О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 583.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат" следующие изменения и дополнения:
в Правилах обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, утвержденных вышеуказанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый получателями жилищных выплат в банке второго уровня (далее – банк) по его выбору, для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) жилищная комиссия – комиссия, создаваемая решением руководителя органов внутренних дел, для рассмотрения вопросов признания сотрудников и членов их семей нуждающимися в жилище, назначения жилищных выплат и других вопросов по жилищным отношениям.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К получателям жилищных выплат относятся сотрудники, а также члены семей указанных сотрудников, погибших (умерших) при прохождении службы, получающие их в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона.
Право сотрудников на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.
Если оба супруга являются сотрудниками, указанными в главе 13-1 Закона, и (или) военнослужащими, то жилищные выплаты производятся только одному из них по взаимному согласию супругов на основании рапорта с представлением справок о месте службы супруга (супруги).";

"Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 583 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке арнайы шот – тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызу және төлемдерді Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жүзеге асыру үшін тұрғын үй төлемдерін алушылар өз таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банкте (бұдан әрі – банк) ашатын ағымдағы банктік шот";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) тұрғын үй комиссиясы – қызметкерлерді және олардың отбасы мүшелерін тұрғынжайға мұқтаж деп тану, тұрғын үй төлемдерін тағайындау мәселелерін және тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелерді қарау үшін ішкі істер органдары басшысының шешімімен құрылатын комиссия.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға оларды Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда алып жүрген қызметкерлер, сондай-ақ қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) сол қызметкерлердің отбасы мүшелері жатады.
Тұрғын үй төлемдерін пайдалану жолымен тұрғын үйді жеке меншікке сатып алу құқығын қызметкерлер бір рет жүзеге асырады.
Егер ерлі-зайыптының екеуі де Заңның 13-1-тарауында көрсетілген қызметкерлер және (немесе) әскери қызметшілер болса, онда тұрғын үй төлемдері жұбайының (зайыбының) қызмет орны туралы анықтаманы ұсына отырып, баянаттың негізінде ерлі-зайыптылардың өзара келісуі бойынша олардың тек біреуіне жүргізіледі.";

пункты 11, 12 изложить в следующей редакции:
"11. В случае исключения сотрудника из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием его в установленном законодательством Республики Казахстан порядке безвестно отсутствующим или объявленным умершим, члены его семьи, а в случае их отсутствия – наследники имеют право использования жилищных выплат, находящихся на личном специальном счете, на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона. При этом личный специальный счет такого сотрудника закрывается после полного использования жилищных выплат.
Закрытие личного специального счета получателя жилищных выплат осуществляется в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14422).
12. В случаях гибели (смерти) сотрудника при прохождении службы и наличия у него обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, право получения назначенных жилищных выплат переходит к членам семьи погибшего (умершего).
При этом размер жилищных выплат не может быть ниже размера назначенных жилищных выплат, получаемых на момент гибели (смерти) сотрудника при прохождении службы.
Члены семьи погибшего (умершего) сотрудника не имеют права на жилищные выплаты, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть) сотрудника наступила:
1) в результате самоубийства, за исключением случаев доведения до самоубийства;
2) при совершении уголовного правонарушения;
3) в результате немедицинского употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов);
4) в результате умышленного причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью в целях уклонения от службы;
5) в результате действий сотрудника, нарушившего условия прохождения службы в органах внутренних дел.";
абзац третий пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Жилищные выплаты не выплачиваются в случаях, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, травма, контузия) или заболевание наступили при совершении сотрудником противоправных действий или в результате употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

11, 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қаза табуына немесе қайтыс болуына, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кетті деп танылуына немесе қайтыс болды деп жариялануына байланысты қызметкер жеке құрам тізімдерінен алып тасталған жағдайда оның отбасы мүшелері, ал олар болмаған жағдайда мұрагерлерінің жеке арнайы шоттағы тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға пайдалануға құқығы бар. Бұл ретте осындай қызметкердің жеке арнайы шоты тұрғын үй төлемдері толық пайдаланылғаннан кейін жабылады.
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың жеке арнайы шотын жабу "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
12. Қызметкер қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) және оның Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелері болған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдерін алу құқығы қаза тапқан (қайтыс болған) адамның отбасы мүшелеріне өтеді.
Бұл ретте тұрғын үй төлемдерінің мөлшері қызметкердің қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) кезде алатын тағайындалған тұрғын үй төлемдерінің мөлшерінен аз болмайды.
Егер қызметкердің қаза табуы (қайтыс болуы):
1) өз-өзіне қол жұмсауға дейін жеткізген жағдайларды қоспағанда, өз-өзіне қол жұмсауы салдарынан;
2) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған кезде;
3) алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаң күйді туындататын заттарды (сол тектестерді) медициналық емес мақсатта тұтыну салдарынан;
4) қызметтен жалтару мақсатында қасақана өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесін зақымдау) немесе денсаулығына өзге де зиян келтіру салдарынан;
5) қызметкердің ішкі істер органдарында қызмет өткеру шарттарын бұзған әрекеттерінің салдарынан болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе, қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің отбасы мүшелерінің тұрғын үй төлемдеріне құқықтары болмайды.";
14-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) немесе сырқаттануы қызметкердің құқыққа қайшы әрекеттер жасаған кезде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (сол тектестерді) масаң күйді туындататын заттарды тұтыну немесе өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіру салдарынан басталғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларда тұрғын үй төлемдері төленбейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Сотрудникам, обеспеченным служебным жилищем в общежитии, жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат.";
пункт 26 исключить;
пункты 28, 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"28. Для признания нуждающимся в жилище и назначения жилищных выплат сотрудник представляет в жилищную комиссию следующие документы:
1) рапорт на имя председателя жилищной комиссии, а в случае его отсутствия на имя лица, замещающего председателя жилищной комиссии, о признании его нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат;
2) справку о составе семьи, выданную кадровым подразделением органа внутренних дел, с указанием занимаемой должности;
3) копии документов, удостоверяющих личность сотрудника и членов его семьи, свидетельств о рождении детей (при наличии у сотрудников членов семьи), свидетельств о заключении (расторжении) брака;
4) справку об отсутствии (наличии) жилища, принадлежащего на праве собственности на территории Республики Казахстан, у сотрудника и членов его семьи, полученную не позднее, чем за десять календарных дней до дня подачи рапорта (справка представляется сотрудником ежегодно);
5) справку с места службы (работы) супруги (супруга) в случае, когда супруга (супруг) является работником государственного учреждения (предприятия), полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта со следующими сведениями:
о получении или неполучении жилища из государственного жилищного фонда;
о получении или неполучении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации или единовременных выплат;
о назначении (неназначении) ему (ей) жилищных выплат (если имеется);
о приостановлении либо прекращении жилищных выплат (если имеется);
об обеспеченности либо необеспеченности служебным жилищем) (если имеется);
6) информацию по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда (о наличии или отсутствии у сотрудника и (или) членов его семьи в постоянном пользовании на территории Республики Казахстан жилища из государственного жилищного фонда), полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
7) справку (акт) о сдаче жилища из государственного жилищного фонда по прежнему месту службы (работы) в случае, если сотруднику или его (ее) супруге (супругу) предоставлялось такое жилище;
8) справку о ссудной задолженности перед ипотечной организацией, основное обязательство по которому не исполнено;
9) копии решения суда с указанием о проживании ребенка (детей) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (при отмене судом ранее вынесенного судебного акта сотрудник в течение десяти рабочих дней уведомляет об этом структурное подразделение учреждения);

"24. Жатақханадағы қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген қызметкерлерге тұрғын үй төлемдері тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде жүргізіледі.";
26-тармақ алып тасталсын;
28, 29, 30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін қызметкер тұрғын үй комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына, ал ол болмаған жағдайда тұрғын үй комиссиясы төрағасының міндетін атқарушы адамның атына өзін тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы баянат;
2) атқарып отырған лауазымы көрсетілген, ішкі істер органдарының кадр бөлімшесі берген отбасы құрамы туралы анықтама;
3) қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, балалардың туу туралы (қызметкерлердің отбасы мүшелері болған жағдайда), неке қию (некені бұзу) туралы куәліктердің көшірмелері;
4) қызметкер мен оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тиесілі тұрғын үйінің жоқ (бар) екені туралы баянат берген күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей алынған анықтама (анықтаманы қызметкерлер жыл сайын ұсынады);
5) зайыбы (жұбайы) мемлекеттік мекеменің (кәсіпорынның) жұмыскері болып табылған жағдайда баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған мынадай:
мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алғаны немесе алмағаны туралы;
өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақыны немесе біржолғы төлемдерді алғаны немесе алмағаны туралы;
өзіне тұрғын үй төлемдері тағайындалғаны (тағайындалмағаны) туралы (ол бар болса);
тұрғын үй төлемдерін тоқтата тұру немесе тоқтату туралы (ол бар болса);
қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз етілгені немесе қамтамасыз етілмегені туралы (бар болса) мәліметтер қамтылған жұбайының (зайыбының) қызмет орнынан (жұмыс) анықтама;
6) баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде отбасы құрамы бойынша алынған, мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерінің жалдау шарттарының тізілімінен (қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрақты пайдалануға берілген тұрғынжайының бар немесе жоқ екені туралы) жалдаушы бойынша ақпарат;
7) қызметкерге немесе оның жұбайына (зайыбына) бұрынғы қызмет (жұмыс) орны бойынша осындай тұрғынжай берілген жағдайда мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді тапсырғаны туралы (акт) анықтама;
8) ипотекалық ұйымның алдында негізгі міндеттемесі орындалмаған несиелік берешегі туралы анықтама;
9) бұрынғы некеден (некелерден) туған баланың (балалардың) қайда тұратындығы көрсетілген сот шешімінің көшірмесі (сот бұрын шығарылған сот актісінің күшін жойған кезде қызметкер он жұмыс күні ішінде ол туралы мекеменің құрылымдық бөлімшесін хабардар етеді);

10) справку организации здравоохранения при наличии в семье членов, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний (по списку заболеваний, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-14 "Об утверждении списка тяжелых форм некоторых хронических заболеваний" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26830);
11) справку об инвалидности из государственного учреждения социальной защиты населения при наличии ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;
12) копии документов, подтверждающих использование жилищных выплат в случаях, предусмотренных пунктом 38 настоящих Правил;
13) копию договора найма служебного жилища в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 101-11 Закона;
14) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям, сотрудник дополнительно представляет оригинал санитарно-эпидемиологического заключения, выданного территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведенной организацией санитарно-эпидемиологической службы;
15) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным техническим требованиям, сотрудник дополнительно представляет оригинал технического заключения (по результатам технического обследования жилища) аттестованного эксперта в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
29. Структурное подразделение не позднее десяти календарных дней со дня регистрации рапорта осуществляет сверку на полноту представленных документов и подготавливает материалы на заседание жилищной комиссии.
При отсутствии необходимых документов, предусмотренных в пункте 28 настоящих Правил, структурное подразделение возвращает документы сотруднику для доработки. Сотрудник в течение десяти рабочих дней устраняет недостатки и вносит документы в полном объеме в структурное подразделение, при этом рапорт считается поданным в день его первичной регистрации.
В случаях несвоевременного представления или непредставления сотрудником документов после возвращения их на доработку, структурное подразделение возвращает сотруднику представленные документы без рассмотрения с отметкой в журнале регистрации рапортов. При этом сотрудник для признания его нуждающимся в жилище и назначения жилищных выплат обращается повторно в порядке, указанном в пункте 28 настоящих Правил.";

10) кейбір созылмалы аурулардың ("Кейбір созылмалы аурулардың ауыр нысандарының тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-14 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26830 тіркелген) бекітілген аурулардың тізімі бойынша) ауыр түрлерімен ауыратын отбасы мүшелері бар болса, денсаулық сақтау ұйымының анықтамасы;
11) мүгедектігі бар баласы (мүгедектігі бар балалары), оның ішінде оның (олардың) жасына қарамастан бала кезінен мүгедектігі бар адам (мүгедектігі бар адамдар) болған кезде халықты әлеуметтік қорғау мемлекеттік мекемесінен мүгедектік туралы анықтама;
12) осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген жағдайларда тұрғын үй төлемдерін пайдаланғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
13) Заңның 101-11-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда қызметтік тұрғынжайды жалға алу шартының көшірмесі;
14) отбасы тұрып жатқан тұрғынжай белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сай болмаған жағдайларда қызметкер санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы жүргізген санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының түпнұсқасын қосымша ұсынады;
15) отбасы тұрып жатқан тұрғынжай белгіленген техникалық талаптарға сай болмаған жағдайда қызметкер сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы аттестатталған сарапшы берген техникалық қорытындының (тұрғын үйді техникалық тексеріп қарау нәтижелері бойынша) түпнұсқасын қосымша ұсынады.
29. Құрылымдық бөлімше баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей ұсынылған құжаттардың толықтығын салыстырып тексеруді жүзеге асырады және тұрғын үй комиссиясының отырысына материалдарды дайындайды.
Осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген қажетті құжаттар болмаған кезде құрылымдық бөлімше құжаттарды қызметкерге пысықтау үшін қайтарады. Қызметкер он жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жояды және құжаттарды құрылымдық бөлімшеге толық көлемде енгізеді, бұл ретте баянат алғаш тіркелген күні берілген болып есептеледі.
Қызметкер құжаттарды пысықтауға қайтарылғаннан кейін уақтылы ұсынбаған немесе ұсынбаған жағдайда құрылымдық бөлімше баянаттарды тіркеу журналына белгі қоя отырып, ұсынылған құжаттарды қарамастан қызметкерге қайтарады. Бұл ретте қызметкер өзін тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген тәртіппен қайта жүгінеді.

30. Жилищной комиссией не позднее тридцати календарных дней со дня регистрации рапорта выносится решение о признании сотрудника нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат (с указанием размера площади жилища для составления расчетов жилищных выплат и даты признания сотрудника нуждающимся в жилище) или отсутствии основания для признания нуждающимся в жилище, которое оформляется протоколом заседания жилищной комиссии.
31. В случае несоответствия сотрудника требованиям статьи 101-3 Закона, жилищной комиссией выносится решение об отказе в признании сотрудника нуждающимся в жилище.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. В срок не более десяти рабочих дней со дня подготовки расчета текущих жилищных выплат список получателей текущих жилищных выплат и расчет текущих жилищных выплат утверждаются приказом первого руководителя органа внутренних дел, который подготавливается структурным подразделением.
Внесение изменений и дополнений в список получателей текущих жилищных выплат и их расчет осуществляются при изменении состава их семей, перемене места службы в связи с переездом из одного населенного пункта в другой, а также назначении с должности на должность, подпадающую под категорию должностей сотрудников, имеющих право на получение жилищных выплат.";
подпункт 1) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"1) изменении состава семьи, в том числе достижении ребенком (детьми) совершеннолетия, за исключением ребенка (детей), ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;";
пункты 39, 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"39. В случаях, определенных в пункте 37 настоящих Правил, фактическая сумма жилищных выплат рассчитывается с момента фактического наступления события. При этом получатель жилищных выплат представляет в жилищную комиссию документы, предусмотренные в пункте 28 настоящих Правил, не позднее одного месяца со дня наступления события. В случае представления сотрудником документов после указанного срока, перерасчет текущих жилищных выплат осуществляется с даты регистрации, поданной для перерасчета размера текущих жилищных выплат.
40. Личный специальный счет для жилищных выплат открывается самостоятельно каждым получателем жилищных выплат, признанным нуждающимся в жилище, в порядке, предусмотренном Правилами открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14422), с приложением дополнительной справки по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

30. Тұрғын үй комиссиясы баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы (тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабын жасау үшін тұрғынжай алаңының мөлшерін және қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану күнін көрсете отырып) немесе тұрғынжайға мұқтаж деп тануға негіз жоқ екендігі туралы шешім шығарады, ол тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
31. Қызметкер Заңның 101-3-бабы талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тұрғын үй комиссиясы қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп танудан бас тарту туралы шешім шығарады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабы дайындалған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі және ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабы құрылымдық бөлімше дайындайтын ішкі істер органының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және оларды есептеу олардың отбасы құрамы өзгерген, бір елді мекеннен екінші елді мекенге көшуіне байланысты қызмет орны ауысқан, сондай-ақ лауазымнан тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар қызметкерлердің лауазымдар санатына жататын лауазымға тағайындалған кезде жүзеге асырылады.";
37-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) отбасы құрамы өзгерген, оның ішінде баланы (балаларды), мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды), оның ішінде оның (олардың) жасына қарамастан бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) қоспағанда, бала (балалар) кәмелеттік жасқа толған;";
39, 40 және 41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Осы Қағидалардың 37-тармағында айқындалған жағдайларда тұрғын үй төлемдерінің нақты сомасы оқиғаның нақты басталған кезінен бастап есептеледі. Бұл ретте тұрғын үй төлемдерін алушы тұрғын үй комиссиясына осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген құжаттарды оқиға басталған күннен бастап бір айдан кешіктірмей ұсынады. Қызметкер құжаттарды көрсетілген мерзімнен кейін ұсынған жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу үшін берілген баянатты тіркеу күнінен бастап жүзеге асырылады.
40. Тұрғын үй төлемдеріне арналған жеке арнайы шотты тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әрбір тұрғын үй төлемдерін алушы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) көзделген тәртіппен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша анықтаманы қоса бере отырып, дербес ашады.

41. Между органом внутренних дел, получателем жилищных выплат и банком заключается трехсторонний договор о жилищных выплатах (далее – договор) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В соответствии с договором орган внутренних дел перечисляет на личный специальный счет сотрудника жилищные выплаты, а банк предоставляет право сотруднику распоряжаться жилищными выплатами в соответствии с целями, предусмотренными статьей 101-5 Закона.
Финансовое подразделение регистрирует договор и личный специальный счет получателя жилищных выплат в журнале учета по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Жилищные выплаты прекращаются согласно приказу первого руководителя органа внутренних дел со дня:
1) увольнения сотрудника из органа внутренних дел;
2) утраты сотрудником статуса, нуждающегося в жилище, за исключением случаев, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, им не исполнено;
3) исключения сотрудника из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием в установленном законом порядке безвестно отсутствующим или объявлением умершим;
4) отказа сотрудника от получения жилищных выплат;
5) освобождения сотрудника от должности, подпадающей под категорию должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат;
6) приобретения иного жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан, при этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище либо возникновение жилища на праве собственности по наследству не учитываются.";
дополнить пунктами 54, 55 следующего содержания:
"54. При перемещении сотрудника назначенные текущие жилищные выплаты приостанавливаются со дня издания приказа первого руководителя учреждения и возобновляются государственным учреждением органов внутренних дел, куда сотрудник прибыл для дальнейшего прохождения службы, при условии признания нуждающимся в жилище решением жилищной комиссии.
55. В случае прекращения жилищных выплат сотруднику, государственным учреждением направляется письмо в банк с изложением основания прекращения жилищных выплат.";
приложение 1 к указанным Правилам обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 к настоящим Правилам обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат исключить;

41. Ішкі істер органы, тұрғын үй төлемдерін алушы және банк арасында осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемдері туралы үш жақты шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.
Шартқа сәйкес ішкі істер органы қызметкердің жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аударады, ал банк қызметкерге Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға сәйкес тұрғын үй төлемдеріне билік ету құқығын береді.
Қаржы бөлімшесі шартты және тұрғын үй төлемдерін алушының жеке арнайы шотын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналында тіркейді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Тұрғын үй төлемдері ішкі істер органы бірінші басшысының бұйрығына сәйкес:
1) қызметкер ішкі істер органынан шығарылған;
2) Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемені орындамаған жағдайларды қоспағанда, қызметкер тұрғынжайға мұқтаж мәртебесінен айырылған;
3) қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңда белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кетті деп танылуына немесе қайтыс болды деп жариялануына байланысты қызметкер жеке құрам тізімдерінен шығарылған;
4) қызметкер тұрғын үй төлемдерін алудан бас тартқан;
5) қызметкер тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлері лауазымдарының санатына жататын лауазымнан босатылған;
6) Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында өзге тұрғынжай сатып алған күннен бастап тоқтатылады, бұл ретте тұрғынжайда елу пайыздан кем үлестің болуы не мұраға қалдырылған меншік құқығындағы тұрғынжайдың пайда болуы есепке алынбайды.".
мынадай мазмұндағы 54, 55-тармақтармен толықтырылсын:
"54. Қызметкер орнын ауыстырған кезде тағайындалған ағымдағы тұрғын үй төлемдері мекеменің бірінші басшысының бұйрығы шығарылған күннен бастап тоқтатыла тұрады және тұрғын үй комиссиясының шешімімен тұрғынжайға мұқтаж деп танылған жағдайда қызметкер қызмет өткеру үшін келген ішкі істер органдарының мемлекеттік мекемесі оларды қайта бастайды.";
мынадай мазмұндағы 55-тармақпен толықтырылсын:
"55. Қызметкерге тұрғын үй төлемдері тоқтатылған жағдайда мемлекеттік мекеме банкке тұрғын үй төлемдерін тоқтату негіздемесін баяндап, хат жолдайды.";
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 2-қосымша алып тасталсын;

приложение 4 к настоящим Правилам обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 5 к указанным Правилам обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый получателями жилищных выплат в банке второго уровня (далее – банк) по его выбору, для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;";
подпункт 2) пункта 4.3 изложить в следующей редакции:
"2) при изменении состава семьи уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в порядке, установленном законодательством, а также со дня достижения ребенком (детьми) совершеннолетия, за исключением ребенка (детей), ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), в том числе лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста;";
приложение 6 к настоящим Правилам обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 583
Приложение 1
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Расчет
текущих жилищных выплат по
_________________________________________________________
(орган внутренних дел – далее государственное учреждение)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) (полностью)
Должность получателя жилищных выплат
Дата начала выплат

Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 5-қосымшада:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке арнайы шот – тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызу және төлемдерді Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жүзеге асыру үшін тұрғын үй төлемдерін алушылар өз таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банкте (бұдан әрі – банк) ашатын ағымдағы банктік шот;";
4.3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) отбасы құрамы өзгерген кезде азаматтық хал актілері тіркелген және заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті куәлік алған, сондай-ақ баланы (балаларды), мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды), оның ішінде оның (олардың) жасына қарамастан бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) қоспағанда, бала (балалар) кәмелеттік жасқа толған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ол туралы мемлекеттік мекемені хабардар етуге;";
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына 6-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 583 қаулысына
1-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз ету,
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
1-қосымша
_______________________________________________________ бойынша (ішкі істер органы – бұдан әрі мемлекеттік мекеме) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп-қисабы
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың лауазымы
Төлемдер басталған күн

1) расчет текущих жилищных выплат заполняется финансовым подразделением;
2) сведения в графах 1-6 представляются структурным подразделением согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
_________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 583
Приложение 4
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Список получателей текущих жилищных выплат по
________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) (полностью)
Должность получателя жилищных выплат
Состав семьи
Площадь претендуемого жилища
(кв.м)
Ф.И.О. (при наличии) членов семьи (степень родства)
количество человек, в том числе сотрудник
1
2
3
4
5
6
7
Итого по сотруднику
Итого по государственному учреждению
Председатель
жилищной комиссии __________________       _________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.) (при наличии)
Начальник
структурного подразделения __________________       _________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.) (при наличии)
Примечание: список получателей текущих жилищных выплат заполняется структурным подразделением, где сотрудник проходит службу.
_______________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 583
Приложение 6
к Правилам обеспечения
служебным жилищем
сотрудников органов
внутренних дел, исчисления
размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, приостановления
и возобновления жилищных
выплат
Журнал регистрации договоров о жилищных выплатах получателей жилищных выплат
№ п/п
Дата регистрации
Ф.И.О. (при наличии) получателя жилищных выплат (полностью)
Договор о жилищных выплатах
Наименование банка
Номер личного специального счета сотрудника
дата
1
2
3
4
5
6
7
"___" _________ 20 ____ год             __________________________
(дата)                                     (город, село )
Примечание: журнал регистрации договоров о жилищных выплатах получателей жилищных выплат заполняется финансовым подразделением.
____________________________

1) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есеп–қисабын қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 6-бағандардағы мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құрылымдық бөлімше ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 583 қаулысына
2-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз ету,
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
4-қосымша
__________________________________________ бойынша (мемлекеттік мекеменің атауы) ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Т.А.Ә.
(бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың лауазымы
Отбасы құрамы
Ниет білдірілген тұрғынжайдың алаңы
(ш.м)
отбасы мүшелерінің
(бар болса)
Т.А.Ә.(туыстық дәрежесі)
адамдар саны, оның ішінде қызметкер
1
2
3
4
5
6
7
Қызметкер бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы ______________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Құрылымдық бөлімшенің бастығы ______________ __________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Ескертпе: ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін қызметкер қызмет өткеретін құрылымдық бөлімше толтырады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 583 қаулысына
3-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлерін қызметтік
тұрғынжаймен қамтамасыз ету,
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
6-қосымша
Тұрғын үй төлемдерін алушылардың тұрғын үй төлемдері туралы шарттарын тіркеу журналы
Р/с №
Тіркелген күні
Тұрғын үй төлемдерін алушының Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдері туралы шарт
Банктің атауы
Қызметкердің жеке арнайы шотының нөмірі
күні
1
2
3
4
5
6
7
20 ____ жылғы "_____" _________ __________________________ (күні) (қала, ауыл )
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушылардың тұрғын үй төлемдері туралы шарттарын тіркеу журналын қаржы бөлімшесі толтырады.