Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года (первый этап 2017 - 2019 годы)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2017 года № 106
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384 "Об утверждении Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года (первый этап 2017 – 2019 годы) (далее – План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию):
1) принять меры по реализации Плана;
2) по итогам года, не позднее 20 января, предоставлять информацию о ходе реализации Плана в Национальную комиссию по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын (бірінші кезең 2017 – 2019 жылдар) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 3 наурыздағы № 106 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 384 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары (бірінші кезең 2017 – 2019 жылдар) (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісім бойынша):
1) Жоспарды іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) жыл қорытындылары бойынша қаңтардың 20-сынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссияға Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.

1) о назначении женщин и мужчин на руководящие должности;
2) о результатах мониторинга проведения конкурсов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" в разрезе гендерных аспектов
информация в НКДЖСДП
АДГСПК (по согласованию)
ежегодно, февраль
-
не требуются
38.
Внедрение в систему обучения руководителей кадровых отделов государственных органов тематических занятий по совмещению работы и семьи, разработанных на основе положительного международного опыта
утвержденные графики обучения
АДГСПК (по согласованию), АГУ (по согласованию), ЦГО, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2017-2019 годы
-
не требуются
39.
Обеспечение охвата женщин-предпринимателей (в особенности сельских) финансовыми и нефинансовыми инструментами поддержки в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020", Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
информация в НКДЖСДП
МНЭ, МСХ
ежегодно, 2017- 2019 годы
-
в пределах предусмотренных средств на реализацию программы "Дорожная карта бизнеса 2020", программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
40.
Активизирование деятельности советов деловых женщин НПП по вовлечению самозанятых сельских женщин в предпринимательскую деятельность, обеспечению доступности микрокредитования и формированию логистических цепочек добавленной стоимости
утвержденные планы мероприятий
НПП "Атамекен" (по согласованию), МНЭ, МСХ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2017 - 2019 годы
-
не требуются
41.
Принятие мер по формированию гендерно-сбалансированной отраслевой подготовки и переподготовки безработных мужчин и женщин, содействие обучению и переобучению женщин, возвращающихся на рынок труда после декретного отпуска или имеющих большие перерывы в трудовом стаже
информация в МТСЗН
акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2017 - 2019 годы
в пределах предусмотренных средств местного бюджета
местный бюджет
42.
Пересмотр списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, с целью обеспечения им доступа к видам работ, не представляющим опасности для женского здоровья в силу их автоматизации и технологизации
предложения в НКДЖСДП
МТСЗН, РНИИОТ
Декабрь 2017 года
2017 год – 21 660,0
республиканский бюджет
бюджетная программа 001 "Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения"
43.
Изучение опыта внедрения гендерного бюджетирования в странах с аналогичной системой государственного и бюджетного планирования и разработка проекта плана внедрения гендерного бюджетирования в действующую систему государственного и бюджетного планирования
проект плана внедрения гендерного бюджетирования
МНЭ, МФ, НКДЖСДП
Июнь 2019 года
-
не требуются
44.
Проведение выборочного обследования "Гендер и поколения"
информация в НКДЖСДП
МНЭ

1) әйелдер мен ерлерді басқарушы лауазымдарға тағайындау туралы;
2) гендерлік аспектілер бөлінісінде "Б" корпусындағы мемлекеттік әкімшілік қызметке орналасуға конкурс өткізуді мониторингтеу нәтижелері туралы ақпарат ұсыну
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
МҚІСҚА (келісім бойынша)
жыл сайын, ақпан
-
талап етілмейді
38.
Мемлекеттік органдардың кадрлар бөлімдерінің басшыларын оқыту жүйесіне халықаралық оң тәжірибе негізінде әзірленген жұмыс пен отбасын байланыстыру бойынша тақырыптық сабақтар енгізу
оқытудың бекітілген кестесі
МҚІСҚА (келісім бойынша), МБА (келісім бойынша), ОМО, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 – 2019 жылдар
-
талап етілмейді
39.
"Бизнес 2020 жол картасы" бағдарламасы, Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде кәсіпкер әйелдерді (әсіресе ауылдық) қаржылай және қаржылай емес құралдармен қолдауды қамтамасыз ету
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
ҰЭМ, АШМ
жыл сайын, 2017 – 2019 жылдар
-
"Бизнес 2020 жол картасы" бағдарламасы, Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде көзделген қаражат шегінде
40.
ҮЕҰ іскер әйелдер кеңесінің өзін-өзі жұмыспен қамтыған ауылдағы әйелдерді кәсіпкерлік қызметке тарту, микрокредит беруге қолжетімділігін және қосылған құнның логистикалық тізбегін қалыптастыруды қамтамасыз ету бойынша қызметін жандандыру
бекітілген іс-шаралар жоспарлары
"Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), ҰЭМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 – 2019 жылдар
-
талап етілмейді
41.
Жұмыссыз әйелдер мен ерлерді гендерлік теңдестірілген салалық даярлауды және қайта даярлауды қалыптастыру бойынша шаралар қабылдау, декреттік демалыстан немесе еңбек өтіліндегі үлкен үзілістен соң еңбек нарығына қайта оралған әйелдердің оқуына немесе қайта оқуына жәрдемдесу
Еңбекминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 – 2019 жылдар
жергілікті бюджеттің көзделген қаражаты шегінде
жергілікті бюджет
42.
Жұмыс түрлерінің автоматтандырылуына және технологияландырылуына байланысты әйелдер денсаулығына қауіп төндірмейтін жұмыс түрлеріне әйелдердің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін қайта қарау
ӘІОДСҰК-ға ұсыныстар
Еңбекмині, ЕҚРҒЗИ
2017 жылғы желтоқсан
2017 жылы – 21 660,0
республикалық бюджет
001 "Еңбек, жұмыспен қамту, халықты әлеуметтік қорғау және көші-қон саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы
43.
Мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жүйесі ұқсас елдерде гендерлік бюджеттендіруді енгізу тәжірибесін зерделеу және қолданыстағы мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жүйесіне гендерлік бюджеттендіруді енгізу жоспарының жобасын әзірлеу
гендерлік бюджеттенді-руді енгізу жоспарының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, ӘІОДСҰК
2018 жылғы маусым
-
талап етілмейді
44.
"Гендер және ұрпақ" атты ішінара зерттеу жүргізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
ҰЭМ

2017 - 2019 годы
республиканский бюджет
2017 год – 2 676,2
2018 год – 34 054,6 2019 год – 3 150,0
республиканский бюджет
бюджетная программа 081 "Обеспечение предоставления статистической информации"
45.
Обеспечение интеграции целевых индикаторов Концепции семейной и гендерной политики до 2030 года в соответствующие документы системы государственного планирования
информация в НКДЖСДП
МНЭ, ЦГО
декабрь 2017 года
-
не требуются
46.
Организация курсов повышения квалификации педагогических кадров по вопросам общечеловеческих ценностей (в т.ч. по семейной и гендерной политике) по образовательным программам нравственно-духовного образования "Самопознание"
информация в НКДЖСДП
МОН, МЗ, МТСЗН, акиматы гг. Астаны, Алматы и областей
2017-2019 годы
-
в пределах предусмотренных средств
47.
Проведение мероприятий по повышению престижа рабочих профессий
информация в НКДЖСДП
МОН (созыв), МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь ежегодно
-
не требуются
48.
Продолжение работы молодежных ресурсных центров по содействию в трудоустройстве молодежи
информация в НКДЖСДП
МДРГО (созыв), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь ежегодно
в пределах предусмотренных средств местного бюджета
местный бюджет
49.
Проведение в рамках учебно-воспитательного процесса классных часов для учащихся организаций образования по вопросам семейных ценностей, бытового насилия с привлечением компетентных социальных работников, работников ОВД, представителей НПО
информация в НКДЖСДП
МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Ежегодно 2017-2019 годы
-
не требуются
50.
Организация и проведение общественных слушаний (республиканских, региональных) по вопросам семейного воспитания и партнерского взаимодействия (собрание родителей детей дошкольного возраста, конкурс на "Лучший семейный альбом", конкурс творческих работ (сочинений, эссе и др.) воспитанников, родителей, педагогических коллективов "Один день из жизни замечательной семьи", республиканские конференции и педагогические чтения)
протокол обществен-ных слушаний
МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Ежегодно 2017-2019 годы
-
не требуются
51.
Изучение опыта подготовки контингента миротворческих сил и органов охраны общественного правопорядка по защите и реабилитации (репатриации, расселению, реабилитации, реинтеграции и постконфликтном восстановлении) женщин и девочек, подвергшихся насилию во время конфликтов
предложения в НКДЖСДП
МО, МВД, МИД
Декабрь 2017 года
-
не требуются
52.
Составление списков потенциальных кандидатов из числа женщин в секторе обеспечения безопасности для прохождения миротворческой подготовки и включения в миротворческий контингент
предложения в НКДЖСДП
МО, МВД, МИД, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2017 -2019 годы
-
не требуются
53.
Дополнение программ Учебного центра "ПартнҰрство во имя мира" курсами подготовки миротворческого контингента Казахстана к выявлению и удовлетворению гендерно-обусловленных нужд в условиях военного конфликта с учҰтом лучшего международного опыта
информация в НКДЖСДП
МО
Декабрь 2017 года
-
не требуются
54.
Внесение проекта консолидированного отчета Правительства о реализации настоящего Плана
проект консолидированного отчета Правительства
МТСЗН, МЗ, МВД, МО, МНЭ, МОН, МИР, МСХ, МИК, МИД, МКС, МФ, МЮ, МДРГО, АДГСПК (по согласованию), ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно, 15 февраля
-
не требуются
Примечание
расшифровка аббревиатур:
АГУ
- Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан
АДГСПК
- Агентство по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан
АНК
- Ассамблея народа Казахстана
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МБ
- местный бюджет
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ
- Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД
- Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИК
- Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МИО
- местные исполнительные органы
МИР
- Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МКС
- Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МО
- Министерство обороны Республики Казахстан
МОН
МСХ
МТСЗН
- Министерство образования и науки Республики Казахстан
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
- Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МДРГО
- Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан
МФ
МЮ
- Министерство финансов Республики Казахстан
- Министерство юстиции Республики Казахстан
НПО
- неправительственные организации
НПП "Атамекен"
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НКДЖСДП
ОВД
ООН
ОЭСР
РБ
РНИИОТ
- Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
- отдел внутренних дел
- Организация Объединенных Наций
- Организация экономического сотрудничества и развития
- республиканский бюджет
- республиканский научно-исследовательский институт по охране труда
УПР
ФРП "Даму"
- Уполномоченный по правам ребенка Республики Казахстан
- фонд развития предпринимательства "Даму"
ЗОЖ
- здоровый образ жизни
ИППП
ЦГО
ЦУР
- инфекции, передающиеся половым путем
- центральные государственные органы
- цели устойчивого развития ООН

2017 – 2019 жылдар
республикалық бюджет
2017 жылы – 2 676,2
2018 жылы – 34 054,6
2019 жылы –
3 150,0
республикалық бюджет
081 "Статистикалық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы
45.
2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасының нысаналы индикаторларын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаттарына интеграциялауды қамтамасыз ету
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
ҰЭМ, ОМО
2017 жылғы желтоқсан
-
талап етілмейді
46.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасы бойынша жалпы адами құндылықтар мәселелері бойынша (оның ішінде отбасылық және гендерлік саясат бойынша) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
БҒМ, ДСМ, Еңбекмині,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 – 2019 жылдар
-
көзделген қаражат шегінде
47.
Жұмысшы кәсіптердің беделін арттыру бойынша іс-шаралар өткізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
БҒМ (жинақтау), Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, желтоқсан
-
талап етілмейді
48.
Жастардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу жөніндегі жастар ресурстық орталықтарының жұмысын жалғастыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
ДІАҚМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, желтоқсан
жергілікті бюджеттің көзделген қаражаты шегінде
жергілікті бюджет
49.
Оқу-тәрбие процесі шеңберінде құзыретті әлеуметтік қызметшілерді, ІІО қызметшілерін, ҮЕҰ өкілдерін тарта отырып, білім беру ұйымдарындағы оқушыларға отбасылық құндылықтар, тұрмыстық зорлық-зомбылық мәселелері бойынша сынып сағаттарын жүргізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2019 жылдар
-
талап етілмейді
50.
Отбасылық тәрбие және әріптестік өзара іс-қимыл мәселелері бойынша қоғамдық тыңдаулар (республикалық, өңірлік)
(мектепке дейінгі балалар ата-аналарының жиналысы, "Ең жақсы отбасы альбомы" конкурсы, тәрбиеленушілердің, ата-аналардың, педагогтердің, педагогикалық ұжымдардың "Керемет отбасының өмірінен бір күн" атты шығармашылық жұмыстар конкурсы (шығармалар, эссе және т.б.), республикалық конференциялар мен педагогикалық оқулар) ұйымдастыру және өткізу
қоғамдық тыңдаулардың хаттамасы
БҒМ,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2019 жылдар
-
талап етілмейді
51.
Жанжал кезінде зорлық-зомбылыққа душар болған әйелдер мен қыздарды қорғау және оңалту (репатриациялау, қоныстандыру, оңалту, реинтеграциялау және жанжалдан кейін қалпына келтіру) бойынша бітімгершілік күштердің және қоғамдық құқық тәртібін қорғау органдарының контингентін даярлау тәжірибесін зерттеу
ӘІОДСҰК-ға ұсыныстар
Қорғанысмині, ІІМ, СІМ
2017 жылғы желтоқсан
-
талап етілмейді
52.
Бітімгершілік дайындықтан өту және бітімгершілік контингентке кіру үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету секторында әйелдер қатарынан әлеуетті үміткерлердің тізімдерін жасау
ӘІОДСҰК-ға ұсыныстар
Қорғанысмині, ІІМ, СІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 – 2019 жылдар
-
талап етілмейді
53.
"Бейбітшілік жолындағы әріптестік" оқу орталығының бағдарламаларын халықаралық үздік тәжірибені ескере отырып, әскери жанжал жағдайында гендерлік шартты қажеттіліктерді анықтауға және қанағаттандыруға бағытталған Қазақстанның бітімгершілік контингентін дайындау курстарымен толықтыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
Қорғанысмині
2017 жылғы желтоқсан
-
талап етілмейді
54.
Жоспардың іске асырылуы туралы Үкіметтің шоғырландырылған есебінің жобасын енгізу
Үкіметтің шоғырланды-рылған есеп жобасы
Еңбекмині, ДСМ, ІІМ, Қорғанысмині, ҰЭМ, БҒМ, ИДМ, АШМ, АКМ, СІМ, МСМ, Қаржымині, Әділетмині, ДІАҚМ, МҚІСҚА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
жыл сайын,
15 ақпан
-
талап етілмейді
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
МБА
- Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару агенттігі
МҚІСҚА
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ҚХА
- Қазақстан халқы Ассамблеясы
ЖС
- Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты
БП
- Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ЖБ
- жергілікті бюджет
ІІМ
- Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ДСМ
- Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ
- Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
АКМ
- Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
ЖАО
- жергілікті атқарушы органдар
ИДМ
- Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
МСМ
- Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ҰЭМ
- Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қорғанысмині
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
БҒМ
АШМ
- Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
- Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Еңбекмині
- Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ДІАҚМ
- Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі
Қаржымині
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Әділетмині
- Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ҮЕҰ
- үкіметтік емес ұйымдар
"Атамекен" ҰКП
- "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ӘІОДСҰК
ІІБ
БҰҰ
ЭЫДҰ
РБ
- Қазақстан Республикасының Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия
- ішкі істер бөлімі
- Біріккен Ұлттар Ұйымы
- Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
- республикалық бюджет
ЕҚРҒЗИ
БҚУ
- Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институты
- Қазақстан Республикасының Бала құқықтары жөніндегі уәкіл
"Даму" КДҚ
- "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры
СӨС
- саламатты өмір салты
ЖЖБИ
ОМО
ТДМ
- жыныстық жолмен берілетін инфекциялар
- орталық мемлекеттік органдар
- БҰҰ-ның тұрақты даму мақсаттары