О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности некоммерческих организаций"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2017 года № 294
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности некоммерческих организаций".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности некоммерческих организаций
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 6, ст. 8; 2011 г., № 21, ст. 171; 2012 г., № 5, ст. 35; 2013 г., № 5-6, ст. 30; 2014 г., № 3, ст. 21; 2015 г., № 23-I, cт. 166):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 4-2), 4-3) и 7-6) следующего содержания:
"4-2) формирование государственного социального заказа – процесс, состоящий из этапов анализа ситуации в определенной сфере деятельности в соответствии с компетенцией государственного органа, планирования тем государственного социального заказа с описанием технической спецификации, обоснования и включения в бюджетную заявку;
4-3) оценка результатов государственного социального заказа – процесс анализа результатов деятельности и/или произведенного эффекта по итогам реализации государственного социального заказа;";
"7-6) стандарты услуг неправительственных организаций, оказываемых в рамках государственного социального заказа, – нормативные правовые акты, устанавливающие качество, условия, содержание, критерии оценки качества оказания услуг;";
подпункт 8-1) изложить в следующей редакции:
"8-1) уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию деятельности по формированию, реализации, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа, присуждению премий, предоставлению грантов и мониторинг за их реализацией;";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коммерциялық емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 25 мамырдағы № 294 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коммерциялық емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коммерциялық емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" 2005 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 6, 8-құжат; 2011 ж., № 21, 171-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; 2013 ж., № 5-6, 30-құжат; 2014 ж., № 3, 21-құжат; 2015 ж., № 23-1, 166-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3) және 7-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру - мемлекеттік органның құзыретіне сәйкес қызметінің белгілі бір саласындағы ахуалды талдау, техникалық ерекшелігін сипаттай отырып, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың тақырыптарын жоспарлау, негіздеу және бюджеттік өтінімге енгізу кезеңдерінен тұратын процесс;
4-3) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін бағалау - қызмет нәтижелерін және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылу қорытындылары бойынша жасалған тиімділікті талдау процесі;";
"7-6) үкіметтік емес ұйымдардың мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде көрсететін қызметтерінің стандарттары - қызметтер көрсету сапасын, шарттарын, мазмұнын, сапаны бағалау өлшемшарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілер;";
8-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, іске асыру, іске асырылу мониторингі және оның нәтижелерін бағалау, сыйлықақылар беру, гранттар ұсыну және олардың іске асырылуына мониторинг жүргізу жөніндегі қызметке басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";

2) в статье 4-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет координацию деятельности государственных органов по формированию, реализации, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа;";
подпункты 3) и 5) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа;";
"5) разрабатывает и утверждает правила формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разрабатывает и утверждает стандарты услуг неправительственных организаций, оказываемых в рамках государственного социального заказа;";
3) в статье 4-2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляют формирование, реализацию, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) размещают информацию о планируемых темах, реализации государственного социального заказа на интернет-ресурсе уполномоченного органа;";
4) пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный социальный заказ осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе и государственных закупках, а также стандартами услуг неправительственных организаций, оказываемых в рамках государственного социального заказа.".
2. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 11, ст. 63, 67; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-І, ст. 110; № 21-І, ст. 128; ст. 22-І, ст. 140; № 23-І, ст. 166, № 23-ІІ, ст. 170; 2016 г., № 7-II, cт. 55; Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам судебно-экспертной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 февраля 2017 года):
пункт 5 статьи 41 изложить в следующей редакции:

2) 4-1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік органдардың мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, іске асыру, іске асырылу мониторингін және оның нәтижелерін бағалау жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;";
3) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылу мониторингін және оның нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;";
"5) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, іске асырылу мониторингін және оның нәтижелерін бағалау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) үкіметтік емес ұйымдардың мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде көрсетілетін қызметтерінің стандарттарын әзірлейді және бекітеді;";
3) 4-2-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жайылсын:
"1) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асырылу мониторингін және оның нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) уәкілетті органның интернет-ресурсында мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың жоспарланған тақырыптары, іске асырылуы туралы ақпаратты орналастырады;";
4) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде көрсетілетін коммерциялық емес ұйымдар қызметтерінің стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.".
2. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-кұжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5; 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-кұжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 11, 63, 67-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-І, 110-құжат; № 21-І, 128-құжат; 22-I-құжат, 140-құжат; № 23-I, 166-құжат, № 23-ІІ,. 170-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; 2017 жылғы 14 ақпанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сот-сараптама қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
41-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Некоммерческие организации, созданные в форме частного учреждения, общественного объединения, акционерного общества, общественного, корпоративного и частного фонда, объединения юридических лиц в форме ассоциации (союза), а также филиалы и представительства (обособленные подразделения) иностранных и международных некоммерческих организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, ежегодно до 31 марта представляют в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведения о своей деятельности, в том числе о своих учредителях (участниках), составе имущества, источниках формирования и направлениях расходования денег в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями.
Требования, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на некоммерческие акционерные общества, учредителем, участником или акционером которых является государство, дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, а также политические партии, религиозные объединения, профессиональные союзы и некоммерческие организации, предусмотренные статьей 17 настоящего Закона.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"5. Жеке мекеме, қоғамдық бірлестік, акционерлік қоғам, қоғамдық, корпоративтік және жеке қор, қауымдастық (одақ) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктері нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында Қызметін жүзеге асыратын шетелдік және халықаралық коммерциялық емес ұйымдардың филиалдары мен өкілдіктері (оқшауланған бөлімшелері) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға жыл сайын 31 наурызға дейін үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган бекітетін тәртіппен өз қызметі туралы, оның ішінде өз құрылтайшылары (қатысушылары), мүлкінің құрамы, ақшаны қалыптастыру көздері мен жұмсау бағыттары туралы мәліметтерді ұсынады.
Осы тармақта көзделген талаптар құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын коммерциялық емес акционерлік қоғамдарға, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен үлестес болып табылатын еншілес, тәуелді және өзге де заңды тұлғаларға, сондай-ақ саяси партияларға, діни бірлестіктерге, кәсіптік одақтарға және осы Заңның 17-бабында көзделген коммерциялық емес ұйымдарға қолданылмайды.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті