О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 623.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 623
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 860 "Об утверждении Правил оперирования материальными ценностями государственного материального резерва":
в Правилах оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 58-1 следующего содержания:
"58-1. Объем материальных ценностей, оставшихся на хранении после выпуска в порядке разбронирования, составляет не менее пятидесяти процентов от уровня, предусмотренного номенклатурой.
Положения настоящего пункта не распространяются на номенклатуру и объемы хранения материальных ценностей государственного материального резерва, предназначенные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. После принятия решения о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва в порядке разбронирования при изменении номенклатуры, утилизации и (или) уничтожении сведения о выпускаемых материальных ценностях подлежат рассекречиванию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.";
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящим изменениям и дополнениям.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 1108 "Об утверждении Правил выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования":
в Правилах выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования, утвержденных указанным постановлением:
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Заявки на участие в закрытом тендере рассматриваются продавцом на веб-портале реестра в целях определения участников, соответствующих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), указанным в извещении о проведении закрытого тендера.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 623 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 623 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 860 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында:
"58-1. Материалдық құндылықтар броньнан шығару тәртібімен шығарылғаннан кейін олардың сақтауда қалған көлемі номенклатурада көзделген деңгейдің кемінде елу пайызын құрайды.
Осы тармақтың ережелері төтенше жағдайлардың мен алдын алуға және олардың салдарын жоюға, нарыққа реттеушiлiк ықпал етуге арналған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау номенклатурасы мен көлеміне қолданылмайды.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Номенклатура өзгерген кезде броньнан шығару, кәдеге жарату және (немесе) жою тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін шығарылатын материалдық құндылықтар туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес құпиясыздандырылуға жатады.";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 қазандағы № 1108 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидаларында:
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Жабық тендерге қатысуға өтінімдерді сатушы қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын, жабық тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін қатысушыларды айқындау мақсатында тізілімнің веб-порталында қарайды.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"59. В протоколе о результатах торгов указываются:
1) список участников, не соответствующих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), с указанием причины;
2) список участников, соответствующих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), по которым веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений участников закрытого тендера;
3) победитель, предложивший наивысшую цену за объект продажи.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Протокол о результатах торгов формируется веб-порталом реестра, подписывается с использованием ЭЦП продавцом и победителем закрытого тендера в день проведения закрытого тендера.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2015 года № 108 "Об утверждении Правил учета материальных ценностей государственного материального резерва":
в Правилах учета материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденных указанным постановлением:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При перемещении материальных ценностей государственного резерва из одного пункта хранения/подведомственной организации в другой пункт хранения/подведомственную организацию материальные ценности с учета не снимаются. В учетные данные о материальных ценностях государственного резерва вносятся сведения о движении материальных ценностей на основании первичных документов.
При перемещении материальных ценностей государственного резерва производится инвентаризация перемещаемых материальных ценностей, по результатам которой составляется акт инвентаризации материальных ценностей государственного резерва в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7197).
Инвентаризация производится представителем ведомства принимающей/передающей стороны пункта хранения/подведомственной организации, по результатам которой осуществляется перемещение материальных ценностей.
При выявлении количественного несоответствия материальных ценностей государственного резерва перемещение материальных ценностей осуществляется после устранения несоответствий в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
При этом после устранения несоответствий перемещение материальных ценностей производится за счет передающей стороны в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.";

"59. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада:
1) себебі көрсетіліп, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарға сай келмейтін қатысушылардың тізімі;
2) жабық тендерге қатысушылардың баға ұсыныстарын тізілімнің веб-порталы автоматты түрде салыстыратын, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарға сай келетін қатысушылардың тізімі;
3) сату объектісі үшін ең жоғары баға ұсынған жеңімпаз көрсетіледі.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттаманы тізілімнің веб-порталы қалыптастырады, оған жабық тендер өткізілген күні сатушы мен жабық тендердің жеңімпазы ЭЦҚ пайдалана отырып қол қояды.".
3. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 наурыздағы № 108 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының орны бір сақтау пунктінен/ведомстволық бағынысты ұйымнан басқа сақтау пунктіне/ведомстволық бағынысты ұйымға ауыстырылған кезде материалдық құндылықтар есептен шығарылмайды. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары туралы есептік деректерге материалдық құндылықтардың қозғалысы туралы мәліметтер бастапқы құжаттардың негізінде енгізіледі.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының орны ауыстырылған кезде ауыстырылатын материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын түгендеу актісі жасалады.
Түгендеуді ведомствоның, сақтау пунктінің/ведомстволық бағынысты ұйымның қабылдаушы/беруші тарапының өкілі жүргізеді, оның нәтижелері бойынша материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру жүзеге асырылады.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының саны сәйкес келмейтіні анықталған кезде материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру сәйкессіздік Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен жойылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес беруші тараптың есебінен жүргізіледі.";

дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Перемещенные материальные ценности принимаются на временное хранение в пункт хранения/подведомственную организацию до определения качественного и количественного состояния материальных ценностей государственного резерва в порядке, установленном Правилами оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 860, по результатам которого составляется акт осмотра перемещенных материальных ценностей государственного резерва согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
В случае соответствия перемещенных материальных ценностей государственного резерва требованиям, указанным в настоящем пункте, составляется акт приема-передачи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
приложения 3 и 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящим изменениям и дополнениям.
Приложение 1
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 5
к Правилам оперирования
материальными ценностями
государственного материального
резерва
Форма
Высылается __________________________________________________________
(наименование и адрес получателя)
Пункт хранения ______________________________________________________
(наименование)
Министерство (ведомство) _____________________________________________
Адрес пункта хранения ________________________________________________
Расчеты затрат по хранению материальных ценностей на _______ годы
№ п/п
Наименование затрат
Расчет расходов
Единица затрат
Количество
Сумма расходов
Обоснование
Подтверждающие документы
1
2
3
4
5
6
7
1
Заработная плата
чел.
расчетно-сводная ведомость по заработной плате
2
Социальный налог
чел.
расчетно- сводная ведомость по заработной плате
3
Командировки по вопросам хранения материальных ценностей государственного материального резерва
чел.
приказ, авансовый отчет
4
Оплата коммунальных услуг в площадях и помещениях, где осуществляется хранение материальных ценностей государственного материального резерва
кв. м
договор, счет-фактура, платежное поручение (в случае отсутствия отдельных измерительных приборов расходы рассчитываются исходя из фактической площади, занимаемой на хранение материальных ценностей государственного материального резерва)
5
Содержание и текущий ремонт помещений, где осуществляется хранение материальных ценностей государственного материального резерва
кв. м
договор, акт выполненных работ, счет-фактура, платежное поручение
6
Оплата транспортных расходов при транспортировке материальных ценностей государственного материального резерва
услуга
договор, акт оказанных услуг, счет-фактура, платежное поручение
7
Приобретение прочих товаров, необходимых для обеспечения количественной и качественной сохранности материальных ценностей государственного материального резерва
товар
договор, акт прием передачи, счет-фактура, платежное поручение
8
Прочие текущие расходы, необходимые для обеспечения количественной и качественной сохранности материальных ценностей государственного материального резерва
услуга
договор, акт выполненных работ/ акт оказанных услуг, счет-фактура, платежное поручение (расходы рассчитываются исходя из фактической площади, занимаемой на хранение материальных ценностей государственного материального резерва)
Итого затрат
Место печати (при наличии)
Руководитель пункта хранения ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Телефон исполнителя
Начальник спецотдела или мобилизационный работник/лицо, ответственное за
сохранность материальных ценностей _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 2
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 3
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
___________________________________________
___________________________________________
(наименование и адрес ответственного хранителя)
Склад № ______
Ярлык № _____
Наименование материала _______________________________________________
Сорт ________________________________________________________________
Марка _______________________________________________________________
Размер ______________________________________________________________
№ партии (плавки) ____________________________________________________
Номера документов по стандартизации ___________________________________
Год и номер регистрации _______________________________________________
Дата закладки ________________________________________________________
Срок освежения _______________________________________________________
№ сертификата _______________________________________________________
Количество ___________________________________________________________
Срок изготовления _____________________________________________________
Срок хранения ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись выписавшего ярлык)
"__" __________ 20__ г.
Прикрепляется к каждой закладке в отдельности по данной номенклатуре.
Приложение 3
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 8
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
Акт осмотра перемещенных материальных ценностей государственного резерва
"__" __________ 20__ г.
Комиссия, созданная приказом от "__"_________ 20__ года № _____, в составе:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
произвела в _________________________________________________________
(наименование пункта хранения/ подведомственной организации)
осмотр следующих перемещенных материальных ценностей государственного резерва:
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Номера документов по стандартизации, артикул, серия, анализ
Ед. изм.
Количество
Дата изготовления
Дата закладки
Срок годности
Срок хранения
Цена за единицу
Стоимость (в тенге)
Техническое состояние
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
В ходе осмотра комиссией установлено следующее:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заключение комиссии по результатам осмотра:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Члены комиссии:
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)

мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Орны ауыстырылған материалдық құндылықтар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 860 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының саны мен сапасының жай-күйі айқындалғанға дейін сақтау пунктіне/ведомстволық бағынысты ұйымға уақытша сақтауға қабылданады, оны айқындау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік резервтің орны ауыстырылған материалдық құндылықтарын қарап-тексеру актісі жасалады.
Мемлекеттік материалдық резервтің орны ауыстырылған материалдық құндылықтары осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-беру актісі жасалады.";
көрсетілген Қағидаларға 3 және 8-қосымшалар осы өзгерістер мен толықтыруларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
кейбір шешімдеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
1-қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарымен операциялар
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
__________________________________________________________ жөнелтіледі
(алушының атауы және мекенжайы)
Сақтау пункті ________________________________________________________
(атауы)
Министрлік (ведомство) _______________________________________________
Сақтау пунктінің мекенжайы ___________________________________________
_____ жылдарға арналған материалдық құндылықтарды сақтау шығындарының есеп-қисабы
Р/с №
Шығындардың атауы
Шығыстардың есеп-қисабы
Шығыстардың бірлігі
Саны
Шығыстардың сомасы
Негіздеме
Растайтын құжаттар
1
2
3
4
5
6
7
1.
Жалақы
адам
жалақы бойынша жиынтық есеп ведомосі
2.
Әлеуметтік салық
адам
жалақы бойынша жиынтық есеп ведомосі
3.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау мәселелері бойынша іссапарлар
адам
бұйрық, аванстық есеп
4.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау жүзеге асырылатын алаңдар мен үй-жайларда коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу
шаршы метр
шарт, шот фактура, төлем тапсырмасы (жекелеген өлшеу аспаптары болмаған жағдайда шығыстар мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауға арналған нақты алаңға сүйене отырып есептеледі)
5.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау жүзеге асырылатын үй-жайларды күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу
шаршы метр
шарт, орындалған жұмыстар актісі, шот фактура, төлем тапсырмасы
6.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын тасылмалдау кезіндегі көлік шығыстарына ақы төлеу
көрсетілетін қызмет
шарт, көрсетілген қызметтер актісі, шот фактура, төлем тапсырмасы
7.
Мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарының саны және сапасы жағынан сақталуын қамтамасыз етуге қажетті өзге де тауарларды сатып алу
тауар
шарт, қабылдау-тапсыру актісі, шот фактура, төлем тапсырмасы
8.
Мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарының саны және сапасы жағынан сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де ағымдағы шығыстар
көрсетілетін қызмет
шарт, орындалған жұмыстар актісі/ көрсетілген қызметтер актісі, шот фактура, төлем тапсырмасы (шығыстар мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауға арналған нақты алаңға сүйене отырып есептеледі)
Шығындардың жиыны:
Мөр орны (бар болса)
Сақтау пунктінің басшысы _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Орындаушының телефоны
Арнайы бөлім бастығы немесе жұмылдыру жұмыскері/материалдық құндылықтардың сақталуына жауапты тұлға ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
кейбір шешімдеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
2-қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
3-қосымша
_________________________________________
_________________________________________
(жауапты сақтаушының атауы мен мекенжайы)
Қойма № _______
№ ___ заттаңба
Материалдың атауы ___________________________________________________
Сұрпы ______________________________________________________________
Таңбасы _____________________________________________________________
Мөлшері ____________________________________________________________
Партия (қорытпа) № __________________________________________________
Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері ____________________________
Тіркелген жылы және нөмірі ___________________________________________
Салынған күні _______________________________________________________
Жаңарту мерзімі _____________________________________________________
Сертификат № _______________________________________________________
Саны _______________________________________________________________
Жасылған күні _______________________________________________________
Сақтау мерзімі _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(заттаңбаны жазып берушінің қолы)
20___ж. "___" _____________
Аталған номенклатура бойынша әрбір салуға жеке-жеке бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
кейбір шешімдеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
3-қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
8-қосымша
Мемлекеттік резервтің орны ауыстырылған материалдық құндылықтарын қарап-тексеру АКТІСІ
20___ жылғы "__" ________
_____ жылғы "__" _____ № __ бұйрықпен мынадай құрамда құрылған комиссия:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ведомстволық бағынысты ұйымның/сақтау пунктінің атауы)
мемлекеттік резервтің орны ауыстырылған келесі материалдық құндылықтарын қарап-тексерді:
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері, артикулы, сериясы, талдау
Өлшем бірлігі
Саны
Жасалған күні
Салынған күні
Жарамдылық мерзімі
Сақтау мерзімі
Бірлік үшін бағасы
Құны (теңгемен)
Техникалық жағдайы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қарап-тексеру барысында комиссия мыналарды анықтады:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қарап-тексеру нәтижелері бойынша комиссияның қорытындысы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелері
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, лауазымы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, лауазымы)