О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" и утверждении его Программы развития на 2022 – 2026 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 715
В соответствии с подпунктом 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О науке" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Присвоить статус исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева".
2. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный исследовательский университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 сентября 2022 года № 715
Программа развития
некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы
Содержание
Раздел 1. Паспорт Программы
Раздел 2. Введение
Раздел 3. Университет сегодня: анализ текущей ситуации
Раздел 4. Цель, задачи и пути их достижения
Задача 1. Интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования
Задача 2. Повышение качества подготовки кадров, соответствующих задачам формирования инновационной экономики страны
Задача 3. Укрепление взаимодействия науки, производства и бизнеса
Задача 4. Повышение вклада в развитие человеческого и социального капитала
Раздел 5. Ожидаемый эффект и результаты реализации Программы
Раздел 6. Необходимые ресурсы
План мероприятий по реализации Программы развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы
Основание
для разработки
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
4. Закон Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности".
5. Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан 15 февраля 2018 года № 636.

"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 715 қаулысы
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 8) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесі берілсін.
2. Қоса беріліп отырған "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 715 қаулысымен
бекітілген
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Нұр-Сұлтан қ., 2022 жыл
Мазмұны
1-бөлім. Бағдарламаның паспорты
2-бөлім. Кіріспе
3-бөлім. Университет бүгін: ағымдағы жағдайды талдау
4-бөлім. Мақсат, міндеттер және оларға қол жеткізу жолдары
1-міндет. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау
2-міндет. Елдің инновациялық экономикасын қалыптастыру міндеттеріне сай келетін кадрларды даярлау сапасын арттыру
3-міндет. Ғылымның, өндіріс пен бизнестің өзара іс-қимылын нығайту
4-міндет. Адами және әлеуметтік капиталды дамытуға үлесті арттыру
5-бөлім. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін тиімділік пен нәтиже
6-бөлім. Қажетті ресурстар
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1-бөлім. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары.

6. Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726.
7. Национальный проект "Технологический рывок за счет цифровизации, науки и инноваций", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 727.
8. Концепция развития науки Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2022 года № 336.
9. Стратегический план развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2021 – 2025 годы.
Разработчик
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО)
Цель
Трансформация некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" в исследовательский университет
Задачи
1. Интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования.
2. Повышение качества подготовки кадров, соответствующих задачам формирования инновационной экономики страны.
3. Укрепление взаимодействия науки, производства и бизнеса.
4. Повышение вклада в развитие человеческого и социального капитала.
Сроки реализации
2022 – 2026 годы
Целевые индикаторы
1. Доля образовательных программ, прошедших международную аккредитацию и сертификацию, – 98 %.
2. Позиция университета в международном рейтинге QS WUR – 200.
3. Степень удовлетворенности работодателей качеством подготовки кадров – 90 %.
4. Доля профессорско-преподавательского состава (далее – ППС), занимающихся исследовательской деятельностью, – 60 %.
5. Прирост публикаций в рейтинговых изданиях от общего числа публикаций – 71 %.
6. Число актов внедрения в производство/лицензионных соглашений/проданных патентов (ежегодно) – 17 %.
7. Доля молодых ученых от общего количества исследователей, осуществляющих научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (далее – НИОКР), – 15 %.
8. Доля коммерциализируемых проектов от общего количества завершенных прикладных научно-исследовательских работ – 30 %.
9. Доля доходов от научной деятельности, инновационных разработок и коммерциализированных проектов (от общего бюджета) – 21 %.
Источники и объемы финансирования*
Общие доходы некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" (далее – ЕНУ) на 2022 – 2026 годы составят 117261348,93 тыс. тенге, из них:
средства от образовательной деятельности– 91419109,93 тыс. тенге (78 % от общих доходов);

6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 727 қаулысымен бекітілген "Цифрландыру, ғылым және инновациялар есебінен технологиялық серпіліс" ұлттық жобасы.
8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 мамырдағы № 336 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
9. "Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2021 – 2025 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспары.
Әзірлеуші
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – ҒЖБМ)
Мақсаты
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамын зерттеу университетіне трансформациялау
Міндеттері
1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау.
2. Елдің инновациялық экономикасын қалыптастыру міндеттеріне сай келетін кадрларды даярлау сапасын арттыру.
3. Ғылымның, өндіріс пен бизнестің өзара іс-қимылын нығайту.
4. Адами және әлеуметтік капиталды дамытуға үлесті арттыру.
Іске асыру мерзімі
2022 – 2026 жылдар
Нысаналы индикаторлар
1. Халықаралық аккредиттеуден және сертификаттаудан өткен білім беру бағдарламаларының үлесі – 98 %.
2. Университеттің QS WUR халықаралық рейтингіндегі позициясы – 200.
3. Жұмыс берушілердің кадрларды даярлау сапасына қанағаттану дәрежесі – 90 %.
4. Зерттеу қызметімен айналысатын оқытушы-профессор құрамының (бұдан әрі – ОПҚ) үлесі – 60 %.
5. Жарияланымдардың жалпы санына қатысты рейтингтік басылымдардағы жарияланымдардың өсімі – 71 %.
6. Өндіріске енгізу актілерінің/лицензиялық келісімдердің/сатылған патенттердің саны (жыл сайын) – 17 %.
7. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) жүзеге асыратын зерттеушілердің жалпы санынан жас ғалымдардың үлесі – 15 %.
8. Аяқталған қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы санынан коммерцияландырылатын жобалардың үлесі – 30 %.
9. Ғылыми қызметтен, инновациялық әзірлемелерден және коммерцияландырылған жобалардан түсетін кірістердің үлесі (жалпы бюджеттен) – 21 %.
Қаржыландыру көздері мен көлемі*
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" КеАҚ (бұдан әрі – ЕҰУ) 2022 – 2026 жылдарға арналған жалпы кірісі 117261348,93 мың теңгені құрайды, оның ішінде:
білім беру қызметінен түсетін қаражат – 91419109,93 мың теңге (жалпы кірістің 78 %-ы);

от научной деятельности – 22436689,0 тыс. тенге (19 % от общих доходов);
от прочей деятельности – 3405550,0 тыс. тенге (3 % от общих доходов).
В том числе в разрезе видов деятельности:
в 2022 году – образовательная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 14516003,24 тыс. тенге;
средства местных исполнительных органов – 169513,04 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 2404840,49 тыс. тенге.
Научная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 2977843,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры по заказам юридических лиц, квазигосударственного сектора) – 612486,0 тыс. тенге.
Прочая уставная деятельность:
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 505550,0 тыс. тенге.
В 2023 году – образовательная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 14631177,4 тыс. тенге;
средства местных исполнительных органов – 200000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 2770000,0 тыс. тенге.
Научная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 3275000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры по заказам юридических лиц, квазигосударственного сектора) – 605000,0 тыс. тенге.
Прочая уставная деятельность:
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 630000,0 тыс. тенге.
В 2024 году – образовательная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 15979311,92 тыс. тенге;
средства местных исполнительных органов – 200000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 2780000,0 тыс. тенге.
Научная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 3725000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры по заказам юридических лиц, квазигосударственного сектора) – 562000,0 тыс. тенге.
Прочая уставная деятельность:
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 690000,0 тыс. тенге.
В 2025 году – образовательная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 15904311,92 тыс. тенге;
средства местных исполнительных органов – 200000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 2780000,0 тыс. тенге.
Научная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 4550000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры по заказам юридических лиц, квазигосударственного сектора) – 562000,0 тыс. тенге.
Прочая уставная деятельность:

ғылыми қызметтен – 22436689,0 мың теңге (жалпы кірістің 19 %-ы);
басқа қызметтен – 3405550,0 мың теңге (жалпы кірістің 3 %-ы).
Оның ішінде қызмет түрлері бөлінісінде:
2022 жылы – білім беру қызметі:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 14516003,24 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдардың қаражаты – 169513,04 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 2404840,49 мың теңге.
Ғылыми қызмет:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 2977843,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор тапсырыстары бойынша
шарттар) – 612486,0 мың теңге;
Өзге де жарғылық қызмет:
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 505550,0 мың теңге.
2023 жылы – білім беру қызметі:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 14631177,4 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдар қаражаты – 200000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 2770000,0 мың теңге.
Ғылыми қызмет:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 3275000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор тапсырыстары бойынша
шарттар) – 605000,0 мың теңге.
Өзге де жарғылық қызмет:
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 630000,0 мың теңге.
2024 жылы – білім беру қызметі:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 15979311,92 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдар қаражаты – 200000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалар шарттары) – 2780000,0 мың теңге.
Ғылыми қызмет:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 3725000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор тапсырыстары бойынша шарттар) – 562000,0 мың теңге.
Өзге де жарғылық қызмет:
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 690000,0 мың теңге.
2025 жылы – білім беру қызметі:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) 15904311,92 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдар қаражаты – 200000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалар шарттары) – 2780000,0 мың теңге.
Ғылыми қызмет:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 4550000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор тапсырыстары бойынша шарттар) – 562000,0 мың теңге.
Өзге де жарғылық қызмет:

внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 790000,0 тыс. тенге.
В 2026 году – образовательная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 15904311,92 тыс. тенге;
средства местных исполнительных органов – 200000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 2780000,0 тыс. тенге.
Научная деятельность:
средства республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 5005000,0 тыс. тенге;
внебюджетные средства (договоры по заказам юридических лиц, квазигосударственного сектора) – 562000,0 тыс. тенге.
Прочая уставная деятельность:
внебюджетные средства (договоры физических и юридических лиц) – 790000,0 тыс. тенге.
Необходимое внебюджетное финансирование на 2022 – 2026 годы составит 10000000,0 тыс. тенге, из них привлечҰнные внебюджетные инвестиции – 10000000,0 тыс. тенге.
В том числе в разрезе 2022 – 2026 годов:
в 2023 году – 2644234,0 тыс. тенге;
в 2024 году – 5179650,0 тыс. тенге;
в 2025 году – 1663402,0 тыс. тенге;
в 2026 году – 512714,0 тыс. тенге.
Дополнительные средства из республиканского и местного бюджетов не требуются.
* Объем финансирования Программы развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы будет определяться при формировании республиканского бюджета на предстоящие периоды и уточнении республиканского бюджета на соответствующий период.
Раздел 2. Введение
Стратегическим приоритетом проводимой в стране социально-экономической и политической модернизации является всестороннее развитие человеческого капитала путем повышения качества образования и развития науки. Как отметил Президент страны Токаев К.К. в Послании народу Казахстана "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны", "перед казахстанским образованием и наукой стоит масштабная, неотложная задача – не просто поспевать за новыми веяниями, а быть на шаг впереди, генерировать тренды".
Повышение глобальной конкурентоспособности казахстанской науки и увеличение ее вклада в социально-экономическое развитие страны определены задачей 6 Общенационального приоритета 3 "Качественное образование" Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года.
В его реализацию приняты национальные проекты "Качественное образование "Образованная нация", "Технологический рывок за счет цифровизации, науки и инноваций", Концепция развития науки Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы. В данных программных документах предусмотрены системные меры по повышению конкурентоспособности казахстанских организаций высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) и научной экосистемы, вклада науки в социально-экономическое развитие Казахстана, укрепление кадрового и научного потенциала и другие. Одной из этих мер является трансформация двух национальных университетов в исследовательские университеты.
Наука в университетах является одним из ключевых элементов инновационного потенциала государства. Как свидетельствует мировой опыт, модель исследовательского университета строится на результативном взаимодействии образования, научной деятельности и коммерциализации ее результатов. Исследовательские университеты, обеспечивая подготовку высококвалифицированных кадров, востребованных на рынке труда, и технологические изменения в производстве, основанные на использовании новейших знаний, способствуют экономическому росту страны.
Высокая степень взаимодействия исследовательской, образовательной и инновационной деятельности в исследовательском университете характеризуется успешным их совмещением ППС, широкой вовлеченностью обучающихся в НИОКР, включением результатов научных исследований и разработок в образовательные программы, продуктивным сотрудничеством науки с производством и бизнесом, разветвленной сетью институтов поддержки инновационной активности, высоким уровнем коммерциализации научных разработок, доходов от них и другими факторами.
Наряду с генерацией новых знаний и инноваций в современном мире большую значимость приобретает "третья миссия" университетов – трансфер знаний в общество и социальный прогресс.
ЕНУ, являющийся одним из крупных и динамично развивающихся университетов страны, обладает значительным потенциалом развития в качестве исследовательского университета.
Получение статуса "национального исследовательского университета" будет способствовать повышению качества подготовки кадров для экономики, осуществлению трансфера научных и научно-технологических новаций, дальнейшему формированию граждански активного и социально ответственного поколения казахстанцев в соответствии с долгосрочной стратегией развития Республики Казахстан.

бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 790000,0 мың теңге.
2026 жылы – білім беру қызметі:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 15904311,92 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдар қаражаты 200000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 2780000,0 мың теңге.
Ғылыми қызмет:
республикалық бюджет қаражаты (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 5005000,0 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат (заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор тапсырыстары бойынша шарттар) – 562000,0 мың теңге.
Өзге де жарғылық қызмет:
бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалардың шарттары) – 790000,0 мың теңге.
2022 – 2026 жылдарға арналған бюджеттен тыс қажетті қаржыландыру 10000000,0 мың теңгені құрайды, оның ішінде: бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 10000000,0 мың теңге.
Оның ішінде 2022 – 2026 жылдар бөлінісінде:
2023 жылы – 2644234,0 мың теңге;
2024 жылы – 5179650,0 мың теңге;
2025 жылы – 1663402,0 мың теңге;
2026 жылы – 512714,0 мың теңге.
Республикалық және жергілікті бюджеттерден қосымша қаражат талап етілмейді.
* "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын қаржыландыру көлемі алдағы кезеңдерге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру және тиісті кезеңге арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде айқындалатын болады.
2-бөлім. Кіріспе
Елімізде жүргізіліп жатқан әлеуметтік-экономикалық және саяси жаңғыртудың стратегиялық басымдығы білім беру сапасын арттыру және ғылымды дамыту арқылы адами капиталды жан-жақты дамыту болып табылады. Ел Президенті Қ.К. Тоқаев "Халық бірлігі және жүйелі реформалар – ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауында атап өткендей, "еліміздің білім беру және ғылым саласының алдында кезек күттірмес ауқымды міндет тұр. Бұл – уақыт талабына сай болумен қатар, әрқашан бір адым алда жүріп, тың жаңалықтар ұсына білу деген сөз".
Қазақстандық ғылымның жаһандық бәсекеге қабілеттілігін арттыру және оның елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосар үлесін ұлғайту Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының "Сапалы білім беру" 3-жалпыұлттық басымдығының 6-міндетінде айқындалған.
Оны іске асыру үшін "Білімді ұлт" сапалы білім беру", "Цифрландыру, ғылым және инновациялар есебінен технологиялық серпіліс" ұлттық жобалары, Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы қабылданды. Бұл бағдарламалық құжаттарда қазақстандық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖКБҰ) және ғылыми экожүйенің бәсекеге қабілеттілігін, Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуына ғылымның қосар үлесін арттыру, кадрлық және ғылыми әлеуетті нығайту жөніндегі және басқа да жүйелі шаралар көзделген. Осы шаралардың бірі – ұлттық екі университетті зерттеу университеттеріне трансформациялау.
Университеттердегі ғылым елдің инновациялық әлеуетінің басты элементтерінің бірі болып табылады. Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, зерттеу университетінің моделі білім берудің, ғылыми қызметтің нәтижелі өзара іс-қимылына және оның нәтижелерін коммерцияландыруға негізделеді. Зерттеу университеттері еңбек нарығында сұранысқа ие жоғары білікті кадрларды даярлауды және ең жаңа білімді қолдануға негізделген өндірістегі технологиялық өзгерістерді қамтамасыз ете отырып, елдің экономикалық өсуіне ықпал етеді.
Зерттеу университетіндегі зерттеу, білім беру және инновациялық қызметтің өзара іс-қимылының жоғары дәрежесі оларды ОПҚ-ның сәтті біріктіруімен, білім алушылардың ҒЗТКЖ-ға кеңінен тартылуымен, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің нәтижелерін білім беру бағдарламаларына енгізумен, ғылымның өндіріспен және бизнеспен өнімді ынтымақтастығымен, инновациялық белсенділікті қолдау институттарының тармақталған желісімен ғылыми әзірлемелерді коммерцияландырудың жоғары деңгейімен, олардан түсетін кірістермен және басқа факторлармен сипатталады.
Жаңа білім мен инновацияларды генерациялаумен қатар қазіргі әлемде университеттердің "үшінші миссиясы" – білімнің қоғамға трансфері және әлеуметтік прогресс үлкен маңызға ие.
Еліміздің ірі және серпінді дамып келе жатқан университеттерінің бірі болып табылатын ЕҰУ зерттеу университеті ретінде айтарлықтай даму әлеуетіне ие.
"Ұлттық зерттеу университеті" мәртебесін алу экономика үшін кадрлар даярлау сапасын арттыруға, ғылыми және ғылыми-технологиялық инновациялар трансферін жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму стратегиясына сәйкес қазақстандықтардың азаматтық тұрғыда белсенді және әлеуметтік жауапты ұрпағын одан әрі қалыптастыруға ықпал етеді.

Раздел 3. Университет сегодня: анализ текущей ситуации
Созданный в 1996 году ЕНУ является сегодня ведущим образовательным и научным центром страны, осуществляющим подготовку кадров по трем уровням образования, имеющим развитые научные школы по ряду направлений и укрепляющим широкие международные связи с ведущими университетами и научными центрами мира.
Вследствие динамичного развития ЕНУ занимает 277-е место в международном рейтинге QS World University Rankings, поднявшись за последние три года на 141 позицию.
По результатам QS World University Rankings by Subject 2022 отмечены 9 предметов: "Гостиничный бизнес и управление досугом" (топ 51-100), "Искусство и дизайн" (топ 101-150), "Лингвистика" (топ 101-150), "История" (топ 151-200), "Право" (топ 151-200), "Политика и международные исследования" (топ 151-200), "Экономика и эконометрика" (топ 351-400), "Физика и астрономия" (топ 451-500), "Бизнес и менеджмент" (топ 501-550), а также 2 предметные области "Искусство и гуманитарные науки" (257 место), "Социальные науки и менеджмент" (323 место).
В предметном рейтинге Times Higher Education World University Ranking by Subject 2021 отмечены три предметные области: "Инжиниринг" (топ-401-500), "Социальные науки" (топ-601+), "Физические науки" (топ-1001+), 95 % образовательных программ имеют международную аккредитацию. Ежегодно открываются новые и инновационные программы с учетом "Атласа новых профессий".
Численность обучающихся по программам бакалавриата, магистратуры, докторантуры составляет на 2021 – 2022 учебный год 19288 человек. Образовательный процесс осуществляется на базе 13 факультетов, 67 кафедр по 106 образовательным программам бакалавриата, 105 – магистратуры и 51 – докторантуры. За последнее десятилетие контингент студентов увеличился в 1,4 раза, магистрантов – в 2 раза, докторантов – в 5 раз. С 2020 года за счет собственных средств внедрена программа постдокторантуры.
ППС ЕНУ составляет 1319 человек и включает 9 академиков и 5 членов-корреспондентов Национальной академии наук, 172 доктора наук по профилю, 484 кандидата наук, 220 докторов философии (PhD), 139 выпускников международной программы "Болашақ". Доля ППС с ученой степенью составляет 67 % (средний показатель остепененности научных кадров в Республике Казахстан – 35 %). Доля ППС до 39 лет составляет 36 %.
Высокое качество академических и научных кадров ежегодно подтверждается их значительной долей среди обладателей звания "Лучший преподаватель ОВПО" (2021 г. – 13 чел. из 150-ти), "Лучший научный работник" (2021 г. – 9 чел. из 50-ти), стипендиатов программы "Болашак", направленных на стажировку в ведущие мировые научные центры (2021 г. – 25 чел. из 416-ти), обладателей именных премий и научных стипендий.
Для преподавания и руководства научной работой ежегодно в университет привлекаются более трехсот зарубежных профессоров из университетов, входящих в ТОП-400 QS World University Ranking.
Международное сотрудничество ЕНУ осуществляется на основе более чем 400 договоров с ведущими ОВПО ближнего и дальнего зарубежья, в том числе – по совместным и двудипломным программам (double degree), академической мобильности, обмену преподавателями и проведению совместных научно-исследовательских работ.

3-бөлім. Университет бүгін: ағымдағы жағдайды талдау
1996 жылы құрылған ЕҰУ бүгінде білім берудің үш деңгейі бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын, бірқатар бағыттар бойынша дамыған ғылыми мектептері бар әрі әлемнің жетекші университеттерімен және ғылыми орталықтарымен ауқымды халықаралық байланыстарды нығайтып отырған елдің жетекші білім беру және ғылыми орталығы болып табылады.
Қарқынды даму нәтижесінде ЕҰУ соңғы үш жылда 141 позицияға көтеріліп, QS World University Rankings халықаралық рейтингінде 277-ші орынға ие болды.
QS World University Rankings by Subject 2022 нәтижелері бойынша 9 пән: "Қонақ үй бизнесі және бос уақытты басқару" (топ 51-100), "Өнер және дизайн" (топ 101-150), "Лингвистика" (топ 101-150), "Тарих" (топ 151-200), "Құқық" (топ 151-200), "Саясат және халықаралық зерттеулер" (топ 151-200), "Экономика және эконометрика" (топ 351-400), "Физика және астрономия" (топ 451-500), "Бизнес және менеджмент" (топ 501-550), сондай-ақ екі пән саласы "Өнер және гуманитарлық ғылымдар" (257-орын) және "Әлеуметтік ғылымдар және менеджмент" (323-орын) атап өтілді.
Times Higher Education World University Ranking by Subject 2021 пәндік рейтингінде үш пән саласы атап өтілді: "Инжиниринг" (топ 401-500), "Әлеуметтік ғылымдар" (топ 601+), "Физикалық ғылымдар" (топ 1001+), білім беру бағдарламаларының 95 %-ында халықаралық аккредиттеу бар. Жыл сайын "Жаңа кәсіптер атласын" ескере отырып, жаңа және инновациялық бағдарламалар ашылуда.
2021 – 2022 оқу жылында бакалавриат, магистратура, докторантура бағдарламалары бойынша білім алушылар саны 19288 адамды құрады. Білім беру процесі 13 факультет, 67 кафедра базасында бакалавриаттың 106, магистратураның 105 және докторантураның 51 білім беру бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады. Соңғы онжылдықта студенттер контингенті 1,4 есеге, магистранттар 2 есеге, докторанттар 5 есеге өсті. 2020 жылдан бастап меншікті қаражат есебінен постдокторантура бағдарламасы енгізілді.
ЕҰУ ОПҚ 1319 адамды құрайды және оның құрамына Ұлттық ғылым академиясының 9 академигі мен 5 корреспондент-мүшесі, бейіні бойынша 172 ғылым докторы, 484 ғылым кандидаты, 220 философия докторы (PhD), "Болашақ" халықаралық бағдарламасының 139 түлегі кіреді. Ғылыми дәрежесі бар ОПҚ үлесі 67 %-ды құрайды (Қазақстан Республикасында дәрежесі бар ғылыми кадрлардың орташа көрсеткіші – 35 %). 39 жасқа дейінгі ОПҚ үлесі 36 %-ды құрайды.
Академиялық және ғылыми кадрларының жоғары сапасы жыл сайын олардың арасындағы "ЖЖКБҰ-ның үздік оқытушысы" (2021 ж. – 150-ден 13 адам), "Үздік ғылыми қызметкер" (2021 ж. – 50-ден 9 адам) атағының иегерлері, әлемдік жетекші ғылыми орталықтарда тағылымдамадан өтуге жіберілген "Болашақ" бағдарламасының стипендиаттары (2021 ж. – 416 адамнан 25 адам), атаулы сыйлықтардың және ғылыми стипендиялардың иегерлері үлесінің жоғары болуымен расталады.
Оқыту және ғылыми жұмысқа жетекшілік ету үшін жыл сайын университетке QS World University Ranking ТОП-400 кіретін университеттерден үш жүзден астам шетелдік профессор шақырылады.
ЕҰУ-ның халықаралық ынтымақтастығы таяу және қиыр шетелдің жетекші ЖЖКБҰ-мен, оның ішінде бірлескен және қос дипломды (double degree) бағдарламалар бойынша кадр даярлау, академиялық ұтқырлық, оқытушылармен алмасу және бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу бойынша 400-ден астам шарт негізінде жүзеге асырылады.

ЕНУ является участником 8 международных организаций (Евразийская ассоциация университетов, Ассоциация азиатских университетов, Международная обсерватория по академическому ранжированию, Ассоциация "Сибирский открытый университет", Turkic University Union, IСRАNеt, Ассоциация технических университетов, UMAP), а также 9 консорциумов (Cетевой университет Содружества Независимых Государств, Университет Шанхайской организации сотрудничества, Консорциум университетов Европейских стран, United Nations Academic Impact UNAI, STAR-NET Обсерватория Великой Хартии университетов, Межуниверситетский консорциум технического образования России и Казахстана, SILKWAY).
В 2019 году в рамках продолжения проекта Эразмус+ "Welcome" запущена программа входящей мобильности "Welcome to ENU".
В 2001 году на базе университета открыт Казахстанский филиал МГУ имени М.В. Ломоносова. За рубежом действуют 12 культурно-образовательных центров ЕНУ, в том числе представительство ЕНУ в Евразийском союзе на базе Института MERI.
Доля иностранных обучающихся неуклонно возрастает и составляет 5,5 % от общего числа обучающихся. География стран включает Соединенные Штаты Америки, Турцию, Италию, Россию, Китайскую Народную Республику, Республику Корея, Объединенные Арабские Эмираты, Украину, Узбекистан, Монголию, Туркменистан, Иран, Афганистан, Кыргызстан и другие.
В период пандемии COVID-19 значительное развитие получило дистанционное обучение. Были подготовлены массовые открытые онлайн-курсы на трех языках по всем общеобразовательным дисциплинам (МООК), создана Евразийская платформа онлайн-курсов mooc.enu.kz, на которой в настоящий момент зарегистрированы 14510 слушателей. МООК полностью имплементированы в учебный процесс. Данный опыт масштабируется на циклы базовых и профильных дисциплин. Наряду с собственными МООК широко применяются МООК мировых лидеров Coursera, Udacity и других, а также казахстанской платформы OpenU. МООК ЕНУ созданы в коллаборации с Международным университетом Телематики Uninettuno (Италия), который на 100 % работает в дистанционном формате.
ЕНУ обладает значительным научным потенциалом. Фундаментальные и прикладные научные исследования проводятся на базе научных школ и 31 научного подразделения (институтов, центров, лабораторий).
Вследствие общего роста финансирования науки из республиканского бюджета объем финансирования научных исследований университета в последние три года возрос почти вдвое. Объем финансирования науки в 2020 – 2022 годы составляет 5,2 млрд тенге. Доля доходов от науки ежегодно составляет в среднем 10-11 % от общего дохода ЕНУ.
В 2022 году учеными ЕНУ реализуется более сотни фундаментальных и прикладных научных исследований в рамках грантового и программно-целевого финансирования, государственных заданий МНВО, международных организаций (UNIСEF, DAAD, МНТЦ, CREOTALENTS и др.), совместной работы с зарубежными университетами-партнерами (Кембриджский университет, МГУ имени М.В.Ломоносова, Берлинский технический университет, Университет Дублина), договоров с хозяйствующими субъектами.
В ЕНУ действуют ведущие научные школы в сфере биологии и биотехнологии, ядерной физики, математики и информационных технологий, химии и наук о земле, инжиниринга и общественно-гуманитарных наук. Данные направления соответствуют приоритетам развития науки, утвержденным Высшей научно-технической комиссией Республики Казахстан.

ЕҰУ 8 халықаралық ұйымның (Еуразиялық университеттер қауымдастығы, Азия университеттері қауымдастығы, Академиялық саралау жөніндегі халықаралық обсерватория, "Сібір ашық университеті" қауымдастығы, Turkic University Union, IСRАNеt, Техникалық университеттер қауымдастығы, UMAP), сондай-ақ 9 консорциумның (Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Желілік университеті, Шанхай ынтымақтастық ұйымының Университеті, Еуропа елдері университеттерінің консорциумы, United Nations Academic Impact UNAI, Университеттер Ұлы Хартиясының STAR-NET обсерваториясы, Ресей мен Қазақстанның университетаралық техникалық білім беру консорциумы, SILKWAY) қатысушысы болып табылады.
2019 жылы Эразмус+ "Welcome" жобасын жалғастыру шеңберінде "Welcome to ENU" кіріс ұтқырлық бағдарламасы іске қосылды.
2001 жылы Университет базасында М.В. Ломоносов атындағы ММУ-дың қазақстандық филиалы ашылды. Шетелде ЕҰУ 12 мәдени-білім беру орталығы, оның ішінде MERI институты базасында Еуразиялық одақтағы ЕҰУ-дың өкілдігі жұмыс істейді.
Шетелдік білім алушылардың үлесі ұдайы өсуде және ол білім алушылардың жалпы санының 5,5 %-ын құрайды. Елдер географиясына Америка Құрама Штаттары, Түркия, Италия, Ресей, Қытай Халық Республикасы, Корея Республикасы, Біріккен Араб Әмірліктері, Украина, Өзбекстан, Моңғолия, Түрікменстан, Иран, Ауғанстан, Қырғызстан және тағы басқалары кіреді.
COVID-19 пандемиясы кезеңінде қашықтан оқыту айтарлықтай дамыды. Жалпы білім беретін барлық пәндер бойынша үш тілде жаппай ашық онлайн-курстар (ЖАОК) дайындалды, Еуразиялық онлайн-курстар платформасы mooc.enu.kz құрылды, онда қазіргі уақытта 14510 тыңдаушы тіркелген. ЖАОК оқу процесіне толығымен енгізілген. Бұл тәжірибе базалық және бейіндік пәндер циклдеріне таратылуда. Меншікті ЖАОК-мен қатар Coursera, Udacity және басқа да әлемдік озық ЖАОК, сондай-ақ OpenU қазақстандық платформасы кеңінен қолданылады. ЕҰУ-ның ЖАОК Uninettuno (Италия) Халықаралық Телематика университетімен коллаборацияда құрылған, ол қашықтық форматында 100 % жұмыс істейді.
ЕҰУ айтарлықтай ғылыми әлеуетке ие. Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер ғылыми мектеп және 31 ғылыми бөлімше (институттар, орталықтар, зертханалар) базасында жүргізіледі.
Ғылымды республикалық бюджеттен қаржыландырудың жалпы өсуінің нәтижесінде университеттің ғылыми зерттеулерін қаржыландыру көлемі соңғы үш жылда шамамен екі есеге өсті. 2020 – 2022 жылдары ғылымды қаржыландыру көлемі 5,2 млрд теңгені құрайды. Ғылымнан түсетін табыс үлесі жыл сайын ЕҰУ жалпы кірісінің орта есеппен 10-11 %-ын құрайды.
2022 жылы ЕҰУ ғалымдары гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ҒЖБМ-ның мемлекеттік тапсырмалары, халықаралық ұйымдар (UNIСEF, DAAD, ХҒТО, CREOTALENTS және т.б.), шетелдік әріптес университеттермен (Кембридж университеті, М.В. Ломоносов атындағы ММУ, Берлин техникалық университеті, Дублин университеті) бірлескен жұмыс, шаруашылық жүргізуші субъектілермен шарттар шеңберінде жүзден астам іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеуді іске асыруда.
ЕҰУ-да биология және биотехнология, ядролық физика, математика және ақпараттық технологиялар, химия және жер туралы ғылымдар, инжиниринг және қоғамдық-гуманитарлық ғылымдар саласындағы жетекші ғылыми мектептер жұмыс істейді. Бұл бағыттар Қазақстан Республикасының Жоғары ғылыми-техникалық комиссиясы бекіткен ғылымды дамыту басымдықтарына сәйкес келеді.

В этой связи решением Ученого совета от 27 октября 2020 года были созданы 6 научно-образовательных кластеров:
1) "Физические науки и ядерные технологии" (физико-технический факультет, Лаборатория инженерного профиля, Евразийский международный центр теоретической физики);
2) "Математика и информационные технологии" (факультет информационных технологий, механико-математический факультет, Институт теоретической математики и научных вычислений, Евразийский математический институт, НИИ информационной безопасности и криптологии, НИИ искусственного интеллекта, центр IKCEICT (India-Kazakhstan Centr of Excellence in Information Communication Technology);
3) "Биология, биомедицина и биотехнология" (факультет естественных наук: кафедра биотехнологии и микробиологии, кафедра общей биологии и геномики, Институт клеточной биологии и биотехнологии);
4) "Химия и науки о земле" (факультет естественных наук: кафедра химии, кафедра физической и экономической географии, кафедра управления и инжиниринга в сфере охраны окружающей среды, НИИ биоорганической химии, НИИ новых химических технологий, Лаборатория физической и квантовой химии);
5) "Общественно-гуманитарные науки" (исторический факультет, факультет социальных наук, факультет международных отношений, факультет журналистики и политологии, экономический факультет, юридический факультет, филологический факультет, научно-исследовательский центр тюркологии и алтаистики, Центр межэтнических отношений и толерантности Ассамблеи народа Казахстана, НИИ археологии имени К. Акишева, Институт по изучению проблем журналистики, НИИ современных исследований, НИИ "Абай академиясы", научный центр "Отырар кітапханасы", Институт культуры и духовного развития "Алаш", Институт Конфуция);
6) "Инжиниринг" (архитектурно-строительный факультет, транспортно-энергетический факультет, научно-производственный центр "ENU LAB", научно-исследовательский центр "Строительных материалов и технологий", Геотехнический институт, Евразийский технологический институт, научно-исследовательская проектно-конструкторская лаборатория "Технология, механизация и автоматизация строительных и транспортных процессов", научно-исследовательский центр "Логистические и интеллектуальные технологии на транспорте", Евразийский институт физико-энергетических исследований и наукоемких технологий (Лаборатория энергетики и функциональных материалов), НИИ "Энергосбережение и энергоэффективные технологии").
Функционируют лаборатория инженерного профиля в области ядерной физики и испытательная лаборатория строительных материалов и смесей "ENU-Lab". Уникальность данных лабораторий заключается в оснащении широким спектром специфичного оборудования, позволяющего проводить полный комплекс исследований в областях ядерной физики, материаловедения, исследований строительных материалов.
С 2015 года функционирует IKCEICT (India-Kazakhstan Centre of Excellence in Information Communication Technology) – Индийско-Казахстанский центр в сфере информационно-коммуникационных технологий, действующий на базе суперкомпьютера PARAM. Сотрудники данного центра принимают участие в проведении отечественных и международных НИОКР.

Осыған байланысты Ғылыми кеңестің 2020 жылғы 27 қазандағы шешімімен 6 ғылыми-білім беру кластері құрылды:
1) "Физикалық ғылымдар және ядролық технология" (физика-техникалық факультет, Инженерлік бейіндегі зертхана, Еуразиялық халықаралық теориялық физика орталығы);
2) "Математика және ақпараттық технологиялар" (ақпараттық технология факультеті, механика-математика факультеті, Теориялық математика және ғылыми есептеулер институты, Еуразиялық математикалық институт, Ақпараттық қауіпсіздік және криптология ҒЗИ, Жасанды интеллект ҒЗИ, IKCEICT орталығы (India-Kazakhstan Centre of Excellence in Information Communication Technology);
3) "Биология, биомедицина және биотехнология" (жаратылыстану ғылымдары факультеті: биотехнология және микробиология кафедрасы, жалпы биология және геномика кафедрасы, Жасушалық биология және биотехнология институты);
4) "Химия және жер туралы ғылымдар" (жаратылыстану ғылымдары факультеті: химия кафедрасы, физикалық және экономикалық география кафедрасы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы басқару және инжиниринг кафедрасы, Биоорганикалық химия ҒЗИ, Жаңа химиялық технология ҒЗИ, Физикалық және кванттық химия зертханасы);
5) "Қоғамдық-гуманитарлық ғылымдар" (тарих факультеті, әлеуметтік ғылымдар факультеті, халықаралық қатынастар факультеті, журналистика және саясаттану факультеті, экономика факультеті, заң факультеті, филология факультеті, Түркітану және алтаистика ғылыми-зерттеу орталығы, Қазақстан халқы Ассамблеясының этносаралық қатынастар және толеранттылық орталығы, К. Ақышев атындағы археология ҒЗИ, Журналистика мәселелерін зерттеу институты, Заманауи зерттеулер ҒЗИ, "Абай академиясы" ҒЗИ, "Отырар кітапханасы" ғылыми орталығы, "Алаш" мәдениет және рухани даму институты, Конфуций институты);
6) "Инжиниринг" (сәулет-құрылыс факультеті, көлік-энергетика факультеті, "ENU LAB" ғылыми-өндірістік орталығы, "Құрылыс материалдары мен технологиялары" ғылыми-зерттеу орталығы, Геотехникалық институт, Еуразиялық технологиялық институты, "Құрылыс және көлік процестерінің технологиясы, оларды механикаландыру және автоматтандыру" ғылыми-зерттеу жобалау-конструкторлық зертхана, "Көліктегі логистикалық және зияткерлік технологиялар" ғылыми-зерттеу орталығы, Еуразиялық физика-энергетикалық зерттеулер және ғылымды қажетсінетін технологиялар институты (Энергетика және функционалдық материалдар зертханасы), "Энергия үнемдеу және энергия тиімді технологиялар" ҒЗИ).
Ядролық физика саласындағы инженерлік бейіндегі зертхана және "ENU-Lab" құрылыс материалдары мен қоспаларын сынау зертханасы жұмыс істейді. Бұл зертханалардың бірегейлігі ядролық физика, материалтану, құрылыс материалдарын зерттеу салаларында зерттеудің толық кешенін жүргізуге мүмкіндік беретін өзіндік жабдықтың кең спектрімен жарақтандырылуына сайып келеді.
2015 жылдан бері PARAM суперкомпьютері базасында жұмыс істейтін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы Үндістан-Қазақстан орталығы IKCEICT (India-Kazakhstan Center of Excellence in Information Communication Technology) жұмыс істейді. Осы орталықтың қызметкерлері отандық және халықаралық ҒЗТКЖ жүргізуге қатысады.

В 2021 – 2022 годах в состав ЕНУ вошли акционерные общества "Финансовая академия" и "Парк ядерных технологий".
В университете издается 17 научных журналов, 3 из которых ("Eurasian Mathematical Journal", "Eurasian Journal of Mathematical and Computer Applications", "Journal of Physics and Functional Materials") включены в международные базы данных Scopus и Web of Science, 14 – в перечень изданий, рекомендованных МНВО.
В ЕНУ действует система материального стимулирования публикационной активности ППС по результатам публикаций в научных изданиях, входящих в базу Web of Science.
За последние пять лет публикационная активность ученых ЕНУ возросла вдвое. Более половины статей публикуются в журналах Q1, Q2 базы Web of Science. Средняя цитируемость одной статьи за последние 5 лет по базе Web of Science равна 3,89, по базе Scopus – 3,7. Публикации ряда ведущих ученых университета из года в год входят в 1 % самых цитируемых в мире в своей предметной области.
С 2017 года учеными университета получено 483 охранных документа, в том числе 439 авторских свидетельств, 40 патентов, 2 международных патента и 2 товарных знака.
В ЕНУ функционирует 26 диссертационных советов по 35 специальностям (по естественно-техническим специальностям – 13, социально-гуманитарным специальностям – 23). В последние пять лет в университете защищены 238 докторских диссертаций.
Для развития предпринимательства среди студенческой молодежи с 2017 года действует Молодежный бизнес-инкубатор, где прошли акселерацию более одной сотни проектов.
Создана и развивается система мотивации интеграции образовательной и научной деятельности ППС и студентов. С 2020 года введена категория "преподаватель-исследователь" со сниженной академической нагрузкой и повышенной оплатой труда.
В ЕНУ выстроено широкое взаимодействие с местными исполнительными органами, жителями города. Университет принимает активное участие в общественно-политической, социальной, культурной жизни республики, вносит свой вклад в решение локальных проблем столицы (социально-культурные аспекты, образование, здоровый образ жизни, транспорт, физическая культура и спорт, и др.).
Более трети студентов ЕНУ активно участвуют в реализации социально-значимых республиканских проектов. Более полутора тысяч молодых людей вовлечены в проекты "Нұрлы ақыл" (патриотизм, укрепление общечеловеческих ценностей, формирование высокой правовой и политической культуры), "Ыстық қайрат" (развитие физической культуры и здорового образа жизни, популяризация национальных видов спорта) и "Жылы жүрек" (развитие волонтерского движения).
Успешно развивается волонтерское движение: действует клуб "ENUvolunteers", нацеленный на поддержку пожилых людей с ограниченными возможностями, мигрантов и т.д.
В целях удовлетворения творческих потребностей студентов действует 79 молодежных клубов и объединений.

2021 – 2022 жылдары ЕҰУ құрамына "Қаржы академиясы" және "Ядролық технологиялар паркі" акционерлік қоғамдары кірді.
Университетте 17 ғылыми журнал шығарылады, олардың 3-еуі ("Eurasian Mathematical Journal", "Eurasian Journal of Mathematical and Computer Applications", "Journal of Physics and Functional Materials") Scopus және Web of Science халықаралық дерекқорына, 14-і ҒЖБМ ұсынған басылымдар тізбесіне енгізілген.
ЕҰУ-да Web of Science базасына кіретін ғылыми басылымдардағы жарияланымдар нәтижесі бойынша ОПҚ-ның жарияланымдық белсенділігін материалдық ынталандыру жүйесі жұмыс істейді.
Соңғы бес жылда ЕҰУ ғалымдарының жарияланымдық белсенділігі екі есе өсті. Мақалалардың жартысынан көбі Web of Science базасының Q1, Q2 журналдарында жарияланады. Соңғы бес жылда бір мақаладан орташа дәйексөз алу Web of Science базасы бойынша – 3,89, Scopus базасы бойынша – 3,7. Университеттің бірқатар жетекші ғалымдарының жарияланымы жыл сайын өздерінің пәндік саласында әлемдегі ең көп дәйексөз алынатын 1 %-ға кіреді.
2017 жылдан бері университет ғалымдары 483 қорғау құжатын, оның ішінде 439 авторлық куәлік, 40 патент, 2 халықаралық патент және 2 тауар белгісін алды.
ЕҰУ-да 35 мамандық бойынша (жаратылыстану-техникалық мамандықтар бойынша – 13, әлеуметтік-гуманитарлық мамандықтар бойынша – 23) 26 диссертациялық кеңес жұмыс істейді. Соңғы бес жылда университетте 238 докторлық диссертация қорғалды.
Студент жастар арасында кәсіпкерлікті дамыту үшін 2017 жылдан бастап Жастар бизнес-инкубаторы жұмыс істейді, онда жүзден астам жоба акселерациядан өтті.
ОПҚ-ның және студенттердің білім беру және ғылыми қызметінің интеграциясын ынталандыру жүйесі құрылып дамытылуда. 2020 жылдан бастап академиялық жүктемесі төмен және еңбекақысы жоғары "оқытушы-зерттеуші" деген санат енгізілді.
ЕҰУ-да жергілікті атқарушы органдармен, қала тұрғындарымен ауқымды өзара іс-қимыл орнатылған. Университет республиканың қоғамдық-саяси, әлеуметтік, мәдени өміріне белсенді қатысады, астананың жергілікті мәселелерін (әлеуметтік-мәдени аспектілер, білім беру, саламатты өмір салты, көлік, дене шынықтыру және спорт және т.б.) шешуге өз үлесін қосады.
ЕҰУ студенттерінің үштен бір бөлігінен астамы әлеуметтік маңызы бар республикалық жобаларды іске асыруға белсенді қатысады. Бір жарым мыңнан астам жас адам "Нұрлы ақыл" (патриотизм, жалпыадамзаттық құндылықты нығайту, құқықтық және саяси жоғары мәдениетті қалыптастыру), "Ыстық қайрат" (дене шынықтыру мен саламатты өмір салтын дамыту, ұлттық спорт түрлерін дәріптеу) және "Жылы жүрек" (волонтерлер қозғалысын дамыту) жобаларына жұмылдырылған.
Волонтерлер қозғалысы табысты дамытылуда: мүмкіндігі шектеулі қарт адамдарды, мигранттарды және т.б. қолдауға бағытталған "ENUvolunteers" клубы жұмыс істейді.
Студенттердің шығармашылық қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында 79 жастар клубы мен бірлестігі жұмыс істейді.

ЕНУ обладает учебно-материальными активами и 23 объектами инфраструктуры, в том числе 6 учебных корпусов, 8 общежитий, спорткомплекс "Евразия", учебно-оздоровительный центр "Тұмар", научная библиотека "Отырар".
В ежегодных рейтингах Независимого агентства аккредитации и рейтинга (НААР) и Независимого агентства оценки качества образования (НАОКО) образовательные программы ЕНУ занимают лидирующие позиции. Свидетельством тому служит высокая востребованность выпускников на рынке труда. Трудоустройство выпускников составило: в 2018 году – 85 %; в 2019 году – 90 %, в 2020 году – 90 %. Доля трудоустроенных выпускников в бакалавриате – 79 %, магистратуре – 86 % и докторантуре – 96 %.
Также жителями, органами государственного управления, бизнес-структурами страны высоко востребованы программы повышения квалификации и переподготовки кадров, в том числе по программе Серебряный университет для лиц "серебряного" возраста.
Вместе с тем существует ряд проблем, не позволяющих реализовать в полной мере потенциал университета в его действующей модели.
Прежде всего, это недостаточный уровень развития научной инфраструктуры, физическое и моральное устаревание основных фондов, дефицит учебных площадей и лабораторий, научных лабораторий, оснащенных сертифицированным оборудованием. Данный фактор оказывает негативное влияние на качество и результативность университетской науки и рост ее глобальной конкурентоспособности.
Результаты научной и научно-технической деятельности слабо интегрированы в образовательный процесс, не востребованы или мало востребованы отечественной индустрией и бизнесом. Доля их коммерциализации остается низкой.
Как следствие в структуре доходов доминирует государственное финансирование.
Реализуемые образовательные программы и проводимые научные исследования недостаточно практикоориентированы.
В этой связи трансформация ЕНУ позволит повысить качество кадрового и научно-технологического обеспечения казахстанской экономики, обеспечить рост базы знаний и научных исследований мирового уровня, повысить вклад университета в формирование конкурентоспособной, граждански активной и социально ответственной генерации казахстанцев.
В рамках настоящей Программы будет активизирована работа по вовлечению представителей крупного сектора бизнеса и национальных компаний к созданию университетской научно-инновационной инфраструктуры, необходимой для генерации и совершенствования технологий и подготовки кадров. Также будет обеспечено участие научных школ ЕНУ в деятельности существующих инновационных кластеров и передовых научных центров.

ЕҰУ-да оқу-материалдық активтері мен 23 инфрақұрылым объектісі, оның ішінде 6 оқу корпусы, 8 жатақхана, "Еуразия" спорт кешені, "Тұмар" оқу-сауықтыру орталығы, "Отырар" ғылыми кітапханасы бар.
Аккредиттеу және рейтинг тәуелсіз агенттігінің (АРТА) және Білім беру сапасын бағалау тәуелсіз агенттігінің (БСБТА) жыл сайынғы рейтингтерінде ЕҰУ-дың білім беру бағдарламалары алдыңғы орындарды иеленеді. Оның дәлелі – еңбек нарығында түлектерге деген жоғары сұраныс. Түлектердің жұмысқа орналасуы: 2018 жылы – 85 %; 2019 жылы – 90 %, 2020 жылы – 90 %. Бакалавриатта жұмысқа орналасқан түлектер үлесі – 79 %, магистратурада – 86 % және докторантурада – 96 %.
Сонымен қатар кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламалары, оның ішінде "ақсамай" жастағы адамдарға арналған Күміс университет бағдарламасы тұрғындардың, мемлекеттік басқару органдарының, бизнес-құрылымдардың жоғары сұранысына ие.
Сонымен бірге университеттің қазіргі моделінде оның әлеуетін толық ауқымда іске асыруға мүмкіндік бермейтін бірқатар проблемалар бар.
Ең алдымен, бұл – ғылыми инфрақұрылымды дамытудың жеткіліксіз деңгейі, негізгі қордың физикалық және моральдық ескіруі, оқу алаңдары мен зертханалар, сертификатталған жабдықпен жарақтандырылған ғылыми зертханалар тапшылығы. Бұл фактор университет ғылымының сапасы мен нәтижелілігіне және оның жаһандық бәсекеге қабілеттілігінің артуына теріс әсер етеді.
Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері білім беру процесіне нашар интеграцияланған, отандық индустрия және бизнес қажет етпейді немесе аз қажет етеді. Оларды коммерцияландыру үлесі төмен күйінде қалуда.
Нәтижесінде кіріс құрылымында мемлекеттік қаржыландыру басым.
Іске асырылатын білім беру бағдарламалары мен жүргізілетін ғылыми зерттеулердің практикаға бағдарлануы жеткіліксіз.
Осыған байланысты ЕҰУ-ды трансформациялау қазақстандық экономиканы кадрлық және ғылыми-технологиялық қамтамасыз ету сапасын арттыруға, әлемдік деңгейдегі білім базасы мен ғылыми зерттеудің артуын қамтамасыз етуге, бәсекеге қабілетті, азамат ретінде белсенді және әлеуметтік жауапты қазақстандықтар шоғырын қалыптастыруға университет үлесін арттыруға мүмкіндік береді.
Осы Бағдарлама шеңберінде технологияны генерациялау мен жетілдіру және кадрлар даярлау үшін қажетті университеттік ғылыми-инновациялық инфрақұрылымды құруға бизнестің ірі секторы мен ұлттық компаниялардың өкілдерін тарту жөніндегі жұмыс жандандырылатын болады. Сонымен қатар ЕҰУ ғылыми мектептерінің қазіргі инновациялық кластерлер мен озық ғылыми орталықтар қызметіне қатысуы қамтамасыз етіледі.

Раздел 4. Цель, задачи и пути их достижения
Цель и задачи развития ЕНУ разработаны и будут реализованы в соответствии с приоритетами Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, национального проекта "Качественное образование "Образованная нация", раздела "Наука" национального проекта "Технологический рывок за счет цифровизации, науки и инноваций", Концепция развития науки Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы и другими программными документами.
Цель: Трансформация некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" в исследовательский университет.
Задача 1. Интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования
Уровень развития наукоемких технологий в настоящее время является основой экономического состояния и научно-производственного потенциала страны. Интеграция образования с наукой и производством – это динамичная многокомпонентная система, единое образовательное пространство ОВПО, науки и производства.
Центральным звеном интеграционных процессов в сфере науки, образования и производства будет выступать университет. Форма исследовательского университета – это успешная форма интеграции образования, науки и бизнеса. При реализации исследовательских программ Университет будет развивать научно-прикладные исследования и разработки по заказу производственной сферы, а также проводить работу по развитию инновационной инфраструктуры, созданию научно-инновационных центров, технопарков, которые являются связующим звеном между образованием, наукой и производством.
Деятельность университета в контексте данной задачи будет направлена на предоставление передовых образовательных услуг на принципах "обучение через исследование" (Learning through Research), практикоориентированное обучение (learning by doing); непрерывное обучение или обучение на протяжении всей жизни (Lifelong Learning); полифункциональность (обучение, исследование, инновационное производство); превалирование послевузовской подготовки; ориентацию на национальные и мировые приоритеты развития науки и экономики; современную систему управления человеческими ресурсами (new HR-managment), множественность источников финансирования и других.
Университет создаст интеллектуальную обучающую систему Smart.Learning.ENU и условия для индивидуальной образовательной траектории обучающихся всех уровней с использованием Learning Management System (LMS), интеллектуальных МООК, цифровой библиотеки (digital library) и интеллектуальной оценки результатов обучения (smart assessment).
В целях развития научно-образовательной и производственной базы университета будут созданы лаборатории для проведения научно-исследовательских работ, а также откроются площадки для обучения практическим навыкам обучающихся по таким научно-образовательным кластерам, как: "Физические науки и ядерные технологии", "Биология, биомедицина и биотехнологии".
Задача 2. Повышение качества подготовки кадров, соответствующих задачам формирования инновационной экономики страны

4-бөлім. Мақсат, міндеттер және оларға қол жеткізу жолдары
ЕҰУ-ды дамыту мақсаттары мен міндеттері Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының, "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасының, "Цифрландыру, ғылым және технологиялар есебінен технологиялық серпіліс" ұлттық жобасының "Ғылым" бөлімінің, Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасының және басқа да бағдарламалық құжаттардың басымдықтарына сәйкес әзірленіп, іске асырылатын болады.
Мақсат: "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамын зерттеу университеті етіп трансформациялау.
1-міндет. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау
Ғылымды қажетсінетін технологиялардың даму деңгейі қазіргі уақытта елдің экономикалық жай-күйі мен ғылыми-өндірістік әлеуетінің негізі болып табылады. Білім беруді ғылыммен және өндіріспен интеграциялау – бұл көп компонентті серпінді жүйе, ЖЖКБҰ-ның, ғылым мен өндірістің біртұтас білім беру кеңістігі.
Университет ғылым, білім беру және өндіріс саласындағы интеграциялық процестің орталық буыны ретінде әрекет етеді. Зерттеу университетінің нысаны – бұл білімді, ғылым мен бизнесті интеграциялаудың табысты нысаны. Зерттеу бағдарламаларын іске асырған кезде Университет өндірістік саланың тапсырысы бойынша ғылыми-қолданбалы зерттеулер мен әзірлемелерді дамытып, сонымен қатар білім беру, ғылым және өндіріс арасындағы байланыстырушы буын болып табылатын инновациялық инфрақұрылымды дамыту жөнінде жұмыс жүргізетін болады.
Осы міндет тұрғысынан университеттің қызметі "зерттеу арқылы оқыту" (Learning through Research), практикаға бағдарланған оқыту (learning by doing); үздіксіз оқыту немесе өмір бойы оқыту (Lifelong Learning); көп функционалдық (оқыту, зерттеу, инновациялық өндіріс); жоғары оқу орнынан кейінгі даярлықтың басым болуы; ғылым мен экономиканы дамытудың ұлттық және әлемдік басымдықтарына бағдарлану; адами ресурстарды басқарудың қазіргі заманғы жүйесі (new HR-managment), қаржыландыру көздерінің көп болуы және басқа қағидаттарындағы озық білім беру қызметтерін ұсынуға бағытталатын болады.
Университет Smart.Learning.ENU зияткерлік оқыту жүйесін құрады және Learning Management System (LMS), зияткерлік ЖАОК, цифрлық кітапхананы (digital library) және оқыту нәтижелерін зияткерлік бағалауды (smart assessment) пайдалана отырып, барлық деңгейдегі білім алушыларға жеке білім беру траекториясы үшін жағдай жасайды.
Университеттің ғылыми-білім беру және өндірістік базасын дамыту мақсатында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізетін зертханалар құрылады, сондай-ақ "Физикалық ғылымдар және ядролық технологиялар", "Биология, биомедицина және биотехнология" сияқты ғылыми-білім беру кластерлері бойынша білім алушыларға практикалық машықтарды үйрету үшін алаңдар ашылады.
2-міндет. Елдің инновациялық экономикасын қалыптастыру міндеттеріне сай келетін кадрларды даярлау сапасын арттыру

Университет к 2025 году намерен войти в Топ-200 ОВПО мира в рейтинге QS WUR. Расширится количество образовательных программ, аккредитованных международными агентствами. Преимущественное развитие получат программы на английском языке, совместные и двудипломные программы (joint program, double degree program) с ведущими мировыми университетами, уникальные minor программы, будет расширяться бизнес-образование MBA и DBA.
Усилится роль работодателя при формировании образовательных программ на всех уровнях образования.
Повысится доля зарубежных преподавателей и иностранных обучающихся, в том числе за счет открытия зарубежных филиалов.
Университетом будет обеспечен высокий уровень участия ППС в научной и инновационной деятельности, а ведущих ученых – в образовательном процессе.
Набор ППС будет осуществляться на основе высоких стандартов (наличие научных достижений, талантов в какой-либо сфере и т.д.).
Продолжится процесс расширения академической самостоятельности. На основе принципов автономизации и децентрализации управления отдельные факультеты буду преобразованы в высшие школы и институты.
В целом будет улучшена научно-образовательная экосистема через развитие конкуренции за право обучаться у лучшего преподавателя, выбирать востребованные модули, программы наставничества ученых для мотивированных обучающихся; партнерские программы с работодателями и научными организациями; воспитание новых поколений лидеров науки и инноваций.
Будет обеспечен баланс между преподавательской и научной деятельностью ППС.
Оплата труда ППС повысится за счет доли дохода от проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности. Для этого будут реализованы специальные меры по стимулированию научной деятельности ППС и воспроизводству научных кадров (грейдинговая система оплаты труда, KPI и др.).
Повысится доля преподавателей, прошедших стажировку в ведущих зарубежных исследовательских университетах, научных центрах и организациях.
Будет расширяться международное партнерство в образовательной деятельности, проектах коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности через продвижение деятельности культурно-языковых центров университета, программы Welcome to ENU, коллаборацию с международными рекрутинговыми компаниями, внедрение стипендиальных программ для талантливых иностранных абитуриентов, увеличение количества университетов-партнеров, входящих в Топ-300 мирового рейтинга ОВПО.
Будет сформирована эффективная организационная структура управления человеческими ресурсами (new HR-managment): в управлении университетом весомая роль будет отводиться ППС.
Будут прочно укоренены принципы академической честности и исследовательской этики на институциональном и академическом уровнях по опыту международных университетов.
Использование инновационных программ, научных достижений, продвижение талант-менеджмента, широкое привлечение зарубежных ученых и преподавателей повысит глобальную конкурентоспособность ЕНУ. Университет планирует войти в топ-200 в международном рейтинге QS WUR, повысить долю образовательных программ, прошедших международную аккредитацию, а также повысить степень удовлетворенности работодателей качеством подготовки кадров.
Задача 3. Укрепление взаимодействия науки, производства и бизнеса
Университет будет в полной мере использовать все ресурсы и возможности, предусмотренные в программных документах по развитию отечественной науки.
Рост финансирования НИОКР

Университет 2025 жылға қарай QS WUR рейтингінде әлемнің Топ-200 ЖЖКБҰ-ға кіруге ниетті. Халықаралық агенттіктер аккредиттеген білім беру бағдарламаларының саны кеңейеді. Ағылшын тіліндегі бағдарламалар, әлемнің жетекші университеттерімен бірлескен және қос дипломды бағдарламалар (joint program, double degree program), бірегей minor бағдарламалар басым дамитын болады, MBA және DBA бизнес-білімі кеңейтілетін болады.
Барлық білім беру деңгейлерінде білім беру бағдарламаларын қалыптастыру кезінде жұмыс берушінің рөлі күшейтіледі.
Шетелдік оқытушылар мен шетелдік білім алушылардың үлесі, оның ішінде шетелдік филиалдар ашу есебінен артады.
Университет ОПҚ-ның ғылыми және инновациялық қызметке, ал жетекші ғалымдардың – білім беру процесіне қатысуының жоғары деңгейін қамтамасыз ететін болады.
ОПҚ-ны қабылдау жоғары стандарттар (ғылыми жетістіктердің болуы, қандай да бір саладағы талант және т.б.) негізінде жүзеге асырылады.
Академиялық дербестікті кеңейту процесі жалғасады. Басқаруды дербестендіру және орталықсыздандыру қағидаттары негізінде жекелеген факультеттер жоғары мектептер мен институттар болып қайта құрылатын болады.
Жалпы, үздік оқытушыдан білім алу, талап етілетін модульдерді, ынталы білім алушылар үшін ғалымдардан тәлім алу бағдарламаларын таңдау құқығы үшін бәсекелестікті дамыту; жұмыс берушілермен және ғылыми ұйымдармен әріптестік бағдарламалары; ғылым мен инновация үздіктерінің жаңа буындарын тәрбиелеу арқылы ғылыми-білім беру экожүйесі жақсартылатын болады.
ОПҚ-ның оқытушылық және ғылыми қызметі арасында теңгерім қамтамасыз етіледі.
ОПҚ еңбегіне ақы төлеу ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобасынан түсетін табыс үлесі есебінен арттырылады. Ол үшін ОПҚ ғылыми қызметін ынталандыру және ғылыми кадрларды молайту жөніндегі арнайы шаралар (еңбекке ақы төлеудің грейдингтік жүйесі, KPI және т.б.) іске асырылатын болады.
Шетелдік жетекші зерттеу университеттерінде, ғылыми орталықтар мен ұйымдарда тағылымдамадан өткен оқытушылар үлесі артады.
Университеттің мәдени-тіл орталықтарының қызметін, Welcome to ENU бағдарламасын ілгерілету, халықаралық рекрутингтік компаниялармен коллаборация, дарынды шетелдік талапкерлер үшін стипендиялық бағдарламаларды енгізу, ЖЖКБҰ әлемдік рейтингінің Топ-300 кіретін әріптес ЖЖКБҰ санын ұлғайту арқылы білім беру қызметіндегі, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларындағы халықаралық әріптестік кеңейтіледі.
Адами ресурстарды басқарудың тиімді ұйымдық құрылымы (new HR-managment) қалыптастырылады: университетті басқаруда ОПҚ-ға маңызды рөл беріледі.
Халықаралық университеттердің тәжірибесі бойынша институционалдық және академиялық деңгейлерде академиялық адалдық және зерттеу этикасы қағидаттары орнатылады.
Инновациялық бағдарламаларды, ғылыми жетістіктерді пайдалану, талант-менеджментті ілгерілету, шетелдік ғалымдар мен оқытушыларды кеңінен тарту ЕҰУ-дың жаһандық бәсекеге қабілеттілігін арттырады. Университет QS WUR халықаралық рейтингінде Топ-200 кіруге, халықаралық аккредиттеуден өткен білім беру бағдарламаларының үлесін арттыруға тиіс, сондай-ақ жұмыс берушілердің кадрларды даярлау сапасына қанағаттану дәрежесі артады.
3-міндет. Ғылымның, өндіріс пен бизнестің өзара іс-қимылын нығайту
Университет отандық ғылымды дамыту жөніндегі бағдарламалық құжаттарда көзделген барлық ресурс пен мүмкіндікті толық көлемде пайдаланатын болады.
ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың өсуі

Ожидается, что вследствие общего роста финансирования науки в Республике Казахстан до 1 % от ВВП к 2025 году и последовательного расширения университетом источников и новых инструментов финансирования, объем средств, выделяемых на научно-исследовательские работы, в общей структуре расходов возрастет.
Университетская наука будет задействована в решении прикладных проблем национального уровня путем реализации научных проектов и научно-технических программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых МНВО, отраслевыми государственными органами в рамках государственных заданий, грантового и программно-целевого финансирования за счет республиканского бюджета.
Вместе с тем, для стимулирования софинансирования прикладных исследований и проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности будет выстроено партнерство научных подразделений и ведущих ученых ЕНУ с предприятиями реального сектора, местными исполнительными органами, институтами развития, недропользователями, венчурными фондами, субъектами малого и среднего бизнеса по решению научно-технических задач отраслей, территорий, производств, индустрии и т.д.
Расширится участие университетской науки в научных исследованиях, проводимых в коллаборации с зарубежными учеными, финансируемых в рамках межправительственных соглашений, международными фондами и организациями.
Основными направлениями научных исследований будут медико-биологические, в областях ядерной физики, энергоэффективности и "зеленых" технологий, информационных технологий, инжиниринга, общественно-гуманитарных наук и др.
Для координации работы по расширению источников финансирования НИОКР будет создано проектное бюро.
Укрепление кадрового и научного потенциала
Необходимым условием роста востребованности результатов научной и научно-технической деятельности ЕНУ реальным сектором и ее инвестиционной привлекательности является повышение конкурентоспособности кадрового и научного потенциала.
Кадровый потенциал университетской науки будет укрепляться путем изменения соотношения между подготовкой бакалавров и магистрантов, докторантов, увеличения доли остепененных ППС и защитившихся выпускников докторантуры, результативной интеграции с научно-исследовательскими институтами страны в рамках специальной программы МНВО (привлечение к преподаванию сотрудников НИИ, совместные диссертационные советы, НИОКР, интеграция их результатов в образовательный процесс и т.д.).
Вследствие ежегодного участия в государственном грантовом проекте "Жас ғалым", а также обучения за счет собственных средств возрастет число постдокторантов, реализующих научные исследования на кафедрах и в научных подразделениях университета (в том числе из числа зарубежных специалистов).
Научный потенциал будет укрепляться также путем ежегодного направления ученых ЕНУ на стажировки в ведущие научные центры мира в рамках государственной программы стажировки пятисот казахстанских ученых, совместных исследований и партнерства с ведущими зарубежными учеными и научными центрами, семинаров, тренингов международных компаний (Elsevier, Clarivate и др.), программы Всемирного Банка по стимулированию продуктивных инноваций и других международных организаций-доноров.
Значительное внимание будет уделено увеличению доли и поддержке молодых ученых, расширению участия студентов, магистрантов и докторантов в проводимых НИОКР, привлечению в научные проекты и научно-технические программы талантливых исследователей-казахстанцев, работающих за рубежом. Для устойчивого развития научных школ университета будут привлекаться ресурсы созданного эндаумент-фонда.
В целях стабильного воспроизводства научных кадров ЕНУ будет оказывать поддержку проектам формирования научной грамотности школьников, STEM-лабораторий, малых академий, конкурсов научных проектов и идей, популяризации науки.
Будет внедрена новая система материального поощрения, направленная на стимулирование публикационной активности ученых, а также за крупные достижения в области коммерциализации технологий.
В рамках цифровизации планируются создание системы мониторинга, накопления и анализа наукометрической информации с использованием Big Data, формирование единого репозитория научных результатов ученых, внедрение электронных сервисов научного руководства, консультирования, рецензирования и экспертизы.
Будет увеличено число журналов, входящих в базы Web of Science и Scopus, приняты меры по стимулированию патентной активности и поддержке их витальности.
Результатом должен стать рост доли ППС, занимающегося исследовательской деятельностью, доли молодых ученых, публикационной и патентной активности, вовлеченности в международные проекты.
Развитие научно-производственной экосистемы ЕНУ
Ключевым условием становления ЕНУ в качестве исследовательского университета и повышения его вклада в развитие инновационной экономики является модернизация образовательной и научной инфраструктуры.
На базе нового кампуса "ЕNU-TECH" планируется создать "Евразийский лабораторный центр" и научно-технологический парк "ENU Enterprise". Многофункциональный научно-лабораторный комплекс целесообразно сформировать на базе международных научно-образовательных кластеров.
По кластеру "Биология, биомедицина и биотехнология" предлагается создать следующие лаборатории: лаборатория клеточной и молекулярной биологии; лаборатория инновационных биомедицинских технологий; лаборатория биохимии и иммунологии; лаборатория инновационных материалов для регенеративной медицины; лаборатория физико-химических методов анализа и пробоподготовки; лаборатория биофизических исследований; виварий и ботанический сад.
По кластеру "Физические науки и ядерная физика" предлагается создать следующие лаборатории: лаборатория электронно-парамагнитного резонанса исследований; лаборатория ядерно-физических исследований; лаборатория Рамановской спектроскопии; лаборатория электронной микроскопии; лаборатория рентгеноструктурного анализа; лаборатория исследований механических свойств твердых тел.
Аккредитация лабораторной базы позволит увеличить доход от коммерческой деятельности, создать сеть R&D-центров и малых инновационных предприятий.
Научно-образовательные кластеры будут интегрированы с производственным сектором путем создания совместных консорциумов. Высоким потенциалом обладают существующие консорциумы: Евразийский центр технологий, PARAM-BILIM, Образовательная экосистема в сфере ИКТ. В целях углубления взаимодействия с производственным сектором будут создаваться и новые консорциумы с участием научно-образовательных кластеров университета.

2025 жылға қарай Қазақстан Республикасында ғылымды қаржыландырудың ЖІӨ-нің 1 %-ына дейін жалпы өсуі және университеттің қаржыландыру көздері мен жаңа құралдарын жүйелі түрде кеңейтуі нәтижесінде шығыстардың жалпы құрылымында ғылыми-зерттеу жұмыстарына бөлінетін қаражат көлемі өседі деп күтілуде.
Университеттік ғылым мемлекеттік тапсырмалар, республикалық бюджет есебінен гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде ҒЖБМ, салалық мемлекеттік органдар қаржыландыратын ғылыми жобалар мен ғылыми-техникалық бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын іске асыру арқылы ұлттық деңгейдегі қолданбалы проблемаларды шешуге араласатын болады.
Сонымен қатар қолданбалы зерттеулерді және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын қоса қаржыландыруды ынталандыру үшін салалардың, аумақтардың, өндірістердің, индустрияның және т.б. ғылыми-техникалық міндеттерін шешу бойынша ЕҰУ-дың ғылыми бөлімшелері мен жетекші ғалымдарының нақты сектор кәсіпорындарымен, жергілікті атқарушы органдармен, даму институттарымен, жер қойнауын пайдаланушылармен, венчурлік қорлармен, шағын және орта бизнес субъектілерімен әріптестігі құрылады.
Университеттік ғылымның үкіметаралық келісімдер шеңберінде қаржыландырылатын, халықаралық қорлар және ұйымдар қаржыландыратын шетелдік ғалымдармен коллаборацияда жүргізілетін ғылыми зерттеулерге қатысуы кеңейеді.
Ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттары медициналық-биологиялық, ядролық физика, энергия тиімділігі және "жасыл" технологиялар, ақпараттық технологиялар, инжиниринг, қоғамдық-гуманитарлық ғылымдар және т.б. салаларда болады.
ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру көздерін кеңейту жөніндегі жұмысты үйлестіру үшін жобалау бюросы құрылады.
Кадрлық және ғылыми әлеуетті нығайту
Кадрлық және ғылыми әлеуеттің бәсекеге қабілеттілігін арттыру ЕҰУ ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін нақты сектордың қажет етуін және оның инвестициялық тартымдылығын арттырудың қажетті шарты болып табылады.
Университеттік ғылымның кадрлық әлеуеті бакалаврлар мен магистранттар, докторанттар даярлау арасындағы арақатынасты өзгерту, ғылыми дәрежесі бар ОПҚ және докторантураны қорғап шыққан түлектердің үлесін арттыру, ҒЖБМ арнайы бағдарламасы шеңберінде елдің ғылыми-зерттеу институттарымен нәтижелі интеграция (ҒЗИ қызметкерлерін оқытушылыққа тарту, бірлескен диссертациялық кеңестер, ҒЗТКЖ, олардың нәтижелерін білім беру процесіне интеграциялау және т.б.) арқылы нығайтылатын болады.
"Жас ғалым" мемлекеттік гранттық жобасына жыл сайын қатысу, сондай-ақ өз қаражаты есебінен оқу нәтижесінде университеттің кафедраларында және ғылыми бөлімшелерінде ғылыми зерттеулерді іске асыратын (оның ішінде шетелдік мамандар қатарынан) постдокторанттар саны артады.
Ғылыми әлеует ЕҰУ ғалымдарын бес жүз қазақстандық ғалымның мемлекеттік тағылымдама бағдарламасы шеңберінде, шетелдік жетекші ғалымдармен және ғылыми орталықтармен бірлескен зерттеулер мен әріптестік, халықаралық компаниялардың (Elsevier, Clarivate және басқалар) семинарлары, тренингтері, Дүниежүзілік Банктің өнімді инновацияларды ынталандыру жөніндегі бағдарламасы және басқа да халықаралық донор ұйымдар шеңберінде әлемнің жетекші ғылыми орталықтарына жыл сайын тағылымдамаға жіберу арқылы күшейтіледі.
Жас ғалымдар үлесін ұлғайтуға және қолдауға, студенттердің, магистранттар мен докторанттардың жүргізіліп жатқан ҒЗТКЖ-ға қатысуын кеңейтуге, ғылыми жобалар мен ғылыми-техникалық бағдарламаларға шетелде жұмыс істейтін талантты қазақстандық зерттеушілерді тартуға көп көңіл бөлінетін болады. Университеттің ғылыми мектептерінің орнықты дамуы үшін құрылған эндаумент-қор ресурсы тартылады.
Ғылыми кадрларды тұрақты молайту мақсатында ЕҰУ оқушылардың ғылыми сауаттылығын қалыптастыру жобаларына, STEM-зертханаларға, шағын академияларға, ғылыми жобалар мен идеялар конкурстарына, ғылымды танымал етуге қолдау көрсететін болады.
Ғалымдардың жариялау белсенділігін ынталандыруға бағытталған, сондай-ақ технологияларды коммерцияландыру саласындағы ірі жетістік үшін материалдық көтермелеудің жаңа жүйесі енгізіледі.
Цифрландыру шеңберінде Big Data-ны пайдаланып, ғылыми-метрикалық ақпаратты мониторингтеу, жинақтау және талдау жүйесін құру, ғалымдардың ғылыми нәтижесінің бірыңғай репозиторийін қалыптастыру, ғылыми жетекшілік етудің, консультация берудің, рецензиялаудың және сараптаманың электрондық сервисін енгізу жоспарлануда.
Web of Science және Scopus базасына кіретін журналдар саны көбейеді, патенттік белсенділікті ынталандыру және олардың өміршеңдігін қолдау жөнінде шаралар қабылданады.
Нәтижесінде зерттеу қызметімен айналысатын ОПҚ үлесінің, жас ғалымдар үлесінің, жарияланымдық және патенттік белсенділіктің, халықаралық жобаларға қатысудың өсуі болуға тиіс.
ЕҰУ-ның ғылыми-өндірістік экожүйесін дамыту
ЕҰУ-ның зерттеу университеті ретінде қалыптасуының және оның инновациялық экономиканы дамытуға қосатын үлесін арттырудың негізгі шарты білім беру мен ғылыми инфрақұрылымды жаңғырту болып табылады.
Жаңа "ЕNU-TECH" кампусы базасында "Еуразиялық зертханалық орталық" және "ENU Enterprise" ғылыми-технологиялық паркін құру жоспарлануда. Көпфункционалды ғылыми-зертханалық кешенді халықаралық ғылыми-білім беру кластерлері базасында қалыптастырған жөн.
"Биология, биомедицина және биотехнология" кластері бойынша мынадай зертханалар құру ұсынылады: жасушалық және молекулалық биология зертханасы; инновациялық биомедициналық технологиялар зертханасы; биохимия және иммунология зертханасы; регенеративті медицинаға арналған инновациялық материалдар зертханасы; талдау мен сынама дайындаудың физика-химиялық әдістері зертханасы; биофизикалық зерттеулер зертханасы; виварий және ботаникалық бақ.
"Физикалық ғылымдар және ядролық физика" кластері бойынша мынадай зертханалар құру ұсынылады: электрондық-парамагниттік резонанстық зерттеулер зертханасы; ядролық-физикалық зерттеулер зертханасы; Раман спектроскопиясы зертханасы; электронды микроскопия зертханасы; рентген-құрылымдық талдау зертханасы; қатты денелердің механикалық қасиеттерін зерттеу зертханасы.
Зертханалық базаны аккредиттеу коммерциялық қызметтен түсетін кірісті ұлғайтуға, R&D-орталықтары мен шағын инновациялық кәсіпорындар желісін құруға мүмкіндік береді.
Ғылыми-білім беру кластерлері бірлескен консорциумдар құру арқылы өндірістік сектормен интеграцияланатын болады. Қазіргі консорциумдар: Еуразиялық технология орталығы, PARAM-BILIM, АКТ саласындағы білім беру экожүйесі жоғары әлеуетке ие. Өндірістік сектормен өзара іс-қимылды тереңдету мақсатында университеттің ғылыми-білім беру кластерінің қатысуымен жаңа консорциумдар құрылатын болады.

Также на базе акционерного общества "Парк ядерных технологий", обладающего комплексами радиационных технологий на основе электронных ускорителей ЭЛВ-4 и ИЛУ-10, будет налажено производство пилотных образцов, опытных партий инновационной продукции на основе научных разработок ученых ЕНУ.
Инновационная активность будет стимулироваться путем создания бизнес-акселератора, предоставления университетских грантов, запуска стартап-проектов. В этих целях будет создан Фонд поддержки инноваций.
В целях привлечения инвестиций в НИОКР будут заключены меморандумы и определены приоритетные направления сотрудничества с акционерным обществом "Фонд науки", Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерным обществом "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations", местными исполнительными органами, крупными предприятиями реального сектора, недропользователями и другими структурами.
Получат дальнейшее развитие лаборатория инженерного профиля ЕНУ, научно-производственный центр "ENU-Lab" путем расширения их взаимодействия с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности по проведению НИОКР.
Будет создана единая цифровая платформа e-lab для координации деятельности всех научных лабораторий и научных школ ЕНУ, интегрированная в единую информационную систему "Наука Казахстана".
Для эффективного содействия реализации инновационных проектов научных школ университета с субъектами частного предпринимательства будет проведена переподготовка менеджеров Офиса коммерциализации в соответствии с международными стандартами, расширена сеть коворкинг-центров на базе факультетов.
На системной основе будут проводиться мероприятия различных форматов по презентации готовых к коммерциализации объектов интеллектуальной собственности, исследования по выявлению потребностей бизнеса в НИОКР. Будут приняты меры по созданию совместного конструкторского бюро, инжиниринговых и инновационных центров, стартап-компаний.
В результате вышеозначенных мер планируется увеличить долю коммерциализируемых проектов от общего количества завершенных прикладных научно-исследовательских работ, повысить долю доходов от науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
Задача 4. Повышение вклада в развитие человеческого и социального капитала
В ЕНУ будут созданы комфортные условия для личностного развития, инклюзивного образования, досуговой деятельности, занятий спортом путем увеличения мест коллективного пользования (open-spaces, co-working площадки, creative spaces, individual spaces, relax spaces и т.д.).
Социальные обязательства будут служить обязательным критерием для дальнейшего роста студентов по академическим уровням обучения и привлечения молодежи в науку (взаимодействие с обществом и неправительственными организациями, волонтерская деятельность, участие в социально значимых проектах, направленных на содействие социальному развитию и многие другие).
ЕНУ обеспечит прозрачную кадровую политику с акцентом на "талант-менеджмент", в том числе привлечение преподавателей и студентов из-за рубежа. Будет совершенствоваться система мотивации и стимулирования ППС с учетом международного опыта, внедрением грейдинговой системы оплаты труда и KPI.
ЕНУ обеспечит достаточность квалифицированного преподавательского состава и административного персонала, преподаватели и студенты будут активно вовлечены в процесс принятия решений.
ЕНУ будет развивать корпоративную культуру с нулевой терпимостью к коррупции, создаст действенные инструменты взаимодействия на вертикальном и горизонтальном уровнях управления.
ЕНУ продолжит развитие цифровой инфраструктуры путем создания единой информационной системы и обеспечения цифровизации всех бизнес-процессов. Будет создана цифровая экосистема сервисов Smart ENU, осуществлен редизайн организационно-административной структуры и внедрен инновационный менеджмент.
ЕНУ будет оказывать активное содействие развитию столицы. Научные и инновационные проекты ученых будут направлены на реализацию проекта "Smart-сity", культивирование здорового образа жизни, создание "территории без границ", привлечение жителей города к использованию инфраструктурных объектов университета.
Университет будет принимать деятельное участие в реализации программ и проектов, направленных на укрепление общенационального единства и модернизацию страны. Получат новый импульс взаимодействие с государственными и общественными институтами.
Таким образом, ЕНУ, получив статус исследовательского университета, будет развиваться как центр лучшего образования, результативной науки, продуктивных инноваций и гармоничного развития личности.

Сонымен қатар радиациялық технологиялар кешені бар "Ядролық технологиялар паркі" акционерлік қоғам базасында ЭЛВ-4 және ИЛУ-10 электрондық үдеткіштері негізінде ЕҰУ ғалымдарының ғылыми әзірлемелері негізінде инновациялық өнімдердің пилоттық үлгілерін, тәжірибелік партияларын өндіру жолға қойылады.
Инновациялық белсенділік бизнес-акселератор құру, университеттік гранттар беру, стартап-жобаларды іске қосу арқылы ынталандырылатын болады. Осы мақсатта Инновацияларды қолдау қоры құрылады.
ҒЗТКЖ-ға инвестициялар тарту мақсатында "Ғылым қоры" акционерлік қоғамымен, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен, "QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамымен, жергілікті атқарушы органдармен, нақты сектордың ірі кәсіпорындарымен, жер қойнауын пайдаланушылармен және басқа да құрылымдармен меморандумдар жасалып, ынтымақтастықтың басым бағыттары айқындалатын болады.
ЕҰУ инженерлік бейіндегі зертханасының, "ENU-Lab" ғылыми-өндірістік орталығының ҒЗТКЖ жүргізу жөніндегі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимылын кеңейту арқылы олар одан әрі дамытылады.
ЕҰУ барлық ғылыми зертханалары мен ғылыми мектептерінің қызметін үйлестіру үшін "Қазақстан ғылымы" бірыңғай ақпараттық жүйесіне интеграцияланған e-lab бірыңғай платформасы құрылатын болады.
Университеттің ғылыми мектептерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерімен инновациялық жобаларын іске асыруға тиімді жәрдемдесу үшін Коммерцияландыру офисі менеджерлерін халықаралық стандарттарға сәйкес қайта даярлау жүргізіледі, факультеттер базасында коворкинг-орталықтар желісі кеңейтіледі.
Коммерцияландыруға дайын зияткерлік меншік объектілерін таныстыру бойынша зерттеулер бойынша әртүрлі форматтағы іс-шаралар, бизнестің ҒЗТКЖ-ны қажет етуін анықтау жүйелі негізде жүргізілетін болады. Бірлескен конструкторлық бюролар, инжинирингтік және инновациялық орталықтар, стартап-компаниялар құру жөнінде шаралар қабылданады.
Жоғарыда межеленген шаралар нәтижесінде аяқталған қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы санынан коммерцияландырылатын жобалардың үлесін ұлғайту, ғылым мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландырудан түсетін кіріс үлесін арттыру жоспарлануда.
4-міндет. Адами және әлеуметтік капиталды дамытуға үлесті арттыру
ЕҰУ-да ұжымдық пайдалану орындарын (open-spaces, co-working алаңдары, creative spaces, individual spaces, relax spaces және т.б.) ұлғайту арқылы жеке тұлғаның дамуы, инклюзивті білім беру, бос уақытты өткізу қызметі, спортпен айналысу үшін қолайлы жағдайлар жасалатын болады.
Әлеуметтік міндеттемелер оқытудың академиялық деңгейлері бойынша студенттердің одан әрі өсуі және жастарды ғылымға тарту үшін (қоғаммен және үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл, волонтерлік қызмет, әлеуметтік дамуға жәрдемдесуге бағытталған әлеуметтік маңызы бар жобаларға қатысу және т.б.) міндетті өлшемшарт ретінде қызмет ететін болады.
ЕҰУ "талант-менеджментке", оның ішінде шетелден оқытушылар тартуға баса назар аударып, ашық кадр саясатын қамтамасыз етеді. Халықаралық тәжірибе ескеріліп, еңбекақы төлеудің грейдингтік жүйесі мен KPI енгізіліп, ОПҚ-ны ынталандыру және көтермелеу жүйесі жетілдіріледі.
ЕҰУ білікті оқытушылар құрамы мен әкімшілік персоналдың жеткілікті болуын қамтамасыз етеді, оқытушылар мен студенттер шешім қабылдау процесіне белсенді тартылатын болады.
ЕҰУ сыбайлас жемқорлыққа мүлдем төзбейтін корпоративтік мәдениетті дамытады, басқарудың тік және көлденең деңгейлерінде өзара іс-қимылдың пәрменді құралдарын жасайды.
ЕҰУ бірыңғай ақпараттық жүйе құру және барлық бизнес-процесті цифрландыруды қамтамасыз ету арқылы цифрлық инфрақұрылымды дамытуды жалғастырады. Smart ENU сервисінің цифрлық экожүйесі құрылады, ұйымдық-әкімшілік құрылымның редизайны жүзеге асырылады және инновациялық менеджмент енгізіледі.
ЕҰУ астананың дамуына белсенді жәрдемдесетін болады. Ғалымдардың ғылыми және инновациялық жобалары "Smart-сity" жобасын іске асыруға, саламатты өмір салтын дәріптеуге, "шекарасыз аумақ" құруға, қала тұрғындарын университеттің инфрақұрылымдық объектілерін пайдалануға тартуға бағытталады.
Университет жалпыұлттық бірлікті нығайтуға және елді жаңғыртуға бағытталған бағдарламалар мен жобаларды іске асыруға белсенді қатысатын болады. Мемлекеттік және қоғамдық институттармен өзара іс-қимыл жаңа серпін алады.
Осылайша, ЕҰУ зерттеу университеті мәртебесін алып, үздік білім беру, нәтижелі ғылым, өнімді инновациялар және тұлғаны үйлесімді дамыту орталығы ретінде дамитын болады.

411000
ИТОГО
1663402
Прогноз расходов на 2026 год, в тыс.тенге
п/п
Наименование расходов Итого, тыс тенге
Формирование лабораторий за счет внебюджетных средств
1.
Лаборатория биохимии и иммунологии
481322
2.
Лаборатория инновационных материалов для регенеративной медицины
31392
ИТОГО
512714
*Объем финансирования Программы развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы будет определяться при формировании республиканского бюджета на предстоящие периоды и уточнении республиканского бюджета на соответствующий период
Дополнительные средства из республиканского и местного бюджетов не требуются.
Приложение 2
к Программе развития
некоммерческого акционерного
общества "Евразийский
национальный университет
имени Л.Н. Гумилева"
на 2022 – 2026 годы
План мероприятий
по реализации Программы развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы
п/п
Целевые индикаторы Единица измерения В плановом периоде

411000
ЖИЫНЫ
1663402
2026 жылға арналған шығыстар болжамы, мың теңге
Р/с
Шығыстардың атауы
Жиыны, мың теңге
Бюджеттен тыс қаражат есебінен зертханалар құру
1.
Биохимия және иммунология зертханасы
481322
2.
Регенеративті медицинаға арналған инновациялық материалдар зертханасы
31392
ЖИЫНЫ
512714
* "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын қаржыландыру көлемі алдағы кезеңдерге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру және тиісті кезеңге арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде айқындалатын болады.
Республикалық және жергілікті бюджеттерден қосымша қаражат талап етілмейді.
"Л.Н. Гумилев атындағы
Еуразия ұлттық университеті"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамының 2022 – 2026
жылдарға арналған даму
бағдарламасына
2-қосымша
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде