Об утверждении основных условий бюджетного кредитования акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2016 года № 603.
В соответствии с пунктом 2 статьи 180 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года "О республиканском бюджете на 2016 – 2018 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) основные условия бюджетного кредитования акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" для последующего кредитования акционерного общества "Банк Развития Казахстана-Лизинг" с предоставлением долгосрочного лизингового финансирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
2) основные условия бюджетного кредитования акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" для обеспечения финансирования инвестиционных проектов в рамках реализации Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
2. Министерствам финансов, по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) заключение кредитных договоров с акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
2) контроль за выполнением основных и дополнительных условий кредитования;
3) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
3. Акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию) ежеквартально, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию об освоении кредитов в министерства финансов, по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 октября 2016 года № 603
Основные условия бюджетного кредитования акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" для последующего кредитования акционерного общества "Банк Развития Казахстана-Лизинг" с предоставлением долгосрочного лизингового финансирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"

"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына бюджеттік кредит берудің негізгі шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 21 қазандағы № 603 қаулысы.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 180-бабының 2-тармағына және "2016-2018 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2015 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды берумен "Қазақстанның Даму Банкі-Лизинг" акционерлік қоғамына кейіннен кредит беру үшін "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына бюджеттік кредит берудің негізгі шарттары;
2) Қазақстан Республикасының 2015-2019 жылдарға арналған
мемлекеттік индустриалық-инновациялық даму бағдарламасын іске асыру шеңберінде инвестициялық жобалардың қаржыландыруын қамтамасыз ету
үшін "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына
бюджеттік кредит берудің негізгі шарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы, Инвестициялар және даму министрліктері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамымен кредиттік шарттарды жасасуды;
2) кредит берудің негізгі және қосымша шарттарының орындалуын бақылауды;
3) бюджеттік кредиттердің нысаналы және тиімді пайдаланылуын, өтелуі мен оған қызмет көрсетілуін бақылауды және мониторингтеуді қамтамасыз етсін.
3. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Қаржы, Инвестициялар және даму министрліктеріне кредиттердің игерілуі туралы ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 603 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды берумен "Қазақстанның Даму Банкі-Лизинг" акционерлік қоғамына кейіннен кредит беру үшін "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына бюджеттік кредит берудің негізгі шарттары

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
1. Для предоставления кредита акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – заемщик) устанавливаются следующие основные условия:
1) кредит предоставляется в сумме 10000000000 (десять миллиардов) тенге, предусмотренной Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года "О республиканском бюджете на 2016 – 2018 годы" по бюджетной программе 220 "Кредитование акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики;
2) кредит предоставляется заемщику в тенге на условиях срочности, платности и возвратности сроком на 10 (десять) лет по ставке вознаграждения, равной 0,1 % годовых;
3) выделение из республиканского бюджета кредита осуществляется путем единовременного перечисления всей суммы кредита на счет заемщика;
4) период освоения составляет 3 (три) года со дня перечисления кредита на счет заемщика;
5) выплата начисленного вознаграждения по кредиту осуществляется 2 (два) раза в год (первая выплата начисленного вознаграждения производится по истечении 6 (шесть) месяцев со дня перечисления средств кредита на счет заемщика);
6) погашение основного долга по кредиту осуществляется заемщиком равными долями с 2019 года по истечении льготного периода, который составляет 3 (три) года;
7) целью предоставления бюджетного кредита является последующее кредитование заемщиком акционерного общества "Банк Развития Казахстана" со ставкой вознаграждения 0,15 % годовых, для последующего кредитования акционерного общества "Банк Развития Казахстана-Лизинг" со ставкой вознаграждения 0,2 % годовых со сроком на 10 (десять) лет для предоставления долгосрочного лизингового финансирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
2. Дополнительные условия по предоставлению, погашению и обслуживанию кредитов устанавливаются в кредитных договорах в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 октября 2016 года № 603
Основные условия бюджетного кредитования акционерного общества
"Национальный управляющий холдинг "Байтерек" для обеспечения
финансирования инвестиционных проектов в рамках реализации
Государственной программы индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – қарыз алушы) кредит беру үшін мынадай негізгі щарттар белгіленеді:
1) кредит ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін және тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына кредит беру" 220 бюджеттік бағдарламасы бойынша "2016-2018 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2015 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген 10000000000 (он миллиард) теңге сомасында беріледі;
2) кредит қарыз алушыға мерзімділік, ақылылық және қайтарымдылық шарттарында 10 (он) жыл мерзімге жылдық 0,1%-ға тең сыйақы мөлшерлемесі бойынша теңгемен беріледі;
3) республикалық бюджеттен кредитті бөлу қарыз алушының шотына кредиттің барлық сомасын біржолғы аудару жолымен жүзеге асырылады;
4) игеру кезеңі қарыз алушының шотына кредит аударылған күнінен бастап 3 (үш) жылды құрайды;
5) кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу жылына 2 (екі) рет жүзеге асырылады (есептелген сыйақының алғашқы төлемі қарыз алушының шотына кредит қаражаты аударылған күнінен бастап 6 (алты) ай өткен соң жүргізіледі);
6) кредит бойынша негізгі борышты өтеуді қарыз алушы 3 жылды құрайтын жеңілдік кезеңі өткен соң 2019 жылдан бастап тең бөліктермен жүзеге асырады;
7) бюджеттік кредитті берудің мақсаты қарыз алушының "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды ұсыну үшін 10 (он) жыл мерзімге жылдық 0,2 % сыйақы мөлшерлемесімен "Қазақстанның Даму Банкі-Лизинг" АҚ-ға кейіннен кредит беру үшін жылдық 0,15 % сыйақы мөлшерлемесімен "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына кейіннен кредит беруі болып табылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
2. Кредиттерді беру, өтеу және қызмет көрсету бойынша қосымша шарттар Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес кредиттік шартта белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 603 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2015-2019 жылдарға арналған
мемлекеттік индустриалық-инновациялық даму бағдарламасын іске
асыру шеңберінде инвестициялық жобалардың қаржыландырылуын
қамтамасыз ету үшін "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі"
акционерлік қоғамына бюджеттік кредит берудің негізгі шарттары

1. Для предоставления кредита акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – заемщик) устанавливаются следующие основные условия:
1) кредит предоставляется в сумме 75000000000 (семьдесят пять миллиардов) тенге, предусмотренной Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года "О республиканском бюджете на 2016 – 2018 годы" по бюджетной программе 217 "Кредитование акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" с последующим кредитованием акционерного общества "Банк Развития Казахстана" для финансирования проектов Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 годы;
2) кредит предоставляется заемщику в тенге на условиях срочности, платности и возвратности сроком на 20 (двадцать) лет по ставке вознаграждения, равной 0,1 % годовых;
3) выделение из республиканского бюджета кредита осуществляется путем единовременного перечисления всей суммы кредита на счет заемщика;
4) период освоения составляет 3 (три) года со дня перечисления кредита на счет заемщика;
5) выплата начисленного вознаграждения по кредиту осуществляется 2 (два) раза в год (первая выплата начисленного вознаграждения производится по истечении 6 (шесть) месяцев со дня перечисления средств кредита на счет заемщика);
6) погашение основного долга по кредиту осуществляется заемщиком равными долями с 2022 года по истечении льготного периода, который составляет 6 лет;
7) целью предоставления бюджетного кредита является последующее кредитование акционерного общества "Банк Развития Казахстана" со ставкой вознаграждения 0,15 % годовых со сроком на 20 (двадцать) лет для обеспечения финансирования инвестиционных проектов в рамках реализации Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015-2019 на общую сумму 150 млрд. тенге, из которых 75 млрд. тенге бюджетного кредита и 75 млрд. рыночных средств в тенге и/или эквивалент в иностранной валюте. При этом номинальная ставка вознаграждения для конечного заемщика не должна превышать 11 % годовых.
2. Дополнительные условия по предоставлению, погашению и обслуживанию кредитов устанавливаются в кредитных договорах в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

1. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – қарыз алушы) кредит беру үшін мынадай негізгі шарттар белгіленеді:
1) кредит Қазақстан Республикасының 2015-2019 жылдарға арналған мемлекеттік индустриалық-инновациялық даму бағдарламасының жобаларын қаржыландыру үшін "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына кейіннен кредит берумен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына кредит беру" 217 бюджеттік бағдарламасы бойынша "2016-2018 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2015 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген 75000000000 (жетпіс бес миллиард) теңге сомасында беріледі;
2) кредит қарыз алушыға мерзімділік, ақылылық және қайтарымдылық шарттарында 20 (жиырма) жыл мерзімге жылдық 0,1%-ға тең сыйақы мөлшерлемесі бойынша теңгемен беріледі;
3) республикалық бюджеттен кредитті бөлу қарыз алушының шотына кредиттің барлық сомасын біржолғы аудару жолымен жүзеге асырылады;
4) игеру кезеңі қарыз алушының шотына кредит аударылған күнінен бастап 3 (үш) жылды құрайды;
5) кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу жылына 2 (екі) рет жүзеге асырылады (есептелген сыйақының алғашқы төлемі қарыз алушының шотына кредит қаражаты аударылған күнінен бастап 6 (алты) ай өткен соң жүргізіледі);
6) кредит бойынша негізгі борышты өтеуді қарыз алушы 6 жылды құрайтын жеңілдік кезеңі өткен соң 2022 жылдан бастап тең бөліктермен жүзеге асырады;
7) бюджеттік кредитті берудің мақсаты теңгеде және/немесе шетелдік валюта баламасында барлық сомасы 150 млрд. теңгеге, оның ішінде 75 млрд. теңгеге бюджеттік кредит және 75 млрд. теңгеге нарықтық қаражат, Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде инвестициялық жобаларды қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін 20 (жиырма) жыл мерзімге жылдық 0,15% сыйақы мөлшерлемесімен "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына кейіннен кредит беруі болып табылады. Бұл ретте, түпкі қарыз алушы үшін сыйақының номиналды мөлшерлемесі жылдық 11%-дан жоғары болмауы тиіс.
2. Кредиттерді беру, өтеу және қызмет көрсету бойынша қосымша шарттар Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес кредиттік шартта белгіленеді.