Об утверждении Правил (методики) ценообразования на экспортируемую сырую нефть и газовый конденсат
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 647.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на экспортируемую сырую нефть и газовый конденсат.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 сентября 2021 года № 647
Правила (методика) ценообразования на экспортируемую сырую нефть и газовый конденсат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила (методика) ценообразования на экспортируемую сырую нефть и газовый конденсат (далее – методика) разработаны на основании подпункта 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон) и определяют методику ценообразования на сырую нефть, газовый конденсат, в том числе при их продажах на условиях FOB* терминал "КТК-Р" с использованием трубопроводной системы Каспийского Трубопроводного Консорциума, через порты Черного моря на условиях FOB (за исключением терминала трубопроводной системы Каспийского Трубопроводного Консорциума), с использованием портов Средиземного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау – Баку/Сангачал – Джейхан, с использованием портов Каспийского моря на условиях FOB порт Каспийского моря, с использованием портов Балтийского моря, экспорте по магистральному нефтепроводу "Дружба", железнодорожным видом транспорта.
Настоящая методика не распространяется на сделки с сырой нефтью, добытой недропользователями по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, заключенным с Правительством Республики Казахстан или компетентным органом до 1 января 2009 года и прошедшим обязательную налоговую экспертизу.
2. Для определения рыночной цены сырой нефти и газового конденсата (далее – товар) используются официальные источники информации, которые были определены в контракте купли-продажи.
3. В настоящей Методике используются следующие термины и определения:
1) предоплата – предварительная оплата за планируемую, но еще неотгруженную поставку товара;
2) котировальный период – период ценообразования, но не более тридцати одного календарного последовательного дня, за которые опубликованы котировки цен на бирже, установленный в контракте на реализацию товара (работы, услуги), в течение которого в соответствии с условиями сделки сторонами сделки определяется среднеарифметическое значение среднеарифметических ежедневных котировок цен на соответствующие биржевые товары (работы, услуги), а также небиржевые товары, цены на которые привязаны к котировкам на биржевые товары;

Экспортталатын шикі мұнайға және газ конденсатына баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 647 қаулысы.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Экспортталатын шикі мұнайға және газ конденсатына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 647 қаулысымен
бекітілген
Экспортталатын шикі мұнайға және газ конденсатына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Экспортталатын шикі мұнайға және газ конденсатына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) (бұдан әрі – Әдістеме) "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және шикі мұнайға, газ конденсатына, оның ішінде Каспий Құбыржол Консорциумының құбыржол жүйесін пайдалана отырып, "КҚК-Р" терминалы FOB* шарттарымен, Қара теңіз порттары арқылы FOB шарттарымен (Каспий Құбыржол Консорциумының құбыржол жүйесінің терминалынан басқа), Жерорта теңізінің порттарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Баку/Сангачал – Джейхан порты бағыты бойынша, Каспий теңізінің порттарын пайдалана отырып, Каспий теңізі порттарының FOB шарттарымен, Балтық теңізінің порттарын пайдалана отырып, "Дружба" магистральдық мұнай құбырымен, теміржол көлігімен экспорттау кезіндегі мәміле (өткізу) бағасын белгілеу әдістемесін айқындайды.
Осы Әдістеме 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе құзыретті органмен жасасқан және міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) бойынша жер қойнауын пайдаланушылар өндірген шикі мұнаймен жасалатын мәмілелерге қолданылмайды.
2. Шикі мұнай мен газ конденсатының (бұдан әрі – тауар) нарықтық бағасын анықтау үшін сатып алу-сату келісімшартында айқындалатын ресми ақпарат көздері пайдаланылады.
3. Осы Әдістемеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) алдын ала төлем – жоспарланған, бірақ әлі жөнелтілмеген тауарды жеткізу үшін алдын ала төлем;
2) белгіленім кезеңі – мәміле шарттарына сәйкес мәміле тараптары тиісті биржалық тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ бағалары биржалық тауарлардың белгіленімдеріне байланыстырылған биржалық емес тауарлардың күнделікті орташа арифметикалық баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәнін айқындайтын кезең ішінде тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуге арналған келісімшартта белгіленген, бірақ биржадағы баға белгіленімдері жарияланған, қатарынан күнтізбелік отыз бір күннен аспайтын баға белгілеу кезеңі;

3) дифференциал – размер корректировки, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки или цены из источника информации;
4) коносамент – документ на отгруженный товар, который подтверждает его получение судном;
5) цена сделки (реализации) – стоимость товара за одну единицу измерения в соответствии с контрактами купли-продажи товара, выраженная в валюте контракта купли-продажи товара и рассчитанная в соответствии с настоящей Методикой;
6) ранняя оплата – оплата за отгруженный товар ранее сроков платежа, указанных в контрактах купли-продажи;
7) котировка нефти – ценовая котировка, публикуемая в официальных источниках информации;
8) акт приема-сдачи нефти – документ, выдаваемый перевозчиком товара грузовладельцу при транспортировке по трубопроводу;
9) официальный источник информации – источник информации, включенный в перечень официально признанных источников информации о рыночных ценах (далее – перечень), утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2009 года № 292;
10) корректировка по качеству – корректировка цены сделки по качественным характеристикам товара (плотность, содержание серы);
11) Североморский ценовой эталон – котировка нефти "Brent (Dated)" или "North Sea Dated", или "BFOE", публикуемая в официальных источниках информации;
12) спрэд – ценовая разница между различными котировками, публикуемая в официальных источниках информации;
13) отчет независимой инспекции – официальный документ, выдаваемый независимой инспекцией и содержащий информацию о результатах проверки количества и качества груза при его отгрузке, получении или на целом участке маршрута, в соответствии с нормами международной практики и корпоративных стандартов;
14) позиционный график в порту погрузки – график погрузки (расстановки) танкеров в порту погрузки.
Примечание. * — условия поставки в соответствии с действующей редакцией международных правил торговых терминов Incoterms.
Глава 2. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат
Параграф 1. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат
4. Цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B + S – D (+/-) К,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – цена из официального источника информации на товар, рассчитываемая как средняя из средних котировок на товар на каждую отгрузку с учетом котировального периода;
S – спрэд, одна или средняя нескольких последовательных средних котировок, публикуемых в официальных источниках информации, в период с десятого по двадцать пятый день до первого дня окна погрузки в соответствии с условиями контракта на продажу груза третьей стороне. Период с десятого по двадцать пятый день соответствует методологии выбранного официально признанного источника информации в соответствии с условиями контракта купли-продажи. В случае изменения методологии выбранного источника этот период будет изменятся.
Для грузов с окнами погрузки в первой и второй декады месяца применяется спрэд (котировка) в период с первого по двадцать пятый календарный день до первого дня окна погрузки. Окна погрузки в порту погрузки определяются на основе позиционного графика.
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки сырой нефти, определенных в контракте на куплю-продажу сырой нефти;
K – корректировка цены по градусу API** (эскаляция-деэскаляция), рассчитываемая в виде премии/скидки, в случае, если качество сырой нефти выше/ниже стандартного промежутка базовых пределов плотности по условиям контракта купли-продажи сырой нефти.
Примечание. ** — градус API означает единицу измерения плотности нефти.

3) дифференциал – мәміле бағасын немесе ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын түзету мөлшері;
4) коносамент – жөнелтілген тауарды кеменің алғанын растайтын құжат;
5) мәміле (өткізу) бағасы – тауарды сатып алу-сату келісімшартының валютасында көрсетілген және осы Әдістемеге сәйкес есептелген тауарды сатып алу-сату келісімшарттарына сәйкес бір өлшем бірлік үшін тауар құны;
6) мерзімінен бұрын төлем – жөнелтілген тауар үшін сатып алу-сату келісімшарттарында белгіленген мерзімнен ерте төлем;
7) мұнайға баға белгіленімі – ресми ақпарат көздерінде жарияланатын баға белгіленімі;
8) мұнайды қабылдау-тапсыру актісі – жүк тасымалдаушысы құбыр арқылы тасымалдау кезінде жүк иесіне беретін құжат;
9) ресми ақпарат көзі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 наурыздағы № 292 қаулысымен бекітілген Нарықтық бағалар туралы ресми танылған ақпарат көздерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілген ақпарат көзі;
10) сапа бойынша түзету – тауардың сапалық сипаттамалары (тығыздығы, күкірттің болуы) бойынша мәміле бағасын түзету;
11) Солтүстік теңіз баға эталоны – ресми ақпарат көздерінде жарияланатын "Brent (Dated)" немесе "NorthSeaDated", немесе "BFOE" мұнайының баға белгіленімі;
12) спрэд – ресми ақпарат көздерінде жарияланатын әртүрлі белгіленімдер арасындағы баға айырмашылығы;
13) тәуелсіз инспекция есебі – халықаралық практика мен корпоративтік стандарттардың нормаларына сәйкес тәуелсіз инспекция беретін және жүк жөнелту, алу кезінде немесе бағыттың тұтастай учаскесінде оның саны мен сапасын тексеру қорытындылары туралы ақпаратты қамтитын ресми құжат;
14) тиеу портындағы позициялық график – тиеу портында танкерлерге жүк тиеу (орналастыру) графигі.
Ескертпе * – Incoterms сауда терминдерінің халықаралық қағидаларының қолданыстағы редакциясына сәйкес беру шарттары.
2-тарау. Шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
1-параграф. Шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
4. Мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B + S – D (+/-) К,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – ресми ақпарат көзінен алынған, тауардың белгіленім кезеңін есепке ала отырып, әрбір жөнелтуге арналып тауардың орташа белгіленімдерінің орташа мәні ретінде есептелетін бағасы;
S – спрэд, үшінші тарапқа жүк сатуға арналған келісімшарт талаптарына сәйкес тиеу терезесінің бірінші күніне дейін оныншы күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңде ресми ақпарат көздерінде жарияланатын бірнеше дәйекті орташа белгіленімдердің бірі немесе орташа мәні. Оныншы күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезең сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес таңдалған ресми танылған ақпарат көзінің әдіснамасына сәйкес келеді. Таңдалған көздің әдіснамасы өзгерген жағдайда, бұл кезең өзгертіліп тұрады.
Айдың бірінші және екінші онкүндіктерінде тиеу терезелері бар жүктер үшін тиеу терезесінің бірінші күніне дейін күнтізбелік бірінші күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңде спрэд (белгіленім) қолданылады. Тиеу портында тиеу терезелері позициялық график негізінде айқындалады.
D – шикі мұнайды сатып алу-сату келісімшартында айқындалған шикі мұнайды жеткізу келісімшартына байланысты есепке алынатын дифференциал;
K – АРІ** градусы бойынша бағаны түзету (эскаляция-деэскаляция), егер шикі мұнайды сатып алу-сату келісімшартының талаптары бойынша шикі мұнайдың сапасы тығыздықтың базалық шектерінің стандартты аралықтарынан жоғары/төмен болған жағдайда, сыйлықақы/жеңілдік түрінде есептеледі.
Ескертпе ** – API градусы мұнайдың тығыздығын өлшеу бірлігін білдіреді.

Параграф 2. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат при продажах на условиях FOB терминал "КТК-Р" с использованием трубопроводной системы Каспийского Трубопроводного Консорциума
5. Цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B + S – D,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на товар за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованными в официальном источнике информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода.
Котировки на данном рынке публикуются в следующих источниках информации:
1) Platts: Brent (Dated) либо CPC FOB 80 тысяч тонн, либо CPC Blend CIF, либо CPC Blend FOB;
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), либо СРС Blend, либо СРС FOB Тerminal;
3) Refinitiv: датированный BFOE (RIC <BFO-E>) либо CPC Blend CIF (RIC <CPC-E>), либo CPC Blend FOB (RIC <RUBNK-CPC-YO>);
S – спрэд, одна или средняя нескольких последовательных средних котировок, публикуемых в официальных источниках информации, в период с десятого по двадцать пятый день до первого дня окна в соответствии с условиями контракта на продажу груза третьей стороне.
Для грузов с окнами погрузки в первой и второй декады месяца применяется спрэд (котировка) в период с первого по двадцать пятый календарный день до первого дня окна погрузки. Окна погрузки в порту погрузки определяются на основе позиционного графика:
1) Platts: "Spread vs fwd DTD Brent", в строке CPC Blend CIF/CPC Blend FOB/CPC FOB 80KT;
2) Argus Media: дифференциал Diff в таблице Russia-Caspian в строке СРС Blend/СРС fob terminal;
3) Refinitiv: дифференциал CPC Blend CIF Augusta (RIC <BFO-CPC>).
Спрэд применяется к котировке Североморский ценовой эталон.
Выбор официального источника информации для определения котировок и спрэда согласовывается между продавцом и покупателем и устанавливается в контракте купли-продажи товара.
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки товара, определенных в контракте на куплю-продажу, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, в соответствии с Законом, включающий в себя:
1) расходы по фрахту судна;
2) расходы по страхованию груза;
3) портовые сборы;
4) расходы по инспекции груза;
5) расходы по прохождению турецких проливов;
6) скидка к размеру танкерной партии 80 тысяч тонн и 140 тысяч тонн;
7) банковские расходы по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива;

2-параграф. Каспий Құбыржол Консорциумының құбыржол жүйесін пайдалана отырып, "КҚК-Р" терминалы FOB шарттарымен сату кезінде шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
5. Мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B + S – D,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын тауардың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні.
Осы нарықтағы баға белгіленімдері мынадай ресми ақпарат көздерінде жарияланады:
1) Platts: Brent (Dated), не CPC FOB 80 мың тонна, не CPC Blend CIF, не CPC Blend FOB;
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), не СРС Blend, не СРС FOB Тerminal;
3) Refinitiv: даталанған BFOE (RIC <BFO-E>), не CPC Blend CIF (RIC <CPC-E>), не CPC Blend FOB (RIC <RUBNK-CPC-YO>);
S – спрэд, үшінші тарапқа жүк сатуға арналған келісімшарт талаптарына сәйкес тиеу терезесінің бірінші күніне дейін оныншы күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңде ресми ақпарат көздерінде жарияланатын бірнеше дәйекті орташа белгіленімдердің бірі немесе орташа мәні.
Айдың бірінші және екінші онкүндіктерінде тиеу терезелері бар жүктер үшін тиеу терезесінің бірінші күніне дейін күнтізбелік бірішні күннен жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңдегі спрэд (белгіленім) қолданылады. Тиеу портында тиеу терезелері позициялық график негізінде айқындалады:
1) Platts: "Spread vs fwd DTD Brent", CPC Blend CIF/CPC Blend FOB/CPC FOB 80 KT деген жолда;
2) Argus Media: Russia-Caspian кестесінде СРС Blend/ СРС fob terminal деген жолындағы Diff дифференциалы;
3) Refinitiv: CPC Blend CIF Augusta (RIC <BFO-CPC>) дифференциалы.
Спрэд Солтүстік теңіз баға эталонының белгіленіміне қолданылады.
Белгіленімдер мен спрэдті айқындау үшін ресми ақпарат көзін таңдау сатушы мен сатып алушы арасында келісіледі және тауарды сатып алу-сату келісімшартында белгіленеді;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған, Заңға сәйкес ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын, тауарды жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын дифференциал, ол мыналарды қамтиды:
1) кемені жалдау бойынша шығыстар;
2) жүкті сақтандыру бойынша шығыстар;
3) порттық алымдар;
4) жүк инспекциясы бойынша шығыстар;
5) түрік бұғаздарынан өту бойынша шығыстар;
6) 80 мың тонна және 140 мың тонна танкер партиясының мөлшеріне жеңілдік;
7) қайтарып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстары;

8) расходы по потерям при перевозке товара;
9) маржа покупателя.
Параграф 3. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат при продажах через порты Черного моря на условиях FOB (за исключением терминала трубопроводной системы Каспийского Трубопроводного Консорциума)
6. При доставке товара до портов Черного моря по маршруту Атырау–Самара цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B + S – D (+/-) К,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на товар за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованными в официальном источнике информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода.
Котировки на данном рынке публикуются в следующих источниках информации:
1) Platts: Brent (Dated) либо Urals RCMB (Recombined);
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD) либо Urals Med Aframax, либо Urals Med Suezmax;
3) Refinitiv: датированный BFOE (RIC <BFO-E>) либо Urals 80 тысяч тонн CIF Аугуста (RIC <URL-E>), дифференциал между партиями объемом 80 тысяч тонн и 140 тысяч тонн на базисе CIF Аугуста (RIC <URL-80-135>);
S – спрэд, одна или средняя нескольких последовательных средних котировок, публикуемых в официальных источниках информации, в период с десятого по двадцать пятый день до первого дня окна погрузки в соответствии с условиями контракта на продажу груза третьей стороне.
Для грузов с окнами погрузки в первой и второй декады месяца применяется спрэд (котировка) в период с первого по двадцать пятый календарный день до первого дня окна погрузки. Окна погрузки в порту погрузки определяются на основе позиционного графика:
1) Platts: "Spread vs fwd DTD Brent" в строке Urals (Mediterranean);
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD) либо Urals Med Aframax, либо Urals Med Suezmax;
3) Refinitiv: дифференциал Urals 80 тысяч тонн CIF Аугуста (RIC <BFO-URL-E>) либо дифференциал Urals 140 тысяч тонн CIF Аугуста (RIC<BFO-URL140>),
Спрэд применяется к котировке Североморский ценовой эталон.
Выбор официального источника информации для определения котировок и спрэда согласовывается между продавцом и покупателем и устанавливается в контракте купли-продажи товара.
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки товара, определенных в контракте на куплю-продажу, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, в соответствии с Законом, включающий в себя:

8) тауарды тасымалдау кезіндегі ысыраптар бойынша шығыстар;
9) сатып алушы маржасы.
3-параграф. Қара теңіз порттары арқылы FOB шарттарымен (Каспий Құбыржол Консорциумының құбыржол жүйесінің терминалын қоспағанда) сату кезінде шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
6. Атырау – Самара бағыты бойынша Қара теңіз порттарына дейін тауарды жеткізу кезінде мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B + S – D (+/-) К,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын тауардың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні.
Осы нарықтағы баға белгіленімдері мынадай ресми ақпарат көздерінде жарияланады:
1) Platts: Brent (Dated), не Urals RCMB (Recombined);
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), не Urals Med Aframax, не Urals Med Suezmax;
3) Refinitiv: даталанған BFOE (RIC <BFO-E>), не Urals 80.000 тонна CIF Аугуста (RIC <URL-E>), CIF Аугуста (RIC <URL-80-135>) базисіндегі 80 мың тонна және 140 мың тонна көлеміндегі партиялар арасындағы дифференциал;
S – спрэд, үшінші тарапқа жүк сатуға арналған келісімшарт талаптарына сәйкес тиеу терезесінің бірінші күніне дейін оныншы күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңде ресми ақпарат көздерінде жарияланатын бірнеше дәйекті орташа белгіленімдердің бірі немесе орташа мәні.
Айдың бірінші және екінші онкүндіктерінде тиеу терезелері бар жүктер үшін тиеу терезесінің бірінші күніне дейін күнтізбелік бірінші күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңдегі спрэд (белгіленім) қолданылады. Тиеу портында тиеу терезелері позициялық график негізінде айқындалады:
1) Platts: Urals (Mediterranean) деген жолдағы "Spread vs fwd DTD Brent";
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), не Urals Med Aframax, не Urals Med Suezmax;
3) Refinitiv: CIF Аугуста (RIC <BFO-URL-E>) Urals 80 мың тонна дифференциалы, не CIF Аугуста (RIC<BFO-URL140>) Urals 140 мың тонна дифференциалы.
Спрэд Солтүстік теңіз баға эталонының белгіленіміне қолданылады.
Белгіленімдер мен спрэдті айқындау үшін ресми ақпарат көзін таңдау сатушы мен сатып алушы арасында келісіледі және тауарды сатып алу-сату келісімшартында белгіленеді;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған, Заңға сәйкес ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын, тауарды жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын дифференциал, ол мыналарды қамтиды:

1) расходы по фрахту судна;
2) расходы по страхованию груза;
3) портовые сборы;
4) расходы по инспекции груза;
5) расходы по прохождению турецких проливов;
6) скидка к размеру танкерной партии 80 тысяч тонн и 140 тысяч тонн;
7) банковские расходы по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива;
8) расходы по потерям при перевозке товара;
9) маржа покупателя;
K – корректировка цены по градусу API (эскаляция-деэскаляция) рассчитывается в виде премии/скидки, в случае, если качество товара выше/ниже стандартного промежутка базовых пределов плотности по условиям контракта купли-продажи товара.
7. При доставке товара до портов Черного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау – Махачкала-Новороссийск цена сделки (реализации) рассчитывается по формуле, указанной в пункте 6 настоящей Методики.
При этом D дополнительно включает в себя следующие транспортные расходы, связанные с доставкой нефти до порта погрузки Черного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау – Махачкала:
1) портовый сбор в порту Актау;
2) экспедирование и оформление транспортно-экспедиторских документов;
3) фрахт судна в Каспийском море от порта Актау до порта Махачкала;
4) перевалка в порту Махачкала и открытом акционерном обществе по перевалке и обеспечению нефтепродуктами "Дагнефтепродукт";
5) подогрев на танкерах и открытом акционерном обществе по перевалке и обеспечению нефтепродуктами "Дагнефтепродукт";
6) инспекция качества и количества в порту Актау;
7) инспекция качества и количества в порту Махачкала;
8) страхование груза на пути следования от порта Актау до системы измерений количества и показателей качества нефти № 73 на нефтеперекачивающей станции "Махачкала";
9) премия/скидка за качество между сортами товара, отгружаемого из порта Актау и порта Черного моря;
10) маржа (вознаграждение) экспедитора/перевозчика;
11) расходы при транспортировке товара железнодорожным транспортом от станции отгрузки до порта Актау:
аренда вагоноцистерн;
железнодорожный тариф;
стоимость железнодорожной транспортировки груза, грузоотправление груженных и грузополучение порожних вагонов, подача – уборка вагонов к пунктам погрузки и выгрузки, услуги по отстою – хранению груженых вагонов, по подъездным путям;
перевалка на терминалах порта Актау;
маржа экспедитора по железнодорожной транспортировке.
8. При доставке товара до портов Черного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау –Баку/Сангачал – Батуми цена сделки (реализации) рассчитывается по формуле, указанной в пункте 6 настоящей Методики.
При этом D дополнительно включает в себя следующие транспортные расходы, связанные с доставкой товара до порта погрузки Черного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау – Баку – Батуми:

1) кемені жалдау бойынша шығыстар;
2) жүкті сақтандыру бойынша шығыстар;
3) порттық алымдар;
4) жүк инспекциясы бойынша шығыстар;
5) түрік бұғаздарынан өту бойынша шығыстар;
6) 80 мың тонна және 140 мың тонна танкер партиясының мөлшеріне жеңілдік;
7) қайтарып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстары;
8) тауарды тасымалдау кезіндегі ысыраптар бойынша шығыстар;
9) сатып алушы маржасы.
K – АРІ градусы бойынша бағаны түзету (эскаляция-деэскаляция), егер тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптары бойынша тығыздықтың базалық шектерінің стандартты аралығынан жоғары/төмен болған жағдайда, сыйлықақы/жеңілдік түрінде есептеледі.
7. Тауарды Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Махачкала – Новороссийск порты бағыты бойынша Қара теңіз порттарына дейін жеткізген кезде мәміле (өткізу) бағасы осы Әдістеменің 6-тармағында көрсетілген формула бойынша есептеледі.
Бұл ретте D Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Махачкала порты бағыты бойынша Қара теңіздегі тиеу портына дейін мұнайды жеткізуге байланысты мынадай көлік шығыстарын қамтиды:
1) Ақтау портындағы порттық алым;
2) экспедициялау және көлік-экспедиторлық құжаттарды ресімдеу;
3) Каспий теңізінде Ақтау портынан Махачкала портына дейін кемені жалдау;
4) Махачкала порты мен "Дагнефтепродукт" мұнай өнімдерін ауыстырып тиеу және жеткізу бойынша ашық акционерлік қоғамында ауыстырып тиеу;
5) танкерлерде және "Дагнефтепродукт" мұнай өнімдерін ауыстырып тиеу және жеткізу бойынша ашық акционерлік қоғамында жылыту;
6) Ақтау портында сапасы мен санына инспекция жүргізу;
7) Махачкала портында сапасы мен санына инспекция жүргізу;
8) Ақтау портынан "Махачкала" мұнай айдау станциясында № 73 мұнайдың саны мен сапасын өлшеу жүйесіне дейін жүру жолында жүкті сақтандыру;
9) Ақтау порты мен Қара теңіз портынан жөнелтілетін тауар сұрыптарының арасындағы сапа үшін сыйлықақы/жеңілдік;
10) экспедитордың/тасымалдаушының маржасы (сыйақысы);
11) тауарды жөнелту станциясынан Ақтау портына дейін теміржол көлігімен тасымалдау кезіндегі шығыстар:
вагон-цистерналарды жалдау;
теміржол тарифі;
теміржолмен жүк тасымалдау құны, тиелген вагондарды жөнелту және бос вагондарды алу, вагондарды тиеу және түсіру пункттеріне беру-алып тастау, тиелген вагондардың тұруы-сақталуы, кірме жолдар бойынша көрсетілетін қызметтері;
Ақтау портының терминалдарында ауыстырып тиеу;
теміржолмен тасымалдау экспедиторының маржасы.
8. Тауарды Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Баку/Сангачал – Батуми порты бағыты бойынша Қара теңіздің порттарына дейін жеткізген кезде мәміле (өткізу) бағасы осы Әдістеменің 6-тармағында көрсетілген формула бойынша есептеледі.
Бұл ретте D Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Баку – Батуми порты бағыты бойынша Қара теңіздегі тиеу портына дейін тауарды жеткізуге байланысты мынадай көлік шығыстарын қамтиды:

1) портовый сбор в порту Актау;
2) экспедирование и оформление транспортно-экспедиторских документов;
3) фрахт судна в Каспийском море от порта Актау до порта Баку;
4) инспекция качества и количества в порту Актау;
5) инспекция качества и количества на участке CIF*** Баку до FOB Батуми;
6) страхование груза на пути следования от порта Актау до FOB Батуми;
7) премия/скидка за качество между сортами нефти, отгружаемой из порта Актау и порта Черного моря;
8) маржа (вознаграждение) экспедитора/перевозчика;
расходы при транспортировке товара железнодорожным транспортом от станции отгрузки до порта Актау:
аренда цистерн;
железнодорожный тариф;
стоимость железнодорожной транспортировки груза, грузоотправление груженных и грузополучение порожних вагонов, подача – уборка вагонов к пунктам погрузки и выгрузки, услуги по отстою – хранению груженых вагонов, по подъездным путям;
перевалка на терминалах порта Актау;
маржа экспедитора по железнодорожной транспортировке.
Примечание:
*** — условия поставки в соответствии с действующей редакцией международных правил торговых терминов Incoterms.
Параграф 4. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат при продажах с использованием портов Средиземного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау – Баку/Сангачал – Джейхан
9. Цена сделки (реализации) на товар при продажах с использованием портов Средиземного моря по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау – Баку/Сангачал – Джейхан цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B + S – D,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на товар за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованными в официальном источнике информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода.
Котировки на данном рынке публикуются в следующих источниках информации:
1) Platts: Brent (Dated) либо BTC, либо Azeri Light;
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD) либо BTC, либо Azeri Light;
3) Refinitiv: датированный BFOE (RIC <BFO-E>), Azeri Light CIF Аугуста (RIC <AZR-E>), дифференциал между партиями объҰмом 80 тысяч тонн и 140 тысяч тонн на базисе CIF Аугуста (RIC <URL-80-135>);
S – спрэд, одна или средняя нескольких последовательных средних котировок, публикуемых в официальных источниках информации, в период с десятого по тридцатый день до первого дня окна погрузки в соответствии с условиями контракта на продажу груза третьей стороне.
Для грузов с окнами погрузки в первой и второй декаде месяца применяется спрэд (котировка) в период с первого по тридцатый календарный день до первого дня окна погрузки. Окна погрузки в порту погрузки определяются на основе утвержденного официального позиционного графика, выпускаемого уполномоченным органом:

1) Ақтау портындағы порттық алым;
2) экспедициялау және көлік-экспедиторлық құжаттарды ресімдеу;
3) Каспий теңізінде Ақтау портынан Баку портына дейін кемені жалдау;
4) Ақтау портында сапасы мен санына инспекция жүргізу;
5) CIF*** Бакудан бастап FOB Батумиге дейінгі учаскеде сапасы мен санына инспекция жүргізу;
6) Ақтау портынан FOB Батумиге дейін жүру жолында жүкті сақтандыру;
7) Ақтау портынан және Қара теңіз портынан тиелетін мұнай сұрыптарының арасындағы сапа үшін сыйлықақы/жеңілдік;
8) экспедитордың/тасымалдаушының маржасы (сыйақысы);
тиеп-жөнелту станциясынан Ақтау портына дейін теміржол көлігімен тауар тасымалдау кезіндегі шығыстар:
цистерналарды жалдау;
теміржол тарифі;
теміржолмен жүк тасымалдау құны, тиелген вагондарды жөнелту және бос вагондарды алу, вагондарды тиеу және түсіру пункттеріне беру-алып тастау, тиелген вагондардың тұруы-сақталуы, кірме жолдар бойынша көрсетілетін қызметтері;
Ақтау портының терминалдарында ауыстырып тиеу;
теміржолмен тасымалдау экспедиторының маржасы.
Ескертпе:
*** – Incoterms сауда шарттарының халықаралық қағидаларының қолданыстағы редакциясына сәйкес беру шарттары.
4-параграф. Жерорта теңізінің порттарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Баку/Сангачал – Джейхан порты бағыты бойынша сату кезінде шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
9. Жерорта теңізінің порттарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Баку/ Сангачал – Джейхан порты бағыты бойынша сату кезінде тауарға мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B + S – D,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған мұнайды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын тауардың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні;
Осы нарықтағы баға белгіленімдері мынадай ресми ақпарат көздерінде жарияланады:
1) Platts: Brent (Dated), не BTC, не Azeri Light;
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), не BTC, не Azeri Light
3) Refinitiv: даталанған BFOE (RIC <BFO-E>), Azeri Light CIF Аугуста (RIC <AZR-E>), CIF Аугуста (RIC <URL-80-135>) базисінде 80 мың тонна және 140 мың тонна көлеміндегі партиялар арасындағы дифференциал;
S – спрэд, үшінші тарапқа жүк сатуға арналған келісімшарт талаптарына сәйкес тиеу терезесінің бірінші күніне дейін оныншы күннен бастап отызыншы күнді қоса алған кезеңде ресми ақпарат көздерінде жарияланатын бірнеше дәйекті орташа белгіленімдердің бірі немесе орташа мәні.
Айдың бірінші және екінші онкүндіктерінде тиеу терезелері бар жүктер үшін тиеу терезесінің бірінші күніне дейін күнтізбелік бірінші күннен бастап отызыншы күнді қоса алған кезеңдегі спрэд (белгіленім) қолданылады. Тиеу портында тиеу терезелері уәкілетті орган шығаратын бекітілген ресми позициялық график негізінде айқындалады:

1) Platts: "Spread vs fwd DTD Brent" в строке Azeri Lt CIF, Azeri Lt FOB Ceyhan, BTC FOB Ceyhan;
2) Argus Media: Дифференциал Diff в таблице Russia-Caspian в строке BTC, либо Azeri Light;
3) Refinitiv: дифференциал Azeri Light CIF Аугуста (RIC <BFO-AZR>), дифференциал между партиями объемом 80 тысяч и 140 тысяч тонн на базисе CIF Аугуста (RIC <URL-80-135>).
Спрэд применяется к котировке Североморский ценовой эталон.
Выбор официального источника информации для определения котировок и спрэда согласовывается между продавцом и покупателем и устанавливается в контракте купли-продажи товара.
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки товара, определенных в контракте на куплю-продажу, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, в соответствии с Законом, включающий в себя:
1) расходы по фрахту судна;
2) расходы по страхованию груза;
3) портовые сборы;
4) расходы по инспекции груза;
5) скидку к размеру танкерной партии 80 тысяч тонн и 140 тысяч тонн;
6) банковские расходы по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива;
7) расходы по потерям при перевозке товара;
8) маржу покупателя.
Транспортные расходы, связанные с доставкой товара по маршруту железнодорожная станция Республики Казахстан и (или) порт Актау–Баку/Сангачал–Джейхан:
портовый сбор в порту Актау;
экспедирование и оформление транспортно-экспедиторских документов;
фрахт судна в Каспийском море от порта Актау до порта Баку/Сангачал;
транспортировка от CIF Баку/Сангачал до FOB Джейхан (включая банк качества);
инспекция качества и количества в порту Актау;
инспекция качества и количества на участке CIF Баку/Сангачал до FOB Джейхан;
премия/скидка за качество между сортами товара, отгружаемого из порта Актау и порта Средиземного моря;
маржа (вознаграждение) экспедитора/перевозчика;
9) при транспортировке товара железнодорожным транспортом от станции отгрузки до порта Актау с последующей перевалкой возникают следующие расходы:
аренда цистерн;
железнодорожный тариф;
стоимость железнодорожной транспортировки груза, грузоотправление груженных и грузополучение порожних вагонов, подача – уборка вагонов к пунктам погрузки и выгрузки, услуги по отстою – хранению груженых вагонов, по подъездным путям;
перевалка в терминале Актау;
маржа экспедитора по железнодорожной транспортировке.
Параграф 5. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат при продажах с использованием портов Каспийского моря на условиях Free On Board порт Каспийского моря

1) Platts: Azeri Lt CIF, Azeri Lt FOB Ceyhan, BTC FOB Ceyhan деген жолдағы "Spread vs fwd DTD Brent";
2) Argus Media: Russia-Caspian кестесіндегі BTC деген жолдағы, не Azeri Light деген жолдағы Diff дифференциалы;
3) Refinitiv: Azeri Light CIF Аугуста (RIC<BFO-AZR>) дифференциалы, CIF Аугуста (RIC<URL-80-135>) базисіндегі 80 мың тонна және 140 мың тонна көлеміндегі партиялар арасындағы дифференциал.
Спрэд Солтүстік теңіз баға эталонының белгіленіміне қолданылады.
Белгіленімдер мен спрэдті айқындау үшін ресми ақпарат көзін таңдау сатушы мен сатып алушы арасында келісіледі және тауарды сатып алу-сату келісімшартында белгіленеді;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған, Заңға сәйкес ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын, тауарды жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын дифференциал, ол мыналарды қамтиды:
1) кемені жалдау бойынша шығыстар;
2) жүкті сақтандыру бойынша шығыстар;
3) порттық алымдар;
4) жүк инспекциясы бойынша шығыстар;
5) 80 мың тонна және 140 мың тонна танкер партиясының мөлшеріне жеңілдік;
6) қайтарып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстары;
7) тауарды тасымалдау кезіндегі ысыраптар бойынша шығыстар;
8) сатып алушы маржасы.
Қазақстан Республикасының теміржол станциясы және (немесе) Ақтау – Баку/Сангачал – Джейхан порты бағыты бойынша тауар жеткізуге байланысты көлік шығыстары:
Ақтау портындағы порттық алым;
экспедициялау және көлік-экспедиторлық құжаттарды ресімдеу;
Каспий теңізінде Ақтау портынан Баку/Сангачал портына дейін кемені жалдау;
CIF Баку/Сангачалдан FOB Джейханға дейін тасымалдау (сапа банкін қоса алғанда);
Ақтау портында сапасы мен санына инспекция жүргізу;
CIF Баку/Сангачалдан FOB Джейханға дейінгі учаскеде сапасы мен санына инспекция жүргізу;
Ақтау портынан және Жерорта теңізінің портынан жөнелтілетін тауар сұрыптары арасындағы сапа үшін сыйлықақы/жеңілдік;
экспедитордың/тасымалдаушының маржасы (сыйақысы);
9) тауарды жөнелту станциясынан Ақтау портына дейін теміржол көлігімен тасымалдау және кейіннен ауыстырып тиеу кезінде мынадай шығыстар туындайды:
цистерналарды жалдау;
теміржол тарифі;
теміржолмен жүк тасымалдау құны, тиелген вагондарды жөнелту және бос вагондарды алу, вагондарды тиеу және түсіру пункттеріне беру-алып тастау, тиелген вагондардың тұруы-сақталуы, кірме жолдар бойынша көрсетілетін қызметтері;
Ақтау терминалында ауыстырып тиеу;
теміржолмен тасымалдау экспедиторының маржасы.
5-параграф. Каспий теңізінің порттарын пайдалана отырып, Каспий теңізі порттарының Free On Board шарттарымен сату кезіндегі шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі

10. Цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B – D,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на товар за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованными в официальном источнике информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода.
Котировки на данном рынке публикуются в следующих источниках информации:
1) Platts: Brent (Dated) или другие котировки к выбранному направлению;
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD) либо Urals Med Aframax, либо Urals Med Suezmax, либо BTC, либо Azeri Light, или другие котировки к выбранному направлению;
3) Refinitiv: датированный BFOE (RIC <BFO-E>), Urals 80 тысяч тонн CIF Аугуста (RIC <URL-E>),>), Azeri Light CIF Аугуста (RIC <AZR-E>), дифференциал между партиями объҰмом 80 тысяч и 140 тысяч тонн на базисе CIF Аугуста (RIC <URL80-135>), или другие котировки к выбранному направлению;
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки товара, определенных в контракте на куплю-продажу, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, в соответствии с Законом, и определяемый маршрутом дальнейшей поставки товара.
Выбор официального источника информации для определения котировок согласовывается между продавцом и покупателем и устанавливается в контракте купли-продажи товара.
Параграф 6. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат при продажах с использованием портов Балтийского моря
11. Цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B + S – D (+/-) K,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на товар за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованными в официальном источнике информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода.
Котировки на данном рынке публикуются в следующих источниках информации:
1) Platts: Brent (Dated) либо Urals (Primorsk), либо Urals (Ex-Baltic);
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD) либо Urals NWE, либо Urals fob Primorsk, либо Urals fob Ust-Luga;
3) Refinitiv: датированный BFOE (RIC <BFO-E>) либо Urals FOB Приморск (RIC <URL-PRMSK>);
S – спрэд, одна или средняя нескольких последовательных средних котировок, публикуемых в официальных источниках информации, в период с десятого по двадцать пятый день до первого дня окна погрузки в соответствии с условиями контракта на продажу груза третьей стороне.
Для грузов с окнами погрузки в первой и второй декады месяца применяется спрэд (котировка) в период с первого по двадцать пятый календарный день до первого дня окна погрузки. Окна погрузки в порту погрузки определяются на основе позиционного графика:

10. Мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B – D,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын тауардың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні;
Осы нарықтағы баға белгіленімдері мынадай ресми ақпарат көздерінде жарияланады:
1) Platts: Brent (Dated) немесе таңдалған бағытқа басқа да белгіленімдер;
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), не Urals Med Aframax, не Urals Med Suezmax, не BTC, не Azeri Light, немесе таңдалған бағытқа басқа да белгіленімдер;
3) Refinitiv: даталанған BFOE (RIC<BFO-E>), Urals 80.000 тонна CIF Аугуста (RIC<URL-E>).>), Azeri Light CIF Аугуста (RIC<AZR-E>), CIF Аугуста (RIC<URL80-135>) базисінде 80 мың тонна және 140 мың тонна көлеміндегі партиялар арасындағы дифференциал немесе таңдалған бағытқа басқа да белгіленімдер;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған, Заңға сәйкес ресми ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын, тауарды жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын және тауарды одан әрі жеткізу бағытымен айқындалатын дифференциал.
Белгіленімдерді айқындау үшін ресми ақпарат көзін таңдау сатушы мен сатып алушы арасында келісіледі және тауарды сатып алу-сату келісімшартында белгіленеді.
6-параграф. Балтық теңізінің порттарын пайдалана отырып, сату кезінде шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
11. Мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B + S – D (+/-) K,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын тауардың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні;
Осы нарықтағы баға белгіленімдері мынадай ресми ақпарат көздерінде жарияланады:
1) Platts: Brent (Dated), не Urals (Primorsk), не Urals (Ex-Baltic);
2) Argus Media: North Sea Dated (NSD), не Urals NWE, не Urals fob Primorsk, не Urals fob Ust-Luga;
3) Refinitiv: даталанған BFOE (RIC <BFO-E>), не Urals FOB Приморск (RIC <URL-PRMSK>);
S – спрэд, үшінші тарапқа жүк сатуға арналған келісімшарт талаптарына сәйкес тиеу терезесінің бірінші күніне дейін оныншы күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңде ресми ақпарат көздерінде жарияланатын бірнеше дәйекті орташа белгіленімдердің бірі немесе орташа мәні.
Айдың бірінші және екінші онкүндіктерінде тиеу терезелері бар жүктер үшін тиеу терезесінің бірінші күніне дейін күнтізбелік бірінші күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған кезеңдегі спрэд (белгіленім) қолданылады. Тиеу портында тиеу терезелері позициялық график негізінде айқындалады:

1) Platts: "Spread vs fwd DTD Brent" в строке Urals (Rotterdam, Urals (Ex-Baltic), либо Urals (Primorsk);
2) Argus Media: дифференциал Diff в таблице Russia-Caspian в строке Urals NWE либо Urals fob Primorsk, либо Urals fob Ust-Luga;
3) Refinitiv: дифференциал Urals 100 тысяч тонн CIF Северо-Западная Европа (RIC <BFO-URL-NWE>).
Спрэд применяется к котировке Североморский ценовой эталон.
Выбор официального источника информации для определения котировок и спрэда согласовывается между продавцом и покупателем и устанавливается в контракте купли-продажи товара.
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки товара, определенных в контракте на куплю-продажу, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, включающий в себя:
1) расходы по фрахту судна;
2) расходы по страхованию груза;
3) расходы по инспекции груза;
4) банковские расходы по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива;
5) расходы по потерям при перевозке товара;
6) расходы по портовым сборам в портах Балтийского моря;
7) расходы по портовым сборам за судозаход в порт Роттердам;
8) экологические сборы в зоне контроля над выбросами серы (ECA);
9) маржу покупателя;
10) ледовые сборы, дополнительная плата за буксировку в течение зимнего сезона, включая время ожидания, в том числе у ледовой кромки и во льду/ разницу во времени (задержку) при прохождении льда по сравнению с нормальной скоростью в данной акватории;
11) компенсацию за разницу в качестве между качеством товара в порту Усть-Луга и порту Приморск – при наличии в случае подтверждения государственных уполномоченных органов или уполномоченных транспортных компаний о том, что это разное качество нефти;
K – корректировка цены по градусу API (эскаляция-деэскаляция) рассчитывается в виде премии/скидки, в случае, если качество товара выше/ниже стандартного промежутка базовых пределов плотности по условиям контракта купли-продажи товара.
Параграф 7. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат, экспортируемые по магистральному нефтепроводу "Дружба"
12. Цена сделки (реализации) рассчитывается с использованием одной из следующих двух формул:
1) P = B + (S1+S2)/2 + (S3+S4)/2 – D;
2) P = M – SM – D,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на сырую нефть марки Североморский ценовой эталон за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованных в официальных источниках информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода;
S1 – спрэд, средняя из средних котировок, применяемых в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара: "Spread vs fwd Североморский ценовой эталон", публикуемых в официальных источниках информации, в строке Urals (Rotterdam) за период, согласованный сторонами в контракте купли-продажи для каждого акта приема-сдачи;
S2 – спрэд, средняя из средних котировок, применяемых в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара: "Spread vs fwd Североморский ценовой эталон", публикуемых в официальных источниках информации, в строке Urals (Mediterranean) за период, согласованный сторонами в контракте купли-продажи для каждого акта приема-сдачи;
S3 – спрэд, средняя из средних котировок, применяемых в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара: "Spread vs fwd Североморский ценовой эталон", публикуемых в официальных источниках информации, в строке Urals (Ex-Novo) за период, согласованный сторонами в контракте купли-продажи для каждого акта приема-сдачи;
S4 – спрэд, средняя из средних котировок, применяемых в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара: "Spread vs fwd Североморский ценовой эталон", публикуемых в официальных источниках информации, в строке Urals (Ex-Baltic) за период, согласованный сторонами в контракте купли-продажи для каждого акта приема-сдачи;
M – средняя из средних котировок на сырую нефть марки Североморский ценовой эталон за 1 (один) баррель, применяемых в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованных в официальных источниках информации за календарный месяц поставки;
SM – ежемесячный спрэд, опубликованный в официальных источниках информации для поставок сырой нефти по трубопроводу "Дружба" в Словакию, Чехию, Венгрию, Польшу и Германию;
D – дифференциал, включающий в себя:

1) Platts: Urals (Rotterdam, Urals (Ex-Baltic) не Urals (Primorsk) деген жолдағы "Spread vs fwd DTD Brent";
2) Argus Media: Russia-Caspian кестесіндегі Urals NWE, не Urals fob Primorsk, не Urals fob Ust-Luga деген жолдағы Diff дифференциалы;
3) Refinitiv: Urals 100 мың тонна CIF Солтүстік-Батыс Еуропа (RIC <BFO-URL-NWE>) дифференциалы.
Спрэд Солтүстік теңіз баға эталоны белгіленіміне қолданылады.
Белгіленімдер мен спрэдті айқындау үшін ресми ақпарат көзін таңдау сатушы мен сатып алушы арасында келісіледі және тауарды сатып алу-сату келісімшартында белгіленеді;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған, Заңға сәйкес ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын, шикі тауарды жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын дифференциал, ол мыналарды қамтиды:
1) кемені жалдау бойынша шығыстар;
2) жүкті сақтандыру бойынша шығыстар;
3) жүк инспекциясы бойынша шығыстар;
4) қайтарып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстары;
5) тауарды тасымалдау кезіндегі ысыраптар бойынша шығыстар;
6) Балтық теңізінің порттарындағы порттық алымдар бойынша шығыстар;
7) Роттердам портына кеменің кіргені үшін порттық алымдар бойынша шығыстар;
8) күкірт шығарындыларын бақылау аймағындағы экологиялық алымдар (ECA);
9) сатып алушы маржасы;
10) мұз алымдары, күту уақытын қоса алғанда, қыс маусымы ішінде тіркеп-сүйреу үшін қосымша төлем, оның ішінде мұз жиегінде және мұзда күту уақыты/осы акваторияда қалыпты жылдамдықпен жүрумен салыстырғанда, мұзда жүру уақытында айырмашылық (кідіру);
11) Усть-Луга порты мен Приморск портындағы тауар сапасының арасындағы айырмашылық үшін өтемақы – мемлекеттік уәкілеттік органдар немесе уәкілетті көлік компанияларынан мұнайдың әртүрлі сапасы туралы растауы болған жағдайда;
K – АРІ градусы бойынша бағаны түзету (эскаляция-деэскаляция), егер тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптары бойынша тауардың сапасы тығыздықтың базалық шектерінің стандартты аралықтарынан жоғары/төмен болған жағдайда, сыйлықақы/жеңілдік түрінде есептеледі.
7-параграф. "Дружба" магистральдық мұнай құбырымен экспортталатын шикі мұнайдың және газ конденсатының мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
12. Мәміле (өткізу) бағасы мынадай екі формуланың біреуін пайдалана отырып есептеледі:
1) P = B + (S1+S2)/2 + (S3+S4)/2 – D;
2) P = M – SM– D,
мұнда:
P – тауардың мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын Солтүстік теңіз баға эталоны маркалы шикі мұнайдың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні;
S1 – спрэд, әрбір қабылдау-тапсыру актісі үшін тараптар сатып алу-сату шартында келіскен кезеңде ресми ақпарат көздерінде Urals (Rotterdam) деген жолда жарияланатын "Spreadvs fwd Солтүстік теңіз баға эталоны" тауарын сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын орташа белгіленімдердің орташа мәні;
S2 – спрэд, әрбір қабылдау-тапсыру актісі үшін тараптар сатып алу-сату келісімшартында келіскен кезеңде ресми ақпарат көздерінде Urals (Mediterranean) деген жолда жарияланатын "Spreadvs fwd Солтүстік теңіз баға эталоны" тауарын сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын орташа белгіленімдердің орташа мәні;
S3 – спрэд, әрбір қабылдау-тапсыру актісі үшін тараптар сатып алу-сату шартында келіскен кезеңде ресми ақпарат көздерінде Urals (Ex-Novo) деген жолда жарияланатын "Spreadvs fwd Солтүстік теңіз баға эталоны" тауарын сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын орташа белгіленімдердің орташа мәні;
S4 – спрэд, әрбір қабылдау-тапсыру актісі үшін тараптар сатып алу-сату келісімшартында келіскен кезеңде ресми ақпарат көздерінде Urals (Ex-Baltic) деген жолда жарияланатын "Spreadvs fwd Солтүстік теңіз баға эталоны" тауарын сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын орташа белгіленімдердің орташа мәні;
M – жеткізу күнтізбелік айы ішінде ресми ақпарат көздерінде жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын Солтүстік теңіз маркалы шикі мұнайдың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдердің орташа мәні;
SM – шикі мұнайды "Дружба" құбырымен Словакияға, Чехияға, Венгрияға, Польша мен Германияға жеткізуге арналған, ресми ақпарат көздерінде жарияланған ай сайынғы спрэд;
D –дифференциал, соның ішінде:

1) расходы по страхованию груза;
2) расходы по инспекции груза;
3) банковские расходы по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива;
4) маржу покупателя.
Параграф 8. Методика определения цены сделки (реализации) на сырую нефть и газовый конденсат, экспортируемые железнодорожным видом транспорта
13. Цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
P = B – D,
где:
P – цена сделки (реализации) на товар;
B – средняя из средних котировок на товар за 1 (один) баррель, применяемых на соответствующем рынке в соответствии с условиями контракта купли-продажи товара, опубликованными в официальных источниках информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода;
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки товара, определенных в контракте на куплю-продажу, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из источника информации, в соответствии с Законом.
Параграф 9. Методика определения цены сделки (реализации) на газовый конденсат
14. Для газового конденсата цена сделки (реализации) рассчитывается как средняя из средних котировок на сырую нефть марки Североморский ценовой эталон или CPC Blend на каждую отгрузку с учетом котировального периода, предусмотренного в настоящей методике, и дифференциала, составляющие которого определяются в соответствии с направлением и базисом поставки газового конденсата:
P = B +K – D,
где:
P – цена сделки (реализации) на газовый конденсат;
B – средняя из средних котировок на сырую нефть марки Североморский ценовой эталон или CPC Blend за 1 (один) баррель, применяемых в соответствии с условиями контракта купли-продажи нефти, опубликованными в официальных источниках информации на каждую отгрузку с учетом котировального периода;
K – корректировка по плотности рассчитывается в виде премии или скидки, в случае, если плотность фактически отгруженного газового конденсата выше или ниже стандартной плотности нефти марки Североморский ценовой эталон или CPC Blend;
D – дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки газового конденсата, определенных в контракте на куплю-продажу газового конденсата, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, в соответствии с Законом, включающий в себя:
1) транспортировку – фактические расходы по транспортировке посредством железнодорожного транспорта, автотранспорта (нефтевозы, газовозы) в соответствии с условиями договора перевозки;
2) страхование груза;
3) инспекцию качества и количества;
4) расходы по фрахту судна;

1) жүкті сақтандыру бойынша шығыстар;
2) жүк инспекциясы бойынша шығыстар;
3) шақыртып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстары;
4) сатып алушы маржасы.
8-параграф. Теміржол көлігімен экспортталатын шикі мұнайға және газ конденсатына мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
13. Мәміле (өткізу) бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = B – D,
мұнда:
P – тауарға мәміле (өткізу) бағасы;
B – тиісті нарықта белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған тауарды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын тауардың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған шикі тауарды жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын, Заңға сәйкес ресми ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал.
9-параграф. Газ конденсатына мәміле (өткізу) бағасын айқындау әдістемесі
14. Газ конденсаты үшін мәміле (өткізу) бағасы осы Әдістемеде көзделген белгіленім кезеңін және құрамбөліктері газ конденсатын жеткізу бағыты мен базисіне сәйкес анықталатын дифференциалды есепке ала отырып, әрбір жөнелтуге Солтүстік теңіз баға эталоны немесе CPC Blend маркалы шикі мұнайдың орташа белгіленімдерінің орташа мәні ретінде есептеледі:
P = B +K – D,
мұнда:
P – газ конденсатына мәміле (өткізу) бағасы;
B – белгіленім кезеңін есепке ала отырып, ресми ақпарат көзінде әрбір жөнелтуге арналып жарияланған мұнайды сатып алу-сату келісімшартының талаптарына сәйкес қолданылатын Солтүстік теңіз баға эталоны немесе CPC Blend маркалы шикі мұнайдың 1 (бір) баррелі үшін орташа белгіленімдерінің орташа мәні;
K – тығыздық бойынша түзету, нақты жөнелтілген газ конденсатының тығыздығы Солтүстік теңіз баға эталоны немесе CPC Blend маркалы шикі мұнайдың стандартты тығыздығынан жоғары немесе төмен болған жағдайда сыйлықақы немесе жеңілдік түрінде есептеледі;
D – сатып алу-сату келісімшартында айқындалған газ конденсатын жеткізу шарттарына байланысты есепке алынатын, Заңға сәйкес ресми ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын дифференциал, ол мыналарды қамтиды:
1) тасымалдау – тасымалдау шартының талаптарына сәйкес теміржол көлігі, автокөлік (мұнай тасығыштар, газ тасығыштар) арқылы тасымалдау бойынша нақты шығыстар;
2) жүк сақтандыру;
3) сапасы мен санына инспекция жүргізу;
4) кемені жалдау бойынша шығыстар;

5) портовые сборы;
6) банковские расходы по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива;
7) расходы по потерям при перевозке газового конденсата;
8) маржу покупателя.
Глава 3. Использование составляющих дифференциала
15. В целях приведения в сопоставимые экономические условия цены из официального источника информации, в зависимости от условий поставки товара в дифференциал в соответствии со статьей 13 Закона включаются обоснованные и подтвержденные документально расходы покупателя или данные официальных источников информации или иные источники информации, связанные с доставкой товара до соответствующего рынка назначения, в соответствии со статьей 18 Закона.
16. Размеры составляющих дифференциала принимаются при соответствии диапазону рыночных цен периодических изданий и информационно-аналитических систем издателей, включенных в перечень.
17. При отсутствии первичных документов размеры составляющих дифференциала принимаются как среднее от диапазона рыночных цен периодического издания и (или) информационно-аналитической системы издателя, включенного в перечень, выбранного (выбранных) продавцом и покупателем и установленного (установленных) в контракте купли-продажи товара.
Глава 4. Определение составляющих дифференциала и первичные документы
18. В настоящей Методике под первичным документом понимается документальное свидетельство как на бумажном, так и (или) на электронном носителе факта совершения операции или события и права на ее совершение.
19. Стоимость морской транспортировки (фрахт) подтверждается договорами фрахта (charter party, time-charter) или выписками из договоров фрахта танкера (CP recap), счетами на оплату (invoice) и расчетами покупателя стоимости фрахта на 1 (один) нетто баррель, или данными официальных источников информации. При этом расходы по фрахту судна не превышают следующих расходов:
1) на условиях поставки FOB порты Черного или Средиземного морей не более стоимости расходов до порта Августа, рассчитанных по ставке Worldscale****, указанной в договоре фрахта;
2) на условиях поставки FOB порты Балтийского моря не более стоимости расходов до порта Роттердам, рассчитанных по ставке Worldscale (WS), указанной в договоре фрахта плюс судозаход в порт Роттердам согласно официальным публикациям Worldscale.
20. Стоимость фрахта судна определяется на дату фрахтования судна. В случае отсутствия первичных документов по фрахту судна, стоимость фрахта определяется как среднее за период с десятого по двадцать пятый день до даты морского коносамента. При расчете стоимости фрахта учитываются грузоподъемность танкера (Aframax и Suezmax*****), используемого для отгрузки соответствующей партии товара, базовая ставка flat rate и величина Worldscale, публикуемая издателем официальных источников информации, в соответствии с которым была применена котировка на товар.

5) порттық алымдар;
6) қайтарып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстары;
7) тауарды тасымалдау кезіндегі ысыраптар бойынша шығыстар;
8) сатып алушы маржасы.
3-тарау. Дифференциал құрауыштарын пайдалану
15. Ресми ақпарат көзінен бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру мақсатында тауарды жеткізу шарттарына байланысты дифференциалға Заңның 18-бабына сәйкес межелі тиісті нарығына дейін тауарды жеткізуге байланысты Заңның 13-бабына сәйкес сатып алушының негізделген және құжаттамалы түрде расталған шығыстары немесе ресми ақпарат көздерінің деректері немесе өзге де ақпарат көздері қосылады.
16. Дифференциал құрауыштарының мөлшері мерзімді басылымдар мен Тізбеге енгізілген баспагерлердің ақпараттық-талдамалық жүйелеріндегі нарықтық бағалардың диапазонына сәйкес келген кезде қабылданады.
17. Бастапқы құжаттар болмаған жағдайда, дифференциал құрауыштарының мөлшері мерзімді басылымдар мен ресми түрде танылған сатушы мен сатып алушы арасында келісілген және тауарды сатып алу-сату келісімшартында белгіленген Тізбеге енгізілген баспагердің ақпараттық-талдамалық жүйелеріндегі нарықтық бағалары диапазонының орташа мәні ретінде қабылданады.
4-тарау. Дифференциал құрауыштарының айқындау және бастапқы құжаттар
18. Осы Әдістемеде алғашқы құжат ретінде операция немесе оқиға фактісі және оны орындау құқығы туралы қағаз жүзінде де, (немесе) электрондық жеткізгіште де құжаттық дәлелдеме танылады.
19. Теңізбен тасымалдау (жалдау) құны жалдау шарттарымен (charterparty, time-charter) немесе танкерді жалдау шарттарының үзінді көшірмелерімен (CP recap), төлем шоттарымен (invoice) және сатып алушының 1 (бір) нетто баррель үшін жалдау құнын есептеуімен немесе ресми ақпарат көздерінің деректерімен расталады. Бұл ретте кемені жалдау бойынша шығыстар мынадай шығыстардан:
1) Қара немесе Жерорта теңіздері порттарының FOB жеткізу шарттарымен жалдау шартында көрсетілген Worldscale**** мөлшерлемесі бойынша есептелген Август портына дейінгі шығыстар құнынан аспайды;
2) Worldscale ресми жарияланымдарына сәйкес Роттердам портына кеменің кіруін жалдау шартында көрсетілген Балтық теңізі порттарының FOB жеткізу шарттарымен жалдау шартында көрсетілген Worldscale мөлшерлемесі бойынша есептелген Роттердам портына дейінгі шығыстар құнынан аспайды.
20. Кемені жалдау құны кемені жалдау күнінде айқындалады. Кемені жалдау бойынша бастапқы құжаттар болмаған жағдайда, жалдау құны теңіз коносаменті күніне дейінгі оныншы күннен бастап жиырма бесінші күнді қоса алған мерзімге орташа мәні ретінде айқындалады. Жалдау құнын есептеген кезде тиісті тауар партиясын жөнелту үшін пайдаланылатын танкердің (Aframax және Suezmax*****) жүк көтергіштігі, flat rate базалық мөлшерлемесі және оған сәйкес тауарға белгіленім қолданылған ресми ақпарат көздерінің баспагері жариялайтын Worldscale (WS) шамасы ескеріледі.

21. Стоимость банковских расходов по открытию и обслуживанию безотзывного аккредитива подтверждается следующими документами:
1) контрактами купли-продажи товара, где оговариваются условия банковского аккредитива;
2) подтверждение банка об открытии аккредитива в пользу продавца и банковских расходах на открытие аккредитива;
3) расшифровками с отметкой и подписью покупателя по каждой отдельной поставке с указанием наименования танкера, даты отгрузки товара, объемов в баррелях, процентной ставки банка, суммы аккредитива и суммы банковских расходов за баррель.
22. Банковские расходы по ранней оплате и предоплате не являются составляющими дифференциала, определяются условиями контрактов купли-продажи.
23. Размеры потерь при транспортировке учитываются в дифференциале согласно следующим документам, действующим на момент реализации товара:
по территории Республики Казахстан – национальных стандартов по нормам естественной убыли в Республике Казахстан;
по территории других стран – нормативных документов по нормам естественной убыли этих стран или отчетами независимой инспекции, или по данным официальных источников информации.
При этом размеры потерь не должны превышать оценки официальных источников информации.
24. Маржа покупателя принимается как среднее значение от данных, опубликованных в периодических изданиях и информационно-аналитических систем издателей, включенных в перечень, и другими источниками информации.
25. Стоимость железнодорожной транспортировки подтверждается договорами, счетами на оплату (инвойс) или данными официальных источников информации или данными национальных перевозчиков или данными информационной программы Rail-Tariff.
26. Маржа экспедитора (при определении стоимости железнодорожной перевозки учитывается маржа экспедитора) подтверждается договорами, инвойсами (invoice).
27. Стоимость страхования груза при транспортировке морским, железнодорожным или иным транспортом подтверждается договорами, или страховыми полисами, или счетами на оплату (инвойс), расчетами покупателя стоимости страхования.
28. Стоимость инспекции груза по определению качества и количества груза подтверждается договорами на оказание инспекторских услуг, счетами на оплату (invoice), расчетами покупателя стоимости инспекции, отчетами независимых инспекторских компаний. Стоимость инспекции учитывается на каждой точке замера.
29. Стоимость расхода по портовым сборам за судозаход в порт Роттердам подтверждается первичными документами, подтверждающими маршрут груза в порт Роттердам.

21. Қайтарып алынбайтын аккредитивті ашу және оған қызмет көрсету бойынша банк шығыстарының құны мынадай құжаттармен расталады:
1) банк аккредитивінің шарттары жазылатын тауарды сатып алу-сату келісімшарттары;
2) аккредитив сатушының пайдасына ашылғаны және аккредитив ашуға банк шығыстары туралы банктің растамасы;
3) танкердің атауын, тауарды жөнелту күнін, баррельдегі көлемдер, банктің пайыздық мөлшерлемесін, аккредитив сомасын және бір баррель үшін банк шығыстарының сомасын көрсете отырып, әрбір жекелеген жеткізу бойынша сатып алушының белгісі мен қолы бар мағынасы ашылып жазылған жазба.
22. Ерте төлем және алдын ала ақы дифференциал құрауыштарының болып табылмайды, сатып алу-сату келісімшарттарының талаптарымен айқындалады.
23. Тасымалдау кезіндегі ысыраптардың мөлшері тауарды өткізу сәтінде қолданылатын мынадай құжаттарға сәйкес дифференциалда ескеріледі:
Қазақстан Республикасының аумағында – Қазақстан Республикасындағы табиғи кему нормалары бойынша ұлттық стандарттарда;
басқа елдердің аумағында – осы елдердің табиғи кему бойынша нормативтік құжаттарында немесе тәуелсіз инспекцияның есептерінде, немесе ресми ақпарат көздерінің деректерінде.
Бұл ретте ысыраптар мөлшері ресми ақпарат көздерінің бағалауынан аспауы тиіс.
24. Сатып алушы маржасы трансферттік баға белгілеу туралы заңнамаға және басқа да ақпарат көздеріне сәйкес мерзімді басылымдар мен Тізбеге енгізілген баспагерлердің ақпараттық-талдамалық жүйелерінде жарияланған деректерден алынған орташа мән ретінде қабылданады.
25. Теміржолмен тасымалдау құны шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс) немесе ресми ақпарат көздерінің деректерімен немесе ұлттық тасымалдаушылардың деректерімен немесе Rail-Tariff ақпараттық бағдарламасының деректерімен расталады.
26. Экспедитордың маржасы (теміржол тасымалының құнын анықтау кезінде экспедитордың маржасы ескеріледі) шарттармен, инвойстармен (invoice) расталады.
27. Теңіз, теміржол көлігімен немесе өзге де көлікпен тасымалдау кезінде жүкті сақтандыру құны шарттармен немесе сақтандыру полистерімен, немесе төлем шоттарымен (инвойс), сатып алушының сақтандыру құнын есептеуімен расталады.
28. Жүктің сапасы мен санын айқындау бойынша жүк инспекциясының құны инспекторлық қызметтерді көрсету шарттарымен, төлем шоттарымен (инвойс), сатып алушының инспекция құнын есептеуімен, тәуелсіз инспекторлық компаниялардың есептерімен расталады. Инспекцияның құны әрбір өлшеу нүктесінде ескеріледі.
29. Кеменің Роттердам портына кіргені үшін порттық алымдар бойынша шығыстардың құны Роттердам портындағы жүк бағытын растайтын бастапқы құжаттармен расталады.

30. Стоимость портового сбора в порту подтверждается договорами на оказание услуг, счетами на оплату (инвойс).
31. Стоимость расходов по перевалке в портах подтверждается договорами, инвойсами (инвойс).
32. Стоимость расходов по сверхнормативному простою танкера при прохождении турецких проливов (демерредж проливов) подтверждается таймшитом (time sheet) и инвойсами (инвойс).
33. Экологические сборы в зоне контроля над выбросами серы (ECA) подтверждается чартер – партиями (раздел ECA), инвойсами судовладельца, данными Worldscale (подтверждение ставки и протяженности маршрута в одну и обратную сторону в милях).
34. Скидка на партии нефти с поставкой танкерами объҰмом 140 тысяч тонн (Suezmax) к партиям с поставкой танкерами объҰмом 80 тысяч тонн (Afrаmax) на базисе CIF Aугуста подтверждается данными официальных источников информации (в части поставок нефти на условиях FOB порты Черного и Средиземного морей).
35. Скидка (компенсация) за доведение качества товара до качественных характеристик, соответствующих требованиям в пункте сдачи принимающей стороны, – нефтепроводные предприятия, терминалы, нефтеперерабатывающие заводы (только при поставках нефти в направлении портов Черного и Средиземного морей через маршрут порт Актау – другие порты бассейна Каспийского моря) подтверждается следующими документами:
1) паспорт (сертификат) качества товара до его смешения в терминалах порта Актау и налива в танкер в порту Актау;
2) паспорт (сертификат) качества в пункте сдачи товара принимающей стороны;
3) договор купли-продажи товара на условиях поставки FOB порты бассейна Каспийского моря;
4) счета-фактуры/счета на оплату (инвойс).
36. Компенсация за разницу в качестве между качеством товара в порту Усть-Луга и порту Приморск подтверждается первичными документами, данными уполномоченных информационных источников и данными уполномоченных транспортных компаний.
37. Транспортные и сопутствующие расходы на маршрутах Актау – порт Махачкала или Актау – Баку/Сангачал – Батуми, или Актау – Баку/Сангачал - Джейхан подтверждаются следующими документами (в части поставок товара на условиях FOB порты Черного и Средиземного морей):
1) железнодорожная транспортировка: аренда цистерн, диспетчеризация, расходы за транспортировку по подъездным путям, портовые сборы в порту Актау, транспортно-экспедиторское оформление в порту Актау и другие сопутствующие расходы – договорами, счетами на оплату (инвойс);
2) фрахт судна в Каспийском море от порта Актау до порта Махачкала или Баку/Сангачал – договорами фрахта/рейсовым чартером, счетами на оплату (инвойс);

30. Порттағы порттық алымның құны қызметтер көрсету шарттарымен, төлем шоттарымен (инвойс) расталады.
31. Портта жүкті ауыстырып тиеу бойынша шығыстарының құны шарттармен, инвойстармен (инвойс) расталады.
32. Танкер түрік бұғаздарынан (бұғаздар демерреджі) өткен кезде оның нормативтен артық бос тұруы бойынша шығыстар таймшитпен (timesheet) және инвойстармен (инвойс) расталады.
33. Күкірт шығарындыларын бақылау аймағындағы экологиялық алымдар (ECA) чартер-партиялармен (ECA бөлімі), кеме иесінің инвойстарымен, Worldscale деректерімен (бағыттың мөлшерлемесін және оның милядағы әрі-бері ұзындығын растау) расталады.
34. CIF Аугуст базисында көлемі 80 мың тонна (Afrаmax) танкерлермен жеткізілетін партияларға көлемі 140 мың тонна (Suezmax) танкерлермен жеткізілетін мұнай партияларына жеңілдік ресми ақпарат көздерінің деректерімен (Теңіз және Жерорта теңіздері FOB порттарының шарттарымен мұнай жеткізу бөлігінде) расталады.
35. Тауардың сапасын қабылдаушы тарап – мұнай құбырлары кәсіпорындарының, терминалдардың, мұнай өңдеу зауыттарының (Ақтау порты – Каспий теңізі бассейнінің басқа да порттары бағыты арқылы Қара және Жерорта теңіздері порттарының бағытында мұнай жеткізу кезінде ғана) тапсыру пунктіндегі талаптарға сәйкес келетін сапалық сипаттамаларға дейін жеткізу үшін жеңілдік (өтемақы) мынадай құжаттармен расталады:
1) мұнайды Ақтау портының терминалдарында араластырғанға дейінгі және Ақтау портындағы танкерге құйғанға дейінгі тауар сапасының паспорты (сертификаты);
2) қабылдаушы тараптың тауар тапсыру пунктіндегі сапа паспорты (сертификаты);
3) Каспий теңізі бассейнінің FOB порттарына жеткізу шарттарымен тауар сатып алу-сату шарты;
4) шот-фактуралар/төлем шоттары (инвойс).
36. Усть-Луга портындағы және Приморск портындағы тауар сапасы арасында сападағы айырмашылық үшін өтемақы бастапқы құжаттармен, уәкілетті ақпарат көздері деректерімен және уәкілетті көлік компанияларының деректерімен расталады.
37. Ақтау – Махачкала порты немесе Ақтау – Баку/Сангачал – Батуми порты, немесе Ақтау – Баку/Сангачал – Джейхан порты бағыттарындағы көлік және ілеспе шығыстар мынадай құжаттармен (Қара және Жерорта теңіздерінің FOB порттарының шарттарымен тауар жеткізу бөлігінде) расталады:
1) теміржолмен тасымалдау: цистерналарды жалдау, диспетчерлеу, кірме жолдарымен тасымалдау шығыстары, Ақтау портындағы порттық алымдар, Ақтау портында көлік-экспедиторлық ресімдеу және басқа да ілеспе шығыстар – шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс);
2) Каспий теңізінде Ақтау портынан Махачкала портына немесе Баку/Сангачал портына дейінгі кеме жалдау – жалдау шарттарымен/рейс чартерімен, төлем шоттарымен (инвойс);

3) портовый сбор в порту Актау – договорами, счетами на оплату (инвойс);
4) при сливе нефти из танкера в порту Махачкала – прием, хранение и подготовка нефти в терминалах портовой/береговой инфраструктуры, перевалка/сдача нефти в узел учета нефти нефтепроводной системы или по транспортировке от CIF Баку/Сангачал – FOB Батуми или от CIF Баку/Сангачал – FOB Джейхан – договорами, инвойсами (инвойс);
5) подогрев на танкерах и терминалах портовой/береговой инфраструктуры порта Махачкала – договорами, счетами на оплату (инвойс);
6) инспекция – договорами, счетами на оплату (инвойс), отчетами проведенной инспекции;
7) страхование груза от пункта отправления до сдачи товара из терминалов портовой/береговой инфраструктуры порта Махачкала в узел учета нефти нефтепроводной системы или до сдачи нефти на FOB Батуми или FOB Джейхан – договорами или страховыми полисами, счетами на оплату (инвойс), расчетами перевозчика/экспедитора стоимости страхования;
8) вознаграждение (маржа) перевозчика/экспедитора – договором транспортировки или счетами на оплату (инвойс).
38. Составляющие дифференциала подтверждаются документально, в том числе договорами (контрактами), актами приема-сдачи услуг по реализационным расходам с постатейной детализацией расходов покупателя, связанных с доставкой товара до соответствующего рынка назначения (поставки) товара и его реализацией.
39. В случае, если какие-либо расходы не могут быть включены в дифференциал, то они оплачиваются или возмещаются продавцом покупателю отдельно по условиям, оговоренным в контракте купли-продажи или договорах.
Примечание:
**** — процентная шкала для определения стоимости доставки, по которой устанавливаются цены для перевозки;
***** — типы танкеров в зависимости от применяемой акватории и размера.

3) Ақтау портындағы порттық алым – шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс);
4) Махачкала портында мұнайды танкерден ағызу кезінде – порттық/жағалау инфрақұрылымының терминалдарында мұнайды қабылдау, сақтау және дайындау, мұнай құбыры жүйесінің мұнай есебі торабына мұнайды ауыстырып тиеу/тапсыру немесе CIF Баку/Сангачал – FOB Батуми немесе CIF Баку/Сангачал– FOB Джейханнан – шарттармен инвойстармен (инвойс);
5) танкерлерде және Махачкала портының порттық/жағалау инфрақұрылымының терминалдарында жылыту – шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс);
6) инспекция – шарттармен, төлем шоттарымен (инвойс), жүргізілген инспекцияның есептерімен;
7) тауар жөнелту пунктінен тапсыру пунктіне дейін Махачкала портының порттық/жағалау инфрақұрылымының терминалдарынан мұ най құбыры жүйесінің мұнай есебінің торабына дейін немесе FOB Батуми порты немесе FOB Джейханда мұнай тапсырғанға дейін жүк сақтандыру – шарттармен немесе сақтандыру полистерімен, төлем шоттарымен (инвойс), тасымалдаушының/экспедитордың сақтандыру құнын есептеуімен;
8) тасымалдаушының/экспедитордың сыйақысы (маржасы) – тасымалдау шарттымен немесе төлем шоттарымен (инвойс).
38. Дифференциалдың құрауыштарының құжаттамалық түрде, оның ішінде шарттармен (келісімшарттармен), тауарды межелі тиісті (жеткізу) нарығына дейін жеткізуге және оны өткізуге байланысты өткізу шығыстарын бап бойынша нақтылай отырып, іске асқан шығыстар бойынша көрсетілген қызметтерді қабылдау-тапсыру актілерімен расталады.
39. Егер қандай да бір шығыстарды дифференциалға енгізу мүмкін болмаған жағдайда, онда сатушы оларды сатып алу-сату келісімшартында немесе басқа да шарттарда жазылған талаптар бойынша сатып алушыға жеке төлейді немесе өтейді.
Ескертпе:
**** – жеткізу құнын анықтауға арналған тасымалдау бағасын белгілейтін пайыздық шкаласы;
***** – қолданылатын акваторияға және мөлшерге байланысты танкерлердің түрлері.