Об утверждении Правил (методики) ценообразования на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2018 года № 417.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
№ 417 от 11 июля 2018 года
Правила (методика) ценообразования на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки
1. Общие положения
Настоящие Правила (методика) ценообразования на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки (далее - Правила) устанавливают порядок определения (расчета) цен сделок (реализации) при совершении экспортных сделок по купле-продаже на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки, с использованием одного из нижеследующих видов сырья:
титана губчатого;
титанового лома;
титана губчатого и титанового лома.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах
В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) электронно-лучевая плавка – метод плавки титана путҰм использования энергии электронного луча;
2) дифференциал – размер корректировки, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки или цены из источника информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании и определяемый с учетом положений главы 5 настоящих Правил;
3) долгосрочный контракт – контракт (договор) купли-продажи титановых слитков, произведенных методом электронно-лучевой плавки, заключенный на срок от одного года до двух лет;
4) спецификация покупателя – документ, содержащий требования к твердости и химическому составу титановых слитков, который утверждается потребителем, использующим продукцию для производства изделий из титана и его сплавов;
5) стандарт B 348 – международный стандарт американской добровольной организации "ASTM International" последней ревизии (американское общество по материалам и их испытаниям), разрабатывающей и издающей стандарты для материалов, продуктов, систем и услуг всех отраслей;

Электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 417 қаулысы.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 11 шілдедегі
№ 417 қаулысымен
бекітілген
Электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) 1. Жалпы ережелер
Осы Электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына баға белгілеу қағидалар (әдістеме) (бұдан әрі – Қағидалар) төменде көрсетілген шикізаттың біреуін пайдалана отырып, электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына сатып алу-сату бойынша экспорттық мәмілелерді жасау кезінде мәмілелер (өткізу) бағасын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді:
кеуекті титан;
титан сынықтары;
кеуекті титан және титан сынықтары.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) электрондық-сәулелік балқыту – электрондық сәуле энергиясын пайдалану арқылы титанды балқыту әдісі;
2) дифференциал – мәміле бағасын немесе ақпарат көзінен алынатын бағаны Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу заңнамасына сәйкес және осы Қағидалардың 5-тарауының ережелерін ескере отырып айқындалатын салыстырмалы экономикалық жағдайларға сәйкес келтіру үшін қолданылатын түзету мөлшері;
3) ұзақ мерзімді келісімшарт – бір жылдан бастап екі жылға дейінгі мерзімге жасалған электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларын сатып алу-сату келісімшарты (шарт);
4) сатып алушының ерекшелігі – титаннан және оның қорытпаларынан жасалатын бұйымдарды өндіруге арналған өнімдерді пайдаланатын тұтынушылар бекітетін титан құймаларының қаттылығына және химиялық құрамына қойылатын талаптарды қамтитын құжат;
5) B 348 стандарты – барлық салалардың материалдары, өнімдері, жүйелері мен қызметтері үшін стандарттарды әзірлейтін және шығаратын, соңғы ревизиядағы "ASTM International" (америкалық материалдар мен оларды сынау жөніндегі қоғам) америкалық ерікті ұйымының халықаралық стандарты;

6) титан губчатый – биологически и экологически безвредный материал, полученный магнийтермическим способом с вакуум-термической очисткой и являющийся исходным материалом для производства полуфабрикатов из титана и его сплавов с содержанием титана не менее 95,0 мас.%;
7) титановые слитки – макроскопическая однородная смесь на основе титана или с добавками алюминия, ванадия, железа и других примесей, а также титанового лома в виде литой металлической заготовки, предназначенной для дальнейшей переработки путем пластической деформации (прокатки, ковки, прессования), переплава или электролиза;
8) товар – титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки для дальнейшей реализации потребителю;
9) титановый лом – отходы производства титановых слитков в виде лома титановой стружки и лома кускового титана;
10) трейдер – лицо, осуществляющее посреднические функции при купле-продаже титановых слитков, произведенных методом электронно-лучевой плавки самостоятельно и (или) по поручению участника сделки;
11) цена из источников информации – цена, публикуемая в долларах США компанией "Argus Media group" в журнале "MetalPrices.com" (Великобритания) сайт www.metalprices.com и Общество с ограниченной ответственностью "Мегасофт" в журнале "Металлургический бюллетень" (Россия) сайт www.metaltorg.ru;
12) цена сделки – цена реализации предприятия на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки, рассчитанная в соответствии с положениями настоящих Правил;
13) ценовой коридор – верхний и нижний пределы цен, устанавливаемые участниками сделки при заключении долгосрочных контрактов на основании ряда минимальных и максимальных значений цен из источников информации: для титановых слитков - журнал "MetalPrices.com", сайт www.metalprices.com (Великобритания), в случае отсутствии публикации источника "MetalPrices.com" – значение цен принимается из источника "Металлургический бюллетень", сайт www.metaltorg.ru.
3. Применение ценового коридора при определении цены сделки для долгосрочных контрактов
Для долгосрочных контрактов купли-продажи титановых слитков, произведенных методом электронно-лучевой плавки, участники сделки устанавливают ценовой коридор, применяемый в течение всего срока действия контракта.
Верхний и нижний пределы ценового коридора определяются на основании среднеарифметических минимальных и максимальных значений цен, опубликованных в соответствующем источнике информации на каждое первое число двух календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором заключается долгосрочный контракт, и цен из источника информации, опубликованных на первое число месяца, в котором заключается долгосрочный контракт.
Ценовой коридор, установленный участниками сделки при заключении долгосрочного контракта, применяется для определения цены сделки на дату перехода права собственности на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки.
При отклонении среднеарифметического значения цены из источника информации от верхнего предела установленного ценового коридора в сторону увеличения (повышения) цена сделки на дату перехода права собственности на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки, рассчитывается на основании верхнего предела установленного ценового коридора.
При отклонении среднеарифметического значения цены из источника информации от нижнего предела установленного ценового коридора в сторону уменьшения (снижения) цена сделки на дату перехода права собственности на титановые слитки, произведенные методом электронно-лучевой плавки, рассчитывается на основании нижнего предела установленного ценового коридора.

6) кеуекті титан – вакуумды-термиялық тазалау арқылы магнийтермиялық тәсілмен алынған және титан мен құрамында 95,0 мас.% кем емес мөлшерде титаны бар оның қорытпаларынан жасалған жартылай фабрикаттар өндіруге арналған бастапқы материал болып табылатын биологиялық және экологиялық залалсыз материал;
7) титан құймалары – титан негізіндегі немесе алюминий, ванадий, темір және басқа да қоспалар, сондай-ақ титан сынықтары қосылған, пластикалық пішінін өзгерту (илектеу, соққылау, тығыздау), қайта қорыту немесе электролиз арқылы одан әрі қайта өңдеуге арналған құйылған металл әзірлемесі түріндегі макроскопиялық біртекті қоспа;
8) тауар – тұтынушыға кейіннен өткізу үшін электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймалары;
9) титан сынықтары – титан жоңқасының сынықтары немесе кесек титан сынықтары түріндегі титан құймалары өндірісінің қалдықтары;
10) трейдер – дербес және (немесе) мәмілеге қатысушының тапсырмасы бойынша электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларын сатып алу-сату кезіндегі делдалдық функцияларды жүзеге асыратын тұлға;
11) ақпарат көзінен алынған баға – "Argus Media group" компаниясы "MetalPrices.com" (Ұлыбритания) журналында www.metalprices.com сайтында және "Мегасофт" жауапкершілігі шектеулі қоғамы "Металлургический бюллетень" журналында (Ресей) www.metaltorg.ru сайтында АҚШ долларында жарияланатын баға;
12) мәміле бағасы – осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес есептелген электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына кәсіпорынның өткізу бағасы;
13) баға дәлізі – ақпарат көзінен алынған бағалардың бірқатар ең төмен және ең жоғары мәндері негізінде ұзақ мерзімді келісімшарттарды жасасу кезінде мәмілеге қатысушылар белгілейтін бағалардың жоғары және төменгі шектері: титан құймалары үшін – "MetalPrices.com" журналы, www.metalprices.com (Ұлыбритания) сайтында, "MetalPrices.com" ақпарат көзінің жарияланымы болмаған жағдайда – баға мәні www.metaltorg.ru сайтында "Металлургический бюллетень" көзінен алынады.
3. Ұзақ мерзімді келісімшарттар үшін мәміле бағасын айқындау кезіндегі баға дәлізін қолдану
Электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді келісімшарттары үшін мәмілеге қатысушылар келісімшарттың барлық қолдану мерзімі ішінде қолданылатын баға дәлізін белгілейді.
Баға дәлізінің жоғары және төменгі шектері ұзақ мерзімді келісімшарт жасалатын айдың алдындағы екі күнтізбелік айдың әрбір бірінші күніне тиісті ақпарат көзінде жарияланған бағалардың орташа арифметикалық ең төменгі және ең жоғары мәндері және ұзақ мерзімді келісімшарт жасалатын айдың бірінші күніне жарияланған ақпарат көзінен алынған бағалар негізінде айқындалады.
Ұзақ мерзімді келісімшартты жасасу кезінде мәмілеге қатысушылар белгілеген баға дәлізі электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларына арналған меншік құқығының өту күніне мәміле бағасын айқындау үшін қолданылады.
Ақпарат көзінен алынған бағаның орташа арифметикалық мәні белгіленген баға дәлізінің жоғары шегінен ұлғаюы (артуы) жағына қарай ауытқыған кезде электрондық-сәулелік балқыту әдісі арқылы өндірілген титан құймаларына меншік құқығының өту күніне мәміле бағасы белгіленген баға дәлізінің жоғары шегінің негізінде есептеледі.
Ақпарат көзінен алынған бағаның орташа арифметикалық мәні белгіленген баға дәлізінің төменгі шегінен кему (азаю) жағына қарай ауытқыған кезде электрондық-сәулелік балқыту әдісі арқылы өндірілген титан құймаларына меншік құқығының өту күніне мәміле бағасы белгіленген баға дәлізінің төменгі шегінің негізінде есептеледі.

5. Определение дифференциала
В дифференциал, в целях приведения в сопоставимые экономические условия цены из источника информации, в зависимости от условий поставки титановых слитков, произведенных методом электронно-лучевой плавки, включаются обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы покупателя, связанные с доставкой товара до соответствующего рынка назначения (поставки) товара и его реализацией, включая:
1) расходы по хранению товара на складах;
2) расходы на транспортировку товара;
3) расходы по страхованию транспортировки товара;
4) расходы по уплате таможенных пошлин (платежей) на товар;
5) комиссионное вознаграждение в размере не более 2% от общей суммы расходов, понесенных трейдером (покупателем) по приобретению, финансированию, доставке и реализации товара. Комиссионное вознаграждение трейдера (покупателя) определяется на основании данных аудированной финансовой отчетности трейдера (покупателя), как средний размер нормы рентабельности за три предыдущих финансовых года, предшествующих году совершения сделки. Норма рентабельности определяется в процентах как отношение операционной прибыли к сумме себестоимости реализации и расходов периода.
6) расходы по финансированию, включая расходы покупателя по выплате вознаграждения по кредитам (займам), предоставленным покупателю коммерческими банками для приобретения, доставки и реализации товара, в размере не более трехмесячной ставки LIBOR+1,6%, а также расходы по комиссии банка, которые несет покупатель при привлечении и обслуживании кредитов (займов). Вознаграждение по кредитам (займам) определяется как среднеарифметическое значение трехмесячной ставки LIBOR+1,6%. Значение трехмесячных ставок LIBOR определяется на основании данных интернет-сайта www.bbalibor.com, как среднеарифметическое значение 3-х месячных ставок LIBOR, действовавших на даты отгрузки товара за календарный месяц. При этом в случае, если по контракту на реализацию товара в течение месяца была осуществлена только одна отгрузка, то для определения затрат по вознаграждениям по кредитам (займам) среднеарифметическое значение 3-х месячной ставки LIBOR соответствует одному значению среднеарифметической 3-х месячной ставки LIBOR на данный день отгрузки товара.
В случае, если по запросу органа государственных доходов официальный источник информации представит информацию, в которой будет предусмотрено, что в дифференциал не включаются расходы по финансированию, включая расходы покупателя по выплате вознаграждения по кредитам, предоставленным покупателю коммерческими банками для приобретения, доставки и реализации титановых слитков, а также расходы по комиссии банка, которые несет покупатель при привлечении и обслуживании кредитов, тогда такие расходы подлежат исключению из состава дифференциала. С такой информацией налогоплательщик должен быть ознакомлен до начала проведения налоговой проверки по вопросу государственного контроля за трансфертным ценообразованием.

5. Дифференциалды айқындау
Электрондық-сәулелік балқыту әдісімен өндірілген титан құймаларын жеткізу шарттарына байланысты ақпарат көздерінен алынған бағаларды салыстырмалы экономикалық жағдайға келтіру мақсатында дифференциалға тауарды тиісті межелі (жеткізілу) нарығына дейін жеткізуге және оны өткізуге байланысты сатып алушының құжаттамалық және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстары енгізіледі, олар мыналарды қамтиды:
1) тауарды қоймаларда сақтау шығыстары;
2) тауарды тасымалдау шығыстары;
3) тауарды тасымалдауды сақтандыру шығыстары;
4) тауарға арналған кедендік баж (төлем) салықтарын төлеу бойынша шығыстар;
5) трейдердің (сатып алушының) тауарды алу, қаржыландыру, жеткізу және сату бойынша шығыстарының жалпы көлемінің 2 % аспайтын мөлшердегі комиссиялық сыйақы. Трейдердің (сатып алушының) комиссиялық сыйақысы мәміле жасалған жылдың алдындағы өткен үш қаржы жылындағы рентабельділік нормасының орташа мөлшері ретінде трейдердің (сатып алушының) аудиттелген қаржылық есептілігінің деректері негізінде айқындалады. Рентабельділік нормасы кезеңнің шығыстары мен іске асырудың өзіндік құнының сомасына операциялық түсімнің қатынасы ретінде пайызбен айқындалады.
6) LIBOR+1,6% үш айлық мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерде тауарды сатып алу, жеткізу және өткізу, сондай-ақ кредиттерді (қарыздарды) тарту және қызмет көрсету кезінде сатып алушы көтеретін банк комиссияларының шығыстары үшін сатып алушыға коммерциялық банктер ұсынған кредиттер (қарыздар) бойынша сатып алушының сыйақы төлеу шығыстарын қоса алғандағы қаржыландыру шығыстары. Кредиттер (қарыздар) бойынша сыйақы, LIBOR+1,6% үш айлық мөлшерлемесінің орташа арифметикалық мәні ретінде айқындалады. LIBOR үш айлық мөлшерлемесінің мәні күнтізбелік айдағы тауарды жөнелткен күні қолданыста болған LIBOR үй айлық мөлшерлемесінің орташа арифметикалық мәні ретінде www.bbalibor.com интернет-сайтындағы деректер негізінде айқындалады. Бұл ретте келісімшарт бойынша тауарды өткізуге бір ай ішінде тек бір ғана жөнелтім жүзеге асырылған жағдайда, онда кредиттер (қарыздар) бойынша сыйақы бойынша шығындарды айқындау үшін LIBOR үш айлық мөлшерлемесінің орташа арифметикалық мәні тауарды жөнелткен күндегі LIBOR орташа арифметикалық үш айлық мөлшерлемесінің бір мәніне сай келеді.
Егер мемлекеттік кірістер органының сұратуы бойынша ресми ақпарат көздері сатып алушыға коммерциялық банктер титан құймаларын сатып алу, жеткізу және өткізу үшін ұсынған кредиттер бойынша сыйақы төлемі бойынша сатып алушының шығыстарын қоса алғанда, қаржыландыру бойынша шығыстарының, сондай-ақ кредиттерді тарту және қызмет көрсетуі кезінде сатып алушы көтеретін банк комиссиясы бойынша шығыстарының дифференциалға кірмейтіндігі көзделген ақпарат ұсынған жағдайда, онда мұндай шығыстар дифференциал құрамынан алып тастауға жатады. Мұндай ақпаратпен салық төлеуші трансферттік баға түзілуіне мемлекеттік бақылау мәселесі бойынша салық тексерісін жүргізуді бастағанға дейін таныстырылуға тиіс.

Составляющие дифференциала подтверждаются документально, в том числе долгосрочными контрактами, актами сдачи-приемки услуг по реализационным расходам с постатейной детализацией расходов покупателя, связанных с доставкой товара до соответствующего рынка назначения (поставки) товара и его реализацией, и (или) источниками информации в очередности, установленной статьей 18 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании".

Дифференциал құрамдастары құжат түрінде, оның ішінде ұзақ мерзімді келісімшарттармен, тауарды белгіленген (жеткізілуі) тиісті нарығына жеткізу және оны сатуға байланысты сатып алушы шығыстарын әр бап бойынша нақтылай отырып, сату шығыстары бойынша тапсыру-қабылдау актілерінде және (немесе) "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабында белгіленген кезектілік бойынша ақпарат көздерімен расталады.