О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 486 "Об утверждении планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 января 2021 года № 8
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 486 "Об утверждении планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов" следующие изменения:
приложение 1 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 января 2021 года № 8
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 486
План
действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального масштаба
№ п/п
Мероприятия
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Форма завершения
1
2
3
4
5
1.
Организация проведения первоочередных аварийно-спасательных работ в зоне чрезвычайной ситуации*
МЧС, МВД, МИО
Ч + 0.30
спасение, эвакуация людей, животных и имущества
2.
Информирование Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра, Совета Безопасности Республики Казахстан и заинтересованных государственных органов Республики Казахстан о факте возникновения чрезвычайной ситуации*
МЧС
Ч + 0.30
информация
3.
Организация оповещения и информирования населения о складывающейся обстановке*
МИО, МЧС, МИОР, МЦРИАП
Ч + 1.00
доведение информации до населения
4.
Подготовка проекта распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан об объявлении чрезвычайной ситуации глобального масштаба и назначении руководителя ликвидации чрезвычайной ситуации*
МЧС, МИО
Ч + 1.00
проект распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан
5.
Перевод территориальных и отраслевых подсистем Государственной системы гражданской защиты в режим чрезвычайной ситуации*
МЧС, МВД, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП МЭГПР, МТИ, МИО
Ч + 1.00
(в рабочее время)
Ч + 2.30
(в нерабочее время)
приказы центральных исполнительных органов / решения МИО
6.
Организация развертывания оперативного штаба и работы телефона горячей линии*
МЧС, МВД, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МО, МЭГПР, МТИ, МИО
Ч + 1.00
(в рабочее время)
Ч + 2.30
(в нерабочее время)
работа оперативного штаба и телефона горячей линии
7.
Обеспечение общественной безопасности в зоне чрезвычайной ситуации*
МВД
Ч + 1.00
проведение комплекса мер по охране общественного порядка
8.
Организация оказания медицинской и психологической помощи пострадавшим*
МЗ, МЧС, МИО
Ч+ 1.00
сохранение и восстановление здоровья пострадавшего населения
9.
Проведение заседания МВГК*
председатель, члены МВГК
Ч + 2.00
протокол заседания МВГК
10.
Организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайной ситуации*
МЧС, МВД, МИО, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МО
Ч + 2.00
аварийно-спасательные и неотложные работы
11.
Обеспечение координации действий средств массовой информации по своевременному и достоверному освещению складывающейся обстановки*
МИОР, МИО
Ч + 2.00
координация средств массовой информации
12.
Организация проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в зоне чрезвычайной ситуации, связанных с инфекционными и паразитарными заболеваниями*
МЗ, МИО
Ч + 2.00
локализация и ликвидация очагов инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений среди населения
13.
Организация проведения ветеринарных мероприятий в зоне чрезвычайной ситуации*
МСХ, МИО
Ч + 2.00
предотвращение возникновения, распространения болезней животных
14.
Организация жизнеобеспечения пострадавшего населения и задействованных в ликвидации чрезвычайной ситуации сил*
МИО, МЧС, МВД, МЭ, МТИ
Ч + 2.00
создание условий, необходимых для сохранения жизни и поддержания здоровья людей
15.
Обеспечение бесперебойным энергоснабжением особо важных объектов и ответственных потребителей, входящих в систему обеспечения жизнедеятельности*
МЭ, МИО
Ч + 3.00
обеспечение энергоснабжением
16.
Обеспечение координации торговой деятельности в период ликвидации чрезвычайной ситуации*
МТИ, МИО
Ч + 3.00
регулирование торговой деятельности
17.
Обеспечение перевозки пострадавшего населения на железнодорожном, воздушном, речном и автомобильном транспорте*
МИИР, МЧС, МИО, МВД
Ч + 3.00
доставка пострадавшего населения в безопасную зону
18.
Проведение мероприятий по недопущению и снижению ущерба от аварий на химических, радиационных и пожароопасных объектах, а также водоемах и плотинах*
МИО, МЭ, МИИР, МЧС, МЭГПР, МО

"Жаһандық және өңірлік ауқымдардағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 486 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 14 қаңтардағы № 8 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жаһандық және өңірлік ауқымдардағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 486 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулыға 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 14 қаңтардағы
№ 8 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 486 қаулысына
1-қосымша
Жаһандық ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с № Іс-шаралар Жауапты орындаушылар Орындау мерзімі Аяқтау нысаны
1 2 3 4 5
1.
Төтенше жағдай аймағында бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру*
ТЖМ, ІІМ, ЖАО
С + 0.30
адамдарды, жануарларды және мүлікті құтқару, эвакуациялау
2.
Президент Әкімшілігін, Премьер-Министрдің Кеңсесін, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесін және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарын төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы хабардар ету*
ТЖМ
С + 0.30
ақпарат
3.
Халықты қалыптасқан жағдай туралы құлақтандыруды және хабардар етуді ұйымдастыру*
ЖАО, ТЖМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ
С + 1.00
ақпаратты халыққа жеткізу
4.
Жаһандық ауқымдағы төтенше жағдайды жариялау және төтенше жағдайды жою жөніндегі басшыны тағайындау туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкімінің жобасын дайындау*
ТЖМ, ЖАО
С + 1.00
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкімінің жобасы
5.
Мемлекеттік азаматтық қорғау жүйесінің аумақтық және салалық кіші жүйелерін төтенше жағдай режиміне ауыстыру*
ТЖМ, ІІМ, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ЭГТРМ, СИМ, ЖАО
С + 1.00 (жұмыс уақытында)
С + 2.30 (жұмыс уақытынан тыс)
орталық атқарушы органдардың бұйрықтары/ ЖАО шешімдері
6.
Жедел штабты өрістетуді және қауырт желі телефонының жұмысын ұйымдастыру*
ТЖМ, ІІМ, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, Қорғанысмині, ЭГТРМ, СИМ, ЖАО
С + 1.00 (жұмыс уақытында)
С + 2.30 (жұмыс уақытынан тыс)
жедел штабтың және қауырт желі телефонының жұмысы
7.
Төтенше жағдай аймағында қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету *
ІІМ
С + 1.00
қоғамдық тәртіпті сақтау бойынша кешенді шаралар өткізу
8.
Зардап шеккендерге медициналық және психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру*
ДСМ, ТЖМ, ЖАО
С+ 1.00
зардап шеккен халықтың денсаулығын сақтау және қалпына келтіру
9.
ВАМК отырысын өткізу*
ВАМК төрағасы,
мүшелері
С + 2.00
ВАМК отырысының хаттамасы
10.
Төтенше жағдай аймағында авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру *
ТЖМ, ІІМ, ЖАО, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, Қорғанысмині
С + 2.00
авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстар
11.
Қалыптасқан ахуалды уақтылы және шынайы жария ету бойынша бұқаралық ақпарат құралдарының іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету*
АҚДМ, ЖАО
С + 2.00
бұқаралық ақпарат құралдарын үйлестіру
12.
Инфекциялық және паразиттік ауруларға байланысты төтенше жағдай аймағында санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды өткізуді ұйымдастыру*
ДСМ, ЖАО
С + 2.00
халық арасында инфекциялық, паразиттік аурулар, улану ошақтарын оқшаулау және жою
13.
Төтенше жағдай аймағында ветеринариялық іс-шараларды өткізуді ұйымдастыру*
АШМ, ЖАО
С + 2.00
жануарлар ауруларының пайда болуын, таралуын болдырмау
14.
Зардап шеккен халықтың және төтенше жағдайды жоюға жұмылдырылған күштердің тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру*
ЖАО, ТЖМ, ІІМ, ЭМ, СИМ
С + 2.00
адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау үшін қажетті жағдайлар жасау
15.
Тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйесіне кіретін аса маңызды объектілер мен жауапты тұтынушыларды үздіксіз энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету*
ЭМ, ЖАО
С + 3.00
энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету
16.
Төтенше жағдайларды жою кезеңінде сауда қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету*
СИМ, ЖАО
С + 3.00
сауда қызметін реттеу
17.
Зардап шеккен халықты теміржол, әуе, өзен және автомобиль көлігімен тасымалдауды қамтамасыз ету*
ИИДМ, ТЖМ, ЖАО, ІІМ
С + 3.00
зардап шеккен халықты қауіпсіз аймаққа жеткізу
18.
Химиялық, радиациялық және өрт қаупі бар объектілердегі, сондай-ақ су айдындары мен бөгендердегі авариялардан болатын зиянға жол бермеу және зардабын азайту бойынша іс-шаралар өткізу*
ЖАО, ЭМ, ИИДМ, ТЖМ, ЭГТРМ, Қорғанысмині

Ч + 4.00
превентивные мероприятия на опасных объектах
19.
Передислокация аварийно-спасательных служб и формирований, а также других привлекаемых сил в зону чрезвычайной ситуации для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ**
МЧС, МВД, акиматы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
Ч + 48.00
передислокация в зону чрезвычайной ситуации
20.
Организация привлечения волонтеров, общественных объединений к ликвидации последствий чрезвычайной ситуации*
МИО, МЧС, МИОР
при необходимости
участие волонтеров, общественных объединений в ликвидации последствий чрезвычайной ситуации
21.
Обеспечение производства судебно-медицинских экспертиз безвозвратных потерь*
МЮ
при необходимости
идентификация безвозвратных потерь
22.
Организация подготовки мест захоронения безвозвратных потерь*
МИО
при необходимости
обеспечение местами захоронения
23.
Организация мероприятий по информированию сопредельных государств, международных организаций о складывающейся обстановке*
МЧС, МИД
при необходимости
информация
24.
Подготовка запроса в зарубежные страны и международные организации об оказании необходимой гуманитарной и иной помощи*
МИД, МЧС
при необходимости
направление запроса
25.
Разбронирование материальных ценностей государственного материального резерва и оперативного резерва МЧС*
МЧС, МИО
при необходимости
приказ МЧС
26.
Выделение денег из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов*
МЧС, МФ, МИО
при необходимости
постановление Правительства Республики Казахстан/приказ МЧС/ постановление МИО
Примечание:
* – мероприятия проводятся при возникновении наводнений, паводков, лесных и степных пожаров, землетрясений;
** – мероприятия проводятся при возникновении землетрясений;
расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МВГК – Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИО – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории (на территории которых произошла чрезвычайная ситуация);
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
Ч+ – время получения сигнала о возникновении чрезвычайной ситуации;

С + 4.00
қауіпті объектілердегі превентивті іс-шаралар
19.
Авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын, сондай-ақ жұмылдырылатын басқа да күштерді төтенше жағдай аймағына көшіру**
ТЖМ, ІІМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, әкімдіктері
С + 48.00
төтенше жағдай аймағына көшіру
20.
Еріктілерді, қоғамдық бірлестіктерді төтенше жағдайдың салдарын жоюға тартуды ұйымдастыру*
ЖАО, ТЖМ, АҚДМ
қажет болғанда
еріктілердің, қоғамдық бірлестіктердің төтенше жағдайдың салдарын жоюға қатысуы
21.
Қайтарымсыз шығындарға сот-медициналық сараптама жүргізуді қамтамасыз ету*
Әділетмині
қажет болғанда
қайтарымсыз шығындарды сәйкестендіру
22.
Қайтарымсыз шығындарды көму орындарын дайындауды ұйымдастыру*
ЖАО
қажет болғанда
көму орындарымен қамтамасыз ету
23.
Көршілес мемлекеттерді, халықаралық ұйымдарды қалыптасқан ахуал туралы хабардар ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру*
ТЖМ, СІМ
қажет болғанда
ақпарат
24.
Шет елдер мен халықаралық ұйымдарға қажетті гуманитарлық және өзге де көмек көрсету туралы сұрау салуды дайындау*
СІМ, ТЖМ
қажет
болғанда
сұрау салуды жолдау
25.
Мемлекеттік материалдық резервтің және ТЖМ жедел резервінің материалдық құндылықтарын броньнан шығару*
ТЖМ, ЖАО
қажет болғанда
ТЖМ бұйрығы
26.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу*
ТЖМ, Қаржымині, ЖАО
қажет болғанда
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы /
ТЖМ бұйрығы/
ЖАО қаулысы
Ескертпе:
* – іс-шаралар су басу, тасқын, орман және дала өрттері, жер сілкіністері болған кезде өткізіледі;
** – іс-шаралар жер сілкіністері болған кезде өткізіледі;
аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат жəне қоғамдық даму министрлігі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ВАМК – Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссия;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ЖАО – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) (аумағында төтенше жағдай орын алған) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі;
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
С+ – төтенше жағдайдың туындағаны туралы сигнал алынған уақыт;

+0.30; +1.00 – предельное время выполнения мероприятий, где до точки указаны часы, после точки минуты.
Примечание: центральные исполнительные органы организуют разработку и утверждение ведомственных планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов с учетом настоящего плана и в соответствии со структурой, утвержденной приказом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Расчеты сил и средств гражданской защиты (в том числе привлекаемых для ликвидации последствий землетрясений в Республике Казахстан) устанавливаются планами действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 января 2021 года № 8
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 486
План
действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций регионального масштаба
№ п/п
Мероприятия
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Форма завершения
1
2
3
4
5
1.
Организация проведения первоочередных аварийно-спасательных работ в зоне чрезвычайной ситуации*
МЧС, МВД, МО, МИО
Ч + 0.30
спасение, эвакуация людей, животных и имущества
2.
Информирование Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра, Совета Безопасности Республики Казахстан и заинтересованных государственных органов Республики Казахстан о факте возникновения чрезвычайной ситуации *
МЧС
Ч + 0.30
информация
3.
Организация оповещения и информирования населения о складывающейся обстановке *
МИО, МЧС, МИОР, МЦРИАП
Ч + 1.00
доведение информации до населения
4.
Обеспечение информационного реагирования на чрезвычайные ситуации*
МЧС, МИОР
сроки, предусмотренные алгоритмом оперативного оповещения и информационного реагирования при возникновении кризисных ситуаций
публикация и продвижение официальных сообщений в СМИ
5.
Подготовка проекта распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан об объявлении чрезвычайной ситуации регионального масштаба и назначении руководителя ликвидации чрезвычайной ситуации*
МЧС, МИО
Ч + 1.00
проект распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан
6.
Перевод территориальных и отраслевых подсистем государственной системы гражданской защиты в режим чрезвычайной ситуации*
МЧС, МВД, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП МЭГПР, МТИ, МИО
Ч + 1.00
(в рабочее время)
Ч + 2.30
(в нерабочее время)
приказы центральных исполнительных органов / решения МИО
7.
Организация развертывания оперативного штаба и работы телефона горячей линии*
МЧС, МВД, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП МО, МЭГПР, МТИ, МИО
Ч + 1.00
(в рабочее время)
Ч + 2.30
(в нерабочее время)
работа оперативного штаба и телефона горячей линии
8.
Обеспечение общественной безопасности в зоне чрезвычайной ситуации*
МВД
Ч + 1.00
проведение комплекса мер по охране общественного порядка
9.
Организация оказания медицинской и психологической помощи пострадавшим*
МЗ, МЧС, МИО
Ч+ 1.00
сохранение и восстановление здоровья пострадавшего населения
10.
Организация пунктов сбора населения в безопасных местах для последующей эвакуации*
МИО, МЧС, МИИР, МО
Ч+1.00
организация пунктов сбора, доведение до населения информации
11.
Выделение автомобильного и железнодорожного транспорта для эвакуации населения. Уточнение пеших колонн, мест расположения промежуточных и конечных пунктов эвакуации населения*
МИО, МИИР, МЧС, МВД, МО
Ч+3.00
организация пунктов сбора, доведение до населения информации
12.
Публикация списков людей (детей), потерявшихся при эвакуации*
МЧС, МВД, МИО, МИОР
Ч+3.00
размещение списков в средствах массовой информации и на сайтах местных исполнительных органов
13.
Проведение заседания МВГК*
председатель, члены МВГК
Ч + 2.00
протокол заседания МВГК
14.
Организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайной ситуации*
МЧС, МВД, МИО, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МО
Ч + 2.00
аварийно-спасательные и неотложные работы
15.
Обеспечение координации действий средств массовой информации по своевременному и достоверному освещению складывающейся обстановки*
МИОР, МИО
Ч + 2.00
координация средств массовой информации
16.
Организация проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в зоне чрезвычайной ситуации, связанных с инфекционными и паразитарными заболеваниями*
МЗ, МИО
Ч + 2.00
локализация и ликвидация очагов инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений среди населения
17.
Осуществление ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории, на которой установлен эпидемический очаг*****
МЗ, МИО, МВД, МЧС
Ч + 2.00
проведение ограничительных мероприятий
18.
Организация информирования населения и личного состава привлекаемых сил по профилактике инфекционных и паразитарных заболеваний*****
МЗ, МИО, МИОР
Ч + 2.00
информирование по профилактике инфекционных и паразитарных заболеваний
19.
Организация проведения ветеринарных мероприятий в зоне чрезвычайной ситуации******
МСХ, МИО
Ч + 2.00
предотвращение возникновения, распространения болезней животных
20.
Установление ограничительных мероприятий и карантина на территории, на которой установлен эпизоотический очаг******
МИО, МСХ, МВД, МЧС
Ч + 2.00
решение МИО
21.
Организация информирования населения и личного состава привлекаемых сил по профилактике эпизоотий******
МСХ, МИО, МИОР
Ч + 2.00
информирование по профилактике эпизоотий
22.
Организация проведения мероприятий по карантину растений*******
МСХ, МИО
Ч + 2.00
предотвращение возникновения, распространения болезней растений
23.
Установление карантинной зоны с введением карантинного режима растений*******
МСХ, МИО
Ч + 2.00
приказ МСХ
24.
Организация проведения дорожными организациями аварийно-спасательных и неотложных работ на транспортных магистралях***
МИО, МИИР, МВД, МЧС
Ч + 2.00
аварийно-спасательные и неотложные работы на транспортных магистралях
25.
Проведение локализации и обеззараживания источников заражения сильнодействующих ядовитых и радиоактивных веществ****
МИО, МИИР, МО, МЭ
Ч + 2.00
координация средств массовой информации
26.
Проведение локализации повреждений на коммунально-энергетических сетях и гидротехнических сооружениях****
МИО, МЭ, МЭГПР
Ч+2.00
обеспечение локализации повреждений
27.
Организация жизнеобеспечения пострадавшего населения и задействованных в ликвидации чрезвычайной ситуации сил*
МИО, МЧС, МТИ
Ч + 2.00
создание условий, необходимых для сохранения жизни и поддержания здоровья людей
28.
Обеспечение бесперебойным энергоснабжением особо важных объектов и ответственных потребителей, входящих в систему обеспечения жизнедеятельности*
МЭ, МИО
Ч + 3.00
обеспечение энергоснабжением
29.
Обеспечение координации торговой деятельности в период ликвидации чрезвычайной ситуации*
МТИ, МИО
Ч + 3.00
регулирование торговой деятельности
30.
Обеспечение резерва горюче-смазочных материалов для нужд аварийно-спасательных работ*
МЧС, МИО, МЭ
Ч+3.00
наличие запасов горюче-смазочных материалов
31.
Обеспечение перевозки пострадавшего населения на железнодорожном, воздушном, речном и автомобильном транспорте*
МИИР, МИО, МВД, МЧС
Ч + 3.00
доставка пострадавшего населения в безопасную зону
32.
Проведение мероприятий по недопущению и снижению ущерба от аварий на химических, радиационных и пожароопасных объектах, а также на водоемах и плотинах**
МИО, МЭ, МИИР, МЧС, МСХ, МВД, МО, МЭГПР

+0.30; +1.00 – іс-шараларды орындаудың шекті уақыты, мұнда нүктеге дейін сағат нүктеден кейін минут көрсетіледі.
Ескертпе: Орталық атқарушы органдар осы жоспарды ескере отырып және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген құрылымға сәйкес жаһандық және өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі ведомстволық іс-қимыл жоспарларын әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады.
Азаматтық қорғау күштері мен құралдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасындағы жер сілкінісінің салдарын жоюға тартылатын) есеп-қисаптары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жаһандық және өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларында белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 14 қаңтардағы
№ 8 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 486 қаулысына
2-қосымша
Өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с № Іс-шаралар Жауапты орындаушылар Орындау мерзімі Аяқтау нысаны
1 2 3 4 5
1.
Төтенше жағдай аймағында бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру*
ТЖМ, ІІМ, Қорғанысмині, ЖАО
С + 0.30
адамдарды, жануарларды және мүліктерді құтқару, эвакуациялау
2.
Президент Әкімшілігін, Премьер-Министрдің Кеңсесін, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесін және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарын төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы хабардар ету*
ТЖМ
С+ 0.30
ақпарат
3.
Халықты қалыптасқан жағдай туралы құлақтандыруды және хабардар етуді ұйымдастыру *
ЖАО, ТЖМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ
С + 1.00
ақпаратты халыққа жеткізу
4.
Төтенше жағдайларға ақпараттық ден қоюды қамтамасыз ету*
ТЖМ, АҚДМ
Дағдарыстық жағдайлар туындаған кезде жедел хабарлау және ақпараттық ден қою алгоритмінде көзделген мерзімдер
БАҚ-та ресми хабарламаларды жариялау және жылжыту
5.
Өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайды жариялау туралы және төтенше жағдайды жою жөніндегі басшыны тағайындау туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкімінің жобасын дайындау*
ТЖМ, ЖАО
С + 1.00
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өкімінің жобасы
6.
Мемлекеттік азаматтық қорғау жүйесінің аумақтық және салалық кіші жүйелерін төтенше жағдай режиміне ауыстыру*
ТЖМ, ІІМ, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ЭГТРМ, СИМ, ЖАО
С + 1.00 (жұмыс уақытында)
С + 2.30 (жұмыс уақытынан тыс)
орталық атқарушы органдардың бұйрықтары/ ЖАО шешімдері
7.
Жедел штабты өрістетуді және қауырт желі телефонының жұмысын ұйымдастыру*
ТЖМ, ІІМ, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, Қорғанысмині, ЭГТРМ, СИМ, ЖАО
С + 1.00 (жұмыс уақытында)
С + 2.30 (жұмыс уақытынан тыс)
жедел штабтың және қауырт желі телефонының жұмысы
8.
Төтенше жағдай аймағында қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету*
ІІМ
С + 1.00
қоғамдық тәртіпті сақтау бойынша шаралар кешенін өткізу
9.
Зардап шеккендерге медициналық және психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру*
ДСМ, ТЖМ, ЖАО
С+ 1.00
зардап шеккен халықтың денсаулығын сақтау және қалпына келтіру
10.
Кейіннен эвакуациялау үшін халықты қауіпсіз орындарда жинау пункттерін ұйымдастыру*
ЖАО, ТЖМ, ИИДМ, Қорғанысмині
С+1.00
жинау пункттерін ұйымдастыру,ақпаратты халыққа жеткізу
11.
Халықты эвакуациялау үшін автомобиль және теміржол көлігін бөлу. Жаяу колонналарды, халықты эвакуациялаудың аралық және межелі пункттері орналасқан жерлерді нақтылау*
ЖАО, ИИДМ, ТЖМ, ІІМ, Қорғанысмині
С+3.00
жинау пункттерін ұйымдастыру, ақпаратты халыққа жеткізу
12.
Эвакуациялау кезінде жоғалған адамдардың (балалардың) тізімін жариялау*
ТЖМ, ІІМ, ЖАО, АҚДМ
С+3.00
тізімдерді бұқаралық ақпарат құралдарында және жергілікті атқарушы органдардың сайттарында орналастыру
13.
ВАМК отырысын өткізу*
ВАМК төрағасы, мүшелері
С + 2.00
ВАМК отырысының хаттамасы
14.
Төтенше жағдай аймағында авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру*
ТЖМ, ІІМ, ЖАО, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, Қорғанысмині
С + 2.00
авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстар
15.
Бұқаралық ақпарат құралдарының қалыптасқан ахуалды уақтылы және шынайы жария ету жөніндегі
іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету*
АҚДМ, ЖАО
С + 2.00
бұқаралық ақпарат құралдарын үйлестіру
16.
Инфекциялық және паразиттік ауруларға байланысты төтенше жағдай аймағында санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды өткізуді ұйымдастыру*
ДСМ, ЖАО
С + 2.00
халық арасындағы инфекциялық, паразиттік аурулар, улану ошақтарын оқшаулау және жою
17.
Эпидемиялық ошақ белгіленген аумақта шектеу, оның ішінде карантин іс-шараларын жүзеге асыру*****
ДСМ, ЖАО, ІІМ, ТЖМ
С + 2.00
шектеу іс-шараларын өткізу
18.
Халықты және тартылатын күштердің жеке құрамын инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу бойынша хабардар етуді ұйымдастыру*****
ДСМ, ЖАО, АҚДМ
С + 2.00
инфекциялық және паразиттік ауруларың алдын алу бойынша хабардар ету
19.
Төтенше жағдай аймағында ветеринариялық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру ******
АШМ, ЖАО
С + 2.00
жануарлар ауруларының пайда болуын болдырмау
20.
Эпизоотиялық ошақ белгіленген аумақта шектеу іс-шараларын және карантин белгілеу
******
ЖАО, АШМ, ІІМ, ТЖМ
С + 2.0
ЖАО шешімі
21.
Халықты және тартылатын күштердің жеке құрамын эпизоотияның алдын алу бойынша хабардар етуді ұйымдастыру******
АШМ, ЖАО, АҚДМ
С + 2.00
эпизоотияның алдын алу бойынша хабардар ету
22.
Өсімдіктер карантині бойынша іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру*******
АШМ, ЖАО
С + 2.00
өсімдіктер ауруларының пайда болуын, таралуын болдырмау
23.
Өсімдіктер карантині режимін енгізе отырып, карантин аймағын белгілеу *******
АШМ, ЖАО
С + 2.00
АШМ бұйрығы
24.
Жол ұйымдарының көлік магистральдарындағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуін ұйымдастыру***
ЖАО, ИИДМ, ІІМ, ТЖМ
С + 2.00
көлік магистральдарындағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар
25.
Күшті әсер ететін улы және радиоактивті заттармен зақымдану көздерін оқшаулауды және залалсыздандыруды жүргізу****
ЖАО, ИИДМ, Қорғанысмині, ЭМ
С + 2.00
оқшаулауды және залалсыздандыруды қамтамасыз ету
26.
Коммуналдық-энергетикалық желілердегі және гидротехникалық құрылыстардағы ақауларды оқшаулауды жүргізу****
ЖАО, ЭМ, ЭГТРМ
С+2.00
зақымдануларды оқшаулауды қамтамасыз ету
27.
Зардап шеккен халықтың және төтенше жағдайды жоюға жұмылдырылған күштердің тіршілігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру*
ЖАО, ТЖМ, СИМ
С + 2.00
адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау үшін қажетті жағдайлар жасау
28.
Тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйесіне кіретін аса маңызды объектілер мен жауапты тұтынушыларды үздіксіз энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету*
ЭМ, ЖАО
С + 3.00
энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету
29.
Төтенше жағдайды жою кезеңінде сауда қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету*
СИМ, ЖАО
С + 6.00
сауда қызметін реттеу
30.
Авариялық-құтқару жұмыстарының мұқтаждықтары үшін жанар-жағармай материалдарының резервін қамтамасыз ету*
ТЖМ, ЖАО, ЭМ
С+3.00
жанар-жағармай материалдары қорының болуы
31.
Зардап шеккен халықты теміржол, әуе, өзен және автомобиль көлігімен тасымалдауды қамтамасыз ету*
ИИДМ, ЖАО, ІІМ, ТЖМ
С + 3.00
зардап шеккен халықты қауіпсіз аймаққа жеткізу
32.
Химиялық, радиациялық және өрт қаупі бар объектілердегі, сондай-ақ су айдындары мен бөгендердегі авариялардан болатын зиянға жол бермеу және зардабын азайту бойынша іс-шаралар өткізу****
ЖАО, ЭМ, ИИДМ, ТЖМ, АШМ, ІІМ, Қорғанысмині, ЭГТРМ

Ч + 4.00-6.00
превентивные мероприятия на опасных объектах
33.
Организация радиационной, химической и биологической разведки (наблюдение)****
МИИР, МО, МЗ, МЧС, МЭ
Ч+4.00
организация разведки
34.
Дезактивация, дегазация, дезинфекция зданий, сооружений, участков дорог, техники и оборудования****
МО, МЗ, МЭ, МЧС, МВД (по принадлежности)
Ч+5.00
задействование соответствующих сил и средств
35.
Организация работ по очистке территорий от взрывоопасных предметов****
МО, МВД (по принадлежности)
Ч+5.00
задействование соответствующих сил и средств, перевозка взрывчатых веществ
36.
Организация работы мобильных центров обслуживания населения для эвакуированного населения*
МИО, МЦРИАП
Ч+12.00
восстановление документов эвакуированного населения
37.
Передислокация аварийно-спасательных служб и формирований, а также других привлекаемых сил в зону чрезвычайной ситуации для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ**
МЧС, МВД, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
Ч + 48.00
передислокация в зону чрезвычайной ситуации
38.
Организация привлечения волонтеров, общественных объединений к ликвидации последствий чрезвычайной ситуации*
МИО, МЧС, МИОР
при необходимости
участие волонтеров, общественных объединений в ликвидации последствий чрезвычайной ситуации
39.
Обеспечение производства судебно-медицинских экспертиз безвозвратных потерь*
МЮ
при необходимости
идентификация безвозвратных потерь
40.
Организация подготовки мест захоронения безвозвратных потерь*
МИО
при необходимости
обеспечение местами захоронения
41.
Разбронирование материальных ценностей государственного материального резерва и оперативного резерва МЧС*
МЧС, МИО
при необходимости
приказ МЧС
42.
Выделение денег из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов*
МЧС, МФ, МИО
при необходимости
постановление Правительства Республики Казахстан/приказ МЧС/постановление МИО
Примечание:
*– мероприятия проводятся при возникновении наводнений, паводков, лесных и степных пожаров, землетрясений, селевых потоков, снежных заносов и буранов, чрезвычайных ситуаций техногенного характера с выбросом сильнодействующих ядовитых, радиоактивных и биологически опасных веществ, в том числе взрывах на объектах Министерства обороны Республики Казахстан, эпидемий, эпизоотий и эпифитотий;
** – мероприятия проводятся при возникновении землетрясений;
*** – мероприятия проводятся при возникновении снежных заносов и буранов;
**** – мероприятия проводятся при возникновении чрезвычайной ситуации техногенного характера с выбросом сильнодействующих ядовитых, радиоактивных и биологически опасных веществ, в том числе взрывах на объектах Министерства обороны Республики Казахстан;
***** – мероприятия проводятся при возникновении эпидемий;
****** – мероприятия проводятся при возникновении эпизоотий;
******* – мероприятия проводятся при возникновении эпифитотий;
Расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МВГК – Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИО – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории (на территории которых произошла чрезвычайная ситуация);
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
Ч+ – время получения сигнала о возникновении чрезвычайной ситуации;

С + 4.00-6.00
қауіпті объектілердегі лу превентивті іс-шаралар
33.
Радиациялық, химиялық және биологиялық барлауды ұйымдастыру (бақылау)****
ИИДМ, Қорғанысмині, ДСМ, ТЖМ, ЭМ
С+4.00
барлауды ұйымдастыру
34.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жол учаскелерін, техника мен жабдықтарды дезактивациялау, газсыздандыру, дезинфекциялау****
Қорғанысмині, ДСМ, ЭМ, ТЖМ, ІІМ (тиесілігіне қарай)
С+5.00
тиісті күштер мен құралдарды іске қосу
35.
Аумақты жарылыс қаупі бар заттардан тазарту жұмыстарын ұйымдастыру****
Қорғанысмині, ІІМ (тиесілігіне қарай)
С+5.00
тиісті күштер мен құралдарды іске қосу, жарылғыш заттарды тасымалдау
36.
Эвакуацияланған халық үшін Мобильді халыққа қызмет көрсету орталықтарының жұмысын ұйымдастыру*
ЖАО, ЦДИАӨМ
С+12.00
эвакуацияланған халықтың құжаттарын қалпына келтіру
37.
Авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын, сондай-ақ жұмылдырылатын басқа да күштерді төтенше жағдай аймағына көшіру****
ТЖМ, ІІМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
С + 48.00
төтенше жағдай аймағына көшіру
38.
Еріктілерді, қоғамдық бірлестіктерді төтенше жағдайдың салдарын жоюға тартуды ұйымдастыру*
ЖАО, ТЖМ, АҚДМ
қажет болғанда
еріктілердің, қоғамдық бірлестіктердің төтенше жағдайдың салдарын жоюға қатысуы
39.
Қайтарымсыз шығындарға сот-медициналық сараптама жүргізуді қамтамасыз ету*
Әділетмині
қажет болғанда
қайтарымсыз шығындарды сәйкестендіру
40.
Қайтарымсыз шығындарды көму орындарын дайындауды ұйымдастыру*
ЖАО
қажет болғанда
көму орындарымен қамтамасыз ету
41.
Мемлекеттік материалдық резервтің және ТЖМ жедел резервінің материалдық құндылықтарын броньнан шығару*
ТЖМ, ЖАО
қажет болғанда
ТЖМ бұйрығы
42.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу*
ТЖМ, Қаржымині,
ЖАО
қажет болғанда
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы /
ТЖМ бұйрығы/
ЖАО қаулысы
Ескертпе:
* – іс-шаралар су басу, тасқын, орман және дала өрттері, жер сілкіністері, сел ағындары, қар құрсауы және борандар, әсері күшті улы заттармен, радиоактивті және биологиялық қауіпті заттар шығарындыларымен байланысты техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар, эпидемиялар, эпизоотиялар, эпиофитотиялар, оның ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі объектілеріндегі жарылыс, эпидемиялар, эпизоотиялар мен эпиофитотиялар туындаған кезде өткізіледі;
** – іс-шаралар жер сілкіністері болған кезде өткізіледі;
*** – іс-шаралар қар құрсауы және борандар болған кезде өткізіледі;
**** – іс-шаралар әсері күшті улы заттармен, радиоактивті және биологиялық қауіпті заттар шығарындыларымен байланысты техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар, оның ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі объектілеріндегі жарылыс туындаған кезде өткізіледі;
***** – іс-шаралар эпидемия пайда болғанда өткізіледі;
****** – іс-шаралар эпизоотия пайда болғанда өткізіледі;
******* – іс-шаралар эпифитотия пайда болғанда өткізіледі;
аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат жəне қоғамдық даму министрлігі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ВАМК – Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссия;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ЖАО – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) (аумағында төтенше жағдай орын алған) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі;
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
С+ – төтенше жағдайдың туындағаны туралы сигнал алынған уақыт;

+0.30; +1.00 – предельное время выполнения мероприятий, где до точки указаны часы, после точки минуты.
Примечание: центральные исполнительные органы организуют разработку и утверждение ведомственных планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов с учетом настоящего плана и в соответствии со структурой, утвержденной приказом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Расчеты сил и средств гражданской защиты (в том числе привлекаемых для ликвидации последствий землетрясений в Республике Казахстан) устанавливаются планами действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.

+0.30; +1.00 – іс-шараларды орындаудың шекті уақыты, мұнда нүктеге дейін сағат нүктеден кейін минут көрсетіледі.
Ескертпе: Орталық атқарушы органдар осы жоспарды ескере отырып және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген құрылымға сәйкес жаһандық және өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі ведомстволық іс-қимылдар жоспарларын әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады.
Азаматтық қорғау күштері мен құралдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасындағы жер сілкінісінің салдарын жоюға тартылатын) есеп-қисаптары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жаһандық және өңірлік ауқымындағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларында белгіленеді.