О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 138
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 154; 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-1, 19-11, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45. № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 23-II, ст. 170, 2016 г. № 7-1, ст. 49):
пункт 5 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5. Если размер пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет меньше размера месячного пособия по инвалидности, установленного для соответствующих категорий инвалидов, выплата месячного пособия по инвалидности производится в виде соответствующих доплат к пенсионным выплатам по возрасту или пенсионным выплатам за выслугу лет до размера месячного пособия по инвалидности, установленного для этой категории инвалидов.".
2. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 247; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 20; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 23, ст. 117; 2011 г., № 10, ст. 86; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 14; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 19-1, 19-П, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 50; №19-II, ст.106; № 22- II, ст. 145; № 22-V, ст.158; 2016 г., №7-1, ст.49):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 138 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат, 2016 ж., № 7-I, 49-құжат):
12-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің мөлшері мүгедектердің тиісті санаттары үшін белгіленген мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақының мөлшерінен аз болса, мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы төлеу жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдеріне мүгедектердің осы санаты үшін белгіленген мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы мөлшеріне дейінгі тиісті қосымша төлемдер түрінде жүргізіледі.".
2. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 247-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 23, 117-құжат; 2011 ж., № 10, 86-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 7-I, құжат):

1) подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) центр занятости населения - государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения".";
2) в статье 2:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Размер черты бедности определяется центральным исполнительным органом на основе величины прожиточного минимума в среднем на душу населения в процентном выражении в зависимости от экономических возможностей государства.";
подпункт 1) пункта 1-2 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании"      (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1, 4; № 19-1, 19-И, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 6, ст. 27; № 20-IV, ст. 113; № 22-11, ст. 145; 2016 г. №7-1, ст.49.):
подпункт 1) пункта 1 статьи 10-1 изложить в следующей редакции:
"1) персонифицированный учет по социальным отчислениям и социальным выплатам участников системы обязательного социального страхования;".
4. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 44; 2007 г., № 24, ст. 178; 2009 г. № 23, ст. 111; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; №22- II, ст.145):
1) в статье 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) семья - круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

1) 1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) халықты жұмыспен қамту орталығы - ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын мемлекеттік мекеме.";
2) 2-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Кедейлік шегінің мөлшерін орталық атқарушы орган мемлекеттің экономикалық мүмкіндіктеріне қарай пайыздық мәнде орта есеппен жан басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы негізінде айқындайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын.
3. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-қүжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1, 4-құжаттар; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат):
10-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерінің дербестендірілген есебі;".
4. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 12, 44-құжат; 2007 ж., № 24, 178-қүжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат):
1) 1-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) отбасы - некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайту мен дамытуға септігін тигізуге тиісті мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;";
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

"12) подразделение медико-социальной экспертизы - структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;";
2) подпункт 1) статьи 3-1 изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает и утверждает правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей;";
3) в статье 3-2:
подпункты 1), 2), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет прием и проверку комплектности документов для передачи их уполномоченному органу по назначению пособий;
2) взаимодействует с уполномоченным органом по назначению пособий по вопросам приема документов, формирования макетов дел на назначение, приостановление, прекращение, возобновление и перерасчет пособий;";
"5) формирует прогнозные данные по исчислению потребности на выплату пособий семьям, имеющим детей;
1) формирует ежемесячную потребность выплат и графики выплат пособий, направляет в уполномоченный государственный орган заявки о потребности средств на выплату пособий семьям, имеющим детей;";
4) в подпункте 2) пункта 2 статьи 5:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Лица вправе обратиться за назначением пособия на рождение, пособия по уходу, пособия воспитывающему ребенка-инвалида через веб-портал "электронного правительства.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При первичном установлении инвалидности ребенку, заявитель вправе обратиться за назначением пособия воспитывающему ребенка-инвалида в подразделение медико-социальной экспертизы по месту жительства.";
5) пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Назначение и выплата пособий производятся уполномоченным органом в порядке, устанавливаемом уполномоченным государственным органом.";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1) пособие на рождение:
первого, второго, третьего ребенка - 38,0 месячного расчетного показателя;
четвертого и более ребенка - 63,0 месячного расчетного показателя;";
7) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Прекращение или приостановление выплаты пособий"; абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Основаниями для прекращения выплаты пособий, предусмотренных в подпунктах 2) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, являются:"; дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Выплаты пособий предусмотренных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона приостанавливаются с даты наступления следующих обстоятельств:

"12) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі - медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін уәкілетті мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі;";
2) 3-1-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар тағайындау және төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 3-2-бапта:
1), 2), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті органға беру үшін құжаттар қабылдауды және олардың жинақталуын тексеруді жүзеге асырады;
2) құжаттарды қабылдау, жәрдемақыларды тағайындау, тоқтата тұру, тоқтату, қайта бастау және қайта есептеу істерінің макеттерін қалыптастыру мәселелері бойынша жәрдемақылар тағайындау жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасайды;";
"5) балалы отбасыларға берілетін жәрдемақыларды төлеуге қажеттілікті есептеу бойынша болжамды деректерді қалыптастырады;
6) жәрдемақы төлемдеріне ай сайынғы қажеттілікті және оны төлеу кестелерін қалыптастырады, балалы отбасыларға берілетін жәрдемақыларды төлеуге қаражат қажеттілігі туралы өтінімдерді уәкілетті мемлекеттік органға жібереді;";
4) 5-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдар бала туғанда берілетін жәрдемақыны, бала күтіміне байланысты жәрдемақыны, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінуге құқылы.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне тұрғылықты жері бойынша жүгінуге құқылы.";
5) 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жәрдемақы тағайындау мен төлеуді уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін тәртіппен уәкілетті орган жүргізеді.";
6) 10-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бала туғанда берілетін жәрдемақы:
бірінші, екінші, үшінші балаға - 38,0 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаларға - 63,0 айлық есептік көрсеткіш";
7) 11-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Жәрдемақыларды төлеуді тоқтату немесе тоқтата тұру";
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыларды төлеуді тоқтату үшін:";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыларды төлеу мынадай мән-жайлар туындаған күннен бастап тоқтатыла тұрады:

1) выезд получателей пособий на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
2) отбывание получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
3) проживание получателей пособия в государственных медико-социальных учреждениях      (организациях), за исключением      лиц, которым
специальные социальные услуги предоставляются на платной основе.
Выплата пособий возобновляется по миновании      обстоятельств,
вызвавших приостановление выплаты пособия.".
5. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-1, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; г. №8-1, ст.65):
1) в статье 1:
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) обязательные профессиональные пенсионные взносы - деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств в единый накопительный пенсионный фонд в пользу работников, занятых на работах с вредными условиями труда, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников;";
2) подпункт 6) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"6) утверждает перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы;";
3) в статье 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы;";
подпункт 6-1) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает и утверждает правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единым накопительным пенсионным фондом о движениях по индивидуальным пенсионным счетам;";
4) абзац второй статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Лицам, одновременно имеющим право на назначение пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет, назначается один из этих видов пенсионных выплат по их желанию.";

1) жәрдемақы алушылардың Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге тұрақты тұруға кетуі;
2) жәрдемақы алушының сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны өтеуі;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтер ақылы негізде ұсынылатын адамдарды қоспағанда, жәрдемақы алушылардың мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұруы негіз болып табылады.
Жәрдемақы төлемін тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар өткеннен кейін жәрдемақы төлемі қайта басталады.".
5. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-қүжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-VІ; 159-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8, 65-құжат):
1) 1-бапта:
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары - еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын, кәсіптері өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген жұмыскерлердің пайдасы үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына агенттер меншікті қаражаты есебінен аударған ақша;";
2) 6-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өндірістердің, жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асыратын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін бекітеді;";
3) 7-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өндірістердің, жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асыратын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін әзірлейді;";
6-1) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
4) 9-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір мезгілде жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға құқығы бар адамдарға олардың қалауы бойынша осы зейнетақы төлемдерінің біреуі тағайындалады.";

5) пункт 7 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"7. Судьям в отставке, получающим ежемесячное пожизненное содержание, пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет не назначаются.";
6) пункт 5 статьи 15 исключить;
7) пункт 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"3. Доход для исчисления пенсионных выплат по возрасту не может превышать размера 46-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
8) подпункты 12) и 13) статьи 20 исключить;
9) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. Обязательные профессиональные пенсионные взносы осуществляются агентами за счет собственных средств в пользу работников, занятых на работах с вредными условиями труда, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников.
В случае исключения вредных условий труда, подтвержденных результатами аттестации производственных объектов, уплата обязательных профессиональных пенсионных взносов агентами не осуществляется.";
10) подпункт 15) пункта 9 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"15) осуществлять обмен информацией с информационными системами
центрального исполнительного органа об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в порядке, определяемом центральным исполнительным органом Республики Казахстан;";
11) заголовок статьи 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Права и обязанности вкладчиков, физических лиц, за которых внесены обязательные пенсионные взносы, перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, и агентов";
12) абзац третий пункта 3 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"Величина комиссионного вознаграждения должна объявляться единым
накопительным пенсионным фондом вкладчикам (получателям) не позднее одного месяца со дня ее утверждения путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на казахском и русском языках.";
13) пункт 5 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"5. Справки о наличии индивидуального пенсионного счета, остатках и движении денег на нем в случае смерти вкладчика (получателя) выдаются по письменному запросу лицам, являющимся наследниками в соответствии со свидетельством о праве на наследство по закону, указанным в завещании, судам на основании определения по находящимся в их производстве наследственным делам.";
14) пункт 8 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"8. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет в соответствии с пунктами 1- 3 настоящей статьи для лиц, являвшихся до 1 января 2016 года участниками накопительной пенсионной системы, возникает при условии возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года.";

5) 11-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды алатын отставкадағы судьяларға жасына байланысты зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалмайды.";
6) 15-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
7) 16-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін есептеу үшін кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 46 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
8) 20-баптың 12) және 13) тармақшалары алып тасталсын;
9) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Агенттер міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын меншікті қаражаты есебінен еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын, кәсіптері өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген жұмыскерлердің пайдасына жүзеге асырады.
Өндірістік объектілерді аттестаттау нәтижелерімен расталған зиянды еңбек жағдайлары жойылған жағдайда агенттер міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асырмайды.";
10) 34-баптың 9-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы айқындайтын тәртіппен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы орталық атқарушы органның ақпараттық жүйелерімен ақпарат алмасуды жүзеге асыруға;";
11) 39-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Салымшылардың олар үшін міндетті зейнетақы жарналары енгізілген, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың және агенттердің құқықтары мен міндеттері";
12) 53-баптың 3-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры комиссиялық сыйақының шамасын кемінде екі баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялау арқылы салымшыларға (алушыларға) оны бекіткен күннен бастап бір айдан кешіктірмей хабарлауға тиіс.";
13) 57-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке зейнетақы шотының болуы, ондағы ақша қалдықтары мен оның қозғалысы туралы анықтамалар, салымшы (алушы) қайтыс болған жағдайда, жазбаша сұрау салу бойынша, заң бойынша мұрагерлікке құқығы туралы куәлікке сәйкес мұрагерлер болып табылатын өсиетте көрсетілген адамдарға, соттардың іс жүргізуіндегі мұрагерлік істер бойынша ұйғарым негізінде соттарға беріледі.";
14) 64-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақтаушы зейнетақы жүйесінің қатысушылары болған адамдардың осы баптың 1 - 3-тармақтарына сәйкес еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алу құқығы әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызы қайтарылған жағдайда туындайды.";

15) пункт 1 статьи 68 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случаях получения государственного социального пособия по инвалидности, пенсионные выплаты за выслугу лет назначаются со дня обращения за назначением пенсионных выплат за выслугу лет, но не ранее дня прекращения выплаты государственного социального пособия по инвалидности.";
16) пункт 3 статьи 71 изложить в следующей редакции.
"3. Пособие по инвалидности при наличии условий, установленных статьями 11 и 64 настоящего Закона, по желанию гражданина может быть заменено пенсионными выплатами по возрасту или пенсионными выплатами за выслугу лет в порядке, установленном законодательством
Республики Казахстан.";
17) абзац третий пункта 10 статьи 73 изложить в следующей редакции.
"Пенсионные накопления, сформированные за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов до 1 января 2014 года, переводятся в пенсионные накопления за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов в случае, если лица, в пользу которых были внесены добровольные профессиональные пенсионные взносы, являются работниками профессий, входящих в перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы.".
6. В Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 15, ст. 78; № 22-11, ст. 145).
1) в статье 1:
пункты 3 и 11 исключить;
в пункте 19:
в подпункте 2):
абзацы седьмой и тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Государственная базовая пенсионная выплата предоставляется при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии в размере 54 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, с увеличением ее размера за каждый полный год стажа участия в пенсионной системе сверх десяти лет на 2 процента, но не более 100 процентов от величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
"5) периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы;"; дополнить абзацем шестнадцатым следующего содержания:

15) 68-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алған жағдайда еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күннен бастап, бірақ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны төлеу тоқтатылған күннен кейін тағайындалады.";
16) 71-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 11 және 64-баптарында белгіленген жағдайлар болған кезде мүгедектігі бойынша жәрдемақы азаматтың қалауы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жасына байланысты зейнетақы төлемдерімен немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерімен ауыстырылуы мүмкін.";
17) 73-баптың 10-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2014 жылғы 1 қаңтарға дейін ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтары, егер пайдасына ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары енгізілген адамдар өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесіне кірген кәсіптер жұмыскерлері болып табылған жағдайда, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарына аударылады.".
6. Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат):
1) 1-бапта:
3 және 11-тармақтар алып тасталсын;
19-тармақта:
2) тармақшада:
жетінші және он үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 54 пайызы мөлшерінде, зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жылдан артық әрбір толық жыл үшін оның мөлшері 2 пайызға арттырыла отырып, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 100 пайызынан аспайтын мөлшерде беріледі.";
"5) әскери қызметтегі, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі кезеңдер;";
он бесінші абзацта "кезең зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есепке жатқызылады." деген сездер "кезең;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он алтыншы абзацпен толықтырылсын:

"8) периоды трудовой деятельности после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";";
абзац одиннадцатый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает и утверждает правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единым накопительным пенсионным фондом о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам;";
абзац девятнадцатый подпункта 23) изложить в следующей редакции:
"15) осуществлять обмен информацией с информационной системой центрального исполнительного органа о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам;";
2) в статье 2:
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-1) до 1 января 2018 года абзацы тринадцатый и четырнадцатый подпункта 34) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:
"10. Периодичные страховые выплаты осуществляются ежемесячно, ежеквартально или в ином порядке по соглашению сторон договора пенсионного аннуитета, но не менее одного раза в год в соответствии с требованиями настоящего Закона.
Первая страховая выплата осуществляется страховой организацией не позднее десяти рабочих дней с момента перевода пенсионных накоплений в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета.";
2-2) с 1 января 2018 года до 1 января 2020 года абзацы шестой и седьмой подпункта 19) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действует в следующей редакции:
"2. Пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов переводятся единым
накопительным пенсионным фондом на банковский счет получателя, реквизиты которого указываются в заявлении получателя о назначении пенсионных выплат.
Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и пенсионными выплатами за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, за исключением сумм их конвертации, осуществляется за счет собственных средств единого накопительного пенсионного фонда.";
2-3) с 1 июля 2018 года до 1 января 2020 года абзац десятый подпункта 2) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действует в следующей редакции:
"2) период, за который осуществлялись обязательные пенсионные взносы;";";
в подпункте 3):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3) до 1 января 2020 года:
абзацы десятый, пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый подпункта 1) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:";
абзацы тридцать четвертый, тридцать пятый и тридцать шестой исключить;

"8) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарындағы 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек қызметінің кезеңдері зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есепке жатқызылады.";
8) тармақшаның он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
23) тармақшаның он тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесімен жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасуды жүзеге асыруға;";
2) 2-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 34) тармақшасының он үшінші және он төртінші абзацтары мынадай редакцияда қолданыста болады:
"10. Мерзімдік сақтандыру төлемдері ай сайын, тоқсан сайын немесе зейнетақы аннуитеті шарты тараптарының келісімі бойынша өзгедей тәртіппен, бірақ осы Заңның талаптарына сәйкес жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Алғашқы сақтандыру төлемін сақтандыру ұйымы зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтарын аударған сәттен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
2-2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 19) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда қолданыста болады:
"2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін деректемелері алушының зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішінде көрсетілетін алушының банк шотына аударады.
Аударуға, есепке жатқызуға және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдеріне байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу, оларды айырбастау сомаларын қоспағанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
3) 2018 жылғы 1 шілдеден бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Заңның 1-бабының 19-тармағының 2) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда қолданыста болады:
"2) міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең;";
3) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 1) тармақшасының оныншы, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары мынадай редакцияда қолданыста болады:";
отыз төртінші, отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтар алып тасталсын;

3) в статье 3:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) подпункта 19), абзацев тринадцатого и четырнадцатого подпункта 34) пункта 19, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года"; подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) пункта 1, подпункта 1) пункта 2, подпунктов 2) и 3) пункта 4, пунктов 5 и 6, подпунктов 1), 2), 5) и 6) пункта 7, пунктов 8, 9, 12, 13, 14, 15 и 16, абзацев второго, третьего, четвертого, десятого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцать третьего, двадцать четвертого и двадцать пятого подпункта 1), абзаца десятого подпункта 2), абзаца седьмого подпункта 3), абзацев шестого, седьмого и восьмого подпункта 4), абзацев четвертого, шестого, седьмого, восьмого, десятого, одиннадцатого, тринадцатого и четырнадцатого подпункта 5), абзацев четвертого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого и девятнадцатого подпункта 12), абзацев второго, третьего, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого и двадцать девятого подпункта 13), подпунктов 15), 17) и 18), абзацев шестого и седьмого подпункта 19), подпункта 21), абзацев второго, третьего, четвертого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 23), абзацев второго, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать девятого, тридцатого и тридцать первого подпункта 26), подпункта 28), абзацев пятого, восьмого, девятого и десятого подпункта 29), абзацев пятого и шестого подпункта 30), подпункта 32) пункта 19, пункта 20, подпункта 1) пункта 21 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.".
7. В Закон Республики Казахстан от 28 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 19-II, ст. 106; 2016 г., № 7-1, ст. 49):
1) в статье 1:
абзац шестой подпункта 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1-2) социальный контракт - соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо оралманом из числа безработных, самостоятельно занятых, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения", и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения", с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;";
в пункте 7:
абзацы третий, четвертый, пятый, седьмой и восьмой подпункта 4) изложить в следующей редакции:

3) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 19-тармақтың 19) тармақшасы, 34) тармақшасының он үшінші және он төртінші абзацтары";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 2-тармағының 1) тармақшасын, 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларын, 5 және 6-тармақтарын, 7-тармағының 1), 2), 5) және 6) тармақшаларын, 8, 9, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтарын, 19-тармағының 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, оныншы, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтарын, 2) тармақшасының оныншы абзацын, 3) тармақшасының жетінші абзацын, 4) тармақшасының алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 5) тармақшасының төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, оныншы, он бірінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын, 12) тармақшасының төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он тоғызыншы абзацтарын, 13) тармақшасының екінші, үшінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші және жиырма тоғызыншы абзацтарын, 15), 17) және 18) тармақшаларын, 19) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 21) тармақшасын, 23) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарын, 26) тармақшасының екінші, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы және отыз бірінші абзацтарын, 28) тармақшасын, 29) тармақшасының бесінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 30) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 32) тармақшасын, 20-тармағын, 21-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.".
7. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 19-ІІ, 106-құжат, 2016 ж., № 7-І, 49-құжат):
1) 1-бапта:
6-тармақтың 1) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2) әлеуметтік келісімшарт - жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не оралман, сондай-ақ "Жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда өзге адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал "Жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалармен тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;";
7-тармақта:
4) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші, жетінші және сегізінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Заявление о назначении пособия с приложением документов, перечень которых определяется уполномоченным государственным органом, подается по месту жительства семьи, имеющей право на пособия, предусмотренные статьей 4 настоящего Закона, в Государственную корпорацию.
При первичном установлении инвалидности ребенку, заявитель вправе обратиться за назначением пособия воспитывающему ребенка-инвалида в подразделение медико-социальной экспертизы по месту жительства.";
Лица вправе обратиться за назначением пособия на рождение, пособия по уходу, пособия воспитывающему ребенка-инвалида через веб-портал "электронного правительства".
В случае невозможности личного обращения, заявитель вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении пособий на основании доверенности, выданной в установленном порядке.";
"часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
3. При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих отсутствие запрашиваемых сведений о заявителе в информационных системах, Государственная корпорация, осуществившая запрос, уведомляет заявителя о необходимости представления оригиналов документов для приведения в соответствие сведений о заявителе в информационных системах в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом в сфере информатизации.";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Назначение и выплата пособия многодетной матери
1. Обращение за назначением пособия многодетной матери осуществляется в любое время без ограничения каким-либо сроком.
2. Выплата пособия производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено, со дня обращения при наличии всех подтверждающих документов. В случае смерти получателя, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.
3. Пособие не назначается лицам, не представившим подтверждающие документы на назначение пособия или представившим документы, содержащие недостоверные данные.
4. Выплата пособия прекращается в случаях утраты оснований для его назначения или смерти получателя.";".
8. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86):
в статье 60:
1) подпункт 3) пункта 1 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"3) абзаца четвертого части второй пункта 6 статьи 35, который вводится в действие с 1 января 2020 года;";

"2. Тізбесін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын құжаттарды қоса бере отырып, жәрдемақы тағайындау туралы өтініш осы Заңның 4-бабында көзделген жәрдемақыға құқығы бар отбасының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға беріледі.
Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне тұрғылықты жері бойынша жүгінуге құқылы.
Адамдар бала туғанда берілетін жәрдемақыны, бала күтіміне байланысты жәрдемақыны, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінуге құқылы.
Жеке өзі жүгіну мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш беруші белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде жәрдемақы тағайындау туралы өтінішпен жүгінуге басқа адамдарға уәкілеттік беруге құқылы.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ақпараттық жүйелерде өтініш беруші туралы сұратылған мәліметтердің жоқ екенін растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде ақпараттық жүйелердегі өтініш беруші туралы мәліметтерді сәйкес келтіру үшін құжаттардың түпнұсқаларын ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушіні хабардар етеді.";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Көп балалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындау және төлеу
1. Көп балалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындауға өтініш жасау қандай да бір мерзіммен шектелмей кез келген уақытта жүзеге асырылады.
2. Жәрдемақы төлеу ағымдағы ай үшін және барлық қажетті құжаттарымен бірге жүгінген күннен бастап жәрдемақы тағайындалған жағдайлар сақталған кезеңге жүргізіледі. Алушы қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айына қоса төленеді.
3. Жәрдемақы тағайындау үшін растайтын құжаттарды табыс етпеген немесе деректері дұрыс емес құжаттарды табыс еткен адамдарға жәрдемақы тағайындалмайды.
4. Жәрдемақы төлеу оны тағайындау үшін негіздер жойылған немесе алушы қайтыс болған жағдайда тоқтатылады.";".
8. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат):
60-бапта:
1) 60-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 35-баптың 6-тармағының екінші бөлігінің төртінші абзацын;

2) дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) Установить, что пункт 10 статьи 25 настоящего Закона вводится в действие с 1 января 2020 года в следующей редакции:
"10. Банки предоставляют государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведения и информацию об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом в сфере информатизации, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля года, за исключением подпунктов 2), 3), 5) и 7) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года.
Президент
Республики Казахстан

2) мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Осы Заңның 25-бабының 10-тармағы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда енгізіледі деп белгіленсін:
"10. Банктер "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты береді.".
2-бап. Осы Заң 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 4-тармағының 2), 3), 5) және 7) тармақшаларын қоспағанда, 2017 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті