О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2022 года № 164
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации"
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации" (далее – Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации";
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2022 года №
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 16 марта 2022 года
"Новый Казахстан: путь обновления и модернизации"
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные
исполнители
Срок исполнения
1 2 3 4 5
I. О полномочиях Президента
1.
Законодательно закрепить:
обязанность Президента Республики Казахстан прекратить членство в политической партии на срок исполнения президентских полномочий;
запрет для близких родственников Президента Республики Казахстан на занятие должностей политических государственных служащих и руководителей квазигосударственного сектора;
исключение компетенции Президента Республики Казахстан по отмене или приостановлению актов акимов областей, городов республиканского значения и столицы;
упразднение права Президента Республики Казахстан снимать с должности акима района, города областного значения, района в городе, города районного значения, села, поселка, сельского округа
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, ЦИК
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проект Конституционного закона Республики Казахстан, проект Закона Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
декабрь
2022 года
2.
Ввести в законодательство Республики Казахстан положение об обязательном выходе из партии председателей и членов Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Конституционного Совета Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, ЦИК, СК, КС
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проекты Конституционного закона
Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан,
Закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
3.
Законодательно запретить акимам и их заместителям занимать должности в филиалах политических партий
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
август
2022 года
Закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
II. Переформатирование представительной ветви власти
4.
Пересмотреть порядок формирования и ряд функций Сената Парламента Республики Казахстан, в том числе:

"Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 наурыздағы № 164 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелi негiзде жүргiзудi қамтамасыз етсiн;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы 25 наурыздағы
№ 164 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
I. Президенттің өкілеттіктері туралы
1.
Мыналарды заңнамада бекіту:
Қазақстан Республикасы Президентінің президенттік өкілеттіктерді атқару мерзімінде саяси партияға мүшелігін тоқтату міндеті;
Қазақстан Республикасы Президентінің жақын туыстарының мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдары мен квазимемлекеттік сектор басшылары лауазымдарын атқаруына тыйым салу;
Қазақстан Республикасы Президентінің облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімдері актілерінің күшін жою немесе оларды тоқтата тұру жөніндегі құзыретін алып тастау;
Қазақстан Республикасы Президентінің аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандағы қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін лауазымынан босату құқығын жою
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы
Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы, Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
Үкімет, ОСК
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
2.
Қазақстан Республикасының заңнамасына Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің төрағалары мен мүшелерінің міндетті түрде партиядан шығуы туралы ережені енгізу
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы,
Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі,
Үкімет
Үкімет,
ОСК, ЕК, КК
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
3.
Әкімдер мен олардың орынбасарларының саяси партиялар филиалдарында лауазымдар атқаруына заң жүзінде тыйым салу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
II. Өкілді билік тармағын қайта құру
4.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатын жасақтау тәртібі мен оның бірқатар функцияларын қайта қарау, оның ішінде:

сократить президентскую квоту в Сенате Парламента Республики Казахстан с 15 до 10 депутатов;
определить право Ассамблеи народа Казахстана рекомендовать кандидатуры 5 из 10 депутатов Сената Парламента Республики Казахстан, назначаемых по президентской квоте;
предусмотреть право Сената Парламента Республики Казахстан одобрять или не одобрять законы, принятые Мажилисом Парламента Республики Казахстан;
дополнить полномочия Сената Парламента Республики Казахстан правом согласования кандидатур на посты председателей Конституционного Совета Республики Казахстан и Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, ЦИК, КС, ВСС
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проекты Конституционного закона
Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
декабрь
2022 года
5.
Сократить количество депутатских мест в Мажилисе Парламента Республики Казахстан путем упразднения квоты Ассамблеи народа Казахстана.
Наделить Мажилис Парламента Республики Казахстан правом принимать законы
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, ЦИК
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проект Конституционного закона
Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
6.
Усилить парламентский контроль за качеством исполнения республиканского бюджета, наделив Мажилис Парламента Республики Казахстан правом два раза в год заслушивать отчеты Председателя Высшей аудиторской палаты. Преобразовать Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета в Высшую аудиторскую палату
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, СК
апрель
2022 года
Закон Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проекты Конституционного закона Республики Казахстан, Закона
Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
7.
Разработать поправки в законодательство Республики Казахстан, регламентирующие право Президента Республики Казахстан вносить на альтернативной основе не менее двух кандидатур на должности акимов областей, городов республиканского значения и столицы, а также введение должности председателя маслихата
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
август
2022 года
Закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
III. Совершенствование избирательной системы
8.
Перейти к смешанной избирательной системе для предоставления возможности избираться гражданам с введением императивного мандата для депутатов, избранных по мажоритарной системе:

Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатындағы президенттік квотаны 15-тен 10 депутатқа дейін қысқарту;
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының президенттік квота бойынша тағайындалатын 10 депутатының 5-еуінің кандидатурасын Қазақстан халқы Ассамблеясының ұсыну құқығын айқындау;
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі қабылдаған заңдарды Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының мақұлдау немесе мақұлдамау құқығын көздеу;
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының өкілеттігін Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің және Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің төрағалары лауазымдарына кандидатураларды келісу құқығымен толықтыру
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі,
Үкімет
Үкімет,
ОСК, КК, ЖСК
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
5.
Қазақстан халқы Ассамблеясының квотасын жою арқылы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіндегі депутаттық орындардың санын қысқарту.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне заңдарды қабылдау құқығын беру
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
Үкімет, ОСК
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
6.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Жоғары аудиторлық палата төрағасының есептерін жылына екі рет тыңдау құқығын бере отырып, республикалық бюджеттің атқарылу сапасына парламенттік бақылауды күшейту.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетін Жоғары аудиторлық палата етіп қайта құру
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
Үкімет, ЕК
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
7.
Қазақстан Республикасының заңнамасына Қазақстан Республикасы Президентінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдерінің лауазымдарына кем дегенде екі кандидатураны баламалы негізде енгізу құқығын регламенттейтін түзетулерді әзірлеу, сондай-ақ мәслихат төрағасы лауазымын енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
III. Сайлау жүйесін жетілдіру
8.
Мажоритарлық жүйе бойынша сайланған депутаттар үшін императивті мандат енгізе отырып, азаматтарға сайлану мүмкіндігін беретін аралас сайлау жүйесіне көшу:

в Мажилис Парламента Республики Казахстан – 30 % депутатов по мажоритарной системе, 70 % по партийным спискам;
в маслихаты областей, городов республиканского значения и столицы – 50 % по мажоритарной системе, 50 % по партийным спискам;
в маслихаты районов и городов – по мажоритарной системе
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, ЦИК
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проекты Конституционного закона
Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
декабрь
2022 года
IV. Расширение возможностей для партийной системы
9.
Упростить процедуры регистрации политических партий, в том числе:
снизить количественный порог для регистрации политических партий с 20 тысяч до 5 тысяч членов;
снизить требования о минимальной численности региональных представительств политических партий с 600 до 200 человек;
сократить требования по минимальной численности инициативной группы граждан для создания политической партии с 1 тысячи до 700 человек;
увеличить сроки:
проведения учредительного съезда по созданию политической партии с 2 до 3 месяцев;
формирования филиалов вновь создаваемых политических партий с 6 до 12 месяцев
проект Закона
Республики Казахстан
Правительство
август
2022 года
Закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
V. Модернизация выборного процесса
10.
Принять меры по совершенствованию выборного процесса, в том числе:
разрешить агитацию в социальных сетях в период предвыборной агитации, закрепив соответствующие регламенты и правила;
законодательно урегулировать деятельность наблюдателей с ясно прописанными правами и четко обозначенной зоной ответственности;
пересмотреть принципы деятельности территориальных избирательных комиссий путем перевода их на профессиональную основу;
в целях недопущения влияния отдельных лиц на ход выборов установить предельные размеры пожертвований в избирательные фонды;
на законодательном уровне принять меры для недопущения иностранного вмешательства на выборах;
обеспечить максимальную финансовую прозрачность всех участников избирательных кампаний – кандидатов, наблюдателей, доверенных лиц и средств массовой информации
проект Конституционного закона
Республики Казахстан
Правительство, ЦИК, КНБ, АФМ
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
11.
В целях исключения вероятности двойного голосования, а также голосования на любом участке рассмотреть целесообразность формирования единой электронной базы избирателей
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ЦИК
август
2022 года
12.
Изучить лучший мировой опыт организации выборного процесса, а также использования альтернативных форм голосования, в том числе электронного, досрочного, дистанционного, многодневного голосования
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ЦИК
август
2022 года
VI. Усиление правозащитных институтов
13.
Создать Конституционный Суд Республики Казахстан с предоставлением возможности обращения в него также граждан, Генерального Прокурора Республики Казахстан и Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан о соответствии Конституции Республики Казахстан нормативных правовых актов по вопросам, непосредственно затрагивающим конституционные права граждан
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, ГП, ВС, ВСС, КС, Уполномоченный по правам человека
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
проекты Конституционного закона
Республики Казахстан,
июнь
2022 года
Закона
Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан,
Закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
14.
Закрепить в Конституции Республики Казахстан решения об отмене смертной казни
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
15.
Установление исключительной подследственности органов прокуратуры по делам о пытках
проект Закона
Республики Казахстан
ГП,
Правительство
июнь
2022 года
16.
Принятие системных мер для снижения уровня насилия в обществе, в том числе с проработкой вопроса необходимости ужесточения наказания за насилие в отношении женщин и детей
информация в Администрацию Президента
ГП, Правительство, акимы городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
май
2022 года
17.
Разработка проекта Конституционного закона Республики Казахстан "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан"
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
Правительство, Уполномоченный по правам человека, ГП
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проект Конституционного закона
Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
18.
Разработка проекта Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре"
проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
Администрация Президента, Правительство
ГП, Правительство
апрель
2022 года
Закон
Республики Казахстан
о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан
июнь
2022 года
проект Конституционного закона
Республики Казахстан
август
2022 года
Конституционный закон
Республики Казахстан
декабрь
2022 года
19.
Принятие мер по обеспечению неукоснительного соблюдения Закона Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан"
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, акимы городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ежеквартально
до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом,
до 10 июля
2023 года
20.
Внедрить онлайн-трансляцию конкурсных процедур Высшего Судебного Совета Республики Казахстан и публикацию подробных, аргументированных разъяснений по их итогам
проект Закона
Республики Казахстан
Закон
Республики Казахстан
ВСС, Правительство
август
2022 года
декабрь
2022 года
21.
Расширить категории дел, рассматриваемых судом с участием присяжных заседателей
проект Закона Республики Казахстан
Закон
Республики Казахстан
ВС, ГП, Правительство
август
2022 года
декабрь
2022 года
VII. Повышение конкурентоспособности средств массовой информации и
укрепление роли институтов гражданского общества
22.
Пересмотреть закон о средствах массовой информации с учетом интересов государства, запросов общества и тенденций развития медиасферы
проект Закона Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2022 года
декабрь
2023 года
23.
Выработка подходов по усилению взаимодействия государства с гражданским обществом, направленных на широкое вовлечение общественных организаций и экспертов в подготовку и реализацию реформ, в том числе через открытые обсуждения проектов документов Системы государственного планирования
предложения в Администрацию Президента
АСПР, Правительство
апрель
2022 года
24.
Создать Ұлттық құрылтай (Национальный курултай) в продолжение работы Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан на общенациональном уровне
проект Указа Президента Республики Казахстан
Правительство
апрель
2022 года
VIII. Совершенствование административно-территориального устройства страны
25.
Образовать Абайскую область с административным центром в городе Семее
Указ
Президента Республики Казахстан
Правительство, аким Восточно-Казахстанской области
июнь
2022 года
26.
Образовать на территории прежней Жезказганской области Улытаускую область с административным центром в городе Жезказгане
Указ
Президента Республики Казахстан
Правительство, аким Карагандинской области
июнь
2022 года
27.
Разделить Алматинскую область на Жетысускую с административным центром в городе Талдыкоргане и Алматинскую с административным центром в городе Капшагае
Указ
Президента Республики Казахстан
Правительство, аким Алматинской области
июнь
2022 года
28.
Проработать вопрос переименования города Капшагая с учетом мнения населения
предложения в Администрацию Президента
Правительство, аким Алматинской области
апрель
2022 года
29.
Оптимизация государственных служащих в аппаратах акимов областей и городов республиканского значения с учетом численности населения, в том числе установление лимита не более трех заместителей акимов (в исключительных случаях не более четырех заместителей акимов)
постановление Правительства
Республики Казахстан
Правительство, АДГС
июль
2022 года
IX. Децентрализация местного самоуправления
30.
Предусмотреть в разрабатываемом проекте Закона Республики Казахстан "О местном самоуправлении в Республике Казахстан":
разграничение функций государства и институтов местного самоуправления;
механизм прямого финансирования бюджетов местного самоуправления в соответствии с передовой международной практикой;
расширение базы собственности органов местного самоуправления;
упрощение порядка закупок на четвертом уровне бюджета;
расширение полномочий маслихатов в части осуществления населением местного самоуправления
предложения в Администрацию Президента
Правительство
июнь
2022 года
31.
Проработать вопрос ратификации Казахстаном Европейской хартии местного самоуправления
предложения в Администрацию Президента
Правительство
июнь
2022 года
X. О первоочередных антикризисных мерах
32.
В срочном порядке реализовать комплексный пакет первоочередных антикризисных мер, в том числе предусматривающих:
обеспечение устойчивости национальной валюты, осуществление покупки иностранной валюты крупными институциональными игроками только в рамках исполнения своих договорных обязательств, обеспечив ее предложение;
проработку вопроса увеличения продаж экспортной валютной выручки компаниями с государственным участием, а также проработку вопроса с частными недропользователями по обеспечению продажи своей валютной выручки;
установление жесткого контроля за соблюдением в рамках исполнения своих договорных обязательств банками второго уровня осуществления контроля и мониторинга за приобретением валюты их клиентами
информация в Администрацию Президента
Правительство, НБ, АРРФР
апрель
2022 года
33.
Обеспечить качественное проведение посевной кампании, в том числе выделить фермерам необходимый льготный объем горюче-смазочных материалов, проверить готовность сельскохозяйственной техники, запасы семян и удобрений
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы
областей
10 июня
2022 года
34.
Принять меры по предотвращению дефицита и роста цен на продовольствие, в том числе осуществить форвардный закуп сельскохозяйственной продукции в государственные стабилизационные фонды
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
апрель, июнь
2022 года
35.
Выработка в рамках Оперативного штаба по антикризисным мерам подходов по быстрому реагированию в режиме Ситуационного центра на проблемы отечественного бизнеса в связи с возникающими социально-экономическими рисками и вызовами
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
апрель
2022 года
36.
Подготовка нового пакета структурных реформ в экономике и государственном управлении с учетом стратегии политической модернизации
предложения в Администрацию Президента
АСПР, Правительство, НБ, АДГС, АЗРК
июль
2022 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Уполномоченный по правам человека
– Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан
АЗРК
– Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ГП
– Генеральная прокуратура Республики Казахстан
СК
– Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета
ВС
– Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
– Высший Судебный Совет Республики Казахстан
КС
– Конституционный Совет Республики Казахстан
АФМ
– Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
АРРФР
– Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АДГС
– Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
ЦИК
– Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
Администрация Президента
– Администрация Президента Республики Казахстан
АСПР
– Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Правительство
– Правительство Республики Казахстан
НБ
– Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ
– Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
– Министерство внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне депутаттардың 30 %-ы – мажоритарлық жүйе бойынша, 70 %-ы – партиялық тізімдер бойынша;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттарына
50 %-ы – мажоритарлық жүйе бойынша,
50 %-ы – партиялық тізімдер бойынша;
аудандар мен қалалардың мәслихаттарына – мажоритарлық жүйе бойынша
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
Үкімет, ОСК
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
IV. Партиялық жүйе үшін мүмкіндіктерді кеңейту
9.
Саяси партияларды тіркеу рәсімін жеңілдету, оның ішінде:
саяси партияларды тіркеу үшін сан шегін 20 мыңнан 5 мың мүшеге дейін азайту;
саяси партиялардың өңірлік өкілдіктерінің ең аз саны туралы талапты 600 адамнан 200 адамға дейін азайту;
саяси партияны құру үшін азаматтардың бастамашыл тобының ең аз саны жөніндегі талапты 1 мыңнан 700 адамға дейін қысқарту;
мыналар:
саяси партияны құру жөніндегі құрылтай съезін өткізу мерзімін 2 айдан 3 айға дейін;
жаңадан құрылатын саяси партиялардың филиалдарын құру мерзімін 6 айдан 12 айға дейін ұлғайту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
V. Сайлау процесін жаңғырту
10.
Сайлау процесін жетілдіру жөнінде шаралар қабылдау, оның ішінде:
тиісті регламенттер пен қағидаларды бекіте отырып, сайлау алдындағы үгіттеу кезеңінде әлеуметтік желілерде үгіт жүргізуге рұқсат беру;
байқаушылардың құқықтарын анық жазып және жауапкершілік аймағын нақты белгілей отырып, олардың қызметін заң жүзінде реттеу;
аумақтық сайлау комиссияларын кәсіби негізге ауыстыру арқылы, олардың қызметінің қағидаттарын қайта қарау;
жекелеген адамдардың сайлау барысына ықпал етуіне жол бермеу мақсатында сайлау қорларына салынатын қайырмалдықтың шекті мөлшерін белгілеу;
сайлауға шетелдік араласуға жол бермеу үшін заңнамалық деңгейде шаралар қабылдау;
сайлау науқанына барлық қатысушылардың – кандидаттардың, байқаушылардың, сенім білдірілген адамдардың және бұқаралық ақпарат құралдарының қаржылық жағынан барынша ашық болуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы
Үкімет, ОСК,ҰҚК, ҚМА
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
11.
Екі рет дауыс беру ықтималдығын болдырмау, сондай-ақ кез келген учаскеде дауыс бере алу мақсатында сайлаушылардың бірыңғай электрондық базасын құрудың орындылығын қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ОСК
2022 жылғы тамыз
12.
Сайлау процесін ұйымдастырудың, сондай-ақ дауыс берудің баламалы нысандарын, оның ішінде электрондық, мерзімінен бұрын, қашықтан, көп күндік дауыс беруді пайдаланудың әлемдік үздік тәжірибесін зерделеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ОСК
2022 жылғы тамыз
VI. Құқық қорғау институттарын күшейту
13.
Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотын құру, оған азаматтардың, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының және Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің де азаматтардың конституциялық құқықтарын тікелей қозғайтын мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестігі туралы жүгінуіне мүмкіндік беру
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы,
Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
Үкімет, БП, ЖС, ЖСК, КК, Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
14.
Қазақстан Республикасының Конституциясында өлім жазасын жою туралы шешімді бекіту
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
15.
Азаптау туралы істер бойынша прокуратура органдарының айрықша тергеулігін белгілеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
БП,
Үкімет
2022 жылғы
маусым
16.
Қоғамдағы зорлық-зомбылық деңгейін төмендету үшін, оның ішінде әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылыққа жазаны қатаңдату қажеттігі мәселесін пысықтай отырып, жүйелі шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП, Үкімет,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
мамыр
17.
"Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
Үкімет, Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, БП
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
18.
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы
Президент Әкімшілігі, Үкімет
БП, Үкімет
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы
маусым
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
19.
"Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мүлтіксіз сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы 10 шілдеге дейін, тоқсан сайын,
есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін
20.
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің конкурстық рәсімдерінен онлайн-трансляциясын жасауды және олардың қорытындылары бойынша егжей-тегжейлі, дәлелді түсіндірмелер жариялауды енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
ЖСК, Үкімет
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
21.
Сот алқабилерінің қатысуымен қарайтын істердің санатын кеңейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
ЖС, БП, Үкімет
2022 жылғы
тамыз
2022 жылғы
желтоқсан
VII. Бұқаралық ақпарат құралдарының бәсекеге қабілеттілігін арттыру және азаматтық қоғам институттарының рөлін нығайту
22.
Мемлекеттің мүддесін, қоғамның сұранысын және медиасаланың даму үрдістерін ескере отырып, бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңды қайта қарау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
2023 жылғы
желтоқсан
23.
Мемлекеттің азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылын күшейту бойынша қоғамдық ұйымдар мен сарапшылардың реформаларды дайындау мен іске асыруға, оның ішінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын ашық талқылау арқылы кеңінен тартылуына бағытталған тәсілдерді тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
СЖРА, Үкімет
2022 жылғы
сәуір
24.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің жұмысын жалпыұлттық деңгейде жалғастыру үшін Ұлттық құрылтай құру
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
Үкімет
2022 жылғы
сәуір
VIII. Елдің әкімшілік-аумақтық құрылысын жетілдіру
25.
Әкімшілік орталығы Семей қаласында болатын Абай облысын құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Үкімет, Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2022 жылғы
маусым
26.
Бұрынғы Жезқазған облысының аумағында әкімшілік орталығы Жезқазған қаласында болатын Ұлытау облысын құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Үкімет, Қарағанды облысының әкімі
2022 жылғы
маусым
27.
Алматы облысын әкімшілік орталығы Талдықорған қаласында болатын Жетісу облысына және әкімшілік орталығы Қапшағай қаласында болатын Алматы облысына бөлу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Үкімет, Алматы облысының әкімі
2022 жылғы
маусым
28.
Қапшағай қаласының атауын өзгерту мәселесін халықтың пікірін ескере отырып пысықтау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, Алматы облысының әкімі
2022 жылғы
сәуір
29.
Халықтың санын ескере отырып, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарындағы мемлекеттік қызметшілерді оңтайландыру, оның ішінде әкімдер орынбасарларының үшеуден аспайтын (айрықша жағдайларда әкімдер орынбасарларының төртеуден аспайтын) лимитін белгілеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет,
МҚІА
2022 жылғы
шілде
IX. Жергілікті өзін-өзі басқаруды орталықсыздандыру
30.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқару туралы" әзірленіп жатқан Қазақстан Республикасы Заңының жобасында мыналарды көздеу:
мемлекеттің және жергілікті өзін-өзі басқару институттарының функцияларының аражігін ажырату;
халықаралық озық практикаға сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару бюджеттерін тікелей қаржыландыру тетігі;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының меншік базасын кеңейту;
бюджеттің төртінші деңгейінде сатып алу тәртібін жеңілдету;
халықтың жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыруы бөлігінде мәслихаттардың өкілеттіктерін кеңейту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
маусым
31.
Жергілікті өзін-өзі басқарудың еуропалық хартиясын Қазақстанның ратификациялауы мәселесін пысықтау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы маусым
X. Дағдарысқа қарсы бірінші кезектегі шаралар туралы
32.
Дағдарысқа қарсы бірінші кезектегі шаралардың кешенді топтамасын шұғыл түрде іске асыру, оның ішінде мыналар көзделеді:
ұлттық валютаның орнықтылығын қамтамасыз ету, ірі институционалдық ойыншылардың шетел валютасының ұсынылуын қамтамасыз ете отырып, оны сатып алуды өздерінің шарттық міндеттемелерін орындау аясында ғана жүзеге асыруы;
мемлекет қатысатын компаниялардың экспорттық валюта түсімдерін сатуын ұлғайту мәселесін пысықтау, сондай-ақ жер қойнауын жекеше пайдаланушылармен өз валюта түсімдерін сатуын қамтамасыз ету мәселесін пысықтау;
екінші деңгейдегі банктердің өз шарттық міндеттемелерін орындауы аясында клиенттерінің валюта сатып алуына бақылау мен мониторингті жүзеге асырудың сақталуына қатаң бақылау орнату
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҰБ, ҚНРДА
2022 жылғы сәуір
33.
Егін егу науқанын сапалы жүргізуді қамтамасыз ету, оның ішінде фермерлерге жанар-жағармай материалдарының қажетті жеңілдікті көлемін бөлу, ауыл шаруашылығы техникасының дайындығын, тұқым мен тыңайтқыш қорларын тексеру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, облыстардың әкімдері
2022 жылғы
10 маусым
34.
Азық-түліктің тапшылығы мен бағасының өсуін болғызбау бойынша шаралар қабылдау, оның ішінде ауыл шаруашылығы өнімдерін мемлекеттік тұрақтандыру қорларына форвардтық сатып алуды жүзеге асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
сәуір, маусым
35.
Туындайтын әлеуметтік-экономикалық тәуекелдер мен сын-қатерлерге байланысты отандық бизнестің проблемаларына Ахуалдық орталық режимінде жылдам ден қою тәсілдерін Дағдарысқа қарсы шаралар жөніндегі жедел штабтың аясында тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
сәуір
36.
Саяси жаңғыру стратегиясын ескере отырып, экономика мен мемлекеттік басқарудағы жаңа құрылымдық реформалар топтамасын дайындау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
СЖРА, Үкімет, ҰБ, МҚІА, БҚДА
2022 жылғы шілде
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
– Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
БҚДА
– Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БП
– Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ЕК
– Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
ЖС
– Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСК
– Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
КК
– Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі
ҚМА
– Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА
– Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МҚІА
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ОСК
– Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы
Президент Әкімшілігі
– Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
СЖРА
– Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Үкімет
– Қазақстан Республикасының Үкіметі
ҰБ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
– Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ
– Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі