О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Реформирование системы экологических платежей. Анализ соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане" на 2018 - 2019 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2018 года № 314
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Реформирование системы экологических платежей. Анализ соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане" на 2018 - 2019 годы.
2. Уполномочить Министра энергетики Республики Казахстан Бозумбаева Каната Алдабергеновича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Реформирование системы экологических платежей. Анализ соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане" на 2018 - 2019 годы, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 2018 года № 314
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Реформирование системы экологических платежей. Анализ соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане" на 2018 - 2019 годы
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, здесь и далее по отдельности именуемые "Сторона" или вместе именуемые "Стороны", согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) осуществляет проект "Реформирование системы экологических платежей. Анализ соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане" на 2018 - 2019 годы (далее – проект), предусмотренный в приложении к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполняет в рамках проекта.
3. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания и прекращает свое действие 31 декабря 2019 года.
Статья 2. Бюджетные и финансовые механизмы
Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР 132875 евро (сто тридцать две тысячи восемьсот семьдесят пять евро) на покрытие расходов, связанных с реализацией проекта, как указано в приложении к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
Взнос выплачивается в два этапа:

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы 2018 - 2019 жылдарға арналған "Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау. Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатының сақталуын талдау" жобасын іске асыру жөніндегі келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 4 маусымдағы № 314 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы 2018 - 2019 жылдарға арналған "Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау. Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатының сақталуын талдау" жобасын іске асыру жөніндегі келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика министрі Қанат Алдабергенұлы Бозымбаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы 2018-2019 жылдарға арналған "Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау. Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатының сақталуын талдау" жобасын іске асыру жөніндегі келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 4 маусымдағы
№ 314 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы 2018 - 2019 жылдарға арналған "Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау. Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатының сақталуын талдау" жобасын іске асыру жөніндегі келісім
Осында және бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын осы Келісімге қосымшада көзделген 2018 - 2019 жылдарға арналған "Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау. Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатының сақталуын талдау" жобасын (бұдан әрі – жоба) жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және өз қолданысын 2019 жылғы 31 желтоқсанда тоқтатады.
2-бап. Бюджеттік және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі оның ажырамас бөлігі болып табылатын осы Келісімге қосымшада көрсетілгендей, жобаны іске асырумен байланысты шығыстарды жабу үшін ЭЫДҰ-ға 132875 еуро (бір жүз отыз екі мың сегіз жүз жетпіс бес еуро) беруге міндеттенеді.
2. Жарна екі кезеңмен төленеді:

1) первый взнос в размере 66437,5 евро (шестьдесят шесть тысяч четыреста тридцать семь целых и пять десятых евро) выплачивается в полном объеме после подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета-фактуры от ОЭСР;
2) второй взнос в размере 66437,5 евро (шестьдесят шесть тысяч четыреста тридцать семь целых и пять десятых евро) выплачивается при получении соответствующего счета-фактуры от ОЭСР и итогового отчета в конце проекта.
ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат в размере 6,3 % от общей суммы взноса. Расход будет отражен на счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета и может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР выполняет проект, как описано в прилагаемом приложении, являющемся его неотъемлемой частью.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан предварительный нарративный отчет о ходе реализации проекта и предварительный финансовый отчет по расходам.
3. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан окончательный нарративный отчет о ходе реализации проекта
4. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдаются в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимую для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
для Правительства Республики Казахстан: Министерство энергетики Республики Казахстан – 010000,г. Астана, район "Есиль", ул. Кабанбай батыра, дом № 19, тел.: +7 (7172) 78-68-01, + 7 (7172) 74-01-98, + 7 (7172) 74-08-85, факс: + 7 (7172) 97-69-43, эл.адрес: kence@energo.gov.kz; a.shalabekova@energo.gov.kz, m.yesmurzina@energo.gov.kz.
для ОЭСР: Отдел "Зеленого Роста" и Глобальных Связей Директората по охране окружающей среды, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue André-Pascal, эл.адрес: kumi.kitamori@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов, если применимо, ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан неисключительное, безотзывное право на использование, копирование и распространение бумажных копий заключительного отчета по проекту для любых государственных некоммерческих целей. Правительство Республики Казахстан также может размещать на своем веб-сайте и распространять заключительный отчет.

1) 66437,5 еуро (алпыс алты мың төрт жүз отыз жеті бүтін, оннан бес еуро) мөлшеріндегі бірінші жарна осы Келісімге қол қойылғаннан және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін толық көлемде төленеді;
2) 66437,5 еуро (алпыс алты мың төрт жүз отыз жеті бүтін, оннан бес еуро) мөлшеріндегі екінші жарна ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактураны және жобаның соңында қорытынды есепті алған кезде төленеді.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны қазіргі сәтте жарнаның жалпы сомасынан 6,3 % мөлшерінде әкімшілік шығындарды өтеуге ақы төлеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның қаржылық ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларына, саясаттары мен рәсімдеріне сәйкес әкімшілендіретін болады. Шығыс бухгалтерлік есепке алудың жалпыға ортақ қағидаттарына сәйкес ЭЫДҰ шоттарында көрсетіледі және ол ЭЫДҰ аудитінің стандартты қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
3-бап. Жұмыстар мен есептіліктің сипаттамасы
1. ЭЫДҰ жобаны оның ажырамас бөлігі болып табылатын қоса берілген қосымшада жазылғандай етіп орындайды.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның іске асырылу барысы туралы алдын ала нарративті есепті және шығыстар бойынша алдын ала қаржылық есепті ұсынады.
3. Жоба аяқталғаннан кейін алты айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның іске асырылу барысы туралы түпкілікті нарративті есепті ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі қаржылық есептілікке қойылатын талаптар ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепте сақталуымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне жобаны жүзеге асыру үшін қажетті көмек пен ақпаратты ұсынады.
Тараптар арасындағы кез келген ақпаратпен алмасу мына мекенжайларға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі – 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Қабанбай батыр көшесі, № 19 үй, тел. +7 (7172) 78-68-01, + 7 (7172) 74-01-98, + 7 (7172) 74-08-85, факс: + 7 (7172) 97-69-43, эл.мекенжайы: kence@energo.gov.kz; a.shalabekova@energo.gov.kz, m.yesmurzina@energo.gov.kz.
ЭЫДҰ үшін: Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі директоратының "Жасыл Өсу" және Жаһандық Байланыстар бөлімі, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue Andre-Pascal, эл.мекенжайы: kumi.kitamori@oecd.org.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ-ның айрықша меншігі болып қалады.
2. Үшінші тұлғалардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ-ның құжаттарды сыныптау және құпиясыздандыру жөніндегі қағидалары мен саясаты сақталатын жағдайда, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсаттарда жоба бойынша қорытынды есептің қағаз көшірмелерін қолдануға, көшіруге және таратуға айрықша емес, қайтарып алынбайтын құқықты береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі сондай-ақ өз веб-сайтында қорытынды есепті орналастыруы мүмкін және тарата алады.

3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. ОЭСР оставляет за собой право первой публикации заключительного отчета на английском языке и формы такой публикации.
5. Публикация заключительного отчета будет согласованa с Правительством Республики Казахстан и включать в себя признание вкладa Правительства Республики Казахстан в проект, символ Правительства Республики Казахстан, который размещается на оборотной стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным выше признанием.
6. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, представленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета и для осуществления проекта.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из/или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительными на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами, действует до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
Совершено в шести подлинных экземплярах, по два экземпляра на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
Со стороны Правительства
Республики Казахстан
Со стороны Организации
экономического сотрудничества и развития
Қанат Бозумбаев
Министр энергетики Республики Казахстан
Энтони Кох
Исполняющий обязанности Директора Директората ОЭСР
по охране окружающей среды
Подпись: ___________________
Дата: ______________________
Подпись: ____________________
Дата: ________________________
Со стороны Организации
экономического сотрудничества и развития
Антуан Пайль
Заместитель начальника
Службы управления программами,
бюджетом и финансами, Исполнительный
директорат
Подпись: ______________________
Дата: __________________________
Приложение
к Соглашению между
Правительством Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития по
реализации проекта "Реформирование системы
экологических платежей.
Анализ соблюдения принципа
"загрязнитель платит" в
Казахстане" на 2018-2019 годы
Техническое задание
на проект "Реформирование системы экологических платежей. Анализ соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане" на 2018-2019 годыв рамках реализации Страновой программы между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития Общая информация

3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажет жерде үнемі ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде таниды.
4. ЭЫДҰ ағылшын тіліндегі қорытынды есепті және осындай жарияланым нысанын бірінші жариялау құқығын өзіне қалдырады.
5. Қорытынды есептің жарияланымы Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісіледі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға үлесін тану, Қазақстан Республикасы Үкіметінің рәмізі қосылады, ол жарияланым мұқабасының сыртқы бетінде немесе жарияланымның ішінде жоғарыда көрсетілген мақұлдаудың жанында орналастырылады.
6. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған, Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылады. ЭЫДҰ-ның өз есебін дайындау мақсатында және жобаны жүзеге асыру үшін көрсетілген деректер мен ақпаратты пайдалануға және/немесе енгізуге құқығы бар.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімнің қолданысын, жарамдылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, оны түсіндіруге, қолдануға немесе орындауға және/немесе осыларға қатысты туындайтын және келіссөздер жолымен шешу мүмкін емес кез келген дау, келіспеушілік немесе наразылық аралық соттың тұрақты палатасының осы Келісімді жасасу күніне қолданыстағы халықаралық ұйымдар мен мемлекеттерге арналған төрелік сотының факультативті қағидаларына сәйкес міндетті күші бар соңғы төрелік талқылауымен шешіледі. Төрешілердің саны – біреу. Төреші Тараптар арасындағы уағдаластық арқылы таңдалады. Егер төрелік талап етілгеннен кейін үш айдың ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, төреші Тараптардың бірінің талабы бойынша жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес тағайындалады. Төрелік сот Франция, Парижде өтеді және барлық іс жүргізу және ұсынылатын түсініктемелер ағылшын тілінде болуы тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ештеңе халықаралық ұйым ретіндегі ЭЫДҰ артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту деп түсіндірілмеуі тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша жеке хаттамалармен ресімделетін және оның ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне ену
1. Осы Келісім екі Тарап оған қол қойғаннан күннен бастап күшіне енеді және екі Тарап одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін қолданылады.
2. Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі данадан алты төлнұсқа данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндерде алшақтықтар болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының Экономикалық ынтымақтастық және даму
Үкіметінің тарапынан ұйымы тарапынан
Қанат Бозымбаев Энтони Кох
Қазақстан Республикасының ЭЫДҰ Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі
Энергетика министрі директораты директорының міндетін атқарушы
Қолы:______________________ Қолы:______________________
Күні: ______________________ Күні: ______________________
Экономикалық ынтымақтастық және даму
ұйымы тарапынан
Антуан Пайль
Бағдарламалар, бюджет және қаржы
мәселелерін басқару қызметі басшысының
орынбасары, Атқарушы директорат
Қолы:_____________________
Күні: _____________________
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму ұйымы
арасындағы 2018-2019 жылдарға
арналған "Экологиялық төлемдер
жүйесін реформалау.
Қазақстанда "ластаушы төлейді"
қағидатының сақталуына
талдау"жобасын
іске асыру жөніндегі келісімге
қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы Елдік бағдарламаны іске асыру шеңберінде 2018-2019 жылдарға арналған"Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау. Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатыныңсақталуын талдау"жобасына техникалық тапсырма
Жалпы ақпарат

Экономический механизм природопользования, действующий в Республике Казахстан, не оказывает заметного воздействия на снижение уровня загрязнения окружающей среды. Основные элементы механизма – система платежей, традиции планирования, нормативная база, лежащая в основе лимитирования эмиссий загрязняющих веществ – создавались в конце 80-х и начале 90-х годов.На сегодняшний день основные характеристики данного механизм не соответствуют радикально изменившимся экономическим отношениям.
Внесение единых ставок платежей за эмиссии загрязняющих веществ в Налоговый кодекс сыграло положительную роль в долгосрочном планировании инвестиций, но целевое назначение платежей по-прежнему носит фискальный, а не стимулирующий характер. Платежи в Республике Казахстан достаточно велики для предпринимателей, однако никаких стимулирующих мер нет.
Расчет ущерба окружающей среде практически всегда осуществляется косвенным методом на основе установленных коэффициентов и не адекватен реальному воздействию. Иногда суммы ущерба окружающей среде в несколько раз превышают величины балансовой стоимости компании, что не соразмерно с ее финансовым положением.
Процедуры лимитирования эмиссий на основе нормативов предельно допустимых загрязнений не обеспечивают соблюдения санитарно-экологических условий в атмосфере городов и речных бассейнов, где фоновые загрязнения уже вышли за пределы нормативных значений, поскольку отсутствуют процедуры корректировки лимитов на основе сводных расчетов. Законодательство предъявляет одинаковый уровень требований ко всем предприятиям, игнорируя различия в их экологической опасности и экономических возможностях. В сочетании с завышенными природоохранными требованиями это формирует значительные прогнозные потребности в инвестициях, трудновыполнимые, в том числе и для развитых стран. Обусловленный этим разрыв между природоохранными потребностями и экономическими возможностями приводит к массовому невыполнению предприятиями даже минимально необходимых экологических требований.
В Казахстане в 2016 году внедрен принцип механизма расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее - РОП). Согласно экологическому законодательству производители и импортеры автотранспортных средств, упаковки, электрического и электронного оборудования обязаны обеспечить организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров).
В Казахстане выбор инструментов и варианты проведения реформы рассматриваются вне зависимости от конкретных природоохранных задач. Данный подход существенно отличается от подхода к выбору и разработке инструментов природоохранной политики в странах ОЭСР, где отправной точкой обычно становится конкретная природоохранная проблема, требующая решения. После того, как в соответствии с этой проблемой определены природоохранные задачи, обычно выбирается адекватный пакет инструментов природоохранной политики, которые затем детально прорабатываются. Экономические инструменты редко используются изолированно; в целях решения конкретной проблемы они применяются либо в составе пакета регулирующих инструментов прямого действия и других вспомогательных программ либо параллельно с таким пакетом. Для решения различных видов природоохранных проблем и в связи с различными видами загрязняющих веществ следует применять различные виды и комбинации инструментов природоохранной политики.
Также в Казахстане действуют экономические инструменты, как платежи в бюджет за пользование отдельными видами природных ресурсов, обязательное экологическое страхование, финансирование природоохранных мероприятий, экономическая оценка ущерба, нанесенного окружающей среде.
В целях соответствия критериям Комитета по политике в сфере окружающей среды ОЭСР требуется содействие для изучения принципа "загрязнитель платит" с целью обеспечения полного и четкого понимания соответствия международным требованиям действующей практики в Казахстане. Данный обзор позволит государственным органам и общественным объединениям принимать взвешенные решения развития политики окружающей среды в целом для Казахстана и его регионов.
2.Цели проекта
Совершенствование экономического механизма природопользования путем реформирования системы экологических платежей и проведения анализа соблюдения принципа "загрязнитель платит" в Казахстане.

Қазақстан Республикасында қолданыстағы табиғатты пайдаланудың экономикалық тетігі қоршаған ортаның ластану деңгейін төмендетуге айтарлықтай әсер етпейді. Тетіктің негізгі элементтері – төлемдер жүйесі, жоспарлау дәстүрлері, ластаушы заттар эмиссияларын лимиттеу негізіндегінормативтік база - 80-жылдардың соңында және 90-жылдардың басында әзірленген. Қазіргі уақытта аталған тетіктің негізгі сипаттамалары түбегейліөзгерген экономикалық қатынастарға сәйкес келмейді.
Салық кодексіне ластаушы заттардың эмиссияларына бірыңғай төлем мөлшерлемесін енгізу инвестициялардыұзақ мерзімді жоспарлауда оң рөл атқарды, бірақтөлемдердің нысаналы мақсаты ынталандырушы емес, бұрынғыша фискалдық сипатқа ие.Қазақстан Республикасындағы төлемдер кәсіпкерлер үшін айтарлықтайжоғары, алайдаешқандай ынталандыру шаралары жоқ.
Қоршаған ортаға келтірілген залалды есептеу үнемі белгіленген коэффициенттердің негізінде жанама әдіспен жүзеге асырылады және іс жүзіндегі әсерге барабар емес. Кейде қоршаған ортаға келтірілген залал сомасы компанияның қаржылық жағдайына сәйкес келмейтін компанияның баланстық құны мөлшерінен бірнеше есе артық.
Ластанудың шектiжол берілетін нормативтерінің негізінде эмиссияларды лимиттеу рәсімдері жиынтық есептер негізінде лимиттерді түзету рәсімдері болмағандықтан, фондық ластанудың нормативтік мәндерінің шегіне шықты,қалалар мен өзен бассейндерінің атмосферасындағы санитариялық-экологиялық жағдайлардың сақталуын қамтамасыз етпейді.Заңнама барлық кәсіпорындарғаолардың экологиялық қаупі менэкономикалық мүмкіндік айырмашылықтарынақарамастан, бірдей талаптар қояды. Бұл аса жоғары табиғи қорғау талаптарымен үйлесімдеинвестицияларға, оның ішінде дамыған елдер үшін де орындалуы қиын елеулі болжамды қажеттіліктердіқалыптастырады. Осыған байланысты табиғат қорғау қажеттіліктері мен экономикалық мүмкіндіктер арасындағы алшақтық кәсіпорындардыңқажетті ең төмен экологиялық талаптарының өзінжаппай орындамауынаәкеліп соқтырады.
Қазақстанда 2016 жылы өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері (бұдан әрі - ӨКМ)тетіктерінің қағидаты енгізілді.
Экологиялық заңнамаға сәйкес автокөлік құралдарының, қаптамаларының, электр және электрондық жабдықтың өндірушілері мен импорттаушылары өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттеріненайырылғаннан кейін пайда болған қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге тиіс.
Қазақстанда реформа жүргізу құралдары мен нұсқаларын таңдау нақты табиғат қорғау міндеттерінентысқарастырылуда. Бұл тәсіл ЭЫДҰ елдеріндегітабиғат қорғаусаясаты құралдарын таңдау мен әзірлеутәсілдерінен айтарлықтай ерекшеленеді, мұнда әдетте басталу нүктесі шешімдіталап ететіннақты табиғат қорғау проблемасы негізгіболады. Осы проблемаға сәйкес табиғат қорғау мақсаттары айқындалғаннан кейін, әдетте егжей-тегжейлі пысықталатын табиғат қорғау саясатыныңқұралдарытаңдалады.Экономикалық құралдар сирек оқшауланып пайдаланылады;нақты проблеманы шешу мақсатында олар тікелей қолданылатын реттеу құралдарыжәнебасқа да қосалқы бағдарламаларының топтамасы құрамында не осындай топтамамен қатар қолданылады. Әртүрлі табиғат қорғаупроблемаларын шешу мақсатында және ластаушы заттардың әртүрлігінебайланысты табиғат қорғау саясаты құралдарының бірнеше түрін және тәсілдерін қолдану керек.
Сондай-ақ Қазақстанда табиғи ресурстардың жекелеген түрлерін пайдалануүшін бюджетке төлемдер, міндетті экологиялық сақтандыру, табиғат қорғау іс-шараларын қаржыландыру, қоршаған ортаға келтірілген зиянды экономикалық бағалау сияқты экономикалық құралдарқолданылады.
ЭЫДҰҚоршаған орта саласындағы саясат жөніндегі комитетінің өлшемшарттарына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстандағы қолданыстағы практиканың халықаралық талаптарына сәйкестігін толық және нақты түсінуді қамтамасыз ету мақсатында"ластаушы төлейді" қағидатын зерделеу үшін көмек талап етіледі. Бұл Шолу мемлекеттік органдарға және қоғамдық бірлестіктерге жалпы Қазақстан мен оның өңірлері үшін қоршаған орта саясатын дамытудасараланған шешімқабылдауға мүмкіндік береді.
2. Жобаның мақсаттары
Экологиялық төлемдер жүйесін реформалау және Қазақстанда "ластаушы төлейді" қағидатының сақталуына талдау жүргізу арқылы табиғатты пайдаланудың экономикалық тетігінжетілдіру.

3. Охват проекта
Реализация проекта предполагается в три этапа:
1) фаза предварительного обзора и анализа;
2) подготовка аналитического отчета;
3) обсуждение результатов анализа и представление окончательной версии аналитического отчета.
Предварительный обзор и анализ включают:
консультации с Министерством энергетики, центральными государственными и местными исполнительными органами, ассоциациями природопользователей для более детального определения охвата проекта;
проведение первой встречи с участием основных заинтересованных сторон в Казахстане, на которой будет представлен проект и обсуждается охват проекта(в ходе дискуссии будут определены основные проблемы,насколько это возможно на этом этапе, но при этом будут, как минимум, четко определены охват, цели и задачи проекта);
обзор текущей ситуации в секторе на основе анализа доступных материалов, в частности, государственных стратегических документов и документов по вопросам политики, планов, нормативов по разработке среднесрочных программ бюджетных расходов, опубликованных и неопубликованных отчетов и прочих материалов как национальных, так и международных;
проведение ряда двухсторонних встреч и консультаций с представителями соответствующих государственных, негосударственных и международных организаций для дальнейшего уточнения элементов исследования, сбора данных и информации.
Подготовка аналитического отчета включает:
подготовку проекта отчета, который охватывает, в частности, следующие основные элементы:
1) анализ эффективности применяемых в Казахстане экономических механизмов регулирования в сфере охраны окружающей среды;
2) анализ соответствия экономических механизмов, применяемых в Казахстане и используемых в международной практике, основополагающим правилам и принципам ОЭСР;
3) зарубежный опыт налогообложения и экономических механизмов мотивирования предприятий инвестировать в экологически чистые технологии;
4) предложения по изменению законодательства для стимулирования инвестиций в новые технологии в целях достижения наилучшего производственного и экологического эффекта;
проведение заключительной встречи с заинтересованными сторонами и привлечение отраслевых ассоциаций и организации для обсуждения результатов проекта, на которой будет представлен проект отчета и согласована ее окончательная структура;
пересмотр отчета с учетом комментариев партнеров в Казахстане.
4. Описание реализации проекта
Проект будет реализовываться в тесном сотрудничестве с Министерством энергетики Республики Казахстан (далее–местный координатор), а также министерствами финансов и национальной экономики, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и заинтересованными отраслевыми ассоциациями. ОЭСР и Национальный координатор организуют встречу с заинтересованными сторонами при участии различных организаций для дальнейшего обсуждения охвата программы, работа над которой будет осуществляться в рамках этого проекта и ее отдельных элементов.
Проект будет реализовываться группой международных консультантов под руководством менеджера проекта от ОЭСР и при его непосредственном участии. Министерство энергетики, как ведущий партнер ОЭСР, будет играть ключевую роль в реализации проекта наряду с ОЭСР. Министерством будет назначен координатор проекта для его координации в стране. Активное участие представителей министерств финансов и национальной экономики в этом проекте имеет решающее значение.
Местный координатор проекта будет активно участвовать в реализации проекта, осуществлять деятельность по взаимодействию с ключевыми государственными органами, опираться в своей работе на налаженные рабочие отношения с ключевыми государственными ведомствами и поддержку Министерства энергетики, тесно сотрудничать с менеджером проекта от ОЭСР.
Местный координатор отвечает, в частности, за:
определение источников информации, сбор документов по запросу менеджера проекта от ОЭСР;
взаимодействие с национальными органами по вопросам, касающимся проекта, в частности, по вопросам определения ключевых заинтересованных сторон, с которыми должны встретиться сотрудники проекта в рамках визитов ОЭСР;
организацию встреч заинтересованных сторон в стране;
участие в подготовке проекта отчета и окончательной версии отчета по итогам анализа;
оказание содействия в решении организационных вопросов сотрудникам проекта: подготовка письменных приглашений, содействие в выдаче виз, определение мест проведения встреч, обеспечение успешного проведения встреч, организация перевода документов с государственного языка на английский язык (при необходимости).
Подготовка и реализация проекта в целом будут координироваться менеджером проекта от ОЭСР. В частности, менеджер проекта от ОЭСР будет отвечать за:
определение международных консультантов для работы по проекту;
взаимодействие с государственными должностными лицами в стране для содействия реализации проекта;
осуществление контроля за сроками реализации проекта;
предоставление комментариев и редактирование проектов отчетов для обеспечения высокого качества аналитической работы;
участие во встречах заинтересованных сторон в стране.
Проект будет реализовываться ОЭСР при поддержке международных консультантов, имеющих практический опыт и знание системы экологических платежей в странах ВЕКЦА и ОЭСР. Консультантов будет нанимать непосредственно ОЭСР. Главными функциями международных консультантов будет проведение выездных миссий в Казахстан с целью сбора необходимых данных и разработки рекомендаций. Международным консультантам будет оказывать содействие национальный консультант; международные консультанты подотчетны менеджеру проекта от ОЭСР.

3. Жобаның қамтуы
Жобаны үш кезеңде іске асыруболжануда:
1) алдын ала шолу және талдау фазасы;
2) талдамалық есепті әзірлеу;
3) талдау қорытындыларын талқылау жәнеталдамалықесептің түпкілікті нұсқасын ұсыну.
Алдын ала шолу және талдау мыналарды:
Жобақамтуын неғұрлым егжей-тегжейлі айқындау үшін Энергетика министрлігімен, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен, табиғат пайдаланушылар қауымдастықтарымен консультацияларды;
Қазақстанда жоба ұсынылатын және жобаның қамтуы талқыланатын мүдделі тараптардың қатысуымен алғашқы кездесу өткізуді(дискуссия барысында бұл кезеңде қаншалықты мүмкін болса,негізгі проблемаларайқындалатын болады, бірақ бұл ретте жобаның қамтуы, мақсаттары мен міндеттері мүмкіндігіншенақты айқындалатын болады);
қолжетімді материалдар, атап айтқанда, мемлекеттік стратегиялық құжаттар мен саясат мәселелеріжөніндегі құжаттар, жоспарлар, бюджеттік шығыстардың ортамерзімді бағдарламаларын әзірлеу бойынша нормативтер, ұлттық және халықаралық жарияланған және жарияланбаған есептер мен басқа да материалдардыталдау негізінде сектордағы ағымдағы жағдайды шолуды;
одан әрі зерттеу элементтерін нақтылау, деректермен ақпаратты жинақтау үшін тиісті мемлекеттік, мемлекеттік емес және халықаралық ұйымдар өкілдерімен бірқатар екіжақты кездесулер мен консультациялар өткізуді қамтиды.
Талдамалықесепті әзірлеумыналарды:
мынадай негізгі элементтерді қамтитын есеп жобасын дайындауды:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы реттеудің Қазақстанда қолданылатын экономикалық тетіктерінің тиімділігін талдауды;
2) Қазақстанда қолданылатын және халықаралық практикада пайдаланылатын экономикалық тетіктердің ЭЫДҰ негізгі қағидалары мен қағидаттарына сәйкес келуін талдау;
3)салық салудыңшетелдік тәжірибесі және экологиялық таза технологиялардыинвестициялауғакәсіпорындарды ынталандырудың экономикалық тетіктерін;
4) ең үздік өндірістік және экологиялық әсерге қол жеткізу мақсатында жаңа технологияларды инвестициялауға ынталандыру үшін заңнаманы өзгерту бойынша ұсыныстарды;
есеп жобасы ұсынылатын және оның түпкіқұрылымы келісілетін мүдделі тараптармен қорытынды кездесулер өткізужәне жобаны талқылау үшін салалық қауымдастықтар мен ұйымдарды тартуды;
Қазақстандағы әріптестердің ескертулерін есепкеала отырып,есепті қайта қарауды қамтиды.
4. Жобаны іске асыру сипаттамасы
Жоба Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігімен (бұдан әрі – жергілікті үйлестіруші), сондай-ақ Қаржы және ұлттық экономика министрліктерімен, "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және мүдделі салалық қауымдастықтармен тығыз ынтымақтастықта іске асырылатын болады. ЭЫДҰ және Ұлттық үйлестіруші мүдделі тараптармен әртүрлі ұйымдардың қатысуымен жұмысы осы жобаның шеңберінде жүзеге асырылатын бағдарламаның және оның жекелеген элементтерінің қамтуын одан әрі талқылау үшін кездесу ұйымдастырады.
ЖобаныЭЫДҰ жоба менеджерінің басшылығымен және оның тікелей қатысуымен халықаралық консультанттар тобы іске асыратын болады. Энергетика министрлігі ЭЫДҰ-ның жетекші әріптесі ретінде ЭЫДҰ-мен қатар жобаны іске асыруда негізгірөл атқарады. Министрлікжобаны елімізде үйлестіру үшін Жоба үйлестірушісін тағайындайды. Қаржы және ұлттық экономика министрліктері өкілдерінің бұл жобаға белсенді қатысуы маңызды болып табылады.
Жобаның жергілікті үйлестірушісі жобаның іске асырылуына белсенді қатысып,негізгі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл бойынша қызметті жүзеге асыратын болады. Ол өз жұмысында негізгі мемлекеттік ведомстволарыжолға қойғанжұмысқа және Энергетика министрлігінің қолдауына сүйенетін болады. Жобаның жергілікті үйлестірушісі ЭЫДҰ-ның жоба менеджерімен тығыз ынтымақтастықта болады.Атап айтқанда, жергілікті үйлестіруші мыналарға жауап береді:
ақпарат көздерін айқындау, ЭЫДҰ атынан жоба менеджерінің сұрау салуы бойынша құжаттар жинау;
жобаға қатысты мәселелер бойынша,атап айтқанда, ЭЫДҰ сапарлары шеңберінде қызметкерлер кездесуі тиіснегізгі мүдделі тараптарды айқындау мәселелері бойынша ұлттық органдармен өзара іс-қимыл жасау;
елімізде мүдделі тараптар кездесулерін ұйымдастыру;
есеп жобасын және талдау қорытындысы бойынша есептің соңғы нұсқасын әзірлеуге қатысу;
жоба қызметкерлеріне ұйымдастыру мәселелерін шешудежәрдемдесу: жазбаша шақырулар әзірлеу, виза беруде жәрдемдесу,кездесу өткізу орнын анықтау, кездесулерді сәтті өткізуді қамтамасыз ету,құжаттарды мемлекеттік тілден ағылшын тіліне аударуды ұйымдастыру (қажет болған жағдайда).
Жалпы жобаны әзірлеу және іске асырудыЭЫДҰ-ның жоба менеджері үйлестіретін болады. Атап айтқанда, ЭЫДҰ-ның жоба менеджері мыналарға жауап береді:
жоба бойынша жұмыс үшін халықаралық консультанттарды айқындау;
жобаны іске асыруға жәрдемдесу үшін елдегі мемлекеттік лауазымды адамдарменөзара іс-қимыл жасау;
жобаны іске асыру мерзімдеріне бақылауды жүзеге асыру;
талдамалық жұмыстың жоғары сапасын қамтамасыз ету үшін түсініктемелер беружәне есеп жобаларын редакциялау;
еліміздегі мүдделі тараптардың кездесулеріне қатысу.
Жоба ШЕКОА және ЭЫДҰ елдерінде экологиялық төлем жүйесі біліміменпрактикалық тәжірибесі бар халықаралық консультанттардың қолдауымен ЭЫДҰ-мен іске асырылатын болады. Консультанттарды тікелей ЭЫДҰ жалдайтын болады. Халықаралық консультанттардың басты функциялары – қажетті деректерді жинау және ұсынымдарды әзірлеу мақсатында Қазақстанда көшпелі миссия өткізу болады. Халықаралық консультанттарға ұлттық консультантжәрдемдесетін болады; халықаралық консультанттар ЭЫДҰ жоба менеджеріне есеп береді.

5. Результаты и сроки деятельности
Реализация проекта будет завершена к 31 декабря 2019 года. К декабрю 2019 года ожидается получение следующих основных результатов проекта:
определение и привлечение консультантов для работы по проекту – апрель 2018 года;
встреча с заинтересованными сторонами, посвященная началу реализации проекта - май-июнь 2018 года;
анализ эффективности применяемых в Казахстане экономических механизмов регулирования в сфере охраны окружающей среды (с приведением конкретных примеров и обоснованных расчетов) -октябрь 2018 года;
анализ соответствия экономических механизмов, применяемых в Казахстане и используемых в международной практике, основополагающим правилам и принципам ОЭСР (с приведением конкретных предложений по изменению законодательства Республики Казахстан)-ноябрь 2018 года;
обзор зарубежного опыта налогообложения и экономических механизмов мотивирования предприятий в инвестирование в экологически чистые технологии (с приведением конкретных предложений по изменению законодательства РеспубликиКазахстан)-декабрь 2018 года;
подготовка окончательного отчета – январь-март 2019 года;
проведение итогового совещания – март 2019 года;
разработка Дорожной карты по внесению изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан по итогам аналитического отчета – март-июнь2019 года;
публикация финального отчета – сентябрь 2019 год.

5. Қызметтің нәтижелері мен мерзімдері
Жобаны іске асыру 2019 жылғы 31 желтоқсанға қарай аяқталатын болады.2019 жылғы желтоқсанғақарайжобаның мынадай негізгі нәтижелерін алукүтілуде:
жоба бойынша жұмыс үшін консультанттардыайқындау және тарту – 2018 жылғы сәуір;
жобаны іске асыруды бастауға арналған мүдделі тараптармен кездесу – 2018 жылғы мамыр - маусым;
Қоршаған ортаны қорғау саласында Қазақстанда қолданылатын реттеудің экономикалық тетіктерінің тиімділігін талдау (нақты мысалдар мен негізделген есептеулерді келтіре отырып ) – 2018 жылғы қазан;
Қазақстанда қолданылатын және халықаралық тәжірибеде пайдаланылатын экономикалық тетіктердің ЭЫДҰ негізгі қағидалары мен қағидаттарына сәйкес келуін талдауазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер енгізу бойынша нақты ұсыныстар келтіре отырып) - 2018 жылғы қараша;
салық салудың шетелдік тәжірибесіне шолу жасау және экологиялық таза технологияларды инвестициялауға кәсіпорындарды ынталандырудың экономикалық тетіктері (Қазақстан Республикасыныңзаңнамасынаөзгерістер енгізу бойынша нақты ұсыныстар келтіре отырып) - 2018 жылғы желтоқсан;
түпкілікті есепті әзірлеу – 2019 жылғы қаңтар - наурыз;
қорытынды кеңес өткізу – 2019 жылғы наурыз;
Талдамалық есеп қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойыншажол картасынәзірлеу– 2019 жылғы наурыз – маусым;
қорытынды есепті жария ету – 2019 жылғы қыркүйек.

6. Бюджет проекта
- Общий бюджет проекта оценивается в 132875 евро (сто тридцать две тысячи восемьсот семьдесят пять евро). Реализация проекта предусматривается через республиканский бюджет.
Расчет по использованию бюджета
Категория
Общая расчетная стоимость (евро)
Командировочные расходы
20000
Затраты на сотрудников ОЭСР
50000
Услуги консультантов
50000
Услуги перевода
5000
Административный сбор ОЭСР (6,3 %)
7875
Итого расходы:
132875
*Примечание: любой перерасход на одной строке бюджета может быть компенсирован недостачей на другой строке бюджета, оставаясь в рамках полного бюджета.

6. Жоба бюджеті
- Жобаның жалпы бюджеті 132875 еуроға(бір жүз отыз екі мың сегіз жүз жетпіс бесеуро) бағаланады. Жобаны республикалық бюджет арқылыіске асыру көзделеді.
Бюджетті пайдалану бойынша есеп
Санаты
Жалпы есептеуқұны (еуро)
Іссапаршығыстары
20000
ЭЫДҰ қызметкерлеріне жұмсалатыншығындар
50000
Консультанттардың көрсетілетін қызметтері
50000
Көрсетілетін аудармақызметтері
5000
ЭЫДҰ әкімшілікалымы (6,3 %)
7875
Шығыстаржиыны:
132875
*Ескертпе: Бюджеттің бір жолындағы кез келген артық шығыс толық бюджет шеңберінде қала отырып, бюджеттің басқа жолындағы жетіспеушілікті өтеуі мүмкін.