О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2017 года № 580 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 180
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2017 года № 580 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017 - 2020 годы" следующие изменения:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) один раз в год, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе выполнения мероприятий Плана в Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан не позднее 25 февраля, следующего за отчетным годом, представлять в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Плана.";
План мероприятий по реализации Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017-2020 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 апреля 2019 года № 180
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 сентября 2017 года № 580

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының 2019 жылға арналған жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 869 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 180 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 580 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі есепті жылдан кейінгі 25 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.";
аталған қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11 сәуірдегі
№ 180 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы "19" қыркүйектегі
№ 580 қаулысымен
бекітілген

План мероприятий по реализации Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017-2020 годы
п/п
Наименование мероприятия
Форма
завершения
Ответственные за исполнение
Срок
исполнения
Предполагаемые расходы (тыс.тг.)
Источники
финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Раздел 1. Совершенствование законодательства в религиозной сфере
1.
Разработка концепции проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений"
концепция МДРГО 3 квартал 2017 года -
не требуются
2.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений"
проект Закона Республики Казахстан
МДРГО, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), АДГСПК (по согласованию), МВД, МИК, МОН, МКС, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал 2017 года
-
не требуются
3.
Внесение на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений"
проект Закона Республики Казахстан
МДРГО
4 квартал 2017 года
-
не требуются
4.
Осуществление анализа и приведение в соответствие с целями и задачами Концепции государственной политики в религиозной сфере действующих ведомственных (отраслевых) нормативных правовых актов в сфере религиозной деятельности
анализ и приказ Министра по делам религий и гражданского общества
МДРГО, МВД, МО, МИК, МОН, МКС
февраль 2018 года
-
не требуются
5.
Выработка предложений по усилению роли советов по связям с религиозными объединениями при Правительстве и акиматах областей, городов республиканского значения и столицы
протокол
МДРГО, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал 2017 года
-
не требуются
6.
Выработка совместно с представителями религиозных объединений и институтами гражданского общества предложений по мерам обеспечения прозрачности финансово - хозяйственной деятельности религиозных объединений и их филиалов
план
мероприятий
МДРГО, МФ, Гражданский альянс Казахстана (по согласованию), религиозные объединения (по согласованию)
4 квартал 2017 года
-
не требуются
7.
Обеспечение соответствия деятельности религиозных объединений целям и задачам, указанным в учредительных документах
информация в МИОР
МВД, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
-
не требуются

Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с№
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1-бөлім. Дін саласындағы заңнаманы жетілдіру
1.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
тұжырымдама
ДІАҚМ
2017 жылғы
3-тоқсан
-
талап етілмейді
2.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ДІАҚМ, БП (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), МҚІСҚА
(келісім бойынша),
ІІМ, АКМ, БҒМ, МСМ,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 жылғы
4-тоқсан
-
талап етілмейді
3.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасы
ДІАҚМ
2017 жылғы
4-тоқсан
-
талап етілмейді
4.
Діни қызмет саласындағы қолданыстағы ведомстволық (салалық) нормативтік құқықтық актілерге талдауды жүзеге асыру және Дін саласындағы мемлекеттік саясат тұжырымдамасының мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келтіру
Дін істері және азаматтық қоғам министрінің талдауы және бұйрығы
ДІАҚМ, ІІМ, Қорғанысмині, АКМ, БҒМ,
МСМ
2018 жылғы ақпан
-
талап етілмейді
5.
Үкіметтің және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің жанындағы діни бірлестіктермен байланыс жөніндегі кеңестердің рөлін күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
хаттама
ДІАҚМ,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 жылғы
4-тоқсан
-
талап етілмейді
6.
Діни бірлестіктер мен азаматтық қоғам институттарының өкілдерімен бірлесіп, діни бірлестіктер мен олардың филиалдары қаржы-шаруашылық қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету шаралары жөнінде ұсыныстар әзірлеу
іс-шаралар жоспары
ДІАҚМ, Қаржымині,
Қазақстанның Азаматтық альянсы (келісім бойынша), діни бірлестіктер
(келісім бойынша)
2017 жылғы
4-тоқсан
-
талап етілмейді
7.
Діни бірлестіктер қызметінің құрылтай құжаттарында көрсетілген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келуін қамтамасыз ету
АҚДМ-ға
ақпарат
ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді

Раздел 2. Укрепление светских принципов развития государства
8.
Разработка и утверждение Общенационального событийного графика мероприятий, направленных на разъяснение и продвижение в обществе государственной политики в религиозной сфере, формирование уважения к ценностям и принципам светского государства
приказ Министра информации и общественного развития
МИОР, МВД, МО, МОН, МКС, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно, до 1 декабря
-
не требуются
9.
Выработка предложений по формированию свода морально- этических и нравственных норм взаимоотношений государства, общества и религии в условиях светского государства
предложения в Администрацию Президента
МДРГО, МКС, МОН, МИК, МВД
2 квартал 2018 года
-
не требуются
10.
Утверждение Медиа-плана по освещению Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017-2020 годы и Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений"
приказ Министра информации и общественного развития
МИОР, МВД, МО, МОН, МКС, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно, до 1 декабря
-
не требуются
11.
Организация и проведение информационно-разъяснительной работы среди населения по основным положениям Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017 - 2020 годы
план
мероприятий
МИОР, МВД, МОН, МКС, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, Гражданский альянс Казахстана (по согласованию)
ежегодно,
2017-2020
годы
-
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
12.
Выпуск в рамках средств, выделенных по государственному социальному заказу, информационных материалов по продвижению светских принципов государства и его ценностей, межэтнического, межрелигиозного и межконфессионального диалога и согласия, противодействию идеологии религиозного экстремизма
методические пособия, справочники, брошюры, сборники, иллюстрированные буклеты, календари и другие информационные материалы
МИОР, МКС, МОН, акиматы областей городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
13.
Издание общественно значимой литературы о ценностях независимого Казахстана, вкладе республики в межцивилизационный и межрелигиозный диалог, непримиримости к радикальной идеологии, в том числе в рамках средств, выделенных по государственному социальному заказу
общественно
значимая
литература
МИОР, МКС
ежегодно,
2018-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела")
14.
Подготовка и выпуск серии документальных фильмов, учебно-познавательных телепередач, телевизионных сюжетов, социальных видеороликов и других медиапродуктов, направленных на укрепление светских принципов развития общества, межконфессионального согласия, непримиримости к идеологии религиозного радикализма среди всех целевых групп населения
информационные
материалы
МИОР, МКС, МОН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 003 "Проведение государственной информационной политики")
15.
Проведение информационно-разъяснительной работы среди религиозной части населения по усилению роли семьи, повышению ответственности родителей или лиц, их заменяющих, за жизнь и здоровье, образование и воспитание детей, не достигших совершеннолетнего возраста, их социальной защиты
план
мероприятий
МИОР, МОН, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
16.
Организация обучающих семинаров, тренингов для переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, сотрудников правоохранительных, специальных органов и Вооруженных Сил по разъяснению государственной политики в религиозной сфере
информация в Администрацию Президента
МИОР, АДГСПК (по согласованию), ГП
(по согласованию), КНБ
(по согласованию), МВД, МО
ежегодно,
2018-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
17.
Организация семинаров и тренингов для представителей республиканских и региональных средств массовой информации по освещению религиозной тематики
семинары,
тренинги
МИОР, МОН, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
18.
Организация социологических и аналитических исследований с целью мониторинга общественного мнения о ходе реализации государственной политики в религиозной сфере
информация в Администрацию Президента
МИОР, МОН, КИСИ (по согласованию), Институт философии, политологии и религиоведения Комитета науки МОН (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
19.
Осуществление системного мониторинга за состоянием и динамикой развития религиозной ситуации в стране и мире
информация в Администрацию Президента
МИОР, СВР "Сырбар"
(по согласованию), МВД, МИД, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
20.
Реализация социальных проектов, направленных на укрепление и продвижение светских ценностей казахстанского общества
информация в Администрацию Президента
МИОР, МКС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства")
21.
Разработка учебной программы курса "Общество и религия" для 8-х классов общеобразовательной школы
учебная
программа,
учебник
МОН, МДРГО, НАО им. И. Алтынсарина (по согласованию)
сентябрь 2017 года
не требуются
22.
Разработка и реализация мер по внедрению светского компонента в учебные программы духовных (религиозных) организаций образования и курсов повышения квалификации служителей духовенства
информация в Администрацию Президента
МОН, МДРГО
1 квартал 2018 года
не требуются
23.
Совершенствование образовательных программ по религиоведению и теологии в соответствии с Концепцией государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017 - 2020 годы
образовательные
программы
МОН, МДРГО
2 квартал 2018 года
не требуются
24.
Проведение мониторинга для определения потребности в специалистах-религиоведах для организаций технического и профессионального образования, послесреднего образования
информация в МИОР
МОН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
25.
Формирование государственного образовательного заказа на подготовку специалистов- религиоведов с высшим образованием по результатам мониторинга
предложения в МОН
МИОР, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 204 "Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием")
26.
Проведение мониторинга деятельности духовных религиозных организаций образования (университет, медресе, воскресные школы, семинарии и др.) на предмет соответствия утвержденным учебным программам
информация в МИОР
МОН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

2-бөлім. Мемлекет дамуының зайырлы қағидаттарын нығайту
8.
Қоғамда дін саласындағы мемлекеттік саясатты түсіндіруге және ілгерілетуге, зайырлы мемлекеттің құндылықтары мен қағидаттарын құрметтеуді қалыптастыруға бағытталған іс-шаралардың Жалпыұлттық оқиғалық кестесін әзірлеу және бекіту
Ақпарат және қоғамдық даму министрінің бұйрығы
АҚДМ, ІІМ, Қорғанысмині, БҒМ, МСМ, ДСМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын,
1 желтоқсанға дейін
-
талап етілмейді
9.
Зайырлы мемлекет жағдайларындағы мемлекеттің, қоғамның және діннің өзара қарым-қатынастары моральдық-этикалық және адамгершілік нормаларының жинағын қалыптастыру жөнінде ұсыныстарды пысықтау
Президент Әкімшілігіне
ұсыныстар
ДІАҚМ, МСМ, БҒМ, АКМ, ІІМ
2018 жылғы
2-тоқсан
-
талап етілмейді
10.
Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасын және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жария ету жөніндегі медиа-жоспарды бекіту
Ақпарат және қоғамдық даму министрінің бұйрығы
АҚДМ, ІІМ, Қорғанысмині, БҒМ, МСМ, ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын,
1 желтоқсанға дейін
-
талап етілмейді
11.
Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасының негізгі ережелері бойынша халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
іс-шаралар жоспары
АҚДМ, ІІМ, БҒМ, МСМ, ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері,
Қазақстанның Азаматтық альянсы
(келісім бойынша)
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
12.
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс бойынша бөлінген қаражат шеңберінде мемлекеттің зайырлы қағидаттары мен оның құндылықтарын, этносаралық, дінаралық және конфессияаралық диалогты және келісімді, діни экстремизм идеологиясына қарсы іс-қимылды ілгерілету жөніндегі ақпараттық материалдарды басып шығару
әдістемелік құралдар, анықтамалықтар, брошюралар, жинақтар, иллюстрациялы буклеттер, күнтізбелер және басқа да ақпараттық материалдар
АҚДМ, МСМ, БҒМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
13.
Тәуелсіз Қазақстанның құндылықтары, республиканың өркениетаралық және дінаралық диалогқа қосқан үлесі, радикалды идеологияға төзбеушілік туралы, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс бойынша бөлінген қаражат шеңберінде қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару
қоғамдық маңызы бар әдебиет
АҚДМ, МСМ
жыл сайын, 2018 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату,
Қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау
және мұрағат ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы)
14.
Қоғам дамуының зайырлы қағидаттарын, конфессияаралық келісімді, халықтың барлық нысаналы топтары арасында діни радикализмнің идеологиясына төзбеушілікті нығайтуға бағытталған деректі фильмдер, оқу-танымдық телехабарлар, телевизиялық сюжеттер, әлеуметтік бейнероликтер мен басқа да медиа-өнімдер топтамаларын дайындау және шығару
ақпараттық материалдар
АҚДМ, МСМ, БҒМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет
(003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" бюджеттік бағдарламасы)
15.
Халықтың діндар бөлігі арасында кәмелетке толмаған балалардың өмірі мен денсаулығы, білімі мен тәрбиесі, олардың әлеуметтік қорғалуы үшін отбасының рөлін күшейту ата-ананың немесе олардың орнындағы адамдардың жауапкершілігін арттыру жөніндегі ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
іс-шаралар жоспары
АҚДМ, БҒМ, ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
16.
Дін саласындағы мемлекеттік саясатты түсіндіру бойынша мемлекеттік қызметшілерді, құқық қорғау органдарының, арнаулы органдардың және Қарулы Күштердің қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру үшін оқыту семинарларын, тренингтер ұйымдастыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, МҚІСҚА
(келісім бойынша),
БП (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ, Қорғанысмині
жыл сайын, 2018 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
17.
Діни тақырыпты жария ету бойынша республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдеріне арналған семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру
семинарлар, тренингтер
АҚДМ, БҒМ, ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
18.
Дін саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылу барысы туралы қоғамдық пікірді мониторингтеу мақсатында әлеуметтік және талдамалық зерттеулер ұйымдастыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, БҒМ, ҚСЗИ (келісім бойынша), БҒМ Ғылым комитетінің Философия, саясаттану және дінтану институты (келісім бойынша),
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
19.
Елдегі және әлемдегі діни ахуалдың жай-күйін және даму серпінін жүйелі түрде мониторингтеуді жүзеге асыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, "Сырбар" СБҚ (келісім бойынша), ІІМ, СІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
20.
Қазақстан қоғамының зайырлы құндылықтарын нығайту мен ілгерілетуге бағытталған әлеуметтік жобаларды іске асыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, МСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы)
21.
Жалпыға бірдей білім беретін мектептердің 8-сыныптарына арналған "Қоғам және дін" курсының оқу бағдарламасын әзірлеу
оқу бағдарламасы, оқулық
БҒМ, ДІАҚМ,
Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісім бойынша)
2017 жылғы қыркүйек
-
талап етілмейді
22.
Рухани (діни) білім беру ұйымдарының және дін қызметшілерінің біліктілігін арттыру курстарының оқу бағдарламаларына зайырлылық компонентін енгізу жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
БҒМ, ДІАҚМ
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
23.
Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының 2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес дінтану және теология жөніндегі білім беру бағдарламаларын жетілдіру
білім беру бағдарламалары
БҒМ, ДІАҚМ
2018 жылғы
2-тоқсан
-
талап етілмейді
24.
Техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін дінтанушы мамандарға мұқтаждықты айқындау үшін мониторинг жүргізу
АҚДМ-ға
ақпарат
БҒМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
25.
Мониторингтеу нәтижелері бойынша жоғары білімді дінтанушы мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру
БҒМ-ға ұсыныстар
АҚДМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (204 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі біліммен қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы)
26.
Бекітілген оқу бағдарламаларына сәйкес келуі тұрғысынан рухани діни білім беру ұйымдарының (университет, медресе, жексенбілік мектептер, семинариялар және т.б.) қызметіне мониторингтеуді жүргізу
АҚДМ-ға
ақпарат
БҒМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын

ежегодно, к 25 июля, 25 декабря
не требуются
27.
Проведение социально-значимых культурных мероприятий, направленных на воспитание казахстанского патриотизма, уважения к культуре и традициям народа Казахстана, укрепление межэтнического и межконфессионального согласия, привитие иммунитета к религиозному радикализму
информация в МИОР
МКС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетные программы 017 "Обеспечение внутриполитической стабильности и укрепление казахстанского патриотизма", 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела")
28.
Проведение разъяснительной работы среди целевых групп населения по сохранению духовного и культурного наследия народа Казахстана, укреплению светских устоев развития государства, противодействию идеологии религиозного радикализма с привлечением представителей творческой и научной интеллигенции, деятелей культуры и спорта
план
мероприятий
МИОР, МКС, МОН, М3,
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002"Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
29.
Разработка комплекса мер по предотвращению проявлений среди молодежных, культурных и спортивных организаций негативных стереотипов, межэтнической и межконфессиональной розни и нетерпимости
план
мероприятий
МДРГО, МКС, МВД, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал 2018 года
не требуются
30.
Разработка информационных материалов для учителей, воспитателей и родителей по предупреждению распространения радикальных религиозных идей в сети интернет
брошюры, буклеты, видеопродукция и другие информационные материалы
МИОР, МОН, МВД
ежегодно,
2018-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
31.
Разработка комплекса мер по привлечению религиозных объединений к реализации проектов, направленных на укрепление государственно-конфессионального и межконфессионального диалога, профилактику распространения идей деструктивных религиозных течений
план
мероприятий
МДРГО, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал 2018 года
не требуются
32.
Проведение совместно с религиозными объединениями мероприятий, направленных на развитие благотворительности и меценатства, сохранение демографической устойчивости, упрочение в сознании граждан семейных ценностей
план
мероприятий
МДРГО, религиозные объединения(по согласованию)
1 квартал 2018 года
не требуются
33.
Подготовка, организация и проведение XVII заседания Секретариата Съезда лидеров мировых и традиционных религий, VI Съезда лидеров мировых и традиционных религий в городе Астане
план
мероприятий
МДРГО, МИД, МИК, МВД, КНБ (по согласованию), СВР "Сырбар" (по согласованию), акиматы городов Астаны и Алматы
октябрь 2018 года
республиканский бюджет (бюджетная программа 006 "Представительские затраты")
34.
Подготовка, организация и проведение XVIII-XIX заседаний Секретариата Съезда лидеров мировых и традиционных религий, заседаний рабочей группы Секретариата Съезда
план
мероприятий
МИОР, МИД, МВД, КНБ (по согласованию), СВР "Сырбар" (по согласованию), городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2019-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 006 "Представительские затраты")
35.
Расширение международного сотрудничества между уполномоченными государственными органами государств мира, в том числе стран ОЭСР по вопросам религиозной сферы
меморандумы,
соглашения
МИОР, МИД
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
36.
Укрепление сотрудничества с ОБСЕ, международными и отечественными НПО в части обеспечения религиозной терпимости и стабильности
информация в Администрацию Президента
МИОР, МИД
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 005 "Заграничные командировки")
37.
Участие в зарубежных мероприятиях гуманитарного характера по популяризации казахстанской модели межрелигиозного и межконфессионального мира и согласия, Съезда лидеров мировых и традиционных религий
конференции, форумы, круглые столы, встречи, международные выставки
МИОР, МИД
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 005 "Заграничные командировки")

25 шілдеге, 25 желтоқсанға дейін
-
талап етілмейді
27.
Қазақстандық патриотизмге тәрбиелеуге, Қазақстан халқының мәдениеті мен салт-дәстүрлерін құрметтеуге, этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайтуға, діни радикализмге қарсы иммунитетті дарытуға бағытталған әлеуметтік маңызды мәдени іс-шараларды жүргізу
АҚДМ-ға
ақпарат
МСМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (017 "Ішкі саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету және қазақстандық
патриотизмді нығайту",
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату,
Қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау
және мұрағат ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламалары)
28.
Халықтың нысаналы топтары арасында шығармашылық және ғылыми интеллигенция өкілдерін, мәдениет және спорт қайраткерлерін тарта отырып, Қазақстан халқының рухани және мәдени мұрасын сақтау, мемлекет дамуының зайырлы қағидаларын нығайту, діни радикализм идеологиясына қарсы іс-қимыл бойынша түсіндіру жұмысын жүргізу
іс-шаралар жоспары
АҚДМ, МСМ,
БҒМ, ДСМ
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
29.
Жастар, мәдени және спорттық ұйымдар арасында жағымсыз этносаралық және конфессияаралық алауыздық және төзімсіздік стереотиптерінің көріністеріне жол бермеу жөнінде кешенді шаралар әзірлеу
іс-шаралар жоспары
ДІАҚМ, МСМ, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
30.
Интернет желілерінде радикалды діни идеялардың таралуының алдын алу бойынша мұғалімдерге, тәрбиешілер мен ата-аналарға арналған ақпараттық материалдарды әзірлеу
брошюралар, буклеттер, бейнеөнімдер мен басқа да ақпараттық материалдар
АҚДМ, БҒМ, ІІМ
жыл сайын, 2018 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
31.
Мемлекеттік-конфессиялық және конфессияаралық диалогты нығайтуға, деструктивті діни ағымдардың идеяларын тарату профилактикасына бағытталған жобаларды іске асыруға діни бірлестіктерді тарту жөнінде шаралар кешенін әзірлеу
іс-шаралар жоспары
ДІАҚМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
32.
Діни бірлестіктермен бірлесіп, қайырымдылық пен меценаттықты дамытуға, демографиялық тұрақтылықты сақтауға, азаматтардың сана-сезімінде отбасылық құндылықтарды дарытуға бағытталған іс-шаралар өткізу
іс-шаралар жоспары
ДІАҚМ, діни бірлестіктер (келісім бойынша)
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
33.
Астана қаласында Әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлерінің съезі хатшылығының XVII отырысына, Әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлері VI Съезіне дайындалу, оны ұйымдастыру және өткізу
іс-шаралар жоспары
ДІАҚМ, СІМ, АКМ, ІІМ, ҰҚК
(келісім бойынша),
"Сырбар" СБҚ
(келісім бойынша),
Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы қазан
-
республикалық бюджет (006 "Өкілдік шығындар" бюджеттік бағдарламасы)
34.
Әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлері съезі хатшылығының XVIII-XIX отырыстарына, съезд хатшылығы жұмыс тобының отырыстарына дайындалу, оларды ұйымдастыру мен өткізу
іс-шаралар жоспары
АҚДМ, СІМ,
ІІМ, ҰҚК
(келісім бойынша),
"Сырбар" СБҚ
(келісім бойынша)
республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (006 "Өкілдік шығындар" бюджеттік бағдарламасы)
35.
Дін саласындағы мәселелер бойынша әлем мемлекеттерінің, оның ішінде ЭЫДҰ елдерінің уәкілетті мемлекеттік органдары арасындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту
меморандумдар, келісімдер
АҚДМ, СІМ
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
36.
Діни төзімділік пен тұрақтылықты қамтамасыз ету бөлігінде ЕҚЫҰ-мен, халықаралық және отандық ҮЕҰ-мен ынтымақтастықты нығайту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АҚДМ, СІМ
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (005 "Шетелдік іссапарлар" бюджеттік бағдарламасы)
37.
Дінаралық және конфессияаралық бейбітшілік пен келісімнің қазақстандық моделін, Әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлерінің съезін танымал ету жөніндегі ізгілік сипаттағы шетел іс-шараларына қатысу
конференциялар, форумдар, дөңгелек үстелдер, кездесулер, халықаралық көрмелер
АҚДМ, СІМ
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (005 "Шетелдік іссапарлар" бюджеттік бағдарламасы)

Раздел 3. Общегосударственная система противодействия идеологии религиозного экстремизма и нейтрализации деятельности деструктивных религиозных течений
38.
Совершенствование механизмов взаимодействия уполномоченного органа в сфере религиозной деятельности, местных исполнительных, специальных и правоохранительных органов по организации работы по дерадикализации приверженцев религиозно-экстремистской и террористической идеологии, в том числе среди лиц, отбывающих наказание за религиозный экстремизм и терроризм
предложения в Администрацию Президента
МДРГО, КНБ (по согласованию), МВД,ГП(по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал 2018 года
не требуются
39.
Разработка методики расчета целевого индикатора "изменение численности приверженцев деструктивных религиозных течений" оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов
приказ Министра по делам религий и гражданского общества
МДРГО, МНЭ, КНБ (по согласованию)
1 квартал 2018 года
не требуются
40.
Утверждение плановых значений целевого индикатора "изменение численности приверженцев деструктивных религиозных течений" в разрезе регионов до 2020 года
приказ Министра по делам религий и гражданского общества
МДРГО, МНЭ, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2 квартал 2018 года
не требуются
41.
Разработка единой методики и индивидуальных программ по дерадикализации и ресоциализации лиц, подверженных влиянию радикальной религиозной идеологии, с внедрением передового международного опыта
приказ Министра по делам религий и гражданского общества
МДРГО, КНБ (по согласованию), МВД
декабрь 2017 года
не требуются
42.
Разработка и утверждение индикаторов оценки эффективности работы центров по реабилитации, дерадикализации и ресоциализации лиц, подверженных радикальной религиозной идеологии
приказ Министра по делам религий по гражданского общества
МДРГО, КНБ (по согласованию), МВД, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
январь 2018 года
не требуются
43.
Обеспечение деятельности центров по реабилитации, дерадикализации и ресоциализации лиц, подверженных радикальной религиозной идеологии
план
мероприятий
МИОР, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
44.
Оказание консультативно-методической и информационной поддержки действующим центрам по реабилитации, дерадикализации и ресоциализации, а также службам психологической реабилитации лиц, пострадавших от деструктивных религиозных течений
информация в Администрацию Президента
МИОР, МВД, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
45.
Организация и проведение информационно-разъяснительной и реабилитационной работы среди лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы из числа приверженцев деструктивной религиозной идеологии
информация в Администрацию Президента
МИОР, МВД, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002"Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
46.
Проведение разъяснительных бесед с лицами, имеющими устойчивые намерения получить теологическое образование за рубежом, о целесообразности обучения в отечественных теологических учебных заведениях
информация в Администрацию Президента
МИОР, МОН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
47.
Обсуждение программ по противодействию деструктивным религиозным течениям совместно с институтами гражданского общества
информация в Канцелярию Премьер- Министра
МИОР, МВД, МОН, МКС, М3, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, Гражданский альянс Казахстана (по согласованию)
с 2018 года, по мере необходимости
не требуются
48.
Взаимодействие с отечественными НПО по вопросам подготовки на регулярной основе материалов о соблюдении религиозных прав в республике
информация в Администрацию Президента
МИОР, НПО (по согласованию)
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
49.
Разработка комплекса мер, способствующих повышению эффективности теологических служб в учреждениях уголовно-исполнительной системы республики
план
мероприятий
МВД, ГП (по согласованию), МДРГО, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
до 1 декабря 2017 года
-
не требуются
50.
Повышение религиоведческой компетенции сотрудников государственных органов, обеспечивающих противодействие религиозному экстремизму
информация в Администрацию Президента
МИОР, МВД, ГП
(по согласованию)
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
51.
Разработка комплекса мер, способствующих предотвращению проникновения экстремистской и террористической идеологии деструктивных религиозных течений в систему государственной службы, правоохранительных и специальных органов, Вооруженных Сил
план
мероприятий
МДРГО, АДГСПК (по согласованию), СВР "Сырбар" (по согласованию), ГП
(по согласованию), КНБ
(по согласованию), МО, МВД, МФ
1 квартал 2018 года
не требуются
52.
Проведение информационно-разъяснительной работы среди населения по предупреждению и профилактике конфликтов на религиозной почве
информация в МИОР
МВД, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежеквартально,
2017-2020
годы
не требуются
53.
Проведение контрпропагандистских мероприятий по ограждению населения от идеологии деструктивных религиозных течений с привлечением представителей религиозных объединений
план
мероприятий
МИОР, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
54.
Проработка создания единой базы данных по заключениям судебных и религиоведческих экспертиз на информационные материалы религиозного, экстремистского и террористического характера
предложения в Администрацию Президента
МДРГО, КНБ (по согласованию)
ноябрь 2017 года
не требуются
55.
Организация мониторинга интернет - ресурсов, в том числе социальных сетей, на предмет выявления материалов, содержащих пропаганду идей религиозного экстремизма и терроризма, принятие предусмотренных Законом Республики Казахстан "О связи" мер по ограничению к ним доступа на территории республики
заключения религиоведческих экспертиз
МИОР, КНБ (по согласованию), ГП
(по согласованию)
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
56.
Обеспечение совместно с институтами гражданского общества общественного контроля за эффективным использованием государственными органами и неправительственными структурами бюджетных средств, выделенных на противодействие религиозному экстремизму
информация в Администрацию Президента
МИОР, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, Гражданский альянс Казахстана (по согласованию)
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
57.
Обеспечение взаимодействия с компетентными органами зарубежных государств по вопросам борьбы с религиозным экстремизмом и терроризмом в соответствии с ратифицированными международными договорами
информация в Администрацию Президента
МИОР,
СВР "Сырбар" (по согласованию), МВД, МФ, КНБ (по согласованию)
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
58.
Выпуск иллюстрированных информационных материалов по профилактике религиозного экстремизма и идеологии деструктивных религиозных течений для их дальнейшего распространения в общеобразовательных, среднеспециальных и высших учебных заведениях
брошюры,
буклеты,
памятки
МИОР, МОН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ежегодно,
2017-2020
годы
республиканский бюджет (бюджетная программа 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия")
59.
Обеспечение информационной доступности итогов реализации Плана мероприятий по реализации Концепции государственной политики в религиозной сфере Республики Казахстан на 2017 - 2020 годы
информация в СМИ
МИОР
ежегодно,
2017-2020
годы
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИК - Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МДРГО - Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан
М3 - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ОБСЕ - Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
КИСИ - Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан
МКС - Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
АДГСПК - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СВР "Сырбар" - Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
НПО - неправительственные организации
НАО им. И. Алтынсарина - Национальная академия образования им. И. Алтынсарина
ОЭСР - Организация экономического сотрудничества и развития

3-бөлім. Діни экстремизм идеологиясына қарсы іс-қимыл және деструктивті ағымдардың қызметін бейтараптандырудың жалпымемлекеттік жүйесі
38.
Діни-экстремистік және террористік идеологияларды ұстанушыларды, оның ішінде діни экстремизм мен терроризм үшін жазасын өтеп жүрген адамдарды радикалды көзқарастан арылту жөніндегі жұмысты ұйымдастыру бойынша діни қызмет саласындағы уәкілетті органның, жергілікті атқарушы, арнаулы және құқық қорғау органдарының өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ДІАҚМ, ҰҚК
(келісім бойынша), ІІМ, БП (келісім бойынша),
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
39.
"Деструктивті діни ағымдарды ұстанушылар санының өзгеруі" нысаналы индикаторын есептеу, жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу
Дін істері және азаматтық қоғам министрінің бұйрығы
ДІАҚМ, ҰЭМ, ҰҚК
(келісім бойынша)
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
40.
2020 жылға дейінгі өңірлер бөлінісінде "деструктивті діни ағымдарды ұстанушылар санының өзгеруі" нысаналы индикаторының жоспарлы мәндерін бекіту
Дін істері және азаматтық қоғам министрінің бұйрығы
ДІАҚМ, ҰЭМ, ҰҚК
(келісім бойынша), облыстардың,
республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 жылғы
2-тоқсан
-
талап етілмейді
41.
Озық халықаралық тәжірибені енгізе отырып, радикалды діни идеологияға ұшыраған адамдарды радикалды көзқарастан арылту және қайта әлеуметтендіру жөнінде бірыңғай әдістер мен дербес бағдарламаларды әзірлеу
Дін істері және азаматтық қоғам министрінің бұйрығы
ДІАҚМ, ҰҚК
(келісім бойынша), ІІМ
2017 жылғы
желтоқсан
-
талап етілмейді
42.
Радикалды діни идеологияға ұшыраған адамдарды оңалту, радикалды көзқарастан арылту және қайта әлеуметтендіру жөніндегі орталықтар жұмысының тиімділігін бағалау индикаторларын әзірлеу және бекіту
Дін істері және азаматтық қоғам министрінің бұйрығы
ДІАҚМ, ҰҚК
(келісім бойынша),
ІІМ, ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 жылғы
қаңтар
-
талап етілмейді
43.
Радикалды діни идеологияға ұшыраған адамдарды оңалту, радикалды көзқарастан арылту және қайта әлеуметтендіру жөніндегі орталықтардың қызметін қамтамасыз ету
іс-шаралар жоспары
АҚДМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
44.
Жұмыс істеп жатқан оңалту, радикалды көзқарастан арылту және қайта әлеуметтендіру жөніндегі орталықтарға, сондай-ақ деструктивті діни ағымдардан зардап шеккен адамдарды психологиялық оңалту қызметтеріне консультациялық-әдістемелік және ақпараттық қолдау көрсету
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, ІІМ, ДСМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
45.
Деструктивті діни идеологияны ұстанушылар қатарынан қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жүрген адамдар арасында ақпараттық-түсіндіру және оңалту жұмысын ұйымдастыру және жүргізу
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, ІІМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
46.
Теологиялық білімді шетелде алуды нақты қалайтын адамдармен отандық теологиялық оқу орындарында білім алудың орындылығы туралы түсіндіру әңгімелерін жүргізу
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, БҒМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
47.
Азаматтық қоғам институттарымен бірлесіп, деструктивті діни ағымдарға қарсы іс-қимыл жөніндегі бағдарламаларды талқылау
Премьер-Министр Кеңсесіне
ақпарат
АҚДМ, ІІМ, БҒМ, МСМ, ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, Қазақстанның Азаматтық альянсы (келісім бойынша)
2018 жылдан бастап, қажеттілігіне қарай
-
талап етілмейді
48.
Республикадағы діни құқықтарды сақтау туралы материалдарды тұрақты негізде дайындау мәселелері бойынша отандық ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл жасау
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, ҮЕҰ
(келісім бойынша)
жыл сайын, 2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
49.
Республиканың қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде теологиялық қызметтердің тиімділігін арттыруға ықпал ететін кешенді шаралар әзірлеу
іс-шаралар жоспары
ІІМ, БП (келісім бойынша), ДІАҚМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 жылғы
1 желтоқсанға дейін
-
талап етілмейді
50.
Діни экстремизмге қарсы іс-қимылды қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар қызметкерлерінің дінтану құзыретін арттыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АҚДМ, ІІМ,
БП (келісім бойынша)
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
51.
Мемлекеттік қызмет, құқық қорғау және арнаулы органдар, Қарулы Күштер жүйесіне деструктивті діни ағымдардың экстремистік және террористік идеологияларының енуіне жол бермеуге ықпал ететін кешенді шаралар әзірлеу
іс-шаралар жоспары
ДІАҚМ, МҚІСҚА
(келісім бойынша),
"Сырбар" СБҚ
(келісім бойынша), БП
(келісім бойынша), ҰҚК
(келісім бойынша),
Қорғанысмині, ІІМ, Қаржымині
2018 жылғы
1-тоқсан
-
талап етілмейді
52.
Халық арасында діни негіздегі шиеленістердің алдын алу және оның профилактикасы жөнінде ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
АҚДМ-ға ақпарат
ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
тоқсан сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
53.
Діни бірлестіктердің өкілдерін тарта отырып, халықты деструктивті діни ағымдар идеологиясынан сақтандыру бойынша қарсы насихат іс-шараларын жүргізу
іс-шаралар жоспары
АҚДМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
54.
Діни, экстремистік және террористік сипаттағы ақпараттық материалдарға сот және дінтану сараптамаларының қорытындылары бойынша бірыңғай дерекқорын құруды пысықтау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ДІАҚМ, ҰҚК
(келісім бойынша)
2017 жылғы қараша
-
талап етілмейді
55.
Діни экстремизм мен терроризм идеяларын насихаттаудан тұратын материалдарды анықтау тұрғысынан интернет-ресурстарға, оның ішінде әлеуметтік желілерді мониторингтеуді ұйымдастыру, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген оларға республиканың аумағында қолжетімділікті шектеу жөнінде шаралар қабылдау
дінтану сараптамалары
ның қорытынды
лары
АҚДМ, ҰҚК (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
56.
Азаматтық қоғам институттарымен бірлесіп, діни экстремизмге қарсы іс-қимылға бөлінген бюджет қаражатын мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес құрылымдардың тиімді пайдалануына қоғамдық бақылауды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ,
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, Қазақстанның Азаматтық альянсы (келісім бойынша)
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
57.
Ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес діни экстремизм мен терроризмге қарсы күрес мәселелері бойынша шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
АҚДМ, "Сырбар" СБҚ
(келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині,
ҰҚК (келісім бойынша)
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
58.
Жалпыға бірдей білім беру, орта арнаулы және жоғарғы оқу орындарында одан әрі тарату үшін діни экстремизм мен деструктивті діни ағымдар идеологиясының профилактикасы бойынша суреттелген ақпараттық материалдарды шығару
брошюралар, буклеттер, жадынамалар
АҚДМ, БҒМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
республикалық бюджет (002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру" бюджеттік бағдарламасы)
59.
Қазақстан Республикасының дін саласындағы мемлекеттік саясатының
2017 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру қорытындыларының ақпараттық қолжетімділігін қамтамасыз ету
БАҚ-қа
ақпарат
АҚДМ
жыл сайын,
2017 – 2020 жылдар
-
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ДІАҚМ – Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕҚЫҰ – Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ҚСЗИ – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МҚІСҚА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
СБҚ "Сырбар" – Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар
Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА – Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы
ЭЫДҰ – Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы