О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2022 года № 291
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) подпункты 1) и 2) пункта 1 статьи 88 изложить в следующей редакции:
"1) производство бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов, экологического топлива;
2) оптовая и (или) розничная реализация бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов, экологического топлива;";
2) статью 215 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случаях порчи, утраты в результате чрезвычайных ситуаций либо в период действия чрезвычайного положения плательщик налога на добавленную стоимость составляет налоговый регистр, в котором отражаются сведения, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, а также следующие данные:
1) наименование товара;
2) сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет;
3) балансовая стоимость товара;
4) реквизиты документа, на основании которого налог на добавленную стоимость по такому товару ранее отнесен в зачет (наименование, номер, дата), а также стоимость товара без налога на добавленную стоимость (размер облагаемого оборота).";

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 мамырдағы № 291 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі):
1) 88-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
1) бензинді (авиациялық бензиннен басқа), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектердің қоспаларын, экологиялық отынды өндіруді;
2) бензинді (авиациялық бензиннен басқа), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектердің қоспаларын, экологиялық отынды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуді;";
2) 215-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Төтенше жағдайлар нәтижесінде не төтенше жағдайдың әсері болып жатқан кезеңде бүлінген, жоғалған жағдайда қосылған құн салығын төлеуші салықтық тіркелімді жасайды, онда осы баптың 3-тармағында көзделген мәліметтер және мынадай деректер:
1) тауардың атауы;
2) есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
3) тауардың теңгерімдік құны;
4) мұндай тауар бойынша бұрын қосылған құн салығы есепке жатқызылғандығы негізге алынатын құжат деректемелер (атауы, нөмірі, күні, сондай-ақ тауарлардың қосылған құн салығынсыз құны (салық салынатын айналым мөлшері) көрсетіледі.";

3) в статье 241: в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено пунктом 2 настоящей статьи, из совокупного годового дохода налогоплательщиков подлежат исключению:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) дивиденды по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) сумма полученных денежных средств из бюджета Республики Казахстан и (или) фонда субъектами малого и среднего предпринимательства на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения, по решению комиссии, созданной местным исполнительным органом при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом;";
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) сумма ущерба, полученного в результате беспорядков в отдельных регионах, произошедших в январе 2022 года, подтвержденная решением комиссии, созданной местным исполнительным органом при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом, - в четырехкратном размере при применении субъектом крупного предпринимательства вычета в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 243 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) полученные постоянным учреждением юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) полученные по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, а также фондовой биржи, зарегистрированной в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана".";
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) полученные постоянным учреждением юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан. При этом положения данного подпункта не применяются к дивидендам при выполнении условий, определенных подпунктом 3) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса.";
4) в статье 243:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порча, утрата товаров, понесенные в период действия чрезвычайного положения субъектом крупного предпринимательства, подлежат вычету в сумме ущерба, полученного в результате беспорядков в отдельных регионах, произошедших в январе 2022 года, подтвержденного решением комиссии, созданной местным исполнительным органом при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом. При этом порча, утрата товаров в сумме полученных денежных средств, относимой на вычеты, не может превышать балансовую стоимость этих товаров.";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не применяются субъектами малого и среднего предпринимательства по имуществу, по которому получены денежные средства из бюджета Республики Казахстан и (или) фонда на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения.";

3) 241-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы баптың 2-тармағында өзгеше белгіленбесе, салық төлеушілердің жылдық жиынтық табысынан:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалы қағаздар бойынша дивидендтер, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтерді есепке алу күнінен бастап;";
мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімі бойынша төтенше жағдайдың қолданылу кезеңінде келтірілген мүліктік зиянды өтеуге салық төлеушіні аталған жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын тізілімге енгізу кезінде Қазақстан Республикасының бюджетінен және (немесе) қордан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері алған ақшалай қаражат сомасы;";
мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
"29) салық төлеушіні тізілімге енгізу кезінде жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімімен расталған, 2022 жылғы қаңтарда болған жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер нәтижесінде алынған, аталған жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын залал сомасы - осы Кодекстің 243-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес ірі кәсіпкерлік субъектілері шегерімді қолдану кезінде төрт еселенген мөлшерде.";
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасында бейрезидент-заңды тұлғаның тұрақты мекемесі алған.";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген қор биржасының ресми тізімінде осындай дивидендтерді есепке жазу күніне орналасқан бағалы қағаздар бойынша алынған дивидендтерге қолданылмайды.";
27) тармақшаның төртінші абзацындағы "кіріс алып тасталуға жатады." деген сөздер "кіріс;" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бейрезидент-заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі алған дивидендтер алып тасталуға жатпайды. Бұл ретте, осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 3) тармақшасында айқындалған шарттар орындалған кезде дивидендтерге қолданылмайды.";
4) 243-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайдың қолданылу кезеңінде ірі кәсіпкерлік субъектісі шеккен тауарлардың бүлінуі, жоғалуы салық төлеушіні аталған жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын тізілімге енгізу кезінде жергілікті атқарушы орган құратын комиссияның шешімімен расталған, 2022 жылғы қаңтарда болған жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер нәтижесінде алынған залал сомасында шегерімге жатады. Бұл ретте шегерімге жатқызылатын алынған ақша қаражатының сомасындағы тауарлардың бүлінуі, жоғалуы осы тауарлардың баланстық құнынан аспауға тиіс.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелерін төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянды өтеуге Қазақстан Республикасының бюджетінен және (немесе) Қордың бюджетінен ақшалай қаражат алынған мүлік бойынша шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері қолданбайды.";

5) в статье 264:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) затраты, не связанные с деятельностью, направленной на получение дохода, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 пункта 1 статьи 243 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) затраты по выплате нерезиденту-взаимосвязанной стороне доходов за приобретение у них управленческих, консультационных, консалтинговых, аудиторских, дизайнерских, юридических, бухгалтерских, адвокатских, рекламных, маркетинговых, франчайзинговых, финансовых (за исключением расходов по вознаграждению), инжиниринговых, агентских услуг, услуг по предоставлению и (или) обработке информации, роялти, доступ к объектам информатизации и интернет-ресурсам, техническому обслуживанию, обновлению программного обеспечения, передаче прав на использование объектов интеллектуальной собственности. В целях настоящей статьи взаимосвязанными сторонами признаются:
лица, указанные в пункте 2 статьи 1 настоящего Кодекса; юридическое лицо, которое совместно с другим юридическим лицом входит в одну группу компаний.
В целях настоящей статьи под группой компаний понимается структура коммерческих и некоммерческих организаций, включающая в себя головную компанию и компании, акциями, долями участия и прочими долевыми инструментами в которых такая головная компания прямо или косвенно владеет.
физические и (или) юридические лица, когда отношения между такими лицами обладают признаками взаимосвязанности, вне зависимости от условий, указанных в настоящей части. При этом в случае непризнания налогоплательщиком взаимосвязанности, такое признание устанавливается судом на основании иска налогового органа."; .
6) в статье 270:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Если иное не предусмотрено пунктом 8-1 настоящей статьи, при утрате, порче фиксированных активов, в связи с которыми прекращается признание актива в бухгалтерском учете:
1) в случаях страхования фиксированных активов - стоимостный баланс подгруппы (группы) уменьшается на стоимость, равную сумме страховых выплат страхователю страховой организацией в соответствии с договором страхования;
2) при отсутствии страхования фиксированных активов I группы - стоимостный баланс соответствующих подгрупп уменьшается на остаточную стоимость фиксированных активов, исчисленную в порядке, определенном пунктом 3 статьи 267 настоящего Кодекса;
3) при отсутствии страхования фиксированных активов, кроме фиксированных активов I группы, выбытие не отражается.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:

5) 264-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Кодекстің 243-бабы 1-тармағының 2-бөлігінде көзделген жагдайларды қоспағанда, кіріс алуға бағытталған қызметке байланысты емес шығындар;";
22) тармақшадағы "шығыстары шегерімге жатпайды." деген сөздер "шығыстары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) өзара байланысты бейрезидент тараптан басқарушылық, констультациялық, консалтингтік, аудиторлық, дизайнерлік, заңдық, бухгалтерлік, адвокаттық, жарнамалық, маркетингтік, франчайзингтік, инжинирингтік, агенттік қызметтерді, роялти, ноу-хау ұсыну, ақпараттарды ұсыну және (немесе) өңдеу бойынша қызметгерді, ақпараттандыру объектілеріне және интернет-ресурстарға қол жеткізуді, техникалық қызмет көрсетуді, бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңартуды, зияткерлік меншік обьектілерін пайдалануға құқықтар беруді сатып алу бойынша шығындар.
Осы тармақшаның мақсатында өзара байланысты тараптар деп:
осы Кодекстің 1-бабының 2-тармағында аталған тұлғалар;
басқа заңды тұлғамен бірге компаниялардың бір тобына кіретін заңды тұлға танылады.
Осы баптың мақсатында компаниялар тобы деп бас компанияны және компанияларды, осындай бас компания Тікелей немесе жанама иеленетін акцияларды, қатысу үлестерін және өзге де үлестік құралдарды қамтитын коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдардың құрылымы түсініледі;
жеке және (немесе) заңды тұлғалар, мұндай тұлғалар арасындағы қатынастар осы бөлікте көрсетілген шарттарға қарамастан, өзара байланыстылық белгілеріне ие болған кезде. Бұл ретте салық төлеуші өзара байланысты танымаған жағдайда, мұндай тануды салық органының талап қоюы негізінде сот белгілейді.";
6) 270-бапта:
8-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
"Егер осы баптың 8-1-тармағында өзгеше көзделмесе, өздеріне байланысты активтің бухгалтерлік есепке алуда танылуы тоқтатылатын тіркелген активтер жоғалған, бүлінген кезде:
1) тіркелген активтер сақтандырылған жағдайларда - кіші топтың (топтың) құндық балансы сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру ұйымы сақтанушыға төлеген сақтандыру төлемдерінің сомасына тең құнға азайтылады;
2) I топтың тіркелген активтерін сақтандыру болмаған кезде тиісті кіші топтардың құндық балансы тіркелген активтердің осы Кодекстің 267-бабының 3-тармағында айқындалған тәртіппен есептелген қалдық құнына азайтылады;
3) I топтың тіркелген активтерінен басқа, тіркелген активтерді сақтандыру болмаған кезде шығып қалу көрсетілмейді.";
мынадай мазмұндағы 8-1 тармақпен толықтырылсын:

"8-1. При утрате, порче фиксированных активов, в связи с которыми прекращается признание актива в бухгалтерском учете, в случае возмещения стоимости таких фиксированных активов путем получения денежных средств, предусмотренных подпунктом 28) пункта 1 статьи 241 настоящего Кодекса, стоимостный баланс подгруппы (группы) уменьшается на стоимость, равную сумме указанных денежных средств.";
7) пункт 1 статьи 288 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) затраты по выплате нерезиденту-взаимосвязанной стороне доходов за приобретение у них управленческих, консультационных, консалтинговых, аудиторских, дизайнерских, юридических, бухгалтерских, адвокатских, рекламных, маркетинговых, франчайзинговых, финансовых (за исключением расходов по вознаграждению), инжиниринговых, агентских услуг, услуг по предоставлению и (или) обработке информации, роялти, доступ к объектам информатизации и интернет-ресурсам, техническому обслуживанию, обновлению программного обеспечения, передаче прав на использование объектов интеллектуальной собственности, - в размере общей суммы, не превышающей 3 процента от налогооблагаемого дохода.
В целях настоящего подпункта взаимосвязанными сторонами признаются взаимосвязанные стороны, признанные таковыми в соответствии с подпунктом 23) статьи 264 настоящего Кодекса;";
8) подпункт 5) пункта 1 статьи 307 исключить;
9) пункт 2 статьи 320 исключить;
10) в пункте 1 статьи 341:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;"; подпункт 8) исключить;
подпункт 17) дополнить абзацем шестым следующего содержания: "стоимость имущества в виде компенсации материального ущерба, причиненного в период действия чрезвычайного положения.";
11) в подпункте 2) пункта 2 статьи 404:
слова "за исключением случаев, возникших в результате чрезвычайных ситуаций" дополнить словами "и (или) в период действия чрезвычайного положения";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При порче, утрате товаров в случаях, возникших в результате чрезвычайных ситуаций, уменьшение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не производится при наличии подтверждения уполномоченного государственного органа в сфере гражданской защиты о факте возникновения чрезвычайной ситуации по товарам, по которым имеются:
документ, подтверждающий факты порчи, утраты товара, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
сведения, отраженные в налоговом регистре, составленном в соответствии с пунктом 7-1 статьи 215 настоящего Кодекса.
При порче, утрате товаров в случаях, возникших в период действия чрезвычайного положения, уменьшение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не производится при наличии копии постановления органа, ведущего уголовное преследование о признании налогоплательщика потерпевшим по уголовным делам, связанным с чрезвычайным положением, по товарам (за исключением товаров, по которым получены денежные средства из бюджета Республики Казахстан и (или) фондов на возмещение имущественного вреда, причиненного в период введения чрезвычайного положения), по которым имеются:
документ, подтверждающий факты порчи, утраты товара, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
сведения, отраженные в налоговом регистре, составленном в соответствии с пунктом 7-1 статьи 215 настоящего Кодекса.";

"8-1. Оларға байланысты активті бухгалтерлік есепке алуда танылу тоқтатылатын тіркелген активтер жоғалған, бүлінген кезде осы Кодекстің 241-бабы 1-тармағының 28) тармақшасында көзделген ақшалай қаражатын алу арқылы осындай тіркелген активтердің құны өтелген жағдайда, кіші топтың (топтың) құндық балансы көрсетілген ақша қаражатының сомасына тең құнға азайтылады.";
7) 288-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) бейрезидент-өзара байланыс тарапынан басқарушылық, консультациялық, консалтингтік, аудиторлық, дизайнерлік, заңдық, бухгалтерлік, адвокаттық, жарнамалық, маркетингтік, франчайзингтік, қаржылық (сыйақы бойынша шығыстарды қоспағанда), инжинирингтік, агенттік қызметтерді, роялти, ақпаратты ұсыну және (немесе) өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді, ақпараттандыру объектілеріне және интернет- ресурстарға қол жеткізу, техникалық қызмет көрсету, бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңарту, зияткерлік меншік объектілерін пайдалануға құқықтар беру қызметгерін сатып алғаны үшін оларға кірістерді төлеу бойынша шығындар, - салық салынатын табыстың 3 пайызынан аспайтын жалпы сома мөлшерінде.
Осы тармақшаның мақсатында өзара байланысты тараптар деп, осы Кодекстің 246-бабының 23-тармақшасында көрсетілген өзара байланысты тараптар танылады.;";
8) 307-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
9) 320-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
10) 341-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалы қағаздар бойынша сыйақылар есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болған осындай сыйақылар;";
8) тармақша алып тасталсын;
17) тармақша мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"төтенше жағдайдың қолданылу кезеңінде келтірілген материалдық залалды өтеу түріндегі мүліктің құны;";
11) 404-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
"төтенше жағдайлардың салдарынан" деген сөздер "және (немесе) төтенше жағдайдың қолданылу кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайлар салдарынан туындаған жағдайларда тауарлар бүлінген, жоғалған кезде есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын азайту мыналар:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес ресімделген тауардың бүліну, жоғалу фактісін растайтын құжаты;
осы Кодекстің 215-бабының 7-1-тармағына сәйкес жасалған салық тіркелімінде көрсетілген мәліметтері бар тауарлар бойынша төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның растауы болған кезде жүргізілмейді:
Төтенше жағдайдың қолданылу кезеңінде туындаған жағдайларда тауарлар бүлінген, жоғалған кезде есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын азайту төтенше жағдайға байланысты қылмыстық істер бойынша салық төлеушіні жәбірленуші деп тану туралы қылмыстық қудалауды жүргізетін органның мыналар:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес ресімделген тауардың бүліну, жоғалу фактісін растайтын құжаты;
осы Кодекстің 215-бабының 7-1-тармағына сәйкес жасалған салық тіркелімінде көрсетілген мәліметтері бар тауарлар (олар бойынша төтенше жағдайды енгізу кезеңінде келтірілген мүліктік зиянды өтеуге Қазақстан Республикасының бюджетінен және (немесе) қорлардан алынған тауарларды қоспағанда) бойынша қаулысының көшірмесі болған кезде жүргізілмейді.";

12) в статье 427:
в части второй пункта 4 слова "срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса," заменить словами "пяти лет";
в части первой пункта 5 слова "срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса," заменить словами "пяти лет";
13) в пункте 2 статьи 434:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:
"3) Экспортеры сырья при конвертации не менее 50 процентов валютной выручки, поступившей за налоговый период.
Перечень экспортеров сырья, предусмотренных настоящим подпунктом, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
абзац пятый части десятой изложить в следующей редакции:
"для экспортеров сырья при конвертации не менее 50 процентов валютной выручки, поступившей за налоговый период, которые соответствуют условиям пункта 2 статьи 429 настоящего Кодекса, - в размере не более 80 процентов от суммы превышения налога на добавленную стоимость, сложившейся за отчетный налоговый период.";
14) в части пятой пункта 2 статьи 444 слова "товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан," заменить словами "импортируемых товаров";
15) в подпункте 5) в части первой статьи 462 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
16) в подпункте 1) пункта 4 статьи 463:
в таблице:
строки, порядковые номера 14, 15, 16, 18, 21 и 22, изложить в следующей редакции:
"
14
из 2402
Сигареты с фильтром
15 900 тенге/1 000 штук
15
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
15 900 тенге/1 000 штук
16
из 2402
Сигариллы
15 900 тенге/ 1 000 штук
18
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
14 150 тенге/килограмм
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
30 478 тенге/ 1 кг табачной смеси
22
из 2402
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
55 тенге/миллилитр жидкости
";
17) в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 464 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";

12) 427-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігіндегі "осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі "осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 434-баптың 2-тармағында:
3) тармақшаның бірінші бөлігі мынандай редакцияда жазылсын:
"3) салықтық кезең үшін түскен валюталық түсімнің кемінде 50 пайызын айырбастау кезінде шикізат экспорттаушыларының қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы бар.
Шикізат экспорттаушыларының осы тармақшада көзделген тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
бесінші абзацы оныншы бөліктің мынандай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 429-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін, салықтық кезеңінде түскен валюталық түсімнің кемінде 50 пайызын айырбастау кезінде шикізатты экспорттаушылар үшін - есепті салықтық кезең үшін қалыптасқан қосылған құн салығының асып кету сомасының 80 пайызынан аспайтын мөлшерде қосылған құн салығының асып кетуі оңайлатылған тәртіппен қайтаруға жатады.";
14) 444-баптың 2-тармағының бесінші бөлігіндегі "Еуразиялық экономнкалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларды" деген сөздер "импортталатын тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 462-баптың бірінші бөлігінде 5) тармақшадағы "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутектерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 463-баптың 4-тармағының 1) тармақшасында: кестеде:
14 және 15-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
15 900 теңге/1 000 дана
15
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
15 900 тецге/1 000 дана
";
16, 18, 21 және 22-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
2402-ден
Сигариллалар
15 900 тецге/ 1 000 дана
18
2403-тен
Құрамында никотин бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
14 150 теңге/ килограмм
жалғасы
21
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
30 478 теңге/1 кг темекі қоспасы
22
2402-ден
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
55 теңге/ сұйықтық миллилитрі
";
17) 464-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларындағы "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутектердің" деген сезбен ауыстырылсын;

18) в части второй статьи 466 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
19) часть первую пункта 1 статьи 468 дополнить словами ", чрезвычайных положений";
20) подпункт 1) пункта 2 и подпункт 1) пункта 3 статьи 469 дополнить словами ", чрезвычайных положений";
21) в статье 470 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
22) таблицу пункта 2 статьи 595 дополнить строкой, порядковый номер
9-1, следующего содержания:
"
9-1.
Спутниковая связь с применением негеостационарных спутников (за ширину полосы 2 МГц на прием/2 МГц на передачу, на одно приемо-передающее устройство станции сопряжения)
Республика
Казахстан
1
";
23) статью 606-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 606-3. Ставка платы
1. Ставка платы определяется в зависимости от средней цены на электроэнергию за отчетный период.
При следующем диапазоне средней цены на электроэнергию за отчетный период:
5-10 тенге ставка платы составляет 10 тенге;
10-15 тенге ставка платы составляет 7 тенге;
15-20 тенге ставка платы составляет 5 тенге;
20-25 тенге ставка платы составляет 3 тенге;
25 тенге и выше ставка платы составляет 1 тенге.
2. При использовании возобновляемых источников электроэнергии вне зависимости от стоимости электроэнергии ставка платы составляет 1 тенге за 1 киловатт-час электрической энергии, потребленной при осуществлении цифрового майнинга.";
24) в пункте 9 статьи 645:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;";
подпункты 4) и 5) исключить;
25) в статье 646:
в подпункте 1) пункта 1 цифры "2) - 5)" заменить цифрами "2) - 6)";
дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
"4. Доходы нерезидента в виде дивидендов, за исключением выплачиваемых лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, подлежат налогообложению по ставке 10 процентов при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо-резидент, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
имущество лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица-резидента, выплачивающего дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет не более 50 процентов.

18) 466-баптың екінші бөлігіндегі "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутектердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 468-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "төтенше оқиғалар" деген сөздерден кейін ", төтенше жағдайлар" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 469-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы және 3-тармағының 1) тармақшасы "төтенше оқиғалар," деген сөздермен толықтырылсын;
21) 470-бапта "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутектердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 595-баптың 2-тармағындағы кесте мынадай мазмұндағы 9-1-жолмен толықтырылсын:
"
9-1.
Геостанциялық емес спутниктерді пайдалана отырып, спутниктік байланыс (бір қабылдау-беру құрылғысына, қабылдауға белдеуі 2МГц/беру 2МГц болатын ені үшін)
Қазақстан Республикасы
1
";
23) 606-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"606-3-бап. Төлемақы мөлшерлемесі
1. Төлемақының мөлшерлемесі есепті кезеңдегі электр энергиясының орташа бағасына байланысты айқындалады.
Есепті кезеңдегі электр энергиясының орташа бағасының келесі диапазоны кезінде:
5-10 теңге аралығында төлемақының мөлшерлемесі 10 теңге;
10-15 теңге аралығында төлемақының мөлшерлемесі 7 теңге;
15-20 теңге аралығында төлемақының мөлшерлемесі 5 теңге;
20-25 теңге аралығында төлемақының мөлшерлемесі 3 теңге;
25 теңге және одан артық болғанда төлемақының молшерлемесі 1 теңге. 2. Электр энергиясының құнына қарамастан, қалпына келтірілетін электр энергиясы көздерін пайдалану кезінде цифрлық майнингті жүзеге асыру барысында тұтынылған 1 киловатт-сағатына толемақының мөлшерлемесі 1 теңгені құрайды.";
24) 645-бап 9-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін, осындай сыйақыларды есептеген күнінен қор биржасының ресми тізімінде болатын бағалы қағаздар бойынша сыйақылар;";
4) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
25) 646-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "2) - 5)" деген сандар "2) - 6)"деген сандармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген, жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспаганда, бейрезиденттің дивидендтер түріндегі кірістер бір мезгілде мынадай шарттар:
дивидендтер есептелетін күні салық телеушінің дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
дивидендтер төлейтін резидент заңды тұлғаның дивидендтер төленетін кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
дивидендтер төлейтін резидент заңды тұлғаның активтері құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі дивидендтер төлеу күніне 50 пайыздан аспауы орындалған кезде 10 пайыз мөлшерлеме бойынша салық салуға жатады.

В случае, если юридическое лицо-резидент, за исключением юридического лица, указанного в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, выплачивающее дивиденды, производит уменьшение исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 процентов по деятельности, в том числе осуществляемой в рамках инвестиционного контракта, по которой предусмотрено такое уменьшение, то положения настоящего пункта применяются в следующем порядке:
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу-резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет 50 и более процентов, то положение настоящего пункта не применяется;
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу-резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет менее 50 процентов, то положение настоящего пункта применяется ко всей сумме дивидендов.
Указанный в части первой настоящего пункта срок владения налогоплательщиком акциями или долями участия определяется совокупно с учетом сроков владения прежними собственниками акциями или долями участия, если такие акции или доли участия получены налогоплательщиком в результате реорганизации прежних собственников или приобретены одним юридическим лицом у другого юридического лица при условии, что учредителями (собственниками) данных юридических лиц являются одни и те же лица.
Положения настоящего пункта применяются только к доходам, ранее обложенным корпоративным подоходным налогом и полученным от юридического лица-резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом-резидентом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица- резидента или уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице-резиденте, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица-резидента, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса.
В целях настоящего пункта недропользователем не признается недропользователь, являющийся таковым исключительно из-за обладания правом на добычу подземных вод и (или) общераспространенных полезных ископаемых для собственных нужд.

Егер осы кодекстің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғаны қоспағанда, дивидендтер төлейтін резидент заңды тұлға есептелген корпоративтік табыс салығын қызмет ол бойынша, оның ішінде осындай азайту көзделген инвестициялық келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 100 пайызға азайтуды жүргізген жағдайда, онда осы тармақтың ережелері мынадай тәртіппен қолданылады:
егер тұтастай алғанда дивидендтер төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 және одан да көп пайызды құраса, онда осы тармақтың ережесі қолданылмайды;
егер тұтастай алғанда дивидендтер төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 пайыздан аз болса, онда осы тармақтың ережесі дивидендтердің бүкіл сомасына қолданылады.
Салық төлеушінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иеленуінің осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімі, егер мұндай акцияларды немесе қатысу үлестерін салық төлеуші бұрынғы меншік иелерінің қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде алса немесе осы заңды тұлғалардың құрылтайшылары (меншік иелері) сол бір тұлғалар болып табылатын жағдайда бір заңды тұлға басқа заңды тұлғадан сатып алса, бұрынғы меншік иелерінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иелену мерзімдері ескеріле отырып, жиынтық түрінде айқындалады.
Осы тармақтың ережелері бұрын корпоративтік табыс салығы салынған және резидент заңды тұлғадан:
акциялар бойынша, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын кіріс;
резидент заңды тұлға өзіндік құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза табыстың кірістің бір бөлігі;
құрылтайшы, қатысушы жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлікті қоспағанда, резидент-заңды тұлға таратылған кезде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерін пропорционалды азайту арқылы не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерін толық немесе ішінара өтеу арқылы жарғылық капиталды азайту кезінде, сондай-ақ құрылтайшы, қатысушы резидент-заңды тұлғадағы қатысу үлесін алып қойған кезде мүлікті бөлуден түсетін кіріс түрінде алынған кірістерге ғана қолданылады.
Бұл ретте дивидендтер төлейтін резидент заңды тұлға активтерінің құнындағы жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалар (тұлға) мүлкінің үлесі осы Кодекстің 650-бабына сәйкес айқындалады.
Осы тармақтың мақсатында жерасты суларын және (немесе) кең таралған пайдалы қазбаларды өз мұқтажы үшін өндіру құқығына ие болғандықтан ғана жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын осындай пайдаланушы жер қойнауын пайдаланушы болып танылмайды.

5. Доходы нерезидента в виде дивидендов, выплачиваемые юридическими лицами-недропользователями, за исключением выплачиваемых лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, подлежат налогообложению по ставке 10 процентов при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик-нерезидент владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо-недропользователь, являющееся резидентом, выплачивающее дивиденды, осуществляет в течение двенадцатимесячного периода, предшествовавшего первому числу месяца, в котором начислены дивиденды, последующую переработку (после первичной переработки) не менее 70 процентов добытого за указанный период минерального сырья, включая уголь, на собственных и (или) принадлежащих юридическому лицу-резиденту, являющемуся взаимосвязанной стороной, производственных мощностях, расположенных на территории Республики Казахстан.
В случае, если юридическое лицо-недропользователь, являющееся резидентом, за исключением юридического лица, указанного в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, выплачивающее дивиденды, производит уменьшение исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 процентов по деятельности, в том числе осуществляемой в рамках инвестиционного контракта, по которой предусмотрено такое уменьшение, то положения настоящего пункта применяются в следующем порядке:
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу-резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет 50 и более процентов, то положение настоящего пункта не применяется;
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу-резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет менее 50 процентов, то положение настоящего пункта применяется ко всей сумме дивидендов.
Указанный в части первой настоящего пункта срок владения налогоплательщиком акциями или долями участия определяется совокупно с учетом сроков владения прежними собственниками акциями или долями участия, если такие акции или доли участия получены налогоплательщиком в результате реорганизации прежних собственников.
В целях настоящего пункта при определении объема минерального сырья, включая уголь, направленного на последующую переработку, учитывается сырье:
направленное непосредственно на производство продукции, полученной в результате любой переработки, следующей за первичной переработкой;
использованное в производстве продукции первичной переработки в целях ее дальнейшего использования в последующей переработке.
Положения настоящего пункта применяются только к доходам, ранее обложенным корпоративным подоходным налогом и полученным от юридического лица-резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом-резидентом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица- резидента или уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице-резиденте, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица-резидента, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса.

5. Уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген, жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспағанда, бейрезиденттің жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлғалар төлейтін дивидендтер түріндегі кірістері мынадай шарттар бір мезгілде орындалған кезде:
дивидендтер есептелетін күні бейрезидент - салық төлеуші дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленсе;
резидент болып табылатын, дивидендтер төлейтін жер қойнауын пайдаланушы-занды тұлға дивидендтер есептелген айдың бірінші күнінің алдындағы он екі ай кезең ішінде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өзінің және (немесе) өзара байланысты тарап болып табылатын резидент-заңды тұлғаға тиесілі өндірістік қуаттарда көрсетілген кезеңде көмірді қоса алғанда өндірілген минералды шикізаттың кемінде 70 пайызын кейінгі қайта өңдеуді (бастапқы қайта өңдеуден кейін) жүзеге асыраса 10 пайыз мөлшерлеме бойынша салық салуға жатады
Егер осы Кодекстің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғаны қоспағанда, резидент болып табылатын, дивидендтер төлейтін жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлға есептелген корпоративтік табыс салығын қызмет, оның ішінде осындай азайту көзделген инвестициялық келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 100 пайызға азайтуды жүргізсе, онда осы тармақтың ережелері мынадай тәртіппен қолданылады:
егер тұтастай алғанда дивидендтер төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 және одан да көп пайызды құраса, онда осы тармақтың ережесі қолданылмайды;
егер тұтастай алғанда дивидендтер төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 пайыздан аз болса, онда осы тармақтың ережесі дивидендтердің бүкіл сомасына қолданылады.
Салық төлеушінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иеленуінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімі, егер мұндай акцияларды немесе қатысу үлестерін салық төлеуші бұрынғы меншік иелерінің қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде алса, бұрынғы меншік иелерінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иелену мерзімдерін ескере отырып, жиынтық түрде айқындалады.
Осы тармақтың мақсатында көмірді қоса алғанда кейінгі қайта өңдеуге жіберілген, минералды шикізаттың көлемін айқындаған кезде:
бастапқы қайта өңдеуден кейінгі кез келген қайта өңдеу нәтижесінде алынған өнімді өндіруге тікелей жіберілген;
бастапқы қайта өңдеу өнімін кейінгі қайта өндеуде одан әрі пайдалану мақсатында өндіруге пайдаланылған тауарлар жатады.
Осы тармақтың ережелері бұрын корпоративтік табыс салығы салынған және резидент - заңды тұлғадан:
акциялар бойынша, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын кіріс;
резидент - заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірістің бір бөлігі;
құрылтайшы, қатысушы жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлікті қоспағанда, резидент-заңды тұлға таратылған кезде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерін пропорционалды азайту арқылы не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерін толық немесе ішінара өтеу арқылы жарғылық капиталды азайту кезінде, сондай-ақ құрылтайшы, қатысушы резидент-заңды тұлғадағы қатысу үлесін алып қойған кезде мүлікті бөлуден түсетін кіріс түрінде алынған кірістерге ғана қолданылады.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалар (тұлға) мүлкінің дивидендтер төлейтін резидент - заңды тұлғаның активтері құнындағы үлесі осы Кодекстің 650-бабына сәйкес айқындалады.

В целях пунктов 4 и 5 настоящей статьи доходы, ранее обложенные корпоративным подоходным налогом, определяются в следующем порядке:
налогооблагаемый доход, уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 300 настоящего Кодекса,
минус
сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного путем произведения ставки, установленной пунктами 1 или 2 статьи 313 настоящего Кодекса, и налогооблагаемого дохода, уменьшенного на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 300 настоящего Кодекса.
Доход, ранее обложенный корпоративном подоходным налогом, определяется за каждый налоговый период, за который распределяются дивиденды.
При этом при определении дохода, ранее обложенного корпоративным подоходным налогом, не учитывается сумма уплаченных авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу.
В случаях распределения и выплаты дивидендов до окончания налогового периода, указанного в статье 314 настоящего Кодекса, налоговый агент не вправе применить положения пунктов 4 и 5 настоящей статьи.
При этом после окончания соответствующего налогового периода при выполнении условий, установленных пунктами 4 и 5 настоящей статьи, налоговый агент вправе внести изменения и дополнения в ранее представленную налоговую отчетность по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента в порядке, установленном статьей 211 настоящего Кодекса. При возникновении излишне уплаченной суммы корпоративного подоходного налога налоговый агент имеет право на проведение зачета и (или) возврата такой суммы в порядке, предусмотренном параграфом 1 главы 11 настоящего Кодекса.
6. Доходы нерезидента в виде дивидендов, находящихся на дату начисления таких дивидендов в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, подлежат налогообложению у источника выплаты по ставке 10 процентов.";
26) в статье 654:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;";
подпункт 4) исключить;
27) пункт 5 статьи 681 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) сумма полученных денежных средств из бюджета Республики Казахстан и (или) фондов субъектами малого бизнеса на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения, по решению комиссии, созданной местным исполнительным органом.";

Осы баптың 4 және 5-тармақтарының мақсатында бұрын корпоративтік табыс салығы салынған кірістер мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстар сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 300-бабына сәйкес ауыстырылатын залалдар сомасына азайтылған салық салынатын кіріс, алу
осы Кодекстің 313-бабының 1-тармағында немесе 2-тармағында белгіленген мөлшерлемені осы Кодекстің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстар сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 300-бабына сәйкес ауыстырылатын залалдар сомасына азайтылған салық салынатын кірісті көбейту арқылы есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы.
Бұрын корпоративтік табыс салығы салынған табыс кіріс дивидендтер бөлінетін әрбір салықтық кезең үшін айқындалады.
Бұл ретте бұрын корпоративтік табыс салығы салынған кірісті айқындау кезінде корпоративтік табыс салығы бойынша төленген аванстық төлемдер сомасы ескерілмейді.
Осы Кодекстің 314-бабында көрсетілген салықтық кезең аяқталғанға дейін дивидендтер бөлінген және төленген жағдайда салық агентінің осы баптың 4 және 5-тармақтарының ережелерін қолдануға құқығы жоқ.
Бұл ретте тиісті салық кезеңі аяқталғаннан кейін осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген шарттар орындалған кезде салық агенті осы Кодекстің 211-бабында белгіленген тәртіппен бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша бұрын табыс етілген салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы. Корпоративтік табыс салығының артық төленген сомасы туындаған кезде салық агентінің осы Кодекстің 11-тарауының 1-параграфында көзделген тәртіппен осындай соманы есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге құқығы бар.
6. Бейрезиденттің Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін, осындай дивидендтерді қор биржасының ресми тізімінде есептеген күнінен тұрған дивидендтер түріндегі кірістеріне 10 пайыз мөлшерлеме бойынша төлем көзінен салық салынуға жатады.";
26) 654-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде осындай сыйақыларды есепке жазу күніне болатын бағалы қағаздар бойынша сыйақылар;";
4) тармақшасы алып тасталсын;
27) 681-баптың 5-тармағының 5) тармақшасындағы "қаралмайды" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімі бойынша төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянды өтеуге шағын бизнес субъектілері Қазақстан Республикасының бюджетінен және (немесе) қорлардан алған ақшалай қаражат сомасы қаралмайды.";

28) в пункте 6 статьи 745:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) минерального сырья, указанного в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, за исключением указанного в подпункте 4) настоящего пункта, - исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) урана, извлеченного из продуктивных растворов, - исходя из средневзвешенной цены за килограмм урана в форме концентрата природного урана (U308), определяемой как произведение среднеарифметического значения месячных котировок цен за фунт урана в форме концентрата природного урана (U308) в иностранной валюте за каждый месяц налогового периода с учетом перевода фунтов в килограммы в соответствии с утвержденным коэффициентом и среднеарифметического рыночного курса иностранной валюты за соответствующий налоговый период по нижеприведенной формуле.
Для целей настоящего подпункта котировка цены за фунт урана в форме концентрата природного урана (U308) означает месячный индикатор спотовой цены за фунт концентрата природного урана (U308), действующий на последний день месяца в иностранной валюте на основании информации, публикуемой в источниках "Ux Weekly" компании "Ux Consulting LLC", США и "The Nuclear Market Review" компании "TradeTech LLC", США.
При отсутствии информации о котировке цены на концентрат природного урана в каком-либо из вышеуказанных источников используется цена вышеуказанного источника, в котором имеется такая котировка.
При отсутствии информации о котировке цены на концентрат природного урана в обоих вышеуказанных источниках - по данным других источников, определяемых законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
Средневзвешенная цена за килограмм урана в форме концентрата природного урана определяется по следующей формуле:
где:
S - средневзвешенная цена за килограмм урана в форме концентрата природного урана за налоговый период;

28) 745-баптың 6-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген минералды шикізатты қоспағанда, осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген минералды шикізаттың құны - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне сай келетін, 20 пайызға ұлғайтылған өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құны негізінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өнімдік ерітінділерден алынған уран құны - бекітілген коэффициентке сәйкес фунттарды килограмға ауыстыру ескеріле отырып, салықтық кезеңнің әрбір айы үшін табиғи уран концентраты (U308) нысанындағы уран фунты үшін шетел валютасындағы айлық баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәнінің және тиісті салықтық кезең үшін шетел валютасының орташа арифметикалық нарықтық бағамының көбейтіндісі ретінде мынадай формула бойынша айқындалатын табиғи уран концентраты (U308) нысанындағы уран килограмы үшін орташа өлшемді баға негізінде айқындалады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін табиғи уран концентраты (U308) нысанындағы уран фунты үшін баға белгіленімі АҚШ-тың "Ux Consulting LLC" компаниясының "The The Weekly" және АҚШ-тың "Nuclear Market Review" компаниясының "TradeTech LLC" дерек көздерінде жарияланатын ақпарат негізінде айдың соңғы күні шетел валютасында қолданылатын табиғи уран концентраты (U308) фунтына споттық бағаның айлық индикаторын білдіреді.
Жоғарыда көрсетілген қандай да бір дерек көзде табиғи уран концентраты бағасының белгіленімі туралы ақпарат болмаған кезде осындай белгіленім бар жоғарыда көрсетілген дерек көздің бағасы пайдаланылады.
Жоғарыда көрсетілген екі дерек көзде де табиғи уран концентраты бағасының белгіленімі туралы ақпарат болмаған кезде Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында айқындалатын басқа да дерек көздердің деректері бойынша жүргізіледі.
Табиғи уран концентраты нысанындағы уранның килограмы үшін орташа өлшемді баға мынадай формула бойынша айқындалады:
PI +Р2 + РЗ
S = _________________      x К x E,
3
мұнда:
S - салықтық кезең үшін табиғи уран концентраты нысанындағы уранның бір килограмы үшін орташа өлшемді бағасы;

P1, Р2, РЗ - среднеарифметическая месячная котировка цен из источников за каждый месяц в течение налогового периода;
среднеарифметическая месячная котировка цен определяется по формуле: Cn + Dn
где:
Рп - среднеарифметическая котировка цен;
Сп - значение месячной котировки цены за фунт концентрата природного урана на последний день соответствующего месяца отчетного периода из источника "Ux Weekly" "Ux Consulting LLC";
Dn - значение месячной котировки цены за фунт концентрата природного урана (Exchange Value) на последний день соответствующего месяца отчетного периода из источника "The Nuclear Market Review" "TradeTech LLC";

P1, Р2, РЗ - салық кезеңі ішінде әрбір ай үшін дерек көздерден багалардың орташа арифметикалық белгіленімі;
Бағалардың орташа арифметикалық айлық белгіленімі мына формула бойынша айқындалады:
БК + Dn
Pn ___________,
2
мұнда:
Рn - бағалардың орташа арифметикалық белгіленімі;
Cn - "Ux Weekly" "Ux Consulting LLC" дерек көзінен есепті кезеңнің тиісті айының соңғы күніне табиғи уран концентраты фунты үшін баға айлық белгіленімінің мәні;
Dn - "the Nuclear Market Review" "TradeTech LLC" дерек көзінен есепті кезеңнің тиісті айының соңғы күніне табиғи уран концентраты (Exchange Value) фунты үшін баға айлық белгіленімінің мәні;

1) на все виды полезных ископаемых и минерального сырья, добываемых из состава забалансовых запасов по месторождению.
Ставка налога на добычу полезных ископаемых в размере 0 процента не применяется в случае реализации полезных ископаемых и минерального сырья, извлекаемых из состава забалансовых запасов, в том числе после первичной переработки (обогащения), за исключением случаев реализации полезных ископаемых и минерального сырья, добыча которых осуществляется на низкорентабельных месторождениях из состава забалансовых запасов, по которым ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается в размере роялти, исчисленному по ставке и налогооблагаемой базе, установленным условиями контракта на недропользование, в редакции, действовавшей по состоянию на 31 декабря 2008 года.
При этом в случае, указанном в части второй настоящего подпункта, исчисление налога на добычу полезных ископаемых за весь объем реализованных полезных ископаемых и минерального сырья, извлеченных из состава забалансовых запасов, в том числе после первичной переработки (обогащения), осуществляется в налоговом периоде, в котором осуществлена такая реализация;
2) недропользователями, осуществляющими деятельность в рамках лицензии на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, на период достижения рентабельности в 15 процентов, но не более периода разведки и первых ста двадцати месяцев добычи при одновременном соблюдении следующих условий:
лицензия на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых выдана после 31 декабря 2022 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
территория, на которую предоставлена лицензия на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, не относится к территории, на которую до 1 января 2023 года предоставлялось право недропользования по контрактам на недропользование в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
В целях настоящего подпункта под достижением рентабельности в 15 процентов понимается достижение уровня, когда сумма совокупных годовых доходов за налоговые периоды с начала осуществления деятельности в рамках лицензии на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых превышает общую сумму вычетов за аналогичный период с учетом корректировки доходов и вычетов, предусмотренной статьями 286-287 настоящего Кодекса, на 15 процентов и более.".

1) кен орны бойынша баланстан тыс қорлардың құрамынан өндірілетін пайдалы қазбалар мен минералдық шикізаттың барлық түрлеріне.
Пайдалы қазбаларды өндіруге салық мөлшерлемесі 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қолданыста болған редакциядағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарымен белгіленген мөлшерлеме және салық салу базасы бойынша есептелген роялти мөлшерінде белгіленетін өндіру рентабельділігі төмен кен орындарында өндіру баланстан тыс оның және қорлардың құрамынан жүзеге асырылатын пайдалы қазбаларды және минералдық шикізатты өткізу жағдайларын қоспағанда, баланстан тыс қорлардың құрамынан, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) кейін алынатын пайдалы қазбалар мен минералдық шикізатты өткізген жағдайда пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық мөлшерлемесі пайдалы қазбаларды құрамынан өткізген жағдайда 0 пайыз мөлшерінде қолданылмайды.
Бұл ретте осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген жағдайда баланстан тыс қорлардың құрамынан, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) кейін алынған өткізілген пайдалы қазбалардың және минералдық шикізаттың бүкіл көлемі үшін пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу осындай өткізу жүзеге асырылған салық кезеңінде жүзеге асырылады;
2) пайдалы қатты қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған лицензий шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде рентабельділікке 15 пайыз қол жеткізу кезеңіне, бірақ барлау кезеңі мен өндірудің бастапқы жүз жиырма айынан аспайтын мерзімге:
пайдалы қатты қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған лицензия Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес 2022 жылғы 31 желтоқсаннан кейін берілді;
пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге лицензия берілген аумақ 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы берілген аумаққа жатпайды.
Осы тармақшаның мақсатында 15 пайыз рентабельділікке қол жеткізу деп пайдалы қатты қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған лицензия шеңберінде қызметті жүзеге асыру басталғаннан бастап салық кезеңдері үшін жиынтық жылдық кірістер сомасы осы Кодекстің 289-287-баптарында көзделген кірістерді түзету мен шегерімдерді ескере отырып, ұқсас кезең үшін шегерімдердің жалпы сомасынан 15 пайыз және одан да асып түсетін деңгейге қол жеткізу деп түсініледі.".

2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) в подпункте 2) статьи 33:
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"2. По доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом- резидентом самостоятельно, исчисление и уплата индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, которые установлены параграфом 2 главы 36, главами 39, 40 и 71 настоящего Кодекса, по ставкам, предусмотренным статьей 320 настоящего Кодекса.";
абзац сто пятьдесят первый изложить в следующей редакции:
"1. Доходы налогоплательщика облагаются налогом по ставке 10 процентов.";
абзац сто пятьдесят второй исключить;
абзац четыреста тридцать второй изложить в следующей редакции:
"7) вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;";
абзацы четыреста тридцать третий - четыреста сорок пятый исключить; дополнить абзацем пятьсот четвертым следующего содержания: "стоимость имущества в виде компенсации материального ущерба, причиненного в период действия чрезвычайного положения;";
абзац семьсот шестьдесят третий изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, исчисление индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, производится по доходам, полученным за налоговый период, с последующим отражением в декларации по индивидуальному подоходному налогу.";
дополнить абзацем семьсот шестьдесят пятым следующего содержания: "Лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса, исчисляют индивидуальный подоходный налог с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, путем отражения в декларации о доходах и имуществе.";
абзац восемьсот седьмой изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, уплата индивидуального подоходного налога по итогам налогового периода осуществляется налогоплательщиком самостоятельно не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу:";
дополнить абзацем восемьсот десятым следующего содержания:
"При этом лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса, производят уплату индивидуального подоходного налога не позднее десяти календарных дней после срока, установленного статьей 635 настоящего Кодекса, для представления декларации о доходах и имуществе в зависимости от способов ее представления.";

2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 33-баптың 2) тармақшасында:
оныншы абзац мынандай редакцияда жазылсын:
"2. Резидент-жеке тұлға дербес салық салуға жататын кірістер бойынша осы Кодекстің 320-бабында көзделген мөлшерлемелер бойынша жеке табыс салығын есептеу және төлеу, сондай-ақ салықтық есептілікті ұсыну осы Кодекстің 36-тарауының 2-параграфында, 39, 40 және 71-тарауларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүргізіледі.";
жүз елу бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушінің кірістеріне 10 пайыз мөлшерлеме бойынша салық салынады.";
жүз елу екінші абзац алып тасталсын;
төрт жүз отыз екінші мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болған сыйақылар;";
төрт жүз қырық үшінші - төрт жүз қырық бесінші абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бес жүз төртінші абзацпен толықтырылсын:
"төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген материалдық залалды өтеу түріндегі мүліктің құны;";
жеті жүз алпыс үшінші абзац мынандай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, жеке тұлға дербес салық салуға жататын кірістерден жеке табыс салығын есептеу жеке табыс салығы бойынша декларацияда кейіннен көрсете отырып, салықтық кезеңде алынған кірістер бойынша жүргізіледі.";
мынандай мазмұндағы жеті жүз алпыс бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 71-тарауына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндеті жүктелген адамдар кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсету жолымен, жеке тұлға дербес салық салуға жататын кірістерден жеке табыс салығын есептейді.";
сегіз жүз жетінші абзац мынандай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, салықтық кезең қорытындысы бойынша жеке табыс салығын төлеуді салық төлеуші жеке табыс салығы бойынша декларацияны:";
мынандай мазмұндағы сегіз жүз оныншы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, осы Кодекстің 71-тарауына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндеті жүктелген адамдар жеке табыс салығын осы Кодекстің 635-бабында кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну тәсіліне байланысты тапсыру үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей төлейді.";
сегіз жүз жиырма төртінші абзац мынандай редакцияда жазылсын:

абзац восемьсот двадцать четвертый изложить в следующей редакции: "Положения подпунктов 3) - 7) и 9) - 11-1) и 12) части первой настоящего пункта не распространяются на лиц, на которых возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса.";
дополнить абзацем восемьсот двадцать восьмым следующего содержания:
"11-1) граждане Республики Казахстан, кандасы и лица, имеющие вид на жительство в Республике Казахстан, которые имеют по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 1000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря отчетного налогового периода;";
абзац восемьсот тридцать четвертый исключить;
2) в статье 43:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Приостановить до 1 января 2025 года действие строк 14, 15, 16, 18, 21 и 22 таблицы подпункта 1) пункта 4 статьи 463 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данные строки действуют в следующей редакции:";
дополнить подпунктами 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) следующего содержания:
"6) с 1 января 2023 года до 1 января 2024 года:
"
14
из 2402
Сигареты с фильтром
14 100 тенге/1 000 штук
15
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
14 100 тенге/1 000 штук
16
из 2402
Сигариллы
14 100 тенге/ 1 000 штук
18
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
12 950 тенге/килограмм
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
12 925 тенге/1 кг табачной смеси
22
из 2402
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
53 тенге/миллилитр жидкости
";
7) с 1 января 2024 года до 1 января 2025 года:
"
14
из 2402
Сигареты с фильтром
15 900 тенге/1 000 штук
15
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
15 900 тенге/1 000 штук
16
из 2402
Сигариллы
15 900 тенге/ 1 000 штук
18
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
14 150 тенге/килограмм
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)

"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) - 7), 9) - 11-1) және 12) тармақшаларының ережелері осы Кодекстің 71-тарауына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғаларға қолданылмайды.";
мынандай мазмұндағы сегіз жүз жиырма сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"11-1) есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде шетелдік банктердегі банктік шоттарында республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын сомада ақшасы бар Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдар;";
сегіз жүз отыз төртінші абзац алып тасталсын;
2) 43-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Салық кодексінің 463-бабы 4-тармағы 1) тармақшасы кестесінің 14, 15, 16, 18, 21 және 22-жолдарының қолданысы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы жолдар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:";
мынадай мазмұндағы 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
14
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
14 100 теңге/1 000 дана
15
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
14 100 теңге/1 000 дана
16
2402-ден
Сигариллалар
14 100 теңге/ 1 000 дана
18
2403-тен
Құрамында никотин бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
12 950 теңге/ килограмм
21
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
12 925 теңге/1 кг темекі қоспасы
22
2402-ден
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
53 теңге/ сүйықтық миллилитрі
";
7) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
14
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
15 900 теңге/1 000 дана
15
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
15 900 теңге/1 000 дана
16
2402-ден
Сигариллалар
15 900 теңге/ 1 000 дана
18
2403-тен
Құрамында никотин бар фармацевтикалық енімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
14 150 теңге/ килограмм
21
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)

14 218 тенге/1 кг табачной смеси
22
из 2402
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
55 тенге/миллилитр жидкости
";
8) с 1 января 2025 года до 1 января 2026 года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
15 640 тенге/1 кг табачной смеси
";
9) с 1 января 2026 года до 1 января 2027 года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
17 204 тенге/1 кг табачной смеси
";
10) с 1 января 2027 года до 1 января 2028года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
18 924 тенге/1 кг табачной смеси
";
11) с 1 января 2028года до 1 января 2029 года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
20 816 тенге/1 кг табачной смеси
";
12) с 1 января 2029 года до 1 января 2030 года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
22 898 тенге/1 кг табачной смеси
";
13) с 1 января 2030 года до 1 января 2031 года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
25 188 тенге/1 кг табачной смеси
";
14) с 1 января 2031 года до 1 января 2032 года:
"
21
из 2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
27 707 тенге/1 кг табачной смеси
";
3) в статье 44:
таблицу подпункта 1 дополнить строкой 99-1 следующего содержания: "
99-1.
Спутниковая связь с применением негеостационарных спутников связи (за ширину полосы 2 МГц на прием/2 МГц на передачу, на одно приемо-передающее устройство станции сопряжения)
Республика Казахстан
1
";
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) с 1 января 2023 года действие строк 9, 9-1 и 10 таблицы пункта 2 статьи 595 Налогового кодекса и до 1 января 2028 года действие годовых ставок плат за спутниковую связь с применением негеостационарных спутников (за ширину полосы 2 МГц на прием/2 МГц на передачу, на одно приемо-передающее устройство), спутниковую связь с HUB-технологией (за ширину полосой 100 кГц на прием/100 кГц на передачу, используемую на HUB) и спутниковую связь без HUB-технологии (за используемые частоты одной станцией), предусмотренной таблицей пункта 2 статьи 595 Налогового кодекса, для операторов связи, принявших на себя обязательства в рамках выданных уполномоченным органом в области связи разрешений на использование радиочастотного спектра, самостоятельно направивших средства не менее высвобожденных средств от снижения соответствующей ставки платы на финансирование проектов широкополосного доступа в Интернет в сельских населенных пунктах с применением спутниковых технологий, установив, что определенные годовые ставки платы уменьшаются на 90 процентов со дня принятия соответствующих обязательств.
Возврат уплаченных плательщиками сумм платы не производится.
В целях оформления таких обязательств операторы связи направляют разрешение на использование радиочастотного спектра в уполномоченный орган в области связи, который вносит обязательства и возвращает разрешение на использование радиочастотного спектра оператору связи.
Операторы связи представляют в уполномоченный орган в области связи ежегодные аудированные сведения по финансированию указанных проектов после выполнения соответствующих обязательств.".

14 218 теңге/1 кг темекі қоспасы
22
2402-ден
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
55 теңге/ сұйықтық миллилитрі
";
8) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
15 640 теңге/1 кг темекі қоспасы
";
9) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырьшатын капсула және өзгелер)
17 204 теңге//1 кг темекі қоспасы
";
10) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
18 924 теңге/1 кг темекі қоспасы
";
11) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
20 816 теңге/1 кг темекі қоспасы
12) 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап 2030 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403 -тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
22 898 теңге/1 кг темекі қоспасы
";
13) 2030 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403 -тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
25 188 теңге/1 кг темекі қоспасы
";
14) 2031 жылғы 1 қаңтардан бастап 2032 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
21.
2403-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
27 707 теңге/1 кг темекі қоспасы
";
3) 44-бапта:
1-тармақшаның кестесі мынадай мазмұндағы 99-1-жолмен толықтырылсын:
"
9-1.
Геостанциялық емес спутниктерді пайдалана отырып, спутниктік байланыс (бір қабылдау-беру құрылғысына, қабылдауға белдеуі 2МГ ц/беру 2МГ ц болатын ені үшін)
Қазақстан Республикасы
1
";
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) байланыс саласындағы уәкілетті орган радиожиілік спектрін пайдалануға берген рұқсаттар шеңберінде өзіне міндеттемелер қабылдаған төлемақының тиісті мөлшерлемесін төмендетуден босаған қаражаттан аз емес қаражатты спутниктік технологияларды пайдалана отырып, ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қолжетімділік жобаларын қаржыландыруға дербес өзі жіберген байланыс операторлары үшін Салық кодексінің 595-бабы 2-тармағы кестесінің 9, 9-1 және 10-жолдарының қолданысы 2023 жылғы 1-қаңтардан бастап және Салық кодексінің 595-бабы 2-тармағының кестесінде көзделген геостанциялық емес спутниктерді пайдалана отырып, спутниктік байланыс (бір қабылдау-беру құрылғысына, қабылдауға белдеуі 2МГц/беру 2МГц болатын ені үшін), HUB-технологиясы бар спутниктік байланыс (HUB-қа пайдаланылатын, қабылдауға белдеуі 100кГц/беруге 100 кГц болатын ені үшін) және HUB- технологиясынсыз спутниктік байланыс үшін (бір станция пайдаланылатын жиліктер үшін) төлемақының жылдық мелшерлемелерінің қолданысы 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, төлемақының белгіленген жылдық мөлшерлемелері тиісті міндеттемелерді қабылдаған күннен бастап 90 пайызға азайтылады деп белгіленсін.
Төлеушілер төлеген төлемақы сомаларын қайтару жүргізілмейді.
Байланыс операторлары осындай міндеттемелерді ресімдеу мақсатында байланыс саласындағы уәкілетті органға радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатты жібереді, ол міндеттемелерді енгізеді және радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатты байланыс операторына қайтарады.
Байланыс операторлары байланыс саласындағы уәкілетті органға тиісті міндеттемелерді орындағаннан кейін көрсетілген жобаларды қаржыландыру бойынша жыл сайынғы аудиттелген мәліметтерді ұсынады.".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2022 года, за исключением:
1) подпунктов 3), 12), абзацев пятого - одиннадцатого подпункта 13), подпунктов 14), 16), абзацев третьего - шестого подпункта 20), подпунктов 21), 23), абзацев второго-пятого подпункта 24), подпунктов 25), 26), 31), 32) и 39) пункта 1, абзацев восьмого и девятого, абзацев третьего и четвертого, одиннадцатого - двадцать пятого подпункта 1) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
2) абзацев пятого и шестого подпункта 13), подпункта 14) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года до 1 января 2023 года;
3) подпунктов 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), абзацев второго - четвертого, двенадцатого - пятнадцатого подпункта 13), 15), 17), 18), 19), абзаца второго подпункта 20), подпункта 22), абзацев второго и третьего подпункта 27), подпунктов 28), 34). 35), 36), 37), 38), 40) и 41) пункта 1, абзаца седьмого, абзацев пятого - десятого подпункта 1), подпунктов 2) и 3) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 3), 12) тармақшаларын 13) тармақшасының бесінші - он бірінші абзацтарын, 14), 16) тармақшаларын, 20) тармақшсыаның үшінші - алтыншы абзацтарын, 21), 23) тармақшаларын, 24) тармақшаның екінші - бесінші абзацтарын, 25),      26), 31), 32) және 39) тармақшаларын, 2-тармағы 1) тармақшсының үшінші және төртінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, он бірінші - жиырма бесінші абзацтарын;
2) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 13) тармақшаның бесінші және алтыншы абзацтарын, 14) тармақшасын;
3) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9) 10) тармақшаларын, 13) тармақшасының екінші - төртінші, он екінші - он бесінші абзацтарын, 15), 17), 18), 19) тармақшаларын, 20) тармақшасының екінші абзацын, 22) тармақшасын, 27) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 28), 34), 35), 36), 37), 38), 40) және 41) тармақшаларын, 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының жетінші абзацын, бесінші - оныншы абзацтарын, 2) және 3) тармақшаларын қоспағанда, 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті