Об утверждении Комплексного плана "Новый Алматы" на 2020 - 2024 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 23. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2023 года № 667.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2023 № 667.
В целях социально-экономического развития города Алматы Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план "Новый Алматы" на 2020 - 2024 годы (далее - План).
2. Центральным государственным органам и акимату города Алматы обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом, и по итогам полугодия, не позднее 15 января и 15 июля, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 15 февраля и 15 августа, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 января 2020 года № 23
Комплексный план "Новый Алматы" на 2020 - 2024 годы
Анализ текущей ситуации развития города
Город Алматы является крупнейшим городом страны, донором республиканского бюджета, занимая на протяжении продолжительного периода лидирующее положение среди других регионов страны по объему ВРП, за первое полугодие 2019 года, который составил 5 358,7 млрд.тенге. Так, за первое полугодие 2019 года удельный вес города в ВВП республики составил 19,2 %, в поступлениях налогов и платежей за 10 месяцев текущего года - 23,5%.
По состоянию на 1 ноября 2019 года население города составляет 1 902 тысяч человек, плотность населения - 2 715,5 человек на 1 кв. км.
Город с сервисной экономикой. В структуре ВРП на первое полугодие 2019 года доля сферы услуг и торговли занимает 84,6%. Сектор оптовой и розничной торговли вносит наибольший вклад в экономику города и составляет 30,4%.
Удельный вес секторов в общем объеме ВРП на первое полугодие 2019 года: промышленность - 5,8%, сельское хозяйство - 0,06%, строительство - 2%, торговля - 30,4%, финансовая и страховая деятельность - 8,6%, транспорт и складирование - 5,7%, операции с недвижимым имуществом -9,8%.
Город Алматы является лидером страны по объему производства реальной продукции малого и среднего предпринимательства. Выпуск продукции МСП за 6 месяцев 2019 года составил 3 414,4 млрд тенге, это номинально на 27,5% больше показателя аналогичного периода 2018 года.
Город Алматы является образовательным центром республики, располагает развитой сетью образовательных учреждений, обеспечивающей реальную возможность получить образование соответствующего уровня.
Город Алматы - город с развитой, многоуровневой системой здравоохранения. В последние годы проведена переориентация сети объектов здравоохранения в сторону развития амбулаторно-поликлинической помощи.
Город Алматы, являясь крупным финансовым и экономическим центром не только Республики Казахстан, но и Центральной Азии, а также большим рынком труда, остается привлекательным как для бизнеса, так и для незаконной миграции и криминальных структур.

"2020 - 2024 жылдарға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 23 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 10 тамыздағы № 667 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2023 № 667 қаулысымен.
Алматы қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "2020 – 2024 жылдарға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік органдар және Алматы қаласының әкімдігі Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жартыжылдықтың қорытындылары бойынша 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жартыжылдықтың қорытындылары бойынша 15 ақпаннан және 15 тамыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 23 қаулысымен
бекітілген
2020 – 2024 жылдарға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспары
Қаланы дамытудың ағымдағы жағдайын талдау
2019 жылғы бірінші жартыжылдықта 5 358,7 млрд. теңгені құраған ЖӨӨ көлемі бойынша елдің басқа өңірлері арасында ұзақ уақыт бойы алдыңғы қатарда болған Алматы қаласы елдің аса ірі қаласы, республикалық бюджеттің доноры болып табылады. Мәселен, 2019 жылғы бірінші жартыжылдықта республиканың ЖІӨ-дегі қаланың үлес салмағы 19,2%-ды, ағымдағы жылдың 10 айында салықтар мен төлемдер түсімдерінде – 23,5%-ды құрады.
2019 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша қала халқы 1 902 мың адамды құрайды, халықтың тығыздығы – 1 ш.км. 2 715,5 адам.
Сервистік экономикасы бар қала. 2019 жылғы бірінші жартыжылдықта ЖӨӨ құрылымында көрсетілетін қызметтер және сауда саласының үлесі 84,6%-ды құрады. Көтерме және бөлшек сауда секторы қала экономикасына барынша үлес қосып, 30,4% құрайды.
2019 жылғы бірінші жартыжылдыққа ЖӨӨ жалпы көлеміндегі секторлардың үлес салмағы: өнеркәсіп – 5,8%, ауыл шаруашылығы – 0,06%, құрылыс – 2%, сауда – 30,4%, қаржы және сақтандыру қызметі – 8,6% көлік және қоймалау – 5,7% және жылжымайтын мүлікпен операциялар – 9,8%.
Алматы қаласы шағын және орта кәсіпкерліктің нақты өнімдерін өндіру көлемі бойынша елдің көшбасшысы болып табылады. 2019 жылдың 6 айында ШОК өнімін шығару 3 414,4 млрд. теңгені құрады, бұл 2018 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 27,5%-ға артық.
Алматы қаласы республиканың білім беру орталығы болып табылады, тиісті деңгейде білім алудың нақты мүмкіндігін қамтамасыз ететін білім беру мекемелерінің дамыған желісі бар.
Алматы қаласы – дамыған, көп деңгейлі денсаулық сақтау жүйесі бар қала. Соңғы жылдары денсаулық сақтау объектілерінің желісін амбулаториялық-емханалық көмекті дамыту жағына қайта бағдарлау жүргізілді.
Алматы қаласы Қазақстан Республикасының ғана емес, сонымен қатар Орталық Азияның ірі қаржы және экономикалық орталығы, сондай-ақ ауқымды еңбек нарығы бола отырып, бизнес үшін, сол сияқты заңсыз көші-қон мен криминалдық жағдайлар үшін тартымды болып қала береді.

В 2019 году за 10 месяцев на долю города Алматы приходится 24,1 % регистрируемых в республике уголовных правонарушений - 46 528, по республике - 192 764.
Анализируя оперативную обстановку на территории города Алматы, необходимо отметить, что за последние годы криминогенная ситуация стабилизировалась.
В сфере предупреждения чрезвычайных ситуаций уровень обеспеченности инфраструктуры противодействия паводкам и наводнениям, селям, оползням, землетрясениям, пожарам увеличился с 48,5 % до 56 % в 2014-2018 г.г.
Деятельность по уровню обеспеченности инфраструктурой предупреждения ЧС направлена на достижение целей создания условий по снижению рисков и минимизации ущерба от техногенных аварий, катастроф и стихийных бедствий. Ведутся работы в рамках цифровизации и создания умного города "Smart-city" по созданию автоматизированного мониторинга селевой опасности.
За последние 10 лет в результате присоединения к городу новых территорий площадь города выросла более чем в 2 раза. При этом резко возросла потребность в обеспечении новых районов инфраструктурой. Среди наиболее острых инфраструктурных проблем необходимо отметить следующее:
1) износ инженерных сетей превышает 60 %;
2) центральное водоснабжение и водоотведение отсутствует в 23 микрорайонах Наурызбайского, Алатауского, Медеуского, Турксибского, Бостандыкского и Жетысуского районов;
3) 30% улиц города не освещены или освещены частично (в районах с присоединенными территориями - Наурызбайском, Алатауском, Медеуском и Бостандыкском - не освещено почти 40% улиц);
4) 30% дорог из более чем 3 тыс. км улично-дорожной сети города, в основном в "Новый Алматы", находится в плохом состоянии;
5) часть районов, прежде всего, Турксибский, Жетысуйский, Ауэзовский - недостаточно обеспечены жильем и школами (обеспеченность школами в 1,5 раза ниже в "Новый Алматы");
6) серьезные дисбалансы в жилищной политике (за 6 лет общее число многоквартирных домов в Алматы увеличилось на 13%, а число ИЖС - более чем в 2 раза, происходит субурбанизация - расползание города и рост расходов на инфраструктуру);
7) в городе Алматы самый крупный в стране жилищный фонд - 8,4 тыс. МЖД (при этом 24,5 тыс. семей стоят в очереди на жилье (прирост 10% с прошлого года), не хватает доступного благоустроенного жилья (более 80% горожан не могут себе позволить приобретение благоустроенного жилья в ипотеку);
8) в городе Алматы живет лишь 10% населения страны, но совершаются 20% преступлений в разрезе республики, треть привлеченных к уголовной ответственности;
9) город испытывает серьезную миграционную нагрузку. Так с 2012 года население города выросло на 30%. С учетом незарегистрированного и "дневного" населения влияние миграции еще выше. Так, при официальной численности населения почти 1,9 млн. человек к поликлиникам прикреплено почти на 110 тысяч человек больше. При плане 735 тысяч вызовов скорой помощи фактические выезды превышают на 112 тысяч ежегодно.

2019 жылғы 10 айда республика бойынша тіркелген қылмыстық құқық бұзушылықтардың 24,1%-ы Алматы қаласының үлесіне келеді – 46 528, республика бойынша – 192 764.
Алматы қаласы аумағындағы жедел жағдайды талдай отырып, соңғы жылдары криминогендік жағдайдың тұрақтанғанын байқауға болады.
Төтенше жағдайлардың алдын алу саласында 2014 – 2018 жылдары су тасқындары мен топан суларға, селдерге, көшкіндерге, жер сілкіністеріне, өртке қарсы іс-қимыл инфрақұрылымының қамтамасыз етілу деңгейі 48,5%-дан 56%-ға дейін артты.
ТЖ алдын алу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету деңгейі бойынша қызмет техногендік авариялардан, апаттардан және табиғи апаттардан болатын қауіп-қатерлерді азайту және залалды азайту бойынша жағдай жасау мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған. Сел қаупінің автоматтандырылған мониторингін жасау бойынша "Smart-city" ақылды қаласын цифрландыру және құру шеңберінде жұмыстар жүргізілуде.
Соңғы 10 жылда қалаға жаңа аумақтардың қосылуы нәтижесінде қаланың ауданы 2 еседен астам өсті. Бұл ретте жаңа аудандарды инфрақұрылыммен қамтамасыз ету қажеттігі күрт өсті. Аса өткір инфрақұрылымдық проблемалардың арасында мыналарды атап өту қажет:
1) инженерлік желілердің тозуы 60%-дан асады;
2) орталық сумен жабдықтау және су бұру Наурызбай, Алатау, Медеу, Түрксіб, Бостандық және Жетісу аудандарының 23 шағын ауданында жоқ;
3) қала көшелерінің 30% жарықтандырылмаған немесе жартылай жарықтандырылған (аумақтары қосылған Наурызбай, Алатау, Медеу және Бостандық аудандарында 40%-ға жуық көше жарықтандырылмаған);
4) қалада, негізінен "Жаңа Алматыда" 3 мың км. астам көше-жол желісінің 30%-ы нашар жағдайда;
5) аудандардың бір бөлігі, ең алдымен, Түрксіб, Жетісу, Әуезов – тұрғын үймен және мектептермен қамтамасыз етілуі жеткіліксіз ("Жаңа Алматыдағы" мектептермен қамтамасыз етілу 1,5 есе төмен);
6) тұрғын үй саясатындағы елеулі теңгерімсіздік (6 жыл ішінде Алматыда көппәтерлі үйлердің жалпы саны 13%-ға, ал ЖТҚ саны – 2 еседен астам өсті, субурбанизация орын алып отыр – қала жайылып барады және инфрақұрылымға жұмсалатын шығыстар өсуде);
7) Алматы қаласында елдегі ең ірі тұрғын үй қоры – 8,4 мың КПТҮ (бұл ретте 24,5 мың отбасы тұрғын үй кезегінде тұр (өткен жылдан 10%-ға өсті), қолжетімді жайлы тұрғын үй жеткіліксіз (қала тұрғындарының 80%-дан астамының ипотекаға жайлы тұрғын үй алуға мүмкіндігі жоқ));
8) Алматы қаласында ел халқының тек 10% ғана тұрады, бірақ республика бойынша қылмыстың 20%-ы жасалады, қылмыстық жауапкершілікке тартылғандардың үштен бірі осында;
9) қала елеулі көші-қон жүктемесін бастан кешуде. Айталық, 2012 жылдан бері қала тұрғындары 30%-ға өсті. Тіркелмеген және "күндізгі" халықты ескерсек, көші-қонның әсері одан да жоғары. Айталық, халықтың ресми саны 1,9 млн. адам болса, емханаларға 110 мың адамға жуық артық адам тіркелген. Жоспар бойынша жедел жәрдем шақыруы 735 мың болса, нақты шығулар жыл сайын 112 мыңға артық.

При сохранении текущих темпов прироста населения в 2030 году число алматинцев может достичь 3 млн. человек. Ожидается, что основное расселение будет происходить на окраинах города.
В этой связи самый принципиальный вопрос - устранить дисбалансы в развитии центра и окраин мегаполиса. При этом фактически развит только центр города, где расположено порядка 70% всей социальной инфраструктуры Алматы.
Видение реализации Комплексного плана "Новый Алматы" на 2020 - 2024 годы
Реализация политической платформы Главы государства по развитию окраин городов жизненно необходима для решения острых социальных проблем Алматы.

Халықтың ағымдағы өсу қарқыны сақталған жағдайда 2030 жылы алматылықтардың саны 3 млн. адамға жетуі мүмкін. Негізгі қоныстандыру қаланың шеткі аудандарында болады деп күтілуде.
Осыған байланысты ең өзекті мәселе – орталық пен мегаполистің шетін дамытудағы теңгерімсіздіктерді жою. Бұл ретте іс жүзінде Алматының барлық әлеуметтік инфрақұрылымының шамамен 70% орналасқан қаланың орталығы ғана дамыған.
2020 – 2024 жылдарға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспарын іске асыру пайымы
Мемлекет басшысының қалалардың шеткі аудандарын дамыту жөніндегі саяси тұғырнамасын іске асыру Алматының өткір әлеуметтік проблемаларын шешу үшін аса қажет.

Комплексный план "Новый Алматы" на 2020 - 2024 годы направлен на реализацию первого принципа Стратегии развития города Алматы до 2050 года "Город без окраин" с высокими стандартами жизни во всех районах и полицентрической планировкой и удобным транспортом.
Во всех районах будет создана красивая, удобная, безопасная и благоустроенная городская среда, соответствующая современным стандартам и максимально отвечающая ожиданиям жителей и гостей Алматы, но вместе с тем, сохранившая историческую индивидуальность.
Цели и стратегические задачи

2020 – 2024 жылға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспары Алматы қаласының 2050 жылға дейінгі даму стратегиясының өмір сүру стандарттары барлық аудандарда жоғары тұңғыш "Шеті жоқ қала" қағидатын іске асыруға бағытталған және көп орталықты жоспарланған және ыңғайлы көлігі бар.
Барлық аудандарда қазіргі заманғы стандарттарға сәйкес келетін және Алматы тұрғындары мен қонақтарының үмітін барынша ақтайтын, бірақ тарихи даралығын сақтап қалған әдемі, ыңғайлы, қауіпсіз және жайлы қалалық орта құрылатын болады.
Мақсаты мен стратегиялық міндеттері

В ответ на вызовы, на основе политической платформы Главы государства разработан Комплексный план "Новый Алматы" на 2020 - 2024 годы, главной целью которого является решение вопросов социальной обеспеченности, наличия инфраструктуры, улучшения качества жизни населения.
Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих стратегических задач:
1) развитие инфраструктурной обеспеченности;

Сын-қатерлерге жауап ретінде Мемлекет басшысының саяси платформасы негізінде басты мақсаты әлеуметтік қамтамасыз ету, инфрақұрылымның болуы, халықтың өмір сүру сапасын жақсарту мәселелерін шешу болып табылатын 2020 – 2024 жылдарға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспары әзірленді.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай стратегиялық міндеттерді шешу көзделеді:
1) инфрақұрылымдық қамтамасыз етуді дамыту;

2) модернизация ЖКХ;
3) строительство многоэтажных домов и развитие объектов социального обеспечения;
4) развитие благоустройства;
5) обеспечение общественного правопорядка и гражданской защиты;
6) бизнес-среда и развитие предпринимательства.
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Сроки исполнения (год) Предполагаемые расходы (млн.тенге) Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
1. Развитие инфраструктурной обеспеченности
Транспортная инфраструктура
1
Строительство дорог в 51 микрорайоне
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы, МНЭ

2) ТКШ-ны жаңғырту;
3) көп қабатты үйлер салу және әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін дамыту;
4) абаттандыруды дамыту;
5) қоғамдық құқықтық тәртіпті және азаматтық қорғауды қамтамасыз ету;
6) бизнес-орта және кәсіпкерлікті дамыту.
Р/с
Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Жауапты орындаушылар Орындау мерзімдері
(жыл)
Болжанатын шығыстар
(млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1 2 3 4 5 6 7
1. Инфрақұрылымдық қамтамасыз етуді дамыту
Көліктік инфрақұрылым
1
51-шағын ауданда жолдар салу
пайдалануға
беру актісі
Алматы қаласының әкімдігі, ҰЭМ

104 215,4
В результате реализации Плана
Доля ВРП в 2024 году составит 104,9%, доля МСБ - 45%, также будет создано 25,7 тысяч постоянных и 22,0 тысяч временных рабочих мест.
Будет достигнуто 99 % обеспечение питьевой водой, 100% газификация, 100% освещение улиц на окраинах города.
Для улучшения качества дорог до 95% и разгрузки ключевых магистралей будет построено 350 км дорог, 4 транспортные развязки, 6 пробивок, 28 светофорных объектов, 55 пешеходных переходов с электрооборудованием и 8 надземных пешеходных переходов.
За пять лет будет благоустроено 3 парковые зоны, 5 пешеходных зон, озеленено более 194 га земли.
В социальной сфере за счет строительства школ и пристроек к ним дефицит будет сокращен на более 50 тысяч ученических мест (2 смены). Открытие 400 частных дошкольных организаций, строительство 11 государственных детских садов на 3,1 тысяч мест приведут к снижению очередности на 23 тысяч мест.
Строительство порядка 19 медицинских объектов улучшит медицинское обслуживание и шаговую доступность медицинских услуг для более 1 млн. жителей.
В сфере безопасности за пять лет будут построены: 1 комплекс дорожной полиции с 3 зданиями (изолятор временного содержания, приемник распределитель, специальный приемник для административно арестованных), а также 29 участковых пунктов. В результате ожидается снижение криминогенной ситуации и количества преступлений в среднем небольшой тяжести на 22,7%, средней тяжести на 17,5%, тяжких на 26,5%.

104 215,4
Жоспарды іске асыру нәтижесінде
2024 жылы ЖӨӨ үлесі 104,9%, ШОК үлесі МСБ – 45% құрайтын болады, сондай-ақ 25,7 мың тұрақты және 22,0 мың уақытша жұмыс орындары құрылатын болады.
Ауызсумен қамтамасыз етуге 99%, газдандыруға 100%, қала шетіндегі көшелерді жарықтандыруға 100% қол жеткізіледі.
Жолдардың сапасын 95%-ға дейін жақсарту және негізгі магистральдарды жеңілдету үшін 350 км жол, 4 көлік жолайрығын, 6 көшені ұзарту, 28 бағдаршам, 55 электр жабдығы бар жаяу жүргіншілер өтпежолын және 8 жерүсті жаяу жүргіншілер өтпежолын салу жоспарлануда.
Бес жыл ішінде 3 саябақ аймағы, 5 жаяу жүргінші аймағы абаттандырылады, 194 га астам көгалдандырылады.
Әлеуметтік салада мектептер мен оларға жапсарлас құрылыс салу есебінен 50 мыңнан астам оқушы орнына тапшылық қысқарады (2 ауысым). 400 жеке мектепке дейінгі ұйым ашу, 3,1 мың орынға арналған 11 мемлекеттік балабақша салу кезектіліктің 23 мың орынға төмендеуіне алып келеді.
19 медицина объектісінің құрылысы медициналық қызмет көрсетуді және 1 млн. астам тұрғынға медициналық қызмет көрсетуге қолжетімділікті жақсартады.
Қауіпсіздік саласында бес жыл ішінде мыналар салынады: 3 ғимараты бар (уақытша ұстау изоляторы, қабылдау бөлгіші, әкімшілік қамауға алынғандарға арналған арнайы қабылдау орны) арнайы 1 жол полиция кешені, сондай-ақ 29 учаскелік пункт. Нәтижесінде криминогендік жағдай мен ауыр емес қылмыстардың саны орташа 22,7%-ға, орташа ауырлықтағы қылмыстардың саны 17,5%-ға, ауыр қылмыстардың саны 26,5%-ға төмендеуі күтілуде.