Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития области Абай на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2023 года № 63.
В целях социально-экономического развития области Абай Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития области Абай на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам, акимату области Абай и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2019 года № 742 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Семей Восточно-Казахстанской области на 2020 – 2025 годы".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 января 2023 года № 63
Комплексный план
социально-экономического развития области Абай на 2023 – 2027 годы
Введение
Область Абай является промышленным регионом, основу экономики региона составляет горнодобывающая отрасль. В объеме промышленной продукции области ее доля составляет 58,1%.
Крупными предприятиями отрасли являются: АО "Каражыра" по добыче угля, добычей драгоценных металлов и медной руды занимаются 6 предприятий с общим объемом 570 млрд тенге, в том числе: АО ФИК "Алел" (объем производства за 2021 год – 2 203 кг), ТОО "KAZ Minerals Aktogay" (56 644,1 тыс. тонн), ТОО "Gold Minerals" (696,3 тонн руды), ТОО "Бакырчикское горнодобывающее предприятие" (11,2 тонн золота, 2 177,0 тыс. тонн добыча руды), ТОО "Востокцветмет" (2 397,6 тыс. тонн медно-цинковой руды), ТОО "Горняк" (добыча золота).
Энергетический комплекс представлен Шульбинской гидроэлектростанцией, 2 ветровыми электростанциями и ТЭЦ.
Также область обладает потенциалом для развития металлургической, легкой, пищевой промышленности и машиностроения. Используя имеющуюся минеральную базу и кадровый потенциал, можно развивать высокотехнологичные производства.
Область богата природными полезными ископаемыми и привлекательна инвесторам для развития производства в промышленности.

Абай облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 қаңтардағы № 63 қаулысы
Абай облысын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Абай облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, Абай облысының әкімдігі және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4.  "Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2019 жылғы 8 қазандағы № 742 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 31 қаңтардағы
№ 63 қаулысымен
бекітілген
Абай облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Кіріспе
Абай облысы өнеркәсіптік өңір болып табылады, өңір экономикасының негізін тау-кен өндіру саласы құрайды. Облыстың өнеркәсіп өнімінің көлемінде оның үлесі 58,1 %-ды құрайды.
Саланың ірі кәсіпорны көмір өндіретін "Қаражыра" АҚ болып табылады, бағалы металдар мен мыс кендерін өндірумен жалпы көлемі 570 млрд теңге болатын 6 кәсіпорын айналысады, оның ішінде: "Алел" ҚИК" АҚ (2021 жылғы өндіріс көлемі – 2 203 кг), "KAZ Minerals Aktogay" ЖШС (56 644,1 мың тонна), "Gold Minerals" ЖШС (696,3 тонна кен), "Бақыршық тау-кен өндіру кәсіпорны" ЖШС (11,2 тонна алтын, 2 177,0 мың тонна кен өндіру), "Шығыстүстімет" ЖШС (2 397,6 мың тонна мыс-мырыш кені), "Горняк" ЖШС (алтын өндіру).
Энергетикалық кешен Шүлбі гидроэлектр станциясын, 2 жел электр станциясын және ЖЭО-ны қамтиды.
Сондай-ақ облыс металлургияны, жеңіл, тамақ өнеркәсібі мен машина жасауды дамыту әлеуетіне ие. Қолда бар минералды базаны және кадрлық әлеуетті пайдалана отырып, жоғары технологиялық өндірістерді дамытуға болады.
Облыс табиғи пайдалы қазбаларға бай және өнеркәсіпте өндірісті дамыту үшін инвесторларға тартымды болып табылады.

На территории области Абай имеются 7 резервных месторождений твердых полезных ископаемых: 6 месторождений золота и 1 месторождение урана. Наибольшая доля месторождений находится в Жарминском районе (4 месторождения).
В области 77 месторождений полезных ископаемых, свободных от недропользования: карбонатное сырье для выжига извести, гончарные глины, минеральные краски, стекольное кварцсодержащее сырье, минеральное сырье для заполнения выработанных пространств, керамзитовое и аглопоритовое сырье, глины огнеупорные, перлитовое сырье, камни строительные, песчано-гравийный материал, цементное сырье, природные и облицовочные камни, кирпичное сырье, пески строительные, графит.
Наибольший удельный вес запасов обогащения полезных ископаемых по области Абай составляют запасы кирпичного сырья – 177,5 тыс. тонн, цементного сырья – 124,1 тыс. тонн, песчано-гравийного материала – 67,2 тыс. тонн и песка строительного – 51,6 тыс. тонн.
ВРП за 1 полугодие 2022 года составил 871,1 млрд тенге с ростом на 3 % к аналогичному периоду прошлого года.
Удельный вес промышленности в ВРП составляет 37,5%, оптовая и розничная торговля – 9,2 %, сельское хозяйство – 7,7 %.
Численность населения области в 2022 году достигла 610,4 тыс. человек. Уровень урбанизации – 60,5 %.
За последние 3 года численность экономически активного населения уменьшилась на 1,5 тыс. человек с 330,7 тыс. человек до 329,2 тыс. человек.
По итогам 9 месяцев 2022 года объем инвестиций составил порядка 257 млрд тенге с темпом роста 107,5 % к соответствующему периоду прошлого года или на 17,9 млрд тенге больше (9 месяцев 2021 года – 239,1 млрд тенге).
Рост инвестиций отмечается за счет бюджетных инвестиций и реализации следующих частных проектов: "Восстановление и модернизация цементного завода в Жарминском районе с годовой производительностью 1,2 млн. тонн" ТОО "SHARCEM", "Строительство оросительных систем на площади на 1543 га (установка 17 дождевальных машин) в Кокпектинском районе, ТОО "Елімай Көкпекты", "Модернизация оборудования по изготовлению лицевого силикатного кирпича ТОО "Силикат", "Запуск линии по производству гофроизделий сложной конфигурации ТОО "Казполиграф" и другие.
В целом регион имеет потенциал, чтобы стать логистическим центром Казахстана, так как он связывает север и юг, запад и восток. Однако сдерживающим фактором является неудовлетворительное состояние инфраструктуры и дорог.
Внутренний туризм способен стать одним из драйверов экономического роста области, который имеет мультипликативный эффект.
Для реализации потенциала данной отрасли необходимо принять меры по совершенствованию дорожной инфраструктуры по туристическим маршрутам и развитию придорожного сервиса.
Регион располагает богатым историко-культурным наследием, которое можно рассматривать как основу для познавательного, научного и этнического, делового, спортивного, культурно-событийного туризма.
В области имеется один из крупнейших музеев Казахстана – музей Абая "Жидебай-Борили". В городе Семей располагаются историко-культурные объекты, демонстрирующие его как исторический центр Казахстана, в том числе дом-музей "Алаш Арыстары", областной музей изобразительных искусств имени семьи Невзоровых, литературно-мемориальный дом-музей Ф.М. Достоевского, государственный историко-культурный музей Абая и другие.
В карту туристификации вошло озеро Алаколь, как один из приоритетных туристских объектов республиканского масштаба.
В северо-западной части Бескарагайского района области Абай расположено озеро Шошкалы, благодаря концентрации соли в нем его сравнивают с Мертвым морем в Израиле.
На правом берегу реки Аягоз величественно возвышается мазар "Козы-Корпеш и Баян-Сулу", воздвигнутый в честь одного из самых знаменитых и любимых героев казахских преданий.
Привлекательным местом для пляжного отдыха является побережье Шульбинского водохранилища.
Популярным местом туризма и паломничества является пещера Коныр-Аулие в Абайском районе, которая привлекает людей своими целебными свойствами.

Абай облысының аумағында пайдалы қатты қазбалардың 7 резервтік кен орны бар: 6 алтын кен орны және 1 уран кен орны. Кен орындарының ең көп үлесі Жарма ауданында (4 кен орны) орналасқан.
Облыста жер қойнауын пайдаланудан бос пайдалы қазбалардың 77 кен орны бар: әк жағуға арналған карбонатты шикізат, қыш саздар, минералды бояулар, құрамында кварц бар шыны шикізат, пайдаланылған кеңістікті толтыруға арналған минералды шикізат, керамзит және аглопорит шикізаты, отқа төзімді саздар, перлит шикізаты, құрылыс тастары, құм-қиыршықтас материалы, цемент шикізаты, табиғи және беткі тастар, кірпіш шикізаты, құрылыс құмдары, графит.
Абай облысы бойынша пайдалы қазбаларды байыту қорларының ең үлкен үлес салмағын кірпіш шикізаты – 177,5 мың тонна, цемент шикізаты – 124,1 мың тонна, құм-қиыршықтас материалы – 67,2 мың тонна және құрылыс құмы – 51,6 мың тонна құрайды.
2022 жылғы 1 жартыжылдықта ЖӨӨ 871,1 млрд теңгені құрап, өткен жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 3 %-ға өсті.
ЖӨӨ-дегі өнеркәсіптің үлес салмағы 37,5 %-ды, көтерме және бөлшек сауда – 9,2 %-ды, ауыл шаруашылығы – 7,7 %-ды құрайды.
2022 жылы облыс халқының саны 610,4 мың адамға жетті, урбандалу деңгейі – 60,5 %.
Соңғы 3 жылда экономикалық тұрғыдан белсенді халық саны 1,5 мың адамға, 330,7 мың адамнан 329,2 мың адамға дейін азайды.
2022 жылғы 9 айдың қорытындысы бойынша инвестициялар көлемі өткен жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 107,5 % өсу қарқынымен шамамен 257 млрд теңгені құрады немесе 17,9 млрд теңгеге артық (2021 жылғы 9 айда – 2 39,1 млрд теңге).
Инвестициялардың өсуі бюджеттік инвестициялардың және мынадай: "SHARCEM" ЖШС-ның "Жарма ауданында жылдық өнімділігі 1,2 млн тонна цемент зауытын қалпына келтіру және жаңғырту", "Көкпекті ауданында 1543 га алаңда суару жүйелерін салу (17 жаңбырлату машинасын орнату), "Елімай Көкпекті" ЖШС", "Силикат"
ЖШС-ның "Беткі силикат кірпішін дайындау жөніндегі жабдықты жаңғырту", "Қазполиграф" ЖШС-ның "Күрделі конфигурациядағы гофрленген бұйымдарды өндіру желісін іске қосу" және т. б. жеке жобаларды іске асыру есебінен байқалады.
Жалпы өңір солтүстік пен оңтүстікті, батыс пен шығысты байланыстырып тұрғандықтан, Қазақстанның логистикалық орталығына айналу әлеуетіне ие. Алайда инфрақұрылым мен жолдардың қанағаттанарлықсыз жағдайы тежегіш фактор болып табылады.
Ішкі туризм мультипликативті әсері бар облыстың экономикалық өсу драйверлерінің бірі бола алады.
Осы саланың әлеуетін іске асыру үшін туристік маршруттар бойынша жол инфрақұрылымын жетілдіру және жол бойындағы сервисті дамыту жөнінде шаралар қабылдау қажет.
Өңірде танымдық, ғылыми және этникалық, іскерлік, спорттық, мәдени-оқиғалық туризмнің негізі ретінде қарастыруға болатын бай тарихи-мәдени мұра бар.
Облыста Қазақстанның ең ірі музейлерінің бірі – "Жидебай-Бөрілі" Абай музейі бар. Семей қаласында оны Қазақстанның тарихи орталығы ретінде көрсететін тарихи-мәдени объектілер, оның ішінде "Алаш Арыстары" музей үйі, Невзоровтар отбасы атындағы облыстық бейнелеу өнері музейі, Ф.М. Достоевский атындағы әдеби-мемориалдық музей үйі, Абай мемлекеттік тарихи-мәдени музейі және тағы басқалар орналасқан.
Туристендіру картасына республикалық ауқымдағы басым туристік объектілердің бірі ретінде Алакөл көлі кірді.
Абай облысының Бесқарағай ауданының солтүстік-батыс бөлігінде Шошқалы көлі орналасқан, ондағы тұздың концентрациясына байланысты оны Израильдегі Өлі теңізбен салыстырады.
Аягөз өзенінің оң жағалауында қазақ аңыздарының ең танымал және сүйікті кейіпкерлерінің құрметіне салынған "Қозы-Көрпеш және Баян-Сұлу" мазары алыстан көз тартады.
Шүлбі су қоймасының жағалауы жағажай демалысы үшін тартымды орын болып табылады.
Абай ауданындағы Қоңыр әулие үңгірі туризм мен қажылықтың танымал орны болып табылады, ол адамдарды өзінің емдік қасиеттерімен тартады.

Мавзолей Ыргызбай-ата постройки XIX века в 63 км к северо-западу от района Аксуат вошел в список 100 сакральных объектов Казахстана.
На трассе "Семей-Караул" расположен мавзолей "Енлик-Кебек", сооруженный как дань уважения легендарной паре влюбленных.
На территории области находится государственный лесной природный резерват "Семей орманы", который можно рассматривать как познавательный туризм.
Проведение деловых, культурных, спортивных и других широкомасштабных мероприятий республиканского и международного уровней повысит спрос на гостиничные услуги, следовательно, придаст импульс строительству современных элитных гостиничных комплексов.
Объем розничного товарооборота за 9 месяцев 2022 года составил 284,2 млрд тенге с темпом роста 118 % к соответствующему периоду прошлого года или на 43,2 млрд тенге (9 месяцев 2021 года – 241 млрд тенге). ИФО составил 103,4 %.
В целях увеличения товарооборота к 2027 году запланированы запуск торгового дома "Арман" с размещением супермаркета "Магнум" и завершение строительства многофункционального торгово-развлекательного центра "Semey mall".
В сфере образования имеется 307 общеобразовательных школ с контингентом учащихся 100,5 тыс. учеников. Отсутствуют трехсменные школы, количество аварийных школ – 2.
В то же время по области имеется дефицит 8,7 тыс. ученических мест, в том числе в городе Семей – 4856 мест в 21 школе, в городе Аягоз – 1770 мест в 9 школах.
Имеется потребность в строительстве малокомплектных 6 школ на 510 мест и пристройки в 6 школах на 2100 мест.
Также по области функционируют 157 дошкольных учреждений и 193 мини-центров с общим охватом 25611 детей. В очереди в дошкольные организации области состоят 6012 детей в возрасте от 0 до 6 лет, от 2 до 6 лет – 4796 детей.
Профессионально-техническое и высшее образование области представлено 37 колледжами и 3 высшими учебными заведениями с общим контингентом 36,9 тыс. студентов.
В сфере здравоохранения динамика последних трех лет показывает рост уровня общей смертности населения, младенческой, материнской и от онкозаболевания.
В 2022 году сохраняется высокий уровень материнской смертности – 30 на 100 тыс. живорожденных, младенческой – 6,2 на 1000 родившихся живыми, зарегистрировано 334 смерти от злокачественных новообразований.
Основные проблемы – неудовлетворительная экология, отсутствие современных медицинских учреждений в районных центрах, дефицит врачебных кадров (150 специалистов), низкий уровень оснащенности медицинских организаций.
Ключевыми вопросами экологии являются отсутствие технологий вторичной переработки и утилизации твердых бытовых отходов, увеличение количества незаконных свалок в городах и населенных пунктах, высокий уровень загрязнения атмосферного воздуха из-за роста количества автотранспортных средств.

Ақсуат ауданынан солтүстік-батысқа қарай 63 км жерде орналасқан ХIХ ғасыр құрылысы Ырғызбай ата кесенесі Қазақстанның 100 киелі объектісінің тізіміне енді.
"Семей – Қарауыл" трассасында аңызға айналған ғашықтар жұбына құрмет ретінде салынған "Еңлік-Кебек" кесенесі орналасқан.
Облыс аумағында "Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты бар, оны танымдық туризм ретінде қарастыруға болады.
Республикалық және халықаралық деңгейдегі іскерлік, мәдени, спорттық және басқа да кең ауқымды іс-шараларды өткізу қонақүй қызметтеріне сұранысты арттырады, бұл тиісінше заманауи элиталық қонақүй кешендерінің құрылысына серпін береді.
Бөлшек тауар айналымының көлемі 2022 жылғы 9 айда өткен жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 118 %-ға өсу қарқынымен 284,2 млрд теңгені құрады немесе 43,2 млрд теңгеге артық (2021 жылғы 9 айда – 241 млрд теңге). НКИ 103,4 %-ды құрады.
Тауар айналымын ұлғайту мақсатында 2027 жылға қарай "Магнум" супермаркетін орналастыра отырып, "Арман" сауда үйін іске қосу және "Semey mall" көпфункционалды сауда ойын-сауық орталығының құрылысын аяқтау жоспарланған.
Білім беру саласында 100,5 мың оқушы контингенті бар 307 жалпы білім беретін мектеп бар. Үш ауысымды мектептер жоқ, авариялық жағдайдағы мектептер саны – 2.
Сонымен қатар облыс бойынша 8,7 мың оқушы орны, оның ішінде Семей қаласында – 21 мектепте 4856 орын, Аягөз қаласында – 9 мектепте 1770 орын тапшылығы бар.
510 орындық шағын жинақты 510 орынға арналған 6 мектеп салу және 2100 орындық 6 мектепте қосымша құрылыс салу қажеттілігі бар.
Сондай-ақ облыс бойынша 157 мектепке дейінгі мекеме және жалпы 25611 баланы қамтитын 197 шағын орталық жұмыс істейді. Облыстың мектепке дейінгі ұйымдарына кезекте 0-ден 6 жасқа дейінгі 6012 бала, 2-ден 6 жасқа дейінгі 4796 бала тұр.
Облыстың кәсіптік-техникалық және жоғары білімі жалпы контингенті 36,9 мың студент болатын 37 колледж бен 3 жоғары оқу орнын қамтиды.
Денсаулық сақтау саласында соңғы үш жылдағы серпін халықтың, сәбилердің, аналардың және онкологиялық науқастардың жалпы өлім-жітім деңгейінің өскенін көрсетеді.
2022 жылы аналар өлім-жітімінің жоғары деңгейі сақталып отыр – 100 мың тірі туғанға шаққанда 30, сәбилер өлім-жітімі – 1000 тірі туғанға 6,2, қатерлі ісіктерден 334 өлім тіркелді.
Негізгі проблема – қанағаттанарлықсыз экология, аудан орталықтарында заманауи медициналық мекемелердің болмауы, дәрігерлік кадрлардың тапшылығы (150 маман), медициналық ұйымдардың төмен деңгейде жарақталуы.
Экологияның негізгі мәселелері тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату технологияларының болмауы, қалалар мен елді мекендердегі заңсыз қоқыс үйінділерінің көбеюі, автокөлік құралдары санының өсуіне байланысты атмосфералық ауаның ластануының жоғары деңгейі болып табылады.

В неудовлетворительном состоянии находятся 18 % (813 км) автомобильных дорог областного и районного значения (общая протяженность 4527 км).
Также актуальным вопросом является комплексное решение жилищных вопросов различных слоев населения, так как по состоянию на 1 октября 2022 года в очереди на получение жилья по области состоит 18,7 тыс. человек. За последние 3 года получили жилье порядка 1,7 тыс. семей.
Вместе с тем мероприятия, направленные на социально-экономическое развитие областей, также предусмотрены в рамках национальных проектов до 2025 года. Так, по области Абай в национальных проектах предусмотрена реализация 36 мероприятий на сумму 136,7 млрд тенге из республиканского и местного бюджетов, в том числе:
национальный проект "Качественное образование "Образованная нация" 2 мероприятия на сумму 10,2 млрд тенге (в 2023 году –1,9 млрд тенге, в 2024 году – 3,7 млрд тенге, в 2025 году - 4,6 млрд тенге);
пилотный национальный проект в области образования "Комфортная школа" 2 мероприятия на сумму 45,7 млрд тенге (в 2023 году – 8,0 млрд тенге, в 2024 году – 16,8 млрд тенге, в 2025 году – 20,9 млрд тенге);
национальный проект по развитию предпринимательства 13 мероприятий на сумму 30 млрд тенге (в 2023 году – 13,1 млрд тенге, в 2024 году – 7,8 млрд тенге, в 2025 году – 9,1 млрд тенге);
национальный проект "Устойчивый экономический рост, направленный на повышение благосостояния казахстанцев" 6 мероприятий на сумму 1,5 млрд тенге (в 2023 году – 1,1 млрд тенге, в 2024 году – 0,4 млрд тенге);
национальный проект "Сильные регионы – драйвер развития страны" 11 мероприятий на сумму 38,1 млрд тенге (в 2023 году – 20,4 млрд тенге, в 2024 году – 10,5 млрд тенге, в 2025 году – 7,2 млрд тенге);
национальный проект "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация" 1 мероприятие на сумму 400 млн. тенге (в 2023 году – 400 млн. тенге);
пилотный национальный проект "Модернизация сельского здравоохранения" 1 мероприятие на сумму 10,8 млрд тенге (в 2023 году – 9,7 млрд тенге, в 2024 году – 1,1 млрд тенге).
Исходя из вышеизложенного, а также принимая во внимание демографический сдвиг региона в положительную сторону и развития области в целом, в первую очередь требуются улучшение качества жизни населения, принятие соответствующих мер по развитию социальной сферы, жилых массивов, инфраструктуры и дорожной отрасли, а также улучшению экологии региона.
Комплексный план
социально-экономического развития области Абай на 2023 – 2027 годы
Ожидаемые результаты к 2028 году:

Облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының (жалпы ұзындығы 4527 км) 18 %-ы (813 км) қанағаттанарлықсыз жағдайда.
Сондай-ақ халықтың әртүрлі топтарының тұрғын үй мәселелерін кешенді шешу өзекті мәселе болып табылады, өйткені 2022 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша облыс бойынша тұрғын үй алуға кезекте 18,7 мың адам тұр. Соңғы 3 жылда 1,7 мыңға жуық отбасы баспана алды.
Сонымен қатар облысты әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған іс-шаралар 2025 жылға дейінгі ұлттық жобалар шеңберінде де көзделген. Мәселен, Абай облысы бойынша ұлттық жобалар шеңберінде республикалық және жергілікті бюджеттен 136,7 млрд теңге сомасына 36 іс-шараны іске асыру көзделген, оның ішінде:
"Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасында 10,2 млрд теңге сомасына 2 іс-шара (2023 жылы – 1,9 млрд теңге, 2024 жылы – 3,7 млрд теңге,
2025 жылы – 4,6 млрд теңге);
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасында 45,7 млрд теңге сомасына 2 іс-шара (2023 жылы – 8,0 млрд теңге, 2024 жылы – 16,8 млрд теңге, 2025 жылы – 20,9 млрд теңге);
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобада 30 млрд теңге сомасына 13 іс-шара (2023 жылы – 13,1 млрд теңге, 2024 жылы – 7,8 млрд теңге, 2025 жылы – 9,1 млрд теңге);
"Қазақстандықтардың әл-ауқатын арттыруға бағытталған орнықты экономикалық өсу" ұлттық жобасында 1,5 млрд теңге сомасына 6 іс-шара (2023 жылы – 1,1 млрд теңге, 2024 жылы – 0,4 млрд теңге);
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасында 38,1 млрд теңге сомасына 11 іс-шара (2023 жылы – 20,4 млрд теңге, 2024 жылы – 10,5 млрд теңге, 2025 жылы – 7,2 млрд теңге);
"Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасында 400 млн теңге сомасына 1 іс-шара (2023 жылы – 400 млн теңге);
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасында 10,8 млрд теңге сомасына 1 іс-шара (2023 жылы – 9,7 млрд теңге, 2024 жылы – 1,1 млрд теңге).
Жоғарыда айтылғандарды негізге ала отырып, сондай-ақ өңірдің демографиялық ілгерілеуі мен тұтастай алғанда облыстың дамуы оң серпінге ие екенін назарға ала отырып, бірінші кезекте халықтың өмір сүру сапасын жақсарту, әлеуметтік саланы, тұрғын алаптарды, инфрақұрылым мен жол саласын дамыту, сондай-ақ өңірдің экологиясын жақсарту жөніндегі тиісті шаралар қабылдау талап етіледі.
Абай облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
2028 жылға қарай күтілетін нәтижелер:

ВРП в номинальном выражении возрастет с 1,9 трлн тенге (2021 год) до 3,2 трлн тенге (2027 год);
объем промышленности увеличится в 1,5 раза и составит 1,4 трлн тенге (в 2021 году – 898,4 млрд тенге), в том числе объем обрабатывающей промышленности в 1,7 раза и составит 594,4 млрд тенге (в 2021 году – 339,8 млрд тенге);
объем валовой продукции сельского хозяйства увеличится в 1,5 раза и составит 725,9 млрд тенге (в 2021 году – 474,7 млрд тенге);
инвестиции в основной капитал увеличатся в 3,5 раза и составят 1 287,9 млрд тенге (в 2021 году – 365,6 млрд тенге);
численность занятых в МСБ увеличится на 34 % и составит 118,7 тыс. человек (в 2021 году – 88,5 тыс. человек);
на период реализации Комплексного плана ориентировочно будет создано 14 тыс. рабочих мест;
уровень безработицы снизится до 4,8 %;
уровень защиты населения удалҰнных населенных пунктов пожарными постами увеличится с 78,1 % до 93,8 %;
дети в возрасте с 3 до 6 лет будут охвачены 100 % дошкольным воспитанием и обучением за счет ввода в эксплуатацию 9 дошкольных учреждений на 2 100 мест;
будут построены 11 средних школ на 5700 мест, 6 малокомплектных школ на 510 мест, 1 интернат на 200 мест, 9 детских садов на 2 100 мест, 2 спортивных зала, а также проведен капитальный ремонт 27 объектов образования;
охват учащихся дополнительным образованием возрастет до 92 % (в 2021 году – 75,1 %) за счет введения в эксплуатацию многофункционального центра (дворца школьников);
будет снижена младенческая смертность на 0,3 % (с 6,2 до 5,9 %);
будет снижена материнская смертность в 2 раза к 2025 году (с 30 до 14 на 100 тыс. живорожденных);
уровень удовлетворенности населения качеством и доступностью медицинских услуг, предоставляемых медицинскими учреждениями, увеличится на 5,8 % (с 60,5 до 64 %);
объем медицинской помощи на амбулаторном уровне в общем объеме медицинской помощи в рамках ГОБМП и системе ОСМС расширится с 59 % до 59,7 %;
ожидаемая продолжительность жизни при рождении увеличится на 1 % (с 72,6 до 73,9 лет);
будет построено 65 объектов первичной медико-санитарной помощи;
охват граждан, систематически занимающихся физической культурой и спортом, достигнет 50 % (2021 год – 30 %);
будут модернизировано 16,4 км тепловых сетей, 271,9 км водопроводных сетей, 288,2 км канализационных сетей;
увеличатся тепловая мощность на 164 Гкал/час путем реконструкции существующих 4 котельных, а также производительность забора воды с 32,4 тыс. м3/сут. до 63,0 тыс. м3/сут;
снизится износ водопроводных сетей с 51 % (2021 год) до 29,3 % (2027 год);
сельское население будет обеспечено 100 % доступом к питьевой воде;

ЖӨӨ номиналды мәнде 1,9 трлн теңгеден (2021 жыл) 3,2 трлн теңгеге дейін (2027 жыл) өседі;
өнеркәсіп көлемі 1,5 есе ұлғайып, 1,4 трлн теңгені құрайды (2021 жылы – 898,4 млрд теңге), оның ішінде өңдеу өнеркәсібінің көлемі 1,7 есе ұлғаяды және 594,4 млрд теңгені құрайды (2021 жылы – 339,8 млрд теңге);
ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің көлемі 1,5 есеге артып, 725,9 млрд теңгені құрайды (2021 жылы – 474,7 млрд теңге);
негізгі капиталға инвестициялар 3,5 есе артып, 1 287,9 млрд теңгені құрайды (2021 жылы – 365,6 млрд теңге);
ШОБ-та жұмыспен қамтылғандар саны 34 %-ға артып, 118,7 мың адамды құрайды (2021 жылы – 88,5 мың адам);
Кешенді жоспарды іске асыру кезеңінде шамамен 14 мың жұмыс орны құрылады;
жұмыссыздық деңгейі 4,8 %-ға дейін төмендейді;
шалғайдағы елді мекендердің халқын өрт сөндіру бекеттерімен қорғау деңгейі 78,1 %-дан 93,8 %-ға дейін ұлғаяды;
2100 орынға арналған 9 мектепке дейінгі мекемені пайдалануға беру есебінен 3 жастан 6 жасқа дейінгі балалар мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен 100 % қамтылатын болады;
5700 орындық 11 орта мектеп, 510 орындық 6 шағын жинақты мектеп, 200 орындық 1 интернат, 2 100 орындық 9 балабақша, 2 спорт залы салынады, сондай-ақ 27 білім беру объектісіне күрделі жөндеу жүргізіледі;
көпфункционалды орталықты (оқушылар сарайын) пайдалануға беру есебінен оқушыларды қосымша біліммен қамту 92 %-ға дейін өседі (2021 жылы – 75,1 %);
сәбилер өлім-жітімі 0,3 %-ға азаяды (6,2-ден 5,9 %-ға дейін);
2025 жылға қарай аналар өлім-жітімі 2 есе төмендейді (100 мың тірі туғанға 30-дан 14-ке дейін);
медициналық мекемелер ұсынатын медициналық қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне халықтың қанағаттану деңгейі 5,8 %-ға ұлғаяды (60,5-тен 64 %-ға дейін);
ТМККК және МӘМС жүйесі шеңберінде медициналық көмектің жалпы көлемінде амбулаториялық деңгейдегі медициналық көмек көлемі 59 %-дан 59,7 %-ға дейін кеңейтіледі;
туған кездегі күтілетін өмір сүру ұзақтығы 1 %-ға артады (72,6 жастан 73,9 жасқа дейін);
65 алғашқы медициналық-санитариялық көмек объектісі салынады;
дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде айналысатын азаматтарды қамту 50 %-ға жетеді (2021 жылы – 30 %);
16,4 км жылу желілері, 271,9 км су құбыры желілері, 288,2 км кәріз желілері жаңғыртылатын болады;
қолданыстағы 4 қазандықты реконструкциялау арқылы жылу қуаты сағатына 164 Гкал, сонымен қатар су алу өнімділігі тәулігіне 32,4 мың м3 63,0 мың м3 дейін ұлғаяды.
су құбыры желілерінің тозуы 51 %-дан (2021 жыл) 29,3 %-ға (2027 жыл) дейін төмендейді;
ауыл халқы 100 % ауыз суға қолжетімділікпен қамтамасыз етіледі;

повысится уровень очистки сточных вод с 67,7 % (2021 год) до 100 % (2027 год);
будут отремонтированы 1 465 км автомобильных дорог областного и районного значения и 530 км дорог городов Семей и Курчатов;
доля дорог в хорошем и удовлетворительном состоянии увеличится с 82 % (2021 год) до 97 % (2027 год).
№ п/п Наименование Форма завершения Срок исполнения Ответственные исполнители Объем финансирования
(млн тенге)
Источники финансирования
1. Промышленность
1.
Промышленная разработка месторождения меди "Айдарлы" и месторождения подземных вод "Жанарское" с дальнейшим строительством горно-обогатительного комбината
акт ввода в эксплуатацию
2027 год
акимат области Абай

ағынды суларды тазарту деңгейі 67,7 %-дан (2021 жыл) 100 %-ға дейін (2027 жыл) артады;
облыстық және аудандық маңызы бар 1 465 км автомобиль жолы мен Семей және Курчатов қалаларының 530 км жолы жөнделеді;
жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 82 %-дан (2021 жыл) 97 %-ға (2027 жыл) дейін артады.
Р/с
Атауы
Аяқталу
нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
(млн теңге)
Қаржыландыру көздері
Өнеркәсіп
1.
Тау-кен байыту комбинатын одан әрі салумен "Айдарлы" мыс кен орны мен "Жанар" жерасты сулары кен орнын өнеркәсіптік игеру
пайдалануға беру актісі
2027 жыл
Абай облысының әкімдігі

560 500
ДИ
2.
Строительство цеха угольной десорбции и электролиза для участка CIL металлургического завода в Кокентауском сельском округе на Суздальском месторождении
акт ввода в эксплуатацию
2023 год
акимат области Абай
2 344,4
ДИ
3.
Строительство завода по добыче руды и переработки в катодную медь на базе Беркаринского месторождения
акт ввода в эксплуатацию
2023 год
акимат области Абай
12 000
ДИ
4.
Строительство опытного металлургического завода с технологией электрохлоринации золотосодержащего сырья
акт ввода в эксплуатацию
2024 год
акимат области Абай

560 500
БК
2.
Көкентау ауылдық округіндегі Суздаль кен орнында металлургиялық зауыттың СIL учаскесі үшін көмірді десорбциялау және электролиз цехын салу
пайдалануға беру актісі
2023 жыл
Абай облысының әкімдігі
2 344,4
БК
3.
Берқара кен орны базасында руда өндіру және оны катодты мысқа қайта өңдеу зауытын салу
пайдалануға беру актісі
2023 жыл
Абай облысының әкімдігі
12 000
БК
4.
Құрамында алтын бар шикізатты электрмен хлорлау технологиясы бар тәжірибелік металлургиялық зауыт салу
пайдалануға беру актісі
2024 жыл
Абай облысының әкімдігі

21 566
ИТОГО
89 225,6
286 149,2
368 678
335 342
817 782,8
1 897 177,6
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
АО "ФИК "Алел"
акционерное общество "Финансово-инвестиционная корпорация "Алел"
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ФПИО
Фонд поддержки и инфраструктуры образования
ДИ
другие источники
гкал
гигакалорий
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МБ
местный бюджет
ВРП
валовой региональный продукт
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ТЭЦ
теплоэлектроцентраль
ВЭС
ветряная электростанция
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
АО "НК "KAZAKH INVEST"
акционерное общество "Национальная компания "KAZAKH INVEST"
км
километр
КГКП
коммунальное государственное казенное предприятие
КГУ
коммунальное государственное учреждение
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
МВт
мегаватт
ГЧП
государственно-частное партнерство
млрд
миллиард
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ТБО
твердые бытовые отходы
ГОБМП
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
трлн
триллион
ТЭО
технико-экономическое обоснование
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МСБ
малый и средний бизнес
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан

21 566
Барлығы
89 225,6
286 149,2
368 678
335 342
817 782,8
1 897 177,6
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Алел" ҚИК" АҚ
"Алел" қаржы инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ББИҚҚ
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры
БК
басқа көздер
гкал
гигакалорий
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖӨӨ
жалпы өңірлік өнім
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖЭО
жылу электр орталығы
ЖЭС
жел электр станциясы
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ
"KAZAKH INVEST" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
км
километр
КМҚК
коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
КММ
коммуналдық мемлекеттік мекеме
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
МВт
мегаватт
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
млрд
миллиард
МӘМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОАМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
РБ
республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТҚҚ
тұрмыстық қатты қалдықтар
ТМККБК
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
трлн
триллион
ТЭН
техникалық-экономикалық негіздеме
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШОБ
шағын және орта бизнес
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі