О создании республиканского государственного учреждения "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2018 года № 381.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 13 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – учреждение) на территории Балхашского района Алматинской области.
2. Изъять из категории:
1) земель водного фонда земельные участки республиканского государственного учреждения "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" общей площадью 25024,0 гектара;
2) земель лесного фонда земельные участки коммунального государственного учреждения "Баканасское государственное учреждение лесного хозяйства Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области" общей площадью 340076,6 гектара.
3. Предоставить учреждению в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан, земельные участки общей площадью 415164,2 гектара в постоянное землепользование на территории Балхашского района Алматинской области, в том числе на территории Караойского государственного природного заказника 213603,9 гектара, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Перевести земельные участки, указанные в пункте 2 настоящего постановления, и земли запаса Балхашского района Алматинской области общей площадью 50063,6 гектара в категорию земель особо охраняемых природных территорий, а имеющиеся на этой территории леса отнести к категории государственного лесного фонда "леса государственных природных резерватов".
5. Акимату Алматинской области в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан установить охранную зону вокруг и на землях собственников земельных участков и землепользователей, находящихся в охранной зоне учреждения, с запрещением и (или) ограничением в пределах этой зоны любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологических систем.

"Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесін құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 27 маусымдағы № 381 қаулысы.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 13-бабының 3) тармақшасына және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облысы Балқаш ауданының аумағында "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мекеме) құрылсын.
2. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің жалпы алаңы 25024,0 гектар жер учаскелері су қоры жерлері санатынан;
2) "Алматы облысы Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының Бақанас орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жалпы алаңы 340076,6 гектар жер учаскелері орман қоры жерлері санатынан алынсын.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Алматы облысы Балқаш ауданының аумағындағы жалпы алаңы 415164,2 гектар, соның ішінде Қараой мемлекеттік табиғи қаумалының аумағындағы 213603,9 гектар жер учаскелері Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен мекемеге тұрақты жер пайдалануға берілсін.
4. Осы қаулының 2-тармағында көрсетілген жер учаскелері және Алматы облысы Балқаш ауданының жалпы алаңы 50063,6 гектар босалқы жерлері ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері санатына ауыстырылсын, ал осы аумақтағы ормандар "мемлекеттік табиғи резерваттардың ормандары" мемлекеттік орман қоры санатына жатқызылсын.
5. Алматы облысының әкімдігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мекеменің айналасында және оның қорғау аймағында орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жерлерінде қорғау аймағын белгілеп, осы аймақтың шегінде экологиялық жүйенің жай-күйіне және оны қалпына келтіруге кері әсер ететін кез келген қызметке тыйым салсын және (немесе) шектеу қойсын.

6. Установить, что финансирование учреждения осуществляется из республиканского бюджета за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на содержание особо охраняемых природных территорий.
7. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
8. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
9. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2018 года № 381
Экспликация земельных участков, предоставляемых в постоянное землепользование республиканскому государственному учреждению "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" на территории Балхашского района Алматинской области
гектар
Наименование
Общая площадь
в том числе
Лесные угодья
Нелесные угодья
Покрытые лесом
в том числе
Итого лесных угодий
Сенокосы
Пастбища
Под водой
Прочие земли
Итого нелесных угодий
колочные леса
лесные культуры
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

6. Мекемені қаржыландыру ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтіп ұстауға республикалық бюджетте көзделетін қаражат есебінен және соның шегінде республикалық бюджеттен жүзеге асырылатын болып белгіленсін.
7. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
8. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2018 жылғы 27 маусымдағы
№ 381 қаулысына
қосымша
Алматы облысы Балқаш ауданының аумағындағы "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалануға берілетін жер учаскелерінің экспликациясы
гектар
Атауы
Жалпы алаңы
соның ішінде
Орман алқаптары
Ормансыз алқаптар
Орман көмкерген
соның ішінде
Орман алқаптарының жиыны
Шабындықтар
Жайылымдар
Су астында
Өзге жерлер
Ормансыз алқаптардың жиыны
шоқ ормандар
орман дақылдары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 168):
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств:
дополнить пунктом 40 следующего содержания:
"40. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений":
в лимитах штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений, утвержденных указанным постановлением:
в разделе 8:
строки:
"
8
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан с учетом его территориальных органов и подведомственных ему государственных учреждений, в том числе:
9536
Государственные учреждения, подведомственные Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, в том числе:
5645
"
изложить в следующей редакции:
"
8
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан с учетом его территориальных органов и подведомственных ему государственных учреждений, в том числе:
9600
Государственные учреждения, подведомственные Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, в том числе:
5709
";
дополнить подпунктом 40) следующего содержания:
"
40)
РГУ "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш"
64
".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 593 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 42-43, ст. 290):
в перечне особо охраняемых природных территорий республиканского значения, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Алматинская область":
дополнить строкой, порядковый номер 23-1, следующего содержания:
"
23-1
Государственный природный резерват "Иле-Балхаш"
415164,2
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
";
строку, порядковый номер 29, изложить в следующей редакции:
"
29
Караойский государственный природный заказник (комплексный)

1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 14, 168-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 40-жолмен толықтырылсын:
"40. "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі".
2. "Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелеріндегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерінде:
8-бөлімде:
мына:
"
8
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, оның аумақтық органдарын және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерді ескере отырып, оның ішінде:
9536
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер, оның ішінде:
5645
"
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, оның аумақтық органдарын және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерді ескере отырып, оның ішінде:
9600
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер, оның ішінде:
5709
";
мынадай мазмұндағы 40) тармақшамен толықтырылсын:
"
40)
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" РММ
64
".
3. "Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 593 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 42-43, 290-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесінде:
"Алматы облысы" деген бөлім:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 23-1-жолмен толықтырылсын:
"
23-1
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты
415164,2
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
";
реттік нөмірі 29-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
29
Қараой мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)