Об утверждении Комплексного плана по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2023 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 508.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2023 – 2025 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий и достижение показателей, предусмотренных Комплексным планом;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, следующего за отчетным полугодием, представлять информацию о ходе исполнения мероприятий Комплексного плана в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан два раза в год, не позднее 15 февраля и 15 августа, следующего за отчетным полугодием, представлять сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 508
КОМПЛЕКСНЫЙ ПЛАН
по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2023 - 2025 годы
Введение
О наркоситуации
В настоящее время можно выделить следующие основные виды потребляемых наркотиков:
опиаты, в том числе следующие транзитом из Афганистана через территорию страны по так называемому "Северному маршруту", пролегающему по территориям Казахстана и государств Центральной Азии, и активно используемому организованной преступностью сопредельных государств;
синтетические наркотики, производство которых получило широкое распространение на территории страны;
произрастающая и культивируемая конопля и ее производные;
лекарственные препараты, содержащие в своем составе психоактивные средства, так называемая "аптечная" наркомания.
Негативными факторами, обуславливающими распространение наркотиков в стране, являются:
наличие устойчивых каналов незаконного ввоза транзитных видов наркотиков, прекурсоров, иных веществ и оборудования, используемых для их изготовления, вследствие недостаточной укомплектованности отдельных участков Государственной границы Республики Казахстан современными техническими средствами;
высокая латентность подпольных наркопроизводств, в том числе плантаций и "фито-лабораторий" по выращиванию каннабиса, оборудуемых, как правило, в малопроходимых местах, с использованием заброшенных колодцев, иных коммуникаций, а также легальных ингредиентов (конструкторы), доставляемых транспортно-логистическими грузами;
активное внедрение наркодиллерами достижений научно-технического прогресса (Даркнет, мессенджеры, криптокошельки и др.);
недостаточно изученная клиника и несовершенные методики исследования новых видов синтетических наркотиков, не позволяющие сформировать нулевую терпимость общества к данным веществам и эффективный правоохранительный механизм борьбы с их распространением.

Қазақстан Республикасында Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 508 қаулысы.
Қазақстан Республикасында Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Кешенді жоспардың орындалуына жауапты өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын және көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 ақпаннан және 15 тамыздан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 26 маусымдағы
№ 508 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023 – 2025 жылдарға арналған
КЕШЕНДІ ЖОСПАРЫ
Кіріспе
Есірткіге қатысты ахуал туралы
Қазіргі уақытта тұтынылатын есірткінің мынадай негізгі түрлерін бөліп көрсетуге болады:
апиындар, оның ішінде Қазақстан мен Орталық Азия мемлекеттерінің аумақтары арқылы өтетін және шектес мемлекеттердің ұйымдасқан қылмысы белсенді пайдаланатын, еліміздің аумағы арқылы Ауғанстаннан "Солтүстік маршрут" деп аталатын транзитпен өтетіндер;
өндірісі ел аумағында кеңінен таралған синтетикалық есірткілер;
өзі өсетін және қолдан өсірілген қарасора және оның туындылары;
құрамында "дәріханалық" нашақорлық деп аталатын психобелсенді заттар бар дәрілік препараттар.
Елде есірткінің таралуын тудыратын жағымсыз факторлар:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасының жекелеген учаскелерінің заманауи техникалық құралдармен жеткілікті жарақталмауы салдарынан есірткінің, прекурсорлардың, оларды дайындау үшін пайдаланылатын өзге де заттар мен жабдықтардың транзиттік түрлерін заңсыз әкелудің тұрақты арналарының болуы;
қараусыз қалған құдықтарды, өзге де коммуникацияларды, сондай-ақ көліктік-логистикалық жүктермен жеткізілетін заңды ингредиенттерді (конструкторларды) пайдалана отырып, әдетте, адам аз жүретін жерлерде жабдықталатын жасырын есірткі өндірістерінің, оның ішінде плантациялардың және каннабис өсіру жөніндегі "фито-зертханалардың" аса бүркемеленуі;
есірткі диллерлерінің ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін белсенді енгізуі (Даркнет, мессенджерлер, криптоәмияндар және т.б.);
клиниканың жеткіліксіз зерттелуі және синтетикалық есірткінің жаңа түрлерін зерттеу әдістемесінің жетілдірілмеуі, бұлар қоғамның осы заттарға мүлдем төзбеушілігін және олардың таралуына қарсы күрестің тиімді құқық қорғау тетігін қалыптастыруға мүмкіндік бермейді.

Ежегодный объем незаконного оборота наркотиков составляет порядка 20-25 тонн, из которых более 95% приходится на наркотики каннабисной группы, около 5% на синтетические наркотики, менее 1 % на опий, героин и иные виды веществ. В 2022 году показатели их изъятия составили: общее количество - 15,9 тонн, из них "синтетики" - 582,9 кг (3,6%), героина и опия – 172,7 кг (1%), марихуаны и гашиша – 6,7 тонн (42%), каннабиса – 8,5 тонн (53,2%).
Превалирование на отечественном наркорынке каннабиноидов связано, в первую очередь, с наличием крупных очагов произрастания наркосодержащей конопли в "Шуской долине" (около 140 тыс. га). Разрозненность, труднодоступность и ежегодное смещение этих ареалов в ходе естественных природных процессов не позволяют обеспечить эффективность превентивных мер по их уничтожению. Этому также препятствуют экологические аспекты, связанные с особенностью строения корневой системы каннабиса, способствующего сдерживанию почвы и поддержанию в ней необходимого количества влаги, что делает указанную местность благоприятной для организации пастбищ и других сельскохозяйственных целей.
Другим фактором является организация незаконного культивирования, так называемой "Индийской" конопли на территориях Кызылординской, частично Туркестанской, Актюбинской и области Улытау. Данный вид преступной деятельности достиг своего пика к середине 2010-х годов, когда впервые для выявления и ликвидации наркоплантаций в предпесковых и других малопроходимых участках этих регионов были привлечены авиация, другие специальные силы и средства.
В результате тенденции незаконной культивации каннабиса были значительно купированы. Вместе с тем воздушная разведка остается наиболее эффективным способом борьбы с его распространением. В этой связи в корректировке нуждается лишь тактика задержания наркозаготовителей, скрытому обнаружению и документированию деятельности которых способствовало бы оснащение ОВД беспилотными летательными аппаратами, автомобильным транспортом и средствами воздушной разведки. При этом вертолетная техника будет применяться исключительно для десантирования групп захвата, что значительно увеличит ее моторесурс.
Несмотря на активное замещение в последние годы опиатов аналогичными по воздействию с ними, но более дешевыми синтетическими наркотиками, их присутствие на отечественном наркорынке носит нестабильный характер. Учитывая прямое влияние на это наркопроизводств и складывающуюся в Афганистане сложную общественно-политическую ситуацию, наркоситуация в данном направлении может развиваться по различным сценариям: с одной стороны – действующие власти Афганистана придерживаются курса беспрекословной борьбы с наркотиками, с другой – за долгие годы наркобизнес в стране стал основным источником дохода населения и, соответственно, пополнения государственной казны.
В этой связи прогнозирование дальнейшего развития ситуации, связанной с транзитом афганских опиатов, требует проведения отдельного углубленного анализа, поскольку данная проблематика взаимоувязана с остальными факторами, обуславливающими наркоситуацию в Казахстане и других странах Центральной Азии.
Глобальной общемировой проблемой является насыщение наркорынка новыми психоактивными веществами синтетического происхождения. В Казахстане первые предпосылки к их распространению возникли в начале 2010-х годов, в то время как, к примеру, в России и Беларуси смертность от "синтетики" достигала уже критических пределов.

Есірткінің заңсыз айналымының жыл сайынғы көлемі шамамен 20-25 тоннаны құрайды, оның 95%-дан астамы каннабис тобындағы есірткіге, 5%-ға жуығы синтетикалық есірткіге, ал 1%-дан азы апиынға, героинге және заттардың өзге де түрлеріне тиесілі. 2022 жылы оларды тәркілеу көрсеткіштері: жалпы саны – 15,9 тонна, оның ішінде "синтетика" – 582,9 кг (3,6%), героин мен апиын – 172,7 кг (1%), марихуана мен гашиш – 6,7 тонна (42%), каннабис – 8,5 тонна (53,2%).
Отандық есірткі нарығында каннабиноидтардың басым болуы, ең алдымен, "Шу алқабында" (шамамен 140 мың га) құрамында есірткі бар қарасора өсетін ірі ошақтардың болуымен байланысты. Табиғи процестер барысында бұл ареалдардың бытыраңқылығы, оларға барудың қиындығы және жыл сайын ауысып тұруы оларды жою жөніндегі алдын алу шараларының тиімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Бұған каннабистің тамыр жүйесі құрылымының ерекшелігімен байланысты экологиялық аспектілер де кедергі келтіреді, бұл топырақты ұстап тұруға және ондағы ылғалдың қажетті мөлшерін сақтауға ықпал етеді, бұл аталған аумақты жайылымдар мен басқа да ауыл шаруашылығы мақсаттарын ұйымдастыруға қолайлы етеді.
Мұндағы тағы бір фактор Қызылорда, ішінара Түркістан, Ақтөбе және Ұлытау облыстарының аумағында "Үнді" қарасорасын заңсыз өсіруді ұйымдастыру болып табылады. Қылмыстық әрекеттің бұл түрі осы өңірлердің құмға жете бергендегі және адам аз жүретін басқа да учаскелерінде есірткі плантацияларын анықтау және жою үшін авиация мен басқа да арнайы күштер мен құралдар алғаш тартылған 2010-шы жылдардың ортасына қарай шарықтау шегіне жетті.
Нәтижесінде каннабисті заңсыз өсіру тенденциялары айтарлықтай тоқтатылды. Сонымен қатар әуе барлауы оның таралуына қарсы күрестің ең тиімді әдісі болып қала береді. Осыған байланысты есірткі дайындаушыларды ұстау тактикасы ғана түзетуді қажет етеді, ІІО-ны пилотсыз ұшу аппараттарымен, автомобиль көлігімен және әуе барлауы құралдарымен жарақтандыру олардың қызметін жасырын анықтау мен құжаттауға ықпал еткен болар еді. Бұл ретте тікұшақ техникасы басып алу топтарын десанттау үшін ғана қолданылатын болады, бұл оның моторесурсын едәуір арттырады.
Соңғы жылдары апиындарды әсері соларға ұқсас, бірақ анағұрлым арзан синтетикалық препараттар белсенді алмастырып келе жатқанына қарамастан олардың отандық есірткі нарығында болу сипаты тұрақсыз. Бұған есірткі өндірісінің тікелей әсерін және Ауғанстанда қалыптасып отырған күрделі қоғамдық-саяси жағдайды ескерсек, осы бағыттағы есірткіге қатысты ахуал түрлі сценарийлер бойынша өрбуі мүмкін: бір жағынан, Ауғанстанның қазіргі билігі есірткіге қарсы ымырасыз күрес бағытын ұстанады, екінші жағынан, көп жылдар бойы елдегі есірткі бизнесі халықтың негізгі табыс көзіне айналды және тиісінше мемлекет қазынасын толықтырып келді.
Осыған байланысты ауған апиындарының транзитіне байланысты ахуалдың одан әрі өрбуін болжау тереңдетілген жеке талдау жүргізуді қажет етеді, өйткені бұл проблема Қазақстандағы және Орталық Азияның басқа елдеріндегі есірткіге қатысты ахуалды анықтайтын басқа факторлармен өзара байланысты.
Есірткі нарығының синтетикалық жолмен алынған жаңа психологиялық белсенді заттармен молығуы жаһандық жалпы әлемдік проблема болып табылады. Қазақстанда олардың таралуының алғашқы алғышарттары 2010-шы жылдардың басында пайда болды, ол кезде мысалы, Ресей мен Белоруссияда "синтетикадан" қайтыс болу тым жоғары шекке жеткен еді.

Для оперативного решения данной проблемы, в первую очередь, было модернизировано антинаркотическое законодательство путем введения в 2015 году института "аналогов" наркотических средств и психотропных веществ, наделения в 2019 году Правительства компетенцией по утверждению списков подконтрольных веществ, а также отнесению в 2021 году "синтетики" к тяжелым видам наркотиков, уголовная ответственность за хранение которых наступает с 1 грамма.
Благодаря принятым нормам в Казахстане контролируются практически все известные на сегодня опасные виды синтетических наркотиков (всего порядка 300 веществ и более 1 тыс. их аналогов).
Наряду с этим к концу 2010-х годов в наркоторговле стали активно использоваться иностранные онлайн-платформы, сервисы обмена мгновенными сообщениями, электронные кошельки, а позже криптовалюта, обезличенные и подставные, так называемые, "дроп-счета".
В этой связи в 2020 году по поручению Главы государства склонение к потреблению и сбыт наркотиков через Интернет были отнесены к категориям тяжких и особо тяжких преступлений, соответственно. Также введены новые составы преступления – реклама и пропаганда наркотиков.
Сегодня к указанным факторам масштабного распространения "синтетики" добавилось налаживание их собственного производства в условиях подпольных нарколабораторий с использованием прекурсоров и оборудования, как правило, российского и китайского происхождений. При этом продолжается контрабанда различных концентратов, прекурсоров и готовых к употреблению веществ преимущественно с территории России посредством почтовых отправлений и транспортно-логистических компаний.
В настоящее время для усиления борьбы с новыми проявлениями наркобизнеса Мажилисом Парламента Республики Казахстан рассматривается законопроект, предусматривающий ужесточение ответственности за незаконный оборот внутри страны прекурсоров (уголовно наказуемой является лишь их контрабанда), иных веществ и оборудования, используемых для изготовления наркотиков (здесь обязательным признаком является их сбыт).
Вместе с тем дальнейшее совершенствование в данном направлении нормативно-правовой базы видится в изучении судебной практики по делам о наркоправонарушениях, в особенности вновь введенным их составам, с выработкой разъяснений и предложений по совершенствованию соответствующих норм.
Следует отметить, что вышеназванным законопроектом предполагается усилить ответственность за неправомерное обращение с сильнодействующими веществами, к числу которых относятся такие лекарственные препараты, как "тропикамид" и "закись азота", используемые в так называемой "аптечной наркомании". В основном данные вещества применяются для увеличения воздействия "синтетики" и других видов наркотиков и ввиду развития медицинского рынка не имеют исчерпывающего перечня.
Поэтому на данном этапе необходимо выработать механизм мониторинга и ограничения оборота медикаментов, становящихся предметом злоупотребления, с рассмотрением вопроса об отнесении наиболее опасных из них к наркотическим, психотропным или сильнодействующим веществам, с учетом сохранения доступности к этим препаратам нуждающихся категорий граждан.
В целях пресечения распространения "синтетики" также важно предусмотреть меры в части:
усиления контроля за прекурсорами, иными веществами и оборудованием, используемыми для изготовления наркотиков, в первую очередь, в зонах прохождения пограничного и таможенного досмотра соответствующих грузов с определением "природы", токсичности и химического состава таких веществ, изъятия которых в последнее время исчисляются десятками тонн (с начала т.г. – около 90 т), а также рассмотрением возможности их дальнейшего применения в промышленности и (или) утилизации;
ограничения использования в наркобизнесе интернет-технологий, в том числе путем расширения в Казахстане представительств иностранных онлайн-платформ и сервисов обмена мгновенными сообщениями, деятельность которых в этом случае будет подпадать под нормы действующего законодательства РК, а также провайдерских, банковских и почтовых услуг.
Здесь наряду с оснащением специализированных подразделений ОВД современными аппаратно-программными комплексами целесообразно рассмотреть возможность расширения в целом функционала МВД в сфере борьбы с киберпреступностью в части:
устранения условий, способствующих распространению наркотиков в развлекательных заведениях и иных объектах, входящих в соответствующую зону риска, с расширением их перечня и регламентацией мер, направленных на пресечение сбыта и (или) немедицинского потребления наркотиков, через призму соответствующих административно-правовых норм (ст. 422 КоАП);
- внедрения скрининга на употребление психоактивных веществ среди декретированных групп населения с учетом их поэтапного расширения, исходя из необходимости установления реального количества наркопотребителей, а не их персональных данных.

Бұл проблеманы жедел шешу үшін, ең алдымен, есірткіге қарсы заңнама 2015 жылы есірткі мен психотроптық заттардың "аналогтары" институтын енгізу, 2019 жылы Үкіметке бақыланатын заттардың тізімін бекіту, сондай-ақ 2021 жылы "синтетиканы" сақтағаны үшін қылмыстық жауапкершілік 1 грамнан басталатын есірткінің ауыр түрлеріне жатқызу құзыретін беру жолымен жаңғыртылды.
Қабылданған нормалардың арқасында Қазақстанда бүгінге белгілі синтетикалық есірткінің барлық дерлік қауіпті түрлері (барлығы 300-ге жуық заттар және олардың 1 мыңнан астам аналогтары) бақыланады.
Сонымен қатар 2010-шы жылдардың соңында есірткі саудасында шетелдік онлайн-платформалар, лездік хабар алмасу сервистері, электрондық әмияндар, ал кейінірек криптовалюта, иесіздендірілген және жалған, "дроп-шоттар" белсенді қолданыла бастады.
Осыған байланысты 2020 жылы Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша Интернет арқылы есірткі тұтынуға икемдеу және өткізу тиісінше ауыр және аса ауыр қылмыстар санатына жатқызылды. Сондай-ақ қылмыстың жаңа құрамы – есірткіні жарнамалау және насихаттау енгізілді.
Бүгінгі таңда "синтетиканың" кең таралуының аталған факторларына, әдетте, Ресейде және Қытайда шығарылған прекурсорлар мен жабдықтар пайдаланылатын жасырын есірткі зертханалары жағдайында меншікті өндірістің жолға қойылуы қосылды. Сонымен қатар түрлі концентраттардың, прекурсорлардың және тұтынуға әзір заттардың негізінен Ресей аумағынан пошта жөнелтімдері мен көлік-логистикалық компаниялар арқылы контрабандасы жалғасуда.
Қазіргі уақытта есірткі бизнесінің жаңа көріністеріне қарсы күресті күшейту үшін Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі прекурсорлардың (олардың контрабандасы ғана қылмыстық жазаланады), есірткі жасау үшін пайдаланылатын өзге де заттар мен жабдықтардың (мұнда міндетті белгі оларды өткізу болып табылады) елдегі заңсыз айналымы үшін жауапкершілікті қатаңдатуды көздейтін заң жобасын қарастыруда.
Сонымен қатар осы бағыттағы нормативтік-құқықтық базаны одан әрі жетілдіру тиісті нормаларды жетілдіру бойынша түсініктемелер мен ұсыныстар әзірлей отырып, есірткіге қатысты құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сот практикасын, әсіресе, олардың жаңадан енгізілген құрамдарын зерделеуден көрінеді.
Айта кету керек, жоғарыда аталған заң жобасында "дәріханалық нашақорлықта" қолданылатын "тропикамид" және "азот оксиді" сияқты дәрілік препараттарды қамтитын күшті әсер ететін заттарды теріс пайдаланғаны үшін жауапкершілікті күшейту көзделіп отыр. Негізінен бұл заттар "синтетика" мен есірткінің басқа түрлерінің әсерін арттыру үшін қолданылады және медициналық нарықтың дамуына байланысты толық тізбесі жоқ.
Сондықтан қазіргі кезеңде азаматтардың мұқтаж санаттарының осы препараттарға қолжетімділігін сақтап қалуды ескере отырып, теріс тұтыну нысанасына айналып отырған дәрі-дәрмек айналымын мониторингтеу және шектеу тетігін әзірлеп, олардың неғұрлым қауіптілерін есірткіге, психотроптық немесе күшті әсер ететін заттарға жатқызу туралы мәселені қарастыру қажет.
"Синтетиканың" таралуының жолын кесу мақсатында мынадай шараларды да көздеу маңызды:
есірткі дайындау үшін пайдаланылатын прекурсорларды, өзге де заттар мен жабдықтарды, ең алдымен, тиісті жүктерді шекаралық және кедендік тексеріп-қарау аймақтарында бақылауды күшейту, соңғы уақытта ондаған тоннамен тәркіленетін мұндай заттардың "шығу тегін", уыттылығы мен химиялық құрамын айқындай отырып (а.ж. басынан бері – 90 тоннаға жуық), оларды кейіннен өнеркәсіпте қолдану және (немесе) кәдеге жарату мүмкіндігін қарастыру;
есірткі бизнесінде интернет-технологияларды пайдалануды шектеу, оның ішінде Қазақстанда қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларына, сондай-ақ провайдерлік, банктік және почта қызметтеріне жататын шетелдік онлайн-платформалар мен жедел хабар алмасу сервистерінің өкілдіктерін кеңейту жолымен.
Мұнда ІІО-ның мамандандырылған бөлімшелерін заманауи аппараттық-бағдарламалық кешендермен жарақтандырумен қатар киберқылмысқа қарсы күрес саласындағы ІІМ-нің жалпы функционалын төмендегі бөлікте кеңейту мүмкіндігін қарастырған жөн;
ойын-сауық мекемелерінде және тиісті қауіп аймағына кіретін өзге де объектілерде есірткінің таралуына ықпал ететін жағдайларды жойып, олардың тізбесін кеңейту және тиісті әкімшілік-құқықтық нормалар призмасы арқылы есірткіні өткізудің және (немесе) медицинадан басқа мақсатта тұтынудың жолын кесуге бағытталған шараларды регламенттеу (Қазақстан Республикасы ӘҚБтК 422-бабы);
есірткі тұтынушылардың дербес деректерін емес, олардың нақты санын анықтау қажеттігін негізге ала отырып, халықтың декреттелген топтары арасында психобелсенді заттарды қолдану тұрғысынан скрининг енгізу, олардың кезең-кезеңімен кеңеюін ескеру.

Следует отметить, что с постановкой на утрату в 2015 году Отраслевой программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом первым и единственным на сегодня межведомственным документом в данной сфере стала одобренная в 2022 году Правительством Дорожная карта по совершенствованию мер противодействия наркопреступности и профилактики наркомании на 2022-2023 гг.
Кроме того, действовавший в структуре МВД на правах государственного учреждения профильный Комитет, в 2014 году преобразован в Департамент по противодействию наркопреступности с сохранением всех его функций, целей и задач. Однако он претерпел 2-х кратное сокращение штатной численности и существенное ограничение полномочий на нормативном уровне.
В этот же период проведена реструктуризация других уполномоченных органов, в том числе таможни, с передачей ее правоохранительной функции Службе экономических расследований, сотрудники которой не имеют доступа в таможенную зону.
В итоге сложившаяся ситуация привела к значительному сокращению возможностей СЭР в противодействии контрабанде наркотиков и особенно ослаблению роли МВД как уполномоченного координирующего органа в формировании и реализации государственной наркополитики.
Первоочередные меры
Ввиду отсутствия четкой программной регламентации антинаркотической деятельности основной упор сегодня делается на борьбу с последствиями наркобизнеса, где имеется определенная связка правоохранительных, специальных государственных органов, судебно-экспертных и наркологических учреждений.
В то же время имеющийся у них потенциал при надлежащем финансировании позволяет создать эффективную платформу экстренной стабилизации наркоситуации, чему может способствовать принятию в ближайшей перспективе следующих мер:
оснащение пограничных пунктов пропуска досмотровым оборудованием по обнаружению наркотиков, прекурсоров и оборудования для нарколабораторий, перевозимых большегрузным транспортом под видом товарно-материальных ценностей и легальной химической продукции;
укрепление материально-технической базы органов судебной экспертизы по ускоренному исследованию новых синтетических наркотиков, а также образцов крови и других биоматериалов, подлежащих отбору органами здравоохранения в рамках медицинского освидетельствования граждан;
внедрение скрининга по выявлению наркозависимости на ранних стадиях, способствующего формированию достоверного учета наркопотребителей, эффективному анализу наркоситуации с выработкой адекватных мер профилактики наркомании;
модернизация и открытие лечебно-реабилитационных центров, повышение спроса на готовую продукцию лечебно-трудовых мастерских, мониторинг оказания медико-социальной помощи наркозависимым от психоактивных веществ в частных наркоцентрах;
повышение эффективности выявления и пресечения заготовки каннабиса, каналов его распространения, а также ликвидации подпольных нарколабораторий в малопроходимой местности с применением современных технических средств.

2015 жылы Нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күрестің салалық бағдарламасының күші жойылған соң, Үкімет 2022 жылы мақұлдаған Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл және нашақорлықтың профилактикасы шараларын жетілдіру жөніндегі 2022 – 2023 жылдарға арналған жол картасы осы саладағы алғашқы әрі бірден-бір ведомствоаралық құжатқа айналғанын атап өткен жөн.
Бұдан басқа, ІІМ құрылымында мемлекеттік мекеме ретінде жұмыс істеген бейінді Комитет 2014 жылы Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл департаменті болып қайта құрылды, оның барлық функциялары, мақсаттары мен міндеттері сақталды. Алайда оның штат саны 2 есе қысқарды және өкілеттіктер нормативтік деңгейде айтарлықтай шектелді.
Дәл сол кезеңде басқа уәкілетті органдарға, оның ішінде кеденге қайта құрылымдау жүргізіліп, оның құқық қорғау функциясы ЭТҚ-ға беріліп, оның қызметкерлері кеден аймағына кіре алмайтын болды.
Нәтижесінде қалыптасқан ахуал ЭТҚ-нің есірткі контрабандасына қарсы іс-қимыл жасау мүмкіндіктерінің едәуір қысқаруына және, әсіресе, мемлекеттік есірткі саясатын қалыптастыру мен іске асыруда уәкілетті үйлестіруші орган ретіндегі ІІМ рөлінің әлсіреуіне алып келді.
Бірінші кезектегі шаралар
Есірткіге қарсы қызметті нақты бағдарламалық регламенттеудің болмауына байланысты бүгінгі таңда басты назар құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдар, сот-сараптама және наркологиялық мекемелердің белгілі бір байланысы бар есірткі бизнесінің салдарымен күресуге аударылады.
Сонымен қатар тиісінше қаржыландырылатын болса, олардың әлеуеті есірткіге қатысты ахуалды шұғыл тұрақтандырудың тиімді платформасын құруға мүмкіндік береді, оған таяудағы перспективада мынадай шараларды қабылдау ықпал етуі мүмкін:
шекаралық өткізу пункттерін тауарлық-материалдық құндылықтар мен заңды химиялық өнім түрінде ауыр жүк көлігімен тасымалданатын есірткіні, прекурсорларды және есірткі зертханаларына арналған жабдықтарды табу жөніндегі тексеру жабдықтарымен жарақтандыру;
жаңа синтетикалық есірткіні, сондай-ақ азаматтарды медициналық куәландыру шеңберінде денсаулық сақтау органдары алатын қан үлгілерін және басқа да биоматериалдарды жылдам зерттеу бойынша сот сараптамасы органдарының материалдық-техникалық базасын нығайту;
есірткіге тәуелділікті ерте сатыларда анықтау бойынша есірткі тұтынушылардың дұрыс есебін қалыптастыруға, нашақорлықтың алдын алудың барабар шараларын әзірлей отырып, есірткіге қатысты ахуалды тиімді талдауға ықпал ететін скринингті енгізу;
емдеу-оңалту орталықтарын жаңғырту және ашу, емдеу-еңбек шеберханаларының дайын өніміне сұранысты арттыру, жеке есірткі орталықтарында психобелсенді заттарға тәуелді адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету мониторингі;
каннабисті дайындау, оның таралу арналарын анықтау және жолын кесу, сондай-ақ қазіргі заманғы техникалық құралдарды қолдана отырып, адам аз жүретін жерлерде жасырын есірткі зертханаларын жою тиімділігін арттыру.

В этой связи на реализацию мероприятий Комплексного плана борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2023 – 2025 годы (далее – Комплексный план) предусмотрено выделение из бюджета 53,1 млрд тенге, в том числе около 367 млн тенге собственных средств республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз" Министерства юстиции Республики Казахстан.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Сроки исполнения Ответственные за исполнение Объем финансирования, тыс. тенге Источники финансирования
всего на 2023-2025 годы в том числе
2023 год 2024 год 2025 год
Ожидаемые результаты:
1.
Снижение латентности наркопотребителей путем увеличения количества лиц, впервые поставленных на учет как потребители наркотических средств и психотропных веществ синтетического происхождения (источник: отчет 1-Н КПССУ) на 2023 г. – 5%, 2024 г. – 10%, 2025 г. – 15%
2.
Увеличение доли несовершеннолетних лиц, снятых с динамического наблюдения с длительной ремиссией, от общего количества несовершеннолетних лиц с диагнозом "наркомания", находящихся на динамическом наблюдении (источник: данные Министерства здравоохранения) на 2023 г. – 15%, 2024 г. – 18%, 2025 г. – 20%
3.
Актуализация списков наркотиков и прекурсоров, подлежащих контролю в РК, за счет их пополнения новыми видами веществ, обнаруженных в незаконном обороте (источник: ПП РК от 03.07.2019 г. № 470) на 2023 г. – 5%, 2024 г. – 5%, 2025 г. – 5%
4.
Сокращение доступности синтетических наркотиков путем увеличения их изъятий из незаконного оборота (источник: отчет 1-Н КПССУ) на 2023 г. – 10%, 2024 г. – 15%, 2025 г. – 20%
5.
Увеличение доли лиц, охваченных программой медико-социальной реабилитации, от общего количества наркозависимых, прошедших добровольное лечение (источник: данные Министерства здравоохранения) на 2023 г. – 26%, 2024 г. – 28%, 2025 г. – 30%
6.
Сокращение сроков производства судебной экспертизы синтетических наркотиков (источник: данные Министерства юстиции): 2023 г. – до 10 суток, 2024 г. – до 5 суток, 2025 г. – до 3 суток
7.
Пресечение незаконного оборота прекурсоров, иных веществ и оборудования, используемых для изготовления наркотиков, с ростом их изъятий (источник: отчет 1-Н КПССУ): 2023 г. – в 5 раз, 2024 г. – в 10 раз, 2025 г. – в 15 раз
8.
Выявление и блокирование наркосайтов с содержанием их доли в общей структуре противоправного интернет-контента (источник: ИС "Кибернадзор"): 2023 г. – 25%, 2024 г. – 27%, 2025 г. – 30%
1. Анализ наркоситуации и тенденций ее развития
9.
Проведение углубленного анализа развития наркоситуации в условиях трансформации наркорынка, появления новых вызовов и угроз современного наркобизнеса с акцентом на:
аналитические обзоры
раз в полугодие
2023-2025 г.г.
МВД, МЗ,
ГП (по согласованию),
РГКП "ЦСЭ"
(по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
9.1
определение объективных данных об уровне наркопотребления в стране, видах потребляемых наркотиков и объемах наркотрафика через территорию Казахстана
-
-
-
-
не требуются
9.2
установление масштабов и объема внутреннего наркорынка
-
-
-
-
не требуются
9.3
влияние фактора производства синтетических наркотиков внутри страны и наличия лабораторий по их изготовлению
-
-
-
-
не требуются
9.4
тенденции трафика опиатов и метамфетамина по "Северному маршруту"
не требуются
10.
Участие в проводимом УНП ООН анализе ситуации и оценок трафика афганских наркотиков по "Балканскому" и "Южному" маршрутам
аналитические обзоры
4 квартал
2023-2025 г.г.
МВД, МИД
-
-
-
-
не требуются
2. Совершенствование законодательной и нормативной правовой базы
11.
Изучение досудебной и судебной практики по уголовным наркоправонарушениям, в том числе вновь введенным их составам, в целях выработки разъяснений и предложений по совершенствованию норм, связанных с:
протокол заседания Межведомственной рабочей группы по вопросам совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства
4 квартал
2023-2025 г.г.
МЮ, МВД, КНБ
(по согласованию),
ГП (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются

Осыған байланысты Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарының (бұдан әрі – Кешенді жоспар) іс-шараларын іске асыруға бюджеттен 53,1 млрд теңге бөлу көзделген, оның ішінде 367 млн теңгеге жуығы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының меншікті қаражаты.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Орындауға жауаптылар
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Қаржыландыру көздері
барлығы 2023-2025 жылдарға
оның ішінде
2023 жыл
2024 жыл
2025жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Күтілетін нәтиже:
Синтетикалық жолмен алынатын есірткі мен психотроптық заттарды тұтынушылар ретінде алғаш рет есепке қойылған адамдардың санын 2023 ж. 5%, 2024 ж. 10%, 2025 ж. 15% көбейту арқылы есірткі тұтынушылардың жасырын болуын төмендету (дереккөз: ҚСАЕАК-тің 1-Н есебі)
"Нашақорлық" диагнозымен динамикалық бақылаудағы кәмелетке толмағандардың жалпы санынан ұзақ ремиссиямен динамикалық бақылаудан алынған кәмелетке толмағандардың үлесін 2023 ж. 15%, 2024 ж. 18%, 2025 ж. 20% ұлғайту (дереккөз: Денсаулық сақтау министрлігінің деректері)
Заңсыз айналымда табылған заттардың жаңа түрлерімен толығуы есебінен ҚР-да бақылауға жататын есірткі мен прекурсорлардың тізімдерін 2023 ж. 5%, 2024 ж. 5%, 2025 ж. 5% өзектілендіру (дереккөз: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 470 қаулысы)
Синтетикалық препараттардың заңсыз айналымнан алынуын ұлғайту арқылы олардың қолжетімді болуын 2023 ж. 10%, 2024 ж. 15%, 2025 ж. 20% қысқарту (дереккөз: ҚСАЕАК-тің 1-Н есебі)
Ерікті емдеуден өткен есірткіге тәуелділердің жалпы санынан медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасымен қамтылған адамдардың үлесін 2023 ж. 26%, 2024 ж. 28%, 2025 ж. 30% ұлғайту (дереккөз: Денсаулық сақтау министрлігінің деректері)
Синтетикалық есірткіге сот сараптамасын жүргізу мерзімдерін 2023 ж. 10 тәулікке дейін, 2024 ж. 5 тәулікке дейін, 2025 ж. 3 тәулікке дейін қысқарту (дереккөз: Әділет министрлігінің мәліметтері)
Есірткі дайындау үшін пайдаланылатын прекурсорлардың, өзге де заттар мен жабдықтардың, заңсыз айналымының жолын кесіп, оларды тәркілеуді 2023 ж. 5 есе, 2024 ж. 10 есе, 2025 ж. 15 есе өсіру (дереккөз: ҚСАЕАК-тің 1-Н есебі)
Заңсыз интернет-контенттің жалпы құрылымындағы олардың үлесінің мазмұнымен есірткі сайттарын 2023 ж. 25%, 2024 ж. 27%, 2025 ж. 30% анықтау және бұғаттау (дереккөз: "Кибернадзор" АЖ)
Есірткіге қатысты ахуалды және оның өрбу үрдістерін талдау
Есірткі нарығының трансформациясы, қазіргі заманғы есірткі бизнесінің жаңа сын-қатерлері мен қауіптерінің пайда болуы жағдайында есірткіге қатысты ахуалдың өрбуіне терең талдау жүргізіп, мыналарға назар аудару:
талдамалық шолулар
2023 - 2025 жылдар, жартыжылдықта бір рет
ІІМ, ДСМ, БП (келісу бойынша) "ССО" РМҚК (келісу бойынша)
-
-
-
-
талап етілмейді
9.1
елдегі есірткі тұтыну деңгейі, тұтынылатын есірткі түрлері және Қазақстан аумағы арқылы есірткі трафигінің нақты көлемі туралы объективті деректерді анықтау
-
-
-
-
талап етілмейді
9.2
ішкі есірткі нарығының ауқымы мен көлемін белгілеу
-
-
-
-
талап етілмейді
9.3
ел ішінде синтетикалық есірткі өндіру факторының және оларды жасайтын зертханалардың болуының әсері
-
-
-
-
талап етілмейді
9.4
"Солтүстік маршрут" бойынша апиындар мен метамфетамин трафигінің үрдістері
-
-
-
-
талап етілмейді
БҰҰ ЕҚБ жүргізетін "Балқан" және "Оңтүстік" бағыттары бойынша ауған есірткі трафигіне қатысты ахуалды талдау мен бағалауға қатысу
талдамалық шолулар
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ІІМ, СІМ
-
-
-
-
талап етілмейді
Заңнамалық және нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Мыналармен:
Қылмыстық және қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобы отырысының хаттамасы
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
Әділетмині, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
-
-
-
-
талап етілмейді

11.1
производством синтетических наркотиков, незаконным оборотом используемых при этом веществ и оборудования
11.2
вербовкой лиц в наркобизнес посредством размещения "скрытой" рекламы наркотиков на сайтах объявлений и других популярных онлайн-платформах
11.3
предоставлением персональных данных для открытия "подставных" ("дроп") счетов, оформления абонентских номеров и иных услуг для незаконных сделок
с наркотиками

11.1
синтетикалық есірткі өндірісімен, бұл ретте пайдаланылатын заттар мен жабдықтардың заңсыз айналымымен;
11.2
хабарландыру сайттарында және басқа да танымал онлайн-платформаларда есірткінің "жасырын" жарнамасын орналастыру арқылы есірткі бизнесіне адамдарды арбап көндірумен;
11.3
"жалған" ("дроп") шоттарды ашу, абоненттік нөмірлерді ресімдеу және есірткімен заңсыз мәмілелер жасау үшін өзге де көрсетілетін қызметтер үшін дербес деректерді ұсынумен;

11.4
непринятием мер к пресечению сбыта и (или) немедицинского потребления наркотиков владельцами транспортно-логистических организаций, частных таксопарков, служб доставки и т.д.
3. Повышение эффективности противодействия новым вызовам и угрозам современного наркобизнеса
12.
Выявление фактов распространения синтетических наркотиков, в том числе бесконтактно-закладочным способом, с использованием электронных информационных ресурсов (социальные сети, мессенджеры, электронные кошельки и т.д.)
проведение целевых оперативно-розыскных мероприятий
постоянно
МВД, КНБ
(по согласованию),
АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), МИО
РБ, МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
13.
Привлечение к ответственности организаторов "нарколабораторий", пресечение их деятельности, а также ликвидация складов и "схронов" прекурсоров, реакторов, иных веществ и оборудования ("конструкторов"), используемых для производства "синтетики"
реализация оперативно-поисковых
и других специальных мероприятий
постоянно
МВД, КНБ
(по согласованию),
АФМ (по согласованию),
ГП (по согласованию),
МИО
РБ, МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
14.
Предупреждение и пресечение незаконного оборота наркотиков и сильнодействующих веществ в ночных клубах и других увеселительных заведениях
организация оперативно-профилактиче-ских и рейдовых мероприятий
постоянно
МВД, МЗ, КНБ
(по согласованию),
АФМ (по согласованию),
ГП (по согласованию),
МИО
РБ, МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
15.
Разобщение причастных к наркобизнесу организованных преступных групп, в том числе транснациональных, с проведением внешних и внутренних "контролируемых поставок"
совместные планы
постоянно
МВД, КНБ (по согласованию), АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию)
РБ, МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
16.
Противодействие рекламе и пропаганде наркотиков в сети Интернет посредством распространения "граффити" и иной информации о наркосайтах с привлечением НПО, блогеров, IТ-специалистов ("хакеров"), волонтеров и других представителей общественности
проведение соответствующих мероприятий
постоянно
МВД, МИОР, КНБ (по согласованию), АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), МИО
РБ, МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
17.
Внедрение современных аппаратно-программных комплексов для выявления противоправного контента с их подключением к широкополосному Интернету в обход единого шлюза МВД
акты приемки
4 квартал
2023-2025 г.г.
МВД,
КНБ (по согласованию), МИОР,МИО

11.4
көлік-логистикалық ұйымдардың, жеке таксопарктердің, жеткізу қызметтерінің және т. б. иелерінің есірткіні өткізудің және (немесе) медицинадан басқа мақсатта тұтынудың жолын кесуге қатысты шаралар қабылдамаумен байланысты нормаларды жетілдіру бойынша түсіндірмелер мен ұсыныстар әзірлеу мақсатында есірткіге қатысты қылмыстық құқық бұзушылықтар, оның ішінде олардың жаңадан енгізілген құрамдары бойынша сотқа дейінгі практика мен сот практикасын зерделеу
Қазіргі заманғы есірткі бизнесінің жаңа сын-қатерлері мен қауіптеріне қарсы іс-қимылдың тиімділігін арттыру
Синтетикалық есірткінің таралу, оның ішінде электрондық ақпараттық ресурстарды (әлеуметтік желілер, мессенджерлер, электрондық әмияндар және т.б.) пайдалану арқылы қатынас жасамай жасырып кету тәсілімен таралу фактілерін анықтау
нысаналы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу
үнемі
ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЖАО)
РБ, ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
13.
"Есірткі зертханаларын" ұйымдастырушыларды жауапкершілікке тарту, олардың қызметінің жолын кесу, сондай-ақ "синтетиканы" өндіру үшін пайдаланылатын жабдықтарды ("конструкторларды"), прекурсорлардың, реакторлардың, өзге де заттардың қоймалары мен "жасырылған орындарын" анықтау және жою
жедел-іздестіру және басқа да арнайы іс-шараларды іске асыру
үнемі
ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЖАО
РБ, ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
14.
Түнгі клубтарда және басқа да ойын-сауық орындарында есірткінің және күшті әсер ететін заттардың заңсыз айналымының алдын алу және жолын кесу
жедел-профилактикалық және рейдтік іс-шараларды ұйымдастыру
үнемі
ІІМ, ДСМ, ҰҚК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЖАО
РБ, ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
15.
Сыртқы және ішкі "бақылай отырып жеткізіп беруді" жүргізе отырып, есірткі бизнесіне қатысы бар ұйымдасқан қылмыстық топтарды, оның ішінде трансұлттық топтарды ыдырату
бірлескен жоспарлар
үнемі
ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
РБ, ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
16.
ҮЕҰ, блогерлер, IT-мамандар ("хакерлер"), волонтерлар мен жұртшылықтың басқа да өкілдерін тарта отырып, "граффити" мен есірткі сайттары туралы өзге де ақпаратты тарату арқылы Интернет желісінде есірткіні жарнамалауға және насихаттауға қарсы іс-қимыл
тиісті іс-шараларды өткізу
үнемі
ІІМ, АҚДМ, ҰҚК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЖАО
РБ, ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
17.
Кең жолақты Интернетке ІІМ бірыңғай шлюзін айналып өтіп қосылған заңсыз контентті анықтау үшін заманауи аппараттық-бағдарламалық кешендерді енгізу
қабылдау актілері
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), АҚДМ, ЖАО

1 786 439
791 063
479 889
515 487
РБ
18.
Укрепление материально-технической базы подразделений по борьбе с наркобизнесом (автотранспорт, оборудование, оргтехника и др.)
акты приемки
4 квартал
2023-2025 г.г.
МВД
1 844 131
401 336
795 740
647 055
РБ
19.
Совершенствование критериев/признаков подозрительных операций, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, по результатам правоприменительной практики правоохранительных органов и органов национальной безопасности
предложения в подразделения финансовой разведки, приказ АФМ
4 квартал
2023-2025 г.г.
АФМ (по согласованию), МВД, КНБ (по согласованию),
НБ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
-
-
-
-
Не требуется
20.
Изучение международного опыта по автоматизации механизма взаимодействия заинтересованных государственных органов с финансовыми институтами по подозрительным операциям, связанным с незаконным оборотом наркотиков, с привлечением ассоциаций платежных организаций и финансистов Казахстана
проведение семинара, выработка и внедрение рекомендаций
4 квартал
2023-2025 г.г.
МВД, АФМ
(по согласованию), НБ (по согласованию),
АРРФР (по согласованию), КНБ (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
21.
Совершенствование системы мониторинга средств массовой информации, интернет-ресурсов, в том числе социальных сетей, на предмет выявления и нейтрализации фактов рекламы и пропаганды наркотиков с принятием мер судебного и внесудебного запрета по ограничению их трансляции на территории РК
предложения в Правительство
1 полугодие
2024 г.
МИОР, МВД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
22.
Пополнение реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и сервисов обмена мгновенными сообщениями интернет-ресурсов, используемыми для распространения наркотиков на территории РК
приказ МИОР
4 квартал
2023-2025 г.г.
МИОР, МВД, КНБ (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
23.
Систематизация деятельности государственных органов по выявлению, учету и приостановлению доступа к запрещенной или ограниченной к распространению информации в сетях телекоммуникаций посредством разработки и внедрения новой информационной системы
акт ввода в промышленную эксплуатацию
4 квартал
2024 г.
МИОР
-
-
-
-
не требуются
24.
Упрощение механизма внесения под контроль новых видов наркотиков, прекурсоров, иных веществ
и оборудования, используемых для их изготовления
предложения в Правительство
1 полугодие
2024 г.
МВД, МЗ, РГКП "ЦСЭ" (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
25.
Ограничение оборота лекарственных препаратов, являющихся предметом злоупотребления, с отнесением наиболее опасных из них к наркотическим средствам, психотропным или сильнодействующим веществам, обеспечением доступности для нуждающихся категорий граждан
постановление Правительства,
приказ МЗ
4 квартал
2023-2025 г.г.
МВД, МЗ
-
-
-
-
не требуются
26.
Внедрение контрольного закупа в сфере обращения лекарственных средств
и медицинских изделий для усиления профилактики, выявления и пресечения неправомерной реализации лекарственных средств, отпускаемых по рецепту врача,
в том числе содержащих сильнодействующие вещества
проект Закона
2 полугодие
2024 г.
МЗ, МЮ, МВД,
ГП (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
27.
Материально-техническое оснащение органов судебной экспертизы, в том числе стандартными образцами по исследованию новых видов синтетических наркотиков
Акты приемки
4 квартал
2023-2025 г.г.
МЮ,
РГКП "ЦСЭ" (по согласованию)

1 786 439
791 063
479 889
515 487
РБ
18.
Есірткі бизнесіне қарсы күрес бөлімшелерінің материалдық-техникалық базасын нығайту (автокөлік, жабдық, ұйымдастырушылық техника және т.б.)
қабылдау актілері
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ІІМ
1 844 131
401 336
795 740
647 055
РБ
19.
Құқық қорғау органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдарының құқық қолдану практикасының нәтижелері бойынша есірткі құралдарының заңсыз айналымымен байланысты күдікті операциялардың өлшемшарттарын/белгілерін жетілдіру
қаржылық барлау бөлімшелеріне ұсыныстар, ҚМА бұйрығы
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
20.
Қазақстанның төлем ұйымдары мен қаржыгерлерінің қауымдастықтарын тарта отырып, есірткінің заңсыз айналымына байланысты күдікті операциялар бойынша мүдделі мемлекеттік органдардың қаржы институттарымен өзара іс-қимыл тетігін автоматтандыру жөніндегі халықаралық тәжірибені зерделеу
семинар өткізу, ұсынымдар әзірлеу және енгізу
2023 – 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ІІМ, ҚМА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
21.
Есірткіні жарнамалау және насихаттау фактілерін анықтау мен бейтараптандыру тұрғысынан бұқаралық ақпарат құралдарын, интернет-ресурстарды, оның ішінде әлеуметтік желілерді мониторингтеу жүйесін жетілдіріп, олардың ҚР аумағында таратылуын шектеу бойынша сот және соттан тыс тыйым салу шараларын қабылдау
Үкіметке ұсыныстар
2024 жылғы 1-жартыжылдық
АҚДМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
22.
Қазақстан Республикасы аумағында есірткі тарату үшін пайдаланылатын шетелдік онлайн-платформалар мен интернет-ресурстардың лездік хабар алмасу сервистерінің заңды өкілдерінің тізілімін толықтыру
АҚДМ бұйрығы
2023 – 2025 жылдардағы 4-тоқсан
АҚДМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша)
-
-
-
-
талап етілмейді
23.
Жаңа ақпараттық жүйені әзірлеу және енгізу арқылы телекоммуникация желілерінде тыйым салынған немесе тарату шектелген ақпаратқа қол жеткізуді анықтау, есепке алу және тоқтата тұру бойынша мемлекеттік органдардың қызметін жүйелеу
өнеркәсіптік пайдалануға беру актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
АҚДМ
-
-
-
-
талап етілмейді
24.
Есірткінің, прекурсорлардың, оларды дайындау үшін пайдаланылатын өзге де заттар мен жабдықтардың жаңа түрлерін бақылауға енгізу тетігін оңайлату
Үкіметке ұсыныстар
2024 жылғы 1-жартыжылдық
ІІМ, ДСМ, "ССО" РМҚК (келісу бойынша)
-
-
-
-
талап етілмейді
25.
Теріс пайдалану нысанасы болып табылатын дәрілік препараттардың айналымын шектеп, олардың аса қауіптілерін есірткі құралдарына, психотроптық немесе күшті әсер ететін заттарға жатқызу, мұқтаж азаматтар санаттары үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету
Үкімет қаулысы
ДСМ бұйрығы
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ІІМ, ДСМ
-
-
-
-
талап етілмейді
26.
Дәрігердің рецепті бойынша босатылатын, оның ішінде құрамында күшті әсер ететін заттар бар дәрілік заттардың заңсыз өткізілуінің алдын алуды, анықтауды және жолын кесуді күшейту үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында бақылау мақсатындағы сатып алуды енгізу
Заң жобасы
2024 жылғы 2-жартыжылдық
ДСМ, Әділетмині, ІІМ, БП (келісу бойынша)
-
-
-
-
талап етілмейді
27.
Сот сараптамасы органдарын материалдық-техникалық, оның ішінде синтетикалық есірткінің жаңа түрлерін зерттеу бойынша стандартты үлгілермен жабдықтау
қабылдау актілері
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
Әділетмині "ССО" РМҚК (келісу бойынша)

40.1
надлежащего осуществления функций уполномоченного государственного органа в сфере контроля за оборотом наркотиков и межведомственной координации
40.2
противодействия киберпреступности, одним из основных сегментов которой является наркобизнес в сети Интернет
41.
Внесение предложений по формированию подразделений, наделенных достаточными полномочиями и штатной численностью для проведения следственно-оперативных и иных мероприятий по пресечению контрабанды через таможенную границу наркотиков, прекурсоров, иных веществ и оборудования для их изготовления
предложения в АП
2 полугодие 2023 г.
АФМ (по согласованию), МФ, МНЭ
-
-
-
-
не требуются
4. Совершенствование системы профилактики, лечения наркомании и развитие системы реабилитации наркозависимых лиц
42.
Включение в модуль "Безопасность жизнедеятельности" изучения темы по предупреждению употребления психоактивных веществ для обучающихся 5-9 классов в рамках обязательного вариативного курса "Глобальные компетенции"
внесение изменений в руководство для педагогов по курсу "Глобальные компетенции"
1 полугодие
2024 г.
МП
-
-
-
-
не требуются
43.
Разработка и внесение в психолого-педагогический модуль образовательных программ курсов повышения квалификации для заместителей руководителей организаций образования, классных руководителей, педагогов-психологов обязательного практического семинара "Меры предупреждения аддиктивного поведения несовершеннолетних"
совместный приказ
1 полугодие
2024 г.
МП, МЗ
-
-
-
-
не требуются
44.
Активизация профилактики наркомании среди несовершеннолетних в средних и средне-специальных учебных заведениях с привлечением членов Совета по молодежной политике при Президенте РК в качестве тренеров, в том числе за счет:
совершенствования методики организации классных часов по профилактике потребления наркотиков, табакокурения и алкоголизма;
проведения на постоянной основе профилактических декад, направленных
на предупреждение возникновения алкогольной, наркотической зависимости и пропаганду здорового образа жизни;
формирования у учащихся самостоятельных навыков социально-значимого выбора с персональной ответственностью;
повышения уровня осведомленности несовершеннолетних и их родителей об ответственности за участие в незаконном обороте наркотиков
меморандум
проведение мероприятий
4 квартал 2023-2025 г.г.
МП, МИО
-
-
-
-
МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
45.
Выделение целевых местных бюджетных средств на финансирование мероприятий по формированию наркотического иммунитета и участию граждан в борьбе с незаконным оборотом наркотиков
решения маслихатов
4 квартал
2023-2025 г.г.
МИО
МВД
-
-
-
-
МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
46.
Включение в планы развития областей, городов республиканского значения и столицы целевых мероприятий по:
решения маслихатов областей, городов республикан-ского значения и столицы
2 полугодие
2023 г.
МИО, МВД, МЗ, МП, МВНО
-
-
-
-
МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)

40.1
есірткі айналымын бақылау және ведомствоаралық үйлестіру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның функцияларын тиісінше жүзеге асыру үшін
40.2
интернет желісіндегі есірткі бизнесі негізгі сегменттерінің бірі болып табылатын киберқылмысқа қарсы іс-қимыл үшін
41.
Кедендік шекара арқылы есірткінің, прекурсорлардың, оларды дайындауға арналған өзге де заттар мен жабдықтардың контрабандасының жолын кесу бойынша жедел-тергеу және өзге де іс-шараларды жүргізу үшін жеткілікті өкілеттіктер мен штат саны берілген бөлімшелер қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізу
ПӘ-ге ұсыныстар
2023 жылғы 2-жартыжылдық
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
Нашақорлық профилактикасы, емдеу жүйесін жетілдіру және есірткіге тәуелді адамдарды оңалту жүйесін дамыту
42.
"Жаһандық құзыреттер" міндетті вариативтік курсы шеңберінде 5-9 сынып оқушылары үшін психобелсенді заттарды қолданудың алдын алу тақырыбын зерделеу, "Тіршілік қауіпсіздігі" модуліне енгізу
"Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша педагогтарға арналған нұсқаулыққа өзгерістер енгізу
2024 жылғы 1-жартыжылдық
ОМ
-
-
-
-
талап етілмейді
43.
"Кәмелетке толмағандардың аддиктивті мінез-құлқының алдын алу шаралары" міндетті практикалық семинарын әзірлеу және білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарлары, сынып жетекшілері, педагог-психологтар үшін біліктілікті арттыру курстары білім беру бағдарламаларының психологиялық-педагогикалық модуліне енгізу
бірлескен бұйрық
2024 жылғы 1-жартыжылдық
ОМ, ДСМ
-
-
-
-
талап етілмейді
44.
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Жастар саясаты жөніндегі кеңес мүшелерін жаттықтырушы ретінде тарта отырып, орта және арнаулы орта оқу орындарында кәмелетке толмағандар арасында нашақорлық профилактикасын жандандыру, оның ішінде мыналардың есебінен:
есірткі тұтыну, темекі шегу және алкоголизм профилактикасы бойынша сынып сағаттарын ұйымдастыру әдістемесін жетілдіру;
алкогольге, есірткіге тәуелділіктің пайда болуының алдын алуға және саламатты өмір салтын насихаттауға бағытталған профилактикалық онкүндіктерді тұрақты негізде жүргізу;
оқушылардың бойында жеке жауапкершілікпен әлеуметтік маңызы бар таңдаудың дербес дағдыларын қалыптастыру;
кәмелетке толмағандар мен олардың ата-аналарының есірткінің заңсыз айналымына қатысқаны үшін жауапкершілік туралы хабардар болу деңгейін арттыру
меморандум
іс-шаралар өткізу
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ОМ, ЖАО
-
-
-
-
ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
45.
Есірткі иммунитетін қалыптастыру және азаматтардың есірткінің заңсыз айналымына қарсы күреске қатысуы жөніндегі іс-шараларды қаржыландыруға нысаналы жергілікті бюджет қаражатын бөлу
мәслихаттардың шешімдері
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ЖАО, ІІМ
-
-
-
-
ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
46.
Облыстарды, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы дамыту жоспарларына мыналар бойынша нысаналы іс-шараларды қосу:
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың мәслихаттарының шешімдері
2023 жылғы 2-жартыжылдық
ЖАО, ІІМ, ДСМ, ОМ, ҒЖБМ
-
-
-
-
ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)

46.1
разъяснению среди учеников старших классов и их родителей проблем современных синтетических наркотиков, аптечной наркомании и правовых последствий участия подростков в незаконном обороте наркотиков (распространение закладок, листовок с названиями сайтов, граффити и т.д.)
46.2
проведению в организациях образования встреч узких специалистов по профилактике наркомании с учащимися и студентами
46.3
изготовлению и размещению на улицах и других общественных местах социальной рекламы антинаркотической направленности
46.4
созданию местной модели противодействия наркомании с акцентом на особенностях региона и привлечением НПО, органов местного управления, активных граждан, СМИ и др. (по методологии CADCA)
46.5
реализации готовой продукции лечебно-трудовых мастерских центров психического здоровья
46.6
разработке правил обеспечения мер по пресечению сбыта и (или) немедицинского потребления наркотиков в развлекательных заведениях и иных декретированных объектах

46.1
жоғары сынып оқушылары және олардың ата-аналары арасында заманауи синтетикалық есірткілердің, дәріханалық нашақорлық проблемаларын және жасөспірімдердің есірткінің заңсыз айналымына қатысуының құқықтық салдарын түсіндіру (есірткіні арнайы жасыру орындары, сайт атаулары бар парақшаларды, граффитиді тарату және т.б.)
46.2
білім беру ұйымдарында салалық мамандардың оқушылармен және студенттермен нашақорлық профилактикасы бойынша кездесулерін өткізу
46.3
есірткіге қарсы бағыттағы әлеуметтік жарнаманы дайындау және көшелерде, басқа да қоғамдық орындарда орналастыру
46.4
өңірдің ерекшеліктеріне баса назар аударып, ҮЕҰ, жергілікті басқару органдарын, белсенді азаматтарды, БАҚ және т. б. тарту арқылы нашақорлыққа қарсы іс-қимылдың жергілікті моделін құру (CADCA әдіснамасы бойынша)
46.5
психикалық денсаулық орталықтарының емдеу-еңбек шеберханаларының дайын өнімін сату
46.6
ойын-сауық мекемелерінде және өзге де декреттелген объектілерде есірткіні өткізудің және (немесе) медицинадан басқа мақсатта тұтынудың жолын кесу жөніндегі шараларды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу

46.7
заключению меморандумов
с подразделениями егерской службы, субъектами охотничьих, лесных, крестьянско-фермерских и сельских хозяйств по оказанию содействия в выявлении на их территории подпольных нарколабораторий, схронов и закладок наркотиков
46.8
установке стандартизированных систем видеонаблюдения, в том числе с функцией фиксации правонарушений, по возможным маршрутам следования наркокурьеров к местам потенциальных закладок наркотиков, обеспечением точки доступа к ним подразделений по противодействию наркопреступности
47.
Информационное сопровождение антинаркотической деятельности государственных органов и НПО по актуальным проблемам наркомании, особенно среди молодежи, с размещением, в том числе на сайте www.eljаstary.kz блока:
признаках наркопотребления, формах вовлечения и ответственности за участие
в незаконном обороте наркотиков (распространение закладок, граффити-рисунков, листовок с названиями наркосайтов, их администрирование и т.д.);
по разъяснению опасности современных синтетических наркотиков, разоблачению форм, методов и приемов их распространения;
о проблемах "аптечной" наркомании и иных формах злоупотребления психоактивными, сильнодействующими и другими вредными веществами ("веселящий газ", "вейпы", "снюсы" и т.д.) со списками профильных НПО и волонтеров, профилактической продукцией и т.д.
пролонгация
медиа-плана,
2 полугодие
2023 г.
МИОР
-
-
-
-
не требуются
размещение актуальной информации
4 квартал
2024-2025 г.г.
МИОР, МВД, МЗ, МП, МИО
48.
Проведение мероприятий, посвященных Международному дню борьбы с наркоманией – 26 июня
приказ МВД
1 полугодие
2023-2025 г.г.
МВД, МИО
-
-
-
-
МБ
(в пределах имеющихся бюджетных средств)
49.
Проведение информационной кампании, приуроченной к Международному дню борьбы с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков среди всех слоев населения с привлечением СМИ
акты выполненных работ
4 квартал
2024 г.
МЗ, МИОР
15 776
-
15
776
-
РБ
50.
Усиление взаимодействия с частными наркологическими центрами с целью совершенствования оказания медико-социальной помощи лицам с зависимостями от психоактивных веществ
приказ МЗ
2 полугодие
2024 г.
МЗ, МВД
-
-
-
-
не требуются
51.
Разработка и ротация в СМИ и социальных сетях аудио-видеороликов по профилактике наркомании с привлечением медиа личностей (блогеры, представители шоу-бизнеса и др.) по пропаганде здорового образа жизни в целях формирования устойчивой мотивации к здоровому образу жизни у населения
акты выполненных работ
4 квартал
2024-2025 г.г.
МЗ, МИОР МИО

46.7
қорық қызметінің бөлімшелерімен, аңшылық, орман, шаруа-фермер және ауыл шаруашылығы субъектілерімен олардың аумағында жасырын есірткі зертханаларын, есірткіні көміп кету және жасырып кету орындарын анықтауға жәрдемдесу бойынша меморандумдар жасасу
46.8
есірткі курьерлерінің есірткіні жасырып кету орындарына баруының ықтимал маршруттары бойынша стандартталған, оның ішінде құқық бұзушылықтарды тіркеу функциясы бар, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшелердің оларға қол жеткізу нүктесі қамтамасыз етілетін бейнебақылау жүйелерін орнату
47.
Нашақорлықтың, әсіресе жастар арасындағы нашақорлықтың өзекті мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ҮЕҰ-ның есірткіге қарсы қызметін ақпараттық сүйемелдеу, оның ішінде www.eljаstary.kz сайтына:
есірткіні тұтыну белгілері, оған тарту нысандары және есірткінің заңсыз айналымына қатысқаны үшін жауапкершілік туралы (жасырып кетуді, граффити-суреттерді, есірткі сайттарының атаулары бар парақшаларды тарату, оларға әкімшілік ету және т.б.);
қазіргі заманғы синтетикалық есірткінің қауіпті екенін түсіндіру, оларды таратудың нысандарын, әдістері мен тәсілдерін әшкерелеу бойынша;
бейінді ҮЕҰ және еріктілер тізімдерімен, профилактикалық өнімдермен және басқаларымен "дәріханалық" нашақорлық проблемалары және психобелсенді, күшті әсер ететін және басқа да зиянды заттарды теріс пайдаланудың өзге де түрлері туралы ("күлдіретін газ", "вейп", "снюс" және т.б.) блок орналастыру
медиа-жоспарды ұзарту
2023 жылғы 2-жартыжылдық
АҚДМ
-
-
-
-
талап етілмейді
өзекті ақпаратты орналастыру
2024 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
АҚДМ, ІІМ, ДСМ, ОМ, ЖАО
48.
26 маусым – Халықаралық нашақорлыққа қарсы күрес күніне арналған іс-шаралар өткізу
ІІМ бұйрығы
2023 - 2025 жылдардағы 1-жартыжылдық
ІІМ, ЖАО
-
-
-
-
ЖБ (қолда бар бюджет қаражаты шегінде)
49.
Халықаралық нашақорлыққа қарсы күрес күніне орай бұқаралық ақпарат құралдарын тарта отырып, халықтың барлық топтары арасында нашақорлыққа және есірткінің заңсыз айналымына қарсы ақпараттық науқан өткізу
орындалған жұмыстар актілері
2024 жылғы 4-тоқсан
ДСМ, АҚДМ
15 776
-
15 776
-
РБ
50.
Психобелсенді заттарға тәуелді адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді жетілдіру мақсатында жеке наркологиялық орталықтармен өзара іс-қимылды күшейту
ДСМ бұйрығы
2024 жылғы 2-жартыжылдық
ДСМ, ІІМ
-
-
-
-
талап етілмейді
51.
Халықтың саламатты өмір салтына орнықты ынтасын қалыптастыру мақсатында медиа тұлғаларды (блогерлерді, шоу-бизнес өкілдерін және т.б.) тартып, саламатты өмір салтын насихаттау, нашақорлықтың алдын алу бойынша аудио-бейне роликтерді әзірлеу және БАҚ-та, әлеуметтік желілерде ротациялау
орындалған жұмыстар актілері
2024 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ДСМ, АҚДМ, ЖАО

7. Заключительное направление
77.
Проведение заседаний МВШ по усилению межведомственного взаимодействия, рассмотрению результатов реализации Комплексного плана и, при необходимости, внесению в него изменений и дополнений
Протокол заседания
МВШ
4 квартал
2023-2025 г.г.
МВД,
заинтересованные государственные органы
-
-
-
-
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США – Соединенные Штаты Америки
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
СМИ – средства массовой информации
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ООН – Организация Объединенных Наций
УНП ООН – Управление Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности
МВШ – Межведомственный штаб по координации деятельности государственных органов, направленной на противодействие наркомании и наркобизнесу
МНВО - Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ЕЭК – Евразийская экономическая комиссия
ЕАЭС – Евразийский экономический союз
КСОПН - Координационный совет руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков
КНС – Комиссия по наркотическим средствам
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕС – Европейский Союз
МИО – местные исполнительные органы
МБ – местный бюджет
ПСД – проектно-сметная документация
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
ССБ – Секретарь Совета Безопасности
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
КПССУ – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры
МСР – медико-социальная реабилитация
СГГ – Совет глав государств
НПА – нормативный правовой акт
ЦАРИКЦ – Центральноазиатский региональный информационно-координационный центр по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
АП – Администрация Президента Республики Казахстан
УПН ДП – управления по противодействию наркопреступности департаментов полиции
БПЛА – беспилотный летательный аппарат
РБ – республиканский бюджет
РГКП "ЦСЭ" - республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз"
РНПЦПЗ - республиканский научно-практический центр психического здоровья
АПК – Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ЗОЖ – здоровый образ жизни
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СМИД – Совет министров иностранных дел
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
СНГ – Содружество Независимых Государств
НБ – Национальный банк Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ОДКБ – Организация Договора о коллективной безопасности
НГ – Национальная гвардия
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НПО – неправительственные организации
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ШОС – Шанхайская организация сотрудничества
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
СМВД – Совет министров внутренних дел
СЭР – Служба экономических расследований
CADCA – Антинаркотическая коалиция общинных организаций Америки.

7. Қорытынды бағыт
77.
Ведомствоаралық өзара іс-қимылды күшейту, Кешенді жоспарды іске асыру нәтижелерін қарау және қажет болған жағдайда оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ВАШ отырыстарын өткізу
ВАШ отырысының хаттамасы
2023 - 2025 жылдардағы 4-тоқсан
ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
-
-
-
-
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы
БҰҰ ЕҚБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткі және қылмыс жөніндегі басқармасы
ВАШ – Мемлекеттік органдардың нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы іс-қимылға бағытталған қызметін үйлестіру жөніндегі ведомствоаралық штабы
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ЕАЭК – Еуразиялық экономикалық комиссия
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ
ЕЗАҚІҚҚОБҮК – Есірткінің заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жөніндегі құзыретті органдар басшыларының үйлестіру кеңесі
ЕҚК – Есірткі құралдары жөніндегі комиссия
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕО – Еуропалық Одақ
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама
ИИДМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚКХ – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ҚСАЕАК – Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті
МӘО – медициналық-әлеуметтік оңалту
МБК – Мемлекет басшыларының кеңесі
НҚА – нормативтік құқықтық акт
ОАӨАҮО – Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі Орталық Азия өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығы
ОМ – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
ПӘ – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ПД ЕҚҚІҚБ – Полиция департаменттерінің Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл басқармалары
ПҰА – пилотсыз ұшу аппараты
РБ – республикалық бюджет
"ССО" РМҚК – "Сот сараптамасы орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
РПДҒПО – Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы
СҚА – Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СӨС – саламатты өмір салты
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
СІМК – Сыртқы істер министрлерінің кеңесі
ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ТМД – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰҚШҰ – Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы
ҰҰ – Ұлттық ұлан
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШЫҰ – Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ІІМК – Ішкі істер министрлерінің кеңесі
ЭҚТ – Экономикалық тергеу қызметі
CADCA – Американың қоғамдық ұйымдарының есірткіге қарсы коалициясы