62-2
8012
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, для осуществления операции по получению заработной платы в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 статьи 12 Закона
62-3
8013
Зачисление денег на банковский счет лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с частью пятой пункта 1-1 статьи 13 Закона
";
раздел "9. При оказании услуг лизинга" изложить в следующей редакции:
"
9. При оказании услуг лизинга
90.
1038
Досрочное погашение основного долга по договору лизинга клиентом, ранее допустившим просрочку исполнения обязательств, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования долга
91.
9001
Регулярная оплата лизинговых платежей по поручению лизингополучателя третьим лицом
92.
9002
Получение или предоставление имущества по договору лизинга (сублизинга), когда продавцом предмета лизинга и лизингополучателем (сублизингополучателем) выступает одно и то же лицо
93.
9003
Досрочное расторжение договора лизинга без видимого основания в короткий срок после его заключения
";
дополнить разделами 10, 11, 12 и 13 следующего содержания:
"
10. При осуществлении деятельности ломбарда
94.
9004
Многократное (три и более раз в год) получение займа под залог ювелирных изделий без последующего выкупа
95.
9005
Сдача под залог или в скупку ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней без оттисков пробирных клейм
96.
9006
Сдача под залог в ломбард транспортного средства по доверенности
11. При осуществлении скупки, купли-продажи драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них
97.
9007
Систематическое приобретение физическим лицом нескольких ювелирных или других бытовых изделий из драгоценных металлов и (или) драгоценных камней (однотипных изделий) и/или сертифицированных драгоценных камней
98.
9008
Перечисление по поручению клиента денежных средств за реализованные драгоценные металлы, драгоценные камни и лом таких изделий на счета третьих лиц
99.
9009
Перечисление по поручению клиента денежных средств за реализованные ювелирные изделия на счета третьих лиц
100.
9010
Приобретение юридическим лицом – производителем продукции, не осуществляющим деятельность по огранке драгоценных камней, алмазного сырья и драгоценных камней в сыром (не обработанном) виде
101.
9011
Приобретение юридическим лицом ограненных драгоценных камней (за исключением бриллиантов), не добывающихся на территории Республики Казахстан
102.

62-2
8012
Заңның 12-бабы 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жалақы алу операциясын жүзеге асыру үшін терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның өтініші
62-3
8013
Заңның 13-бабы 1-1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның банктік шотына ақшаны есепке жатқызу
";
"9. Лизинг қызметтерін көрсету кезінде" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. Лизинг қызметтерін көрсету кезінде
90.
1038
Егер қолда бар ақпарат борышты қаржыландыру көзін айқындауға мүмкіндік бермесе, бұрын міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алуға жол берген клиенттің лизинг шарты бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын өтеуі
91.
9001
Лизинг алушының тапсырмасы бойынша үшінші тұлғаның лизингтік төлемдерді тұрақты түрде төлеуі
92.
9002
Лизинг нысанасын сатушы және лизинг алушы (сублизинг алушы) сол бір адам болып табылса, мүлікті лизинг (сублизинг) шарты бойынша алу немесе беру
93.
9003
Лизинг шарты жасалғаннан кейін оны қысқа уақыт ішінде айқын негізсіз мерзімінен бұрын бұзу
";
мынадай мазмұндағы 10, 11, 12 және 13-бөлімдермен толықтырылсын:
"
10. Ломбард қызметін жүзеге асыру кезінде
94.
9004
Кейін кері сатып алмай зергерлік бұйымдарды кепілге қою арқылы көп мәрте (жылына үш немесе одан да көп рет) қарыз алу
95.
9005
Сынамалау таңбаларының бедерлері жоқ бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды кепілге немесе арзан сатуға қою
96.
9006
Көлік құралын сенімхат бойынша ломбардқа кепілге қою
11. Бағалы металдарды және асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды арзан сатып алуды, сатып алуды-сатуды жүзеге асыру кезінде
97.
9007
Жеке тұлғаның бағалы металдардан және (немесе) асыл тастардан (бір тұрпатты бұйымдар) және (немесе) сертификатталған асыл тастардан жасалған бірнеше зергерлік немесе басқа тұрмыстық бұйымды жүйелі түрде сатып алуы
98.
9008
Клиенттің тапсырмасы бойынша өткізілген бағалы металдар, асыл тастар және осындай бұйымдардың сынықтары үшін ақша қаражатын үшінші тұлғалардың шоттарына аудару
99.
9009
Клиенттің тапсырмасы бойынша өткізілген зергерлік бұйымдар үшін ақша қаражатын үшінші тұлғалардың шоттарына аудару
100.
9010
Бедерлеу бойынша қызметті жүзеге асырмайтын өндіруші заңды тұлғаның асыл тастарды, алмас шикізатын және бастапқы (өңделмеген) түрдегі асыл тастарды сатып алуы
101.
9011
Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін бедерленген асыл тастарды (гауһарды қоспағанда) сатып алуы
102.

9012
Продажа драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен
12. При осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества
103.
9013
Предложение или попытка клиента совершить сделку с недвижимым имуществом, на которое наложено обременение (за исключением ипотеки)
104.
9014
Совершение сделки с недвижимым имуществом по цене, имеющей существенное отклонение от рыночной стоимости
105.
9015
Многократная (три и более раз) покупка и (или) продажа физическим лицом объектов недвижимости
106.
9016
Осуществление сделки купли-продажи недвижимого имущества, являющегося государственной собственностью, приобретателем по которой выступает субъект частного предпринимательства
13. При осуществлении деятельности оператора по приему платежей
107.
9017
Требование платежного субагента о возврате ранее перечисленных денежных средств по основанию "Возврат ошибочно перечисленных сумм"

9012
Бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған зергерлік бұйымдарды ағымдағы нарықтық бағалардан айтарлықтай ауытқуышылығы бар бағалар бойынша сату
12. Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде
103.
9013
Клиенттің ауыртпалық салынған (ипотеканы қоспағанда) жылжымайтын мүлікпен мәміле жасау ұсынысы немесе әрекеті
104.
9014
Жылжымайтын мүлікпен нарықтық құнынан айтарлықтай ауытқушылығы бар баға бойынша мәміле жасау
105.
9015
Жеке тұлғаның жылжымайтын мүлік объектілерін көп мәрте (үш немесе одан да көп рет) сатып алуы және (немесе) сатуы
106.
9016
Жеке кәсіпкерлік субъектісі сатып алушы ретінде әрекет ететін мемлекеттік меншік болып табылатын жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілесін жүзеге асыру
13. Төлемдерді қабылдау бойынша оператордың қызметін жүзеге асыру кезінде
107.
9017
Бұрын аударылған ақша қаражатын "Қате аударылған сомаларды қайтару" негіздемесі бойынша қайтару туралы төлем субагентінің талабы

108.
9018
Нехарактерное увеличение объема денежных средств, поступающих от платежного субагента
109.
9019
Большие объемы платежей поставщику услуг, когда его деятельность не подразумевает оказания дорогостоящих услуг клиентам
110.
9020
Регулярные платежи поставщику услуг, когда это не обусловлено характером деятельности поставщика
111.
9021
Деятельность поставщика услуг вызывает сомнения в способности оказания заявленных услуг клиентам
".

108.
9018
Төлем субагентінен түскен ақша қаражаты көлемінің сипатсыз ұлғаюы
109.
9019
Қызметі клиенттерге қымбат тұратын қызметтер көрсетуді көздемесе де, көрсетілетін қызметті берушіге төленетін төлемдердің қомақты көлемі
110.
9020
Өнім беруші кызметінің сипатымен негізделмесе де, көрсетілетін қызметтерді берушіге тұрақты төлемдер
111.
9021
Көрсетілетін қызметтерді берушінің қызметі клиенттерге мәлімделген қызметтерді көрсету қабілеттілігіне күмән туғызады
".

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят второго, сто девяносто второго, сто девяносто третьего, сто девяносто четвертого, сто девяносто пятого, сто девяносто шестого, сто девяносто седьмого, сто девяносто восьмого, сто девяносто девятого, двухсотого, двести первого, двести второго, двести третьего, двести четвертого, двести пятого, двести шестого, двести седьмого, двести восьмого, двести девятого, двести десятого, двести одиннадцатого, двести двенадцатого, двести тринадцатого, двести четырнадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2016 года № 96
Приложение 10
к Правилам представления
субъектами финансового мониторинга
сведений и информации об операциях,
подлежащих финансовому мониторингу
Форма
Обращение
о продлении срока по запросу на предоставление
необходимой информации, сведений и документов
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
обращается в
____________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
о продлении срока, указанного в запросе на предоставление необходимой
информации, сведений и документов № _____, от __________ до _____
рабочих дней.
___________________________
(Ф.И.О. ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
_____________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)

2. Осы қаулы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, бір жүз тоқсан екінші, бір жүз тоқсан үшінші, бір жүз тоқсан төртінші, бір жүз тоқсан бесінші, бір жүз тоқсан алтыншы, бір жүз тоқсан жетінші, бір жүз тоқсан сегізінші, бір жүз тоқсан тоғызыншы, екі жүзінші, екі жүз бірінші, екі жүз екінші, екі жүз үшінші, екі жүз төртінші, екі жүз бесінші, екі жүз алтыншы, екі жүз жетінші, екі жүз сегізінші, екі жүз тоғызыншы, екі жүз оныншы, екі жүз он бірінші, екі жүз он екінші, екі жүз он үшінші, екі жүз он төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 22 ақпандағы
№ 96 қаулысына
қосымша
Қаржы мониторингі
субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы
өтініш
___________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
____________________ көрсетілген қажетті ақпаратты, мәліметтер мен
(уәкілетті орган)
құжаттарды беру жөніндегі №________ сұрау салуда көрсетілген мерзімді _____ жұмыс күніне дейін ұзарту туралы өтініш береді.
__________________________ ____________ ____________________
(қаржы мониторингі (қолы) (қолдың толық
субъектісінің жауапты жазылуы)
адамының Т.А.Ә.)